КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 19 квiтня 2017 р. N 275


Про затвердження Положення про Державну екологiчну iнспекцiю України

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 28 лютого 2018 року N 143,
вiд 18 грудня 2018 року N 1131,
вiд 27 березня 2019 року N 367,
вiд 18 вересня 2019 року N 847,
вiд 25 червня 2020 року N 614,
вiд 23 вересня 2020 року N 869

     Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     Затвердити Положення про Державну екологiчну iнспекцiю України, що додається.

Прем'єр-мiнiстр України В. ГРОЙСМАН

Iнд. 75

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 19 квiтня 2017 р. N 275

ПОЛОЖЕННЯ
про Державну екологiчну iнспекцiю України

(У текстi Положення слова "Мiнiстр екологiї та природних ресурсiв" у всiх вiдмiнках замiнено словами "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнприроди" - словом "Мiнекоенерго" згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18 вересня 2019 року N 847)

(У текстi Положення слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнено словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля" згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 червня 2020 року N 614)

     1. Державна екологiчна iнспекцiя України (Держекоiнспекцiя) є центральним органом виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України через Мiнiстра захисту довкiлля та природних ресурсiв i який реалiзує державну полiтику iз здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв.

     2. Держекоiнспекцiя у своїй дiяльностi керується Конституцiєю i законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актами Кабiнету Мiнiстрiв України, iншими актами законодавства.

     3. Основними завданнями Держекоiнспекцiї є:

     1) реалiзацiя державної полiтики iз здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв;

     2) здiйснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо:

     охорони земель, надр;

     екологiчної та радiацiйної безпеки;

     охорони i використання територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     охорони, захисту, використання i вiдтворення лiсiв;

     збереження, вiдтворення i невиснажливого використання бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття;

     рацiонального використання, вiдтворення i охорони об'єктiв тваринного та рослинного свiту;

     ведення мисливського господарства та здiйснення полювання;

     охорони, рацiонального використання та вiдтворення вод i вiдтворення водних ресурсiв;

     охорони атмосферного повiтря;

     формування, збереження i використання екологiчної мережi;

     стану навколишнього природного середовища;

     поводження з вiдходами, небезпечними хiмiчними речовинами, пестицидами та агрохiмiкатами;

     здiйснення заходiв бiологiчної i генетичної безпеки стосовно бiологiчних об'єктiв природного середовища пiд час створення, дослiдження та практичного використання генетично модифiкованих органiзмiв у вiдкритiй системi;

     3) внесення на розгляд Мiнiстра захисту довкiлля та природних ресурсiв пропозицiй щодо забезпечення формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв.

     4. Держекоiнспекцiя вiдповiдно до покладених на неї завдань:

     1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенцiї, розробляє пропозицiї щодо вдосконалення законодавчих актiв, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, нормативно-правових актiв мiнiстерств та в установленому порядку подає їх Мiнiстровi захисту довкiлля та природних ресурсiв;

     2) здiйснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територiальними органами, мiсцевими органами виконавчої влади, органами мiсцевого самоврядування в частинi здiйснення делегованих їм повноважень органiв виконавчої влади, пiдприємствами, установами та органiзацiями незалежно вiд форми власностi i господарювання, громадянами України, iноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:

     а) про екологiчну та радiацiйну безпеку, зокрема:

     щодо виконання умов висновкiв з оцiнки впливу на довкiлля, висновкiв державної екологiчної експертизи;

(абзац другий пiдпункту "а" пiдпункту 2 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.12.2018р. N 1131)

     абзац третiй пiдпункту "а" пiдпункту 2 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367)

     пiд час здiйснення операцiй з металобрухтом;

     про монiторинг, звiтнiсть та верифiкацiю викидiв парникових газiв;

(абзац п'ятий пiдпункту "а" пiдпункту 2 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     абзац шостий пiдпункту "а" пiдпункту 2 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     б) про охорону земель, надр, зокрема щодо:

     консервацiї деградованих i малопродуктивних земель;

     збереження водно-болотних угiдь;

     виконання екологiчних вимог пiд час надання у власнiсть i користування, зокрема в оренду, земельних дiлянок;

     здiйснення заходiв iз запобiгання забрудненню земель хiмiчними i радiоактивними речовинами, вiдходами, стiчними водами;

     додержання режиму використання земель природно-заповiдного та iншого природоохоронного призначення, а також територiй, що пiдлягають особливiй охоронi;

     додержання екологiчних нормативiв з питань використання та охорони земель;

     ведення будiвельних, днопоглиблювальних робiт, видобування пiску i гравiю, прокладення кабелiв, трубопроводiв та iнших комунiкацiй на землях водного фонду;

     установлення та використання водоохоронних зон i прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територiй;

     використання та охорони надр;

     в) про охорону, рацiональне використання вод та вiдтворення водних ресурсiв, зокрема щодо:

     виконання державних цiльових, мiждержавних та регiональних програм використання i охорони вод, вiдтворення водних ресурсiв;

     наявностi та додержання умов дозволiв, установлених нормативiв гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лiмiтiв забору i використання води та скидання забруднюючих речовин;

     права державної власностi на води;

     ведення водокористувачами облiку забору та використання вод, здiйснення контролю за якiстю i кiлькiстю скинутих у воднi об'єкти зворотних вод i забруднюючих речовин та за якiстю води водних об'єктiв у контрольних створах, а також подання вiдповiдним органам звiтiв;

     дотримання встановленого режиму господарської дiяльностi у зонах санiтарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах вiдведення та берегових смугах водних шляхiв, очисних та iнших водогосподарських споруд i технiчних пристроїв;

     здiйснення водокористувачами заходiв iз запобiгання забрудненню водних об'єктiв стiчними (дощовими, снiговими) водами, що вiдводяться з їх територiї;

     здiйснення заходiв з економного використання водних ресурсiв;

     використання води (водних об'єктiв) вiдповiдно до цiлей та умов їх надання водокористувачам;

     здiйснення погоджених у встановленому порядку технологiчних, лiсомелiоративних, гiдротехнiчних та iнших заходiв щодо охорони вод вiд вичерпання, полiпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених зворотних вод (стiчнi, шахтнi, кар'єрнi, дренажнi води);

(абзац десятий пiдпункту "в" пiдпункту 2 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367)

     проведення робiт, пов'язаних iз лiквiдацiєю наслiдкiв аварiй, якi можуть спричинити погiршення якостi води;

     дотримання екологiчних вимог пiд час проектування, розмiщення, будiвництва нових i реконструкцiї дiючих пiдприємств, споруд та iнших об'єктiв;

     здiйснення заходiв, пов'язаних iз запобiганням шкiдливiй дiї води i лiквiдацiєю її наслiдкiв;

     дотримання регламентiв скидання промислових забруднених стiчних чи шахтних, кар'єрних, рудникових вод з накопичувачiв, норм i правил експлуатацiї технологiчних водойм (ставки-охолоджувачi теплових i атомних станцiй, рибоводнi ставки, ставки-вiдстiйники та iншi);

     використання, вiдтворення i охорони морського середовища i природних ресурсiв внутрiшнiх морських вод, територiального моря, виключної (морської) економiчної зони України та континентального шельфу України;

(абзац п'ятнадцятий пiдпункту "в" пiдпункту 2 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367)

     абзац шiстнадцятий пiдпункту "в" пiдпункту 2 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367)

     абзац сiмнадцятий пiдпункту "в" пiдпункту 2 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367)

     г) про охорону атмосферного повiтря, зокрема щодо:

     виконання загальнодержавних, галузевих або регiональних природоохоронних програм;

     наявностi та додержання умов дозволiв на викиди забруднюючих речовин;

     забезпечення безперебiйної ефективної роботи i пiдтримання у справному станi споруд, устаткування та апаратури для очищення викидiв забруднюючих речовин;

     додержання нормативiв у галузi охорони атмосферного повiтря;

     додержання екологiчних показникiв нафтопродуктiв (бензину автомобiльного та дизельного палива), якi реалiзуються шляхом оптової та роздрiбної торгiвлi суб'єктами господарювання;

     порядку провадження дiяльностi, спрямованої на штучнi змiни стану атмосфери i атмосферних явищ у господарських цiлях;

     надання своєчасної, повної та достовiрної iнформацiї про стан атмосферного повiтря, визначення видiв i обсягiв забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повiтря;

     ґ) про охорону, захист, використання та вiдтворення лiсiв, зокрема щодо:

     пошкодження дерев i чагарникiв, знищення або пошкодження лiсових культур, сiянцiв або саджанцiв у лiсових розплiдниках i на плантацiях, природного пiдросту та самосiву на землях, призначених пiд вiдновлення лiсу, законностi вирубування;

     повноти та законностi здiйснених заходiв щодо вiдтворення лiсiв, зокрема цiнними та рiдкiсними породами дерев, породами, притаманними вiдповiдному регiону, та повноти заходiв з догляду за лiсовими культурами на землях, призначених пiд вiдновлення лiсу;

     рацiонального та невиснажливого використання лiсових ресурсiв;

     добування продуктiв лiсу та використання лiсових ресурсiв;

     здiйснення комплексу необхiдних заходiв захисту для забезпечення охорони лiсiв вiд пожеж, незаконних рубок, шкiдникiв i хвороб, пошкодження внаслiдок антропогенного та iншого шкiдливого впливу, застосування пестицидiв i агрохiмiкатiв у лiсовому господарствi та лiсах;

     використання полезахисних лiсосмуг, водоохоронних i захисних лiсових насаджень;

     заготiвлi деревини в порядку рубок головного користування та здiйснення лiсогосподарських заходiв;

     експлуатацiї нових i реконструйованих пiдприємств, цехiв, агрегатiв, транспортних шляхiв, магiстральних трубопроводiв, комунальних та iнших об'єктiв, не забезпечених обладнанням, що запобiгає шкiдливому впливу на стан i вiдтворення лiсiв;

     збереження корисної для лiсу фауни;

     д) про рацiональне використання, вiдтворення i охорону об'єктiв тваринного свiту, зокрема щодо:

     регулювання чисельностi диких тварин;

     використання i вiдтворення рiдкiсних та таких, що перебувають пiд загрозою зникнення, видiв тварин, занесених до Червоної книги України;

     утримання та розведення диких тварин, якi перебувають у станi неволi або в напiввiльних умовах;

     наявностi документiв, що пiдтверджують законнiсть набуття диких тварин, у тому числi тих, що занесенi до Червоної книги України;

     наявностi дозвiльних документiв на утримання та розведення диких тварин;

     охорони середовища перебування, шляхiв мiграцiї, переселення, аклiматизацiї i схрещування диких тварин;

     ввезення в Україну i вивезення за її межi об'єктiв тваринного свiту та знарядь їх добування;

     захисту диких тварин вiд жорстокого поводження;

     законностi набуття у приватну власнiсть об'єктiв тваринного свiту;

     е) про охорону, використання i вiдтворення риби та iнших водних живих ресурсiв;

     е) про охорону, використання та вiдтворення водних бiоресурсiв;

(пiдпункт "е" пiдпункту 2 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     ж) про охорону, утримання i використання зелених насаджень;

     з) про використання, охорону i вiдтворення об'єктiв рослинного свiту;

     и) щодо дотримання правил створення, поповнення, зберiгання, використання та державного облiку зоологiчних, ботанiчних колекцiй i торгiвлi ними;

     i) з питань дотримання положень Конвенцiї про мiжнародну торгiвлю видами дикої фауни i флори, що перебувають пiд загрозою зникнення (CITES);

     ї) пiд час ведення мисливського господарства та здiйснення полювання;

     й) про збереження об'єктiв рослинного та тваринного свiту, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження i використання екологiчної мережi;

     к) про охорону i використання територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, зокрема щодо:

     додержання режиму територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     наявностi лiмiтiв i дозволiв на спецiальне використання природних ресурсiв у межах територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду та дотримання їх обсягiв, вiдтворення природних ресурсiв на територiї природно-заповiдного фонду;

     л) з питань поводження з вiдходами, зокрема щодо:

     дотримання вимог документiв дозвiльного характеру на здiйснення операцiй у сферi поводження з вiдходами;

     складення i ведення реєстру об'єктiв утворення, оброблення та утилiзацiї вiдходiв, реєстру мiсць видалення вiдходiв;

     перевезення небезпечних вiдходiв територiєю України та транскордонних перевезень вiдходiв;

     збирання, перевезення, зберiгання, оброблення, утилiзацiї, знешкодження, видалення, захоронення вiдходiв (у тому числi недопущення змiшування та захоронення вiдходiв, якi можуть бути утилiзованi);

     ведення первинного облiку кiлькостi, типу i складу вiдходiв, що утворюються, збираються, перевозяться, зберiгаються, обробляються, утилiзуються, знешкоджуються та видаляються, подання вiдповiдної статистичної звiтностi в установленому порядку та паспортизацiї таких вiдходiв;

     дотримання вимог нормативно-технiчної та технологiчної документацiї, погодженої в установленому порядку, пiд час виробництва продукцiї (крiм дослiдних зразкiв) з вiдходiв чи з їх використанням;

     дотримання правил i режиму експлуатацiї установок, виробництв з оброблення та утилiзацiї вiдходiв;

     дотримання вимог екологiчної безпеки пiд час транспортування, зберiгання, використання, знешкодження та захоронення хiмiчних засобiв захисту рослин, мiнеральних добрив, токсичних речовин i вiдходiв;

     своєчасного та повного здiйснення заходiв iз захисту земель вiд засмiчення та забруднення вiдходами;

     м) у сферi хiмiчних джерел струму в частинi забезпечення екологiчної безпеки виробництва хiмiчних джерел струму та утилiзацiї вiдпрацьованих хiмiчних джерел струму, ведення облiку обсягiв накопичення вiдпрацьованих хiмiчних джерел струму та передачi їх для утилiзацiї;

     н) щодо дотримання вимог реєстрацiї в суднових документах операцiй iз шкiдливими речовинами та сумiшами;

(пiдпункт "н" пiдпункту 2 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367)

     о) щодо дотримання заходiв бiологiчної i генетичної безпеки стосовно бiологiчних об'єктiв природного середовища пiд час створення, дослiдження та практичного використання генетично модифiкованих органiзмiв у вiдкритiй системi;

     п) у сферi озоноруйнiвних речовин та фторованих парникових газiв;

(пiдпункт 2 пункту 4 доповнено пiдпунктом "п" згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     3) проводить перевiрки (у тому числi документальнi) iз застосуванням iнструментально-лабораторного контролю, складає вiдповiдно до законодавства акти за результатами здiйснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенцiї, надає обов'язковi до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здiйснює контроль за їх виконанням i здiйснює лабораторнi вимiрювання (випробування);

     31) здiйснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї вiдповiдальностi;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 31 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.02.2018р. N 143)

     4) надає центральним i мiсцевим органам виконавчої влади, органам мiсцевого самоврядування приписи щодо зупинення дiї чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволiв, лiцензiй, сертифiкатiв, висновкiв, рiшень, лiмiтiв, квот, погоджень, свiдоцтв на спецiальне використання природних ресурсiв, викиди i скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хiмiчними речовинами, транскордонне перемiщення об'єктiв рослинного i тваринного свiту (у тому числi водних живих ресурсiв), а також щодо встановлення нормативiв допустимих рiвнiв шкiдливого впливу на стан навколишнього природного середовища;

     вносить до вiдповiдного органу лiцензування подання про позбавлення лiцензiата права на провадження виду господарської дiяльностi;

     5) звертається до суду iз позовом щодо:

     обмеження чи зупинення дiяльностi суб'єктiв господарювання i об'єктiв незалежно вiд їх пiдпорядкування та форми власностi, якщо їх експлуатацiя здiйснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволiв на використання природних ресурсiв, з перевищенням нормативiв гранично допустимих викидiв в атмосферне повiтря забруднюючих речовин, впливу фiзичних та бiологiчних факторiв, лiмiтiв скидiв забруднюючих речовин;

     визнання протиправними дiй чи бездiяльностi фiзичних i юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв, органiв державної влади та мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб, про визнання недiйсними iндивiдуальних актiв або їх окремих частин, правочинiв, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

(пiдпункт 5 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.12.2018р. N 1131)

     51) звертається з поданням про зупинення дiї спецiальних дозволiв на користування надрами у разi порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища пiд час користування надрами в установленому порядку;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 51 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.12.2018р. N 1131)

     52) вимагає затримання судна в установленому законом порядку;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 52 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     6) вносить у встановленому порядку центральним органам виконавчої влади, їх територiальним органам, мiсцевим органам виконавчої влади та органам мiсцевого самоврядування вимоги щодо приведення у вiдповiднiсть iз законодавством прийнятих ними рiшень з питань, що належать до компетенцiї Держекоiнспекцiї;

     7) складає протоколи про адмiнiстративнi правопорушення та розглядає справи про адмiнiстративнi правопорушення, накладає адмiнiстративнi стягнення у випадках, передбачених законом;

     8) пред'являє претензiї про вiдшкодування шкоди, збиткiв i втрат, заподiяних державi внаслiдок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенцiї, та розраховує їх розмiр, звертається до суду з вiдповiдними позовами;

     9) вживає в установленому порядку заходiв досудового врегулювання спорiв, виступає позивачем та вiдповiдачем у судах;

     10) вживає вiдповiдно до закону заходiв щодо припинення самовiльного користування надрами та забудови площ залягань корисних копалин з порушенням установленого порядку;

     11) проводить у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон перевiрку дотримання вимог законодавства про радiацiйну безпеку в разi виявлення органом (пiдроздiлом) Держприкордонслужби транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна з перевищенням допустимого рiвня iонiзуючого випромiнювання та надає дозвiл або забороняє пропуск через державний кордон транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна за результатами такої перевiрки;

(пiдпункт 11 пункту 4 у редакцiї постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.03.2019р. N 367, вiд 23.09.2020р. N 869)

     12) здiйснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних iз дiяльнiстю Держекоiнспекцiї, її територiальних органiв, пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери її управлiння;

     13) розробляє та бере участь у розробленнi проектiв законiв України, актiв Президента України, Кабiнету Мiнiстрiв України та iнших актiв законодавства з питань, що належать до її компетенцiї;

     14) органiзовує науково-технiчну, iнвестицiйну, iнформацiйну, видавничу дiяльнiсть;

     15) здiйснює мiжнародне спiвробiтництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за мiжнародними договорами України, з питань, що належать до її компетенцiї, бере участь у пiдготовцi мiжнародних договорiв України та вiдповiдно до законодавства укладає мiжнароднi договори України мiжвiдомчого характеру;

     16) забезпечує iнформування громадськостi про реалiзацiю державної полiтики з питань, що належать до компетенцiї Держекоiнспекцiї;

     17) бере участь у формуваннi державного замовлення на пiдготовку фахiвцiв у вiдповiднiй сферi;

     18) здiйснює функцiї з управлiння об'єктами державної власностi, що належать до сфери її управлiння;

     19) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.

     5. Держекоiнспекцiя з метою органiзацiї своєї дiяльностi:

     1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здiйснення заходiв щодо запобiгання корупцiї i контроль за їх реалiзацiєю в апаратi Держекоiнспекцiї, її територiальних органах;

     2) здiйснює добiр кадрiв в апарат Держекоiнспекцiї та на керiвнi посади в її територiальнi органи, органiзовує роботу з пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї державних службовцiв i працiвникiв апарату Держекоiнспекцiї та її територiальних органiв;

     3) органiзовує планово-фiнансову роботу в апаратi Держекоiнспекцiї, її територiальних органах, здiйснює контроль за використанням фiнансових i матерiальних ресурсiв, забезпечує органiзацiю та вдосконалення бухгалтерського облiку в установленому законодавством порядку;

     4) надає територiальним органам методичну i практичну допомогу, проводить перевiрки їх дiяльностi;

     5) забезпечує ефективне i цiльове використання бюджетних коштiв;

     6) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобiлiзацiйної пiдготовки та мобiлiзацiйної готовностi держави;

     7) органiзовує ведення дiловодства та архiвне зберiгання документiв вiдповiдно до встановлених правил.

     6. Держекоiнспекцiя для виконання покладених на неї завдань має право:

     1) залучати в установленому порядку до виконання окремих робiт, участi у вивченнi окремих питань вчених i фахiвцiв, працiвникiв центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй (за погодженням з їх керiвниками);

     2) залучати працiвникiв правоохоронних органiв до здiйснення заходiв з державного нагляду (контролю) з питань, що належать до її компетенцiї;

     3) одержувати безоплатно вiд центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй незалежно вiд форми власностi та їх посадових осiб, а також громадян та їх об'єднань iнформацiю, документи i матерiали, необхiднi для виконання покладених на неї завдань;

     4) скликати наради, утворювати комiсiї, робочi та експертнi групи проводити вiдповiдно до законодавства науковi конференцiї, семiнари з питань, що належать до її компетенцiї;

     5) користуватися безоплатно iнформацiйними базами даних державних органiв, державною системою урядового зв'язку та iншими технiчними засобами;

     6) зупиняти транспортнi (в тому числi плавучi) засоби та проводити їх огляд, огляд знарядь добування об'єктiв рослинного та тваринного свiту (в тому числi риби та iнших водних живих ресурсiв) у мiсцях їх добування, зберiгання, перероблення та реалiзацiї;

     7) вилучати в осiб знаряддя добування об'єктiв тваринного свiту (в тому числi водних живих ресурсiв), транспортнi (в тому числi плавучi) засоби, обладнання та предмети, що є знаряддям добування об'єктiв тваринного свiту (в тому числi риби та iнших водних живих ресурсiв), незаконно добутi природнi ресурси i продукцiю, що з них вироблена, незаконно набутi об'єкти тваринного свiту або якi утримуються з порушенням умов їх використання, та передавати їх вiдповiдно до договорiв на тимчасове утримання до зоологiчних паркiв державної та комунальної форми власностi, а також вилучати вiдповiднi документи (лiцензiї, дозволи тощо);

(пiдпункт 7 пункту 6 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.12.2018р. N 1131)

     8) здiйснювати вiдповiдно до закону фотографування, звукозапис, кiно- i вiдеозйомку, зокрема з лiтальних апаратiв та iз застосуванням космiчних технологiй, як допомiжний засiб для запобiгання та розкриття порушень законодавства, здiйснення нагляду (контролю) за додержанням якого належить до повноважень Держекоiнспекцiї;

     9) здiйснювати вiдбiр проб та iнструментально-лабораторнi вимiрювання показникiв складу та властивостей викидiв стацiонарних джерел забруднення атмосферного повiтря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимiрювання показникiв складу та властивостей пiдземних вод у пробах iз спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються; вимiрювання показникiв складу та властивостей викидiв пересувних джерел забруднення атмосферного повiтря та екологiчних показникiв нафтопродуктiв (бензину автомобiльного i дизельного палива), якi реалiзуються шляхом оптової та роздрiбної торгiвлi суб'єктами господарювання;

     10) проводити перевiрку стану органiзацiї та здiйснення виробничого контролю за дотриманням суб'єктами господарювання нормативiв гранично допустимих викидiв забруднюючих речовин, за здiйсненням iнструментально-лабораторних вимiрювань параметрiв викидiв забруднюючих речовин iз стацiонарних i пересувних джерел та ефективностi роботи газоочисних установок, за дотриманням установлених нормативiв гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, за якiстю i кiлькiстю скинутих у воднi об'єкти зворотних вод i забруднюючих речовин та за якiстю води об'єктiв у контрольних створах i перевiрку дотримання правил визначення якостi вод;

     11) проводити лабораторний аналiз стану забруднення земель, у тому числi радiоактивний, у зонах безпосереднього впливу викидiв i скидiв пiдприємствами забруднюючих речовин, а також у разi виникнення аварiй та надзвичайних ситуацiй;

     12) викликати громадян та посадових осiб органiв державної влади, iнших державних органiв, органiв мiсцевого самоврядування для одержання усних та письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними вимог законодавства з питань, що належать до її компетенцiї;

     13) здiйснювати збирання, обробку та проводити аналiз iнформацiї щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенцiї;

     14) безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку пiдприємства, установи та органiзацiї пiд час здiйснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сферi охорони навколишнього природного середовища, охорони земель, надр;

     15) доставляти осiб, якi вчинили порушення вимог законодавства з питань, що належать до її компетенцiї, до правоохоронних органiв, органiв Держприкордонслужби або виконавчих органiв сiльських, селищних, мiських рад, якщо особу порушника неможливо встановити на мiсцi вчинення правопорушення;

     16) передавати правоохоронним органам матерiали про дiяння, в яких вбачаються ознаки кримiнального правопорушення.

     7. Держекоiнспекцiя здiйснює свої повноваження безпосередньо i через утворенi в установленому порядку територiальнi органи.

     8. Держекоiнспекцiя пiд час виконання покладених на неї завдань взаємодiє в установленому порядку з iншими державними органами, допомiжними органами i службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та iншими допомiжними органами, утвореними Кабiнетом Мiнiстрiв України, органами мiсцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спiлками, профспiлками та органiзацiями роботодавцiв, вiдповiдними органами iноземних держав i мiжнародних органiзацiй, а також пiдприємствами, установами та органiзацiями.

     9. Держекоiнспекцiя в межах повноважень, передбачених законом, на основi i на виконання Конституцiї та законiв України, актiв Президента України i постанов Верховної Ради України, прийнятих вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актiв Кабiнету Мiнiстрiв України i наказiв Мiндовкiлля видає накази органiзацiйно-розпорядчого характеру, органiзовує та контролює їх виконання.

     10. Держекоiнспекцiю очолює Голова, який призначається на посаду та звiльняється з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до законодавства про державну службу.

(пункт 10 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     11. Голова Держекоiнспекцiї за посадою є Головним державним iнспектором України з охорони навколишнього природного середовища.

     12. Голова Держекоiнспекцiї:

     1) очолює Держекоiнспекцiю, здiйснює керiвництво її дiяльнiстю, представляє Держекоiнспекцiю у вiдносинах з iншими органами, пiдприємствами, установами та органiзацiями в Українi i за її межами;

     2) вносить на розгляд Мiнiстра захисту довкiлля та природних ресурсiв пропозицiї щодо забезпечення формування державної полiтики у вiдповiдних сферах, зокрема розробленi Держекоiнспекцiєю проекти законiв, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, наказiв Мiндовкiлля, а також позицiю щодо проектiв, розробниками яких є iншi мiнiстерства;

     3) органiзовує та контролює в межах повноважень, передбачених законом, виконання в апаратi Держекоiнспекцiї, її територiальних органах Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, наказiв Мiндовкiлля з питань, що належать до компетенцiї Держекоiнспекцiї;

     4) подає Мiнiстру захисту довкiлля та природних ресурсiв для затвердження плани роботи Держекоiнспекцiї;

     5) звiтує перед Мiнiстром захисту довкiлля та природних ресурсiв про виконання планiв роботи Держекоiнспекцiї та покладених на нього завдань, про усунення порушень i недолiкiв, виявлених пiд час проведення перевiрок дiяльностi Держекоiнспекцiї, її територiальних органiв, а також про притягнення до вiдповiдальностi посадових осiб, винних у допущених порушеннях;

     6) забезпечує виконання Держекоiнспекцiєю наказiв Мiндовкiлля i доручень Мiнiстра захисту довкiлля та природних ресурсiв;

     7) забезпечує взаємодiю Держекоiнспекцiї iз структурним пiдроздiлом Мiндовкiлля, визначеним Мiнiстром захисту довкiлля та природних ресурсiв вiдповiдальним за взаємодiю з Держекоiнспекцiєю;

     8) забезпечує дотримання встановленого Мiнiстром захисту довкiлля та природних ресурсiв порядку обмiну iнформацiєю мiж Мiндовкiлля та Держекоiнспекцiєю та своєчаснiсть її подання;

     9) розподiляє обов'язки мiж своїми заступниками;

     10) затверджує положення про самостiйнi структурнi пiдроздiли апарату Держекоiнспекцiї;

     11) призначає на посаду за результатами конкурсного вiдбору та звiльняє з посади за погодженням з Мiнiстром захисту довкiлля та природних ресурсiв керiвникiв i заступникiв керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату Держекоiнспекцiї;

     12) призначає на посаду та звiльняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовцiв апарату Держекоiнспекцiї;

     13) приймає на роботу та звiльняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працiвникiв апарату Держекоiнспекцiї;

     14) призначає на посаду та звiльняє з посади керiвникiв та заступникiв керiвникiв територiальних органiв Держекоiнспецiї вiдповiдно до законодавства про державну службу;

     15) вносить Мiнiстровi захисту довкiлля та природних ресурсiв пропозицiї щодо утворення в межах граничної чисельностi державних службовцiв та працiвникiв Держекоiнспекцiї i коштiв, передбачених на її утримання, а також щодо лiквiдацiї, реорганiзацiї Кабiнетом Мiнiстрiв України територiальних органiв Держекоiнспекцiї, якi є юридичними особами публiчного права;

     16) утворює в межах граничної чисельностi державних службовцiв та працiвникiв Держекоiнспекцiї i коштiв, передбачених на її утримання, лiквiдує, реорганiзує за погодженням iз Кабiнетом Мiнiстрiв України i Мiнiстром захисту довкiлля та природних ресурсiв територiальнi органи Держекоiнспекцiї як структурнi пiдроздiли її апарату;

     17) утворює, лiквiдує, реорганiзує пiдприємства, установи та органiзацiї, затверджує положення про них (їх статути), в установленому порядку призначає на посаду та звiльняє з посади їх керiвникiв, здiйснює в межах своїх повноважень iншi функцiї з управлiння об'єктами державної власностi, що належать до сфери управлiння Держекоiнспекцiї;

     18) вирiшує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi керiвникiв територiальних органiв Держекоiнспекцiї, державних службовцiв та працiвникiв апарату Держекоiнспекцiї, присвоює їм ранги державних службовцiв;

     19) вносить в установленому порядку подання щодо представлення державних службовцiв та працiвникiв апарату Держекоiнспекцiї, її територiальних органiв до вiдзначення державними нагородами;

     20) призначає громадських iнспекторiв з охорони довкiлля та видає їм посвiдчення, органiзовує їх роботу, надає їм методичну та практичну допомогу, вживає заходiв до усунення виявлених недолiкiв i порушень в їх дiяльностi;

     21) утворює комiсiї, робочi та експертнi групи;

     22) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенцiї;

     23) пiдписує накази Держекоiнспекцiї;

     24) дає у межах повноважень, передбачених законом, обов'язковi для виконання державними службовцями i працiвниками апарату Держекоiнспекцiї та її територiальних органiв, пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери її управлiння, доручення;

     25) скасовує повнiстю або в окремiй частинi акти територiальних органiв Держекоiнспекцiї;

     26) приймає в установленому порядку рiшення про розподiл бюджетних коштiв, розпорядником яких є Держекоiнспекцiя;

     27) забезпечує реалiзацiю державної полiтики щодо державної таємницi, контроль за її збереженням в апаратi Держекоiнспекцiї, на пiдприємствах, установах та органiзацiях, що належать до сфери її управлiння;

     28) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.

     13. Голова Держекоiнспекцiї має заступникiв, у тому числi одного першого, якi призначаються на посаду та звiльняються з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до законодавства про державну службу.

(пункт 13 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.09.2020р. N 869)

     14. Перший заступник та заступник Голови Держекоiнспекцiї за посадою є вiдповiдно першим заступником та заступником Головного державного iнспектора України з охорони навколишнього природного середовища.

     Керiвники структурних пiдроздiлiв Держекоiнспекцiї та їх заступники, якi безпосередньо проводять перевiрки, обстеження та здiйснюють iншi контрольно-наглядовi заходи, за посадою є старшими державними iнспекторами України з охорони навколишнього природного середовища, головнi спецiалiсти, якi безпосередньо проводять перевiрки, обстеження та здiйснюють iншi контрольно-наглядовi заходи, за посадою є державними iнспекторами України з охорони навколишнього природного середовища.

     Державнi iнспектори України з охорони навколишнього природного середовища вiдповiдно до законодавства мають право носiння форми встановленого зразка, вогнепальної зброї.

     15. Для пiдготовки рекомендацiй щодо виконання завдань у Держекоiнспекцiї може утворюватися колегiя як консультативно-дорадчий орган.

     Рiшення колегiї можуть бути реалiзованi шляхом видання вiдповiдного наказу Держекоiнспекцiї.

     Для розгляду наукових рекомендацiй та проведення фахових консультацiй з основних питань дiяльностi в Держекоiнспекцiї можуть утворюватися iншi постiйнi або тимчасовi консультативнi, дорадчi та iншi допомiжнi органи.

     Рiшення про утворення чи лiквiдацiю колегiї, iнших постiйних або тимчасових консультативних, дорадчих та iнших допомiжних органiв, їх кiлькiсний та персональний склад, положення про них затверджує Голова Держекоiнспекцiї.

     16. Граничну чисельнiсть державних службовцiв та працiвникiв Держекоiнспекцiї затверджує Кабiнет Мiнiстрiв України.

     Структуру апарату Держекоiнспекцiї затверджує її Голова за погодженням з Мiнiстром захисту довкiлля та природних ресурсiв.

     Штатний розпис та кошторис апарату Держекоiнспекцiї затверджує її Голова за погодженням з Мiнфiном.

     17. Держекоiнспекцiя є юридичною особою публiчного права, має печатку iз зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власнi бланки, рахунки в органах Казначейства.

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.