ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
22.03.2004р. | N 25/2-9-17/3386-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Щодо контролю за дотриманням режиму переробки на
митнiй територiї України при операцiях з
переробки цукру-сирцю
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
листом Державної митної служби України
вiд 5 травня 2004 року N 25/2-9-17/5726-ЕП
В зв'язку iз зверненнями митних органiв щодо забезпечення контролю за дотриманням режиму переробки на митнiй територiї України повiдомляємо наступне.
Згiдно зi статтею 229 Митного кодексу України (далi - Кодекс) переробка на митнiй територiї України - митний режим, вiдповiдно до якого ввезенi на митну територiю України товари, що походять з iнших країн, пiддаються у встановленому законодавством порядку переробцi без застосування до них заходiв нетарифного регулювання, за умови вивезення за межi митної територiї України продуктiв переробки вiдповiдно до митного режиму експорту.
Статтею 231 Кодексу встановлено, що у разi якщо за умовами переробки товарiв на митнiй територiї України передбачається виконання кiлькох операцiй щодо їх переробки кiлькома пiдприємствами, кожне з пiдприємств, яке бере участь у процесi переробки, повинне одержати дозвiл митного органу на переробку товарiв на митнiй територiї України. Перемiщення товарiв мiж пiдприємствами, що беруть участь у їх переробцi, здiйснюється з дозволу i пiд контролем митних органiв.
Вiдповiдно до статтi 233 Кодексу митнi органи можуть проводити перевiрку товарiв, ввезених для переробки на митнiй територiї України, а також продуктiв їх переробки у будь-якої особи, яка здiйснює операцiї щодо переробки таких товарiв.
Статтею 60 Кодексу встановлено, що перевiрка системи звiтностi та облiку товарiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України, - це проведення митними органами на пiдприємствах дiй щодо встановлення вiдповiдностi документацiї про зазначенi товари i транспортнi засоби вимогам, встановленим Кодексом та iншими законами України.
Огляд територiй та примiщень, де знаходяться або можуть знаходитися товари i транспортнi засоби, що пiдлягають митному контролю, чи провадиться дiяльнiсть, контроль за якою покладено законом на митнi органи, може здiйснюватися, вiдповiдно до статтi 61 Кодексу, посадовими особами митних органiв з метою перевiрки дотримання встановлених Кодексом та iншими законами України правил провадження дiяльностi, контроль за якою покладено на митнi органи.
Вiдповiдно до статтi 64 Кодексу транспортнi засоби, примiщення, де знаходяться чи можуть знаходитися товари, якi пiдлягають митному контролю, або провадиться чи може провадитися дiяльнiсть, контроль за якою покладено на митнi органи, можуть iдентифiкуватися митними органами.
Iдентифiкацiя здiйснюється шляхом накладення митних забезпечень: одноразових номерних запiрно-пломбувальних пристроїв, печаток, голографiчних мiток, нанесення цифрового, лiтерного чи iншого маркування, iдентифiкацiйних знакiв, проставлення штампiв, взяття проб i зразкiв, складання опису товарiв i транспортних засобiв, креслень, масштабних зображень, виготовлення фотографiй, iлюстрацiй, використання товаросупровiдної документацiї тощо.
Засоби iдентифiкацiї можуть змiнюватися чи знищуватися тiльки митними органами або за їх дозволом iншими органами, крiм випадкiв, коли iснує реальна загроза знищення, безповоротної втрати чи iстотного псування товарiв i транспортних засобiв. У таких випадках митний орган термiново сповiщається про змiну, вилучення чи знищення засобiв iдентифiкацiї з поданням документальних доказiв iснування зазначеної загрози.
Враховуючи викладене, для забезпечення належного контролю за дотриманням режиму переробки на митнiй територiї України до нормативного визначення окремих питань такого контролю звертаємо увагу на наступне.
I. Лист-узгодження на проведення митного оформлення в режимi переробки на митнiй територiї України надається за умови, якщо в зонi дiяльностi митного органу, який буде проводити митне оформлення, розташоване пiдприємство-переробник, що здiйснює переробку чи операцiї, вiднесенi до першого етапу переробки. Лист-узгодження надається пiсля отримання письмового погодження Центрального бюро аналiзу ризикiв та аудиту Держмитслужби на запит митного органу. До запиту з обґрунтуванням необхiдностi проведення митного оформлення в iншiй митницi додаються копiї документiв, необхiдних для прийняття рiшення.
(пункт I iз змiнами, внесеними згiдно з листом Державної митної служби України вiд 05.05.2004 р. N 25/2-9-17/5726-ЕП) |
II. Кожне з пiдприємств, яке бере участь у процесi переробки (власне операцiї з переробки, а також зберiгання), повинне одержати дозвiл митного органу на переробку товарiв на митнiй територiї України.
Для прийняття рiшення про видачу дозволу на розмiщення товарiв у режим переробки митним органом розглядається можливiсть дотримання пiдприємством установлених законодавством умов переробки, у тому числi технологiчнi особливостi процесу переробки та можливiсть iдентифiкацiї перероблених товарiв у продуктах переробки.
До прийняття такого рiшення уповноваженими посадовими особами митного органу перевiряються: наявнiсть у пiдприємства технологiчного обладнання, необхiдного для виконання вiдповiдних операцiй з переробки, умови зберiгання, система звiтностi та облiку сировини й готової продукцiї тощо.
При цьому, обов'язково перевiряється (з урахуванням видiв операцiй, якi здiйснюються пiдприємством):
- наявнiсть у пiдприємства технологiчного обладнання, яке забезпечує виконання операцiї(й) з переробки, зазначених у заявi пiдприємства, а також отримання продуктiв переробки за найменуваннями та у кiлькостi, зазначеними у заявi пiдприємства, з сировини, вказаної у заявi пiдприємства;
- наявнiсть примiщень (резервуарiв, майданчикiв), обладнаних та призначених для зберiгання найменувань та кiлькостi сировини й продуктiв переробки, зазначених у заявi пiдприємства, якi забезпечують їх схороннiсть та зберiгання пiд контролем митного органу;
- наявнiсть умов для вiдокремленого зберiгання сировини iноземного замовника та продуктiв переробки (крiм продуктiв переробки у рiдкому станi), отриманих з неї, вiд iншої сировини та продуктiв переробки, а також партiй сировини iноземного замовника, якi мають рiзнi якiснi характеристики, що впливають на обсяги та якiсть продуктiв переробки;
- наявнiсть умов, що унеможливлюють несанкцiоноване вилучення сировини й продуктiв переробки з територiї пiдприємства;
- можливiсть та шляхи iдентифiкацiї перероблених товарiв у продуктах переробки для кожної операцiї з переробки.
У випадку якщо суб'єкт зовнiшньоекономiчної дiяльностi не виконує жодної з операцiй переробки, наявнiсть у нього технологiчного обладнання не є обов'язковою.
Пiд час перевiрки системи звiтностi та облiку товарiв особлива увага повинна придiлятися з'ясуванню наступних питань:
- чи дозволяє встановити якi найменування та кiлькiсть сировини витраченi з кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо) за певний промiжок часу;
- чи дозволяє встановити якi найменування та кiлькiсть продуктiв отримано в результатi переробки кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо) сировини за певний промiжок часу;
- чи дозволяє встановити мiсце зберiгання окремої партiї сировини та продуктiв переробки, отриманих з неї.
За результатами проведення огляду територiй та примiщень пiдприємства складається Акт про проведення огляду територiй i примiщень складiв тимчасового зберiгання, митних лiцензiйних складiв, спецiальних митних зон, магазинiв безмитної торгiвлi та iнших мiсць, де перебувають або можуть перебувати товари й транспортнi засоби, що пiдлягають митному контролю, чи провадиться дiяльнiсть, контроль за якою покладено законом на митнi органи (далi - Акт), форму якого затверджено наказом Державної митної служби України вiд 04.07.03 N 435, зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 22.07.03 за N 625/7946.
Про результати перевiрки посадова особа, яка її проводила, письмово повiдомляє посадову особу митного органу, уповноважену надавати дозвiл на розмiщення товарiв у режим переробки на митнiй територiї України. Звiт про перевiрку дотримання пiдприємством умов переробки за формою, що додається, та Акт долучаються до вiдповiдної заяви пiдприємства й зберiгаються у окремiй справi. Номер Звiту про перевiрку дотримання пiдприємством умов переробки має збiгатись з реєстрацiйним номером заяви.
Однiєю з умов, що унеможливлюють несанкцiоноване вилучення сировини й продуктiв переробки з територiї пiдприємства є звернення керiвника пiдприємства, що бере участь у процесi переробки, до митного органу, яке повинно мiстити зобов'язання не розпоряджатися сировиною та продуктами переробки без дозволу митного органу, а також вiдомостi про ознайомлення керiвника iз статтями 342, 344, 336, 354, 355 Кодексу.
Незабезпечення умов переробки пiдприємством для операцiй з переробки, якi ним здiйснюються, є пiдставою для вiдмови у наданнi дозволу на розмiщення товарiв у режим переробки на митнiй територiї України.
III. Продукти переробки можуть зберiгатися iншим пiдприємством нiж те, якому видано дозвiл на розмiщення товарiв у режим переробки на митнiй територiї України, з дозволу митного органу та пiд його контролем. Однiєю з умов надання дозволу на таку операцiю є наявнiсть договору зберiгання або договору складського зберiгання (крiм випадкiв, коли питання зберiгання продуктiв переробки врегульовано зовнiшньоекономiчним контрактом або договором на переробку (виконання окремих операцiй з переробки) мiж резидентами), укладеного пiдприємством, якому видано дозвiл на розмiщення товарiв у режим переробки на митнiй територiї України, та iншим пiдприємством. Продукти переробки можуть, також, розмiщуватись на складах тимчасового зберiгання.
При цьому зберiгання сировини й продуктiв переробки може здiйснюватись лише протягом строку переробки товарiв на митнiй територiї України, встановленого митним органом пiд час надання дозволу пiдприємству-резиденту.
У випадку, якщо мiсце зберiгання або подальшої обробки продуктiв переробки знаходиться в зонi дiяльностi iншого митного органу, їх перемiщення здiйснюється пiд контролем митних органiв вiдповiдно до Положення про порядок здiйснення контролю за доставкою вантажiв у митницi призначення, затвердженого наказом Державної митної служби України вiд 08.12.98 N 771 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 22.01.99 за N 42/3335, за внутрiшнiм транзитним документом. Дiї митницi вiдправлення та митницi призначення у цьому випадку визначенi у пунктi 3.4 Порядку застосування митних режимiв переробки на митнiй територiї України та переробки за межами митної територiї України, затвердженого наказом Державної митної служби України вiд 13.09.03 N 609 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.10.03 за N 897/8218.
Перемiщення продуктiв переробки в межах зони дiяльностi одного митного органу здiйснюється за дозволом та пiд контролем цього митного органу. Пiдставою для дозволу на перемiщення є письмова заява пiдприємства, якому видано дозвiл на розмiщення товарiв у режим переробки на митнiй територiї України.
Примiщення i транспортнi засоби, у яких знаходяться сировина й продукти переробки, iдентифiкуються митним органом шляхом накладення митних забезпечень.
IV. Контроль за дотриманням режиму переробки на митнiй територiї України, здiйснюється шляхом перевiрки системи звiтностi та облiку сировини i продуктiв переробки пiдприємством, порiвняння цих даних з фактично наявними товарами, а також з вiдомостями, якi мiстяться у поданих до митного оформлення документах (контракти (договори), технологiчнi схеми тощо), огляду територiй та примiщень пiдприємства, де зберiгається сировина i продукти переробки, цiлiснiсть накладених митним органом засобiв iдентифiкацiї, вiдбору проб (зразкiв) для проведення експертизи, iдентифiкацiї перероблених товарiв у продуктах переробки.
Для проведення такого контролю митному органу рекомендовано використовувати довiдки та рiшення стосовно вартостi товару. При цьому митне оформлення сировини та продуктiв переробки здiйснюється з використанням висновкiв Центральної митної лабораторiї щодо коду товару згiдно з УКТЗЕД.
Перiодичнiсть проведення перевiрок дотримання пiдприємством режиму переробки на митнiй територiї України встановлюється митним органом з урахуванням тривалостi операцiй з переробки та характеристик пiдприємства, але не рiдше нiж два рази на тиждень.
З метою облiку таких перевiрок пiдроздiл митного оформлення, що здiйснює митний контроль i митне оформлення товарiв в режимi переробки на митнiй територiї, веде журнал облiку перевiрок дотримання пiдприємствами режиму переробки на митнiй територiї України (далi - Журнал), до якого вносяться такi вiдомостi:
номер за порядком;
дата проведення перевiрки;
дата й реєстрацiйний номер заяви;
номер та дата ВМД;
назва, код за ЄДРПОУ, мiсцезнаходження пiдприємства, на якому проведено перевiрку;
виявленi порушення.
За рiшенням начальника митного органу до Журналу можуть уноситись iншi додатковi вiдомостi.
Звiт про перевiрку дотримання пiдприємством режиму переробки за формою, що додається, та Акт долучаються до вiдповiдної вантажної митної декларацiї, оформленої в режимi переробки на митнiй територiї України, й зберiгається у окремiй справi у вiдповiдному пiдроздiлi митного оформлення. Номер Звiту про перевiрку дотримання пiдприємством режиму переробки має збiгатись з номером за порядком, пiд яким до Журналу занесено запис про її проведення.
V. В електронному виглядi облiк операцiй з давальницькою сировиною здiйснювати за формами, доведеними листом Держмитслужби вiд 31.01.04 N 11/3-10-1035-ЕП.
VI. Перелiк посадових осiб, уповноважених на здiйснення контролю за дотриманням режиму переробки на митнiй територiї України, затверджується наказом митного органу. Для здiйснення такого контролю мають залучатися посадовi особи з вiдповiдною пiдготовкою, зокрема, з питань звiтностi та облiку товарiв на пiдприємствах. Права, обов'язки та вiдповiдальнiсть при проведеннi контролю повиннi визначатись у посадових обов'язках цих осiб.
VII. При виявленнi порушень режиму переробки на митнiй територiї України (використання товарiв, розмiщених в митному режимi переробки на митнiй територiї України, з будь-якою iншою метою, неподання митному органу документiв, необхiдних для здiйснення митного контролю, неподання митному органу документiв та зразкiв товарiв для проведення дослiдження (аналiзу, експертизи), дiї, спрямованi на неправомiрне звiльнення вiд сплати податкiв i зборiв або зменшення їх розмiру, тощо) митний орган:
вирiшує питання щодо складення протоколу про порушення митних правил за наявностi в дiях пiдприємства ознак порушення митних правил;
скасовує дозвiл на розмiщення товарiв у режим переробки;
вживає заходiв щодо недопущення несанкцiонованого розпорядження сировиною й продуктами переробки;
негайно iнформує Держмитслужбу про виявленi порушення;
про скасування дозволу на розмiщення товарiв у режим переробки на митнiй територiї України iнформує податковий орган, яким взято на облiк простий вексель;
iнформує правоохороннi органи про виявленi порушення (крiм порушень митних правил) у випадках, встановлених законодавством.
VIII. Вiдповiдно до пункту 2.10 Порядку застосування митних режимiв переробки на митнiй територiї України та переробки за межами митної територiї України, затвердженого наказом Державної митної служби України вiд 13.09.03 N 609 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.10.03 за N 897/8218, у разi скасування дозволу на розмiщення товарiв, якi перебувають у режимi переробки, пiдприємство зобов'язане у строк, що не перевищує десяти календарних днiв з дня його скасування, заявити про змiну митного режиму, з додержанням вимог Митного кодексу України та iнших актiв законодавства України iз сплатою всiх необхiдних платежiв, установлених законодавством.
Враховуючи вищевикладене, лист Держмитслужби України вiд 29.08.03 N 11/4-10-12752 вважати вiдкликаним.
IX. Пiдтвердження вивезення продуктiв переробки за межi митної територiї України здiйснюється вiдповiдно до Порядку пiдтвердження вiдомостей про фактичне вивезення товарiв за межi митної територiї України, затвердженого наказом Державної митної служби України й Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.03.02 N 163/121 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 26.03.02 за N 295/6583.
Лист Держмитслужби вiд 05.02.04 N 11/4-10-1279-ЕП вважати вiдкликаним.
Додаток: згадане на 4 арк.
Перший заступник Голови Служби | М.М.Iванюк |
Додаток до листа Держмитслужби України вiд 17.03.2004р. N 25/2-9-17/3386-ЕП |
|
(посада, прiзвище, iнiцiали особи митного органу, уповноваженої надавати дозвiл на розмiщення товарiв в режимi переробки на митнiй територiї України) |
ЗВIТ N_______
про перевiрку дотримання пiдприємством умов
переробки
Пiдприємство | , | |
(повна назва пiдприємства, код за ЄДРПОУ, мiсцезнаходження, телефон) |
облiкова картка N_________________ вiд
"____"___________200__ р.,
заява пiдприємства вх. N____________ вiд
"____"_____________200__р.,
зовнiшньоекономiчний договiр про переробку
товарiв N_________________
вiд "____"______________200__р.
Операцiї з переробки, якi здiйснюються пiдприємством:(найменування операцiї(й)).
Перевiркою встановлено.
1. Технологiчне обладнання:
а) наявне/вiдсутнє;
б) забезпечує/не забезпечує виконання операцiї(й) з переробки, зазначених у заявi пiдприємства;
в) забезпечує/не забезпечує отримання продуктiв переробки за найменуваннями та у кiлькостi, зазначеними у заявi пiдприємства, з найменування та кiлькостi сировини, зазначених у заявi пiдприємства;
г) планова потужнiсть (обсяг виходу продуктiв переробки за одиницю часу) обладнання для кожної операцiї з переробки.
2. Умови зберiгання сировини та продуктiв переробки:
а) наявнi/вiдсутнi примiщення (резервуари, майданчики), обладнанi та призначенi для зберiгання найменувань та кiлькостi сировини й продуктiв переробки, зазначених у заявi пiдприємства;
б) забезпечують/не забезпечують схороннiсть та неможливiсть несанкцiонованого вилучення сировини й продуктiв переробки;
в) забезпечують/не забезпечують вiдокремлене зберiгання:
- сировини iноземного замовника та продуктiв переробки, отриманих з неї, вiд iншої сировини та продуктiв переробки;
- партiй сировини iноземного замовника, якi мають рiзнi якiснi характеристики, що впливають на обсяги та якiсть продуктiв переробки.
3. Система звiтностi та облiку сировини й продуктiв переробки:
а) дозволяє/не дозволяє встановити витраченi найменування та кiлькiсть сировини з кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо) за певний промiжок часу;
б) дозволяє/не дозволяє встановити отриманi найменування та кiлькiсть продуктiв переробки з кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо) сировини за певний промiжок часу;
в) дозволяє/не дозволяє встановити мiсце зберiгання окремої партiї сировини та продуктiв переробки, отриманих з неї.
4. Iдентифiкацiя перероблених товарiв у продуктах переробки:
а) можлива/не можлива;
б) шляхи iдентифiкацiї для кожної операцiї з переробки.
Обстеження територiй та примiщень пiдприємства проведено, Акт про проведення огляду територiй i примiщень складiв тимчасового зберiгання, митних лiцензiйних складiв, спецiальних митних зон, магазинiв безмитної торгiвлi та iнших мiсць, де перебувають або можуть перебувати товари й транспортнi засоби, що пiдлягають митному контролю, чи провадиться дiяльнiсть, контроль за якою покладено законом на митнi органи вiд "____" _____________ 200__р. N_____ додається.
Iншi документи, що додаються (назва, дата, номер):
(посада, пiдпис, прiзвище, iнiцiали посадової особи митного органу, яка проводила перевiрку) |
"____"______________200__р.
Додаток до листа Держмитслужби України вiд 17.03.2004р. N 25/2-9-17/3386-ЕП |
|
(посада, прiзвище, iнiцiали особи митного органу, уповноваженої надавати дозвiл на розмiщення товарiв в режимi переробки на митнiй територiї України) |
ЗВIТ N______
про перевiрку дотримання пiдприємством режиму
переробки
Пiдприємство | , | |
(повна назва пiдприємства, код за ЄДРПОУ, мiсцезнаходження, телефон) |
облiкова картка N_________________вiд
"____"_____________200__ р.,
заява пiдприємства вх. N___________ вiд
"____"______________200__р.,
зовнiшньоекономiчний договiр про переробку
товарiв N________________
вiд "____"______________200__р.,
ВМД вiд "____"______________200__р. N__________________.
Операцiї з переробки, якi здiйснюються пiдприємством:(найменування операцiї(й)).
Перевiркою встановлено.
1. Система звiтностi та облiку сировини й продуктiв переробки:
а) найменування та кiлькiсть сировини витраченої з кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо) на момент проведення перевiрки;
б) найменування та кiлькiсть сировини з кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо), що залишилась на момент проведення перевiрки;
в) найменування та кiлькiсть продуктiв переробки отриманих з кожної окремої партiї (за однiєю накладною, тощо) сировини на момент проведення перевiрки;
г) мiсце(я) зберiгання окремої партiї сировини та продуктiв переробки, отриманих з неї.
2. Iдентифiкацiя перероблених товарiв у продуктах переробки для кожної операцiї з переробки проводилась шляхом:
а) перевiрки документiв звiтностi та облiку сировини й продуктiв переробки;
б) вiдбору проб (зразкiв) для проведення експертизи, отримання рiшення митної лабораторiї;
в) контролю технологiчних процесiв при здiйсненнi операцiй з переробки;
г) iнше.
3. Зберiгання сировини та продуктiв переробки:
а) найменування та кiлькiсть сировини, що залишилась, й продуктiв переробки, отриманих з неї, зазначенi у документах пiдприємства вiдповiдають/не вiдповiдають фактично наявним (за кожною партiєю сировини);
б) умови зберiгання забезпечують/не забезпечують схороннiсть та неможливiсть несанкцiонованого вилучення сировини й продуктiв переробки.
4. Найменування та кiлькiсть сировини, що залишилась, й продуктiв переробки, отриманих з неї, фактично наявних на момент перевiрки вiдповiдають/не вiдповiдають:
а) вiдомостям документiв звiтностi та облiку пiдприємства;
б) вiдомостям документiв, що подавались пiдприємством до митного оформлення (контракти (договори), технологiчнi схеми тощо).
5. Вiдбiр проб (зразкiв):
а) проводився/не проводився;
б) з метою (якщо проводився):
- експертизи;
- отримання рiшення митної лабораторiї;
- отримання довiдки або рiшення стосовно вартостi чи коду товару згiдно з УКТЗЕД.
6. Порушення режиму переробки на митнiй територiї України виявлено/не виявлено. Якщо виявленi порушення, викласти їх змiст.
Обстеження територiй та примiщень пiдприємства проведено, Акт про проведення огляду територiй i примiщень складiв тимчасового зберiгання, митних лiцензiйних складiв, спецiальних митних зон, магазинiв безмитної торгiвлi та iнших мiсць, де перебувають або можуть перебувати товари й транспортнi засоби, що пiдлягають митному контролю, чи провадиться дiяльнiсть, контроль за якою покладено законом на митнi органи вiд "____" _____________ 200__р. N_____ додається.
Iншi документи, що додаються (назва, дата, номер):
(посада, пiдпис, прiзвище, iнiцiали посадової особи митного органу, яка проводила перевiрку) |
"____"______________200__р.