КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 11 липня 2002 р. | N 956 |
---|
Про iдентифiкацiю та декларування безпеки об'єктiв
пiдвищеної небезпеки
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 11 березня 2004 року N 313,
вiд 21 вересня 2011 року N 990,
вiд 29 травня 2013 року N 380,
вiд 7 серпня 2013 року N 748
Вiдповiдно до Закону України "Про об'єкти пiдвищеної небезпеки" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити такi, що додаються:
нормативи порогових мас небезпечних речовин для iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки;
Порядок iдентифiкацiї та облiку об'єктiв пiдвищеної небезпеки;
Порядок декларування безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
2. Мiнiстерству працi та соцiальної полiтики разом з Мiнiстерством з питань надзвичайних ситуацiй та у справах захисту населення вiд наслiдкiв Чорнобильської катастрофи, Мiнiстерством екологiї та природних ресурсiв, Мiнiстерством охорони здоров'я, Мiнiстерством внутрiшнiх справ та Державним комiтетом з будiвництва та архiтектури у тримiсячний термiн з дня прийняття цiєї постанови розробити i затвердити Методику визначення ризикiв та їх прийнятних рiвнiв для декларування безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
3. Покласти на Державну службу гiрничого нагляду та промислової безпеки координацiю роботи центральних органiв виконавчої влади, пов'язаної з об'єктами пiдвищеної небезпеки.
(пункт 3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
4. Ця постанова набирає чинностi з 1 жовтня 2002 року.
Прем'єр-мiнiстр України | А.КIНАХ |
Iнд. 33
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 липня 2002 р. N 956 |
НОРМАТИВИ
порогових мас небезпечних речовин для
iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки
1. Для iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки до небезпечних речовин за їх властивостями вiдносяться такi категорiї речовин:
1) горючi (займистi) гази - гази, якi утворюють у повiтрi при нормальному тиску сумiшi, що сприяють поширенню полум'я в детонацiйному чи дефлаграцiйному режимi або можуть горiти в повiтрi в дифузiйному режимi при витiканнi струменем (факельне горiння), у тому числi:
горючi (займистi) стиснутi гази - гази, якi знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах пiд тиском, що перевищує 0,1 МПа, i не можуть перебувати в рiдкiй фазi;
горючi (займистi) зрiдженi гази пiд тиском - гази, якi знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах у рiдкiй фазi пiд тиском, що перевищує 0,1 МПа, та при температурi, що дорiвнює або перевищує температуру навколишнього середовища;
горючi (займистi) крiогенне зрiдженi гази - гази, якi знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах у рiдкiй фазi пiд тиском, що дорiвнює 0,1 МПа, та при температурi нижчiй вiд температури навколишнього середовища;
2) горючi рiдини - рiдини, якi можуть самозайматися, а також займатися за наявностi джерела горiння i самостiйно горiти пiсля його видалення. Горючi рiдини з температурою спалаху, що дорiвнює або менша 61° C у закритому тиглi або менша 66° C у вiдкритому тиглi, належать до легкозаймистих. Особливо небезпечними є легкозаймистi рiдини, температура спалаху яких не перевищує 28° C (згiдно з ГОСТ 12.1.044-89);
(пiдпункт 2 пункту 1 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
3) горючi рiдини, перегрiтi пiд тиском, - горючi рiдини згiдно з ГОСТ 12.1.044-89, якi знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах пiд тиском при температурi, що перевищує температуру кипiння при атмосферному тиску в 1,25 i бiльше разiв.
Якщо рiдина являє собою сумiш горючих рiдин, за температуру кипiння при атмосферному тиску береться температура википання половини маси рiдини. Якщо даних про таку температуру немає, за температуру кипiння береться температура на початку кипiння сумiшi (фракцiї).
За розрахункову береться максимальна температура за регламентом, робочими iнструкцiями або iншою технiчною документацiєю. Якщо передбачено блокування за температурою, за розрахункову береться температура блокування;
4) вибуховi речовини - рiдкi або твердi речовини чи сумiшi речовин, якi пiд впливом зовнiшнiх факторiв здатнi швидко змiнювати свiй хiмiчний склад, а цей процес саморозповсюджуватися з видiленням великої кiлькостi тепла 1 газоподiбних продуктiв (клас 1 згiдно з ГОСТ 19433-88), у тому числi:
речовини або сумiшi речовин, якi, згораючи в режимi детонацiї, утворюють ударну хвилю в повiтрi;
речовини або сумiшi речовин, екзотермiчнi реакцiї з якими у режимi детонацiї, дефлаграцiї або теплового вибуху в оболонцi (апаратi, резервуарi, трубопроводi або в спецiальному виробi) призводять до руйнування цiєї оболонки з утворенням ударної хвилi в повiтрi та розкиданням уламкiв.
Вибуховi речовини подiляють на iнiцiюючi (первиннi), бризантнi (вториннi) та пiротехнiчнi.
Iнiцiюючi (первиннi) вибуховi речовини - речовини, якi пiд впливом теплових або механiчних зовнiшнiх факторiв здатнi до швидкого хiмiчного перетворення з видiленням тепла i газоподiбних продуктiв.
(абзац п'ятий пiдпункту 4 пункту 1 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Бризантнi (вториннi) вибуховi речовини - речовини, якi пiд впливом iнiцiюючих вибухових речовин або значних теплових чи механiчних зовнiшнiх факторiв здатнi до хiмiчного перетворення з видiленням тепла i газоподiбних продуктiв. Пiротехнiчнi сумiшi - композицiї на основi окислювача та горючої речовини з рiзними функцiональними домiшками, що здатнi пiд впливом iнiцiюючих вибухових речовин або пiд значним впливом зовнiшнiх факторiв до екзотермiчних реакцiй iз свiтловим, тепловим, звуковим, реактивним або димовим (зокрема сльозогiнним) ефектом;
(абзац шостий пiдпункту 4 пункту 1 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
5) речовини-окисники - речовини 5 класу небезпеки (згiдно з ГОСТ 19433-88), у тому числi:
речовини, якi пiдтримують горiння, викликають та/або сприяють спалахуванню iнших речовин у результатi екзотермiчної окисно-вiдновної реакцiї, температура розкладання яких не перевищує 65 град. С та/або час горiння сумiшi окисника яких з органiчною речовиною (дубовою тирсою) не перевищує часу горiння еталонного окисника з дубовою тирсою (наприклад перманганат калiю, бромат калiю, перхлорат калiю тощо);
органiчнi пероксиди (речовини з двовалентною структурою кисню, якi можуть вважатися похiдними пероксиду водню).
До цiєї категорiї вiдносяться речовини, якi пiдтримують процес горiння (наприклад кисень, озон, оксиди азоту та iншi речовини в зрiдженому станi);
(абзац четвертий пiдпункту 5 пункту 1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
6) високотоксичнi та токсичнi речовини - речовини, якi мають властивостi, зазначенi в таблицi (ГОСТ 12.1.007-76).
Клас речовини | ГДК у повiтрi робочої зони, мiлiграмiв на 1 куб. метр | Середня смертельна доза (LD50) при потрапляннi в шлунок, грамiв на 1 кг ваги тiла | Середня смертельна доза (LD50) при впливi на шкiру, мiлiграмiв на 1 кг ваги тiла | Середня смертельна концентрацiя (LD50) у повiтрi мiлiграмiв на 1 куб. метр | Дискримiнуюча доза, мiлiграмiв на 1 кг ваги тiла |
Високотоксична | менш як 0,1 | менш як 15 | менш як 100 | менш як 500 | менш як 5 |
Токсична | 0,1 - 1 | 15 - 150 | 100 - 500 | 500 - 5000 | 5 |
Токсичнiсть речовини при пероральному впливi на тварин (дискримiнуюча доза) визначено методом фiксованої дози за рекомендацiями Конвенцiї про трансграничний вплив промислових аварiй (1992 рiк).
До високотоксичних вiдносяться речовини, якi за своїми бiологiчними властивостями та токсичнiстю належать до 1 класу небезпеки, а до токсичних - речовини, якi за своїми бiологiчними властивостями та токсичнiстю належать до 2 класу небезпеки згiдно з ГОСТ 12.1.007-76 i 12.1.005-88 та перелiками граничнодопустимих концентрацiй шкiдливих речовин, затвердженими МОЗ.
У тих випадках, коли речовину не вiднесено до визначеного класу небезпеки, це здiйснюється МОЗ;
7) речовини, якi становлять небезпеку для довкiлля (високотоксичнi для водних органiзмiв), - речовини, якi мають властивостi, зазначенi в таблицi, згiдно з Конвенцiєю про трансграничний вплив промислових аварiй (1992 рiк); речовини, якi можуть здiйснювати тривалий негативний вплив на водне середовище.
Смертельна концентрацiя (LC50), при впливi на рибу протягом 96 годин, мiлiграмiв на 1 лiтр | Ефективна концентрацiя (EC50) при впливi на дафнiї протягом 48 годин, мiлiграмiв на 1 лiтр | Iнгiбуюча концентрацiя (IC50) при впливi на водоростi протягом 72 годин, мiлiграмiв на 1 лiтр |
не бiльш як 10 | не бiльш як 10 | не бiльш як 10 |
(пiдпункт 7 пункту 1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
2. За видами аварiй, що можуть статися виходячи з властивостей небезпечних речовин, та за впливом уражальних факторiв цих аварiй категорiї небезпечних речовин об'єднуються в групи:
група 1 (вибух) - горючi (займистi) гази, горючi рiдини, перегрiтi пiд тиском, iнiцiюючi (первиннi), бризантнi (вториннi) та пiротехнiчнi вибуховi речовини, речовини-окислювачi, речовини, якi вступають у бурхливу реакцiю з водою з видiленням горючих та/або вибухонебезпечних чи токсичних газiв;
група 2 (пожежа) - горючi (займистi) гази, горючi рiдини, горючi рiдини, перегрiтi пiд тиском, речовини-окисники, а також речовини, якi вступають у бурхливу реакцiю з водою з видiленням горючих та/або вибухонебезпечних чи токсичних газiв;
група 3 (шкiдливi для людей i довкiлля) - високотоксичнi речовини, токсичнi речовини, речовини, якi становлять небезпеку для довкiлля (високотоксичнi для водних органiзмiв), речовини, якi становлять небезпеку для довкiлля (токсичнi для водних органiзмiв) та/або можуть здiйснювати довгостроковий негативний вплив на водне середовище, а також речовини, якi вступають у бурхливу реакцiю з водою з видiленням горючих та/або вибухонебезпечних чи токсичних газiв.
3. Iндивiдуальними небезпечними речовинами вважаються речовини та сумiшi речовин, для яких встановлено значення нормативiв порогових мас, що вiдрiзняються вiд значень нормативiв порогових мас тих категорiй, до яких цi речовини можна вiднести за їх властивостями (нормативи порогових мас деяких iндивiдуальних небезпечних речовин наведено у додатку 1, а небезпечних речовин за категорiями - у додатку 2).
Додаток 1 до нормативiв (у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 вересня 2011 р. N 990) |
НОРМАТИВИ
порогових мас деяких iндивiдуальних
небезпечних речовин
Найменування iндивiдуальної небезпечної речовини | Порогова маса, тонн | Категорiї та групи, до яких може бути вiднесена речовина | ||
1 клас | 2 клас | категорiя | група | |
Алкiли свинцю | 50 | 5 | 2, 3, 7, 9 | 1, 2, 3 |
Амiак | 500 | 50 | 1, 8 | 1, 3 |
Амонiю нiтрат* | 2500 | 350 | 5 | 1 |
Амонiю нiтрат (добрива)** | 5000 | 1250 | 5 | 1 |
Арсенатний ангiдрид, арсенатна кислота та/або її солi | 2 | 1 | 7, 8, 9 | 3 |
Арсенiтний ангiдрид, арсенiтна кислота та/або її солi | 0,1 | 7, 8, 9 | 3 | |
Арсеновмiсний водень (арсiн) | 1 | 0,2 | 1, 7, 9 | 1, 2, 3 |
Ацетилен | 50 | 5 | 1 | 1, 2 |
Берилiй та його сполуки у перерахунку на берилiй | 0,01 | 3, 7 | 2, 3 | |
Бром | 50 | 20 | 6, 8, 9 | 1, 2, 3 |
Водень | 50 | 5 | 1 | 1, 2 |
Вугiльної кислоти дихлорангiдрид (фосген) | 0,75 | 0,3 | 8 | 3 |
Етилену оксид | 50 | 5 | 1, 5, 8 | 1, 2 |
Кисень | 2000 | 200 | 6 | 1, 2 |
Метанол | 5000 | 500 | 2, 3, 9 | 1, 2, 3 |
Метилiзоцiанат | 0,15 | 2, 3, 7 | 1, 2, 3 | |
4,4-метилен-бiс(2-хлоранiлiн) та/або солi в порошкоподiбному станi | 0,01 | 3, 7, 9 | 1, 2, 3 | |
Нiкелевi сполуки (дрiбнодисперсний порошок), монооксид нiкелю, дiоксид нiкелю, триоксид нiкелю, сульфiд нiкелю (II), сульфiд нiкелю (III) | 1 | 7 | 3 | |
Полiхлориднi дибензофурани та полiхлориднi дибензодiоксини | 0,001 | 7, 9 | 3 | |
(включаючи ТХДД), розрахованi iз застосуванням коефiцiєнта токсичного еквiваленту ТХДД*** | ||||
Пропiлену оксид | 50 | 5 | 2, 3, 8 | 1, 2 |
Сiрки дiоксид | 250 | 25 | 1 | 1, 2 |
Сiрки триоксид | 75 | 7,5 | 8 | 3 |
Сiрководень | 50 | 5 | 1, 8 | 1, 2 |
Толуїдиндиiзоцiонат | 100 | 10 | 3, 7 | 1, 2, 3 |
Формальдегiд (концентрацiя понад 90 вiдсоткiв) | 50 | 5 | 1, 8, 9 | 1, 2, 3 |
Фосфористий водень (фосфiн) | 1 | 0,2 | 7, 9 | 3 |
Хлор | 25 | 10 | 6, 8 | 1, 2 |
Хлороводень (зрiджений газ) | 250 | 25 | 8, 9 | 3 |
Канцерогени: 4-амiнобiфенiл та/або його солi, бензидин та/або його солi, бi(хлорметиловий) ефiр, хлорметилметиловий ефiр, диметилкарбамiлхлорид, диметилнiтрозомiн, гексаметилфосфористий триамiд, 2-нафтиламiн та/або його солi, 1,3-пропансултон-4-нiтродифенiл | 0,001 | 7, 9 | 3 |
____________
* Масовий вмiст азоту в амонiю
нiтратi та його сумiшах становить понад 28
вiдсоткiв, а водянi розчини амонiю нiтрату мiстять
понад 90 вiдсоткiв азоту.
** Масовий вмiст азоту в простих
добривах на основi амонiю нiтрату, а також у
складних добривах на його основi (з фосфатом
та/або поташем) становить понад 28 вiдсоткiв.
*** Коефiцiєнти токсичного
еквiваленту (ХДД - хлордибензодiоксин, ХДФ -
хлордибензофуран, Т - тетра, П - пента, Гкс - гекса,
Гпт - гепта, О - окта):
1,2,3,7,8 - ПХДД | 0,5 |
1,2,3,4,7,8 - ГксХДД | 0,1 |
1,2,3,6,7,8 - ГксХДД | 0,1 |
1,2,3,7,8,9 - ГксХДД | 0,1 |
1,2,3,4,6,7,8 - ГптХДД | 0,01 |
ОХДД | 0,001 |
2,3,7,8 - ТХДФ | 0,1 |
2,3,4,7,8 - ПХДФ | 0,5 |
1,2,3,7,8 - ПХДФ | 0,05 |
1,2,3,4,7,8 - ГксХДФ | 0,1 |
1,2,3,7,8,9 - ГксХДФ | 0,1 |
1,2,3,6,7,8 - ГксХДФ | 0,1 |
2,3,4,6,7,8 - ГксХДФ | 0,1 |
1,2,3,4,6,7,8 - ГксХДФ | 0,01 |
1,2,3,4,7,8,9 - ГксХДФ | 0,01 |
ОХДФ | 0,001 |
(додаток 1 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Додаток 2 до нормативiв (у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 вересня 2011 р. N 990) |
НОРМАТИВИ
порогових мас небезпечних речовин за
категорiями
Номер категорiї | Найменування категорiї небезпечних речовин | Порогова маса, тонн | Групи, до яких може бути вiднесена речовина вiдповiдної категорiї | |
1 клас | 2 клас | |||
1 | Горючi (займистi) гази | 200 | 50 | 1, 2 |
2 | Горючi рiдини | 50000 | 5000 | 2 |
3 | Горючi рiдини, перегрiтi пiд тиском | 200 | 50 | 1, 2 |
4 | Iнiцiюючi (первиннi) вибуховi речовини | 50 | 10 | 1 |
5 | Бризантнi (вториннi) та пiротехнiчнi вибуховi речовини | 200 | 50 | 1 |
6 | Речовини-окисники | 200 | 50 | 1, 2 |
7 | Високотоксичнi речовини | 20 | 5 | 3 |
8 | Токсичнi речовини | 200 | 50 | 3 |
9 | Речовини, якi становлять небезпеку для навколишнього природного середовища (високотоксичнi для водних органiзмiв) та/або можуть здiйснювати довгостроковий негативний вплив на водне середовище | 500 | 200 | 3 |
10 | Речовини, якi вступають у бурхливу реакцiю з водою з видiленням горючих та/або вибухонебезпечних чи токсичних газiв | 200 | 50 | 1, 2, 3 |
(додаток 2 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 липня 2002 р. N 956 |
ПОРЯДОК
iдентифiкацiї та облiку об'єктiв пiдвищеної
небезпеки
(У текстi Порядку слово "Держнаглядохоронпрацi" замiнено словом "Держгiрпромнагляд" у вiдповiдному вiдмiнку, а слова "суб'єкт господарської дiяльностi" в усiх вiдмiнках i формах числа - словами "суб'єкт господарювання" у вiдповiдному вiдмiнку i числi згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 вересня 2011 року N 990) |
1. Дiя цього Порядку поширюється на всiх суб'єктiв господарювання, у власностi або користуваннi яких є об'єкти, де можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберiгаються чи транспортуються небезпечнi речовини (далi - потенцiйно небезпечнi об'єкти), а також на всiх суб'єктiв господарювання, якi мають намiр розпочати будiвництво потенцiйно небезпечних об'єктiв.
Вимоги цього Порядку не застосовуються до iдентифiкацiї та облiку:
абзац третiй пункту 1 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
потенцiйно небезпечних об'єктiв, вiднесених до таких у зв'язку з наявнiстю на них радiоактивних речовин, крiм складових частин цих об'єктiв з небезпечними речовинами, що зазначенi у додатках 1 i 2 до нормативiв порогових мас небезпечних речовин для iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки, затверджених цiєю постановою (далi - нормативи);
(абзац четвертий пункту 1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
потенцiйно небезпечних об'єктiв розвiдки, видобутку та розробки корисних копалин, включаючи розвiдку та розробку морського дна, наявнiсть небезпечних речовин у яких обумовлена природними явищами, а їх кiлькiсть не може контролюватися;
небезпечних речовин, що перевозяться за межами пiдприємства автомобiльним, залiзничним, авiацiйним, рiчковим та морським транспортом;
(абзац шостий пункту 1 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
гiдротехнiчних споруд;
потенцiйно небезпечних об'єктiв, що належать до таких у зв'язку iз наявнiстю на них вiдходiв, крiм тих, на яких можливе кiлькiсне визначення небезпечних речовин вiдповiдно до нормативiв.
(пункт 1 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
2. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про об'єкти пiдвищеної небезпеки", а також у ДСТУ 2156-93 (Безпечнiсть промислових пiдприємств. Термiни та визначення) i ДСТУ 2960-94 (Органiзацiя промислового виробництва. Основнi поняття. Термiни та визначення).
Iдентифiкацiя об'єктiв пiдвищеної небезпеки
3. Суб'єкт господарювання, у власностi або користуваннi якого є хоча б один потенцiйно небезпечний об'єкт чи який має намiр розпочати будiвництво такого об'єкта, органiзовує проведення його iдентифiкацiї.
4. Потенцiйно небезпечний об'єкт вважається об'єктом пiдвищеної небезпеки вiдповiдного класу у разi, коли значення сумарної маси небезпечної або декiлькох небезпечних речовин, що використовуються або виготовляються, переробляються, зберiгаються чи транспортуються на об'єктi, дорiвнює або перевищує встановлений норматив порогової маси.
(пункт 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
5. Потенцiйно небезпечним об'єктом вважається апарат або сукупнiсть пов'язаних мiж собою потоками в технологiчний цикл апаратiв, об'єднаних за адмiнiстративною та/або територiальною ознакою.
Потенцiйно небезпечним об'єктом за адмiнiстративною ознакою вважається структурний пiдроздiл (виробництво, цех, вiддiлення, дiльниця, тощо) суб'єкта господарювання.
У разi коли вiдстань мiж потенцiйно небезпечними об'єктами за адмiнiстративною ознакою не досягає 500 метрiв, вони вважаються одним потенцiйно небезпечним об'єктом.
У разi коли до складу потенцiйно небезпечного об'єкта за адмiнiстративною ознакою входять дiльницi, вiддiлення або окремi установки з небезпечними речовинами, що знаходяться на вiдстанi понад 500 метрiв одна вiд одної, вони вважаються окремими потенцiйно небезпечними об'єктами.
Потенцiйно небезпечними об'єктами магiстральних нафтопровiдних, нафтопродуктопровiдних та iнших трубопровiдних систем для транспортування рiдких небезпечних речовин є дiльницi лiнiйної частини магiстральних трубопроводiв мiж лiнiйною запiрною арматурою; перекачувальнi станцiї з резервуарними парками; основнi та резервнi нитки переходiв магiстральних трубопроводiв через руслову та заплавну частину водних перепон (мiж запiрною арматурою на протилежних берегах).
(пункт 5 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Потенцiйно небезпечними об'єктами газотранспортних пiдприємств є дiльницi магiстральних газопроводiв у межах зони обслуговування структурних пiдроздiлiв таких пiдприємств; компресорнi станцiї з вузлом пiдключення (вiд вхiдного охоронного крана до вихiдного); газорозподiльнi станцiї; пiдземнi сховища газу; автомобiльнi газонаповнювальнi компресорнi станцiї.
(пункт 5 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Дiльницi багатониткових магiстральних газопроводiв чи магiстральнi газопроводи, якi проходять у межах одного технологiчного коридору i вiдстань мiж осями яких становить менш як 500 метрiв, є одним потенцiйно небезпечним об'єктом. Якщо вiдстань мiж дiльницями газопроводiв багатониткових систем у межах зони обслуговування одного газотранспортного пiдприємства перевищує 500 метрiв, такi дiльницi є окремими потенцiйно небезпечними об'єктами.
(пункт 5 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Потенцiйно небезпечними об'єктами систем постачання природного газу до обласних центрiв, мiст обласного значення, населених пунктiв одного або кiлькох адмiнiстративних районiв є газопроводи високого тиску I i II категорiй та газопроводи середнього тиску всiх дiаметрiв (без дворових вводiв), що перебувають на балансi спецiалiзованих пiдприємств газового господарства.
(пункт 5 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Потенцiйно небезпечними об'єктами систем постачання скрапленого вуглеводневого газу є газонаповнювальнi станцiї та пункти, промiжнi склади балонiв, автомобiльнi газозаправнi станцiї та пункти, резервуарнi установки, груповi газобалоннi установки.
(пункт 5 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
6. Пiд час проведення iдентифiкацiї для кожного потенцiйно небезпечного об'єкта розраховується сумарна маса кожної небезпечної речовини iз зазначених у нормативах порогових мас iндивiдуальних небезпечних речовин або кожної небезпечної речовини, яка за своїми властивостями може бути вiднесена до будь-якої категорiї або до декiлькох категорiй небезпечних речовин згiдно iз зазначеними нормативами.
У разi коли небезпечна речовина може бути вiднесена одночасно до кiлькох категорiй небезпечних речовин, використовується значення речовини у тiй категорiї, в якiй її порогова маса найменша.
(пункт 6 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
У разi коли сумарна маса жодної iндивiдуальної небезпечної речовини або небезпечної речовини будь-якої категорiї не перевищує 1 вiдсотка порогової маси небезпечних речовин другого класу, об'єкт не вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
(пункт 6 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
7. За сумарну масу небезпечної речовини береться:
1) для сховищ (резервуарiв) - сумарна маса небезпечної речовини, що може в них знаходитися при повному завантаженнi вiдповiдно до технологiчного регламенту, проектної або iншої документацiї. При цьому обов'язково зазначається, для яких обсягiв речовини виконувалися розрахунки. У разi змiни норм завантаження процедура iдентифiкацiї виконується повторно згiдно з вимогами цього Порядку;
2) для технологiчних установок - максимальна сумарна маса, що може знаходитися в апаратах i трубопроводах вiдповiдно до технологiчного регламенту, умов процесу та правил експлуатацiї;
3) для обладнання колонного типу - сумарна маса небезпечної речовини при максимальному рiвнi рiдини на тарiлках. Для апаратiв, у яких застосовуються наповнювачi з пористим iнертним середовищем, сумарна маса небезпечної речовини визначається з урахуванням максимального обсягу вiльного простору;
4) для лiнiйної частини магiстральних нафтопровiдних, нафтопродуктопровiдних та iнших трубопровiдних систем для транспортування рiдких небезпечних речовин - сумарна маса небезпечної речовини, що мiститься у лiнiйнiй частинi трубопроводу мiж двома запiрними пристроями, i сумарна маса, що може видiлитися протягом часу, встановленого для виявлення витоку речовини та здiйснення перекриття запiрних пристроїв, згiдно з технологiчним регламентом та проектною документацiєю, а для внутрiшньозаводських трубопроводiв - сумарна маса небезпечної речовини у всьому трубопроводi.
Для розрахунку сумарної маси нафти, нафтопродуктiв та iнших небезпечних речовин використовуються параметри проектного режиму експлуатацiї магiстральних трубопроводiв i технологiчного обладнання та проектна ємнiсть резервуарних паркiв;
(пiдпункт 4 пункту 7 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
41) для лiнiйної частини магiстральних газопроводiв - сумарна маса небезпечної речовини, що мiститься в дiльницi газопроводу мiж лiнiйною запiрною арматурою, включаючи резервнi нитки, технологiчнi перемички i вiдгалуження, та сумарна маса, що може видiлитися протягом часу, встановленого для виявлення витоку речовини та здiйснення ручного перекриття лiнiйної запiрної арматури згiдно з технологiчним регламентом та проектною документацiєю.
Сумарна маса газу визначається з урахуванням проектних значень робочого тиску газу на дiльницях магiстральних газопроводiв та у технологiчному обладнаннi;
(пункт 7 доповнено пiдпунктом 41 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
42) для систем постачання природного газу до населених пунктiв та адмiнiстративних районiв - сумарна маса природного газу, що мiститься в системi за умови дотримання проектного значення тиску, яка встановлюється шляхом визначення суми:
маси газу, що мiститься в газопроводах високого тиску I i II категорiй всiх дiаметрiв, з урахуванням маси газу, що може видiлитися iз системи протягом встановленого строку, необхiдного для локалiзацiї аварiйної ситуацiї;
маси газу, що мiститься в газопроводах середнього тиску всiх дiаметрiв, ураховуючи масу газу, що може видiлитися iз системи протягом встановленого строку, необхiдного для локалiзацiї аварiйної ситуацiї.
Пiд час проведення розрахункiв маса газу, що мiститься у дворових вводах, не враховується.
Системи газопостачання, що перебувають на балансi вiдомчих споживачiв, iдентифiкуються їх власником у складi виробництв, що споживають природний газ;
(пункт 7 доповнено пiдпунктом 42 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
43) для мiжцехових, внутрiшньоцехових, внутрiшньоскладських трубопроводiв - сумарна маса небезпечної речовини у всьому трубопроводi;
(пункт 7 доповнено пiдпунктом 43 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
5) для операцiй зливу-наливу - сумарна маса небезпечної речовини в залiзничних або автомобiльних цистернах, у вантажних танках суден пiд час проведення технологiчних операцiй.
Для розрахункiв використовуються значення проектної ємностi i проектної кiлькостi цистерн або танкiв, якi можуть встановлюватися на естакадi або причалi одночасно.
(пiдпункт 5 пункту 7 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
8. Пункт 8 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
9. Потенцiйно небезпечний об'єкт вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки 1 класу, якщо сумарна маса хоча б однiєї iндивiдуальної небезпечної речовини або небезпечної речовини однiєї категорiї на потенцiйно небезпечному об'єктi, що розрахована згiдно з пунктами 6 i 7 цього Порядку, дорiвнює пороговiй масi небезпечних речовин 1 класу згiдно з додатками 1 i 2 до нормативiв або перевищує таку масу.
У разi коли сумарна маса жодної iндивiдуальної небезпечної речовини або небезпечної речовини будь-якої категорiї не перевищує порогову масу небезпечних речовин 1 класу, за її властивостями визначаються категорiї, до яких вона може бути вiднесена згiдно з пунктом 1 нормативiв та додатком 1 до них. Порогова маса небезпечних речовин кожної категорiї розраховується вiдповiдно до пункту 10 цього Порядку.
Якщо iндивiдуальна небезпечна речовина за своїми властивостями може бути вiднесена до кiлькох категорiй, її сумарна маса враховується пiд час визначення сумарної маси небезпечних речовин у кожнiй категорiї, до якої вона може бути вiднесена.
(пункт 9 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
10. Порогову масу небезпечних речовин однiєї групи або категорiї визначають за формулою
QПГК = S qi : S (qi/Qi),
де QПГК - порогова маса небезпечних речовин однiєї групи або категорiї;
qi - сумарна маса небезпечної речовини або категорiї небезпечної речовини, що перебуває на об'єктi;
Qi - норматив порогової маси небезпечної речовини або категорiї небезпечної речовини вiдповiдного класу;
i - змiнюється вiд 1 до n, де n - загальна кiлькiсть iндивiдуальних небезпечних речовин та категорiй небезпечних речовин.
Розрахунок значення порогової маси небезпечних речовин однiєї категорiї або групи для 1 класу проводиться з використанням значення Qi для 1 класу i для 2 класу - з використанням значення Qi для 2 класу згiдно з додатками 1 i 2 до нормативiв.
Якщо речовина, зазначена у додатку 1 до нормативiв, належить за своїми властивостями також до однiєї з категорiй речовин, зазначених у додатку 2 до нормативiв, визначення QПГК здiйснюється з урахуванням порогової маси, наведеної в додатку 1 до нормативiв.
(пункт 10 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
11. Потенцiйно небезпечний об'єкт вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки 1 класу, якщо сумарна маса небезпечних речовин хоча б однiєї категорiї, що визначена згiдно з пунктом 9 цього Порядку, дорiвнює пороговiй масi небезпечних речовин 1 класу цiєї категорiї, визначенiй вiдповiдно до пункту 10 цього Порядку, або перевищує таку масу.
(пункт 11 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
12. У разi коли сумарна маса небезпечних речовин жодної категорiї, що визначена згiдно з пунктом 10 цього Порядку, не перевищує порогову масу небезпечних речовин 1 класу для цiєї категорiї, за властивостями iндивiдуальних небезпечних речовин i категорiй небезпечних речовин визначаються групи, до яких вони можуть бути вiднесенi згiдно з пунктом 2 нормативiв. Порогова маса небезпечних речовин зазначених груп розраховується згiдно з пунктом 10 цього Порядку.
Якщо небезпечна речовина за своїми властивостями може бути вiднесена до кiлькох груп, її сумарна маса враховується у кожнiй групi, до якої вона може бути вiднесена.
У разi коли небезпечна речовина може бути вiднесена одночасно до кiлькох груп небезпечних речовин, пiд час визначення класу небезпеки використовується зазначення речовини у тiй групi, де її розрахована порогова маса найменша.
(пункт 12 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
13. Пункт 13 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
14. Потенцiйно небезпечний об'єкт вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки 1 класу, якщо сумарна маса небезпечних речовин хоча б однiєї групи дорiвнює пороговiй масi небезпечних речовин 1 класу для цiєї групи, визначенiй вiдповiдно до пункту 10 цього Порядку, або перевищує таку масу.
(пункт 14 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
15. Якщо сумарнi маси всiх iндивiдуальних небезпечних речовин, категорiй або груп небезпечних речовин, визначенi згiдно з пунктами 6 - 12 цього Порядку, меншi за нормативи порогової маси небезпечних речовин 1 класу, але хоча б одна з них дорiвнює нормативу порогової маси небезпечних речовин 2 класу згiдно з додатками 1 i 2 до нормативiв чи нормативу, розрахованому згiдно з пунктом 10 цього Порядку, або перевищує їх, потенцiйно небезпечний об'єкт вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки 2 класу.
Якщо сумарнi маси всiх iндивiдуальних небезпечних речовин, категорiй або груп небезпечних речовин, визначенi згiдно з пунктами 6 - 12 цього Порядку, меншi за нормативи порогової маси небезпечних речовин 2 класу згiдно з додатками 1 i 2 до нормативiв або нормативи, розрахованi згiдно з пунктом 10 цього Порядку, потенцiйно небезпечний об'єкт не вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
(пункт 15 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
16. У разi коли найменша вiдстань вiд елементiв потенцiйно небезпечного об'єкта до елементiв селитебної територiї або промислових об'єктiв не перевищує 500 метрiв для небезпечних речовин 1 i 2 групи i 1000 метрiв для небезпечних речовин 3 групи, пороговою масою вважається маса небезпечних речовин, визначена за формулою
Qir = Qi · (RX/RП)2,
де Qir - порогова маса небезпечних речовин;
Qi - встановлений або розрахований згiдно з пунктом 10 цього Порядку норматив порогової маси 2 класу;
RX - вiдстань вiд потенцiйно небезпечного об'єкта до межi найближчого елемента селитебної територiї або промислового об'єкта;
RП - гранична вiдстань вiд потенцiйно небезпечного об'єкта до найближчого промислового об'єкта або елемента селитебної територiї, починаючи з якої проводиться перерахунок нормативу порогової маси (для речовин 1 i 2 групи RП дорiвнює 500 метрiв, для речовин 3 групи RП дорiвнює 1000 метрiв).
У разi коли Qir менше 1 вiдсотка встановленого або розрахованого згiдно з пунктом 10 цього Порядку нормативу порогової маси 2 класу, порогова маса приймається рiвною 1 вiдсотку незалежно вiд вiдстанi потенцiйно небезпечного об'єкта до елементiв селитебної територiї.
Селитебна територiя - дiлянки житлових будинкiв, громадських установ, будiвель та споруд, зокрема навчальних, проектних, науково-дослiдних та iнших iнститутiв без дослiдних виробництв, внутрiшньоселитебна, вулично-дорожня i транспортна мережа, площi, парки, сади, сквери, бульвари, iншi об'єкти зеленого будiвництва i мiсця загального користування (ДБН 360-92**, пункт 2.2). Характеристика елементiв селитебної територiї затверджується Мiнрегiоном.
Вимоги цього пункту не поширюються на потенцiйно небезпечнi об'єкти лiнiйної частини магiстральних продуктопроводiв у межах охоронних зон.
(пункт 16 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
17. У разi коли найменша вiдстань вiд елементiв потенцiйно небезпечного об'єкта до елементiв селитебної територiї або промислових об'єктiв не досягає 500 метрiв для небезпечних речовин 1 i 2 групи та 1000 метрiв для речовин 3 групи i сумарна маса хоча б однiєї з усiх видiв небезпечних речовин або хоча б однiєї категорiї чи групи небезпечних речовин, що розрахована згiдно з пунктами 6 - 12 цього Порядку, дорiвнює пороговiй масi небезпечних речовин 2 класу, що розрахована згiдно з пунктом 16 цього Порядку, або перевищує таку масу, потенцiйно небезпечний об'єкт вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки 2 класу, а якщо менша - потенцiйно небезпечний об'єкт не вiдноситься до об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
Вимоги цього пункту не поширюються на потенцiйно небезпечнi об'єкти лiнiйної частини магiстральних продуктопроводiв у межах охоронних зон.
(пункт 17 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
18. Суб'єкт господарювання складає повiдомлення про результати iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) i надсилає його у двотижневий термiн вiдповiдним територiальним органам Держгiрпромнагляду, ДСНС, Держекоiнспекцiї, державної санiтарно-епiдемiологiчної служби, Держархбудiнспекцiї, а також вiдповiднiй мiсцевiй держадмiнiстрацiї або виконавчому органу мiсцевої ради (далi - уповноваженi органи).
(абзац перший пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990, вiд 29.05.2013р. N 380, вiд 07.08.2013р. N 748) |
Данi про об'єкти пiдвищеної небезпеки, якi є державною або комерцiйною таємницею, подаються суб'єктом господарювання з урахуванням вимог вiдповiдних нормативно-правових актiв.
Мiсцевi держадмiнiстрацiї або виконавчi органи мiсцевих рад публiкують вiдомостi про об'єкти пiдвищеної небезпеки за формою згiдно з додатком 4 в друкованих засобах масової iнформацiї регiональної сфери розповсюдження протягом 30 днiв пiсля отримання повiдомлення.
(абзац третiй пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Повiдомлення про результати iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки вiйськового призначення надсилаються до Мiноборони.
(пункт 18 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
19. Суб'єкт господарювання, у власностi або користуваннi якого є об'єкти пiдвищеної небезпеки, проводить у шестимiсячний строк їх повторну iдентифiкацiю у разi:
змiни умов виробництва, номенклатури небезпечних речовин або їх кiлькостi;
внесення змiн до законодавства у сферi дiяльностi, пов'язаної з об'єктами пiдвищеної небезпеки;
будiвництва в прилеглих районах нових об'єктiв, якщо це впливає на змiст вiдомостей, наведених у повiдомленнi про результати iдентифiкацiї;
змiни власника об'єкта.
(пункт 19 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
20. У разi проведення повторної iдентифiкацiї суб'єкт господарювання повiдомляє у двотижневий термiн уповноваженi органи про змiни порiвняно з попередньою iдентифiкацiєю. Iнформацiя подається тiльки за тими роздiлами повiдомлення форми ОПН-1, в якi вносилися змiни.
21. Результати iдентифiкацiї та розрахунки, на пiдставi яких вона проводилася, зберiгаються суб'єктом господарювання протягом 25 рокiв.
У разi припинення юридичної особи (смертi фiзичної особи) - суб'єкта господарювання зазначенi документи пiдлягають передачi правонаступниковi (спадкоємцевi), а у разi його вiдсутностi - до державного архiву.
У разi вiдчуження об'єкта пiдвищеної небезпеки зазначенi документи передаються його новому власнику.
Ведення облiку об'єктiв пiдвищеної небезпеки
22. Уповноваженi органи ведуть облiк об'єктiв пiдвищеної небезпеки на пiдставi повiдомлень про результати iдентифiкацiї та копiй свiдоцтв про їх державну реєстрацiю.
(абзац перший пункту 22 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Абзац другий пункту 22 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
23. Державний реєстр об'єктiв пiдвищеної небезпеки веде Держгiрпромнагляд (додаток 2).
Державний реєстр об'єктiв пiдвищеної небезпеки вiйськового призначення веде Мiноборони.
(пункт 23 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
24. Включення об'єкта пiдвищеної небезпеки до Державного реєстру об'єктiв пiдвищеної небезпеки здiйснюється протягом 30 робочих днiв пiсля подання суб'єктом господарювання до територiального органу Держгiрпромнагляду повiдомлення про результати iдентифiкацiї.
У разi надання суб'єктом господарювання неповної iнформацiї про результати iдентифiкацiї, що передбачена повiдомленням форми ОПН-1, Держгiрпромнагляд письмово повiдомляє про це суб'єкта господарювання. Реєстрацiя об'єкта пiдвищеної небезпеки проводиться протягом 30 робочих днiв пiсля надання суб'єктом господарювання необхiдних матерiалiв.
Держгiрпромнагляд не може вимагати iнформацiю та документи, не передбаченi цим Порядком.
25. Протягом 10 робочих днiв пiсля реєстрацiї територiальний орган Держгiрпромнагляду видає суб'єкту господарювання свiдоцтво про державну реєстрацiю об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки (додаток 3).
(пункт 25 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Суб'єкт господарювання надсилає уповноваженим органам копiю свiдоцтва про державну реєстрацiю об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки.
(пункт 25 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
У разi коли за результатами iдентифiкацiї об'єкти не вiднесено до об'єктiв пiдвищеної небезпеки, територiальний орган Держгiрпромнагляду надсилає суб'єктовi господарювання iнформацiю про результати iдентифiкацiї.
(пункт 25 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
26. Держгiрпромнагляд публiкує до 1 березня поточного року в загальнодержавних друкованих засобах масової iнформацiї данi про об'єкти пiдвищеної небезпеки, включенi до Державного реєстру об'єктiв пiдвищеної небезпеки станом на 31 грудня попереднього року.
(абзац другий пункту 26 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Данi про об'єкти пiдвищеної небезпеки, якi є державною або комерцiйною таємницею, оприлюднюються Держгiрпромнаглядом з урахуванням вимог вiдповiдних нормативно-правових актiв.
Iнформацiя про об'єкти пiдвищеної небезпеки вiйськового призначення оприлюднюється Мiноборони з урахуванням вимог вiдповiдних нормативно-правових актiв.
(пункт 26 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
27. Виключення об'єкта пiдвищеної небезпеки з Державного реєстру об'єктiв пiдвищеної небезпеки здiйснюється за рiшенням територiального органу Держгiрпромнагляду на пiдставi звернення та усiх необхiдних документiв, якi подаються суб'єктом господарювання до територiальних органiв Держгiрпромнагляду, у разi:
(абзац перший пункту 27 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
проведення змiн, що призвели до зменшення на об'єктi пiдвищеної небезпеки сумарної маси небезпечних речовин порiвняно з найменшим нормативом порогової маси вiдповiдно до нормативiв порогових мас або розрахованої вiдповiдно до пунктiв 12 i 16 цього Порядку;
лiквiдацiї або виведення з експлуатацiї (списання з балансу) об'єкта пiдвищеної небезпеки.
Про прийняте рiшення територiальний орган Держгiрпромнагляду повiдомляє суб'єкта господарювання письмово протягом 30 днiв пiсля одержання вiдповiдного звернення. У разi вiдмови щодо виключення об'єкта пiдвищеної небезпеки з Державного реєстру об'єктiв пiдвищеної небезпеки суб'єкту господарювання надається обґрунтована вiдповiдь.
(абзац четвертий пункту 27 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
28. Суб'єкти господарювання несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством за своєчасне, повне i достовiрне проведення iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
Додаток 1 до Порядку iдентифiкацiї та облiку об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
|
Зразок |
Форма ОПН-1
|
||||||||
ПОВIДОМЛЕННЯ про результати iдентифiкацiї об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
(повна i скорочена назва суб'єкта господарської дiяльностi) | ||||||||
(форма власностi) | ||||||||
(iдентифiкацiйний код суб'єкта господарської дiяльностi) | ||||||||
(орган, до сфери управлiння якого належить суб'єкт | ||||||||
господарсько дiяльностi) | ||||||||
(прiзвище, iм'я, по батьковi та номер телефону керiвника суб'єкта | ||||||||
господарської дiяльностi) | ||||||||
(посада, прiзвище, iм'я, по батьковi, номер телефону, | ||||||||
факс, електронна адреса вiдповiдальної особи) | ||||||||
(юридична адреса суб'єкта господарської дiяльностi) |
1. Вiдомостi про потенцiйно небезпечнi об'єкти
Основний вид виконуваних робiт, пов'язаних з небезпечними речовинами.
Перелiк основних технологiчних процесiв, пов'язаних з небезпечними речовинами.
Умови приймання i зберiгання сировини.
Умови зберiгання та вiдвантаження продукцiї.
Перелiк основних структурних пiдроздiлiв.
Розташування основних структурних пiдроздiлiв на майданчику (майданчиках).
Розташування на мiсцевостi та вiдстань вiд потенцiйно небезпечних об'єктiв до промислових об'єктiв або елементiв селитебної територiї.
абзац дев'ятий пункту 1 виключено
абзац десятий пункту 1 виключено
абзац одинадцятий пункту 1 виключено
абзац дванадцятий пункту 1 виключено
абзац тринадцятий пункту 1 виключено
абзац чотирнадцятий пункту 1 виключено
2. Перелiк потенцiйно небезпечних об'єктiв з небезпечними речовинами, видiлених для iдентифiкацiї, у тому числi тих, що iдентифiкованi як об'єкти пiдвищеної небезпеки
Найменування потенцiйно небезпечного об'єкта, видiленого для iдентифiкацiї, та його склад | Мiсце розташування потенцiйно небезпечного об'єкта | Найменування, маса, категорiя небезпечної речовини чи групи небезпечних речовин, що використовуються або виготовляються, переробляються, зберiгаються чи транспортуються на об'єктi | Найменування або категорiя небезпечної речовини чи групи небезпечних речовин, за якими проводилася iдентифiкацiя об'єкта | Результати iдентифiкацiї (належить до об'єктiв пiдвищеної небезпеки вiдповiдного класу, не належить до об'єктiв пiдвищеної небезпеки) |
Iнших потенцiйно небезпечних об'єктiв та об'єктiв пiдвищеної небезпеки, крiм зазначених, не визначено.
3. Маса небезпечних речовин, що знаходяться на потенцiйно небезпечних об'єктах.
Для кожного потенцiйно небезпечного об'єкта, зазначеного у пунктi 2, по кожному виробництву, дiльницi, установцi, апарату тощо, що входять до його складу, виявленi небезпечнi речовини, розрахована маса кожної небезпечної речовини, сумарна маса небезпечних речовин подається у таблицi.
Найменування потенцiйно небезпечного об'єкта | Найменування виробництва (дiльницi, установки, апарата тощо), якi входять до складу потенцiйно небезпечного об'єкта | Найменування небезпечної речовини та її маса, тонн | Маса iндивiдуальної небезпечної речовини i маса небезпечної речовини кожної категорiї, до якої вона може бути вiднесена за нормативами порогових мас | ||||||||||
Iндивiдуальна речовина | Номер категорiї за нормативами порогових мас | ||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
____________
Усього
4. Перелiк нормативно-правових актiв, нормативних документiв, довiдкових та науково-технiчних видань, що використовувалися пiд час проведення iдентифiкацiї.
5. Вiдомостi про органiзацiю, що провела iдентифiкацiю (заповнюється у разi проведення iдентифiкацiї iншим суб'єктом господарської дiяльностi).
Повна i скорочена назва.
Юридична адреса.
Iдентифiкацiйний код суб'єкта господарської дiяльностi.
Зареєстрований вид дiяльностi (код згiдно з КВЕД).
Звiт склав | |||
(посада) | (пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) |
_____ _____________ 200 __р.
(додаток 1 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Додаток 2 до Порядку проведення iдентифiкацiї та облiку об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР
об'єктiв пiдвищеної небезпеки
N | Найменування та юридична адреса суб'єкта господарської дiяльностi | Номер об'єкта пiдвищеної небезпеки | Клас пiдвищеної небезпеки | Найменування об'єкта пiдвищеної небезпеки i його склад | Мiсце розташування об'єкта пiдвищеної небезпеки | Найменування, категорiя небезпечної речовини, група небезпечних речовин, за якими проводилася iдентифiкацiя об'єкта | Маса небезпечної речовини (небезпечних речовин) | Код об'єкта пiдвищеної небезпеки у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки | Реєстрацiйний номер (код) декларацiї безпеки об'єкта пiдвищеної небезпеки у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки | Примiтки |
(додаток 2 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Додаток 3 до Порядку iдентифiкацiї та облiку об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
|
Зразок |
Державний Герб України СВIДОЦТВО |
---|
об'єктiв пiдвищеної небезпеки N _____ вiд ___ __________ 200 __ р. |
Посадова особа органу державної реєстрацiї
Начальник територiального управлiння в | |||
(пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) | ||
МП |
Дата видачi ____ __________ 200 ___ р.
Код (коди) об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки в Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки:
Номер об'єкта пiдвищеної небезпеки | Клас пiдвищеної небезпеки | Найменування i склад об'єкта пiдвищеної небезпеки | Мiсце розташування об'єкта пiдвищеної небезпеки | Код об'єкта пiдвищеної небезпеки у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
Дата внесення до Державного реєстру об'єктiв пiдвищеної небезпеки ____ __________ 200 ___ р.
Посадова особа органу державної реєстрацiї | |||
(пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) | ||
МП |
(додаток 3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Додаток 4 до Порядку iдентифiкацiї та облiку об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
ВIДОМОСТI
про об'єкти пiдвищеної небезпеки
N | Найменування та мiсцезнаходження суб'єкта господарювання | Номер об'єкта пiдвищеної небезпеки | Клас пiдвищеної небезпеки | Найменування об'єкта пiдвищеної небезпеки | Код об'єкта пiдвищеної небезпеки у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки | Реєстрацiйний номер декларацiї безпеки об'єкта пiдвищеної небезпеки у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки та дата її реєстрацiї | Примiтки |
(Порядок доповнено додатком 4 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 липня 2002 р. N 956 |
ПОРЯДОК
декларування безпеки об'єктiв пiдвищеної
небезпеки
(У текстi Порядку слово "Держнаглядохоронпрацi" замiнено словом "Держгiрпромнагляд" у вiдповiдному вiдмiнку, а слова "суб'єкт господарської дiяльностi" в усiх вiдмiнках i формах числа - словами "суб'єкт господарювання" у вiдповiдному вiдмiнку i числi згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 вересня 2011 року N 990) |
1. Дiя цього Порядку поширюється на всiх суб'єктiв господарювання, у власностi або користуваннi яких є об'єкти пiдвищеної небезпеки, а також на всiх суб'єктiв господарювання, якi мають намiр розпочати будiвництво об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про об'єкти пiдвищеної небезпеки", а також ДСТУ 2156-93 (Безпечнiсть промислових пiдприємств. Термiни та визначення), ДСТУ 2960-94 (Органiзацiя промислового виробництва. Основнi поняття. Термiни та визначення).
3. Суб'єкт господарювання, у власностi або користуваннi якого є хоча б один об'єкт пiдвищеної небезпеки, органiзовує розроблення i складання декларацiї безпеки об'єкта пiдвищеної небезпеки (далi - декларацiя безпеки) вiдповiдно до вимог цього Порядку.
Декларацiя безпеки складається за формою згiдно з додатком 1 на основi дослiдження суб'єктом господарювання ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику виникнення аварiй (далi - рiвня ризику), що пов'язанi з експлуатацiєю цих об'єктiв.
(абзац другий пункту 3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
4. Для об'єктiв пiдвищеної небезпеки, що експлуатуються, декларацiя безпеки складається як самостiйний документ, а для об'єктiв пiдвищеної небезпеки, що будуються (реконструюються, лiквiдуються), - як складова частина вiдповiдної проектної документацiї.
За наявностi на одному виробничому майданчику декiлькох об'єктiв пiдвищеної небезпеки складається одна декларацiя безпеки.
5. Декларацiя безпеки повинна включати:
результати всебiчного дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику;
оцiнку готовностi до експлуатацiї об'єкта пiдвищеної небезпеки вiдповiдно до вимог безпеки промислових об'єктiв;
перелiк прийнятих з метою зниження рiвня ризику рiшень i здiйснених з метою запобiгання аварiям заходiв;
вiдомостi про заходи щодо локалiзацiї i лiквiдацiї можливих наслiдкiв аварiй.
Для об'єкта пiдвищеної небезпеки, що експлуатується або лiквiдується, подається iнформацiя про заходи, що здiйснюються, i про тi, що плануються.
Для об'єкта пiдвищеної небезпеки, що будується або реконструюється, подається iнформацiя про заходи, якi передбаченi проектною документацiєю та плануються до здiйснення пiд час експлуатацiї.
6. Для об'єктiв пiдавищеної небезпеки, якi iдентифiкованi як об'єкти пiдвищеної небезпеки 1 класу, результати дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику, а також обгрунтування прийнятих щодо безпечної експлуатацiї та локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй рiшень подаються в декларацiї безпеки у роздiлi "Розрахунково-пояснювальна частина".
Оцiнка рiвня ризику проводиться згiдно з Методикою визначення ризикiв та їх прийнятних рiвнiв для декларування безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
7. Суб'єкт господарювання проводить вiдповiдно до вимог Законiв України "Про екологiчну експертизу", "Про наукову та науково-технiчну експертизу" i пунктiв 19 - 27 цього Порядку експертизу повноти дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику, а також обґрунтованостi та достатностi прийнятих щодо зменшення рiвня ризику, готовностi до дiй з локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй рiшень (далi - експертиза).
Фiнансування проведення експертизи покладається на суб'єкта господарювання.
8. Декларацiя безпеки разом з позитивним висновком експертизи подається вiдповiдним територiальним органам Держгiрпромнагляду, ДСНС, Держекоiнспекцiї, державної санiтарно-епiдемiологiчної служби, Держархбудiнспекцiї, а також вiдповiднiй мiсцевiй держадмiнiстрацiї або виконавчому органу мiсцевої ради (далi - уповноваженi органи):
(абзац перший пункту 8 iз змiнами, внесеними згiдно з постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11.03.2004р. N 313, вiд 21.09.2011р. N 990, вiд 29.05.2013р. N 380, вiд 07.08.2013р. N 748) |
для об'єктiв пiдвищеної небезпеки, що на дату набрання чинностi цим Порядком експлуатуються або лiквiдуються, - протягом року пiсля державної реєстрацiї об'єкта пiдвищеної небезпеки;
для об'єктiв пiдвищеної небезпеки, експлуатацiя яких планується, - разом iз заявою на отримання дозволу на експлуатацiю вiдповiдно до Закону України "Про об'єкти пiдвищеної небезпеки".
Данi про об'єкти пiдвищеної небезпеки, якi є державною або комерцiйною таємницею, подаються суб'єктом господарської дiяльностi з урахуванням вимог вiдповiдних нормативно-правових актiв.
Декларацiї безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки вiйськового призначення подаються разом з позитивним експертним висновком у порядку, встановленому Мiноборони.
(пункт 8 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
9. Мiсцевi держадмiнiстрацiї або виконавчi органи мiсцевих рад протягом 30 днiв пiсля отримання декларацiї безпеки оприлюднюють у друкованих засобах масової iнформацiї регiональної сфери розповсюдження вiдомостi про об'єкт пiдвищеної небезпеки, а саме:
(абзац перший пункту 9 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
найменування суб'єкта господарювання, у власностi або користуваннi якого є об'єкт пiдвищеної небезпеки;
посаду, прiзвище, iм'я, по батьковi, номер телефону (факсу) посадової особи суб'єкта господарювання, вiдповiдальної за iнформування та взаємодiю з громадськiстю;
абзац четвертий пункту 9 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
абзац п'ятий пункту 9 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
стислi вiдомостi про можливi наслiдки i рiвень ризику, про здiйсненi суб'єктом господарювання заходи безпеки щодо запобiгання аварiям та локалiзацiї i лiквiдацiї їх наслiдкiв;
вiдомостi про способи оповiщення та необхiднi дiї населення у разi виникнення аварiї.
У разi коли в зонi впливу вражальних факторiв аварiї на об'єктi пiдвищеної небезпеки можуть опинитися iншi регiони, органи, названi в абзацi першому цього пункту, оприлюднюють зазначенi вiдомостi також у друкованих засобах масової iнформацiї цих регiонiв.
Вiдомостi про об'єкти пiдвищеної небезпеки вiйськового призначення для оприлюднення у друкованих засобах масової iнформацiї регiональної сфери розповсюдження Мiноборони подає мiсцевим держадмiнiстрацiям або виконавчим органам мiсцевих рад.
(пункт 9 доповнено абзацом згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
10. Про можливе здiйснення трансграничного впливу аварiї на об'єктi пiдвищеної небезпеки суб'єкт господарювання iнформує уповноваженi органи, а також в установленому порядку через МЗС вiдповiднi органи держав, територiї яких можуть зазнавати впливу таких аварiй, i пункт зв'язку для цiлей оповiщення про промисловi аварiї, який дiє в Українi згiдно з Конвенцiєю про трансграничний вплив промислових аварiй (1992 рiк).
11. Суб'єкт господарювання, у власностi або користуваннi якого є об'єкти пiдвищеної небезпеки, надає будь-якiй фiзичнiй або юридичнiй особi на її аргументований запит можливiсть ознайомитися iз змiстом декларацiї безпеки, а також з будь-якою iншою iнформацiєю, яка стосується цих об'єктiв.
Данi про об'єкти пiдвищеної небезпеки, якi є державною або комерцiйною таємницею, подаються суб'єктом господарювання з урахуванням вимог вiдповiдних нормативно-правових актiв.
12. Декларацiя безпеки переглядається суб'єктом господарювання один раз на п'ять рокiв. Декларацiя безпеки переглядається, уточнюється або розробляється в iншi термiни у разi:
змiни умов дiяльностi об'єкта пiдвищеної небезпеки, що призводять до пiдвищення або зниження ступеня небезпеки та рiвня ризику, незалежно вiд їх причин;
(абзац другий пункту 12 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
змiни та/або набрання чинностi нормативно-правовими актами, що впливають на змiст вiдомостей, поданих у декларацiї безпеки;
будiвництва в прилеглих районах нових пiдприємств (об'єктiв), якщо це впливає на змiст вiдомостей, поданих у декларацiї безпеки;
обгрунтованої вимоги уповноваженого органу або громадськостi.
13. Оригiнал декларацiї безпеки та висновку експертизи, а також копiї документiв, що пiдтверджують передачу зазначених документiв уповноваженим органам, зберiгаються у суб'єкта господарювання, у власностi або користуваннi якого є об'єкт пiдвищеної небезпеки, протягом 25 рокiв.
У разi припинення юридичної особи (смертi фiзичної особи) - суб'єкта господарювання декларацiя безпеки та висновок експертизи пiдлягають передачi правонаступниковi (спадкоємцевi), а у разi його вiдсутностi - до державного архiву.
У разi вiдчуження об'єкта пiдвищеної небезпеки зазначенi документи передаються його новому власнику.
14. Уповноваженi органи ведуть облiк декларацiй безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
15. Включення декларацiї безпеки до Державного реєстру об'єктiв пiдвищеної небезпеки здiйснюється протягом 30 робочих днiв пiсля її подання суб'єктом господарювання до територiального органу Держгiрпромнагляду.
Територiальний орган Держгiрпромнагляду проводить реєстрацiю декларацiй безпеки з присвоєнням кожнiй реєстрацiйного номера (коду), що зазначається на її титульному аркушi.
(абзац другий пункту 15 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Абзац третiй пункту 15 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
Територiальний орган Держгiрпромнагляду не може вимагати iнформацiю та документи, не передбаченi цим Порядком.
(абзац четвертий пункту 15 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
16. Протягом 10 робочих днiв пiсля реєстрацiї територiальний орган Держгiрпромнагляду письмово повiдомляє суб'єкта господарювання про реєстрацiйний номер (код) декларацiї безпеки у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки.
(пункт 16 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
17. Держгiрпромнагляд публiкує до 1 березня поточного року в загальнодержавних друкованих засобах масової iнформацiї вiдомостi щодо декларацiй безпеки, зареєстрованих у Державному реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки станом на 31 грудня попереднього року.
(пункт 17 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.09.2011р. N 990) |
18. Суб'єкти господарювання несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством за повноту та достовiрнiсть вiдомостей, поданих у декларацiї безпеки.
Проведення експертизи декларацiї безпеки
19. Експертизу декларацiї безпеки можуть проводити суб'єкти господарювання всiх форм власностi, що займаються науковою i науково-технiчною дiяльнiстю у сферi безпеки промислових об'єктiв, у тому числi спецiалiзованi експертнi органiзацiї, акредитованi вiдповiдно до вимог Закону України "Про наукову та науково-технiчну експертизу" (далi - експертнi органiзацiї).
Експертну органiзацiю для проведення експертизи суб'єкт господарювання обирає самостiйно. Експертизу не може проводити експертна органiзацiя, яка розробляла декларацiю безпеки.
20. Умови проведення експертизи визначаються договором мiж суб'єктом господарювання та експертною органiзацiєю.
Данi про об'єкти пiдвищеної небезпеки, якi є державною або комерцiйною таємницею, подаються суб'єктом господарювання з урахуванням вимог вiдповiдних нормативно-правових актiв.
21. У висновку експертизи дається оцiнка повноти дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику, а також обґрунтованостi та достатностi прийнятих щодо зменшення рiвня ризику, готовностi до дiй з локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй рiшень.
Висновок експертизи повинен бути конкретним, об'єктивним, аргументованим i доказовим. Зауваження висловлюються iз зазначенням назви роздiлу, сторiнки та пункту (абзацу), щодо змiсту якого вони робляться, супроводжуються посиланнями на вимоги вiдповiдних нормативних документiв та у разi потреби на науково-технiчнi i довiдковi видання. Формулювання зауважень i висновкiв експертизи повиннi тлумачитися однозначно.
22. Висновок експертизи повинен мiстити:
найменування виду експертизи iз зазначенням її об'єктiв;
виклад пiдстав для проведення експертизи;
вiдомостi про експертну органiзацiю та експертiв;
данi про замовника та перелiк об'єктiв експертизи;
вiдомостi про розглянутi в процесi експертизи документи та об'єкти;
результати проведення експертизи.
Висновок експертизи, пiдписаний експертами, якi її проводили, затверджує керiвник експертної органiзацiї. Пiдпис керiвника засвiдчується печаткою експертної органiзацiї.
23. Результати проведення експертизи повиннi мiстити оцiнку:
повноти i достовiрностi iнформацiї, що мiститься в декларацiї безпеки;
обґрунтованостi результатiв дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику;
обґрунтованостi та достатностi рiшень, прийнятих на основi аналiзу рiвня ризику, для зниження його до прийнятної величини, готовностi до дiй з локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй.
24. Обґрунтованiсть результатiв дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику визначається з урахуванням:
пiдстав для застосування фiзико-математичних моделей i методiв розрахунку;
пiдстав для обрання сценарiїв виникнення та розвитку аварiй;
правильностi та достовiрностi виконаних розрахункiв рiвня ризику i оцiнки наслiдкiв аварiй;
повноти врахування факторiв, що впливають на кiнцевi результати.
25. У разi негативного висновку експертизи суб'єкт господарювання вправi подати декларацiю безпеки на повторну експертизу пiсля врахування зауважень.
26. Суб'єкт господарювання може оскаржити висновок експертизи декларацiї безпеки в установленому порядку.
27. Органiзацiя, що проводить експертизу декларацiї безпеки, несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством за її повноту, достовiрнiсть та об'єктивнiсть.
Додаток до Порядку декларування безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки |
|
Зразок |
|
||||||||
ДЕКЛАРАЦIЯ безпеки об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки |
||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
(реєстрацiйний номер (код) декларацiї безпеки у Державному | ||||||||
реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки) | ||||||||
(найменування об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки) | ||||||||
(код об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки у Державному | ||||||||
реєстрi об'єктiв пiдвищеної небезпеки) | ||||||||
(повна та скорочена назва суб'єкта господарської дiяльностi) | ||||||||
(форма власностi) | ||||||||
(iдентифiкацiйний код суб'єкта господарської дiяльностi) | ||||||||
(орган, до сфери управлiння якого належить | ||||||||
суб'єкт господарської дiяльностi) | ||||||||
(юридична адреса суб'єкта господарської дiяльностi) | ||||||||
(мiсцезнаходження об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки) |
1. Загальнi вiдомостi про об'єкт (об'єкти) пiдвищеної небезпеки:
результати iдентифiкацiї iз зазначенням найменування та сумарної маси небезпечних речовин, за якими проводилася iдентифiкацiя об'єкта;
зареєстрованi види дiяльностi, пов'язанi з експлуатацiєю об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки iз зазначенням коду згiдно з КВЕД;
вид, номер, дата видачi лiцензiй на зареєстрованi види дiяльностi, пов'язаної з експлуатацiєю об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки, передбачених законодавством;
вид, номер, дата видачi дозволiв уповноважених органiв виконавчої влади на початок роботи або види дiяльностi, пов'язаної з експлуатацiєю об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки, передбачених законодавством;
основний вид виконуваних на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки робiт;
склад об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки i перелiк основних технологiчних процесiв та регламентiв, пов'язаних з небезпечними речовинами;
умови приймання i зберiгання сировини;
умови зберiгання та вiдвантаження продукцiї;
загальна чисельнiсть персоналу та працiвникiв найбiльшої змiни об'єкта (об'єктiв) пiд час експлуатацiї;
розташування об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки на мiсцевостi та вiдстань до мiста (мiст), iнших населених пунктiв, мiсць великого скупчення людей (житловi масиви, стадiони, кiнотеатри, лiкарнi, школи тощо), транспортних магiстралей, промислових об'єктiв, природоохоронних об'єктiв, цивiльних об'єктiв;
межi заборонних, охоронних i санiтарно-захисних зон.
Додаються:
нотарiально завiренi копiї свiдоцтва про державну реєстрацiю суб'єкта господарської дiяльностi, передбачених законодавством дозволiв та лiцензiй, а також договору страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єктiв господарської дiяльностi за шкоду, яку може бути заподiяно аварiями на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки (у разi його укладення);
план промислового майданчика (генеральний план), його розмiри та межi, де розташований об'єкт (об'єкти) пiдвищеної небезпеки;
перелiк пiдприємств, установ та органiзацiй, що можуть опинитися у небезпечнiй зонi аварiї на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки iз зазначенням вiдстанi до них i максимально можливої чисельностi персоналу;
перелiк населених пунктiв або житлових масивiв великих мiст, що можуть опинитися у небезпечнiй зонi аварiї на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки iз зазначенням вiдстанi до них i максимально можливої чисельностi населення.
2. Заходи щодо забезпечення безпеки об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки та локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй:
вiдповiднiсть умов експлуатацiї об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки вимогам норм i правил безпеки iз зазначенням найменувань нормативно-правових актiв та нормативних документiв, якими цi умови встановлюються;
вiдомостi про систему професiйної та протиаварiйної пiдготовки персоналу iз зазначенням термiнiв перевiрки знань з питань охорони працi та техногенної безпеки, а також порядку допуску персоналу до роботи на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки;
органiзацiйно-технiчнi заходи, спрямованi на забезпечення безпеки експлуатацiї об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки, у тому числi проведення технiчного обслуговування та ремонту, розроблення i дотримання технологiчних процесiв та регламентiв;
вiдомостi про систему виробничого контролю за дотриманням вимог безпеки i охорони працi, проведення експертизи (аудиту) безпеки об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки, а також проведення та аналiзу причин аварiйних ситуацiй i аварiй;
заходи щодо локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки, у тому числi перелiк затверджених планiв локалiзацiї i лiквiдацiї аварiйних ситуацiй i аварiй, вiдомостi про фiнансовi та матерiальнi ресурси;
вiдомостi про склад та дислокацiю аварiйних служб, пiдроздiлiв державної пожежної охорони, аварiйно-рятувальних та iнших формувань;
вiдомостi про систему оповiщення у разi виникнення аварiї на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки з наведенням схеми оповiщення та зазначенням дiй персоналу i населення у випадку аварiї.
Додаються:
перелiк прийнятих з метою зниження рiвня ризику рiшень i здiйснених з метою запобiгання аварiям заходiв;
нотарiально завiренi копiї планiв локалiзацiї i лiквiдацiї аварiйних ситуацiй та аварiй;
вiдомостi про посаду, прiзвище, iм'я, по батьковi, номер телефону (факс) посадової особи суб'єкта господарської дiяльностi, вiдповiдальної за iнформування та взаємодiю з громадськiстю.
3. Результати аналiзу ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику:
умови виникнення та розвитку iмовiрних аварiй, перелiк факторiв i основних причин, що сприяють виникненню та розвитку аварiй;
найменування та сумарна маса небезпечних речовин, що спричиняють аварiї;
розмiри iмовiрних зон дiї вражальних факторiв;
стислий опис сценарiїв iмовiрних аварiй з урахуванням умови їх виникнення та розвитку;
перелiк моделей i методiв розрахунку, що застосовуються пiд час дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику;
данi про ступiнь небезпеки та рiвень ризику, а також про iмовiрнiсть заподiяння шкоди населенню та довкiллю, очiкуванi збитки.
4. Данi про розробника декларацiї безпеки (у разi розроблення iншим суб'єктом господарської дiяльностi):
повна та скорочена назва;
юридична адреса;
iдентифiкацiйний код;
зареєстрований вид дiяльностi згiдно з КВЕД;
номер телефону, факсу, електронна адреса.
5. Розрахунково-пояснювальна частина
Оформлюється згiдно з ДСТУ 5008-95 (Документацiя. Звiти в галузi науки i технiки. Структура та правила оформлення).
Обгрунтування фiзико-математичних моделей i методiв розрахунку:
опис методiв i моделей, обраних розробником для дослiдження ступеня небезпеки та оцiнки рiвня ризику;
обгрунтування обраних фiзико-математичних моделей, методiв розрахунку та оцiнок студеня небезпеки та рiвня ризику;
посилання на видання, де вмiщено опис моделей i методiв розрахунку;
природно-клiматичнi умови, сейсмiчнiсть, грунти, топографiчнi характеристики мiсцевостi та iншi данi, що можуть характеризувати можливi зовнiшнi впливи природного характеру.
Характеристика небезпечних речовин (наводяться вiдомостi про кожну небезпечну речовину):
найменування речовини;
формула (структурна або емпiрична), склад;
фiзико-хiмiчнi властивостi (молекулярна вага, температура кипiння, густина, агрегатний стан, колiр, запах, порiг сприйняття та iншi характернi ознаки);
вибухо- та пожежонебезпечнiсть, токсичнiсть;
реакцiйна здатнiсть, корозiйна активнiсть;
вплив на людей та довкiлля;
запобiжнi заходи та засоби захисту;
методи переведення речовини в нешкiдливий стан;
перша допомога потерпiлим.
Вiдомостi про технологiю:
принципова технологiчна схема iз зазначенням основного технологiчного обладнання та коротким описом технологiчних процесiв (регламентiв) для всiх структурних пiдроздiлiв i технологiчних стадiй об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки;
опис систем автоматичного регулювання, блокування, сигналiзацiї, протиаварiйного i протипожежного захисту, iнших засобiв безпеки;
перелiк видiв i план розмiщення основного технологiчного обладнання, в якому наявнi небезпечнi речовини, для всiх структурних пiдроздiлiв i технологiчних стадiй об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки;
розподiл небезпечних речовин в обладнаннi;
характеристика пунктiв керування, а також розмiщення персоналу об'єкта (об'єктiв), адмiнiстративних i структурних пiдроздiлiв iз зазначенням середньої чисельностi та чисельностi найбiльшої працюючої змiни.
Аналiз рiвня ризику виникнення аварiй:
перелiк аварiй та аварiйних ситуацiй, якi виникали на об'єктi (тiльки для об'єктiв, що експлуатуються та/або реконструюються);
перелiк аварiй, якi виникали на iнших аналогiчних об'єктах, або аварiй, пов'язаних з наявними на об'єктi (об'єктах) небезпечними речовинами;
аналiз основних причин i факторiв виникнення аварiй;
визначення ймовiрних причин i факторiв, що призводять до виникнення аварiй;
визначення типових-сценарiїв iмовiрних аварiй;
оцiнка кiлькостi небезпечних речовин, що беруть участь в аварiї;
розрахунок iмовiрних зон дiї вражальних факторiв;
визначення об'єктiв "турботи" суспiльства, якi потрапляють у зону дiї вражальних факторiв i для яких iснує ризик негативних наслiдкiв їх впливу;
оцiнка можливих негативних наслiдкiв для визначених об'єктiв "турботи" суспiльства (кiлькiсть потерпiлих, ступiнь руйнувань, матерiальнi втрати, збитки тощо).
Об'єктами "турботи" суспiльства, для яких аварiї на об'єктах пiдвищеної небезпеки можуть мати негативнi наслiдки, вважаються:
люди (персонал пiдприємств i населення сiл, селищ, мiст);
матерiальнi цiнностi усiх форм власностi;
об'єкти комунального господарства та забезпечення життєдiяльностi;
культурнi цiнностi;
природоохороннi об'єкти (парки, заповiдники, популяцiї рiдкiсних тварин тощо);
флора та фауна;
атмосфера;
водне середовище (рiки, водойми, морська акваторiя тощо);
земля, включаючи грунтовi води;
iншi об'єкти впливу.
Ситуацiйний план (графiчне зображення у масштабi максимальних зон можливого ураження для найбiльш небезпечних за своїми наслiдками та для найбiльш iмовiрних сценарiїв аварiї):
виробничий майданчик (територiя) та межi санiтарно-захисної зони об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки;
мiста, населенi пункти та житловi масиви;
мiсця великого скупчення людей;
транспортнi магiстралi;
природнi та природоохороннi об'єкти;
промисловi пiдприємства (об'єкти);
iншi життєво важливi (важливi для життєдiяльностi) об'єкти;
зони дiї вражальних факторiв iмовiрних аварiй.
Список використаних джерел:
перелiк нормативно-правових актiв, нормативних документiв, науково-технiчних та довiдкових видань, що використовувалися для складання декларацiї безпеки об'єкта (об'єктiв) пiдвищеної небезпеки.
6. Висновок (узагальнена оцiнка ступеня небезпеки та рiвня ризику виникнення аварiй на об'єктi (об'єктах) пiдвищеної небезпеки).
Декларацiю безпеки склав | |||
(посада) | (пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) |
____ _____________ 200 ___ р.