Следующая >>
Стаття 201. Податкова накладна
201.1. Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу пiдписану уповноваженою платником особою та скрiплену печаткою податкову накладну, у якiй зазначаються в окремих рядках такi обов'язковi реквiзити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прiзвище, iм'я та по батьковi фiзичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартiсть, - продавця товарiв/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) мiсцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фiзичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прiзвище, iм'я та по батьковi фiзичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартiсть, - покупця (отримувача) товарiв/послуг;
е) опис (номенклатура) товарiв/послуг та їх кiлькiсть, обсяг;
є) цiна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та вiдповiдна сума податку в цифровому значеннi;
з) загальна сума коштiв, що пiдлягають сплатi з урахуванням податку;
и) вид цивiльно-правового договору;
i) код товару згiдно з УКТ ЗЕД (для пiдакцизних товарiв та товарiв, ввезених на митну територiю України).
201.2. Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом державної податкової служби.
201.3. У разi звiльнення вiд оподаткування у випадках, передбачених статтею 197 цього роздiлу, у податковiй накладнiй робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на вiдповiдний пункт та/або пiдпункт статтi 197 цього Кодексу.
201.4. Податкова накладна виписується у двох примiрниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригiнал податкової накладної видається покупцю, копiя залишається у продавця товарiв/послуг.
201.5. Для операцiй, що оподатковуються, i операцiй, звiльнених вiд оподаткування, складаються окремi податковi накладнi.
201.6. Податкова накладна є податковим документом i одночасно вiдображається у податкових зобов'язаннях i реєстрi виданих податкових накладних продавця та реєстрi отриманих податкових накладних покупця.
Органи державної податкової служби за даними реєстрiв виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному виглядi, повiдомляють платника податку про наявнiсть у такому реєстрi розбiжностей з даними контрагентiв. При цьому платник податку протягом 10 днiв пiсля отримання такого повiдомлення має право уточнити податковi зобов'язання без застосування штрафних санкцiй, передбачених роздiлом II цього Кодексу.
201.7. Податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарiв/послуг, а також на суму коштiв, що надiйшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разi якщо частка товарiв/послуг, послуг не мiстить вiдокремленої вартостi, перелiк (номенклатура) частково поставлених товарiв/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби, та враховується при визначеннi загальних податкових зобов'язань.
201.8. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
201.9. Не дає права на вiднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, виписана платником, звiльненим вiд сплати податку за рiшенням суду, пiсля набрання чинностi таким рiшенням суду.
201.10. Податкова накладна видається платником податку, який здiйснює операцiї з постачання товарiв/послуг, на вимогу покупця та є пiдставою для нарахування сум податку, що вiдносяться до податкового кредиту.
При здiйсненнi операцiй з постачання товарiв/послуг платник податку - продавець товарiв/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну пiсля реєстрацiї в Єдиному реєстрi податкових накладних.
Пiдтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанцiя в електронному виглядi у текстовому форматi, яка надсилається протягом операцiйного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному виглядi до Державної податкової адмiнiстрацiї України є дата та час, зафiксованi у квитанцiї.
Якщо надiсланi податковi накладнi та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених вiдповiдно пунктом 201.1 статтi 201 та/або пунктом 192.1 статтi 192 цього Кодексу, протягом операцiйного дня продавцю надсилається квитанцiя в електронному виглядi у текстовому форматi про неприйняття їх в електронному виглядi iз зазначенням причин.
Якщо протягом операцiйного дня не надiслано квитанцiї про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрi податкових накладних.
Реєстрацiя податкових накладних та/або розрахункiв коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрi податкових накладних здiйснюється не пiзнiше двадцяти календарних днiв, наступних за датою їх виписки.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України. Покупець має право звiряти данi отриманої податкової накладної на вiдповiднiсть iз даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Вiдсутнiсть факту реєстрацiї платником податку - продавцем товарiв/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрi податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартiсть до податкового кредиту та не звiльняє продавця вiд обов'язку включення суми податку на додану вартiсть, вказаної в податковiй накладнiй, до суми податкових зобов'язань за вiдповiдний звiтний перiод.
Виявлення розбiжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є пiдставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевiрки продавця та у вiдповiдних випадках покупця товарiв/послуг.
У разi вiдмови продавця товарiв/послуг надати податкову накладну або в разi порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрацiї в Єдиному реєстрi покупець таких товарiв/послуг має право додати до податкової декларацiї за звiтний податковий перiод заяву iз скаргою на такого постачальника, яка є пiдставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копiї товарних чекiв або iнших розрахункових документiв, що засвiдчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарiв/послуг або копiї первинних документiв, складених вiдповiдно до Закону України "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi", що пiдтверджують факт отримання таких товарiв/послуг.
Надходження такої заяви iз скаргою є пiдставою для проведення документальної позапланової виїзної перевiрки зазначеного продавця для з'ясування достовiрностi та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцiєю.
201.11. Пiдставою для нарахування сум податку, що вiдносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є:
а) транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, iншi послуги, вартiсть яких визначається за показниками приладiв облiку, що мiстять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крiм тих, форма яких встановлена мiжнародними стандартами;
б) касовi чеки, якi мiстять суму отриманих товарiв/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фiскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарiв/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).
У разi використання платниками для розрахункiв iз споживачами реєстраторiв розрахункових операцiй касовий чек повинен мiстити данi про загальну суму коштiв, що пiдлягає сплатi покупцем з урахуванням податку, та суму цього податку, що сплачується у складi загальної суми.
Порядок обчислення та накопичення реєстраторами розрахункових операцiй сум податку встановлює Кабiнет Мiнiстрiв України.
201.12. У разi ввезення товарiв на митну територiю України документом, що посвiдчує право на вiднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларацiя, оформлена вiдповiдно до вимог законодавства, яка пiдтверджує сплату податку.
Для операцiй з постачання послуг нерезидентом на митнiй територiї України документом, що посвiдчує право на вiднесення сум податку до податкового кредиту, вважається податкова накладна, податковi зобов'язання за якою включенi до податкової декларацiї попереднього перiоду.
201.13. Для фiзичних осiб, не зареєстрованих як суб'єкти господарювання, що ввозять товари (предмети) на митну територiю України в обсягах, якi пiдлягають оподаткуванню згiдно iз законодавством, оформлення митної декларацiї прирiвнюється до подання податкової накладної.
201.14. Платники податку зобов'язанi вести окремий облiк операцiй з постачання та придбання товарiв/послуг, якi пiдлягають оподаткуванню, а також якi не є об'єктами оподаткування та звiльненi вiд оподаткування згiдно з цим роздiлом.
201.15. Зведенi результати такого облiку вiдображаються в податкових декларацiях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному виглядi, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстрацiйний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма i порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються вiдповiдно до вимог роздiлу II цього Кодексу.
Платники податку щомiсяця в термiни, що передбаченi для подання податкової звiтностi (календарний мiсяць), у тому числi для яких цим роздiлом встановлено звiтний податковий перiод - квартал, подають органу державної податкової служби копiї записiв у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий перiод в електронному виглядi.
Орган державної податкової служби розробляє та розмiщує на своєму офiцiйному веб-сайтi програму ведення облiку записiв у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному виглядi та забезпечує її безкоштовне розповсюдження (включаючи необхiднi змiни та доповнення) як шляхом надання доступу до копiювання такої програми, як через Iнтернет, так i шляхом запису на магнiтнi носiї iнформацiї платника за його запитом.