Iз змiнами i доповненнями,
внесеними
Законами України
вiд 6 березня 2003 року N 599-IV,
вiд 10 липня 2003 року N 1086-IV,
вiд 11 вересня 2003 року N 1158-IV,
вiд 27 листопада 2003 року N 1344-IV,
вiд 27 листопада 2003 року N 1349-IV,
вiд 4 березня 2004 року N 1577-IV,
(змiни до цього Закону, внесенi Законом України вiд
4 березня 2004 року N 1577-IV,
зупинено на 2005 рiк у зв'язку iз зупиненням дiї
Закону України вiд 4 березня 2004 року N 1577-IV
згiдно iз Законом України вiд 23 грудня 2004 року N 2285-IV)
вiд 17 червня 2004 року N 1801-IV,
вiд 14 грудня 2004 року N 2229-IV,
вiд 23 грудня 2004 року N 2285-IV
вiд 16 грудня 2004 року N 2264-IV,
вiд 13 сiчня 2005 року N 2350-IV,
вiд 25 березня 2005 року N 2505-IV,
вiд 17 листопада 2005 року N 3108-IV,
вiд 20 грудня 2005 року N 3235-IV,
вiд 15 грудня 2005 року N 3200-IV,
вiд 19 грудня 2006 року N 489-V,
вiд 28 грудня 2007 року N 107-VI,
(змiни, внесенi Законом України вiд 28 грудня 2007
року N 107-VI,
дiють по 31 грудня 2008 року,
змiни, внесенi пунктом 47 роздiлу II Закону України
вiд 28 грудня 2007 року N 107-VI,
визнано такими, що не вiдповiдають Конституцiї
України (є неконституцiйними),
згiдно з Рiшенням Конституцiйного Суду України
вiд 22 травня 2008 року N 10-рп/2008),
вiд 3 червня 2008 року N 309-VI,
вiд 24 вересня 2008 року N 586-VI,
вiд 31 жовтня 2008 року N 639-VI,
вiд 25 грудня 2008 року N 800-VI,
вiд 5 березня 2009 року N 1075-VI,
вiд 16 квiтня 2009 року N 1275-VI
Стаття 1. Вiдносини, що регулюються Бюджетним кодексом України
Стаття 2. Визначення основних термiнiв
1. У цьому Кодексi наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
6) бюджетна установа - орган, установа чи органiзацiя, визначена Конституцiєю України, а також установа чи органiзацiя, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республiки Крим чи органами мiсцевого самоврядування, яка повнiстю утримується за рахунок вiдповiдно державного бюджету чи мiсцевих бюджетiв. Бюджетнi установи є неприбутковими;
14) витрати бюджету - видатки бюджету та кошти на погашення основної суми боргу;
17) дефiцит бюджету - перевищення видаткiв бюджету над його доходами;
31) платiж - погашення зобов'язання, що виникло в поточному або попереднiх бюджетних перiодах;
34) профiцит бюджету - перевищення доходiв бюджету над його видатками;
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
2. Вiдповiдно до Конституцiї України бюджетний перiод для Державного бюджету України за особливих обставин може бути iншим, нiж передбачено частиною першою цiєї статтi.
2) оголошення надзвичайного стану в Українi або в окремих її мiсцевостях;
Стаття 4. Склад бюджетного законодавства
1. Нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетнi вiдносини в Українi, є:
3) закон про Державний бюджет України;
4) iншi закони, що регулюють бюджетнi правовiдносини, передбаченi статтею 1 цього Кодексу;
2. При здiйсненнi бюджетного процесу в Українi положення нормативно-правових актiв застосовуються лише в частинi, в якiй вони не суперечать положенням Конституцiї України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Глава 2. БЮДЖЕТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ ТА ЇЇ ПРИНЦИПИ
Стаття 5. Структура бюджетної системи України
1. Бюджетна система України складається з державного бюджету та мiсцевих бюджетiв.
Стаття 7. Принципи бюджетної системи України
1. Бюджетна система України грунтується на таких принципах:
Стаття 8. Бюджетна класифiкацiя
3. Бюджетна класифiкацiя має такi складовi частини:
1) класифiкацiя доходiв бюджету;
2) класифiкацiя видаткiв (у тому числi кредитування за вирахуванням погашення) бюджету;
3) класифiкацiя фiнансування бюджету;
Стаття 9. Класифiкацiя доходiв бюджету
1. Доходи бюджету класифiкуються за такими роздiлами:
3) доходи вiд операцiй з капiталом;
3. Неподатковими надходженнями визнаються:
1) доходи вiд власностi та пiдприємницької дiяльностi;
2) адмiнiстративнi збори та платежi, доходи вiд некомерцiйного та побiчного продажу;
3) надходження вiд штрафiв та фiнансових санкцiй;
4) iншi неподатковi надходження.
Стаття 10. Класифiкацiя видаткiв бюджету
1. Видатки бюджету класифiкуються за:
1) функцiями, з виконанням яких пов'язанi видатки (функцiональна класифiкацiя видаткiв);
3) ознакою головного розпорядника бюджетних коштiв (вiдомча класифiкацiя видаткiв);
4) за бюджетними програмами (програмна класифiкацiя видаткiв).
2. Функцiональна класифiкацiя видаткiв має такi рiвнi деталiзацiї:
Стаття 11. Класифiкацiя фiнансування бюджету
2. Класифiкацiя фiнансування бюджету здiйснюється за такими ознаками:
1) фiнансування за типом кредитора - за категорiями кредиторiв або власникiв боргових зобов'язань;
2. Борг класифiкується за типом кредитора та за типом боргового зобов'язання.
Стаття 13. Складовi частини бюджету
1. Бюджет може складатися iз загального та спецiального фондiв.
2. Загальний фонд бюджету включає:
1) всi доходи бюджету, крiм тих, що призначенi для зарахування до спецiального фонду;
2) всi видатки бюджету за рахунок надходжень до загального фонду бюджету;
3) фiнансування загального фонду бюджету.
3. Спецiальний фонд бюджету включає:
1) бюджетнi призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень;
3) рiзницю мiж доходами i видатками спецiального фонду бюджету.
Стаття 14. Дефiцит та профiцит бюджету
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 141. Залишок бюджетних коштiв
2. Збереження розмiру оборотної касової готiвки на кiнець бюджетного перiоду має бути обов'язковим.
(Доповнено статтею 141 згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 15. Джерела фiнансування дефiциту бюджету
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 16. Право на здiйснення запозичень
Стаття 17. Гарантiї щодо виконання боргових зобов'язань
3. Платежi, пов'язанi з виконанням гарантiйних зобов'язань, належать до платежiв по боргу.
Стаття 18. Граничний обсяг боргу
Глава 4. БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС ТА ЙОГО УЧАСНИКИ
Стаття 19. Стадiї бюджетного процесу
1. Стадiями бюджетного процесу визнаються:
1) складання проектiв бюджетiв;
2) розгляд та прийняття закону про Державний бюджет України, рiшень про мiсцевi бюджети;
4) пiдготовка та розгляд звiту про виконання бюджету i прийняття рiшення щодо нього.
Стаття 20. Учасники бюджетного процесу та їх повноваження
1. Учасниками бюджетного процесу є органи та посадовi особи, якi надiленi бюджетними повноваженнями.
2. Бюджетними повноваженнями визнаються права i обов'язки учасникiв бюджетних правовiдносин.
Стаття 21. Розпорядники бюджетних коштiв
Стаття 22. Головнi розпорядники бюджетних коштiв та їх основнi функцiї
1. Головними розпорядниками бюджетних коштiв можуть бути виключно:
1) за бюджетними призначеннями, передбаченими законом про Державний бюджет України, - органи, уповноваженi вiдповiдно Верховною Радою України, Президентом України, Кабiнетом Мiнiстрiв України забезпечувати їх дiяльнiсть, в особi їх керiвникiв, а також мiнiстерства, iншi центральнi органи виконавчої влади, Конституцiйний Суд України, Верховний Суд України та iншi спецiалiзованi суди; установи та органiзацiї, якi визначенi Конституцiєю України або входять до складу Кабiнету Мiнiстрiв України, а також спецiально уповноваженi законом органи на здiйснення розвiдувальної дiяльностi, Нацiональна академiя наук України, Українська академiя аграрних наук, Академiя медичних наук України, Академiя педагогiчних наук України, Академiя правових наук України, Академiя мистецтв України, в особi їх керiвникiв;
2) за бюджетними призначеннями, передбаченими бюджетом Автономної Республiки Крим, - уповноваженi юридичнi особи (бюджетнi установи), що забезпечують дiяльнiсть Верховної Ради Автономної Республiки Крим та Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, а також мiнiстерства та iншi органи влади Автономної Республiки Крим в особi їх керiвникiв;
3) за бюджетними призначеннями, передбаченими iншими мiсцевими бюджетами, - керiвники мiсцевих державних адмiнiстрацiй, виконавчих органiв рад та їх секретарiатiв, керiвники головних управлiнь, управлiнь, вiддiлiв та iнших самостiйних структурних пiдроздiлiв мiсцевих державних адмiнiстрацiй, виконавчих органiв рад.
2. Головнi розпорядники коштiв Державного бюджету України визначаються вiдповiдно до пункту 1 частини першої цiєї статтi та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень.
3. Головнi розпорядники коштiв мiсцевих бюджетiв визначаються рiшенням про мiсцевий бюджет iз дотриманням умов, визначених пунктами 2 i 3 частини першої цiєї статтi.
4. Головний розпорядник бюджетних коштiв:
1) розробляє план своєї дiяльностi вiдповiдно до завдань та функцiй, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхiдностi досягнення конкретних результатiв за рахунок бюджетних коштiв;
2) розробляє на пiдставi плану дiяльностi проект кошторису та бюджетнi запити i подає їх Мiнiстерству фiнансiв України чи мiсцевому фiнансовому органу;
3) отримує бюджетнi призначення шляхом їх затвердження у законi про Державний бюджет України чи рiшеннi про мiсцевий бюджет, доводить у встановленому порядку до розпорядникiв бюджетних коштiв нижчого рiвня (одержувачiв бюджетних коштiв) вiдомостi про обсяги асигнувань, забезпечує управлiння бюджетними асигнуваннями;
4) затверджує кошториси розпорядникiв бюджетних коштiв нижчого рiвня, якщо iнше не передбачене законодавством;
5) здiйснює внутрiшнiй контроль за повнотою надходжень, отриманих розпорядниками бюджетних коштiв нижчого рiвня та одержувачами бюджетних коштiв, i витрачанням ними бюджетних коштiв;
6) одержує звiти про використання коштiв вiд розпорядникiв бюджетних коштiв нижчого рiвня та одержувачiв бюджетних коштiв i аналiзує ефективнiсть використання ними бюджетних коштiв.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 06.03.2003 р. N 599-IV, вiд 15.12.2005 р. N 3200-IV) |
Стаття 23. Бюджетнi призначення
Стаття 24. Резервний фонд бюджету
Стаття 25. Безспiрне списання коштiв бюджету
Стаття 26. Аудит та фiнансовий контроль
2) оцiнку дiяльностi на вiдповiднiсть результатiв встановленим завданням та планам;
1) положень цього Кодексу та iнших нормативно-правових актiв;
Стаття 27. Порядок подання та розгляду законопроектiв, якi впливають на доходну чи видаткову частину бюджетiв
1. Кожен законопроект, внесений до Верховної Ради України, протягом семи днiв подається до Комiтету Верховної Ради України з питань бюджету для проведення експертизи щодо його впливу на доходну та/або видаткову частину бюджетiв та виконання закону про Державний бюджет України у поточному бюджетному перiодi.
2. Протягом двох тижнiв, якщо Верховною Радою України не визначено iнший термiн, Комiтет Верховної Ради України з питань бюджету забезпечує пiдготовку експертного висновку щодо впливу вiдповiдного законопроекту на доходну та/або видаткову частину бюджетiв. До проектiв законiв, набрання чинностi якими в поточному чи наступному бюджетних перiодах призведе до збiльшення видаткiв або скорочення доходiв бюджету, суб'єктом законодавчої iнiцiативи додаються пропозицiї про видатки, якi належить скоротити, та/або пропозицiї про джерела додаткових доходiв для покриття збiльшення видаткiв. Жодна з таких змiн не повинна призвести до збiльшення державного боргу i державних гарантiй, розмiр яких встановлений законом про Державний бюджет України. При цьому:
1) законопроекти, якi згiдно з експертним висновком та рiшенням Комiтету Верховної Ради України з питань бюджету не впливають на доходну та/або видаткову частину бюджетiв, вносяться до порядку денного пленарних засiдань Верховної Ради України для їх розгляду у загальному порядку, встановленому Регламентом Верховної Ради України;
2) законопроекти, якi згiдно з експертним висновком та вiдповiдним рiшенням Комiтету Верховної Ради України з питань бюджету впливають на доходну чи видаткову частину бюджетiв, протягом трьох днiв передаються Мiнiстерству фiнансiв України для експертного висновку щодо визначення вартiсної величини впливу законопроектiв на доходну чи видаткову частину бюджетiв та для пропозицiй щодо доцiльностi їх прийняття, можливостi та термiну набрання ними чинностi. Мiнiстерство фiнансiв України у двотижневий термiн готує експертний висновок та пропозицiї до законопроектiв i передає Комiтету Верховної Ради України з питань бюджету для пiдготовки висновкiв щодо доцiльностi їх прийняття Верховною Радою України i термiнiв набрання ними чинностi.
3. Закони України, якi впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетiв, повиннi бути офiцiйно оприлюдненi до 15 серпня року, що передує плановому. В iншому разi норми вiдповiдних законiв, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетiв, застосовуються не ранiше початку бюджетного перiоду, наступного за плановим, крiм випадкiв, передбачених Законом України "Про запобiгання впливу свiтової фiнансової кризи на розвиток будiвельної галузi та житлового будiвництва".
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 25.12.2008р. N 800-VI) |
Стаття 28. Доступнiсть iнформацiї про бюджет
1) проекту закону про державний бюджет;
3) iнформацiї про виконання Державного бюджету України за пiдсумками кварталу та року;
4) iнформацiї про показники виконання зведеного бюджету України;
5) iншої iнформацiї про виконання Державного бюджету України.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Роздiл II
ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ
Глава 5. ДОХОДИ I ВИДАТКИ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
Стаття 29. Склад доходiв Державного бюджету України
1. Доходи Державного бюджету України включають:
2) гранти i дарунки у вартiсному обрахунку;
3) мiжбюджетнi трансферти з мiсцевих бюджетiв;
4) 50 вiдсоткiв надходження адмiнiстративних штрафiв у сферi забезпечення безпеки дорожнього руху, що накладаються уповноваженими органами (посадовими особами).
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.09.2008р. N 586-VI) |
Стаття 30. Склад видаткiв Державного бюджету України
Глава 6. СКЛАДАННЯ ПРОЕКТУ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
Стаття 32. Органiзацiйнi засади складання проекту Державного бюджету України
1. Кабiнет Мiнiстрiв України розробляє проект закону про Державний бюджет України.
Стаття 33. Визначення Основних напрямiв бюджетної полiтики на наступний бюджетний перiод
3) граничного обсягу державного боргу та його структури;
6) взаємовiдносин Державного бюджету України з мiсцевими бюджетами в наступному бюджетному перiодi;
7) змiн до законодавства, прийняття яких є необхiдним для реалiзацiї бюджетної полiтики держави;
8) перелiку головних розпорядникiв коштiв Державного бюджету України;
9) захищених статей видаткiв бюджету;
10) обгрунтування необхiдностi подiлу бюджету на загальний та спецiальний фонди.
1) проект основних засад грошово-кредитної полiтики на наступний бюджетний перiод;
2) проект кошторису доходiв та видаткiв Нацiонального банку України на наступний бюджетний перiод.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 34. Iнструкцiї з пiдготовки бюджетних запитiв
Стаття 35. Розроблення бюджетного запиту
Стаття 36. Аналiз бюджетних запитiв i розробка пропозицiй проекту Державного бюджету України
Стаття 37. Схвалення Кабiнетом Мiнiстрiв України проекту закону про Державний бюджет України
Стаття 38. Проект закону про Державний бюджет України та матерiали, що до нього додаються
1. Разом з проектом закону про Державний бюджет України, схваленим Кабiнетом Мiнiстрiв України, подаються:
1) пояснювальна записка до проекту закону про Державний бюджет України, яка повинна мiстити:
а) iнформацiю про економiчне становище держави та основнi прогнознi макропоказники економiчного i соцiального розвитку України на наступний бюджетний перiод, покладенi в основу проекту Державного бюджету України;
б) оцiнку надходжень доходiв та iнших коштiв (позик), що пропонуються для забезпечення фiнансовими ресурсами витрат бюджету;
в) пояснення до основних положень проекту Державного бюджету України та проекту закону про Державний бюджет України, включаючи аналiз пропонованих обсягiв видаткiв на виконання функцiй, програм у розрiзi територiй. Обгрунтування включають бюджетнi показники за попереднiй, поточний, наступний бюджетнi перiоди в розрiзi класифiкацiї видаткiв бюджету;
г) iнформацiю щодо врахування Основних напрямiв бюджетної полiтики на наступний бюджетний перiод та пропозицiй Верховної Ради України до них, якщо вони були прийнятi Верховною Радою України вiдповiдно до частини шостої статтi 33 цього Кодексу;
ґ) аналiтичнi данi, розрахунки з обґрунтуваннями особливостей мiжбюджетних взаємовiдносин, а саме:
детальнi розрахунки прогнозного загального обсягу доходiв та видаткiв, що враховуються при визначеннi мiжбюджетних трансфертiв мiж державним бюджетом та мiсцевими бюджетами, за видами доходiв та за функцiями;
базовi показники та результати обрахунку iндексiв вiдносної податкоспроможностi в розрiзi мiсцевих бюджетiв;
детальний розрахунок розмiру фiнансового нормативу бюджетної забезпеченостi по функцiях та видах мiсцевих бюджетiв;
детальний розрахунок коригуючих коефiцiєнтiв та коефiцiєнту вирiвнювання;
розрахунки обсягiв субвенцiй з державного бюджету мiсцевим бюджетам за видами пiльг i допомог та детальними фiнансовими та кiлькiсними показниками;
д) iнформацiю щодо обсягiв державного боргу, в тому числi за типом боргового зобов'язання, графiка його погашення, обсягiв та умов запозичень;
е) прогноз основних макропоказникiв економiчного i соцiального розвитку України, показникiв зведеного бюджету України за основними видами доходiв, видаткiв та фiнансування на наступнi три бюджетнi перiоди;
2) прогнознi показники зведеного бюджету України (включаючи оцiнку Державного бюджету України та мiсцевих бюджетiв) вiдповiдно до бюджетної класифiкацiї, а також зведений баланс фiнансових ресурсiв України;
3) перелiк пiльг по податках, зборах (iнших обов'язкових платежах) iз розрахунком втрат доходiв бюджету вiд їх надання;
4) показники видаткiв Державного бюджету України, необхiдних на наступнi бюджетнi перiоди для завершення програм, що врахованi в проектi Державного бюджету України, за умови реалiзацiї цих програм протягом бiльш як одного бюджетного перiоду;
5) зведення та структура фiнансових зобов'язань iз державного боргу та державних гарантiй на поточний i наступний бюджетнi перiоди до повного погашення боргових зобов'язань, включаючи суми на обслуговування державного боргу;
6) перелiк iнвестицiйних програм на наступний бюджетний перiод, пiд якi можуть надаватися гарантiї Кабiнету Мiнiстрiв України;
7) доповiдь про хiд виконання Державного бюджету України у поточному бюджетному перiодi;
8) проекти кошторисiв усiх державних цiльових фондiв, якi створюються за рахунок податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) вiдповiдно до закону;
9) пояснення головних розпорядникiв бюджетних коштiв до проекту Державного бюджету України (подаються до Комiтету Верховної Ради України з питань бюджету);
10) протокол про результати консультацiй Кабiнету Мiнiстрiв України iз всеукраїнськими асоцiацiями органiв мiсцевого самоврядування;
11) iншi матерiали, обсяг i форму яких визначає Кабiнет Мiнiстрiв України.
У разi змiни Кабiнетом Мiнiстрiв України показникiв обсягiв мiжбюджетних трансфертiв пiд час розгляду та доопрацювання ним проекту закону про Державний бюджет України Кабiнет Мiнiстрiв України подає розрахунки вiдповiдно до вимог пiдпункту "ґ" цiєї частини статтi.
2. Законом про Державний бюджет України визначаються:
1) загальна сума доходiв i загальна сума видаткiв (з розподiлом на загальний та спецiальний фонди, а також з розподiлом видаткiв на поточнi i капiтальнi);
2) граничний обсяг рiчного дефiциту (профiциту) Державного бюджету України в наступному бюджетному перiодi i державного боргу на кiнець наступного бюджетного перiоду, повноваження щодо надання державних гарантiй, а також обсягу цих гарантiй вiдповiдно до статтi 17 цього Кодексу;
3) бюджетнi призначення головним розпорядникам коштiв Державного бюджету України за бюджетною класифiкацiєю;
4) доходи бюджету за бюджетною класифiкацiєю;
5) бюджетнi призначення мiжбюджетних трансфертiв;
51) розмiр оборотної касової готiвки Державного бюджету України;
52) розмiр мiнiмальної заробiтної плати на плановий бюджетний перiод;
53) рiвень забезпечення прожиткового мiнiмуму на плановий бюджетний перiод;
6) додатковi положення, що регламентують процес виконання бюджету.
3. Видатки проекту закону про Державний бюджет України по головних розпорядниках бюджетних коштiв повиннi бути деталiзованi за пiдроздiлами функцiональної класифiкацiї (програмної класифiкацiї у разi складання проекту бюджету за програмно-цiльовим методом).
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 10.07.2003р. N 1086-IV, вiд 16.04.2009р. N 1275-VI) |
Глава 7. РОЗГЛЯД ТА ПРИЙНЯТТЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
Стаття 39. Представлення проекту закону про Державний бюджет України Верховнiй Радi України
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 41. Розгляд проекту закону про Державний бюджет України у першому читаннi
Стаття 42. Пiдготовка проекту закону про Державний бюджет України на друге читання
Стаття 43. Розгляд проекту закону про Державний бюджет України у другому читаннi
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 44. Розгляд проекту закону про Державний бюджет України у третьому читаннi
Стаття 45. Особливостi розгляду проекту закону про Державний бюджет України
Стаття 46. Бюджетнi призначення в разi несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України
3) до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний перiод провадити капiтальнi видатки забороняється, крiм випадкiв, пов'язаних з введенням воєнного чи надзвичайного стану, оголошенням окремих мiсцевостей зонами надзвичайної екологiчної ситуацiї, видаткiв, пов'язаних з капiталiзацiєю банкiв, та видаткiв, що здiйснюються iз Стабiлiзацiйного фонду.
3. До прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний перiод запозичення можуть здiйснюватися лише з метою погашення основної суми державного боргу, крiм видаткiв, пов'язаних з капiталiзацiєю банкiв, та видаткiв, що здiйснюються iз Стабiлiзацiйного фонду.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2008р. N 639-VI) |
Глава 8. ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
Стаття 47. Органiзацiя виконання державного бюджету
Стаття 48. Казначейське обслуговування Державного бюджету України
1) операцiй з коштами державного бюджету;
2) розрахунково-касового обслуговування розпорядникiв бюджетних коштiв;
4) бухгалтерського облiку та складання звiтностi про виконання державного бюджету.
Стаття 50. Виконання Державного бюджету України за доходами
Стаття 51. Виконання Державного бюджету України за видатками
1. Стадiями виконання Державного бюджету України за видатками визнаються:
2) затвердження кошторисiв розпорядникам бюджетних коштiв;
3) взяття бюджетних зобов'язань;
4) отримання товарiв, робiт та послуг;
6) використання товарiв, робiт та послуг на виконання бюджетних програм.
2) вiдповiдностi напрямiв витрачання бюджетних коштiв бюджетному асигнуванню;
3) наявностi у розпорядникiв бюджетних коштiв невикористаних бюджетних асигнувань.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.12.2004 р. N 2229-IV) |
Глава 9. ВНЕСЕННЯ ЗМIН ДО ЗАКОНУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ
Стаття 52. Порядок внесення змiн до закону про Державний бюджет України
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 53. Перевиконання доходної частини Державного бюджету України
Стаття 54. Скорочення видаткiв загального фонду Державного бюджету України
Стаття 55. Захищенi статтi видаткiв бюджету
Глава 10. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛIК ТА ЗВIТНIСТЬ ПРО ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
Стаття 56. Ведення бухгалтерського облiку виконання Державного бюджету України
Стаття 57. Порядок закриття рахункiв пiсля закiнчення бюджетного перiоду
3. Усi надходження i витрати записуються в тому бюджетному перiодi, в якому вони були здiйсненi.
Стаття 58. Звiтнiсть про виконання Державного бюджету України
Стаття 59. Мiсячна звiтнiсть про виконання Державного бюджету України
Стаття 60. Квартальний звiт про виконання Державного бюджету України
2. Квартальний звiт про виконання Державного бюджету України включає такi частини:
1) звiт про фiнансовий стан (баланс) Державного бюджету України;
2) звiт про рух грошових коштiв;
3) звiт про виконання Державного бюджету України;
4) iнформацiю про стан державного боргу;
5) зведенi показники звiтiв про виконання бюджетiв;
6) звiт про кредити та операцiї, що стосуються державних гарантiйних зобов'язань.
Стаття 61. Рiчний звiт про виконання закону про Державний бюджет України
2. Рiчний звiт про виконання закону про Державний бюджет України включає такi частини:
1) звiт про фiнансовий стан (баланс) Державного бюджету України;
2) звiт про виконання Державного бюджету України;
3) звiт про рух грошових коштiв;
4) iнформацiю про виконання захищених статей видаткiв Державного бюджету України;
5) звiт про бюджетну заборгованiсть;
6) звiт про використання коштiв з резервного фонду Кабiнету Мiнiстрiв України;
7) iнформацiю про стан державного боргу;
8) звiт про кредити та операцiї, що стосуються державних гарантiйних зобов'язань;
9) зведенi показники звiтiв про виконання бюджетiв;
10) iнформацiю про виконання мiсцевих бюджетiв;
11) iншу iнформацiю, визнану Кабiнетом Мiнiстрiв України необхiдною для пояснення звiту.
Стаття 62. Розгляд звiту про виконання закону про Державний бюджет України
Глава 11. НАДХОДЖЕННЯ ТА ВИТРАТИ МIСЦЕВИХ БЮДЖЕТIВ
Стаття 63. Структура мiсцевих бюджетiв
1) прибутковий податок з громадян у частинi, визначенiй статтею 65 цього Кодексу;
2) державне мито в частинi, що належить вiдповiдним бюджетам;
61) 50 вiдсоткiв надходження адмiнiстративних штрафiв у сферi забезпечення безпеки дорожнього руху, що накладаються уповноваженими органами (посадовими особами);
7) єдиний податок для суб'єктiв малого пiдприємництва у частинi, що належить вiдповiдним бюджетам.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) | |
(Дiю статтi 64 зупинено на 2004 рiк в частинi закрiплення та застосування нормативiв вiдрахувань податку з доходiв фiзичних осiб за бюджетами мiсцевого самоврядування, який справляється з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями та особами рядового i начальницького складу (в тому числi вiдрядженими до органiв виконавчої влади та iнших цивiльних установ) органiв внутрiшнiх справ, органiв i установ виконання покарань, податкової мiлiцiї у зв'язку з виконанням обов'язкiв несення служби, а також з фонду оплати працi в iноземнiй валютi працiвникiв закордонних дипломатичних установ України пiд час їх перебування у довготермiновому закордонному вiдрядженнi згiдно iз Законом України вiд 27.11.2003 р. N 1344-IV) | |
(дiю статтi 64 зупинено на 2004 рiк в частинi закрiплення та застосування нормативiв вiдрахувань податку з доходiв фiзичних осiб за бюджетами мiсцевого самоврядування, який справляється з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями та особами рядового i начальницького складу (в тому числi вiдрядженими до органiв виконавчої влади та iнших цивiльних установ) органiв внутрiшнiх справ, органiв i установ виконання покарань, податкової мiлiцiї у зв'язку з виконанням обов'язкiв несення служби, згiдно iз Законом України вiд 27.11.2003 р. N 1344-IV, враховуючи змiни, внесенi Законом України вiд 17.06.2004 р. N 1801-IV) | |
(дiю статтi 64 зупинено на 2005 рiк в частинi закрiплення та застосування нормативiв вiдрахувань податку з доходiв фiзичних осiб за бюджетами мiсцевого самоврядування, який справляється з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями та особами рядового i начальницького складу (в тому числi вiдрядженими до органiв виконавчої влади та iнших цивiльних установ) у зв'язку з виконанням обов'язкiв несення служби, за рахунок бюджетних асигнувань установ (органiзацiй), що утримуються iз державного бюджету, якi є джерелом доходiв цих осiб, згiдно iз Законом України вiд 23.12.2004 р. N 2285-IV) | |
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.09.2008р. N 586-VI) |
1. До доходiв бюджетiв мiст Києва i Севастополя зараховується 100 вiдсоткiв загального обсягу податку з доходiв фiзичних осiб, що сплачується (перераховується) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" на територiї цих мiст.
2. До доходiв бюджетiв мiст республiканського (в Автономнiй Республiцi Крим) та обласного значення зараховується 75 вiдсоткiв вiд загального обсягу податку з доходiв фiзичних осiб, що сплачується (перераховується) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" на територiї цих мiст.
3. До доходiв бюджетiв мiст районного значення, сiл, селищ чи їх об'єднань зараховується 25 вiдсоткiв вiд загального обсягу податку з доходiв фiзичних осiб, що сплачується (перераховується) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" на цiй територiї.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) | |
(Дiю статтi 65 зупинено на 2004 рiк в частинi закрiплення та застосування нормативiв вiдрахувань податку з доходiв фiзичних осiб за бюджетами мiсцевого самоврядування, який справляється з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями та особами рядового i начальницького складу (в тому числi вiдрядженими до органiв виконавчої влади та iнших цивiльних установ) органiв внутрiшнiх справ, органiв i установ виконання покарань, податкової мiлiцiї у зв'язку з виконанням обов'язкiв несення служби, а також з фонду оплати працi в iноземнiй валютi працiвникiв закордонних дипломатичних установ України пiд час їх перебування у довготермiновому закордонному вiдрядженнi згiдно iз Законом України вiд 27.11.2003 р. N 1344-IV) | |
(дiю статтi 65 зупинено на 2004 рiк в частинi закрiплення та застосування нормативiв вiдрахувань податку з доходiв фiзичних осiб за бюджетами мiсцевого самоврядування, який справляється з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями та особами рядового i начальницького складу (в тому числi вiдрядженими до органiв виконавчої влади та iнших цивiльних установ) органiв внутрiшнiх справ, органiв i установ виконання покарань, податкової мiлiцiї у зв'язку з виконанням обов'язкiв несення служби, згiдно iз Законом України вiд 27.11.2003 р. N 1344-IV, враховуючи змiни, внесенi Законом України вiд 17.06.2004 р. N 1801-IV) | |
(дiю статтi 65 зупинено на 2005 рiк в частинi закрiплення та застосування нормативiв вiдрахувань податку з доходiв фiзичних осiб за бюджетами мiсцевого самоврядування, який справляється з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями та особами рядового i начальницького складу (в тому числi вiдрядженими до органiв виконавчої влади та iнших цивiльних установ) у зв'язку з виконанням обов'язкiв несення служби, за рахунок бюджетних асигнувань установ (органiзацiй), що утримуються iз державного бюджету, якi є джерелом доходiв цих осiб, згiдно iз Законом України вiд 23.12.2004 р. N 2285-IV) |
1) 25 вiдсоткiв податку з доходiв фiзичних осiб, що сплачується (перераховується) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" на вiдповiднiй територiї;
2) 25 вiдсоткiв плати за землю, що сплачується (перераховується) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" на територiї Автономної Республiки Крим та вiдповiдної областi;
1) 50 вiдсоткiв податку з доходiв фiзичних осiб, що сплачується (перераховується) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" на територiї сiл, селищ, мiст районного значення та їх об'єднань;
4) плати за державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, що сплачуються (перераховуються) згiдно з Законом України "Про податок з доходiв фiзичних осiб" районними державними адмiнiстрацiями;
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 68. Склад доходiв та видаткiв бюджетiв районiв у мiстах
Стаття 69. Доходи мiсцевих бюджетiв, що не враховуються при визначеннi обсягу мiжбюджетних трансфертiв
1. До доходiв мiсцевих бюджетiв, що не враховуються при визначеннi обсягу мiжбюджетних трансфертiв, належать:
1) мiсцевi податки i збори, що зараховуються до бюджетiв мiсцевого самоврядування;
2) 100 вiдсоткiв плати за землю - для бюджетiв мiст Києва та Севастополя; 75 вiдсоткiв плати за землю - для бюджетiв мiст республiканського Автономної Республiки Крим та мiст обласного значення; 60 вiдсоткiв плати за землю - для бюджетiв сiл, селищ, мiст районного значення та їх об'єднань;
3) податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв у частинi, що зараховується до вiдповiдного бюджету. Податок з власникiв наземних транспортних засобiв сплачується платниками цього податку за мiсцем реєстрацiї таких транспортних засобiв. Кошти вiд його надходження використовуються виключно для фiнансування витрат, пов'язаних з будiвництвом, реконструкцiєю, ремонтом i утриманням автомобiльних дорiг вiдповiдно до закону;
4) надходження сум вiдсоткiв за користування тимчасово вiльними бюджетними коштами;
5) податок на промисел, що зараховується до бюджетiв мiсцевого самоврядування;
6) надходження дивiдендiв, нарахованих на акцiї (частки, паї) господарських товариств, що є у власностi вiдповiдної територiальної громади;
7) плата за забруднення навколишнього природного середовища у частинi, що зараховується до вiдповiдного бюджету;
8) кошти вiд вiдчуження майна, яке знаходиться у комунальнiй власностi, в тому числi вiд продажу земельних дiлянок несiльськогосподарського призначення, що перебуває у комунальнiй власностi;
9) фiксований сiльськогосподарський податок у частинi, що зараховується до бюджетiв мiсцевого самоврядування;
10) плата за оренду майнових комплексiв, що знаходяться у комунальнiй власностi;
11) надходження вiд мiсцевих грошово-речових лотерей;
12) плата за гарантiї, наданi з дотриманням умов, визначених статтею 17 цього Кодексу;
13) гранти та дарунки у вартiсному обрахунку;
14) власнi надходження бюджетних установ, що утримуються за рахунок коштiв вiдповiдного бюджету;
15) податок на прибуток пiдприємств комунальної власностi;
16) платежi за спецiальне використання природних ресурсiв мiсцевого значення;
17) iншi надходження, передбаченi законом.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.03.2009р. N 1075-VI) |
Стаття 70. Видатки мiсцевих бюджетiв
Стаття 71. Бюджет розвитку мiсцевих бюджетiв
1. Надходження до бюджету розвитку мiсцевих бюджетiв включають:
4) кошти, якi передаються з iншої частини мiсцевого бюджету за рiшенням вiдповiдної ради;
6) субвенцiї з iнших бюджетiв на виконання iнвестицiйних проектiв.
2. До витрат бюджету розвитку мiсцевих бюджетiв належать:
3. Бюджет розвитку мiсцевих бюджетiв є складовою частиною спецiального фонду мiсцевих бюджетiв.
Стаття 72. Дефiцит мiсцевих бюджетiв
(У редакцiї Закону України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 73. Позички мiсцевим бюджетам
2. Надання позичок з одного бюджету iншому забороняється.
Стаття 74. Запозичення до мiсцевих бюджетiв
2. Держава не несе вiдповiдальностi по зобов'язаннях за запозиченнями до мiсцевих бюджетiв.
3. Видатки на обслуговування боргу здiйснюються за рахунок коштiв загального фонду бюджету.
Глава 12. СКЛАДАННЯ, РОЗГЛЯД, ЗАТВЕРДЖЕННЯ, ВИКОНАННЯ ТА ЗВIТНIСТЬ МIСЦЕВИХ БЮДЖЕТIВ
Стаття 75. Порядок складання проектiв мiсцевих бюджетiв
Стаття 76. Проект рiшення про мiсцевий бюджет та матерiали, що до нього додаються
1) пояснювальну записку до проекту рiшення, яка повинна мiстити:
5) перелiк iнвестицiйних програм на наступний бюджетний перiод та на наступнi три бюджетнi перiоди;
6) iнформацiю про хiд виконання вiдповiдного бюджету у поточному бюджетному перiодi;
2. Рiшенням про мiсцевий бюджет визначаються:
3) бюджетнi призначення головним розпорядникам коштiв за бюджетною класифiкацiєю;
4) доходи бюджету за бюджетною класифiкацiєю;
5) бюджетнi призначення мiжбюджетних трансфертiв;
51) розмiр оборотної касової готiвки мiсцевого бюджету;
6) додатковi положення, що регламентують процес виконання бюджету.
3. Перелiк захищених статей мiсцевого бюджету визначається вiдповiдно до статтi 55 цього Кодексу.
Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 77. Затвердження мiсцевих бюджетiв
Стаття 78. Виконання мiсцевих бюджетiв
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 79. Особливостi затвердження та виконання мiсцевих бюджетiв у разi несвоєчасного їх прийняття
Стаття 80. Перiодичнiсть, структура та термiни подання звiтностi про виконання мiсцевих бюджетiв
Роздiл IV
МIЖБЮДЖЕТНI ВIДНОСИНИ
Стаття 81. Поняття та мета регулювання мiжбюджетних вiдносин
1. Мiжбюджетнi вiдносини - це вiдносини мiж державою, Автономною Республiкою Крим та мiсцевим самоврядуванням щодо забезпечення вiдповiдних бюджетiв фiнансовими ресурсами, необхiдними для виконання функцiй, передбачених Конституцiєю України та законами України.
Стаття 82. Види видаткiв на здiйснення повноважень
Стаття 83. Джерела здiйснення видаткiв бюджетiв
Стаття 84. Вiдповiдальнiсть за здiйснення видаткiв
Стаття 85. Передача державою права на здiйснення видаткiв
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законами України вiд 11.09.2003 р. N 1158-IV, вiд 14.12.2004 р. N 2229-IV) |
Стаття 86. Критерiї розмежування видiв видаткiв мiж мiсцевими бюджетами
2. Видатки першої групи здiйснюються з бюджетiв сiл, селищ, мiст та їх об'єднань.
4. Видатки третьої групи здiйснюються з бюджету Автономної Республiки Крим та обласних бюджетiв.
5. З бюджетiв мiст Києва та Севастополя здiйснюються видатки всiх трьох груп.
Глава 14. РОЗМЕЖУВАННЯ ВИДАТКIВ МIЖ БЮДЖЕТАМИ
Стаття 87. Видатки, що здiйснюються з Державного бюджету України
1. До видаткiв, що здiйснюються з Державного бюджету України, належать видатки на:
6) правоохоронну дiяльнiсть та забезпечення безпеки держави;
спецiалiзованi школи (в тому числi школи-iнтернати), заснованi на державнiй формi власностi;
загальноосвiтнi школи соцiальної реабiлiтацiї;
в) вищi навчальнi заклади, заснованi на державнiй формi власностi;
9) соцiальний захист та соцiальне забезпечення:
а) виплату пенсiй вiйськовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їх сiмей, пенсiї вiйськовослужбовцям та особам начальницького i рядового складу органiв внутрiшнiх справ, iншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсiйного фонду України страхових внескiв за окремi категорiї осiб, передбаченi законом; фiнансування доплат, надбавок, пiдвищень до пенсiй, встановлених законом;
г) державнi програми i заходи стосовно дiтей, молодi, жiнок, сiм'ї;
д) державнi програми пiдтримки будiвництва (реконструкцiї) житла для окремих категорiй громадян;
в) державну пiдтримку громадських органiзацiй культури i мистецтва, що мають статус нацiональних;
г) державнi програми розвитку кiнематографiї;
а) державнi програми пiдготовки резерву та складу нацiональних команд та забезпечення їх участi у змаганнях державного i мiжнародного значення (утримання центральних спортивних шкiл вищої спортивної майстерностi, перелiк яких затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України, формування нацiональних команд, проведення навчально-тренувальних зборiв i змагань державного значення з традицiйних та нетрадицiйних видiв спорту; пiдготовка i участь нацiональних збiрних команд в олiмпiйських та паралiмпiйських iграх, у тому числi фiнансова пiдтримка баз олiмпiйської пiдготовки);
в) державнi програми фiзкультурно-спортивної спрямованостi;
13) державнi програми пiдтримки регiонального розвитку та прiоритетних галузей економiки;
14) програми реставрацiї пам'яток архiтектури державного значення;
16) державнi iнвестицiйнi проекти;
18) створення та поповнення державних запасiв i резервiв;
19) обслуговування державного боргу;
20) проведення виборiв та референдумiв, державне фiнансування полiтичних партiй;
21)iншi програми, якi мають виключно державне значення.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законами України вiд 27.11.2003 р. N 1349-IV, вiд 16.12.2004 р. N 2264-IV, вiд 17.11.2005 р. N 3108-IV) | |
(дiю пiдпункту "б" пункту 7 частини першої статтi 87 зупинено на 2007 рiк в частинi фiнансування професiйно-технiчних навчальних закладiв Львiвської та Харкiвської областей, а також мiста Києва з державного бюджету згiдно iз Законом України вiд 19.12.2006р. N 489-V, на 2008 рiк згiдно iз Законом України вiд 28.12.2007р. N 107-VI) | |
(зупинення дiї пiдпункту "б" пункту 7 частини першої статтi 87 на 2008 рiк, передбачене пунктом 5 статтi 67 роздiлу I Закону України вiд 28.12.2007р. N 107-VI, визнано таким, що не вiдповiдає Конституцiї України (є неконституцiйним), згiдно з Рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 22.05.2008р. N 10-рп/2008) |
1) органи мiсцевого самоврядування сiл, селищ, мiст районного значення;
загальну середню освiту (школи - дитячi садки);
3) первинну медико-санiтарну, амбулаторно-полiклiнiчну та стацiонарну допомогу (дiльничнi лiкарнi, медичнi амбулаторiї, фельдшерсько-акушерськi та фельдшерськi пункти);
4) сiльськi, селищнi та мiськi палаци культури, клуби та бiблiотеки.
5) втратив чиннiсть
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законами України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV) | |
(змiни, внесенi Законом України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV, до статтi 88 зупинено на 2005 рiк у зв'язку iз зупиненням дiї Закону України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV згiдно iз Законом України вiд 23.12.2004 р. N 2285-IV, вiд 25.03.2005р. N 2505-IV, на 2006 рiк - згiдно iз Законом України вiд 20.12.2005р. N 3235-IV, на 2007 рiк - згiдно iз Законом України вiд 19.12.2006р. N 489-V, втратили чиннiсть у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 04.03.2004р. N 1577-IV згiдно iз Законом України вiд 28.12.2007р. N 107-VI) |
Стаття 89. Видатки, що здiйснюються з районних бюджетiв та бюджетiв мiст республiканського Автономної Республiки Крим i мiст обласного значення та враховуються при визначеннi обсягу мiжбюджетних трансфертiв
1. До видаткiв, якi здiйснюються з районних бюджетiв та бюджетiв мiст республiканського Автономної Республiки Крим i мiст обласного значення та враховуються при визначеннi обсягу мiжбюджетних трансфертiв, належать видатки на:
1) державне управлiння:
а) органи мiсцевого самоврядування мiст республiканського Автономної Республiки Крим i мiст обласного значення;
б) органи мiсцевого самоврядування районного значення;
2) освiту:
а) дошкiльну освiту (у мiстах республiканського Автономної Республiки Крим та мiст обласного значення);
б) загальну середню освiту: загальноосвiтнi навчальнi заклади, у тому числi: школи - дитячi садки (для мiст республiканського Автономної Республiки Крим та мiст обласного значення), спецiалiзованi школи, лiцеї, гiмназiї, колегiуми, вечiрнi (змiннi) школи;
в) заклади освiти для громадян, якi потребують соцiальної допомоги та реабiлiтацiї: загальноосвiтнi школи-iнтернати, загальноосвiтнi школи-iнтернати для дiтей-сирiт i дiтей, якi позбавленi пiклування батькiв, дитячi будинки (у разi, якщо не менше 70 вiдсоткiв кiлькостi учнiв загальноосвiтнiх шкiл-iнтернатiв, загальноосвiтнiх шкiл-iнтернатiв для дiтей-сирiт i дiтей, якi позбавленi пiклування батькiв, дитячих будинкiв формується на територiї вiдповiдного мiста чи району), дитячi будинки сiмейного типу та прийомнi сiм'ї, допомога на дiтей, якi перебувають пiд опiкою i пiклуванням;
г) iншi державнi освiтнi програми;
ґ) вищу освiту (вищi навчальнi заклади I - IV рiвнiв акредитацiї, що перебувають у власностi Автономної Республiки Крим, спiльнiй власностi територiальних громад, а також вищi навчальнi заклади державної та комунальної форм власностi) вiдповiдно до програм соцiально-економiчного розвитку регiонiв;
3) охорону здоров'я:
а) первинну медико-санiтарну, амбулаторно-полiклiнiчну та стацiонарну допомогу (лiкарнi широкого профiлю, пологовi будинки, станцiї швидкої та невiдкладної медичної допомоги, полiклiнiки i амбулаторiї, загальнi стоматологiчнi полiклiнiки);
б) програми медико-санiтарної освiти (мiськi та районнi центри здоров'я i заходи по санiтарнiй освiтi);
4) соцiальний захист та соцiальне забезпечення:
а) державнi програми соцiального забезпечення: притулки для неповнолiтнiх (у разi, якщо не менше 70 вiдсоткiв кiлькостi дiтей, якi перебувають в цих закладах, формується на територiї вiдповiдного мiста чи району), територiальнi центри i вiддiлення соцiальної допомоги на дому;
б) державнi програми соцiального захисту: пiльги ветеранам вiйни i працi, допомога сiм'ям з дiтьми, додатковi виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг, компенсацiйнi виплати за пiльговий проїзд окремих категорiй громадян;
виплату державної соцiальної допомоги на дiтей-сирiт та дiтей, позбавлених батькiвського пiклування, у дитячих будинках сiмейного типу та прийомних сiм'ях, грошового забезпечення батькам-вихователям i прийомним батькам за надання соцiальних послуг у дитячих будинках сiмейного типу та прийомних сiм'ях за принципом "грошi ходять за дитиною";
в) державнi програми пiдтримки будiвництва (реконструкцiї) житла для окремих категорiй громадян;
г) районнi та мiськi програми i заходи щодо реалiзацiї державної полiтики стосовно дiтей, молодi, жiнок, сiм'ї;
5) державнi культурно-освiтнi та театрально-видовищнi програми (театри, бiблiотеки, музеї, виставки, палаци i будинки культури, школи естетичного виховання дiтей);
6) державнi програми розвитку фiзичної культури i спорту: утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкiл всiх типiв (крiм шкiл республiканського Автономної Республiки Крим i обласного значення), заходи з фiзичної культури i спорту та фiнансова пiдтримка органiзацiй фiзкультурно-спортивної спрямованостi i спортивних споруд мiсцевого значення.
7) втратив чиннiсть
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV, вiд 14.12.2004 р. N 2229-IV) | |
(змiни, внесенi Законом України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV, до статтi 89 зупинено на 2005 рiк у зв'язку iз зупиненням дiї Закону України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV згiдно iз Законом України вiд 23.12.2004 р. N 2285-IV, на 2007 рiк - згiдно iз Законом України вiд 19.12.2006р. N 489-V) | |
(дiю пiдпункту "в" пункту 2 частини першої статтi 89 зупинено на 2006 рiк в частинi фiнансування дитячих будинкiв сiмейного типу i прийомних сiмей згiдно iз Законом України вiд 20.12.2005 р. N 3235-IV, на 2007 рiк - згiдно iз Законом України вiд 19.12.2006р. N 489-V, на 2008 рiк згiдно iз Законом України вiд 28.12.2007р. N 107-VI) | |
(зупинення дiї пiдпункту "в" пункту 2 частини першої статтi 89 на 2008 рiк, передбачене пунктом 5 статтi 67 роздiлу I Закону України вiд 28.12.2007р. N 107-VI, визнано таким, що не вiдповiдає Конституцiї України (є неконституцiйним), згiдно з Рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 22.05.2008р. N 10-рп/2008) | |
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.06.2008р. N 309-VI) |
а) представницьку i виконавчу владу Автономної Республiки Крим;
ґ) iншi державнi освiтнi програми;
д) заклади професiйно-технiчної освiти державної та комунальної форми власностi, видатки на утримання яких врахованi при визначеннi мiжбюджетних трансфертiв державного бюджету на вiдповiдний рiк;
4) соцiальний захист та соцiальне забезпечення:
в) iншi державнi соцiальнi програми;
в) iншi державнi культурно-мистецькi програми;
б) державнi програми з iнвалiдного спорту i реабiлiтацiї (республiканський Автономної Республiки Крим та обласнi центри з iнвалiдного спорту i дитячо-юнацькi спортивнi школи iнвалiдiв та спецiалiзованi спортивнi школи паралiмпiйського резерву; проведення навчально-тренувальних зборiв i змагань з iнвалiдного спорту республiканського Автономної Республiки Крим та обласного значення);
7) втратив чиннiсть
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV, вiд 14.12.2004 р. N 2229-IV, вiд 16.12.2004 р. N 2264-IV) | |
(змiни, внесенi Законом України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV, до статтi 90 зупинено на 2005 рiк у зв'язку iз зупиненням дiї Закону України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV згiдно iз Законом України вiд 23.12.2004 р. N 2285-IV, вiд 25.03.2005р. N 2505-IV, на 2006 рiк - згiдно iз Законом України вiд 20.12.2005р. N 3235-IV, на 2007 рiк - згiдно iз Законом України вiд 19.12.2006р. N 489-V, втратили чиннiсть у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 04.03.2004р. N 1577-IV згiдно iз Законом України вiд 28.12.2007р. N 107-VI) | |
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.06.2008р. N 309-VI) |
Стаття 91. Видатки мiсцевих бюджетiв, що не враховуються при визначеннi обсягу мiжбюджетних трансфертiв
1. До видаткiв мiсцевих бюджетiв, що не враховуються при визначеннi обсягу мiжбюджетних трансфертiв, належать видатки на:
1) мiсцеву пожежну охорону;
11) втратив чиннiсть
2) позашкiльну освiту;
3) соцiальний захист та соцiальне забезпечення:
а) програми мiсцевого значення стосовно дiтей, молодi, жiнок, сiм'ї;
б) мiсцевi програми соцiального захисту окремих категорiй населення;
в) програми соцiального захисту малозабезпеченої категорiї учнiв професiйно-технiчних навчальних закладiв;
4) мiсцевi програми розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктiв;
5) культурно-мистецькi програми мiсцевого значення;
6) програми пiдтримки кiнематографiї та засобiв масової iнформацiї мiсцевого значення;
7) мiсцевi програми з розвитку фiзичної культури i спорту;
8) типове проектування, реставрацiю та охорону пам'яток архiтектури мiсцевого значення;
9) транспорт, дорожнє господарство:
а) регулювання цiн на послуги метрополiтену за рiшеннями органiв мiсцевого самоврядування;
б) експлуатацiю дорожньої системи мiсцевого значення (в тому числi роботи, що проводяться спецiалiзованими монтажно-експлуатацiйними пiдроздiлами);
в) будiвництво, реконструкцiю, ремонт та утримання дорiг мiсцевого значення;
10) заходи з органiзацiї рятування на водах;
11) обслуговування боргу органiв мiсцевого самоврядування;
12) програми природоохоронних заходiв мiсцевого значення;
13) управлiння комунальним майном;
14) регулювання земельних вiдносин;
15) членськi внески до асоцiацiй органiв мiсцевого самоврядування та їх добровiльних об'єднань;
16) iншi програми, затвердженi вiдповiдною радою згiдно iз законом.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 11.09.2003 р. N 1158-IV, вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV) | |
(змiни, внесенi Законом України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV, до статтi 91 зупинено на 2005 рiк у зв'язку iз зупиненням дiї Закону України вiд 04.03.2004 р. N 1577-IV згiдно iз Законом України вiд 23.12.2004 р. N 2285-IV, на 2007 рiк - згiдно iз Законом України вiд 19.12.2006р. N 489-V, втратили чиннiсть у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 04.03.2004р. N 1577-IV, згiдно iз Законом України вiд 28.12.2007р. N 107-VI) | |
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.04.2009р. N 1275-VI) |
Стаття 92. Передача видаткiв на виконання власних повноважень мiж мiсцевими бюджетами
Стаття 93. Передача видаткiв на виконання делегованих державних повноважень
1. Передача прав на здiйснення видаткiв на виконання делегованих державних повноважень до бюджетiв сiл, селищ, мiст районного значення та їх об'єднань може здiйснюватися за рiшеннями районної або мiської (мiст республiканського Автономної Республiки Крим чи мiст обласного значення) ради з вiдповiдними коштами у виглядi мiжбюджетного трансферту. Сiльськi, селищнi та мiськi (мiст районного значення) ради можуть передати частину видаткiв на виконання делегованих державних повноважень мiськiй (мiст республiканського Автономної Республiки Крим та обласного значення) чи районнiй радi з вiдповiдними коштами у виглядi мiжбюджетного трансферту. Ця передача здiйснюється на пiдставi рiшень вiдповiдних рад i укладення договору.
2. Мiськi (мiст республiканського Автономної Республiки Крим та мiст обласного значення) ради можуть передати частину видаткiв на виконання делегованих державних повноважень районнiй радi з вiдповiдними коштами районному бюджету у виглядi мiжбюджетного трансферту. Районнi ради можуть передавати частину видаткiв на виконання делегованих державних повноважень мiськiй радi (мiста республiканського Автономної Республiки Крим та мiста обласного значення) з вiдповiдними коштами мiському бюджету у виглядi мiжбюджетного трансферту. Ця передача здiйснюється на пiдставi спiльних рiшень вiдповiдних рад i укладення договору.
3. Якщо iнше не визначено договором, розмiр переданих коштiв на виконання делегованих державних повноважень має бути пропорцiйний частцi користувачiв зазначеними послугами в повнiй вартостi цих послуг, розрахованих за фiнансовими нормативами бюджетної забезпеченостi для органу влади Автономної Республiки Крим чи органу мiсцевого самоврядування, який передає цi повноваження.
4. Якщо на територiї мiста (республiканського Автономної Республiки Крим чи мiста обласного значення) чи району недостатньо бюджетних установ, якi забезпечують надання послуг, визначених пунктом 2 частини першої статтi 86 цього Кодексу в обсязi, визначеному фiнансовими нормативами бюджетної забезпеченостi, обрахований обсяг видаткiв на фiнансування цих послуг враховується при визначеннi мiжбюджетного трансферту бюджету, з якого утримуються бюджетнi установи, що надають цi послуги.
5. Всi угоди про передачу видаткiв на виконання делегованих державних повноважень укладаються до 1 серпня року, що передує плановому.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 28.12.2007р. N 107-VI) | |
(змiни, внесенi пiдпунктом 2 пункту 47 роздiлу II Закону України вiд 28.12.2007р. N 107-VI, визнано такими, що не вiдповiдають Конституцiї України (є неконституцiйними), згiдно з Рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 22.05.2008р. N 10-рп/2008) | |
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.06.2008р. N 309-VI) |
Глава 15. РОЗРАХУНОК ВИДАТКIВ, ЩО ВРАХОВУЮТЬСЯ ПРИ ВИЗНАЧЕННI ОБСЯГУ МIЖБЮДЖЕТНИХ ТРАНСФЕРТIВ
Стаття 94. Фiнансовi нормативи бюджетної забезпеченостi
Стаття 95. Коригуючi коефiцiєнти фiнансових нормативiв бюджетної забезпеченостi
1) кiлькостi населення та споживачiв соцiальних послуг;
2. Коригуючi коефiцiєнти затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Глава 16. МIЖБЮДЖЕТНI ТРАНСФЕРТИ
Стаття 96. Види мiжбюджетних трансфертiв
1. Мiжбюджетнi трансферти подiляються на:
Стаття 97. Трансферти, якi надаються з Державного бюджету України мiсцевим бюджетам
1. У Державному бюджетi України можуть передбачатися такi мiжбюджетнi трансферти мiсцевим бюджетам:
2) субвенцiя на здiйснення програм соцiального захисту;
4) субвенцiя на виконання iнвестицiйних проектiв;
над доходами, визначеними частиною другою статтi 66 цього Кодексу, - для районних бюджетiв.
1) фiнансовi нормативи бюджетної забезпеченостi та коригуючi коефiцiєнти до них;
2) кiлькiсть мешканцiв та кiлькiсть споживачiв соцiальних послуг;
3) iндекс вiдносної податкоспроможностi вiдповiдного мiста чи району;
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
Стаття 99. Дотацiя вирiвнювання бюджету Автономної Республiки Крим та обласним бюджетам
Стаття 101. Мiжбюджетнi трансферти мiж мiсцевими бюджетами
3) субвенцiї на виконання iнвестицiйних проектiв;
Стаття 105. Субвенцiї з Державного бюджету України на виконання iнвестицiйних проектiв
Стаття 107. Субвенцiї на виконання iнвестицiйних проектiв з мiсцевих бюджетiв
Стаття 108. Порядок надання мiжбюджетних трансфертiв
Глава 17. КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ БЮДЖЕТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА
Стаття 109. Повноваження Верховної Ради України по контролю за дотриманням бюджетного законодавства
2) контроль за використанням коштiв резервного фонду державного бюджету.
Стаття 110. Повноваження Рахункової палати по контролю за дотриманням бюджетного законодавства
2) утворенням, обслуговуванням i погашенням державного боргу України;
3) ефективнiстю використання та управлiння коштами Державного бюджету України;
1. Державне казначейство України:
1) здiйснює бухгалтерський облiк всiх надходжень та витрат Державного бюджету України;
3) здiйснює контроль за вiдповiднiстю платежiв взятим зобов'язанням та бюджетним асигнуванням.
1. Органи Державної контрольно-ревiзiйної служби України здiйснюють контроль за:
1) цiльовим та ефективним використанням коштiв державного бюджету та мiсцевих бюджетiв;
1) контроль за виконанням рiшення вiдповiдної ради про бюджет;
2) iншi повноваження, передбаченi цим Кодексом та законом про Державний бюджет України.
Глава 18. ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА БЮДЖЕТНI ПРАВОПОРУШЕННЯ
Стаття 116. Поняття бюджетного правопорушення
Стаття 117. Пiдстави для призупинення бюджетних асигнувань
1) несвоєчасного i неповного подання звiтностi про виконання бюджету;
3) подання недостовiрних звiтiв та iнформацiї про виконання бюджету;
4) порушення розпорядниками бюджетних коштiв вимог щодо прийняття ними бюджетних зобов'язань;
5) нецiльового використання бюджетних коштiв.
2) зупинення операцiй з бюджетними коштами.
Стаття 119. Нецiльове використання бюджетних коштiв
Стаття 120. Зупинення операцiй з бюджетними коштами
Стаття 121. Вiдповiдальнiсть за бюджетнi правопорушення
Стаття 122. Вiдповiдальнiсть органiв мiсцевого самоврядування за порушення бюджетного планування
Стаття 123. Вiдповiдальнiсть органiв Державного казначейства України
Стаття 124. Порядок накладення стягнення за бюджетнi правопорушення
Стаття 125. Оскарження рiшення про накладення стягнення за бюджетне правопорушення
4. Рiшення суду може бути оскаржене у порядку, встановленому законом.
Роздiл VI
ПРИКIНЦЕВI ПОЛОЖЕННЯ
(У редакцiї Закону України вiд 10.07.2003 р. N 1086-IV) |
6. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) протягом шести мiсяцiв пiдготувати та внести на розгляд до Верховної Ради України пропозицiї щодо приведення законодавчих актiв у вiдповiднiсть iз цим Кодексом, у тому числi про змiни до Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" у частинi визначення бюджетних установ неприбутковими;
Президент України | Л. КУЧМА |
м. Київ
21 червня 2001 року
N 2542-III