МIНIСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 25 листопада 2008 року | N 1430 |
---|
Про внесення змiн до наказу Мiнiстерства
транспорту України вiд 21.11.2000 N 644 та Правил
перевезення наливних вантажiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 лютого 2009 р. за N 180/16196 |
Вiдповiдно до пункту 4 Положення
про Мiнiстерство транспорту та зв'язку України,
затвердженого постановою Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 06.06.2006 N 789, та статтi 5
Статуту залiзниць України, затвердженого постановою
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 06.04.98 N 457,
наказую:
1. Доповнити пункт 1 наказу Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644 "Про затвердження окремих роздiлiв Правил перевезення вантажiв", зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 861/5082 (iз змiнами), роздiлом "Правила перевезення небезпечних вантажiв" (далi - Правила), що додаються.
2. Затвердити Змiни до Правил перевезення наливних вантажiв, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 18.04.2003 N 299, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 07.07.2003 за N 558/7879, що додаються.
3. Державнiй адмiнiстрацiї залiзничного транспорту України (Мельничук В. О.):
3.1. Подати цей наказ до Мiнiстерства юстицiї України на державну реєстрацiю у встановленому порядку.
3.2. Довести цей наказ до вiдома працiвникiв залiзниць, пiдприємств, установ та органiзацiй, якi користуються послугами залiзничного транспорту.
4. Цей наказ набирає чинностi з 01.07.2009, крiм Правил, якi набирають чинностi з 01.01.2010.
5. Визнати такими, що не застосовуються з 01.01.2010 на територiї України при перевезеннi вантажiв у внутрiшньому сполученнi "Правила перевозок опасных грузов по железным дорогам", затвердженi Радою залiзничного транспорту 05.04.96.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра Бадагова В. Ф.
Мiнiстр | Й. Вiнський |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Голови служби безпеки України | М. М. Герасименко |
Мiнiстр оборони України | Ю. I. Єхануров |
Голова Державного комiтету України з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва | К. Ващенко |
Заступник Мiнiстра з питань надзвичайних ситуацiй та у справах захисту населення вiд наслiдкiв Чорнобильської катастрофи | В. Третьяков |
Голова Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики | Л. Лосюк |
Заступник Голови - Головний державний iнспектор з ядерної та радiацiйної безпеки України | М. Х. Гашев |
Заступник Мiнiстра охорони навколишнього природного середовища | Д. Гурський |
Голова Державної служби експортного контролю України | Ю. А. Петроченко |
Заступник Мiнiстра промислової полiтики України | В. В. Севернюк |
В. о. Першого заступника Мiнiстра, головного державного санiтарного лiкаря України | А. М. Пономаренко |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства транспорту та зв'язку України вiд 25 листопада 2008 р. N 1430 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 лютого 2009 р. за 180/16196 |
ПРАВИЛА ПЕРЕВЕЗЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНИХ ВАНТАЖIВ
1. Загальнi положення
1.1. Правила перевезення небезпечних вантажiв (далi - Правила) поширюються на перевезення небезпечних вантажiв залiзничним транспортом територiєю України. Правилами визначають основнi норми та вимоги, що забезпечують безпеку перевезення небезпечних вантажiв.
1.2. Вимоги цих Правил є обов'язковими для суб'єктiв господарювання незалежно вiд форм власностi та видiв їх дiяльностi, якi є учасниками перевезень небезпечних вантажiв та будь-яких операцiй, пов'язаних iз перевезенням залiзничним транспортом.
1.3. Положення цих Правил не поширюються на:
а) термiновi перевезення небезпечних вантажiв, якi здiйснюються аварiйно-рятувальними службами або пiд їх наглядом, з метою недопущення ураження людей або захисту навколишнього природного середовища за умови, що вжито необхiдних заходiв для забезпечення повної безпеки таких перевезень i про здiйснення таких перевезень повiдомлений компетентний орган з перевезення небезпечних вантажiв;
б) перевезення машин та механiзмiв, не зазначених у Перелiку небезпечних вантажiв до цих Правил та якi мiстять в експлуатацiйному обладнаннi небезпечнi вантажi за умови, що вжито всiх заходiв щодо запобiгання їх витоку або викиду;
в) гази та паливо, що мiстяться у паливних баках транспортних засобiв та обладнаннi, призначених для приведення в дiю їх тяги або роботи спецiальних пристроїв цих транспортних засобiв (наприклад, холодильного);
г) гази, що мiстяться в обладнаннi, яке використовують пiд час перевезення (наприклад, вогнегасники, автомобiльнi шини, навiть якщо вони перевозяться як запаснi частини або вантаж);
ґ) незаймистi нетоксичнi задушливi та/або гази-окисники, якщо тиск газiв у посудинi або цистернi за температури 15° C не перевищує 200 кПа (2 бар) i вантаж пiд час перевезення цiлком перебуває в газоподiбному станi; включно всi види посудин або цистерн, якi, наприклад, є частиною машин чи пристроїв;
д) перевезення речовин, якi упакованi в обмежених кiлькостях у контейнерах, за умови виконання вимог до паковань та їх марковання згiдно з пунктом 3.3 цих Правил;
е) неочищену порожню тару, яка мiстила речовини класiв 2, 3, 4.1, 5.1, 6.1, 8 i 9, якщо вжито належних заходiв для запобiгання всiм видам небезпечного впливу, властивого небезпечним вантажам.
1.4. Особливостi застосування iнших законодавчих актiв та правил
1.4.1. Мiжнароднi перевезення небезпечних вантажiв залiзничним транспортом здiйснюються вiдповiдно до "Правил перевозок опасных грузов к Соглашению о международном железнодорожном грузовом сообщении (Приложение 2 к СМГС)" (далi - Додаток 2 до СМГС), "Правил перевозок опасных грузов по железным дорогам", Регламенту про мiжнародне залiзничне перевезення небезпечних вантажiв (далi - RID) (дiльницями залiзниць з шириною колiї 1435 мм) та мiжнародних договорiв України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
1.4.2. У разi здiйснення мультимодальних перевезень небезпечних вантажiв за участю морського або повiтряного транспорту паковання, контейнери (зокрема переноснi цистерни i контейнери-цистерни), а також вагони, завантаженi пакованнями з однаковим небезпечним вантажем i якi не в повнiй мiрi вiдповiдають вимогам цих Правил щодо пакування, сумiсного пакування, маркування або розмiщення знакiв-табло i табличок оранжевого кольору, проте вiдповiдають вимогам "Международного кодекса морской перевозки опасных грузов" (далi - МКМПОГ) або "Технических инструкций по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" (далi - Технiчнi Iнструкцiї IКАО), допускаються до перевезення залiзничним транспортом за умови дотримання таких вимог:
а) маркування паковань здiйснене вiдповiдно до вимог МКМПОГ або Технiчних Iнструкцiй IКАО;
б) сумiсне пакування здiйснене вiдповiдно до вимог МКМПОГ або Технiчних Iнструкцiй IКАО;
в) контейнери, переноснi цистерни, контейнери-цистерни або вагони, якi повнiстю завантаженi пакованнями з однаковим небезпечним вантажем, замаркованi згiдно з главою 5.3 МКМПОГ.
1.4.3. Контрейлернi перевезення небезпечних вантажiв здiйснюються за умов вiдповiдностi дорожнiх транспортних засобiв, а також вантажу, який перевозиться в них, вимогам Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажiв, затверджених наказом МВС вiд 26.07.2004 N 822, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 20.08.2004 за N 1040/9639.
До контрейлерних перевезень не допускаються:
вибуховi речовини класу 1, група сумiсностi А (номери ООН 0074, 0113, 0114, 0129, 0130, 0135, 0224 i 0473);
самореактивнi речовини класу 4.1, якi вимагають контролю температури (номери ООН 3231 - 3240);
органiчнi пероксиди класу 5.2, якi вимагають контролю температури (номери ООН 3111 - 3120);
сiрки триоксид класу 8 iз ступенем чистоти 99,95 %, що перевозиться в цистернах без iнгiбiторiв (номер ООН 1829).
Стосовно нанесення табло небезпеки на вагони, що використовуються для контрейлерних перевезень, мають враховуватися вимоги пункту 5.3.1.3 "Европейского Соглашения о международной дорожной перевозке опасных грузов" (далi - ДОПОГ). Стосовно даних, якi необхiдно зазначати в накладнiй та письмових iнструкцiй на випадок аварiї згiдно з вимогами роздiлу 5.4.3 ДОПОГ, мають також враховуватися вимоги пiдпункту 5.4.1.1.9 ДОПОГ.
1.5. Перевезення небезпечних вантажiв, крiм Правил, регулюється внутрiшнiм законодавством України, яке встановлює порядок обмеження або контролю вiдповiдними органами виконавчої влади перевезення окремих видiв небезпечних вантажiв, як зазначено у пiдпунктах 1.5.1 - 1.5.6 цих Правил.
1.5.1. Перевезення радiоактивних матерiалiв, у тому числi радiоактивних вiдходiв, територiєю України здiйснюється вiдповiдно до Положення про порядок здiйснення перевезення радiоактивних матерiалiв територiєю України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.10.2004 N 1373, Правил ядерної та радiацiйної безпеки при перевезеннi радiоактивних матерiалiв (ПБПРМ-2006), затверджених наказом Державного комiтету ядерного регулювання України вiд 30.08.2006 N 132 (далi - ПБПРМ-2006), зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 18.09.2006 за N 1056/12930, та цих Правил у частинi, що не врегульована зазначеними документами.
1.5.2. Перевезення небезпечних вiдходiв територiєю України за цими Правилами дозволяється лише за наявностi лiцензiї на перевезення небезпечних вiдходiв i тiльки спецiально обладнаними для цього транспортними засобами. Забороняється iмпорт вiдходiв з метою їх зберiгання чи видалення. Небезпечнi вiдходи можуть iмпортуватися тiльки за умови наявностi письмової згоди компетентного спецiально вповноваженого державного органу України, який забезпечує виконання положень Базельської конвенцiї про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних вiдходiв та їх видаленням (Мiнiстерство охорони навколишнього природного середовища). Порядок здiйснення транскордонних перевезень небезпечних вiдходiв установлюється вiдповiдно до Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних вiдходiв та їх утилiзацiєю/видаленням, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13.07.2000 N 1120.
1.5.3. Вiдповiдно до Закону України "Про наркотичнi засоби, психотропнi речовини i прекурсори" перевезення наркотичних засобiв, психотропних речовин i прекурсорiв здiйснюється згiдно з дозволом, виданим спецiально вповноваженим органом виконавчої влади вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.02.97 N 146 "Про затвердження Порядку видачi дозволiв на право ввезення на територiю України, вивезення з територiї України або транзиту через територiю України наркотичних засобiв, психотропних речовин i прекурсорiв".
1.5.4. Перевезення отруйних речовин, у тому числi продуктiв бiотехнологiї, здiйснюється за наявностi дозволу, виданого Мiнiстерством охорони навколишнього природного середовища, вiдповiдно до Порядку одержання дозволу на виробництво, зберiгання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилiзацiю отруйних речовин, у тому числi продуктiв бiотехнологiї та iнших бiологiчних агентiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20.06.95 N 440, зi змiнами.
1.5.5. Державний контроль за перевезеннями вантажiв (товарiв) вiйськового призначення на експорт здiйснюється Держекспортконтролем вiдповiдно до Закону України "Про державний контроль за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання" та Порядку здiйснення державного контролю за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20.11.2003 N 1807.
1.6. Згiдно iз Законами України "Про страхування" та "Про перевезення небезпечних вантажiв" має здiйснюватися страхування вiдповiдальностi згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.06.2002 N 733 "Про затвердження Порядку i правил проведення обов'язкового страхування вiдповiдальностi суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв на випадок настання негативних наслiдкiв пiд час перевезення небезпечних вантажiв".
1.7. Працiвники пiдприємств та органiзацiй (за винятком суб'єктiв перевезення радiоактивних матерiалiв), що займаються класифiкацiєю небезпечних вантажiв, пакуванням, нанесенням знакiв небезпеки та iнформацiйних табло на паковання, оформленням перевiзних документiв, вiдправленням, прийманням, перевезенням та вантажними операцiями, згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31.10.2007 N 1285 "Про затвердження Порядку проведення спецiального навчання працiвникiв суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв" повиннi пройти спецiальне навчання та мати вiдповiдне свiдоцтво.
Керiвники пiдприємств, органiзацiй, вiдправники, перевiзники та одержувачi мають систематично проводити технiчне навчання та пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв, причетних до перевезення небезпечних вантажiв, за колом своїх обов'язкiв, контролювати виконання ними цих Правил, а також забезпечувати виконання чинного законодавства щодо проведення спецiального навчання.
1.8. Суб'єкти перевезення небезпечних вантажiв вiдповiдно до їх функцiй та обов'язкiв мають забезпечити виконання норм та вимог, визначених цими Правилами, щодо забезпечення безпеки перевезень небезпечних вантажiв та запобiгання аварiйним ситуацiям, а в разi аварiйних ситуацiй - лiквiдацiю наслiдкiв та впровадження заходiв, спрямованих на максимальне обмеження наслiдкiв аварiї.
1.9. Заходи безпеки, порядок лiквiдацiї наслiдкiв аварiйних ситуацiй та ведення аварiйно-вiдбудовних робiт здiйснюються вiдповiдно до Правил безпеки та порядку лiквiдацiї наслiдкiв аварiйних ситуацiй з небезпечними вантажами при перевезеннi їх залiзничним транспортом (далi - Правила безпеки), затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 16.10.2000 N 567, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 23.11.2000 за N 857/5078.
1.10. Термiни та скорочення, що використовуються у цих Правилах
Багатоелементний газовий контейнер (далi - БЕГК) - контейнер, елементи якого з'єднанi мiж собою колектором i встановленi у рамi.
Елементами БЕГК уважаються: балони, трубки, барабани пiд тиском i декiлька з'єднаних балонiв, а також цистерни для перевезення газiв мiсткiстю понад 0,45 м3 (450 л).
Вагон-батарея - вагон, що складається з елементiв, якi з'єднанi один з одним за допомогою колектора i стацiонарно закрiпленi на рамi вагона.
Елементами вагона-батареї вважаються: балони, трубки, барабани пiд тиском i декiлька з'єднаних балонiв, а також цистерни для перевезення газiв, стацiонарно встановленi на транспортному засобi мiсткiстю понад 0,45 м3 (450 л).
Вагон вантажний - вагон, призначений для перевезення вантажiв. Вагони подiляються за конструкцiєю та властивостями вантажу, що перевозиться в них, на унiверсальнi (критi, напiввагони, платформи), спецiальнi (спецiалiзованi) - для перевезення одного виду вантажу або групи вантажiв, якi мають спецiальну конструкцiю, пристрої та обладнання, або спецiально видiленi для перевезення вантажiв, близьких за своїми властивостями.
Вантажна одиниця - будь-яке паковання чи будь-який транспортний пакет.
Вантажнi операцiї - навантаження, вивантаження й перевантаження вантажу.
Вбудована цистерна - цистерна мiсткiстю бiльше нiж 1 м3 (1000 л), стацiонарно встановлена на транспортному засобi або є невiд'ємною частиною рами транспортного засобу.
Вiдправник - зазначена в перевiзних документах юридична (резидент i нерезидент) або фiзична особа (громадянин України, iноземець, особа без громадянства), яка пiдготовлює та подає цей вантаж для перевезення.
Вiйськовi вантажi - вантажi, вiдправниками i (або) одержувачами яких є Мiнiстерство оборони України, Мiнiстерство внутрiшнiх справ України, Служба безпеки України.
Вид небезпеки небезпечного вантажу - ознака, що характеризує здатнiсть виявлення небезпечної властивостi вантажу пiд час його перевезення, властивого одному з класiв чи пiдкласiв небезпечних вантажiв.
Вид тари - класифiкацiйна одиниця, що визначає тару за формою.
Внутрiшня посудина - елемент складеної тари для розмiщення в ньому продукцiї.
Внутрiшня тара - елемент комбiнованого паковання, призначений для розмiщення в ньому продукцiї.
Виняткове використання (для перевезення радiоактивних матерiалiв) - використання тiльки одним вiдправником вагона або великотоннажного контейнера, вiдповiдно до якого всi початковi, промiжнi й остаточнi вантажнi операцiї здiйснюються вiдповiдно до вказiвок вiдправника або одержувача.
ВСП МВС - вiддiл спецiальних перевезень Мiнiстерства внутрiшнiх справ.
Газ - речовина (сумiш речовин), що при температурi 50° C має тиск пари вищий, нiж 300 кПа або є повнiстю газоподiбна за температури 20° C i нормального тиску 101,3 кПа.
Група паковання - показник, який характеризує ступiнь небезпеки небезпечних вантажiв, вiднесених до класiв 3, 4, 6, 8, 9 та класу 5.1.
Додаток 2 до СМГС - "Правила перевозок опасных грузов к Соглашению о международном железнодорожном грузовом сообщении (Приложение 2 к СМГС)".
ДОПОГ (ADR) - "Европейское Соглашение о международной дорожной перевозке опасных грузов".
Дорожньо-транспортний засiб - будь-який автомобiль, причiп, напiвпричiп (уключаючи зчеплений транспортний засiб, тобто тягач iз напiвпричепом), що бере участь у дорожньому русi й використовується для перемiщення вантажiв. Кожний причiп розглядається як окремий транспортний засiб.
Забруднення радiоактивне - наявнiсть радiоактивностi на поверхнi в кiлькостях, що перевищує 0,4 Бк/см 2 для бета- i гама-випромiнювачiв низької токсичностi або 0,04 Бк/см2 для всiх iнших альфа- випромiнювачiв.
Залiзничний транспортний засiб - будь-який контейнер, БЕГК, вагон-батарея, цистерна, контейнер-цистерна, вагон вантажний.
Звiльнена упаковка (пакувальний комплект) - пакувальний комплект для перевезення радiоактивних матерiалiв, конструкцiя якого задовольняє загальнi вимоги до всiх пакувальних комплектiв та забезпечує неперевищення рiвня випромiнювання на поверхнi 5 мкЗв/год.
Знак небезпеки - маркувальний знак (пiктограма), що наноситься на вантажнi одиницi вiдповiдно до виду(iв) небезпеки завантаженого небезпечного вантажу та попереджає про загрозу для людини та навколишнього середовища.
Знак-табло небезпеки - маркувальний знак (пiктограма), що наноситься на транспортнi засоби вiдповiдно до виду(iв) небезпеки завантаженого небезпечного вантажу, попереджує про загрозу для людини та навколишнього середовища та вiдповiдає знаку небезпеки, встановленому для певного класу небезпечного вантажу вiдносно форми, кольору, символу.
Знiмна цистерна - будь-яка переносна цистерна, контейнер-цистерна або елемент вагона-батареї чи багатоелементного газового контейнера мiсткiстю понад 0,45 м3 (450 л), що не призначений для перевезення небезпечних вантажiв без перевантаження та який зазвичай пiдлягає обробленню тiльки в порожньому станi.
ЗКУ - вiйськовий комендант комендатури вiйськових сполучень залiзничної дiльницi та станцiї.
Iдентифiкування небезпечного вантажу - позначення небезпечного вантажу номером ООН i транспортним найменуванням з метою його безпечного перевезення.
Класифiкацiйний шифр - умовний числовий код, наданий небезпечному вантажу, що характеризує його транспортну небезпеку.
КЕ ООН - Комiтет експертiв з перевезення небезпечних вантажiв Економiчної i Соцiальної Ради ООН.
Код тари - умовне позначення тари для перевезення небезпечних вантажiв, установлене КЕ ООН.
Компетентний орган - нацiональний регулювальний орган або органiзацiя, призначений чи iншим чином визнаний для вирiшення питань, що регламентують перевезення небезпечних вантажiв.
Контейнер - одиниця транспортного обладнання для багаторазового використання з незмiнними характеристиками, з пристосуваннями, якi полегшують крiплення та перевантаження з одного перевiзного засобу на iнший, та спецiально сконструйована для зручностi завантаження, вивантаження та полегшення перевезення вантажiв одним або кiлькома видами транспорту без їх промiжного перевантаження.
Контейнер середньої вантажностi для масових вантажiв (далi - КСВМВ) - жорстка або м'яка переносна транспортна тара для механiзованого перевантаження, яка витримує встановленi випробування i навантаження, що виникають пiд час перевезення, мiсткiсть якої обмежується залежно вiд ступеня небезпеки небезпечного вантажу та його фiзичного стану.
Мiсткiсть КСВМВ не повинна перевищувати:
3 м3 (3000 л) для радiоактивних матерiалiв; твердих речовин i рiдин груп паковання II або III; для твердих речовин групи паковання I, якщо використовують металевi КСВМВ;
1,5 м3 для твердих речовин групи паковання I, якщо використовують м'якi, жорсткi пластмасовi, складенi, картоннi або дерев'янi КСВМВ.
Контейнер-цистерна - контейнер, що має мiсткiсть понад 0,45 м3 (450 л), який складається з корпусу й елементiв обладнання, уключаючи тi, що забезпечують можливiсть його перемiщення без значної змiни положення, та який призначений для перевезення газоподiбних, рiдких, порошкоподiбних чи гранульованих речовин.
Контрейлернi перевезення - перевезення дорожньо-транспортних засобiв з небезпечним вантажем залiзничним транспортом.
Комбiноване паковання - транспортна тара, що мiстить одну чи декiлька одиниць внутрiшньої тари з продукцiєю.
Крiогенна посудина - транспортна тара з теплоiзоляцiєю для перевезення охолоджених скраплених газiв мiсткiстю за водою не бiльше нiж 1 м3 (1000 л).
Крупногабаритна тара - транспортна тара, об'єм якої не перевищує 3 м3, призначена для механiзованого перевантаження та розмiщення неупакованих виробiв. або внутрiшньої тари з продукцiєю, маса брутто якої бiльше нiж 400 кг.
Максимальна маса нетто - максимальна маса нетто вмiсту в транспортнiй тарi або максимальна загальна маса внутрiшньої тари та її вмiсту, виражена в кiлограмах.
Максимальна мiсткiсть - об'єм води в кубiчних метрах або лiтрах, що може помiститися у тару в разi повного заповнення.
Максимально допустима маса брутто КСВМВ - маса КСВМВ, його експлуатацiйного i конструкцiйного обладнання разом з максимальною масою продукту, що запаковується.
Термiн застосовується для всiх категорiй КСВМВ, крiм м'яких.
Максимально допустиме навантаження (м'якого КСВМВ) - максимальна маса нетто продукту, на яку розрахований КСВМВ i яка дозволена для перевезення в ньому.
Матерiал з низькою питомою активнiстю НПА (далi - LSA) - радiоактивний матерiал, що за своєю природою має обмежену питому активнiсть, або радiоактивний матерiал, до якого застосовуються межi встановленої середньої питомої активностi.
Малий контейнер - це контейнер, будь-який iз зовнiшнiх габаритiв якого не перевищує 1,5 м або внутрiшнiй об'єм якого становить не бiльше 3 м3 (застосовується при перевезеннi тiльки радiоактивних матерiалiв).
Марковання - текст, умовнi позначення й графiчнi зображення (малюнки, пiктограми), якi мiстять вiдомостi про небезпечний вантаж, вантажну одиницю, транспортний засiб, якi необхiднi для їх належного перевезення i нанесенi вiдповiдним чином на продукцiю, вантажну одиницю, транспортнi пакети та транспортнi засоби.
Маркування - нанесення марковання на вантажнi одиницi, транспортнi пакети, транспортнi засоби та (чи) продукцiю.
Метод пакування - приписи щодо пакування конкретного небезпечного вантажу iз зазначенням допустимої до використання внутрiшньої, промiжної i транспортної тари та обмежень щодо мiсткостi небезпечного вантажу.
Металевий КСВМВ - КСВМВ з металевим корпусом з вiдповiдним експлуатацiйним i конструкцiйним обладнанням.
Мультимодальне перевезення (комбiноване перевезення) - перевезення небезпечного вантажу вiд мiсця виготовлення до мiсця призначення, яке здiйснюється за участю декiлькох (двох або бiльше) видiв транспорту.
М'який КСВМВ - КСВМВ, виготовлений з полiмерної плiвки, тканих матерiалiв або будь-якого iншого м'якого матерiалу чи їхньої комбiнацiї, та, в разi необхiдностi, з внутрiшнiм покриттям або вкладнем, а також з вiдповiдним експлуатацiйним обладнанням i вантажозахоплювальними пристроями.
RID - Регламент про мiжнародне залiзничне перевезення небезпечних вантажiв (додаток С до Конвенцiї про мiжнароднi залiзничнi перевезення (КОТIФ)).
МКМПОГ (IMDG-Code) - "Международный кодекс морской перевозки опасных грузов Международной конвенции по охране человеческой жизни на море (Конвенция СОЛАС)".
Навалочний вантаж - будь-який вантаж, переважно однорiдний за складом, що не є рiдиною або газом i складається iз сумiшi часток, гранул або будь-яких великих шматкiв речовини та який навантажується без застосування будь-яких видiв тари у транспортний засiб чи контейнер.
Небезпечний вантаж - речовини, матерiали, вироби, вiдходи виробничої та iншої дiяльностi, якi внаслiдок притаманних їм властивостей за наявностi певних факторiв можуть пiд час перевезення спричинити вибух, пожежу, пошкодження технiчних засобiв, пристроїв, споруд та iнших об'єктiв, заподiяти матерiальнi збитки та шкоду довкiллю, а також призвести до загибелi, травмування, отруєння людей, тварин i якi за мiжнародними договорами, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, або за результатами випробувань в установленому порядку залежно вiд ступеня їх впливу на довкiлля або людину вiднесено до одного з класiв небезпечних речовин.
Небезпечнi вiдходи - вiдходи, що мають такi фiзичнi, хiмiчнi, бiологiчнi чи iншi небезпечнi властивостi, якi становлять чи можуть становити значну небезпеку для навколишнього природного середовища i здоров'я людини та якi потребують спецiальних методiв i засобiв поводження з ними.
Номер ООН (UN) - чотиризначний цифровий iдентифiкацiйний номер, наданий небезпечному вантажу КЕ ООН з перевезення небезпечних вантажiв i погодженої на глобальному рiвнi системи класифiкацiї i маркування хiмiчних речовин Економiчної i Соцiальної Ради ООН.
Номiнальна мiсткiсть посудини - номiнальний об'єм небезпечної речовини, що мiститься у посудинi, виражений у м3 (лiтрах).
Н.З.К. (не зазначено конкретно) - узагальнена позицiя у Перелiку небезпечних вантажiв за номерами ООН, до якої можуть бути вiднесенi сумiшi, речовини, розчини або вироби, якщо вони:
не названi конкретно в Перелiку;
мають фiзико-хiмiчнi властивостi, якi вiдповiдають класу небезпеки, класифiкацiйному коду/шифру, групi паковання й опису позицiї н.з.к.
Об'єкт з поверхневим радiоактивним забрудненням ОПРЗ (далi - SCO) - твердий об'єкт, який сам по собi не є радiоактивним, але мiстить радiоактивний матерiал, який розподiлений на його поверхнi.
Одержувач - зазначена в перевiзних документах юридична або фiзична особа, яка одержує небезпечний вантаж вiд перевiзника.
Паковання - завершений продукт операцiї пакування, що складається з транспортної тари (посудини пiд тиском, тари, крупногабаритної тари чи КСВМВ) i вантажу, пiдготовлених для транспортування, та забезпечує захист продукцiї вiд пошкоджень i втрат, а навколишнє середовище вiд забруднення. Щодо радiоактивних вантажiв дивись главу. 9 цих Правил.
Пакувальний комплект - сукупнiсть елементiв, необхiдних для повного розмiщення i утримання радiоактивного вмiсту. Вiн може включати одну або декiлька приймальних ємностей, матерiали-поглиначi, конструкцiї, що забезпечують дистанцiю, засоби захисту вiд випромiнювання й сервiсне обладнання для заповнення, спорожнення, вентилювання та скиду тиску тощо.
Партiя вантажу - вантаж, що надається до перевезення до одного пункту призначення за одним перевiзним документом.
Паспорт безпеки - є складовою частиною технiчної документацiї на речовину (матерiал) та вiдходи промисловостi, у якiй наводиться iнформацiя щодо її безпечного використання, зберiгання, транспортування та утилiзацiї тощо.
Перевiзник - юридична (резидент i нерезидент) або фiзична особа (громадянин України, iноземець, особа без громадянства), яка здiйснює перевезення небезпечного вантажу.
Переносна цистерна - цистерна мiсткiстю не менше 0,45 м3 (450 л), призначена для завантаження та вивантаження небезпечних вантажiв без вилучення конструкцiйного обладнання та обладнана пристосуваннями для полегшення вантажних операцiй та її навантаження на перевiзний засiб, що має стабiлiзувальнi елементи iз зовнiшнього боку корпуса, необхiднi для її пiдняття у наповненому станi.
Пiдготування небезпечного вантажу до перевезення - здiйснення класифiкацiї та iдентифiкацiї продукцiї, а також пiдготовки вантажних одиниць, транспортних засобiв (випробовування/освiдчення, маркування) до перевезення та розмiщення в них продукцiї.
Посудина пiд тиском - транспортна тара для газiв, що працює пiд тиском.
Посудиною пiд тиском є: балон, барабан пiд тиском чи закрита крiогенна посудина або декiлька з'єднаних балонiв.
Промiжна тара - тара, що розмiщується мiж внутрiшньою тарою або мiж виробами i транспортною тарою.
Рiдина - речовина (сумiш речовин), яка при температурi 50° C має тиск пари не вищий, нiж 300 кПа; при температурi 20° C i тиску 101,3 кПа не є цiлком газоподiбною; при тиску 101,3 кПа має температуру плавлення чи початку плавлення не вище нiж 20° C.
Складена тара - транспортна тара, сконструйована таким чином, що разом з розмiщеною в нiй внутрiшньою посудиною утворює єдиний вирiб, який є неподiльною одиницею, що наповнюється, зберiгається, перевозиться i спорожняється як така.
Внутрiшнi складовi складеної тари визначаються як внутрiшнi посудини.
Складений КСВМВ - КСВМВ з конструкцiйним обладнанням у виглядi жорсткої зовнiшньої оболонки, у якiй розмiщена пластмасова внутрiшня посудина разом з експлуатацiйним та iншим конструкцiйним обладнанням i виготовлений таким чином, що в зiбраному видi внутрiшня посудина i зовнiшня оболонка становлять єдиний збiрний вирiб, що наповнюється, зберiгається, перевозиться або спорожнюється як єдине цiле.
Жорстка внутрiшня посудина - тара, що зберiгає свою загальну форму в порожньому станi без закупорювальних засобiв i без пiдтримки зовнiшньої оболонки та виготовлена з пластмаси, гуми чи iнших полiмерних матерiалiв. Будь-яка внутрiшня посудина, що не є жорсткою, уважається м'якою.
Спецiальний поїзд - поїзд, формування якого здiйснюється за спецiальною схемою та для якого розробляється окремий розклад руху з ужиттям додаткових заходiв щодо безпеки руху та фiзичного захисту вантажу.
Тип тари - класифiкацiйна одиниця, що визначає тару за матерiалом та конструкцiєю.
Тип конструкцiї тари - ознака, що характеризує тару за конструкцiєю, розмiрами, матерiалом i її товщиною, технологiєю виготовлення, пристроями для наповнення й спорожнювання (якщо такi є), а також за способом обробки поверхнi.
Технiчнi iнструкцiї IКАО - "Технические инструкции по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" Мiжнародної органiзацiї цивiльної авiацiї (IКАО).
Типовi правила ООН - "Рекомендации по перевозке опасных грузов. Типовые правила (часть I) (ST/SG/AC.10/1/Rev.14) Организации Объединенных Наций".
Технiчне найменування - визнане хiмiчне найменування, бiологiчне найменування або технiчне найменування, що вживається у науково-технiчнiй лiтературi (залежно вiд того, що доречно), яке призначене для повної iдентифiкацiї небезпечного вантажу, що надається до перевезення пiд узагальненим найменуванням або Н.З.К. транспортним найменуванням.
Транспортне найменування (належне вантажне найменування) - найменування, присвоєне небезпечному вантажу КЕ ООН.
Транспортна небезпека вантажу - узагальнений показник, що характеризує несприятливий вплив небезпечного вантажу на людей, тварин та/або навколишнє середовище пiд час нетривалої його дiї в умовах аварiйної ситуацiї.
Транспортна тара - основний елемент паковання для розмiщення продукцiї. Елементами тари є барабани, бочки, канiстри, ящики, мiшки.
Транспортний пакет - укрупнена вантажна одиниця, що сформована з декiлькох паковань з використанням засобiв пакетування.
Транспортний засiб - будь-який дорожньо-транспортний засiб або залiзничний транспортний засiб, яким здiйснюється перевезення небезпечних вантажiв.
Транспортний iндекс - число, присвоєне упаковцi, транспортному пакету, контейнеру або неупакованим LSA або SCO i яке використовується для забезпечення контролю за радiоактивним опромiненням.
Цистерна - спецiалiзований резервуар (котел), що включає експлуатацiйне та конструкцiйне обладнання.
Якщо термiн "цистерна" використовується окремо, вiн означає контейнер-цистерну, переносну цистерну, знiмну цистерну чи вбудовану цистерну, уключаючи цистерни, що є елементами вагонiв-батарей чи БЕГК.
Фумiгацiя - знищення шкiдникiв та збудникiв хвороб рослин за допомогою отруйних пари та газiв.
1.11. Обов'язки суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв
1.11.1. Загальнi положення
Суб'єкти перевезення небезпечних вантажiв мають керуватися цими Правилами щодо:
класифiкацiї та iдентифiкацiї вантажу;
вимог до пiдготування вантажу до вiдправлення;
вибору способу перевезення вантажу;
вантажних одиниць, у яких допускається перевезення вантажу, а також вимог до їх випробування та маркування;
вимог до оформлення перевiзних документiв;
вимог до пiдготування та проведення вантажних операцiй;
розмiщення i крiплення вантажiв;
вимог до приймання небезпечних вантажiв до перевезення;
вимог до транспортних засобiв, якi надаються для перевезення небезпечних вантажiв;
вимог до спецiального навчання, пiдвищення квалiфiкацiї, технiчного навчання осiб, задiяних у процесi перевезення небезпечних вантажiв.
Суб'єкти перевезення небезпечних вантажiв залежно вiд фiзико-хiмiчних властивостей та ступеня небезпеки вантажiв повиннi вживати належних заходiв, що гарантують безпеку перевезення.
У разi виникнення ситуацiй, якi можуть спричинити загрозу безпецi перевезення небезпечних вантажiв, суб'єкти перевезення повиннi негайно повiдомити про це аварiйно-рятувальнi служби, центральний орган виконавчої влади в галузi транспорту з перевезення небезпечних вантажiв та надати їм iнформацiю, яка необхiдна для вжиття вiдповiдних заходiв.
Суб'єкти перевезення небезпечних вантажiв несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до чинного законодавства за недотримання встановлених вимог при перевезеннi цих вантажiв.
1.11.2. Вiдправник зобов'язаний:
пiдготувати та надати вантаж до перевезення (класифiкувати, iдентифiкувати, маркувати тощо) вiдповiдно до цих Правил;
пiдготувати та надати комплект перевiзних документiв перевiзнику вiдповiдно до вимог цих Правил та в необхiдних випадках супроводжувальнi документи (такi як дозволи, допуски, лiцензiї, свiдоцтва тощо);
дотримуватися вимог щодо паковання, сумiсного паковання, способiв вiдправок i обмежень щодо вiдправок;
дотримуватися вимог щодо марковання та його нанесення;
використовувати вантажнi одиницi, контейнери, контейнери-цистерни, цистерни, вагони, допущенi та придатнi для перевезення вiдповiдних речовин, на яких нанесено встановлене Правилами марковання;
виконувати вимоги технiчних умов навантаження та крiплення вантажу при завантаженнi у контейнер чи вагон;
забезпечувати в певних випадках фiзичний захист, охорону i супроводження небезпечного вантажу пiд час перевезення;
визначати придатнiсть контейнерiв, цистерн, контейнерiв-цистерн, бункерних пiввагонiв у комерцiйному i технiчному планi для перевезення вантажу, а також проводити пiдготовку власних або орендованих вагонiв та цистерн для перевезення;
перевiряти дату чергового випробування цистерни, контейнера-цистерни та переконатися, що воно не прострочено;
дотримуватися максимально-мiнiмального допустимого ступеня заповнення вантажної одиницi, цистерни, контейнера-цистерни;
закривати запiрнi пристрої цистерни, контейнера-цистерни;
очищувати зовнiшню поверхню вантажних одиниць, контейнерiв, транспортних засобiв вiд залишкiв вантажу;
забезпечувати проведення спецiального навчання, пiдвищення квалiфiкацiї, технiчного навчання осiб, якi причетнi до вiдправлення небезпечних вантажiв;
надавати в установленому порядку необхiдну iнформацiю про вiдправлення небезпечних вантажiв iншим суб'єктам перевезення та компетентним органам;
здiйснювати в установленому порядку страхування вiдповiдальностi пiд час перевезення у разi настання негативних наслiдкiв перевезення небезпечних вантажiв;
пред'явити стандарт або технiчнi умови на вiдвантажувальну продукцiю, а також сертифiкат на тару або транспортний засiб на вимогу залiзницi;
вiдшкодовувати витрати та збитки, заподiянi внаслiдок порушення ним законодавства з питань перевезення небезпечних вантажiв.
1.11.3. Перевiзник небезпечних вантажiв зобов'язаний:
переконатися, що небезпечний вантаж, який надається до перевезення, вiдповiдає цим Правилам;
переконатися, що перевiзнi документи, якi надаються для перевезення, оформленi вiдповiдно до цих Правил;
забезпечувати перевезення небезпечних вантажiв у встановленому порядку визначеними транспортними засобами та переконатися, що вагон, цистерна або контейнер, призначенi для перевезення саме цих вантажiв, не мають дефектiв, трiщин, течi вантажу та вiдповiдним чином обладнанi та опосвiдченi;
переконатися, що термiн чергового випробування цистерни, контейнера-цистерни не закiнчився;
переконатися, що марковання, нанесенi на транспортному засобi (вагонi, цистернi, контейнерi, контейнерi-цистернi тощо), вiдповiдають цим Правилам;
перевозити та передавати вантажоодержувачу небезпечний вантаж у встановлений термiн, забезпечуючи його належне зберiгання пiд час перевезення;
у вiдповiдних випадках здiйснювати заходи фiзичного захисту й охорону небезпечного вантажу;
забезпечувати проведення спецiального та технiчного навчання, пiдвищення квалiфiкацiї осiб, якi здiйснюють перевезення небезпечних вантажiв;
надавати в установленому порядку необхiдну iнформацiю про перевезення небезпечних вантажiв iншим суб'єктам перевезення та компетентним органам;
здiйснювати в установленому порядку страхування вiдповiдальностi у разi настання негативних наслiдкiв пiд час перевезення небезпечних вантажiв;
вiдшкодовувати витрати та збитки, заподiянi внаслiдок порушення ним законодавства з питань перевезення небезпечних вантажiв.
1.11.4. Одержувач небезпечних вантажiв зобов'язаний:
своєчасно приймати небезпечний вантаж, що надiйшов на його адресу, та документи до нього;
вживати заходiв щодо збереження та забезпечення безпеки небезпечних вантажiв;
здiйснювати, у разi потреби, операцiї щодо очищення та знезаражування транспортних засобiв, забезпечити видалення залишкiв вантажiв з них та закриття або видалення знакiв-табло небезпеки i марковання, що вказують на небезпеку;
повертати власнику контейнери та транспортнi засоби в належному станi;
забезпечувати проведення спецiального та технiчного навчання, пiдвищення квалiфiкацiї осiб, якi займаються прийманням небезпечних вантажiв;
надавати в установленому порядку необхiдну iнформацiю про одержання небезпечних вантажiв iншим суб'єктам перевезення та компетентним органам;
здiйснювати в установленому порядку страхування вiдповiдальностi у разi настання негативних наслiдкiв пiд час перевезення небезпечних вантажiв;
вiдшкодовувати витрати та збитки, заподiянi внаслiдок несвоєчасного прийняття небезпечних вантажiв i порушення ним законодавства з питань перевезення небезпечних вантажiв.
1.11.5. Пiдприємство транспорту, що здiйснює вантажнi операцiї та транзитне зберiгання небезпечних вантажiв, зобов'язане:
переконатися, що вантаж надано до перевезення в належному станi i вiн пiдготовлений до перевезення вiдповiдно до вимог цих Правил;
переконатися, що вантажнi одиницi, контейнери, вагони вiдповiдають вимогам цих Правил i належним чином промаркованi;
перевiрити наявнiсть необхiдної документацiї;
розробити комплекс органiзацiйно-технiчних заходiв, що забезпечують безпеку проведення вантажних операцiй або зберiгання небезпечних вантажiв;
забезпечити проведення спецiального та технiчного навчання, пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв, якi здiйснюють навантаження/розвантаження та складування небезпечних вантажiв;
забезпечити здiйснення вантажних операцiй або складування небезпечних вантажiв працiвниками, якi пройшли технiчне навчання з безпеки працi при транспортуваннi таких вантажiв;
розробити план аварiйних дiй i навчити персонал заходам лiквiдацiї аварiї та її наслiдкiв;
виконати вимоги Правил, iнших нормативних актiв у частинi, що стосується: приймання вантажу; пiдготовки i проведення вантажних операцiй (у тому числi укладення вантажних одиниць у контейнери, транспортнi засоби, наливання/зливання небезпечного вантажу) та належну пiдготовку засобiв, що використовуються для здiйснення вантажних операцiй;
забезпечити зберiгання небезпечних вантажiв, охорону працi; пожежну безпеки; санiтарно-епiдемiологiчну безпеку i охорону навколишнього природного середовища;
в установленому порядку здiйснити знешкоджування та утилiзацiю залишкiв небезпечних вантажiв.
2. Класифiкацiя небезпечних вантажiв та пiдготовка їх до перевезення
2.1. Класифiкацiя небезпечних вантажiв (вiднесення до класу, категорiї та групи паковання) здiйснюється вiдповiдно до ДСТУ 4500-3 "Вантажi небезпечнi. Класифiкацiя" (далi - ДСТУ 4500-3) залежно вiд виду та ступеня їхньої потенцiйної небезпеки за показниками i критерiями.
Показники та критерiї класифiкацiї небезпечних вантажiв наведенi в додатку 1 до цих Правил.
2.2. Небезпечнi вантажi подiляються на такi класи:
Таблиця 1
Клас | Пiдклас | Найменування пiдкласу |
1 | Вибуховi матерiали i речовини | |
1.1 | Речовини та вироби, якi характеризуються небезпекою вибуху масою | |
1.2 | Речовини та вироби, якi характеризуються небезпекою розкидання, але не створюють небезпеку вибуху масою | |
1.3 | Речовини та вироби, якi характеризуються небезпекою загоряння, а також незначною небезпекою вибуху чи незначною небезпекою розкидання, або тим та iншим, але не характеризуються небезпекою вибуху масою | |
1.4 | Речовини та вироби, якi не становлять значної небезпеки | |
1.5 | Речовини дуже низької чутливостi, якi характеризуються небезпекою вибуху масою | |
1.6 | Вироби надзвичайно низької чутливостi, якi не характеризуються небезпекою вибуху масою | |
2 | Гази | |
2.1 | Займистi гази | |
2.2 | Незаймистi нетоксичнi гази | |
2.3 | Токсичнi гази | |
3 | Легкозаймистi рiдини | |
4.1 | Легкозаймистi твердi речовини | |
4.2 | Речовини, здатнi до самозаймання | |
4.3 | Речовини, якi видiляють займистi гази, взаємодiючи з водою | |
5.1 | Речовини, що окиснюють | |
5.2 | Органiчнi пероксиди | |
6.1 | Токсичнi речовини | |
6.2 | Iнфекцiйнi речовини | |
7 | Радiоактивнi матерiали | |
8 | Корозiйнi (їдкi) речовини | |
9 | Iншi небезпечнi речовини i вироби |
2.3. Небезпечнi вантажi залежно вiд властивостей характеризуються одним або кiлькома видами небезпеки.
Клас (пiдклас) небезпечних вантажiв, якi характеризуються тiльки одним видом небезпеки, визначається цим видом небезпеки.
Клас (пiдклас) небезпечних вантажiв, якi характеризуються декiлькома видами небезпеки, визначається вiдповiдно до прiоритету небезпечних властивостей (прiоритет небезпеки), установленого ДСТУ 4500-3.
2.4. Категорiя небезпечних вантажiв (крiм тих, що вiднесенi до класу 1, класу 6.2 та класу 7) визначається залежно вiд додаткової небезпеки.
Небезпечнi вантажi, якi характеризуються одним видом небезпеки, належать до категорiї "без додаткових видiв небезпеки".
Категорiї для кожного класу (пiдкласу) наведенi в класифiкацiйних таблицях додатка 1 до цих Правил.
2.5. Група паковання для небезпечних вантажiв (крiм тих, що вiднесенi до класу 1, класу 2 та класу 7) визначається з метою встановлення вимог до паковання в залежностi вiд ступеня небезпеки вантажу вiдповiдно до таблицi 2.
Таблиця 2
Ступiнь небезпеки вантажу | Група паковання |
Високий | I |
Середнiй | II |
Низький | III |
2.6. Вiдходи, що вiдповiдають показникам i критерiям, установленим для небезпечних вантажiв, належать до одного з класiв. Їм надають кодовий номер, установлений нормативним документом, що регламентує класифiкацiю небезпечних вантажiв.
2.6.1. Вiдходи, що мiстять тiльки один компонент, який є небезпечним, розглядаються як цей небезпечний вантаж. Якщо концентрацiя цього компоненту така, що вiдходи є небезпечними внаслiдок його властивостей, то їх необхiдно класифiкувати за показниками та критерiями вiдповiдного класу.
2.6.2. Вiдходи, що мiстять два або бiльше компонентiв, якi є небезпечними, належать до того класу (пiдкласу), який найбiльше вiдповiдає характеристикам та властивостям цих компонентiв. Класифiкацiя здiйснюється таким чином:
1) спочатку визначаються фiзичнi, хiмiчнi характеристики та iншi властивостi вiдходiв шляхом вимiрiв або розрахункiв, а потiм класифiкуються за показниками та критерiями вiдповiдного класу. Якщо визначення характеристик i властивостей вiдходiв є неможливим, то їх класифiкують за компонентом, який має переважну небезпеку;
2) для визначення переважної небезпеки потрiбно враховувати таке:
а) якщо один або декiлька компонентiв вiднесенi до певного класу (пiдкласу) i вiдходи становлять небезпеку через властивостi цих компонентiв, то їх вiдносять до цього класу (пiдкласу);
б) якщо компоненти вiднесенi до рiзних класiв (пiдкласiв), то клас (пiдклас) вiдходiв визначається виходячи з прiоритету небезпечних властивостей.
2.7. Допуск небезпечного вантажу до перевезення
2.7.1. До перевезення залiзницями на умовах цих Правил допускаються:
небезпечнi вантажi, зазначенi в Перелiку небезпечних вантажiв (далi - Перелiк), який наведено в додатку 2 до цих Правил;
порожнi вантажнi одиницi та транспортнi засоби, що не очищенi з-пiд небезпечних вантажiв.
Якщо номер ООН небезпечного вантажу не вiдомий, необхiдно звернутися до Алфавiтного перелiку небезпечних вантажiв (далi - Алфавiтний перелiк), який наведено в додатку 3 до цих Правил.
2.7.2. Небезпечнi вантажi, якi надаються до перевезення, мають бути належним чином класифiкованi, iдентифiкованi, упакованi та промаркованi.
Класифiкацiя, iдентифiкацiя та марковання небезпечного вантажу мають бути наведенi в нормативному документi на продукцiю (стандартi або технiчних умовах), який погоджено з Мiнiстерством транспорту та зв'язку України, а також у перевiзних документах на вантаж та в паспортi безпеки речовини вiдповiдно до мiждержавного стандарту ГОСТ 30333-95 "Паспорт безопасности вещества (материала). Основные положения. Информация по обеспечению безопасности при производстве, применении, хранении, транспортировании, утилизации" (далi - паспорт безпеки).
Якщо в нормативному документi на продукцiю класифiкацiя, iдентифiкацiя та/або марковання небезпечного вантажу не вiдповiдають вимогам законодавства, вiдправник перед наданням вантажу до перевезення повинен звернутися до компетентного органу, який встановлює класифiкацiю, iдентифiкацiю та/або марковання небезпечних вантажiв згiдно з документами, прийнятими КЕ ООН, та вiдповiднi умови перевезення.
Небезпечнi вантажi, не зазначенi за конкретними найменуваннями у Перелiку, повиннi бути класифiкованi за визначеними КЕ ООН показниками й критерiями, якi вказанi у ДСТУ4500-3. Iдентифiкацiя цих вантажiв здiйснюється на пiдставi їхньої класифiкацiї вiдповiдно до вимог, визначених КЕ ООН.
Класифiкацiя та iдентифiкацiя не зазначених за конкретними найменуваннями у Перелiку до цих Правил небезпечних вантажiв:
класу 1, десенсибiлiзованих вибухових речовин класу 3 та класу 4.1, самореактивних речовин класу 4.1, органiчних пероксидiв класу 5.2, iнфекцiйних речовин класу 6 та радiоактивних матерiалiв класу 7 здiйснюється тiльки компетентним органом;
iнших речовин, матерiалiв i виробiв здiйснюється виробником продукцiї та затверджується компетентним органом на пiдставi наданих виробником паспорта безпеки та характеристики вантажу, наведеної у додатку 4 до цих Правил, та вказується у нормативному документi на продукцiю за погодженням з Мiнiстерством транспорту та зв'язку України.
Пiсля затвердження класифiкацiї та iдентифiкацiї небезпечного вантажу компетентним органом вiн допускається до перевезення залiзничним транспортом на умовах, визначених для цього номера ООН у додатку 2 до цих Правил.
Для перевезення вантажiв, вiднесених до 9 класу небезпеки, для яких не визначений номер ООН, установлюється перехiдний перiод до 31.12.2011, протягом якого вiдправником нормативна документацiя на продукцiю затверджується згiдно з наведеною вище процедурою.
2.7.3. Контейнери (контейнери-цистерни), якi пiдпадають пiд визначення поняття "контейнер" Мiжнародної Конвенцiї про безпечнi контейнери (далi - КБК) у вiдповiднiй редакцiї, можуть застосовуватися для перевезення небезпечних вантажiв лише тодi, якщо контейнер або рама контейнера-цистерни вiдповiдає положенням КБК, а також вiдповiдним вимогам нормативних документiв на їх виготовлення та вони допущенi до експлуатацiї у визначеному порядку.
Переноснi або знiмнi цистерни, БЕГК, вагони-батареї можуть застосовуватися для перевезення небезпечних вантажiв вiдповiдно до пiдпунктiв 1.4.2 i 1.4.3 цих Правил лише тодi, якщо вимоги до проектування, виготовлення, випробування, маркування та експлуатацiї вiдповiдають вимогам частин 4 та 6 Додатка 2 до СМГС.
2.7.4. Залежно вiд властивостей, транспортної небезпеки та ступеня небезпеки небезпечнi вантажi можуть надаватися до перевезення:
у пакованнях (окремими вантажними одиницями) або сформованими в транспортнi пакети;
у контейнерах (у вантажних одиницях або насипом);
наливом у цистернах, контейнерах-цистернах, багатоелементних газових контейнерах;
навалом або насипом у транспортних засобах.
Транспортна тара, контейнери, цистерни (контейнери-цистерни), вагони, якi надаються для перевезення небезпечних вантажiв, повиннi вiдповiдати вимогам законодавства.
2.7.5. Для кожного небезпечного вантажу у вiдповiдних графах додатка 2 до Правил визначенi умови перевезення: вид вiдправки, рiд вагона, спосiб перевезення (у вантажних одиницях, навалом, наливом у цистернах (контейнерах-цистернах)), iдентифiкацiйний номер, класифiкацiйний шифр, методи пакування, номер знака небезпеки, вимоги до формування вагонiв у поїзд та розпуску iз сортувальної гiрки, пояснення щодо класифiкацiї окремих небезпечних вантажiв, звiльнення вiд дотримання вимог цих Правил тощо.
2.7.6. Порожнi вантажнi одиницi (за винятком вантажних одиниць для вантажiв 7 класу) та транспортнi засоби, що не очищенi з-пiд небезпечних вантажiв, допускаються до перевезення на умовах, якi визначенi для вантажу, що перевозився в них.
2.7.7. Небезпечнi вантажi, кiлькiсть яких у внутрiшнiй тарi та комбiнованому пакованнi не перевищує меж, встановлених у пiдпунктi 3.7.10 цих Правил (за умови виконання вимог до паковань та їх маркування), при перевезеннi у контейнерах можуть звiльнятися вiд дiї iнших вимог цих Правил.
До перевезення в обмежених кiлькостях не допускаються такi небезпечнi вантажi:
а) вибуховi речовини класу 1;
б) займистi, їдкi, окиснювальнi та токсичнi гази класу 2 (за винятком газiв в аерозольному пакованнi);
в) десенсибiлiзованi вибуховi речовини класу 3;
г) самореактивнi та десенсибiлiзованi вибуховi речовини класу 4.1;
ґ) самозаймистi речовини класу 4.2, а також вантажi iнших класiв, що характеризуються додатковим видом небезпеки класу 4.2;
д) органiчнi пероксиди класу 5.2 (за винятком набору хiмреактивiв);
е) iнфекцiйнi речовини класу 6.2;
є) радiоактивнi матерiали класу 7;
ж) небезпечнi вантажi високого ступеня небезпеки (група паковання I).
2.8. У разi неможливостi дотримання окремих положень Правил до перевезення можуть допускатися небезпечнi вантажi (за винятком вантажiв 7 класу) на особливих умовах, визначених у пунктi 29 Правил приймання вантажiв до перевезення, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 861/5082. Крiм зазначених у Правилах документiв вiдправник надає Укрзалiзницi паспорт безпеки, характеристику вантажу й аварiйну картку на небезпечний вантаж за встановленою формою згiдно з додатком 1 до Правил безпеки.
У необхiдних випадках на вимогу Укрзалiзницi надаються iншi додатковi документи (державнi стандарти, технiчнi умови на продукцiю, вiдомостi про тип або модель вагона-цистерни, висновок заводу-виробника цистерни щодо можливостi використання даного типу цистерни для перевезення вантажу тощо).
3. Перелiки небезпечних вантажiв та умови перевезення їх в обмежених кiлькостях
3.1. У цих Правилах надано Перелiк небезпечних вантажiв за номерами ООН (додаток 2) та Алфавiтний перелiк небезпечних вантажiв (додаток 3).
3.2. Кожному небезпечному вантажу, зазначеному в Перелiку, визначенi його класифiкацiя та iдентифiкацiя, а також методи пакування i спосiб перевезення.
Класифiкацiя небезпечного вантажу визначається:
класом (пiдкласом);
додатковим видом небезпеки;
групою паковання (ступiнь небезпеки).
Iдентифiкацiя небезпечного вантажу визначається:
номером ООН (UN);
транспортним найменуванням (найменуванням вантажу).
3.3. Iдентифiкацiя небезпечних вантажiв, що не зазначенi в цих Правилах за конкретними найменуваннями, здiйснюється вiдповiдно до положень, визначених у пунктах 3.4 i 3.5 цих Правил.
3.4. Розчин або сумiш, що мiстить одну небезпечну речовину, наведену в Перелiку, та одну або декiлька безпечних речовин, потрiбно iдентифiкувати за номером ООН та транспортним найменуванням, установленими для цiєї небезпечної речовини, за винятком випадкiв, коли:
а) сумiш або розчин уже наведенi пiд конкретним найменуванням у Перелiку небезпечних вантажiв;
б) спецiальними приписами визначено, що номер ООН зазначено тiльки для чистої речовини;
в) клас (пiдклас) небезпеки, фiзичний стан або група паковання розчину чи сумiшi є iншими у вiдповiдної небезпечної речовини;
г) заходи, якi мають бути вжитi у надзвичайних ситуацiях для розчину або сумiшi та iдентифiкованої речовини за номером ООН, суттєво вiдрiзняються.
3.5. Речовина (розчин чи сумiш) або вирiб, не зазначенi за конкретними найменуваннями, iдентифiкуються за допомогою одного з конкретних узагальнених найменувань та вiдповiдного йому номера ООН, наведених у Перелiку до цих Правил, залежно вiд властивостей вантажу та його класифiкацiї.
У цьому разi клас (пiдклас) небезпеки, додатковi види небезпеки, ступiнь небезпеки (група паковання), фiзичний стан для вантажу, що iдентифiкується, мають бути такими, як вони визначенi для цього узагальненого найменування у Перелiку до цих Правил.
Якщо iдентифiкацiя вантажу за конкретним узагальненим найменуванням та вiдповiдним йому номером ООН неможлива, виробник (вiдправник) повинен звернутися до компетентного органу.
3.6. Транспортне найменування небезпечного вантажу
3.6.1. Транспортним найменуванням небезпечного вантажу є та частина позицiї, що надрукована в Перелiку до цих Правил прописними лiтерами (з урахуванням будь-яких цифр, лiтер грецького алфавiту, префiксiв "втор-", "трет-" "м-", "н-", "о-", "п-" тощо) з додаванням технiчних найменувань вантажiв. Технiчне найменування повинно бути зазначено в дужках малими лiтерами пiсля транспортного найменування небезпечного вантажу. Пiсля транспортного найменування у Перелiку може бути зазначено у дужках альтернативне транспортне найменування (наприклад, ЕТАНОЛ (СПИРТ ЕТИЛОВИЙ)). Частини позицiї, якi надрукованi малими лiтерами та описують фiзико-хiмiчнi властивостi вантажу (температуру, тиск пари), не вважаються частиною транспортного найменування.
3.6.2. Транспортнi найменування небезпечних вантажiв у цих Правилах визначенi за такими позицiями:
а) конкретне найменування:
1) конкретнi найменування небезпечних речовин (у тому числi, сумiшей та розчинiв), виробiв, матерiалiв.
Приклади
UN1090 | АЦЕТОН; |
UN1194 | ЕТИЛНIТРИТУ РОЗЧИН; |
2) найменування небезпечних речовин, якi охоплюють декiлька iзомерiв.
Приклади
UN1104 | АМIЛАЦЕТАТИ; |
UN1208 | ГЕКСАНИ; |
б) конкретне узагальнене найменування
1) узагальненi найменування вантажiв, призначенi для iдентифiкацiї небезпечних речовин (у тому числi сумiшей i розчинiв), матерiалiв або виробiв точно визначеної групи
Приклади
UN1133 | КЛЕЇ; |
UN1266 | ПАРФУМЕРНI ПРОДУКТИ (рiдина Канська); |
UN2757 | ПЕСТИЦИД НА ОСНОВI КАРБАМАТIВ ТВЕРДИЙ ТОКСИЧНИЙ; |
UN3101 | ОРГАНIЧНИЙ ПЕРОКСИД ТИПУ В РIДКИЙ; |
UN3090 | БАТАРЕЇ ЛIТIЄВI; |
UN1866 | СМОЛИ РОЗЧИН (полiметилфенiлсилоксанова, розчин у ксилолi); |
2) узагальненi найменування вантажiв, призначенi для iдентифiкацiї небезпечних речовин (у тому числi сумiшей i розчинiв), матерiалiв або виробiв, якi мають характернi хiмiчнi або технiчнi властивостi.
Приклади
UN1477 | НIТРАТИ НЕОРГАНIЧНI, Н.З.К (вiсмута (III) нiтрат); |
UN1987 | СПИРТИ, Н.З.К (Циклогексанол); |
в) загальне узагальнене найменування
Узагальненi найменування вантажiв, призначенi для iдентифiкацiї небезпечних речовин (у тому числi сумiшей i розчинiв), матерiалiв або виробiв, якi не зазначенi в пiдпунктах "а" i "б".
Приклади
UN1325 | ЛЕГКОЗАЙМИСТА ТВЕРДА РЕЧОВИНА ОРГАНIЧНА, Н.З.К. (Капролактам); |
UN1993 | ЛЕГКОЗАЙМИСТА РIДИНА, Н.З.К. (Бустiрен). |
3.6.3. Транспортнi найменування можуть використовуватися в однинi або множинi. Порядок слiв у визначеннi транспортного найменування може бути довiльним. Наприклад, замiсть "ДИМЕТИЛАМIНУ ВОДНИЙ РОЗЧИН" можна вказувати "ВОДНИЙ РОЗЧИН ДИМЕТИЛАМIНУ".
Транспортне найменування, якщо це не передбачено Правилами, потрiбно доповнювати словами, наведеними прописними лiтерами:
а) "РIДКИЙ" чи "ТВЕРДИЙ" - для речовин, якi через рiзний фiзичний стан своїх iзомерiв можуть бути або рiдкими, або твердими;
б) "РОЗПЛАВЛЕНИЙ" - для твердих речовин, що перевозяться розплавленими;
в) "СУМIШ" або "РОЗЧИН" - для сумiшi або розчину (iз зазначенням концентрацiї, якщо це передбачено в Перелiку);
г) "ЗРАЗОК" - у разi перевезення зразкiв небезпечного вантажу;
ґ) "СТАБIЛIЗОВАНИЙ" - для речовин, перевезення яких дозволено тiльки в стабiлiзованому станi.
д) "ПРИ ПIДВИЩЕНIЙ ТЕМПЕРАТУРI" - для речовин, якi перевозяться або надаються до перевезення у рiдкому станi за температури не нижче 100° C або у твердому станi за температури не нижче 240° C.
3.6.4. Якщо для небезпечного вантажу в колонцi 21 Перелiку до цих Правил зазначено спецiальне положення 274, то транспортне найменування потрiбно доповнювати технiчним найменуванням (малими лiтерами).
Приклади
UN3208 | МЕТАЛЕВА РЕЧОВИНА, ЩО РЕАГУЄ З ВОДОЮ, Н.З.К. (триметилгалiй); |
UN2902 | ПЕСТИЦИД РIДКИЙ ТОКСИЧНИЙ, Н.З.К. (дразоксолон). |
3.6.5. Транспортне найменування небезпечних вантажiв, що є забруднювачами моря, повинно бути доповнено хiмiчною назвою цього забруднювача моря у разi мультимодальних перевезень за участю морського транспорту.
3.6.6. При заповненнi накладної вiдправником транспортне найменування небезпечних вантажiв має бути доповнено iнформацiєю вiдповiдно до вимог, наведених у пiдпунктi 5.5.3 цих Правил.
3.7. Вимоги до перевезення небезпечних вантажiв в обмежених кiлькостях у контейнерах
3.7.1. Для кожного небезпечного вантажу допуск до перевезення в обмежених кiлькостях та граничнi значення кiлькостей речовин чи виробiв у внутрiшнiй тарi визначаються вiдповiдно до коду, наведеного в колонцi 10 Перелiку до цих Правил, та розшифровки коду, наведеної в таблицi 3 цих Правил.
3.7.2. Небезпечнi вантажi в обмежених кiлькостях запаковуються у комбiнованi паковання або перевозяться на пiддонах, обгорнутих термоусадковою плiвкою. Транспортна тара повинна вiдповiдати вимогам глав 4.1, 4.2, 4.4 - 4.8 Додатка 2 до СМГС i має бути сконструйована таким чином, щоб задовольняти вимоги глави 6.1 Додатка 2 до СМГС щодо її конструкцiї.
3.7.3. Пiддони, обгорненi в термоусадковий матерiал чи плiвку, що розтягується, використовуються як зовнiшня тара для виробiв чи внутрiшня тара для небезпечних вантажiв, що перевозяться. Забороняється перевезення вантажiв на пiддонах у внутрiшнiй тарi, яка легко розбивається (зi скла, порцеляни, керамiки i деяких пластмасових матерiалiв). Загальна маса брутто комбiнованого паковання не повинна перевищувати 30 кг, максимальна маса брутто пiддонiв, обгорнутих термоусадковою плiвкою, не повинна перевищувати 20 кг.
3.7.4. Рiдкi вантажi класу 8, вiднесенi до групи паковання II i помiщенi у внутрiшню тару зi скла, порцеляни або керамiки, повиннi запаковуватися в сумiсну i тверду промiжну тару.
3.7.5. Рiзнi небезпечнi вантажi, запакованi в обмежених кiлькостях, можуть мiститися в одному пакованнi за умови, що в разi витоку або просипання вони не будуть вступати один з одним у небезпечну реакцiю.
3.7.6. Паковання з небезпечними вантажами в обмежених кiлькостях маркуються вiдповiдно до пiдпункту 5.2.6 цих Правил i не потребують нанесення на них знакiв небезпеки. Вимоги щодо сумiсного перевезення вантажiв у контейнерi або транспортному засобi, визначенi у пiдпунктi 7.5.1 цих Правил, не стосуються небезпечних вантажiв в обмежених кiлькостях.
3.7.7. Речовина або вирiб, запакована в обмежених кiлькостях:
не звiльняється вiд вимог Правил, якщо в колонцi 10 Перелiку до цих Правил проти неї зазначений код "LQ0";
звiльняється вiд вимог Правил, якщо проти неї зазначений один з таких кодiв "LQ3" - "LQ28", та виконанi вимоги, наведенi в пiдпунктах 3.7.9 - 3.7.10 цих Правил.
3.7.8. Якщо проти вантажу проставлений один з кодiв "LQ1" або "LQ2", положення iнших роздiлiв Правил не застосовуються до перевезення цiєї речовини або виробу за умови, що:
а) дотриманi вимоги пiдпункту 3.7.10 "а" - "в" цих Правил; вироби розглядаються як внутрiшня тара (аерозольнi розпилювачi та газовi балончики);
б) вимоги до матерiалiв i виробiв з кодом "LQ1" та випробування для виробiв з кодом "LQ2" при виготовленнi внутрiшньої тари вiдповiдають установленим нормам.
3.7.9. Якщо проти якої-небудь речовини зазначений код "LQ3", то положення iнших роздiлiв Правил не застосовуються до перевезення цiєї речовини за умови, що:
а) ця речовина перевозиться в комбiнованому пакованнi в такiй зовнiшнiй тарi:
сталевих або алюмiнiєвих барабанах зi знiмним днищем;
сталевих або алюмiнiєвих канiстрах зi знiмним днищем;
фанерних або фiбрових барабанах;
пластмасових барабанах або канiстрах зi знiмним днищем;
ящиках з природної деревини, фанери, деревних матерiалiв, фiбрового картону, пластмаси, сталi або алюмiнiю;
б) не перевищенi максимальнi кiлькостi у внутрiшнiй тарi та пакованнi, наведенi для вiдповiдного коду в другiй i третiй колонках таблицi 3;
в) на кожне паковання нанесене чiтке й стiйке марковання вiдповiдно до пiдпункту 5.2.6 цих Правил.
3.7.10. Якщо проти якої-небудь речовини проставлений один з кодiв "LQ4" - "LQ19" i "LQ22" - "LQ28", то положення iнших роздiлiв Правил не застосовуються до перевезення цiєї речовини за умови, що:
а) ця речовина перевозиться:
у комбiнованому пакованнi, що вiдповiдає вимогам пiдпункту 3.7.9 "а";
у не крихкiй, що важко пробивається, металевiй або пластмасовiй внутрiшнiй тарi, яка розмiщується на пiддонах, обгорнутих термоусадковим матерiалом або плiвкою, що розтягується;
б) не перевищенi максимальнi маси речовин у внутрiшнiй тарi i пакованнi, визначенi для вiдповiдного коду в таблицi 3 (у другiй i третiй колонках у разi комбiнованого паковання та у четвертiй i п'ятiй колонках у разi, якщо пiддони обгорнутi термоусадковим матерiалом або плiвкою, що розтягується);
в) на кожне паковання нанесене чiтке марковання, що довго зберiгається, зазначене в пiдпунктi 5.2.6 цих Правил.
Таблиця 3
Код | Комбiноване пакованняа Максимальна маса нетто |
Внутрiшня тара, що
розмiщена на пiддонах, обгорнута термоусадковим
матерiалом або плiвкою, що розтягуєтьсяа Максимальна маса нетто |
||
на внутрiшню тару | на пакованняб | на внутрiшню тару | на пакованняб | |
LQ 0 | Звiльнення вiд Правил вiдповiдно до пункту 3.7 не застосовується | |||
LQ 1 | 120 мл | 120 мл | ||
LQ 2 | 1 л | 1 л | ||
LQ 3в | 500 мл | 1 л | Не дозволяється | Не дозволяється |
LQ 4в | 3 л | 1 л | ||
LQ 5в | 5 л | Без обмеження | 1 л | |
LQ 6в | 5 л | 1 л | ||
LQ 7 | 5 л | 5 л | ||
LQ 8 | 3 кг | 500 г | ||
LQ 9 | 6 кг | 3 кг | ||
LQ 10 | 500 г | 500 мл | ||
LQ 11 | 500 г | 500 г | ||
LQ 12 | 1 кг | 1 кг | ||
LQ 13 | 1 л | 1 л | ||
LQ 14 | 25 мл | 25 мл | ||
LQ 15 | 100 г | 100 г | ||
LQ 16 | 125 мл | 125 мл | ||
LQ 17 | 500 мл | 2 л | 100 мл | 2 л |
LQ 18 | 1 кг | 4 кг | 500 г | 4 кг |
LQ 19 | 5 кг | 5 кг | ||
LQ 20 | (Зарезервовано) | (Зарезервовано) | (Зарезервовано) | (Зарезервовано) |
LQ 21 | (Зарезервовано) | (Зарезервовано) | (Зарезервовано) | (Зарезервовано) |
LQ 22 | 1 л | 500 мл | ||
LQ 23 | 3 кг | 1 кг | ||
LQ 24 | 6 кг | 2 кг | ||
LQ 25г | 1 кг | 1 кг | ||
LQ 26г | 500 мл | 2 л | 500 мл | 2 л |
LQ 27 | 6 кг | 6 кг | ||
LQ 28 | 3 л | 3 л |
Примiтки:
а Максимальна маса брутто комбiнованого паковання не повинна перевищувати 30 кг, а для пiддонiв, обгорнутих термоусадковим матерiалом або плiвкою, що розтягується, - 20 кг. Для коду LQ 5 ця вимога не застосовується.
б Небезпечнi вантажi можуть пакуватися разом з iншими виробами i матерiалами за умови, що вони не реагуватимуть один з одним та будуть виконуватися вимоги максимального брутто, наведенi вище.
в Для однорiдних сумiшей класу 3, що мiстять воду, зазначенi кiлькостi належать тiльки до речовин класу 3, що мiстяться в цих сумiшах.
г При перевезеннi речовин, вiднесених до номерiв ООН 2315, 3151, 3152 i 3432, у приладах їх кiлькiсть у внутрiшнiй тарi не повинна перевищувати кiлькостi речовини, яка вiдповiдає поштучнiй кiлькостi приладiв у тарi. Прилади перевозяться тiльки в щiльнiй тарi. Перевезення приладiв на пiддонах, обгорнутих термоусадковим матерiалом або плiвкою, що розтягується, забороняється.
3.7.11. На контейнери, що мiстять небезпечнi вантажi в обмежених кiлькостях, наноситься маркування у виглядi напису "LTD QTY" буквами чорного кольору заввишки 65 мм на бiлому фонi, що є абревiатурою термiна "Limited Quantity" (обмежена кiлькiсть). Маркування не наноситься, якщо маса брутто одного контейнера не перевищує 8 т.
3.8. Перелiк небезпечних вантажiв за номерами ООН (Перелiк)
3.8.1. У кожному рядку Перелiку зазначається найменування речовини (речовин) або виробу, який належить до окремого номера ООН. Якщо речовини або вироби, якi належать до одного номера ООН, мають рiзнi хiмiчнi, фiзичнi властивостi або для них визначенi рiзнi умови перевезення, для них використовуються кiлька послiдовно розташованих рядкiв.
У колонцi, до якої належить цей рядок, мiститься iнформацiя щодо умов перевезення речовини чи виробу у виглядi повної iнформацiї або у виглядi кодiв. Опис кодiв мiститься у вiдповiдних главах, пунктах та пiдпунктах Правил. Незаповненi колонки означають те, що жодного спецiального положення не передбачено i застосовуються лише загальнi вимоги або те, що дiє обмеження щодо перевезення, яке вказане в пояснювальних примiтках.
3.8.2. Пояснювальнi примiтки до кожної колонки:
Колонка 1. Номер ООН
У цiй колонцi зазначений номер ООН небезпечної речовини або виробу, якщо цiй речовинi або виробу присвоєний окремий номер ООН; чи узагальненої позицiї або позицiї "Н.З.К.", до якої належать небезпечнi речовини або вироби, якi не були зазначенi за найменуванням, вiдповiдно до критерiїв класифiкацiї небезпечних вантажiв.
Колонка 2. Найменування вантажу
У цiй колонцi прописними лiтерами наведене найменування речовини або виробу (пiдпункт 3.6.1 цих Правил), якщо цiй речовинi або виробу присвоєний окремий номер ООН, або найменування узагальненої позицiї чи позицiї "Н.З.К.", до якої були вiднесенi речовини або вироби вiдповiдно до критерiїв. Це найменування використовується як транспортне найменування вантажу. Технiчнi найменування вантажiв, якi належать до узагальнених позицiй або позицiй Н.З.К., наведених малими лiтерами, також є частиною найменування вантажу (пiдпункт 3.6.4 цих Правил).
Колонка 3. Клас
У цiй колонцi вказаний номер класу (пiдкласу), встановлений для небезпечного вантажу.
Колонка 4. Номер аварiйної картки
У цiй колонцi вказано номер аварiйної картки, визначеної для вантажу та яку вiдправник проставляє у графi накладної "Найменування вантажу". Якщо в колонцi данi вiдсутнi, це означає, що вiдправник повинен розробити аварiйну картку та додати її до накладної за формою, наведеною у додатку 1 до Правил безпеки.
Перелiк аварiйних карток на небезпечнi вантажi та порядок дiй у разi виникнення аварiйних ситуацiй наведено у вищезазначених Правилах.
Колонка 5. Знаки небезпеки
У цiй колонцi вказано номер зразкiв знакiв небезпеки/табло (пiдпункт 5.3.5 цих Правил), якi наносяться на вантажнi одиницi, контейнери (контейнери-цистерни), БЕГК, цистерни i вагони.
Колонка 6. Iдентифiкацiйний номер небезпеки
У цiй колонцi мiститься номер, який для речовин i виробiв класiв 2 - 9 складається з двох або трьох цифр (в окремих випадках з лiтерою "Х" попереду), а для речовин i виробiв класу 1 - номер складається з класифiкацiйного коду. Зазначений номер згiдно з пiдпунктом 5.4.13 "ґ" цих Правил розмiщується у верхнiй частинi iнформацiйної таблички оранжевого кольору.
Значення iдентифiкацiйних номерiв небезпеки пояснюється в додатку 5 до цих Правил.
Колонки 7 - 8. Класифiкацiйний код/шифр
У цiй колонцi вказаний класифiкацiйний код небезпечної речовини або виробу згiдно з Додатком 2 до СМГС, наведений у додатку 6 до цих Правил, та класифiкацiйний шифр, наведений у додатку 1 до цих Правил:
для небезпечних речовин або виробiв класу 1 код та шифр має одне значення i складається з номера пiдкласу i лiтери групи сумiсностi;
для небезпечних речовин або виробiв класу 2 код складається з цифри i лiтери(р), яка(i) позначає(ють) групу небезпечних властивостей;
для небезпечних речовин або виробiв класiв 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 i 9 код складається з комбiнацiї букв та цифр.
Небезпечним речовинам або виробам класу 7 класифiкацiйний код не присвоюється вiдповiдно до ПБПРМ-2006.
Колонка 9. Група паковання
У цiй колонцi вказана група паковання (I, II або III), що присвоєна певнiй небезпечнiй речовинi (пункт 2.5 цих Правил). Група паковання визначається за вiдповiдними показниками i критерiями, установленими у ДСТУ 4500-3.
Колонка 10. Обмеженi кiлькостi
В цiй колонцi вказаний лiтерно-цифровий код, який має таке значення:
"LQ0" означає, що для цiєї небезпечної речовини, яка упакована в обмежених кiлькостях, не iснує жодного виключення з Правил;
усi iншi коди, що починаються з лiтер "LQ", означають, що положення Правил не застосовуються, якщо виконуються умови, указанi в пунктi 3.7 цих Правил.
Колонка 11. Iнструкцiї з пакування
У цiй колонцi зазначенi коди, якi використовуються в iнструкцiях з пакування i позначаються лiтерами:
"P" - для тари транспортної, комбiнованої та складеної;
"IBC"- для контейнерiв середньої вантажопiдйомностi для масових вантажiв (КСВМВ);
"LP" - для крупногабаритної тари.
Для окремих речовин при пакуваннi необхiдно також застосовувати спецiальнi положення, якi позначаються кодами, що складаються з таких букв:
"PP" - для транспортної, комбiнованої та складеної тари;
"RR"- для тари, що застосовується для залiзничних та дорожнiх перевезень;
"B" - для КСВМВ або "ВВ", якщо йдеться про спецiальнi положення, передбаченi для дорожнього, залiзничного або рiчкового транспорту;
"L" - для крупногабаритної тари.
Iнструкцiї з пакування наведенi в роздiлi 4.1.4 Додатка 2 до СМГС в порядку їх нумерацiї.
Колонка 12. Спецiальнi положення щодо сумiсного пакування
У цiй колонцi мiстяться коди спецiальних положень щодо сумiсного пакування, якi починаються з лiтер "МР". Цi спецiальнi положення наведенi в порядку їх нумерацiї у додатку 7 до цих Правил. Якщо в колонцi не зазначений код "МР", то дiють лише загальнi вимоги.
Колонка 13. Спецiальнi положення щодо перевезення вантажних одиниць
У цiй колонцi мiститься код, що починається з лiтери "W", вiдповiдних спецiальних положень щодо перевезення у вантажних одиницях (у випадках, коли їх слiд застосовувати). Цi положення наведенi в додатку 8 до цих Правил.
Колонка 14. Спецiальнi положення щодо перевезення навалом/насипом
У цiй колонцi мiститься код, що починається з лiтер "VW", вiдповiдних спецiальних положень щодо перевезення вантажiв навалом/насипом. Цi положення наведенi в додатку 9 до цих Правил. Якщо жодного коду не зазначено, то перевезення навалом/насипом не дозволяється.
Колонка 15. Спецiальнi положення щодо навантаження i вивантаження та обробки
У цiй колонцi мiстяться коди, що починаються з лiтер "CW", спецiальних положень щодо навантаження, вивантаження i обробки вантажiв та коди, позначенi цифрами, якi охоплюють питання, пов'язанi з органiзацiєю перевезення. Цi положення наведенi в додатку 10 до цих Правил.
Колонка 16. Рiд вагона, тип контейнера
У цiй колонцi коди означають: ВЦ - вагони-цистерни; IВ - iзотермiчнi вагони; КВ - критi вагони загального парку залiзниць; КЦ - спецiальнi контейнери-цистерни власнi; НВ - напiввагони; ПЛ - платформи; СК - спецiалiзованi контейнери; СКВ - спецiальнi або спецiально видiленi критi вагони вiдправникiв (одержувачiв); СП - спецiалiзованi платформи власнi; УК - унiверсальнi контейнери.
Колонка 17. Вид вiдправки
У цiй колонцi коди означають: П - вагонна вiдправка, К - контейнерна вiдправка.
Колонка 18. Штемпель у перевiзних документах
У цiй колонцi зазначаються найменування штемпелiв небезпеки, якi проставляються вiдправником у накладнiй вiдповiдно до пiдпункту 5.5.2 цих Правил.
Колонка 19. Мiнiмальнi норми прикриття
У цiй колонцi вказанi мiнiмальнi норми прикриття (пункт 10.1 цих Правил), якi вiдправник проставляє штемпелем у верхнiй частинi накладної вiдповiдно до пiдпункту 5.5.2 цих Правил. Якщо колонка подiлена на двi частини, у верхнiй частинi вказуються мiнiмальнi норми прикриття при перевезеннi в критих вагонах i контейнерах, а в нижнiй - при перевезеннi в вагонах-цистернах, контейнерах-цистернах, переносних цистернах; вiдсутнiсть знака в колонцi означає, що прикриття не потрiбно.
Прикриття - це мiнiмальна кiлькiсть вагонiв, якi вiддiляють вагони, завантаженi небезпечними вантажами, вiд локомотивiв i вагонiв з людьми у поїздi: перша цифра - вiд головного локомотива (якщо дрiб, то чисельник - вiд паровоза на твердому паливi, знаменник - вiд електровоза, тепловоза або паровоза на рiдкому паливi); друга цифра - вiд пiдштовхуючого локомотива на твердому паливi, зi знаком "*" - вiд усiх пiдштовхуючих локомотивiв; третя цифра - вiд вагонiв з людьми; четверта цифра - вiд локомотива на твердому паливi при маневрах; знак "0" - прикриття не потрiбно.
Колонка 20. Умови розпуску iз сортувальної гiрки
У цiй колонцi вказанi заходи безпеки пiд час маневрової роботи та розпуску вагонiв iз сортувальної гiрки, якi вiдправник проставляє штемпелем у верхнiй частинi накладної вiдповiдно до пiдпункту 5.5.2 цих Правил, позначених кодами М1 i М2. Код М1 означає штемпель "Не спускати з гiрки", М2 - штемпель "Спускати з гiрки обережно". Якщо колонка подiлена на двi частини, у верхнiй частинi вказуються умови розпуску з гiрки при перевезеннi в критих вагонах i контейнерах, а в нижнiй - при перевезеннi в цистернах, контейнерах-цистернах, багатоелементних газових контейнерах; вiдсутнiсть знака у колонцi означає, що не потрiбно додержуватися особливих умов розпуску (дивись пункт 10.2 цих Правил).
При перевезеннi вантажiв у тарi iз скла, порцеляни та фарфору проставляється штемпель " Спускати з гiрки обережно".
Колонка 21. Спецiальнi положення, примiтки
У цiй колонцi вказанi цифровi коди спецiальних положень згiдно з Додатком 2 до СМГС, якi повиннi виконуватися. Цi положення охоплюють широке коло питань, наприклад заборона перевезення, звiльнення вiд застосування вимог Правил, пояснення щодо класифiкацiї деяких небезпечних вантажiв i додатковi положення щодо знакiв небезпеки або маркування, та наводяться в додатку 11 до цих Правил.
Колонка 22. Трафарети на цистернах
У цiй колонцi вказанi трафарети, якi наносяться на цистернах про найменування вантажу, та трафарет приписки, а також спецiальнi трафарети:
"Х" - для хiмiчних вантажiв, "Нафта" або "Мазут" ("Т") - для темних нафтопродуктiв, "Бензин" ("С") або "Бензин-нафта" ("СТ") - для свiтлих нафтопродуктiв.
3.9. Алфавiтний перелiк небезпечних вантажiв
Алфавiтний перелiк небезпечних вантажiв наведено в додатку 3 до цих Правил.
Найменування речовин i виробiв перелiченi в алфавiтному порядку з вiдповiдними номерами ООН. Арабськi цифри або такi префiкси, як "о-", "м-", "п-", "н-", "втор-", "трете-", "N-", "альфа-", "бета-", "омега-", "цис-" i "транс-" при перелiку в алфавiтному порядку не враховуються. Префiкси "бiс-" i "iзо-" вважаються першою частиною найменування.
Для визначення всiєї iнформацiї щодо умов перевезення небезпечних вантажiв необхiдно звертатися до Перелiку небезпечних вантажiв за номерами ООН.
4. Вимоги до пакування небезпечних вантажiв
4.1. Небезпечнi вантажi надаються до перевезення тiльки у тих видах i типах тари (транспортної тари, складеної тари, комбiнованих пакованнях, КСВМВ або крупногабаритної тари), якi визначенi в iнструкцiях з пакування (дивись колонку 11 Перелiку цих Правил) та якi вiдповiдним чином випробуванi та мають установлене для них за результатами випробовувань марковання.
Iнструкцiї з пакування визначенi КЕ ООН у главi 4.1 Додатка 2 до СМГС.
Якщо в колонцi 12 Перелiку проти тiєї чи iншої позицiї зазначений код "МР", то вантажовiдправники до укладання вантажiв у паковання разом з iншими вантажами застосовують спецiальнi положення, наведенi в порядку їх нумерацiї в додатку 7 до цих Правил.
4.2.1. Посудини пiд тиском, якi використовуються для перевезення вантажiв класу 2 та деяких вантажiв iнших класiв, повиннi вiдповiдати вимогам, зазначеним у роздiлi 4.1.6 Додатка 2 до СМГС, та Правилам будови та безпечної експлуатацiї посудин пiд тиском, затвердженим наказом Держнаглядохоронпрацi вiд 18.10.94 N 104.
Посудини пiд тиском, у яких тиск вище 0,07 МПа, мають бути обладнанi манометрами та запобiжними клапанами.
4.2.3. Пакувальнi комплекти для радiоактивних матерiалiв повиннi вiдповiдати вимогам ПБПРМ-2006.
4.3. Небезпечнi вантажi повиннi пакуватися тiльки в доброякiсну тару, яка має бути достатньо мiцною, щоб витримувати удари й навантаження, що виникають пiд час перевезення, зокрема при перевантаженнi (з транспортного засобу на транспортний засiб або на склад), а також у разi будь-якого перемiщення з пiддона або вилучення з транспортного пакета з метою подальшої ручної або механiзованої обробки.
4.3.1. Тара повинна бути сконструйована й закрита таким чином, щоб за звичайних умов перевезення не вiдбувалося будь-якої втрати вмiсту в результатi вiбрацiї, змiни температури, вологостi або тиску (наприклад, унаслiдок перепаду висоти).
4.3.2. Герметичне закупорювання тари вимагається для небезпечних вантажiв, якi:
видiляють займистi, токсичнi чи корозiйнi пари або гази;
можуть стати вибуховими в разi висихання;
небезпечно взаємодiють з повiтрям;
перевозяться пiд шаром води або iнертного газу.
4.3.3. Тара, що мiстить десенсибiлiзованi чи флегматизованi речовини, повинна закриватися так, щоб унеможливити змiну концентрацiї речовини пiд час перевезення.
4.3.4. Тара (уключаючи КСВМВ), яка використовується для:
твердих речовин, здатних переходити в рiдкий стан при температурах перевезення, повинна бути також здатна утримувати речовину в рiдкому станi;
порошкоподiбних чи гранульованих речовин, повинна бути щiльна або мати вкладення.
4.3.5. Для речовин, якi пiд час перевезення можуть переходити в рiдкий стан, не допускається використовувати види тари, якi зазначенi в таблицi 4.
Таблиця 4
Тара | Види тари |
Тара транспортна | Барабани: 1D i 1Gа Ящики: 4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G, 4H1 i 4H2 Мiшки: 5L1, 5L2, 5L3, 5H1, 5H2, 5H3, 5H4, 5M1 i 5M2 |
Складена тара: | 6HC, 6HD2, 6HG1, 6HG2, 6HD1, 6PC, 6PD1, 6PD2, 6PG1, 6PG2 i 6PH1а |
КСВМВ | Для речовин групи паковання I: всi типи КСВМВ Для речовин груп паковання II i III: Дерев'янi: 11C, 11D i 11F З фiбрового картону: 11G М'якi: 13H1, 13H2, 13H3, 13H4, 13H5, 13L1, 13L2, 13L3, 13L4, 13M1 i 13M2б |
Примiтки:
а Система кодового визначення тари та складеної тари наведена в роздiлi 6.1.2 Додатка 2 до СМГС;
б Система кодового визначення КСВМВ наведена в пунктi 6.5.1.4 Додатка 2 до СМГС.
4.4. Компоненти тари, що перебувають у безпосередньому контактi з небезпечними вантажами не повиннi:
пiддаватися дiї цих небезпечних вантажiв або значною мiрою втрачати свою мiцнiсть унаслiдок такої дiї;
викликати небезпечнi наслiдки, наприклад каталiтичну реакцiю або хiмiчну реакцiю з небезпечними вантажами.
У разi потреби тара повинна мати iнертне покриття, яке зберiгає свої захиснi властивостi за звичайних умов перевезення або вкладень.
4.5. При наповненнi тари рiдинами необхiдно залишати достатнiй вiльний простiр (недолив) для запобiгання витоку або залишковiй деформацiї тари внаслiдок розширення рiдини, яке може бути викликано можливою змiною температури пiд час перевезення. Якщо не передбаченi спецiальнi вимоги, рiдина не повинна цiлком заповнювати тару при температурi 55° C.
Однак при наповненнi КСВМВ необхiдно залишати незаповнений простiр, достатнiй для того, щоб при середнiй температурi вантажу 50° C вiн був заповнений не бiльше нiж на 98 % його мiсткостi за водою.
4.6. Рiдини повиннi заливатися лише в тару, яка пройшла випробовування на герметичнiсть i здатну витримати внутрiшнiй тиск, який може виникнути за звичайних умов перевезення. Марковання такої тари повинно мiстити значення випробувального гiдравлiчного тиску.
4.7. Якщо внаслiдок видiлення газiв (при пiдвищеннi температури або з iншої причини) у тарi може пiдвищитися тиск, то тара може обладнуватися випускним пристроєм за умови, що газ, який видiляється, не становить небезпеки внаслiдок своєї токсичностi, займистостi, кiлькостi вивiльнення тощо. Конструкцiя випускного пристрою повинна виключати можливiсть витоку рiдини й проникнення стороннiх речовин за звичайних умов перевезення в тому положеннi тари, яке передбачене для перевезення.
Не дозволяється встановлювати випускнi пристрої на тарi, що буде використовуватися для перевезення небезпечних рiдин повiтряним транспортом.
4.8. Тара, що використовується для вантажiв класу 1, самореактивних речовин класу 4.1 та органiчних пероксидiв класу 5.2, повинна вiдповiдати вимогам, що встановлюються для групи речовин середнього ступеня небезпеки (група паковання II), якщо для конкретних небезпечних вантажiв за спецiальним положенням у колонцi 11 Перелiку не передбачено iнше.
4.9. Внутрiшня тара повинна укладатися в транспортну тару таким чином, щоб за звичайних умов перевезення не вiдбувалося її розриву, проколу або витоку вмiсту тощо. Крихка або ламка внутрiшня тара (наприклад, виготовлена зi скла, фарфору, керамiки або деяких полiмерних матерiалiв тощо) повинна укладатися в транспортну тару з використанням вiдповiдного прокладкового матерiалу. Будь-який виток вмiсту не повинен iстотно погiршувати захиснi властивостi прокладкового матерiалу або транспортної тари.
4.10. В одне комбiноване паковання або в одну крупногабаритну тару дозволяється упаковувати тiльки сумiснi вантажi, якi не вступають один з одним у небезпечну реакцiю та не викликають:
загоряння i/або видiлення значної кiлькостi тепла;
видiлення займистих (горючих), окиснювальних, токсичних чи задушливих газiв;
утворення корозiйних речовин;
утворення нестабiльних речовин.
Загальнi положення щодо сумiсного завантаження в один вагон або контейнер зазначенi в пунктi 7.5 цих Правил, а спецiальнi положення щодо сумiсного пакування вантажiв в одне паковання (колонка 12 Перелiку) зазначенi у додатку 7 до цих Правил.
4.11. До початку експлуатацiї кожний тип конструкцiї тари повинен пiддаватися випробовуванням, визначеним у частинi 6 Додатка 2 до СМГС.
Тип конструкцiї тари визначається конструкцiєю, розмiром, матерiалом i його товщиною, технологiєю виготовлення i застосування, а також способом обробки поверхнi; вiн може включати також тару, що вiдрiзняється вiд прототипу тiльки меншою висотою.
Випробовування тари та її маркування (крiм посудин, що працюють пiд тиском) здiйснюється випробувальними лабораторiями.
Результати випробовувань тари оформлюються протоколом.
Результати випробовувань i вiдомостi про органiзацiю (пiдприємство), яка здiйснювала випробовування, мають бути внесенi до протоколiв випробовувань, якi повиннi зберiгатися у власника тари.
За результатами випробовувань установлюють механiчну мiцнiсть тари, її призначення та можливiсть використання для транспортування небезпечних вантажiв i видається сертифiкат, який засвiдчує, що даний тип конструкцiї тари (уключаючи його обладнання) був успiшно випробуваний за типом конструкцiї на вiдповiднiсть вимогам, установленим КЕ ООН.
У сертифiкатi зазначається тип конструкцiї тари, марковання, яке наноситься на тару, та термiн дiї сертифiката. Сертифiкат надається виробнику тари.
4.12. Кожна одиниця транспортної тари (уключаючи КСВМВ i крупногабаритну тару) перед наповненням i наданням до перевезення перевiряється вiдправником щодо:
можливостi її застосування для вантажу згiдно з iнструкцiєю з пакування;
наявнiстю марковання та вiдповiдного сертифiката;
вiдсутностi корозiї, забруднення або будь-яких iнших пошкоджень, а кожен КСВМВ - щодо належного функцiонування всього експлуатацiйного обладнання.
Тара багаторазового використання (уключаючи КСВМВ i крупногабаритну тару) з ознаками зниження мiцностi в порiвняннi iз затвердженим типом конструкцiї виводиться з експлуатацiї або вiдновлюється таким чином, щоб вона могла витримати випробовування, передбаченi для цього типу конструкцiї.
4.13. Спецiальнi вимоги до пакування окремих небезпечних вантажiв
4.13.1. До пакування небезпечних вантажiв класу 1 (вибухових речовин i виробiв) застосовуються загальнi вимоги, наведенi у пунктi 4.1 цих Правил та спецiальнi вимоги:
а) транспортна тара (уключаючи КСВМВ i крупногабаритну тару), яка використовується для пакування небезпечних вантажiв класу 1, повинна вiдповiдати вимогам випробовування для групи паковання II;
Можна також використовувати тару (за винятком металевої), що вiдповiдає вимогам випробовування для групи паковання I;
б) запiрний пристрiй тари, яка мiстить рiдкi вибуховi речовини, повинен забезпечувати подвiйний захист проти витоку.
Запiрний пристрiй металевих барабанiв, бочок повинен мати вiдповiдну прокладку. Не допускається потрапляння вибухових речовин на витки запiрного пристрою, який має рiзьбу;
в) речовини, розчиннi у водi, повиннi упаковуватися у вологонепроникну тару;
г) металева тара повинна мати вкладення чи внутрiшнє покриття, якщо вибуховi речовини або металевi елементи виробiв можуть мати контакт iз внутрiшньою поверхнею тари. Не допускається потрапляння вибухових речовин у поглиблення швiв металевої тари, виготовленої методом вальцювання.
Цвяхи, скоби та iншi металевi запiрнi пристрої, що не мають захисного шару, не повиннi проникати всередину транспортної або крупногабаритної тари;
ґ) вироби, якi мiстять вибуховi речовини, не помiщенi в зовнiшню оболонку, повиннi вiдокремлюватися один вiд одного за допомогою прокладок, лоткiв, а також роздiлових перегородок, щоб уникнути тертя;
д) вибуховi речовини не повиннi упаковуватися у таку внутрiшню або транспортну тару, у разi використання якої рiзниця мiж внутрiшнiм i зовнiшнiм тиском, викликана тепловими або iншими впливами, може призвести до вибуху або розриву;
е) якщо тара має подвiйну оболонку, заповнену водою, яка може замерзнути пiд час перевезення, то у воду треба додавати достатню кiлькiсть антифризу. Не дозволяється використовувати антифриз, що має вогненебезпечнi властивостi;
є) вибуховi речовини або вироби не дозволяється упаковувати в пластмасову тару, здатну накопичувати статичну електрику. Електростатичний розряд може призвести до iнiцiювання, запалення або спрацьовування вибухових речовин або виробiв;
ж) незалежно вiд того, вiдповiдає чи не вiдповiдає тара iнструкцiї з пакування, зазначенiй у колонцi 11 Перелiку, для будь-якої вибухової речовини або виробу може використовуватись iнструкцiя з пакування P101, якщо така тара затверджена компетентним органом.
4.13.2. Спецiальнi положення щодо пакування небезпечних вантажiв у посудини, що працюють пiд тиском:
а) пакування небезпечних вантажiв у посудини, що працюють пiд тиском, здiйснюється згiдно з вимогами вiдповiдних iнструкцiй з пакування, наведених у колонцi 11 Перелiку;
б) вiдповiднiсть посудин, що працюють пiд тиском, установленим вимогам, визначається у процесi їх виготовлення. Посудини, що працюють пiд тиском, перевiряються, випробовуються та затверджуються органiзацiями, якi мають на це дозвiл Держгiрпромнагляду України. Вимоги щодо випробовувань, перевiрок та їх затвердження для посудин повиннi вiдповiдати вимогам глави 6.2 Додатка 2 до СМГС та мiжнародних регламентiв з перевезень небезпечних вантажiв (ДОПОГ, Типовi Правила ООН, RID);
в) посудини, у тому числi їх затвори, якi вiдповiдають вимогам щодо конструкцiї, виготовлення, перевiрки й випробувань, установленим КЕ ООН у роздiлi 6.2.2 мiжнародних регламентiв з перевезень небезпечних вантажiв (ДОПОГ, Типовi Правила ООН, RID), визначаються у сертифiкатi як посудини, що сертифiкованi ООН i маркуються вiдповiдним символом
г) коли в iнструкцiях з пакування вимагається використання транспортної тари, посудини, що працюють пiд тиском, повиннi мiцно закрiплюватися в нiй. Якщо в iнструкцiях з пакування не зазначено iнше, то посудини можуть помiщатися в транспортну тару окремо або по декiлька одиниць;
ґ) у разi змiни профiлю використання посудин багаторазового використання повиннi бути здiйсненi операцiї щодо спорожнення, продування i вакуумування, що необхiднi для забезпечення безпечної їх експлуатацiї;
д) вентилi (клапани) повиннi бути надiйно захищенi вiд пошкоджень, у результатi яких може вiдбутися виток газу такими способами:
1) застосуванням рiзьбової заглушки (у разi розмiщення вентиля в горловинi посудин);
2) застосуванням запобiжних ковпакiв. Ковпаки повиннi мати вентиляцiйнi отвори з достатньою площею поперечного перерiзу для видалення газiв у разi витоку через вентилi;
3) застосуванням кiлець або iнших запобiжних пристроїв;
4) захисним каркасом;
5) установленням вентилiв, якi сконструйованi та виготовленi в такий спосiб, щоб через них не вiдбувалося витоку навiть у разi їх пошкодження;
е) посудини пiд тиском одноразового використання повиннi перевозитися в зовнiшнiй тарi (ящик або решетування) або розмiщуватися на пiддонах, загорнених у плiвку, що розтягується; у разi наповнення займистими або токсичними газами мати мiсткiсть не бiльше 1,25 л; не використовуватися для перевезення токсичних газiв, ЛК50 яких становить не бiльше 200 мл/м3; не ремонтуватися пiсля введення в експлуатацiю.
Крiогеннi посудини, аерозольнi розпилювачi та ємностi малi, що мiстять газ (газовi балончики), повиннi вiдповiдати вимогам щодо конструкцiї, виготовлення, перевiрки й випробувань, установленим у главах 4.1 та 6.2 Додатка 2 до СМГС.
4.14. Загальнi положення щодо використання iнструкцiй з пакування
4.14.1. Для кожного небезпечного вантажу у колонцi 11 Перелiку зазначенi коди iнструкцiй з пакування, якi належить використовувати при перевезеннi залiзничним транспортом. Перелiк iнструкцiй для використання тари (код "P"), КСВМВ (код "IBC"), крупногабаритної тари (код "LP") наведений у роздiлi 4.1.4 Додатка 2 до СМГС.
Для окремих речовин при пакуваннi необхiдно також застосовувати спецiальнi положення, визначенi в iнструкцiях з пакування, якi позначаються кодами: "PP" (для транспортної, комбiнованої та складеної тари); "RR" (для тари, яку застосовують для залiзничних та дорожнiх перевезень); "B" (для КСВМВ або "BB", якщо йдеться про спецiальнi положення, що передбаченi для дорожнього, залiзничного або рiчкового транспорту); "L" (для крупногабаритної тари).
В iнструкцiях з пакування не обумовленi вимоги вiдносно сумiсностi, тому перед вибором тари вiдправник повинен перевiрити сумiснiсть речовини з вибраним пакувальним матерiалом (наприклад, для бiльшостi фторидiв склянi посудини не придатнi).
4.14.2. Якщо вiдповiдно до iнструкцiї з пакування дозволяється використання скляних посудин, тодi допускається також використання тари з порцеляни, глини та керамiки.
4.14.3. Якщо вiдповiдно до iнструкцiї з пакування дозволяється використовувати конкретний тип зовнiшньої тари у складi комбiнованого паковання (наприклад, 4G), тодi з дотриманням тих самих умов i обмежень, що застосовуються до цього типу зовнiшньої тари, може також використовуватися тара, яка має аналогiчний код, за яким вказано лiтери "V", "U" або "W" (наприклад, 4GV, 4GU або 4GW). Може бути використано комбiноване паковання, на яке нанесений код тари "4GV", якщо дозволене використання комбiнованого паковання, позначеного кодом "4G", за умови дотримання вимог вiдносно типiв внутрiшньої тари й кiлькiсних обмежень, що мiстяться у вiдповiднiй iнструкцiї.
4.14.4. Усi балони, трубки, барабани пiд тиском та зв'язки балонiв дозволяється використовувати для перевезення будь-якої рiдини або будь-якої твердої речовини, до яких застосовуються iнструкцiї з пакування P001 або P002, якщо iнше не передбачено iнструкцiєю з пакування або спецiальним положенням, що застосовується для речовини. Мiсткiсть трубок i зв'язок балонiв не повинна перевищувати 1000 л.
4.14.5. Тара або КСВМВ, використання яких прямо не дозволяється у вiдповiднiй iнструкцiї, не повиннi використовуватися для перевезення тiєї або iншої речовини або виробу, крiм тих випадкiв, коли це дозволено компетентним органом.
4.15. Вимоги до транспортних пакетiв
Небезпечнi вантажi у пакованнях, якi за своїми розмiрами та властивостями можуть бути сформованi в транспортнi пакети, повиннi надаватися вiдправником до перевезення у транспортних пакетах вiдповiдно до Правил перевезення вантажiв у транспортних пакетах, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 874/5095.
Формування небезпечних вантажiв у пакети повинне здiйснюватися вiдправником. Вiдправник зобов'язаний сформувати пакети згiдно з вимогами нормативних документiв або технiчних умов транспортування вантажу. За надiйнiсть конструкцiї транспортного пакета вiдповiдальнiсть несе вiдправник.
Пакетованi небезпечнi вантажi транспортуються без переформування пакета пiд час перевезення вiд вiдправника до одержувача.
Транспортнi пакети маркуються згiдно з пiдпунктом 5.1.2 цих Правил.
5. Маркування, оформлення перевiзних документiв, охорона та супроводження небезпечних вантажiв
5.1. Загальнi вимоги до марковання
5.1.1. Кожна вантажна одиниця або транспортний засiб з небезпечним вантажем, пiдготовленi до перевезення, повиннi мати марковання, виконане та нанесене вiдповiдно до вимог ДСТУ 4500-5 "Вантажi небезпечнi. Маркування" (далi - ДСТУ 4500-5) i цих Правил.
5.1.2. Кожне паковання з небезпечним вантажем, яке вкладається у транспортний пакет, контейнер або транспортний засiб, повинно мати встановлене для нього марковання. Марковання, нанесене на транспортний пакет, контейнер, транспортний засiб не замiнює марковання, установленого для паковання.
Транспортнi пакети, крiм установленого для них марковання у ДСТУ 4500-5, маркуються також словами "ТРАНСПОРТНИЙ ПАКЕТ".
Допускається не наносити марковання на транспортний пакет, якщо з його бокового та торцевого бокiв чiтко видно марковання, нанесене на паковання з небезпечним вантажем.
5.1.3. Вантажна одиниця, транспортний засiб, що мiстять небезпечнi вантажi рiзних найменувань, повиннi мати марковання, яке в повнiй мiрi характеризує вантаж кожного найменування.
Разом з тим на вантажнiй одиницi, транспортному засобi не потрiбно повторювати однакових елементiв марковання (однаковi написи, знаки небезпеки, знаки-табло небезпеки тощо).
5.1.4. Паковання (у тому числi КСВМВ i крупногабаритна тара) або транспортнi засоби, якi не очищенi вiд небезпечних вантажiв чи мiстять тару, не очищену вiд небезпечних вантажiв, повиннi мати марковання, яке вiдповiдає вимогам цих Правил i було застосоване до останнього небезпечного вантажу, який був розмiщений у них.
5.1.5. Марковання повинно бути чiтке, видиме i витримувати вплив погодних умов без iстотного зниження його якостi на перiод транспортування вантажу та не повинно закривати iнше марковання, нанесене на вантажнi одиницi, контейнери, цистерни або транспортнi засоби.
5.1.6. Марковання наноситься на очищену поверхню фарбою через трафарет, у виглядi етикеток виготовлених друкарським способом, переважно на самоклейнiй плiвцi або у виглядi табличок.
При маркуваннi треба враховувати характер поверхнi вантажної одиницi чи транспортного засобу.
Якщо вантажна одиниця має неправильну форму або малi розмiри, допускається марковання наносити на ярлик, який повинен бути мiцно прикрiплений до вантажної одиницi.
5.1.7. Елементи марковання наносяться безпосередньо поряд один з одним.
Знаки (знаки-табло) небезпеки вiдповiдно до кожного виду небезпеки повиннi розташовуватися по горизонталi поруч один з одним. Знак (знаки-табло) додаткового виду небезпеки наноситься праворуч вiд знака основного виду небезпеки.
Попереджувальний знак (дивись пiдпункти 5.4.15 - 5.4.17 цих Правил) наноситься поруч iз знаком (знаком-табло) небезпеки.
5.1.8. Великогабаритнi небезпечнi вантажi, якi дозволено транспортувати без паковання, маркуються вiдповiдно до вимог, установлених для паковань.
5.1.9. Марковання, нанесене на паковання (у тому числi на КСВМВ i крупногабаритну тару) або транспортнi засоби, потрiбно вилучати пiсля їх вивантаження та очищення вiд залишкiв небезпечного вантажу. Дозволяється не закривати марковання у тих випадках, коли паковання або транспортнi засоби можуть бути чи будуть використанi для транспортування того самого небезпечного вантажу.
5.1.10. На аварiйну тару додатково наносять марковання словом "АВАРIЙНА".
5.2. Маркування паковань та транспортних пакетiв
5.2.1. На паковання, транспортний пакет, якщо iнше не передбачено в Перелiку, вiдповiдно до ДСТУ 4500-5 "Вантажi небезпечнi. Маркування" наносяться:
знак небезпеки;
номер ООН;
транспортне найменування;
класифiкацiйний шифр;
попереджувальний знак;
манiпуляцiйний знак згiдно з пiдпунктом 5.2.4 цих Правил.
У разi вагонних вiдправок вiйськових вантажiв класу небезпеки 1 на пакованнях замiсть транспортного найменування може бути нанесене комерцiйне або технiчне найменування, визначене вiйськовими органiзацiями.
На паковання, транспортний пакет, що мiстять небезпечнi вантажi пiдкласу 1.4S, наносити знак або знак-табло небезпеки за зразком 1.4, не обов'язково. Замiсть знака або знака-табло небезпеки можна наносити класифiкацiйний шифр "1.4S".
5.2.2. Елементи марковання наносяться на вантажнi одиницi поряд iз манiпуляцiйними знаками.
а) Знаки небезпеки:
1) наносяться на однiй i тiй самiй поверхнi паковання або транспортного пакета, якщо розмiри паковання дають змогу це здiйснити; для небезпечних вантажiв класу 1 або 7 вони розмiщуються поруч з транспортним найменуванням;
2) наносяться таким чином, щоб вони не перекривалися i не закривалися iншим маркованням;
3) розташовуються поблизу один вiд одного, якщо необхiдно нанести бiльше одного знака небезпеки.
б) Номер ООН наноситься поряд iз знаком небезпеки або попереду найменування вантажу, якщо його наносять. Попереду номера ООН указують лiтери "UN".
Дозволяється не наносити транспортне найменування у разi перевезення радiоактивних матерiалiв у звiльнених упаковках.
в) Класифiкацiйний шифр указується поруч iз транспортним найменуванням, якщо його наносять. В iншому випадку вiн указується поруч iз номером ООН. Попереду номера класифiкацiйного шифру наносяться лiтери "КШ" (класифiкацiйний шифр). Якщо на вантажнi одиницi, що мiстять небезпечнi вантажi пiдкласу 1.4S, не наноситься вiдповiдний знак небезпеки, то пiсля транспортного найменування потрiбно нанести класифiкацiйний шифр небезпечного вантажу.
Для незапакованих виробiв марковання слiд наносити на сам вирiб, його опору, або на вантажно-розвантажувальне, такелажне обладнання, або на пристрiй для зберiгання.
5.2.3. На КСВМВ з мiсткiстю понад 450 л та крупногабаритну тару необхiдно наносити знаки небезпеки з обох протилежних сторiн.
5.2.4. Манiпуляцiйний знак "Верх" (за винятком вантажних одиниць, що мiстять небезпечнi вантажi класу 1 чи 7) розмiром 148 х 210 мм потрiбно наносити на двох протилежних бокових сторонах вантажних одиниць та транспортних пакетiв, що мiстять:
рiдини в посудинах, якi мають невидимi ззовнi затвори;
посудини, якi мають вентиляцiйнi отвори i їх перевозять у пакованнi;
посудини, якi мають вентиляцiйнi отвори i їх перевозять без транспортної тари;
охолодженi скрапленi гази.
Приклад манiпуляцiйного знака.
5.2.5. На паковання та транспортнi пакети, що мiстять небезпечнi вантажi в обмежених кiлькостях, наноситься марковання вiдповiдно до вимог пiдпункту 3.7.9 цих Правил.
Номер ООН та лiтери "UN" наводяться у рамцi iз шириною лiнiї не менше нiж 2 мм, яка має форму ромба, поставленого на вершину з мiнiмальними розмiрами 100 х 100 мм. Висота цифр номера ООН i лiтер "UN" повинна бути не менше нiж 6 мм.
Якщо в пакованнi або транспортному пакетi розмiщено декiлька небезпечних вантажiв, якi вiднесенi до рiзних номерiв ООН, то номери ООН треба вказати в стовпчик i вмiщувати в одну рамку. Якщо того вимагає розмiр паковання, то цi розмiри можуть бути зменшенi за умови, що марковання залишиться чiтким i помiтним.
5.2.6. Приклади марковання паковань i транспортних пакетiв, що мiстять небезпечнi вантажi в обмежених кiлькостях:
а) якщо розмiщено один вантаж:
б) якщо мiститься декiлька вантажiв:
5.3. Положення щодо знакiв небезпеки
5.3.1. Знак небезпеки повинен мати форму ромба, поставленого на вершину з мiнiмальними розмiрами 100 х 100 мм. Паралельно кромцi знака на вiдстанi 5 мм вiд неї по всьому периметру повинна бути смуга того ж кольору, що i зображений символ.
Знаки небезпеки повиннi вiдповiдати за кольором, символами i формою ДСТУ 4500-5 або зразкам, наведеним у пiдпунктi 5.3.5 цих Правил.
Допускається зменшувати розмiр знака небезпеки тiльки в тих випадках, коли габаритнi розмiри вантажної одиницi не дають змоги наносити знак небезпеки зi сторонами наведеного розмiру, наприклад у разi нанесення знакiв на нецилiндричну (що звужується) частину газових балонiв.
Знаки небезпеки, якi наносять на нецилiндричну (що звужується) частину газових балонiв, можуть бути зменшенi до розмiрiв, наведених у мiжнародних правилах (дивись пункт 5.2.2.2 Додатка 2 до СМГС), а на iншi вантажнi одиницi - до розмiрiв 50 х 50 мм. У цьому разi необхiдно пропорцiйно зменшити всi елементи знака небезпеки (символ, товщину лiнiй, висоту цифр).
5.3.2. Знак небезпеки подiляється умовною горизонтальною дiагоналлю на двi половини - верхню й нижню.
а) У верхнiй половинi знака небезпеки вказуються:
1) номер пiдкласу - на знаках небезпеки, установлених для небезпечних вантажiв пiдкласiв 1.4, 1.5 i 1.6 (дивись пiдпункт 5.3.5 цих Правил);
2) слова "Подiльний матерiал" - на знаку небезпеки, установленому для подiльних радiоактивних матерiалiв (дивись зразок 7Е);
3) символ небезпеки - на знаках небезпеки, встановлених для небезпечних вантажiв iнших класiв i пiдкласiв, нiж тi, що наведенi в перелiку "а" i "б".
б) У нижнiй половинi знака небезпеки зазначається:
1) пiд умовною горизонтальною дiагоналлю вказуються:
номер пiдкласу та група сумiсностi - на знаках небезпеки, установлених для небезпечних вантажiв пiдкласiв 1.1, 1.2 i 1.3;
група сумiсностi - на знаках небезпеки, установлених для небезпечних вантажiв пiдкласiв 1.4, 1.5 i 1.6;
текст вiдповiдно до пiдпункту 5.3.4 цих Правил - на знаках небезпеки, встановлених для небезпечних вантажiв класу 7;
2) у нижньому кутi вказуються:
номер класу "5.1" або "5.2" - на знаках небезпеки, встановлених для небезпечних вантажiв цього класу;
номер класу - на знаках небезпеки, установлених для всiх iнших класiв (пiдкласiв). Цифра номера класу 9 пiдкреслюється.
в) У нижнiй половинi знака-табло небезпеки (пiд умовною горизонтальною дiагоналлю), за винятком знака для класу 7 (дивись пiдпункт 5.5.3 цих Правил), допускається безпосередньо зазначати номер аварiйної картки. Технiчнi вимоги до нанесення номера аварiйної картки наведенi в пiдпунктi 5.4.14 цих Правил.
5.3.3. На знаку небезпеки символ небезпеки, текст i цифри повиннi бути чорного кольору. Бiлий колiр символу, тексту й цифр можна застосовувати тiльки в знаку небезпеки з цiлком зеленим, червоним чи синiм фоном i в знаку небезпеки, установленому для небезпечних вантажiв класiв 8 та 5.
При перевезеннi тiльки залiзничним транспортом дозволяється символ, текст i цифри знака небезпеки зразка 2.1, що наносяться на балони i балончики для газiв за номерами ООН 1011, 1075, 1965 i 1978, виконувати кольором самої посудини при забезпеченнi достатнього контрасту.
5.3.4. Знаки небезпеки, якi наносяться на вантажну одиницю з небезпечними вантажами класу 7, установлюються вiдповiдно до категорiї цiєї вантажної одиницi. Вони повиннi вiдповiдати зразкам 7A, 7B або 7C.
На кожну вантажну одиницю, що мiстить подiльний радiоактивний матерiал, наноситься знак небезпеки за зразком 7E.
У нижнiй половинi знакiв небезпеки для небезпечних вантажiв класу 7 наводиться така iнформацiя:
а) Умiст.
1) Для радiоактивних матерiалiв (за винятком радiоактивних матерiалiв iз низькою питомою активнiстю групи I (LSA-I)) указують установлену МАГАТЕ назву радiонуклiда(iв) з використанням прийнятого для них символу.
2) Для радiоактивних матерiалiв iз низькою питомою активнiстю достатньо зазначити скорочення LSA-I. Наводити назву радiонуклiда не потрiбно.
3) Для сумiшi радiонуклiдiв потрiбно вказати радiонуклiди, стосовно яких чиннi найбiльшi обмеження. Пiсля назви радiонуклiда(iв) необхiдно вказати групу матерiалу з низькою питомою активнiстю (LSA) чи об'єкта з поверхневим радiоактивним забрудненням (SCO). Для цього використовують одне з вiдповiдних скорочень: LSA-II, LSA-III, SCO-I чи SCO-II.
б) Активнiсть.
Зазначають максимальну активнiсть радiоактивного вмiсту пiд час перевезення, виражену в Бекерелях (Бк) з вiдповiдним префiксом CI. Для подiльного радiоактивного матерiалу замiсть активностi можна надати масу подiльного радiоактивного матерiалу в грамах (г) або кратних йому одиницях.
в) Транспортний iндекс.
Зазначають чисельне значення транспортного iндексу вантажної одиницi, яке визначають як значення вимiряного максимального рiвня випромiнювання, визначеного в мiлiЗiвертах на годину (мЗв/год), на вiдстанi 1 м вiд зовнiшньої поверхнi вантажної одиницi або вантажно-транспортної одиницi, або незапакованих LSA -I чи SCO-I, помножене на 100. Указувати транспортний iндекс для категорiї I-БIЛА не потрiбно.
На знаках небезпеки, якi наносяться на транспортний пакет або контейнер, у графах "Умiст" i "Активнiсть" потрiбно надавати iнформацiю, яку пiдсумовують за всiм радiоактивним умiстом. У разi, коли транспортний пакет або контейнер мiстить паковання з рiзними радiонуклiдами, у графах "Умiст" i "Активнiсть" допустимо наводити текст "Дивись транспортнi документи".
У нижнiй половинi знака небезпеки, установленого для подiльних радiоактивних матерiалiв за зразком 7Е, зазначають значення iндексу безпеки з критичностi, наведеного в сертифiкатi про затвердження конструкцiї упаковки або в сертифiкатi про затвердження перевезення за спецiальних умов, який надається компетентним органом.
На знаку небезпеки, який наносять на транспортний пакет або контейнер, зазначають iндекс безпеки з критичностi, пiдсумований за всiм радiоактивним умiстом.
5.3.5. Зразки знакiв небезпеки:
Небезпека класу 1 Вибуховi речовини i вироби |
||
(N 1) Пiдкласи 1.1, 1.2 i 1.3 Символ (бомба, що вибухає): чорний; фон: оранжевий; цифра"1" у нижньому кутi |
||
(N 1.4) Пiдклас 1.4 |
(N 1.5) Пiдклас 1.5 |
(N 1.6) Пiдклас 1.6 |
Фон: оранжевий; цифри: чорнi; числовi позначення повиннi бути заввишки близько 30 мм i завтовшки близько 5 мм (для знака небезпеки з розмiрами 100 х 100 мм); цифра "1" у нижньому кутi.
** Мiсце для зазначення пiдкласу - залишити порожнiм у разi наявностi додаткової небезпеки вибуху.
* Мiсце для зазначення групи сумiсностi - залишити порожнiм у разi наявностi додаткової небезпеки вибуху.
Небезпека класу 2 Гази |
|
(N 2.1) Займистi гази. Символ
(полум'я): чорний або бiлий; фон: червоний; цифра "2" у нижньому кутi |
(N 2.2) Незаймистi, нетоксичнi гази.
Символ (газовий балон): чорний або бiлий; фон: зелений; цифра "2" у нижньому кутi |
(N 2.3) Токсичнi гази Символ (череп i схрещенi кiстки): чорний; фон: бiлий; цифра "2" у нижньому кутi |
Небезпека класу 3 Легкозаймистi рiдини |
(N 3) Символ (полум'я): чорний або бiлий; фон: червоний; цифра "3" у нижньому кутi |
Небезпека класу 4.1 Легкозаймистi твердi речовини, самореактивнi речовини i десенсибiлiзованi вибуховi речовини |
Небезпека класу 4.2 Речовини, здатнi до самозаймання |
Небезпека класу 4.3 Речовини, що видiляють займистi гази при контактi з водою |
(N 4.1) Символ (полум'я): чорний; фон: бiлий з сiмома вертикальними червоними смугами; цифра "4" у нижньому кутi |
(N 4.2) Символ (полум'я): чорний; фон: верхня половина бiла, нижня - червона; цифра "4" у нижньому кутi |
(N 4.3) Символ (полум'я): чорний або бiлий; фон: синiй; цифра "4" у нижньому кутi |
Небезпека класу 5.1 Окиснювальнi речовини |
Небезпека класу 5.1 Органiчнi пероксиди |
|
(N 5.1) Символ (полум'я над колом): чорний; фон: жовтий; цифри "5.1" у нижньому кутi |
(N 5.2) Символ (полум'я): чорний або бiлий; фон: верхня половина червона, нижня - жовта; цифри "5.2" у нижньому кутi |
|
Небезпека класу 6.1 Токсичнi речовини |
Небезпека класу 6.2 Iнфекцiйнi речовини |
|
(N 6.1) Символ (череп i схрещенi кiстки): чорний;фон: бiлий; цифра "6" у нижньому кутi |
(N 6.2) У нижнiй половинi знака можуть мiститися написи "IНФЕКЦIЙНА РЕЧОВИНА" i "У РАЗI УШКОДЖЕННЯ АБО ВИТОКУ НЕГАЙНО ПОВIДОМИТИ ОРГАНИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я"; символ (три пiвмiсяцi, накладенi на коло) i написи: чорнi;фон: бiлий; цифра "6" у нижньому кутi |
Небезпека класу 7 Радiоактивнi матерiали |
||
(N 7A) Категорiя I - Бiла Символ (трилисник): чорний; фон: бiлий; текст (обов'язковий): чорний у нижнiй половинi знака небезпеки: "РАДIОАКТИВНО", "ВМIСТ…", "АКТИВНIСТЬ…". За словом "РАДIОАКТИВНО" наноситься одна червона смуга; цифра "7" у нижньому кутi |
(N 7B) Категорiя II - Жовта |
(N 7C) Категорiя III - Жовта |
Символ (трилисник):
чорний; фон: верхня половина - жовта з бiлою каймою; нижня - бiла; текст (обов'язковий): чорний у нижнiй половинi знака: "РАДIОАКТИВНО", "ВМIСТ…", "АКТИВНIСТЬ…"; у чорному прямокутнику: "ТРАНСПОРТНИЙ IНДЕКС" |
||
За словом "РАДIОАКТИВНО" наносяться двi червонi смуги; |
За словом "РАДIОАКТИВНО" наносяться три червонi смуги; |
|
цифра "7" у нижньому кутi |
(N 7E)
Подiльний матерiал класу 7
Фон: бiлий; текст (обов'язковий): чорний; у верхнiй
половинi знака:
"ПОДIЛЬНИЙ МАТЕРIАЛ";
у чорному прямокутнику в нижнiй половинi знака:
"IНДЕКС БЕЗПЕКИ З КРИТИЧНОСТI"
цифра "7" у нижньому кутi
Небезпека класу 8 Корозiйнi речовини |
Небезпека класу 9 Iншi небезпечнi вантажi i вироби |
(N 8) Символ (рiдини, що виливаються з двох пробiрок i вражають руку або метал): чорний; фон: верхня половина бiла, нижня - чорна з бiлим обрамленням; цифра "8" бiла в нижньому кутi |
(N 9) Символ (сiм вертикальних смуг у верхнiй половинi): чорний; фон: бiлий; пiдкреслена цифра "9" у нижньому кутi |
5.4. Розмiщення знакiв-табло небезпеки i марковання залiзничних транспортних засобiв (вагонiв, контейнерiв, контейнерiв-цистерн i цистерн)
5.4.1. Знаки-табло небезпеки наносяться на зовнiшню поверхню залiзничних транспортних засобiв. Знаки-табло небезпеки повиннi вiдповiдати зразкам знакiв небезпеки, наведеним у колонцi 5 Перелiку, за винятком класу 7, i повиннi вiдповiдати технiчним характеристикам, наведеним у пiдпунктi 5.4.12 цих Правил.
5.4.2. У разi перевезення вантажiв 1 класу небезпеки, що належать до двох або бiльше груп сумiсностi у вагонi, контейнерi, контейнерi-цистернi або цистернi, на знаку-табло небезпеки група сумiсностi не зазначається. На вагони, контейнери, контейнери-цистерни або цистерни, у яких перевозяться речовини або вироби рiзних пiдкласiв, повиннi наноситися знаки-табло за зразком найбiльш небезпечного пiдкласу в такiй послiдовностi: 1.1 (найбiльш небезпечний), 1.5, 1.2, 1.3, 1.6, 1.4 (найменш небезпечний).
Якщо речовини з класифiкацiйним кодом 1.5D перевозяться з речовинами або предметами пiдкласу 1.2, то на вагон або контейнер потрiбно нанести знак-табло небезпеки, що вiдповiдає пiдкласу 1.1.
Не наносяться знаки-табло небезпеки на транспортнi засоби при перевезеннi вантажiв пiдкласу 1.4 групи сумiсностi S.
5.4.3. Для класу 7 знак-табло основної небезпеки повинен вiдповiдати зразку 7D згiдно з пiдпунктом 5.4.12 "б" цих Правил. Цей знак не застосовується для вагонiв або великотоннажних контейнерiв, в яких перевозяться звiльненi упаковки.
У разi необхiдностi нанесення на транспортнi засоби знакiв небезпеки, передбачених для класу 7, замiсть знака-табло за зразком 7D може наноситися знак небезпеки збiльшених розмiрiв, що вiдповiдає знакам 7A, 7B або 7C вiдповiдно до пiдпункту 5.3.5 цих Правил i виконує обидвi функцiї.
5.4.4. Знаки-табло небезпеки, що не вiдповiдають небезпечним вантажам, якi перевозяться, або їх залишкам, повиннi бути знятi або закритi.
5.4.5. На залiзничнi транспортнi засоби наносяться:
знак-табло (знаки-табло небезпеки) вiдповiдно кожному виду небезпеки вантажу;
iнформацiйна табличка з iдентифiкацiйним номером небезпеки та номером ООН;
попереджувальний знак (якщо це потрiбно для вантажу);
номер аварiйної картки;
транспортне найменування (для цистерн, контейнерiв-цистерн);
марковання вiдповiдно до колонки 20 Перелiку: "Спускати з гiрки обережно", "Не спускати з гiрки";
трафарет приписки для спецiальних та спецiалiзованих вагонiв;
спецiальнi трафарети на цистернах: "Х" - для хiмiчних вантажiв, "Нафта" або "Мазут" ("Т") - для темних нафтопродуктiв, "Бензин" ("С") або "Бензин-нафта" ("СТ") - для свiтлих нафтопродуктiв.
Номер ООН та iдентифiкацiйний номер небезпеки мiстяться в iнформацiйнiй табличцi оранжевого кольору (дивись пiдпункт 5.4.13 цих Правил).
Транспортне найменування вантажу може бути замiнено загальним найменуванням для групи подiбних вантажiв, дозволених до перевезення у цистернах, контейнерах-цистернах вiдповiдно до свiдоцтва про затвердження типу (сертифiката).
5.4.6. У разi перевезення небезпечних вантажiв в обмежених кiлькостях марковання наноситься тiльки на вантажнi мiсця вiдповiдно до пiдпункту 5.2.6 цих Правил.
5.4.7. Знаки-табло небезпеки наносяться на:
а) обидвi боковi сторони та кожну торцеву сторону контейнера, контейнера - цистерни, БЕГК або переносної цистерни;
б) обидвi боковi сторони вагонiв, цистерн, вагонiв-батарей або вагонiв зi знiмними цистернами, якi перевозять небезпечнi вантажi навалом/насипом, у пакуваннях або наливом.
На контейнерi знаки-табло небезпеки наносять на правi дверi. Допустимо наносити знаки-табло небезпеки на лiвi дверi у разi вiдсутностi мiсця для їх нанесення на правих дверях. Знаки-табло небезпеки на контейнерах наносяться додатково зверху.
5.4.8. На транспортнi засоби, у яких перевозяться небезпечнi вантажi, повинне бути також нанесене марковання, що стосується застережень для здiйснення маневрової роботи, зазначеної в колонцi 20 Перелiку: "Спускати з гiрки обережно" та "Не спускати з гiрки".
5.4.9. Якщо цистерна, контейнер-цистерна, БЕГК мають кiлька вiдсiкiв, у яких перевозиться два або бiльше рiзних небезпечних вантажiв, то вiдповiдне марковання повинне бути розмiщене з обох сторiн на рiвнi вiдповiдного вiдсiку цистерни i по одному табло кожного зразка з тих, що прикрiпленi на кожному боцi, повиннi бути розмiщенi на обох торцевих сторонах.
5.4.10. Якщо знаки-табло, прикрiпленi на контейнерах, БЕГК, контейнерах-цистернах або переносних цистернах, не видимi ззовнi вагона, то такi знаки-табло слiд прикрiпити з обох сторiн вагона.
5.4.11. На неочищенi, недегазованi або незнезараженi порожнi вагони-цистерни, вагони зi знiмними цистернами, вагони-батареї, БЕГК, контейнери-цистерни i переноснi цистерни, а також неочищенi або незнезараженi порожнi вагони i контейнери, у яких перевозилися небезпечнi вантажi навалом/насипом, повиннi бути нанесенi такi знаки-табло та iнформацiйнi таблички з номером ООН i iдентифiкацiйним номером небезпеки, як i для вантажу, що перевозився ранiше.
5.4.12. Технiчнi вимоги до знакiв-табло небезпеки.
а) За винятком зазначеного в пiдпунктi 5.4.12. "б" цих Правил для вантажiв класу 7, знак-табло небезпеки повинен:
мати розмiр не менше 250 х 250 мм з лiнiєю завтовшки 2 мм, яка проведена паралельно кромцi знака на вiдстанi 12,5 мм вiд неї; у верхнiй половинi знака лiнiя повинна бути того самого кольору, що й символ, а в нижнiй половинi вона повинна бути того самого кольору, що й цифра, зазначена в нижньому кутi знака;
вiдповiдати знаку небезпеки, установленому для вiдповiдного класу (пiдкласу) небезпечного вантажу, який перевозиться, щодо форми, кольору та символу;
за допомогою цифр заввишки не менше 25 мм указувати номер класу або пiдкласу (для небезпечних вантажiв класу 1 також групу сумiсностi) небезпечного вантажу, який перевозиться, способом, що визначений для вiдповiдного знака небезпеки.
б) Знак-табло для вантажiв класу 7 повинен мати розмiри не менше 250 х 250 мм з лiнiєю того самого кольору, що й символ, завтовшки 2 мм, яка проведена паралельно кромцi знака на вiдстанi 12,5 мм вiд неї; у всьому iншому марковання повинно вiдповiдати наведеному нижче зображенню (зразок 7D). Цифра "7" повинна бути заввишки не менше 25 мм. Колiр фону верхньої половини знака-табло повинен бути жовтим, а нижньої половини - бiлим; колiр трилисника i напису повинен бути чорним. Використання напису "РАДIОАКТИВНО" (RADIOACTIVE) у нижнiй половинi не є обов'язковим, що дає змогу використовувати замiсть нього, якщо необхiдно, вiдповiдний номер ООН вантажу, що перевозиться.
Знак-табло для радiоактивних матерiалiв класу 7
(N 7D):
Найменша довжина сторони знака-табло небезпеки:
250 мм; ширина бiлого обрамлення: 5 мм. Символ
(трилисник): чорний; фон: верхня половина жовта з
бiлим обрамленням, нижня половина - бiла; у нижнiй
половинi мiститься напис "РАДIОАКТИВНО" або
замiсть нього, якщо необхiдно, вiдповiдний номер
ООН i цифра "7".
в) Розмiри знака-табло, який наноситься на вагонах, можна зменшити до 150 х 150 мм. У цьому випадку розмiри символiв, лiнiй, цифр також зменшуються.
5.4.13. Технiчнi вимоги до iнформацiйної таблички з номером ООН та iдентифiкацiйним номером небезпеки.
а) Iнформацiйнi таблички вiдповiдно до вимог пiдпункту 5.4.5 цих Правил, наносяться з обох бокiв:
вагона-цистерни;
вагона-батареї;
вагона зi знiмними цистернами;
переносної цистерни;
контейнера-цистерни;
багатоелементного газового контейнера;
вагона для перевезення вантажiв навалом;
контейнера для перевезення вантажiв навалом/насипом;
вагона i контейнера, у яких перевозяться тiльки упакованi радiоактивнi матерiали одного номера ООН за умов виключного використання.
Це марковання наноситься також на вагони, контейнери, у яких паковання перевозяться повним завантаженням (вагонна або контейнерна вiдправка).
б) Iнформацiйнi таблички виготовляються оранжевого кольору розмiром 400 х 300 мм. Вони повиннi мати чорне обрамлення завширшки 15 мм. Горизонтальна лiнiя посерединi таблички повинна мати ширину - 15 мм.
в) На iнформацiйнiй табличцi у верхнiй частинi зазначається iдентифiкацiйний номер небезпеки (дивись колонку 6 Перелiку), а в нижнiй частинi номер ООН (дивись колонку 1 Перелiку). У разi вiдсутностi iдентифiкацiйного номера небезпеки в iнформацiйнiй табличцi зазначають тiльки номер ООН. У цьому разi розмiри таблички можуть бути зменшенi.
г) Iнформацiйнi таблички можна замiнити самоклейною етикеткою або нанести їх на вантажно-транспортнi одиницi будь-яким iншим рiвноцiнним незмивним способом.
ґ) Приклад таблички оранжевого кольору з iдентифiкацiйним номером небезпеки i номером ООН:
Iдентифiкацiйний номер небезпеки: 2 або 3 цифри, перед якими у вiдповiдних випадках проставляється лiтера "Х" (додаток 5 до цих Правил) | |
Номер ООН (4 цифри) |
5.4.14. Технiчнi вимоги до нанесення номера аварiйної картки.
а) Номер аварiйної картки, указаний у колонцi 4 Перелiку, зазначається на бiлiй табличцi, яка розташовується на транспортних засобах поряд iз знаком-табло небезпеки. Номер аварiйної картки, перед яким зазначають лiтери АК, наносять цифрами заввишки не менше 70 мм затовшки не менше 10 мм на бiлiй табличцi, розмiром не менше 400 х 120 мм з лiнiєю того самого кольору, що й символ, завтовшки 10 мм.
Приклад маркування:
б) Номер аварiйної картки допускається безпосередньо вказувати всерединi знака-табло небезпеки. Номер аварiйної картки, перед яким зазначають лiтери АК, наносять цифрами заввишки не менше 65 мм, завтовшки не менше 10 мм на бiлому фонi.
Приклад маркування;
5.4.15. Попереджувальний знак для небезпечних вантажiв, якi перевозять за пiдвищеної температури.
Цистерни, контейнери-цистерни, переноснi цистерни, спецiально обладнанi контейнери, що мiстять речовину, яку перевозять або надають до перевезення в рiдкому станi за температури не нижче нiж 100° C або в твердому станi за температури не нижче нiж 240° C, маркують з кожного боку цистерни та з кожного торцевого боку контейнера-цистерни i переносної цистерни попереджувальним знаком "Пiдвищена температура" вiдповiдно до наведеного нижче рисунка. Знаки виготовляються бiлого кольору iз сторонами не менше 250 мм, символ i обрамлення - червоного кольору.
Додатково до попереджувального знака з обох бокiв цистерни або її iзолювального кожуха безпосередньо поруч зi знаком "Пiдвищена температура" необхiдно зазначати цифрами заввишки не менше нiж 100 мм максимальне значення температури речовини, що очiкується пiд час перевезення.
Приклад маркування:
5.4.16. Попереджувальний знак, який наноситься на профумiгований транспортний засiб
На кожний профумiгований транспортний засiб наноситься попереджувальний знак вiдповiдно до наведеного нижче рисунка. Цей знак треба розмiщувати на мiсцi, що добре видно для осiб, якi вiдкривають транспортний засiб.
Пiсля провiтрювання й видалення шкiдливих концентрацiй газу, який використовували для фумiгацiї, попереджувальний знак треба зняти.
Приклад маркування:
5.4.17. Попереджувальний знак для речовин, небезпечних для навколишнього середовища
У разi здiйснення мультимодальних перевезень за участю морського або повiтряного транспорту необхiдно застосовувати попереджувальний знак для речовини, небезпечної для навколишнього середовища: на вантажних одиницях повинно бути маркування вiдповiдно до глави 5.2 МКМПОГ або Додатка 2 до СМГС.
Приклад маркування:
Маркувальный знак небезпечної для навколишнього середовища речовини повинен вiдповiдати наведеному нижче малюнку. Розмiри знака мають бути 100 х 100 мм, за винятком паковань, на якi дозволено наносити знаки меншого розмiру.
|
Символ (риба та дерево) чорного кольору на бiлому або на контрастному фонi |
5.5. Оформлення перевiзних документiв
5.5.1. На кожне вiдправлення небезпечного вантажу вiдправник повинен надати станцiї вiдправлення накладнi (комплект перевiзних документiв) за формою ГУ-29-О або ГУ-29-Б, заповненi вiдповiдно до Правил оформлення перевiзних документiв, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 863/5084. До накладної необхiдно додавати вiдповiднi дозволи i сертифiкати, установленi законодавчими актами України.
На кожний контейнер, контейнер-цистерну вiдправник оформляє перевiзнi документи за формою ГУ-29-К. Особливостi оформлення перевiзних документiв на перевезення вантажiв у контейнерах викладено у Правилах перевезення вантажiв в унiверсальних контейнерах, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 20.08.2001 N 542, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 10.09.2001 за N 798/5989, i Правилах перевезення вантажiв у спецiальних та спецiалiзованих контейнерах вiдправникiв i одержувачiв, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 872/5093.
5.5.2. У верхнiй частинi накладної вантажовiдправник проставляє штемпелi червоного кольору щодо:
небезпеки, указаної у колонцi 18 Перелiку (для вантажiв класу 1 також у пiдпунктi 5.5.4. "в" цих Правил);
мiнiмальних норм прикриття, зазначених у колонцi 19 Перелiку;
умов розпуску iз сортувальної гiрки, зазначених у колонцi 20 Перелiку.
Для вантажiв, якi перевозяться у тарi зi скла, порцеляни, фарфору, повинен проставлятися штемпель "З гiрки спускати обережно".
Цi вiдмiтки проставляють працiвники станцiї на документи, якi оформляються залiзницею.
5.5.3. Вантажовiдправник у графi накладної "Найменування вантажу" зазначає:
а) номер ООН, перед яким проставляються лiтери "UN" (колонка 1 Перелiку);
б) найменування вантажу, визначене згiдно з Перелiком, доповнене у разi необхiдностi технiчним або бiологiчним найменуванням (колонка 2 Перелiку);
в) номер зразка знака небезпеки, зазначеного в колонцi 5 Перелiку:
для речовин i виробiв класу 1: класифiкацiйний шифр, зазначений у колонцi 8 Перелiку. Якщо номери зразкiв знакiв небезпеки вантажу не є номерами 1, 1.4, 1.5, 1.6, то цi номери повиннi вказуватися пiсля класифiкацiйного шифру в дужках;
для радiоактивних речовин класу 7: клас 7.
Коли вказано бiльше одного номера знака небезпеки, наступнi номери, якi вказуються пiсля першого, повиннi записуватися в дужках. Якщо в колонцi 5 не зазначено жодного зразка знакiв небезпеки, замiсть них зазначається їх клас згiдно з колонкою 3 Перелiку;
г) групу паковання речовин (якщо вона призначена), перед якою повиннi ставитися лiтери "ГП" (колонка 9 Перелiку);
ґ) iдентифiкацiйний номер небезпеки (колонка 6 Перелiку), який проставляється перед номером ООН;
д) номер аварiйної картки (колонка 4 Перелiку);
Для вантажiв класу 7, а також у випадках, зазначених у пiдпунктi 3.8.2 (колонка 4 перелiку) цих Правил, аварiйна картка додається вiдправником до накладної.
е) iнформацiю про страхування вiдповiдальностi при перевезеннi небезпечних вантажiв (страхова компанiя, договiр N __________ вiд _________);
є) якщо перевозяться вiдходи, що мiстять небезпечнi вантажi (за винятком радiоактивних вiдходiв), то перед номером ООН i вантажними найменуваннями необхiдно вказувати слово "ВIДХОДИ", якщо тiльки цей термiн не є частиною належного вантажного найменування, наприклад:
"ВIДХОДИ, 336/UN 1230 МЕТАНОЛ, 3 (6.1), ГП II" або
"ВIДХОДИ, МЕТАНОЛ, 3 (6.1), 336/UN 1230, ГП II", або
"ВIДХОДИ, 33/UN 1993 ЛЕГКОЗАЙМИСТА РIДИНА, Н.З.К. (толуол i етиловий спирт), 3, ГП II", або
"ВIДХОДИ, ЛЕГКОЗАЙМИСТА РIДИНА, Н.З.К. (толуол i етиловий спирт), 3, 33/UN 1993, ГП II";
ж) для порожньої тари, яка мiстить залишки небезпечних вантажiв (крiм класу 7), уключаючи порожнi неочищенi посудини для газiв мiсткiстю не бiльше 1000 лiтрiв, у накладнiй повинно зазначатися:
"ПОРОЖНЯ ТАРА", "ПОРОЖНЯ ПОСУДИНА", "ПОРОЖНIЙ КСВМВ", "ПОРОЖНЯ КРУПНОГАБАРИТНА ТАРА" залежно вiд ситуацiї, пiсля якої повинна зазначатися iнформацiя про вантажi, якi перевозилися останнього разу.
Наприклад: "ПОРОЖНЯ ТАРА, 6.1 (3)";
з) для порожнiх транспортних засобiв, якi мiстять залишки небезпечних вантажiв (крiм вантажiв класу 7), а також для порожнiх неочищених посудин для газiв мiсткiстю понад 1000 лiтрiв у накладнiй повинно зазначатися:
"ПОРОЖНIЙ ВАГОН-ЦИСТЕРНА", "ПОРОЖНЯ ЗНIМНА ЦИСТЕРНА", "ПОРОЖНЯ ПЕРЕНОСНА ЦИСТЕРНА", "ПОРОЖНIЙ КОНТЕЙНЕР-ЦИСТЕРНА", "ПОРОЖНIЙ БАГАТОЕЛЕМЕНТНИЙ ГАЗОВИЙ КОНТЕЙНЕР", "ПОРОЖНIЙ ВАГОН", "ПОРОЖНIЙ КОНТЕЙНЕР", "ПОРОЖНЯ ПОСУДИНА", пiсля чого повиннi ставитися слова "останнiй вантаж " разом з iнформацiєю про вантажi, завантаженi останнього разу.
Наприклад: "ПОРОЖНIЙ ВАГОН-ЦИСТЕРНА, ОСТАННIЙ ВАНТАЖ: 663/UN 1098 АЛIЛОВИЙ СПИРТ, 6.1 (3), ГП I" або "ПОРОЖНIЙ ВАГОН-ЦИСТЕРНА, останнiй вантаж: АЛIЛОВИЙ СПИРТ, 6.1 (3), 663/UN 1098, ГП I".
У накладнiй на порожню цистерну, контейнер-цистерну пiсля зливу скраплених вуглеводневих газiв i амiаку додатково зазначається "Тиск у котлi ______ МПа".
У верхнiй частинi накладної зазначаються штемпелi про небезпеку згiдно з пiдпунктом 5.5.2 цих Правил;
и) якщо в найменуваннi речовини, яка перевозиться або надається до перевезення в рiдкому станi при температурi, яка дорiвнює або перевищує 100° C, або у твердому станi при температурi, яка дорiвнює або перевищує 240° C, не мiститься вказiвки про те, що речовина перевозиться при пiдвищенiй температурi (наприклад, iз застосуванням термiну "РОЗПЛАВЛЕНА" або "ПЕРЕВОЗИТЬСЯ ПРИ ПIДВИЩЕНIЙ ТЕМПЕРАТУРI"), то безпосередньо перед транспортним найменуванням повинно зазначатися слово "ГАРЯЧИЙ".
i) Додатковi положення для класу небезпеки 1 при заповненнi накладної:
1) При вагонних вiдправках у накладнiй повиннi зазначатися кiлькiсть паковань i маса кожного окремого паковання в кiлограмах, а також загальна маса нетто вибухових речовин у кiлограмах. У разi сумiсного пакування двох або бiльше речовин у накладнiй повиннi вказуватися номери ООН усiх речовин i виробiв, що мiстяться в упаковцi, у такiй формi: "ВАНТАЖI ЗА НОМЕРАМИ ООН".
2) При перевезеннi речовин i виробiв, вiднесених до позицiї "Н.З.К.", або позицiї "0190 ЗРАЗКИ ВИБУХОВИХ РЕЧОВИН" або упакованих вiдповiдно до iнструкцiї щодо пакування Р101, до накладної повинна додаватися копiя погодження компетентних органiв iз затвердженими класифiкацiєю вантажу та умовами перевезення.
3) При перевезеннi вибухових речовин або виробiв у тарi, що вiдповiдає iнструкцiї з пакування Р101, у накладнiй повинен бути зроблений такий запис: "ТАРА ЗАТВЕРДЖЕНА КОМПЕТЕНТНИМИ ОРГАНАМИ (позначення держави - розпiзнавальнi знаки держав)".
4) При перевезеннi вiйськових вантажiв замiсть найменування вантажу згiдно з Перелiком можна використовувати найменування, визначенi МО, ВМС, СБУ.
5) При перевезеннi феєрверкiв за номерами ООН 0333, 0334, 0335, 0336 i 0337 у накладнiй повинен бути зроблений запис:
"КЛАСИФIКАЦIЯ, ВИЗНАНА КОМПЕТЕНТНИМ ОРГАНОМ …"
Додатково до найменування у накладнiй може зазначатися технiчне, хiмiчне або торгове найменування вантажу.
ї) Додатковi положення для класу небезпеки 2 при заповненнi накладної:
1) При перевезеннi сумiшей у вагонах-цистернах, вагонах-батареях, вагонах зi знiмними цистернами, переносних цистернах, контейнерах-цистернах або БЕГК повинен зазначатися вiдсотковий склад сумiшi (за об'ємом або масою). Компоненти сумiшi, що становлять менше 1 %, не зазначаються.
2) При перевезеннi вагонiв-цистерн, якi наповненi в попередньо не очищеному станi, у транспортнiй накладнiй загальна маса вантажiв, що перевозяться, повинна визначатися як сума маси наповнення нового вантажу i маси залишку вантажу, яка вiдповiдає масi брутто наповнення вагона-цистерни за мiнусом маси тари вагона. Додатково може зазначатися "МАСА ПРИ НАПОВНЕННI … КГ".
3) Для вагонiв-цистерн i контейнерiв-цистерн, якi мiстять охолодженi скрапленi гази, вантажовiдправник повинен зробити в накладнiй такий запис:
"цистерна iзольована таким чином, що запобiжнi клапани не спрацюють ранiше нiж … (дата, узгоджена з перевiзником)".
й) При перевезеннi радiоактивних матерiалiв (клас небезпеки 7) до накладної повинна включатися така iнформацiя:
1) назва або символ кожного радiонуклiда або, для сумiшей радiонуклiдiв, вiдповiдний загальний опис або перелiк радiонуклiдiв, щодо яких дiють найбiльшi обмеження;
2) опис фiзичної i хiмiчної форми матерiалу або запис про те, що йдеться про радiоактивний матерiал особливої форми або радiоактивний матерiал з низькою здатнiстю до розсiювання. Для хiмiчної форми достатньо вказати загальну хiмiчну назву;
3) максимальна активнiсть радiоактивного вмiсту пiд час перевезення, виражена в бекерелях (Бк) з вiдповiдним префiксом СI. Для подiльного матерiалу замiсть активностi можна зазначати загальну масу подiльного матерiалу в грамах (г) або кратних до них величинах;
4) категорiя упаковки, тобто I-БIЛА, II-ЖОВТА, III-ЖОВТА;
5) транспортний iндекс (лише для категорiй II-ЖОВТА i III-ЖОВТА);
6) для вантажiв, що мiстять подiльний матерiал, за винятком подiльно-звiльненого матерiалу, iндекс безпеки з критичностi;
7) розпiзнавальний знак для кожного сертифiката про затвердження компетентного органу (радiоактивний матерiал особливої форми, радiоактивний матерiал з низькою здатнiстю до розсiювання, спецiальнi умови, конструкцiя упаковки або перевезення);
8) для упаковок, якi мiстяться в транспортному пакетi, контейнерi або вагонi, повинна включатися докладна iнформацiя щодо вмiсту кожної упаковки у транспортному пакетi, контейнерi або вагонi i, в разi потреби, вмiсту кожного транспортного пакета, контейнера або вагона;
9) якщо необхiдно здiйснити вiдправку вантажу на умовах виключного використання, то робиться запис "ПЕРЕВЕЗЕННЯ НА УМОВАХ ВИКЛЮЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ";
10) для матерiалiв типiв LSA-II або LSA-III, SCO-I або SCO-II зазначається повна активнiсть як величина, кратна значенню А2;
11) вiдправник повинен включити в накладну вказiвки щодо дiй (якщо вони необхiднi) та яких повинен дотримуватись перевiзник:
додатковi вимоги щодо навантаження, укладення, перевезення, оброблення i розвантажування упаковок, транспортного пакета або контейнера, у тому числi будь-якi розпорядження щодо укладання для забезпечення безпечного вiдведення тепла, або вказiвку про те, що такi заходи не потрiбнi;
обмеження з огляду вагона або будь-якi обмеження щодо маршруту перевезення;
заходи з лiквiдацiї наслiдкiв аварiйної ситуацiї для цього вантажу.
5.5.4. Особливостi оформлення перевiзних документiв для вантажiв класу небезпеки 1 (ВМ)
а) Вiдправник не пiзнiше нiж за три днi до початку декади надає начальнику Дирекцiї залiзничних перевезень через начальника станцiї, а вiдправники Мiноборони - ЗКУ декадну заявку на навантаження ВМ з розбивкою за днями декади за формою, наведеною в додатку 12 до цих Правил. Вiдправники вiйськових вантажiв МВС i СБУ подають заявки до ВСП МВС.
Про подачу рухомого складу пiд навантаження ВМ для Мiноборони залiзнична станцiя має повiдомити також вiйськового коменданта залiзничної дiльницi i станцiї; а по вантажах МВС i СБУ - ВСП МВС.
б) Вiдправник не пiзнiше нiж за 24 години до початку навантаження повинен надати станцiї вiдправлення заповнений комплект перевiзних документiв.
погодження про навантаження ВМ i про завезення їх на спецiально видiленi мiсця станцiй (для вантажiв Мiноборони, МВС i СБУ), у включених до Перелiку залiзничних станцiй (додаток 13 до цих Правил), надається начальником станцiї (його заступником або iншим працiвником, уповноваженим начальником станцiї). Про дозвiл проставляється вiдмiтка у вiдповiднiй графi накладної iз зазначенням дати навантаження та часу завезення вантажу на станцiю. При цьому час завезення вантажiв Мiноборони погоджується iз ЗКУ, а вантажiв МВС i СБУ - з ВСП МВС.
в) При заповненнi накладної на перевезення ВМ у верхнiй частинi її лицевого боку вiдправник зобов'язаний проставити необхiднi штемпелi червоного кольору: "ВМ", "Прикриття" - вiдповiдно до пiдпункту 8.3.6 цих Правил, а також штемпелi:
1) "Не спускати з гiрки" - за наявностi цiєї вимоги в Перелiку;
2) "Вимкнути гальмо" - для вагонiв з ВМ, перевезення яких вiдповiдно до цих Правил повинно здiйснюватися з вимкнутими гальмами, а також при сумiсному перевезеннi таких вантажiв в одному вагонi з вантажами, якi не потребують вимикання гальм;
3) "Секцiя. Не роз'єднувати" - при перевезеннi ВМ у секцiях (схемах) згiдно з пiдпунктом 8.3.4 цих Правил;
4) "У супроводi фахiвця", "Охорона Мiноборони", "Охорона вiдправника", "Охорона МВС" - вiдповiдно при перевезеннi вантажу у супроводi фахiвця, вiйськової варти, наряду воєнiзованої охорони вiдправника (одержувача) або МВС. При перевезеннi вантажу одночасно в супроводi фахiвцiв i вiйськової варти (охорони вiдправника) проставляються обидва штемпелi.
У графi "Найменування вантажу" накладної зазначаються прiзвище, iм'я, по батьковi начальника варти, наряду воєнiзованої охорони вiдправника (одержувача) або МВС, а при супроводi ВМ фахiвцем указуються, крiм того, номер його паспорта або iншого, виданого замiсть паспорта, документа, який засвiдчує особу;
5) "Охорона залiзницi" - для ВМ, перевезення яких згiдно з пiдпунктом 5.6.5. г) цих Правил повинно здiйснюватися у супроводi воєнiзованої охорони залiзниць;
6) при перевезеннi ВМ з номерами ООН 0072, 0226, 0475, 0150. продукту ТУ 84-754-86 (1.1D), вибухових речовин типу амiдину марки А, АПГ та сумiшi на їх основi (1.1D) на всiх перевiзних документах замiсть штемпеля "Вибухонебезпечно" вiдправник зобов'язаний поставити штемпелi червоного кольору "Особливо небезпечно", "Прикриття", "Не спускати з гiрки".
У разi наявностi приладiв пiчного опалення у вагонах з вартою або фахiвцями, якi супроводжують ВМ, вiдправник у накладнiй у графi "Найменування вантажу" зобов'язаний зробити вiдмiтку "З пiчним опаленням".
г) вiдправники або працiвники органiзацiй, вiдповiдальнi за навантаження, розмiщення i крiплення ВМ на рухомому складi, зобов'язанi зробити запис у накладнiй, засвiдчивши її своїм пiдписом iз зазначенням посади та прiзвища, про спосiб розмiщення i крiплення вантажу (указують пункт, параграф або роздiл i назву нормативного документа).
До накладної додається декларацiя такого змiсту.
"Декларацiя
Цим засвiдчую, що вмiст партiї вантажу, який надано до перевезення за даною накладною, повнiстю вiдповiдає зазначеним у нiй: найменуванню, масi; належним чином класифiковано, упаковано, замарковано, забезпечено знаками (табло) небезпеки, розмiщено, закрiплено i у всiх вiдношеннях перебуває у належному станi для перевезення залiзничним транспортом згiдно з Правилами. До накладної додано такi документи: __________ (погодження, сертифiкати, декларацiї тощо)".
ґ) Заповненi перевiзнi документи, а також супровiднi документи (погодження, сертифiкати, декларацiї тощо) конвертують у спецiальний конверт, форма якого наведена в додатку 14 до цих Правил.
У вiдповiдних графах проставляються вiдомостi про номер вiдправки, станцiю та залiзницю призначення, загальну масу вантажу, коди для заповнення натурного листа, номера АК та штемпелiв згiдно з пiдпунктом 5.5.4. в) цих Правил.
д) Начальник станцiї (його заступник або iнший працiвник, уповноважений начальником станцiї) кожного разу повинен перевiряти правильнiсть оформлення перевiзних документiв (накладної, декларацiї, дорожньої вiдомостi) на ВМ i вiдповiднiсть їх цим Правилам.
Вiдповiдно до штемпелiв, проставлених у накладнiй вiдправником, працiвники станцiї проставляють аналогiчнi вiдмiтки i штемпелi у перевiзних документах, що оформляються залiзницею.
5.6. Супроводження та охорона небезпечних вантажiв
5.6.1. Небезпечнi вантажi, позначенi кодом "CW 47" у колонцi 15 Перелiку, перевозяться у супроводi провiдникiв вiдправника (одержувача) чи бригади фахiвцiв вiдправника (одержувача) з дотриманням вимог цих Правил i Правил перевезення вантажiв у супроводi провiдникiв вiдправникiв (одержувачiв), затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 868/5089.
Без супроводження вагони з такими вантажами станцiєю вiдправлення до перевезення не приймаються.
5.6.2. Провiдники, якi супроводжують небезпечнi вантажi, крiм обов'язкiв, передбачених Правилами, повиннi знати службову iнструкцiю щодо супроводження даного вантажу, розроблену та затверджену вiдправником, небезпечнi властивостi вантажу, заходи надання першої допомоги, заходи безпеки в аварiйних ситуацiях i стежити пiд час перевезення за дотриманням умов i заходiв безпеки, установлених для цього вантажу.
Вiдправник повинен забезпечити провiдникiв i особовий склад охорони необхiдними засобами iндивiдуального захисту i спецодягом, аптечкою, комплектом iнструментiв, первинними засобами пожежогасiння, дегазацiї, а також необхiдними допомiжними матерiалами та iнструкцiями щодо дiй у разi виникнення аварiйної ситуацiї.
5.6.3. У разi виявлення пiд час перевезення вагонiв з ВМ, якi вiдповiдно до цих Правил повиннi супроводжуватися фахiвцями вiдправника (одержувача), але слiдують без провiдникiв, їх необхiдно затримати на станцiї до прибуття представника вiдправника (одержувача). Зазначенi вагони встановлюють на спецiальних колiях, визначених ТРА. Вагони з iншими небезпечними вантажами встановлюють на станцiйних колiях згiдно з установленою ТРА спецiалiзацiєю.
Начальник станцiї, на якiй затримано вагон, повинен повiдомити вiдправника (одержувача) через начальника станцiї вiдправлення (призначення) вантажу про затримку вагона, а вiдправник (одержувач) зобов'язаний негайно направити своїх представникiв на станцiю затримки.
5.6.4. У разi виявлення пiд час перевезення несправностi вагона (контейнера), через яку вiн не може слiдувати за призначенням, вагон вiдчiплюють вiд поїзда, подають на спецiально видiлену колiю, де вiн i перебуває пiд охороною провiдника. Якщо групу вагонiв супроводжує один провiдник, то вiд поїзда вiдчiплюють усю групу. Усунення несправностi здiйснюється пiд наглядом провiдника у встановленому Укрзалiзницею порядку.
5.6.5. Особливостi охорони i супроводження вагонiв з ВМ:
а) Вагони з ВМ (пiд час перевезення i на стоянках) повиннi бути пiд безперервною озброєною охороною вартових вiйськових варт (нарядiв)
Мiноборони, МВС, СБУ, воєнiзованої охорони вiдправника (одержувача) або залiзницi i супроводжуватися (при необхiдностi) фахiвцями. Перевезення вказаних вантажiв без охорони заборонено.
При виявленнi на станцiї вагона з ВМ без супроводу i охорони його треба негайно взяти пiд охорону i передати вартi воєнiзованої охорони залiзницi.
Порядок приймання завантажених вагонiв охороною вiдправника (одержувача), вартами (нарядами) МВС установлюється вiдповiдно до чинного законодавства.
б) Варта для охорони вiйськових вантажiв пiд час перевезення видiляється вiдповiдно вiд вiйськових частин Мiноборони, МВС i СБУ.
Порядок охорони та обов'язки осiб, якi охороняють такi вантажi, визначаються вiдповiдно до чинного законодавства.
Охорона вагонiв iз ВМ за номерами ООН 0483, 0072, 0226, 0442, 0457, 0393, 0475, 0150, 0118, 0065, 0084, 0392, 0042, 0208, 0484, 0411, 0190, а також продуктiв за ТУ 84-754-86 (1.1D), вибухових речовин типу амiдину марки А, АПГ та сумiшей на їх основi (1.1D), рiдких вибухових речовин та сумiшей на їх основi типу ФК, ЛД-70 забезпечується нарядами воєнiзованої охорони вiдправника (одержувача).
в) Охорону та супровiд ВМ, якi потребують нагляду пiд час перевезення, здiйснюють за участю фахiвцiв, видiлених вiдправниками (одержувачами). Для супроводу i охорони ВМ призначаються фахiвцi вiдправника (одержувача), якi знають Правила i властивостi вантажу, заходи безпеки при його перевезеннi, правила надання першої медичної допомоги, мають навики з усунення можливих несправностей тари, вiдповiдних вузлiв спецiального рухомого складу та контейнерiв i склали iспити в обсязi цих Правил та iнструкцiй, якi регламентують порядок супроводження конкретного вантажу. Зазначених фахiвцiв, а також охорону, що супроводжує ВМ, вiдправник забезпечує iнструкцiєю, а також засобами iндивiдуального захисту та надання першої медичної допомоги, пожежогасiння, сигналiзацiї, електричними акумуляторними лiхтарями, комплектом iнструментiв, запасом прокладного матерiалу i приладдя для усунення несправностей тари тощо.
Перелiк зазначених засобiв, приладiв, iнструментiв, матерiалу, обладнання i мiнiмальну їх кiлькiсть встановлює вiдправник з урахуванням властивостей конкретного вантажу i зазначає в iнструкцiї, яка регламентує порядок супроводу ВМ.
Фахiвцi, якi супроводжують ВМ, мають пройти за мiсцем роботи (служби) попередньо iнструктаж i перевiрку знань щодо вимог безпеки при перебуваннi на залiзничних колiях, у тому числi електрифiкованих. Про перевiрку знань фахiвцевi видається посвiдчення або витяг iз журналу iнструктажу (протоколу перевiрки знань).
г) Охорона ВМ, за винятком випадкiв, передбачених пiдпунктами 5.6.4 "б" та "в" цих Правил, покладається на воєнiзовану охорону залiзницi.
ВМ, якi пiдлягають супроводу воєнiзованою охороною, приймаються пiд охорону одночасно з прийманням залiзницею вагонiв iз зазначеними вантажами вiд вiдправника. Приймання пiд охорону вагонiв, завантажених цими вантажами на пiд'їзних колiях, i здавання їх здiйснюються в мiсцях приймання-здавання вагонiв, установлених договором про експлуатацiю пiд'їзної колiї або договором про подачу i забирання вагонiв.
Порядок виклику нарядiв воєнiзованої охорони i порядок охорони вагонiв з ВМ, а також обов'язки нарядiв воєнiзованої охорони при перевезеннях цих вантажiв визначаються Укрзалiзницею.
ґ) Пiсля закiнчення навантаження ВМ, якi пiдлягають охоронi вартами (нарядами), вiдправник зобов'язаний здати начальнику варти (наряду) або начальнику транспорту вагони за пломбами (ЗПП) вiдправника з описом номерiв вагонiв.
Опис номерiв вагонiв складається у трьох примiрниках: один примiрник з розпискою начальника варти або начальника транспорту залишається у вiдправника, а два примiрники надаються начальнику варти (наряду) або начальнику транспорту.
При вiдправленнi одержувачу супровiдних або iнших документiв у пакетi через начальника варти або начальника транспорту один iз двох примiрникiв опису вагонiв укладається в пакет.
При вiдправленнi вагонiв на одну станцiю призначення, але на адресу рiзних одержувачiв описи вагонiв складають окремо на вагони кожного одержувача.
д) Вiдправник перед здаванням вагонiв з ВМ пiд охорону варти або начальнику транспорту, а також фахiвцям, якi супроводжують вантаж, зобов'язаний стерти з вагонiв транспорту написи зробленi крейдою, докладно проiнструктувати особовий склад варт та iнших осiб, якi супроводжують вантаж:
про особливостi охорони вагонiв з ВМ пiд час перевезення i на зупинках, а також у разi вiдчеплення вагонiв;
про заходи пожежної та особистої безпеки, про порядок прикриття вагонiв з ВМ, недопустимiсть проїзду стороннiх осiб у вагонах для варти, а також про Правила поведiнки при перебуваннi на залiзничних колiях i у вагонах;
про порядок допуску до вагонiв, що охороняються, працiвникiв залiзницi для технiчного обслуговування, ремонту вагонiв, проведення маневрової роботи та в iнших необхiдних випадках;
про порядок дiй в аварiйних ситуацiях.
У посвiдченнi про вiдрядження супроводжувальних ВМ фахiвцiв, посвiдченнi начальника варти (наряду), начальника транспорту вiдправник робить вiдмiтку про проведений iнструктаж.
е) Вiдправник зобов'язаний ознайомити начальника варти (наряду), начальника транспорту, супроводжувальних ВМ фахiвцiв з установленими вiдповiдною iнструкцiєю сигналами i порядком їх подачi в разi екстреної необхiдностi зупинки поїзда. Начальник варти (наряду) вiдповiдно iнструктує весь особовий склад варти.
є) Вагони з ВМ, якi охороняються воєнiзованою охороною залiзницi, пiсля прибуття на станцiю призначення охороняються нею до моменту приймання вiд залiзницi цих вагонiв одержувачем. Пiсля приймання вагонiв вiд залiзницi одержувачем прийомоздавач або iнший працiвник, уповноважений начальником станцiї, робить про це вiдмiтку в маршрутному листi варти.
Охорона зазначених вагонiв з ВМ з моменту приймання вагонiв вiд залiзницi здiйснюється засобами одержувача, який повинен забезпечити безперервну i надiйну охорону цього вантажу.
Несправнi вагони з ВМ, якi подаються на колiї для ремонту або для перевантаження вантажу, повиннi бути пiд охороною.
5.6.6. Особливостi супроводження вагонiв та контейнерiв з вантажами класу небезпеки 7.
Необхiднiсть супроводження фахiвцями вагонiв та контейнерiв, завантажених радiацiйними вантажами, до пункту призначення визначається вiдправником.
Крiм загальних вимог, наведених у пiдпунктах 5.6.1 - 5.6.4 цих Правил, фахiвцi вiдправника (одержувача), якi повиннi знати Правила i властивостi вантажу, заходи безпеки при його перевезеннi, правила надання першої медичної допомоги, повиннi мати додатковi заходи експлуатацiйного контролю, що є необхiдним для навантаження, перемiщення, розвантаження i обробки вантажу, та опис аварiйних заходiв.
6. Вимоги до вагонiв i контейнерiв, якi використовуються для перевезення небезпечних вантажiв
6.1. Конструкцiя та параметри вагонiв i контейнерiв, якi використовуються для перевезення небезпечних вантажiв, повиннi вiдповiдати вимогам стандартiв i технiчних умов, забезпечувати зберiгання вантажу та безпеку перевезення.
На станцiях вiдправлення i призначення вантажiв власнi (орендованi) вагони мають перебувати на пiд'їзних колiях.
6.2. Вагони i контейнери, якi подаються пiд навантаження небезпечних вантажiв, повиннi бути справнi, придатнi для перевезення вiдповiдного вантажу, очищенi вiд залишкiв вантажу i смiття, засобiв крiплення, а у вiдповiдних випадках - продезiнфiкованi. Придатнiсть їх у комерцiйному планi визначається вiдправником.
Забороняється подавати пiд навантаження небезпечних вантажiв вагони i контейнери без технiчного огляду та визнання їх придатними для перевезення вантажiв. Огляд вагонiв i контейнерiв здiйснюється у порожньому станi у день подачi пiд завантаження.
Результати огляду записуються у журналi форми ВУ-14 iз зазначенням найменування вантажу, для перевезення якого цей вагон або контейнер призначається.
Не допускається подавати пiд навантаження небезпечних вантажiв вагони, у яких до планового ремонту залишилося менше 15 дiб.
Технiчний огляд i визначення придатностi ходових частин, колiсних пар, буксового вузла, рами вагона, гальмiвних i ударно-тягових пристроїв власного рухомого складу або орендованого провадиться працiвниками вагонного господарства залiзниць за письмовою заявкою вiдправника, яка подається начальнику станцiї. Огляд таких вагонiв здiйснюється на колiях станцiй при подаваннi їх на пiд'їзну колiю.
Технiчний огляд i визначення придатностi кузовiв спецiалiзованих вагонiв, контейнерiв, а також їх арматури та обладнання здiйснюються вiдправником.
Перед кожним навантаженням небезпечного вантажу у власний або орендований вагон чи контейнер-цистерну вiдправник зобов'язаний пред'явити працiвникам станцiї свiдоцтво про технiчний стан вагона чи контейнера-цистерни, включаючи його арматуру й обладнання, що гарантує безпеку перевезення цього вантажу (додаток 15 до цих Правил). Номер свiдоцтва працiвники вагонного господарства проставляють у книзi форми ВУ-14, а вiдправник на зворотному боцi накладної у графi "Заяви i вiдмiтки вiдправника" вносить вiдмiтку: "Вагон (контейнер-цистерна), його арматура, обладнання справнi та вiдповiдають установленим вимогам".
6.3. У разi подавання вагонiв пiд подвiйнi операцiї на пiд'їзнi колiї, а також навантаження небезпечних вантажiв на станцiях, де вiдсутнi працiвники служби вагонного господарства, порядок огляду i пiдготовки вагонiв, а також порядок направлення пiдготовлених вагонiв у пункт навантаження встановлює начальник залiзницi.
6.4. У спецiалiзованих (спецiальних) вагонах, якi належать вiдправнику (одержувачу) чи орендованi ним, дозволяється перевозити тiльки тi небезпечнi вантажi, для яких цi вагони призначено. Такi вагони повиннi бути приписанi до станцiй постiйного навантаження (розвантаження).
Пiсля розвантаження i очищення спецiалiзованих (спецiальних) i орендованих вагонiв вiд вантажiв, якi в них перевозилися, вони можуть бути використанi для перевезення порожньої тари з-пiд цих небезпечних вантажiв.
Навантаження i розвантаження спецiалiзованих та орендованих вагонiв провадяться на пiд'їзних колiях.
6.5. Спецiалiзованi (спецiальнi) вагони вiдправника (одержувача) повиннi бути обладнанi пристосуваннями для крiплення вантажiв, а також оснащенi всiма засобами згiдно з iнструкцiями про експлуатацiю таких вагонiв.
6.6. Орендованi вагони обладнуються вiдправниками (одержувачами) згiдно з умовами перевезень вантажiв, для яких цi вагони орендованi.
У разi оренди вагонiв для конкретних вантажiв або групи вантажiв вiдправник (одержувач) на вагонi над знаком небезпеки наносить найменування вантажу чи групи вантажiв (висота лiтер 15 см).
Пiд знаком небезпеки на всю ширину дверей наноситься чорною фарбою напис: "Iншими вантажами не завантажувати" або "Завантажувати тiльки на станцiї приписки" (висота лiтер 10 см). З лiвого боку дверей робиться напис "Орендований... (зазначається найменування орендатора). Термiнове повернення на ст.... (зазначаються станцiя i залiзниця приписки)".
6.7. Приписанi до пунктiв навантаження власнi та орендованi вагони пiсля вивантаження та очищення вiд залишкiв вантажiв, якi в них перевозяться вiдповiдно до цих Правил, одержувач повинен направити разом з обладнанням на станцiю їх приписки за перевiзними документами та пломбами або запiрно-пломбувальними пристроями (ЗПП).
Усi роботи з навантаження, вивантаження, знешкодження (дегазацiї) вагонiв провадяться вiдправниками (одержувачами). У разi направлення таких вагонiв у ремонт вони повиннi знешкоджуватися, промиватися вiдправником (одержувачем). При цьому контроль за знешкодженням (дегазацiєю) вагонiв та видача довiдки здiйснюються згiдно з пунктом 10.3 цих Правил.
Пiсля закiнчення термiну оренди орендар (вiдправник або одержувач) повинен очистити (дегазувати) вагони, зняти знаки небезпеки i зафарбувати трафарети згiдно з цими Правилами. Тiльки пiсля цього вагони можуть прийматися станцiєю i використовуватися для перевезення iнших вантажiв.
6.8. Не допускається наявнiсть слiдiв i залишкiв небезпечних вантажiв на зовнiшнiй поверхнi вагонiв або контейнерiв.
У разi пред'явлення до перевезення порожнiх спецiалiзованих контейнерiв з-пiд небезпечних вантажiв одержувач зобов'язаний забезпечити таку ж саму щiльнiсть закриття дверей, закриття люкiв та iнших запiрних пристроїв, як i для завантажених контейнерiв.
6.9. Рiд вагонiв i тип контейнерiв, у яких допускається перевезення небезпечних вантажiв, зазначено в колонцi 16 Перелiку небезпечних вантажiв.
6.10. Вiдбiр i пiдготовку вагонiв та контейнерiв для перевезення небезпечних вантажiв у випадках, передбачених цими Правилами, здiйснюють вiдповiдно до порядку, установленого у додатку 16 цих Правил.
Пiдготовка вагонiв (контейнерiв) у протипожежному планi пiд перевезення конкретного вантажу здiйснюється вiдправником. При цьому перевiряється вiдповiднiсть вимог сумiсностi матерiалiв, якi застосовуються при ущiльненнi вагонiв (контейнерiв) i вантажу, що перевозиться.
7. Положення щодо навантаження, крiплення, вивантаження та обробки вантажiв
7.1. Вимоги до розташування та крiплення вантажiв у вагонах та контейнерах
7.1.1. Розташування i крiплення небезпечних вантажiв у критих вагонах та контейнерах, а також контейнерiв з небезпечними вантажами на вiдкритому рухомому складi провадяться згiдно з правилами розмiщення i крiплення вантажiв. Крiплення повинно забезпечувати стiйкiсть i неможливiсть перемiщення вантажу всерединi вагона або контейнера. Матерiал, який використовується для крiплення вантажiв у вагонах i контейнерах, має бути iнертним щодо небезпечного вантажу, який перевозиться.
7.1.2. У разi укладання небезпечних вантажiв декiлькома ярусами для забезпечення стiйкостi штабелiв вантажу та збереження паковання вiд пошкодження мiж ярусами укладають настили з дошки завтовшки не менше 20 мм.
7.1.3. Способи розмiщення i крiплення небезпечних вантажiв у спецiалiзованих контейнерах розробляє i затверджує вiдправник. Вони повиннi вiдповiдати вимогам нормативного документа про навантаження, розмiщення i крiплення вантажу та Правилам перевезення вантажiв у спецiальних та спецiалiзованих контейнерах вiдправникiв i одержувачiв.
Вiдправники, вiдповiдальнi за навантаження, розмiщення i крiплення, мають зробити запис у накладнiй, засвiдчивши його своїм пiдписом iз зазначенням посади та прiзвища, про спосiб розмiщення i крiплення вантажу.
7.1.4. Вiдправник зобов'язаний завантажувати вантаж у контейнер до повної мiсткостi, але не вище його вантажопiдйомностi, вiдповiдно до вимог, визначених цими Правилами та iншими нормативними документами, що стосуються розмiщення i крiплення вантажу в контейнерi. При розмiщеннi вантажу повинен залишатися вiльний простiр мiж вантажем i дверима контейнера вiд 30 мм до 50 мм; дверi контейнера мають вiльно вiдчинятися i зачинятися. Завантаження, розмiщення й крiплення вантажу повинно здiйснюватися так, щоб:
унеможливити пошкодження контейнера пiд час його завантаження та перевезення;
забезпечити цiлiснiсть паковання пiд час проведення вантажних операцiй та перевезення.
Матерiал, який використовується для ущiльнення, повинен бути сумiсним з небезпечним вантажем.
Забороняється завантаження контейнера пакованнями, що мають ушкодження, забрудненi залишками вантажу, або мають течу.
У кожен контейнер з вантажем вiдправник повинний вкласти специфiкацiю або рахунок-фактуру на вантаж iз зазначенням у нiй кiлькостi мiсць, перелiку предметiв у кожному мiсцi вантажу та iнформацiї про небезпечний вантаж, завiрений печаткою i пiдписом. Пiсля завантаження контейнер пломбується. Пiсля вивантаження вантажiв одержувач повинен очистити контейнери та повернути їх власнику.
7.2. Приймання та видача небезпечних вантажiв
7.2.1. Небезпечнi вантажi пред'являються до перевезення у мiсцях незагального користування. Виняток становлять контейнернi вiдправки, якi можуть прийматися у мiсцях як незагального, так i загального користування.
7.2.2. Приймання i видача небезпечних вантажiв у мiсцях загального користування провадиться, як правило, за прямим варiантом "автомобiль-вагон", "вагон-автомобiль" пiд безпосереднiм контролем працiвникiв станцiї, вiдправникiв (одержувачiв).
7.2.3. Вагони, що прибули з небезпечними вантажами, повиннi прийматися одержувачами i портами на свої пiд'їзнi колiї.
Контейнери з небезпечними вантажами повиннi вивозитися зi станцiї протягом 24 годин з моменту отримання одержувачами повiдомлень про прибуття вантажiв.
Переадресування небезпечних вантажiв, у разi потреби, здiйснюється з пiд'їзних колiй станцiй.
Одержувачi не мають права вiдмовлятися вiд приймання небезпечних вантажiв, якi прибули на їх адресу.
7.3. Положення щодо перевезення вантажних одиниць (паковань)
7.3.1. Для умов перевезення небезпечних вантажiв у пакуваннях (вантажних одиницях), навалом/насипом та при обробцi вантажiв i вантажних операцiях використовуються такi поняття:
вагон критий - вагон, що має боковi, торцевi стiнки та жорсткий дах (цей термiн включає також вагони з розсувними дверима та знiмним дахом);
вагон вiдкритий - вагон, що не має даху;
вагон з укриттям - вiдкритий вагон, що має укриття для захисту вантажу;
контейнер вiдкритий - контейнер, вiдкритий зверху, або контейнер на базi платформи;
контейнер з укриттям - вiдкритий контейнер, що має укриття для захисту вантажу;
контейнер закритий - контейнер iз суцiльною оболонкою, що має жорсткий дах, жорсткi бiчнi стiнки, жорсткi торцевi стiнки i настил основи (це поняття включає контейнер з дахом, що вiдкривається, який може бути закритий пiд час перевезення).
Якщо пiдпунктами 7.3.2. - 7.3.4 не передбачено iншого, небезпечнi вантажi у пакованнях можуть перевозитися у транспортних засобах, наведених вище.
7.3.2. Паковання, до складу якого входить тара, виготовлена з чутливих до вологи речовин, повинно завантажуватися у критi вагони, або вагони з укриттям, або в закритi контейнери, або контейнери з укриттям.
7.3.3. Якщо в колонцi 13 Перелiку небезпечних вантажiв для вантажiв з вiдповiдним номером ООН наведено код, який починається з лiтери "W", то, крiм загальних положень, застосовуються спецiальнi положення, наведенi у додатку 8 до цих Правил:
7.3.4. Крiм загальних положень щодо перевезення паковань у вагонах та контейнерах, застосовуються положення щодо заборони сумiсного завантаження паковань у вагони i контейнери, а також сумiсного завантаження великотоннажних контейнерiв малими контейнерами згiдно з пунктом 7.5 цих Правил.
7.4. Положення щодо перевезення вантажiв навалом/насипом
7.4.1. Перевезення вантажу навалом/насипом у вагонах або контейнерах можливе лише тодi, коли спецiальними положеннями, зазначеними в колонцi 14 Перелiку, дозволяється цей спосiб перевезення та виконуються загальнi положення, наведенi нижче. Значення кодiв "VW" наведено в додатку 9 до цих Правил.
7.4.2. Речовини, якi можуть ставати рiдкими при температурах, що можуть виникати при перевезеннi, не дозволяється перевозити навалом/насипом.
7.4.3. Контейнери або кузови вагонiв повиннi бути цiльними i закриватися таким чином, щоб їх умiст не мiг витекти за нормальних умов перевезення, якi включають у себе вплив вiбрацiї, змiну температури, вологостi або тиску.
7.4.4. Твердi речовини, якi перевозяться навалом, повиннi навантажуватися i рiвномiрно розподiлятися так, щоб перешкодити їх перемiщенню, яке може призвести до пошкодження контейнера чи вагона або витоку небезпечних вантажiв.
Установленi вентиляцiйнi пристрої повиннi триматися чистими i справними.
7.4.5. Твердi речовини, якi перевозяться навалом/насипом, не повиннi вступати в реакцiю з матерiалом контейнера, вагона, прокладками, обладнанням, уключаючи кришки i захисне накриття, що перебувають у контактi з умiстом, або iстотно послаблювати їх мiцнiсть. Контейнери i вагони повиннi бути сконструйованi або обладнанi таким чином, щоб вантажi не могли проникати мiж щiлинами дерев'яного покриття пiдлоги або контактувати з тими частинами контейнерiв або вагонiв, якi можуть зазнавати впливу з боку матерiалiв або їх залишкiв.
7.4.6. Перед завантаженням i пред'явленням до перевезення кожен контейнер або вагон повинен бути оглянутий i очищений так, щоб не залишалося залишкiв на внутрiшнiй або зовнiшнiй поверхнi контейнера або вагона, якi можуть:
призвести до виникнення небезпечної реакцiї з речовиною, що перевозиться;
пошкодити конструкцiйну цiлiснiсть контейнера або вагона;
знизити здатнiсть контейнера або вагона утримувати небезпечнi вантажi.
7.4.7. Пiд час перевезення до зовнiшнiх поверхонь контейнерiв або кузовiв вагонiв не повинно налипати жодних залишкiв небезпечних речовин.
7.4.8. Загальна маса вантажiв класу 4.2, якi перевозяться в контейнерi або у вагонi, повинна бути такою, щоб їхня температура займання була бiльшою, нiж 55° C.
7.4.9. Вантажi класiв 4.3 та 8 повиннi перевозитися у водонепроникних контейнерах або вагонах для перевезення навалом.
7.4.10. Контейнери i вагони для перевезення вантажiв класу 5.1 повиннi бути сконструйованi або обладнанi таким чином, щоб вантажi не могли вступати в контакт з деревиною або будь-якими iншими несумiсними матерiалами.
7.5. Заборона сумiсного завантаження в один вагон або контейнер
7.5.1. Паковання з рiзними знаками небезпеки не повиннi завантажуватися в один вагон або контейнер сумiсно, якщо сумiсне завантаження не дозволяється вiдповiдно до таблицi 5.
Заборона сумiсного завантаження паковань стосується також сумiсного завантаження у вагони паковань i малих контейнерiв, а також сумiсного завантаження великотоннажних контейнерiв малими контейнерами.
Таблиця 5. Сумiсне завантаження в один вагон або контейнер
Номер знака небезпеки | 1 | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 2.1, 2.2, 2.3 | 3 | 4.1 | 4.1 + 1 | 4.2 | 4.3 | 5.1 | 5.2 | 5.2 +1 | 6.1 | 6.2 | 7A 7B 7C | 8 | 9 |
1 | Див.7.5.3 | |||||||||||||||||
1.4 | ||||||||||||||||||
1.5 | ||||||||||||||||||
1.6 | ||||||||||||||||||
2.1, 2.2, 2.3 | + | + | + | + | + | + | ||||||||||||
3 | + | + | + | + | + | + | + | + | ||||||||||
4.1 | + | + | + | + | + | + | + | + | + | |||||||||
4.1 + 1 | + | |||||||||||||||||
4.2 | + | + | + | + | + | + | + | + | ||||||||||
4.3 | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + | ||||||||
5.1 | + | |||||||||||||||||
5.2 | + | + | ||||||||||||||||
5.2 +1 | + | + | ||||||||||||||||
6.1 | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + | ||||||||
6.2 | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + | ||||||||
7A, 7B, 7C | + | + | + | + | + | + | + | + | + | |||||||||
8 | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + | ||||||||
9 | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
Позначення: "+" - сумiсне завантаження дозволено.
7.5.2. Для речовин i виробiв, якi перелiченi нижче, сумiсне завантаження з небезпечними вантажами iнших класiв, а також з вантажами, якi не пiдпадають пiд дiю Правил, забороняється:
КЛАС 4.1
а) Вибуховi речовини, зволоженi водою:
1310 АМОНIЮ ПIКРАТ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 10 %;
1322 ДИНIТРОРЕЗОРЦИН ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 15 %;
1355 КИСЛОТА ТРИНIТРОБЕНЗОЙНА ЗВОЛОЖЕНА з масовою часткою води не менше 30 %;
1357 СЕЧОВИНИ НIТРАТ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 20 %;
1349 НАТРIЮ ПIКРАМАТ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 20 %;
1336 НIТРОГУАНIДИН (ПIКРИТ) ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 20 %;
1337 НIТРОКРОХМАЛЬ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 20 %;
1347 СРIБЛА ПIКРАТ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 30 %;
1354 ТРИНIТРОБЕНЗОЛ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 30 %;
1356 ТРИНIТРОТОЛУОЛ (ТНТ) ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 30 %;
1344 ТРИНIТРОФЕНОЛ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 30 %;
1517 ЦИРКОНIЮ ПIКРАМАТ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 20 %;
3317 2-АМIНО-4,6-ДИНIТРОФЕНОЛ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 20 %.
б) Вибуховi речовини зволоженi з масовою часткою води не менше нiж 10 %, якщо їх перевозять у кiлькостi не бiльше нiж 500 г на вантажне мiсце:
3364 ТРИНIТРОФЕНОЛ (КИСЛОТА ПIКРИНОВА) зволожений;
3365 ТРИНIТРОХЛОРБЕНЗОЛ (ПIКРИЛХЛОРИД) зволожений;
3366 ТРИНIТРОТОЛУОЛ (ТНТ) зволожений;
3367 ТРИНIТРОБЕНЗОЛ зволожений;
3368 ТРИНIТРОБЕНЗОЙНА КИСЛОТА зволожена;
2852 ДИПIКРИЛСУЛЬФIД зволожений.
в) Вибуховi речовини зволоженi з масовою часткою води не менше 10 %, якщо їх перевозять у кiлькостi не бiльше нiж 11,5 кг на вантажне мiсце:
3370 СЕЧОВИНИ НIТРАТ зволожений.
г) Токсичнi зволоженi вибуховi речовини:
1320 ДИНIТРОФЕНОЛ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 15 %;
1321 ДИНIТРОФЕНОЛЯТИ ЗВОЛОЖЕНI з масовою часткою води не менше 15 %;
1348 НАТРIЮ ДИНIТРО-о-КРЕЗОЛЯТ ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 15 %.
ґ) Токсичнi зволоженi вибуховi речовини, якщо їх перевозять у кiлькостi не бiльше 500 г на вантажне мiсце:
3369 НАТРIЮ ДИНIТРО-о-КРЕЗОЛЯТ зволожений з масовою часткою води не менше 10 %.
д) Вибуховi речовини iнертизованi:
2907 IЗОСОРБIДДИНIТРАТУ СУМIШ, що мiстить не менше 60 % лактози, манози, крохмалю або гiдрофосфату кальцiю або iнших флегматизаторiв, якi забезпечують таку iнертизацiю.
е) Нiтроцелюлози сумiшi:
2557 НIТРОЦЕЛЮЛОЗА з масовою часткою азоту не бiльше 12,6 % на суху масу, СУМIШ З або БЕЗ ПIГМЕНТУ або БЕЗ ПЛАСТИФIКУВАЛЬНОЇ РЕЧОВИНИ або СУМIШ З або БЕЗ ПIГМЕНТУ;
2556 НIТРОЦЕЛЮЛОЗА, ЩО МIСТИТЬ СПИРТ (з масовою часткою спирту не менше 25 % i не бiльше 12,6 % азоту на суху масу);
2555 НIТРОЦЕЛЮЛОЗА, ЩО МIСТИТЬ ВОДУ (з масовою часткою води не менше 25 %).
є) Азиди токсичнi:
1571 БАРIЮ АЗИД ЗВОЛОЖЕНИЙ з масовою часткою води не менше 50 %.
ж) Тринiтросполуки:
3242 АЗОДИКАРБОНАМIД;
2956 5-трет-БУТИЛ-2,4,6-ТРИНIТРО-м-КСИЛОЛ (КСИЛОЛ МУСКУСНИЙ);
3251 IЗОСОРБIД-5-МОНОНIТРАТ;
3241 2-БРОМ-2-НIТРОПРОПАНДIОЛ-1,3;
3221 РIДИНА САМОРЕАКТИВНА ТИПУ В;
3222 РЕЧОВИНА ТВЕРДА САМОРЕАКТИВНА ТИПУ В;
КЛАС 4.2
2845 РIДИНА ПIРОФОРНА ОРГАНIЧНА, Н.З.К.;
1381 ФОСФОР БIЛИЙ або ЖОВТИЙ ПIД ВОДОЮ або У РОЗЧИНI;
1381 ФОСФОР БIЛИЙ СУХИЙ або ФОСФОР ЖОВТИЙ СУХИЙ;
2870 АЛЮМIНIЮ БОРГIДРИД У ПРИСТРОЯХ;
2870 АЛЮМIНIЮ БОРГIДРИД У ПРИСТРОЯХ;
3194 РIДИНА ПIРОФОРНА НЕОРГАНIЧНА, Н.З.К.;
1380 ПЕНТАБОРАН;
3394 РЕЧОВИНА МЕТАЛООРГАНIЧНА ПIРОФОРНА, ЩО РЕАГУЄ З ВОДОЮ РIДКА.
КЛАС 8
1802 КИСЛОТА ХЛОРНА з масовою часткою кислоти не бiльше 50 %;
1052 ВОДЕНЬ ФТОРИСТИЙ БЕЗВОДНИЙ;
1790 КИСЛОТИ ФТОРИСТОВОДНЕВОЇ розчин, що мiстить кислоти фтористоводневої бiльше 85 %;
1744 БРОМ або БРОМУ РОЗЧИН.
7.5.3. Вантажнi одиницi, що мiстять речовини або вироби класу 1 i мають знаки небезпеки вiдповiдно до зразкiв 1, 1.4, 1.5 або 1.6, але належать до рiзних груп сумiсностi, не дозволяється завантажувати в один вагон або контейнер, якщо вiдповiдно до таблицi 6 для певних груп сумiсностi сумiсне завантаження не дозволяється.
Таблиця 6
Група сумiсностi | B | C | D | E | F | G | H | J | L | N | S |
B | X | а | X | ||||||||
C | X | X | X | X | (б,в) | X | |||||
D | 1) | X | X | X | X | (б,в) | X | ||||
E | X | X | X | X | (б,в) | X | |||||
F | X | X | |||||||||
G | X | X | X | X | X | ||||||
H | X | X | |||||||||
J | X | X | |||||||||
L | г | ||||||||||
N | (б,в) | (б,в) | (б,в) | б | X | ||||||
S | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Позначення:
"X" - дозволяється сумiсне завантаження.
Примiтки:
а Паковання з виробами групи сумiсностi B i з речовинами та виробами групи сумiсностi D можуть завантажуватися в один вагон або контейнер спiльно за умови, що вони будуть ефективно роздiленi таким чином, щоб не виникало небезпеки передачi детонацiї вiд виробiв групи сумiсностi B речовинам i виробам групи сумiсностi D. Роздiлення повинно здiйснюватися шляхом використання окремих вiдсiкiв або шляхом помiщення вибухових речовин одного або двох типiв до спецiальних систем умiщення.
б Рiзнi види виробiв пiдкласу 1.6 групи сумiсностi N можуть завантажуватися сумiсно лише як вироби пiдкласу 1.6 групи сумiсностi N, якщо випробування або аналогiчнi висновки дають пiдставу вважати, що немає додаткової небезпеки детонацiї внаслiдок дiї одного виробу на iнший. Iнакше вони повиннi вважатися виробами пiдкласу 1.1.
в Якщо вироби групи сумiсностi N завантажуються сумiсно з речовинами або виробами групи сумiсностi C, D або E, то необхiдно вважати, що вироби групи сумiсностi N мають характеристики групи сумiсностi D.
г Паковання, що мiстять речовини i вироби групи сумiсностi L, можуть завантажуватися сумiсно в один вагон i контейнер разом з пакованням, що мiстять речовини i вироби цiєї самої групи сумiсностi.
8. Особливостi перевезення вантажiв класу небезпеки 1 (ВМ)
8.1. Пiдготовка i подача вагонiв пiд завантаження вантажiв класу 1
8.1.1. Навантаження ВМ провадиться у справнi i чистi вагони, яким до наступного планового ремонту залишилося не менше 15 дiб, обладнанi роликовими колiсними парами i композицiйними гальмiвними колодками, якi мають товщину не менше 30 мм.
Допускається використовувати для перевезення ВМ вагони, якi мають перехiднi площадки або стоянковi ручнi гальма в разi супроводження їх воєнiзованою охороною залiзницi.
8.1.2. При перевезеннi ВМ з подальшою перестановкою на колiю 1435 мм залiзниця за заявкою вiдправника має надати вагони, придатнi для перестановки.
Забороняється навантаження ВМ у вагони без технiчного обслуговування, а також без огляду в комерцiйному планi та визначення їх придатними для перевезення цих вантажiв.
8.1.3. Технiчне обслуговування вагонiв залiзниць i визначення придатностi їх у технiчному планi для перевезення вантажiв класу 1 провадиться працiвниками вагонного господарства в установленому порядку згiдно з цими Правилами. Огляд вагонiв здiйснюється у порожньому станi в день початку навантаження.
Технiчний стан i придатнiсть пiд перевезення ВМ кузовiв цих вагонiв (пiдлоги, обшивки стiн, даху, дверей, кришок люкiв), щiльнiсть прилягання кришок, а також чистоту i стан усього зовнiшнього i внутрiшнього обладнання визначає вiдправник.
Вiдправники при вiдвантаженнi ВМ у власних або орендованих вагонах перед кожним навантаженням повиннi пред'явити працiвникам станцiї i вагонного депо свiдоцтво про технiчну справнiсть вагонiв, уключаючи їх обладнання, якi гарантують безпеку перевезення конкретного вантажу, вiдповiдно до пункту 6.2 цих Правил.
Номер свiдоцтва працiвники вагонного господарства проставляють у книзi форми ВУ-14 iз зазначенням додаткових даних про вмикання або вимикання автогальм, а також даних про дату i мiсце останнього перiодичного ремонту, засвiдчуючи його пiдписом, а вiдправник на зворотному боцi накладної у графi "Заяви i вiдмiтки вiдправника" робить вiдмiтку "Вагон у технiчному i комерцiйному планi, його обладнання справнi та вiдповiдають установленим вимогам".
8.1.4. До початку навантаження ВМ вiдправник зобов'язаний закрити щiлини у дверях i люках критих вагонiв згiдно з додатком 16 до цих Правил. Люки таких вагонiв попередньо щiльно зачиняються i закрiплюються зсередини дротом i брусками.
8.1.5. При перевезеннi ВМ автогальма у вагонiв повиннi бути вимкненi, якщо про це зазначено в Перелiку. Перед подачею вагонiв пiд навантаження ВМ оглядач вагонiв повинен перекрити роз'єднувальний кран, закрiпити його в такому положеннi дротом i опломбувати.
Вимкнення автогальм у зазначених вагонiв пiсля їх навантаження провадиться на здавальнiй колiї у порядку, установленому Iнструкцiєю з обслуговування пiд'їзної колiї.
На станцiях, де згiдно з ТРА маневри провадяться тiльки з увiмкнутими гальмами, у вагонiв, що вiдправляються зi станцiї, гальма вимикаються пiсля їх постановки в поїзд i вмикання гальм у цьому поїздi. У вагонiв, що прибули на станцiю, гальма повиннi вмикатися до їх вiдчеплення вiд поїзда.
8.1.6. Порядок вимикання автогальм, сповiщення працiвникiв служби вагонного господарства про необхiднiсть їх вимикання, а також додатковi засоби безпеки при проведеннi маневрової роботи з такими вагонами на пiд'їзних колiях, що обслуговуються локомотивами залiзницi, установлюється мiсцевою iнструкцiєю, яка розроблюється i затверджується начальником залiзницi.
Вагони з ВМ, якi пiдлягають до перевезення з вимкненими автогальмами, включаються до складу поїзда згiдно з порядком, установленим Правилами технiчної експлуатацiї залiзниць України (далi - ПТЕ), затвердженими наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 20.12.96 N 411, зареєстрованими у Мiнiстерствi юстицiї України 25.02.97 за N 50/1854.
8.1.7. Порядок пiдготовки i технiчного обслуговування вагонiв, що подаються пiд навантаження ВМ на станцiях, на яких оглядачiв вагонiв немає, а також при виконаннi здвоєних операцiй встановлюється начальником залiзницi для кожного пункту навантаження ВМ.
8.1.8. У разi перевезення ВМ у суцiльнометалевому спецiалiзованому вагонi вiдправника (одержувача), який має примiщення для провiдникiв i вiйськової варти (наряду), дозволяється їх проїзд у цьому вагонi незалежно вiд виду навантаженого в нього ВМ. Указане примiщення повинно бути обладнане пристроями опалення, у яких виключається викид iскор в атмосферу, а при електричному опаленнi забезпечується автоматичне вимкнення приладiв. Примiщення обладнується засобами пожежогасiння за нормами, установленими вiдправником (одержувачем). Конструкцiя приладiв опалення i мiсце їх встановлення повиннi погоджуватися з органами управлiння воєнiзованої охорони i вагонного господарства. При цьому вiдмiтка в перевiзних документах про наявнiсть у вагонi пiчного опалення не робиться.
Вiдправник перед навантаженням ВМ зобов'язаний перевiрити наявнiсть i справнiсть зазначених пристроїв i засобiв.
Електрообладнання спецiалiзованих вагонiв для перевезення ВМ повинно бути вибухобезпечним.
Розташування вiйськових варт i фахiвцiв в iнших вагонах, завантажених ВМ, не допускається. Для розмiщення фахiвцiв, вiйськових варт i охорони вiдправника при таких перевезеннях залiзницею в рахунок плану вiдправника надається критий вагон, по змозi з перехiдною площадкою. Такi вагони повиннi обладнуватися:
залiзницею для розмiщення вiйськових варт Мiноборони, МВС, СБУ - за нормами, установленими нормативними документами на залiзницi;
вiдправником для розмiщення фахiвцiв або охорони вiдправника (одержувача).
Для розмiщення охорони i фахiвцiв можуть використовуватися вагони, що належать вiдправнику (одержувачу) i обладнанi ним, або суцiльнометалевий пасажирський вагон, обладнаний вiдправником (одержувачем).
8.2. Особливостi при завантаженнi, вивантаженнi та перевантаженнi ВМ
Навантаження (вивантаження) ВМ повинно здiйснюватися тiльки на залiзничних пiд'їзних колiях, якi належать вiдправникам (одержувачам) або орендованi ними, якi мають склади й iншi облаштування, що забезпечують своєчасне завантаження (вивантаження) зазначених вантажiв та безпеку виконання таких робiт. Вимоги цього пункту не розповсюджуються на перевантаження ВМ на прикордонних станцiях i станцiях переходу залiзниць колiї 1520 мм i колiї 1435 мм.
8.2.1. Навантаження i вивантаження ВМ, якi належать Мiноборони, МВС, СБУ та перевозяться у складi вiйськових транспортiв (крiм вантажiв за номерами ООН 0028, 0483, 0072, 0081, 0226, 0442, 0457, 0027, 0393, 0475, 0150, 0118, 0065, 0084, 0392, 0042, 0208, 0484, 0411, 0190, 0305, 0132 та вантажiв, що мають найменування: продукт ТУ 84-754-86 (1.1D), сумiшi пiротехнiчнi (1.1D), вибуховi речовини типу амiдин марки А, АПГ i сумiшi на їх основi (1.1D), рiдкi вибуховi речовини та сумiшi на їх основi типу ФК, ЛД-70), може провадитися у спецiально видiлених мiсцях станцiй згiдно з пiдпунктом 5.5.4 "б" цих Правил.
Навантаження i вивантаження ВМ, якi належать Мiноборони та перевозяться у складi вiйськових ешелонiв, за винятком вищезазначених вантажiв, можуть проводитися на мiсцях завантаження та вивантаження вiйськових ешелонiв.
Загальнi вимоги до мiсць та механiзмiв для навантаження, вивантаження i перевантаження ВМ наведено в додатку 17 до цих Правил.
8.2.2. Навантаження i вивантаження вагонiв з ВМ на пiд'їзних колiях пiдприємств, установ, органiзацiй, а також у спецiально видiлених мiсцях станцiй провадиться цiлодобово силами i засобами вiдправника (одержувача) вiдповiдно до вимог, наведених у пiдпунктi 8.2.1 цих Правил.
8.2.3. Навантаження i вивантаження ВМ повинно провадитися пiд керiвництвом спецiально видiленого вiдповiдального представника вiдправника або одержувача в присутностi представника пожежної охорони.
Представник вiдправника або одержувача забезпечує органiзацiю завезення i вивезення ВМ iз спецiально видiлених мiсць станцiй; правильнiсть навантаження, розмiщення i крiплення ВМ у вагонах вiдповiдно до правил розмiщення i крiплення вантажiв, а також правильнiсть спецiального укриття ВМ на вiдкритому рухомому складi; виконання умов сумiсного навантаження ВМ i дотримання заходiв безпеки при вантажних роботах; охорону ВМ до моменту передачi навантаженого вагона залiзницi або з моменту приймання вiд залiзницi вагона, який прибув пiд вивантаження.
При навантаженнi i вивантаженнi на спецiально видiлених мiсцях станцiй вагонiв з ВМ, якi належать Мiноборони, МВС, СБУ, вiдправники (одержувачi) до початку робiт зобов'язанi повiдомити начальнику станцiї прiзвище i посаду особи, вiдповiдальної за забезпечення безпеки проведення робiт.
8.2.4. Вiдправник зобов'язаний завчасно пiдготувати до перевезення ВМ спецiальне обладнання вагонiв, а також матерiали для крiплення ВМ у вагонах (дошки, стояки i перегородки, щити, м'який пiдстилковий матерiал, войлок, брезент, крафт-папiр, клей тощо).
8.2.5. Перед навантаженням ВМ усi вантажнi одиницi повиннi ретельно оглядатися вiдправником щодо правильностi пакування, якостi тари, наявностi марковання, маси вантажу, цiлiсностi пломб.
Усi виявленi дефекти i несправностi, а також пошкодження тари в процесi навантаження, вивантаження повиннi бути усуненi в спецiально вiдведених мiсцях у найкоротший термiн.
Якщо при навантаженнi ВМ виявляться вантажнi одиницi з дефектами, якi неможливо усунути, а також у разi розсипу, розливу вони повиннi бути термiново вивезенi вiдправником з територiї станцiї вiдповiдно до вимог аварiйної картки на ВМ.
8.2.6. Завезення ВМ до мiсця навантаження провадиться у термiни, установленi начальником станцiї (його заступником або iншим працiвником, уповноваженим начальником станцiї).
До завезення ВМ на станцiю вiдповiдальний представник вiдправника повинен одержати вiд начальника станцiї (його заступника або iншого працiвника, уповноваженого начальником станцiї) пiдтвердження про можливiсть i точний час завезення ВМ на станцiю.
Таке пiдтвердження начальником станцiї може бути надане за умови обов'язкового забезпечення вагонами для всiєї партiї вантажу, намiченої до вiдправки.
Завезення вантажу на станцiю ранiше вказаного часу забороняється.
До завезення ВМ до мiсця навантаження вiдправник зобов'язаний заздалегiдь доставити необхiднi iнструменти та матерiали для навантаження, а також засоби для лiквiдацiї наслiдкiв у разi пошкодження вантажних одиниць або виникнення аварiйних ситуацiй.
При завезеннi ВМ на станцiю частинами одночасно з першою партiєю вантажу повиннi прибути також робiтники-вантажники (вiйськова команда).
8.2.7. Пiсля навантаження ВМ мiцно закрiплюються у вагонi вiдповiдно до правил розмiщення та крiплення вантажiв.
Схеми розмiщення i крiплення ВМ повиннi враховувати такi загальнi положення:
а) вантажнi одиницi розмiщують рiвномiрно по всiй поверхнi пiдлоги, щiльно одне до одного;
б) ящики розмiщують кришками догори, бочки встановлюються пробками догори;
в) боєприпаси укладають у вагонi поздовжньою вiссю поперек вагона; боєприпаси, якi за своїми габаритами не можуть бути укладенi поздовжньою вiссю поперек, - укладаються поздовжньою вiссю вздовж вагона;
г) мiсця з найбiльш чутливими до механiчних впливiв вантажами повиннi розташовуватися так, щоб їх можна було завантажити в останню i вивантажити в першу чергу;
ґ) забезпечується максимальне використання мiсткостi i вантажопiдйомностi вагона, якщо немає обмежень у нормативнiй документацiї;
д) при змiшаному перевезеннi ВМ з використанням поромних переправ дверi в критих вагонах на висоту штабелiв повиннi огороджуватися дерев'яними щитами.
За наявностi в технiчнiй документацiї на ВМ особливих указiвок щодо кiлькостi i способу розмiщення ВМ при розробцi схем необхiдно керуватися цими вказiвками.
Особливу увагу належить звертати на надiйнiсть крiплення верхнiх рядiв ВМ, щоб уникнути зрушення, падiння окремих мiсць при перевезеннi, а також на мiцнiсть крiплення ВМ, якi перевозяться на вiдкритому рухомому складi. Крiплення ВМ у вагонi провадиться обережно, за допомогою iнструментiв, якi не дають iскор при роботi (латунних, мiдних, бронзових тощо); не допускаються поштовхи, удари i тиск на тару.
8.2.8. Пiсля завантаження дверi вагонiв щiльно зачиняються, двернi накладки фiксуються або закрiплюються з накладанням пломби (ЗПП) вiдправника.
Вагон може бути опломбований тiльки пiсля того, як вiдповiдальний представник вiдправника переконається в тому, що навантаження проведено правильно та надiйно закрiплено вiдповiдно до правил розмiщення та крiплення вантажiв. При завантаженнi, вивантаженнi, накладаннi чи зняттi пломб (ЗПП) обов'язкова присутнiсть фахiвця, який супроводжує транспорт, якщо таке супроводження передбачено Правилами.
8.2.9. Про прибуття ВМ на станцiю призначення, а також про подачу вагонiв з ВМ на пiд'їзнi колiї або в спецiально видiленi мiсця станцiя призначення негайно повiдомляє одержувача згiдно з порядком, установленим начальником станцiї.
Одержувач повинен прийняти вагони з ВМ не пiзнiше нiж через 2 години з моменту прибуття їх на станцiю.
Про прибуття вагонiв з ВМ, якi належать Мiноборони, i про їх подачу пiд вивантаження начальник станцiї за встановленим порядком повинен довести до вiдома ЗКУ, а щодо вантажiв МВС i СБУ - ВСП МВС.
8.2.10. Одержувач повинен:
а) мати постiйний зв'язок з начальником або вiдповiдними працiвниками станцiї щодо вантажiв Мiноборони, МВС i СБУ - iз ЗКУ i ВСП МВС, знати вiдповiдно кiлькiсть ВМ, що надходять на його адресу, завчасно пiдготувати мiсце i засоби для вивантаження i призначити вiдповiдального за приймання ВМ;
б) до моменту подачi вагонiв пiд вивантаження направити працiвникiв-вантажникiв (вiйськову команду) з вiдповiдальним представником одержувача, якi повиннi забезпечити їхню охорону та вивантаження ВМ у встановленi термiни;
в) вивезти ВМ iз станцiї протягом 12 годин з моменту подачi вагонiв пiд вивантаження;
г) при частковому вивантаженнi частина ВМ, що залишилася, повинна надiйно закрiплюватися вiд розвалу щитами i розпiрними брусками вiдповiдно до вимог правил розмiщення та крiплення вантажiв.
8.2.11. Начальник станцiї, а щодо вантажiв Мiноборони - ЗКУ, має стежити за своєчасним завантаженням, вивантаженням i вивезенням ВМ.
8.2.12. Кiлькiсть вагонiв, якi подаються пiд завантаження або вивантаження у спецiально видiленi мiсця станцiй, не повинна перевищувати фронту завантаження (вивантаження). Решта вагонiв з ВМ iз складу транспорту залишається на колiях, спецiально видiлених для їх стоянки з урахуванням вимог згiдно з пунктом 1 додатка 17 цих Правил.
Якщо колiйний розвиток станцiї допускає можливiсть проведення вказаних робiт у двох i бiльше пунктах, то вивантаження або перевантаження може провадитися одночасно за умови розмiщення цих пунктiв один вiд одного на вiдстанi не менше 125 м.
8.2.13. При перевантаженнi ВМ з вагонiв однiєї ширини колiї у вагони iншої ширини колiї дозволяється перевантажувати одночасно весь транспорт (групу вагонiв) на одному перевантажувальному мiсцi за умови проведення цих робiт на спецiальних колiях, вiддалених вiд житлових будiвель, станцiйних примiщень та iнших споруд, а також вiд головних i станцiйних колiй на вiдстань не менше 200 м. Такi перевантаження ВМ провадяться вiдправниками (одержувачами).
До вантажних робiт допускаються спецiально навченi особи - представники вiдправника (одержувача), якi пройшли медичний огляд.
Перед початком завантаження, вивантаження працiвники, призначенi для цього, повиннi пройти попередньо iнструктаж i перевiрку знань щодо Правил безпеки при перебуваннi на залiзничних колiях.
При проведеннi вантажних робiт повиннi виконуватися умови i заходи пожежної безпеки.
8.3. Формування поїздiв i маневрова робота з вагонами, завантаженими вибуховими речовинами та виробами
8.3.1. ВМ перевозяться у вантажних поїздах одиничними вагонами, групами вагонiв i маршрутами з постановкою вiдповiдного прикриття, формування яких провадиться у межах норм за масою i довжиною, передбачених графiком руху поїздiв. Дозволяється включати вагони з ВМ у великоваговi поїзди.
ВМ за номерами ООН 0072, 0226, 0475, 0150 та вантажi: Продукт ТУ 84-754-86 (1.1D), ракети на твердому паливi, двигуни на твердому паливi та iншi енергетичнi установки з паливом (1.3G), ракети, що мiстять заряди твердого палива та компоненти рiдкого палива (1.3J), ракети, заправленi рiдким паливом (1.3J), вибуховi речовини типу амiдин марки А, АПГ та сумiшi на їх основi (1.1D) повиннi перевозитися тiльки спецiальними поїздами. Порядок пропуску спецiальних поїздiв установлюється Укрзалiзницею.
Мiж сортувальними i дiльничними станцiями вагони з ВМ можуть перевозитися усiма вантажними поїздами вiдповiдно до плану формування. Такi вагони з промiжних станцiй на найближчi дiльничнi чи сортувальнi станцiї i у зворотному напрямку можуть перевозитися зi збiрними, вивiзними поїздами або диспетчерськими локомотивами, а мiж станцiями вузла i передвузловими станцiями - передавальними i вивiзними поїздами.
Збiрний поїзд, до якого включенi вагони з ВМ, повинен обслуговуватися складацькою бригадою.
Забороняється перевезення ВМ у поїздах:
пасажирських i поштово-багажних (крiм перевезень табельної зброї i боєприпасiв до неї, вiйськових варт i команд мiнiстерств оборони, внутрiшнiх справ, служби безпеки i нарядiв воєнiзованої охорони залiзниць);
людських, а також якi мають у складi (крiм вiйськових ешелонiв) окремi вагони з людьми (крiм вагонiв, зайнятих особовим складом ешелону);
з'єднаних;
з негабаритними вантажами верхнього третього, нижнього третього i бiльших ступенiв, бокового четвертого i бiльших ступенiв негабаритностi;
тих, що перевищують довжину, установлену графiком руху;
якi обслуговуються машинiстами в одну особу.
Крiм цього, забороняється ставити вагони з ВМ з номерами ООН 0483, 0072, 0226, 0442, 0457, 0393, 0475, 0150, 0118, 0065, 0084, 0392, 0042, 0208, 0484, 0411, 0190, Продукт ТУ 84-754-86 (1.1D), а також вибуховi речовини типу амiдин марок А, АПГ та сумiшi на їх основi (1.1D), рiдкi вибуховi речовини та сумiшi на їх основi типу ФК, ЛД-70 у поїзди, що мають у своєму складi вагони з вантажами 2 класу небезпеки (гази), 3 класу небезпеки (легкозаймистi рiдини), 4.1, 4.2, 4.3 класiв небезпеки (легкозаймистi, самозаймистi твердi речовини та речовини, що видiляють займистi гази при взаємодiї з водою), 5.1 та 5.2 класiв небезпеки (речовини, що окиснюють та органiчнi переоксиди), 6.1 класу (токсичнi речовини).
Не допускається постановка вагонiв з ВМ у поїзди ближнiх призначень, якщо за планом формування для вiдправлення цих вагонiв передбаченi бiльш дальнi поїзди.
Черговi по дирекцiї, старшi диспетчери служби перевезень, станцiйнi i маневровi диспетчери при плануваннi поїзної роботи повиннi спецiально розглядати можливiсть першочергового вiдправлення вагонiв з ВМ, якi прибувають на станцiю, меншою кiлькiстю поїздiв.
За окремими напрямками перевезення ВМ можуть здiйснюватися узгодженими поїздами. Зазначенi поїзди включаються до графiка руху при перевезеннi однiєю залiзницею - начальником залiзницi, двома i бiльше залiзницями - Головним управлiнням перевезень Укрзалiзницi за погодженням iз залiзницями, якi беруть участь у перевезеннi.
8.3.2. Вагони з ВМ, якi пiдлягають супроводженню нарядами воєнiзованої охорони залiзниць, ставляться у поїзд однiєю групою, при цьому вагони одного призначення не повиннi роз'єднуватися при перевезеннi. Наряд охорони повинен перебувати вiд вагона, що охороняється, або групи вагонiв не далi п'яти вагонiв.
Для проїзду наряду охорони може використовуватися перехiдна площадка, спецiально видiлений i обладнаний вагон або неробоча кабiна локомотива поїзда. В останньому випадку стрiлець повинен бути попередньо проiнструктований машинiстом цього локомотива про порядок проїзду на локомотивi.
8.3.3. Вагони з ВМ, якi пiдлягають перевезенню з вимкненими автогальмами, ставляться в поїзд згiдно з порядком, установленим ПТЕ, Iнструкцiєю з руху поїздiв i маневрової роботи на залiзницях України (далi - Iнструкцiя з руху поїздiв), затвердженою наказом Мiнiстерства транспорту та зв'язку України вiд 31.08.2005 N 507.
Перевезення таких вантажiв вiйськовим транспортом (групами вагонiв), що охороняється вартами Мiноборони, МВС, СБУ, провадиться з постановкою їх у поїзди групами, при цьому мiж групами дозволяється ставити не бiльше одного вагона, який не належить до транспорту.
Вагони з ВМ, що перевозяться у супроводi фахiвцiв або вiйськових варт вiдправника (одержувача), ставляться у поїзд однiєю групою. Прикриття цих вагонiв один вiд одного або вiд iнших вагонiв поїзда може здiйснюватися вагонами з безпечними вантажами або порожнiми вагонами i цистернами.
У разi перевезення вагонiв вiд мiсця навантаження до мiсця призначення з прикриттям один вiд одного порожнiми вагонами номери порожнiх вагонiв уносяться в накладну з оплатою перевезення порожнiх вагонiв вiдправником (одержувачем).
При незгодi вiдправника з використанням для прикриття порожнiх вагонiв i вiдповiдною оплатою тарифу вагони з ВМ залишаються на пiд'їзнiй колiї до накопичення на станцiї навантажених вагонiв, якi можуть бути використанi для прикриття вагонiв з ВМ.
8.3.4. У поїзди, у яких перевозиться вiйськовий транспорт з ВМ, можуть ставитися вагони з ВМ, якi не належать до зазначеного транспорту.
Секцiї спецiального рухомого складу i транспорт, сформованi за визначеними технологiчними схемами (зчепами), передбаченими нормативно-технiчною документацiєю на ВМ, роз'єднувати при перевезеннi без дозволу фахiвцiв або начальника вiйськової варти, якi їх супроводжують, забороняється.
Необхiднiсть прикриття мiж вагонами для проїзду фахiвцiв i варти та вагонами з ВМ у складi таких секцiй i зчепiв визначається вiдправником на пiдставi нормативної документацiї. Постановка такого прикриття у рефрижераторних секцiях i зчепах, якщо це передбачено нормативною документацiєю, не вимагається. У цьому разi у накладнiй проставляється штемпель "Секцiя. Не роз'єднувати".
8.3.5. Платформи i напiввагони з автомашинами, автопоїздами, автоцистернами та iншими спецiальними ємностями, а також вiдкритими бронетранспортерами, у якi навантаженi ВМ, що належать ешелону, при перевезеннi у поїздi повиннi мати прикриття.
Платформи i напiввагони з танками, самохiдними артилерiйськими установками, артилерiйськими тягачами i критими бронетранспортерами, обладнаними боєкомплектами, якi належать ешелону, можуть перевозитися у поїздi без прикриття.
Вагони з провiдниками, фахiвцями, вартами (нарядами) охорони, видiленими для супроводження i охорони вантажiв, можуть ставитися у поїзд як у переднiй частинi, так i за вагонами з ВМ.
Вагони з легкозаймистими рiдинами, якi входять до вiйськових транспортiв, на станцiї формування ставляться у поїзд за вагонами з ВМ (рахуючи вiд голови поїзда).
8.3.6. Вагони з ВМ за наявностi у перевiзних документах штемпеля "Прикриття" при постановцi в поїзди i проведеннi маневрової роботи повиннi мати прикриття не менше мiнiмальних норм, наведених у таблицi 7.
Порожнi або навантаженi платформи (у тому числi зазначенi в таблицi 7), а також транспортери можуть використовуватися для прикриття з постановкою не ближче другого вагона вiд вагонiв з ВМ.
Таблиця 7. Мiнiмальнi норми прикриття в поїздах i при маневрах для вагонiв, завантажених вантажами 1 класу небезпеки
Умови, за яких вимагається прикриття | Число вагонiв прикриття | |
для ВМ з номерами ООН, вказаними в пiдпунктi 5.5.4 "в" | для iнших ВМ | |
Вiд ведучого локомотива: | ||
усiх критих спецiалiзованих вагонiв з ВМ (незалежно вiд виду тяги i палива) | 3 | 3 |
платформ i напiввагонiв з ВМ вiд: | ||
паровоза на твердому паливi; | 5 | 5 |
iнших видiв локомотивiв | 3 | 3 |
Вiд хвоста поїзда iз врахуванням останнього вагона, в тому числi при пiдштовхуваннi | 3 | 3 |
Вiд вагонiв, зайнятих особовим складом ешелона | 3 | 3 |
Вiд рухомого складу (вагонiв, локомотивiв у недiючому станi, кранiв та iнших механiзмiв на залiзничному ходу) з провiдниками, спецiально видiленими працiвниками для супроводження вантажiв, вартами, нарядами охорони | 3 | 1 |
Вiд вагонiв з небезпечними вантажами (крiм вагонiв з небезпечними вантажами класiв 2, 3, 4, 5 i 6.1) | 3 | 3 |
Вiд вагонiв iз небезпечними вантажами класiв 2, 3, 4, 5 i 6.1 | Забороняється | 3 |
Вiд порожнiх цистерн, призначених для перевезення небезпечних вантажiв | 1 | 1 |
Вiд вагонiв з ВМ з номерами ООН, зазначеними в пiдпунктi 5.5.4 "в" цих Правил | 3 | 3 |
Вiд вагонiв з iншими ВМ | 3 | 0 |
Вiд платформ i напiввагонiв з лiсоматерiалами, стальними i залiзобетонними балками, рейками, трубами та iншими вантажами, навантаженими з виходом за межi кiнцевої балки i транспортерiв | 1 | 1 |
Вiд паровоза на твердому паливi, тепловоза (паровоза) при маневрах i при подачi вагонiв з ВМ на пiд'їзнi колiї | 1 | 1 |
8.3.7. У вiйськових ешелонах допускається сумiсне перевезення ВМ з iншими небезпечними вантажами, якi належать до ешелону, з постановкою мiж ними прикриття - не менше одного вагона, яке повинно задовольняти вимоги, зазначенi в пiдпунктах 8.3.3 i 8.3.6 цих Правил.
8.3.8. Маневровий локомотив, який подається на станцiю для проведення маневрової роботи з вагонами, завантаженими ВМ, обов'язково повинен обладнуватися радiозв'язком, а складач поїздiв - мати справну портативну радiостанцiю.
8.3.9. Черговий по станцiї, маневровий диспетчер або черговий по гiрцi, за необхiдностi проведення маневрiв з вагонами, завантаженими ВМ, мають повiдомити про це складача поїздiв, а останнiй - свого помiчника i машинiста локомотива порядком i засобами, встановленими мiсцевою iнструкцiєю про порядок роботи з вагонами, завантаженими ВМ (далi - мiсцева iнструкцiя).
Якщо в перевiзних документах на вагони з ВМ або на вагони iз складу вiйськового транспорту є штемпель "З гiрки не спускати", то маневри з ними повиннi провадитися осаджуванням або "зйомом" локомотивом з сторони пiдгiркового парку з дотриманням норм прикриття з особливою обережнiстю, без поштовхiв i рiзких зупинок. Швидкiсть з'єднання вагонiв з ВМ при їх зчепленнi з iншими вагонами або з локомотивом не повинна перевищувати 3 км/год. Пропуск цих вагонiв через сортувальну гiрку повинен виконуватися тiльки з локомотивом.
Пiсля постановки на сортувальнi колiї цi вагони повиннi негайно огороджуватися з сторони гiрки або маневрової витяжки двома охоронними гальмовими "башмаками", якi укладаються на обидвi рейки через 25 м один вiд одного таким чином, щоб загальна вiдстань вiд огороджуваних вагонiв з ВМ до гальмового "башмака", який розмiщений першим вiд сортувального пристрою, була не менше 50 м.
Наступнi вiдчепи, що прямують на цi колiї, повиннi бути зупиненi до мiсця розмiщення охоронних гальмових "башмакiв" з накопиченням групи, яка складається не менше нiж з 10 вагонiв. Нормальний режим розпуску вагонiв або їх спрямування при маневрах поштовхами на такi колiї може вiдновлюватися тiльки в тому випадку, якщо вагони з ВМ (або вагони транспорту) прикритi цiєю групою вагонiв, попередньо з'єднаною з ними. Якщо вiдстань вiд вагонiв з ВМ або вагонiв транспорту до кiнця паркової гальмiвної позицiї з боку гiрки або витяжки менше 50 м, то наступнi вiдчепи на цi колiї повиннi направлятися тiльки за допомогою осаджування.
8.3.10. Вагони з ВМ, що не мають у перевiзних документах штемпеля " З гiрки не спускати", допускаються до розпуску iз сортувальних гiрок i проведення маневрiв поштовхами. Швидкiсть спiвудару таких вагонiв при зчепленнi з iншими вагонами не повинна перевищувати 5 км/год.
У процесi розпуску черговий по гiрцi (оператор розпорядчого поста) або гiрковий складач повинен iнформувати операторiв виконавчих постiв, регулювальникiв швидкостi руху вагонiв, чергових стрiлочних постiв про вiдчепи з вагонами, завантаженими ВМ. Усi працiвники, якi беруть участь у розпуску з гiрки таких вiдчепiв, а також при розпуску будь-якого вiдчепу на колiї, де є вагони з ВМ, повиннi бути пильними i забезпечувати безпеку розпуску та збереження рухомого складу.
Швидкiсть насування, а також сила гальмування на гальмових позицiях повиннi регулюватися з урахуванням створення необхiдних iнтервалiв мiж вiдчепами i додержанням установлених швидкостей при спiвударi цих вагонiв з iншими. Такий же самий порядок i заходи безпеки повиннi додержуватися iз зазначеними вагонами i при проведеннi маневрiв поштовхами.
8.3.11. Перед початком проведення маневрiв з вагонами, завантаженими ВМ, фахiвцi i варти, якi супроводжують вантаж, а також начальник варти i стрiлець воєнiзованої охорони залiзницi повиннi попереджуватися працiвником станцiї про наступнi маневри згiдно з мiсцевою iнструкцiєю про порядок роботи з вагонами, завантаженими ВМ.
8.3.12. Не допускається передача машинiстом керування локомотивом помiчнику машинiста при проведеннi маневрiв з вагонами, завантаженими ВМ.
8.3.13. Мiсця стоянки, порядок закрiплення i огородження вагонiв з ВМ поза поїздами, крiм випадкiв перебування їх пiд накопиченням на сортувальних колiях, установлюються технiчно-розпорядчим актом станцiї (далi - ТРА станцiї) вiдповiдно до вимог Iнструкцiї з руху поїздiв, Iнструкцiї з сигналiзацiї на залiзницях України, затвердженої наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 08.07.95 N 259, та мiсцевої iнструкцiї.
Вагони з нарядом охорони або фахiвцями вiдправника (одержувача) ставляться на ту або сумiжну колiю на вiдстанi не бiльше 50 м вiд вагонiв з ВМ. Закрiплення вагонiв на станцiйних i навантажувально-розвантажувальних колiях провадиться у порядку i за нормами, установленими ТРА станцiї.
8.3.14. Подача, забирання вагонiв з ВМ на пiд'їзних колiях провадиться, як правило, тепловозами або паровозами на рiдкому паливi.
У разi подачi, забирання вагонiв паровозами на твердому паливi, вагони повиннi бути обладнанi iскрогасильними пристроями i при виконаннi цих робiт повиннi здiйснюватися заходи пожежної безпеки.
Перед подачею вагонiв пiд навантаження ВМ маневровий диспетчер (черговий по станцiї) у порядку, установленому мiсцевою iнструкцiєю про порядок роботи з вагонами, завантаженими ВМ, повинен переконатися в тому, що вагони оглянутi i визнанi придатними у технiчному планi для перевезення таких вантажiв.
Вагони з ВМ при подачi (забираннi) на пiд'їзнi колiї пiдприємств i органiзацiй повиннi мати прикриття згiдно з нормами, установленими у пiдпунктi 8.3.6 цих Правил.
У мiсцевих iнструкцiях з обслуговування пiд'їзних колiй, на яких провадиться робота з вагонами, завантаженими ВМ, повиннi визначатися маршрути подачi i забирання таких вагонiв, швидкiсть руху маневрового состава з ними, порядок слiдування через переїзди i порядок охорони маршрутiв, а також iншi заходи, необхiднi для забезпечення безпеки залежно вiд мiсцевих умов.
8.3.15. У натурному листi на поїзд, у складi якого є вагони з ВМ, оператор станцiйного технологiчного центру або черговий по станцiї у графi "Особливi вiдмiтки" проти номера кожного вагона з таким вантажем на пiдставi перевiзних документiв має зробити вiдмiтки, встановленi Iнструкцiєю зi складання натурного листа поїзда форми ДУ-1.
8.3.16. Забороняється робити на вагонах з ВМ будь-якi помiтки i написи крейдою про станцiї навантаження i вивантаження, а також про характер вантажу.
8.3.17. На всiх сортувальних i дiльничних станцiях, станцiях навантаження, вивантаження, перевантаження, перестановки вагонiв з однiєї колiї на iншу, а також на iнших станцiях за перелiком, установленим начальником залiзницi, на додаток до ТРА станцiї повинна розроблятися мiсцева iнструкцiя про порядок роботи з вагонами, завантаженими небезпечними вантажами класу 1, затверджена начальником залiзницi з урахуванням мiсцевих умов.
У цiй iнструкцiї повиннi бути висвiтленi такi питання:
порядок повiдомлення працiвникiв станцiй, пунктiв технiчного обслуговування i комерцiйного огляду вагонiв, локомотивних депо, пiдроздiлiв воєнiзованої охорони залiзницi, спецiалiстiв, варт, нарядiв охорони i команд, якi супроводжують i охороняють вантажi, про приймання i вiдправлення поїздiв, проведення маневрiв та iнших операцiй з вагонами, завантаженими ВМ;
порядок приймання, пропуску, пiдготовки i вiдправлення поїздiв, а також проведення маневрової роботи з вагонами, завантаженими ВМ;
порядок документування видачi на маневри локомотивiв iз справними iскрогасильниками та iскровловлювальними засобами;
порядок вимикання автогальм при проведеннi маневрової роботи;
порядок виконання операцiй з технiчного обслуговування i комерцiйного огляду поїздiв i вагонiв, завантажених ВМ;
порядок облiку перебування на станцiї вагонiв з ВМ та їх iдентифiкування, при необхiдностi, з аварiйними картками;
заходи безпеки в разi несприятливих погодних умов i ускладнення у роботi (туман, заметiль, злива, ураганний вiтер, замети, вiдмова технiчних засобiв тощо);
порядок передавання iнформацiї працiвникам станцiї при виникненнi аварiйних ситуацiй та їх дiї у цiй ситуацiї;
позначення вагонiв з ВМ у нормативних документах та марковання транспортних засобiв знаками-табло небезпеки;
подавання команд при проведеннi маневрової роботи та iншi необхiднi вiдомостi;
порядок виконання маневрової роботи з вагонами з ВМ на сортувальних гiрках у разi дозволу або заборони розпуску з гiрок;
мiсце вiдстою вагонiв з ВМ, якi перебувають поза поїздами або пiд накопиченням;
порядок видачi письмових нарядiв на проведення робiт з ВМ;
виконання вимог охорони працi в разi перелiчених робiт;
виконання iнших мiсцевих особливостей, якi установлюються залiзницями.
8.3.18. Щодо не вказаних у цих Правилах питань формування поїздiв i маневрової роботи потрiбно керуватися ПТЕ, Iнструкцiєю з руху поїздiв та iншими нормативними документами.
8.4. Прямування поїздiв, у складi яких є вагони з ВМ
8.4.1. Поїзди, до складу яких включенi вагони з ВМ, на всьому шляху повиннi перебувати пiд постiйним контролем поїзного диспетчера, чергових по станцiї, а поїзди з вантажами Мiноборони, МВС, СБУ - також ЗКУ, ВСП МВС, якi мають вживати заходiв щодо забазпечення своєчасного i безпечного прямування таких поїздiв.
Про всi затримки й аварiйнi ситуацiї з такими поїздами поїзний диспетчер повинен повiдомляти чергового по дирекцiї залiзничних перевезень i разом з ним негайно вживати заходiв до якнайшвидшої лiквiдацiї наслiдкiв i просування затриманих поїздiв.
Черговий по дирекцiї залiзничних перевезень повiдомляє про те, що трапилося, начальника дирекцiї, змiнного заступника начальника оперативно-розпорядчого вiддiлу служби перевезень залiзницi, ЗКУ i ВСП МВС (щодо вантажiв Мiноборони, МВС, СБУ).
8.4.2. При подачi пiд поїзди з ВМ локомотивiв на твердому паливi черговий по депо провадить особливо ретельну перевiрку справностi iскрогасильних приладiв, а також наявнiсть засобiв пожежогасiння, про що робиться вiдмiтка у журналi форми ТУ-152.
8.4.3. Машинiст поїзного локомотива пiсля одержання перевiзних документiв до вiдправлення поїзда iз станцiї повинен переконатися за натурним листом про наявнiсть i розмiщення вагонiв з ВМ у складi поїзда. При супроводi поїзда складачем поїздiв вiн повинен повiдомити машинiста про наявнiсть таких вагонiв у поїздi за даними натурного листа.
Про наявнiсть вагонiв з ВМ у складi поїзда черговий по станцiї формування (пiдготовки до вiдправлення) поїзда повинен завчасно повiдомити поїзного диспетчера.
8.4.4. За наявностi в поїздi вагонiв з ВМ до номера поїзда додаються букви "ВМ". Номер поїзда з указаними буквами повинен проставлятися у журналi руху поїздiв, на графiку виконаного руху у поїзного диспетчера, у письмових дозволах та попередженнях, якi видаються машинiсту локомотива, у натурних листах та iнших документах, пов'язаних з прийманням та вiдправленням поїздiв.
При передачi повiдомлень на сусiдню станцiю поїзному диспетчеру про такi поїзди черговий по станцiї повинен також назвати номер поїзда з додаванням слiв "з вибуховим матерiалом".
8.4.5. Перед вiдправленням з дiльничних i сортувальних станцiй поїзда, у складi якого є вагони з ВМ, поїзний диспетчер повинен повiдомити про це станцiї на шляху прямування i диспетчерiв сусiднiх диспетчерських дiльниць реєстрованим диспетчерським наказом.
8.4.6. Про очiкуване прибуття поїзда черговий по станцiї повинен повiдомити працiвникiв пункту технiчного обслуговування, комерцiйного огляду, воєнiзованої охорони залiзницi та iнших працiвникiв, на яких покладається обробка поїзда i вагонiв з ВМ пiд час перебування поїзда на станцiї згiдно з порядком, передбаченим у пiдпунктi 8.3.17 цих Правил.
Забороняється передавати повiдомлення про поїзди i вагони з ВМ особам, якi не беруть участi в обслуговуваннi таких вагонiв i поїздiв.
8.4.7. Поїзди, у складi яких є вагони з ВМ, повиннi прийматися на спецiально видiленi колiї, зазначенi у ТРА станцiї.
8.4.8. Не допускається залишати поїзди з ВМ без локомотивiв на промiжних станцiях. У виняткових випадках поїзди з ВМ дозволяється тимчасово залишати на промiжнiй станцiї без локомотива за рiшенням начальника дирекцiї залiзничних перевезень (начальника залiзницi), який має вжити необхiдних заходiв до прискорення вiдправлення його за призначенням. За наявностi в поїздi вагонiв з ВМ, якi належать Мiноборони, можливiсть залишення його без локомотива на промiжнiй станцiї повинна погоджуватися з ЗКУ, а за наявностi вагонiв з ВМ, якi належать МВС i СБУ, - з ВСП МВС.
У разi наявностi вагонiв з ВМ, якi належать iншим мiнiстерствам, вiдомствам, органiзацiям, що охороняються вартами внутрiшнiх вiйськ МВС, погодження провадиться з ВСП МВС.
У разi наявностi в поїздi ВМ, що охороняються воєнiзованою охороною залiзницi, поїзний диспетчер повiдомляє про це начальника найближчого пiдроздiлу (варти) воєнiзованої охорони, на дiльницi якого розмiщена станцiя.
8.4.9. Порядок пропуску транзитних поїздiв, у яких є вагони з ВМ, в обхiд важливих залiзничних вузлiв, якi мають такi обходи, встановлюється Укрзалiзницею.
8.4.10. Першочерговi заходи i порядок дiї при лiквiдацiї аварiйних ситуацiй з ВМ у процесi перевезення їх залiзницями встановлюються Правилами безпеки.
8.5. Технiчне обслуговування, усунення несправностей та ремонт вагонiв з ВМ на шляху прямування
8.5.1. У разi пред'явлення до технiчного обслуговування поїздiв (вагонiв) з ВМ повиннi виконуватися вимоги мiсцевої iнструкцiї, передбаченої у пiдпунктi 8.3.17 цих Правил.
Працiвники пункту технiчного обслуговування не повиннi розпочинати будь-який ремонт вагонiв у складi поїздiв з ВМ до одержання даних про номери вагонiв з такими вантажами i одержання дозволу вiд начальника варти (наряду), що супроводжує вантаж.
Облiк пред'явлених до технiчного обслуговування поїздiв (вагонiв) з ВМ провадиться за окремою книгою ВУ-14. Про результати огляду цих поїздiв (вагонiв) працiвники пункту технiчного обслуговування повиннi зробити в указанiй книзi вiдповiднi помiтки i засвiдчити їх своїм пiдписом.
8.5.2. Роз'єднання вагонiв в ешелонах (транспортi) на шляху перевезення не дозволяється.
У разi виявлення змiщення або порушення крiплення вантажу, iнших комерцiйних або технiчних несправностей вагонiв (у тому числi вагонiв з ВМ) ешелон (транспорт) затримується для їх усунення або замiни несправних вагонiв на справнi. Залежно вiд характеру несправностей, умов i обсягiв робiт вони можуть провадитися з вiдчепленням вагонiв i подальшою подачею на окремi спецiалiзованi з цiєю метою колiї або без вiдчеплення вiд поїзда.
8.5.3. Про випадок затримки ешелону (транспорту) черговий по станцiї (начальник станцiї) повинен повiдомити чергового по дирекцiї залiзничних перевезень, а останнiй - ЗКУ або ВСП МВС.
8.5.4. Перевантаження вантажу, що перевозиться в ешелонi, з несправних вагонiв у справнi провадиться особистим складом ешелону, а вантажу, що перевозиться у складi вiйськового транспорту, за винятком вагонiв, що входять до складу секцiй спецiального рухомого складу (схем), - силами i засобами залiзницi пiд керiвництвом i в присутностi фахiвця, який супроводжує вiйськовий транспорт, а за його вiдсутностi - пiд керiвництвом i в присутностi фахiвця, викликаного ЗКУ, а вантажiв МВС i СБУ - ВСП МВС або начальником станцiї.
Перевантаження провадиться у присутностi вiдповiдального представника залiзничної станцiї, уповноваженого наказом начальника станцiї.
Фахiвцi мають проiнструктувати причетних працiвникiв залiзницi щодо Правил проведення робiт з вивантаження, навантаження (перевантаження) i крiплення ВМ, а також про заходи особистої безпеки в разi виконання цих робiт.
Вiдправник (одержувач), одержавши повiдомлення вiд начальника станцiї, ЗКУ, а щодо вантажiв МВС i СБУ - вiд ВСП МВС, зобов'язаний забезпечити негайний виїзд зазначеного фахiвця.
8.5.5. Начальники гарнiзонiв мають за заявками ЗКУ, начальникiв станцiй видiляти фахiвцiв i, у разi потреби, видiляти особовий склад розташованих поблизу вiйськових частин для виконання вантажних робiт, забезпечивши їх вiдповiдними грошовими коштами, ураховуючи проїзд, незалежно вiд видiленого лiмiту на зазначенi цiлi. За вантажами МВС i Служби безпеки командири вiйськових частин вiдповiдно МВС i СБУ видiляють фахiвцiв i особовий склад за заявками ВСП МВС.
8.5.6. Секцiї спецiального рухомого складу для перевезення ВМ, а також критi вагони, платформи та iншi вагони, сформованi за визначеними технологiчними схемами, роз'єднувати при перевезеннi без дозволу фахiвцiв, якi супроводжують вантаж, або начальника вiйськової варти забороняється. У разi пред'явлення до перевезення ВМ у таких секцiях (схемах) вiдправник у накладнiй повинен поставити штемпель згiдно з пiдпунктом 8.3.4 цих Правил.
У разi необхiдностi вiдчiпного ремонту вагонiв, якi входять до складу секцiй спецiального рухомого складу для перевезення ВМ, а також спецiально сформованих схем такi вагони можуть бути вiдчепленi вiд секцiї (схеми) i поданi на ремонтнi колiї тiльки з дозволу i пiд наглядом фахiвця, начальника варти, якi супроводжують вантаж. У цьому разi весь склад секцiї (схеми), у якiй виявлений вагон, який потребує вiдчепного ремонту, затримується.
Вiдремонтованi вагони повиннi включатися у вiдповiдне мiсце секцiї (схеми). Якщо порожнiй вагон секцiї (схеми) через технiчну несправнiсть не може прямувати до станцiї призначення, за заявкою фахiвцiв або начальника варти, якi супроводжують вантаж, вiн може бути вiдчеплений вiд секцiї (схеми) i вiдправлений за новим призначенням з вiдповiдним оформленням перевiзних документiв.
У всiх зазначених випадках затриманi вагони вiйськового транспорту, секцiї спецiального рухомого складу (схеми), а також групи вагонiв з ВМ у супроводi воєнiзованої охорони залiзницi, вiйськової варти або фахiвцiв вiдправника (одержувача) установлюються на колiї, передбаченi ТРА станцiї для стоянки вагонiв з ВМ, вiдповiдно до вимог Iнструкцiї з руху поїздiв.
8.5.7. Вiдчеплення на станцiях окремих вагонiв з ВМ з технiчними i комерцiйними несправностями вiд груп вагонiв, якi охороняються воєнiзованою охороною залiзницi, допускається тiльки в разi, коли забезпечується охорона вiдчеплених вагонiв. Начальник станцiї повинен викликати додатковий наряд воєнiзованої охорони i пiсля його прибуття вiдправити справнi вагони вiдчепленої групи за призначенням.
8.5.8. Пiсля закiнчення ремонту або перевантаження вантажу вагони включаються у поїзди затриманого ешелону i вiдправляються за призначенням.
8.5.9. Коли перевантаження вантажу неможливе, а ремонт несправних вагонiв може викликати тривалу затримку ешелону, групи вагонiв, цi вагони за погодженням iз ЗКУ або начальником ешелону ВСП МВС вiдчiплюються вiд ешелону i пiсля ремонту направляються за мiсцем призначення найближчим поїздом.
Для охорони вiдчеплених вагонiв начальник ешелону призначає з особового складу варту, яку забезпечує всiм необхiдним за вiдповiдними дiючими нормами, а залiзниця для його розмiщення надає обладнаний критий вагон.
Вiйськовий транспорт або ешелон, який прямує тiльки пiд охороною варти, у цьому разi затримується у повному складi.
8.5.10. Можливiсть i засоби ремонту кузова вагона з ВМ, який супроводжується фахiвцями вiдправника (одержувача), визначається цими фахiвцями, про що вони повиннi письмово повiдомити керiвника робiт з ремонту вагонiв.
8.5.11. У разi необхiдностi замiни колiсних пар i викочування вiзкiв у навантаженого вагона повинно забезпечуватися плавне пiднiмання кузова вагона, а при пiднiманнi одного боку вагона висота пiднiмання, вимiрювана бiля буферного бруса, не повинна перевищувати 650 мм вiд початкового положення.
8.5.12. Технiчне обслуговування, усунення несправностей i ремонт вагонiв з ВМ повиннi провадитися з додержанням умов i заходiв пожежної безпеки.
8.6. Особливостi перевезення ВМ у вiйськових ешелонах та транспортах
8.6.1. Рiд рухомого складу для перевезення ВМ у складi вiйськового ешелону (транспорту) установлюється вiйськовою частиною - вiдправником.
ВМ та iншi небезпечнi вантажi у складi вiйськових ешелонiв можуть перевозитися на вiдкритому рухомому складi у танках, самохiдних артилерiйських установках, артилерiйських тягачах, бронетранспортерах, автоцистернах, спецiальних контейнерах i ємностях, у кузовах автомашин i гальмiвних причiпах, а також в автопоїздах на транспортних вiзках i напiвпричепах при розмiщеннi всього автопоїзда на однiй одиницi рухомого складу.
Перевезення зазначених вантажiв в окремих вагонах, у кузовах автомашин i гальмiвних причiпах, автопоїздах на транспортних вiзках i напiвпричепах допускається за умови упакування вантажiв вiдповiдно до вимог технiчної документацiї на вантаж.
Розмiщення озброєння, вiйськової технiки i транспортних машин з ВМ або iншими небезпечними вантажами над зчепом вагонiв забороняється.
8.6.2. Розмiщення i крiплення технiки з ВМ, яка перевозиться у складi вiйськового ешелону, повиннi провадитися вiдповiдно до вимог нормативної документацiї з урахуванням максимального використання вантажопiдйомностi i мiсткостi вагонiв. Перевезення технiки з ВМ, спосiб розмiщення i крiплення якої не передбаченi нормативною документацiєю, повинно провадитися за кресленнями, розробленими вiдповiдно до вимог правил розмiщення та крiплення вантажiв.
Креслення i пояснювальна записка iз розрахунками повиннi бути погодженi iз вiдповiдною службою залiзницi.
Начальник станцiї особисто перевiряє вiдповiднiсть розмiщення i крiплення вантажу зазначеним кресленням. Таку перевiрку може виконати також iнший працiвник станцiї, персонально видiлений i затверджений наказом начальника дирекцiї.
При навантаженнi, вивантаженнi ВМ, якi належать вiйськовим ешелонам, органiзацiя навантажувально-розвантажувальних робiт i охорони вантажiв покладається на начальника ешелону.
8.6.3. Оформлення перевiзних документiв на вiйськовий ешелон (транспорт) провадиться одночасно з навантаженням. При заповненнi накладної на групу вагонiв у графi "Особливi вiдмiтки" начальник ешелону (транспорту) проставляє проти кожного вагона з ВМ вiдмiтку "ВМ", а на лицевому боцi - штемпелi, передбаченi пiдпунктом 5.5.4. в) цих Правил.
8.6.4. Формування вiйськового ешелону (транспорту) здiйснюється з дотриманням вимог пiдпунктiв 8.3.5 - 8.3.7 цих Правил.
Вагони, якi завантаженi танками, бронетранспортерами та iншою закритою бойовою технiкою, у яких розмiщенi ВМ як боєкомплект, прикриття не потребують.
Не дозволяється причеплення до вiйськового людського поїзда вагонiв з ВМ, негабаритними, радiоактивними вантажами, цистерн з кислотами, зрiдженими газами, легкозаймистими рiдинами, а також цистерн з-пiд зрiджених газiв, якi не належать до ешелону.
Розмiщення вiйськових варт i фахiвцiв, якi супроводжують ВМ при перевезеннi у складi вiйськового ешелону, провадиться за наказом начальника цього ешелону.
8.6.5. Попередження начальника ешелону (варти), чергового по ешелону щодо проведення маневрових робiт з вагонами, якi зайнятi особовим складом ешелонiв i вартами вiйськових транспортiв, а також про маневрову роботу, приймання i вiдправлення поїздiв сумiжними колiями здiйснюється працiвниками станцiї у порядку, установленому мiсцевою iнструкцiєю згiдно з пiдпунктом 8.3.17 цих Правил.
8.6.6. У разi перевезення ВМ у вiйськових ешелонах i транспортi необхiдно керуватися положеннями цього роздiлу, а також iншими нормативними документами.
8.6.7. Начальник ешелону (вiдправник вiйськового транспорту) несе вiдповiдальнiсть за наслiдки, що виникли через неправильне розмiщення i крiплення озброєння i вiйськової технiки з ВМ у вiйськовому ешелонi (транспортi).
8.7. Протипожежнi заходи при перевезеннi ВМ
8.7.1. Мiсця на станцiях, спецiально видiленi для навантаження, вивантаження i перевантаження ВМ, забезпечуються вiдправником/ одержувачем необхiдними засобами пожежогасiння залежно вiд властивостей ВМ, з якими виконуються вантажнi операцiї, вiдповiдно до аварiйної картки. Засоби пожежогасiння повиннi бути завчасно пiдготовленi i доставленi на мiсце навантаження (вивантаження) ВМ вiдправником/одержувачем.
Норми засобiв пожежогасiння i пожежного iнструменту, необхiднi для забезпечення мiсць навантаження, вивантаження i перевантаження ВМ, затверджуються начальником залiзницi разом з ЗКУ залежно вiд обсягiв навантаження, вивантаження i перевантаження таких вантажiв для кожного пункту.
Вiйськовi ешелони забезпечуються вiдправниками засобами пожежогасiння за нормами, установлюваними Мiноборони за узгодженням з МВС i Укрзалiзницею.
8.7.2. У разi проведення робiт з вагонами, завантаженими ВМ (технiчне обслуговування i ремонт вагонiв, вантажно-розвантажувальнi та маневровi роботи), забороняється:
користуватися для освiтлення вiдкритим вогнем (факелами, гнотами тощо), а також гасовими i свiчковими лiхтарями; для цього дозволяється використовувати тiльки справнi акумуляторнi або батарейнi електричнi лiхтарi;
провадити роботи з ремонту й обслуговування з використанням факелiв, якi горять, кiнцiв, жаровень, газового й електричного зварювання;
палити ближче 100 м вiд мiсця навантаження, вивантаження, перевантаження ВМ;
застосовувати електричнi акумулятори або батарейнi лiхтарi всерединi вагона з ВМ.
Керiвник вантажно-розвантажувальних робiт не повинен допускати до робiт з ВМ осiб, якi мають при собi сiрники, запальнички та iншi речi для палiння.
8.7.3. Перед навантаженням (вивантаженням) ВМ на станцiї її вiдповiдальний працiвник i керiвник навантаження (вивантаження) має передбачити порядок розосередження майна, швидке прибирання вагонiв i вiдведення автомобiлiв з ВМ у разi виникнення пожежi i загрози вибуху на безпечну вiдстань.
Порядок перевезення вантажних автомобiлiв з ВМ у межах станцiї i подача їх до мiсця навантаження (вивантаження) регулюються вiдповiдальним представником вiдправника (одержувача).
Автомобiлi, що очiкують навантаження i вивантаження, не можуть залишатися навiть на короткий час без нагляду водiїв; автомобiлi повиннi бути вiддаленi на вiдстань не менше 25 м вiд мiсць навантаження (вивантаження); двигуни мають бути вимкненi.
Скупчення людей i великих партiй вантажiв бiля рухомого складу з ВМ, а також допуск стороннiх осiб на мiсця навантаження i вивантаження цих вантажiв забороняється.
8.7.4. Автомобiлi, якi використовуються для навантаження, вивантаження, перевантаження ВМ, мають бути справними i вiдповiдати вимогам безпеки, якi передбаченi Правилами дорожнього перевезення небезпечних вантажiв. Автомобiлi й автонавантажувачi, якi працюють на рiдкому паливi, повиннi бути забезпеченi вогнегасниками й обладнанi iскрогасниками; над глушниками обладнується спецiальний щит.
Несправнi автомобiлi й автонавантажувачi (без iскрогасникiв, з викидами iскор з глушника, з установкою запалювання на розрив шляхом утворення iскор на зовнiшнiх частинах свiчок, з протiканням бензобака i бензопроводу, з незакрiпленими деталями тощо) до перевезення вантажiв i до вантажно-розвантажувальних робiт не допускаються.
Крани на автомобiльному ходу, що використовуються для вантажно-розвантажувальних робiт з такими вантажами, повиннi мати на викидних трубах надiйнi iскрогасники, а електрокрани - надiйне заземлення.
8.7.5. На тепловозах i електровозах має бути протипожежне обладнання за нормами, установленими Укрзалiзницею.
Паровоз на твердому або рiдкому паливi, який подається у поїзд, у складi якого є вагони з ВМ, забезпечується, крiм загальної норми протипожежного обладнання, двома пiнними або порошковими вогнегасниками мiсткiстю не менше 10 л.
Маневровi локомотиви, якi здiйснюють роботу з ВМ, повиннi мати справнi iскрогаснi пристрої.
На пожежну охорону залiзниць покладається контроль за наявнiстю i справним станом засобiв пожежогасiння, пожежного iнструмента й обладнання на локомотивах та на мiсцях виконання вантажних робiт з ВМ на станцiях.
9. Органiзацiя перевезення радiоактивних матерiалiв
9.1. Загальнi положення
9.1.1. Перевезення радiоактивних матерiалiв здiйснюється вiдповiдно до нормативних документiв, зазначених у пiдпунктi 1.5.1 цих Правил.
9.1.2. Радiацiйний контроль при перевезеннi здiйснюється вiдправником - при пiдготовцi вантажу до навантаження i перевезення; одержувачем - при вивантаженнi вантажу.
Санепiдстанцiї залiзниць здiйснюють у встановленому порядку нагляд за дотриманням радiацiйної безпеки при перевезеннi радiоактивних матерiалiв.
9.1.3. Беспосередню вiдповiдальнiсть за безпеку перевезення радiоактивних матерiалiв несе вiдправник вiдповiдно до чинного законодавства.
9.1.4. Конструкцiя пакувального комплекту повинна забезпечувати стiйкiсть комплекту при перевезеннi, надiйне i вiдповiдне закрiплення його на рухомому складi, навантаження на пiдлогу вагона має бути не бiльше 2200 кгс/м2 (2,2 тс/м2), а унiверсального контейнера - не бiльше 1000 кгс/м2 (1 тс/м2).
9.1.5. Перед вiдправленням вiдправник повинен вимiряти рiвень випромiнювання на поверхнях упаковки та на вiдстанi 1м вiд поверхонь упаковки (транспортний iндекс) i за цими показниками визначити категорiю упаковки вiдповiдно до таблицi 7.3 додатка 1 до цих Правил.
9.1.6. У разi виникнення аварiй пiд час перевезення радiоактивних матерiалiв необхiдно керуватися заходами, розробленими вiдправником вiдповiдно до Положення щодо планування заходiв та дiй на випадок аварiй пiд час перевезення радiоактивних матерiалiв, затвердженого наказом Держатомрегулювання вiд 07.04.2005 N 38, зареєстрованого в Мiн'юстi 22.04.2005 за N 431/10711, якi включенi до перевiзних документiв згiдно з пiдпунктом 5.5.3 цих Правил. Крiм цього, необхiдно керуватися особливостями лiквiдацiї наслiдкiв аварiйної ситуацiї вiдповiдно до положень пункту 1.9 цих Правил.
9.2. Приймання до перевезення радiоактивних матерiалiв
9.2.1. Залежно вiд кiлькостi, маси упаковок та транспортних пакетiв i транспортного iндексу перевезення радiоактивних матерiалiв можуть здiйснюватися вагонними вiдправками в критих або вiдкритих вагонах (без гальмових площадок), в унiверсальних контейнерах залiзницi або вiдправникiв (одержувачiв), у спецiалiзованих контейнерах вiдправникiв (одержувачiв), а також вантажобагажем у поштовобагажних i пасажирських поїздах.
9.2.2. Для постiйного перевезення упаковок з радiоактивними матерiалами можуть бути використанi спецiально обладнанi вагони, якi належать вiдправникам або одержувачам.
9.2.3. Перевезення упаковок з короткоживучими нуклiдами (перiод пiврозпаду до 15 дiб) або таких, якi вимагають дотримання певного температурного режиму, вантажними поїздами не допускається.
9.2.4. Будь-яка упаковка або транспортний пакет, що має транспортний iндекс бiльший 10, або вантаж, що має iндекс безпеки з критичностi бiльший 50, перевозяться лише на умовах виняткового використання.
Рiвень випромiнювання для вантажiв, що перевозяться на умовах виняткового використання, не повинен перевищувати:
а) 10 мЗв/год у будь-якiй точцi на зовнiшнiй поверхнi будь-якої упаковки або пакувального комплекту i лише може перевищувати 2 мЗв/год за умови, що:
вагон обладнаний огородженням, що за звичайних умов перешкоджає доступу стороннiх осiб усередину огородженого простору;
ужито заходiв, спрямованих на закрiплення упаковок або транспортних пакетiв таким чином, щоб їхнє положення всерединi вагона або контейнера пiд час перевезення за звичайних умов залишалося незмiнним;
не проводиться жодних навантажувально-розвантажувальних операцiй пiд час перевезення;
б) 2 мЗв/год у будь-якiй точцi на зовнiшнiй поверхнi вагона, включаючи верхню i нижню поверхню, або в разi вiдкритого вагона - у будь-якiй точцi вертикальних площин, що проходять через зовнiшнi межi вагона, на верхнiй поверхнi вантажу i нижнiй зовнiшнiй поверхнi вагона;
в) 0,1 мЗв/год у будь-якiй точцi на вiдстанi 2 м вiд вертикальних площин, утворених зовнiшнiми боковими поверхнями вагона, або, якщо вантаж перевозиться у вiдкритому вагонi, - у будь-якiй точцi на вiдстанi 2 м вiд вертикальних площин, що проходять через зовнiшнi межi вагона.
9.2.5. Вагони, повнiстю завантаженi упаковками з радiоактивними матерiалами, не повиннi включатися у поїзд поруч з пасажирськими вагонами, з вантажними вагонами з людьми, з вагонами, якi мають гальмiвну площадку або завантаженими вибухонебезпечними, легкозаймистими вантажами або газами.
Контейнери з радiоактивними матерiалами перевозяться у вагонах без сортування пiд час перевезення. Такi контейнери встановлюються у середнiй частинi вагона, який не має гальмiвної площадки.
9.2.6. Пiд час приймання упаковок або пакувальних комплектiв з радiоактивним матерiалом органи санiтарного нагляду на залiзницi можуть зробити контрольну дозиметричну перевiрку i при виявленнi невiдповiдностi одержаних результатiв з даними супровiдних документiв залiзниця має право вiдмовити в прийманнi вантажiв до перевезення.
Виявленi порушення оформляються актами загальної форми. Копiї актiв направляються до вiдповiдних компетентних органiв, а також вiдправнику.
9.2.7. Завезення радiоактивних вантажiв провадиться: на станцiї, де є спецiальнi склади для їх зберiгання, за 24 години до вiдправлення; на станцiї, де упаковки з радiоактивними матерiалами зберiгаються на загальних складах, за 6 годин до вiдправлення в денний час i за 12 годин при вiдправленнi з 9 до 11 години наступного дня.
Навантаження-розвантаження упаковок або пакувальних комплектiв III транспортної категорiї, якi перевозяться на умовах "виняткового використання", повиннi провадитися тiльки навантажувально-розвантажувальними механiзмами i тiльки силами вiдправникiв-одержувачiв.
9.2.8. Про наявнiсть у складi поїзда вагонiв з радiоактивними матерiалами в натурному листi проставляється вiдмiтка "Радiоактивно".
9.2.9. Вiдправник зобов'язаний у день здавання вантажу до перевезення повiдомити одержувача про вiдправлення на його адресу радiоактивних матерiалiв iз зазначенням таких даних: найменування вантажу, кiлькiсть мiсць, маса упаковок або пакувальних комплектiв, дата вiдправлення, номер вiдправки i вагона (контейнера).
9.2.10. Одержувач має вiдстежувати надходження вiдправлених на його адресу вантажiв i, у разi їх неприбуття у встановленi термiни, пред'явити залiзницi вимоги щодо розшуку i доставки. Станцiя призначення повинна повiдомити про те, що сталося, органам внутрiшнiх справ i санiтарного нагляду на транспортi, вiдправнику i забезпечити розшук вантажiв за заявою одержувача з доданням вiдповiдних документiв; у разi вiдсутностi в одержувача зазначених документiв - за повiдомленням вiдправника.
9.2.11. Станцiя призначення пiсля прибуття вантажу повинна негайно повiдомити одержувача. Останнiй зобов'язаний протягом 12 годин з моменту прибуття вивезти їх зi станцiї незалежно вiд стану упаковок або пакувальних комплектiв. У разi несвоєчасного одержання одержувачем вантажiв у пунктах призначення i затримки їх вивезення залiзниця повинна звернутися до органiв внутрiшнiх справ на транспортi для вжиття заходiв щодо примусового їх вивезення одержувачем.
9.2.12. Якщо одержувача, зазначеного в накладнiй, не виявиться на станцiї призначення, то вiдправник протягом однiєї доби пiсля одержання вiд залiзницi вiдповiдного повiдомлення зобов'язаний вирiшити питання щодо повернення вантажу.
9.2.13. У разi виявлення порушення пломби упаковок або пакувальних комплектiв чи їх пошкодження складається акт загальної форми без розкриття i перевiрки мiсткостi та негайно повiдомляються вiдправник, органи санiтарного нагляду i Мiнiстерства внутрiшнiх справ України. Доступ до таких упаковок або пакувальних комплектiв повинен бути обмежений. Фахiвцi повиннi якомога швидше оцiнити ступiнь радiацiйного забруднення та рiвень випромiнювання. У цьому випадку контролю повиннi пiдлягати упаковки або пакувальнi комплекти, транспортний засiб, прилеглi зони навантаження (розвантаження). У разi необхiдностi мають бути вжитi заходи для захисту людей, майна, навколишнього середовища вiдповiдно до аварiйних планiв, затверджених в установленому порядку.
9.2.14. Пiсля вивантаження з вагона чи унiверсальних контейнерiв радiоактивних матерiалiв одержувач зобов'язаний провести радiометричну перевiрку вагонiв i контейнерiв (не повинно бути нефiксованого забруднення радiоактивними речовинами) i зняти з них знаки радiацiйної небезпеки.
Про вiдсутнiсть нефiксованого забруднення та дезактивацiї вагонiв i контейнерiв до встановленої норми (не бiльше 5 мкЗв/год) одержувач повинен видати станцiї довiдку, засвiдчену органами санiтарного нагляду. До моменту видачi довiдки вагони та контейнери залишаються у користуваннi в одержувача.
Дезактивацiя вагонiв виконується силами i засобами одержувача пiд контролем представникiв органiв санiтарного нагляду на залiзничному транспортi.
Витрати, пов'язанi з дезактивацiєю вагонiв та їх затримкою з цiєї причини, пред'являються одержувачем у встановленому порядку органiзацiї, з вини якої вiдбулося забруднення.
9.2.15. Вагони й обладнання, що регулярно використовуються для перевезення радiоактивних матерiалiв, повиннi перiодично перевiрятися з метою визначення рiвня їх забруднення. Частота проведення таких перевiрок залежить вiд вiрогiдностi забруднення й обсягiв перевезення радiоактивних матерiалiв.
9.3. Перевезення радiактивних матерiалiв пасажирськими поїздами
9.3.1. Кiлькiсть упаковок або транспортних пакетiв I категорiї, якi одночасно перевозяться у багажному вагонi, не обмежується. Перевезення здiйснюється без перевантаження на шляху прямування.
9.3.2. Дрiбнi партiї упаковок II i III категорiй або пакувальних комплектiв можуть прийматися до перевезення вантажобагажем, якщо:
загальна кiлькiсть упаковок II i III категорiй або пакувальних комплектiв така, що сума транспортних iндексiв не перевищує 10;
максимальна маса однiєї упаковки або пакувального комплекта не бiльше нiж 165 кг при навантаженнi i вивантаженнi засобами вiдправника й одержувача механiзованим способом i не бiльше нiж 50 кг при ручному навантаженнi;
мiнiмальна маса брутто однiєї упаковки 10 кг, а розмiр не менше нiж 0,2 х 0,2 х 0,2 м.
Вiдправки, якi мають упаковки або пакувальнi комплекти масою бiльше 50 кг, приймаються лише за умови, що на станцiї призначення поїзд згiдно з розкладом має стоянку не менше 5 хв.
9.3.3. Одержувач зобов'язаний з'явитися на станцiю за вантажобагажем, який прибув на його адресу, завчасно до прибуття пасажирського поїзда.
У разi неявки одержувача вантажобагаж вивантажується з багажного вагона в багажну комору. Одночасно начальник станцiї вживає заходiв згiдно з пiдпунктом 9.2.12 цих Правил.
9.4. Укладання, роздiлення (вiддiлення) радiоактивних матерiалiв пiд час перевезення i транзитного зберiгання
9.4.1.Упаковки або транспортнi пакети повиннi вiддiлятися:
а) вiд персоналу в робочих зонах постiйного перебування на вiдстанi, розрахованiй з використанням дозового критерiю 5 мЗв на рiк;
б) вiд членiв критичної групи населення у мiсцях загального доступу на вiдстанi, розрахованiй з використанням дозового критерiю 1 мЗв на рiк;
в) на достатнiй вiдстанi вiд непроявлених фотографiчних плiвок; ця вiдстань визначається з розрахунку, що радiоактивне опромiнення непроявлених фотографiчних плiвок у зв'язку з перевезенням радiоактивного матерiалу повинно бути обмежене рiвнем 0,1 мЗв на партiю вантажу таких плiвок.
Упаковки або транспортнi пакети II та III категорiй не дозволяється перевозити у вiддiленнях вагонiв разом з людьми, за винятком вiддiлень, призначених для осiб, що супроводжують такi упаковки.
9.4.2. Укладання вантажiв пiд час перевезення i транзитного зберiгання
Упаковка або транспортний пакет за умови, що середнiй тепловий потiк бiля поверхнi не перевищує 15 Вт/м2, а вантаж, що безпосередньо оточує їх, не перебуває в мiшках або пакетах, може перевозитися серед упакованого генерального вантажу без дотримання особливих положень щодо укладення, крiм випадкiв, коли компетентним органом у сертифiкатi про затвердження конструкцiї може бути обумовлена особлива вимога.
Розмiщення контейнерiв, накопичення упаковок, транспортних пакетiв повиннi контролюватися таким чином:
а) за винятком випадкiв виняткового використання, загальна кiлькiсть упаковок, транспортних пакетiв та контейнерiв у вагонi повинна обмежуватися таким чином, щоб сума транспортних iндексiв у вагонi не перевищувала 50; для радiоактивних матерiалiв з низькою питомою активнiстю (LSA-I) не встановлюються обмеження щодо суми транспортних iндексiв;
б) рiвень випромiнювання за звичайних умов перевезення не повинен перевищувати в будь-якiй точцi на зовнiшнiй поверхнi вагона 2 мЗв/год i 0,1 мЗв/год на вiдстанi 2 м вiд нього;
в) сума iндексiв безпеки з критичностi в контейнерi або вагонi не повинна перевищувати 50, а в умовах виняткового використання 100;
г) при перевезеннi в умовах виняткового використання не встановлюються обмеження щодо суми транспортних iндексiв на один вагон.
9.4.3. Вiдокремлення упаковок та транспортних пакетiв, що мiстять подiльнi матерiали, пiд час перевезення i транзитного зберiгання
Будь-яка група упаковок, транспортних пакетiв i контейнерiв, у яких мiстяться подiльнi матерiали i якi водночас перебувають на транзитному зберiганнi в будь-якiй однiй зонi зберiгання, повинна бути обмежена таким чином, щоб загальна сума iндексiв безпеки з критичностi групи не перевищувала величину 50. Кожна група повинна зберiгатися таким чином, щоб забезпечувалася мiнiмальна вiдстань 6 м до iнших груп упаковок та транспортних пакетiв.
Якщо загальна сума iндексiв безпеки з критичностi у вагонi або контейнерi є бiльшою нiж 50, то зберiгання повинно органiзовуватися таким чином, щоб для iнших груп упаковок, транспортних пакетiв або контейнерiв, що мiстять подiльнi матерiали, або iнших вагонiв з радiоактивними матерiалами забезпечувалася мiнiмальна вiдстань 6 м.
10. Додатковi положення, якi застосовуються до окремих категорiй вантажiв
10.1. Мiнiмальнi норми прикриття
При формуваннi поїздiв i проведеннi маневрової роботи з вагонами, завантаженими небезпечними вантажами, необхiдно дотримуватися норм, указаних у колонцi 19 додатка 2 до цих Правил, та пiдпункту 8.3.6 цих Правил щодо прикриття (вiдокремлення) вагонiв вiд локомотивiв i вагонiв з людьми.
Прикриттям можуть слугувати вагони з безпечними вантажами або порожнi вагони i цистерни з-пiд безпечних вантажiв.
10.2. Умови розпуску iз сортувальної гiрки
Вимоги безпеки при маневровiй роботi i розпуску вагонiв з сортувальної гiрки вказанi в колонцi 20 додатка 2 до цих Правил.
Якщо в перевiзних документах на вагони є штемпель "З гiрки не спускати" (код М1 у колонцi 20 додатка 2 до цих Правил), то маневри з цими вагонами повиннi провадитися осаджуванням або "зйомом" локомотивом з сторони пiдгiркового парку з дотриманням норм прикриття з особливою обережнiстю, без поштовхiв i рiзких зупинок. Швидкiсть з'єднання вагонiв при їх зчепленнi з iншими вагонами або з локомотивом не повинна перевищувати 3 км/год. Пропуск цих вагонiв через сортувальну гiрку повинен виконуватися тiльки з локомотивом.
Штемпель у перевiзних документах "З гiрки спускати обережно" (код М2) означає, що вагони допускається розпускати iз сортувальної гiрки за умови виключення спiвударiв вагонiв з вагонами, що перебувають на сортувальних колiях, та подальшим проведенням маневрiв поштовхами. Швидкiсть з'єднання вагонiв при їх зчепленнi з iншими вагонами або з локомотивом не повинна перевищувати 5 км/год.
При перевезеннi вантажiв у тарi з скла, порцеляни та фарфору у перевiзних документах проставляється штемпель "З гiрки спускати обережно".
10.3. Очищення транспортних засобiв пiсля вивантаження
10.3.1. Пiсля вивантаження небезпечних вантажiв iз контейнерiв та вагонiв парку залiзниць одержувачi мають зiбрати i винести з них залишки вантажiв, якi перевозилися, смiття, залишки крiплення з дотриманням заходiв безпеки, у разi потреби їх промити та провести дезактивацiю (дегазацiю), зняти знаки небезпеки з вагонiв та контейнерiв.
Власнi вагони або контейнери, в яких перевозилися небезпечнi вантажi навалом/насипом та якi не використовуються для перевезення такого ж самого вантажу, повиннi повнiстю бути очищенi. Якщо очищення вагонiв та контейнерiв на станцiї вивантаження не провадилося, перевезення їх у порожньому станi здiйснюється на умовах вантажу, що перевозився до вивантаження.
10.3.2. Пiсля вивантаження з вагонiв та унiверсальних контейнерiв загального парку небезпечних вантажiв, якi мають знаки небезпеки 6.1, 6.2, 8, а також паковань з вантажами за номером ООН 3245 (Мiкроорганiзми генетично змiненi), з метою попередження отруєння людей, тварин i забруднення вантажiв одержувач зобов'язаний своїми силами i засобами старанно очистити вагони та надати залiзницi завiрену довiдку (яка зберiгається у справах станцiї) про те, що при вивантаженнi вантажу з вагона або контейнера витоку, розсипання або специфiчного запаху не було. Одержувач несе вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть iнформацiї, указаної в довiдцi.
У разi витоку, розливу, розсипу, залишкiв вантажу або специфiчного запаху пiсля вивантаження з вагонiв або контейнерiв вiдправник повинен знешкодити їх екологiчно безпечними методами та промити гарячою водою у разi потреби. Контроль за промиванням i знешкодженням вагонiв та контейнерiв пiсля вивантаження отруйних i їдких речовин покладається на органи санiтарного нагляду на залiзничному транспортi i здiйснюється одержувачем, вiдповiдальним за промивання i знешкодження вагонiв.
Пiсля проведення контролю щодо промивання та знешкодження вагона одержувач зобов'язаний видати станцiї спецiальну довiдку, завiрену представником органiв санiтарного нагляду про можливiсть перевезення в них людей, тварин, фуражу, продовольчих та iнших вантажiв. Довiдка зберiгається у справах станцiї. Без довiдки про знешкодження i промивання вагони станцiєю не приймаються.
10.4. Спецiальнi положення щодо завантаження, розвантаження, обробки
Якщо в колонцi 15 додатка 2 до цих Правил наводиться код, який починається з лiтер "CW", то застосовуються спецiальнi положення щодо вантажних операцiй та обробки вантажу, наведенi в додатку 10 до цих Правил.
Директор Департаменту залiзничного транспорту | М. Макаренко |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Голови Державного комiтету України з промислової безпеки, охорони працi та гiрничого нагляду | О. I. Долматов |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства транспорту та зв'язку України вiд 25 листопада 2008 р. N 1430 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 лютого 2009 р. за 181/16197 |
Змiни до Правил перевезення наливних вантажiв
1. Пiдпункт 1.1.3 викласти в такiй редакцiї:
"1.1.3 Вантажi, що перевозяться наливом, подiляються на безпечнi, якi транспортуються з дотриманням загальних умов, i небезпечнi, для яких, крiм загальних умов, повиннi виконуватися спецiальнi умови, передбаченi цими Правилами та "Правилами перевозок опасных грузов по железным дорогам".
2. Пiдпункт 1.1.4 викласти в такiй редакцiї:
"1.1.4 До перевезення залiзницями приймаються наливнi безпечнi вантажi, викладенi в Алфавiтному покажчику (додаток 1 до цих Правил).
3. Пiдпункти 1.1.6, 1.1.7, 1.2.2 - 1.2.4, 1.2.6 виключити, пункти 1.2.5, 1.2.7 - 1.2.9 вважати вiдповiдно пунктами 1.2.2 - 1.2.5.
4. Друге речення другого абзацу пiдпункту 1.2.3 викласти в такiй редакцiї:
"Порожнi спецiалiзованi власнi та орендованi цистерни, контейнери-цистерни пiсля вивантаження небезпечних вантажiв пломбуються одержувачем".
5. Абзац п'ятий пiдпункту 1.2.3 доповнити реченням такого змiсту:
"Перевезення непромитих цистерн здiйснюється на умовах перевезення вантажiв, що перевозилися в них до зливання; у пересильнiй накладнiй у графi "Найменування вантажу, який було злито з цистерни" зазначаються: код вантажу, найменування вантажу, номер ООН, знаки небезпеки (додатковий знак небезпеки зазначається в дужках), номер аварiйної картки, у верхнiй частинi накладної проставляються вiдомостi та штемпелi про небезпеку, знаки небезпеки на цистернi повиннi бути добре видимi".
6. Другий, третiй i четвертий абзаци пiдпункту 1.4.12 викласти в такiй редакцiї:
"Цистерни повиннi подаватися пiд завантаження тих вантажiв, для перевезення яких вони призначенi згiдно з технiчною документацiєю на цистерни.
Цистерни з трафаретами "Бензин" i "С" використовуються тiльки для перевезення свiтлих нафтопродуктiв. Використання цих цистерн пiд налив темних нафтопродуктiв не дозволяється. Використання цистерн для перевезення iнших вантажiв дозволяється Укрзалiзницею на пiдставi висновку заводу - виробника. При цьому налив у цистерни повинен здiйснюватися без перевищення їх вантажопiдйомностi, а заповнення котла рiдиною має бути менше 20 % або бiльше 80 % його об'єму".
7. Перше речення пiдпункту 1.4.15 викласти в такiй редакцiї:
"1.4.15 Власнi вантажнi вагони допускаються до виходу на загальну мережу залiзниць України пiсля реєстрацiї у картотецi власних вантажних вагонiв Головним iнформацiйно-обчислювальним центром Укрзалiзницi (далi - ГIОЦ) i автоматизованому банку даних iнвентарного парку вантажних вагонiв залiзниць та вагонiв, якi належать пiдприємствам i органiзацiям (далi - АБД ПВ) у порядку, встановленому Правилами реєстрацiї та експлуатацiї власних вантажних вагонiв, затвердженими наказом Мiнiстерства транспорту та зв'язку України вiд 28.09.2004 N 856, зареєстрованими в Мiнiстерствi юстицiї України 15.10.2004 за N 1316/9915".
8. Пiдпункт 1.5.5 доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Технiчний огляд вагонiв i контейнерiв здiйснюється у день подачi пiд завантаження".
9. У пiдпунктi 1.5.6 слова та цифри "Типовым технологическим процессом работы железнодорожной станции по наливу и сливу нефтегрузов и промывочно-пропарочных предприятий по очистке и подготовке цистерн под перевозку грузов", затвердженим наказом МШС СРСР вiд 03.05.82 N Г-14540" замiнити словами "Технологiчним процесом роботи залiзничних станцiй з наливу та зливання нафтовантажiв i промивально-пропарювальних станцiй з очищення та пiдготовки цистерн для перевезення вантажiв".
10. Пiдпункт 1.5.17 викласти в такiй редакцiї:
"1.5.17 З метою запобiгання витоку наливних вантажiв з цистерн (контейнерiв-цистерн) вiдправник має перед завантаженням розрахувати їх ступiнь наповнення з урахуванням максимальних параметрiв (об'ємного термiчного розширення вантажiв та температури речовини при перевезеннi) згiдно з такими вимогами:
в залежностi вiд властивостей вантажiв ступiнь наповнення (далi - h) цистерни (контейнера-цистерни) визначається:
а) для легкозаймистих речовин без додаткових видiв небезпеки (токсичнiсть або корозiйна активнiсть), що перевозяться при температурi навколишнього середовища з вентиляцiйною системою або запобiжними клапанами (у тому числi у разi, якщо перед ними встановлена розривна мембрана):
h = 100 / (1 + a · (tм - tн)), %,
де tм - максимальна температура речовини при перевезеннi, °C;
tн - температура речовини при наливi, °C;
a - коефiцiєнт об'ємного термiчного розширення рiдини в межах мiж 15° C i 50° C.
Коефiцiєнт об'ємного термiчного розширення рiдин визначається за формулою:
a = (r15 - r50) / (35 · r50),
де r50, r15 - вiдносна густина рiдини при температурах 15° C i 50° C вiдповiдно, кг/м3;
б) для токсичних або корозiйних речовин (легкозаймистих або незаймистих), що перевозяться при температурi навколишнього середовища, з вентиляцiйною системою або запобiжними клапанами (у тому числi у разi, якщо перед ними встановлена розривна мембрана):
h = 98 / (1 + a · (tм - tн)), %,
в) для легкозаймистих i слаботоксичних або слабокорозiйних речовин, що перевозяться при температурi навколишнього середовища, що герметично закриваються, без запобiжного пристрою:
h = 97 / (1 + a · (tм - tн)), %,
г) для сильнотоксичних, токсичних, сильнокорозiйних або корозiйних речовин (легкозаймистих або незаймистих), що перевозяться при температурi навколишнього середовища, що герметично закриваються, без запобiжного пристрою:
h = 95 / (1 + a · (tм - tн)), %,
ґ) якщо цистерна обладнана нагрiвальними пристроями, за допомогою яких температура вантажу пiдтримується при перевезеннi вище 50° C, найвищий ступiнь наповнення не повинен перевищувати 95 %;
д) у межах вантажопiдйомностi рiдину з густиною понад 0,84 г/см3 наливають у чотиривiснi цистерни вантажопiдйомнiстю 60 т з об'ємом котла 72,7 м3, якi мають трафарет "Бензин" (тип калiбровки 53а), а з густиною бiльше одиницi - в iншi типи цистерн;
Не дозволяється завантаження цистерн i контейнерiв-цистерн вище їх вантажопiдйомностi".
11. У другому реченнi пiдпункту 2.1.4 слова та цифри "затвердженим МШС у 1976 р." замiнити словами "наведеному в Технологiчному процесi роботи залiзничних станцiй з наливу та зливання нафтовантажiв i промивально-пропарювальних станцiй з очищення та пiдготовки цистерн для перевезення вантажiв".
12. У пiдпунктах 2.2.5, 2.5.6, 2.7.2, 2.7.3, 2.10.7 слова та цифру "згiдно з додатком 1" i "вiдповiдно до додатка 1" виключити.
13. У пiдпунктi 2.9.5 слово "Небезпечно" виключити.
14. Додаток 1 викласти в новiй редакцiї, що додається.
Директор департаменту залiзничного транспорту | М. Макаренко |
Додаток 1 до Правил перевезення наливних вантажiв |
АЛФАВIТНИЙ ПОКАЖЧИК БЕЗПЕЧНИХ ВАНТАЖIВ, ЩО ДОПУСКАЮТЬСЯ ДО ПЕРЕВЕЗЕННЯ НАЛИВОМ У ВАГОНАХ-ЦИСТЕРНАХ, ВАГОНАХ БУНКЕРНОГО ТИПУ ТА КОНТЕЙНЕРАХ-ЦИСТЕРНАХ
Найменування вантажу | У яких вагонах (контейнерах) дозволяється перевозити | Спецiальнi трафарети на цистернi i контейнерi | Примiтки |
Авiваж К-1 | У власних цистернах в/в | "Авiваж", трафарет приписки | |
Автол | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Т" | |
Алкiлбензол лiнiйний C10 - C14 | У власних цистернах в/в | "Алкiлбензол", "Х", трафарет приписки | |
Алкiлсульфонат | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Алкiлсульфонат", "Х", трафарет приписки | |
Антиокисник деревно-смоляний (iнгiбiтор) | У власних цистернах в/в | "Антиокисник", "Т", трафарет приписки | |
Антисептичний препарат "Аквабор" | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Аквабор", "Х", трафарет приписки | |
Антиполiмеризатор деревно-смоляний | У власних цистернах в/в | "Антиполiмеризатор", "Х", трафарет приписки | |
Антисептик ЖТК | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Т" | |
Асидол | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "С" або "СТ" | |
Асидол-милонафт | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "С" або "СТ" | |
Барда мелясна упарена пiсляспиртова | У власних цистернах в/в | "Барда", "П", трафарет приписки | |
Бiтуми, в'язкi | У бункерних напiв-вагонах | ||
Бiтуми, рiдкi | У спецiалiзованих цис-тернах з пристроєм для обiгрiву | "Т" | |
Брикетин | У спецiалiзованих цистернах в/в з при-строєм для обiгрiву | "Брикетин", "Х", трафарет приписки | |
Виноматерiали, що мiстять менше 24 % спирту вiд об'єму | У спецiалiзованих цистернах в/в або орендованих | "Виноматерiали", "П", трафарет приписки |
Див. п. 2.3 Правил |
Води мiнеральнi природнi i штучнi | У спецiалiзованих цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Вода мiнеральна", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3.4 Правил |
Гач дистилятний | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "Гач", "Т", трафарет приписки | |
Гiдроль | У власних цистернах в/в або орендованих | "Гiдроль", "Х", трафарет приписки | |
Гiдрополь | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "Гiдрополь", "Х", трафарет приписки | |
Глiцерин, технiчний | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Глiцерин","Х", трафарет приписки | |
Деемульгатор нафтових емульсiй ОЖК | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "ОЖК", " Х", трафарет приписки | |
Деемульгатор НЧК | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Т" | |
Дiiзобутилфталат | У власних цистернах в/в або орендованих | "Дiiзобутилфталат", "Х", трафарет приписки | |
Дибутилфталат | У власних цистернах в/в | "Пластифiкатор ", "Х", трафарет приписки | |
Диметилфталат | У власних цистернах в/в або орендованих | "Пластифiкатор ", "Х", трафарет приписки | |
Депресатор АзНИИ | У цистернах з нижнiм зливом | "Т" | |
Диспергент нафти ОМ-6 | У власних цистернах в/в або орендованих | "Диспергент", "Х", трафарет приписки | |
Дистилят вакуумний | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом. У спецiалiзованих контейнерах-цистернах | "С" або "Т" | |
Дистиляти мастил: I-5а, I-8а, трансформатор-ного, МВП | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм
або з нижнiм зливом У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"С" або "Т" | |
Дiбутилсебацiнат | У власних цистернах в/в | "Пластифiкатор", "Х", трафарет приписки | |
Дiоктилсебацiнат | У власних цистернах в/в або орендованих | "Пластифiкатор ДОС", "Х", трафарет приписки | |
Дiоктилфталат | У власних цистернах в/в або орендованих | "Пластифiкатор ДОФ", "Х", трафарет приписки | |
Добрива карбамiдо- амiачнi (КАС) (частка азоту у нiтратнiй формi менше 12 %) |
У спецiалiзованих цистернах в/в | " Добрива карбамiдоамiачнi КАС", "Х", трафарет приписки | Див. п. 1.4.12 Правил |
Дубителi синтетичнi (N 2) | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Дубителi", "Х", трафарет приписки | |
Збирач ОР-100 | У власних цистернах в/в або орендованих | "ОР-100", "Х", трафарет приписки | |
Екстракт дубильний, рiдкий | У власних цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Екстракт дубильний", "Х", трафарет приписки |
|
Емульсоли | У власних цистернах в/в | "Емульсол", "Х",трафарет приписки | |
Емультал | У власних цистернах в/в | "Емультал", "Х", трафарет приписки | |
Ефiр N 2 | У спецiалiзованих алюмiнiєвих цистернах в/в | "Ефiр N 2", "Х", трафарет приписки | |
Жир баранячий | У власних цистернах в/в або орендованих | "Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Жир мiкробний технiчний | У власних цистернах в/в | "Жир мiкробний", трафарет приписки | |
Жир спермацетовий | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Жир тваринний кормовий | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир тваринний", "П", трафарет приписки | |
Жир тваринний технiчний | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир тваринний", "П", трафарет приписки | |
Жир яловичий | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Жири морських ссавцiв i риб | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Жири морських ссавцiв i риб, ветеринарнi | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Жири морських ссавцiв i риб, технiчнi | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир технiчний", трафарет приписки | |
Жири твариннi харчовi | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир харчовий ", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Залишки нафтовi, важкi | У цистернах з пристроєм для обiгрiву | "Т" | |
Замаслювачi А-1, НО-2, Б-73 | У власних цистернах в/в | "Замаслювачi","Х", трафарет приписки | |
Захисний вiск ЗВ-1 | У власних цистернах з пристроєм для обiгрiву | "Вiск","Х", трафарет приписки | |
Збирач ОР-100 | У власних цистернах в/в | "ОР-100","Х", трафарет приписки | |
Змочувач ДБ (дитретичний бутилфенiлполiглiколевий ефiр) | У власних цистернах в/в | " Змочувач ДБ", "Х", трафарет приписки | |
Iнгiбiтор вiдкладень мiнеральних солей IОМС-1 | У власних цистернах в/в або орендованих | "IОМС-1","Х", трафарет приписки | |
Iхтiолiн | У власних цистернах в/в | "Iхтiолiн", "Х", трафарет приписки | |
Кальцiй хлористий (кальцiю хлорид), розчин | У власних цистернах в/в або орендованих | "Кальцiй хлористий", "Х", трафарет приписки | |
Канiфоль (соснова) | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | " Канiфоль", "Х", трафарет приписки | |
Каталiзатор IМ-2201 вiдпрацьований | У спецiалiзованих цистернах в/в для сипучих вантажiв | "Каталiзатор", "Х", трафарет приписки | |
Кислоти нафтеновi | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Кислоти нафтеновi", "Х", трафарет приписки | |
Консервант кормiв "Бiсилан" | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Бiсилан", "Х", трафарет приписки | |
Консервант "Силобен" (водний розчин бензоату натрiю) | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Силобен", "Х", трафарет приписки | |
Концентрат полiiзобутилену | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Концентрат полiiзобутилену", "Х", трафарет приписки | |
Концентрат сульфiтно-спиртової барди | У власних цистернах в/в або орендованих | "Концентрат сульфiтно-спиртової барди ", "Х", трафарет приписки | |
Коньяки | У спецiалiзованих контейнерах-цистернах | "Коньяк", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Ксилiтан | У власних цистернах в/в або орендованих з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Ксилiтан", "Х", трафарет приписки | |
Лак АС-54 | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Лак АС", "Х", трафарет приписки | |
Лiгносульфонати технiчнi | У власних цистернах в/в або орендованих | " Лiгносульфонати", "Х", трафарет приписки | |
Мазут мастильний | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або нижнiм зливом | "Мазут", "Т" | |
Мазут "Пом'якшувач" | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або нижнiм зливом | "Мазут", "СТ" або "Т" | |
Мазут прямої перегонки | У цистернах з нижнiм зливом | "Мазут", "Т" | |
Мазут флотський | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або нижнiм зливом | "Мазут", "Т" | |
Масла базовi полiальфаолефiновi | У спецiалiзованих цистернах з унiверсальним зливним пристроєм | "Масла базовi полiальфаолефiновi", "Х", трафарет приписки | |
Масла iндустрiальнi вiдпрацьованi (МIВ, ММВ) | У власних цистернах в/в або орендованих з унiверсальним зливним приладом або з нижнiм зливом | "СТ" або "Т" | |
Масла мiнеральнi, свiтлi | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм
або нижнiм зливом У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"СТ" або "С" | |
Масла мiнеральнi, темнi | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм
або з нижнiм зливом У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"СТ" або "Т" | |
Масло мiнеральне нафтове | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "С" або "СТ" | |
Масло: - талове; - ойтисикове; - смерекове; - касторове технiчне |
У власних цистернах в/в або орендованих з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | Найменування вантажу, "Х", трафарет приписки |
|
Масло солярове | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "СТ", "Т" | |
Масло парфумерне | У власних цистернах в/в або орендованих з
унiверсальним зливним пристроєм чи з нижнiм
зливом У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Масло парфумерне", "Х", трафарет приписки | |
Масло для холодильних машин | У власних алюмiнiєвих цистернах в/в | Найменування вантажу, "Х", трафарет приписки | |
Мило канiфольне | У власних цистернах в/в або орендованих | "Мило канiфольне", "Х", трафарет приписки | |
Мило сульфатне | У власних цистернах в/в або орендованих | "Мило сульфатне", "Х", трафарет приписки | |
Мило технiчне, рiдке | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "Мило технiчне", "Х", трафарет приписки | |
Милонафт | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "СТ" або "Т" | |
Мийний препарат типу МЛ | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Сульфонол", "Х", трафарет приписки | |
Напiвгудрони | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "СТ" або "Т" | |
Натрiй хлористий (натрiю хлорид), розчин | У власних цистернах в/в | "Хлорид натрiю", "Х", трафарет приписки | |
Натрiй-iхтiол | У власних цистернах в/в | "Натрiй-iхтiол", "Х", трафарет приписки | |
Нафтозв'язувальне для брикетування вугiлля | У бункерних напiввагонах | ||
Неоноли | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "Неоноли", "Х", трафарет приписки | |
Нiгроли (масло трансмiсiйне) | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "С" або"СТ" | |
Нафтова сировина для виробництва олiфи | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Нафта", "Т" | |
Олiя: - арахiсова; - бавовникова; - гiрчична; - горiхова, технiчна; - з плодiв кiсточок i горiхiв мигдалю; - кедрова; - кокосова; - конопляна; - корiандрова, неефiрна; - кукурудзяна; - кунжутна; - лляна; - макова; - пальмова; - рапсова; - рижикова; - сафлорова; - соєва; - соняшникова; - сурiпкова |
У власних цистернах або орендованих з
унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм
зливом. У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Олiя", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Основа АМГ-10 для концетрату вiнiполу | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "С" або "СТ" | |
Паливо для мартенiвських печей | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "СТ", "Т" | |
Парафiни нафтовi, рiдкi або твердi | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"С" | |
Паста мийна для хутра, шовку i синтетики | У спецiалiзованих цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "Паста мийна", "Х", трафарет приписки | |
Патока | У власних цистернах в/в з нижнiм зливом У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Патока", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Петролатум | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Т" | |
Пiноутворювачi ПО-6ТС, ПО-6ЦТ | У власних цистернах в/в | "Пiноутворювач", "Х", трафарет приписки | |
Пластифiкатор ЛЗ-7, П-3 | У спецiалiзованих алюмiнiєвих цистернах в/в | "Пластифiкатор", "Х", трафарет приписки | |
Полiалкiлбензол | У власних цистернах в/в | "Полiалкiлбензол", "Х", трафарет приписки | |
Полiглiцерини | У власних цистернах в/в | "Полiглiцерини", "Х", трафарет приписки | |
Полiдiєни | У власних цистернах в/в | "Полiдiєни", "Х", трафарет приписки | |
Полiефiр ПДА-2000 | У власних цистернах в/в | "Полiефiр ПДА", "Х", трафарет приписки | |
Препарат БВ (масло для виробництва хiмiчних волокон) | У спецiалiзованих цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Препарат БВ", "Х", трафарет приписки | |
Присадка водяна до мазуту марки ВТI-4 | У власних цистернах в/в або орендованих | "ВТI-4", "Х", трафарет приписки | |
Присадка до мiнеральних масел | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "С" | |
Присадка полiметакрилату Д, ПМА | У власних цистернах в/в або орендованих | "ПМА", "Х", трафарет приписки | |
Пюре фруктове та овочеве | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Сок", "П", трафарет приписки | |
Присадка ЦIАТIМ-339 | У власних цистернах в/в або орендованих | "ЦIАТIМ-339", "Х", трафарет приписки | |
Реагент окислений крохмальний ОКР-4 | У власних цистернах в/в або орендованих | "ОКР-4", "Х", трафарет приписки | |
Рематол | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "Рематол","Х", трафарет приписки | |
Речовина допомiжна ОП-7, ОП-10 (40 % розчин) | У власних цистернах в/в або орендованих | "ОП-7", "ОП-10", "Х", трафарет приписки | |
Рiдина ПГВ | У власних цистернах в/в | "ПГВ", "Х", трафарет приписки | |
Рiдина гальмiвна "Том" | У власних цистернах в/в | "Рiдина гальмiвна", "Х", трафарет приписки | |
Рiдина технологiчна типу СНПХ-3100 | У власних цистернах в/в | "Рiдина СНПХ-3100", "Х", трафарет приписки | |
Рiдини мастильноохолодженi МР-4 "Синтал" | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм
або з нижнiм зливом У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"С" або "СТ" | |
Розчин сумiшi хлоридiв i сульфатiв натрiю, калiю, магнiю | У власних цистернах в/в | "Розчин сумiшi хлоридiв", "Х", трафарет приписки | |
Розчин вiдпрацьований цеху сiркоочищення (РОС) | У власних цистернах в/в | "РОС", "Х", трафарет приписки | |
Саломас нерафiнований для маргаринової промисловостi | У власних цистернах в/в або орендованих | "Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Саломас технiчний | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Саломас", "Х", трафарет приписки | |
Селiтра натрiєва, водний розчин концентрацiї менше 50 % | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Селiтра натрiєва", "Х", трафарет приписки | |
Синтамiд-5 | У власних цистернах в/в | "Синтамiд-5", "Х", трафарет приписки | |
Синтерол АФМ-12 | У власних цистернах в/в з пристроєм для обiгрiву | "Синтерол АФМ-12", "Х", трафарет приписки | |
Синтокс-20М | У власних цистернах в/в | "Синтокс", "Х", трафарет приписки | |
Смалець | У власних цистернах в/в або орендованих У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Жир харчовий", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Соапстоки темних мастил | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "СТ" або "Т" | |
Соки, не названi в алфавiтi | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Сок", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Соку концентрат | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Сок", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Пюре фруктове та овочеве | У власних цистернах в/в У спецiалiзованих контейнерах-цистернах |
"Сок", "П", трафарет приписки | Див. п. 2.3 Правил |
Сульфонол, паста | У власних цистернах в/в | "Сульфонол", "Х", трафарет приписки | |
Сульфорицинат Е | У власних цистернах в/в | "Сульфорицинат", "Х", трафарет приписки | |
Термогазойль | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм або з нижнiм зливом | "СТ" або "Т" | |
Термолан (сумiш вищих алкiлнафталiнiв) | У власних цистернах в/в | "Термолан", "Х", трафарет приписки | |
Тiоколи рiдкi | У спецiалiзованих цистернах в/в | "Тiоколи", "Х", трафарет приписки | |
Триетаноламiна сiль алкiлбензолсульфокислоти, водний розчин | У власних цистернах в/в | "ЛАБС-ТЕА", "Х", трафарет приписки | |
Фiльтрат технiчного пентаеритриту | У власних цистернах в/в | "Фiльтрат технiчного пентаеритриту", "Х", трафарет приписки | |
Флотореагент "Баритол" | У власних цистернах в/в або орендованих | "Флотореагент","Х" трафарет приписки | |
Флотореагент ОПСБ | У власних цистернах в/в або орендованих | "Флотореагент ", "Х" трафарет приписки | |
Хладон-11 (фтортрихлорметан) | У спецiалiзованих цистернах в/в, розрахованих на тиск | "Хладон-11", "Х", трафарет приписки | |
Хлорпарафiн | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм | "С" або "СТ" | |
Цирезин петралатумний, неочищений | У цистернах з унiверсальним зливним пристроєм | "Т" |
Примiтки:
1. У графi "У яких вагонах (контейнерах) дозволяється перевозити" букви означають:
"в/в" - вантажовiдправник/вантажоодержувач (вантажовласник).
2. У графi "Спецiальнi трафарети на цистернi i контейнерi" букви означають:
"С" - свiтлi нафтопродукти, "Т" - темнi нафтопродукти, "Х" - хiмiчнi вантажi, "П" - харчовi (продовольчi) вантажi.