КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 26 квiтня 2003 р. | N 644 |
---|
Про затвердження Порядку реєстрацiї фiнансових
операцiй суб'єктами первинного фiнансового
монiторингу
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 10 серпня 2004 року N 1010,
вiд 12 липня 2005 року N 572,
вiд 5 квiтня 2006 року N 458
Вiдповiдно до статей 7 i 8 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити Порядок реєстрацiї фiнансових операцiй суб'єктами первинного фiнансового монiторингу (додається).
2. Ця постанова набирає чинностi одночасно iз Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом".
Прем'єр-мiнiстр України | В.ЯНУКОВИЧ |
Iнд. 31
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 квiтня 2003 р. N 644 |
ПОРЯДОК
реєстрацiї фiнансових операцiй суб'єктами
первинного фiнансового монiторингу
1. Цей Порядок визначає механiзм реєстрацiї суб'єктами первинного фiнансового монiторингу фiнансових операцiй, якi вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" (далi - Закон) пiдлягають фiнансовому монiторингу, та подання цими суб'єктами Держфiнмонiторингу iнформацiї про такi фiнансовi операцiї.
2. Дiя цього Порядку поширюється на суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу (крiм банкiв, казино, гральних закладiв та ломбардiв) та їх вiдокремленi пiдроздiли, зокрема на:
(абзац перший пункту 2 iз змiнами, внесеними згiдно з постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.07.2005 р. N 572, вiд 05.04.2006 р. N 458) |
страховi та iншi фiнансовi установи;
платiжнi органiзацiї, членiв платiжних систем, еквайринговi та клiринговi установи;
товарнi, фондовi та iншi бiржi;
професiйних учасникiв ринку цiнних паперiв;
iнститути спiльного iнвестування;
юридичних осiб, якi проводять будь-якi лотереї;
пiдприємства та органiзацiї, якi здiйснюють управлiння iнвестицiйними фондами чи недержавними пенсiйними фондами;
пiдприємства та об'єднання зв'язку, iншi некредитнi органiзацiї, якi здiйснюють переказ грошей;
iнших юридичних осiб, якi вiдповiдно до законодавства здiйснюють фiнансовi операцiї.
3. Для цiлей цього Порядку термiн "реєстр фiнансових операцiй, що можуть бути пов'язанi з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв" (далi - реєстр) слiд розумiти як базу даних, яка забезпечує зберiгання iнформацiї про фiнансовi операцiї, що пiдлягають фiнансовому монiторингу.
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному у Законi.
Реєстрацiя суб'єктами первинного фiнансового монiторингу фiнансових операцiй, що пiдлягають фiнансовому монiторингу
4. Перед здiйсненням фiнансової операцiї або не пiзнiше наступного робочого дня пiсля її здiйснення працiвник суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, що забезпечує здiйснення фiнансової операцiї або є вiдповiдальним за проведення фiнансового монiторингу, з'ясовує можливiсть вiднесення її до такої, що вiдповiдно до Закону пiдлягає фiнансовому монiторингу, та у разi виявлення такої фiнансової операцiї того ж дня проводить її реєстрацiю.
(пункт 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10.08.2004р. N 1010) |
5. Вiдомостi про таку операцiю вносяться до реєстру, що ведеться в електроннiй та/або паперовiй формi.
Якщо реєстр ведеться в електроннiй формi, то кожного дня всi новi записи чи записи, до яких вносилися змiни протягом робочого дня, роздруковуються. Роздрукованi сторiнки засвiдчуються пiдписом керiвника або працiвника, вiдповiдального за проведення фiнансового монiторингу. До п'ятого числа кожного мiсяця роздрукованi за попереднiй мiсяць сторiнки формуються за датами в брошури (брошури прошнуровуються, засвiдчуються пiдписами керiвника або працiвника, вiдповiдального за проведення фiнансового монiторингу, та печаткою i зберiгаються протягом 5 рокiв). На першiй сторiнцi брошури зазначаються кiлькiсть сторiнок у брошурi, початкова та остання дати внесення записiв.
Форма реєстру затверджується Держфiнмонiторингом.
6. У реєстрi вiдображаються:
вiдомостi щодо особи, яка здiйснює фiнансову операцiю, та у випадках, передбачених законодавством, особи, вiд iменi або за дорученням якої здiйснюється фiнансова операцiя, або яка є вигодоодержувачем, встановленi в результатi iдентифiкацiї вiдповiдно до статтi 6 Закону;
вiдомостi щодо iнших осiб - учасникiв фiнансової операцiї;
вид фiнансової операцiї;
сума, на яку здiйснюється фiнансова операцiя;
валюта, в якiй здiйснюється фiнансова операцiя;
пiдстави для здiйснення фiнансової операцiї;
вiдомостi про фiнансовi операцiї, пов'язанi з облiковуваною (у разi наявностi);
ознаки, за якими фiнансова операцiя пiдлягає фiнансовому монiторингу;
додаткова iнформацiя про мотивовану пiдозру стосовно того, що фiнансова операцiя здiйснюється з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом (у разi наявностi);
дата та час здiйснення або вiдмови вiд здiйснення фiнансової операцiї.
Кожному запису в реєстрi присвоюється порядковий номер i зазначається час та дата його внесення, а також посада, прiзвище, iм'я та по батьковi працiвника, що внiс запис до реєстру.
Подання суб'єктами первинного фiнансового монiторингу Держфiнмонiторингу iнформацiї про фiнансовi операцiї, що пiдлягають обов'язковому фiнансовому монiторингу
7. Суб'єкт первинного фiнансового монiторингу зобов'язаний подавати Держфiнмонiторингу iнформацiю про фiнансову операцiю, що вiдповiдно до статтi 11 Закону пiдлягає обов'язковому фiнансовому монiторингу, не пiзнiше нiж протягом трьох робочих днiв з моменту її реєстрацiї.
(пункт 7 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.07.2005 р. N 572) |
Iнформацiя, що передається суб'єктом первинного фiнансового монiторингу - юридичною особою на пiдставi iнформацiї, що надiйшла вiд вiдокремленого пiдроздiлу, який не має статусу юридичної особи, повинна мiстити реквiзити цього пiдроздiлу. Перелiк необхiдних реквiзитiв визначається Держфiнмонiторингом.
(пункт 7 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.07.2005 р. N 572) |
У разi коли суб'єкти первинного фiнансового монiторингу, якi здiйснюють фiнансовi операцiї, пiдозрюють або повиннi були б пiдозрювати, що такi фiнансовi операцiї пов'язанi, мають вiдношення або призначенi для фiнансування терористичної дiяльностi, терористичних актiв чи терористичних органiзацiй, вони зобов'язанi негайно повiдомити про такi фiнансовi операцiї Держфiнмонiторинг та правоохороннi органи, визначенi законодавством.
(пункт 7 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.07.2005 р. N 572) |
8. Повiдомлення про фiнансову операцiю повинно мiстити вiдомостi, що вiдповiдно до пункту 6 цього Порядку фiксуються в реєстрi.
У повiдомленнi зазначаються найменування, юридична адреса, код згiдно з ЄДРПОУ суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, посада, прiзвище, iм'я та по батьковi працiвника, що здiйснює повiдомлення, номер, час та дата здiйснення повiдомлення.
Якщо iнформацiя подається вперше, суб'єкт первинного фiнансового монiторингу надсилає до Держфiнмонiторингу картку реєстрацiї суб'єкта первинного фiнансового монiторингу, що використовується для його подальшої iдентифiкацiї.
У разi надходження до суб'єкта первинного фiнансового монiторингу повiдомлення Держфiнмонiторингу про вiдмову у взяттi iнформацiї на облiк у зв'язку з її неналежним оформленням зазначений суб'єкт зобов'язаний протягом трьох робочих днiв надати Держфiнмонiторингу належним чином оформлену iнформацiю.
Форми облiку та подання iнформацiї, пов'язаної з проведенням фiнансового монiторингу, встановлюються Держфiнмонiторингом.
(абзац пункту 8 замiнено абзацами згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.07.2005 р. N 572) |
9. На запит Держфiнмонiторингу суб'єкт первинного фiнансового монiторингу подає додаткову iнформацiю, пов'язану з фiнансовими операцiями, що стали об'єктом фiнансового монiторингу, не пiзнiше нiж протягом трьох робочих днiв з моменту отримання запиту.
Форма запиту встановлюється Держфiнмонiторингом.
10. Iнформацiя подається Держфiнмонiторингу в електроннiй формi каналами зв'язку чи на магнiтному носiї або за згодою Держфiнмонiторингу в паперовiй формi.
(абзац перший пункту 10 в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.07.2005 р. N 572) |
Iнформацiя на магнiтному або паперовому носiї передається до Держфiнмонiторингу поштою з повiдомленням про вручення або нарочним з дотриманням заходiв, що виключають неконтрольований доступ до iнформацiї або документiв пiд час їх доставки.
11. Iнформацiя, що передається, є iнформацiєю з обмеженим доступом. Захист iнформацiї пiд час її передачi до Держфiнмонiторингу забезпечується вiдповiдно до законодавства.
12. Вимоги до подання iнформацiї, довiдники кодiв, канали зв'язку для передачi iнформацiї визначаються Держфiнмонiторингом.