МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 13.03.98 | N 59 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про службовi
вiдрядження в межах України та за кордон
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 березня 1998 р. за N 218/2658 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказами Мiнiстерства фiнансiв України
вiд 13 серпня 1998 року N 165,
вiд 10 червня 1999 року N 146,
вiд 11 лютого 2003 року N 118,
вiд 4 березня 2003 року N 179,
вiд 27 грудня 2004 року N 827,
вiд 5 липня 2007 року N 791,
вiд 17 березня 2011 року N 362,
вiд 7 липня 2012 року N 807,
вiд 19 липня 2013 року N 667,
вiд 4 серпня 2015 року N 694,
вiд 28 липня 2017 року N 669,
вiд 13 квiтня 2020 року N 155
На виконання пункту 9 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.01.98 N 10 "Про норми вiдшкодування витрат на вiдрядження в межах України та за кордон" наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю про службовi вiдрядження в межах України та за кордон, що додається.
2. Вважати такою, що втратила чиннiсть, Iнструкцiю про службовi вiдрядження в межах України та на територiю держав-учасниць СНД, затверджену наказом Мiнiстерства фiнансiв вiд 15.05.95 N 80, з урахуванням змiн до неї, внесених вiдповiдно до наказу Мiнiстерства фiнансiв вiд 31.01.96 N 16.
Мiнiстр | I.О.Мiтюков |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 13.03.98 N 59 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 17.03.2011 N 362) |
IНСТРУКЦIЯ
про службовi вiдрядження в межах України та за
кордон
I. Загальнi положення
1. Службовим вiдрядженням вважається поїздка працiвника за розпорядженням керiвника державного органу (поїздка державного службовця - за розпорядженням керiвника державної служби), пiдприємства, установи та органiзацiї, що повнiстю або частково утримується (фiнансується) за рахунок бюджетних коштiв (далi - пiдприємство), на певний строк до iншого населеного пункту для виконання службового доручення поза мiсцем його постiйної роботи (за наявностi документiв, що пiдтверджують зв'язок службового вiдрядження з основною дiяльнiстю пiдприємства).
(абзац перший пункту 1 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, вiд 13.04.2020р. N 155) |
Документами, що пiдтверджують зв'язок такого вiдрядження з основною дiяльнiстю пiдприємства, є, зокрема (але не виключно): запрошення сторони, що приймає i дiяльнiсть якої збiгається з дiяльнiстю пiдприємства, що направляє у вiдрядження; укладений договiр чи контракт; iншi документи, якi встановлюють або засвiдчують бажання встановити цивiльно-правовi вiдносини; документи, що засвiдчують участь вiдрядженої особи в переговорах, конференцiях або симпозiумах, iнших заходах, якi проводяться за тематикою, що збiгається з дiяльнiстю пiдприємства, яке вiдряджає працiвника.
2. У випадках, коли фiлiї, дiльницi та iншi пiдроздiли пiдприємства знаходяться в iншiй мiсцевостi, мiсцем постiйної роботи вважається той пiдроздiл, робота в якому обумовлена трудовим договором (контрактом). Службовi поїздки працiвникiв, постiйна робота яких проходить у дорозi або має роз'їзний (пересувний) характер, не вважаються вiдрядженнями, якщо iнше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) мiж працiвником i власником (або уповноваженою ним особою/керiвником).
3. Службовi поїздки тривалiстю менше доби працiвникiв дипломатичної служби України, якi направленi у довготермiнове вiдрядження, що пов'язанi iз супроводженням українських делегацiй та посадових осiб, отриманням та вiдправкою багажiв, кур'єрської та командирської пошти в аеропортах, морських та рiчкових портах, на вокзалах, не вважаються вiдрядженнями.
(пункт 3 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
4. Пункт 4 роздiлу I виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694, у зв'язку з цим пункти 5 - 16 вважати вiдповiдно пунктами 4 - 15) |
4. Пiдприємство, що вiдряджає працiвника, забезпечує його коштами для здiйснення поточних витрат пiд час службового вiдрядження (авансом). Аванс перераховується на поточний рахунок працiвника, операцiї за яким можуть здiйснюватися з використанням платiжних карток, або рахунок пiдприємства, що направляє працiвника у вiдрядження, операцiї за яким можуть здiйснюватися з використанням корпоративних платiжних карток.
Аванс може видаватися готiвкою працiвникам, яких у вiдрядження направляють державнi органи i вiйськовi формування, утворенi ними в установленому порядку установи та органiзацiї, на якi законодавством покладено завдання i повноваження з розвiдувальної, контррозвiдувальної та оперативно-розшукової дiяльностi.
Працiвнику вiдшкодовуються (за наявностi документального пiдтвердження оплати) понесенi у зв'язку зi службовим вiдрядженням комiсiйнi витрати у разi обмiну валюти, суми комiсiйної винагороди за наданi банком послуги, пов'язанi з використанням платiжних карток та готiвки (з урахуванням особливостей системи фiнансових розрахункiв у державi вiдрядження), зокрема вiдшкодовуються витрати, пов'язанi з перерахуванням авансу на поточний рахунок працiвника; поверненням коштiв з рахунку працiвника на вiдповiдний рахунок пiдприємства; переказом грошових коштiв електронними засобами - у безготiвковiй формi; проведенням безготiвкових розрахункiв у валютi, вiдмiннiй вiд валюти рахунку платiжної картки; отриманням готiвки iз застосуванням платiжної картки; конвертацiєю готiвкової iноземної валюти у нацiональну валюту держави вiдрядження; отриманням виписки банка-емiтента платiжної картки.
(пункт 4 роздiлу I доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
5. Керiвник пiдприємства може встановлювати додатковi обмеження щодо сум та цiлей використання коштiв, наданих на вiдрядження: витрат на найм житлового примiщення, на побутовi послуги, транспортнi та iншi витрати (у тому числi на оплату вартостi послуг iз здiйснення Iнтернет-замовлення та придбання електронних проїзних документiв на транспортнi засоби). Указанi в цьому абзацi обмеження запроваджуються наказом (розпорядженням) керiвника пiдприємства.
(пункт 5 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
6. Пiдприємство, що вiдряджає працiвника, зобов'язане ознайомити його з кошторисом витрат (або з довiдкою-розрахунком на виданий/перерахований аванс, складеною за довiльною формою), а також з вимогами нормативно-правових актiв стосовно звiтування про використання коштiв, виданих на вiдрядження. Пiдприємство самостiйно встановлює порядок ознайомлення працiвника, який направляється у вiдрядження за кордон, з його фiнансовими зобов'язаннями, що регулюються постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98 "Про суми та склад витрат на вiдрядження державних службовцiв, а також iнших осiб, що направляються у вiдрядження пiдприємствами, установами та органiзацiями, якi повнiстю або частково утримуються (фiнансуються) за рахунок бюджетних коштiв" (далi - постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98) та цiєю Iнструкцiєю.
(пункт 6 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
7. Днем вибуття у вiдрядження вважається день вiдправлення поїзда, лiтака, автобуса або iншого транспортного засобу з мiсця постiйної роботи вiдрядженого працiвника, а днем прибуття з вiдрядження - день прибуття транспортного засобу до мiсця постiйної роботи вiдрядженого працiвника. При вiдправленнi транспортного засобу до 24-ї години включно днем вибуття у вiдрядження вважається поточна доба, а з 0 години i пiзнiше - наступна доба. Якщо станцiя, пристань, аеропорт розташованi за межами населеного пункту, де працює вiдряджений працiвник, у строк вiдрядження зараховується час, який потрiбний для проїзду до станцiї, пристанi, аеропорту. Аналогiчно визначається день прибуття вiдрядженого працiвника до мiсця постiйної роботи.
Дата на транспортному квитку (вибуття транспортного засобу з мiсця постiйної роботи вiдрядженого працiвника) має збiгатися з датою вибуття працiвника у вiдрядження згiдно з наказом про вiдрядження. Дата на транспортному квитку (прибуття транспортного засобу до мiсця постiйної роботи вiдрядженого працiвника) має збiгатися з датою прибуття працiвника з вiдрядження згiдно з наказом про вiдрядження.
(пункт 7 роздiлу I доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Якщо дата на транспортному квитку не збiгається з датою прибуття працiвника з вiдрядження згiдно з наказом про вiдрядження, з дозволу керiвника пiдприємства береться до уваги затримка у вiдрядженнi на вихiднi або святковi й неробочi днi у разi, якщо строк перебування працiвника поза мiсцем його постiйної роботи не перевищуватиме строку вiдрядження, передбаченого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98.
(пункт 7 роздiлу I доповнено абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) |
За цi днi працiвниковi не вiдшкодовуються добовi витрати, витрати на найм житлового примiщення та iншi витрати (крiм витрат на проїзд з мiсця вiдрядження до мiсця постiйної роботи).
(пункт 7 роздiлу I доповнено абзацом четвертим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) |
8. На працiвника, який перебуває у вiдрядженнi, поширюється режим робочого часу того пiдприємства, до якого вiн вiдряджений. Замiсть днiв вiдпочинку, не використаних за час вiдрядження, iншi днi вiдпочинку пiсля повернення з вiдрядження не надаються.
9. Якщо працiвник спецiально вiдряджений для роботи у вихiднi або святковi й неробочi днi, то компенсацiя за роботу в цi днi виплачується вiдповiдно до чинного законодавства.
10. Якщо працiвник вiдбуває у вiдрядження у вихiдний день, то йому пiсля повернення з вiдрядження в установленому порядку надається iнший день вiдпочинку.
11. Якщо наказом про вiдрядження передбачено повернення працiвника з вiдрядження у вихiдний день, то працiвниковi може надаватися iнший день вiдпочинку вiдповiдно до законодавства у сферi регулювання трудових вiдносин.
12. Питання виходу працiвника на роботу в день вибуття у вiдрядження та в день прибуття з вiдрядження регулюється правилами внутрiшнього трудового розпорядку пiдприємства.
13. За вiдрядженим працiвником зберiгається мiсце роботи (посада) протягом усього часу вiдрядження, в тому числi й часу перебування в дорозi.
Працiвнику, який направлений у службове вiдрядження, оплата працi за виконану роботу здiйснюється за всi робочi днi тижня за графiком, установленим за мiсцем постiйної роботи, та вiдповiдно до умов, визначених трудовим або колективним договором, i розмiр такої оплати працi не може бути нижчим середнього заробiтку.
Державному службовцю, який направлений у службове вiдрядження, заробiтна плата за весь перiод вiдрядження виплачується вiдповiдно до Закону України "Про державну службу".
(пункт 13 роздiлу I доповнено новим абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вi 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим абзац третiй вважати абзацом четвертим) |
На час вiдрядження особи, яка працює за сумiсництвом, оплата працi здiйснюється пiдприємством, що її вiдрядило. У разi направлення працiвника у вiдрядження одночасно з основної роботи й роботи за сумiсництвом оплата працi здiйснюється пiдприємствами, що направляли працiвника у вiдрядження, а видатки для вiдшкодування витрат на вiдрядження розподiляються мiж цими пiдприємствами за згодою мiж ними.
(пункт 13 роздiлу I у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
14. Пiдтвердними документами, що засвiдчують вартiсть понесених у зв'язку з вiдрядженням витрат, є розрахунковi документи вiдповiдно до Закону України "Про застосування реєстраторiв розрахункових операцiй у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг" та Податкового кодексу України, а також документи, визначенi цiєю Iнструкцiєю. У разi вiдрядження за кордон пiдтверднi документи, що засвiдчують вартiсть понесених за кордоном у зв'язку з таким вiдрядженням витрат, оформлюються згiдно iз законодавством вiдповiдної держави.
(пункт 14 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
15. Окремим видом витрат, що не потребують спецiального документального пiдтвердження, є добовi витрати (витрати на харчування та фiнансування iнших власних потреб фiзичної особи, понесенi у зв'язку з таким вiдрядженням). Суми добових витрат для працiвникiв пiдприємств затвердженi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98.
Добовi витрати вiдшкодовуються в єдинiй сумi незалежно вiд статусу населеного пункту.
У разi коли працiвники дипломатичної служби України, направленi у довготермiнове вiдрядження, або працiвники, якi виконують функцiї з обслуговування, з числа осiб, якi мають дозвiл на постiйне проживання та/або працевлаштування в державi розмiщення закордонної дипломатичної установи України, або iноземцi, призначенi за контрактами на посади закордонної дипломатичної установи України, направляються у вiдрядження, вiдшкодування добових витрат, зазначених у додатку 1 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, для вiдповiдної держави не здiйснюється.
(пункт 15 доповнено абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
16. Членам офiцiйних делегацiй на чолi з Президентом України, Головою Верховної Ради України, Прем'єр-мiнiстром України пiд час здiйснення офiцiйних i робочих вiзитiв за кордон та робочих поїздок у межах України та передових груп, що забезпечують пiдготовку таких вiзитiв, та спiвробiтникам Управлiння державної охорони, якi їх супроводжують, за наявностi пiдтвердних документiв вiдшкодовуються витрати на обслуговування в залах офiцiйних делегацiй в аеропортах.
(роздiл I доповнено пунктом 16 згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
II. Порядок вiдрядження в межах України
1. Направлення працiвника пiдприємства у вiдрядження здiйснює керiвник цього пiдприємства або його заступник (направлення у вiдрядження державного службовця здiйснює керiвник державної служби) i оформлює наказом (розпорядженням), у якому зазначаються мета виїзду, завдання (за потреби), пункт призначення (мiсто або мiста призначення, iншi населенi пункти, найменування пiдприємства, установи або органiзацiї, куди вiдряджається працiвник), строк (дата вибуття у вiдрядження та дата прибуття з вiдрядження), джерело фiнансового забезпечення витрат на вiдрядження, а також за потреби iншi ключовi моменти (вид транспорту, iнформацiя про додатковi обмеження щодо сум та цiлей використання коштiв, наданих на вiдрядження, у разi їх встановлення керiвником), пiсля затвердження кошторису витрат. У разi направлення працiвника пiдприємства у службове вiдрядження за запрошенням подається його копiя та за наявностi програма заходiв.
(абзац перший пункту 1 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
Строк вiдрядження визначається керiвником або його заступником (строк вiдрядження державного службовця визначається керiвником державної служби), але не може перевищувати 30 календарних днiв, за винятком випадкiв, передбачених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98.
(абзац другий пункту 1 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807, вiд 28.07.2017р. N 669) |
Абзац третiй пункту 1 роздiлу II виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац четвертий пункту 1 роздiлу II виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац п'ятий пункту 1 роздiлу II виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Строк вiдрядження державного службовця протягом одного календарного року не може перевищувати 60 календарних днiв, крiм випадкiв, визначених законодавством.
(пункт 1 роздiлу II доповнено абзацом згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
2. Рiшення про службове вiдрядження посадових осiб та державних службовцiв (у тому числi керiвникiв центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади та Секретарiату Кабiнету Мiнiстрiв України) приймають особи, визначенi згiдно iз законодавством вiдповiдним нормативно-правовим актом Кабiнету Мiнiстрiв України.
(пункт 2 роздiлу II у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
3. Заробiтна плата перераховується вiдрядженому працiвнику на його поточний рахунок, операцiї за яким можуть здiйснюватися з використанням платiжних карток, або у визначених законодавством випадках переказується поштою на прохання працiвника за рахунок пiдприємства, що його вiдрядило.
(пункт 3 роздiлу II у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
4. За кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування працiвника у вiдрядженнi в межах України, враховуючи вихiднi, святковi й неробочi днi та час перебування в дорозi (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добовi в межах сум, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98.
Визначення кiлькостi днiв вiдрядження для виплати добових проводиться з урахуванням дня вибуття у вiдрядження й дня прибуття до мiсця постiйної роботи, що зараховуються як два днi.
При вiдрядженнi працiвника строком на один день або в таку мiсцевiсть, звiдки працiвник має змогу щоденно повертатися до мiсця постiйного проживання, добовi вiдшкодовуються як за повну добу.
Сума добових визначається згiдно з наказом про вiдрядження та вiдповiдними первинними документами.
За вiдсутностi наказу добовi витрати не виплачуються.
5. Пiдприємство за наявностi пiдтвердних документiв (в оригiналi) вiдшкодовує в межах граничних сум витрат на найм житлового примiщення, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, витрати вiдрядженим працiвникам на найм житлового примiщення з розрахунку вартостi одного мiсця у готелi (мотелi), iншому житловому примiщеннi за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахункiв на оплату вартостi проживання витрат на користування телефоном (крiм витрат на службовi телефоннi розмови), холодильником, телевiзором та iнших витрат.
Вiдрядженому працiвниковi вiдшкодовуються витрати на побутовi послуги, що включенi до рахункiв на оплату вартостi проживання у мiсцях проживання (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи бiлизни), але не бiльш як 10 вiдсоткiв сум добових витрат за всi днi проживання.
Вiдшкодування витрат на службовi телефоннi розмови проводяться в розмiрах за погодженням з керiвником.
Витрати на харчування, вартiсть якого включена до рахункiв на оплату вартостi проживання у готелях (мотелях), iнших житлових примiщеннях або до проїзних документiв, оплачуються вiдрядженим працiвником за рахунок добових витрат.
Якщо працiвник, вiдряджений для участi у переговорах, конференцiях, симпозiумах з питань, що стосуються основної дiяльностi пiдприємства, за умовами запрошення безоплатно забезпечується харчуванням органiзаторами таких заходiв або якщо вартiсть харчування включається до рахункiв на найм житлового примiщення, проїзних документiв без визначення конкретної суми, добовi витрати вiдшкодовуються в розмiрах, що визначаються у вiдсотках сум добових витрат для України згiдно з додатком 1 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, зокрема 80 вiдсоткiв - при одноразовому, 55 вiдсоткiв - дворазовому, 35 вiдсоткiв - триразовому харчуваннi.
(пункт 5 роздiлу II доповнено новим абзацом п'ятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807, у зв'язку з цим абзаци п'ятий - сьомий вважати вiдповiдно абзацами шостим - восьмим) |
Працiвниковi, вiдрядженому в межах України, вiдшкодовується плата за бронювання мiсця у готелi (мотелi) у розмiрi не бiльш як 50 вiдсоткiв вартостi такого мiсця за одну добу згiдно з поданими пiдтвердними документами в оригiналi.
Витрати на найм житлового примiщення за час вимушеної зупинки в дорозi, що пiдтверджуються вiдповiдними документами, вiдшкодовуються в порядку й розмiрах, передбачених цим пунктом.
Витрати, що перевищують граничнi суми витрат на найм житлового примiщення, вiдшкодовуються з дозволу керiвника згiдно з оригiналами пiдтвердних документiв. Зазначенi витрати не є надмiру витраченими коштами.
6. Витрати на проїзд (у тому числi перевезення багажу, бронювання транспортних квиткiв) до мiсця вiдрядження i назад вiдшкодовуються в розмiрi вартостi проїзду повiтряним, залiзничним, водним i автомобiльним транспортом загального користування (крiм таксi) з урахуванням усiх витрат, пов'язаних iз придбанням проїзних квиткiв i користуванням постiльними речами в поїздах, та страхових платежiв на транспортi.
Вiдрядженому працiвниковi вiдшкодовуються витрати на проїзд транспортом загального користування (крiм таксi) до станцiї, пристанi, аеропорту, якщо вони розташованi за межами населеного пункту, де постiйно працює вiдряджений працiвник, або до мiсцеперебування у вiдрядженнi.
За наявностi декiлькох видiв транспорту, що зв'язує мiсце постiйної роботи з мiсцем вiдрядження, адмiнiстрацiя пiдприємства може запропонувати вiдрядженому працiвниковi вид транспорту, яким йому слiд користуватися. У разi вiдсутностi такої пропозицiї працiвник самостiйно вирiшує питання про вибiр виду транспорту.
Вiдрядженому працiвниковi вiдшкодовуються також витрати на проїзд мiським транспортом загального користування (крiм таксi) вiдповiдно до маршруту, погодженого керiвником, та на орендованому транспортi за мiсцем вiдрядження (згiдно з пiдтвердними документами).
Витрати на проїзд вiдрядженого працiвника в м'якому вагонi, суднами морського та рiчкового транспорту, повiтряним транспортом за квитками 1-го класу та бiзнес-класу вiдшкодовуються в кожному випадку з дозволу керiвника згiдно з оригiналами пiдтвердних документiв. Зазначенi витрати не є надмiру витраченими коштами.
Витрати на перевезення багажу понад вагу, вартiсть перевезення якого входить до вартостi квитка того виду транспорту, яким користується працiвник, вiдшкодовуються з дозволу керiвника згiдно з оригiналами пiдтвердних документiв. Зазначенi витрати не є надмiру витраченими коштами.
7. Керiвники пiдприємств (крiм мiнiстрiв та керiвникiв iнших центральних органiв виконавчої влади) особисто вирiшують питання вiдшкодування своїх витрат на найм житлових примiщень, що перевищують граничнi суми, затвердженi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, на проїзд у м'якому вагонi, суднами морського та рiчкового транспорту, повiтряним транспортом за квитками 1-го класу та бiзнес-класу, а також витрат на перевезення багажу понад вагу, вартiсть перевезення якої входить до вартостi квитка.
Дозволи мiнiстрам та керiвникам iнших центральних органiв виконавчої влади на вiдшкодування зазначених витрат надаються Першим вiце-прем'єр-мiнiстром, а також вiце-прем'єр-мiнiстрами згiдно з розподiлом функцiональних повноважень.
(пункт 7 роздiлу II у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) |
У разi якщо у листi (зверненнi) до Кабiнету Мiнiстрiв України для оформлення службового вiдрядження мiнiстру або керiвнику iншого центрального органу виконавчої влади надавалося (на пiдставi наявних вiдомостей) обґрунтування необхiдностi здiйснення зазначених в абзацi першому цього пункту витрат (iз визначенням потреби у додаткових коштах) i дозвiл на це був отриманий до вибуття у вiдрядження, такi витрати вiдшкодовуються згiдно з пiдтвердними документами (без повторного звернення до Першого вiце-прем'єр-мiнiстра або вiце-прем'єр-мiнiстра).
(пункт 7 роздiлу II доповнено абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
8. Вiдрядженому працiвниковi понад установленi суми компенсацiї витрат у зв'язку з вiдрядженням вiдшкодовуються також витрати на оплату податку на додану вартiсть за придбанi проїзнi документи, користування в поїздах постiльними речами та найм житлового примiщення згiдно з пiдтвердними документами в оригiналi.
9. У разi тимчасової непрацездатностi вiдрядженого працiвника йому на загальних пiдставах вiдшкодовуються витрати на найм житлового примiщення (крiм випадкiв, коли вiдряджений працiвник перебуває на стацiонарному лiкуваннi) i виплачуються добовi протягом усього часу, поки вiн не може за станом здоров'я приступити до виконання покладеного на нього службового доручення або повернутися до мiсця свого постiйного проживання, але на строк не бiльше двох мiсяцiв.
Тимчасова непрацездатнiсть вiдрядженого працiвника, а також неможливiсть за станом здоров'я повернутися до мiсця постiйного проживання повиннi бути засвiдченi в установленому порядку.
За перiод тимчасової непрацездатностi вiдрядженому працiвниковi на загальних пiдставах виплачується допомога з тимчасової непрацездатностi. Днi тимчасової непрацездатностi не включаються до строку вiдрядження.
10. З дозволу керiвника може братися до уваги вимушена затримка у вiдрядженнi з не залежних вiд працiвника причин за наявностi пiдтвердних документiв в оригiналi.
Рiшення про продовження термiну вiдрядження керiвник приймає пiсля прибуття вiдрядженого працiвника до мiсця постiйної роботи на пiдставi його доповiдної записки, яке оформляється вiдповiдним наказом (розпорядженням) керiвника пiдприємства.
За час затримки в мiсцеперебуваннi у вiдрядженнi без поважних причин працiвниковi не виплачується заробiтна плата, не вiдшкодовуються добовi витрати, витрати на найм житлового примiщення та iншi витрати.
11. Вiдряджений працiвник перед вiд'їздом у вiдрядження забезпечується авансом у межах суми, визначеної на оплату проїзду, найм житлового примiщення i добовi витрати. Пiсля повернення з вiдрядження працiвник зобов'язаний до закiнчення п'ятого банкiвського дня, наступного за днем прибуття до мiсця постiйної роботи, подати звiт про використання коштiв, виданих на вiдрядження. Сума надмiру витрачених коштiв (залишку коштiв понад суму, витрачену згiдно iз звiтом про використання коштiв, виданих на вiдрядження) пiдлягає поверненню працiвником на вiдповiдний рахунок пiдприємства, що їх надало, у встановленому законодавством порядку, а у разi отримання авансу готiвкою сума надмiру витрачених коштiв пiдлягає поверненню працiвником до каси вiдповiдного державного органу, вiйськового формування, вiдповiдної установи чи органiзацiї, на якi законодавством покладено завдання i повноваження з розвiдувальної, контррозвiдувальної та оперативно-розшукової дiяльностi.
(абзац перший пункту 11 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
У разi якщо пiд час службових вiдряджень вiдряджений працiвник отримав готiвку iз застосуванням платiжних карток, вiн подає звiт про використання виданих на вiдрядження коштiв i повертає суму надмiру витрачених коштiв до закiнчення третього банкiвського дня пiсля завершення вiдрядження (банкiвського дня, наступного за днем прибуття до мiсця постiйної роботи).
У разi якщо пiд час службових вiдряджень вiдряджений працiвник застосував платiжнi картки для проведення розрахункiв у безготiвковiй формi i строк подання звiту про використання виданих на вiдрядження коштiв не перевищив 10 банкiвських днiв, за наявностi поважних причин керiвник може продовжити такий строк до 20 банкiвських днiв (до з'ясування питання в разi виявлення розбiжностей мiж вiдповiдними звiтними документами).
Разом iз звiтом подаються документи в оригiналi, що засвiдчують вартiсть понесених у зв'язку з вiдрядженням витрат.
Якщо працiвник отримав аванс на вiдрядження i не виїхав, то вiн повинен протягом трьох банкiвських днiв з дня прийняття рiшення про вiдмiну поїздки повернути зазначенi кошти у встановленому законодавством порядку на вiдповiдний рахунок пiдприємства (або до каси пiдприємства у разi отримання авансу готiвкою).
(абзац п'ятий пункту 11 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
Якщо для остаточного розрахунку за вiдрядження необхiдно виплатити додатковi кошти, виплата (перерахування) зазначених коштiв має здiйснюватися до закiнчення третього банкiвського дня пiсля затвердження керiвником звiту про використання коштiв, виданих на вiдрядження.
(абзац шостий пункту 11 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
12. Витрати на вiдрядження вiдшкодовуються лише за наявностi документiв в оригiналi, що засвiдчують вартiсть цих витрат, а саме: транспортних квиткiв або транспортних рахункiв (багажних квитанцiй), у тому числi електронних квиткiв за наявностi посадкового талона, якщо його обов'язковiсть передбачена правилами перевезення на вiдповiдному видi транспорту, та розрахункових документiв про їх придбання за всiма видами транспорту, в тому числi на чартернi рейси; рахункiв, отриманих iз готелiв (мотелiв) або вiд iнших осiб, що надають послуги з розмiщення та проживання вiдрядженого працiвника, в тому числi бронювання мiсць у мiсцях проживання; страхових полiсiв тощо.
(абзац перший пункту 12 роздiлу II у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
У разi використання електронного авiаквитка пiдставою для вiдшкодування витрат на його придбання є такий пакет документiв: оригiнал розрахункового або платiжного документа, що пiдтверджує здiйснення розрахункової операцiї у готiвковiй чи безготiвковiй формi (платiжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанцiя, виписка з карткового рахунку, квитанцiя до прибуткового касового ордера); роздрук на паперi частини електронного авiаквитка iз вказаним маршрутом (маршрут/квитанцiя); оригiнали вiдривної частини посадкових талонiв пасажира або роздрукований на паперовому носiї електронний посадковий талон, отриманий у разi онлайн-реєстрацiї на авiарейс.
(абзац другий пункту 12 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
У разi втрати, знищення або зiпсуття оригiналу вiдривної частини посадкового талона пасажира вiдрядженому працiвниковi з дозволу керiвника (або особи, з якою вiдрядження було погоджено) можуть бути вiдшкодованi витрати на придбання електронного авiаквитка за умови надання оригiналу довiдки авiаперевiзника, якою засвiдчено стан замовлення та статус електронного квитка, придбаного для окремого пасажира, факт використання електронного квитка повнiстю за визначеним маршрутом.
(пункт 12 роздiлу II доповнено новим абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим абзаци третiй - дев'ятий вважати вiдповiдно абзацами четвертим - десятим, абзац третiй пункту 12 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
У разi коли електронний авiаквиток є частково використаним, до звiту також додається лист (акт, довiдка) про повернення авiаквитка, складений компанiєю-продавцем, у якому зазначаються прiзвище та iнiцiали вiдрядженого працiвника, вартiсть здiйсненого перельоту, сума повернутих коштiв, комiсiйнi та/або iншi збори, пов'язанi з поверненням частково використаного квитка.
У разi використання електронного проїзного/перевiзного документа на поїзд пiдставою для вiдшкодування витрат на його придбання є роздрукований на паперовому носiї посадочний документ (у разi перевезення багажу - роздрукований на паперовому носiї перевiзний документ; у разi окремого замовлення послуги (зокрема, послуги з користування комплектом постiльних речей, резервування мiсць) - роздрукований на паперовому носiї документ на послуги).
(пункт 12 роздiлу II доповнено новим абзацом п'ятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
У разi повернення електронного проїзного/перевiзного документа на поїзд до звiту додається роздрукований на паперовому носiї документ на повернення.
(пункт 12 роздiлу II доповнено новим абзацом шостим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
Iнформацiю про наявнiсть та статус електронного проїзного документа можна перевiрити на офiцiйному веб-сайтi Державної адмiнiстрацiї залiзничного транспорту України.
(пункт 12 роздiлу II доповнено новим абзацом сьомим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667, у зв'язку з цим абзаци четвертий - шостий вважати вiдповiдно абзацами сьомим - дев'ятим) |
У разi здiйснення Iнтернет-замовлення проїзних документiв на автобуснi пасажирськi перевезення пiдставою для вiдшкодування витрат на придбання електронного квитка є роздрукований на паперовому носiї проїзний документ.
(пункт 12 роздiлу II доповнено новим абзацом восьмим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
У разi повернення проїзного документа на автобуснi пасажирськi перевезення до звiту додаються роздрукованi на паперовому носiї документи на повернення або лист (акт, довiдка) про повернення проїзного документа, складений компанiєю-продавцем, у якому зазначаються сума повернутих коштiв, комiсiйнi та/або iншi збори, пов'язанi з його поверненням.
(пункт 12 роздiлу II доповнено новим абзацом дев'ятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим абзаци восьмий - десятий вважати вiдповiдно абзацами десятим - дванадцятим) |
Витрати, понесенi у зв'язку з вiдрядженням, що не пiдтвердженi вiдповiдними документами (крiм добових витрат), працiвниковi не вiдшкодовуються.
Витрати, понесенi у зв'язку з поверненням вiдрядженим працiвником квитка на поїзд, лiтак або iнший транспортний засiб, можуть бути вiдшкодованi з дозволу керiвника пiдприємства лише, якщо на те були поважнi причини (рiшення про вiдмiну вiдрядження, вiдкликання з вiдрядження тощо), за наявностi документа, що засвiдчує вартiсть цих витрат.
(абзац одинадцятий пункту 12 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
У разi коли авiаквиток (оформлений на паперовому бланку) є нероздiльним i частково використаним, до звiту додається лист (акт, довiдка) про повернення авiаквитка, складений компанiєю-продавцем, у якому зазначаються прiзвище та iнiцiали вiдрядженого працiвника, вартiсть здiйсненого перельоту, сума повернутих коштiв, комiсiйнi та/або iншi збори, пов'язанi з поверненням частково використаного квитка, а також копiя авiаквитка, завiрена головним бухгалтером пiдприємства або уповноваженою на це особою.
13. Документально пiдтвердженi витрати та добовi витрати вiдшкодовуються також супроводжуючому (не бiльше нiж одному) вiдрядженого працiвника у разi, якщо вiн має iнвалiднiсть I групи внаслiдок порушення опорно-рухового апарату та зору.
(роздiл II доповнено пунктом 13 згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
III. Порядок вiдрядження за кордон
1. Вiдрядження за кордон здiйснюється вiдповiдно до наказу (розпорядження) керiвника пiдприємства (у разi вiдрядження державного службовця - вiдповiдно до наказу керiвника державної служби), у якому зазначаються мета виїзду, завдання (за потреби), пункт призначення (держава або держави, мiсто або мiста призначення, iншi населенi пункти, найменування пiдприємства, установи або органiзацiї, куди вiдряджається працiвник), строк (дата вибуття у вiдрядження та дата прибуття з вiдрядження), джерело фiнансового забезпечення витрат на вiдрядження, а також за потреби iншi ключовi моменти (вид транспорту та маршрут поїздки у разi вiдрядження на службовому автомобiлi, iнформацiя про додатковi обмеження щодо сум та цiлей використання коштiв, наданих на вiдрядження, у разi їх встановлення керiвником), пiсля затвердження технiчного завдання (за потреби) i кошторису витрат. У разi направлення працiвника пiдприємства у службове вiдрядження за кордон за запрошенням подається його копiя з перекладом та за наявностi програма заходiв. Строк вiдрядження визначається керiвником, але не може перевищувати 60 календарних днiв, за винятком випадкiв, передбачених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98 (строк вiдрядження державного службовця протягом одного календарного року не може перевищувати 60 календарних днiв, крiм випадкiв, визначених законодавством).
(абзац перший пункту 1 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807, вiд 28.07.2017р. N 669, вiд 13.04.2020р. N 155) |
Абзац другий пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац третiй пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац четвертий пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац п'ятий пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац шостий пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац сьомий пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
Абзац восьмий пункту 1 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07.07.2012р. N 807) |
2. Працiвникам, якi направляються на навчання та стажування за кордон, вiдшкодовуються витрати у порядку, передбаченому чинним законодавством про умови матерiального забезпечення осiб, направлених за кордон на навчання.
3. Рiшення про службове вiдрядження посадових осiб та державних службовцiв (у тому числi членiв Кабiнету Мiнiстрiв України, Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України та його заступникiв, працiвникiв Секретарiату Кабiнету Мiнiстрiв України, керiвникiв центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади та їх заступникiв, державних секретарiв мiнiстерств) приймають особи, визначенi згiдно iз законодавством вiдповiдним нормативно-правовим актом Кабiнету Мiнiстрiв України.
(абзац перший пункту 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
Рiшення про службове вiдрядження державних службовцiв та працiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України через вiдповiдного мiнiстра, а також працiвникiв утворених органами державної влади пiдприємств, установ та органiзацiй, якi використовують кошти державного бюджету (крiм державних службовцiв та вiйськовослужбовцiв), приймаються вiдповiдно до вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 жовтня 2016 року N 710 "Про ефективне використання державних коштiв".
(пункт 3 роздiлу III доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
4. З дозволу керiвника може братися до уваги вимушена затримка у вiдрядженнi (у разi захворювання, вiдсутностi транспортних квиткiв, вiдмiни авiарейсiв, ремонту транспортного засобу або з iнших причин, не залежних вiд працiвника) за наявностi пiдтвердних документiв в оригiналi. При цьому загальний строк вiдрядження не може перевищувати 60 календарних днiв.
Якщо пiд час вiдрядження працiвник захворiв, пiсля його повернення документ про тимчасову непрацездатнiсть пiдлягає обмiну в лiкувальних закладах за мiсцем проживання чи роботи на листок непрацездатностi встановленого в Українi зразка.
Обмiн здiйснюється на пiдставi перекладених на державну мову та нотарiально засвiдчених документiв, якi пiдтверджують тимчасову втрату працездатностi пiд час перебування за кордоном.
Рiшення про продовження строку вiдрядження керiвник приймає пiсля прибуття вiдрядженого працiвника до мiсця постiйної роботи на пiдставi його доповiдної записки, яке оформлюється вiдповiдним наказом (розпорядженням) керiвника пiдприємства.
За час затримки у вiдрядженнi без поважних причин працiвниковi не виплачується заробiтна плата, не вiдшкодовуються добовi витрати, витрати на найм житлового примiщення та iншi витрати.
5. Пiдприємство, що вiдряджає працiвника у вiдрядження за кордон, забезпечує його авансом у нацiональнiй валютi держави, до якої вiдряджається працiвник, або у доларах США/євро, або у гривневому еквiвалентi за офiцiйним курсом Нацiонального банку України, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на вiдрядження.
(абзац перший пункту 5 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
Якщо при видачi (перерахуваннi) авансу загальна сума в iноземнiй валютi має дробову частину, можливе застосування арифметичного правила округлення до повної одиницi.
(абзац другий пункту 5 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
6. Придбання iноземної валюти в уповноваженому банку та вiдображення вiдповiдних операцiй в бухгалтерському облiку здiйснюються згiдно з вимогами чинного законодавства.
7. За час перебування у вiдрядженнi працiвниковi вiдшкодовуються витрати:
а) на проїзд (у тому числi на перевезення багажу, бронювання транспортних квиткiв, оплату аеропортних зборiв, користування постiльними речами в поїздах) до мiсця вiдрядження i назад, а також за мiсцем вiдрядження (у тому числi на орендованому транспортi);
б) на оплату вартостi проживання у готелях (мотелях), iнших житлових примiщеннях в межах затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98 граничних сум витрат на найм житлового примiщення, встановлених з урахуванням включених до рахункiв на оплату вартостi проживання витрат за користування телефоном, холодильником, телевiзором та iнших витрат (крiм витрат на побутовi послуги та витрат на оплату податку на додану вартiсть), якi вiдшкодовуються у вiдповiднiй сумi вiдрядженому працiвниковi за наявностi документального пiдтвердження їх сплати;
(пiдпункт "б" пункту 7 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
в) на побутовi послуги, що включенi до рахункiв на оплату вартостi проживання у мiсцях проживання (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи бiлизни), але не бiльш як 10 вiдсоткiв сум добових витрат для держави, до якої вiдряджається працiвник, визначених у додатку 1 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, за всi днi проживання;
г) на бронювання мiсць у готелях (мотелях) у розмiрах не бiльш як 50 вiдсоткiв вартостi мiсця за добу;
ґ) на оформлення закордонних паспортiв;
д) на оформлення дозволiв на в'їзд (вiз);
е) на оплату вартостi страхового полiса життя або здоров'я вiдрядженого працiвника або його цивiльної вiдповiдальностi (у разi використання транспортного засобу при здiйсненнi вiдрядження) за наявностi його оригiналу з вiдмiткою про сплату страхового платежу, якщо згiдно iз законами держави, до якої вiдряджається працiвник, або держав, територiєю яких здiйснюється транзитний рух до зазначеної держави, необхiдно здiйснити таке страхування;
є) на обов'язкове страхування та iншi документально оформленi витрати, пов'язанi з правилами в'їзду та перебування в мiсцi вiдрядження (у тому числi будь-якi збори i податки, що пiдлягають сплатi у зв'язку iз здiйсненням таких витрат);
ж) на оплату службових телефонних розмов (у розмiрах, погоджених з керiвником);
з) на оплату комiсiйних витрат у разi обмiну валюти та комiсiйної винагороди за наданi банком послуги.
(пiдпункт "з" пункту 7 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
Зазначенi витрати вiдшкодовуються також супроводжуючому (не бiльше нiж одному) вiдрядженого працiвника у разi, коли вiн має iнвалiднiсть I групи внаслiдок порушення опорно-рухового апарату та зору.
(пункт 7 роздiлу III доповнено новим абзацом дванадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
Особам, що забезпечують урядовим зв'язком Президента України та Прем'єр-мiнiстра України пiд час здiйснення ними офiцiйних i робочих вiзитiв за кордон, вiдшкодовуються витрати, якi пов'язанi зi службовою дiяльнiстю (на наймання примiщень (кiмнат) для урядового зв'язку; на оплату прокладання ресурсу телекомунiкацiйних мереж, а також на пiдключення та iнсталяцiї видiлених лiнiй Iнтернету i їх тарифiкацiї; на придбання карток мобiльного зв'язку мiсцевих мобiльних операторiв з доступом до Iнтернету, а також на придбання додаткових квиткiв для перевезення обладнання урядового зв'язку).
(пункт 7 роздiлу III доповнено новим абзацом тринадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим абзац дванадцятий вважати абзацом чотирнадцятим) |
Витрати на вiдрядження вiдшкодовуються лише за наявностi документiв в оригiналi, що засвiдчують вартiсть цих витрат, а саме: транспортних квиткiв або транспортних рахункiв (багажних квитанцiй), у тому числi електронних квиткiв за наявностi посадкового талона, якщо його обов'язковiсть передбачена правилами перевезення на вiдповiдному видi транспорту, та розрахункових документiв про їх придбання за всiма видами транспорту, в тому числi на чартернi рейси; рахункiв, отриманих iз готелiв (мотелiв) або вiд iнших осiб, що надають послуги з розмiщення та проживання вiдрядженого працiвника, в тому числi бронювання мiсць у мiсцях проживання; страхових полiсiв тощо.
(абзац чотирнадцятий пункту 7 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
8. Не дозволяється вiдшкодовувати витрати на алкогольнi напої, тютюновi вироби, суми "чайових", за винятком випадкiв, коли суми таких "чайових" включаються до рахунку згiдно iз законами держави перебування, а також плату за видовищнi заходи.
9. Витрати на проїзд (у тому числi перевезення багажу, бронювання транспортних квиткiв) до мiсця вiдрядження i назад вiдшкодовуються в розмiрi вартостi проїзду повiтряним, залiзничним, водним i автомобiльним транспортом загального користування (крiм таксi) з урахуванням усiх витрат, пов'язаних iз придбанням проїзних квиткiв i користуванням постiльними речами в поїздах, та страхових платежiв на транспортi.
Витрати на проїзд залiзницями в державах Азiї та Африки вiдшкодовуються за тарифами 1-го класу.
Вiдрядженому працiвниковi вiдшкодовуються витрати на проїзд до вокзалу, аеропорту або пристанi i з вокзалу, аеропорту або пристанi (якщо цi пункти розташованi за межами мiста) в мiсцях вiдправлення, призначення та пересадки, а також витрати на проїзд за мiсцем вiдрядження транспортом загального користування (рейсовi автобуси, метро, тролейбуси, трамваї тощо, крiм таксi) за умови, що працiвниковi не надавалися безкоштовно засоби пересування.
У разi потреби пересування по територiї держави вiдрядження керiвник пiдприємства може визначити вiдрядженому працiвниковi вид транспорту, яким вiн може користуватися. Якщо така пропозицiя не надходить, працiвник самостiйно вирiшує питання про вибiр виду транспорту.
Витрати за користування таксi або оренду автотранспорту можуть бути вiдшкодованi лише з дозволу керiвника пiдприємства (згiдно з пiдтвердними документами).
Витрати на проїзд вiдрядженого працiвника в м'якому вагонi, суднами морського та рiчкового транспорту, повiтряним транспортом за квитками 1-го класу та бiзнес-класу вiдшкодовуються в кожному випадку з дозволу керiвника згiдно з оригiналами пiдтвердних документiв. Зазначенi витрати не є надмiру витраченими коштами.
Витрати на перевезення багажу понад вагу, вартiсть перевезення якої входить до вартостi квитка того виду транспорту, яким користується працiвник, вiдшкодовуються з дозволу керiвника згiдно з оригiналами пiдтвердних документiв. Зазначенi витрати не є надмiру витраченими коштами.
Керiвники пiдприємств (крiм мiнiстрiв та керiвникiв iнших центральних органiв виконавчої влади) особисто вирiшують питання щодо вiдшкодування своїх витрат на проїзд у м'якому вагонi, суднами морського та рiчкового транспорту, повiтряним транспортом за квитками 1-го класу та бiзнес-класу, а також на перевезення багажу понад вагу, вартiсть перевезення якого входить до вартостi квитка.
(абзац восьмий пункту 9 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) |
10. Вiдрядженому працiвниковi понад установленi суми компенсацiї витрат у зв'язку з вiдрядженням вiдшкодовуються також витрати на оплату податку на додану вартiсть за придбанi проїзнi документи.
11. Витрати у зв'язку з поверненням вiдрядженим працiвником квитка на поїзд, лiтак або iнший транспортний засiб можуть бути вiдшкодованi з дозволу керiвника пiдприємства лише з поважних причин (рiшення про вiдмiну вiдрядження, вiдкликання з вiдрядження тощо) за наявностi документа, що засвiдчує вартiсть таких витрат.
(абзац перший пункту 11 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
У разi коли авiаквиток (оформлений на паперовому бланку) є нероздiльним i частково використаним, до звiту додається лист (акт, довiдка) про повернення авiаквитка, складений компанiєю-продавцем, в якому зазначаються прiзвище та iнiцiали вiдрядженого працiвника, вартiсть здiйсненого перельоту, сума повернутих коштiв, комiсiйнi та/або iншi збори, пов'язанi з поверненням частково використаного квитка, а також копiя авiаквитка, завiрена головним бухгалтером пiдприємства або уповноваженою на це особою.
У разi використання електронного авiаквитка пiдставою для вiдшкодування витрат на його придбання є такий пакет документiв: оригiнал розрахункового або платiжного документа, що пiдтверджує здiйснення розрахункової операцiї у готiвковiй чи безготiвковiй формi (платiжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанцiя, виписка з карткового рахунку, квитанцiя до прибуткового касового ордера); роздрук на паперi частини електронного авiаквитка з вказаним маршрутом (маршрут/квитанцiя); оригiнали вiдривної частини посадкових талонiв пасажира.
(абзац третiй пункту 11 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
У разi втрати, знищення або зiпсуття оригiналу вiдривної частини посадкового талона пасажира вiдрядженому працiвниковi з дозволу керiвника (або особи, з якою вiдрядження було погоджено) можуть бути вiдшкодованi витрати на придбання електронного авiаквитка за умови надання оригiналу довiдки авiаперевiзника, якою засвiдчено стан замовлення та статус електронного квитка, придбаного для окремого пасажира, факт використання електронного квитка повнiстю за визначеним маршрутом.
(пункт 11 роздiлу III доповнено новим абзацом четвертим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим абзаци четвертий - сьомий вважати вiдповiдно абзацами п'ятим - восьмим, абзац четвертий пункту 11 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
У разi коли електронний авiаквиток є частково використаним, до звiту також додається лист (акт, довiдка) про повернення авiаквитка, складений компанiєю-продавцем, у якому зазначаються прiзвище та iнiцiали вiдрядженого працiвника, вартiсть здiйсненого перельоту, сума повернутих коштiв, комiсiйнi та/або iншi збори, пов'язанi з поверненням частково використаного квитка.
У разi використання електронного проїзного/перевiзного документа на поїзд пiдставою для вiдшкодування витрат на його придбання є роздрукований на паперовому носiї посадочний документ (у разi перевезення багажу - роздрукований на паперовому носiї перевiзний документ; у разi окремого замовлення послуги (зокрема, послуги з користування комплектом постiльних речей, резервування мiсць) - роздрукований на паперовому носiї документ на послуги).
(пункт 11 роздiлу III доповнено абзацом шостим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
У разi повернення електронного проїзного/перевiзного документа на поїзд до звiту додається роздрукований на паперовому носiї документ на повернення.
(пункт 11 роздiлу III доповнено абзацом сьомим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
Iнформацiю про наявнiсть та статус електронного проїзного документа можна перевiрити на офiцiйному веб-сайтi Державної адмiнiстрацiї залiзничного транспорту України.
(пункт 11 роздiлу III доповнено абзацом восьмим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667) |
У разi здiйснення Iнтернет-замовлення проїзних документiв на автобуснi пасажирськi перевезення пiдставою для вiдшкодування витрат на придбання електронного квитка є роздрукований на паперовому носiї проїзний документ.
(пункт 11 роздiлу III доповнено абзацом дев'ятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
У разi повернення проїзного документа на автобуснi пасажирськi перевезення до звiту додаються роздрукованi на паперовому носiї документи на повернення або лист (акт, довiдка) про повернення проїзного документа, складений компанiєю-продавцем, у якому зазначаються сума повернутих коштiв, комiсiйнi та/або iншi збори, пов'язанi з його поверненням.
(пункт 11 роздiлу III доповнено абзацом десятим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
12. У разi вiдрядження за кордон на службовому автомобiлi витрати на пально-мастильнi матерiали вiдшкодовуються з урахуванням встановлених норм за 1 кiлометр пробiгу вiдповiдно до затвердженого маршруту, що має бути визначено у наказi (розпорядженнi) керiвника пiдприємства.
Вiдшкодовуються також iншi витрати, пов'язанi з технiчним обслуговуванням, стоянкою та паркуванням службового автомобiля, збори за проїзд ґрунтовими, шосейними дорогами та водними переправами.
13. З дозволу керiвника вiдрядженому працiвниковi можуть бути вiдшкодованi фактичнi витрати, що перевищують граничнi суми вiдшкодування витрат на найм житлового примiщення та на службовi телефоннi розмови. Зазначенi витрати не є надмiру витраченими коштами.
Керiвники пiдприємств (крiм мiнiстрiв та керiвникiв iнших центральних органiв виконавчої влади) особисто вирiшують питання щодо вiдшкодування своїх витрат на найм житлових примiщень, що перевищують граничнi суми, затвердженi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98.
(абзац другий пункту 13 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) |
Сума податку на додану вартiсть, включена до рахунку на оплату вартостi проживання у готелi (мотелi), iншому житловому примiщеннi, вiдшкодовується вiдрядженому працiвнику за наявностi оригiналiв пiдтвердних документiв щодо його оплати.
(пункт 13 роздiлу III доповнено абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
14. Дозволи мiнiстрам та керiвникам iнших центральних органiв виконавчої влади на вiдшкодування витрат на проїзд у м'якому вагонi, суднами морського та рiчкового транспорту, повiтряним транспортом за квитками 1-го класу та бiзнес-класу, на перевезення багажу понад вагу, вартiсть перевезення якої входить до вартостi квитка, а також витрат на найм житлових примiщень, що перевищують граничнi суми, встановленi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, надаються Першим вiце-прем'єр-мiнiстром, а також вiце-прем'єр-мiнiстрами згiдно з розподiлом функцiональних повноважень.
(пункт 14 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) |
У разi якщо у листi (зверненнi) до Кабiнету Мiнiстрiв України для оформлення службового вiдрядження мiнiстру або керiвнику iншого центрального органу виконавчої влади надавалося (на пiдставi наявних вiдомостей) обґрунтування необхiдностi здiйснення зазначених витрат (iз визначенням потреби у додаткових коштах) i дозвiл на це був отриманий до вибуття у вiдрядження, такi витрати вiдшкодовуються згiдно з пiдтвердними документами (без повторного звернення до Першого вiце-прем'єр-мiнiстра або вiце-прем'єр-мiнiстра).
(пункт 14 роздiлу III доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
15. Працiвникам пiдприємств вiдшкодовується вартiсть страхового полiса (за наявностi його оригiналу з вiдмiткою про сплату страхового платежу), за яким передбачено вiдшкодування витрат на:
надання швидкої та невiдкладної (екстреної) медичної допомоги страхувальнику i придбання необхiдних медикаментiв;
перемiщення страхувальника на територiю України для надання йому медичної допомоги;
вiдправлення труни з тiлом (урни з прахом) страхувальника до мiсця поховання на територiї України та iншi пов'язанi з цим витрати.
У разi коли правилами в'їзду та перебування в державi, до якої вiдряджається страхувальник, встановленi вимоги щодо розмiру страхової суми, у договорi страхування визначається мiнiмальна страхова сума. При цьому строк дiї договору страхування повинен вiдповiдати строку вiдрядження.
Якщо в державi, до якої вiдряджається страхувальник, медична допомога надається iноземним громадянам безоплатно, вартiсть страхового полiса не вiдшкодовується.
Iнформацiя про надання медичних послуг громадянам України за кордоном та про держави, при вiдрядженнях до яких громадянам України надається невiдкладна медична допомога на безоплатнiй основi, розмiщується на офiцiйних веб-сайтах Мiнiстерства закордонних справ України та Мiнiстерства охорони здоров'я України.
Указанi в цьому пунктi витрати вiдшкодовуються працiвникам пiдприємств, строк вiдрядження яких визначено пунктом 6 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98.
16. Крiм зазначених у пунктах 7 - 15 цього роздiлу витрат, вiдрядженому працiвниковi вiдповiдно до Податкового кодексу України вiдшкодовуються не пiдтвердженi документально витрати на харчування та фiнансування iнших власних потреб (добовi витрати), понесенi у зв'язку з таким вiдрядженням.
За кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування працiвника у вiдрядженнi, враховуючи вихiднi, святковi й неробочi днi та час перебування в дорозi (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються (перераховуються) добовi в межах сум, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, у нацiональнiй валютi держави, до якої вiдряджається працiвник, або у доларах США/євро, або у гривневому еквiвалентi за офiцiйним курсом Нацiонального банку України, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на вiдрядження.
(абзац другий пункту 16 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
Визначення кiлькостi днiв вiдрядження для виплати добових проводиться з урахуванням дня вибуття у вiдрядження й дня прибуття до мiсця постiйної роботи, що зараховуються як два днi.
Добовi витрати вiдшкодовуються також супроводжуючому (не бiльше нiж одному) вiдрядженого працiвника у разi, якщо вiн має iнвалiднiсть I групи внаслiдок порушення опорно-рухового апарату та зору.
(пункт 16 роздiлу III доповнено абзацом четвертим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
16.1. Фактичний час перебування у вiдрядженнi визначається:
а) у разi вiдрядження з України до iноземних держав - згiдно з наказом про вiдрядження за наявностi одного чи декiлькох документальних доказiв перебування працiвника у вiдрядженнi (вiдповiдних первинних документiв та/або будь-яких iнших документiв, що пiдтверджують фактичне перебування працiвника у вiдрядженнi - вiдмiток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документiв, рахункiв на проживання тощо);
(пiдпункт "а" пiдпункту 16.1 пункту 16 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
б) пiдпункт "б" пiдпункту 16.1 пункту 16 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим пiдпункт "в" вважати пiдпунктом "б") |
б) у разi вiдсутностi зазначених вiдповiдно до пiдпункту "а" цього пiдпункту вiдповiдних пiдтвердних документiв добовi витрати вiдрядженому працiвниковi не вiдшкодовуються.
(абзац перший пiдпункту "б" пiдпункту 16.1 пункту 16 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
При вiдрядженнi працiвника строком на один день добовi витрати вiдшкодовуються як за повну добу.
16.2. Добовi витрати за час перебування у вiдрядженнi вiдшкодовуються в межах затверджених сум:
а) за кожний день перебування у вiдрядженнi, включаючи день вибуття та прибуття, - за нормами, що встановленi для держави, до якої вiдряджено працiвника;
б) пiдпункт "б" пiдпункту 16.2 пункту 16 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим пiдпункти "в" - "е" вважати пiдпунктами "б" - "д") |
б) якщо вiдряджений, перебуваючи в дорозi до iноземних держав, або повертаючись з вiдповiдної держави, має пересадку на iнший транспортний засiб або зупинку в готелi (мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї України, то вiдшкодування витрат на вiдрядження за перiод проїзду територiєю України здiйснюється в порядку, передбаченому для службових вiдряджень у межах України.
(абзац перший пiдпункту "б" пiдпункту 16.2 пункту 16 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
При цьому добовi витрати з дня останньої пересадки на iнший транспортний засiб (вибуття з готелю, мотелю, iншого житлового примiщення) на територiї України пiд час прямування у вiдрядження за кордон i до дня першої пересадки на iнший транспортний засiб (зупинки в готелi, мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї України (включно) пiд час повернення в Україну вiдшкодовуються за нормами, встановленими для вiдряджень за кордон. У разi якщо день вибуття у вiдрядження або день прибуття вiдрядженого працiвника до мiсця постiйної роботи збiгається з днем вказаної пересадки (зупинки), добовi витрати за вiдповiднi день вибуття або день прибуття вiдшкодовуються за нормами, встановленими для вiдряджень за кордон.
У разi вiдсутностi такої пересадки (зупинки) добовi витрати вiдшкодовуються за кожний день вiдрядження, включаючи день вибуття та прибуття, - за нормами, встановленими для вiдряджень за кордон;
в) у разi здiйснення вiдряджень до кiлькох держав протягом доби - у розмiрi середнього арифметичного вiд сум, установлених для цих держав;
г) при направленнi у вiдрядження до двох або бiльше держав - у сумах, що встановленi для вiдповiдних держав, з дня перетину кордону вiдповiдної держави.
У разi вiдрядження до двох або бiльше держав - учасниць Шенгенської угоди, перетин кордонiв яких здiйснюється без вiдмiток у закордонному паспортi, або до держав, в'їзд громадян України на територiю яких не потребує наявностi вiзи (дозволу на в'їзд), починаючи з другої держави, - добовi витрати вiдшкодовуються у сумi, затвердженiй для вiдповiдної держави з дня прибуття до даної держави згiдно з датою, визначеною у транспортних квитках або рахунках за проживання в готелi (мотелi), iншому житловому примiщеннi.
(абзац другий пiдпункту "г" пiдпункту 16.2 пункту 16 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
У разi вiдсутностi транспортних квиткiв та рахункiв за проживання в готелi (мотелi), iншому житловому примiщеннi добовi витрати вiдшкодовуються за нормами держави вiдрядження згiдно з наказом (розпорядженням) керiвника пiдприємства.
День повернення в Україну (перетину кордону) - за нормами останньої держави вiдрядження;
ґ) якщо вiдряджений за кордон працiвник за умовами запрошення безоплатно забезпечується харчуванням стороною, яка приймає, або якщо вартiсть харчування включається до рахункiв на найм житлового примiщення, проїзних документiв без визначення конкретної суми, добовi витрати вiдшкодовуються в розмiрах, що визначаються у вiдсотках сум добових витрат для вiдповiдної держави згiдно з додатком 1 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, зокрема 80 вiдсоткiв - при одноразовому, 55 вiдсоткiв - дворазовому, 35 вiдсоткiв - триразовому харчуваннi;
д) витрати на харчування, вартiсть якого визначена i включена до рахункiв на оплату вартостi проживання в готелях (мотелях), iнших житлових примiщеннях або до проїзних документiв, оплачуються вiдрядженим працiвником за рахунок добових витрат.
Працiвникам пiдприємств, якi перебувають за кордоном тривалий строк i отримують заробiтну плату в iноземнiй валютi, у разi вiдрядження в межах держави перебування добовi витрати вiдшкодовуються у розмiрi 80 вiдсоткiв сум добових витрат, визначених у додатку 1 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98 для вiдповiдної держави. У разi вiдрядження в межах держави перебування термiном на одну добу добовi витрати вiдшкодовуються в розмiрi 40 вiдсоткiв сум добових витрат, визначених у додатку 1 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98 для вiдповiдної держави.
(абзац другий пiдпункту "д" пiдпункту 16.2 пункту 16 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667, вiд 28.07.2017р. N 669, вiд 13.04.2020р. N 155) |
У разi виїзду у справах вiдрядження зазначеного працiвника з держави перебування до iнших держав добовi витрати вiдшкодовуються за нормами, що встановленi для держави вiдрядження.
(абзац третiй пiдпункту "д" пiдпункту 16.2 пункту 16 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства фiнансiв України вiд 19.07.2013р. N 667, вiд 13.04.2020р. N 155) |
16.3. При потребi в авансуваннi працiвника коштами в нацiональнiй валютi держави, до якої вiдряджається працiвник, перерахунок граничної суми добових витрат, встановленої у доларах США, у валюту держави вiдрядження здiйснюється за крос-курсом, розрахованим за встановленим iноземним банком валютним (обмiнним) курсом нацiональної валюти держави перебування до валюти держави вiдрядження та долара США на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на вiдрядження.
(пiдпункт 16.3 пункту 16 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
16.4. Пiдпункт 16.4 пункту 16 роздiлу III виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669, у зв'язку з цим пiдпункти 16.5 - 16.8 вважати вiдповiдно пiдпунктами 16.4 - 16.7) |
16.4. Якщо працiвника направлено у вiдрядження до двох або бiльше держав, день повернення в державу перебування (день перетину кордону) вiдшкодовується за нормами останньої держави вiдрядження.
16.5. Якщо у разi вибуття у вiдрядження до України з iноземних держав працiвник у дорозi має пересадку на iнший транспортний засiб або зупинку в готелi (мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї iноземної держави, то за час проїзду територiєю iноземних держав витрати на вiдрядження вiдшкодовуються у порядку та за нормами, встановленими для службових вiдряджень за кордон. При цьому день останньої пересадки на iнший транспортний засiб (вибуття з готелю, мотелю, iншого житлового примiщення) на територiї iноземної держави при прямуваннi у вiдрядження до України i день першої пересадки на iнший транспортний засiб (зупинки в готелi, мотелi, iншому житловому примiщеннi) на територiї iноземної держави при поверненнi з України та днi перебування в Українi вiдшкодовуються у порядку та за нормами, встановленими для службових вiдряджень у межах України. У разi вiдсутностi такої пересадки (зупинки) добовi витрати вiдшкодовуються за кожний день вiдрядження, включаючи день вибуття та прибуття, за нормами, встановленими для службових вiдряджень у межах України.
(пiдпункт 16.5 пункту 16 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
16.6. Вибуття у вiдрядження iз зарубiжної держави до України i повернення того самого дня до цiєї держави вважається одним днем вiдрядження.
16.7. Якщо сторона, яка приймає, забезпечує працiвника, вiдрядженого за кордон, додатковими коштами в iноземнiй валютi у виглядi компенсацiї поточних витрат (крiм витрат на проїзд до держави вiдрядження i назад та на найм житлового примiщення) або добових витрат, сторона, яка направляє, виплату йому добових витрат зменшує на суму додатково наданих коштiв. Якщо сума, надана стороною, яка приймає, перевищує або дорiвнює встановленим сумам добових витрат, сторона, яка вiдряджає, виплату добових витрат не проводить.
17. Пiсля повернення з вiдрядження працiвник зобов'язаний до закiнчення п'ятого банкiвського дня, наступного за днем прибуття до мiсця постiйної роботи, подати звiт про використання коштiв, виданих на вiдрядження. Сума надмiру витрачених коштiв (залишку коштiв понад суму, витрачену згiдно iз звiтом про використання коштiв, виданих на вiдрядження) пiдлягає поверненню працiвником (у грошових одиницях, у яких було надано аванс) на вiдповiдний рахунок пiдприємства, що їх надало, у встановленому законодавством порядку, а у разi отримання авансу готiвкою сума надмiру витрачених коштiв пiдлягає поверненню працiвником до каси вiдповiдного державного органу, вiйськового формування, вiдповiдної установи чи органiзацiї, на якi законодавством покладено завдання i повноваження з розвiдувальної, контррозвiдувальної та оперативно-розшукової дiяльностi.
(абзац перший пункту 17 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
У разi якщо пiд час службових вiдряджень вiдряджений працiвник отримав готiвку iз застосуванням платiжних карток, вiн подає звiт про використання виданих на вiдрядження коштiв i повертає суму надмiру витрачених коштiв до закiнчення третього банкiвського дня пiсля завершення вiдрядження (банкiвського дня, наступного за днем прибуття до мiсця постiйної роботи).
У разi якщо пiд час службових вiдряджень вiдряджений працiвник застосував платiжнi картки для проведення розрахункiв у безготiвковiй формi i строк подання звiту про використання виданих на вiдрядження коштiв не перевищив 10 банкiвських днiв, за наявностi поважних причин керiвник може продовжити такий строк до 20 банкiвських днiв (до з'ясування питання в разi виявлення розбiжностей мiж вiдповiдними звiтними документами).
Разом iз звiтом подаються документи (в оригiналi), що засвiдчують вартiсть понесених у зв'язку з вiдрядженням витрат, iз зазначенням форми їх оплати (готiвкою, чеком, платiжною карткою, безготiвковим перерахунком).
У разi вiдсутностi первинних або будь-яких iнших документiв, що пiдтверджують фактичне перебування працiвника у вiдрядженнi, до звiту додаються завiренi вiддiлом кадрiв або головним бухгалтером ксерокопiї сторiнок закордонного паспорта чи документа, що його замiнює, з прiзвищем вiдрядженого працiвника та вiдмiтками прикордонних служб про перетин кордону (за їх наявностi) або довiдка Головного центру обробки спецiальної iнформацiї Державної прикордонної служби України щодо перетину вiдрядженим працiвником державного кордону України (у якiй зазначено пункт пропуску, дата та час перетину кордону, серiя, номер, тип та назва паспортного документа).
(абзац п'ятий пункту 17 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.07.2017р. N 669) |
18. Якщо працiвник отримав аванс на вiдрядження за кордон i не виїхав, вiн повинен протягом трьох банкiвських днiв з дня прийняття рiшення про вiдмiну поїздки повернути (у грошових одиницях, у яких було видано аванс) зазначенi кошти у встановленому законодавством порядку на вiдповiдний рахунок пiдприємства (або до каси пiдприємства у разi отримання авансу готiвкою).
(абзац перший пункту 18 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
У разi неповернення працiвником залишку коштiв у визначений строк вiдповiдна сума стягується з нього пiдприємством у встановленому чинним законодавством порядку.
19. Пiд час складання звiту про використання коштiв, виданих на вiдрядження, перерахунок здiйснених у вiдрядженнi витрат, якi пiдтверджено документально, здiйснюється вiдповiдно до фактичного обмiнного курсу, застосованого банком, у разi вiдсутностi пiдтвердних документiв про обмiн валюти - зважаючи на крос-курс, розрахований за офiцiйним обмiнним валютним курсом, встановленим Нацiональним банком України на день затвердження такого звiту.
Якщо для остаточного розрахунку за вiдрядження необхiдно виплатити (перерахувати) додатковi кошти, виплата здiйснюється в нацiональнiй валютi України за офiцiйним обмiнним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком України на день затвердження керiвником звiту про використання коштiв, виданих на вiдрядження. Виплата (перерахування) зазначених коштiв має здiйснюватися до закiнчення третього банкiвського дня пiсля затвердження керiвником звiту про використання коштiв, виданих на вiдрядження.
Дозвiл (погодження) керiвника пiдприємства на вiдшкодування витрат понад суми, затвердженi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, оформлюється письмово за довiльною формою.
(пункт 19 роздiлу III у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
20. Не дозволяється направляти у вiдрядження та видавати (перераховувати) аванс працiвнику, який не вiдзвiтував про витраченi кошти в попередньому вiдрядженнi.
(пункт 20 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.04.2020р. N 155) |
21. Надбавку до сум добових витрат в iноземнiй валютi, що пiдлягає виплатi окремим категорiям працiвникiв, розраховують вiдповiдно до розмiрiв, затверджених у додатку 2 до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98, i сум добових витрат, що пiдлягають вiдшкодуванню залежно вiд держави вiдрядження та кiлькостi разiв харчування на добу (визначених у пунктi 2 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.02.2011 N 98).
Заступник директора Департаменту фiнансiв соцiальної сфери - начальник Управлiння фiнансiв органiв державного управлiння | О. Л. Вовченко |
Додаток до Iнструкцiї про службовi вiдрядження в межах України та за кордон |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї вiдряджень
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.08.2015р. N 694) | |
(Iнструкцiя iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.08.98р. N 165, у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 10.06.99р. N 146, iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства фiнансiв України вiд 11.02.2003р. N 118, вiд 04.03.2003р. N 179, вiд 27.12.2004р. N 827, вiд 05.07.2007р. N 791, у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 17.03.2011р. N 362) |