МIНIСТЕРСТВО ЮСТИЦIЇ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 18.04.2002 | N 23-9-1951 |
---|
Щодо розмiру нарахування пенi за невчасно
сплачене мито
На виконання доручення Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18 березня 2002 року N iнд. 27 Мiнiстерством юстицiї України, Мiнiстерством фiнансiв України та Державною податковою адмiнiстрацiєю України розглянуто лист Державної митної служби України вiд 5 березня 2002 року N 11/1-15-2005 щодо розмiру нарахування пенi за несвоєчасно сплачене мито та повiдомляється.
Вiдповiдно до п. 5 частини 1 статтi 14 Закону України "Про систему оподаткування", мито належить до загальнодержавних податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв).
Згiдно з частиною третьою статтi 25 Закону України "Про єдиний митний тариф", своєчасно не сплачене мито стягується за весь час заборгованостi бюджету з нарахуванням пенi в розмiрi 0,2 вiдсотка суми недоїмки за кожний день прострочення, включаючи день сплати.
Вiдповiдно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", цей Закон є спецiальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фiзичних осiб перед бюджетами та державними цiльовими фондами з податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв), нарахування i сплати пенi та штрафних санкцiй, що застосовуються до платникiв податкiв контролюючими органами, у тому числi за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, та визначає процедуру оскарження дiй органiв стягнення.
Пунктом 16.4 статтi 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" визначено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцiй за їх наявностi) з розрахунку 120 вiдсоткiв рiчних облiкової ставки Нацiонального банку України, чинної на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно вiд того, яка з величин таких ставок є бiльшою, за кожний календарний день прострочення у його сплатi.
Зазначений розмiр пенi дiє щодо всiх видiв податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв), крiм пенi щодо порушення строкiв розрахункiв у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, що встановлюється окремим законодавством.
Аналогiчнi норми мiстяться також у п. 3.7 роздiлу 3 iнструкцiї про порядок нарахування та погашення пенi, затвердженої наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 1 березня 2001 року N 77 (зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 16 березня 2001 року за N 240/5431).
Згiдно з пунктом 19.6 статтi 19 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", закони та iншi нормативно-правовi акти дiють у частинi, що не суперечить нормам цього Закону.
Отже, враховуючи наведенi норми, розмiр нарахування пенi за несвоєчасно сплачене мито повинен здiйснюватися згiдно з нормами пункту 16.4 статтi 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", яким встановлюється розмiр пенi.
Також зазначаємо, що норми статтi 25 Закону України "Про Єдиний митний тариф" потребують приведення у вiдповiднiсть до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами".
Зазначена позицiя щодо застосування норм пункту 16.4 статтi 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" висловлена Мiнiстерством фiнансiв України та Державною податковою адмiнiстрацiєю України згiдно з листами вiд 5 березня 2002 року N 11/1-15-2005 та вiд 17 квiтня 2002 року N 3126/5/24-1116 i є єдиною та пiдтримується Мiнiстерством юстицiї України.
Заступник Державного секретаря | Л.Горбунова |
"Галицькi контракти - Документи для роботи", N 7, 29 квiтня 2002 р.