МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
04.01.2023 | N 6 |
---|
Про оформлення мiжнародних поштових та
експрес-вiдправлень i затвердження Змiн до
Порядку заповнення митних декларацiй за формою
єдиного адмiнiстративного документа
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2023 р. за N 46/39102 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказом Мiнiстерства фiнансiв України
вiд 13 сiчня 2023 року N 23
Вiдповiдно до частини шостої статтi 233 та частини першої статтi 237 глави 36 роздiлу VI, частини шостої статтi 257 глави 40 роздiлу VIII Митного кодексу України, Закону України вiд 25 сiчня 2022 року N 1999-IX "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо оподаткування митними платежами товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у мiжнародних поштових вiдправленнях, мiжнародних експрес-вiдправленнях, та порядку їх декларування", Указiв Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженого Законом України вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi", вiд 14 березня 2022 року N 133 "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", затвердженого Законом України вiд 15 березня 2022 року N 2119-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", вiд 18 квiтня 2022 року N 259 "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", затвердженого Законом України вiд 21 квiтня 2022 року N 2212-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", вiд 17 травня 2022 року N 341 "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", затвердженого Законом України вiд 22 травня 2022 року N 2263-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", вiд 12 серпня 2022 року N 573 "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", затвердженого Законом України вiд 15 серпня 2022 року N 2500-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", вiд 07 листопада 2022 року N 757 "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", затвердженого Законом України вiд 16 листопада 2022 року N 2738-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дiї воєнного стану в Українi", пiдпункту 5 пункту 4 Положення про Мiнiстерство фiнансiв України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20 серпня 2014 року N 375, а також з метою забезпечення швидкого доставлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) в мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях, громадянам в умовах воєнного стану наказую:
(преамбула iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
1. Затвердити такi, що додаються:
Порядок та умови здiйснення митного контролю i митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях;
Порядок визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй;
Порядок заповнення митної декларацiї М-16;
Порядок заповнення реєстрiв (тимчасового та додаткового) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень i внесення змiн до таких реєстрiв.
2. Затвердити Змiни до Порядку заповнення митних декларацiй за формою єдиного адмiнiстративного документа, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 травня 2012 року N 651, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 14 серпня 2012 року за N 1372/21684 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 23 вересня 2022 року N 296), що додаються.
3. Державнiй митнiй службi України забезпечити технiчну можливiсть реалiзацiї вимог цього наказу.
4. Установити, що:
1) митне оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях, ввезених на митну територiю України або перебувають на митнiй територiї України пiд митним контролем, завершується за тими документами i в порядку, якi дiяли до дати набрання чинностi цим наказом;
(пiдпункт 1 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
2) тимчасово, на перiод дiї воєнного стану та протягом чотирьох мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування, для пiдприємств, якi мають сортувальнi станцiї, що функцiонують на день набрання чинностi цим наказом:
(абзац перший пiдпункту 2 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
допускається здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в мiжнародних експрес-вiдправленнях, у цих сортувальних станцiях;
пiд час розгляду заяв цих пiдприємств щодо змiни розташування сортувальної станцiї або визначення нової сортувальної станцiї не застосовуються вимоги щодо обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй системами вiдеоконтролю, а також надання посадовим особам митного органу та Державної митної служби України доступу до таких систем, встановленi Порядком визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй, затвердженим цим наказом.
Пiсля закiнчення строку, зазначеного в абзацi першому цього пiдпункту, подальший митний контроль та митне оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в мiжнародних експрес-вiдправленнях, здiйснюються в цих сортувальних станцiях за умови вiдповiдностi вимогам, встановленим у Порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй, затвердженому цим наказом;
(абзац четвертий пiдпункту 2 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3) тимчасово, протягом шести мiсяцiв з дня набрання чинностi цим наказом:
митний контроль i митне оформлення митних декларацiй та iнших документiв, що використовуються при перемiщеннi (пересиланнi) через митний кордон України i декларуваннi мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень, можуть здiйснюватися в паперовiй формi без їх електронних копiй;
митнi органи приймають реєстри (тимчасовi та додатковi) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень для митного оформлення з тим обсягом даних, якi наявнi в оператора поштового зв'язку та експрес-перевiзника на дату подання цих реєстрiв.
(абзац третiй пiдпункту 3 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
5. Визнати такими, що втратили чиннiсть:
наказ Державної митної служби України вiд 03 вересня 2007 року N 728 "Про затвердження Iнструкцiї з органiзацiї митного контролю та митного оформлення мiжнародних експрес-вiдправлень, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 21 вересня 2007 року за N 1081/14348;
пункт 2 наказу Державної митної служби України вiд 24 грудня 2008 року N 1454 "Про внесення змiн до деяких наказiв Державної митної служби України", зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 22 сiчня 2009 року за N 55/16071;
наказ Державної митної служби України вiд 18 вересня 2010 року N 1075 "Про внесення змiн до наказу Державної митної служби України вiд 03.09.2007 N 728", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 20 жовтня 2010 року за N 947/18242.
6. Департаменту митної полiтики Мiнiстерства фiнансiв України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України;
оприлюднення цього наказу.
7. Цей наказ набирає чинностi 18 сiчня 2023 року, але не ранiше дня його офiцiйного опублiкування.
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра фiнансiв України з питань європейської iнтеграцiї Драганчука Ю. О. та Голову Державної митної служби України.
Мiнiстр | Сергiй МАРЧЕНКО |
ПОГОДЖЕНО: | |
В. о. Голови Державної митної служби України | Вячеслав ДЕМЧЕНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 04 сiчня 2023 року N 6 |
Порядок та умови
здiйснення митного контролю i митного оформлення
товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у
мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях
I. Загальнi положення
1. Цi Порядок та умови регламентують порядок дiй посадових осiб митних органiв, операторiв поштового зв'язку, експрес-перевiзникiв, декларантiв або уповноважених ними осiб пiд час перемiщення депеш, вантажiв експрес-перевiзника, здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях (далi - МПВ та МЕВ) на центральних сортувальних станцiях (далi - ЦСС), регiональних сортувальних станцiях (далi - РСС) у мiсцях мiжнародного поштового обмiну (далi - ММПО) та за мiсцем розташування (проживання) одержувача чи вiдправника, а також визначають умови обмiну iнформацiєю, у тому числi обмiну попередньою iнформацiєю про товари, що перемiщуються у вiдправленнях, мiж операторами поштового зв'язку, експрес-перевiзниками, Держмитслужбою та митними органами пiд час здiйснення митних формальностей.
(пункт 1 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
2. У цих Порядку та умовах термiни вживаються в таких значеннях:
електронна система облiку та зберiгання - iнформацiйна система оператора поштового зв'язку (експрес-перевiзника), яка призначена для ведення облiку всiх категорiй вiдправлень, що надходять у ММПО (ЦСС), вивозяться з ММПО (ЦСС), у тому числi перебувають у мiсцях зберiгання, та мiстить в електронному виглядi вiдомостi про вiдправлення, якi використовують оператор поштового зв'язку, експрес-перевiзник, а також митнi органи;
МЕВ документарного характеру - належним чином упакованi документи, дiловi папери, кореспонденцiя, а також будь-яка iнформацiя (крiм iнформацiї, перемiщення якої через митний кордон України заборонено законодавством або на перемiщення якої потрiбнi дозволи вiдповiдних державних органiв) на паперових та iнших носiях iнформацiї без заявленої вартостi таких вiдправлень;
мiсце зберiгання - обладнане оператором поштового зв'язку чи експрес-перевiзником у ММПО (ЦСС/РСС) складське примiщення чи його вiдгороджена частина, призначене для окремого зберiгання вiдправлень, якi перебувають пiд митним контролем на ММПО (ЦСС/РСС), та недопущення несанкцiонованого вилучення товарiв у вiдправленнях з-пiд митного контролю;
мiсце здiйснення митних формальностей - спецiально облаштованi оператором поштового зв'язку чи експрес-перевiзником мiсця в оглядових залах, окремо визначенi для проведення митних формальностей, пов'язаних iз здiйсненням контролю iз застосуванням скануючих систем, або проведення митного огляду вiдправлень з їх розкриттям;
ММПО - об'єкт поштового зв'язку, що включає визначенi примiщення та територiю, обладнанi оператором поштового зв'язку для здiйснення мiжнародного поштового обмiну МПВ, що приймаються для пересилання за межi України, доставляються в Україну або перемiщуються територiєю України транзитом;
оглядовий зал - примiщення (частина примiщення) ММПО (ЦСС/РСС), яку використовує оператор поштового зв'язку (експрес-перевiзник) для пред'явлення документiв та товарiв, що перемiщуються у вiдправленнях для здiйснення їх митного контролю та митного оформлення;
пiдроздiл аналiзу попередньої iнформацiї - пiдроздiл Держмитслужби або митного органу (у тому числi вiдмiнного вiд митного органу, в зонi дiяльностi якого розташовано ММПО чи ЦСС), посадовi особи якого здiйснюють аналiз, виявлення та оцiнку ризикiв, розроблення i реалiзацiю практичних заходiв з управлiння ризиками за попередньою iнформацiєю про товари, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, з прийняттям рiшення щодо необхiдностi проведення вiдповiдних митних формальностей при надходженнi вiдправлень до ММПО (ЦСС);
посадова особа митного органу - посадова особа митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України, митного органу, розташованого в ММПО (ЦСС/РСС), або iнша посадова особа митного органу, призначена (залучена) до виконання митних формальностей щодо товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях;
система для вiдстеження МЕВ - iнформацiйна, комунiкацiйна, iнформацiйно-комунiкацiйна система експрес-перевiзника, яка використовується для вiдстеження проходження МЕВ протягом усього часу його перемiщення вiд вiдправника до одержувача.
(абзац десятий пункту 2 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Для цiлей цих Порядку та умов слова "вiдправлення", "оператор" та "електронний документ" використовуються у таких значеннях:
вiдправлення - МПВ та/або МЕВ;
електронний документ - тимчасовий реєстр, додатковий реєстр, додатковий реєстр до тимчасового реєстру, електроннi митнi декларацiї CN22, CN23, електронна митна декларацiя М-16;
(абзац тринадцятий пункту 2 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
оператор - оператор поштового зв'язку та/або експрес-перевiзник.
Iншi термiни у цих Порядку та умовах вживаються у значеннях, визначених Митним кодексом України (далi - Кодекс), Законом України "Про поштовий зв'язок", Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05 березня 2009 року N 270, iншими нормативно-правовими актами з питань митної справи.
(абзац п'ятнадцятий пункту 2 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3. При наданнi операторами поштового зв'язку послуг з пересилання МПВ використовуються бланки документiв, визначенi актами Всесвiтнього поштового союзу.
4. При наданнi експрес-перевiзниками послуг з прискореного перевезення МЕВ використовуються бланки документiв, визначенi такими експрес-перевiзниками.
5. З метою забезпечення здiйснення митними органами митного контролю товарiв, що перемiщуються через митний кордон України, проведення заходiв, пов'язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди й порушень митних правил, у межах примiщень та на вiдповiдних територiях ММПО (ЦСС/РСС) створюються зони митного контролю у порядку, встановленому законодавством України з питань митної справи.
(пункт 5 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
6. Форми та обсяги митного контролю товарiв, якi перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, обираються автоматизованою системою управлiння ризикiв (далi - АСУР) та/або посадовими особами митного органу за результатами застосування системи управлiння ризиками (далi - СУР) з урахуванням та дотриманням положень глави 52 роздiлу XI Кодексу та Порядку здiйснення аналiзу та оцiнки ризикiв, розроблення i реалiзацiї заходiв з управлiння ризиками для визначення форм та обсягiв митного контролю, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 31 липня 2015 року N 684, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 21 серпня 2015 року за N 1021/27466 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 22 сiчня 2021 року N 32) (далi - Порядок N 684).
7. Митному контролю та митному оформленню пiдлягають усi товари, якi перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України у вiдправленнях будь-яких видiв та категорiй.
8. Посадовi особи митного органу розпочинають митне оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, пiсля здiйснення їх декларування у встановленому законодавством порядку та подання всiх документiв i вiдомостей, необхiдних для здiйснення їх митного контролю та оформлення.
9. Для здiйснення письмового декларування використовуються митнi декларацiї або документи, що замiнюють їх, передбаченi Положенням про митнi декларацiї, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 (далi - Положення про митнi декларацiї).
Усне декларування вiдправлень, визначених у частинi першiй статтi 236 глави 36 роздiлу VI Кодексу, здiйснює оператор шляхом заявлення вiдомостей, необхiдних для митного оформлення, та пред'явлення посадовим особам митного органу таких вiдправлень i товаросупровiдних документiв до них для здiйснення митного контролю.
10. Тимчасовий реєстр, додатковий реєстр, додатковий реєстр до тимчасового реєстру та митнi декларацiї CN22, CN23 подає для митного оформлення виключно оператор.
(абзац перший пункту 10 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Митнi декларацiї CN22, CN23 на паперовому носiї супроводжуються їх електронними копiями.
11. Митнi формальностi щодо товарiв, для декларування яких використовується митна декларацiя за формою єдиного адмiнiстративного документа (далi - ЄАД) або письмова заява за формою згiдно з додатком 1 до Положення про митнi декларацiї, здiйснюються вiдповiдно до Порядку виконання митних формальностей при здiйсненнi митного оформлення товарiв iз застосуванням митної декларацiї на бланку єдиного адмiнiстративного документа, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 травня 2012 року N 631, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 10 серпня 2012 року за N 1360/21672 (далi - Порядок N 631), з урахуванням особливостей, передбачених роздiлом XII цих Порядку та умов.
Митнi формальностi щодо товарiв, для декларування яких використовуються iншi митнi декларацiї або документи, що їх замiнюють, передбаченi Положенням про митнi декларацiї, здiйснюються з дотриманням положень цих Порядку та умов.
12. У разi подання одержувачем митної декларацiї М-16 у паперовiй формi посадова особа митного органу, якiй подано цю митну декларацiю, створює в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв її електронну копiю та здiйснює митнi формальностi, визначенi цими Порядком та умовами.
II. Особливостi деяких операцiй з вiдправленнями
1. Деякi операцiї з МПВ
1. Обробку та документальне оформлення депеш i окремих МПВ здiйснює оператор поштового зв'язку згiдно з актами Всесвiтнього поштового союзу та законодавства України у сферi надання послуг поштового зв'язку.
При здiйсненнi обробки МПВ оператор поштового зв'язку перевiряє наявнiсть попередньої iнформацiї про МПВ, зовнiшнiй стан МПВ (цiлiснiсть, наявнiсть супровiдних документiв тощо), правильнiсть направлення та вагу, а також правильнiсть документального оформлення МПВ i заповнення митної декларацiї CN22 чи CN23.
2. Пiд час обробки письмової кореспонденцiї оператор поштового зв'язку одночасно розподiляє МПВ за видами для обрання вiдповiдної форми декларування, встановленої Кодексом:
поштовi листи та листiвки, лiтература для слiпих, друкованi матерiали, що перемiщуються у рiзних видах письмової кореспонденцiї, - для усного декларування на пiдставi товаросупровiдних документiв;
МПВ письмової кореспонденцiї, в яких перемiщуються товари, - для письмового декларування.
3. МПВ, що вiдправляються за межi митної територiї України, приймає оператор поштового зв'язку до пересилання безпосередньо в ММПО або в iнших об'єктах поштового зв'язку такого оператора на митнiй територiї України.
МПВ, прийнятi в iнших об'єктах поштового зв'язку України, пiдлягають доставленню до ММПО разом iз супровiдними документами.
4. Вiдомостi про одержувача МПВ змiнює оператор поштового зв'язку з дотриманням вимог актiв Всесвiтнього поштового союзу.
Такi змiни допускаються до початку декларування товарiв у МПВ за умови внесення оператором поштового зв'язку вiдповiдної iнформацiї до електронної системи облiку та зберiгання.
(абзац другий пункту 4 глави 1 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
2. Деякi операцiї з МЕВ
1. Експрес-перевiзники забезпечують внесення та вiдображення в системi для вiдстеження МЕВ iнформацiї про мiсцезнаходження кожного окремого МЕВ протягом усього часу його перемiщення вiд вiдправника до одержувача.
2. Експрес-перевiзник забезпечує оформлення на кожне окреме МЕВ мiжнародного транспортного документа (далi - МТД), який є договором на перевезення такого МЕВ, та супроводжує його протягом усього перемiщення вiд вiдправника до одержувача.
Перелiк реквiзитiв МТД визначається експрес-перевiзником самостiйно та мiстить вiдомостi, необхiднi для здiйснення митного контролю товарiв у МЕВ.
Кожне окреме МЕВ може складатись з одного або декiлькох мiсць.
3. Формат нумерацiї вiдправлень та супровiдних документiв визначає експрес-перевiзник для забезпечення iдентифiкацiї МЕВ. При цьому номер МЕВ вiдповiдає номеру МТД.
4. Операцiї з розпакування, перепакування, пред'явлення для огляду МЕВ, що ввозяться на митну територiю України, їх зберiгання до випуску у вiльний обiг чи повернення вiдправникам, а також митнi формальностi з товарами у МЕВ здiйснюються пiд митним контролем на ЦСС (РСС) експрес-перевiзника, який здiйснює прискорене перевезення такого МЕВ.
Перемiщення МЕВ з ЦСС на РСС та у зворотному напрямку (за необхiдностi) здiйснюється на пiдставi поданої експрес-перевiзником митної декларацiї за формою ЄАД для внутрiшнього транзиту МЕВ.
5. Вiдомостi про одержувача МЕВ можуть бути змiненi експрес-перевiзником на пiдставi вимоги вiдправника такого МЕВ до початку декларування товарiв, що в них перемiщуються.
(абзац перший пункту 5 глави 2 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Такi змiни допускаються за умови внесення експрес-перевiзником вiдповiдної iнформацiї до електронної системи облiку та зберiгання.
Митне оформлення товарiв у МЕВ зi змiною вiдомостей про одержувача МЕВ-пiдприємства на одержувача МЕВ-громадянина здiйснюється за умов дотримання вимог частини першої статтi 364 глави 53 роздiлу XII Кодексу.
III. Умови обмiну iнформацiєю та застосування системи управлiння ризиками при аналiзi попередньої iнформацiї
1. Iнформацiйний обмiн мiж Держмитслужбою, iншими митними органами та операторами здiйснюється з використанням систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв, iз дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообiгу, електронних довiрчих послуг та захисту iнформацiї.
2. Iнформацiйна взаємодiя здiйснюється з дотриманням вимог Законiв України "Про iнформацiю", "Про електроннi комунiкацiї", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах", "Про електроннi довiрчi послуги", "Про електроннi документи та електронний документообiг", "Про захист персональних даних", а також iнших нормативно-правових актiв щодо захисту iнформацiї.
(абзац перший пункту 2 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Обмiн електронними повiдомленнями мiж Держмитслужбою, митними органами та операторами здiйснюється вiдповiдно до цих Порядку та умов.
Структура та формат електронних повiдомлень, якими Держмитслужба, митнi органи та оператори обмiнюватимуться пiд час iнформацiйної взаємодiї, визначаються наказом Держмитслужби, який оприлюднюється на офiцiйному вебсайтi Держмитслужби.
3. З метою забезпечення вибiрковостi митного контролю, пiдвищення його ефективностi, завчасного обрання форм та обсягiв митного контролю, що пiдлягають застосуванню до товарiв, якi перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, митнi органи та оператори взаємодiють шляхом обмiну попередньою iнформацiєю про товари, що перемiщуються у вiдправленнях, та результатами обробки такої iнформацiї.
Митнi органи використовують попередню iнформацiю з метою аналiзу, виявлення та оцiнки ризикiв, розроблення та реалiзацiї практичних заходiв з управлiння ризиками.
4. Попередня iнформацiя, яку передає оператор у формi електронного повiдомлення, мiстить такi вiдомостi:
1) найменування оператора;
2) код за ЄДРПОУ оператора;
(пiдпункт 2 пункту 4 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3) напрямок перемiщення (ввезення/вивезення);
4) номер депешi (при ввезеннi МПВ);
5) номер транспортного документа на вантаж експрес-перевiзника (при ввезеннi МЕВ);
6) вид вiдправлення (МПВ або МЕВ);
7) унiкальний номер вiдправлення;
8) найменування / власне iм'я, прiзвище вiдправника;
9) адреса вiдправника;
10) номер телефону вiдправника (за наявностi);
11) код за ЄДРПОУ / реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв / серiя (за наявностi) номер паспорта вiдправника (при вивезеннi вiдправлень - для пiдприємств) (за наявностi);
(пiдпункт 11 пункту 4 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
12) найменування / власне iм'я, прiзвище одержувача;
13) адреса одержувача;
14) номер телефону одержувача (за наявностi);
15) код за ЄДРПОУ / реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв / серiя (за наявностi) номер паспорта одержувача (при ввезеннi вiдправлень - для пiдприємств-резидентiв) (за наявностi);
(пiдпункт 15 пункту 4 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
16) країна вiдправлення;
17) країна призначення;
18) кiлькiсть мiсць (для МЕВ);
19) кiлькiсть товарiв (кiлькiсть найменувань товарiв у вiдправленнi);
20) загальна вага (брутто);
21) загальна вартiсть товарiв у вiдправленнi;
22) код валюти загальної вартостi товарiв у вiдправленнi;
23) сума страхової вартостi (за наявностi);
24) код валюти страхової вартостi (за наявностi);
25) по кожному найменуванню товарiв:
найменування та звичайний торговельний опис товару;
торговельна марка (за наявностi);
вага (за наявностi);
код товару (товарна пiдпозицiя - 6 знакiв) (за наявностi);
виробник (за наявностi);
кiлькiсть товарiв (за наявностi);
вартiсть товарiв;
код валюти вартостi товарiв;
код країна походження (за наявностi);
характер угоди (за наявностi);
26) комерцiйнi та iншi супровiднi документи та їх дата (за наявностi).
5. При ввезеннi вiдправлень на митну територiю України оператор надає попередню iнформацiю до прибуття депеш (вантажу експрес-перевiзника) до митного органу в пунктi пропуску.
При вивезеннi вiдправлень за межi митної територiї України оператор надає попередню iнформацiю до початку декларування товарiв.
(абзац другий пункту 5 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Попередня iнформацiя щодо категорiй вiдправлень, якi пiдлягають усному декларуванню вiдповiдно до частини першої статтi 236 глави 36 роздiлу VI Кодексу не надається.
6. За результатами здiйснення контролю iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, поданої оператором попередньої iнформацiї про товари, щодо кожного вiдправлення визначається рiвень ризику, а також вiдповiднi йому форми та обсяги митного контролю, якi пiдлягають виконанню посадовими особами митного органу пiд час митного контролю, а саме:
низький рiвень, при якому не встановлюється необхiднiсть здiйснення митних формальностей;
середнiй рiвень, при якому встановлюється необхiднiсть здiйснення митних формальностей, не пов'язаних iз митним оглядом (переоглядом) товарiв, що перемiщуються;
високий рiвень, при якому встановлюється необхiднiсть проведення митних формальностей, якi, зокрема, передбачають здiйснення митного огляду (переогляду) товарiв, що перемiщуються у вiдправленнi з розкриттям такого вiдправлення.
7. Iнформацiя про визначений рiвень ризику щодо кожного окремого вiдправлення, що ввозиться на митну територiю України, надається операторам митними органами:
у разi подання оператором поштового зв'язку в пунктi пропуску при ввезеннi депеш на митну територiю України супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 в паперовiй формi - пiсля прибуття депеш в ММПО та надання оператором поштового зв'язку митному органу в електроннiй формi перелiку депеш, якi прибули в МППО;
у разi подання в пунктi пропуску документiв контролю доставки в електроннiй формi (у тому числi супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41) - пiсля пропуску депеш або вантажу експрес-перевiзника через митний кордон України;
за вiдсутностi попередньої iнформацiї про вiдправлення в електроннiй формi - пiсля надання оператором митному органу iнформацiї про товари у вiдправленнi за результатами операцiй з сортування та обробки депеш (вантажу експрес-перевiзника) в ММПО (ЦСС).
Iнформацiя за результатами здiйснення контролю iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, щодо визначеного рiвня ризику кожного окремого вiдправлення, що вивозиться за межi митної територiї України, надається операторам пiсля прийняття до митного оформлення додаткових реєстрiв вiдправлень, призначених до вивезення.
8. З метою пiдвищення ефективностi митного контролю товарiв, що ввозяться на митну територiю України, та скорочення часу проведення такого контролю безпосередньо в ММПО (ЦСС), до здiйснення аналiзу, виявлення та оцiнки ризикiв за попередньою iнформацiєю про вiдправлення iз визначеним АСУР середнiм рiвнем ризику залучаються пiдроздiли аналiзу попередньої iнформацiї у такому порядку:
1) попередня iнформацiя про вiдправлення iз визначеним АСУР середнiм рiвнем ризику автоматично з використанням електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв надсилається пiдроздiлу аналiзу попередньої iнформацiї;
2) пiдроздiли аналiзу попередньої iнформацiї опрацьовують надану операторами попередню iнформацiю про вiдправлення та сформований перелiк митних формальностей;
3) за результатами опрацювання iнформацiї, зазначеної у пiдпунктi 2 цього пункту, пiдроздiли аналiзу попередньої iнформацiї мають право приймати рiшення про змiну рiвня ризику щодо кожного окремого вiдправлення та/або змiну/скасування форм та обсягiв митного контролю з перелiку митних формальностей;
4) для прийняття рiшень, зазначених у пiдпунктi 3 цього пункту, пiдроздiли аналiзу попередньої iнформацiї мають право запитувати в операторiв додатковi документи (їх копiї) та вiдомостi шляхом надсилання електронного повiдомлення;
5) прийняття пiдроздiлом аналiзу попередньої iнформацiї рiшення щодо доповнення/змiни перелiку митних формальностей здiйснюється шляхом внесення iнформацiї про визначенi форми та обсяги митного контролю в АСУР;
6) пiдроздiли аналiзу попередньої iнформацiї виконують митнi формальностi щодо перевiрки документiв та вiдомостей, визначенi у перелiку митних формальностей;
7) у разi якщо до пропуску через митний кордон України депеш (вантажу експрес-перевiзника), що ввозяться в Україну, iнформацiя про прийняте пiдроздiлом аналiзу попередньої iнформацiї рiшення не зафiксована в АСУР:
рiвень ризику, визначений АСУР, залишається незмiнним;
iнформацiя про таке вiдправлення автоматично знiмається в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв з розгляду в пiдроздiлi аналiзу попередньої iнформацiї з вiдмiткою про те, що попередня iнформацiя про таке вiдправлення не була проаналiзована.
IV. Ввезення депеш в Україну
1. Митнi формальностi у пунктi пропуску
1. Депешi перемiщуються з митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України, у митний орган, у зонi дiяльностi якого розташовано ММПО, транспортними засобами поштового зв'язку пiд митним забезпеченням та/або забезпеченням вiдправника.
2. Перемiщення депеш у межах територiї пункту пропуску здiйснюється з дозволу та пiд контролем посадових осiб митного органу в пунктi пропуску на пiдставi супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41.
3. Контроль за доставкою депеш до митницi призначення здiйснює митниця вiдправлення з використанням електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
4. Вiдомостi, необхiднi для здiйснення контролю за доставкою депеш, подають до митного органу оператори поштового зв'язку у виглядi електронного повiдомлення з використанням iнформацiйних технологiй та з дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообiгу, електронних довiрчих послуг та захисту.
5. Для контролю за доставкою депеш щодо кожного супровiдного поштового документа CN37, CN38, CN41 використовується iнформацiя про:
митницю вiдправлення (мiсце митного оформлення згiдно з Класифiкатором Державної митної служби України, її територiальних органiв та їх структурних пiдроздiлiв, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 26 листопада 2019 року N 495 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 грудня 2020 року N 831) (далi - Класифiкатор));
найменування оператора поштового зв'язку;
(абзац третiй пункту 5 глави 1 роздiлу IV iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
номер CN37 або CN38, або CN41;
номер (номери) депеш;
загальну кiлькiсть мiсць;
загальну вагу депеш;
вид транспорту;
найменування перевiзника (у разi здiйснення перевезення автомобiльним транспортом додатково зазначаються прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi) особи, яка прийняла депешi до перевезення);
(абзац дев'ятий пункту 5 глави 1 роздiлу IV iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
номер та дату транспортної накладної (за наявностi);
номер транспортного засобу, яким депешi буде перемiщено до митницi призначення;
митницю призначення (мiсце митного оформлення згiдно з Класифiкатором);
дату доставки депеш до митницi призначення;
iдентифiкацiйнi ознаки митного забезпечення, пристроїв та/або iнших засобiв iдентифiкацiї, застосованих митним органом вiдправлення;
наявнiсть та реквiзити акта про невiдповiднiсть товарiв вiдомостям, зазначеним у документах, необхiдних для здiйснення їх митного контролю, про пошкодження товарiв, їх упаковки чи маркування або про їх втрату, форму якого затверджено наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 15 березня 2018 року N 364, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 05 квiтня 2018 року за N 421/31873 (далi - Акт про невiдповiднiсть);
реквiзити акта митного огляду (переогляду) у разi його складання;
вiдомостi щодо протоколу про порушення митних правил (у разi його складання);
ранiше надану митним органом вiдмову у пропуску на митну територiю України цих депеш;
номер штампа "Пiд митним контролем" (далi - штамп ПМК) посадової особи митницi вiдправлення, яка здiйснила митний контроль депеш;
iнформацiю про пропуск (дату та час перетину кордону).
До електронного повiдомлення, зазначеного в пунктi 4 цiєї глави, оператор поштового зв'язку вносить iнформацiю, визначену в абзацах другому - дванадцятому, п'ятнадцятому, вiсiмнадцятому цього пункту. Iнформацiя, визначена абзацами тринадцятим, чотирнадцятим, шiстнадцятим, сiмнадцятим, дев'ятнадцятим та двадцятим цього пункту, вносить до електронних iнформацiйних систем митних органiв посадовою особою митного органу та/або в автоматичному режимi.
6. Електроннi повiдомлення автоматично реєструються в електронному журналi реєстрацiї документiв контролю доставки депеш шляхом присвоєння реєстрацiйного номера, який формується за такою схемою:
хххххххх | / | хххх | / | хххххх | , де: |
1 | 2 | 3 |
1 - код мiсця митного оформлення згiдно з Класифiкатором;
2 - цифри поточного року;
3 - шестизначний порядковий номер у порядку зростання згiдно з електронним журналом; з початку року нумерацiя поновлюється.
7. З метою запобiгання затримкам транспортних засобiв з депешами у пунктах пропуску через державний кордон України оператор поштового зв'язку, який подав до оформлення електронне повiдомлення, може завчасно проiнформувати особу, яка прийняла/приймає депешi до перевезення, про номер (номери) i дату такого повiдомлення (повiдомлень).
Якщо депешi, зазначенi в електронному повiдомленнi, не були ввезенi на митну територiю України протягом 30 днiв з дати подання повiдомлення, таке повiдомлення анулюється в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв автоматично.
8. Перемiщення депеш через митний кордон України здiйснюється пiсля перевiрки посадовою особою митницi вiдправлення наявностi електронного повiдомлення в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв.
Перевiрка здiйснюється шляхом запиту за номером електронного повiдомлення та встановлення вiдповiдностi iнформацiї, що мiститься у поданих супровiдних поштових документах CN37, CN38, CN41 та транспортних документах (за наявностi), вiдомостям, заявленим в електронному повiдомленнi.
9. У разi вiдсутностi електронного повiдомлення на момент прибуття товарiв у пункт пропуску через державний кордон України посадовiй особi митного органу в пунктi пропуску подаються паперовi примiрники супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 для створення цiєю посадовою особою такого повiдомлення в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв.
10. За результатами контролю iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, посадова особа митницi вiдправлення приймає одне та/або декiлька з таких рiшень:
проведення вагового контролю автотранспортного засобу, який здiйснює перемiщення депеш або зважування окремих депеш;
здiйснення контролю iз застосуванням скануючих систем (неiнтрузивних технологiй контролю);
обов'язкове застосування засобiв забезпечення iдентифiкацiї;
проведення митного огляду транспортного засобу з депешами чи окремих депеш (у тому числi для перерахунку та зважування);
пропуск або вiдмову в пропуску депеш на митну територiю України.
11. Рiшення про проведення вагового контролю транспортного засобу або зважування окремих депеш приймає посадова особа митного органу, у тому числi у разi встановлення пошкодження забезпечення вiдправника чи його вiдсутностi, невiдповiдностi у вiдомостях щодо загальної кiлькостi депеш чи їх ваги, що мiстяться у супровiдних поштових документах (товаро-транспортних документах) та електронному повiдомленнi фактичним обсягам цих депеш, що перемiщується через митний кордон України.
12. Контроль iз застосуванням скануючих систем може здiйснюватися щодо транспортних засобiв поштового зв'язку або щодо окремих депеш у пунктах пропуску через державний кордон України згiдно з Порядком виконання митних формальностей iз застосуванням скануючих систем, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 18 жовтня 2021 року N 552, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 14 грудня 2021 року за N 1612/37234, в частинi, що регламентує порядок використання вантажних скануючих систем.
13. Для забезпечення iдентифiкацiї депеш та транспортних засобiв, якими вони перемiщуються, можуть застосовуватися засоби, передбаченi частинами другою i третьою статтi 326 глави 47 роздiлу XI Кодексу.
14. За результатами застосування СУР (у тому числi з урахуванням результатiв вагового контролю та контролю iз застосуванням скануючих систем) огляд (переогляд) депеш, транспортних засобiв, що здiйснюють їх перемiщення, посадовi особи митних органiв у найкоротший термiн проводять у пунктах пропуску через державний кордон України у присутностi особи, яка прийняла депешi до перевезення.
Митний огляд здiйснюють посадовi особи митного органу вiдповiдно до вимог статтi 338 глави 49 роздiлу XI Кодексу та Порядку проведення огляду та переогляду товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 12 грудня 2012 року N 1316, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 26 лютого 2013 року за N 318/22850 (далi - Порядок N 1316).
За результатами огляду (переогляду) складається Акт про проведення огляду (переогляду) товарiв, транспортних засобiв, ручної поклажi та багажу, форму якого затверджено наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 травня 2012 року N 636, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 19 червня 2012 року за N 1004/21316 (далi - Акт огляду).
Митний огляд товарiв в окремих МПВ та операцiї з пред'явлення таких МПВ для огляду проводяться в ММПО вiдповiдно до вимог статтi 233 глави 36 роздiлу VI Кодексу та цих Порядку та умов.
15. У разi виявлення пiд час вагового контролю автотранспортного засобу невiдповiдностi фактичних вiдомостей про депешi вiдомостям, зазначеним в електронному повiдомленнi та/або супровiдних поштових документах CN37, CN38, CN41, або транспортних документах (за наявностi) пошкодження депеш, їх упаковки чи маркування, повної чи часткової втрати товарiв, оператор поштового зв'язку у присутностi посадової особи митницi вiдправлення складає Акт про невiдповiднiсть.
У такому випадку посадова особа митного органу за вiдсутностi ознак порушень митних правил приймає рiшення про вiдмову у пропуску за поданим електронним повiдомленням.
Подальший контроль за перемiщенням депеш здiйснюється на пiдставi нового електронного повiдомлення оператора поштового зв'язку iз зазначенням фактичних вiдомостей.
16. У разi виявлення порушень митних правил посадова особа митницi вiдправлення невiдкладно складає протокол про порушення митних правил у порядку, встановленому законодавством.
Якщо безпосереднi предмети порушення митних правил пiдлягають тимчасовому вилученню за протоколом про порушення митних правил, посадова особа митницi, яка здiйснює митнi формальностi щодо депеш, приймає рiшення про вiдмову у пропуску за поданим електронним повiдомленням iз зазначенням вiдповiдних причин вiдмови.
17. Рiшення про пропуск депеш або вiдмову у такому пропуску надсилається оператору поштового зв'язку в електроннiй формi з використанням систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв, та з дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообiгу, електронних довiрчих послуг та захисту iнформацiї.
На всiх паперових примiрниках супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 та транспортнiй накладнiй (за наявностi) посадова особа митницi вiдправлення проставляє вiдбитки штампа ПМК i повертає їх особi, яка перемiщує депешi, та повiдомляє про реєстрацiйний номер документа контролю доставки згiдно з електронним журналом реєстрацiї документiв контролю доставки депеш для доставки пiд митним контролем до митницi призначення.
2. Особливостi транзитного перемiщення депеш
1. Пiд час пропуску депеш встановлюється строк транзитного перевезення до митницi призначення залежно вiд виду транспорту вiдповiдно до статтi 95 глави 17 роздiлу V Кодексу.
Оператор поштового зв'язку доставляє депешi до митницi призначення в межах строку транзитного перевезення, встановленого пiд час їх пропуску через митний кордон України.
2. Якщо пiд час транзитного перевезення депеш транспортний засiб не змiг прибути до митницi призначення в установлений строк внаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, до строку транзитного перевезення не включається час дiї та/або лiквiдацiї наслiдкiв цих обставин за умови документального пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили та вчасного (до закiнчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового iнформування оператором поштового зв'язку найближчого митного органу про обставини зазначених подiй.
Пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили здiйснюється з дотриманням положень роздiлу VIII Порядку виконання митних формальностей вiдповiдно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 31 травня 2012 року N 657, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 02 жовтня 2012 року за N 1669/21981.
3. Якщо внаслiдок аварiї чи дiї обставин непереборної сили сталася повна чи часткова втрата товарiв, оператор поштового зв'язку вживає всiх необхiдних заходiв для забезпечення збереження частки невтрачених товарiв та недопущення будь-якого їх використання.
У таких випадках оператор поштового зв'язку у присутностi посадової особи найближчого митного органу складає Акт про невiдповiднiсть.
Перевантаження депеш до iншого транспортного засобу здiйснюється з дозволу та пiд контролем митного органу, в зонi дiяльностi якого вони перебувають.
Перевантаження депеш, якi перемiщуються залiзничними транспортними засобами, на транспортнi засоби оператора поштового зв'язку здiйснюється з дозволу та пiд контролем митного органу.
4. Митний орган, до якого звернувся перевiзник, протягом цiєї самої доби каналами електронного зв'язку iнформує митницю вiдправлення i митницю призначення про обставини подiї, мiсцезнаходження товарiв та транспортного засобу з наданням копiй вiдповiдних документiв.
Митниця вiдправлення вносить вiдповiдну iнформацiю до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
5. Якщо пiд час транзитного перевезення депеш виникає потреба у замiнi водiя або у перевантаженнi товарiв на iнший транспортний засiб та якщо таке перевантаження вiдбувається без порушення митних пломб та iнших засобiв забезпечення iдентифiкацiї, оператор поштового зв'язку до закiнчення строку транзитного перемiщення з використанням доступних каналiв зв'язку письмово або в електроннiй формi повiдомляє про це митницi призначення.
Повiдомлення мiстить вiдомостi про:
реєстрацiйний номер згiдно з електронним журналом реєстрацiї документiв контролю доставки депеш;
проведену операцiю (замiна водiя або перевантаження товарiв на iнший транспортний засiб), її причини та мiсце, в якому була проведена ця операцiя;
номер транспортного засобу, яким надалi здiйснюється перевезення товарiв пiд митним контролем;
прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi), серiю (за наявнiстю) та номер паспорта водiя, який здiйснює перевезення депеш надалi.
6. Пiдставою для зняття з контролю транзитного перевезення депеш є внесена посадовою особою митницi призначення до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв вiдмiтка про доставку цих депеш до визначеного митницею мiсця митного оформлення згiдно з Класифiкатором.
7. Якщо митниця призначення пiсля закiнчення строку доставки депеш не пiдтвердила факт доставки, митниця вiдправлення надсилає засобами електронного зв'язку електронний запит до митницi призначення для з'ясування факту доставки/недоставки.
У разi виявлення порушень законодавства на будь-якому етапi здiйснення контролю за перемiщенням депеш посадова особа митного органу вживає заходiв, передбачених законодавством.
3. Митнi формальностi при надходженнi депеш до ММПО
1. Оператор поштового зв'язку (перевiзник) доставляє депешi та супровiднi поштовi документи CN37, CN38, CN41 без будь-якої змiни їх стану у визначене на ММПО мiсце доставки та забезпечує їх перебування у цьому мiсцi до прибуття посадових осiб митного органу.
Транспортнi засоби, якими депешi доставлено до ММПО, розмiщуються в зонах митного контролю.
2. Оператор поштового зв'язку, уповноважена ним особа або перевiзник подає до митного органу в ММПО примiрники супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 та транспортних накладних (за наявностi) з вiдмiтками митницi вiдправлення та вiдомостi про реєстрацiйний номер згiдно з електронним журналом реєстрацiї документiв контролю доставки депеш.
Депешi пред'являються, а супровiднi поштовi документи на них передаються посадовiй особi митного органу у мiнiмально можливий строк пiсля їх прибуття, а в разi прибуття поза робочим часом, встановленим для митного органу, - у мiнiмально можливий строк пiсля початку його роботи.
3. Посадова особа митного органу в ММПО:
перевiряє дотримання оператором поштового зв'язку (перевiзником) строкiв доставки депеш з пункту пропуску до митницi призначення;
проставляє вiдбиток штампа ПМК у поданих супровiдних поштових документах та транспортних накладних (за наявностi) з вiдмiтками митницi вiдправлення;
перевiряє цiлiснiсть i вiдповiднiсть забезпечення вiдправника чи засобiв забезпечення iдентифiкацiї, застосованих митницею вiдправлення щодо транспортних засобiв поштового зв'язку;
перевiряє вiдповiднiсть вiдомостей, що мiстяться в супровiдних поштових документах CN37, CN38, CN41, вiдомостям, наявним в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв за реєстрацiйним номером документа контролю доставки;
за вiдсутностi зауважень пiдтверджує доставку депеш шляхом внесення вiдомостей про дату та час прибуття депеш до ММПО;
надає дозвiл на здiйснення операцiй з розвантаження транспортного засобу, яким доставлено депешi та перемiщення їх пiд митним контролем до визначених мiсць сортування та обробки;
перевiряє цiлiснiсть та вiдповiднiсть засобiв забезпечення iдентифiкацiї, застосованих митницею вiдправлення щодо окремих депеш чи окремих МПВ (у разi їх застосування);
перевiряє вiдповiднiсть загальної кiлькостi мiсць та загальної ваги МПВ даним, що мiстяться в супровiдних поштових документах CN37, CN38, CN41, у документах контролю доставки;
за вiдсутностi зауважень надає дозвiл на проведення операцiй iз сортування та обробки МПВ.
У разi виявлення ознак, що можуть свiдчити про перемiщення депеш з порушенням законодавства, посадова особа митного органу вживає заходiв, передбачених законодавством.
4. Пiсля виконання дiй, передбачених цiєю главою, супровiднi поштовi документи та транспортнi накладнi (за наявностi) з вiдмiтками митницi призначення повертаються особi, яка перемiщує депешi.
V. Ввезення вантажу експрес-перевiзника
1. Для забезпечення проведення аналiзу ризикiв з метою безпеки та надiйностi до прибуття вантажу експрес-перевiзника на митну територiю України до митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України, подається загальна декларацiя прибуття.
Загальна декларацiя прибуття подається з дотриманням строкiв i в порядку, передбаченому законодавством.
2. Вантаж експрес-перевiзника перемiщується з митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України, у митний орган, у зонi дiяльностi якого розташовано ЦСС пiд митним забезпеченням та/або забезпеченням вiдправника.
3. Пропуск вантажу експрес-перевiзника на митну територiю України здiйснюється вiдповiдно до частини першої статтi 94 глави 17 роздiлу V Кодексу на пiдставi поданої експрес-перевiзником митної декларацiї за формою ЄАД для внутрiшнього транзиту МЕВ, яка одночасно є документом контролю доставки вiд пункту пропуску через державний кордон України до ЦСС, або митної декларацiї, передбаченої Конвенцiєю про процедуру спiльного транзиту вiд 20 травня 1987 року, ратифiкованої Законом України вiд 30 серпня 2022 року N 2555-IX "Про приєднання України до Конвенцiї про процедуру спiльного транзиту" (далi - Конвенцiя про процедуру спiльного транзиту).
4. У разi подання експрес-перевiзником митної декларацiї за формою ЄАД для внутрiшнього транзиту МЕВ, митнi формальностi щодо вантажу експрес-перевiзника виконуються згiдно з Порядком виконання митних формальностей при здiйсненнi транзитних перемiщень, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 09 жовтня 2012 року N 1066, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 19 грудня 2012 року за N 2120/22432 (далi - Порядок N 1066).
У разi подання експрес-перевiзником митної декларацiї, передбаченої Конвенцiєю про процедуру спiльного транзиту, митнi формальностi щодо вантажу експрес-перевiзника виконуються згiдно з положеннями Конвенцiї про процедуру спiльного транзиту та нормативно-правовими актами i документами, розробленими та затвердженими для реалiзацiї цiєї Конвенцiї.
VI. Обробка депеш i вантажiв експрес-перевiзника, сортування МПВ та МЕВ
1. Операцiї iз сортування та обробки вiдправлень здiйснюють працiвники ММПО (ЦСС) у спецiально визначених мiсцях пiд митним контролем та у присутностi посадових осiб митного органу.
2. Обробку вхiдних депеш проводить оператор поштового зв'язку з дотриманням послiдовностi їх розкриття, зумовленої актами Всесвiтнього поштового союзу, залежно вiд виду та категорiї вiдправлень.
Для цього в ММПО визначаються окремi мiсця для здiйснення обробки депеш з письмовою кореспонденцiєю та посилковою поштою.
3. Обробка вантажiв експрес-перевiзника здiйснюється в порядку, визначеному експрес-перевiзником, з урахуванням прiоритетностi категорiй та видiв МЕВ, зумовлених умовами договору на перевезення кожного окремого МЕВ та угоди (угод) з iноземним оператором про обмiн МЕВ.
На ЦСС облаштовуються окремi мiсця для здiйснення обробки МЕВ документарного характеру та МЕВ, у яких перемiщуються товари, що пiдлягають письмовому декларуванню.
4. При виконаннi операцiї з сортування та обробки вiдправлень працiвники ММПО (ЦСС):
здiйснюють iдентифiкацiю вiдправлень та пiдготовку до подальшого їх декларування у встановленому порядку;
перевiряють правильнiсть документального оформлення вiдправлень, наявнiсть та вiдповiднiсть документiв, що їх супроводжують, правильнiсть заповнення документiв, зовнiшнiй стан мiшкiв та/або вiдправлень, їх масу, цiлiснiсть упаковки чи маркування, наявнiсть пломб та печаток;
формують вiдомостi в електроннiй системi облiку та зберiгання.
Для проведення сортування вiдправлень, щодо яких вiдсутнi вiдомостi в електронному виглядi, оператор:
формує у своїх iнформацiйних системах iнформацiю в електроннiй формi про кожне таке вiдправлення;
надає iнформацiю про вiдправлення митному органу;
пiсля отримання вiд митного органу iнформацiї за результатами здiйснення контролю iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, щодо визначеного рiвня ризику кожного окремого вiдправлення здiйснює сортування вiдправлень.
У разi встановлення невiдповiдностi товарiв вiдомостям, зазначеним у супровiдних поштових документах CN37, CN38, CN41, митних декларацiях CN22, CN23, МТД, iнших документах, необхiдних для здiйснення митного контролю товарiв, пошкодження товарiв, їх упаковки чи маркування або їх втрати, працiвник ММПО (ЦСС) у присутностi посадової особи митного органу складає Акт про невiдповiднiсть.
5. Для автоматичної iдентифiкацiї та облiку вiдправлень у межах операцiй iз сортування та обробки, а також при здiйсненнi iнших операцiй з вiдправленнями працiвники ММПО (ЦСС) використовують пристрої для зчитування штрих-кодiв (iнших кодiв даних), нанесених на мiшки, ярлики, пакування вiдправлень чи супровiднi документи.
6. За результатами сортування та обробки вiдправлень i формування вiдомостей в електроннiй системi облiку та зберiгання працiвники ММПО (ЦСС) вживають подальших заходiв щодо пiдготовки вiдправлень для здiйснення декларування та подання вiдповiдних документiв та вiдомостей до митного оформлення.
7. МПВ, що перемiщуються митною територiєю України транзитом, вiдправлення, що помилково потрапили на митну територiю України, а також для декларування товарiв, у яких використовується митна декларацiя за формою ЄАД, оператор перемiщує до вiдповiдного мiсця їх зберiгання.
8. Рiшення щодо подальшого декларування таких товарiв приймає особа, уповноважена на декларування пiсля вжиття вiдповiдних заходiв, спрямованих на отримання необхiдних документiв та вiдомостей вiд установи обмiну країни вiдправлення, вiдправника чи одержувача вiдправлення (уповноважених ними осiб), або прийнятого рiшення за результатами проведених заходiв офiцiйного контролю.
Для вжиття подальших заходiв щодо отримання документiв та вiдомостей, необхiдних для здiйснення декларування товарiв, у тому числi проведення фiзичного огляду товарiв (вiдiбрання проб i зразкiв товарiв), оператор вживає заходiв щодо розмiщення вiдправлення в мiсцi зберiгання.
9. Фiзичний огляд товарiв здiйснюється з дозволу митного органу шляхом внесення до електронних iнформацiйних ресурсiв вiдповiдної вiдмiтки пiсля отримання вiд оператора, декларанта або уповноваженої ним особи електронного повiдомлення про дату та час їх проведення.
У разi вiдмови у наданнi такого дозволу посадова особа митного органу надає обґрунтування причин вiдмови.
10. Вiдправлення, щодо яких оператор, декларант або уповноважена ним особа прийняв/прийняла рiшення про здiйснення їх декларування, оператор перемiщує у вiдповiднi мiсця здiйснення митних формальностей, обладнанi вiдповiдними технiчними та спецiальними засобами митного контролю, необхiдними для їх проведення.
11. Вiдправлення, щодо яких визначено низький та середнiй рiвень ризику, а також тi, якi пiдлягають декларуванню в уснiй формi на пiдставi товаросупровiдних документiв, оператор перемiщує до мiсць в оглядових залах, обладнаних рентгено-телевiзiйною технiкою (скануючими системами стацiонарного/мобiльного типу).
Вiдправлення, щодо яких визначено високий рiвень ризику, оператор перемiщує до мiсць в оглядових залах, обладнаних для проведення митного огляду товарiв з розкриттям таких вiдправлень.
VII. Митне оформлення товарiв при ввезеннi в Україну
1. Реєстрацiя електронного документа.
(абзац перший пункту 1 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Пiсля надходження електронного документа до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв в автоматичному режимi здiйснюється формато-логiчний контроль заповнення вiдповiдних електронних документiв шляхом:
перевiрки вiдповiдностi формату електронних документiв встановленим вимогам;
перевiрки дотримання порядку заповнення електронних документiв;
перевiрки наявностi фактiв не поданих в установлений законодавством строк додаткових реєстрiв до тимчасових;
зiставлення реквiзитiв уповноваженого банку з даними, що мiстяться в перелiку уповноважених банкiв України (у разi сплати митних платежiв);
зiставлення курсу валюти України до iноземної валюти, зазначеного в електронному документi, з офiцiйним курсом валюти України до iноземної валюти на день подання електронного документа до оформлення;
зiставлення вiдомостей про нарахування митних платежiв з iнформацiєю про наявнiсть та суму коштiв авансових платежiв (передоплати), внесених декларантом на рахунки, вiдкритi на iм'я митного органу, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутнiх митних платежiв (у разi сплати митних платежiв за додатковим реєстром, митною декларацiєю CN22, CN23, М-16).
Реєстрацiя електронного документа здiйснюється шляхом:
фiксування дати та часу подання документа до оформлення;
присвоєння реєстрацiйного номера та внесення його до вiдповiдної графи електронного документа;
унесення поданого електронного документа до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
Результати автоматизованої перевiрки правильностi заповнення даних в електронних документах та/або iнформацiя про їх реєстрацiю повертаються декларанту.
2. Перевiрка електронного документа.
(абзац перший пункту 2 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Перевiрка електронного документа здiйснюється автоматично шляхом:
перевiрки дотримання строкiв подання електронного документа для оформлення;
контролю зiставлення (автоматизованого порiвняння) вiдомостей щодо:
вiдповiдностi даних електронного документа з iншими наявними вiдомостями про товари у вiдправленнях, у тому числi вiдомостям у попереднiй iнформацiї.
3. Прийняття електронного документа для митного оформлення.
(абзац перший пункту 3 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Прийняття електронного документа для митного оформлення здiйснюється шляхом унесення до цього електронного документа вiдомостей про номер штампа ПМК та про посадову особу митного органу, яка здiйснюватиме його оформлення.
У разi подання митних декларацiй CN22, CN23, М-16 у паперовiй формi прийняття митної декларацiї здiйснюється шляхом проставлення на паперовому примiрнику митної декларацiї вiдбитка штампа ПМК посадової особи митного органу, яка прийняла митну декларацiю для оформлення, та внесення вiдомостей про номер штампа ПМК до електронної митної декларацiї вiдповiдного типу.
4. Оформлення електронного документа.
(абзац перший пункту 4 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
При здiйсненнi оформлення електронного документа посадова особа митного органу виконує такi митнi формальностi:
1) перевiрку документiв та вiдомостей щодо товарiв, що перемiщуються у вiдправленнi, поданих оператором, декларантом чи уповноваженою ним особою для митного оформлення;
2) контроль iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, за результатами якого:
здiйснюється перевiрка наявностi дiючих санкцiй, застосованих до особи згiдно iз законами України та/або мiжнародними договорами України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України;
здiйснюється вiдбiр вiдправлень, щодо яких не встановлено необхiдностi здiйснення митних формальностей;
приймається рiшення щодо необхiдностi застосуванням скануючих систем або проведення митного огляду товарiв з розкриттям вiдправлення.
Рiшення, передбаченi абзацами третiм та четвертим пiдпункту 2 цього пункту, оформлюються шляхом проставлення вiдповiдних вiдмiток в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв.
У разi прийняття рiшення, передбаченого абзацом четвертим пiдпункту 2 цього пункту, оператору, декларанту чи уповноваженiй ним особi автоматично надсилається повiдомлення про необхiднiсть пред'явлення товарiв для митного контролю.
5. Застосування багажних/поштових скануючих систем.
(абзац перший пункту 5 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
У разi застосування скануючих систем спiвробiтники ММПО (ЦСС) подають вiдправлення (в тому числi тi, що пiдлягають усному декларуванню) на транспортерну стрiчку таких систем.
Пiсля сканування посадова особа митного органу дослiджує, аналiзує та порiвнює (у тому числi за допомогою iнструментiв електронно-iнформацiйних ресурсiв) вiдомостi, заявленi до митного оформлення, з вiдомостями рентгенiвського зображення.
За результатами аналiзу зображень, отриманих пiд час сканування, посадова митного органу приймає одне з таких рiшень:
перехiд до завершення митних формальностей або
встановлення для вiдправлення високого рiвня ризику.
Високий рiвень ризику за результатами сканування встановлюється у таких випадках:
наявнiсть ознак облаштування товарiв спецiально виготовленими сховищами (тайниками) або використання iнших засобiв чи способiв, що утруднюють виявлення товарiв;
наявнiсть ознак надання одним товарам вигляду iнших;
припущення про те, що перемiщуванi у вiдправленнi товари забороненi або обмеженi до такого перемiщення згiдно iз законодавством;
виявлення мiсць у вiдправленнi, якi можуть використовуватися для приховування товарiв вiд митного контролю;
невiдповiднiсть даних, отриманих за результатами сканування, даним, що мiстяться у товаросупровiдних та iнших документах (вiдомостях), якi подаються для митного контролю (в тому числi виявлення товарiв, що пiдлягають письмовому декларуванню у вiдправленнях, якi було задекларовано усно на пiдставi товаросупровiдних документiв);
виявлення iнших iндикаторiв ризику з перелiку iндикаторiв ризикiв, що застосовується вiдповiдно до Порядку N 684.
У разi виявлення товарiв, що пiдлягають письмовому декларуванню у вiдповiдних категорiях МПВ письмової кореспонденцiї, яка не супроводжується унiфiкованими бланками актiв Всесвiтнього поштового союзу, оператор поштового зв'язку забезпечує iдентифiкацiю таких МПВ шляхом:
формування у своїх iнформацiйних системах iнформацiї в електронному виглядi про таке вiдправлення;
присвоєння йому вiдповiдного номера;
надання iнформацiї в електроннiй формi про вiдправлення митному органу.
Пiсля отримання вiд митного органу iнформацiї за результатами здiйснення контролю iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, щодо визначеного рiвня ризику такого вiдправлення вживає заходiв для отримання вiдомостей, необхiдних для подальшого декларування товарiв.
Присвоєний оператором поштового зв'язку номер такого МПВ використовується виключно в цiлях митного контролю i не призводить до змiни виду та категорiї письмової кореспонденцiї.
Iдентифiкацiя МЕВ документарного характеру з товарами, що пiдлягають письмовому декларуванню, здiйснюється за наявним номером вiдправлення шляхом змiни експрес-перевiзником статусу МЕВ у системi для вiдстеження МЕВ оператора та надання iнформацiї про таке МЕВ митному органу.
Пiсля отримання вiд митного органу iнформацiї за результатами здiйснення контролю iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР, щодо визначеного рiвня ризику такого вiдправлення оператор вживає заходiв для отримання вiдомостей, необхiдних для подальшого декларування товарiв.
6. Митний огляд та iншi митнi формальностi.
(абзац перший пункту 6 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Митний огляд товарiв здiйснюють посадовi особи митного органу вiдповiдно до вимог Кодексу та Порядку N 1316.
Митний огляд проводиться у спецiально визначених мiсцях, обладнаних достатньою кiлькiстю технiчних засобiв (пристроїв для зважування, оглядових столiв, обладнання для розпакування/запакування вiдправлень, комп'ютерної технiки, технiчних засобiв контролю тощо), у присутностi уповноважених представникiв оператора.
За результатами проведення митного огляду складається Акт огляду.
Для здiйснення митного огляду представники оператора подають посадовiй особi митного органу вiдправлення разом iз супровiдними документами (митними декларацiями CN22, CN23, МТД) та iншими документами, що супроводжують вiдправлення (за їх наявностi).
За результатами митного огляду та аналiзу виявлених iндикаторiв ризику з перелiку iндикаторiв ризику посадовi особи митного органу виконують такi митнi формальностi:
1) перевiрку правильностi класифiкацiї товарiв;
2) перевiрку дотримання встановлених до задекларованих товарiв заходiв нетарифного регулювання (вiдсутнiсть визначених законодавством заборон щодо перемiщення товарiв; необхiднiсть надання вiдповiдних документiв або вiдомостей про вiдмiтки у товаросупровiдних документах);
3) перевiрку вартостi товарiв.
Перевiрка правильностi визначення митної вартостi товарiв, що перемiщуються у вiдправленнях на адресу декларанта (крiм громадянина), здiйснюється у встановленому законодавством порядку.
При здiйсненнi контролю заявленої фактурної вартостi товарiв, що перемiщуються на адреси громадян, пiдлягають перевiрцi вiдомостi, представленi для визначення їх фактурної вартостi, з метою встановлення їх достовiрностi.
Митний орган з метою здiйснення контролю правильностi визначення фактурної вартостi товарiв має право:
упевнюватися в достовiрностi або точностi будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цiлей визначення фактурної вартостi;
у разi наявностi ознак доказiв недостовiрностi заявленої фактурної вартостi письмово запитувати вiд оператора, декларанта або уповноваженої ним особи додатковi документи та вiдомостi, якщо це необхiдно для прийняття рiшення про визнання заявленої фактурної вартостi;
у випадках, встановлених Кодексом, приймати рiшення про визначення вартостi товарiв, що перемiщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України, для цiлей нарахування митних платежiв;
(абзац сьомий пiдпункту 3 пункту 6 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
застосовувати iншi передбаченi Кодексом форми митного контролю.
Пiд час проведення огляду пiдлягає з'ясуванню достовiрнiсть вiдомостей, заявлених пiд час декларування товарiв, зокрема щодо фактурної вартостi товарiв. У разi наявностi доказiв недостовiрностi заявленої фактурної вартостi товарiв, встановлених у результатi проведення митного огляду, посадова особа зазначає встановленi вiдомостi та джерела їх отримання в Актi огляду.
Для цiлей цих Порядку та умов ознаками доказiв недостовiрностi заявленої фактурної вартостi можуть вважатися:
наявнiсть у документах, що мiстять вiдомостi про вартiсть товарiв, виправлень, пiдчищень, затертостей, видимих змiн;
наявнiсть у документах, що мiстять вiдомостi про вартiсть товарiв, арифметичних (орфографiчних) помилок при зазначеннi сумарної фактурної вартостi, при перерахунку сум в iноземнiй та/або нацiональнiй валютах, при здiйсненнi розрахункiв (наприклад, знижок тощо);
наявнiсть у документах, що мiстять вiдомостi про вартiсть товарiв, необґрунтованих знижок та/або зниження цiни товару;
наявнiсть на товарах, що перемiщуються (пересилаються), ярликiв з цiною товарiв, що вiдрiзняється вiд заявленої фактурної вартостi;
наявнiсть касових або товарних чекiв, банкiвських виписок, електронних повiдомлень iнтернет-магазинiв, iнших документiв, якi мiстять вiдомостi про вартiсть таких товарiв, зокрема iнформацiї з особистого кабiнету у разi придбання через iнтернет-аукцiони, iнтернет-сайти тощо (у тому числi серед документiв, що супроводжують вiдправлення або перемiщуються у вiдправленнi), з цiною товарiв, що вiдрiзняється вiд заявленої фактурної вартостi;
наявнiсть вiдомостей про рiвень вартостi iдентичних або подiбних (аналогiчних) товарiв, митне оформлення яких вже здiйснено, що вiдрiзняється вiд заявленої фактурної вартостi;
наявнiсть публiчної оферти (пропозицiї продажу) iдентичного або подiбного (аналогiчного) товару, розмiщеної на офiцiйних сайтах пiдприємств-виробникiв i посередникiв у мережi "Iнтернет" (за торговельною маркою, виробником/дистриб'ютором та iншими даними, що мiстяться у товаросупровiдних документах) у системi роздрiбної торгiвлi країни експорту, за цiною, що вiдрiзняється вiд заявленої фактурної вартостi.
Пiд час здiйснення аналiзу, виявлення та оцiнки ризикiв використовуються такi джерела iнформацiї:
електроннi iнформацiйнi ресурси митних органiв;
спецiалiзованi видання, якi мiстять iнформацiю про цiни, сформованi на свiтовому ринку;
iнформацiя, отримана вiд Держмитслужби, про цiни на товари та/або сировину, матерiали, комплектуючi, якi входять до складу товарiв;
iнформацiя, отримана за результатами здiйснення митного контролю;
iнформацiя, отримана вiд державних органiв, установ та органiзацiй на запити територiальних органiв та/або Держмитслужби;
висновки про якiснi та вартiснi характеристики товарiв, пiдготовленi спецiалiзованими експертними органiзацiями, що мають вiдповiднi повноваження згiдно iз законодавством;
iнформацiя отримана з мережi "Iнтернет".
При здiйсненнi контролю заявленої фактурної вартостi товарiв посадовi особи митного органу не використовують цiнову iнформацiю щодо iдентичних або подiбних (аналогiчних) товарiв, вартiсть яких було попередньо визнано (визначено) на пiдставi надання iндивiдуальних, документально пiдтверджених знижок, або у разi придбання товарiв на особливих умовах угоди купiвлi-продажу, що впливають на вартiсть товарiв.
Вiднесення товарiв до iдентичних або подiбних (аналогiчних) здiйснюється з урахуванням критерiїв, встановлених Кодексом.
За наявностi ознак доказiв недостовiрностi заявленої фактурної вартостi митний орган письмово повiдомляє оператора, декларанта чи уповноважену ним особу про необхiднiсть надання додаткових документiв чи вiдомостей, необхiдних для пiдтвердження заявленої фактурної вартостi товарiв, у тому числi з використанням iнформацiйних технологiй.
Письмове бажання надати додатковi документи чи вiдомостi реалiзує оператор, декларант чи уповноважена ним особа шляхом надсилання митному органу електронного повiдомлення з використанням електронного пiдпису чи печатки, що базуються на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа, особи, яка його склала або шляхом вчинення дiй. У такому разi перевiрка заявленої фактурної вартостi товарiв проводиться пiсля надання документiв чи вiдомостей.
Строк надання додаткових документiв чи вiдомостей не має перевищувати 10 календарних днiв з дня направлення митним органом повiдомлення про необхiднiсть їх подання.
У разi отримання письмової вiдмови вiд надання додаткових документiв та вiдомостей строк щодо можливостi їх надання припиняється.
За результатами аналiзу наданих додаткових документiв чи вiдомостей посадова особа митного органу пiдтверджує заявлену фактурну вартiсть товарiв або приймає письмове рiшення про визначення вартостi товарiв, що перемiщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України, для цiлей нарахування митних платежiв за формою, встановленою Мiнфiном;
4) перевiрку правильностi застосування пiльг в оподаткуваннi (у разi їх застосування);
5) прийняття рiшення щодо необхiдностi проведення експертних дослiджень.
Якщо пiд час виконання митних формальностей виникає потреба у спецiальних знаннях з рiзних галузей науки, технiки, мистецтвознавства тощо або у використаннi спецiального обладнання i технiки, посадова особа митного органу приймає рiшення про призначення експертних дослiджень.
Взяття проб (зразкiв) товарiв та операцiї з такими товарами здiйснюють посадовi особи митного органу вiдповiдно до вимог Кодексу та в порядку, встановленому законодавством.
Не пiзнiше наступного робочого дня пiсля проведення дослiдження (аналiзу, експертизи) спецiалiзованим органом з питань експертизи та дослiджень Держмитслужби чи його вiдокремленим пiдроздiлом або пiсля отримання митним органом примiрникiв результатiв такого дослiдження (аналiзу, експертизи) вiд iнших державних органiв посадова особа митного органу надсилає оператору, декларанту чи уповноваженiй ним особi примiрники результатiв проведеного дослiдження (аналiзу, експертизи) проб та зразкiв товарiв в електроннiй формi або надає паперовi примiрники результатiв дослiджень з вiдмiткою про отримання;
6) перевiрка наявностi задекларованих товарiв у митному реєстрi об'єктiв права iнтелектуальної власностi;
7) призупинення митного оформлення.
У разi виявлення товарiв, що пiдозрюються у порушеннi прав iнтелектуальної власностi їх митне оформлення призупиняється у встановленому законодавством порядку.
Митне оформлення нехарчової продукцiї, що ввозиться на митну територiю України для вiльного обiгу, за результатами документальної перевiрки та/або вибiркового обстеження зразкiв продукцiї у разi виявлення обставин, визначених частиною першою статтi 38 Закону України "Про державний ринковий нагляд i контроль нехарчової продукцiї", призупиняється у порядку, встановленому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 2011 року N 1403 "Про затвердження Порядку здiйснення державного контролю нехарчової продукцiї".
Iнформацiя щодо призупинення митного оформлення та рiшення, прийнятi за результатами такого призупинення, додатково надсилаються оператору в електроннiй формi.
7. Складання протоколу про порушення митних правил.
(абзац перший пункту 7 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Про кожний випадок виявлення порушення митних правил при здiйсненнi митних формальностей щодо товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невiдкладно складає протокол про порушення митних правил у встановленому законодавством порядку.
Про факт складання протоколу про порушення митних правил митний орган повiдомляє оператора, декларанта чи уповноважену ним особу шляхом надсилання йому/їй електронного повiдомлення.
8. Завершення митних формальностей.
(абзац перший пункту 8 роздiлу VII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Пiд час завершення митного оформлення посадовi особи митного органу виконують такi митнi формальностi:
1) перевiрку вiдомостей про результати виконання митних формальностей, визначених за результатами аналiзу та оцiнки ризикiв iз застосуванням СУР, у тому числi АСУР;
2) перевiрку правильностi нарахування митних платежiв на товари, що є об'єктами оподаткування (за тимчасовим реєстром, додатковим реєстром, електронною митною декларацiєю М-16);
3) нарахування митних платежiв на товари, що є об'єктами оподаткування (за митною декларацiєю CN22, CN23, митною декларацiєю М-16 в паперовiй формi), шляхом внесення вiдомостей до вiдповiдних граф електронного примiрника вiдповiдної митної декларацiї;
4) перевiрку наявностi суми коштiв авансових платежiв (передоплати), внесених платником податкiв згiдно зi статтею 299 Кодексу на рахунки, вiдкритi на iм'я митного органу, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутнiх митних платежiв та справляння митних платежiв за товари, що є об'єктами оподаткування (за додатковим реєстром та митними декларацiями CN22, CN23, М-16);
5) внесення до електронного документа вiдмiтки про завершення митного оформлення та вiдомостей про номер особистої номерної печатки (далi - ОНП) посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Iнформацiя про завершення митного оформлення надсилається оператору, декларанту чи уповноваженiй ним особi в електроннiй формi.
У разi подання митних декларацiй CN22, CN23, М-16 митному органу у паперовiй формi завершення митного оформлення здiйснюється шляхом внесення до електронного примiрника митної декларацiї iнформацiї про номер ОНП та безпосереднього проставлення вiдбитка ОНП посадової особи, яка здiйснила митне оформлення цiєї митної декларацiї, на всiх паперових примiрниках митних декларацiй.
VIII. Особливостi митного оформлення додаткових реєстрiв до тимчасових
1. Додатковий реєстр (додатковi реєстри) подає оператор митному органу в ММПО (ЦСС) за кожним вiдправленням у тимчасовому реєстрi у строк не бiльше 30 днiв з дати оформлення тимчасового реєстру.
Контроль за своєчаснiстю подання додаткових реєстрiв до тимчасових здiйснює митний орган у ММПО (ЦСС) в автоматичному режимi.
2. Якщо протягом строку, вiдведеного для подання додаткового реєстру до тимчасового, вiдправлення з товарами, задекларованими за тимчасовим реєстром, повертаються вiдправнику, вiдомостi щодо такого повернення оператор вносить до додаткового реєстру.
3. Якщо за тимчасовим реєстром на товари, що перемiщуються у МПВ (МЕВ), нараховано митнi платежi та такi товари протягом строку для подання додаткового реєстру вивезено за межi митної територiї України для повернення вiдправнику, митне оформлення додаткового реєстру до тимчасового з внесеними вiдомостями щодо такого повернення припиняє зобов'язання оператора зi сплати митних платежiв за товари, що перемiщуються у таких МПВ (МЕВ).
4. Пiсля надходження електронного документа до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв здiйснюються такi митнi формальностi, у тому числi в автоматичному режимi:
1) формато-логiчний контроль заповнення додаткового реєстру:
перевiрка вiдповiдностi формату електронного документа встановленим вимогам;
перевiрка правильностi заповнення електронного документа;
зiставлення вiдомостей про нарахування митних платежiв з iнформацiєю про наявнiсть та суму коштiв авансових платежiв (передоплати), внесених декларантом на рахунки, вiдкритi на iм'я митного органу, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутнiх митних платежiв.
Iнформацiя про результати перевiрки направляється оператору в електроннiй формi;
2) реєстрацiя електронного документа:
фiксування дати та часу подання документа до оформлення;
присвоєння реєстрацiйного номера та внесення його до вiдповiдної графи електронного документа;
унесення поданого електронного документа до бази даних митного органу;
3) перевiрка електронного документа:
перевiрка дотримання строкiв подання електронного документа до оформлення;
контроль зiставлення (автоматизоване порiвняння) даних додаткового реєстру з попередньо поданим тимчасовим реєстром;
4) прийняття електронного документа до митного оформлення здiйснюється шляхом унесення вiдомостей про номер штампа ПМК та вiдомостей щодо посадової особи митного органу до електронного документа;
5) перевiрка правильностi нарахування митних платежiв за додатковим реєстром;
6) справляння митних платежiв (у разi їх сплати);
7) завершення митного оформлення шляхом внесення до електронного документа вiдмiтки про завершення митного оформлення та номера ОНП посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
5. Порушення оператором зобов'язання подати у встановлений строк додатковий реєстр (додатковi реєстри) до тимчасового реєстру за кожним вiдправленням та сплатити митнi платежi за товари, що є об'єктами оподаткування та задекларованi за таким тимчасовим реєстром, є пiдставою для вiдмови у прийняттi до митного оформлення нових тимчасових реєстрiв до моменту виконання оператором такого зобов'язання.
IX. Митне оформлення товарiв при вивезеннi з України
1. Для прискорення виконання митних формальностей оператори створюють можливостi для вiдправникiв самостiйного заповнення необхiдних для вiдправки документiв, зокрема митної декларацiї CN22, CN23, МТД, митної декларацiї М-16.
Вiдомостi з електронних документiв оператор використовує для надання митному органу попередньої iнформацiї про вiдправлення та для декларування товарiв.
2. За результатами здiйснення операцiй iз сортування та обробки, а також надання попередньої iнформацiї про вiдправлення працiвники ММПО (ЦСС) вживають подальших заходiв щодо пiдготовки вiдправлень для здiйснення декларування та подання вiдповiдних документiв i вiдомостей до митного оформлення.
3. Митне оформлення товарiв у вiдправленнях, призначених для вивезення, здiйснюють посадовi особи митного органу пiсля їх декларування у порядку, передбаченому роздiлом VII цих Порядку та умов, з урахуванням таких особливостей стосовно окремих етапiв митного оформлення, зазначених у пунктах 4-8 цього роздiлу.
(пункт 3 роздiлу IX iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
4. Реєстрацiя електронного документа.
(абзац перший пункту 4 роздiлу IX iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Пiсля надходження електронного документа до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв в автоматичному режимi здiйснюється формато-логiчний контроль заповнення вiдповiдних електронних документiв шляхом:
перевiрки вiдповiдностi формату додаткового реєстру встановленим вимогам;
перевiрки правильностi його заповнення.
5. Перевiрка електронного документа.
(абзац перший пункту 5 роздiлу IX iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Перевiрка електронного документа здiйснюється шляхом:
контролю зiставлення (автоматизоване порiвняння) даних електронного документа, у тому числi з попередньо наданою оператором iнформацiєю про вiдправлення;
контролю iз застосуванням СУР, зокрема автоматизованого, неавтоматизованого та комбiнованого контролю (при цьому перевага надається автоматизованому контролю iз застосуванням СУР).
6. Прийняття електронного документа для митного оформлення.
(абзац перший пункту 6 роздiлу IX iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Пiсля прийняття електронного документа до митного оформлення оператору надсилається iнформацiя про прийняття документа до оформлення та iнформацiя щодо визначеного рiвня ризику кожного окремого вiдправлення за результатами здiйснення контролю iз застосуванням СУР для подальшого здiйснення вiдповiдних митних формальностей.
7. Оформлення електронного документа та митний огляд.
(абзац перший пункту 7 роздiлу IX iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Для пред'явлення товарiв митному органу оператор перемiщує вiдправлення до вiдповiдних мiсць здiйснення митних формальностей в ММПО (ЦСС), а саме:
вiдправлення, щодо яких визначено низький та середнiй рiвень ризику, а також тi, що пiдлягають декларуванню в уснiй формi на пiдставi товаросупровiдних документiв, спрямовуються до мiсць в оглядових залах, обладнаних рентгено-телевiзiйною технiкою (скануючими системами стацiонарного/мобiльного типу);
вiдправлення, щодо яких визначено високий рiвень ризику, - до мiсць в оглядових залах, обладнаних вiдповiдним чином для проведення митного огляду товарiв з розкриттям таких вiдправлень.
Митнi формальностi щодо товарiв, якi призначенi для вивезення i не є об'єктами оподаткування митними платежами, посадовi особи митного органу здiйснюють у порядку, передбаченому пунктом 6 роздiлу VII цих Порядку та умов, крiм пiдпунктiв 3, 4 пункту 6 роздiлу VII цих Порядку та умов.
Митнi формальностi щодо товарiв, якi призначенi для вивезення i є об'єктами оподаткування митними платежами, посадовi особи митного органу здiйснюють у порядку, передбаченому пунктом 6 роздiлу VII цих Порядку та умов.
8. Завершення митних формальностей.
Пiд час завершення митного оформлення посадова особа митного органу вносить до електронного документа вiдмiтки про завершення митного оформлення та номер ОНП посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення, що свiдчить про надання митним органом дозволу оператору на проведення подальшого формування депеш або вантажiв експрес-перевiзника, призначених для вивезення за межi митної територiї України.
Iнформацiя про завершення митного оформлення надсилається оператору в електроннiй формi.
X. Формування депеш, призначених для вивезення та направлення таких депеш за призначенням
1. Митнi формальностi в ММПО
1. МПВ, призначенi для вивезення, формує оператор поштового зв'язку в депешi у порядку, визначеному актами Всесвiтнього поштового союзу та законодавством України з питань надання послуг поштового зв'язку.
Операцiї з формування депеш проводяться пiд митним контролем у присутностi посадової особи митного органу.
2. Депешi формуються iз МПВ, митне оформлення яких завершено.
При формуваннi депеш з МПВ, призначеними для вивезення, з МПВ, що перемiщуються митною територiєю України транзитом, поштовою тарою, що пiдлягає поверненню, МПВ, що помилково потрапили на митну територiю України чи досилаються або повертаються вiдправнику, оператор поштового зв'язку вносить вiдповiднi вiдомостi до електронної системи облiку та зберiгання.
3. Сформованi депешi оператор поштового зв'язку завантажує до транспортних засобiв поштового зв'язку, якими буде здiйснено їх перемiщення до митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України.
4. Для здiйснення контролю доставки депеш вiд ММПО до пункту пропуску через державний кордон України використовуються супровiднi поштовi документи CN37, CN38, CN41.
5. Вiдомостi, необхiднi для здiйснення контролю за доставкою депеш, подають до митного органу оператори поштового зв'язку в електроннiй формi у виглядi електронного повiдомлення з дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообiгу, електронних довiрчих послуг та захисту iнформацiї.
6. Для здiйснення митних формальностей щодо сформованих депеш оператор поштового зв'язку передає посадовiй особi митного органу паперовi примiрники супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 та вiдомостi щодо номера електронного повiдомлення оператора.
7. Для контролю за доставкою використовується iнформацiя про:
митницю вiдправлення (мiсце митного оформлення згiдно з Класифiкатором);
найменування оператора поштового зв'язку;
(абзац третiй пункту 7 глави 1 роздiлу X iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
номер CN37 або CN38, або CN41;
номер (номери) депеш;
МПВ, якi входять до складу депеш та задекларованi за митною декларацiєю за формою ЄАД (iз зазначенням реквiзитiв такої митної декларацiї);
загальну кiлькiсть мiсць;
загальну вагу депеш;
вид транспорту;
найменування перевiзника (у разi здiйснення перевезення автомобiльним транспортом додатково зазначаються прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi) особи, яка прийняла депешi до перевезення);
(абзац десятий пункту 7 глави 1 роздiлу X iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
номер та дату транспортної накладної (за наявностi);
номер транспортного засобу, яким депешi буде перемiщено до митницi призначення;
митницю призначення (мiсце митного оформлення згiдно з Класифiкатором);
дату доставки депеш до митницi призначення;
iдентифiкацiйнi ознаки митного забезпечення, пристроїв та/або iнших засобiв iдентифiкацiї, застосованих митним органом вiдправлення;
номер штампа ПМК посадової особи митницi вiдправлення, яка здiйснила митний контроль депеш;
дату та час завершення оформлення документа в митницi вiдправлення;
дату та час прибуття депеш до митницi призначення;
дату та час завершення оформлення документа в митницi призначення.
iнформацiю про дату фактичного вивезення.
До електронного повiдомлення, зазначеного в пунктi 5 цiєї глави, оператор поштового зв'язку вносить iнформацiю, визначену в абзацах другому - тринадцятому цього пункту. Iншу iнформацiю вносить до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв посадова особа вiдповiдного митного органу та/або в автоматичному режимi.
8. Перевiрку електронного повiдомлення здiйснює посадова особа митного органу шляхом запиту за номером електронного повiдомлення оператора та встановлення вiдповiдностi iнформацiї, що мiститься у поданих супровiдних поштових документах CN37, CN38, CN41 та транспортних документах (за наявностi), вiдомостям, заявленим в електронному повiдомленнi.
9. Реєстрацiя документа контролю доставки депеш в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв здiйснюється у порядку, передбаченому пунктом 6 глави 1 роздiлу IV цих Порядку та умов.
10. Iнформацiя про оформлення посадовою особою митного органу в ММПО документа контролю доставки депеш надсилається оператору поштового зв'язку в електроннiй формi.
На всiх паперових примiрниках супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 посадова особа митницi вiдправлення проставляє вiдбитки штампа ПМК та повертає їх особi, яка перемiщує депешi, та повiдомляє про реєстрацiйний номер згiдно з електронним журналом реєстрацiї документiв контролю доставки депеш для доставки пiд митним контролем до митницi призначення.
11. Транзитне перемiщення депеш здiйснюється вiдповiдно до вимог глав 1, 2 роздiлу IV цих Порядку та умов.
2. Митнi формальностi у пунктi пропуску при вивезеннi з митної територiї України
1. При надходженнi депеш до митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України, посадова особа цього митного органу:
перевiряє цiлiснiсть та вiдповiднiсть засобiв забезпечення iдентифiкацiї, застосованих митницею вiдправлення;
перевiряє вiдповiднiсть депеш супровiдним поштовим документам та вiдомостям, зазначеним у документi контролю доставки;
повiдомляє митницю вiдправлення про доставку депеш до митницi призначення шляхом внесення до електронних iнформацiйних ресурсiв iнформацiї про прибуття.
2. За вiдсутностi зауважень або ознак порушень митних правил посадова особа митного органу приймає рiшення про пропуск депеш через митний кордон України, проставляє на всiх примiрниках супровiдних поштових документiв CN37, CN38, CN41 та транспортних документах (за наявностi) вiдбиток ОНП i завершує митне оформлення документа доставки шляхом внесення вiдповiдних вiдомостей до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
3. Супровiднi поштовi документи CN37, CN38, CN41 з вiдбитком ОНП повертаються особi, яка перемiщує депешi.
4. Рiшення про пропуск депеш або вiдмову у такому пропуску надсилається оператору поштового зв'язку електронним повiдомленням iз використанням електронного пiдпису чи печатки, що базуються на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа, особи, яка його склала.
5. Пiсля вивезення за межi митної територiї України МПВ, товари у яких задекларованi з використанням транзитної митної декларацiї за формою ЄАД, посадова особа митного органу в пунктi пропуску вносить до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв iнформацiю про дату фактичного вивезення таких товарiв.
XI. Вивезення вантажiв експрес-перевiзника
1. Вантаж експрес-перевiзника формує експрес-перевiзник iз МЕВ, митне оформлення товарiв у яких завершено, та/або МЕВ, що помилково ввезенi на митну територiю України, та/або МЕВ, що пiдлягають поверненню вiдправнику.
Операцiї з формування вантажу експрес-перевiзника проводяться пiд митним контролем у присутностi посадової особи митного органу.
2. Сформований вантаж експрес-перевiзника завантажує експрес-перевiзник до транспортних засобiв, якими буде здiйснено їх перемiщення до митного органу, розташованого в пунктi пропуску через державний кордон України.
3. Перемiщення вантажу експрес-перевiзника вiд ЦСС до пункту пропуску через державний кордон України здiйснюється з накладанням засобiв забезпечення iдентифiкацiї.
4. Для здiйснення контролю за доставкою вантажу експрес-перевiзника вiд ЦСС до пункту пропуску через державний кордон України використовується митна декларацiя за формою ЄАД для внутрiшнього транзиту МЕВ або митна декларацiя, передбачена Конвенцiєю про процедуру спiльного транзиту, з урахуванням положень пункту 4 роздiлу V цих Порядку та умов.
XII. Особливостi митного оформлення за мiсцем розташування (проживання) одержувача або вiдправника
1. Митниця, у зонi дiяльностi якої розташовується (проживає) одержувач або вiдправник, здiйснює митне оформлення товарiв у МПВ (МЕВ, якi перемiщуються (пересилаються) на митну територiю України або призначенi для вивезення за межi митної територiї України та декларування яких декларант (крiм оператора) здiйснює з використанням митної декларацiї за формою ЄАД або письмової заяви за формою згiдно з додатком 1 до Положення про митнi декларацiї.
2. Для здiйснення митного оформлення товарiв у вiдправленнi за мiсцем розташування (проживання) одержувача або вiдправника декларант повiдомляє оператора про намiр здiйснити таке митне оформлення.
У разi вивезення товарiв за межi митної територiї України повiдомлення оператора про намiр здiйснити митне оформлення за мiсцем розташування (проживання) вiдправника декларант надає оператору пiд час передачi вiдправлення для пересилання.
3. Для забезпечення виконання вимог частини шостої статтi 233 глави 36 роздiлу VI Кодексу щодо здiйснення в ММПО (ЦСС) операцiй з вiдправленнями (розпакування, перепакування, пред'явлення для огляду, у тому числi при здiйсненнi заходiв офiцiйного контролю тощо) та їх зберiгання до випуску у вiльний обiг чи повернення вiдправникам пiд митним контролем, такi вiдправлення на момент здiйснення їх декларування мають перебувати у вiдповiдних мiсцях зберiгання безпосередньо в ММПО (ЦСС).
Вiдправлення, щодо яких оператору надано повiдомлення про намiр здiйснити митне оформлення за мiсцем розташування (проживання) вiдправника, оператор перемiщує до мiсць зберiгання з подальшим iнформуванням декларанта про можливiсть декларування за мiсцем розташування (проживання) вiдправника.
4. У разi ввезення товарiв у МЕВ на митну територiю України операцiї, зазначенi у пунктi 3 цього роздiлу, можуть здiйснюватись у РСС вiдповiдного експрес-перевiзника пiсля здiйснення транзитного перемiщення МЕВ пiд митним контролем вiд ЦСС до РСС на пiдставi митної декларацiї за формою ЄАД для внутрiшнього транзиту МЕВ та згiдно з Порядком N 1066.
5. На вiдправлення, що фактично розмiщенi в мiсцi зберiгання в ММПО (ЦСС чи РСС), оператор надає декларанту електроннi копiї супровiдних поштових документiв, митних декларацiй CN22, CN23, МТД, транспортних накладних та iнших документiв, що супроводжують вiдправлення (за наявностi), для подальшого здiйснення декларування товарiв.
6. Вiдповiдно до частини третьої статтi 247 глави 39 роздiлу VIII Кодексу окремi митнi формальностi щодо товарiв, якi оформлюються за мiсцем розташування (проживання) одержувача або вiдправника, виконують посадовi особи iншого митного органу, нiж митний орган, якому пред'явлено товари, згiдно з Порядком N 631 з урахуванням таких особливостей:
1) митнi формальностi, передбаченi пунктами 4.6, 4.8 роздiлу IV Порядку N 631, виконують посадовi особи митного органу, в зонi дiяльностi якого знаходиться ММПО (ЦСС чи РСС), за запитом посадової особи митного органу за мiсцем розташування (проживання) одержувача або вiдправника, якому подано митну декларацiю.
Вiдповiдна iнформацiя вноситься до електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв та в автоматичному режимi передається до митного органу в ММПО (ЦСС чи РСС).
Iншi митнi формальностi виконують посадовi особи митного органу за мiсцем розташування (проживання) одержувача або вiдправника, якому подано митну декларацiю;
2) пiсля отримання вiд митного органу, якому подано митну декларацiю, iнформацiї про необхiднiсть пред'явлення товарiв для митного огляду декларант iнформує про це оператора.
Посадова особа митного органу, якiй доручено проводити огляд, iнформує оператора про необхiднiсть проведення операцiй з вiдправленням, яке розмiщено на зберiгання в мiсцях зберiгання, шляхом надсилання електронного повiдомлення не пiзнiше нiж 10 хвилин з часу отримання запиту на проведення огляду.
(абзац другий пiдпункту 2 пункту 6 роздiлу XII iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Оператор перемiщує вiдправлення з мiсця зберiгання пiд митним контролем до спецiально визначених мiсць у ММПО (ЦСС чи РСС), обладнаних достатньою кiлькiстю технiчних засобiв (пристроїв для зважування, оглядових столiв, обладнання для розпакування/запакування, комп'ютерної технiки, технiчних засобiв митного контролю тощо), призначених для проведення митного огляду з розкриттям.
Оператор пред'являє посадовiй особi митного органу для здiйснення митного огляду вiдправлення разом iз супровiдними поштовими документами (митними декларацiями CN22, CN23), МТД та iншими документами, що супроводжують вiдправлення (за їх наявностi).
За результатами проведення митного огляду данi Акта огляду передаються в електроннiй формi для подальшого виконання митних формальностей митним органом за мiсцем розташування (проживання) одержувача або вiдправника.
Пiсля проведення митного огляду товарiв вiдправлення повертається до мiсця зберiгання.
7. Iнформацiя про завершення митного оформлення та реквiзити оформленого документа, зазначеного у пункту 1 цього роздiлу, автоматично формується в електронних iнформацiйних ресурсах митних органiв та невiдкладно надається оператору.
XIII. Особливостi оформлення рiшення митного органу про вiдмову при виконаннi митних формальностей
1. У всiх передбачених Кодексом та цим Порядком випадках митний орган приймає вiдповiдне рiшення про вiдмову.
2. Рiшення про вiдмову у прийняттi для оформлення електронного документа оформлює посадова особа митного органу шляхом оформлення в системах, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв, картки вiдмови у прийняттi митної декларацiї або митному оформленнi, випуску чи пропуску товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку N 631.
Митний орган вiдмовляє у прийняттi електронного документа, якщо такий електронний документ:
не мiстить усiх вiдомостей, необхiдних для митного оформлення;
не мiстить установлених законодавством обов'язкових реквiзитiв;
подано з порушенням iнших вимог, встановлених Кодексом.
В усiх iнших випадках рiшення про вiдмову (зокрема в митному оформленнi, випуску чи пропуску товарiв, депеш, вантажiв експрес-перевiзника, транспортних засобiв комерцiйного призначення) оформлює посадова особа митного органу шляхом заповнення вiдповiдних вiдомостей у системах, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
3. У рiшеннi про вiдмову зазначаються причини вiдмови, наводяться вичерпнi роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливiсть митного оформлення, випуску чи пропуску товарiв, депеш, вантажiв експрес-перевiзника, транспортних засобiв комерцiйного призначення, а також зазначається iнформацiя про порядок оскарження рiшення про вiдмову.
4. Рiшення про вiдмову разом з документами, якi стали пiдставою для такої вiдмови (у випадку їх складання), надсилається оператору, декларанту чи уповноваженiй ним особi в електроннiй формi.
У разi подання митної декларацiї М-16 у паперовiй формi посадова особа митного органу, яка прийняла рiшення про вiдмову, роздруковує вiдповiдне рiшення у двох примiрниках, проставляє на ньому особистий пiдпис i вiдбиток ОНП та один примiрник рiшення на паперовому носiї невiдкладно разом з документами, якi стали пiдставою для такої вiдмови (у випадку їх складання), вручає оператору, декларанту чи уповноваженiй ним особi пiд його особистий пiдпис у другому примiрнику рiшення.
Другий примiрник рiшення про вiдмову на паперовому носiї з пiдписом про отримання разом з документами, якi стали пiдставою для такої вiдмови (у випадку їх складання), залишаються на зберiганнi в митному органi.
6. Реєстрацiйний номер електронного документа, за яким було прийнято рiшення про вiдмову, не може бути присвоєний iншому електронному документу.
XIV. Облiк вiдправлень, зберiгання вiдправлень пiд митним контролем
1. Оператор здiйснює облiк усiх категорiй та видiв вiдправлень, що ввозяться на митну територiю України, приймаються для вивезення за межi митної територiї України чи призначенi для перемiщення територiєю України транзитом, шляхом внесення вiдомостей про вiдправлення в електронну систему облiку та зберiгання.
2. У цiлях митного контролю електронна система облiку та зберiгання оператора має мiстити таку iнформацiю про кожне вiдправлення:
напрямок перемiщення (ввезення/вивезення);
дата надходження вiдправлення до ММПО (ЦСС/РСС);
номер депешi (для МПВ) або номер транспортного документа на вантаж експрес-перевiзника (для МЕВ);
вид вiдправлення (МПВ або МЕВ);
унiкальний номер вiдправлення;
найменування / прiзвище, власне iм'я вiдправника;
адреса вiдправника;
найменування / прiзвище, власне iм'я одержувача;
адреса одержувача;
країна вiдправлення;
країна призначення;
кiлькiсть мiсць (для МЕВ);
найменування та звичайний торговельний опис товару;
загальна вага (брутто);
загальна вартiсть товарiв у вiдправленнi;
код валюти загальної вартостi товарiв у вiдправленнi;
дата розмiщення вiдправлення у мiсцi зберiгання (у разi розмiщення);
дата видачi з мiсця зберiгання;
пiдстави видачi з мiсця зберiгання;
номер митної декларацiї або документа, що її замiнює, за якою здiйснено митне оформлення товарiв у вiдправленнi;
дата повернення вiдправлення вiдправнику (у разi повернення);
дата випуску вiдправлення з ММПО (ЦСС/РСС).
У разi змiни зазначених вiдомостей в електроннiй системi облiку та зберiгання оператор автоматично надсилає змiнену iнформацiю митному органу.
Перелiк iнших вiдомостей, що вносяться до електронної системи облiку та зберiгання, формат даних, порядок внесення вiдомостей та осiб, вiдповiдальних за ведення та супроводження електронної системи облiку та зберiгання, оператор визначає самостiйно.
3. Вiдправлення, не випущенi в день їх надходження на ММПО (ЦСС/РСС), розмiщуються у мiсцi зберiгання.
4. Обов'язковому розмiщенню у мiсцi зберiгання пiдлягають:
вiдправлення, помилково ввезенi на митну територiю України;
вiдправлення, що перемiщуються митною територiєю транзитом;
вiдправлення, для декларування яких використовується митна декларацiя за формою єдиного адмiнiстративного документа;
вiдправлення, щодо яких отримано повiдомлення про здiйснення митного оформлення за мiсцем розташування (проживання) одержувача (вiдправника).
5. Строк зберiгання МЕВ експрес-перевiзником пiд митним контролем починається з дати надходження цих МЕВ до ЦСС i закiнчується датою завершення митного оформлення товарiв у цих МЕВ (МЕВ, що ввозяться на митну територiю України) або датою фактичного вивезення МЕВ за межi митної територiї України (МЕВ, що вивозяться за межi України, чи МЕВ, що повертаються вiдправнику).
Для продовження строку зберiгання МЕВ пiд митним контролем вiдповiдно до статтi 233 глави 36 роздiлу VI Кодексу експрес-перевiзник (його повiрений), декларант або уповноважена ним особа подає митному органу за мiсцезнаходженням МЕВ заяву (в електроннiй або паперовiй формi) з обґрунтуванням обставин, якi обумовлюють необхiднiсть такого продовження.
За результатами розгляду заяви митний орган надає дозвiл на продовження строку зберiгання МЕВ або надає вiдмову (у письмовiй формi) iз зазначенням причин i пiдстав для такої вiдмови.
Iнформацiю про продовження строку зберiгання МЕВ пiд митним контролем експрес-перевiзник вносить до електронної системи облiку та зберiгання МЕВ на ЦСС.
Контроль за дотриманням експрес-перевiзником строкiв зберiгання МЕВ пiд митним контролем здiйснює митний орган, у зонi дiяльностi якого розташовано ЦСС.
6. На запит посадової особи митного органу щодо окремого вiдправлення оператор надає iнформацiю, наявну в електроннiй системi облiку та зберiгання, з урахуванням запитуваних даних.
7. Посадовi особи митного органу мають право проводити огляд територiй та примiщень ММПО чи ЦСС/РСС (мiсць зберiгання), де знаходяться товари, що пiдлягають митному контролю, у визначеному Кодексом порядку.
(пункт 7 роздiлу XIV iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
8. Митнi органи здiйснюють облiк вiдправлень в електроннiй формi на пiдставi iнформацiї, яку надають оператори пiд час перемiщення депеш, вантажiв експрес-перевiзникiв, МПВ, МЕВ, за результатами здiйснення митного контролю та митного оформлення депеш, вантажiв експрес-перевiзника, товарiв у вiдправленнях з використанням систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
XV. Прикiнцевi положення
1. Для здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються через митний кордон, оператори забезпечують дотримання таких умов:
1) оператор поштового зв'язку:
приймає, обробляє та вiдправляє МПВ, депешi з дотриманням вимог актiв Всесвiтнього поштового союзу та законодавства України з питань надання послуг поштового зв'язку;
вживає заходiв для iнформування користувачiв послуг поштового зв'язку про порядок виконання митних формальностей щодо товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у МПВ;
для пришвидшення процедур митного контролю та оформлення товарiв у МПВ, зокрема, перевiряє дотримання вiдправниками МПВ вимог щодо заповнення митних декларацiй CN22, CN23 у повному обсязi;
2) експрес-перевiзник:
здiйснює прискорене перевезення МЕВ на виконання угоди (угод) з iноземним оператором;
забезпечує оформлення МТД при замовленнi послуг з прискореного пересилання МЕВ;
використовує iнформацiйнi, комунiкацiйнi та iнформацiйно-комунiкацiйнi системи для вiдстеження проходження МЕВ протягом усього часу його перемiщення вiд вiдправника до одержувача;
(абзац четвертий пiдпункту 2 пункту 1 роздiлу XV iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
протягом строку зберiгання МЕВ пiд митним контролем або пiсля його закiнчення у випадках, передбачених законодавством, здiйснює повернення МЕВ вiдправниковi або передає таке МЕВ на склад митного органу;
3) оператор:
забезпечує надання митним органам iнформацiї в електроннiй формi (в тому числi попередньої) про вiдправлення та товари, що в них перемiщуються (пересилаються);
забезпечує автоматичний обмiн з митним органом вiдомостями електронної системи облiку та зберiгання;
забезпечує достатню кiлькiсть осiб, уповноважених на декларування митним органам товарiв, що перемiщуються у вiдправленнях;
здiйснює декларування товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, у випадках та у строки, передбаченi законодавством;
пред'являє безпосередньо в ММПО (ЦСС/РСС) (у тому числi на вимогу митних органiв) товари, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, надає всi необхiднi документи та вiдомостi для здiйснення їх митного контролю та оформлення;
у випадках та у строки, встановленi законодавством, сплачує митнi платежi за товари, що є об'єктами оподаткування митними платежами;
не використовує кошти, отриманi вiд громадян у рахунок сплати митних платежiв за товари, якi є об'єктом оподаткування при ввезеннi (пересиланнi) на митну територiю України, на будь-якi iншi цiлi, крiм сплати таких митних платежiв;
забезпечує визначення в оглядових залах в ММПО (ЦСС/РСС) мiсць для проведення митного огляду iз застосуванням скануючих систем або проведення митного огляду вiдправлень з розкриттям таких вiдправлень; обладнання таких мiсць скануючими системами стацiонарного/мобiльного типу, а також достатньою кiлькiстю технiчних засобiв (пристроїв для зважування, оглядових столiв, обладнання для розпакування/запакування вiдправлень, комп'ютерної технiки, технiчних засобiв контролю тощо);
здiйснює в ММПО (ЦСС/РСС) операцiї з обробки депеш (вантажiв експрес-перевiзника), сортування вiдправлень, iншi операцiї з ними (розпакування, перепакування, пред'явлення для огляду, у тому числi при здiйсненнi заходiв офiцiйного контролю, тощо), а також зберiгання вiдправлень пiд митним контролем до випуску або їх в обраний митний режим чи повернення вiдправникам;
забезпечує повернення вiдправлень вiдправникам у випадках та у строки, встановленi законодавством.
2. Для пришвидшення обмiну iнформацiєю з митними органами будь-якi документи, необхiднi для здiйснення митного контролю та оформлення товарiв (наприклад, рахунки, касовi (товарнi) чеки, банкiвськi виписки, повiдомлення з iнтернет-магазинiв, документи щодо країни походження товарiв, сертифiкати, лiцензiї), якi вiдправник чи одержувач бажає надати для митного контролю та оформлення товарiв, можуть бути наданi оператору шляхом надсилання до його iнформацiйних систем у будь-який зручний спосiб (наприклад, розмiщуватись в особистих електронних кабiнетах, передаватись електронними повiдомленнями).
(пункт 2 роздiлу XV iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3. За наявностi розбiжностей мiж електронними вiдомостями, наданими операторами у виглядi попередньої iнформацiї про товари, що перемiщуються (пересилаються) у вiдправленнях, та вiдомостями, що мiстяться в паперових примiрниках транспортних накладних або документiв, встановлених актами Всесвiтнього поштового союзу, вiрними вважаються вiдомостi, внесенi до паперових примiрникiв вiдповiдних документiв.
4. Звернення користувачiв послуг, якi надають оператори поштового зв'язку та експрес-перевiзники, щодо матерiальних претензiй, розшуку та мiсцезнаходження вiдправлень, порядку i строкiв їх пересилання розглядають оператори.
Звернення з питань, пов'язаних з виконанням митних формальностей щодо товарiв у вiдправленнях, митнi органи розглядають з дотриманням вимог законодавства України з питань митної справи.
5. У разi набрання чинностi судовим рiшенням про повернення митним органом одержувачу МПВ (МЕВ) надмiру сплаченої суми митних платежiв за товари, задекларованi шляхом подання реєстрiв мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень (тимчасового та/або додаткового), одержувач МПВ (МЕВ) звертається до оператора щодо необхiдностi подання оператором митному органу заяви вiдповiдно до роздiлу III Порядку повернення авансових платежiв (передоплати) i помилково та/або надмiру сплачених сум митних платежiв, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 18 липня 2017 року N 643 зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 09 серпня 2017 року за N 976/30844 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 25 жовтня 2019 року N 454).
Про здiйснення повернення коштiв одержувачу МПВ (МЕВ) оператор iнформує митний орган в електроннiй формi.
Директор Департаменту митної полiтики | Олександр МОСКАЛЕНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 04 сiчня 2023 року N 6 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2023 р. за N 47/39103 |
Порядок визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй
I. Загальнi положення
1. Цей Порядок розроблено з метою встановлення порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй.
(пункт 1 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
2. У цьому Порядку термiни вживаються у таких значеннях:
авторизацiя - будь-яка з дiючих авторизацiй, яких набули пiдприємства вiдповiдно до вимог Кодексу, а також авторизацiї на застосування спрощення, що використовується для процедури спiльного транзиту, вiдповiдно до Конвенцiї про процедуру спiльного транзиту вiд 20 травня 1987 року, ратифiкованої Законом України вiд 30 серпня 2022 року N 2555-IX "Про приєднання України до Конвенцiї про процедуру спiльного транзиту";
електронна система облiку та зберiгання - iнформацiйна система експрес-перевiзника, що призначена для ведення облiку всiх категорiй вiдправлень, якi надходять у центральнi та регiональнi сортувальнi станцiї (далi - ЦСС (РСС)), вивозяться з ЦСС (РСС), та мiстить в електронному виглядi перелiк вiдомостей про вiдправлення, якi використовують експрес-перевiзник, а також митнi органи;
електронна система облiку транспортних засобiв - iнформацiйна система експрес-перевiзника, яка мiстить iнформацiю про в'їзд та виїзд автомобiльного транспортного засобу, що здiйснює перевезення вантажу експрес-перевiзника, iз зазначенням дати та часу в'їзду (виїзду), реєстрацiйних номерних знакiв, ваги (з вантажем) та iнших вiдомостей за визначенням самого експрес-перевiзника;
мiсце зберiгання мiжнародних експрес-вiдправлень - спецiально обладнане перевiзником складське примiщення чи його вiдгороджена частина для зберiгання мiжнародних експрес-вiдправлень (далi - МЕВ) пiд митним контролем, що виключає можливiсть несанкцiонованого вилучення МЕВ з-пiд митного контролю;
мiсце розташування ЦСС (РСС) - фактична адреса розташування ЦСС (РСС);
монiторинг вiдповiдностi - комплекс заходiв, якi здiйснюють митниця, у зонi дiяльностi якої функцiонує ЦСС (РСС), та/або Держмитслужба, що забезпечують систематичний контроль за дотриманням експрес-перевiзником умов i вимог, визначених Кодексом, цим Порядком та iншими нормативно-правовими актами, що визначають порядок та умови здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в мiжнародних експрес-вiдправленнях;
оцiнка вiдповiдностi - фактична перевiрка митницею вiдповiдностi пiдприємства вимогам цього Порядку для отримання дозволу про визначення центральної (регiональної) сортувальної станцiї;
пiдроздiл митного оформлення (далi - ПМО) - структурний пiдроздiл митницi, посадовi особи якого здiйснюють митнi формальностi щодо товарiв, якi перемiщуються (пересилаються) у МЕВ;
прилегла до центральної (регiональної) сортувальної станцiї територiя - огороджена за периметром територiя, що прилягає до центральної (регiональної) сортувальної станцiї, в межах якої створено мiсце доставки транспортних засобiв, i призначена для стоянки транспортних засобiв з вантажами експрес-перевiзника, що перебувають пiд митним контролем, а також проведення навантажувально-розвантажувальних робiт;
регiональна сортувальна станцiя (далi - РСС) - це вiдповiдним чином облаштованi примiщення та територiя, на яких регiональний пiдроздiл експрес-перевiзника здiйснює операцiї з МЕВ та їх зберiгання в рамках виконання угод з iноземними операторами про обмiн МЕВ, а також виконуються митнi формальностi;
уповноважений структурний пiдроздiл митницi - структурний пiдроздiл митницi, до компетенцiї якого вiднесено функцiї з оцiнки вiдповiдностi та контролю за дiяльнiстю експрес-перевiзника (його монiторингу вiдповiдностi);
центральна сортувальна станцiя (далi - ЦСС) - це вiдповiдним чином облаштованi примiщення та територiя, на яких виключно експрес-перевiзник здiйснює операцiї з МЕВ та їх зберiгання в рамках виконання угод з iноземними операторами про обмiн МЕВ, а також виконуються митнi формальностi.
Iншi термiни у цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Митному кодексi України (далi - Кодекс) та iнших нормативно-правових актах з питань митної справи.
(абзац чотирнадцятий пункту 2 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3. Взаємодiя мiж митницею, Держмитслужбою та експрес-перевiзником, у тому числi надання iнформацiї про прийнятi рiшення та висновки, передбаченi цим Порядком, здiйснюється з використанням систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв iз дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообiгу, електронних довiрчих послуг та захисту iнформацiї.
4. Подання до митницi заяви про визначення центральної (регiональної) сортувальної станцiї та документiв, а також iнших заяв, визначених цим Порядком, в електроннiй формi здiйснюється з використанням систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
Документи або їх копiї, наявнi тiльки в паперовiй формi, додаються до заяв у форматi PDF.
У разi подання електронних документiв документи на паперових носiях не подаються.
Заяви та документи, якi подаються до митницi та/або Держмитслужби, засвiдчуються електронним пiдписом чи печаткою, що базуються на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа, особи, яка її склала, й реєструються в митницi та Держмитслужбi в автоматичному режимi.
У разi подання заяв та документiв у паперовiй формi копiї документiв засвiдчує пiдприємство у встановленому законодавством порядку, а заяву про визначення центральної (регiональної) сортувальної станцiї пiдписує керiвник пiдприємства та скрiплює печаткою пiдприємства (за наявностi). Такi документи реєструються в митницi та Держмитслужбi у встановленому законодавством порядку.
5. Iнформацiя та документи, що були наданi митницi та Держмитслужбi при визначеннi ЦСС (РСС), для внесення змiн до наявних даних, а також наданi комiсiї пiд час оцiнки вiдповiдностi, не можуть без дозволу особи, яка їх подала, розголошуватися чи передаватися третiм особам, включаючи iншi органи державної влади, крiм випадкiв передачi iнформацiї в порядку, визначеному Кодексом та iншими законами України.
6. Не допускається здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в МЕВ, у ЦСС (РСС), не визначених вiдповiдно до цього Порядку.
II. Вимоги до облаштування та обладнання ЦСС (РСС)
1. Для здiйснення митного та iнших видiв контролю товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у МЕВ, пiдприємство на момент подання заяви про визначення ЦСС (РСС) i протягом усього перiоду функцiонування сортувальної станцiї забезпечує:
1) органiзацiю та функцiонування на прилеглiй до ЦСС (РСС) територiї мiсця доставки товарiв транспортними засобами (далi - мiсце доставки).
Вимоги до мiсця доставки визначаються наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 травня 2012 року N 646 "Про мiсця доставки товарiв транспортними засобами", зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 25 червня 2012 року за N 1052/21364 (далi - Наказ про мiсця доставки), з урахуванням таких особливостей.
(абзац другий пiдпункту 1 пункту 1 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Територiя мiсця доставки товарiв для автомобiльного транспорту, а також прилегла до ЦСС (РСС) територiя має бути забезпечена:
твердим покриттям;
освiтленням;
цiлодобовою охороною та наявнiстю засобiв пожежогасiння;
наявнiстю i функцiонуванням системи вiдеоконтролю (далi - СВК) на територiї мiсця доставки та прилеглiй до ЦСС (РСС) територiї;
наявнiстю рампи або естакади, або оглядового майданчика (за необхiдностi);
наявнiстю та функцiонуванням контрольно-пропускної системи при в'їздi на територiю ЦСС (РСС) та при виїздi з неї, обладнаної шлагбаумами.
Експрес-перевiзник забезпечує ведення окремого електронного облiку транспортних засобiв, якi перемiщують МЕВ, при в'їздi та виїздi з мiсця доставки;
2) у примiщеннях (на територiї) ЦСС (РСС):
цiлодобову охорону, у тому числi функцiонування охоронної сигналiзацiї, у всiх примiщеннях, де перебувають або можуть перебувати товари, що пiдлягають митному контролю та оформленню;
функцiонування протипожежної сигналiзацiї та наявнiсть засобiв пожежогасiння;
наявнiсть i функцiонування СВК у мiсцях на ЦСС (РСС), де перебувають або можуть перебувати товари, що пiдлягають митному контролю (з фiксацiєю, у тому числi всiх ворiт та/або дверних отворiв ЦСС (РСС), через якi здiйснюється ввезення та/або вивезення МЕВ, всiх в'їздiв i виїздiв з мiсця доставки та прилеглої до ЦСС (РСС) територiї), з можливiстю виведення iнформацiї з неї в ПМО; фiксування зображень СВК для виявлення несанкцiонованого доступу до товарiв, що перебувають пiд митним контролем; ведення архiву вiдеозаписiв СВК;
наявнiсть i функцiонування матерiально-технiчного обладнання у достатнiй для забезпечення дiяльностi ЦСС (РСС) кiлькостi (навантажувально-розвантажувальних засобiв; спецiального сертифiкованого та повiреного електронного обладнання для зважування МЕВ i вантажу експрес-перевiзника; технiчних засобiв контролю, у тому числi тих, що дають змогу проводити неруйнiвний контроль товарiв з використанням скануючих систем (без розпакування МЕВ));
наявнiсть i функцiонування каналiв i засобiв зв'язку, у тому числi захищених каналiв зв'язку, для виконання посадовими особами митних органiв своїх повноважень;
наявнiсть iнформацiйних, комунiкацiйних та iнформацiйно-комунiкацiйних систем для вiдстеження проходження МЕВ протягом усього часу його перемiщення вiд вiдправника до одержувача;
(абзац сьомий пiдпункту 2 пункту 1 роздiлу II iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
наявнiсть та ведення електронної системи облiку та зберiгання МЕВ;
належнi умови зберiгання МЕВ з метою уникнення випадкiв пошкодження, втрати чи несанкцiонованого доступу до товарiв у МЕВ, що перебувають пiд митним контролем.
Вимоги до СВК наведено у додатку 1 до цього Порядку;
3) безпосередньо у примiщеннях ЦСС (РСС):
наявнiсть оглядових залiв з мiсцями для проведення посадовими особами ПМО митного огляду з розпакуванням МЕВ та облаштування їх достатньою кiлькiстю технiчних засобiв (пристроїв для зважування, оглядових столiв, обладнання для розпакування/запакування вiдправлень, комп'ютерної технiки, технiчних засобiв контролю тощо);
наявнiсть обладнаних мiсць зберiгання МЕВ (окремо для МЕВ, що ввозяться в Україну, МЕВ, призначених для вивезення за межi митної територiї України, МЕВ, що перемiщуються транзитом);
наявнiсть окремих мiсць для здiйснення обробки МЕВ документарного характеру та МЕВ, у яких перемiщуються товари, що пiдлягають письмовому декларуванню;
розмежування в ЦСС (РСС) напрямкiв руху МЕВ пiд час проведення їх обробки (МЕВ, що ввозяться в Україну; МЕВ, призначених для вивезення за межi митної територiї України; МЕВ, митне оформлення яких не завершено або завершено);
обладнання вiкон у примiщеннях ЦСС (РСС), у яких товари в МЕВ перебувають пiд митним контролем, з внутрiшнього боку металевими ґратами;
можливiсть накладення не менше нiж двох засобiв забезпечення (iдентифiкацiї), якi унеможливлюють проникнення в мiсця зберiгання МЕВ або вилучення МЕВ iз цих мiсць без пошкодження засобiв забезпечення (iдентифiкацiї), один з яких має належати митницi, другий - експрес-перевiзнику.
2. Для здiйснення на ЦСС (РСС) ПМО митного контролю та митного оформлення товарiв експрес-перевiзник вiдповiдно до статтi 556 глави 76 роздiлу XX Кодексу забезпечує безоплатне надання у тимчасове користування належно облаштованих службових та побутових примiщень, а також обладнання, засобiв та каналiв електронних комунiкацiй (у тому числi забезпечення можливостi доступу до автоматизованої системи митного оформлення, мережi "Iнтернет"), для виконання посадовими особами ПМО своїх повноважень.
3. Експрес-перевiзник забезпечує безперешкодний доступ посадових осiб митницi, у зонi дiяльностi якої розмiщується ЦСС (РСС), до:
товарiв i транспортних засобiв, що перебувають пiд митним контролем на територiї ЦСС (РСС), у тому числi в мiсцях зберiгання МЕВ, а також до документiв на такi товари;
комп'ютерної системи для вiдстеження проходження МЕВ та електронної систему облiку та зберiгання МЕВ, електронної системи облiку транспортних засобiв (у режимi перегляду);
СВК.
Експрес-перевiзник забезпечує надання митницi, у зонi дiяльностi якої розмiщується ЦСС (РСС), та вiдповiдному структурному пiдроздiлу Держмитслужби, на який покладено функцiї з координацiї застосування системи управлiння ризиками, вiддаленого доступу до наявних СВК (у тому числi архiвiв вiдеозображень).
На письмовий запит керiвника митницi експрес-перевiзник надає митницi вiдеоiнформацiю з СВК на носiях, узгоджених iз митницею, за перiод, зазначений у запитi.
III. Розгляд заяви про визначення центральної (регiональної) сортувальної станцiї, оцiнка вiдповiдностi та визначення ЦСС (РСС)
(заголовок роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
1. Для визначення ЦСС (РСС) пiдприємство-резидент, яке здiйснює або планує здiйснювати прискорене перевезення МЕВ (далi - заявник), подає до митницi, у зонi дiяльностi якої планується створення ЦСС (РСС), заяву про визначення центральної (регiональної) сортувальної станцiї за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку (далi - Заява).
2. Пiдприємство, яке подає Заяву, має вiдповiдати таким умовам:
особи, зазначенi у графi 9 роздiлу I Заяви, не мають непогашеної або незнятої в установленому законом порядку судимостi за вчинення: контрабанди наркотичних засобiв, психотропних речовин, їх аналогiв чи прекурсорiв або фальсифiкованих лiкарських засобiв; кримiнальних правопорушень у сферi господарської дiяльностi; кримiнальних правопорушень у сферi службової дiяльностi та професiйної дiяльностi, пов'язаної з наданням публiчних послуг;
на осiб, зазначених у графi 9 роздiлу I Заяви, у зв'язку з виконанням ними дiй, пов'язаних iз здiйсненням митних формальностей щодо товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення в iнтересах такого пiдприємства, протягом календарного року, в якому здiйснюється оцiнка вiдповiдностi пiдприємства, та будь-якого з попереднiх трьох календарних рокiв не були накладенi адмiнiстративнi стягнення за порушення митних правил, що належать до систематичних або серйозних порушень митних правил вiдповiдно;
пiдприємство має досвiд здiйснення дiяльностi в межах мiжнародного ланцюга постачання товарiв протягом календарного року, в якому проводиться оцiнка вiдповiдностi пiдприємства, та попереднiх трьох календарних рокiв;
пiдприємство має працiвника, вiдповiдального за митнi питання, або iнших працiвникiв (не менше двох), якi мають досвiд практичної роботи за напрямом здiйснення митних формальностей не менше трьох рокiв.
3. До Заяви додаються такi документи, у тому числi засвiдченi заявником копiї документiв:
довiдка про вiдсутнiсть заборгованостi з платежiв, контроль за справлянням яких покладено на контролюючi органи, за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку надання довiдки про вiдсутнiсть заборгованостi з платежiв, контроль за справлянням яких покладено на контролюючi органи, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України 03 вересня 2018 року N 733, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 27 вересня 2018 року за N 1102/32554;
загальний план територiї, на якiй розташовано примiщення ЦСС (РСС);
план (плани) примiщень ЦСС (РСС);
копiї документiв, що пiдтверджують право власностi на об'єкти (будiвлi, споруди, iнженерно-технiчнi засоби та комунiкацiї тощо) та прилеглу територiю, на площах яких планується розташовування ЦСС (РСС), або право користування ними, а також державну реєстрацiю цих об'єктiв в установленому порядку;
копiї угоди (копiї угод) про обмiн МЕВ з iноземним(и) оператором(ами) в галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень;
зразок (зразки) мiжнародного транспортного документа, який є договором на перевезення кожного окремого МЕВ i буде супроводжувати його на всьому шляху перемiщення вiд вiдправника до одержувача;
копiї технiчних паспортiв технiчних засобiв контролю, зокрема тих, якi дають змогу проводити неруйнiвний контроль товарiв з використанням скануючих систем (без розпакування МЕВ); обладнання СВК; обладнання для зважування МЕВ (вантажу експрес-перевiзника) на ЦСС (РСС);
копiя санiтарного паспорта на право проведення робiт з джерелами iонiзуючих випромiнювань в установах України.
Вимоги до оформлення загального плану територiї та плану (планiв) примiщень ЦСС (РСС) наведено в додатку 3 до цього Порядку.
4. Попереднiй розгляд Заяви та оцiнку вiдповiдностi здiйснює уповноважений структурний пiдроздiл митницi у строк, що не перевищує 15 робочих днiв з дня реєстрацiї Заяви. При цьому попереднiй розгляд Заяви не має перевищувати 10 робочих днiв з дня реєстрацiї Заяви.
У разi якщо пiдприємство має дiючу авторизацiю (авторизацiї), попереднiй розгляд Заяви та оцiнка вiдповiдностi здiйснюються у строк, що не перевищує 5 робочих днiв з дня реєстрацiї Заяви.
5. Попереднiй розгляд Заяви:
1) пiд час попереднього розгляду Заяви проводиться перевiрка вiдповiдностi пiдприємства умовам, зазначеним у пунктi 2 цього роздiлу, а також перевiрка вiдповiдностi вiдомостей, зазначених у Заявi та поданих заявником документах;
2) уповноважений структурний пiдроздiл митницi з використанням систем, що забезпечують функцiонування електронних ресурсiв митних органiв, iнших державних та єдиних реєстрiв, а також iнших iнформацiйних баз, перевiряє:
вiдповiднiсть вiдомостей про державну реєстрацiю заявника iнформацiї, що мiститься в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв на офiцiйному вебсайтi спецiально уповноваженого органу з питань державної реєстрацiї;
перебування заявника на облiку в митних органах згiдно зi статтею 455 глави 65 роздiлу XVI Кодексу;
наявнiсть у заявника дозволу на провадження митної брокерської дiяльностi;
вiдсутнiсть факту перебування заявника в процесi припинення - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань;
вiдсутнiсть факту перебування заявника у процедурi санацiї боржника до вiдкриття провадження у справi про банкрутство чи факту вiдкриття провадження у справi про банкрутство згiдно з Єдиним реєстром боржникiв;
вiдсутнiсть фактiв притягнення осiб, зазначених у графi 9 роздiлу I Заяви, до кримiнальної вiдповiдальностi (наявнiсть непогашеної або незнятої в установленому законом порядку судимостi за вчинення: контрабанди наркотичних засобiв, психотропних речовин, їх аналогiв чи прекурсорiв або фальсифiкованих лiкарських засобiв; кримiнальних правопорушень у сферi господарської дiяльностi; кримiнальних правопорушень у сферi службової дiяльностi та професiйної дiяльностi, пов'язаної з наданням публiчних послуг), за допомогою вiдповiдних реєстрiв МВС;
вiдсутнiсть накладення на осiб, зазначених у графi 9 роздiлу I Заяви, адмiнiстративних стягнень за порушення митних правил, що належать до систематичних або серйозних порушень митних правил, у зв'язку з виконанням цими особами дiй, пов'язаних iз здiйсненням митних формальностей щодо товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення в iнтересах такого пiдприємства, протягом календарного року, в якому здiйснюється оцiнка вiдповiдностi пiдприємства, та будь-якого з попереднiх трьох календарних рокiв;
вiдсутнiсть дiючих санкцiй, застосованих до заявника та осiб, зазначених у графi 9 роздiлу I Заяви, та/або до iноземного оператора в галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень, зазначеного в графi 5 роздiлу II Заяви, згiдно iз законами України та/або мiжнародними договорами України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України;
публiчнiсть дiяльностi заявника (пiдприємство здiйснює свою дiяльнiсть та публiчно висвiтлює її у спосiб (наприклад, на своєму офiцiйному вебсайтi), який дає змогу громадськостi здiйснювати монiторинг його дiяльностi, дiзнаватися про виконуванi пiдприємством функцiї i послуги, що надаються, умови та строки їх надання, мережу, контрагентiв, укладенi угоди, тарифи на послуги, умови оплати, зобов'язання, систему для вiдстеження проходження МЕВ протягом усього часу його перемiщення вiд вiдправника до одержувача, результати дiяльностi тощо).
Для визначення систематичних або серйозних порушень використовуються критерiї, наведенi у пунктi 2 частини першої статтi 14 глави 2 роздiлу I Кодексу;
3) для перевiрки досвiду дiяльностi заявника в мiжнародному ланцюгу постачання використовується iнформацiя:
(абзац перший пiдпункту 3 пункту 5 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
щодо митних оформлень;
щодо наявних дозволiв на провадження видiв дiяльностi, передбачених статтею 404 глави 58 роздiлу XV Кодексу; лiцензiї перевiзника;
з офiцiйного вебсайту пiдприємства, яка свiдчить про публiчнiсть його дiяльностi;
iнша iнформацiя, яка пiдтверджує досвiд дiяльностi пiдприємства, надана за бажанням самим пiдприємством;
4) досвiд практичної роботи за напрямом здiйснення митних формальностей працiвника, вiдповiдального за митнi питання, або iнших працiвникiв, якi мають досвiд практичної роботи за напрямом здiйснення митних формальностей, пiдтверджується:
(абзац перший пiдпункту 4 пункту 5 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
витягом iз трудової книжки особи; та/або
iнформацiєю про особу у вiдповiдних графах ранiше оформлених цiєю особою митних декларацiях (за наявностi); та/або
копiєю посадової iнструкцiї, якою на таку особу покладено обов'язки iз здiйснення митних формальностей або контролю за їх виконанням; та/або
рекомендацiями з попереднього (попереднiх) мiсця (мiсць) роботи, якi пiдтверджують виконання обов'язкiв iз здiйснення митних формальностей або контролю за їх виконанням (за наявностi).
Пiд час попереднього розгляду Заяви працiвник, на якого покладено обов'язок iз взаємодiї з митницею та Держмитслужбою щодо визначення ЦСС (РСС) або внесення змiн до Реєстру (далi - уповноважений працiвник пiдприємства), надає уповноваженому структурному пiдроздiлу митницi для перевiрки документи (або завiренi в установленому законодавством порядку їх копiї), якi пiдтверджують практичний досвiд роботи працiвникiв, зазначених в абзацi шостому графи 6 роздiлу II Заяви;
5) у разi якщо заявник має дiючу авторизацiю (авторизацiї), для надання якої (яких) було пiдтверджено вiдповiднiсть пiдприємства умовам, вiдповiдно до Кодексу iдентичним тим, якi зазначенi у пунктi 2 цього роздiлу, уповноважений структурний пiдроздiл митницi пiд час попереднього розгляду Заяви здiйснює:
перевiрку вiдомостей, зазначених у Заявi та поданих заявником документах, у тому числi дiйснiсть зазначеної у Заявi авторизацiї;
заходи, передбаченi абзацами дев'ятим та десятим пiдпункту 2 цього пункту;
6) за результатами попереднього розгляду Заяви у строки, передбаченi цим Порядком, митниця приймає одне з таких рiшень:
про початок проведення оцiнки вiдповiдностi;
про вiдмову в розглядi Заяви у формi листа за пiдписом керiвника митницi, в якому зазначаються пiдстави такої вiдмови, строк i порядок оскарження такого рiшення.
Iнформацiя про початок оцiнки вiдповiдностi вноситься до систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
У разi подання документiв у паперовiй формi лист про вiдмову в розглядi Заяви не пiзнiше нiж на наступний робочий день пiсля дня його реєстрацiї надсилається на адресу електронної пошти заявника, зазначену у графi 7 роздiлу I Заяви;
7) митниця вiдмовляє у попередньому розглядi Заяви у разi, якщо:
пiдприємство не перебуває на облiку в митних органах згiдно зi статтею 455 глави 65 роздiлу XVI Кодексу;
пiдприємство є нерезидентом;
Заява та документи подано до митницi, яка не має повноважень щодо їх розгляду;
подано не всi документи, необхiднi для прийняття митницею рiшення, та/або до таких документiв внесено вiдомостi не в повному обсязi;
Заяву складено не за встановленою формою або пiдписано особою, яка не має на це повноважень;
встановлено невiдповiдностi заявника хоча б однiй з умов, визначенiй у пунктi 2 цього роздiлу;
стосовно заявника введено процедуру санацiї до вiдкриття провадження у справi про банкрутство або щодо такого пiдприємства вiдкрито провадження у справi про банкрутство;
заявник перебуває у процесi припинення;
до заявника та/або до iноземного оператора в галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень застосовано санкцiї вiдповiдно до законiв України та/або мiжнародних договорiв України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
6. Оцiнка вiдповiдностi:
1) оцiнка вiдповiдностi пiдприємства проводиться з обов'язковим оглядом територiї та примiщень, призначених для ЦСС (РСС).
Огляд територiї та примiщень, призначених для ЦСС (РСС), здiйснює комiсiя у порядку та строки, передбаченi статтею 343 глави 49 роздiлу XI Кодексу. За результатами огляду складається акт про проведення огляду територiй та примiщень складiв тимчасового зберiгання, митних складiв, магазинiв безмитної торгiвлi, територiй вiльних митних зон та iнших мiсць, де знаходяться товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення, що пiдлягають митному контролю, чи провадиться дiяльнiсть, контроль за якою покладено на митнi органи, за формою, затвердженою наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28 травня 2012 року N 615, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 15 червня 2012 року за N 981/21293 (далi - Акт огляду);
2) до складу комiсiї для проведення огляду територiї та примiщень, призначених для розташування ЦСС (РСС), залучаються:
посадовi особи уповноваженого структурного пiдроздiлу митницi, одна з яких є головою комiсiї;
посадовi особи митницi, до функцiональних обов'язкiв яких належить контроль за використанням технiчних засобiв митного контролю, вiдеоконтролю та забезпечення функцiонування iнформацiйних, телекомунiкацiйних та iнформацiйно-телекомунiкацiйних систем у митницi;
посадова особа митницi, вiдповiдальна за забезпечення охорони працi;
посадова особа митницi, до функцiональних обов'язкiв якої належить контроль за доставкою товарiв та мiсць доставки;
посадова особа ПМО, яка у разi прийняття рiшення про визначення ЦСС (РСС) здiйснюватиме митний контроль та митне оформлення товарiв у МЕВ;
3) пiд час проведення огляду територiї та примiщень, призначених для ЦСС (РСС), члени комiсiї здiйснюють:
перевiрку забезпечення заявником вимог, визначених у роздiлi II цього Порядку;
перевiрку вiдповiдностi територiї, примiщень, обладнання, технiчних засобiв та СВК вiдомостям у Заявi та у поданих заявником пiдтвердних документах;
перевiрку забезпечення належних умов для здiйснення посадовими особами ПМО своїх функцiональних обов'язкiв;
фотографування територiї та примiщень ЦСС (РСС).
Пiд час проведення огляду територiї та примiщень, призначених для ЦСС (РСС), працiвники пiдприємства, присутнi при оглядi, за власним бажанням можуть надавати копiї додаткових документiв, необхiднi для пiдтвердження вiдомостей, зазначених у Заявi, та вимог, визначених у роздiлi II цього Порядку. Додатковi документи долучаються до Акта огляду;
4) за результатами оцiнки вiдповiдностi у строки, передбаченi цим Порядком, митниця оформлює висновок про можливiсть визначення ЦСС (РСС) за формою, наведеною у додатку 4 до цього Порядку (далi - висновок).
7. Висновок митницi про можливiсть визначення ЦСС (РСС) у строки, визначенi цим Порядком, надсилається Держмитслужбi та заявнику.
Разом з висновком Держмитслужбi надсилаються сканованi копiї:
копiй документiв, отриманих вiд заявника пiд час попереднього розгляду Заяви та оцiнки вiдповiдностi;
Акта огляду з фотографiями;
загального плану територiї, на якiй розташовано примiщення, призначенi для ЦСС (РСС), та плану (планiв) примiщень ЦСС (РСС), затверджених заявником та керiвником митницi;
подання про внесення даних до перелiку мiсць доставки за формою, встановленою Наказом про мiсця доставки.
У разi подання Заяви у паперовiй формi до висновку долучаються також сканованi копiї самої Заяви та документiв, наданих разом iз Заявою.
8. Висновок митницi про неможливiсть визначення ЦСС (РСС) надсилається виключно заявнику з використанням електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
Якщо подання Заяви та документiв вiдбувалось в паперовiй формi, завiрена в установленому законодавством копiя висновку не пiзнiше нiж на наступний робочий день пiсля дня його реєстрацiї надсилається на адресу електронної пошти заявника, зазначену у графi 7 роздiлу I Заяви.
9. Держмитслужба у строк, що не перевищує 10 робочих днiв з дня реєстрацiї висновку, здiйснює розгляд висновку, Заяви та документiв, розмiщених на iнформацiйних ресурсах митних органiв та/або переданих митницею до Держмитслужби для розгляду у встановленому законодавством порядку.
У разi якщо пiдприємство має дiючу авторизацiю (авторизацiї), строк розгляду висновку не має перевищувати 5 робочих днiв з дня реєстрацiї висновку в Держмитслужбi.
10. Якщо вiдомостi, зазначенi у наданих Держмитслужбi документах, свiдчать про вiдповiднiсть заявника, фактичного стану територiй i примiщень, передбачених для ЦСС (РСС), обладнання i технiчних засобiв, а також органiзацiї виконання митних формальностей щодо вантажiв експрес-перевiзника i товарiв у МЕВ вимогам Кодексу, цього Порядку та iнших нормативно-правових актiв, що визначають порядок та умови здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України у МЕВ, Держмитслужба видає наказ про визначення ЦСС (РСС) та включення її до Реєстру ЦСС, РСС (далi - Реєстр).
Iнформацiю про визначення ЦСС (РСС) Держмитслужба вносить до Реєстру протягом одного робочого дня, що слiдує за днем видання вiдповiдного наказу Держмитслужби, з одночасним включенням територiї ЦСС (РСС) до Перелiку мiсць доставки, ведення якого передбачено Наказом про мiсця доставки.
Вiдмова Держмитслужби у визначеннi ЦСС (РСС) iз зазначенням пiдстав такої вiдмови, строку та порядку оскарження такого рiшення, оформлена у виглядi листа за пiдписом керiвника Держмитслужби, надсилається заявнику та митницi, яка розглядала Заяву.
Якщо Заява та документи були поданi в паперовiй формi, лист про вiдмову не пiзнiше нiж на наступний робочий день пiсля дня його реєстрацiї надсилається на адресу електронної пошти заявника, зазначену у графi 7 роздiлу I Заяви.
11. Держмитслужба вiдмовляє заявнику у наданнi дозволу на визначення ЦСС (РСС) у разi, якщо за результатами вибiркової перевiрки Заяви та документiв, висновку встановлено невiдповiднiсть заявника умовам та критерiям, визначеним цим Порядком.
IV. Ведення Реєстру
1. Держмитслужба забезпечує ведення в електронному виглядi Реєстру в системах, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
Реєстр мiстить iнформацiю про:
реєстрацiйний номер ЦСС (РСС);
статус сортувальної станцiї: ЦСС чи РСС;
повне та скорочене найменування експрес-перевiзника українською та англiйськими мовами;
податковий номер експрес-перевiзника;
податкову адресу експрес-перевiзника;
контактнi данi експрес-перевiзника (адреса електронної пошти);
найменування митницi, у зонi дiяльностi якої експрес-перевiзник перебуває на облiку згiдно зi статтею 455 глави 65 роздiлу XVI Кодексу;
мiсцезнаходження ЦСС (РСС);
найменування митницi, у зонi дiяльностi якої розташовано ЦСС (РСС);
дату i номер наказу Держмитслужби про визначення ЦСС (РСС) та включення її до Реєстру;
дату початку експлуатацiї ЦСС (РСС);
дату i номер угоди про обмiн МЕВ, строк її дiї; найменування, адресу iноземного оператора в галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень; номер i дату документа, яким продовжено строк або припинено дiю угоди;
повiрених експрес-перевiзника: найменування (прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi)); податковий номер або серiя (за наявностi) та номер паспорта (у встановлених випадках); податкову адресу; реквiзити договору доручення з експрес-перевiзником (номер, дата, дата закiнчення строку дiї договору), реквiзити довiреностi (серiя та номер (за наявностi), дата її вчинення, строк дiї довiреностi); про змiну зазначених реквiзитiв;
номер i дату наказу Держмитслужби про припинення функцiонування ЦСС (РСС) та виключення її з Реєстру;
пiдставу для припинення функцiонування ЦСС (РСС) та виключення її з Реєстру;
кiнцеву дату зберiгання МЕВ на ЦСС (РСС) пiд митним контролем;
дату припинення функцiонування ЦСС (РСС).
2. Реєстрацiйний номер ЦСС (РСС) є унiкальним i формується за такою схемою:
E/XXX/A/BB,
де E - маркер, який вказує на належнiсть цього реєстрацiйного номера сортувальнiй станцiї (зазначається як "E");
XXX - порядковий номер ЦСС (РСС) у загальному перелiку сортувальних станцiй (2 - 4 - символи реєстрацiйного номера ЦСС (РСС) формуються в порядку зростання, починаючи з "001");
A - лiтерний код статусу сортувальної станцiї:
"C" - ЦСС;
"R" - РСС;
BB (символи 6 - 7) - вiдображають iсторiю визначення та функцiонування ЦСС (РСС) i формуються таким чином: при визначеннi ЦСС (РСС) зазначається "00"; у разi внесення змiн у вiдомостi, зазначенi в Реєстрi щодо найменування експрес-перевiзника або його мiсцезнаходження чи мiсця розташування ЦСС (РСС), вперше - "01", вдруге - "02" i так далi.
V. Внесення змiн та припинення функцiонування ЦСС (РСС)
1. Внесення змiн або доповнень у документи чи до iнформацiї, що була подана пiдприємством (заявником) вiдповiдно до роздiлу III цього Порядку, здiйснюється з урахуванням таких особливостей:
змiна мiсця розташування сортувальної станцiї розглядається митницею та Держмитслужбою як визначення нової ЦСС (РСС) згiдно з вимогами роздiлу III цього Порядку;
змiни щодо найменування експрес-перевiзника або його мiсцезнаходження вносяться до Реєстру на пiдставi вiдповiдного наказу Держмитслужби, iншi змiни - без видання наказу.
Експрес-перевiзник протягом 5 робочих днiв з дня, коли стало вiдомо про цi змiни, надсилає Держмитслужбi та митницi, в зонi дiяльностi якої функцiонує ЦСС (РСС), заяву довiльної форми та електроннi або сканованi копiї документiв, що пiдтверджують такi змiни.
Будь-якi змiни планiв мiсць зберiгання МЕВ, оглядових залiв чи службових примiщень для посадових осiб ПМО та їх розмiщення на територiї ЦСС (РСС) здiйснює експрес-перевiзник пiсля погодження цих змiн iз митницею, у зонi дiяльностi якої розташовано ЦСС (РСС).
У разi якщо змiни у поданих експрес-перевiзником заявi i документах стосуються мiсця доставки товарiв; обладнання, СВК, технiчних засобiв, у тому числi, що пiдтверджують їх технiчний стан; чинностi договорiв (угод), що надавались або вiдомостi про якi були наданi при визначеннi ЦСС (РСС), а також iнших змiн, якi можуть вплинути на органiзацiю виконання митних формальностей щодо вантажiв експрес-перевiзника i товарiв у МЕВ на ЦСС (РСС), розгляд Держмитслужбою заяви про внесення змiн здiйснюється пiсля надання митницею листа про вiдповiднiсть обладнання та засобiв змiнам, заявленим експрес-перевiзником. Вiдповiдний лист експрес-перевiзник може отримати в митницi до моменту подання до Держмитслужби заяви про внесення змiн.
2. Функцiонування ЦСС (РСС) припиняється шляхом виключення цiєї ЦСС (РСС) iз Реєстру на пiдставi наказу Держмитслужби у разi:
надання експрес-перевiзником заяви про припинення функцiонування ЦСС (РСС) довiльної форми iз зазначенням дати припинення функцiонування такого ЦСС (РСС);
припинення експрес-перевiзника, якому визначено ЦСС (РСС);
встановлення факту надання експрес-перевiзником митним органам пiд час або пiсля визначення ЦСС (РСС) недостовiрної iнформацiї (даних) та/або пiдроблених документiв чи документiв, одержаних незаконним шляхом, або таких, що мiстять неправдивi вiдомостi;
закiнчення строкiв дiї договорiв оренди територiй, примiщень, якi використовуються як ЦСС (РСС), якщо такi договори укладались;
невiдповiдностi експрес-перевiзника, фактичного стану територiй i примiщень ЦСС (РСС), обладнання i технiчних засобiв, а також органiзацiї виконання митних формальностей щодо вантажiв експрес-перевiзника i товарiв у МЕВ вимогам Кодексу, цього Порядку та iнших нормативно-правових актiв, що визначають порядок та умови здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України у МЕВ;
перемiщення (пересилання) експрес-перевiзником МЕВ на пiдставi угоди про обмiн МЕВ та/або провадження дiяльностi повiреними, щодо яких не внесено iнформацiю (змiни) до Реєстру.
Рiшення про припинення функцiонування ЦСС (РСС), у тому числi за поданням митницi, в зонi дiяльностi якої розташовано ЦСС (РСС), приймає Держмитслужба шляхом видання вiдповiдного наказу та виключення цiєї ЦСС (РСС) з Реєстру.
Iнформацiю про припинення функцiонування ЦСС (РСС) i виключення її з Реєстру Держмитслужба вносить до Реєстру протягом одного робочого дня, наступного за днем видання наказу Держмитслужби.
До Реєстру вноситься iнформацiя про:
номер i дату наказу Держмитслужби про припинення функцiонування ЦСС (РСС) та виключення її з Реєстру;
пiдставу для припинення функцiонування ЦСС (РСС) та виключення її з Реєстру (вiдповiдно до пункту 2 цього роздiлу);
кiнцеву дату зберiгання МЕВ на ЦСС (РСС) пiд митним контролем;
дату припинення функцiонування ЦСС (РСС).
Копiя наказу про припинення функцiонування ЦСС (РСС) та виключення її з Реєстру надсилається експрес-перевiзнику та митницi, в зонi дiяльностi якої розмiщується ЦСС (РСС), не пiзнiше нiж на наступний робочий день з дня видання наказу.
МЕВ, що перебувають пiд митним контролем на ЦСС (РСС), повиннi бути оформленi в обраний митний режим чи поверненi вiдправнику з дотриманням строкiв, встановлених Кодексом, але не бiльше нiж протягом 30 календарних днiв з дня виключення ЦСС (РСС) з Реєстру.
З дня припинення функцiонування ЦСС (РСС) розмiщення нових МЕВ на ЦСС (РСС) не дозволяється.
3. Розгляд документiв, наданих експрес-перевiзником або митницею у випадках, визначених пунктами 1 (крiм змiни мiсця розташування сортувальної станцiї) та 2 цього роздiлу, Держмитслужба здiйснює протягом 5 робочих днiв у взаємодiї з митницею та уповноваженим працiвником пiдприємства.
Держмитслужба здiйснює внесення змiн шляхом внесення вiдповiдної iнформацiї до Реєстру, а також до систем, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв.
Якщо за результатами розгляду подання митницi i доданих до нього документiв Держмитслужба прийняла рiшення про вiдмову у припиненнi функцiонування ЦСС (РСС) у зв'язку з недостатньо обґрунтованим поданням, вiдповiднiй митницi засобами електронного зв'язку надсилається лист за пiдписом керiвника Держмитслужби з вимогою щодо необхiдностi доопрацювання подання чи про вiдсутнiсть пiдстав для припинення функцiонування ЦСС (РСС) та виключення її з Реєстру.
VI. Прикiнцевi положення
1. Митнi органи та Держмитслужба забезпечують протягом усього перiоду функцiонування ЦСС (РСС) перiодичне здiйснення монiторингу вiдповiдностi.
Пiд час проведення монiторингу вiдповiдностi посадовi особи митних органiв та Держмитслужба узагальнюють та аналiзують вiдомостi щодо дiяльностi експрес-перевiзника, отриманi:
пiд час або пiсля визначення ЦСС (РСС) та монiторингу вiдповiдностi;
за результатами документальних перевiрок;
пiд час здiйснення митних формальностей щодо вантажiв експрес-перевiзника, товарiв у МЕВ;
з баз даних, що використовують митнi органи;
вiд державних органiв, пiдприємств, установ та органiзацiй незалежно вiд форми власностi, уповноважених органiв iноземних держав;
вiд експрес-перевiзника;
у вiдповiдь на письмовий запит до експрес-перевiзника щодо обставин, якi можуть свiдчити про недотримання пiдприємством умов та вимог, визначених Кодексом, цим Порядком та iншими нормативно-правовими актами, що визначають порядок та умови здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в мiжнародних експрес-вiдправленнях.
2. Органiзацiя та виконання заходiв з монiторингу вiдповiдностi покладаються на митницю за мiсцезнаходженням ЦСС (РСС) та здiйснюються протягом календарного року вiдповiдно до плану проведення заходiв з монiторингу вiдповiдностi. При цьому монiторинг вiдповiдностi експрес-перевiзникiв, якi мають авторизацiю, здiйснюється вибiрково з урахуванням вимог законодавства щодо проведення монiторингу таких пiдприємств.
3. Якщо за результатами монiторингу вiдповiдностi виявлено невiдповiднiсть експрес-перевiзника, примiщень i територiй ЦСС (РСС) хоча б однiй умовi, визначенiй пунктом 2 роздiлу III цього Порядку, а також невiдповiднiсть вимогам, визначеними роздiлом II цього Порядку, митниця надсилає до Держмитслужби подання про припинення функцiонування ЦСС (РСС) у порядку, передбаченому роздiлом V цього Порядку.
При цьому експрес-перевiзнику надається право на усунення виявлених митницею пiд час монiторингу вiдповiдностi порушень протягом 30 календарних днiв з дня такого виявлення, що пiдтверджується вiдповiдними документами та фотографiями (за необхiдностi).
Про усунення порушень, виявлених митницею пiд час монiторингу вiдповiдностi, експрес-перевiзник iнформує митницю до закiнчення строку усунення таких порушень з наданням вiдповiдних пiдтвердних документiв та фотографiй (за наявностi).
У разi якщо експрес-перевiзник не надав iнформацiї та/або документiв про пiдтвердження усунення порушень, виявлених митницею пiд час монiторингу вiдповiдностi, митниця приймає рiшення про направлення до Держмитслужби подання про припинення функцiонування ЦСС (РСС) з урахуванням наявних у неї iнформацiї та/або документiв.
Подання про припинення функцiонування ЦСС (РСС) надсилається до Держмитслужби протягом 10 робочих днiв з дня закiнчення строку, передбаченого цим Порядком, для усунення порушень, виявлених митницею пiд час монiторингу вiдповiдностi.
Про надсилання до Держмитслужби подання про припинення функцiонування ЦСС (РСС) митниця одночасно iнформує експрес-перевiзника.
4. Висновок митницi про можливiсть визначення мiсця розташування РСС не може бути прийнятий митницею за вiдсутностi в заявника ЦСС.
5. Перемiщення (пересилання) експрес-перевiзником МЕВ на пiдставi угоди про обмiн МЕВ та/або провадження дiяльностi повiреними, щодо яких не внесено iнформацiю (змiни) до Реєстру, не допускається.
6. Будь-якi рiшення та висновки, прийнятi вiдповiдно до вимог цього Порядку, можуть бути оскарженi експрес-перевiзником у встановленому законодавством порядку.
Директор Департаменту митної полiтики | Олександр МОСКАЛЕНКО |
Додаток 1 до Порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй (пiдпункт 2 пункту 1 роздiлу II) |
Вимоги до системи вiдеоконтролю
1. Затверджена керiвником пiдприємства (заявника) схема розмiщення вiдеокамер, кiлькiсть вiдеокамер i кути їх огляду погоджуються з митницею, у зонi дiяльностi якої планується розмiщення центральної (регiональної) сортувальної станцiї (далi - ЦСС (РСС)) пiд час проведення митницею оцiнки вiдповiдностi.
2. Кiлькiсть вiдеокамер повинна повнiстю забезпечувати фiксацiю:
(абзац перший пункту 2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
всiх в'їздiв i виїздiв на/з територiю(ї) ЦСС (РСС);
усiх ворiт або дверних отворiв ЦСС (РСС), через якi здiйснюється ввезення або вивезення мiжнародних експрес-вiдправлень (далi - МЕВ);
мiсць накладення (зняття) митного забезпечення в ЦСС (РСС);
мiсць обробки, огляду та зберiгання МЕВ;
iнших мiсць, визначених пiдприємством та погоджених з керiвником митницi (особою, яка виконує його обов'язки).
(абзац шостий пункту 2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3. Мiсце розмiщення вiдеокамер визначається з урахуванням конструктивних особливостей примiщень ЦСС (РСС).
4. Пiдприємство має зберiгати вiдеоiнформацiю з системи вiдеоконтролю не менше 90 днiв з дати її отримання.
5. Вiдеозаписувальнi пристрої мають:
забезпечувати чiтке зображення вiдеозапису за будь-яких погодних умов, часу доби та освiтлення (при температурi вiд -30° C до +40° C);
бути стацiонарними та захищеними вiд зовнiшнiх електромагнiтних випромiнювачiв i грозових розрядiв;
бути постiйно увiмкненими в режимi "очiкування" та за сигналом детектора руху автоматично здiйснювати вiдеозапис;
технологiчно обслуговуватись для забезпечення збереження запису.
6. Кожен кадр вiдеозапису повинен мати час та дату запису.
7. Формат кадру вiдеозапису повинен мати розподiльчу здатнiсть не менше 1024 х 768 пiкселiв.
8. Швидкiсть реєстрацiї вiдеоiнформацiї має бути не менше нiж 8 кадр/сек. на канал.
9. У разi виходу з ладу системи вiдеоконтролю або її елемента (вiдеокамери тощо) експрес-перевiзник невiдкладно вживає заходiв щодо вiдновлення роботи системи та письмово iнформує митницю про перiод, протягом якого ця система чи її елементи не працювали.
Додаток 2 до Порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй (пункт 1 роздiлу III) |
|
N __________ вiд ____________ 20__ р. | |
Начальнику | |
(найменування митницi) |
Заява
про визначення центральної (регiональної)
сортувальної станцiї*
I. Загальнi вiдомостi | |
1. Найменування пiдприємства | |
2. Органiзацiйно-правова форма пiдприємства | 3. Дата реєстрацiї пiдприємства |
4. Реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв / код згiдно з ЄДРПОУ | 5. Iндивiдуальний податковий номер платника податку на додану вартiсть |
6. Мiсцезнаходження пiдприємства | 7. Адреса електронної пошти |
8. Вебсайт пiдприємства | |
9. Iнформацiя про осiб, якi мають вiдношення
до пiдприємства: кiнцевих бенефiцiарних власникiв (контролерiв) пiдприємства; власникiв iстотної участi (за наявностi) (у тому числi вiдсоток їх володiння акцiями пiдприємства); членiв правлiння чи iншого виконавчого органу пiдприємства (за наявностi); членiв наглядової ради (за наявностi); керiвника; головного бухгалтера; керiвника пiдроздiлу з роботи з митницею (за наявностi); працiвника, вiдповiдального за митнi питання (за наявностi), та iнших уповноважених осiб пiдприємства, вiдомостi про яких внесенi до облiкової картки осiб, якi пiд час провадження своєї дiяльностi є учасниками вiдносин, що регулюються законодавством з питань митної справи. |
|
10. Облiковий номер | |
11. Iнформацiя про наявнiсть дiючих
авторизацiй, отриманих вiдповiдно до Митного
кодексу України [_] Авторизацiя авторизованого економiчного оператора [_] Iншi авторизацiї |
|
II. Iнформацiя про об'єкт, щодо якого подається заява | |
1. Прошу надати дозвiл на визначення: | |
[_] ЦСС | |
[_] РСС | |
2. Мiсцезнаходження територiї та примiщень, призначених для ЦСС (РСС) | |
3. Графiк роботи ЦСС (РСС) | |
4. Обґрунтування доцiльностi створення ЦСС (РСС) | |
5. Вiдомостi про угоду (угоди) про обмiн мiжнародними експрес-вiдправленнями з iноземним оператором у галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень | |
6. Вiдомостi про: дозвiл на провадження митної брокерської дiяльностi; декларацiю вiдповiдностi матерiально-технiчної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки; наказ заявника про створення власного пiдроздiлу охорони та положення про такий пiдроздiл та/або договору про надання послуг з охорони примiщень, територiй з вiдповiдним територiальним органом Нацiональної полiцiї або iншим суб'єктом господарювання; працiвника, на якого покладено обов'язок iз взаємодiї з митницею та Держмитслужбою, щодо отримання дозволу про визначення мiсця розташування ЦСС (РСС), включення його до Реєстру ЦСС (РСС) та внесення змiн до Реєстру; працiвника, вiдповiдального за митнi питання (за наявностi) та iнших уповноважених осiб пiдприємства, вiдомостi про яких внесенi до облiкової картки осiб, якi пiд час провадження своєї дiяльностi є учасниками вiдносин, що регулюються законодавством з питань митної справи; повiрених. |
|
7. Кiлькiснi та якiснi характеристики матерiально-технiчного оснащення ЦСС (РСС). | |
8. Документи (копiї документiв), що додаються: |
Керiвник пiдприємства | ______________ (пiдпис) |
___________________ (власне iм'я, прiзвище) |
М. П. (за наявностi) |
____________
* Пояснення до заповнення заяви про визначення
мiсця розташування центральної (регiональної)
сортувальної станцiї наведено в додатку.
Додаток до форми заяви про визначення центральної (регiональної) сортувальної станцiї |
Пояснення
до заповнення заяви про визначення центральної
(регiональної) сортувальної станцiї
I. Загальнi вiдомостi
1. Найменування пiдприємства
У графi зазначається повне найменування пiдприємства вiдповiдно до Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань (далi - ЄДРПОУ).
2. Органiзацiйно-правова форма пiдприємства
У графi зазначаються органiзацiйно-правова форма пiдприємства вiдповiдно до ЄДРПОУ i її код згiдно з Державним класифiкатором "Класифiкацiя органiзацiйно-правових форм господарювання" (ДК 002:2004).
3. Дата реєстрацiї пiдприємства
У графi зазначається дата державної реєстрацiї пiдприємства вiдповiдно до ЄДРПОУ.
4. Реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв / код згiдно з ЄДРПОУ
У графi зазначається:
для фiзичних осiб - пiдприємцiв - реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв;
для фiзичних осiб - пiдприємцiв, якi мають вiдмiтку в паспортi про право здiйснювати будь-якi платежi за серiєю та номером паспорта, - серiя (за наявностi) та номер паспорта;
для юридичних осiб - код згiдно з ЄДРПОУ.
5. Iндивiдуальний податковий номер платника податку на додану вартiсть
У графi зазначається iндивiдуальний податковий номер платника податку на додану вартiсть (за наявностi).
6. Мiсцезнаходження пiдприємства
У графi зазначається мiсцезнаходження пiдприємства вiдповiдно до ЄДРПОУ.
7. Адреса електронної пошти
У графi зазначається адреса електронної пошти пiдприємства, яка складається з iдентифiкатора, позначки "@" та доменного iменi, що використовується пiдприємством для листування з державними, у тому числi контролюючими, органами.
8. Вебсайт пiдприємства
У графi зазначається офiцiйна вебсторiнка (FTP-site, WWW-site тощо), яка використовується пiдприємством для популяризацiї своєї дiяльностi, у тому числi мiстить усю необхiдну iнформацiю для потенцiйних споживачiв.
9. Iнформацiя про осiб, якi мають вiдношення до пiдприємства
У графi по кожному пункту зазначаються власне iм'я, прiзвище, дата народження та громадянство.
10. Облiковий номер
У графi зазначається облiковий номер особи, наданий згiдно зi статтею 455 глави 65 роздiлу XVI Митного кодексу України.
11. Iнформацiя про наявнiсть дiючих авторизацiй, отриманих вiдповiдно до Митного кодексу України
У графi ставиться позначка щодо наявної авторизацiї (авторизацiй) та зазначаються вiдомостi про номер дiючої авторизацiї авторизованого економiчного оператора, наданої пiдприємству (за наявностi), та/або iнших авторизацiй, наданих пiдприємству вiдповiдно до Митного кодексу України (за наявностi). Номери дiючих авторизацiй зазначаються через кому.
У разi вiдсутностi авторизацiй графа не заповнюється.
II. Iнформацiя про об'єкт, щодо якого подається заява
1. У графi робиться позначка, щодо якої (ЦСС або РСС) подається заява.
2. Мiсцезнаходження ЦСС (РСС)
У графi зазначається мiсцезнаходження ЦСС (РСС), на територiї якої здiйснюватимуться операцiї з МЕВ (розпакування, перепакування, пред'явлення для огляду, у тому числi при здiйсненнi заходiв офiцiйного контролю тощо), їх зберiгання до випуску у вiльний обiг чи повернення вiдправникам, а також виконуватимуться митнi формальностi з товарами у мiжнародних експрес-вiдправленнях (далi - МЕВ) i щодо якої подається Заява.
3. Графiк роботи ЦСС (РСС)
У графi зазначається встановлений пiдприємством (заявником) робочий час на ЦСС (РСС).
4. Обґрунтування доцiльностi створення ЦСС (РСС)
У графi стисло зазначається iнформацiя про очiкуванi рiчнi обсяги вхiдних i вихiдних МЕВ (за видами), про органiзацiю виробничо-технологiчного процесу з надання послуг прискореного перевезення МЕВ.
5. Вiдомостi про угоду (угоди) про обмiн мiжнародними експрес-вiдправленнями з iноземним оператором у галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень
У графi щодо кожної угоди зазначається iнформацiя про найменування, адреса iноземного оператора в галузi прискореного перевезення мiжнародних вiдправлень; номер i дата угоди про обмiн МЕВ, строк її дiї.
Кожна угода нумерується, а iнформацiя щодо угоди заповнюється через кому.
6. У графi зазначається така iнформацiя згiдно з пiдпунктами цiєї графи:
реквiзити дозволу на провадження митної брокерської дiяльностi;
реквiзити декларацiї вiдповiдностi матерiально-технiчної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
реквiзити наказу заявника про створення власного пiдроздiлу охорони та положення про такий пiдроздiл та/або договору про надання послуг з охорони примiщень, територiй з вiдповiдним територiальним органом Нацiональної полiцiї України або суб'єктом господарювання будь-якої форми власностi, створеним i зареєстрованим на територiї України, що здiйснює охоронну дiяльнiсть на пiдставi отриманої у встановленому порядку лiцензiї; реквiзити лiцензiї;
власне iм'я, прiзвище, номер телефону, адреса електронної пошти особи, визначеної пiдприємством вiдповiдальною за супроводження заяви та надання iнформацiї посадовим особам митних органiв, якi будуть проводити оцiнку вiдповiдностi.
Пiд час розгляду заяви для цiлей її супроводження особа, зазначена у цiй графi, може вiдрiзнятися вiд особи, вiдповiдальної за митнi питання;
перелiк працiвникiв, вiдповiдальних за митнi питання (за наявностi), та iнших уповноважених осiб пiдприємства, вiдомостi про яких внесенi до облiкової картки осiб, якi пiд час провадження своєї дiяльностi є учасниками вiдносин, що регулюються законодавством з питань митної справи, iз зазначенням таких вiдомостей: власне iм'я, прiзвище; податковий номер або серiя (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб - пiдприємцiв, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний орган державної податкової служби i мають вiдповiдну вiдмiтку в паспортi); податкова адреса; реквiзити трудового договору (номер, дата, строк дiї договору) у разi його укладання;
перелiк повiрених заявника iз зазначенням таких вiдомостей: власне iм'я, прiзвище; податковий номер або серiя (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб - пiдприємцiв, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний орган державної податкової служби i мають вiдповiдну вiдмiтку в паспортi); податкова адреса; реквiзити договору доручення з експрес-перевiзником (номер, дата, строк дiї договору); реквiзити довiреностi (серiя та номер (за наявностi), дата її вчинення, строк дiї довiреностi).
7. Кiлькiснi та якiснi характеристики матерiально-технiчного оснащення ЦСС (РСС)
Зазначається якiсна та кiлькiсна характеристика матерiально-технiчного оснащення:
мiсця доставки (твердого покриття; освiтлення; огородження або умов, що убезпечують несанкцiонований доступ стороннiх осiб на територiю мiсця доставки пiд час знаходження вантажу експрес-перевiзника, МЕВ у мiсцi доставки; системи вiдеоконтролю; рампи та/або естакади, та/або оглядового майданчика; контрольно-пропускної системи);
примiщення ЦСС або РСС (системи вiдеоконтролю; засобiв зв'язку; спецiального сертифiкованого та повiреного електронного обладнання для зважування МЕВ та сканування товарiв, навантажувально-розвантажувальної технiки, оглядових залiв, мiсць для зберiгання МЕВ, iнформацiйно-телекомунiкацiйної системи для вiдстеження проходження МЕВ, електронної системи облiку та зберiгання вiдправлень; iншого матерiально-технiчного обладнання за необхiдностi).
Зазначаються коротко вiдомостi щодо наявностi примiщень для посадових осiб митницi, дотримання санiтарних норм при їх можливому розмiщеннi.
8. Документи (копiї документiв), що додаються
У цiй графi зазначають назви та реквiзити документiв, їх копiй, якi вiдповiдно до положень цього Порядку подаються разом iз Заявою.
Додаток 3 до Порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй (пункт 3 роздiлу III) |
Вимоги до оформлення загального плану територiї та плану (планiв) примiщень центральної (регiональної) сортувальної станцiї
1. На загальному планi територiї центральної (регiональної) сортувальної станцiї (далi - ЦСС (РСС)) зазначається адреса розташування ЦСС (РСС) та схематично вiдображаються примiщення ЦСС (РСС) iз зазначенням лiнiйних розмiрiв цих примiщень, а також прилеглої до ЦСС (РСС) територiї, на якiй планується визначення мiсця доставки товарiв транспортними засобами, з позначенням пiд'їзних шляхiв, схеми руху транспортних засобiв, розташування системи вiдеоконтролю, контрольно-пропускних пунктiв, пунктiв охорони (за наявностi).
Такий план може бути виготовлений iз використанням зображень об'єктiв, отриманих через мережу "Iнтернет". У такому разi має бути зазначена дата створення такого зображення.
2. На планi (планах) примiщень ЦСС (РСС) схематично позначаються вiкна, дверi, ворота; службовi примiщення для посадових осiб митного органу; оглядовi зали з позначенням службових мiсць для посадових осiб митного органу; мiсця зберiгання мiжнародних експрес-вiдправлень (далi - МЕВ) iз позначенням їх спецiалiзацiї; системи вiдеконтролю та технiчних засобiв контролю; схеми руху МЕВ, що ввозяться в Україну, i тих, що призначенi для вивезення за межi України.
3. Загальний план територiї та план (плани) примiщень ЦСС (РСС) затверджує керiвник пiдприємства (заявником) та погоджує керiвник митницi, у зонi дiяльностi якої планується розмiщення ЦСС (РСС).
Додаток 4 до Порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй (пiдпункт 4 пункту 6 роздiлу III) |
Висновок
про можливiсть визначення центральної
(регiональної) сортувальної станцiї*
(найменування митницi) |
(повне найменування пiдприємства (заявника), код згiдно з ЄДРПОУ) |
за заявою пiдприємства вiд ____________ 20__
р. N ________. |
1. Iнформацiя щодо стану примiщень та територiї | вiдповiдає не вiдповiдає |
2. Iнформацiя щодо системи вiдстеження МЕВ | вiдповiдає не вiдповiдає |
3. Iнформацiя щодо електронної системи облiку | вiдповiдає не вiдповiдає |
(найменування митницi) |
надає висновок про можливiсть/неможливiсть визначення ЦСС (РСС) |
(повне найменування пiдприємства (заявника), код згiдно з ЄДРПОУ) |
Керiвник митницi | ______________ (пiдпис) |
____________________ (власне iм'я, прiзвище) |
М. П. (за наявностi) |
____________
* Пояснення до заповнення окремих роздiлiв цього
висновку наведенi у додатку.
Додаток до форми висновку про можливiсть надання дозволу на визначення мiсця розташування центральної (регiональної) сортувальної станцiї |
Пояснення
до заповнення окремих роздiлiв висновку про
можливiсть визначення центральної (регiональної)
сортувальної станцiї
Роздiл II
Навпроти кожної графи цього роздiлу робиться позначка про вiдповiднiсть ("вiдповiдає" або "не вiдповiдає") заявника параметрам, зазначеним у графах за результатами оцiнки вiдповiдностi.
1. Iнформацiя щодо стану примiщень та територiї
У цiй графi зазначаються реквiзити Акта огляду. Також має бути зазначено про наявнiсть або вiдсутнiсть умов для розмiщення на територiї ЦСС (РСС) ПМО. У разi коли планується розмiщення ПМО на територiї РСС (ЦСС), коротко зазначається iнформацiя щодо наявностi примiщень (як службових, так i побутових), їх характеристика, наявнiсть необхiдного обладнання, кiлькiсть посадових осiб митного органу, якi можливо розмiстити в службових примiщеннях, якi надаються заявником у користування митницi.
2. Iнформацiя щодо системи вiдстеження МЕВ
У цiй графi зазначається, як вiдбуватиметься вiдстеження МЕВ, якi iнформацiйнi продукти при цьому використовуються, як вiдбуватиметься взаємодiя пiдприємства (заявника) з громадянином щодо надходження до ЦСС (РСС), необхiдностi проведення митницею додаткових форм митного контролю (за наявностi) або вiдправлення МЕВ оператором.
3. Iнформацiя щодо електронної системи облiку
У цiй графi зазначаються вiдомостi щодо наявностi електронної системи облiку та зберiгання, iнформацiйних продуктiв, за допомогою яких функцiонує ця система облiку, основнi данi, якi використовуватимуться заявником при облiку, можливiсть передачi iнформацiї iз системи до митницi або формування вiдповiдних звiтiв.
Роздiл III
У цьому роздiлi робиться вiдмiтка про можливiсть або неможливiсть визначення ЦСС (РСС).
У разi прийняття митницею висновку про неможливiсть визначення ЦСС (РСС) нижче наводяться обґрунтованi причини такої неможливостi iз зазначенням абзацiв i пунктiв роздiлу II Порядку визначення та обладнання центральних (регiональних) сортувальних станцiй (абзаци, пункти, роздiли), яким не вiдповiдає пiдприємство (заявник) за результатами проведеної оцiнки вiдповiдностi.
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 04 сiчня 2023 року N 6 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2023 р. за N 48/39104 |
Порядок
заповнення митної декларацiї М-16
I. Загальнi положення
1. Цей Порядок визначає правила заповнення граф митної декларацiї М-16 (далi - М-16), форма якої затверджена постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 листопада 2019 року N 979).
(абзац перший пункту 1 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Правила, передбаченi цим Порядком, поширюються на застосування М-16 на паперових носiях, виготовлених за допомогою комп'ютера, та електронних митних декларацiй М-16 (далi - ЕМ-16).
Вiдмiтки, що проставляє посадова особа пiдроздiлу митного оформлення (далi - ПМО) митницi в М-16 на паперових носiях, до електронної копiї М-16 (ЕМ-16) вносяться за допомогою iнформацiйних технологiй.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннях, наведених у Митному кодексi України та iнших нормативно-правових актах з питань митної справи.
3. М-16 на паперовому носiї заповнюється у двох примiрниках та супроводжується електронною копiєю.
4. Загальнi положення щодо заповнення М-16 (ЕМ-16):
М-16 не має мiстити закреслень та виправлень;
вiдомостi, заявленi у М-16 (ЕМ-16) декларантом, є вiдомостями, необхiдними для митних цiлей;
пiд час заповнення граф М-16 (ЕМ-16) посилання на ранiше заповненi графи не дозволяється.
5. Реєстрацiйний номер митної декларацiї М-16, графи 13 "Дата оформлення", 14 "Митнi платежi нараховано", "Мiсце для вiдбитка особистої номерної печатки" М-16 (ЕМ-16) заповнює посадова особа ПМО. Iншi графи М-16 (ЕМ-16) заповнює декларант.
6. Вiдомостi, заявленi в М-16 на паперовому носiї, засвiдчує декларант шляхом заповнення граф "пiдпис", "iнiцiали та прiзвище декларанта", "Мiсце для вiдбитка печатки декларанта (за наявностi)".
Вiдомостi, заявленi в ЕМ-16, засвiдчуються електронним пiдписом, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа, особи, яка її склала.
7. Пiсля завершення митного оформлення товарiв оформленi М-16 на паперовому носiї розподiляються в такому порядку:
перший примiрник оформленої М-16 зберiгається разом iз комплектом документiв, на пiдставi яких здiйснювалося митне оформлення товарiв, у ПМО, що здiйснював митне оформлення;
другий примiрник повертається декларанту.
8. За письмовим зверненням декларанта у випадках, передбачених законодавством, ПМО засвiдчує копiї оформлених М-16 на паперовому носiї або копiї оформлених ЕМ-16 у паперовiй формi.
(абзац перший пункту 8 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Засвiдчення здiйснюється шляхом проставлення посадовою особою ПМО у верхнiй частинi лицьового боку кожного аркуша копiї М-16 на паперовому носiї або роздрукованої у паперовiй формi копiї оформленої ЕМ-16 вiдмiтки "Копiя. Згiдно з оригiналом", особистого пiдпису, власного iменi та прiзвища, дати засвiдчення копiї та вiдбитка особистої номерної печатки.
(абзац другий пункту 8 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
9. На товари, що перемiщуються (пересилаються) на митну територiю України в мiжнародних експрес-вiдправленнях (далi - МЕВ) на адресу одного одержувача в одному вантажi експрес-перевiзника вiд одного вiдправника, оформлюється одна М-16 (ЕМ-16) незалежно вiд кiлькостi мiжнародних транспортних документiв.
II. Заповнення граф М-16 (ЕМ-16)
1. Загальнi положення щодо заповнення граф М-16 (ЕМ-16)
"Митна декларацiя М-16 N "
Реєстрацiйний номер М-16 (ЕМ-16) проставляє посадова особа ПМО, до якого подано декларацiю, за схемою:
UAММММММ/РРРР/НННННН,
де UAММММММ - восьмизначний код ПМО, якому подано М-16 (ЕМ-16), згiдно з Класифiкатором Державної митної служби України, її територiальних органiв та їх структурних пiдроздiлiв, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 26 листопада 2019 року N 495 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 грудня 2020 року N 831);
РРРР - чотири цифри поточного року;
НННННН - порядковий номер М-16 (ЕМ-16) у Журналi облiку митних декларацiй М-16 у порядку зростання протягом поточного року, починаючи з одиницi.
Восьмизначний код ПМО та чотири цифри поточного року може зазначати особа, яка склала М-16 (ЕМ-16).
Графа 1 "Назва митного органу"
У графi зазначається найменування митницi, до якої подано М-16 (ЕМ-16).
Графа 2 "Пiдроздiл митного оформлення"
У графi зазначається найменування ПМО митницi, у зонi дiяльностi якої розташовано центральну сортувальну станцiю (регiональну сортувальну станцiю).
Графа 3 "Вiдправник"
У графi зазначаються вiдомостi про вiдправника: власне iм'я, прiзвище, адреса.
Графа 4 "Одержувач"
У графi зазначаються вiдомостi про одержувача: власне iм'я, прiзвище, адреса.
Графа 5 "Країна вiдправлення"
У графi зазначається країна вiдправлення МЕВ.
Графа 6 "Рахунок N"
У графi зазначаються код рахунка-фактури (iнвойсу), iншого документа роздрiбної торгiвлi, який мiстить вiдомостi щодо вартостi товарiв у МЕВ i поданий для митного оформлення, та реквiзити цього документа.
Графа 7 "Накладна N"
У графi зазначаються код номерного товаросупровiдного документа, який є договором на перевезення кожного окремого МЕВ, поданого для митного оформлення товарiв у МЕВ, та номер цього документа.
Графа 8 "Код валюти"
У графi зазначається лiтерний код валюти згiдно з Перелiком кодiв країн свiту для статистичних цiлей, затвердженим наказом Державної служби статистики України вiд 08 сiчня 2020 року N 33, у якiй складено рахунок-фактуру (iнвойс) або iнший документ, який визначає вартiсть товару.
Графа 9 "Офiцiйний курс гривнi до iноземної валюти"
У графi зазначаються встановлений Нацiональним банком України офiцiйний курс валюти України до iноземної валюти, в якiй складено рахунок-фактуру (iнвойс) або iнший документ, який визначає вартiсть товару, а також офiцiйний курс валюти України до євро, що дiє на 0 годин дня подання М-16 (ЕМ-16) для оформлення.
Графа 10 "Дата подання"
У графi зазначається дата подання М-16 (ЕМ-16) для оформлення.
Графа 11 "Додатковi документи"
У графi зазначаються вiдомостi, заявленi декларантом, що пiдтверджуються вiдповiдними документами.
Вiдомостi щодо кожного документа зазначаються з нового рядка за такою схемою: код документа згiдно з класифiкатором документiв, сертифiкатiв, дозволiв та додаткової iнформацiї, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011, через пробiл - номер документа, дата.
Якщо документ вiдсутнiй у вiдповiдному роздiлi цього класифiкатора, у М-16 (ЕМ-16) зазначається код некласифiкованого документа вiдповiдного роздiлу.
Якщо документу вiдповiдає код некласифiкованого документа, перед номером документа зазначається його скорочена назва, яка має давати змогу iдентифiкувати документ.
Графа "Порядковий номер"
У графi зазначаються порядковi номери найменувань товарiв.
Графа "Найменування товару, його вiдмiннi ознаки та вартiсть у валютi України або iноземнiй валютi"
У графi зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу iдентифiкувати та класифiкувати товар, а також iнформацiя щодо вартостi товару:
найменування товару;
фiзичнi характеристики товару в обсязi, достатньому для однозначного вiднесення його до коду згiдно з УКТ ЗЕД;
артикул (марка, модель, сорт, тип тощо);
найменування торговельної марки (за наявностi у товаросупровiдних документах) (зазначається повнiстю без будь-яких скорочень; якщо оригiнальне написання найменування торговельної марки здiйснюється мовою, в якiй використовується латинський алфавiт, у графi таке найменування зазначається латинськими лiтерами);
виробник (за наявностi у товаросупровiдних документах);
вартiсть задекларованої кiлькостi одиниць за кожним найменуванням (у валютi України або iноземнiй валютi, в якiй складено рахунок або iнший документ, який визначає вартiсть товару).
Пiсля останнього запису в цiй графi в наступному рядку зазначаються вiдомостi про кiлькiсть мiсць МЕВ, загальну вагу МЕВ i загальну вартiсть товарiв у МЕВ (у валютi України або iноземнiй валютi, в якiй складено рахунок або iнший документ, який визначає вартiсть товару).
Графа "Кiлькiсть/одиниця вимiру"
У графi за кожним найменуванням товару зазначається кiлькiсть цього товару (в одиницях вимiру згiдно з рахунком або iншим документом, що визначає вартiсть товару), через знак "/" - код одиницi вимiру за рахунком або iншим документом, що визначає вартiсть товару, згiдно з класифiкатором одиниць вимiрювання та облiку, що використовуються у процесi оформлення митних декларацiй, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
Графа "Код згiдно з УКТ ЗЕД"
У графi зазначається код товарної пiдпозицiї (6 знакiв) згiдно з УКТ ЗЕД.
Графа "Нарахованi митнi платежi"
У графi за кожним найменуванням товару наводяться ставки податкiв i суми митних платежiв, якi пiдлягають сплатi.
Пiсля останнього запису в цiй графi в наступному рядку зазначаються вiдомостi про загальнi суми мита, податку на додану вартiсть, iнших платежiв, а також про загальну суму митних платежiв, нарахованих за М-16 (ЕМ-16).
Графа не заповнюється у разi декларування товарiв при їх пересиланнi за межi митної територiї України.
Графа 12 "Назва сортувальної станцiї"
У графi зазначаються статус пiдроздiлу експрес-перевiзника (центральна сортувальна чи регiональна станцiя), найменування експрес-перевiзника та його код згiдно з ЄДРПОУ, мiсцезнаходження центральної (або регiональної) сортувальної станцiї, а також мiсцезнаходження товарiв.
Графа 13 "Дата оформлення"
Пiсля завершення митного оформлення товарiв за М-16 (ЕМ-16) у графi проставляється дата завершення митного оформлення товарiв за М-16 (ЕМ-16).
Графа 14 "Митнi платежi нараховано"
У разi застосування М-16 на паперовому носiї у вiдведених мiсцях проставляються пiдпис, iнiцiали та прiзвище посадової особи ПМО, яка завершила митне оформлення.
"Пiдпис"
У графi М-16 на паперовому носiї проставляється пiдпис декларанта.
"Iнiцiали та прiзвище декларанта"
У графi зазначаються:
власне iм'я та прiзвище декларанта;
серiя (за наявностi) та номер паспорта декларанта - у разi декларування товарiв фiзичною особою - одержувачем МЕВ; або
серiя (за наявностi) i номер паспорта декларанта та реквiзити нотарiально посвiдченого доручення (серiя, номер, коли та ким його посвiдчено) - у разi декларування товарiв фiзичною особою, яку одержувач МЕВ уповноважив на здiйснення декларування товарiв цим дорученням; або
серiя (за наявностi) та номер паспорта декларанта, реквiзити дозволу на провадження митної брокерської дiяльностi (серiя, номер, дата видачi) - у разi декларування товарiв митним брокером, якого одержувач МЕВ уповноважив на здiйснення декларування товарiв вiдповiдним договором.
"Мiсце для вiдбитка печатки декларанта (за наявностi)"
У графi М-16 на паперовому носiї проставляється вiдбиток печатки декларанта (за наявностi).
"Мiсце для вiдбитка особистої номерної печатки"
У разi застосування М-16 на паперовому носiї у графi проставляється вiдбиток особистої номерної печатки посадової особи ПМО, яка завершила митне оформлення.
2. Заповнення М-16 (ЕМ-16) пiд час її оформлення
У разi використання М-16 на паперовому носiї, пiсля здiйснення митних формальностей та справляння митних платежiв посадова особа ПМО проставляє свiй пiдпис, власне iм'я, прiзвище та вiдбиток особистої номерної печатки у видiлених мiсцях на всiх примiрниках такої М-16.
До електронної копiї М-16 (ЕМ-16) за допомогою електронних iнформацiйних ресурсiв митних органiв вносяться вiдомостi про власне iм'я, прiзвище посадової особи ПМО, номер ОНП та дата завершення митного оформлення.
Директор Департаменту митної полiтики | Олександр МОСКАЛЕНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 04 сiчня 2023 року N 6 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2023 р. за N 49/39105 |
Порядок заповнення реєстрiв (тимчасового та додаткового) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень i внесення змiн до таких реєстрiв
I. Загальнi положення
1. Цей Порядок розроблено з метою встановлення правил заповнення реєстру (тимчасового та додаткового) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень (далi - Реєстр), форму якого затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 грудня 2022 року N 1458, а також порядку внесення змiн до такого реєстру.
(пункт 1 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
2. У цьому Порядку термiни вживаються у таких значеннях:
вiдправлення - мiжнародне поштове вiдправлення або мiжнародне експрес-вiдправлення;
(абзац другий пункту 2 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
вiдправник - особа (громадянин або пiдприємство), прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi) або найменування якої зазначенi у документi, передбаченому актами Всесвiтнього поштового союзу або в мiжнародному транспортному документi, яка безпосередньо подала вiдправлення оператору для перемiщення (пересилання);
одержувач - особа (громадянин або пiдприємство), прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi) або найменування якої зазначенi у документi, передбаченому актами Всесвiтнього поштового союзу або в мiжнародному транспортному документi, якiй адресується вiдправлення;
оператор - оператор поштового зв'язку та/або експрес-перевiзник.
Iншi термiни вживаються в цьому Порядку у значеннях, наведених у Митному та Податковому кодексах України, законах України "Про електроннi довiрчi послуги", "Про електроннi документи та електронний документообiг", в iнших нормативно-правових актах з питань митної справи та електронного документообiгу.
(абзац шостий пункту 2 роздiлу I iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
3. Реєстр у формi електронного документа з використанням електронного пiдпису чи печатки, що базуються на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа, передається митному органу оператором з використанням iнформацiйних технологiй.
Вiдомостi, заявленi у Реєстрi, є вiдомостями, необхiдними для митних цiлей.
Оброблення персональних даних, що мiстяться в iнформацiйних системах митних органiв та операторiв, проводиться вiдповiдно до вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Iнформацiйна взаємодiя з державними електронними iнформацiйними системами, у тому числi з системами, що забезпечують функцiонування електронних iнформацiйних ресурсiв у митних органах, здiйснюється у порядку, встановленому законодавством.
4. Митним органам не дозволяється встановлювати порядок заповнення Реєстрiв i визначати особливостi їх заповнення, вiдмiннi вiд визначених цим Порядком, а також висувати до оператора вимоги щодо внесення до Реєстрiв вiдомостей, не передбачених цим Порядком.
II. Особливостi заповнення Реєстру як електронного документа та окремих граф Реєстру
1. Заповнення Реєстрiв оператором та оформлення Реєстрiв митним органом здiйснюються в електроннiй формi.
Структуру та формат даних для подання оператором митному органу Реєстру визначає Держмитслужба, якi оприлюднює на своєму офiцiйному вебсайтi.
2. Вiдомостi щодо вiдправлень з граф 2, 4 - 11, 21 таблицi роздiлу II Реєстру автоматично переносяться до роздiлу III Реєстру по кожному окремому вiдправленню, зазначеному у графi 2 роздiлу II Реєстру вiдповiдно.
3. Реєстр заповнюється державною мовою. При цьому, якщо написання прiзвища, власного iменi та по батьковi (за наявностi) осiб, власних назв i адрес, торговельних марок, моделей, артикулiв тощо виконується iноземною мовою, яка використовує латинський алфавiт, такi вiдомостi зазначаються латинськими лiтерами.
4. Графи 2, 4 - 7 роздiлу I, 1 - 21, 25 - 28 роздiлу II, роздiл III Реєстру оператор заповнює вiдповiдно до вимог цього Порядку з урахуванням особливостей щодо заповнення цих граф залежно вiд статусу особи, яка є одержувачем (при ввезеннi) чи вiдправником (при вивезеннi), а також напрямку перемiщення, наведених у додатку 1 до цього Порядку.
Графи 22 - 24 роздiлу II та роздiл IV Реєстру заповнюють посадовi особи митного органу.
Iншi графи, визначенi у цьому Порядку, можуть заповнюватись в електронних iнформацiйних системах автоматично або шляхом вибору iнформацiї.
В окремих випадках, визначених цим Порядком, до зазначених граф Реєстру частину вiдомостей може вносити оператор, а посадовi особи митних органiв можуть вносити вiдомостi, що належать до компетенцiї митних органiв, до iнших граф Реєстру, зокрема пiд час внесення змiн до Реєстру.
5. Вiдомостi стосовно вiдправника та одержувача, а також щодо товарiв у вiдправленнi оператор заповнює на пiдставi товаросупровiдних документiв, пакувальних аркушiв, iнших документiв, складених вiдповiдно до актiв Всесвiтнього поштового союзу, у тому числi, якi прямують з вiдправленням, а також додаткових даних та документiв, отриманих вiд вiдправника або одержувача чи складених пiд час здiйснення операцiй iз сортування та обробки вiдправлень, за результатами фiзичного огляду, виконання iнших митних формальностей.
III. Заповнення граф Реєстру
1. Роздiл I "Загальнi вiдомостi про реєстр"
Графа 1 "Номер реєстру"
У графi проставляється 18-значний реєстрацiйний номер Реєстру, що формується за такою схемою:
"РРUAММММММНННННННК", де
"РР" - останнi 2 цифри року, в якому прийнято Реєстр для оформлення;
"UAММММММ" - восьмизначний код структурного пiдроздiлу митницi, який прийняв Реєстр для оформлення, згiдно з Класифiкатором Державної митної служби України, її територiальних органiв та їх структурних пiдроздiлiв, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 26 листопада 2019 року N 495 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 грудня 2020 року N 831) (далi - Класифiкатор);
"ННННННН" - 7-значна алфавiтно-цифрова складова реєстрацiйного номера Реєстру. Нумерацiя розпочинається з цифрової складової "0000001" кожного календарного року та не має повторюватись для вiдповiдного коду пiдроздiлу митного оформлення протягом календарного року. У разi реорганiзацiї структурних пiдроздiлiв митниць новостворенi структурнi пiдроздiли, що використовуватимуть коди, якi були закрiпленi за пiдроздiлами, попередньо розташованими за вiдповiдними адресами, забезпечують використання номерiв, якi починаються з наступного за останнiм порядковим номером оформленого Реєстру у цьому пiдроздiлi митного оформлення;
"К" - контрольний символ.
Графа формується автоматично пiд час прийняття посадовою особою митного органу Реєстру для митного оформлення.
Графа 2 "Вид реєстру"
Обирається вид реєстру: тимчасовий або додатковий.
Графа 3 "Дата подання реєстру"
Зазначається дата подання Реєстру для митного оформлення.
Графа 4 "Напрямок перемiщення"
Обирається напрямок перемiщення вiдправлень:
ввезення - при перемiщеннi (пересиланнi) вiдправлень на митну територiю України;
вивезення - при перемiщеннi (пересиланнi) вiдправлень за межi митної територiї України;
Графа 5 "Код пiдроздiлу митного оформлення"
Обирається код структурного пiдроздiлу митницi згiдно з Класифiкатором, посадовi особи якого здiйснюватимуть митне оформлення товарiв, задекларованих вiдповiдно до Реєстру.
Графа 6 "Найменування та код згiдно з ЄДРПОУ оператора поштового зв'язку / експрес-перевiзника"
Вносяться вiдомостi про оператора, а саме найменування, зазначене в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв (допускається наведення скороченої iнформацiї про органiзацiйно-правову форму суб'єкта господарювання) (далi - ЄДРПОУ), та код ЄДРПОУ.
(абзац двадцятий глави 1 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Графа 7 "Декларант/представник"
Вносяться вiдомостi про представника оператора - фiзичну особу, яка безпосередньо склала Реєстр: прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та офiцiйно повiдомили про це вiдповiдний орган державної податкової служби i мають вiдповiдну вiдмiтку в паспортi).
До графи також вносяться у мiжнародному форматi (з урахуванням коду країни та населеного пункту або мережi оператора мобiльного зв'язку) вiдомостi про номер телефону особи, яка склала Реєстр, та адресу електронної пошти, що використовується для передавання електронних документiв митним органам i отримання вiд митних органiв зворотної iнформацiї.
2. Роздiл II "Загальнi вiдомостi про вiдправлення"
Графа 1 "Порядковий номер"
Проставляється порядковий номер вiдправлення в цьому Реєстрi, починаючи з одиницi.
Графа 2 "Унiкальний номер вiдправлення"
Вноситься унiкальний номер (трек-номер), який присвоює оператор кожному вiдправленню.
У разi перемiщення (пересилання) декiлькох мiжнародних поштових вiдправлень (далi - МПВ) на адресу одного одержувача в однiй депешi вiд одного вiдправника або декiлькох мiжнародних експрес-вiдправлень (далi - МЕВ) на адресу одного одержувача в одному вантажi експрес-перевiзника у графi зазначаються номери вiдправлень.
Графа 3 "Номер депешi / транспортного (перевiзного) документа"
Вноситься номер депешi або транспортного (перевiзного) документа, згiдно з яким перемiщується (пересилається) вiдправлення через митний кордон України.
Вiдомостi про вiдправника (графи 4 - 6)
Графа 4 "найменування / прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi)"
Зазначається найменування вiдповiдно до ЄДРПОУ (допускається наведення скороченої iнформацiї про органiзацiйно-правову форму суб'єкта господарювання) чи тiльки найменування - для юридичної особи - резидента чи юридичної особи - нерезидента вiдповiдно; власне iм'я, прiзвище та по батьковi (за наявностi) - для фiзичних осiб, зокрема фiзичних осiб - пiдприємцiв.
(абзац десятий глави 2 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Графа 5 "адреса"
Зазначаються вiдомостi про мiсцезнаходження осiб, наданi оператору вiдправником, зафiксованi у вiдповiдних товаросупровiдних або iнших документах, отриманих оператором вiд вiдправника вiдправлення.
Графа 6 "код згiдно з ЄДРПОУ / iндивiдуальний податковий номер"
Зазначається код згiдно з ЄДРПОУ або реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя (за наявностi) та номер паспорта (для громадян, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та офiцiйно повiдомили про це вiдповiдний орган державної податкової служби i мають вiдповiдну вiдмiтку в паспортi).
(абзац чотирнадцятий глави 1 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Графа не заповнюється, якщо у графi 4 роздiлу II Реєстру зазначено юридичну особу - нерезидента.
Вiдомостi про одержувача (графи 7 - 9) заповнюються аналогiчно правилам заповнення граф 4 - 6 цiєї глави.
Графа 10 "Країна вiдправлення"
Зазначається лiтерний код альфа-2 країни вiдповiдно до Перелiку кодiв країн свiту для статистичних цiлей, затвердженого наказом Державної служби статистики України вiд 08 сiчня 2020 року N 32, з якої здiйснювалось вiдправлення товару (товарiв) у МПВ або МЕВ.
Графа 11 "Країна призначення"
Зазначається лiтерний код альфа-2 країни вiдповiдно до Перелiку кодiв країн свiту для статистичних цiлей, затвердженого наказом Державної служби статистики України вiд 08 сiчня 2020 року N 32, до якої прямує товар (товари) у МПВ або МЕВ.
Вiдомостi про товари (графи 12 - 16)
Графа 12 "кiлькiсть мiсць"
Зазначається загальна кiлькiсть мiсць, з яких складається МПВ або МЕВ.
При цьому не враховується тара (контейнер або iнше транспортне обладнання), яка безпосередньо використовується для перемiщення вiдправлення.
Графа 13 "кiлькiсть товарiв"
Зазначається загальна кiлькiсть задекларованих товарiв у вiдправленнi.
Графа 14 "загальна вага"
До графи вносяться вiдомостi про масу брутто (у кiлограмах) задекларованих товарiв у вiдправленнi з урахуванням упаковки (за виключенням контейнера та iншого транспортного обладнання) вiдповiдно до товаросупровiдних документiв.
Якщо значення маси брутто перевищує 1 кiлограм та має дробову частину, вона округлюється в такий спосiб:
вiд 0,001 до 0,499 - до найближчого кiлограма в бiк зменшення;
вiд 0,5 до 0,999 - до найближчого кiлограма в бiк збiльшення.
Маса брутто, менша за 1 кiлограм, зазначається у форматi десяткових чисел з точнiстю до трьох знакiв пiсля коми (наприклад, 0,654 для вiдправлення у 654 грами).
Графа 15 "фактурна/митна вартiсть в iноземнiй валютi"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi сумарна фактурна/митна вартiсть товарiв у вiдправленнi (вiдправленнях) у валютi, в якiй складено рахунки або iншi документи, що визначають вартiсть товару.
Графа 16 "код валюти"
Зазначається лiтерний код валюти згiдно з Перелiком кодiв валют для статистичних цiлей, затвердженим наказом Державної служби статистики України вiд 08 сiчня 2020 року N 33, у якiй складено рахунки або iншi документи, що визначають вартiсть товару.
Вiдомостi про митнi платежi (графи 17 - 21)
Вiдомостi про митнi платежi у графах 17 - 20 зазначаються у валютi України.
Якщо митний орган приймав рiшення вiдповiдно до частини четвертої статтi 368 глави 53 роздiлу XII Митного кодексу України, графи 17 - 20 заповнюються з урахуванням цього рiшення. При цьому у графi 28 "Примiтки" роздiлу II Реєстру зазначаються дата та номер такого рiшення.
Графи 17 - 19 формуються автоматично з урахуванням вiдомостей, зазначених у графах 14 - 16 роздiлу III Реєстру, та правил розрахунку вiдповiдної суми за кожним видом платежу, встановленими митним та податковим законодавством.
Графа 17 "мито"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi загальна сума нарахованого мита на товари у вiдправленнi, що пiдлягає сплатi до державного бюджету.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 18 "податок на додану вартiсть"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi загальна сума нарахованого податку на додану вартiсть (далi - ПДВ) на товари у вiдправленнi, що пiдлягає сплатi до державного бюджету.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 19 "iншi"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi загальна сума нарахованих iнших митних платежiв на товари у вiдправленнi, що пiдлягають сплатi до державного бюджету.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 20 "усього"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi загальна сума усiх митних платежiв, зазначених у графах 17 - 19 роздiлу II Реєстру, нарахованих на товари у вiдправленнi, що пiдлягають сплатi до державного бюджету.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 21 "курс валюти"
Зазначається офiцiйний курс валюти України до євро з урахуванням положень частини дев'ятої статтi 236 глави 36 роздiлу VI Митного кодексу України.
Вiдомостi про рiшення про вiдмову в митному оформленнi (графи 22 - 24)
Графи 22 - 24 заповнює як оператор, так i митний орган з урахуванням таких особливостей:
пiд кодом "1" зазначаються вiдомостi згiдно з правилами заповнення граф 22 - 24 цiєї глави, якi заповнює митний орган пiд час митного оформлення Реєстру щодо вiдправлення, яке пред'являється митному органу для декларування;
пiд кодом "2" зазначаються вiдомостi згiдно з правилами заповнення граф 22 - 24 цiєї глави, якi заповнює оператор пiд час оформлення Реєстру щодо вiдправлення, стосовно якого митний орган вже прийняв рiшення про вiдмову в митному оформленнi.
При цьому цей код зазначається лише у графi 22 роздiлу II Реєстру.
В iнших випадках графи 22 - 24 не заповнюються.
Графа 22 "номер рiшення"
Зазначається номер рiшення про вiдмову в митному оформленнi товарiв у вiдправленнi.
Графа 23 "дата прийняття рiшення"
Зазначається дата рiшення про вiдмову в митному оформленнi товарiв у вiдправленнi.
Графа 24 "причини вiдмови"
Зазначається код причин незавершення митного оформлення згiдно з класифiкатором причин незавершення митного оформлення, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
Вiдомостi про тимчасовий реєстр (графи 25, 26)
Графи 25, 26 заповнюються у додатковому Реєстрi на товари у вiдправленнях, якi ранiше декларувались митному органу шляхом подання тимчасового Реєстру.
В iнших випадках графи не заповнюються.
Графа 25 "номер реєстру"
Зазначається номер тимчасового Реєстру.
Графа 26 "дата оформлення"
Зазначається дата завершення оформлення товарiв у вiдправленнi за тимчасовим Реєстром.
Графа 27 "Вiдомостi про повернення"
Графу заповнює оператор при поданнi до митного оформлення додаткових реєстрiв:
у напрямку вивезення зазначаються реєстрацiйний номер та дата тимчасового реєстру, за яким вiдправлення задекларовано при ввезеннi;
у напрямку ввезення зазначаються реєстрацiйний номер та дата додаткового реєстру, за яким вiдправлення оформлено для вивезення з метою повернення.
Графа 28 "Примiтки"
Зазначається унiкальний номер вiдправлення, якщо такий номер сформував оператор у цiлях повернення, а також iншi вiдомостi, визначенi цим Порядком.
В iнших випадках графа не заповнюється.
3. Роздiл III "Вiдомостi щодо товарiв у вiдправленнi" (графи з таблицi)
Графа 1 "Номер товару"
Зазначається порядковий номер товару щодо загальної кiлькостi задекларованих товарiв у вiдправленнi.
Графа 2 "Найменування та звичайний торговельний опис товару"
Зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу iдентифiкувати та класифiкувати товар. Цей опис має мiстити вiдомостi в обсязi, достатньому для однозначного вiднесення товару до коду згiдно з УКТ ЗЕД (HS Code) та застосування вiдповiдних ставок податкiв, у кiлькостi знакiв, визначених правилами заповнення графи 4 цiєї глави.
Графа 3 "Вага"
До графи вносяться вiдомостi про масу нетто (у кiлограмах) задекларованого товару без будь-якої упаковки вiдповiдно до товаросупровiдних документiв.
Якщо значення маси нетто перевищує 1 кiлограм та має дробову частину, вона округлюється в такий спосiб:
вiд 0,001 до 0,499 - до найближчого кiлограма в бiк зменшення;
вiд 0,5 до 0,999 - до найближчого кiлограма в бiк збiльшення.
Маса нетто, менша за 1 кiлограм, зазначається у форматi десяткових чисел з точнiстю до трьох знакiв пiсля коми (наприклад, 0,654 для пакунка у 654 грами).
Графа 4 "Код товару згiдно з УКТ ЗЕД"
Вносяться вiдомостi про код товару на рiвнi товарної пiдпозицiї (6 знакiв) згiдно з УКТ ЗЕД (HS Code).
Графа 5 "Торговельна марка"
Зазначається повне найменування торговельної марки (без будь-яких скорочень).
У разi вiдсутностi iнформацiї щодо торговельної марки у графi зазначається "нема даних".
Графа 6 "Виробник"
Зазначається повне найменування виробника (без будь-яких скорочень).
У разi вiдсутностi iнформацiї стосовно виробника у графi зазначається "нема даних".
Графа 7 "Кiлькiсть товару"
Зазначається кiлькiсть товару та одиниця вимiру, зазначеного у графi 2 роздiлу III Реєстру.
Графа 8 "Фактурна/митна вартiсть в iноземнiй валютi"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi фактурна/митна вартiсть товару (товарiв) у валютi, у якiй складено рахунки або iншi документи, що визначають вартiсть товару (товарiв).
Графа 9 "Код валюти"
Зазначається лiтерний код валюти згiдно з Перелiком кодiв валют для статистичних цiлей, затвердженим наказом Державної служби статистики України вiд 08 сiчня 2020 року N 33, у якiй складено рахунки або iншi документи, що визначають вартiсть товару (товарiв).
Графа 10 "Фактурна/митна вартiсть в грн"
Зазначається з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi значення фактурної/митної вартостi товару, наведене у графi 8 роздiлу III Реєстру, перераховане у валюту України за курсом, указаним у графi 21 роздiлу II Реєстру щодо цього вiдправлення.
Графа 11 "Країна походження"
Зазначається лiтерний код альфа-2 країни походження товару вiдповiдно до Перелiку кодiв країн свiту для статистичних цiлей, затвердженого наказом Державної служби статистики України вiд 08 сiчня 2020 року N 32.
Якщо документи не вказують на конкретну країну походження товару, а мiстять iнформацiю про походження товару з країн Європейського Спiвтовариства, у графi зазначається "EU", крiм випадкiв, коли законодавством передбачено необхiднiсть визначення конкретної країни походження товару.
Якщо країна походження невiдома, в графi зазначається "00".
Графа 12 "Умови поставки"
Графа заповнюється при декларуваннi товарiв, що перемiщуються за угодами (договорами, контрактами) купiвлi-продажу (крiм випадкiв декларування товарiв, що перемiщуються в межах зазначених договорiв на безоплатнiй основi) та здiйсненнi товарообмiнних (бартерних) операцiй у галузi зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
Зазначається скорочене лiтерне найменування умов поставки згiдно з класифiкатором умов поставки, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
(абзац тридцять третiй глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 13 "Характер угоди"
Зазначається код характеру угоди (договору, контракту) згiдно з класифiкатором характерiв угод, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 22 липня 2019 року N 313).
(абзац тридцять шостий глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Якщо характеру угоди (договору, контракту) не визначено вiдповiдним класифiкатором, у графi зазначається "99".
Митнi платежi (графи 14 - 19)
Вiдомостi про митнi платежi у графах 14 - 19 зазначаються у валютi України за кожним видом надходжень.
Графи 14 - 19 заповнюються сумарно щодо всiх товарiв у вiдправленнi та є взаємозалежними з графами 17 - 21 роздiлу II Реєстру.
Якщо митний орган приймав рiшення вiдповiдно до частини четвертої статтi 368 глави 53 роздiлу XII Митного кодексу України, графи 14 - 21 заповнюються з урахуванням цього рiшення. При цьому у графi 28 "Примiтки" роздiлу II Реєстру зазначаються дата та номер такого рiшення.
Графа 14 "вид"
Зазначається код (коди) виду надходжень згiдно з класифiкатором видiв надходжень бюджету, що контролюються митними органами, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
(абзац сорок третiй глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 15 "основа нарахування"
У графi з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi зазначається сума, з якої нараховуватимуться митнi платежi, вiдповiдно до положень Митного та Податкового кодексу України, що регулюють питання перемiщення (пересилання) товарiв у МПВ та МЕВ.
(абзац сорок шостий глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Графа 16 "ставка"
За кожним видом надходжень зазначається установлений законодавством розмiр ставки згiдно з видом платежу, зазначеним у графi 14 роздiлу III Реєстру.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 17 "сума"
У графi з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi зазначається загальна сума нарахованого платежу, за видом платежу, зазначеним у графi 14 роздiлу III Реєстру.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 18 "спосiб платежу"
Зазначається код способу розрахунку вiдповiдно до класифiкатора способiв розрахунку, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
(абзац п'ятдесят четвертий глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 19 "усього"
У графi з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi зазначається загальна сума нарахованих митних платежiв за всiма видами платежiв, указаними у графi 14 роздiлу III Реєстру, яка пiдлягає сплатi до державного бюджету.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Преференцiя (графи 20, 21)
Графа 20 "код пiльги iз сплати митних платежiв"
Зазначається код пiльги вiдповiдно до класифiкатора звiльнень вiд сплати митних платежiв при ввезеннi товарiв на митну територiю України або класифiкатора звiльнень вiд сплати вивiзного мита, затверджених наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
(абзац шiстдесят перший глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 21 "сума"
У графi з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi вказується сума пiльги, зазначеної у графi 20 роздiлу III Реєстру.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа 22 "Примiтки"
У разi якщо митний орган уже приймав рiшення про вiдмову у митному оформленнi товару (товарiв) у вiдправленнi, вiдомостi про таке рiшення зазначаються за такою схемою:
номер рiшення;
дата рiшення;
код причин незавершення митного оформлення згiдно з класифiкатором причин незавершення митного оформлення, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
В iнших випадках графа не заповнюється.
Графа "Документи, що додаються"
У графi зазначаються вiдомостi про вiдповiднi документи щодо вiдправлення, а також товарiв у вiдправленнi, що декларуються:
код документа вiдповiдно до класифiкатора документiв, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011;
(абзац сiмдесят четвертий глави 3 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
номер документа;
дата документа.
4. Роздiл IV "Вiдомостi щодо митного оформлення реєстру"
Графа 1 "Iнформацiя про списання митних платежiв"
У графi зазначаються вiдомостi про нарахованi митнi платежi за всiма вiдправленнями, задекларованими оператором й оформленими митним органом, у формi двох складових:
з точнiстю до двох знакiв у дробовiй частинi - загальна сума нарахованих митних платежiв за Реєстром;
код способу розрахунку вiдповiдно до класифiкатора способiв розрахунку, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011.
(абзац четвертий глави 4 роздiлу III iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.2023р. N 23) |
Графа формується автоматично з урахуванням вiдомостей, зазначених у графах 17 - 21 роздiлу II Реєстру та графах 14 - 21 роздiлу III Реєстру.
Графа 2 "Зобов'язання про подання додаткового реєстру (додаткових реєстрiв) та сплату митних платежiв"
Зазначається кiнцева дата подання для оформлення додаткового Реєстру до тимчасового, яка формується за результатами рiшення про завершення митного оформлення митним органом товарiв у вiдправленнях.
Графа не заповнюється у разi подання митному органу для митного оформлення додаткового Реєстру.
Графа 3 "Рiшення про вiдмову в прийняттi реєстру для оформлення"
Зазначаються вiдомостi щодо вiдмови митного органу у прийняттi Реєстру для оформлення за такою схемою:
номер картки вiдмови;
дата картки вiдмови;
причини вiдмови.
IV. Внесення змiн до Реєстру
1. Змiни до Реєстру вносить посадова особа митного органу за зверненням оператора виключно пiд час митного оформлення такого Реєстру.
Заяву про внесення змiн до Реєстру оператор подає митному органу у виглядi електронного документа з використанням електронного пiдпису чи печатки, що базуються на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа, декларанта або уповноваженої ним особи, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку в електроннiй формi.
Дозвiл митного органу на змiну вiдомостей у Реєстрi щодо вiдправлення, митне оформлення товарiв у якому не завершено, або вiдмову у наданнi такого дозволу надає посадова особа митного органу, яка здiйснює оформлення цього Реєстру, невiдкладно протягом години пiсля отримання вiдповiдної заяви.
Iнформацiя про результати розгляду заяви надсилається оператору в електроннiй формi.
2. Внесення змiн до Реєстру не дозволяється, якщо:
оператора повiдомлено про необхiднiсть пред'явлення вiдправлення для митного огляду (крiм випадкiв, коли пiсля проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено);
виявлено порушення митних правил щодо задекларованих у цьому Реєстрi товарiв;
надано дозвiл на випуск товарiв.
Змiни до роздiлiв I та IV Реєстру не вносяться.
3. Кожна змiна, внесена посадовою особою митного органу до Реєстру, засвiдчується її електронним пiдписом чи печаткою, що базуються на квалiфiкованому сертифiкатi вiдкритого ключа.
При цьому у роздiлi II Реєстру навпроти кожного вiдправлення у графi 28 "Примiтки" зазначається номер заяви оператора, на пiдставi якої митний орган внiс змiни до Реєстру.
4. У разi виявлення за результатами документальної перевiрки порушень митного законодавства України за конкретним Реєстром та/або вiдправленням, задекларованим у Реєстрi, внесення змiн, у тому числi шляхом доповнення вiдомостей, здiйснюється шляхом подання додаткового Реєстру щодо кожного окремого вiдправлення.
При цьому у графi 28 "Примiтки" роздiлу II Реєстру зазначаються вiдомостi, щодо яких виявлено порушення.
Директор Департаменту митної полiтики | Олександр МОСКАЛЕНКО |
Додаток 1 до Порядку заповнення реєстрiв (тимчасового та додаткового) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень, та внесення змiн до таких реєстрiв (пункт 4 роздiлу II) |
Особливостi заповнення граф реєстру (тимчасового та додаткового) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень
Найменування графи Реєстру | Громадянин | Пiдприємство, фiзична особа - пiдприємець | ||
Ввезення | Вивезення | Ввезення | Вивезення | |
Роздiл I "Загальнi вiдомостi про реєстр" | ||||
Графа 1 "Номер реєстру" | M | M | M | M |
Графа 2 "Вид реєстру" | M | M | M | M |
Графа 3 "Дата подання реєстру" | M | M | M | M |
Графа 4 "Напрямок перемiщення" | M | M | M | M |
Графа 5 "Код пiдроздiлу митного оформлення" | M | M | M | M |
Графа 6 "Найменування та код згiдно з ЄДРПОУ оператора поштового зв'язку / експрес-перевiзника" | M | M | M | M |
Графа 7 "Декларант/представник" | M | M | M | M |
Роздiл II "Загальнi вiдомостi про вiдправлення" | ||||
Графа 1 "Порядковий номер" | M | M | M | M |
Графа 2 "Унiкальний номер вiдправлення" | M | M | M | M |
Вiдомостi про вiдправника (графи 4 - 6) | ||||
Графа 3 "Номер депешi / транспортного (перевiзного) документа" | M | X | M | X |
Графа 4 "найменування / прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi)" | M | M | M | M |
Графа 5 "адреса" | M | M | M | M |
Графа 6 "код згiдно з ЄДРПОУ / iндивiдуальний податковий номер" | X | X | Y | Y |
Вiдомостi про одержувача (графи 7 - 9) | ||||
Графа 7 "найменування/прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi)" | M | M | M | M |
Графа 8 "адреса" | M | M | M | M |
Графа 9 "код згiдно з ЄДРПОУ / iндивiдуальний податковий номер" | X | X | Y | Y |
Графа 10 "Країна вiдправлення" | M | M | M | M |
Графа 11 "Країна призначення" | M | M | M | M |
Вiдомостi про товари (графи 12 - 16) | ||||
Графа 12 "кiлькiсть мiсць" | M | M | M | M |
Графа 13 "кiлькiсть товарiв" | M | M | M | M |
Графа 14 "загальна вага" | M | M | M | M |
Графа 15 "фактурна/митна вартiсть в iноземнiй валютi" | M | M | M | M |
Графа 16 "код валюти" | M | M | M | M |
Вiдомостi про митнi платежi (графи 17 - 21) | ||||
Графа 17 "мито" | Y | Y | Y | Y |
Графа 18 "податок на додану вартiсть" | Y | Y | Y | Y |
Графа 19 "iншi" | Y | Y | Y | Y |
Графа 20 "усього" | Y | Y | Y | Y |
Графа 21 "курс валюти" | M | M | M | M |
Вiдомостi про рiшення про вiдмову в митному оформленнi (графи 22 - 24) | ||||
Графа 22 "номер рiшення" | Y | Y | Y | Y |
Графа 23 "дата прийняття рiшення" | Y | Y | Y | Y |
Графа 24 "причини вiдмови" | Y | Y | Y | Y |
Вiдомостi про тимчасовий реєстр (графи 25 - 26) | ||||
Графа 25 "номер реєстру" | Y | Y | Y | Y |
Графа 26 "дата оформлення" | Y | Y | Y | Y |
Графа 27 "Вiдомостi про повернення" | Y | Y | Y | Y |
Графа 28 "Примiтки" | Y | Y | Y | Y |
Роздiл III "Вiдомостi щодо товарiв у вiдправленнi" (графи з таблицi) | ||||
Графа 1 "Номер товару" | M | M | M | M |
Графа 2 "Найменування та звичайний торговельний опис товару" | M | M | M | M |
Графа 3 "Вага" | Y | Y | M | M |
Графа 4 "Код товару згiдно з УКТ ЗЕД" | M | M | M | M |
Графа 5 "Торговельна марка" | Y | Y | M | M |
Графа 6 "Виробник" | Y | Y | M | M |
Графа 7 "Кiлькiсть товару" | M | M | M | M |
Графа 8 "Фактурна/митна вартiсть в iноземнiй валютi" | M | M | M | M |
Графа 9 "Код валюти" | M | M | M | M |
Графа 10 "Фактурна/митна вартiсть в грн" | M | M | M | M |
Графа 11 "Країна походження" | Y | Y | M | M |
Графа 12 "Умови поставки" | X | X | M | M |
Графа 13 "Характер угоди" | X | X | M | M |
Митнi платежi (графи 14 - 19) | ||||
Графа 14 "вид" | Y | Y | Y | Y |
Графа 15 "основа нарахування" | M | M | M | M |
Графа 16 "ставка" | Y | Y | Y | Y |
Графа 17 "сума" | Y | Y | Y | Y |
Графа 18 "спосiб платежу" | Y | Y | Y | Y |
Графа 19 "усього" | Y | Y | Y | Y |
Преференцiя (графи 20 - 21) | ||||
Графа 20 "код пiльги iз сплати митних платежiв" | Y | Y | Y | Y |
Графа 21 "сума" | Y | Y | Y | Y |
Графа 22 "Примiтки" | Y | Y | Y | Y |
Графа "Документи, що додаються" | M | M | M | M |
Роздiл IV "Вiдомостi щодо митного оформлення реєстру" | ||||
Графа 1 "Iнформацiя про списання митних платежiв" | M | M | M | M |
Графа 2 "Зобов'язання про подання додаткового реєстру (додаткових реєстрiв) та сплату митних платежiв" | Y | Y | Y | Y |
Графа 3 "Рiшення про вiдмову в прийняттi реєстру для оформлення" | Y | Y | Y | Y |
Примiтки: | X - графа не заповнюється; |
Додаток 2 до Порядку заповнення реєстрiв (тимчасового та додаткового) мiжнародних поштових та експрес-вiдправлень, та внесення змiн до таких реєстрiв (пункт 1 роздiлу IV) |
|
(найменування митного органу) | |
(найменування, код ЄДРПОУ оператора, мiсцезнаходження оператора) | |
(прiзвище, власне iм'я та по батьковi (за наявностi) декларанта) |
Заява
про внесення змiн до Реєстру N ____________
___ ____________ 20__ р. | N _________ |
Змiст змiн: |
Графа Реєстру | Номер вiдправлення | Номер товару у вiдправленнi | Вiдомостi | Обґрунтування | |
зазначенi у Реєстрi | повиннi бути зазначенi у Реєстрi | ||||
Роздiл II Реєстру | |||||
Роздiл III Реєстру | |||||
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 04 сiчня 2023 року N 6 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2023 р. за N 50/39106 |
Змiни
до Порядку заповнення митних декларацiй за
формою єдиного адмiнiстративного документа
У главi 3 роздiлу II:
1) у правилах заповнення графи 2 митної декларацiї:
в абзацi другому слова "вантажу експрес-перевiзника" замiнити словами "мiжнародних експрес-вiдправлень";
доповнити новими абзацами такого змiсту:
"У разi перемiщення вантажу експрес-перевiзника з пункту пропуску до центральної сортувальної станцiї зазначаються вiдомостi про iноземного оператора, з яким в експрес-перевiзника укладено вiдповiдну угоду.
У додаткових аркушах графа не заповнюється.";
2) у правилах заповнення графи 8 митної декларацiї:
в абзацi другому слова "вантажу експрес-перевiзника" та слово "вiдправлення" замiнити вiдповiдно словами "мiжнародних експрес-вiдправлень" та словом "призначення";
пiсля абзацу третього доповнити абзацом четвертим такого змiсту:
"У разi перемiщення вантажу експрес-перевiзника з центральної сортувальної станцiї до пункту пропуску зазначаються вiдомостi про iноземного оператора, з яким в експрес-перевiзника укладено вiдповiдну угоду.".
У зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п'ятим;
3) доповнити правила заповнення графи 15 митної декларацiї новими абзацами такого змiсту:
"У разi перемiщення вантажу експрес-перевiзника зазначаються вiдомостi про країну, у якiй сформовано для вiдправлення вантаж експрес-перевiзника.
Графа не заповнюється у разi перемiщення мiжнародних експрес-вiдправлень з центральної сортувальної станцiї до регiональної сортувальної станцiї або з регiональної сортувальної станцiї до центральної сортувальної станцiї.";
4) доповнити правила заповнення графи 18 митної декларацiї новим абзацом такого змiсту:
"у разi перемiщення мiжнародних експрес-вiдправлень з центральної сортувальної станцiї до регiональної сортувальної станцiї або з регiональної сортувальної станцiї до центральної сортувальної станцiї.";
5) доповнити правила заповнення графи 21 митної декларацiї пiсля абзацу тринадцятого абзацом чотирнадцятим такого змiсту:
"у разi перемiщення мiжнародних експрес-вiдправлень з центральної сортувальної станцiї до регiональної сортувальної станцiї або з регiональної сортувальної станцiї до центральної сортувальної станцiї.".
У зв'язку з цим абзац чотирнадцятий вважати вiдповiдно абзацом п'ятнадцятим;
6) доповнити правила заповнення графи 22 митної декларацiї новим абзацом такого змiсту:
"Графа не заповнюється у разi перемiщення вантажу експрес-перевiзника.";
7) у правилах заповнення графи 31 митної декларацiї:
пiсля абзацу четвертого доповнити абзацами п'ятим - сьомим такого змiсту:
"дипломатичний вантаж - у МД на дипломатичнi вантажi (крiм консульської валiзи);
мiжнароднi експрес-вiдправлення - при перемiщеннi товарiв у мiжнародних експрес-вiдправленнях;
гуманiтарна допомога - у разi застосування транзитної МД для ввезення на митну територiю України товарiв гуманiтарної допомоги.".
У зв'язку з цим абзаци п'ятий - вiсiмнадцятий вважати вiдповiдно абзацами восьмим - двадцять першим;
абзац восьмий пiсля слiв "упаковки вантажного мiсця" доповнити словами "; вiдомостi про код упаковки не зазначаються у разi перемiщення вантажу експрес-перевiзника";
8) у правилах заповнення графи 33 митної декларацiї:
в абзацi четвертому слова та цифру ", якщо товари не пiдлягають забезпеченню сплати митних платежiв вiдповiдно до роздiлу X Митного кодексу України," виключити;
абзац шостий викласти у такiй редакцiї:
""9903" - у разi перемiщення внутрiшнiм транзитом вантажу експрес-перевiзника та товарiв у мiжнародних експрес-вiдправленнях;";
абзац дев'ятий виключити.
У зв'язку з цим абзаци десятий - чотирнадцятий вважати вiдповiдно абзацами дев'ятим - тринадцятим;
9) абзац четвертий правил заповнення графи 38 митної декларацiї замiнити абзацами такого змiсту:
"Графа не заповнюється:
при перемiщеннi електроенергiї;
у разi перемiщення вантажу експрес-перевiзника.";
10) абзац четвертий правил заповнення графи 50 митної декларацiї викласти у такiй редакцiї:
"При перемiщеннi товарiв залiзничним транспортом, у мiжнародних експрес-вiдправленнях, стацiонарними засобами транспортування зазначаються вiдомостi про перевiзника товарiв, а вiдомостi про фiзичну особу, яка приймає задекларованi товари до перевезення, не зазначаються.".
Директор Департаменту митної полiтики | Олександр МОСКАЛЕНКО |