ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
30.06.2004 р. | N 10-20/023-ЕП |
---|
Начальникам Захiдної, Київської,Чорноморської регiональних митниць та Чопської митницi |
Про квалiфiкацiю порушень митних правил,
виявлених пiд час митного контролю поштових
вiдправлень
Держмитслужбою у зв'язку iз запитом Київської РМ проаналiзовано окремi питання щодо квалiфiкацiї порушень митних правил при пересиланнi в поштових вiдправленнях культурних цiнностей, а також валюти.
Надаємо наступнi роз'яснення.
Згiдно зi ст. 19 Закону України вiд 21.09.99 N 1068-XIV "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цiнностей" вивезення культурних цiнностей шляхом пересилання в мiжнародних поштових вiдправленнях здiйснюється у порядку, встановленому цим Законом, митним законодавством України та Законом України "Про зв'язок".
Закон України вiд 16.05.95 N 160/95-ВР "Про зв'язок" втратив чиннiсть вiдповiдно до Закону України вiд 18.11.03 N 1280-IV "Про телекомунiкацiї".
Вiдповiдно до ч. 3 ст. 96 МК України до перемiщення через митний кордон України у мiжнародних поштових вiдправленнях забороняються культурнi цiнностi.
З врахуванням викладеного, випадки виявлення пiд час митного контролю мiжнародних поштових вiдправлень культурних цiнностей необхiдно квалiфiкувати як порушення митних правил, передбачене статтею 341 МК України.
В разi, якщо перемiщення культурних цiнностей в мiжнародних поштових вiдправленнях здiйснювалось з приховуванням вiд митного контролю, дiї правопорушника слiд додатково квалiфiкувати за статтею 352 МК України.
Результати митного контролю за перемiщенням мiжнародних поштових вiдправлень свiдчать про iснування випадкiв, коли разом з товаром, який може бути визнано культурною цiннiстю, мiжнародне поштове вiдправлення мiстить свiдоцтво на право вивезення культурних цiнностей, видане у порядку, встановленому Законом України вiд 21.09.99 N 1068-XIV "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цiнностей".
Роз'яснюємо, що, з врахуванням положень ст.ст. 96 та 341 МК України, наявнiсть в мiжнародному поштовому вiдправленнi свiдоцтва на право вивезення культурних цiнностей не виключає вини правопорушника, а може лише характеризувати її.
Одночасно, свiдоцтво на право вивезення культурних цiнностей не є документом, достатнiм для висновку про те, що товар, який пересилається, вiднесено до категорiї культурних цiнностей. Таким документом може бути вiдповiдний висновок експерта мистецтвознавця.
Аналiз практики квалiфiкацiї порушень митних правил у випадках виявлення у мiжнародних поштових вiдправленнях валюти, свiдчить про неправомiрне застосування митними органами статтi 341 МК України.
Згiдно зi статтею 26 "Всесвiтньої поштової конвенцiї" валюта не вiдноситься до категорiї заборонених до пересилання предметiв i може мiститися у вiдправленнях з оголошеною цiннiстю.
Норми пересилання валюти в мiжнародних поштових вiдправленнях встановлено Iнструкцiєю про перемiщення валюти України, iноземної валюти, банкiвських металiв, платiжних документiв, iнших банкiвських документiв i платiжних карток через митний кордон України, затвердженою постановою Нацiонального банку України вiд 12.07.00 N 283.
З врахуванням викладеного, при виявленнi у мiжнародних поштових вiдправленнях валюти, застосування ст. 341 МК України є безпiдставним.
У таких випадках, якщо
- валюта пересилається з дотриманням вимог зазначених вище нормативних документiв - висновки про вчинення будь-яких порушень митних правил є необґрунтованими;
- валюта пiд час процедури декларування не заявлена вiдправником - розгляду пiдлягає питання про наявнiсть складу порушення митних правил, передбаченого статтею 340 МК України;
- валюта пересилається з приховуванням вiд митного контролю - розгляду пiдлягає питання про наявнiсть складу порушення митних правил, передбаченого статтею 352 МК України.
Данi роз'яснення надаємо для врахування при квалiфiкацiї порушень митних правил, виявлених пiд час митного контролю поштових вiдправлень.
В.о. директора Департаменту боротьби з митними правопорушеннями | М.О.Харкавий |