ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
08.08.08 | N 29/1-11/5844-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
У зв'язку з набранням чинностi з 1
сiчня 2008 року Закону України "Про
внесення змiн до Закону України "Про Митний
тариф України" вiд 31.05.2007 N 1109-V та з метою
уникнення розбiжностей при класифiкацiї м'яса та
субпродуктiв згiдно з вимогами УКТЗЕД
повiдомляємо про наступне.
Згiдно з вимогами УКТЗЕД у товарнiй групi 02 класифiкуються м'ясо та їстiвнi субпродукти свiжi (включаючи пересипанi сiллю для тимчасової консервацiї пiд час транспортування), охолодженi, мороженi, солонi, у розсолi, сушенi чи копченi.
До їстiвних субпродуктiв вiдносяться голови та їхнi частини (включаючи вуха), ноги або нiжки, хвости, серце, вим'я, печiнка, нирки, "солодке м'ясо" (вилочкова i пiдшлункова залози), мозок, легенi, глотки, тонкi i товстi дiафрагми, селезiнка, язики, чепець (сальник), спинний мозок, придатна для їжi шкiра, репродуктивнi органи (матка, сiм'яники, яєчники), гiпофiз, щитовидна залоза.
До цiєї групи включаються м'ясо i їстiвнi субпродукти в зазначених станах незалежно вiд того, були вони попередньо обробленi протеолiтичними ферментами, розрубанi, подрiбненi або перетворенi у фарш чи нi.
М'ясо та субпродукти, придатнi для споживання людиною, класифiкуються в цiй групi, незалежно вiд їхнього використання, навiть якщо вони представленi як продукцiя, призначена для виготовлення кормiв для хатнiх тварин.
Група 02 не включає:
продукти товарних позицiй 0201 - 0208 i 0210, не придатнi для вживання або такi, що не вживаються людиною (товарна позицiя 0511).
Субпродукти, такi як шкури, що можуть бути використанi як для споживання людиною, так i для iнших цiлей (наприклад, шкури - для вироблення шкiр) включаються до групи 02, якщо вони придатнi для споживання людиною, i до товарної позицiї 0511 або групи 41, якщо вони непридатнi для споживання людиною.
Таким чином, вiднесення продуктiв до 02 групи залежить саме вiд придатностi таких продуктiв до вживання людиною, а не їх призначення.
Такого пiдходу дотримується i Директорат з питань тарифiв i торгiвлi Всесвiтньої митної органiзацiї. В своєму листi вiд 16.06.08 на адресу Держмитслужби України Директоратом вказано, що класифiкацiя продукту визначається, у першу чергу, його об'єктивними характеристиками на момент митного оформлення, а не припущеннями чи певними свiдченнями щодо мети його застосування пiсля ввезення, що надаються iмпортером.
М'ясо та субпродукти включаються до групи 02 у випадку, якщо вони використовуються для споживання людиною, як безпосередньо, так i пiсля пiддання процесам переробки. Якщо продукт вiдповiдає вимогам щодо стану, термiну зберiгання, а також iншим стандартам безпеки для здоров'я людини, вiн включається до групи 02, навiть якщо буде застосовуватись для iнших цiлей. Цей пiдхiд пiдтверджується Загальними положеннями Пояснень до групи 02 (стосовно субпродуктiв).
У групi 05 класифiкуються iншi продукти тваринного походження, в iншому мiсцi не зазначенi та мертвi тварини групи 01 або 03, непридатнi до вживання або такi, що не вживаються людиною за своєю природою або через їх стан.
До цiєї групи включаються рiзноманiтнi матерiали тваринного походження, необробленi, чи такi, що пройшли найпростiше оброблення, не придатнi до вживання людиною, i якi не розглядаються в iнших групах.
Тобто, у разi якщо продукти тваринного походження розглядаються в iнших товарних позицiях, то вiднесення їх до цiєї групи можливе лише за умови пiдтвердження їх непридатностi до вживання людиною.
Проте, продукти тваринного походження, такi як кишки, сечовi мiхури, шлунки тварин, кров тварин рiдка чи суха, якi не розглядаються в iнших групах, вiдносяться до цiєї групи, навiть за умови придатностi їх до вживання людиною.
До товарної групи 41 вiдносяться шкури необробленi з волосяним покривом або без волосяного покриву та шкiра вичинена. Причому, Примiтками до групи 41 встановлено, що ця група не включає обрiзки та аналогiчнi вiдходи шкур необроблених. В Поясненнях до товарних позицiй групи 41 наголошується на тому, що до цiєї групи не включається сира їстiвна шкiра тварин.
Виключення з групи 41 обрiзкiв, вiдходiв шкур необроблених, а також шкур, придатних до вживання людиною, свiдчить про те, що в групi 41 класифiкується лише шкура та шкiра придатна для подальшої переробки та виготовлення виробiв, наведених у роздiлi VIII УКТЗЕД.
Враховуючи викладене, можливо зробити висновок, що класифiкацiя продуктiв тваринного походження залежить вiд стану таких продуктiв та придатностi до вживання людиною.
Стан тваринної продукцiї необхiдно iдентифiкувати пiд час проведення митного огляду шляхом перевiрки всiх документiв на вiдповiднiсть заявленому вантажу та вiдображення в актi митного огляду всiх даних необхiдних для однозначної класифiкацiї таких продуктiв, а саме: стан самого продукту (свiжi, замороженi, соленi, консервованi i т.д.); наявнiсть штампiв i печаток на продуктi; вид пакування та наявнiсть iнформацiї про походження та призначення продукту; форма пакування та транспортування продукту (блоки, листи, насип, форма та розмiр шматкiв шкури); запах продукту.
У вiдповiдностi до чинного в Українi законодавства прийняття рiшення щодо придатностi до вживання людиною м'ясопродуктiв у вiдповiдностi з Законом України вiд 23.12.97 N 771/97-ВР "Про безпечнiсть та якiсть харчових продуктiв" та Закону України вiд 25.06.92 N 2498-XII "Про ветеринарну медицину" належить до повноважень Ветеринарної служби.
Зокрема, в Законi України "Про безпечнiсть та якiсть харчових продуктiв" визначений термiн "придатнiсть харчового продукту або придатний харчовий продукт". Це стан харчового продукту або харчовий продукт, який є прийнятним для споживання людиною, тобто є безпечним та вiдповiдає мiнiмальним специфiкацiям якостi згiдно з його призначенням.
Згiдно зi ст. 5 даного Закону Ветеринарна служба здiйснює державний контроль та державний нагляд за необробленими харчовими продуктами тваринного походження на потужностях з їх виробництва.
У повноваженнi Ветеринарної служби, згiдно п.8 ст.7 цього Закону, є видача сертифiкатiв придатностi для споживання людиною на запит зацiкавлених сторiн на пiдставi державного контролю або результатiв розширеного контролю харчових продуктiв, пiдконтрольних Ветеринарнiй службi.
Отже, вiдповiдно до чинного законодавства України, Ветеринарна служба України визначає придатнiсть чи непридатнiсть продуктiв тваринного походження до вживання людиною.
Законом України "Про ветеринарну медицину" визначено термiн "неїстiвнi продукти тваринного походження". Це сировина тваринного походження, яка зазвичай не використовується для споживання людиною, але використовується для фармацевтичних, хiрургiчних, сiльськогосподарських та промислових цiлей.
Згiдно з пунктом 22.1 наказу Державного департаменту ветеринарної медицини України вiд 14.06.2004 N 71 "Про затвердження Ветеринарних вимог щодо iмпорту в Україну об'єктiв державного ветеринарно-санiтарного контролю та нагляду" ввезення субпродуктiв дозволяється тiльки для промислової переробки iз зазначенням конкретного м'ясопереробного пiдприємства.
Вiдповiдно до роз'яснень наданих Мiнiстерством аграрної полiтики вiд 23.03.07 N 37-23-2-7/4420, поняття "промислова переробка (промпереробка)" визначене у роздiлi 2 Правил перед забiйного ветеринарного огляду тварин i ветеринарно-санiтарної експертизи м'яса та м'ясних продуктiв, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини України вiд 07.06.02 N 28, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України вiд 21.06.02 N 524/6812. Це виробництво на м'ясокомбiнатi (птахокомбiнатi) або м'ясопереробному пiдприємствi м'ясних продуктiв (ковбаснi вироби, копченостi, консерви, пресерви тощо) вiдповiдно до нормативних документiв.
Слiд зазначити, що поняття "технiчна переробка" для продуктiв тваринного походження в законодавствi вiдсутнє.
Таким чином, при здiйсненi класифiкацiї за УКТЗЕД продуктiв тваринного походження необхiдно дотримуватись вимог чинного законодавства України та, у разi необхiдностi, вимагати у iмпортерiв сертифiкат придатностi або свiдоцтво iз зазначенням придатностi продукту для вживання людиною.
Начальник Управлiння | I.П.Рамусь |