ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо приведення законодавства у сферi охорони прав на сорти рослин та насiнництва i розсадництва у вiдповiднiсть iз положеннями законодавства Європейського Союзу
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Цивiльному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356):
1) пункт 3 частини першої статтi 485 виключити;
2) пункти 1 i 2 частини першої статтi 486 викласти в такiй редакцiї:
"1) автор сорту рослин, породи тварин, селекцiонер сорту рослин, породи тварин;
2) iншi особи, якi набули майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин, породу тварин за правочином чи законом";
3) статтю 488 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 488. Строк чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин, породу тварин
1. Майновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин, породу тварин, засвiдченi патентом, є чинними з дати, наступної за датою їх державної реєстрацiї, за умови пiдтримання чинностi таких прав вiдповiдно до закону.
2. Законом можуть бути встановленi умови тимчасової чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин, породу тварин до набрання ними чинностi вiдповiдно до частини першої цiєї статтi.
3. Строк чинностi виключних майнових прав iнтелектуальної власностi на породу тварин закiнчується в останнiй день тридцятого року, що вiдлiковується пiсля року державної реєстрацiї таких прав.
4. Строк чинностi виключних майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин встановлюється законом".
2. У Законi України "Про охорону прав на сорти рослин" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 23, ст. 163):
1) статтi 1, 3, 31, 5 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 1. Визначення термiнiв
У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
автор сорту - фiзична особа, яка безпосередньо вивела, винайшла чи полiпшила сорт;
авторська винагорода - плата автору сорту за виведення, винайдення чи полiпшення сорту, що сплачується вiдповiдно до умов договору;
база даних сортiв - автоматизована iнформацiйна система, яка складається iз системи взаємопов'язаних електронних ресурсiв та/або реєстрiв. Така система мiстить визначенi цим Законом вiдомостi про сорти, дiї та статус за заявкою на сорт i забезпечує технiчнi можливостi для зберiгання, надання доступу до наявної iнформацiї та здiйснення процедури державної реєстрацiї сорту та прав на сорт за допомогою електронних сервiсiв;
база даних Мiжнародного союзу з охорони нових сортiв рослин (Union internationale pour la Protection des Obtentions Vegetales" (далi - UPOV) - вiдомостi про заявки на сорти рослин, наданi договiрними сторонами Конвенцiї та опублiкованi на офiцiйному веб-сайтi Мiжнародного союзу з охорони нових сортiв рослин;
батькiвськi компоненти - сорти рослин, якi є складовими частинами гiбрида першого поколiння (iнбредна лiнiя, гiбрид), що використовуються для його виведення або вiдтворення;
ботанiчний таксон - таксономiчна категорiя, встановлена для вiдособленої групи рослин, спорiднених мiж собою спiльнiстю ознак, властивостей;
використання сорту - здiйснення однiєї або бiльше дiй щодо насiння та/або садивного матерiалу сорту:
виробництво, вiдтворення та/або доведення до кондицiї з метою розмноження;
пропонування до продажу, продаж та/або iнший комерцiйний обiг;
вивезення за межi митної територiї України або ввезення на митну територiю України, а також зберiгання для будь-якої iз зазначених цiлей;
договiрна сторона Конвенцiї - держава чи мiжурядова органiзацiя, що приєдналася до Мiжнародної конвенцiї з охорони нових сортiв рослин, укладеної 2 грудня 1961 року в м. Женевi, з урахуванням змiн, внесених Додатковими актами вiд 10 листопада 1972 року, 23 жовтня 1978 року i 19 березня 1991 року;
державна реєстрацiя прав на сорт - офiцiйне визнання i засвiдчення державою фактiв виникнення, припинення та у випадках, встановлених законом, передачi прав iнтелектуальної власностi на сорт шляхом внесення вiдповiдних вiдомостей до Державного реєстру патентiв на сорти рослин на пiдставi рiшення Компетентного органу про державну реєстрацiю прав на сорт у порядку, встановленому цим Законом;
державна реєстрацiя сорту - офiцiйне визнання i засвiдчення державою права на поширення сорту шляхом внесення вiдповiдних вiдомостей про сорт до Державного реєстру сортiв рослин, придатних для поширення в Українi, на пiдставi рiшення Компетентного органу про державну реєстрацiю сорту в порядку, встановленому цим Законом;
Державний реєстр патентiв на сорти рослин (далi - Реєстр патентiв) - офiцiйний перелiк сортiв, майновi права iнтелектуальної власностi на якi засвiдчено патентами на сорти, та вiдомостей з патентiв про такi сорти;
Державний реєстр сортiв рослин, придатних для поширення в Українi (далi - Реєстр сортiв), - офiцiйний перелiк сортiв, придатних для поширення в Українi;
експертний висновок за заявкою на сорт (далi - експертний висновок) - документально оформленi результати квалiфiкацiйної експертизи сорту для прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту;
експертний заклад - пiдприємство, установа або органiзацiя, уповноваженi Компетентним органом на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин вiдповiдно до цього Закону;
заявник - особа, яка подала заявку на сорт та/або набула прав заявника у встановленому законом порядку;
об'єкт заявки на сорт - сорт рослин, щодо якого подано заявку;
офiцiйний зразок - посадковий матерiал, що надається для довготривалого зберiгання, а також у цiлях встановлення збереженостi характеристик сорту у порядку, встановленому Компетентним органом;
офiцiйнi джерела iнформацiї про заявки на сорт та сорти рослин - офiцiйнi видання, вiдомостi, опублiкованi на веб-сайтах Компетентного органу та експертного закладу, вiдомостi, опублiкованi в Реєстрi заявок, Реєстрi патентiв, Реєстрi сортiв, Реєстрi представникiв з питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин;
пiдтримувач сорту - особа, яка без набуття прав iнтелектуальної власностi на сорт забезпечує збереженiсть сорту шляхом пiдтримання ознак, визначених пiд час державної реєстрацiї сорту, i яка поширює сорт, що є сортом суспiльного надбання або загальнопоширеним сортом, або поширює сорт в iнших визначених цим Законом випадках;
посадковий матерiал - насiння або садивний матерiал, що вважається придатним для вiдтворення цiлiсних рослин;
представник - особа, яка дiє в iнтересах заявника та/або iнших суб'єктiв прав щодо сорту з метою виконання будь-яких юридичних дiй, право на вчинення яких вона набула на пiдставi правочину або закону;
Реєстр заявок - перелiк офiцiйних вiдомостей про заявки на сорт, що ведеться в електроннiй формi;
Реєстр представникiв з питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин (далi - Реєстр представникiв) - офiцiйний список осiб, якi виступають вiд iменi авторiв сорту, селекцiонерiв, заявникiв, володiльцiв патентiв, власникiв майнового права на поширення сорту, пiдтримувачiв сорту;
селекцiонер - особа, яка вивела, винайшла чи полiпшила сорт; особа, яка має або мала трудовi чи цивiльно-правовi вiдносини з особою, яка вивела, винайшла чи полiпшила сорт (роботодавець, замовник), пов'язанi з виведенням, винайденням чи полiпшенням сорту; особа, яка є правонаступником (спадкоємцем) зазначених осiб;
сорт рослин (далi - сорт) - окрема група рослин (клон, лiнiя, гiбрид першого поколiння, популяцiя) у рамках нижчого з вiдомих ботанiчних таксонiв (рiд, вид, рiзновиднiсть) незалежно вiд того, чи задовольняє вона умови виникнення правової охорони, яку можна визначити ступенем прояву ознак, що є результатом дiяльностi вiдповiдного генотипу або комбiнацiї генотипiв, вiдрiзнити вiд будь-якої iншої групи рослин ступенем прояву принаймнi однiєї iз зазначених ознак i розглядати як єдине цiле з погляду її придатностi для вiдтворення в незмiненому виглядi";
"Стаття 3. Сфера дiї Закону
Цей Закон застосовується щодо сортiв усiх родiв i видiв рослин.
Норми цього Закону щодо визначення придатностi сорту для поширення в Українi, майнового права на поширення сорту в Українi не застосовуються до сортiв рослин, якi використовуються в декоративних цiлях.
Стаття 31. Суб'єкти прав щодо сорту
Суб'єктами прав щодо сорту є:
1) автор;
2) селекцiонер;
3) iншi особи, якi набули права на сорт за законом або правочином";
"Стаття 5. Права iноземних осiб та осiб без громадянства
Iноземнi особи та особи без громадянства набувають прав на сорт та користуються охороною таких прав вiдповiдно до цього Закону нарiвнi з громадянами та юридичними особами України, крiм випадкiв, прямо передбачених цим Законом, iншими законодавчими актами України або мiжнародними договорами України";
2) у частинi першiй статтi 6:
абзац шостий викласти в такiй редакцiї:
"визначає порядок ведення Реєстру заявок, Реєстру патентiв, Реєстру сортiв, Реєстру представникiв";
пiсля абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"визначає розмiр та порядок сплати зборiв за дiї, пов'язанi iз забезпеченням виконання повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин".
У зв'язку з цим абзац сьомий вважати абзацом восьмим;
3) абзаци четвертий i шостий частини першої статтi 7 викласти в такiй редакцiї:
"розглядом заявки на сорт i проведенням квалiфiкацiйної експертизи сорту";
"дотриманням прав, передбачених цим Законом";
4) статтi 8 i 9 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 8. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони прав на сорти рослин (Компетентного органу)
1. Компетентний орган:
забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi охорони прав на сорти рослин;
забезпечує розвиток наукового та матерiально-технiчного потенцiалу у сферi охорони прав на сорти рослин;
узгоджує формування i виконання мiжнародних науково-технiчних програм i проектiв у сферi охорони прав на сорти рослин за спiльними мiжурядовими, мiжвiдомчими та iншими договорами;
сприяє розвитку iнновацiйної дiяльностi у сферi сортовивчення та охорони прав на сорти рослин;
надає державне замовлення на проведення науково-технiчної експертизи у сферi охорони прав на сорти рослин;
узагальнює практику застосування законодавства про охорону прав на сорти рослин, розробляє пропозицiї щодо його вдосконалення;
забезпечує приймання i реєстрацiю заявок на сорти, їх розгляд, проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту та приймає рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту;
забезпечує встановлення прiоритету за заявкою, ухвалення назви сорту, перевiрку вiдомостей заявки та матерiалiв заявки;
здiйснює державну реєстрацiю прав на сорт та державну реєстрацiю сорту;
надає завдання експертному закладу на виконання окремих експертних дiй щодо розгляду заявки на сорт та/або проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту;
забезпечує формування та ведення бази даних сортiв;
уповноважує пiдприємства, установи або органiзацiї на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин вiдповiдно до цього Закону;
видає патенти на сорти рослин, свiдоцтва про авторство на сорти рослин, свiдоцтва про державну реєстрацiю сортiв рослин;
забезпечує ведення Реєстру заявок, Реєстру патентiв, Реєстру сортiв, Реєстру представникiв;
органiзовує перевiрку збереженостi сортiв;
забезпечує опублiкування офiцiйних вiдомостей про заявки на сорти, про державну реєстрацiю сорту, про державну реєстрацiю прав на сорти, про виданi патенти на сорти рослин, свiдоцтва про авторство на сорти рослин, свiдоцтва про державну реєстрацiю сортiв рослин;
забезпечує випуск офiцiйного видання про сорти, придатнi для поширення в Українi;
забезпечує опублiкування офiцiйних вiдомостей про видачу дозволу (лiцензiї) на використання сорту та щодо державної реєстрацiї передачi (вiдчуження) майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт;
здiйснює контроль за дiяльнiстю експертного закладу в частинi виконання умов уповноваження на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин;
здiйснює мiжнародне спiвробiтництво у сферi правової охорони сортiв рослин i представляє iнтереси України з питань охорони прав на сорти рослин у мiжнародних органiзацiях вiдповiдно до законодавства;
органiзовує iнформацiйну та видавничу дiяльнiсть у сферi охорони прав на сорти рослин;
органiзовує науково-дослiднi роботи, затверджує програми науково-дослiдних та дослiдно-конструкторських робiт у сферi охорони прав на сорти рослин;
органiзовує роботу щодо пiдготовки, перепiдготовки та атестацiї кадрiв (персоналу) державної системи охорони прав на сорти рослин;
затверджує методики та порядок проведення дореєстрацiйного та пiсляреєстрацiйного вивчення сортiв;
затверджує методику проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту, визначає перелiк родiв i видiв рослин, сорти яких проходять квалiфiкацiйну експертизу в експертних закладах, iншi вимоги квалiфiкацiйної експертизи, програм науково-дослiдних та дослiдно-конструкторських робiт у сферi охорони прав на сорти рослин;
затверджує нормативно-правовi акти та iншi документи щодо розгляду заявок на сорти, проведення квалiфiкацiйної експертизи;
органiзовує та бере участь у мiжнародних заходах наукового спрямування (форуми, симпозiуми, конференцiї тощо), координує участь наукових установ у дiяльностi iноземних та мiжнародних наукових товариств, асоцiацiй i союзiв на правах їх членiв у сферi iнтелектуальної власностi на сорти рослин;
здiйснює iншi повноваження, визначенi цим Законом.
Стаття 9. Уповноваження пiдприємств, установ, органiзацiй на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин
1. Компетентний орган може уповноважувати пiдприємства, установи, органiзацiї на виконання окремих повноважень у сферi прав на сорти рослин, закрiплених цим Законом за Компетентним органом, за умови що таке пiдприємство, установа, органiзацiя вiдповiдає таким вимогам:
є юридичною особою - резидентом України;
може пiдтвердити вiдповiдний рiвень компетентностi;
має достатню кiлькiсть персоналу вiдповiдної квалiфiкацiї, який працює на постiйнiй основi;
не є суб'єктом насiнництва та розсадництва;
не використовує матерiальнi ресурси заявника;
має у своїй структурi акредитованi лабораторiї, необхiднi для виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин;
має статус наукової установи;
має систему управлiння якiстю, у тому числi опис структури та процесу проведення квалiфiкацiйної експертизи, затверджений Компетентним органом;
не має конфлiкту iнтересiв щодо об'єкта заявки на сорт;
здiйснює виконання повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин за адресами об'єктiв експертного закладу, його фiлiй або вiдокремлених пiдроздiлiв, якi зазначенi у рiшеннi Компетентного органу щодо уповноваження. Залучення третiх осiб до виконання повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин допускається у порядку, встановленому Компетентним органом;
має належну iнформацiйну, матерiально-технiчну базу та iншi об'єкти iнфраструктури, необхiднi для виконання повноважень у сферi прав на сорти рослин, на виконання яких надається уповноваження.
2. Порядок пiдтвердження пiдприємствами, установами, органiзацiями вiдповiдного рiвня компетентностi, вимоги щодо достатньої кiлькостi персоналу вiдповiдної квалiфiкацiї, який працює на постiйнiй основi, вимоги до матерiальних та фiнансових ресурсiв, акредитованих лабораторiй та системи управлiння якiстю, перелiк документiв, необхiдних для отримання уповноваження, та порядок їх подання затверджуються Компетентним органом.
3. У разi прийняття рiшення про уповноваження пiдприємства, установи, органiзацiї Компетентний орган видає органiзацiйно-розпорядчий акт, в якому зазначаються:
найменування юридичної особи, яку уповноважено на виконання окремих повноважень Компетентного органу;
строк уповноваження;
перелiк та вимоги до виконання повноважень у сферi прав на сорти рослин, на виконання яких надається уповноваження, та порядок контролю за їх виконанням;
умови, за яких уповноваження може бути припинено або вiдкликано;
перелiк об'єктiв експертного закладу iз зазначенням їх адрес, його фiлiй або вiдокремлених пiдроздiлiв, за якими здiйснюється виконання окремих повноважень Компетентного органу;
порядок координацiї дiй Компетентного органу та експертного закладу.
4. Експертнi заклади регулярно, а також за запитом Компетентного органу звiтують про результати своєї дiяльностi у сферi охорони прав на сорти рослин, стан виконання рiшень, доручень та iнших нормативно-розпорядчих актiв Компетентного органу, у тому числi щодо дотримання визначених строкiв їх виконання.
Порядок контролю, подання звiтiв та їх перелiк встановлюються Компетентним органом.
5. Компетентний орган щороку проводить контроль дiяльностi експертного закладу з питань виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин. У разi виявлення за результатами контролю порушень Компетентний орган встановлює строк для їх усунення. Якщо експертний заклад не вживає заходiв для усунення таких порушень протягом встановленого строку, Компетентний орган вiдкликає уповноваження експертного закладу.
6. Компетентний орган оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi органiзацiйно-розпорядчий акт про уповноваження експертного закладу не пiзнiше наступного дня пiсля його прийняття, а також перелiк експертних закладiв, уповноважених на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин.
7. Експертнi заклади не можуть бути уповноваженi Компетентним органом на виконання повноважень щодо:
прийняття рiшень про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту;
видачi охоронних документiв, що засвiдчують права на сорт;
надання державного замовлення на проведення науково-технiчної експертизи у сферi охорони прав на сорти рослин;
представництва iнтересiв України з питань охорони прав на сорти рослин у мiжнародних органiзацiях.
8. Експертнi заклади, що не входять до сфери управлiння Компетентного органу, не можуть:
бути уповноваженi на проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту на вiдмiннiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть;
мати доступ до технiчної анкети сорту та iншої iнформацiї, що є конфiденцiйною";
5) роздiл I доповнити статтею 91 такого змiсту:
"Стаття 91. База даних сортiв та реєстри
1. База даних сортiв та реєстри, передбаченi цим Законом, є державною власнiстю, пiдлягають довiчному зберiганню та ведуться за рахунок коштiв державного бюджету з метою комплексного iнтегрування вiдомостей про сорти та права на них.
2. Держателем та адмiнiстратором бази даних сортiв, реєстрiв, передбачених цим Законом, є Компетентний орган, який забезпечує безоплатний i вiдкритий доступ до їх вiдомостей, крiм iнформацiї, що є конфiденцiйною.
3. Електроннi сервiси бази даних сортiв повиннi забезпечувати можливiсть заявникiв та осiб, якi набули права на сорт, доступу до особистого електронного кабiнету та управлiння своїм профiлем.
4. База даних сортiв має статус офiцiйного видання i офiцiйного джерела iнформацiї про заявки на сорт та вiдомостей щодо їх правового статусу.
5. Порядок ведення та адмiнiстрування бази даних сортiв, реєстрiв, передбачених цим Законом, встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України";
6) назву роздiлу II i статтi 10 - 13 викласти в такiй редакцiї:
"Роздiл II
УМОВИ НАБУТТЯ ПРАВ НА СОРТ";
"Стаття 10. Права на сорт
1. Згiдно з цим Законом можуть набуватися такi права на сорт:
особистi немайновi права iнтелектуальної власностi на сорт, що засвiдчуються державною реєстрацiєю;
майновi права iнтелектуальної власностi на сорт, що засвiдчуються патентом на сорт рослин;
майнове право на поширення сорту, що засвiдчується державною реєстрацiєю.
2. Права на сорт, зазначенi у цiй статтi, набуваються на сорт, для якого ухвалена назва та який вiдповiдає умовам та критерiям, визначеним цим Законом.
Стаття 11. Критерiї придатностi сорту для набуття прав iнтелектуальної власностi на нього
1. Рiзновидами сорту, на якi можуть набуватися права, є клон, iнбредна лiнiя, гiбрид першого поколiння, популяцiя.
2. Сорт вважається придатним для набуття прав на нього як на об'єкт iнтелектуальної власностi, якщо за проявом ознак, породжених певним генотипом чи певною комбiнацiєю генотипiв, вiн є новим, вiдмiнним, однорiдним та стабiльним.
3. Сорт вважається новим, якщо до дати, на яку заявка на сорт вважається поданою, заявник чи iнша особа за його дозволом не продавали чи в будь-який iнший спосiб не передавали матерiал сорту для комерцiйного обiгу:
а) на територiї України - за один рiк до цiєї дати;
б) на територiї iншої держави: щодо деревних та чагарникових культур i винограду - за шiсть рокiв до цiєї дати; щодо рослин iнших видiв - за чотири роки до цiєї дати.
4. Новизна сорту не втрачається, якщо будь-який його матерiал продавався чи в будь який iнший спосiб передавався, у тому числi до визначених пунктами "а" i "б" частини третьої цiєї статтi дат:
а) iз зловживанням на шкоду заявнику;
б) на виконання договору про передачу права на подання заявки на сорт;
в) на виконання договору про розмноження вiдтворювального матерiалу сорту або пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи на вiдмiннiсть, однорiднiсть, стабiльнiсть, експертизи на придатнiсть сорту для поширення, за умови що зiбраний внаслiдок цього матерiал передавався лише заявниковi i не використовувався для виробництва вiдтворювального матерiалу сорту;
г) на виконання визначених законодавством заходiв, зокрема у сферi бiологiчної безпеки, або внесення сорту до Реєстру сортiв;
ґ) як побiчний або надлишковий продукт, отриманий пiд час створення чи полiпшення сорту, або у передбачених пунктами "в" i "г" цiєї частини випадках без посилання на сорт, лише для споживання;
д) для цiлей демонстрацiї сорту на офiцiйнiй або офiцiйно визнанiй виставцi чи ярмарку.
5. Сорти родiв i видiв рослин, на якi право власностi вiдповiдно до пункту 2 роздiлу IX цього Закону було обмежено, можуть бути визнанi придатними для правової охорони без дотримання вимог частини третьої цiєї статтi. При цьому дата прiоритету встановлюється за датою надходження до Компетентного органу заявки на сорт.
Строк чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт встановлено статтею 41 цього Закону.
6. Сорт вiдповiдає умовi вiдмiнностi, якщо за проявом його ознак вiн чiтко вiдрiзняється вiд будь-якого iншого сорту, загальновiдомого до дати, на яку заявка на цей сорт вважається поданою.
Сорт, що протиставляється заявленому, вважається загальновiдомим, якщо на дату подання заявки на цей сорт:
а) сорту надана правова охорона та/або вiн внесений до офiцiйного реєстру сортiв будь-якої договiрної сторони Конвенцiї;
б) подана заявка з метою надання правової охорони та/або внесення до офiцiйного реєстру сортiв рослин у будь-якiй договiрнiй сторонi Конвенцiї, за умови що за заявкою прийнято рiшення про надання правової охорони або про внесення сорту до реєстру.
7. Сорт вважається однорiдним, якщо з урахуванням особливостей розмноження всi рослини цього сорту залишаються достатньо схожими (однорiдними) за основними ознаками, зазначеними в описi сорту.
8. Сорт вважається стабiльним, якщо його основнi ознаки, зазначенi в описi сорту, залишаються незмiнними пiсля неодноразового розмноження, а в разi особливого циклу розмноження - в кiнцi кожного циклу.
9. Державна реєстрацiя прав на сорт не залежить вiд додаткових умов, що вiдрiзняються вiд зазначених у цiй статтi, якщо назву сорту ухвалено вiдповiдно до статтi 13 цього Закону та заявником дотримано всi вимоги, передбаченi цим Законом, у тому числi сплачено необхiднi збори.
Стаття 12. Умови державної реєстрацiї сорту
1. Державна реєстрацiя сорту здiйснюється якщо:
а) сорт є вiдмiнним, однорiдним та стабiльним;
б) ухвалена назва сорту;
в) сорт придатний для поширення в Українi.
2. Державна реєстрацiя сорту, який використовується як батькiвський компонент, здiйснюється, якщо:
а) сорт є вiдмiнним, однорiдним та стабiльним;
б) ухвалена назва сорту.
3. Державна реєстрацiя сортiв, зареєстрованих у державах - членах Європейського Союзу та/або у Сполучених Штатах Америки (далi - сорти, зареєстрованi в ЄС та/або США), на вимогу заявника здiйснюється без проведення квалiфiкацiйної експертизи. Пiдтвердженням реєстрацiї сорту в ЄС та/або США є вiдомостi загального перелiку (каталогу) сортiв ЄС та/або вiдомостi UPOV. Зазначенi вiдомостi отримуються Компетентним органом самостiйно та не потребують додаткового пiдтвердження заявником.
Стаття 13. Назва сорту
1. Назва сорту повинна однозначно його iдентифiкувати i вiдрiзнятися вiд назви будь-якого iншого сорту, iснуючого в Українi та/або iншiй договiрнiй сторонi Конвенцiї, того самого чи спорiдненого виду.
2. Назва сорту включає його родове чи видове позначення i власну назву.
3. Власна назва може бути представлена будь-яким словом, комбiнацiєю слiв, комбiнацiєю слiв i цифр або комбiнацiєю лiтер i цифр.
У заявцi на сорт рослин заявник зазначає назву сорту українською мовою та її транслiтерацiю латиницею.
4. Назва сорту не повинна:
а) суперечити принципам гуманностi i моралi;
б) складатися тiльки iз цифр, крiм випадкiв, якщо це вiдповiдає усталенiй практицi найменування сортiв, чи складатися виключно iз знакiв чи зазначень, якi вказують на вид, групу стиглостi, якiсть, призначення, цiннiсть, походження або технологiю вирощування;
в) вводити в оману або давати хибне уявлення про характеристики, цiннiсть, географiчне походження сорту, а також про автора сорту, селекцiонера чи iншу заiнтересовану особу;
г) бути тотожною чи подiбною настiльки, що її можна сплутати з назвою iншого сорту, права на який набутi в Українi та/або iншiй договiрнiй сторонi Конвенцiї.
5. Сорт повинен пропонуватися в Українi та в iнших договiрних сторонах Конвенцiї пiд тiєю самою назвою, крiм випадку, якщо така назва є неприйнятною на територiї України.
Запропонована заявником назва сорту публiкується в офiцiйному виданнi. Про неї iнформуються компетентнi органи всiх договiрних сторiн Конвенцiї шляхом внесення вiдповiдних вiдомостей до бази даних UPOV.
6. Будь-якi права, пов'язанi з ухваленою назвою сорту, не повиннi перешкоджати її вiльному використанню у зв'язку з таким сортом, навiть пiсля закiнчення строку правової охорони цього сорту.
7. Компетентний орган ухвалює запропоновану заявником назву сорту на пiдставi висновку про вiдповiднiсть її вимогам, встановленим цим Законом. Заявнику надсилається висновок про ухвалення назви сорту.
8. Якщо на момент подання заявки на сорт назву сорту не запропоновано, заявник зобов'язаний запропонувати назву сорту для її ухвалення не пiзнiше 30 днiв з дня отримання експертного висновку.
9. У разi виявлення невiдповiдностi запропонованої назви сорту вимогам, встановленим цим Законом, заявнику надсилається висновок з обґрунтуванням невiдповiдностi запропонованої назви сорту.
10. Будь-яка особа може подати до Компетентного органу вмотивоване заперечення щодо запропонованої назви сорту протягом трьох мiсяцiв з дати її опублiкування в офiцiйному виданнi. Копiя такого заперечення направляється заявнику.
11. Заявник зобов'язаний надати мотивовану вiдповiдь на висновок з обґрунтуванням невiдповiдностi запропонованої назви сорту або заперечення щодо запропонованої назви сорту протягом трьох мiсяцiв з дати одержання висновку. Вiн може спростувати висновок або заперечення та залишити запропоновану назву сорту без змiн або запропонувати для ухвалення iншу назву сорту. Зазначений строк може бути продовжений до шести мiсяцiв, за умови сплати вiдповiдного збору.
12. Запропонована заявником iнша назва сорту публiкується в офiцiйному виданнi, про неї iнформуються всi компетентнi органи договiрних сторiн Конвенцiї шляхом внесення вiдповiдних вiдомостей до бази даних UPOV. Ухвалення iншої назви сорту проводиться у тому самому порядку, що й запропонованої ранiше назви сорту.
13. За результатами розгляду мотивованої вiдповiдi на висновок або заперечення заявнику та/або особi, яка подала заперечення, надсилається висновок.
14. За клопотанням заявника ухвалену Компетентним органом назву сорту може бути змiнено, за умови подання клопотання не пiзнiше 10 днiв пiсля отримання експертного висновку та сплати вiдповiдного збору.
15. Ухвалена назва сорту затверджується рiшенням про державну реєстрацiю сорту та/або державну реєстрацiю прав на сорт. Про ухвалену назву сорту iнформуються компетентнi органи всiх договiрних сторiн Конвенцiї шляхом опублiкування вiдомостей щодо сорту в базi даних UPOV.
16. Пiсля затвердження назви сорту рiшенням про державну реєстрацiю сорту та/або державну реєстрацiю прав на сорт її змiна можлива у разi, якщо встановлено, що назва сорту бiльше не вiдповiдає вимогам, визначеним цiєю статтею, здiйснено змiну назви сорту в iншiй договiрнiй сторонi Конвенцiї або на пiдставi рiшення суду.
Компетентний орган надає володiльцю патенту або власнику майнового права на поширення сорту можливiсть запропонувати нову назву сорту вiдповiдно до цiєї статтi, за умови сплати вiдповiдного збору.
17. У разi змiни назви сорту пiсля її затвердження, якщо здiйснено змiну назви сорту в iншiй договiрнiй сторонi Конвенцiї, володiлець патенту має право встановити заборону на використання попередньої назви сорту як назви сорту iнших заявникiв на перiод не бiльше п'яти рокiв, за умови сплати вiдповiдного збору, про що подає клопотання до Компетентного органу. Iнформацiя про встановлення такої заборони публiкується в офiцiйному виданнi";
7) назву роздiлу III, статтi 15 - 21, 23 - 25 викласти в такiй редакцiї:
"Роздiл III
ПОРЯДОК НАБУТТЯ ПРАВ НА СОРТ";
"Стаття 15. Загальнi положення порядку набуття прав на сорт
1. Права iнтелектуальної власностi на сорт набуваються в Українi шляхом подання i розгляду заявки на сорт, ухвалення назви сорту, встановлення новизни сорту, проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту та державної реєстрацiї прав на сорт.
Майнове право на поширення сорту набувається в Українi шляхом подання i розгляду заявки на сорт, ухвалення назви сорту, а у випадках, передбачених цим Законом, - проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту та державної реєстрацiї сорту.
2. Набуття прав на сорт в iноземних державах здiйснюється незалежно вiд набуття таких прав в Українi.
3. Вiд iменi автора сорту, селекцiонера, заявника, володiльця патенту, власника майнового права на поширення сорту, пiдтримувача сорту у вiдносинах, що регулюються цим Законом, можуть виступати представник (представники) або представник (представники) з питань iнтелектуальної власностi, зареєстрованi вiдповiдно до положення про них, затвердженого Кабiнетом Мiнiстрiв України. У такому разi вiдносини з представником вважаються вiдносинами вiдповiдно з автором сорту, селекцiонером, заявником, володiльцем патенту, власником майнового права на поширення сорту, пiдтримувачем сорту.
4. З дати подання заявки на сорт та до моменту прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту заявник має право передати iншiй особi право на отримання прав на сорт на пiдставi договору.
Стаття 16. Право селекцiонера
1. Право на подання заявки на сорт належить будь-якiй особi, яка може вважатися селекцiонером цього сорту.
2. Якщо сорт створено автором сорту у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням, право на подання заявки на сорт, якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням не передбачено iнше, належить роботодавцю (замовнику) як селекцiонеру.
У такому разi достатнiм пiдтвердженням права роботодавця (замовника) на подання заявки на сорт є вiдмiтка в заявцi, що сорт створено у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням.
Селекцiонер може передати право на подання заявки на сорт вiдповiдно до закону або договору.
3. Якщо сорт створили спiльно кiлька селекцiонерiв, вони мають право на подання спiльної заявки на сорт, якщо iнше не передбачено договором мiж ними. Вiдмова одного чи кiлькох селекцiонерiв вiд здiйснення права на подання заявки на сорт не припиняє такого права iнших спiвселекцiонерiв сорту.
4. У разi перегляду умов договору щодо складу селекцiонерiв сорту Компетентний орган за спiльним клопотанням осiб, зазначених у заявцi як селекцiонери, та селекцiонерiв, не зазначених у заявцi, вносить змiни до Реєстру заявок у встановленому порядку, за умови надходження клопотання до прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та сплати вiдповiдного збору.
5. Право на подання заявки на сорт може бути передано вiдповiдно до закону або договору.
6. Заявник несе вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть наведеної у матерiалах заявки iнформацiї.
Стаття 17. Право автора сорту
1. Автору сорту належать права авторства, якi є особистими немайновими правами i охороняються згiдно iз законом.
2. Якщо сорт створено у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням, автор сорту письмово повiдомляє селекцiонера (роботодавця/замовника) про створений ним сорт з повним описом такого сорту, а селекцiонер (роботодавець/замовник) повинен укласти з автором сорту письмовий договiр, який передбачає розмiр та умови виплати йому справедливої авторської винагороди вiдповiдно до економiчної цiнностi сорту та iншої його вигоди, якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням не передбачено iнше.
3. Автор сорту має право вимагати, щоб його не згадували як автора сорту у матерiалах заявки на сорт. Вiдповiдальнiсть за наведення iнформацiї про автора сорту у матерiалах заявки на сорт покладається на заявника.
4. Заявка на сорт подається автором самостiйно або спiльно з роботодавцем (замовником), якщо це передбачено умовами трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням.
5. Будь-якi спори, що виникають мiж автором сорту та роботодавцем/замовником, можуть бути вирiшенi в судовому порядку.
6. Автори сорту, селекцiонери та заявники, якi перебувають у трудових вiдносинах з Компетентним органом та/або експертним закладом, не мають права брати участь у розглядi заявки на сорт та квалiфiкацiйнiй експертизi сорту.
Стаття 18. Право правонаступника (спадкоємця)
1. Право на подання заявки на сорт має правонаступник (спадкоємець) будь-якої особи, яка може вважатися селекцiонером цього сорту, вiдповiдно до закону або правочину.
2. У разi подання заявки на сорт правонаступником (спадкоємцем) селекцiонера до заявки додається документальне пiдтвердження правонаступництва (спадкування).
Стаття 19. Право першого заявника
1. У разi якщо сорт створено двома чи бiльше селекцiонерами (групами селекцiонерiв) незалежно один вiд одного, права на сорт належать заявнику, заявка на сорт якого має бiльш ранню дату подання або, якщо заявлено прiоритет, бiльш ранню дату прiоритету, за умови що така заявка не вважається вiдкликаною, не вiдкликана або за нею не прийнято рiшення про вiдмову у видачi патенту на сорт рослин.
2. Перший заявник вважається особою, що має право на подання заявки на сорт з метою набуття прав на сорт вiдповiдно до статей 16, 17 i 18 цього Закону. Ця норма не застосовується, якщо до моменту прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту факт вiдсутностi права на набуття прав на сорт встановлено судом.
Стаття 191. Право будь-якої особи
1. Будь-яка особа може подати заявку на сорт i набути права пiдтримувача сорту, якщо такий сорт є сортом суспiльного надбання або загальнопоширеним сортом.
2. Сорт є сортом суспiльного надбання, якщо строк чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на нього закiнчився.
3. Сорт є загальнопоширеним сортом, якщо у базi даних UPOV вiдсутнi вiдомостi про права селекцiонера щодо такого сорту i такий сорт вiльно поширювався без набуття майнових прав iнтелектуальної власностi на нього.
4. Критерiї та порядок вiднесення до сортiв суспiльного надбання та загальнопоширених сортiв встановлюються Компетентним органом.
Стаття 20. Заявка на сорт
1. Заявка на сорт подається до Компетентного органу особою, яка має на це право вiдповiдно до цього Закону.
2. Заявка на сорт може подаватися у паперовiй або електроннiй формi за вибором заявника. Порядок складання i подання заявки на сорт затверджується Компетентним органом.
3. Заявка на сорт в електроннiй формi подається, за умови iдентифiкацiї заявника або його представника з використанням квалiфiкованого електронного пiдпису.
4. Заявка на сорт повинна стосуватися одного сорту.
5. Заявка на сорт складається українською мовою i повинна мiстити:
а) заяву про визнання прав на сорт iз зазначенням видiв прав на сорт, якi набуваються за заявкою, в якiй зазначаються:
вiдомостi про заявника:
для фiзичної особи - iм'я та мiсце проживання;
для юридичної особи - найменування та мiсцезнаходження, код Єдиного державного реєстру пiдприємств та органiзацiй України (за наявностi);
вiдомостi про селекцiонера:
для фiзичної особи - iм'я та мiсце проживання;
для юридичної особи - найменування та засвiдчення того, що, як вiдомо заявнику, iншi особи не залучалися до виведення, винайдення чи полiпшення сорту;
вiдомостi про автора/авторiв сорту:
iм'я та мiсце проживання (якщо заявлено про намiр набуття особистих немайнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин);
зазначення ботанiчного таксона (українською та латинською мовами);
запропонована назва сорту (за наявностi);
селекцiйний код;
вiдомостi про iншi заявки щодо цього сорту, про якi вiдомо заявнику;
вiдомостi про здiйснений комерцiйний обiг;
б) технiчну анкету сорту, яка мiстить:
вiдомостi про походження сорту, у тому числi про методи та вихiднi форми, що використовувалися для його створення, якi є конфiденцiйною iнформацiєю i зберiгаються Компетентним органом та експертним закладом у таємницi;
в) зазначення показникiв для визначення придатностi сорту для поширення в Українi (якщо в заявцi на сорт зазначено намiр набути майнове право на поширення сорту);
г) iншi визначенi Компетентним органом вiдомостi, необхiднi для набуття прав на сорт, зокрема документи, що пiдтверджують наявнiсть у заявника права на подання заявки на сорт, крiм випадкiв, якщо:
заявника можна iдентифiкувати як селекцiонера на пiдставi iнформацiйного обмiну щодо поданих заявок на сорт мiж компетентними органами договiрних сторiн Конвенцiї;
заявку на сорт подано селекцiонером вiдповiдно до статтi 16 цього Закону та в нiй зазначено, що сорт створено у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням i право на подання заявки на сорт належить селекцiонеру;
заявку на сорт подано вiдповiдно до статтi 191 цього Закону.
У разi якщо на пiдставi iнформацiйного обмiну щодо поданих заявок на сорт мiж компетентними органами договiрних сторiн Конвенцiї декiлька селекцiонерiв або груп селекцiонерiв можуть бути iдентифiкованi як заявник, Компетентний орган може затребувати документ, що пiдтверджує право заявника на подання заявки на сорт в Українi.
Вiдомостi про всiх суб'єктiв прав щодо сорту, якi є iноземцями, зазначаються у заявцi на сорт українською мовою та лiтерами латинського алфавiту.
6. У порядку, встановленому Компетентним органом, заявник надає дослiднi зразки сорту в кiлькостi та якостi, необхiдних для проведення його квалiфiкацiйної експертизи, та офiцiйний зразок.
Дослiднi зразки батькiвських компонентiв, що є складовими компонентами об'єкта заявки на сорт, для проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту не надаються.
Компетентний орган може затребувати дослiднi зразки батькiвських компонентiв, що є складовими компонентами об'єкта заявки на сорт, у випадках та порядку, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Для набуття майнового права на поширення сорту деревних, чагарникових, плодових та ягiдних культур i винограду офiцiйний зразок не надається.
7. Вiдомостi про автора сорту зазначаються у документах заявки на сорт та в будь-якiй публiкацiї про заявку на сорт чи патент, крiм випадкiв, якщо:
а) автор сорту вимагає, щоб його не згадували як автора в будь-якiй публiкацiї про заявку на сорт чи патент;
б) автор сорту вiдмовився вiд особистих немайнових прав iнтелектуальної власностi на сорт;
в) заявку подано вiдповiдно до статтi 191 цього Закону;
г) вiдсутнi вiдомостi про автора сорту у випадку, якщо селекцiонера можна встановити за даними iнформацiйного обмiну мiж компетентними органами договiрних сторiн Конвенцiї.
Вiдповiдальнiсть за наведення iнформацiї про автора сорту покладається на заявника.
8. За подання та розгляд заявки на сорт сплачується збiр. Документ про сплату збору подається до Компетентного органу разом iз заявкою на сорт або протягом двох мiсяцiв з дати її подання. До дати подання документа про сплату збору заявка на сорт Компетентним органом не розглядається.
Стаття 21. Дата подання заявки на сорт
1. Датою подання заявки на сорт вважається дата одержання Компетентним органом у паперовiй або електроннiй формi матерiалiв заявки, передбачених частиною п'ятою статтi 20 цього Закону, або частини матерiалiв, що мiстять принаймнi:
а) заяву про визнання прав на сорт, в якiй зазначаються: вiдомостi про заявника (українською мовою), зазначення ботанiчного таксона (українською та латинською мовами), запропонована заявником назва сорту (за наявностi) та селекцiйний код;
б) технiчну анкету сорту.
2. У разi надходження матерiалiв, на пiдставi яких може бути встановлена дата подання заявки на сорт, та сплати збору за її подання i розгляд протягом 20 календарних днiв:
а) заявниковi надсилається повiдомлення про прийняття заявки на сорт до розгляду, ввезення дослiдних зразкiв сорту для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка (iз зазначенням номера та дати подання заявки на сорт та необхiдної кiлькостi зразкiв);
б) вiдповiднi вiдомостi вносяться до Реєстру заявок та публiкуються в офiцiйному виданнi.
3. Якщо Компетентний орган на момент одержання матерiалiв заявки на сорт має обґрунтованi пiдстави вважати, що вони не вiдповiдають вимогам частини першої цiєї статтi, вiн протягом 20 календарних днiв з дати отримання таких матерiалiв повiдомляє про це заявника.
Для внесення змiн до матерiалiв заявки на сорт надається тримiсячний строк з дати одержання заявником повiдомлення Компетентного органу про невiдповiднiсть матерiалiв заявки встановленим вимогам. Якщо за цей час таку невiдповiднiсть буде усунуто, датою подання заявки на сорт вважатиметься дата одержання Компетентним органом виправлених матерiалiв. В iншому разi заявка вважається вiдкликаною, про що заявнику надсилається повiдомлення";
"Стаття 23. Конфiденцiйнiсть заявки на сорт
1. З дати надходження заявки на сорт до Компетентного органу та до дати публiкацiї вiдомостей про заявку згiдно з частиною третьою статтi 25 цього Закону матерiали заявки є конфiденцiйною iнформацiєю та зберiгаються Компетентним органом та експертним закладом у таємницi. Доступ третiх осiб до матерiалiв заявки на сорт у цей перiод забороняється, крiм випадкiв, передбачених законодавством.
2. Результати квалiфiкацiйної експертизи сорту вважаються конфiденцiйною iнформацiєю. Компетентний орган органiзовує публiкацiю на своєму офiцiйному веб-сайтi щорiчних даних за результатами квалiфiкацiйної експертизи сортiв у знеособленому виглядi.
3. Вiдомостi про походження сорту, у тому числi методи та вихiднi форми, про конфiденцiйнiсть яких заявник повiдомив при поданнi заявки на сорт, вважаються конфiденцiйною iнформацiєю та не пiдлягають розкриттю Компетентним органом та/або експертним закладом, крiм випадкiв, передбачених законодавством. Доступ третiх осiб до цих вiдомостей забороняється.
4. Особи, виннi у порушеннi вимог щодо конфiденцiйностi матерiалiв заявки на сорт, несуть вiдповiдальнiсть, передбачену законами України.
Стаття 24. Вiдкликання заявки на сорт
Заявник має право вiдкликати заявку на сорт у будь-який час до дати одержання ним рiшення про державну реєстрацiю сорту.
Заявка на сорт вважається вiдкликаною з дати одержання Компетентним органом клопотання заявника про її вiдкликання, вiдомостi про що вносяться до Реєстру заявок.
Вiдкликання заявки на сорт не звiльняє заявника вiд зобов'язання iз сплати збору за подання заявки на сорт.
Стаття 25. Розгляд заявки на сорт
1. Розгляд заявки на сорт проводиться з метою встановлення вiдповiдностi вiдомостей, зазначених у заявцi та наданих до неї матерiалах, вимогам цього Закону, iнших нормативно-правових актiв України.
2. Розгляд заявки на сорт проводиться у порядку, встановленому цим Законом та правилами розгляду заявки на сорт, затвердженими Компетентним органом.
Розгляд заявки на сорт передбачає:
а) перевiрку вiдповiдностi складу документiв заявки на сорт вимогам, визначеним статтею 20 цього Закону;
б) порiвняння заявки на сорт з вiдомостями, опублiкованими у базi даних UPOV;
в) порiвняння заявки на сорт з наданою заявником копiєю попередньої заявки, якщо така подавалася до компетентного органу договiрної сторони Конвенцiї, та встановлення дати прiоритету вiдповiдно до статтi 22 цього Закону;
г) встановлення новизни сорту вiдповiдно до частин третьої i четвертої статтi 11 цього Закону;
ґ) встановлення факту сплати збору за подання заявки на сорт.
Якщо в заявцi на сорт зазначено намiр набути майновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин та майнове право на поширення сорту i встановлено, що новизна втрачена, заявниковi надсилається висновок про неможливiсть набуття майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин iз зазначеної причини i можливiсть продовження квалiфiкацiйної експертизи сорту з метою набуття майнового права на поширення сорту. Заявник має право направити мотивовану вiдповiдь на цей висновок протягом двох мiсяцiв з дати його отримання. Вiдповiдь заявника враховується Компетентним органом при встановленнi новизни сорту.
3. Компетентний орган вносить до Реєстру заявок та публiкує в офiцiйному виданнi такi вiдомостi про заявку на сорт:
а) номер та дата подання заявки;
б) дата прiоритету (якщо заявлено прiоритет);
в) iм'я (найменування) заявника та його представника (за наявностi);
г) зазначення ботанiчного таксона (українською та латинською мовами);
ґ) назва сорту (за наявностi);
д) селекцiйний код;
е) iм'я (найменування) селекцiонера (селекцiонерiв);
є) iм'я автора (авторiв) сорту, крiм випадку вiдсутностi вiдомостей про автора (авторiв) у матерiалах заявки;
ж) види прав, що заявляються для набуття.
Пiсля опублiкування вiдомостей про заявку на сорт в офiцiйному виданнi будь-яка особа має право ознайомитися з матерiалами заявки, крiм конфiденцiйних, у встановленому Компетентним органом порядку.
4. У разi вiдповiдностi заявки на сорт вимогам цього Закону заявнику протягом 20 календарних днiв з дати, на яку заявка вважається поданою, надсилається повiдомлення про позитивнi результати розгляду заявки.
5. У разi встановлення невiдповiдностi заявки на сорт вимогам цього Закону протягом 20 календарних днiв з дати, на яку заявка вважається поданою, заявнику надсилається висновок iз зазначенням обґрунтованих пiдстав невiдповiдностi заявки та пропозицiєю протягом трьох мiсяцiв з дня отримання такого висновку усунути зазначену невiдповiднiсть та/або подати мотивовану вiдповiдь на висновок.
Строк для усунення невiдповiдностi заявки на сорт та/або подання мотивованої вiдповiдi на висновок може бути продовжений на шiсть мiсяцiв, за умови сплати заявником вiдповiдного збору.
Строк, пропущений з поважних причин, поновлюється, за умови подання заявником клопотання протягом 12 мiсяцiв з дати його закiнчення та сплати вiдповiдного збору.
6. Заявник має право вносити змiни, виправлення i уточнення до матерiалiв заявки на сорт. Такi змiни, виправлення i уточнення не враховуються, якщо вони надiйшли до Компетентного органу пiсля прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту.
За подання заявником iз власної iнiцiативи клопотання про виправлення помилки або про внесення змiн до матерiалiв заявки на сорт сплачується збiр, за умови що помилка не є очевидною чи технiчною, а змiна виникла через залежнi вiд заявника обставини.
7. Компетентний орган зобов'язаний iнформувати заявника про результати розгляду заявки на сорт та кожного клопотання заявника";
8) статтю 26 виключити;
9) статтю 27 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 27. Квалiфiкацiйна експертиза сорту
1. Квалiфiкацiйна експертиза сорту має статус науково-технiчної експертизи i передбачає проведення комплексу дослiджень сорту, необхiдних для пiдготовки експертного висновку. Квалiфiкацiйна експертиза сорту передбачає проведення дослiджень на вiдмiннiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть сорту вiдповiдно до частин шостої, сьомої i восьмої статтi 11 цього Закону, а також у передбачених цим Законом випадках - експертизи на придатнiсть сорту для поширення вiдповiдно до статей 14 i 29 цього Закону.
2. Квалiфiкацiйна експертиза сорту розпочинається пiсля сплати збору за її проведення та за наявностi в експертного закладу дослiдних зразкiв сорту та офiцiйного зразка. Розмiр i порядок сплати збору встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Сплата зборiв здiйснюється за дослiдження, якi фактично проводяться експертним закладом.
Щодо сортiв родiв i видiв рослин, не вiднесених до перелiку родiв i видiв рослин, сорти яких проходять квалiфiкацiйну експертизу на придатнiсть сорту для поширення в експертних закладах та квалiфiкацiйну експертизу на вiдмiннiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть на пiдставi iнформацiї, наданої заявником, квалiфiкацiйна експертиза сорту розпочинається пiсля подання заявником вiдомостей про результати польових дослiджень експертизи на придатнiсть для поширення та на вiдповiднiсть критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi за формою, встановленою Компетентним органом.
При поданнi заявки на сорт заявник зазначає експертний заклад для проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту. Експертний заклад визначає службову особу (службових осiб), вiдповiдальну (вiдповiдальних) за проведення квалiфiкацiйної експертизи (далi - експерти сорту). Експерти сорту повиннi:
а) мати спецiальнi знання для проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту;
б) не мати будь-якої заiнтересованостi у результатах розгляду заявки та квалiфiкацiйної експертизи сорту (зокрема конфлiкту iнтересiв);
в) здiйснювати окремi експертнi дiї, пов'язанi з виконанням завдань Компетентного органу щодо розгляду заявки на сорт;
г) дотримуватися вимог щодо нерозголошення iнформацiї, яка є конфiденцiйною i яку вони використовують при виконаннi повноважень.
3. При проведеннi квалiфiкацiйної експертизи сорту експертний заклад проводить необхiднi дослiдження самостiйно або:
а) надає заявнику дозвiл здiйснювати необхiднi дослiдження пiд контролем такого експертного закладу та враховує результати таких дослiджень як результати квалiфiкацiйної експертизи сорту;
б) на вимогу заявника враховує результати дослiджень, передбачених для проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту, проведених компетентним органом будь-якої iншої договiрної сторони Конвенцiї;
в) враховує данi дореєстрацiйного сортовивчення за один незалежний вегетацiйний цикл як результати квалiфiкацiйної експертизи сорту, якщо таке дореєстрацiйне сортовивчення проведено експертним закладом або заявником пiд контролем експертного закладу.
Порядок проведення дореєстрацiйного сортовивчення, у тому числi надання дослiдних зразкiв сорту, встановлюється Компетентним органом.
У разi врахування результатiв дослiджень для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту вiдповiдно до цiєї статтi додатковi дослiдження проводяться лише на вимогу заявника.
4. Заявник має право звернутися до експертного закладу iз заявою про перенесення строку початку квалiфiкацiйної експертизи сорту.
Експертний заклад iнформує заявника та Компетентний орган протягом 15 календарних днiв з дати отримання вiдповiдного клопотання про перенесення строку початку квалiфiкацiйної експертизи сорту.
5. Пiсля завершення квалiфiкацiйної експертизи сорту експерти сорту формують, пiдписують та подають експертний висновок на пiдписання посадовiй особi експертного закладу в трьох примiрниках. Один примiрник затвердженого експертного висновку направляється до Компетентного органу для прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту у порядку, визначеному статтею 33 цього Закону. Другий примiрник затвердженого експертного висновку направляється заявнику. Третiй примiрник затвердженого експертного висновку залишається в експертному закладi. Експертний висновок направляється в паперовiй або електроннiй формi. Експерти сорту несуть персональну вiдповiдальнiсть за об'єктивнiсть, достовiрнiсть, повноту, обґрунтованiсть експертних висновкiв, дотримуються вимог конфiденцiйностi вiдповiдно до закону.
Якщо за результатами квалiфiкацiйної експертизи сорту встановлено вiдповiднiсть сорту вимогам цього Закону, заявник має сплатити державне мито за державну реєстрацiю прав на сорт та/або збiр за державну реєстрацiю сорту протягом 30 днiв з дати одержання ним експертного висновку. У разi несплати заявка на сорт вважається вiдкликаною, про що заявниковi надсилається повiдомлення.
Встановленi цiєю статтею строки можуть бути продовженi, але не бiльше нiж на шiсть мiсяцiв, за умови подання вiдповiдного клопотання i сплати збору до спливу строку, або поновленi протягом шести мiсяцiв пiсля спливу строку, за умови подання вiдповiдного клопотання i сплати збору.
Якщо за результатами квалiфiкацiйної експертизи сорту встановлено невiдповiднiсть сорту вимогам цього Закону, заявнику та Компетентному органу направляється обґрунтований експертний висновок з пропозицiєю заявнику надати мотивовану вiдповiдь щодо нього. Мотивована вiдповiдь надається заявником до Компетентного органу протягом двох мiсяцiв з дня одержання експертного висновку. Компетентний орган має право:
а) врахувати отриманi матерiали для прийняття рiшення про державну реєстрацiю сорту та державну реєстрацiю прав на сорт вiдповiдно до статтi 33 цього Закону;
б) повернути експертному закладу експертний висновок на доопрацювання або витребувати будь-якi матерiали квалiфiкацiйної експертизи сорту для прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та/або державну реєстрацiю сорту або про вiдмову у державнiй реєстрацiї прав на сорт та/або у державнiй реєстрацiї сорту;
в) у разi виявлення порушень пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту прийняти рiшення про скасування повнiстю або частково її результатiв та про проведення додаткових дослiджень щодо сорту. Збiр за проведення додаткових дослiджень не сплачується.
6. Пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту експертний заклад зобов'язаний направляти заявнику та до Компетентного органу щорiчний звiт про результати квалiфiкацiйної експертизи з вiдповiдними роз'ясненнями в порядку, визначеному Компетентним органом. Заявник має право направляти експертному закладу зауваження щодо результатiв, отриманих пiд час проведення дослiджень, протягом двох мiсяцiв вiд дати одержання такого звiту.
Пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту Компетентний орган має право направити заявнику обґрунтований запит про надання додаткових матерiалiв, iнформацiї, документiв, дослiдних зразкiв сорту для встановлення вiдмiнностi, однорiдностi i стабiльностi сорту, а у випадках, передбачених цим Законом, - щодо придатностi сорту до поширення.
7. У встановленому Компетентним органом порядку заявник може брати участь у розглядi питань, що виникають пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту. Експертний заклад зобов'язаний невiдкладно iнформувати заявника про такi питання та надавати достовiрну iнформацiю про хiд квалiфiкацiйної експертизи сорту та дiї, якi здiйснюються в перiод її проведення";
10) статтю 28 виключити;
11) статтi 29 i 30 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 29. Експертиза на придатнiсть сорту для поширення
1. Компетентний орган затверджує перелiк родiв i видiв рослин, сорти яких проходять експертизу на придатнiсть сорту для поширення в експертних закладах. Щодо сортiв родiв i видiв рослин, не включених до зазначеного перелiку, рiшення приймається на пiдставi iнформацiї, наданої заявником.
2. Ввезення в Україну дослiдних зразкiв сорту, призначених для проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту, здiйснюється на пiдставi повiдомлення про прийняття заявки на сорт до розгляду, ввезення дослiдних зразкiв сорту для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка, виданого Компетентним органом.
3. Для дослiдних зразкiв сорту для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка, якi ввозяться в Україну, не вимагаються сертифiкати, що засвiдчують сортовi та посiвнi якостi насiння або сортовi та товарнi якостi садивного матерiалу.
Встановлення Компетентним органом розмiру (обсягу) дослiдних зразкiв сорту для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка, якi ввозяться в Україну, здiйснюється з урахуванням розмiру (обсягу) зразка, необхiдного для проведення фiтосанiтарної експертизи (аналiзiв), визначеного вiдповiдно до законодавства про карантин рослин.
Для цiлей приймання та облiку таких зразкiв експертним закладом цiлiснiсть упаковки не вважається порушеною, якщо пошкодження упаковки здiйснено з метою проведення фiтосанiтарної експертизи (аналiзiв).
4. Компетентний орган вносить повiдомлення про прийняття заявки на сорт до розгляду, ввезення дослiдних зразкiв сорту для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" у формi електронного документа, засвiдченого квалiфiкованим електронним пiдписом, у день видачi повiдомлення.
5. Перевiрка наявностi повiдомлення, зазначеного в цiй статтi, здiйснюється державним фiтосанiтарним iнспектором пiд час проведення фiтосанiтарного контролю дослiдних зразкiв сорту, якi ввозяться в Україну для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка у порядку, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Iнформацiя щодо наявностi повiдомлення, зазначеного в цiй статтi, може надаватися державному фiтосанiтарному iнспектору у паперовому виглядi або за допомогою єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi".
У разi вiдсутностi повiдомлення, зазначеного в цiй статтi, дослiднi зразки сорту, якi ввозяться в Україну для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту, пiдлягають затриманню державним фiтосанiтарним iнспектором до надання такого повiдомлення. У разi неможливостi надання такого повiдомлення державний фiтосанiтарний iнспектор приймає рiшення про повернення за межi митної територiї України дослiдних зразкiв сорту, якi ввозяться в Україну для цiлей квалiфiкацiйної експертизи сорту та офiцiйного зразка.
За результатами перевiрки повiдомлення, зазначеного в цiй статтi, державний фiтосанiтарний iнспектор складає акт за формою, затвердженою Кабiнетом Мiнiстрiв України, та приймає рiшення вiдповiдно до закону iз внесенням iнформацiї про прийняте рiшення до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi".
Стаття 30. Заперечення третiх осiб
1. Будь-яка особа може подати до Компетентного органу вмотивоване заперечення щодо державної реєстрацiї прав на сорт та/або державної реєстрацiї сорту на пiдставi його невiдповiдностi вимогам, встановленим цим Законом, протягом шести мiсяцiв з дати опублiкування вiдомостей про заявку на сорт в офiцiйному виданнi.
Компетентний орган надсилає копiю заперечення заявнику протягом 10 днiв з дати його отримання.
2. Заявник може повiдомити Компетентний орган про своє ставлення до заперечення протягом трьох мiсяцiв з дати його одержання. Заявник може спростувати заперечення, залишити заявку на сорт без змiн, внести до неї змiни або вiдкликати її.
Зазначений строк може бути продовжений на шiсть мiсяцiв, за умови сплати вiдповiдного збору.
Строк, пропущений з поважних причин, поновлюється, за умови подання заявником клопотання протягом 12 мiсяцiв з дня його спливу та сплати збору.
3. Вiдповiдь заявника про залишення заявки на сорт без змiн або внесення до неї змiн доводиться до вiдома особи, яка подала заперечення. Такiй особi надається мiсячний строк для повiдомлення Компетентного органу про те, залишає вона заперечення чи знiмає його.
4. У разi надходження повiдомлення про залишення заперечення таке заперечення розглядається Компетентним органом. Компетентний орган може затребувати вiд особи, яка подала заперечення, або вiд заявника необхiднi для розгляду заперечення iнформацiю, документи, зразки тощо.
5. Про результати розгляду заперечення повiдомляється особа, яка його подала, i заявник";
12) статтю 31 виключити;
13) статтi 33 - 35 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 33. Державна реєстрацiя сорту та державна реєстрацiя прав на сорт
1. У разi вiдповiдностi заявленого сорту вимогам цього Закону, за умови наявностi висновку про ухвалену назву сорту та сплати вiдповiдного збору та/або державного мита, Компетентний орган:
а) у 15-денний строк з дня отримання експертного висновку приймає рiшення про державну реєстрацiю сорту та/або державну реєстрацiю прав на сорт; або
б) для сорту, зареєстрованого в ЄС та/або США, якщо на вимогу заявника квалiфiкацiйна експертиза не проводилася, - у 15-денний строк з дня надсилання повiдомлення про позитивнi результати розгляду заявки приймає рiшення про державну реєстрацiю сорту.
У разi вiдповiдностi заявленого сорту вимогам цього Закону, але вiдсутностi висновку про ухвалену назву сорту та/або сплати вiдповiдного збору та/або державного мита Компетентний орган приймає рiшення про державну реєстрацiю сорту та/або державну реєстрацiю прав на сорт у 15-денний строк з дня ухвалення назви сорту вiдповiдно до статтi 13 цього Закону та/або сплати вiдповiдного збору та/або державного мита.
2. Якщо заявлений сорт не вiдповiдає вимогам цього Закону, Компетентний орган приймає рiшення про вiдмову у державнiй реєстрацiї сорту та/або у державнiй реєстрацiї прав на сорт протягом 15 днiв пiсля спливу строку, встановленого для подання мотивованої вiдповiдi на експертний висновок вiдповiдно до статтi 27 цього Закону.
У 5-денний строк з дня прийняття рiшення про вiдмову Компетентний орган повiдомляє заявника про таке рiшення шляхом направлення повiдомлення в паперовiй або електроннiй формi.
3. Права iнтелектуальної власностi на сорт рослин є чинними з дати їх державної реєстрацiї.
Майнове право на поширення сорту є чинним з дати прийняття рiшення про державну реєстрацiю сорту та дiє безстроково, за умови сплати вiдповiдного збору.
4. Державна реєстрацiя прав iнтелектуальної власностi на сорт здiйснюється згiдно з рiшенням Компетентного органу про державну реєстрацiю прав на сорт.
Державна реєстрацiя майнового права на поширення сорту здiйснюється згiдно з рiшенням Компетентного органу про державну реєстрацiю сорту.
Вiдомостi, передбаченi цим Законом, вносяться до Реєстру патентiв та/або Реєстру сортiв протягом 10 календарних днiв з дня прийняття вiдповiдного рiшення.
Стаття 34. Опублiкування внесених до реєстрiв вiдомостей
1. Вiдомостi, внесенi до Реєстру сортiв, Реєстру патентiв та Реєстру заявок, та опис сорту не пiзнiше 20 днiв з дати їх внесення публiкуються в офiцiйному виданнi.
2. Реєстр сортiв мiстить сукупнiсть офiцiйних вiдомостей щодо реєстрацiї сорту, зокрема:
а) зазначення ботанiчного таксона (латинською та українською мовами);
б) назву сорту та селекцiйний код (українською мовою та її транслiтерацiю латиницею);
в) iм'я (найменування) власника майнового права на поширення сорту та/або пiдтримувача сорту (українською та англiйською мовами);
г) номер та дату подання заявки;
ґ) опис сорту;
д) зазначення характеристик придатностi сорту для поширення в Українi;
е) географiчнi i зоновi рекомендацiї для сорту;
є) iм'я (найменування) та адресу мiсця проживання (мiсцезнаходження) пiдтримувача сорту (англiйською та українською мовами) (за наявностi);
ж) дату державної реєстрацiї сорту;
з) вiдомостi про припинення та/або поновлення державної реєстрацiї сорту.
3. Реєстр патентiв мiстить сукупнiсть офiцiйних вiдомостей щодо державної реєстрацiї прав на сорт, зокрема:
а) номер патенту та дату державної реєстрацiї прав на сорт;
б) зазначення ботанiчного таксона (латинською та українською мовами);
в) назву сорту та селекцiйний код (українською мовою та її транслiтерацiю латиницею);
г) номер та дату подання заявки;
ґ) дату прiоритету (за наявностi);
д) опис сорту;
е) iм'я (найменування) селекцiонера (селекцiонерiв) та володiльця патенту сорту (англiйською та українською мовами);
є) iм'я автора (авторiв) сорту за його (їхньою) згодою або вимогою;
ж) вiдомостi про надання лiцензiй на використання сорту (за зверненням будь-якої сторони лiцензiйного договору);
з) вiдомостi про передачу прав на сорт;
и) вiдомостi про строк чинностi патенту;
i) iм'я (найменування) та адресу мiсця проживання (мiсцезнаходження) пiдтримувача сорту (англiйською та українською мовами) (за наявностi);
ї) вiдомостi про припинення та/або поновлення прав на сорт.
4. Реєстр заявок мiстить сукупнiсть офiцiйних вiдомостей щодо поданих заявок на сорт згiдно iз цим Законом, зокрема:
а) зазначення ботанiчного таксона (латинською та українською мовами);
б) назву сорту (за наявностi) та селекцiйний код (українською мовою та її транслiтерацiю латиницею);
в) iм'я (найменування) та адресу мiсця проживання (мiсцезнаходження) заявника (англiйською та українською мовами);
г) код Єдиного державного реєстру пiдприємств та органiзацiй України для юридичної особи - заявника (за наявностi);
ґ) iм'я (найменування) та адресу мiсця проживання (мiсцезнаходження) селекцiонера (селекцiонерiв) (англiйською та українською мовами);
д) iм'я автора (авторiв) сорту за його (їхньою) згодою або вимогою;
е) номер та дату подання заявки;
є) види прав на сорт, якi заявленi до набуття за заявкою на сорт;
ж) вiдомостi про етапи розгляду заявки та проходження квалiфiкацiйної експертизи сорту.
5. Внесенi до реєстрiв вiдомостi є загальнодоступними.
6. Вiдомостi, внесенi до реєстрiв, можуть бути змiненi за iнiцiативою заявника, володiльця вiдповiдних прав на сорт або Компетентного органу вiдповiдно до законодавства.
У разi внесення змiн, пов'язаних iз змiною особи заявника, володiльця вiдповiдних прав на сорт, подаються документи, визначенi у порядку, затвердженому Компетентним органом.
Стаття 35. Видача документiв про права на сорт
1. Компетентний орган у 15-денний строк з дати державної реєстрацiї сорту та/або державної реєстрацiї прав на сорт видає автору (авторам) сорту свiдоцтво про авторство на сорт рослин, а заявнику - патент на сорт рослин та/або свiдоцтво про державну реєстрацiю сорту.
2. Якщо авторiв сорту декiлька, свiдоцтво про авторство на сорт видається кожному автору.
3. Якщо права на сорт набувають декiлька осiб, патент на сорт рослин та/або свiдоцтво про державну реєстрацiю сорту видається особi, яка зазначена в заявцi на сорт першою, якщо договором мiж заявниками не передбачено iнше. Iншим заявникам за їхнiм клопотанням, за умови сплати вiдповiдного збору, видаються завiренi копiї патента та/або свiдоцтва.
4. До вiдомостей, зазначених у патентi на сорт рослин, свiдоцтвi про державну реєстрацiю сорту, свiдоцтвi про авторство на сорт рослин, на вимогу його володiльця можуть бути внесенi змiни у зв'язку з виправленням помилок.
5. Особи, яким видано патент на сорт рослин, свiдоцтво про державну реєстрацiю сорту, свiдоцтво про авторство на сорт родiв i видiв рослин, не включених до перелiку родiв i видiв рослин, сорти яких проходять квалiфiкацiйну експертизу на вiдповiднiсть сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi, а також квалiфiкацiйну експертизу на придатнiсть сорту для поширення, несуть вiдповiдальнiсть за вiдповiднiсть сорту критерiям, визначеним цим Законом.
6. У разi втрати або зiпсування патенту на сорт рослин, свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту, свiдоцтва про авторство на сорт рослин його власнику видається дублiкат, яким припиняється чиннiсть ранiше виданого документа. За видачу дублiката сплачується збiр";
14) назву роздiлу IV, статтi 37 i 38 викласти в такiй редакцiї:
"РОЗДIЛ IV
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ, ПОВ'ЯЗАНI З СОРТОМ";
"Стаття 37. Особистi немайновi права iнтелектуальної власностi на сорт
1. Фiзична особа, яка створила сорт, визнається автором сорту та набуває особистi немайновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин з дати державної реєстрацiї прав на сорт.
2. Не визнаються авторами сорту фiзичнi особи, якi не внесли особистого творчого внеску у створення сорту, а тiльки надали автору (авторам) сорту технiчну, органiзацiйну чи матерiальну допомогу при створеннi сорту та/або оформленнi заявки.
3. Особистi немайновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин не вiдчужуються, не передаються i дiють безстроково.
4. Автор сорту має право за своєю вимогою одержати свiдоцтво про авторство на сорт рослин.
5. Автор сорту має право пропонувати назву створеного ним сорту i включити до назви своє iм'я.
6. Автори сорту, який є результатом їхньої спiльної творчої працi, мають рiвнi права згiдно з цим Законом, якщо iнше не передбачено письмовим договором мiж ними.
7. Особа, визнана автором сорту, має право:
а) на захист вiд привласнення чи спотворення її авторства;
б) на нерозголошення її iменi як автора сорту i незазначення його у публiкацiях;
в) вимагати зазначення свого iменi пiд час використання сорту, якщо це практично можливо.
Перелiк особистих немайнових прав автора сорту, наведений у цiй частинi, не є вичерпним.
8. У разi перегляду складу авторiв за спiльним клопотанням осiб, зазначених у заявцi на сорт як автори, а також осiб, не зазначених у заявцi як автори, вносяться змiни до вiдповiдних документiв у встановленому порядку, за умови подання клопотання до прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт;
Стаття 38. Право на поширення сорту в Українi
1. Суб'єктами права на поширення сорту можуть бути:
а) володiлець патенту;
б) власник майнового права на поширення сорту;
в) пiдтримувач сорту.
2. Право на поширення сорту передбачає такi дiї щодо посадкового матерiалу сорту:
а) пропонування до продажу;
б) вiдтворення;
в) продаж та/або iнший комерцiйний обiг;
г) вивезення за межi митної територiї України або ввезення на митну територiю України;
ґ) зберiгання для будь-якої iз цiлей, зазначених у пунктах "а", "б" i "в" цiєї частини.
3. Суб'єкт права на поширення сорту має право передати таке право на пiдставi правочину будь-якiй особi повнiстю або частково. Компетентний орган може визначати порядок передачi права на поширення сорту.
4. Сорт може поширюватися в Українi лише за умови наявностi вiдомостей про такий сорт у Реєстрi сортiв, якщо iнше не передбачено законом.
Сорт, щодо якого прийнято та опублiковано рiшення про державну реєстрацiю, є таким, що внесений до Реєстру сортiв.
У разi невнесення Компетентним органом вiдомостей про сорт до Реєстру сортiв протягом визначеного строку заявник має право на поширення сорту за наявностi рiшення Компетентного органу про державну реєстрацiю сорту.
Щодо сортiв родiв i видiв рослин, не включених до перелiку родiв i видiв рослин, сорти яких проходять квалiфiкацiйну експертизу на придатнiсть сорту для поширення в експертних закладах, що затверджується Компетентним органом, рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт є одночасно рiшенням про державну реєстрацiю сорту.
5. Поширення в Українi сортiв, не внесених до Реєстру сортiв, забороняється, якщо iнше не встановлено законом.
6. Сорти овочевих культур, заявки на якi поданi до Компетентного органу з метою державної реєстрацiї сорту, можуть поширюватися в Українi до прийняття рiшення про державну реєстрацiю сорту, за умови отримання погодження, виданого Компетентним органом, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, з урахуванням таких вимог:
а) погодження видається заявнику або уповноваженiй ним особi на один рiк з можливiстю продовження не бiльш як на два роки;
б) перелiк сортiв овочевих культур, якi можуть поширюватися в Українi до прийняття рiшення про державну реєстрацiю сорту згiдно з виданим погодженням, пiдлягає оприлюдненню на офiцiйному веб-сайтi Компетентного органу;
в) сорти овочевих культур, якi поширюються, пiдлягають обов'язковому дiлянковому (ґрунтовому) контролю;
г) сорти овочевих культур, якi поширюються, пiдлягають обов'язковому маркуванню згiдно з вимогами, встановленими Компетентним органом;
ґ) про поширення сортiв овочевих культур згiдно з цiєю частиною може подаватися звiт щодо практичного досвiду їх вирощування.
Необхiднiсть звiтування, його перiодичнiсть та форма звiтування визначаються Компетентним органом.
Якщо щодо сорту овочевих культур, на який видано погодження, прийнято рiшення про вiдмову у державнiй реєстрацiї сорту або заявку на сорт вiдкликано, погодження пiдлягає скасуванню. Вiдомостi про скасування погодження пiдлягають оприлюдненню на офiцiйному веб-сайтi Компетентного органу i з моменту такого оприлюднення посадковий матерiал сорту поширювати в Українi забороняється.
Перелiк ботанiчних таксонiв, що належать до сортiв овочевих культур, встановлюється Компетентним органом.
7. Батькiвськi компоненти можуть поширюватися в Українi, за умови наявностi вiдомостей про них як про батькiвськi компоненти в Реєстрi патентiв та/або Реєстрi сортiв, крiм випадкiв, передбачених законодавством";
15) статтю 391 виключити;
16) статтi 40 - 42 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 40. Передача (вiдчуження) майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт
1. Володiлець патенту має право передати свої майновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин на пiдставi договору будь-якiй особi, яка стає його правонаступником.
2. Володiлець патенту має право заповiсти свої майновi права на сорт у спадщину.
3. Володiлець патенту може видати будь-якiй особi дозвiл (лiцензiю) на використання сорту на пiдставi лiцензiйного договору. За лiцензiйним договором володiлець патенту (лiцензiар) передає право на використання сорту iншiй особi (лiцензiату), яка бере на себе зобов'язання вносити лiцензiару обумовленi договором платежi i здiйснювати iншi дiї, передбаченi лiцензiйним договором.
4. Упродовж строку чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин володiлець патенту має право в установленому порядку подати до Компетентного органу для офiцiйної публiкацiї заяву про готовнiсть надати дозвiл будь-якiй особi на використання сорту (вiдкриту лiцензiю). У такому разi збiр за пiдтримання чинностi виключного права володiльця патенту зменшується на 50 вiдсоткiв, починаючи з року, наступного за роком опублiкування такої заяви.
Якщо жодна особа не заявила володiльцю патенту про свої намiри щодо використання сорту i не виявила бажання укласти лiцензiйний договiр, вiн може подати письмове клопотання про вiдкликання своєї заяви. У такому разi збiр за пiдтримання чинностi виключного права володiльця патенту вноситься у повному розмiрi, починаючи з року, наступного за роком опублiкування такого клопотання.
5. Лiцензiйний договiр, договiр про передачу (вiдчуження) майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин вважається дiйсним, якщо вiн укладений у письмовiй формi i пiдписаний сторонами.
6. Передача (вiдчуження) майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин пiдлягає державнiй реєстрацiї в Реєстрi патентiв з опублiкуванням вiдомостей про це в офiцiйному виданнi. Дозвiл (лiцензiя) на використання сорту рослин не пiдлягає обов'язковiй державнiй реєстрацiї. Вiдомостi про виданi дозволи (лiцензiї) на використання сортiв рослин можуть бути опублiкованi в офiцiйному виданнi та внесенi до Реєстру патентiв за iнiцiативою сторони лiцензiйного договору. За внесення зазначених вiдомостей до Реєстру патентiв за iнiцiативою сторони лiцензiйного договору сплачується збiр.
7. Майновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин, що належать юридичнiй особi, яка лiквiдовується, можуть бути переданi (вiдчуженi) iншiй юридичнiй особi у встановленому законом порядку.
Стаття 41. Строк чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин
1. Чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин обмежується строком, установленим законом, та пiдтримується, за умови сплати збору за її пiдтримання.
2. Строк чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин починається з наступного дня пiсля дати державної реєстрацiї права та закiнчується в останнiй день:
а) тридцятого календарного року, що вiдлiковується з 1 сiчня року, наступного за роком державної реєстрацiї таких прав, - для сортiв деревних та чагарникових культур i винограду;
б) двадцять п'ятого календарного року, що вiдлiковується з 1 сiчня року, наступного за роком державної реєстрацiї таких прав, - для всiх iнших сортiв.
3. Пiсля завершення строку чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин або їх дострокового припинення вiдповiдно до частини другої статтi 50 цього Закону, а також у разi вiдмови вiд таких прав вiдповiдно до статтi 51 цього Закону вiдповiдний сорт стає сортом суспiльного надбання i його може вiльно використовувати будь-яка особа з урахуванням положень статтi 191 цього Закону.
4. У порядку, визначеному Компетентним органом, строк чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин може бути подовжений, але не бiльше нiж на п'ять рокiв.
Стаття 42. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин та пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту
1. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин та/або чинностi майнового права на поширення сорту сплачується за кожний рiк, починаючи з календарного року, наступного за роком державної реєстрацiї прав та/або державної реєстрацiї сорту. Збiр за наступний рiк сплачується протягом шести останнiх мiсяцiв поточного календарного року. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин або чинностi майнового права на поширення сорту у першому календарному роцi, наступному за роком державної реєстрацiї, може бути сплачено також протягом перших шести мiсяцiв вiдповiдного року.
Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту може бути сплачено за п'ять рокiв поспiль.
Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту, який є сортом суспiльного надбання або загальнопоширеним сортом, сплачується одноразово, тiльки за перший рiк пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту, наступний за роком державної реєстрацiї сорту.
2. Чиннiсть прав припиняється з першого дня року, за який збiр не сплачено.
3. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин може бути сплачено протягом 12 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку. У такому разi розмiр збору збiльшується на 50 вiдсоткiв. Пiсля сплати збору чиннiсть прав вiдновлюється з наступного дня пiсля внесення вiдомостей про це до Реєстру патентiв.
Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту може бути сплачено протягом 24 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку. У такому разi розмiр збору збiльшується на 50 вiдсоткiв. Пiсля сплати збору чиннiсть майнового права на поширення сорту вiдновлюється з наступного дня пiсля внесення вiдомостей про це до Реєстру сортiв.
4. Якщо встановлений збiр не сплачено протягом зазначених у цiй статтi строкiв, в офiцiйному виданнi публiкується iнформацiя про припинення чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин або майнового права на поширення сорту.
5. Сплата збору за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту є обов'язковою для пiдтримувача сорту.
6. Розмiр та порядок сплати зборiв встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України";
17) пункт "б" статтi 44 виключити;
18) статтю 48 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 48. Обов'язки володiльця патенту, власника майнового права на поширення сорту та пiдтримувача
1. Володiлець патенту та власник майнового права на поширення сорту повиннi добросовiсно користуватися своїми правами.
2. Володiлець патенту протягом усього строку чинностi патенту, а за вiдсутностi володiльця патенту - власник майнового права на поширення сорту або пiдтримувач забезпечує збереженiсть сорту чи його вихiдних компонентiв.
3. На запит Компетентного органу або експертного закладу володiлець патенту, а за вiдсутностi володiльця патенту - власник майнового права на поширення сорту або пiдтримувач зобов'язаний надати iнформацiю, документи, матерiал, зразки сорту, що охороняється (у тому числi батькiвськi компоненти сорту - за наявностi), з метою:
а) перевiрки збереженостi сорту;
б) визначення та оновлення офiцiйного зразка сорту;
в) проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту;
г) визначення вiдповiдностi сорту морфологiчним ознакам, визначеним пiд час його реєстрацiї.
4. Компетентний орган може зобов'язати володiльця патенту, власника майнового права на поширення сорту або пiдтримувача сорту зберiгати офiцiйний зразок";
19) назву роздiлу V, статтi 50 i 501 викласти в такiй редакцiї:
"Роздiл V
ПРИПИНЕННЯ ЧИННОСТI МАЙНОВИХ ПРАВ
IНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТI НА СОРТ РОСЛИН,
МАЙНОВОГО ПРАВА НА ПОШИРЕННЯ СОРТУ ТА ВИЗНАННЯ
ЇХ НЕЧИННИМИ";
"Стаття 50. Дострокове припинення чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин
1. Чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин i патенту, що засвiдчує це право, припиняється достроково у разi вiдмови володiльця патенту вiд патенту у порядку, визначеному статтею 51 цього Закону.
2. Чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин припиняється достроково у разi несплати збору за пiдтримання його чинностi вiдповiдно до положень статтi 42 цього Закону.
3. Чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин може бути припинена достроково Компетентним органом:
а) за заявою будь-якої особи про втрату однорiдностi чи стабiльностi сорту внаслiдок незабезпечення його збереженостi власником сорту i пiдтвердження в установленому порядку факту втрати;
б) у разi ненадання володiльцем патенту своєчасно на вимогу Компетентного органу iнформацiї, документiв, матерiалiв, зразкiв сорту, необхiдних для перевiрки однорiдностi чи стабiльностi сорту;
в) у разi ненадання на вимогу Компетентного органу пропозицiї щодо нової назви сорту.
4. Чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин припиняється з пiдстав, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, наступного дня пiсля внесення вiдомостей про це до Реєстру патентiв.
5. У разi усунення пiдстав, зазначених у пунктах "б" i "в" частини третьої цiєї статтi, з яких припинено чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин, такi права вiдновлюються у порядку, визначеному Компетентним органом. У разi усунення пiдстави, зазначеної у пунктi "а" частини третьої цiєї статтi, з якої припинено чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин, такi права вiдновлюються, за умови пiдтвердження вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi сорту з проведенням одного незалежного вегетацiйного циклу квалiфiкацiйної експертизи за клопотанням володiльця патенту.
Чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин i патенту, що засвiдчує такi права, вiдновлюється з дня внесення вiдомостей про це до Реєстру патентiв.
6. Дострокове припинення чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин вiдповiдно до положень частини третьої цiєї статтi може бути оскаржено в судовому порядку.
Стаття 501. Припинення чинностi майнового права на поширення сорту
1. Чиннiсть майнового права на поширення сорту i свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту, що його засвiдчує, припиняється у разi вiдмови власника майнового права на поширення сорту вiд пiдтримання сорту, вiдомостi про яку внесенi до Реєстру сортiв.
2. Чиннiсть майнового права на поширення сорту припиняється у разi несплати збору за пiдтримання чинностi права, вiдомостi про що вносяться до Реєстру сортiв вiдповiдно до положень статтi 42 цього Закону.
3. Чиннiсть майнового права на поширення сорту може бути припинена Компетентним органом:
а) у разi вiдсутностi первинного насiнництва сорту;
б) у разi втрати сортом однорiдностi чи стабiльностi внаслiдок незабезпечення його збереженостi володiльцем патенту чи пiдтримувачем сорту i пiдтвердження в результатi перевiрки збереженостi сорту факту цiєї втрати;
в) у разi порушення власником майнового права на поширення сорту умов обiгу насiння сорту вiдповiдно до законодавства.
4. Чиннiсть майнового права на поширення сорту припиняється з пiдстав, зазначених у цiй статтi, пiсля внесення вiдомостей про це до Реєстру сортiв.
5. Пiсля припинення чинностi майнового права на поширення сорту на пiдставi частини другої цiєї статтi дозволяється поширення насiння сорту (крiм ввезення на митну територiю України) до 30 червня третього року, що вiдлiковується вiд дати припинення, про що вносяться вiдомостi до Реєстру сортiв протягом двох робочих днiв з дати прийняття рiшення про припинення чинностi.
6. У разi усунення пiдстав, зазначених у пунктах "а" i "в" частини третьої цiєї статтi, з яких припинено чиннiсть майнового права на поширення сорту, таке право вiдновлюється у порядку, визначеному Компетентним органом. У разi усунення пiдстави, зазначеної у пунктi "б" частини третьої цiєї статтi, з якої припинено чиннiсть майнового права на поширення сорту, таке право вiдновлюється, за умови пiдтвердження вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi сорту з проведенням однорiчного циклу квалiфiкацiйної експертизи за клопотанням власника майнового права на поширення сорту або пiдтримувача.
Чиннiсть майнового права на поширення сорту i свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту, що його засвiдчує, вiдновлюється з дня, наступного за днем внесення вiдомостей про це до Реєстру сортiв";
20) статтю 54 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 54. Спори, що вирiшуються в судовому порядку
1. Особа, права якої на сорт порушенi, може звернутися до суду за захистом своїх прав.
2. Спори з будь-яких питань щодо вiдносин, що регулюються цим Законом, можуть вирiшуватися в судовому порядку.
3. Суди вiдповiдно до їх компетенцiї розглядають спори щодо:
а) виникнення права на сорт i його державної реєстрацiї;
б) сортiв, створених у зв'язку з виконанням службових обов'язкiв або за дорученням роботодавця;
в) авторства на сорт;
г) винагороди авторам;
ґ) укладання та виконання лiцензiйних договорiв;
д) визначення володiльця патенту;
е) визнання права на сорт недiйсним;
є) дострокового припинення прав;
ж) порушення права на сорт;
з) визнання сорту придатним для поширення в Українi;
и) назви сорту".
3. У Законi України "Про насiння i садивний матерiал" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 42, ст. 585 iз наступними змiнами):
1) у статтi 1:
у частинi першiй:
термiн "насiння" викласти в такiй редакцiї:
"насiння - рослинний матерiал, що використовується для сiвби, включаючи власне насiння (насiнину), плоди, суплiддя, та не призначений для безпосереднього споживання людиною або твариною";
термiн "Державний реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва" викласти в такiй редакцiї:
"Державний реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва (далi - Реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва) - перелiк суб'єктiв насiнництва та розсадництва";
термiн "уповноваження" викласти в такiй редакцiї:
"уповноваження - надання пiдприємствам, установам, органiзацiям чи їхнiм пiдроздiлам, акредитованим нацiональним органом України з акредитацiї, права на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва, а також є надання суб'єктам насiнництва та розсадництва, якi є виробниками та мають у своїй структурi лабораторiю, акредитовану нацiональним органом України з акредитацiї, права на визначення посiвних якостей насiння";
доповнити термiнами такого змiсту:
"введення в обiг насiння i садивного матерiалу - реалiзацiя та будь-яка iнша передача права власностi на насiння i садивний матерiал для комерцiйного використання; зберiгання з метою подальшої реалiзацiї; пропозицiя реалiзацiї або будь-якого комерцiйного використання; платне або безоплатне постачання чи передача насiння i садивного матерiалу третiм особам для комерцiйного використання";
"документ про якiсть насiння - сертифiкат, свiдоцтво, акт, виданий країною-експортером або країною походження чи країною виробництва насiння, який мiстить щонайменше iнформацiю про особу, яка його видала, ботанiчний таксон, назву сорту, категорiю, номер партiї, кiлькiсть одиниць упаковки, масу партiї, чистоту, схожiсть насiння, що ввозиться на територiю України";
"документ про якiсть садивного матерiалу - сертифiкат, свiдоцтво, акт, виданий країною-експортером або країною походження чи країною виробництва садивного матерiалу, який мiстить щонайменше iнформацiю про особу, яка його видала, ботанiчний таксон, назву сорту, категорiю, кiлькiсть одиниць садивного матерiалу, що ввозиться на територiю України";
"електронний кабiнет користувача - персонiфiкована веб-сторiнка або iнтерфейс авторизованого користувача, за допомогою яких вiн має можливiсть створювати, переглядати, обмiнюватися iнформацiєю, документами та користуватися iншими функцiональними можливостями реєстрiв, передбачених цим Законом";
"стандартний зразок - посадковий матерiал, що надається для проведення дiлянкового (ґрунтового) та/або лабораторного сортового контролю володiльцем патенту, а за вiдсутностi володiльця патенту - власником майнового права на поширення сорту або пiдтримувачем, чи вiдбирається вiд офiцiйного зразка";
"фальсифiковане насiння та/або садивний матерiал - насiння та/або садивний матерiал, у маркуваннi або пакуваннi якого неправомiрно використано торговельну марку, iнше iндивiдуалiзуюче позначення, зовнiшнє оформлення пакування iншого виробника та/або якi поширюються з неправдивою iнформацiєю щодо сортових та/або посiвних якостей насiння та/або садивного матерiалу";
доповнити частиною третьою такого змiсту:
"Термiни "батькiвськi компоненти", "Державний реєстр патентiв на сорти рослин", "Державний реєстр сортiв рослин, придатних для поширення в Українi", "посадковий матерiал" вживаються у значеннях, наведених у Законi України "Про охорону прав на сорти рослин";
2) статтi 3, 7 i 8 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 3. Суб'єкти насiнництва та розсадництва
До суб'єктiв насiнництва та розсадництва належать:
виробники - особи, якi здiйснюють виробництво насiння та/або садивного матерiалу для його реалiзацiї вiдповiдно до цього Закону;
постачальники - особи, якi здiйснюють один iз таких видiв професiйної дiяльностi щодо садивного матерiалу: розмноження, виробництво, збереження та/або обробка, введення в обiг, iмпорт";
"Стаття 7. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у сферi насiнництва та розсадництва
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у сферi насiнництва та розсадництва належать:
забезпечення формування та реалiзацiя державної полiтики у сферi насiнництва та розсадництва;
здiйснення державного управлiння та регулювання у сферi насiнництва та розсадництва;
розроблення та органiзацiя виконання державних програм розвитку селекцiї, насiнництва та розсадництва;
прийняття нормативно-правових актiв вiдповiдно до цього Закону;
затвердження форм документацiї на насiння i садивний матерiал, технологiчних i методичних вимог у сферi насiнництва та розсадництва щодо збереження сортових якостей, бiологiчних i урожайних властивостей сорту та посiвних якостей насiння;
забезпечення формування державного резервного насiннєвого фонду i контроль за ефективним його використанням;
забезпечення органiзацiї, здiйснення пiдготовки та атестацiї осiб для отримання свiдоцтва аудитора з сертифiкацiї (агронома-iнспектора), видача та скасування свiдоцтва аудитора з сертифiкацiї (агронома-iнспектора), пiдвищення квалiфiкацiї аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв);
забезпечення проведення визначення сортових та посiвних якостей насiння i сортових та товарних якостей садивного матерiалу;
встановлення перелiкiв ботанiчних таксонiв за вiдповiдними групами, на якi поширюється дiя цього Закону;
встановлення вимог до маркування та пакування за вiдповiдними групами ботанiчних таксонiв (культур);
уповноваження пiдприємств, установ, органiзацiй чи їхнiх пiдроздiлiв, акредитованих нацiональним органом України з акредитацiї, на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва i суб'єктiв насiнництва та розсадництва на визначення посiвних якостей насiння;
сприяння розвитку ринку насiння i садивного матерiалу;
забезпечення ведення Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва, Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв), Реєстру органiв з оцiнки вiдповiдностi, Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал, а також забезпечення вiдкритостi та загальнодоступностi зазначених реєстрiв;
створення системи зонального лiсового i декоративного насiнництва та розсадництва;
участь у мiжнародному спiвробiтництвi з питань насiнництва та розсадництва, а також виконання мiжнародних договорiв України у цiй сферi;
забезпечення видачi та скасування вiдповiдних сертифiкатiв у сферi насiнництва та розсадництва;
здiйснення iнших повноважень, визначених цим Законом.
Стаття 8. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва належать:
здiйснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
здiйснення державного контролю за обiгом насiння i садивного матерiалу на територiї України;
видача пiдтверджень на ввезення в Україну зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин, не включених до Реєстру сортiв рослин України, для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування та на вивезення з України зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин, не включених до Реєстру сортiв рослин України;
звернення до нацiонального органу України з акредитацiї з письмовим умотивованим клопотанням щодо розгляду питання про тимчасове зупинення дiї або скасування атестата про акредитацiю органу з оцiнки вiдповiдностi та притягнення органу з оцiнки вiдповiдностi до вiдповiдальностi за порушення вимог законодавства;
звернення до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, з письмовим умотивованим клопотанням щодо розгляду питання про скасування свiдоцтв аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв);
участь у розробленнi нормативно-правових актiв у сферi насiння i садивного матерiалу;
здiйснення iнших повноважень, визначених цим Законом";
3) статтю 121 пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
"Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, може визначити державне пiдприємство, установу чи органiзацiю, що належить до сфери його управлiння, адмiнiстратором реєстрiв, передбачених цiєю статтею".
У зв'язку з цим частини другу - п'яту вважати вiдповiдно частинами третьою - шостою;
4) у статтi 122:
у частинi першiй:
абзаци другий i четвертий доповнити словами "(подається виключно виробником)";
доповнити абзацом шостим такого змiсту:
"данi про особу, яка надала право на використання сорту (у разi використання сорту за правочином)";
частину шосту виключити;
частину дев'яту викласти в такiй редакцiї:
"У разi змiни iнформацiї про ботанiчний таксон, назву сорту, категорiю (генерацiю) та кiлькiсть (обсяг) насiння, садивного матерiалу, включеного до виробничої програми, або номера та дати видачi документа, на пiдставi якого набуто право на використання сорту, особу, яка надала право на використання сорту, суб'єкт насiнництва та розсадництва зобов'язаний подавати оновленi вiдомостi до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику";
пiсля частини десятої доповнити новою частиною такого змiсту:
"Рiшення про внесення, вiдмову у внесеннi, виключення суб'єкта насiнництва та розсадництва з Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва вiдображаються в електронному кабiнетi користувача".
У зв'язку з цим частини одинадцяту - тринадцяту вважати вiдповiдно частинами дванадцятою - чотирнадцятою;
частину тринадцяту виключити;
5) абзац сьомий частини четвертої статтi 123 викласти в такiй редакцiї:
"посада аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), якщо аудитор провадить свою дiяльнiсть як працiвник органу з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику";
6) статтю 15 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 15. Введення в обiг насiння i садивного матерiалу
Насiння i садивний матерiал вводяться в обiг шляхом реалiзацiї виключно пiсля їх сертифiкацiї.
Сертифiкати на насiння, сертифiкати на садивний матерiал можуть бути виданi, якщо:
насiння та/або садивний матерiал належить до сорту, щодо якого наявнi вiдомостi в Реєстрi сортiв рослин України;
насiння за сортовими або посiвними якостями вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
садивний матерiал за сортовими або товарними якостями вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва.
Сертифiкати на насiння культур, що використовуються як батькiвськi компоненти, можуть бути виданi, якщо:
насiння належить до сорту, щодо якого наявнi вiдомостi як про батькiвський компонент у Державному реєстрi патентiв на сорти рослин або Реєстрi сортiв рослин України;
насiння за сортовими або посiвними якостями вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва.
Для окремих груп ботанiчних таксонiв Кабiнет Мiнiстрiв України може встановлювати особливостi сертифiкацiї та окремi вимоги щодо введення їх в обiг";
7) у статтi 17:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"Визначення сортових якостей насiння i садивного матерiалу здiйснюється шляхом польового оцiнювання. Пiсля видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, сортовi якостi, визначенi шляхом польового оцiнювання, пiдтверджуються дiлянковим (ґрунтовим) та/або лабораторним сортовим контролем у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику";
абзац перший частини сьомої доповнити словами "якщо iнше не передбачено законодавством";
частину десяту доповнити словами "крiм випадкiв, передбачених законодавством";
частину одинадцяту викласти в такiй редакцiї:
"Визначення посiвних якостей насiння або товарних якостей садивного матерiалу здiйснюється органом з оцiнки вiдповiдностi, а у визначених законом випадках - суб'єктом насiнництва та розсадництва, шляхом аналiзу проб, вiдiбраних вiд партiй насiння та/або садивного матерiалу, що проводиться аудиторами iз сертифiкацiї (агрономами-iнспекторами)";
8) у статтi 18:
частину першу доповнити абзацом четвертим такого змiсту:
"насiння i садивний матерiал сорту, не занесеного до Державного реєстру сортiв рослин, придатних до поширення в Українi, у випадках, передбачених законом";
частини третю i шосту викласти в такiй редакцiї:
"Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, встановлює для органу з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери його управлiння, перелiк платних послуг, якi надаються згiдно з цим Законом";
"Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi насiння та садивного матерiалу, i сертифiкатiв ОЕСР є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, чи орган з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери його управлiння";
9) у статтi 181:
у частинi третiй:
абзаци четвертий i сьомий викласти в такiй редакцiї:
"має достатню кiлькiсть персоналу вiдповiдної квалiфiкацiї, який працює на постiйнiй основi";
"має у своїй структурi акредитованi лабораторiї";
абзац дев'ятий виключити;
абзац одинадцятий викласти в такiй редакцiї:
"не має конфлiкту iнтересiв щодо насiння та/або садивного матерiалу, оцiнку вiдповiдностi якого буде здiйснювати";
частину дев'яту замiнити трьома новими частинами такого змiсту:
"Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, здiйснює постiйний монiторинг дiяльностi органу з оцiнки вiдповiдностi щодо дотримання вимог цього Закону та виконання функцiй, на якi його уповноважено у сферi насiнництва та розсадництва, в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
У разi виявлення за результатами постiйного монiторингу порушення законодавства у сферi насiнництва та розсадництва орган з оцiнки вiдповiдностi у десятиденний строк здiйснює заходи для його усунення, про що iнформує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Якщо органом з оцiнки вiдповiдностi не вжито заходiв для усунення такого порушення протягом встановленого строку, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, скасовує рiшення про уповноваження органу з оцiнки вiдповiдностi".
У зв'язку з цим частину десяту вважати частиною дванадцятою;
10) у статтi 182:
частини сьому i дванадцяту викласти в такiй редакцiї:
"Свiдоцтво аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) є безстроковим та видається безоплатно. Аудитори iз сертифiкацiї (агрономи-iнспектори) зобов'язанi не менше одного разу на чотири роки скласти повторний квалiфiкацiйний iспит. Невиконання вимоги щодо складення повторного квалiфiкацiйного iспиту у встановлений цим Законом строк є пiдставою для тимчасового зупинення дiї свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) до моменту складення повторного квалiфiкацiйного iспиту";
"Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) може провадити свою дiяльнiсть у визначених законом випадках як:
незалежний експерт;
посадова особа центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику;
працiвник органу з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику;
службова особа суб'єкта насiнництва та розсадництва";
пiсля частини тринадцятої доповнити двома новими частинами такого змiсту:
"Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який провадить свою дiяльнiсть як службова особа суб'єкта насiнництва та розсадництва, має право здiйснювати виключно вiдбiр проб та/або брати участь у маркуваннi партiй насiння i садивного матерiалу, вирощених на земельних дiлянках, якi належать на правi власностi чи правi користування такому суб'єкту насiнництва або розсадництва, та/або насiння, доведеного до стану кондицiйного насiння на виробничих потужностях, що належать такому суб'єкту насiнництва або розсадництва на правi власностi чи правi користування.
Вибiркове оцiнювання робiт з вiдбору проб насiння або садивного матерiалу, зазначених у частинi чотирнадцятiй цiєї статтi, здiйснюється аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є працiвником органу з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у порядку, встановленому таким центральним органом виконавчої влади".
У зв'язку з цим частини чотирнадцяту i п'ятнадцяту вважати вiдповiдно частинами шiстнадцятою i сiмнадцятою;
частину шiстнадцяту викласти в такiй редакцiї:
"Роботи з визначення сортових якостей насiння i садивного матерiалу (польове оцiнювання) категорiй добазового i базового насiння та категорiй вихiдного i базового садивного матерiалу проводить виключно аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який є працiвником органу з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику. Роботи з визначення сортових якостей iнших категорiй насiння i садивного матерiалу може проводити будь-який аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), за умови вибiркового оцiнювання таких робiт аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, або працiвником органу з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у порядку, встановленому таким центральним органом виконавчої влади";
пiсля частини шiстнадцятої доповнити новою частиною такого змiсту:
"Акт польового оцiнювання, виданий аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який провадить свою дiяльнiсть як незалежний експерт, є пiдставою для видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння та/або садивного матерiалу, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, або органом з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери його управлiння".
У зв'язку з цим частину сiмнадцяту вважати частиною вiсiмнадцятою;
11) доповнити статтею 183 такого змiсту:
"Стаття 183. Визначення посiвних якостей насiння суб'єктами насiнництва та розсадництва, якi є виробниками
Суб'єкти насiнництва та розсадництва, якi є виробниками, мають право здiйснювати визначення посiвних якостей насiння, за умови отримання уповноваження у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
У разi такого уповноваження суб'єкт насiнництва та розсадництва може здiйснювати визначення посiвних якостей насiння сортiв, право на використання яких належить такому суб'єкту насiнництва та розсадництва, та виробленого пiд безпосереднiм контролем такого суб'єкта насiнництва та розсадництва.
Насiння вважається виробленим пiд безпосереднiм контролем суб'єкта насiнництва та розсадництва у разi, якщо такому суб'єкту насiнництва або розсадництва видано сертифiкат, що засвiдчує сортовi якостi такого насiння, та за умови забезпечення додержання принаймнi однiєї з таких умов:
насiння вирощено на земельних дiлянках, якi належать на правi власностi або правi користування такому суб'єкту насiнництва та розсадництва;
насiння доведено до стану кондицiйного насiння на виробничих потужностях, що належать такому суб'єкту насiнництва та розсадництва на правi власностi або правi користування.
Суб'єкт насiнництва та розсадництва, який є виробником, може бути уповноважений рiшенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, якщо вiн:
є юридичною особою - резидентом України;
може пiдтвердити вiдповiдний рiвень компетентностi;
має належну кiлькiсть квалiфiкованого персоналу, який працює на постiйнiй основi, достатню для визначення посiвних якостей насiння;
має у своєму штатi аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який має право здiйснювати вiдбiр проб та брати участь у маркуваннi партiй насiння;
має належне iнформацiйно-технiчне забезпечення, фiнансовi та матерiальнi ресурси, якi дають змогу визначати посiвнi якостi насiння;
має у своїй структурi лабораторiю, акредитовану нацiональним органом України з акредитацiї на вiдповiднiсть вимогам ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 або iнших стандартiв, якими їх замiнено;
має систему управлiння якiстю;
має належну матерiально-технiчну базу та iншi об'єкти iнфраструктури.
Порядок пiдтвердження вiдповiдного рiвня компетентностi, вимоги щодо кiлькостi квалiфiкованого персоналу, який працює на постiйнiй основi, вимоги до фiнансових та матерiальних ресурсiв, перелiк документiв, необхiдних для отримання уповноваження, та порядок їх подання затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Виключними пiдставами для вiдмови в уповноваженнi є:
невiдповiднiсть суб'єкта насiнництва та розсадництва вимогам, встановленим цiєю статтею;
виявлення недостовiрних вiдомостей у поданих документах.
Суб'єкт насiнництва, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, прийнято рiшення про вiдмову в уповноваженнi, має право повторно подати заяву про уповноваження пiсля усунення всiх виявлених недолiкiв.
Партiї насiння, щодо яких суб'єктом насiнництва та розсадництва здiйснювалося визначення посiвних якостей, пiдлягають вибiрковому оцiнюванню органом з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у порядку, затвердженому таким центральним органом виконавчої влади.
Вибiркове оцiнювання здiйснюється в обсязi, визначеному рiшенням про уповноваження, що має становити:
не менше 50 вiдсоткiв загального обсягу партiй насiння, щодо яких суб'єктом насiнництва та розсадництва здiйснено визначення посiвних якостей, - у перший рiк строку дiї уповноваження;
не менше 10 вiдсоткiв загального обсягу партiй насiння, щодо яких суб'єктом насiнництва та розсадництва здiйснено визначення посiвних якостей, - у другий та наступнi роки строку дiї уповноваження.
Рiшення про скасування уповноваження приймається у разi:
подання суб'єктом насiнництва та розсадництва заяви про скасування уповноваження на визначення посiвних якостей насiння;
виявлення недостовiрних вiдомостей у поданих документах;
скасування атестата про акредитацiю лабораторiї, що знаходиться у структурi суб'єкта насiнництва та розсадництва, шляхом прийняття вiдповiдного рiшення;
виявлення фактiв порушення законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
виявлення факту визначення посiвних якостей насiння, не виробленого пiд безпосереднiм контролем суб'єкта насiнництва та розсадництва;
виявлення, що розбiжнiсть мiж показниками, визначеними суб'єктом насiнництва та розсадництва, та показниками, визначеними пiд час вибiркового оцiнювання, перевищує допустимi вiдхилення, встановленi вимогами законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, у трьох або бiльше партiях насiння, щодо яких суб'єктом насiнництва та розсадництва здiйснювалося визначення посiвних якостей, протягом одного календарного року.
Рiшення про скасування уповноваження приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, який у десятиденний строк iнформує про це суб'єкта насiнництва та розсадництва. Повторне уповноваження суб'єкта насiнництва та розсадництва може бути здiйснено не менш як через 12 мiсяцiв пiсля скасування уповноваження на пiдставi виявлення фактiв порушення законодавства у сферi насiнництва та розсадництва.
У разi визначення посiвних якостей насiння суб'єктами насiнництва та розсадництва вiдповiдно до цiєї статтi видача сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, здiйснюється органом з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, на пiдставi протоколiв лабораторних дослiджень з визначення посiвних якостей такого насiння";
12) статтi 20 i 22 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 20. Ввезення та вивезення насiння i садивного матерiалу
Ввезення на територiю України насiння i садивного матерiалу здiйснюється, за умови належностi його до сорту, щодо якого наявнi вiдомостi в Реєстрi сортiв рослин України, а також в iнших випадках, визначених цiєю статтею.
Ввезення на територiю України насiння сортiв, що є батькiвськими компонентами, здiйснюється, якщо таке насiння належить до сорту:
щодо якого наявнi вiдомостi як про батькiвський компонент у Державному реєстрi патентiв на сорти рослин або Реєстрi сортiв рослин України;
овочевих культур, щодо якого вiдсутнi вiдомостi як про батькiвський компонент у Державному реєстрi патентiв на сорти рослин або Реєстрi сортiв рослин України, але наявна iнформацiя, пiдтверджена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, що такий батькiвський компонент є складовою частиною гiбрида сорту, щодо якого наявнi вiдомостi в Реєстрi сортiв рослин України, за умови ввезення насiння суб'єктом насiнництва та розсадництва.
Ввезення на територiю України насiння сорту овочевих культур, щодо якого вiдсутнi вiдомостi у Реєстрi сортiв рослин України, дозволяється, якщо щодо нього наявне погодження, передбачене статтею 38 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин". У разi вiдсутностi такого погодження ввезення на територiю України насiння сорту овочевих культур, щодо якого вiдсутнi вiдомостi у Реєстрi сортiв рослин України, забороняється.
Ввезення на територiю України насiння i садивного матерiалу сорту, не занесеного до Реєстру сортiв рослин України, але занесеного до Перелiку сортiв рослин ОЕСР, тих сiльськогосподарських рослин, до схем сортової сертифiкацiї яких приєдналася Україна, може здiйснюватися для цiлей розмноження та подальшого вивезення за межi України у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, а також в iнших випадках, визначених законодавством.
Ввезення насiння i садивного матерiалу здiйснюється за наявностi фiтосанiтарного сертифiката та:
для садивного матерiалу - копiї документа про якiсть садивного матерiалу;
для насiння - копiї документа про якiсть насiння або копiй сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA.
Насiння, що ввозиться на територiю України на пiдставi копiй сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA, не потребує додаткової перевiрки показникiв, зазначених у таких сертифiкатах.
Насiння i садивний матерiал, що ввозяться для реалiзацiї на територiї України, повиннi вiдповiдати вимогам, встановленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва.
Ввезення на територiю України зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин, не занесених до Реєстру сортiв рослин України, може здiйснюватися для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування суб'єктами господарювання на основi пiдтвердження, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва.
Вивезення за межi України зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин, не занесених до Реєстру сортiв рослин України, може здiйснюватися на основi пiдтвердження, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва.
Порядок видачi пiдтвердження або вiдмови в його видачi, переоформлення, анулювання пiдтвердження та контролю за використанням зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України. Видача пiдтверджень, їх переоформлення та анулювання здiйснюються безоплатно.
Для отримання пiдтвердження суб'єкт господарювання подає до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, заяву в паперовiй або електроннiй формi за формою, затвердженою Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть вiдомостей, зазначених у заявi, несе суб'єкт господарювання - заявник.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, має право перевiряти вiдомостi, зазначенi у заявi. Для перевiрки вiдомостей, зазначених у заявi, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, має право запитувати вiдповiдну iнформацiю в органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, а також має доступ до даних державних реєстрiв.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, зобов'язаний прийняти рiшення про видачу пiдтвердження або про обґрунтовану вiдмову у його видачi не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня отримання заяви.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, вносить виданi пiдтвердження або рiшення про обґрунтовану вiдмову у видачi пiдтвердження до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" у формi електронних документiв, засвiдчених електронним цифровим пiдписом, у день їх видачi або прийняття, а також не пiзнiше наступного робочого дня пiсля прийняття рiшення про видачу пiдтвердження або про обґрунтовану вiдмову у його видачi направляє (вручає) таке пiдтвердження або рiшення про обґрунтовану вiдмову у видачi суб'єкту господарювання у будь-який спосiб, що забезпечує наявнiсть доказiв здiйснення такого направлення (вручення).
Виключними пiдставами для обґрунтованої вiдмови у видачi пiдтвердження є:
перевищення дозволених кiлькiсних обмежень на обсяг зразкiв насiння i садивного матерiалу, що ввозиться на територiю України для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування;
встановлення факту подання недостовiрних вiдомостей у заявi.
У разi якщо через п'ять робочих днiв з дня закiнчення встановленого строку центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" не внесено пiдтвердження або рiшення про обґрунтовану вiдмову у його видачi, суб'єкт господарювання має право на ввезення на митну територiю України або вивезення з митної територiї України зразкiв насiння i садивного матерiалу без такого пiдтвердження, за умови:
пред'явлення вiдповiдному державному фiтосанiтарному iнспектору копiї заяви (з описом прийнятих документiв) з вiдмiткою про дату її прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва;
проведення та дотримання всiх iнших процедур фiтосанiтарного контролю, що вимагаються вiдповiдно до закону.
Пiдтвердження дiє з дня його видачi до дня фактичного ввезення на територiю України або вивезення з територiї України погодженого обсягу насiння або садивного матерiалу, але не бiльше одного року.
Не пiдлягають обов'язковому визначенню сортових та посiвних якостей насiння, сортових та товарних якостей садивного матерiалу зразки насiння i садивного матерiалу, якi:
ввозяться на територiю України для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування;
вивозяться з територiї України.
Обсяг зразкiв насiння i садивного матерiалу одного сорту, що ввозяться для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування протягом одного календарного року, не повинен перевищувати тридцятикратний обсяг посадкового матерiалу сорту, що надається для проведення одного року польових дослiджень з квалiфiкацiйної експертизи сортiв рослин на придатнiсть для поширення в Українi.
Для сортiв рослин (родiв i видiв), рiшення щодо придатностi яких для поширення в Українi приймається за даними заявника, обсяг зразкiв насiння i садивного матерiалу, що ввозяться для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування протягом одного календарного року, не повинен перевищувати тридцятикратний обсяг посадкового матерiалу, що подається разом iз заявкою на сорт рослин.
Суб'єкт господарювання, який отримав пiдтвердження, до 1 лютого року, наступного за роком, в якому здiйснено ввезення на територiю України зразкiв насiння i садивного матерiалу для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування, зобов'язаний у паперовiй або електроннiй формi повiдомити центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, про фактичний обсяг ввезених зразкiв насiння i садивного матерiалу та їх подальше використання (мiсце вирощування, обсяг отриманого врожаю та його використання). Врожай, отриманий вiд таких зразкiв насiння i садивного матерiалу, забороняється використовувати для сiвби або посадки, крiм випадкiв його використання для селекцiйних та дослiдних робiт.
Контроль за використанням зразкiв насiння i садивного матерiалу, що ввозяться на територiю України для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування, а також за врожаєм, отриманим iз таких зразкiв, здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва.
Перевiрка документiв та iнформацiї, передбачених цiєю статтею, та їх вiдповiдностi iнформацiї, зазначенiй у документах, що супроводжують вантаж iз насiнням i садивним матерiалом, проводиться державним фiтосанiтарним iнспектором пiд час здiйснення фiтосанiтарного контролю насiння i садивного матерiалу, у тому числi за допомогою єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi", у порядку, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Пiд час здiйснення фiтосанiтарного контролю насiння i садивного матерiалу державний фiтосанiтарний iнспектор має право перевiрити вiдповiднiсть iнформацiї, зазначеної на етикетках, iнформацiї, зазначенiй у документах, що супроводжують вантаж iз насiнням i садивним матерiалом.
Iнформацiя щодо наявностi документiв, передбачених цiєю статтею, може надаватися суб'єктом господарювання державному фiтосанiтарному iнспектору у паперовiй формi або за допомогою єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi".
У разi вiдсутностi документiв та iнформацiї, передбачених цiєю статтею, або у разi невiдповiдностi iнформацiї, зазначеної на етикетках, iнформацiї, зазначенiй у документах, що супроводжують вантаж iз насiнням i садивним матерiалом, такий вантаж пiдлягає затриманню державним фiтосанiтарним iнспектором до надання необхiдних документiв та iнформацiї.
У разi неможливостi надання документiв та iнформацiї, передбачених цiєю статтею, державний фiтосанiтарний iнспектор приймає рiшення про повернення насiння i садивного матерiалу за межi територiї України.
За результатами перевiрки документiв та iнформацiї, передбачених цiєю статтею, державний фiтосанiтарний iнспектор складає акт за формою, затвердженою Кабiнетом Мiнiстрiв України, та приймає рiшення вiдповiдно до закону iз внесенням вiдповiдної iнформацiї про прийняте рiшення до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi";
"Стаття 22. Гарантiї на насiння i садивний матерiал
Суб'єкт насiнництва гарантує вiдповiднiсть сортових i посiвних якостей насiння, а суб'єкт розсадництва - сортових i товарних якостей садивного матерiалу вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, що пiдтверджується вiдповiдними сертифiкатами. Умови гарантiї на насiння i садивний матерiал дiють протягом строку, визначеного в сертифiкатi. У разi порушення умов гарантiй суб'єктом насiнництва та розсадництва такий суб'єкт несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законом";
13) статтю 28 доповнити частиною п'ятою такого змiсту:
"Умисне виробництво та/або заготiвля, та/або пакування, та/або маркування, та/або затарювання, та/або пропонування до продажу, та/або зберiгання фальсифiкованого насiння та/або садивного матерiалу з метою продажу -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян вiд однiєї тисячi до п'яти тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, на посадових осiб - вiд п'яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, з конфiскацiєю фальсифiкованої продукцiї, обладнання для вироблення фальсифiкованого насiння та/або садивного матерiалу".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi через шiсть мiсяцiв з дня його опублiкування, крiм пунктiв 2 i 3 цього роздiлу, якi набирають чинностi з дня опублiкування цього Закону.
2. Установити, що:
1) розгляд заявок на сорти, формальна експертиза яких не завершена до набрання чинностi цим Законом, проводиться у порядку, встановленому законодавством про охорону прав на сорти рослин, що дiяло на дату подання заявки на такий сорт;
2) квалiфiкацiйна експертиза заявок на сорти, не завершена до набрання чинностi цим Законом, проводиться у порядку, встановленому цим Законом;
3) вiдповiднiсть сорту умовам його державної реєстрацiї визначається згiдно iз законодавством, що дiяло на дату подання заявки на такий сорт;
4) ухвалення назви сорту, що є об'єктом заявки на сорт, експертиза якої не завершена до набрання чинностi цим Законом, проводиться у порядку, встановленому цим Законом;
5) вiдповiднiсть назви сорту встановленим вимогам визначається згiдно iз законодавством, що дiяло на дату подання заявки на такий сорт;
6) майнове право iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин, набуте до набрання чинностi цим Законом, вважається майновим правом на поширення сорту з дня набрання чинностi цим Законом. Свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту, патенти на сорти рослин та свiдоцтва про авторство на сорт рослин, виданi до набрання чинностi цим Законом, є дiйсними пiсля набрання чинностi цим Законом з урахуванням особливостей щодо пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин та пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту, визначених цим Законом;
7) пiдприємства, установи, органiзацiї, якi до набрання чинностi цим Законом виконували функцiї експертного закладу, зобов'язанi протягом трьох мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом подати до Компетентного органу перелiк адрес своїх об'єктiв, фiлiй та вiдокремлених пiдроздiлiв, за якими вони здiйснюють виконання своїх повноважень;
8) державне пiдприємство, установа, органiзацiя, що входить до сфери управлiння центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, якому надано уповноваження на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва до набрання чинностi цим Законом, продовжує свою дiяльнiсть як орган з оцiнки вiдповiдностi вiдповiдно до Закону України "Про насiння i садивний матерiал";
9) пiд час дiї воєнного стану в Українi та протягом 90 днiв пiсля його припинення або скасування положення законiв України "Про охорону прав на сорти рослин" та "Про насiння i садивний матерiал" дiють з урахуванням таких особливостей:
ввезення на митну територiю України садивного матерiалу сортiв суспiльного надбання та загальнопоширених сортiв, не занесених до Реєстру сортiв рослин України, для закладення та/або вирощування багаторiчних насаджень (плодових, ягiдних, горiхоплiдних, винограду, хмелю) здiйснюється на пiдставi повiдомлення про належнiсть сорту, що ввозиться, до сортiв суспiльного надбання або загальнопоширених сортiв, виданого Компетентним органом вiдповiдно до поданої заявки на сорт, фiтосанiтарного сертифiката та документа про якiсть садивного матерiалу;
суб'єкти господарювання, якi здiйснили ввезення садивного матерiалу, визначеного абзацом другим цього пункту, на територiю України, зобов'язанi вести його облiк i подавати iнформацiю про його використання на вимогу центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю), у сферi насiнництва та розсадництва, та не пiзнiше нiж через 90 днiв пiсля припинення або скасування воєнного стану в Українi завершити всi дiї, пов'язанi з набуттям майнового права на поширення ввезених сортiв у встановленому законодавством порядку;
суб'єкти господарювання, якi закладають багаторiчнi насадження з рослин, щодо сортiв яких не завершено всi дiї, пов'язанi з набуттям майнового права на поширення сорту у встановленому законодавством порядку, не можуть брати участь у програмах державної пiдтримки виробникiв плодiв, ягiд, винограду та хмелю.
3. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) у шестимiсячний строк з дня опублiкування цього Закону:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, що випливають iз цього Закону;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити розроблення i впровадження бази даних сортiв рослин;
2) у роцi, наступному за роком набрання чинностi цим Законом, поiнформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
16 листопада 2022 року
N 2763-IX
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |