МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
25.06.2018 | N 288 |
---|
Про затвердження Методiв вiдбору зразкiв для
визначення максимально допустимих рiвнiв певних
забруднюючих речовин у харчових продуктах для
цiлей державного контролю
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 вересня 2018 р. за N 1039/32491 |
На виконання частини четвертої статтi 21 Закону України "Про
державний контроль за дотриманням законодавства
про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти
тваринного походження, здоров'я та благополуччя
тварин", розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 24 лютого 2016 року N 228-р "Про
схвалення Всеохоплюючої стратегiї iмплементацiї
Глави IV (Санiтарнi та фiтосанiтарнi заходи) Роздiлу
IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з торгiвлею"
Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони,
та Європейським Союзом, Європейським
Спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми
державами-членами, з iншої сторони" наказую:
1. Затвердити Методи вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв певних забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю, що додаються.
2. Департаменту аграрної полiтики та сiльського господарства забезпечити у встановленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший заступник Мiнiстра | М. Мартинюк |
ПОГОДЖЕНО: | |
В. о. Мiнiстра охорони здоров'я України | У. Супрун |
Голова Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | В. Лапа |
Голова Державної регуляторної служби України | К. М. Ляпiна |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 25 червня 2018 року N 288 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 вересня 2018 р. за N 1039/32491 |
Методи
вiдбору зразкiв для визначення максимально
допустимих рiвнiв певних забруднюючих речовин у
харчових продуктах для цiлей державного контролю
I. Загальнi положення
1. Цi Методи вiдбору розроблено вiдповiдно до Законiв України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 лютого 2016 року N 228-р "Про схвалення Всеохоплюючої стратегiї iмплементацiї Глави IV (Санiтарнi та фiтосанiтарнi заходи) Роздiлу IV "Торгiвля i питання, пов'язанi з торгiвлею" Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони" з урахуванням вимог Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС) N 333/2007 вiд 28 березня 2007 року, яким встановлюються методи вiдбору зразкiв та аналiзу в рамках офiцiйного контролю рiвнiв свинцю, кадмiю, ртутi, неорганiчного олова, 3-MCPD та бенз(а)пiрену у харчових продуктах.
2. Цi Методи вiдбору встановлюють загальнi процедури, за якими вiдбираються зразки харчових продуктiв для лабораторних дослiджень (випробувань) на вмiст свинцю, кадмiю, ртутi, олова (неорганiчного) та арсену (неорганiчного), 3-монохлорпропан-1,2-дiолу (3-MCDP) та бенз(а)пiрену (полiциклiчних ароматичних вуглеводнiв).
3. У цих Методах вiдбору термiни вживаються в таких значеннях:
лабораторний зразок - призначений для лабораторного дослiдження (випробування) зразок, довiльно видiлений з об'єднаного зразка, або цiлий об'єднаний зразок, якщо згiдно з цими Методами вiдбору вiн не пiдлягає подiлу на кiлька лабораторних зразкiв;
об'єднаний зразок - комбiнована загальна кiлькiсть всiх точкових зразкiв, вiдiбраних з партiї або частини партiї; об'єднанi зразки вважаються репрезентативними для партiй або частини партiй, з яких їх було взято;
партiя - будь-яка визначена оператором ринку кiлькiсть харчового продукту з однаковими назвою, властивостями, та/або маркуванням, що вироблений за визначений цим оператором перiод часу за однакових умов виробництва на однiй i тiй самiй потужностi;
точковий зразок - певна кiлькiсть матерiалу, довiльно вiдiбраного з одного мiсця партiї або частини партiї;
частина партiї - фiзично вiдокремлена та iдентифiкована частина великої партiї, щодо якої застосовується вiдповiдний метод вiдбору зразкiв.
Iншi термiни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв" та "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".
4. Цi Методи вiдбору є обов'язковими для:
державних ветеринарних iнспекторiв (державних iнспекторiв) Держпродспоживслужби;
акредитованих лабораторiй;
операторiв ринку з виробництва та/або обiгу харчових продуктiв.
5. Зразки для визначення максимально допустимих рiвнiв вмiсту певних забруднюючих речовин (свинець, кадмiй, ртуть, олово (неорганiчне) та арсен (неорганiчний), 3-монохлорпропан-1,2-дiол (3-MCDP) та бенз(а)пiрен (полiциклiчнi ароматичнi вуглеводнi)) у харчових продуктах для цiлей державного контролю вiдбираються вiдповiдно до процедур, установлених у роздiлi II цих Методiв вiдбору.
6. Пiд час вiдбору зразкiв вживаються заходи з метою уникнення будь-якого впливу на:
вмiст максимально допустимого рiвня певних забруднюючих речовин (свинець, кадмiй, ртуть, олово (неорганiчне) та арсен (неорганiчний), 3-монохлорпропан-1,2-дiол (3-MCDP) та бенз(а)пiрен (полiциклiчнi ароматичнi вуглеводнi)) у харчових продуктах;
результати лабораторних дослiджень (випробувань);
репрезентативнiсть об'єднаного зразка;
безпечнiсть харчових продуктiв партiй, вiд яких вiдбирають зразки.
Також мають вживатися запобiжнi заходи, необхiднi для забезпечення безпеки осiб, якi вiдбирають зразки.
7. Кожний лабораторний зразок помiщають в чистий iнертний контейнер, що забезпечує належний захист вiд забруднення (контамiнацiї), впливу на склад зразка та пошкодження пiд час транспортування. Також забезпечуються усi необхiднi умови та вживаються запобiжнi заходи для унеможливлення змiн у складi зразка пiд час його зберiгання та/або транспортування.
Зразки для проведення лабораторних дослiджень (випробувань) рiвнiв полiциклiчних ароматичних вуглеводнiв вiдбираються лише у чистий iнертний скляний контейнер. У випадках неможливостi використати такий контейнер, потрiбно уникнути контакту зразка з пластиком у будь-який iнший доступний спосiб (наприклад, здiйснювати пакування зразка в алюмiнiєву фольгу перед помiщенням його в контейнер для вiдбору зразкiв). Зразок захищають вiд свiтла.
8. Вiдбiр зразкiв оформляється актом вiдбору зразкiв (кожний зразок, вiдiбраний для цiлей державного контролю, пiдлягає реєстрацiї iз зазначенням дати i мiсця вiдбору зразкiв). Зразки опечатуються в мiсцi вiдбору зразка, на упаковку обов'язково наноситься iдентифiкацiйний код, який вiдповiдає iдентифiкацiйному коду акта вiдбору зразкiв i дає змогу iдентифiкувати партiю або частину партiї харчових продуктiв, вiд яких було вiдiбрано зразки.
II. Процедури вiдбору зразкiв харчових продуктiв
1. Зразки вiдбираються окремо вiд кожної партiї або частини партiї.
2. Великi партiї фiзично роздiляються на частини партiї.
Для харчових продуктiв, що реалiзуються великими партiями та насипом (наприклад, зерновi), подiл партiї на частини партiї наведено у додатку 1 до цих Методiв вiдбору, для iнших харчових продуктiв з iншою масою, подiл партiї на частини партiї, наведено у додатку 2 до цих Методiв вiдбору.
Враховуючи те, що маса партiї не завжди є точною сумою маси частин партiї, маса частини партiї може перевищувати зазначену масу не бiльш як на 20 вiдсоткiв.
3. Точковi зразки вiдбираються з рiзних мiсць партiї, розподiлених по всiй партiї або частинi партiї. Про вiдхилення вiд такої процедури зазначають в актi вiдбору зразкiв.
4. Мiнiмальну кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї чи частини партiї харчових продуктiв, наведено у додатку 3 до цих Методiв вiдбору.
5. У випадку безтарної великої партiї рiдких харчових продуктiв партiя чи частина партiї ретельно перемiшується вручну або механiчним способом уникаючи негативного впливу на склад та властивостi харчового продукту безпосередньо перед самим вiдбором. Для об'єднаного зразка вiдбирається три точкових зразки вiд партiї або частини партiї. Точковi зразки мають бути однакової маси, а саме не менше 100 г або 100 мл, а маса об'єднаного зразка - не менше 1 кг або 1 л.
6. Точковi зразки однакової(го) маси/об'єму - не менше 100 г/мл, об'єднаний зразок - не менше 1 кг/л. Данi щодо вiдхилення вiд зазначеної(го) маси/об'єму зазначаються в актi вiдбору.
7. Пiдготовка об'єднаного зразка здiйснюється шляхом об'єднання точкових зразкiв.
8. Об'єднаний зразок становить не менше 1 кг або 1 л, крiм випадкiв, коли це неможливо (наприклад, зразок складається з однiєї упаковки чи одиницi упаковки (блоку упаковок)).
9. Для партiї або частини партiї, що складається з окремих упаковок або одиниць, кiлькiсть упаковок або одиниць (точкових зразкiв), якi необхiдно вiдiбрати для формування об'єднаного зразка, наведено у додатку 4 до цих Методiв вiдбору.
10. Максимальнi рiвнi для неорганiчного олова застосовуються до вмiсту кожної банки, але з практичних мiркувань застосовується пiдхiд об'єднаного зразка. Якщо за результатами лабораторних дослiджень (випробувань) об'єднаного зразка меншi нiж максимально допустимий рiвень але близькi до максимально допустимого рiвня неорганiчного олова та у випадку пiдозри, що вмiст окремих консервiв може перевищувати максимально допустимий рiвень неорганiчного олова, тодi проводяться подальшi дослiдження (випробування).
11. У разi, якщо партiя чи частина партiї мiстить велику рибу (маса однiєї риби бiльше 1 кг) та становить бiльше 500 кг, точковий зразок вiдбирається iз середньої частини тушки риби. Маса кожного точкового зразка - не менше 100 г.
12. Вiдбiр зразкiв харчових продуктiв на стадiї роздрiбної торгiвлi здiйснюється, де це технiчно можливо, вiдповiдно до вимог цього роздiлу.
Якщо використання такого методу вiдбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслiдкiв комерцiйного характеру через порушення цiлiсностi партiї (у зв'язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу вiдбору зразкiв за умови, що вiн забезпечує репрезентативнiсть об'єднаного зразка та буде детально описаним в актi вiдбору зразкiв.
Заступник директора Департаменту аграрної полiтики та сiльського господарства | О. Альшанова |
Додаток 1 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв певних забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу II) |
Подiл партiї харчових продуктiв, якi реалiзуються великими партiями та насипом, на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частини партiї |
> 1500 | 500 тонн |
> 300 i < 1500 | 3 частини партiї |
> 100 i < 300 | 100 тонн |
< 100 | - |
Додаток 2 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв певних забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 2 роздiлу II) |
Подiл партiї iнших харчових продуктiв з iншою масою на частини партiї
Маса партiї, тонн | Маса або кiлькiсть частини партiї |
> 15 | 15 - 30 тонн |
< 15 | - |
Додаток 3 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв певних забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 4 роздiлу II) |
Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, що вiдбираються вiд партiї чи частини партiї харчових продуктiв
Маса партiї / частини партiї, кг або л | Мiнiмальна кiлькiсть точкових зразкiв, якi необхiдно вiдiбрати |
< 50 | 3 |
> 50 i < 500 | 5 |
> 500 | 10 |
Додаток 4 до Методiв вiдбору зразкiв для визначення максимально допустимих рiвнiв певних забруднюючих речовин у харчових продуктах для цiлей державного контролю (пункт 9 роздiлу II) |
Кiлькiсть упаковок або одиниць (точкових зразкiв), якi необхiдно вiдiбрати для формування об'єднаного зразка, якщо партiя або частини партiї складаються з окремих упаковок або одиниць
Кiлькiсть упаковок або одиниць у партiї / частинi партiї | Кiлькiсть упаковок або одиниць, якi необхiдно вiдiбрати |
< 25 | Мiнiмум одна упаковка або одиниця |
26 - 100 | Близько 5 %, мiнiмум двi упаковки або одиницi |
> 100 | Близько 5 %, не бiльше десяти упаковок або одиниць |