ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 16 квiтня 2002 року | N 140 |
---|
Про впорядкування операцiй на мiжбанкiвському
валютному ринку України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 травня 2002 р. за N 418/6706 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Правлiння Нацiонального банку
України
вiд 31 липня 2002 року N 275,
вiд 6 серпня 2003 року N 326,
вiд 15 липня 2004 року N 322
Вiдповiдно до статтi 6
Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93
"Про систему валютного регулювання i валютного
контролю", статей 44 i 45 Закону України "Про
Нацiональний банк України" та з метою
подальшого впорядкування операцiй з
купiвлi-продажу iноземної валюти Правлiння
Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити:
Змiни до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.03.99 N 127 та зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 18.03.99 за N 171/3464 (зi змiнами), що додаються;
Правила проведення Торговельної сесiї та здiйснення окремих операцiй, пов'язаних з купiвлею-продажем iноземних валют (додаються).
2. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на департаменти валютного регулювання (С. О. Яременко) i валютного контролю та лiцензування (С. О. Брагiн).
3. Постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
Голова | В. С. Стельмах |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 16 квiтня 2002 р. N 140 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 травня 2002 р. за N 418/6706 |
Змiни
до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському
валютному ринку України
1. У роздiлi 2:
1.1. У пунктi 2.1:
абзац п'ятий викласти в такiй редакцiї:
"Укладення i пiдтвердження угод з купiвлi-продажу iноземних валют I групи Класифiкатора за гривнi мiж уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) проводиться виключно пiд час проведення Торговельної сесiї, яка являє собою визначений промiжок часу, що встановлюється та змiнюється на пiдставi постанови Правлiння Нацiонального банку України. Проведення операцiй з купiвлi-продажу iноземних валют I групи Класифiкатора за гривнi мiж уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) поза межами Торговельної сесiї забороняється, крiм випадкiв, передбачених цими Правилами. Нацiональний банк України має право змiнити режим Торговельної сесiї, попередивши про це уповноваженi банки (уповноваженi фiнансовi установи) не пiзнiше нiж за два робочих днi до часу змiни".
Абзаци шостий, сьомий, дев'ятий, десятий та одинадцятий виключити.
У зв'язку з цим абзац восьмий уважати вiдповiдно абзацом шостим; абзац шостий викласти в такiй редакцiї:
"Уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) як за рахунок коштiв своїх клiєнтiв, так i за рахунок коштiв, що йому (їй) належать, виконує заявки та доручення своїх клiєнтiв (крiм уповноважених банкiв та уповноважених фiнансових установ), а також задовольняє власнi потреби в купiвлi-продажу iноземних валют I групи Класифiкатора до початку Торговельної сесiї, порядок проведення якої визначається окремими нормативно-правовими актами Нацiонального банку України. Незадоволенi потреби клiєнтiв, а також власнi потреби щодо купiвлi-продажу цих iноземних валют уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) включає до зведеної заявки на участь у Торговельнiй сесiї".
1.2. Абзац шостий пункту 2.3 викласти в такiй редакцiї:
"- довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), у якiй резидент зареєстрований як платник податкiв, iз зазначенням iнформацiї про поточний рахунок в iноземнiй валютi, що визначений резидентом як рахунок, з якого здiйснюються перерахування купленої на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цiй iноземнiй валютi (строк дiї довiдки 90 днiв i подовженню не пiдлягає). Ця довiдка подається клiєнтом уповноваженому банку (уповноваженiй фiнансовiй установi) у разi купiвлi iноземної валюти I групи Класифiкатора за зовнiшньоторговельним договором, сума якого перевищує 10 тис. доларiв США, або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi I групи Класифiкатора, а також при купiвлi на мiжбанкiвському валютному ринку України будь-яких сум в iноземних валютах усiх груп Класифiкатора з метою перерахування цих коштiв на користь нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах1. Якщо уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) купує iноземну валюту з метою виконання власних зобов'язань перед нерезидентами за торговельними операцiями, то зазначена довiдка не подається".
____________
1 Перелiк офшорних зон
оприлюднюється Кабiнетом Мiнiстрiв України згiдно
з пунктом 18.3 статтi 18 Закону України
"Про оподаткування прибутку пiдприємств".
1.3. Абзац перший пункту 2.16 викласти в такiй редакцiї:
"Iноземна валюта, що придбана у встановленому порядку через уповноваженi банки (уповноваженi фiнансовi установи) на мiжбанкiвському валютному ринку України, має бути використана резидентом не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв пiсля дня зарахування її на його поточний рахунок на потреби, зазначенi в заявi про купiвлю iноземної валюти. Ця вимога поширюється також на уповноваженi банки (уповноваженi фiнансовi установи) пiд час купiвлi ними iноземної валюти з метою виконання власних зобов'язань в iноземнiй валютi. При цьому в заявi про купiвлю iноземної валюти резидентом - покупцем iноземної валюти має бути зазначено, що вiн доручає уповноваженому банку (уповноваженiй фiнансовiй установi), якщо придбана iноземна валюта не буде перерахована ним за призначенням у вищезазначений строк, продати цю iноземну валюту на мiжбанкiвському валютному ринку України".
1.4. У пунктi 2.17 абзаци третiй та п'ятий виключити.
У зв'язку з цим абзац четвертий уважати вiдповiдно абзацом третiм.
1.5. Пункт 2.18 виключити.
У зв'язку з цим пункт 2.19 уважати вiдповiдно пунктом 2.18.
Директор Департаменту валютного регулювання | С. О. Яременко |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 16 квiтня 2002 р. N 140 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 травня 2002 р. за N 419/6707 |
Правила
проведення Торговельної сесiї та здiйснення
окремих операцiй, пов'язаних з купiвлею-продажем
iноземних валют та банкiвських металiв
(назва в редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) |
1. Загальнi положення
1.1. Правила проведення Торговельної сесiї та здiйснення окремих операцiй, пов'язаних з купiвлею-продажем iноземних валют та банкiвських металiв (далi - Правила) розробленi вiдповiдно до статтi 11 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" та статтi 44 Закону України "Про Нацiональний банк України".
(пункт 1.1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) |
1.2. У разi порушення уповноваженим банком (уповноваженою фiнансовою установою) норм, установлених Правилами, вiн (вона) несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 73 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".
2. Проведення Торговельної сесiї
2.1. Заявка на участь у Торговельнiй сесiї, у яку уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) включає незадоволенi потреби клiєнтiв, а також власнi потреби щодо купiвлi-продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за гривнi (далi - Заявка), має подаватися до Нацiонального банку України в день проведення Торговельної сесiї до її початку. Уповноваженому банку (уповноваженiй фiнансовiй установi) забороняється брати участь у Торговельнiй сесiї без отримання пiдтвердження Нацiонального банку України про прийняття Заявки.
(пункт 2.1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановами Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.07.2002 р. N 275, вiд 06.08.2003 р. N 326) |
Уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа), до якого (якої) Нацiональний банк України застосував захiд впливу у виглядi обмеження, зупинення чи припинення здiйснення операцiй з валютними цiнностями в частинi купiвлi iноземних валют, з наступного робочого дня пiсля дня отримання вiд Нацiонального банку України (Генерального департаменту банкiвського нагляду) електронною поштою повiдомлення про застосування такого заходу впливу подає Заявку за кожним видом валют у розрiзi клiєнтiв (iз зазначенням клiєнта, його коду за ЄДРПОУ або номера за ДРФО, суми купiвлi). Якщо Нацiональний банк України встановить недотримання уповноваженим банком (уповноваженою фiнансовою установою) зазначених вимог, то Нацiональний банк України не пiдтверджує прийняття Заявки вiд цього уповноваженого банку (уповноваженої фiнансової установи) i вiн (вона) до участi в Торговельнiй сесiї не допускається.
(пункт 2.1 доповнено абзацом другим згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 15.07.2004 р. N 322) |
2.2. У Заявцi уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) за кожною iноземною валютою Класифiкатора iноземних валют та банкiвських металiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 04.02.98 N 34 [у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 02.10.2002 N 378, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 24.10.2002 за N 841/7129 (зi змiнами)] (далi - Класифiкатор), та за кожним видом банкiвських металiв визначає обсяг їх купiвлi або продажу (забороняється брати участь у Торговельнiй сесiї одночасно як продавець i як покупець тiєї самої iноземної валюти, банкiвського металу). Перевищувати зазначений у Заявцi обсяг купiвлi iноземних валют та банкiвських металiв пiд час Торговельної сесiї забороняється.
(абзац перший пункту 2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.07.2002 р. N 275, в редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) |
ДДозволяється пiд час Торговельної сесiї в разi купiвлi або продажу iноземної валюти мiняти iноземну валюту I групи Класифiкатора на iноземну валюту I групи Класифiкатора, а iноземну валюту II та III груп Класифiкатора на iноземну валюту II та III груп Класифiкатора. Цi операцiї проводяться з дотриманням вимог Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.03.99 N 127 та зареєстрованих Мiнiстерством юстицiї України 18.03.99 за N 171/3464 (зi змiнами), за таких умов: вид операцiї (купiвля, продаж), що зазначений у Заявцi, не змiнюється; уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) бере участь у Торговельнiй сесiї лише як продавець або як покупець iноземної валюти. У цьому разi гривневий еквiвалент купленої iноземної валюти не може перевищувати гривневого еквiвалента заявленої iноземної валюти.
абзац другий пункту 2.2 в редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.07.2002 р. N 275) |
Не дозволяється пiд час Торговельної сесiї в разi купiвлi або продажу банкiвських металiв мiняти банкiвськi метали на iноземну валюту.
(пункт 2.2 доповнено абзацом третiм згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) |
2.3. Здiйснення розрахункiв за операцiями з купiвлi-продажу iноземних валют та банкiвських металiв за гривнi мiж уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) за непiдтвердженими угодами забороняється. Пiдтвердженою вважається угода, згiдно з якою обидва її учасники пiд час Торговельної сесiї отримали взаємнi пiдтвердження засобами Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України.
(абзац перший пункту 2.3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановами Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.07.2002 р. N 275, вiд 06.08.2003 р. N 326) |
Абзац другий пункту 2.3 виключено
згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.07.2002 р. N 275) |
3. Перерахування (зарахування) коштiв пiд час проведення окремих операцiй, пов'язаних з купiвлею-продажем iноземної валюти та банкiвських металiв
(назва глави 3 в редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) |
3.1. Кошти в iноземнiй валютi, що були зарахованi на розподiльчий рахунок i не пiдлягають згiдно з чинним законодавством України продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України, уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) зобов'язаний перерахувати на поточний рахунок клiєнта без його доручення не пiзнiше нiж за п'ять банкiвських днiв пiсля дня зарахування цих коштiв на розподiльчий рахунок.
3.2. Продаж за дорученням клiєнта його власних коштiв в iноземнiй валютi уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) зобов'язаний здiйснювати не пiзнiше нiж за п'ять банкiвських днiв пiсля дня списання цих коштiв з поточного рахунку клiєнта. Обмеження щодо строку продажу iноземних валют не поширюється на iноземнi валюти, якi не належать до I групи Класифiкатора, та на банкiвськi метали.
(пункт 3.2 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) |
3.3. Гривневий еквiвалент проданої на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти та банкiвських металiв має бути зарахований на поточний рахунок власника коштiв не пiзнiше нiж за два банкiвських днi пiсля дня зарахування вiдповiдної суми в гривнях на кореспондентський рахунок уповноваженого банку (уповноваженої фiнансової установи).
(пункт 3.3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.08.2003 р. N 326) | |
Директор Департаменту валютного регулювання | С. О. Яременко |