Як правильно скористатися пільгами на ввезення енергообладнання
В умовах сучасних викликів енергетичної безпеки, Україна активно впроваджує заходи для підтримки імпорту енергетичного обладнання.
Починаючи з 27 липня 2024 року в Україні набули чинності нові правила щодо звільнення від сплати мита та ПДВ для певних видів енергетичного обладнання.
Імпортерами, які можуть скористатися пільговим режимом, можуть бути як підприємства, так і фізичні особи. Однак для того, щоб пільги набрали чинності, товари мають відповідати технічним вимогам і стандартам, визначеним законодавством.
Водночас для того щоб ввезти енергообладнання без мита та ПДВ, імпортерам необхідно, перш за все, підготувати всі необхідні документи для митного оформлення. Це включає сертифікати відповідності, рахунки-фактури, контракти та інші документи, що підтверджують походження та призначення обладнання.
Також необхідно подати заяву до митних органів з проханням про застосування пільг, заповнити відповідні форми та надати всі необхідні документи на обладнання. Після звернення митні органи проводять перевірку відповідності обладнання переліку, зазначеному в законопроєктах. Якщо все відповідає вимогам, пільги будуть застосовані.
При цьому, варто відмітити, що декларуваня не потрібне у випадку, якщо:
- Сумарна фактурна вартість товарів не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі;
- Сумарна фактурна вартість товарів не перевищує еквівалент 150 євро, що переміщуються (пересилаються) на митну територію України на адресу одного одержувача в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, та у несупроводжуваному багажі.
Зверніть увагу, що ввезений до початку застосування пільг товар, митне оформлення якого було здійснено після набрання чинності вищезазначених змін також підпадає під пільговий режим - орієнтуємось на дату подання митної декларації.
Також, імпортерам, які планують здійснювати ввезення енергообладнання необхідно враховувати ризики з якими можливо стикнутися в майбутньому. Наприклад:
- Зміни законодавства.Законодавство може швидко змінюватися, і нові закони чи постанови можуть вплинути на умови ввезення, податкові пільги або інші аспекти імпорту енергообладнання.
- Митні затримки та проблеми з оформленням. У разі неправильного оформлення документів або відсутності необхідних сертифікатів може призвести до затримок або навіть конфіскації товару.
- Коливання валютних курсів.Коливання обмінного курсу валют може вплинути на вартість імпорту та загальні витрати на придбання та ввезення обладнання.
- Проблеми з постачальниками.Можливі ризики, пов'язані з надійністю постачальника: невиконання зобов'язань, постачання обладнання невідповідної якості або затримки поставок.
- Комерційні ризики.Нестабільна економічна ситуація в Україні або країні-виробнику обладнання може вплинути на рентабельність проекту.
Пільги створюють сприятливі умови для розвитку вітчизняного виробництва та впровадження нових технологій. Також використання сучасного енергообладнання сприяє підвищенню енергетичної незалежності країни.