КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 25 червня 2020 р. N 614


Деякi питання Мiнiстерства захисту довкiлля та природних ресурсiв

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 17 лютого 2021 року N 124,
вiд 24 травня 2021 року N 539,
вiд 18 серпня 2021 року N 888,
вiд 11 жовтня 2021 року N 1065,
вiд 23 грудня 2021 року N 1417

     Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     1. Затвердити Положення про Мiнiстерство захисту довкiлля та природних ресурсiв України, що додається.

     2. Взяти до вiдома, що Мiнiстерство захисту довкiлля та природних ресурсiв розмiщується за адресою: м. Київ, вул. Митрополита Василя Липкiвського, 35.

     3. Внести до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України змiни, що додаються.

     4. Ця постанова набирає чинностi з дня її опублiкування, крiм пiдпунктiв 75 - 84 пункту 4 Положення про Мiнiстерство захисту довкiлля та природних ресурсiв України, затвердженого цiєю постановою, якi набирають чинностi одночасно з введенням в дiю Закону України "Про засади монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв", та пiдпункту 105 пункту 4 зазначеного Положення, який набирає чинностi одночасно з введенням в дiю Закону України "Про нацiональну iнфраструктуру геопросторових даних".

Прем'єр-мiнiстр України Д. ШМИГАЛЬ

Iнд. 75

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 25 червня 2020 р. N 614

ПОЛОЖЕННЯ
про Мiнiстерство захисту довкiлля та природних ресурсiв України

     1. Мiнiстерство захисту довкiлля та природних ресурсiв України (Мiндовкiлля) є центральним органом виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Мiндовкiлля є головним органом у системi центральних органiв виконавчої влади, який забезпечує:

     формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, екологiчної та в межах повноважень, передбачених законом, бiологiчної i генетичної безпеки;

     формування та реалiзує в межах повноважень, передбачених законом, державну полiтику у сферi лiсового та мисливського господарства;

(абзац четвертий пункту 1 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.02.2021р. N 124)

     формування державної полiтики:

     - у сферi розвитку водного господарства, управлiння, використання та вiдтворення поверхневих водних ресурсiв;

(абзац шостий пункту 1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.05.2021р. N 539)

     - у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр;

     - у сферi управлiння зоною вiдчуження i зоною безумовного (обов'язкового) вiдселення, подолання наслiдкiв Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатацiї Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологiчно безпечну систему, а також здiйснення державного управлiння у сферi поводження з радiоактивними вiдходами на стадiї їх довгострокового зберiгання i захоронення (далi - поводження з радiоактивними вiдходами);

     - щодо здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв.

     2. Мiндовкiлля у своїй дiяльностi керується Конституцiєю та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актами Кабiнету Мiнiстрiв України, iншими актами законодавства.

     3. Основними завданнями Мiндовкiлля є:

     1) забезпечення формування державної полiтики у сферi:

     охорони навколишнього природного середовища, екологiчної та в межах повноважень, передбачених законом, бiологiчної i генетичної безпеки;

     геологiчного вивчення та рацiонального використання надр;

     поводження з вiдходами, зокрема радiоактивними, з небезпечними хiмiчними речовинами;

     поводження з пестицидами та агрохiмiкатами;

     подолання наслiдкiв Чорнобильської катастрофи;

     радiацiйного захисту;

     рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв;

     охорони та рацiонального використання земель;

     збереження, вiдтворення та невиснажливого використання бiологiчного i ландшафтного рiзноманiття, охорони, захисту, використання та вiдтворення лiсiв, формування, збереження та використання екологiчної мережi;

     органiзацiї охорони та використання природно-заповiдного фонду;

     охорони атмосферного повiтря, монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв з установок, розташованих на територiї України (далi - монiторинг, звiтнiсть та верифiкацiя), а також регулювання озоноруйнiвних речовин та фторованих парникових газiв, охорони озонового шару та запобiгання зростанню рiвня глобального потеплiння, змiни клiмату i виконання вимог Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату, Кiотського протоколу до неї та Паризької угоди;

     розвитку водного господарства, управлiння i контролю за використанням i охороною вод та вiдтворенням водних ресурсiв;

(абзац тринадцятий пiдпункту 1 пункту 3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.05.2021р. N 539)

     державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про рацiональне використання, вiдтворення i охорону природних ресурсiв, використання та охорону земель, екологiчну та радiацiйну безпеку, оцiнку впливу на довкiлля, охорону i використання територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, збереження, вiдтворення та невиснажливе використання бiологiчного i ландшафтного рiзноманiття, формування, збереження та використання екологiчної мережi, охорону атмосферного повiтря, монiторинг, звiтнiсть та верифiкацiю викидiв парникових газiв, регулювання озоноруйнiвних речовин та фторованих парникових газiв, а також з питань поводження з вiдходами (крiм поводження з радiоактивними вiдходами), небезпечними хiмiчними речовинами, пестицидами та агрохiмiкатами, дотримання вимог бiологiчної i генетичної безпеки щодо бiологiчних об'єктiв природного середовища пiд час створення, дослiдження та практичного використання генетично модифiкованих органiзмiв у вiдкритiй системi;

     оцiнки впливу на довкiлля, стратегiчної екологiчної оцiнки;

     здiйснення державного геологiчного контролю;

     2) реалiзацiя державної полiтики у сферi:

     охорони навколишнього природного середовища, екологiчної та в межах повноважень, передбачених законом, бiологiчної i генетичної безпеки;

     геологiчного вивчення та рацiонального використання надр;

     поводження з вiдходами (крiм поводження з радiоактивними вiдходами), небезпечними хiмiчними речовинами, пестицидами та агрохiмiкатами;

     рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв;

     охорони та рацiонального використання земель;

     збереження, вiдтворення та невиснажливого використання бiологiчного i ландшафтного рiзноманiття, охорони, захисту, використання та вiдтворення лiсiв, формування, збереження та використання екологiчної мережi;

     органiзацiї охорони та використання природно-заповiдного фонду;

     охорони атмосферного повiтря, монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв, а також у сферi регулювання озоноруйнiвних речовин та фторованих парникових газiв, охорони озонового шару та запобiгання зростанню рiвня глобального потеплiння, змiни клiмату i виконання вимог Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату, Кiотського протоколу до неї та Паризької угоди;

     охорони та вiдтворення вод, рацiонального використання водних ресурсiв;

     оцiнки впливу на довкiлля, стратегiчної екологiчної оцiнки;

     3) забезпечення формування та в межах повноважень, передбачених законом, реалiзацiя державної полiтики у сферi лiсового та мисливського господарства.

(пiдпункт 3 пункту 3 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.02.2021р. N 124)

     4. Мiндовкiлля вiдповiдно до покладених на нього завдань:

     1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенцiї, розробляє пропозицiї щодо вдосконалення законодавчих актiв, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України i вносить їх в установленому порядку на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України;

     2) розробляє проекти законiв та iнших нормативно-правових актiв з питань, що належать до його компетенцiї, здiйснює контроль за виконанням прийнятих актiв;

     3) здiйснює нормативно-правове регулювання питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     4) погоджує проекти законiв, iнших актiв законодавства, якi надходять на погодження вiд iнших мiнiстерств, центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, готує в межах повноважень, передбачених законом, висновки, зауваження i пропозицiї до проектiв законiв, iнших актiв законодавства, якi подаються на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України, та проектiв законiв, внесених на розгляд Верховної Ради України iншими суб'єктами права законодавчої iнiцiативи;

     5) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження i пропозицiї до прийнятих Верховною Радою України законiв, що надiйшли на пiдпис Президентовi України;

     6) визначає прiоритетнi напрями розвитку з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     7) забезпечує здiйснення соцiального дiалогу на галузевому рiвнi;

     8) iнформує та надає роз'яснення щодо реалiзацiї державної полiтики з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля, сприяє розвитку екологiчної освiти та екологiчному вихованню населення;

     9) вивчає стан справ у визначених сферах;

     10) планує ресурси та заходи, необхiднi для реалiзацiї державної полiтики з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     11) проводить монiторинг та оцiнювання результатiв реалiзацiї державної полiтики з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля, та розробляє на основi такого оцiнювання пропозицiї щодо її продовження, коригування чи припинення;

     12) координує дiяльнiсть центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     13) здiйснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з дiяльнiстю Мiндовкiлля, пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери його управлiння;

     14) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, дотримання i органiзацiю виконання зобов'язань, взятих Україною за мiжнародними договорами, укладає мiжнароднi договори України, забезпечує здiйснення мiжнародного спiвробiтництва, вивчення, узагальнення i поширення мiжнародного досвiду;

     15) бере участь у здiйсненнi заходiв щодо адаптацiї законодавства України до законодавства ЄС;

     16) органiзовує роботу iз залучення мiжнародної фiнансової та технiчної допомоги, грантiв та iнших мiжнародних програм у визначених сферах;

     17) розробляє i затверджує вiдповiдно до Закону України "Про технiчнi регламенти та оцiнку вiдповiдностi":

     технiчнi регламенти i процедури оцiнки вiдповiдностi;

     методичнi рекомендацiї iз застосування технiчних регламентiв;

     перелiки нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї, пов'язаних з нею процесiв або методiв виробництва чи iнших об'єктiв вимогам технiчних регламентiв;

     18) здiйснює технiчне регулювання у сферi охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсiв та забезпечення екологiчної безпеки;

     19) затверджує стратегiчнi плани розвитку державних пiдприємств, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, та господарських товариств, щодо яких Мiндовкiлля здiйснює функцiї з управлiння корпоративними правами держави, та здiйснює контроль за їх виконанням;

     20) веде облiк об'єктiв державної власностi, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, здiйснює контроль за їх ефективним використанням та збереженням;

     21) здiйснює в межах повноважень, передбачених законом, управлiння державними пiдприємствами, установами та органiзацiями, а також корпоративними правами держави;

     22) затверджує рiчнi фiнансовi та iнвестицiйнi плани, iнвестицiйнi плани на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) державних пiдприємств, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, та господарських товариств, щодо яких Мiндовкiлля здiйснює функцiї з управлiння корпоративними правами держави, а також в установленому порядку здiйснює контроль за виконанням зазначених планiв;

     23) здiйснює iншi функцiї з управлiння об'єктами державної власностi, що належать до сфери його управлiння;

     24) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, органiзацiю внутрiшнього контролю i внутрiшнього аудиту та їх здiйснення у Мiндовкiлля, на пiдприємствах (зокрема суб'єктах господарювання, державна частка у статутному капiталi яких перевищує 50 вiдсоткiв чи становить величину, яка забезпечує право вирiшального впливу держави на господарську дiяльнiсть таких суб'єктiв господарювання), в установах та органiзацiях, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля;

     25) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi екологiчної безпеки, поводження з вiдходами, зокрема радiоактивними, небезпечними хiмiчними речовинами, пестицидами та агрохiмiкатами, оцiнки впливу на довкiлля, стратегiчної екологiчної оцiнки, подолання наслiдкiв Чорнобильської катастрофи з питань:

     визначення лiцензiйних умов провадження господарської дiяльностi iз здiйснення операцiй у сферi поводження з небезпечними вiдходами, виробництва особливо небезпечних хiмiчних речовин, перелiк яких визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України;

     ведення реєстрiв мiсць видалення вiдходiв та об'єктiв утворення, оброблення та утилiзацiї вiдходiв;

     здiйснення контролю за транскордонними перевезеннями небезпечних вiдходiв та їх утилiзацiєю/видаленням;

     ведення державного облiку та паспортизацiї вiдходiв;

     забезпечення екологiчної безпеки пiд час перевезення небезпечних вантажiв та лiквiдацiї наслiдкiв аварiй, що вiдбуваються пiд час їх перевезення;

     визначення перелiку небезпечних властивостей вiдходiв;

     визначення перелiку пестицидiв та агрохiмiкатiв, використання яких дозволяється в Українi;

     визначення вiдповiдностi пестицидiв та агрохiмiкатiв сертифiкатам якостi, визначення залишкових кiлькостей пестицидiв та агрохiмiкатiв;

     проведення еколого-експертної оцiнки матерiалiв, поданих для реєстрацiї пестицидiв i агрохiмiкатiв;

     уповноваження пiдприємств, установ та органiзацiй на проведення державних випробувань пестицидiв i агрохiмiкатiв;

     здiйснення оцiнки впливу на довкiлля;

     установлення критерiїв визначення планованої дiяльностi, яка не пiдлягає оцiнцi впливу на довкiлля, та критерiїв визначення розширень i змiн дiяльностi та об'єктiв, якi не пiдлягають оцiнцi впливу на довкiлля;

     затвердження положення про експертну комiсiю з оцiнки впливу на довкiлля, квалiфiкацiйних вимог до експертiв та ведення реєстру експертiв з оцiнки впливу на довкiлля;

     ведення Єдиного реєстру з оцiнки впливу на довкiлля;

     передачi документацiї для надання висновку з оцiнки впливу на довкiлля та фiнансування оцiнки впливу на довкiлля;

     проведення громадських слухань у процесi оцiнки впливу на довкiлля;

     прийняття рiшення про здiйснення транскордонної оцiнки впливу на довкiлля;

     провадження дiяльностi Мiжвiдомчою координацiйною радою з питань реалiзацiї в Українi Конвенцiї про оцiнку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контекстi;

     здiйснення монiторингу наслiдкiв виконання документа державного планування для довкiлля, у тому числi для здоров'я населення;

     визначення порядку та умов використання, утилiзацiї, знищення конкретних видiв неякiсної та небезпечної продукцiї;

     управлiння зоною вiдчуження та зоною безумовного (обов'язкового) вiдселення;

     вiдрахування коштiв до Державного фонду поводження з радiоактивними вiдходами та визначення порядку їх використання;

     26) розробляє i вводить у дiю нормативи допустимих рiвнiв шкiдливого впливу фiзичних та бiологiчних факторiв на стан навколишнього природного середовища;

     27) забезпечує видачу лiцензiї (вiдмову у видачi, переоформлення, анулювання, зупинення дiї, вiдновлення дiї, розширення або звуження провадження виду господарської дiяльностi) на провадження господарської дiяльностi з виробництва особливо небезпечних хiмiчних речовин, перелiк яких визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України, поводження з небезпечними вiдходами та здiйснює контроль за додержанням суб'єктами господарювання лiцензiйних умов;

     271) у разi застосування санкцiй до лiцензiатiв вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" анулює або зупиняє дiї лiцензiй на провадження господарської дiяльностi з виробництва особливо небезпечних хiмiчних речовин, перелiк яких визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України, та/або поводження з небезпечними вiдходами;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 271 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.08.2021р. N 888)

     28) видає, анулює, здiйснює переоформлення документiв дозвiльного характеру на:

     транскордонне перевезення небезпечних вiдходiв;

     ввезення на митну територiю України незареєстрованних пестицидiв та агрохiмiкатiв, що використовуються для державних випробувань i наукових дослiджень, а також обробленого ними насiннєвого (посадкового) матерiалу;

     29) погоджує мiсця розмiщення небезпечних об'єктiв поводження з вiдходами;

     30) затверджує в межах повноважень, передбачених законом, порядки, норми i правила у сферi поводження з вiдходами, розробляє та впроваджує системи поводження з вiдходами;

     31) здiйснює державну реєстрацiю пестицидiв та агрохiмiкатiв, проводить еколого-експертну оцiнку матерiалiв, поданих для їх реєстрацiї;

     32) веде перелiк пестицидiв та агрохiмiкатiв, дозволених для використання, i вносить щороку доповнення до нього, затверджує регламенти їх застосування;

     33) здiйснює уповноваження пiдприємств, установ та органiзацiй, якi проводять державнi випробування пестицидiв та агрохiмiкатiв;

     34) органiзовує державнi випробування пестицидiв та агрохiмiкатiв, формує i затверджує план їх проведення;

     35) здiйснює вiдповiдно до законодавства оцiнку впливу на довкiлля та стратегiчну екологiчну оцiнку;

     36) приймає рiшення про здiйснення оцiнки транскордонного впливу на довкiлля;

     37) органiзовує, координує та контролює здiйснення оцiнки впливу на довкiлля, у тому числi оцiнки транскордонного впливу на довкiлля;

     38) здiйснює нормативно-методичне забезпечення та стандартизацiю пiдготовки звiту з оцiнки впливу на довкiлля;

     39) веде Єдиний реєстр з оцiнки впливу на довкiлля та реєстр експертiв, з числа яких можуть призначатися члени експертної комiсiї з оцiнки впливу на довкiлля;

     40) затверджує в межах повноважень, передбачених законом, нормативно-методичнi документи та здiйснює методичне керiвництво i методологiчно-консультативне забезпечення з питань стратегiчної екологiчної оцiнки;

     41) затверджує вiдомчi норми i правила з фiзичного захисту ядерних установок, ядерних матерiалiв, радiоактивних вiдходiв, iнших джерел iонiзуючого випромiнювання на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери управлiння ДАЗВ;

     42) здiйснює формування та ведення Державного реєстру суб'єктiв господарювання, якi здiйснюють приймання та/або розбирання транспортних засобiв, що утилiзуються;

     43) забезпечує впровадження системи управлiння у сферi утилiзацiї вiдходiв, що утворилися у процесi утилiзацiї знятих з експлуатацiї транспортних засобiв;

     44) органiзовує в межах повноважень, передбачених законом, проведення монiторингу транспортування, розбирання транспортних засобiв, утворення, збирання та утилiзацiї вiдходiв, якi утворилися у процесi утилiзацiї транспортних засобiв;

     45) розробляє програму повторного використання та утилiзацiї транспортних засобiв та програми з утилiзацiї окремих компонентiв (акумуляторiв, шин тощо);

     46) контролює дiяльнiсть осiб, якi взяли на себе зобов'язання забезпечити утилiзацiю транспортних засобiв;

     47) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi охорони атмосферного повiтря з питань:

     затвердження правил, нормативiв, норм, методик;

     проведення iнвентаризацiї стацiонарних джерел викидiв забруднюючих речовин в атмосферне повiтря;

     визначення вимог щодо оформлення документiв, в яких обґрунтовуються обсяги викидiв, встановлення форми дозволiв, порядку проведення та оплати робiт, пов'язаних з видачею дозволiв, облiку пiдприємств, установ, органiзацiй та громадян - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi отримали такi дозволи;

     установлення порядку та критерiїв взяття на державний облiк об'єктiв, якi справляють або можуть справити шкiдливий вплив на здоров'я людей i стан атмосферного повiтря, визначення видiв та обсягiв забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повiтря;

     визначення перелiку установ, органiзацiй та закладiв, яким надається право розробляти документи, що обґрунтовують обсяги викидiв для пiдприємств, установ, органiзацiй та громадян - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi;

     визначення величин фонових концентрацiй забруднюючих речовин в атмосферному повiтрi;

     визначення перелiкiв фiзичних та бiологiчних факторiв, а також критерiїв визначення стацiонарних джерел забруднення, для яких розробляються нормативи гранично допустимого рiвня впливу фiзичних та бiологiчних факторiв на стан атмосферного повiтря;

     визначення перелiкiв типiв устаткування, для яких розробляються нормативи гранично допустимих викидiв забруднюючих речовин в атмосферне повiтря iз стацiонарних джерел;

     визначення показникiв емiсiї (питомi викиди) забруднюючих речовин;

     проведення державного монiторингу в галузi охорони атмосферного повiтря;

     розроблення та затвердження планiв полiпшення якостi атмосферного повiтря, короткострокових планiв дiй;

     проведення оцiнювання за кожним режимом оцiнювання для кожної забруднювальної речовини;

     створення iнформацiйно-аналiтичної системи даних про якiсть атмосферного повiтря;

     затвердження програми державного монiторингу у галузi охорони атмосферного повiтря;

     48) забезпечує створення та функцiонування iнформацiйно-аналiтичної системи даних про якiсть атмосферного повiтря на загальнодержавному рiвнi;

     49) здiйснює загальну координацiю та органiзацiю проведення монiторингу атмосферного повiтря;

     50) погоджує програми державного монiторингу в галузi охорони атмосферного повiтря;

     51) видає, анулює, здiйснює переоформлення документiв дозвiльного характеру на:

     провадження дiяльностi, пов'язаної iз штучними змiнами стану атмосфери та атмосферних явищ у господарських цiлях;

     викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами для об'єктiв, якi взятi на державний облiк i мають виробництва або технологiчне устаткування, на яких повиннi впроваджуватися екологiчно безпечнi технологiї та методи керування (об'єкти першої групи), та об'єктiв, що знаходяться на територiї зони вiдчуження, зони безумовного (обов'язкового) вiдселення територiї, що зазнала радiоактивного забруднення внаслiдок Чорнобильської катастрофи;

     52) веде державний кадастр викидiв забруднюючих речовин в атмосферне повiтря;

     53) веде перелiк установ, органiзацiй та закладiв, яким надано право розробляти документи, що обґрунтовують обсяги викидiв для пiдприємств, установ, органiзацiй та громадян - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi;

     54) реєструє звiти з iнвентаризацiї викидiв забруднюючих речовин в атмосферне повiтря для об'єктiв, якi взятi на державний облiк i мають виробництва або технологiчне устаткування, на яких повиннi впроваджуватися екологiчно безпечнi технологiї та методи керування (об'єкти першої групи), та об'єктiв, що знаходяться на територiї зони вiдчуження, зони безумовного (обов'язкового) вiдселення територiї, що зазнала радiоактивного забруднення внаслiдок Чорнобильської катастрофи;

     55) здiйснює взяття на державний облiк об'єктiв, якi справляють або можуть справити шкiдливий вплив на здоров'я людей i стан атмосферного повiтря, видiв та обсягiв забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повiтря;

     56) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi змiни клiмату i виконання вимог Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату, Кiотського протоколу до неї та Паризької угоди з питань:

     впровадження ринкових та неринкових iнструментiв скорочення викидiв парникових газiв, зокрема системи торгiвлi квотами на викиди парникових газiв;

     адаптацiї та пiдвищення опiрностi до змiни клiмату;

     визначення методик оцiнки антропогенних викидiв джерелами та абсорбцiї (поглинання) поглиначами парникових газiв;

     визначення критерiїв вiдбору проектiв цiльових екологiчних (зелених) iнвестицiй та заходiв, пов'язаних iз реалiзацiєю таких проектiв;

     57) забезпечує виконання вимог Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату, Кiотського протоколу до неї, Паризької угоди та вносить на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України пропозицiї щодо забезпечення їх виконання;

     58) здiйснює функцiї уповноваженого органу виконавчої влади, який вiд iменi держави бере участь в роботi Конференцiї Сторiн Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату та конференцiй Сторiн, якi є нарадами Сторiн Кiотського протоколу та Паризької угоди, а також їх органiв i робочих сесiй;

     59) готує, затверджує i подає до Секретарiату Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату iнформацiю на виконання рiшень Конференцiї Сторiн Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату та конференцiй Сторiн, якi є нарадами Сторiн Кiотського протоколу та Паризької угоди;

     60) здiйснює сплату внескiв до бюджету Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату та Кiотського протоколу до неї, Паризької угоди, а також до Мiжнародного журналу транзакцiй;

     61) забезпечує:

     розгляд та прийняття в установленому порядку рiшення про схвалення, реалiзацiю i фiнансування або про вiдмову у схваленнi, реалiзацiї i фiнансуваннi проектiв цiльових екологiчних (зелених) iнвестицiй та заходiв, пов'язаних з реалiзацiєю таких проектiв, i затверджує плани заходiв щодо реалiзацiї проектiв цiльових екологiчних (зелених) iнвестицiй;

     пiдготовку, затвердження та подання нацiональних звiтiв згiдно iз зобов'язаннями за Рамковою конвенцiєю ООН про змiну клiмату, Кiотським протоколом до неї та Паризькою угодою;

     iнвентаризацiю антропогенних викидiв джерелами та абсорбцiї поглиначами парникових газiв на нацiональному рiвнi з метою пiдготовки нацiонального кадастру антропогенних викидiв та абсорбцiї парникових газiв, а також затвердження i подання до Секретарiату Рамкової конвенцiї ООН про змiну клiмату Нацiонального звiту (кадастру) антропогенних викидiв джерелами та абсорбцiї поглиначами парникових газiв;

     62) формує, веде та забезпечує функцiонування Нацiонального електронного реєстру антропогенних викидiв та абсорбцiї парникових газiв;

     63) укладає угоди з продажу частин установленої кiлькостi викидiв парникових газiв на пiдставi рiшення Кабiнету Мiнiстрiв України;

     64) здiйснює функцiї уповноваженого органу виконавчої влади, який вiд iменi держави бере участь у конференцiях Сторiн Вiденської конвенцiї про охорону озонового шару та нарадах Сторiн Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар, здiйснює вiдповiдне мiжнародне спiвробiтництво;

     65) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi охорони озонового шару та запобiгання зростанню рiвня глобального потеплiння, регулювання озоноруйнiвних речовин та фторованих парникових газiв з питань:

     визначення графiкiв скорочення обсягiв споживання контрольованих речовин;

     затвердження форми звiту про операцiї з контрольованими речовинами;

     встановлення порядку розподiлу часток щорiчної нацiональної квоти на iмпорт контрольованих речовин та строкiв подання документiв для їх отримання;

     визначення перелiкiв:

     - заходiв iз скорочення споживання контрольованих речовин;

     - технологiй знешкодження контрольованих речовин;

     - спецiальностей та напрямiв, пiдготовка за якими дає право претендувати на отримання квалiфiкацiйного документа (сертифiката);

     встановлення порядкiв:

     - видачi квалiфiкацiйного документа (сертифiката) та форми заяви для отримання квалiфiкацiйного документа (сертифiката);

     - ведення та подання звiтностi операторами контрольованих речовин, що перемiщують через митну територiю України, розмiщують на ринку, використовують та здiйснюють поводження з контрольованими речовинами та товарами;

     - створення та ведення Єдиного державного реєстру операторiв контрольованих речовин;

     - використання технологiй знешкодження контрольованих речовин;

     - маркування контрольованих речовин, товарiв та обладнання;

     - встановлення мiнiмальних вимог до навчальних освiтнiх програм для навчання фiзичних осiб, якi претендують на отримання квалiфiкацiйного документа (сертифiката);

     66) забезпечує розподiл часток щорiчної нацiональної квоти на iмпорт контрольованих речовин;

     67) забезпечує надання погодження на iмпорт/експорт контрольованих речовин, товарiв та обладнання;

     68) забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру операторiв контрольованих речовин, внесення до нього iнформацiї про осiб, якi отримали квалiфiкацiйнi документи (сертифiкати) для виконання робiт з обслуговування товарiв та обладнання;

     69) забезпечує розгляд документiв та прийняття рiшення про реєстрацiю або про вiдмову в реєстрацiї у Єдиному державному реєстрi операторiв контрольованих речовин;

     70) видає, припиняє достроково чи зупиняє на строк до одного року дiю квалiфiкацiйних документiв (сертифiкатiв) для виконання робiт з обслуговування товарiв та обладнання;

     71) у разi потреби пред'являє вимогу оператору контрольованих речовин щодо надання iнформацiї, що облiковується вiдповiдно до Закону України "Про регулювання господарської дiяльностi з озоноруйнiвними речовинами та фторованими парниковими газами";

     72) здiйснює обмiн iнформацiєю вiдповiдно до Закону України "Про регулювання господарської дiяльностi з озоноруйнiвними речовинами та фторованими парниковими газами";

     73) подає щороку iнформацiю про споживання контрольованих речовин до Озонового Секретарiату вiдповiдно до вимог статтi 7 Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар;

     74) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв з питань:

     визначення видiв дiяльностi, викиди парникових газiв вiд провадження якої пiдлягають монiторингу, звiтностi та верифiкацiї;

     здiйснення монiторингу та звiтностi щодо викидiв парникових газiв;

     верифiкацiї звiту оператора;

     державної реєстрацiї установок у Єдиному реєстрi з монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв та ведення Єдиного реєстру з монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв;

     встановлення типових форм стандартного та спрощеного плану монiторингу, звiту про вдосконалення та звiту оператора, а також вимог щодо їх заповнення;

     75) здiйснює органiзацiйно-методичне керiвництво та координацiю роботи, пов'язаної з монiторингом, звiтнiстю та верифiкацiєю;

     76) затверджує план монiторингу та план монiторингу iз змiнами;

     77) визначає обсяги викидiв парникових газiв у випадках, передбачених законодавством, та має право звернутися до оператора установки з письмовим запитом про надання iнформацiї, необхiдної для визначення обсягiв викидiв парникових газiв;

     78) затверджує звiт про вдосконалення вiдповiдно до Закону України "Про засади монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв";

     79) погоджує рiшення верифiкатора про проведення невиїзної верифiкацiї;

     80) приймає звiт оператора;

     81) здiйснює реєстрацiю установок та забезпечує ведення Єдиного реєстру з монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв, а також вiдповiдає за технiчне, технологiчне та програмне забезпечення цього Реєстру, збереження та захист даних, що в ньому мiстяться;

     82) здiйснює обмiн iнформацiєю та координацiю дiй з нацiональним органом з акредитацiї та Держекоiнспекцiєю;

     83) бере участь у мiжнародному спiвробiтництвi з питань монiторингу, звiтностi та верифiкацiї, вивчення, узагальнення та поширення мiжнародного досвiду;

     84) уповноважує пiдприємства, установи та органiзацiї, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, на здiйснення окремих функцiй у сферi монiторингу, звiтностi та верифiкацiї;

     85) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi рацiонального використання, вiдтворення i охорони об'єктiв тваринного i рослинного свiту, бiологiчного i ландшафтного рiзноманiття, охорони, захисту, використання та вiдтворення лiсiв, формування, збереження та використання екологiчної мережi, бiологiчної та генетичної безпеки, охорони та рацiонального використання земель з питань:

     охорони, використання та вiдтворення тваринного i рослинного свiту;

     ведення державного облiку i кадастру рослинного свiту, ведення державного кадастру тваринного свiту;

     ведення державного облiку чисельностi об'єктiв тваринного свiту та облiку обсягiв їх добування;

     встановлення екологiчних нормативiв, лiмiтiв, норм використання об'єктiв тваринного свiту;

     спецiального використання об'єктiв тваринного свiту;

     реєстрацiї та утримання диких тварин, якi вилученi з природного середовища з метою надання їм допомоги;

     реалiзацiї об'єктiв тваринного свiту, конфiскованих або безоплатно вилучених внаслiдок порушення вимог законодавства в частинi ввезення в Україну та вивезення за її межi диких тварин та iнших об'єктiв тваринного свiту;

     встановлення правил добування диких тварин, а також їх утримання i розведення у напiввiльних умовах чи у станi неволi;

     встановлення правил добування рiдкiсних та таких, що перебувають пiд загрозою зникнення, видiв тварин для розведення в спецiально створених умовах, а також у науково-дослiдних та iнших цiлях;

     регулювання заходiв, необхiдних для скорочення чисельностi тварин у разi виникнення або загрози виникнення епiзоотiй та в разi виникнення небезпечних ситуацiй;

     використання диких тварин з метою отримання продуктiв їх життєдiяльностi;

     створення регiональних центрiв порятунку та реабiлiтацiї диких тварин, а також розмiщення в них диких тварин i їх утримання;

     випалювання сухої рослинностi або її залишкiв;

     встановлення лiмiтiв спецiального використання природних рослинних ресурсiв загальнодержавного значення;

     використання природних рослинних ресурсiв з науково-дослiдною метою;

     затвердження перелiкiв дикорослих видiв рослин, поширення i чисельнiсть яких пiдлягають регулюванню, а також порядку здiйснення вiдповiдних заходiв щодо регулювання їх поширення i чисельностi;

     збирання технiчної, лiкарської, пряно-ароматичної, харчової сировини з дикорослих рослин;

     загального використання i вiдтворення природних рослинних ресурсiв;

     iнтродукцiї та аклiматизацiї рослин;

     ввезення в Україну i вивезення за її межi об'єктiв тваринного i рослинного свiту, крiм генетично модифiкованих органiзмiв;

     затвердження нормативiв спецiального використання природних рослинних ресурсiв, затвердження розрахункових лiсосiк;

     визначення природних рослинних угруповань, якi пiдлягають занесенню до Зеленої книги України, затвердження перелiкiв рiдкiсних i таких, що перебувають пiд загрозою зникнення, та типових природних рослинних угруповань, якi пiдлягають охоронi i заносяться до Зеленої книги України;

     ведення Червоної та Зеленої книг України;

     створення, поповнення, зберiгання, використання, вiдчуження та ведення державного облiку зоологiчних i ботанiчних колекцiй, торгiвлi ними, а також ввезення в Україну, пересилання та вивезення за її межi;

     затвердження перелiкiв видiв тварин, рослин та грибiв, що заносяться до Червоної книги України, видiв тварин, рослин та грибiв, що виключенi з Червоної книги України;

     ведення державного облiку рiдкiсних i таких, що перебувають пiд загрозою зникнення, видiв тваринного i рослинного свiту, занесених до Червоної книги України;

     спецiального використання (добування, збирання) об'єктiв Червоної книги України;

     компенсацiї за незаконне добування, знищення або пошкодження видiв тваринного i рослинного свiту, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погiршення середовища їх перебування (зростання) та методики її розрахунку;

     проведення оцiнки ризику потенцiйного впливу генетично модифiкованих органiзмiв на навколишнє природне середовище;

     встановлення перелiку земель, на яких застосовується обмеження щодо вирощування генетично модифiкованих сортiв рослин;

     визначення i занесення видiв тварин, якi не занесенi до Червоної книги України, але мають особливу наукову, природоохоронну та iншу цiннiсть, до перелiкiв видiв тварин, якi пiдлягають особливiй охоронi, та встановлення порядку їх охорони, використання i вiдтворення;

     затвердження типових конструкцiй засобiв перевезення диких тварин;

     визначення належностi лiсових територiй до пралiсiв, квазiпралiсiв, природних лiсiв;

     забезпечення збереження бiологiчного i ландшафтного рiзноманiття, територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду України, формування нацiональної екологiчної мережi;

     86) аналiзує, узагальнює iнформацiю про опустелювання та деградацiю земель, готує та затверджує вiдповiднi звiти, а також подає iнформацiю Постiйному секретарiату Конвенцiї ООН про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають вiд серйозної посухи та/або опустелювання, особливо в Африцi;

     87) погоджує проекти землеустрою щодо органiзацiї i встановлення меж територiй природно-заповiдного фонду та iншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреацiйного, iсторико-культурного, лiсогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використаннi земель та їх режимоутворюючих об'єктiв (у разi наявностi територiй чи об'єктiв природно-заповiдного фонду загальнодержавного значення, земель оздоровчого, рекреацiйного призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон);

     88) надає в межах повноважень, передбачених законом, до складу документацiї iз землеустрою iнформацiю про обмеження у використаннi земель, додержання режиму охорони та використання вiдповiдної територiї та вимоги природоохоронного законодавства;

(пiдпункт 88 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.12.2021р. N 1417)

     89) погоджує рiшення обласних, Київської, Севастопольської мiських держадмiнiстрацiй про надання лiсiв у постiйне користування;

     90) здiйснює погодження рiшення про встановлення лiмiту використання лiсових ресурсiв пiд час здiйснення побiчних лiсових користувань та лiсових ресурсiв пiд час заготiвлi другорядних лiсових матерiалiв;

     91) здiйснює погодження рiшення про:

     вирубування дерев i чагарникiв;

     переведення земельних лiсових дiлянок до нелiсових земель у цiлях, пов'язаних з веденням лiсового господарства;

     встановлення максимальних норм безоплатного збору дикорослих трав'яних рослин, квiтiв, ягiд, горiхiв, грибiв;

     92) реалiзує державну полiтику у сферi захисту диких, домашнiх, безпритульних тварин вiд жорстокого поводження та координує iншi органи виконавчої влади у сферi захисту тварин вiд жорстокого поводження, а також сприяє роботi громадських органiзацiй з контролю у цiй сферi; отримує iнформацiю щодо видiв диких тварин, чисельнiсть яких пiдлягає регулюванню, порядку проведення вiдповiдних заходiв щодо регулювання їх чисельностi;

     93) видає, анулює, здiйснює переоформлення документiв дозвiльного характеру на:

     спецiальне використання об'єктiв тваринного свiту;

     спецiальне використання природних рослинних ресурсiв;

     переселення тварин у новi мiсця перебування, аклiматизацiю нових для фауни України видiв диких тварин, а також здiйснення заходiв щодо схрещування диких тварин;

     утримання диких тварин у неволi;

     iмпорт та експорт зразкiв видiв дикої фауни i флори, сертифiкатiв на пересувнi виставки, реекспорт та iнтродукцiю з моря зазначених зразкiв, крiм осетрових риб i виробленої з них продукцiї, якi є об'єктами регулювання Конвенцiї про мiжнародну торгiвлю видами дикої фауни i флори, що перебувають пiд загрозою зникнення;

     спецiальне використання (добування, збирання) об'єктiв, якi занесенi до Червоної книги України;

     право займатися розведенням у напiввiльних умовах чи в неволi видiв тварин, якi занесенi до Червоної книги України;

     проведення державних апробацiй (випробувань) генетично модифiкованих органiзмiв у вiдкритiй системi;

     вивiльнення генетично модифiкованих органiзмiв у вiдкритiй системi;

     транзитне перемiщення не зареєстрованих в Українi генетично модифiкованих органiзмiв;

     94) здiйснює процедуру надання попередньої обґрунтованої згоди щодо можливостi транскордонного перемiщення генетично модифiкованих органiзмiв, призначених для умисного введення в навколишнє природне середовище вiдповiдно до вимог Картахенського протоколу про бiобезпеку та Конвенцiї про бiологiчне рiзноманiття;

     95) здiйснює державну реєстрацiю засобiв захисту рослин, отриманих з використанням генетично модифiкованих органiзмiв;

     96) затверджує нормативи спецiального використання природних рослинних ресурсiв та розрахунковi лiсосiки заготiвлi деревини, погоджує матерiали лiсовпорядкування;

     97) здiйснює погодження подiлу лiсiв на категорiї та видiлення особливо захисних лiсових дiлянок;

     98) створює мережу дослiдних земельних дiлянок та дiлянок з еталонними ґрунтами з метою проведення на них необхiдних спостережень, вимiрювань та обстежень екологiчного стану земель, змiни показникiв корисних властивостей ґрунтiв пiд впливом господарської та iнших видiв дiяльностi для проведення монiторингу земель на нацiональному рiвнi;

     99) веде державний облiк i кадастр рослинного i тваринного свiту;

     100) веде Червону та Зелену книги України;

     101) здiйснює управлiння формуванням, збереженням i використанням нацiональної екологiчної мережi;

     102) забезпечує у сферi органiзацiї охорони та використання природно-заповiдного фонду нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, з питань:

     спецiального використання природних ресурсiв у межах територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     ведення державного кадастру територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     дiяльностi служби державної охорони природно-заповiдного фонду;

     наукової, рекреацiйної, еколого-освiтньої дiяльностi природних та бiосферних заповiдникiв та нацiональних природних паркiв;

     економiчного обґрунтування розвитку природно-заповiдного фонду, а також економiчної оцiнки природних комплексiв i об'єктiв, якi входять до його складу;

     ведення паспорта водно-болотного угiддя мiжнародного значення;

     визначення належностi територiй до пралiсових пам'яток природи;

     103) затверджує лiмiти на використання природних ресурсiв у межах територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду загальнодержавного значення;

     104) веде державний кадастр територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     105) забезпечує вiдповiдно до компетенцiї вiдображення в Iнтернетi геопросторових даних та метаданих, а також безперешкодний доступ користувачiв до Державного кадастру територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, у тому числi:

     забезпечує замовлення, створення, використання, оновлення, оприлюднення та виконання iнших дiй з геопросторовими даними та метаданими для територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, їх функцiональних та охоронних зон, територiй, зарезервованих з метою наступного заповiдання, територiї Смарагдової мережi, водно-болотних угiдь мiжнародного значення, бiосферних резерватiв програми ЮНЕСКО "Людина i бiосфера", об'єктiв всесвiтньої спадщини ЮНЕСКО;

     забезпечує актуальнiсть, достовiрнiсть, обґрунтованiсть, повноту, точнiсть, вiдкритiсть, iнтероперабельнiсть геопросторових даних та метаданих щодо територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, їх функцiональних та охоронних зон, територiй, зарезервованих з метою наступного заповiдання, територiї Смарагдової мережi, водно-болотних угiдь мiжнародного значення, бiосферних резерватiв програми ЮНЕСКО "Людина i бiосфера", об'єктiв всесвiтньої спадщини ЮНЕСКО;

     забезпечує доступ до своїх геопросторових даних та метаданих, iнформацiйну взаємодiю з iншими держателями даних, у тому числi за допомогою сервiсiв геопорталiв щодо територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, їх функцiональних та охоронних зон, територiй, зарезервованих з метою наступного заповiдання, територiї Смарагдової мережi, водно-болотних угiдь мiжнародного значення, бiосферних резерватiв програми ЮНЕСКО "Людина i бiосфера", об'єктiв всесвiтньої спадщини ЮНЕСКО;

     106) бере участь у формуваннi науково-технiчної полiтики та координує її реалiзацiю у сферi органiзацiї охорони та використання природно-заповiдного фонду, зокрема узагальнення результатiв наукових дослiджень на територiях природних та бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв; затвердження порядку пiдготовки та програми Лiтопису природи для заповiдникiв та нацiональних природних паркiв; затвердження програм i планiв науково-дослiдних робiт на територiях та об'єктах природно-заповiдного фонду; розроблення наукових основ охорони, вiдтворення i використання природних ресурсiв та особливо цiнних об'єктiв;

     107) визначає склад, завдання та порядок дiяльностi наукових i науково-технiчних рад природних заповiдникiв, бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв та ботанiчних садiв, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля;

     108) здiйснює:

     управлiння охороною i використанням територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, службою державної охорони природно-заповiдного фонду;

     пiдготовку i подання пропозицiй щодо створення, оголошення нових територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, а також змiни меж, категорiї та скасування статусу iснуючих територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     109) затверджує положення про територiї та об'єкти природно-заповiдного фонду загальнодержавного значення, а також положення про територiї та об'єкти, якi мають особливу екологiчну, наукову, естетичну, господарську, а також iсторико-культурну цiннiсть;

     110) затверджує проекти органiзацiї територiї природних та бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв, ботанiчних садiв загальнодержавного значення, проекти утримання та реконструкцiї паркiв-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; затверджує технiчнi завдання на розроблення проектiв органiзацiї територiї природних та бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, та погоджує технiчнi завдання на розроблення проектiв органiзацiї територiї природних та бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв, що належать до сфери управлiння iнших установ та органiзацiй;

     111) погоджує проекти органiзацiї територiй дендрологiчних, зоологiчних паркiв та ботанiчних садiв загальнодержавного значення, проекти утримання та реконструкцiї паркiв - пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, що не належать до сфери управлiння Мiндовкiлля;

     112) затверджує положення про екологiчнi фонди природних, бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв, ботанiчних садiв, дендрологiчних паркiв i зоологiчних паркiв;

     113) погоджує призначення керiвникiв спецiальних адмiнiстрацiй природних та бiосферних заповiдникiв, нацiональних природних паркiв, ботанiчних садiв, дендрологiчних та зоологiчних паркiв загальнодержавного значення, а також регiональних ландшафтних паркiв;

     114) забезпечує розроблення проектiв створення, оголошення, змiни меж, категорiї та скасування статусу територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду загальнодержавного значення; проектiв резервування цiнних для заповiдання природних територiй та об'єктiв; розглядає та схвалює клопотання про необхiднiсть створення чи оголошення територiй та об'єктiв загальнодержавного значення; погоджує змiну меж, категорiї та скасування статусу територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду; забезпечує органiзацiю створення природоохоронних територiй мiжнародного значення;

     115) органiзовує встановлення в натурi (на мiсцевостi) меж територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду;

     116) погоджує встановлення плати за вiдвiдування територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду установам природно-заповiдного фонду загальнодержавного значення та установам природно-заповiдного фонду, утвореним у зонi вiдчуження, зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення;

     117) забезпечує у сферi охорони та вiдтворення вод (поверхневих, пiдземних, морських), рацiонального використання водних ресурсiв, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, з питань:

     розроблення державних цiльових, мiждержавних програм використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв;

     затвердження правил, нормативiв, норм з охорони та вiдтворення вод (поверхневих, пiдземних, морських), рацiонального використання водних ресурсiв, аналiзу практики їх застосування;

     встановлення лiмiтiв забору, використання води та лiмiтiв скидання забруднюючих речовин у воднi об'єкти;

     розроблення методик та методичних вказiвок щодо встановлення технологiчних нормативiв;

     встановлення порядку видачi дозволiв на спецiальне водокористування, днопоглиблювальнi роботи, прокладання кабелiв, трубопроводiв та iнших комунiкацiй на землях водного фонду, а також порядку розроблення та затвердження нормативiв гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у воднi об'єкти та перелiку забруднюючих речовин, скидання яких у воднi об'єкти нормується, розроблення та затвердження критерiїв оцiнки забруднення пiдземних горизонтiв водних об'єктiв;

     встановлення порядку обмiну документами в електроннiй формi пiд час видачi дозволу на спецiальне водокористування;

     встановлення форми дозволу на спецiальне водокористування та заяви для його отримання, а також форми нормативного розрахунку водокористування i водовiдведення;

     визначення порядку розроблення та форми паспорта водного об'єкта;

     розроблення методики визначення розмiру плати за наданi в оренду воднi об'єкти;

     встановлення типової форми договору оренди водних об'єктiв;

     визначення порядку ведення державного облiку водокористування;

     органiзацiї та здiйснення державного монiторингу вод;

     затвердження меж районiв рiчкових басейнiв, суббасейнiв та водогосподарських дiлянок;

     видiлення суббасейнiв та водогосподарських дiлянок у межах встановлених районiв рiчкових басейнiв;

     затвердження типового положення про басейновi ради;

     визначення порядку розроблення водогосподарських балансiв;

     розроблення методики вiднесення масиву поверхневих вод до одного з класiв екологiчного та хiмiчного станiв масиву поверхневих вод, а також вiднесення штучного або iстотно змiненого масиву поверхневих вод до одного з класiв екологiчного потенцiалу штучного або iстотно змiненого масиву поверхневих вод;

     розроблення методики вiднесення масиву пiдземних вод до одного з класiв кiлькiсного та хiмiчного станiв масиву пiдземних вод;

     визначення перелiку забруднюючих речовин для визначення хiмiчного стану масивiв поверхневих i пiдземних вод та екологiчного потенцiалу штучного або iстотно змiненого масиву поверхневих вод;

     розроблення методики визначення масивiв поверхневих та пiдземних вод;

     118) розробляє державнi цiльовi, мiждержавнi програми використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв, розробляє i органiзовує запровадження у встановленому порядку органiзацiйно-економiчних заходiв щодо забезпечення охорони i використання вод та вiдтворення водних ресурсiв;

     119) погоджує технологiчнi проекти повернення супутньо-пластових вод нафтогазових родовищ до пiдземних горизонтiв;

     120) здiйснює загальну координацiю та органiзацiю державного монiторингу вод, науково-методичне забезпечення державного монiторингу вод, розробляє та затверджує програму державного монiторингу вод;

     121) забезпечує у сферi розвитку водного господарства нормативно-правове регулювання а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, з питань:

(абзац перший пiдпункту 121 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.05.2021р. N 539)

     визначення порядкiв, правил, умов, нормативiв, норм у сферi розвитку водного господарства, проведення аналiзу практики їх застосування;

(абзац другий пiдпункту 121 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.05.2021р. N 539)

     органiзацiї та проведення монiторингу зрошуваних та осушуваних земель;

     ведення Державного водного кадастру за роздiлом "Поверхневi води" у частинi облiку поверхневих водних об'єктiв та за роздiлом "Водокористування";

     абзац п'ятий пiдпункту 121 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.05.2021р. N 539)

     122) забезпечує у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, з питань:

     ведення облiку робiт i дослiджень, пов'язаних з геологiчним вивченням надр;

     визначення правил розробки нафтових i газових родовищ;

     ведення централiзованого облiку видобутку нафти, природного газу, газового конденсату, супутньої пластової води, а також закачки в пласти води та газу;

     ведення облiку нафтових i газових свердловин та облiку обсягу погашених i видобутих корисних копалин, їх втрат, а також форм звiтностi щодо облiку запасiв корисних копалин для ведення державного облiку родовищ, запасiв i проявiв корисних копалин;

     визначення порядку облiку, зберiгання та користування матерiалами державного iнформацiйного геологiчного фонду;

     визначення порядку розробки кондицiй на мiнеральну сировину;

     проведення державної експертизи та оцiнки запасiв корисних копалин;

     визначення змiсту, оформлення i порядку подання на розгляд в установленому порядку геолого-економiчної оцiнки родовищ металiчних i неметалiчних корисних копалин;

     визначення порядкiв:

     - надання спецiальних дозволiв на користування надрами;

     - проведення аукцiонiв з продажу спецiальних дозволiв на користування надрами;

     - погодження надання надр у користування;

     встановлення першовiдкривачiв родовищ корисних копалин та грошової винагороди за вiдкриття нових родовищ корисних копалин, що мають промислове значення;

     проведення фундаментальних та прикладних наукових дослiджень, пов'язаних з розробленням i впровадженням у виробництво наукових i методичних основ прогнозування, пошуком та розвiдкою родовищ корисних копалин, прогнозуванням змiн геологiчного середовища та iншими потребами геологiчного вивчення надр, зокрема щодо:

     - стадiй геологорозвiдувальних робiт;

     - порядку органiзацiї та здiйснення розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;

     - ведення Державної еколого-геологiчної карти;

     розпорядження геологiчною iнформацiєю;

     функцiонування каталогу вiдомостей про геологiчну iнформацiю; функцiонування Державного сховища геологiчної iнформацiї та кам'яного матерiалу i порядку передачi до нього первинної геологiчної iнформацiї;

     функцiонування електронного кабiнету надрокористувача;

     ведення Державного водного кадастру за роздiлом "Пiдземнi води";

     органiзацiї оформлення Держгеонадрами матерiалiв про адмiнiстративнi правопорушення та накладення адмiнiстративних стягнень;

     здiйснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр;

     123) здiйснює подання щодо вiднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та мiсцевого значення;

     124) надає пропозицiї щодо надання чи продовження строку дiї спецiальних дозволiв на користування надрами та пропозицiї щодо визначення перелiку дiлянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукцiон, з одночасним зазначенням умов, за яких можливе надрокористування на запропонованих дiлянках надр, у частинi дотримання вимог природоохоронного законодавства або обґрунтованi пропозицiї щодо неможливостi надрокористування на запропонованих дiлянках надр з дотриманням вимог природоохоронного законодавства;

     125) погоджує розмiщення будь-яких технологiчних споруд для користування нафтогазоносними надрами протягом усього строку дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами в межах територiальних вод та виключної (морської) економiчної зони України;

     126) погоджує особливий режим ведення робiт на дiлянках нафтогазоносних надр, що знаходяться в межах територiальних вод та виключної (морської) економiчної зони України i на використання яких отримано спецiальний дозвiл;

     127) погоджує склад аукцiонного комiтету з продажу спецiальних дозволiв на користування надрами;

     128) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв з питань:

     органiзацiї та проведення перевiрок оформлення матерiалiв про адмiнiстративнi правопорушення;

     розрахункiв розмiрiв вiдшкодування збиткiв, завданих державi внаслiдок порушення вимог законодавства у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв;

     технiчної експлуатацiї установок очистки газу;

     визначення порядку перевiрки, взяття проб води та проведення їх аналiзу;

     визначення правил охорони внутрiшнiх морських вод i територiального моря вiд забруднення та засмiчення;

     взаємодiї з Держгеонадрами та iншими органами державного контролю;

     взаємодiї iз забезпечення дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разi виявлення випадкiв скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторiї порту, портопунктiв та мiсць базування суден;

     здiйснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв, зокрема вимог законодавства про охорону, захист, використання та вiдтворення лiсiв, про охорону, використання i вiдтворення водних бiоресурсiв, пiд час ведення мисливського господарства та здiйснення полювання;

     здiйснення у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон перевiрки дотримання вимог законодавства про радiацiйну безпеку у разi виявлення органом (пiдроздiлом) Держприкордонслужби транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна з перевищенням допустимого рiвня iонiзуючого випромiнювання та надання дозволу або заборони на пропуск через державний кордон транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна за результатами такої перевiрки;

     перемiщення (перевезення), експорту (реекспорту), iмпорту, вилучення, набуття у власнiсть, користування, оренди об'єктiв тваринного свiту, торгiвлi ними, зокрема тими, що занесенi до Червоної книги України та перебувають пiд захистом Конвенцiї про мiжнародну торгiвлю видами дикої фауни i флори, що перебувають пiд загрозою зникнення;

     129) встановлює порядок планування i контролю за виконанням науково-дослiдних та дослiдно-конструкторських робiт у визначенiй сферi та впровадженням їх результатiв;

     130) органiзовує проведення монiторингу навколишнього природного середовища, забезпечує функцiонування загальнодержавної iнформацiйно-аналiтичної системи монiторингу довкiлля;

     131) створює i забезпечує роботу мережi загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення доступу до екологiчної iнформацiї;

     132) визначає екологiчнi показники для проведення оцiнки стану навколишнього природного середовища та методичнi вказiвки щодо їх застосування;

     133) визначає реєстри складових мережi спостережень державної системи монiторингу навколишнього природного середовища;

     134) розробляє методики проведення монiторингу навколишнього природного середовища, зокрема суб'єктами господарювання, дiяльнiсть яких призводить або може призвести до погiршення стану навколишнього природного середовища;

     135) готує i подає на розгляд Верховної Ради України щорiчну Нацiональну доповiдь про стан навколишнього природного середовища в Українi;

     136) забезпечує впровадження механiзмiв сталого розвитку з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     137) видає сертифiкати на право проведення екологiчного аудиту, веде реєстр екологiчних аудиторiв та юридичних осiб, що мають право на проведення екологiчного аудиту;

     138) затверджує положення про сертифiкацiю екологiчних аудиторiв та про ведення реєстру екологiчних аудиторiв;

     139) здiйснює методичне забезпечення органiзацiї еколого-аудиторської дiяльностi та проведення екологiчного аудиту;

     140) розробляє стратегiчнi, програмно-плановi документи та забезпечує їх реалiзацiю;

     141) забезпечує виконання законодавства з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     142) бере в межах повноважень, передбачених законом, участь у плануваннi та здiйсненнi заходiв iз запобiгання виникненню надзвичайних ситуацiй i реагування на них;

     143) здiйснює спiвпрацю з iнститутами громадянського суспiльства, забезпечує участь громадськостi у формуваннi та реалiзацiї державної полiтики з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     144) реалiзує в межах повноважень, передбачених законом, державну полiтику у сферi волонтерської дiяльностi щодо здiйснення заходiв, пов'язаних з охороною навколишнього природного середовища;

     145) забезпечує iнформування громадськостi про формування та реалiзацiю державної полiтики з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     146) затверджує положення про громадський контроль у сферi охорони навколишнього природного середовища;

     147) встановлює порядок надання iнформацiї про стан навколишнього природного середовища i порядок органiзацiї та проведення публiчних слухань або вiдкритих засiдань з охорони навколишнього природного середовища;

     148) бере участь у формуваннi нацiональної системи науково-технiчної iнформацiї;

     149) сприяє залученню iнвестицiй у сферу охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв, охорони атмосферного повiтря та озонового шару та запобiгання зростанню рiвня глобального потеплiння, змiну клiмату, екологiчної та вiдповiдно до своєї компетенцiї бiологiчної, генетичної та радiацiйної безпеки, охорони та рацiонального використання земель, органiзацiї охорони та використання природно-заповiдного фонду та оцiнки впливу на довкiлля, зокрема оцiнки транскордонного впливу на довкiлля;

     150) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актiв, видає нормативно-правовi акти в межах повноважень, передбачених законом, у сферi лiсового господарства з питань:

     розроблення та органiзацiї виконання державних цiльових, галузевих та iнших програм охорони, захисту, використання та вiдтворення лiсiв;

     визначення прiоритетних напрямiв та стратегiї розвитку у сферi лiсових вiдносин;

     умов ведення лiсового господарства, якiсних та кiлькiсних показникiв оцiнки дiяльностi в цiй сферi;

     ведення лiсовпорядкування;

     органiзацiї та проведення лiсової сертифiкацiї;

     визначення протипожежних та iнших заходiв, спрямованих на збереження, охорону та захист лiсiв, вимог щодо складення планiв цих заходiв;

     ведення Державного лiсового кадастру та облiку лiсiв;

     видачi сертифiката про походження лiсоматерiалiв та виготовлених з них пиломатерiалiв;

     проведення монiторингу внутрiшнього споживання вiтчизняних лiсоматерiалiв необроблених, а також здiйснення контролю за неперевищенням обсягу внутрiшнього споживання вiтчизняних лiсоматерiалiв необроблених;

     151) визначає прiоритетнi напрями та стратегiї розвитку у сферi лiсових вiдносин, розробляє та органiзовує виконання державних цiльових, галузевих та iнших програм охорони, захисту, використання та вiдтворення лiсiв та бере участь у розробленнi загальнодержавних, державних i регiональних (мiсцевих) програм з охорони, захисту, використання та вiдтворення лiсiв;

     152) визначає зону авiацiйної охорони i захисту лiсiв;

     153) пiдпункт 153 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.02.2021р. N 124)

     154) пiдпункт 154 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.02.2021р. N 124)

     155) пiдпункт 155 пункту 4 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.02.2021р. N 124)

     156) у сферi мисливського господарства:

     здiйснює державне регулювання у галузi мисливського господарства та полювання;

     органiзовує роботи з охорони, використання i вiдтворення мисливських тварин, збереження та полiпшення стану мисливських угiдь;

     розробляє та приймає в межах своїх повноважень нормативно-правовi акти з питань ведення мисливського господарства та полювання, мисливського собакiвництва, використання ловчих звiрiв i птахiв;

     встановлює вiдповiдно до законодавства обмеження щодо використання державного мисливського фонду;

     розробляє проекти лiмiтiв та норми використання мисливських тварин, встановлює строки здiйснення полювання;

     визначає вартiсть лiцензiй на добування мисливських тварин;

     подає документи з питань надання у користування мисливських угiдь;

     готує проекти планiв переселення мисливських тварин, органiзовує роботу з їх штучного вiдтворення;

     затверджує правила державного облiку мисливських тварин i обсяги їх добування;

     встановлює порядок видачi паспортiв на собак мисливських порiд, iнших ловчих звiрiв i птахiв, затверджує нормативну документацiю з мисливського собакiвництва (iнструкцiї, положення, правила випробувань);

     встановлює порядок видачi посвiдчень мисливця i щорiчних контрольних карток облiку добутої дичини i порушень правил полювання, розробляє та затверджує вiдповiднi навчальнi програми з питань мисливського господарства та полювання;

     органiзовує роботу з упорядкування мисливських угiдь, визначає їх пропускну спроможнiсть;

     встановлює розмiр плати за видачу посвiдчення мисливця та щорiчної контрольної картки облiку добутої дичини i порушень правил полювання;

     встановлює форму договору про умови ведення мисливського господарства;

     встановлює строки натаскування, наганяння, вимуштрування, польових випробувань i змагань мисливських собак;

     встановлює норми вiдстрiлу iнших мисливських тварин, вiднесених до державного мисливського фонду;

     регулює добування мисливських тварин для наукових цiлей, переселення в новi мiсця перебування, а також збирання пташиних яєць;

     встановлює порядок реєстрацiї мисливських трофеїв, форму та порядок видачi трофейних листiв;

     затверджує положення про громадських мисливських iнспекторiв;

     затверджує такси для обчислення розмiру вiдшкодування збиткiв, завданих унаслiдок порушення законодавства в галузi мисливського господарства та полювання;

     157) подає пропозицiї щодо обсягiв державного замовлення на пiдготовку, перепiдготовку та пiдвищення квалiфiкацiї фахiвцiв з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     158) органiзовує наукову, науково-технiчну, iнвестицiйну, iнформацiйну, видавничу дiяльнiсть, пропагування досягнень i передового досвiду з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля, сприяє створенню i впровадженню сучасних iнформацiйних технологiй та комп'ютерних мереж;

     1581) вносить Кабiнетовi Мiнiстрiв України пропозицiї щодо застосування, скасування та внесення змiн до запровадження додаткових обмежувальних заходiв у сферi екологiчного контролю в установленому порядку;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 1581 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.08.2021р. N 888)

     1582) надає пропозицiї щодо:

     запровадження лiцензування експорту та iмпорту товарiв у разi необхiдностi забезпечення захисту життя, здоров'я тварин або рослин, навколишнього природного середовища;

     заборони iмпорту або транзиту будь-яких товарiв, про якi заздалегiдь вiдомо, що вони можуть завдати шкоди тваринному свiту та рослинам або призвести до заподiяння шкоди навколишньому природному середовищу, якщо стосовно транзитних товарiв не вжито необхiдних заходiв для запобiгання такiй шкодi, експорту природних ресурсiв, якi вичерпуються, якщо обмеження також застосовуються до внутрiшнього споживання або виробництва;

     застосування екологiчних заходiв, стандартiв та вимог до товарiв, що iмпортуються в Україну;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 1582 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.08.2021р. N 888)

     159) передає вiдповiдно до законодавства правоохоронним органам матерiали про виявленi правопорушення;

     160) виступає замовником науково-дослiдних робiт з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     161) органiзовує роботу iз впровадження систем екологiчного управлiння, екологiчної сертифiкацiї та маркування;

     162) бере участь у справах, дiє в судах України вiд iменi та в iнтересах Мiндовкiлля, забезпечує в установленому порядку самопредставництво Мiндовкiлля в судах та iнших органах через осiб, уповноважених дiяти вiд його iменi, у тому числi через посадових (службових) осiб юридичної служби Мiндовкiлля або iнших уповноважених осiб, а також забезпечує представництво iнтересiв Мiндовкiлля в судах та iнших органах через представникiв;

     1621) є держателем Єдиної екологiчної платформи "ЕкоСистема";

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 1621 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11.10.2021р. N 1065)

     163) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.

     5. Мiндовкiлля з метою органiзацiї своєї дiяльностi:

     1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здiйснення заходiв щодо запобiгання корупцiї i контроль за їх реалiзацiєю в апаратi Мiндовкiлля, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери його управлiння, та господарському товариствi, щодо якого Мiндовкiлля здiйснює управлiння корпоративними правами держави;

     2) здiйснює добiр кадрiв в апарат Мiндовкiлля i на посади керiвникiв пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери його управлiння, органiзовує роботу з пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв апарату Мiндовкiлля;

     3) органiзовує планово-фiнансову роботу в апаратi Мiндовкiлля, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери його управлiння, здiйснює контроль за використанням фiнансових i матерiальних ресурсiв, забезпечує органiзацiю та вдосконалення бухгалтерського облiку;

     4) забезпечує ефективне i цiльове використання бюджетних коштiв;

     5) здiйснює в межах повноважень, передбачених законом, разом з вiдповiдними центральними органами виконавчої влади контроль за цiльовим використанням бюджетних коштiв, передбачених для реалiзацiї проектiв, виконання програм, зокрема мiжнародних;

     6) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом:

     реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, здiйснення контролю за її збереженням в апаратi Мiндовкiлля, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери його управлiння;

     захист iнформацiї з обмеженим доступом, а також технiчний захист iнформацiї, контроль за її збереженням;

     виконання завдань з мобiлiзацiйної пiдготовки та мобiлiзацiйної готовностi держави;

     7) органiзовує ведення дiловодства та архiвне зберiгання документiв.

     6. Мiндовкiлля для виконання покладених на нього завдань має право:

     1) залучати в установленому порядку спецiалiстiв центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, пiдприємств, установ та органiзацiй (за погодженням з їх керiвниками), вчених, представникiв iнститутiв громадянського суспiльства (за згодою) для розгляду питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     2) одержувати безоплатно вiд мiнiстерств, iнших центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування необхiднi для виконання покладених на нього завдань iнформацiю, документи i матерiали, зокрема вiд органiв статистики - статистичнi данi;

     3) скликати наради, утворювати комiсiї та робочi групи, проводити науковi конференцiї, семiнари з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     4) користуватися вiдповiдними iнформацiйними базами даних державних органiв, державною системою урядового зв'язку та iншими технiчними засобами.

     7. Мiндовкiлля у процесi виконання покладених на нього завдань взаємодiє в установленому порядку з iншими державними органами, допомiжними органами i службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та iншими допомiжними органами, утвореними Кабiнетом Мiнiстрiв України, органами мiсцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спiлками, профспiлками та органiзацiями роботодавцiв, вiдповiдними органами iноземних держав i мiжнародних органiзацiй, а також пiдприємствами, установами та органiзацiями.

     8. Мiндовкiлля у межах повноважень, передбачених законом, на основi i на виконання Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актiв Кабiнету Мiнiстрiв України видає накази, органiзовує i контролює їх виконання.

     Накази Мiндовкiлля, якi вiдповiдно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi".

     Нормативно-правовi акти Мiндовкiлля пiдлягають державнiй реєстрацiї в установленому законодавством порядку.

     Накази Мiндовкiлля, виданi в межах повноважень, передбачених законом, обов'язковi для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територiальними органами, мiсцевими держадмiнiстрацiями, органами влади Автономної Республiки Крим, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами та органiзацiями незалежно вiд форми власностi та громадянами.

     9. Мiндовкiлля очолює Мiнiстр, який призначається на посаду за поданням Прем'єр-мiнiстра України i звiльняється з посади Верховною Радою України.

     Мiнiстр має першого заступника, заступникiв, якi призначаються на посаду i звiльняються з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Прем'єр-мiнiстра України вiдповiдно до пропозицiй Мiнiстра.

     10. Мiнiстр:

     1) очолює Мiндовкiлля, здiйснює керiвництво його дiяльнiстю;

     2) спрямовує i координує здiйснення iншими центральними органами виконавчої влади заходiв з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     3) спрямовує i координує дiяльнiсть визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України центральних органiв виконавчої влади, зокрема:

     забезпечує формування державної полiтики у вiдповiднiй сферi та контролює її реалiзацiю;

     погоджує та подає на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України розробленi центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, проекти законiв, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України;

     визначає прiоритетнi напрями роботи центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани роботи таких органiв;

     погоджує структуру апарату центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     видає обов'язковi для виконання центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, накази та доручення з питань, що належать до сфери дiяльностi таких органiв;

     погоджує призначення на посаду i звiльнення з посади керiвникiв i заступникiв керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     погоджує призначення на посаду i звiльнення з посади керiвникiв i заступникiв керiвникiв територiальних органiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     погоджує пропозицiї керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, щодо утворення, реорганiзацiї, лiквiдацiї їх територiальних органiв як юридичних осiб публiчного права та вносить на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України вiдповiднi подання;

     погоджує утворення, реорганiзацiю, лiквiдацiю територiальних органiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, як структурних пiдроздiлiв апарату таких органiв;

     порушує перед Кабiнетом Мiнiстрiв України питання щодо скасування актiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, повнiстю чи в окремiй частинi;

     доручає керiвникам центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, скасувати акти їх територiальних органiв повнiстю чи в окремiй частинi, а у разi вiдмови скасовує такi акти повнiстю чи в окремiй частинi;

     порушує перед Кабiнетом Мiнiстрiв України питання щодо притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, та їх заступникiв;

     iнiцiює питання щодо притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi керiвникiв структурних пiдроздiлiв апарату центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, їх територiальних органiв та їх заступникiв, а також керiвникiв пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння таких органiв;

     iнiцiює питання щодо проведення службового розслiдування стосовно керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, їх заступникiв, iнших державних службовцiв i працiвникiв апарату центральних органiв виконавчої влади, їх територiальних органiв, а також пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння таких органiв;

     приймає рiшення щодо проведення перевiрки дiяльностi центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, та їх територiальних органiв;

     заслуховує звiти про виконання покладених на центральнi органи виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, завдань та планiв їх роботи;

     визначає структурний пiдроздiл апарату Мiндовкiлля, що вiдповiдає за взаємодiю з центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     визначає посадових осiб Мiндовкiлля, якi включаються до складу колегiй центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     визначає порядок обмiну iнформацiєю мiж Мiндовкiлля та центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, перiодичнiсть її подання;

     вирiшує iншi питання, пов'язанi iз спрямуванням i координацiєю дiяльностi центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     4) визначає прiоритети роботи Мiндовкiлля, шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи Мiндовкiлля, звiти про їх виконання;

     5) вiдповiдно до межах компетенцiї органiзовує та контролює виконання Мiндовкiлля Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України;

     6) подає на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України проекти законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, розробником яких є Мiндовкiлля;

     7) погоджує проекти законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, що надходять на погодження до Мiндовкiлля;

     8) забезпечує виконання зобов'язань, взятих за мiжнародними договорами України;

     9) веде переговори i пiдписує мiжнароднi договори України у межах наданих йому повноважень;

     10) представляє в установленому порядку проекти законiв України, розробником яких є Мiндовкiлля та центральнi органи виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, i доповiдає з iнших питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля, пiд час їх розгляду на пленарних засiданнях Верховної Ради України;

     11) вносить Прем'єр-мiнiстровi України пропозицiї щодо призначення на посади першого заступника, заступникiв Мiнiстра;

     12) органiзовує внутрiшнiй контроль i внутрiшнiй аудит та забезпечує їх здiйснення в Мiндовкiлля, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери його управлiння;

     13) представляє Мiндовкiлля у публiчно-правових вiдносинах з iншими органами, пiдприємствами, установами та органiзацiями в Українi та за її межами;

     14) за згодою керiвникiв залучає державних службовцiв та працiвникiв мiнiстерств, iнших центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй до розгляду питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     15) вносить на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України пропозицiї у разi вмотивованої вiдмови Голови Верховної Ради Автономної Республiки Крим, Голови Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, голови облдержадмiнiстрацiї (пiдтримки головою облдержадмiнiстрацiї вмотивованої вiдмови голови райдержадмiнiстрацiї) погодити призначення керiвника територiального органу центрального органу виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовує i координує Мiнiстр, пiдприємства, установи та органiзацiї, що належить до сфери управлiння Мiндовкiлля, iншого центрального органу виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовує i координує Мiнiстр, про надання Кабiнетом Мiнiстрiв України згоди на призначення такого керiвника;

     16) затверджує положення про самостiйнi структурнi пiдроздiли апарату Мiндовкiлля, визначає персональний склад патронатної служби Мiнiстра;

     17) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi першого заступника, заступникiв Мiнiстра та державного секретаря Мiндовкiлля;

     18) визначає обов'язки першого заступника, заступникiв Мiнiстра, розподiл повноважень Мiнiстра мiж першим заступником, заступниками Мiнiстра, якi вони здiйснюють у разi його вiдсутностi;

     19) порушує в установленому порядку питання щодо присвоєння рангу державного службовця державному секретаревi Мiндовкiлля;

     20) утворює, лiквiдує, реорганiзовує пiдприємства, установи та органiзацiї, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, затверджує положення про них (їх статути), здiйснює у межах своїх повноважень iншi функцiї з управлiння об'єктами державної власностi, що належить до сфери управлiння Мiндовкiлля;

     21) призначає на посаду i звiльняє з посади керiвникiв пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння Мiндовкiлля, приймає рiшення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;

     22) утворює комiсiї, робочi та експертнi групи;

     23) скликає та проводить наради з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля;

     24) приймає рiшення щодо розподiлу бюджетних коштiв, головним розпорядником яких є Мiндовкiлля;

     25) пiдписує накази Мiндовкiлля;

     26) дає обов'язковi для виконання державними службовцями та працiвниками апарату Мiндовкiлля доручення;

     27) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.

     11. Повноваження керiвника державної служби у Мiндовкiлля здiйснює державний секретар Мiндовкiлля.

     Державний секретар Мiндовкiлля є вищою посадовою особою з числа державних службовцiв Мiндовкiлля. Державний секретар Мiндовкiлля пiдзвiтний i пiдконтрольний Мiнiстровi.

     Державний секретар Мiндовкiлля призначається на посаду i звiльняється з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до законодавства про державну службу.

     12. Державний секретар Мiндовкiлля вiдповiдно до покладених на нього завдань:

     1) органiзовує роботу апарату Мiндовкiлля;

     2) забезпечує пiдготовку пропозицiй щодо виконання завдань Мiндовкiлля та подає їх на розгляд Мiнiстра;

     3) органiзовує та контролює виконання апаратом Мiндовкiлля Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, наказiв Мiндовкiлля та доручень Мiнiстра, його першого заступника, заступникiв, звiтує про їх виконання;

     4) готує та подає Мiнiстровi для затвердження плани роботи Мiндовкiлля, звiтує про їх виконання;

     5) забезпечує реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, контроль за її збереженням в апаратi Мiндовкiлля;

     6) у межах своїх повноважень запитує та одержує в установленому порядку вiд державних органiв, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй в Українi та за її межами безоплатно iнформацiю, документи i матерiали, а вiд органiв державної статистики - статистичну iнформацiю, необхiдну для виконання покладених на Мiндовкiлля завдань;

     7) призначає на посаду i звiльняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовцiв апарату Мiндовкiлля, укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабiнетом Мiнiстрiв України, присвоює їм ранги державних службовцiв, приймає рiшення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;

     8) приймає на роботу i звiльняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працiвникiв апарату Мiндовкiлля, приймає рiшення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;

     9) погоджує у передбачених законом випадках призначення на посаду i звiльнення з посади керiвникiв вiдповiдних структурних пiдроздiлiв обласних, Київської та Севастопольської мiських держадмiнiстрацiй;

     10) призначає на посаду i звiльняє з посади працiвникiв патронатної служби Мiнiстра за його поданням, а також у зв'язку iз звiльненням Мiнiстра;

     11) забезпечує в установленому порядку органiзацiю пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї державних службовцiв та iнших працiвникiв Мiндовкiлля;

     12) представляє Мiндовкiлля як юридичну особу в цивiльно-правових вiдносинах;

     13) дає у межах повноважень, передбачених законом, обов'язковi для виконання державними службовцями та iншими працiвниками Мiндовкiлля доручення;

     14) видає накази органiзацiйно-розпорядчого характеру з питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля, та контролює їх виконання;

     15) вносить подання щодо представлення в установленому порядку державних службовцiв та iнших працiвникiв апарату Мiндовкiлля до вiдзначення державними нагородами України.

     13. На час вiдсутностi державного секретаря Мiндовкiлля чи неможливостi здiйснення ним своїх повноважень з iнших причин його обов'язки виконує один iз керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату Мiндовкiлля вiдповiдно до наказу державного секретаря Мiндовкiлля.

     14. Для погодженого вирiшення питань, що належать до компетенцiї Мiндовкiлля, обговорення найважливiших напрямiв його дiяльностi у Мiндовкiлля може утворюватися колегiя.

     Рiшення колегiї можуть бути реалiзованi шляхом видання вiдповiдного наказу Мiндовкiлля.

     Для розгляду наукових рекомендацiй та проведення фахових консультацiй з основних питань дiяльностi у Мiндовкiлля можуть утворюватися iншi постiйнi або тимчасовi консультативнi, дорадчi та iншi допомiжнi органи.

     Рiшення про утворення чи лiквiдацiю колегiї, iнших постiйних або тимчасових консультативних, дорадчих та iнших допомiжних органiв, їх кiлькiсний та персональний склад, положення про них затверджуються Мiнiстром.

     15. Гранична чисельнiсть державних службовцiв та працiвникiв Мiндовкiлля затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Структура апарату Мiндовкiлля затверджується Мiнiстром.

     Штатний розпис, кошторис Мiндовкiлля затверджується державним секретарем Мiндовкiлля за погодженням з Мiнфiном.

     16. Мiндовкiлля є юридичною особою публiчного права, має печатку iз зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власнi бланки, рахунки в органах Казначейства.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 25 червня 2020 р. N 614

ЗМIНИ,
що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України

     1. У текстi Порядку проведення державних випробувань, державної реєстрацiї та перереєстрацiї, видання перелiкiв пестицидiв i агрохiмiкатiв, дозволених до використання в Українi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 березня 1996 р. N 295 (ЗП України, 1996 р., N 8, ст. 253; Офiцiйний вiсник України, 2004 р., N 24, ст. 1588; 2006 р., N 23, ст. 1720; 2007 р., N 89, ст. 3252; 2010 р., N 75, ст. 2669; 2015 р., N 12, ст. 316, N 78, ст. 2598; 2019 р., N 20, ст. 678; 2020 р., N 2, ст. 55), слова "Мiнекоенерго" та "Мiнприроди" замiнити словом "Мiндовкiлля".

     2. У додатку до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 червня 2001 р. N 702 "Про порядок використання коштiв, отриманих органами державної влади вiд надання ними послуг вiдповiдно до законодавства, та їх розмiри" (Офiцiйний вiсник України, 2001 р., N 26, ст. 1178; 2020 р., N 18, ст. 687) у позицiї "Мiнекоенерго":

     1) у графi "Назва державного органу" слово "Мiнекоенерго" замiнити словом "Мiндовкiлля";

     2) у графi "Вид витрат" слово "Мiнекоенерго" замiнити словом "Мiндовкiлля".

     3. У текстi Положення про Державне агентство водних ресурсiв України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20 серпня 2014 р. N 393 (Офiцiйний вiсник України, 2014 р., N 71, ст. 1995; 2019 р., N 78, ст. 2694), слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля".

     4. У текстi Положення про Державне агентство лiсових ресурсiв України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 8 жовтня 2014 р. N 521 (Офiцiйний вiсник України, 2014 р., N 82, ст. 2333; 2019 р., N 78, ст. 2694), слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля".

     5. У текстi Положення про Державне агентство України з управлiння зоною вiдчуження, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22 жовтня 2014 р. N 564 (Офiцiйний вiсник України, 2014 р., N 86, ст. 2434; 2019 р., N 78, ст. 2694), слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля".

     6. У текстi Положення про Державне агентство рибного господарства України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30 вересня 2015 р. N 895 (Офiцiйний вiсник України, 2015 р., N 90, ст. 3018; 2019 р., N 78, ст. 2694), слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля".

     7. У текстi Положення про Державну службу геологiї та надр України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30 грудня 2015 р. N 1174 (Офiцiйний вiсник України, 2016 р., N 3, ст. 192; 2019 р., N 78, ст. 2694), слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля".

     8. У текстi Положення про Державну екологiчну iнспекцiю України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 квiтня 2017 р. N 275 (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 36, ст. 1131; 2019 р., N 78, ст. 2694), слова "Мiнiстр енергетики та захисту довкiлля" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Мiнiстр захисту довкiлля та природних ресурсiв" у вiдповiдному вiдмiнку, а слово "Мiнекоенерго" - словом "Мiндовкiлля".

     9. У постановi Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13 грудня 2017 р. N 1026 "Про затвердження Порядку передачi документацiї для надання висновку з оцiнки впливу на довкiлля та фiнансування оцiнки впливу на довкiлля та Порядку ведення Єдиного реєстру з оцiнки впливу на довкiлля" (Офiцiйний вiсник України, 2018 р., N 2, ст. 58; 2020 р., N 2, ст. 62):

     1) у Порядку передачi документацiї для надання висновку з оцiнки впливу на довкiлля та фiнансування оцiнки впливу на довкiлля, затвердженому зазначеною постановою:

     пункт 14 пiсля слiв "суб'єктом господарювання)" доповнити словами ", iншi витрати, пов'язанi з утриманням Мiндовкiлля вiдповiдно до законодавства, крiм видаткiв на оплату працi працiвникiв Мiнiстерства, придбання автотранспортних засобiв, меблiв, мобiльних телефонiв та проведення ремонту кабiнетiв";

     у текстi Порядку слово "Мiнекоенерго" замiнити словом "Мiндовкiлля";

     2) у текстi Порядку ведення Єдиного реєстру з оцiнки впливу на довкiлля, затвердженого зазначеною постановою, слово "Мiнприроди" замiнити словом "Мiндовкiлля".

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.