Постанова Правлiння Нацiонального банку України
вiд 25 травня 2000 року | N 209 |
---|
Про внесення змiн до нормативно-правових актiв
Нацiонального банку України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 18 липня 2000 р. за N 434/4655 |
Вiдповiдно до роздiлiв II та
III Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд
19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного
регулювання i валютного контролю", статтi 32
Закону України "Про банки i банкiвську
дiяльнiсть" i з метою подальшого впорядкування
операцiй в iноземнiй валютi та в гривнях Правлiння
Нацiонального банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити змiни до Положення про вiдкриття та функцiонування в уповноважених банках України рахункiв банкiв-кореспондентiв в iноземнiй валютi та в гривнях, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 26.03.98 N 118 i зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 10.04.98 за N 231/2671, зi змiнами i доповненнями, що додаються.
2. Пiдпункт 2.10 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.03.99 N 127 i зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 18.03.99 за N 171/3464, викласти в такiй редакцiї:
"2.10. Купiвля iноземної валюти з кореспондентських рахункiв банкiв-нерезидентiв у гривнях здiйснюється згiдно з вимогами роздiлу
4 Положення про вiдкриття та функцiонування кореспондентських рахункiв банкiв резидентiв та нерезидентiв в iноземнiй валютi та кореспондентських рахункiв банкiв-нерезидентiв у гривнях, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 26.03.98 N 118 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 10.04.98 за N 231/2671, зi змiнами i доповненнями".
3. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на Департамент валютного регулювання (С. О. Яременко) i Департамент валютного контролю та лiцензування (С. О. Брагiн).
4. Постанова набуває чинностi через десять днiв пiсля її державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України, крiм пункту 6 змiн до Положення про вiдкриття та функцiонування в уповноважених банках України рахункiв банкiв-кореспондентiв в iноземнiй валютi та в гривнях, який набуває чинностi з 1 вересня 2000 року.
Голова | В. С. Стельмах |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 25 травня 2000 р. N 209 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 18 липня 2000 р. за N 434/4655 |
Змiни до Положення про вiдкриття та функцiонування в уповноважених банках України рахункiв банкiв-кореспондентiв в iноземнiй валютi та в гривнях, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 26.03.98 N 118
1. Назву Положення викласти в такiй редакцiї: "Положення про вiдкриття та функцiонування кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв та нерезидентiв в iноземнiй валютi та кореспондентських рахункiв банкiв-нерезидентiв у гривнях".
2. Абзац сьомий пiдпункту 2.1.1 пункту 2.1 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:
"- картка iз зразками пiдписiв згiдно з нормативно-правовими актами Нацiонального банку України".
3. Пункт 3.6 роздiлу 3 виключити.
4. Пункт 4.1 роздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"4.1. Уповноваженi банки України вiдкривають кореспондентськi рахунки в гривнях банкам-нерезидентам. Фiлiї уповноважених банкiв України зазначенi кореспондентськi рахунки не вiдкривають".
5. Абзаци другий i третiй пункту 4.2 роздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"Для здiйснення контролю уповноваженим банком за операцiями резидентiв кошти в гривнях, якi надiйшли з кореспондентського рахунку банку-нерезидента, пiдлягають попередньому зарахуванню на розподiльчий рахунок та облiковуються на цьому рахунку до того часу, поки клiєнт не надасть банку документи, передбаченi вимогами цього Положення, але не бiльше 5 днiв (враховуючи день зарахування коштiв на розподiльчий рахунок). Перерахування гривнi на поточний рахунок клiєнта здiйснюється лише пiсля одержання банком зазначених документiв.
Якщо клiєнт протягом 5 днiв не надав банку необхiднi документи або наданi документи на пiдтвердження здiйснення операцiї щодо отримання коштiв з кореспондентського рахунку банку-нерезидента в гривнях не вiдповiдають вимогам пункту 4.4 Положення, уповноважений банк зобов'язаний повернути кошти на кореспондентський рахунок банку-нерезидента протягом двох банкiвських днiв вiд дня виявлення порушення або закiнчення 5-денного строку (вказавши мотиви повернення)".
6. Абзац перший пункту 4.3 роздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"4.3. На зазначений рахунок зараховуються кошти в гривнях за дорученням банку-нерезидента:".
7. У пунктi 4.3 роздiлу 4:
абзац другий доповнити словами такого змiсту: "згiдно iз статтею
8 Арбiтражного процесуального кодексу України (у разi визнання боржником претензiї) з питань спорiв сторiн щодо виконання договорiв;";
у абзацi третьому слова "в тому числi" виключити;
доповнити цей пункт абзацами такого змiсту:
"При перерахуваннi резидентами гривнi за договорами (контрактами) з нерезидентами, якi передбачають iмпорт товарiв (робiт, послуг), уповноваженi банки, з метою здiйснення контрольних функцiй щодо вiдповiдностi операцiї чинному законодавству, зобов'язанi попередньо зарахувати кошти в гривнях, що перерахованi з поточного рахунку клiєнта, на окремий субрахунок балансового рахунку 1919 "Iнша кредиторська заборгованiсть за операцiями з банками". Кошти облiковуються на цьому субрахунку протягом 5 робочих днiв (не враховуючи день зарахування коштiв) i можуть бути перерахованi з нього на користь нерезидента виключно на 6 робочий день (не враховуючи день зарахування коштiв на субрахунок). Уповноважений банк може здiйснити перерахування коштiв у гривнях iз субрахунку балансового рахунку 1919 "Iнша кредиторська заборгованiсть за операцiями з банками" на кореспондентський рахунок банку-нерезидента на користь нерезидента виключно пiсля отримання вiд клiєнта довiдки податкового органу, в якому резидент зареєстрований як платник податкiв, про вiдсутнiсть у клiєнта заборгованостi за платежами перед бюджетом на дату звернення. Зазначена довiдка має мiстити назву резидента, що здiйснює перерахування на кореспондентський рахунок банку-нерезидента в гривнях, також номер, дату та предмет угоди, що є пiдставою для перерахування, суму перерахування, код ЄДРПОУ, код платника ПДВ та данi про наявнiсть або вiдсутнiсть заборгованостi перед бюджетом.
У разi неотримання уповноваженим банком у 5-денний строк довiдки податкового органу або наявностi заборгованостi за платежами перед бюджетом, вiн повертає кошти на поточний рахунок клiєнта. Строк дiї довiдки 30 днiв.
Невиконання зазначених вимог квалiфiкується як нездiйснення уповноваженим банком функцiй, покладених на нього пунктом 2 статтi 13 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
8. У пунктi 4.4 роздiлу 4:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"4.4. З кореспондентського рахунку за дорученням банку-нерезидента здiйснюються такi операцiї в гривнях:";
в абзацi третьому слова "в тому числi" виключити;
абзац третiй доповнити пiдпунктом "г" такого змiсту:
"г) поповнення власних кореспондентських рахункiв в iнших уповноважених банках України не допускається; перерахування на власний кореспондентський рахунок в iншому уповноваженому банку дозволяється тiльки для оплати за дорученням клiєнтiв iмпорту товарiв (робiт, послуг) з України чи купiвлi на мiжбанкiвському валютному ринку України нацiональної валюти тiєї країни, де зареєстрований банк-нерезидент;".
9. Абзац перший пункту 4.6 роздiлу 4 виключити.
10. Пункт 4.7 роздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"Платiжнi доручення на перерахування коштiв у гривнях через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях обов'язково мають мiстити напис про призначення платежу, що чiтко визначає змiст операцiй: за товари (роботи, послуги), рiшення суду тощо, номер i дату договору/контракту та назву країни - одержувача коштiв.
Уповноваженим банкам забороняється приймати до виконання платiжнi доручення, в яких вiдсутнi реквiзити: призначення платежу (номер i дата договору/контракту, змiст операцiї), назва одержувача коштiв та назва країни його реєстрацiї.
При перерахуваннi коштiв у гривнях через систему електронних платежiв України на користь нерезидента на кореспондентський рахунок банку-нерезидента в гривнях уповноважений банк обов'язково забезпечує у платiжному дорученнi реквiзити платежу: код операцiї, код країни; за товари (роботи, послуги), назва країни, в якiй зареєстрований банк-нерезидент, номер i дату договору/контракту тощо.
При перерахуваннi коштiв у гривнях з кореспондентського рахунку банку-нерезидента в гривнях через систему електронних платежiв України на користь резидентiв України уповноважений банк обов'язково забезпечує перевiрку наявностi у платiжних дорученнях банкiв-нерезидентiв реквiзитiв платежу: код операцiї, код країни; за товари (роботи, послуги), назву країни, в якiй зареєстрований банк-нерезидент i за дорученням якого здiйснюється перерахування, номер i дату договору/контракту тощо".
11. Пункт 4.8 роздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"За кореспондентськими рахунками банкiв-нерезидентiв у гривнях здiйснюються операцiї лише за дорученням власникiв коштiв на цих рахунках та в межах залишку коштiв на початок робочого дня (з урахуванням сум коштiв у виглядi депозитiв та вiдсоткiв за ними, якi повертаються на кореспондентський рахунок банку протягом цього робочого дня). Надання кредитiв овердрафт у гривнях банкам-нерезидентам не дозволяється".
12. Пункт 4.9 роздiлу 4 виключити. Пункт 4.10 вважати пунктом 4.9.
13. Роздiл 7 вважати роздiлом 6 i викласти в такiй редакцiї:
"6. Порядок здiйснення уповноваженими банками функцiй валютного контролю та вiдповiдальнiсть за невиконання цих функцiй.
6.1. Функцiї контролю за здiйсненням операцiй через кореспондентськi рахунки банкiв в iноземнiй валютi та банкiв-нерезидентiв у гривнях покладаються на уповноваженi банки України.
6.2. Органи валютного контролю, а також уповноваженi банки, мають право вимагати вiд резидентiв документи та iнформацiю, що пiдтверджують здiйснення платежiв через кореспондентськi рахунки в iноземнiй валютi та кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях вiдповiдно до чинного законодавства України i нормативно-правових актiв Нацiонального банку України, а також мають право вимагати i вiд уповноважених банкiв iнформацiю, що пiдтверджує дотримання ними чинного законодавства України.
6.3. При перерахуваннi коштiв на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях уповноважений банк, який обслуговує платника цих коштiв, виконує такi функцiї:
перевiряє наявнiсть документiв, що свiдчать про правомiрнiсть платежу (копiї договорiв/контрактiв, вантажно-митнi декларацiї, виконавчi документи тощо);
перевiряє наявнiсть у платiжному дорученнi посилання на зовнiшньоекономiчний договiр (угоду), що свiдчить про правомiрнiсть операцiї;
перевiряє правильнiсть оформлення платiжного доручення, в якому зазначаються такi обов'язковi реквiзити: код операцiї, код країни; назва операцiї: за товари (роботи, послуги) тощо.
У разi невиконання уповноваженим банком контрольних функцiй, зазначених у абзацi другому цього пункту, у результатi чого була проведена неправомiрна валютна операцiя, цей уповноважений банк несе вiдповiдальнiсть за нездiйснення функцiй щодо валютного контролю згiдно зi статтею 16 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю". У разi невиконання уповноваженим банком контрольних функцiй, передбачених абзацами третiм та четвертим цього пункту, а також вимог абзацу третього пункту 4.7 цього Положення вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 62 Закону України "Про Нацiональний банк України".
Якщо платiж на користь нерезидента здiйснюється через кореспондентськi рахунки кiлькох українських уповноважених банкiв, то цi банки також перевiряють (крiм банку, що обслуговує платника) правильнiсть оформлення платiжних доручень. Якщо платiжне доручення оформлено неправильно, банк зобов'язаний повернути його без виконання, вказавши мотиви цього повернення. У разi невиконання цiєї вимоги та вимог абзацу третього пункту 4.7 цього Положення вони несуть вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 62 Закону України "Про Нацiональний банк України".
6.4. Контрольнi функцiї уповноважених банкiв при надходженнi коштiв на користь резидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях:
6.4.1. Якщо поточний рахунок резидента в гривнях вiдкрито в iншому українському уповноваженому банку, то уповноважений банк, в якому вiдкрито кореспондентський рахунок банку-нерезидента у гривнях, перевiряє:
чи є банк отримувача коштiв уповноваженим банком України;
наявнiсть у платiжному дорученнi посилання на зовнiшньоекономiчний договiр (угоду), що свiдчить про правомiрнiсть операцiї;
правильнiсть оформлення платiжного доручення, в якому зазначаються такi обов'язковi реквiзити: код операцiї, код країни; назва операцiї: за товари (роботи, послуги) тощо.
У разi незабезпечення уповноваженим банком контрольних функцiй, передбачених абзацом другим пiдпункту 6.4.1, у результатi чого була проведена неправомiрна валютна операцiя, цей уповноважений банк несе вiдповiдальнiсть за невиконання функцiй щодо валютного контролю згiдно зi статтею 16 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
У разi невиконання уповноваженим банком контрольних функцiй, передбачених абзацами третiм та четвертим пiдпункту 6.4.1, а також вимог абзацу четвертого пункту 4.7 цього Положення вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 62 Закону України "Про Нацiональний банк України".
6.4.2. Якщо уповноважений банк України обслуговує рахунок резидента, на користь якого надiйшли кошти в гривнях, то вiн перевiряє:
наявнiсть у платiжному дорученнi посилання на зовнiшньоекономiчний договiр (угоду), що свiдчить про правомiрнiсть операцiй;
правильнiсть оформлення платiжного доручення, в якому зазначаються такi обов'язковi реквiзити: код операцiї, код країни; назва операцiї: за товари (роботи, послуги) тощо;
пiсля зарахування коштiв на розподiльчий рахунок вимагає вiд клiєнта - отримувача коштiв необхiднi документи, що пiдтверджують правомiрнiсть надходження цих коштiв (копiї договорiв/контрактiв, iндивiдуальнi лiцензiї тощо).
Якщо платiжне доручення не вiдповiдає вимогам абзацiв другого та третього або виявленi порушення з боку банку - вiдправника коштiв, уповноважений банк зобов'язаний повернути таке платiжне доручення без виконання (вказавши мотиви повернення).
У разi невиконання уповноваженим банком вимог, передбачених абзацами другим, третiм та п'ятим цього пiдпункту, вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 62 Закону України "Про Нацiональний банк України".
У разi невиконання функцiй, зазначених абзацом другим пункту 4.2 роздiлу 4, а також вимог, передбачених абзацом четвертим пiдпункту 6.4.2, у результатi чого була проведена неправомiрна валютна операцiя, уповноважений банк несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 16 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
6.5. У разi отримання платiжних доручень вiд банку-нерезидента - власника кореспондентського рахунку для здiйснення власних операцiй уповноважений банк перевiряє:
правомiрнiсть здiйснення цих операцiй (наявнiсть такої операцiї у перелiку, зазначеному в пунктах 4.3 та 4.4 цього Положення);
наявнiсть у платiжному дорученнi посилання на зовнiшньоекономiчний договiр (угоду), що свiдчить про правомiрнiсть операцiї;
перевiряє правильнiсть оформлення платiжного доручення, в якому зазначаються такi обов'язковi реквiзити: код операцiї, код країни; назва операцiї, назва країни тощо.
У разi невиконання уповноваженим банком контрольних функцiй, передбачених абзацом другим цього пункту, в результатi чого була проведена неправомiрна операцiя, цей уповноважений банк несе вiдповiдальнiсть за невиконання функцiй щодо валютного контролю згiдно зi статтею 16 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
У разi невиконання уповноваженим банком функцiй, передбачених абзацами третiм та четвертим цього пункту, вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 62 Закону України "Про Нацiональний банк України".
Начальник Управлiння методологiї валютного регулювання | О. I. Мельникова |
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |