Следующая >>
Стаття 200. Порядок визначення суми податку, що пiдлягає сплатi (перерахуванню) до Державного бюджету України або вiдшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному вiдшкодуванню), та строки проведення розрахункiв
200.1. Сума податку, що пiдлягає сплатi (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному вiдшкодуванню, визначається як рiзниця мiж сумою податкового зобов'язання звiтного (податкового) перiоду та сумою податкового кредиту такого звiтного (податкового) перiоду.
200.2. При позитивному значеннi суми, розрахованої згiдно з пунктом 200.1 цiєї статтi, така сума пiдлягає сплатi (перерахуванню) до бюджету у строки, встановленi цим роздiлом.
200.3. При вiд'ємному значеннi суми, розрахованої згiдно з пунктом 200.1 цiєї статтi, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попереднi звiтнi (податковi) перiоди (у тому числi розстроченого або вiдстроченого вiдповiдно до цього Кодексу), а в разi вiдсутностi податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звiтного (податкового) перiоду.
200.4. Якщо в наступному податковому перiодi сума, розрахована згiдно з пунктом 200.1 цiєї статтi, має вiд'ємне значення, то:
а) бюджетному вiдшкодуванню пiдлягає частина такого вiд'ємного значення, яка дорiвнює сумi податку, фактично сплаченiй отримувачем товарiв/послуг у попереднiх податкових перiодах постачальникам таких товарiв/послуг або до Державного бюджету України, а в разi отримання вiд нерезидента послуг на митнiй територiї України - сумi податкового зобов'язання, включеного до податкової декларацiї за попереднiй перiод за отриманi вiд нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок вiд'ємного значення попереднiх податкових перiодiв пiсля бюджетного вiдшкодування включається до складу сум, що вiдносяться до податкового кредиту наступного податкового перiоду.
200.5. Не мають права на отримання бюджетного вiдшкодування особи, якi:
були зареєстрованi як платники цього податку менш нiж за 12 календарних мiсяцiв до мiсяця, за наслiдками якого подається заява на бюджетне вiдшкодування (крiм нарахування податкового кредиту внаслiдок придбання або спорудження (будiвництва) основних фондiв);
мали обсяги оподатковуваних операцiй за останнi 12 календарних мiсяцiв меншi, нiж заявлена сума бюджетного вiдшкодування (крiм нарахування податкового кредиту внаслiдок придбання або спорудження (будiвництва) основних фондiв).
200.6. Платник податку може прийняти самостiйно рiшення про зарахування в повному обсязi належної йому суми бюджетного вiдшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звiтних (податкових) перiодiв, за наявностi умов, передбачених пунктом 200.4 цiєї статтi. Зазначене рiшення вiдображається платником податку у податковiй декларацiї, яку вiн подає за результатами звiтного (податкового) перiоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного вiдшкодування згiдно з нормами цiєї статтi. У разi прийняття такого рiшення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного вiдшкодування наступних звiтних (податкових) перiодiв.
200.7. Платник податку, який має право на отримання бюджетного вiдшкодування та прийняв рiшення про повернення суми бюджетного вiдшкодування, подає вiдповiдному органу державної податкової служби податкову декларацiю та заяву про повернення суми бюджетного вiдшкодування, яка вiдображається у податковiй декларацiї.
200.8. До декларацiї додаються розрахунок суми бюджетного вiдшкодування, а також оригiнали митних декларацiй (примiрникiв декларанта), що пiдтверджують вивезення товарiв (супутнiх послуг) за межi митної територiї України.
200.9. Форма заяви про вiдшкодування та форма розрахунку суми бюджетного вiдшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
200.10. Протягом 30 календарних днiв, що настають за граничним термiном отримання податкової декларацiї, податковий орган проводить камеральну перевiрку заявлених у нiй даних.
200.11. За наявностi достатнiх пiдстав, якi свiдчать, що розрахунок суми бюджетного вiдшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевiрку платника для визначення достовiрностi нарахування такого бюджетного вiдшкодування протягом 30 календарних днiв, що настають за граничним термiном проведення камеральної перевiрки.
Перелiк достатнiх пiдстав, якi надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевiрку платника податку на додану вартiсть для визначення достовiрностi нарахування бюджетного вiдшкодування податку, встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
200.12. Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк пiсля закiнчення перевiрки подати органу Державного казначейства України висновок iз зазначенням суми, що пiдлягає вiдшкодуванню з бюджету.
200.13. На пiдставi отриманого висновку вiдповiдного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного вiдшкодування шляхом перерахування коштiв з бюджетного рахунка на поточний банкiвський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операцiйних днiв пiсля отримання висновку органу державної податкової служби.
200.14. Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевiрки орган державної податкової служби виявляє невiдповiднiсть суми бюджетного вiдшкодування сумi, заявленiй у податковiй декларацiї, то такий орган:
а) у разi заниження заявленої платником податку суми бюджетного вiдшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевiрок, надсилає платнику податку податкове повiдомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та пiдстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровiльно вiдмовляється вiд отримання такої суми заниження як бюджетного вiдшкодування та враховує її згiдно з пунктом 200.6 цiєї статтi у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових перiодах;
б) у разi перевищення заявленої платником податку суми бюджетного вiдшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевiрок, надсилає платнику податку податкове повiдомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та пiдстави для її вирахування;
в) у разi з'ясування за результатами проведення перевiрок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного вiдшкодування, надсилає платнику податку податкове повiдомлення, в якому зазначаються пiдстави вiдмови в наданнi бюджетного вiдшкодування.
200.15. У разi якщо за результатами перевiрки сум податку, заявлених до вiдшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адмiнiстративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пiзнiше наступного робочого дня пiсля отримання вiдповiдного повiдомлення вiд платника або ухвали суду про порушення провадження у справi зобов'язаний повiдомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру вiдшкодування в частинi оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рiшенням.
Пiсля закiнчення процедури адмiнiстративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днiв, що настали за днем отримання вiдповiдного рiшення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок iз зазначенням суми податку, що пiдлягає вiдшкодуванню з бюджету.
200.16. У разi якщо платник податку експортує товари (супутнi послуги) за межi митної територiї України, отриманi вiд iншого платника податку на умовах комiсiї, консигнацiї, доручення або iнших видiв договорiв, якi не передбачають переходу права власностi на такi товари (супутнi послуги) вiд такого iншого платника податку до експортера, право на отримання бюджетного вiдшкодування має такий iнший платник податку. При цьому комiсiйна винагорода, отримана платником податку - експортером вiд такого iншого платника податку, включається до бази оподаткування за ставкою, визначеною пiдпунктом "а" пункту 193.1 статтi 193 цього Кодексу, та не включається до митної вартостi товарiв, якi експортуються.
200.17. Джерелом сплати бюджетного вiдшкодування (у тому числi заборгованостi бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного вiдшкодування наявнiстю або вiдсутнiстю доходiв, отриманих вiд цього податку в окремих регiонах України.
200.18. Платники податку, якi мають право на бюджетне вiдшкодування вiдповiдно до цiєї статтi, подали вiдповiдну заяву та вiдповiдають критерiям, визначеним пунктом 200.19 цiєї статтi, мають право на автоматичне бюджетне вiдшкодування податку.
Автоматичне бюджетне вiдшкодування здiйснюється за результатами камеральної перевiрки, яка проводиться протягом 20 календарних днiв, наступних за граничним термiном отримання податкової декларацiї, та вiдповiдно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
200.18.1. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днiв пiсля закiнчення перевiрки надати органу Державного казначейства України висновок iз зазначенням суми, що пiдлягає автоматичному вiдшкодуванню з бюджету.
200.18.2. Орган Державного казначейства України надає платнику податку суму автоматичного бюджетного вiдшкодування шляхом перерахування коштiв з бюджетного рахунка на поточний банкiвський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операцiйних днiв пiсля отримання висновку органу державної податкової служби.
200.18.3. Посадовi особи органiв державної податкової служби та органiв Державного казначейства України в разi порушення визначених у пунктi 200.18 цiєї статтi термiнiв вiдшкодування несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до закону.
200.19. Право на отримання автоматичного бюджетного вiдшкодування податку мають платники податку, якi вiдповiдають одночасно таким критерiям:
200.19.1. не перебувають у судових процедурах банкрутства вiдповiдно до Закону України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом";
200.19.2. юридичнi особи та фiзичнi особи - пiдприємцi включенi до Єдиного державного реєстру юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв i до цього реєстру стосовно них не внесено записiв про:
а) вiдсутнiсть пiдтвердження вiдомостей;
б) вiдсутнiсть за мiсцезнаходженням (мiсцем проживання);
в) прийняття рiшень про видiл, припинення юридичної особи, пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця;
г) визнання повнiстю або частково недiйсними установчих документiв чи змiн до установчих документiв юридичної особи;
ґ) припинення державної реєстрацiї юридичної особи чи пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця та стосовно таких осiб вiдсутнi рiшення або вiдомостi, на пiдставi яких проводиться державна реєстрацiя припинення юридичної особи чи пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця;
200.19.3. здiйснюють операцiї, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попереднiх дванадцяти послiдовних звiтних податкових перiодiв (мiсяцiв) сукупно становить не менше 40 вiдсоткiв загального обсягу поставок (для платникiв податку з квартальним звiтним перiодом - протягом попереднiх чотирьох послiдовних звiтних перiодiв));
200.19.4. загальна сума розбiжностей мiж податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами та податковими зобов'язаннями його контрагентiв, в частинi постачання таких товарiв/послуг, за даними податкових накладних, що виникла протягом трьох попереднiх звiтних перiодiв (кварталу), не перевищує 10 вiдсоткiв заявленої платником податкiв суми бюджетного вiдшкодування;
200.19.5. у яких середня заробiтна плата не менше нiж у два з половиною рази перевищує мiнiмальний встановлений законодавством рiвень у кожному з останнiх чотирьох звiтних податкових перiодiв (кварталiв), встановлених роздiлом IV цього Кодексу;
200.19.6. мають один з наступних критерiїв:
а) або чисельнiсть працiвникiв, якi перебувають у трудових вiдносинах з такими платниками податку, перевищує 20 осiб у кожному з останнiх чотирьох звiтних податкових перiодiв (кварталiв), встановлених роздiлом IV цього Кодексу;
б) або має основнi фонди для ведення задекларованої дiяльностi, залишкова балансова вартiсть яких на звiтну дату за даними податкового облiку перевищує суму податку, заявлену до вiдшкодування за попереднi 12 календарних мiсяцiв;
в) або рiвень визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток до сплати до бюджету (вiдношення сплаченого податку до обсягiв отриманих доходiв) є вищим вiд середнього по галузi в кожному з останнiх чотирьох звiтних податкових перiодiв (кварталiв), встановлених роздiлом III цього Кодексу;
200.19.7. не мають податкового боргу.
200.20. Порядок визначення вiдповiдностi платника податку критерiям, зазначеним у пунктi 200.19 цiєї статтi, затверджується центральним органом державної податкової служби. Визначення вiдповiдностi платника податку зазначеним критерiям проводиться в автоматизованому режимi протягом 15 календарних днiв пiсля граничного термiну подачi звiтностi;
200.21. У разi невiдповiдностi за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цiєю статтею критерiям та вiдсутностi в такого платника права на автоматичне бюджетне вiдшкодування податку орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 17 календарних днiв пiсля граничного термiну подачi звiтностi повiдомити платника податку про вiдповiдне рiшення та надати детальнi пояснення i розрахунки за критерiями, значення яких не дотримано. Вiдповiдне рiшення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.
Якщо орган державної податкової служби у встановлений термiн не надiслав платнику податку зазначеного повiдомлення, вважається, що такий платник вiдповiдає критерiям для одержання права на автоматичне бюджетне вiдшкодування податку.
200.22. Починаючи з 1 сiчня 2014 року камеральна перевiрка податкової звiтностi платникiв податку, якi мають позитивну податкову iсторiю, проводиться протягом п'яти календарних днiв з дня подання податкової декларацiї.
Платники податку, якi протягом попереднiх 36 послiдовних мiсяцiв вiдповiдають критерiям, якi затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України, вважаються такими, що мають позитивну податкову iсторiю.
200.23. Суми податку, не вiдшкодованi платникам протягом визначеного цiєю статтею строку, вважаються заборгованiстю бюджету з вiдшкодування податку на додану вартiсть. На суму такої заборгованостi нараховується пеня на рiвнi 120 вiдсоткiв облiкової ставки Нацiонального банку України, встановленої на момент виникнення пенi, протягом строку її дiї, включаючи день погашення.