МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 27 сiчня 2005 року | N 40 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї з виявлення,
локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ карантинних
бур'янiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 лютого 2005 р. за N 201/10481 |
Вiдповiдно до Закону
України "Про карантин рослин", постанови
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 травня 2004 року
N 672 "Про затвердження Порядку проведення
iнспектування, огляду, аналiзу, обстеження та
знезараження пiдкарантинних матерiалiв i об'єктiв
та їх перелiку" та Положення про Державну
службу з карантину рослин України, затвердженого
наказом Мiнiстерства аграрної полiтики
України вiд 11 грудня 2003 року N 439,
зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29
грудня 2003 року за N 1244/8565, наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю з виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв, що додається.
2. Головнiй державнiй iнспекцiї з карантину рослин України (Супiханов Б. К.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Мiнiстра Сергеєва В. В.
В. о. Мiнiстра | Ю. Я. Лузан |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства аграрної полiтики України вiд 27 сiчня 2005 р. N 40 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 лютого 2005 р. за N 201/10481 |
IНСТРУКЦIЯ
з виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ
карантинних бур'янiв
1. Загальнi положення
Ця Iнструкцiя визначає порядок здiйснення комплексу карантинних (фiтосанiтарних) заходiв iз виявлення, локалiзацiї i лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв i є обов'язковою для виконання юридичними та фiзичними особами, якi займаються вирощуванням, ввезенням, вивезенням, заготiвлею, переробкою, перевезенням, зберiганням, реалiзацiєю та використанням пiдкарантинних матерiалiв i об'єктiв, та Головним державним iнспектором з карантину рослин України, його заступниками, головними державними iнспекторами з карантину рослин Автономної Республiки Крим, областей, мiст Києва та Севастополя, їх заступниками i державними iнспекторами з карантину рослин (далi - державний iнспектор з карантину рослин), якi здiйснюють державний контроль з карантину рослин та карантиннi (фiтосанiтарнi) заходи.
2. Термiни i їх визначення
Наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
Карантиннi бур'яни - види бур'янiв, якi засмiчують сiльськогосподарськi угiддя, луки, пасовища, узбiччя дорiг, зростають на всiх типах ґрунтiв i завдають значної шкоди сiльському господарству та небезпечнi для домашнiх тварин i здоров'я людини.
Локалiзацiйнi заходи - це здiйснення комплексу карантинних заходiв, якi перешкоджають подальшому поширенню карантинних бур'янiв.
Лiквiдацiйнi заходи - це знищення карантинних бур'янiв у вогнищах з використанням радикальних механiчних, бiологiчних та iнших заходiв.
Вогнище карантинного органiзму - це територiя, на якiй присутнiй карантинний органiзм (помiчений чи непомiчений).
3. Виявлення вогнищ карантинних бур'янiв
3.1. З метою виявлення вогнищ карантинних бур'янiв та вжиття своєчасних заходiв iз локалiзацiї та лiквiдацiї їх вогнищ, державним iнспектором з карантину рослин здiйснюються обстеження земельних угiдь з вiдбором зразкiв рослин.
Вiдповiдно до статтi 5 Закону України "Про карантин рослин" перелiк карантинних органiзмiв затверджує спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань аграрної полiтики. Перелiк карантинних бур'янiв, якi мають карантинне значення в Українi, додається (додаток 1).
3.2. Обстеженню пiдлягають: сiльськогосподарськi угiддя, насiнницькi пiдприємства, науково-дослiднi та дослiднi установи, ботанiчнi сади, населенi пункти, фермерськi, особистi селянськi господарства та присадибнi дiлянки, садозахиснi лiсосмуги та лiсосмуги залiзниць i шосейних дорiг, всi сiльськогосподарськi культури i насадження, висiвання i садiння яких проведене iмпортним матерiалом. Також обстежуються територiї пунктiв завезення iмпортних та вiтчизняних пiдкарантинних матерiалiв i об'єктiв, якi надходять iз карантинних зон.
3.3. Обстеження проводиться в такi термiни:
на необроблених землях, а також луках i пасовищах - з середини червня до середини серпня;
на посiвах зернобобових, технiчних, олiйних культур - у перiод стеблування;
на широкорядних посiвах технiчних i овочевих культур, в садах i виноградниках, парових полях - перед першою i другою мiжрядною обробкою або культивацiєю пару;
на посiвах багаторiчних трав - перед першою i другою косовицями.
3.4. Обстеження проводяться з такою перiодичнiстю:
3.4.1. Двiчi на рiк - у пунктах завезення i вивезення пiдкарантинних матерiалiв i об'єктiв.
3.4.2. Щорiчно:
у зонi, вiльнiй вiд карантинних бур'янiв, усi сiльськогосподарськi культури та насадження, висiвання та садiння яких проведене насiнням i садивним матерiалом, завезеним з районiв розповсюдження карантинних бур'янiв;
фiзичних та юридичних осiб, якi займаються вирощуванням насiння та садивного матерiалу для вивозу за межi областi та на експорт;
смуги вiдчуження шосейних дорiг i залiзниць;
зрошувальнi системи в районах, вiльних вiд карантинних бур'янiв.
3.4.3. Щоквартально протягом вегетацiйного перiоду - територiї пiдприємств у районах масового поширення карантинних бур'янiв.
3.5. Обстеження на виявлення всiх видiв карантинних бур'янiв проводяться маршрутним методом шляхом проходження двома дiагоналями i чотирма боками дiлянки, що обстежується. Особливо уважно обстежують боки, якi межують з дорогами.
3.6. Денна норма для одного обстежувача: на посiвах злакових - 60 - 100 га; посiвах просапних - 90 - 100 га; посiвах сої, травах - 50 - 70 га; парових полях i необроблених землях - 100 - 150 га; в садах i виноградниках - 30 - 40 га.
3.7. Огляд насiння, зернонасiннєвих пунктiв, переробних пiдприємств та мiсць зберiгання садивного матерiалу здiйснюється з вiдбором зразкiв для проведення аналiзу.
3.8. Пiд час обстеження земельних угiдь гербаризують всi невизначенi рослини та насiння.
3.9. Зiбраним зразкам присвоюють етикетку (додаток 2) i вiдсилаються до карантинних лабораторiй для уточнення видової належностi бур'яну.
3.10. Пiсля обстеження державний iнспектор з карантину рослин складає акт обстеження на виявлення карантинних бур'янiв (далi - акт) (додаток 3). Акт пiдписується юридичною чи фiзичною особою та державним iнспектором з карантину рослин, а у разi взаємодiї з державними органами, що визначенi статтею 7 Закону України "Про карантин рослин", представниками цих органiв.
Акт складається в трьох примiрниках: один - залишається у особи, другий - у державного iнспектора з карантину рослин, третiй - у разi взаємодiї з державними органами, що визначенi статтею 7 Закону України "Про карантин рослин", залишається у його представника.
4. Запровадження карантинного режиму
4.1. Порядок запровадження карантинного режиму визначений у статтi 9 Закону України "Про карантин рослин".
4.2. У разi встановлення фiтосанiтарною експертизою наявностi карантинного бур'яну державний iнспектор з карантину рослин негайно повiдомляє Державну iнспекцiю з карантину рослин Автономної Республiки Крим, областi, мiст Києва та Севастополя.
4.3. Пiсля виявлення вогнища державний iнспектор з карантину рослин разом iз фiзичною чи юридичною особою або/та при взаємодiї з представниками державних органiв, що визначенi статтею 7 Закону України "Про карантин рослин", органiзовує здiйснення необхiдних заходiв щодо проведення додаткових обстежень з метою уточнення площ, засмiчених карантинним бур'яном, та ареалу карантинного органiзму.
4.4. Додатковi обстеження сiльськогосподарських угiдь проводяться методом шеренги на вiдстанi: в суцiльних посiвах - 3 - 5 м; у просапних посiвах трав, на оброблених землях - 7 - 10 метрiв.
4.5. Вiдповiдно до частини першої статтi 9 Закону України "Про карантин рослин" у разi виявлення карантинних органiзмiв карантинний режим запроваджується: в межах декiлькох областей Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Головного державного iнспектора з карантину рослин України; на територiї Автономної Республiки Крим, областi, декiлькох районiв, району, населеного пункту чи територiї окремого господарства - вiдповiдною Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевою державною адмiнiстрацiєю за поданням вiдповiдно головних державних iнспекторiв з карантину рослин України, державних iнспекторiв з карантину рослин.
Карантинний режим запроваджується протягом доби з моменту виявлення карантинного органiзму.
4.6. У поданнi про запровадження карантинного режиму обов'язково повиннi зазначатись: обставини, що спричинили запровадження карантинного режиму; межi карантинної зони, на якiй запроваджується карантинний режим; час, з якого запроваджується карантинний режим, а також карантиннi заходи, що здiйснюються в карантиннiй зонi, та органи, що їх здiйснюють.
4.7. Орган, який прийняв рiшення про запровадження карантинного режиму, протягом доби повiдомляє про це осiб, що розташованi або проживають у карантиннiй зонi.
5. Локалiзацiя та лiквiдацiя вогнищ карантинних бур'янiв
5.1. На територiї з карантинним режимом здiйснюється комплекс спецiальних карантинних заходiв, спрямованих на знищення вогнищ карантинних бур'янiв та запобiгання подальшому їх розповсюдженню.
5.2. Юридичнi та фiзичнi особи зобов'язанi сприяти державним iнспекторам з карантину рослин у виконаннi карантинних (фiтосанiтарних) заходiв та лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв.
5.3. Державний iнспектор з карантину рослин вiдповiдно до законодавства вживає термiнових заходiв для локалiзацiї та лiквiдацiї карантинних органiзмiв, запобiгання їх поширенню.
5.4. Використання та вивезення пiдкарантинних матерiалiв та об'єктiв з карантинної зони у випадках виявлення карантинних бур'янiв допускається спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань аграрної полiтики вiдповiдно до законодавства.
5.5. Вiдповiдно до частини четвертої статтi 10 Закону України "Про карантин рослин" мiсцевi державнi адмiнiстрацiї, власники (уповноваженi ними органи) морських i рiчкових портiв (пристаней), залiзничних станцiй, аеропортiв (аеродромiв), пiдприємств поштового зв'язку, автовокзалiв (автостанцiй), посадовi особи митниць та пунктiв пропуску на державному кордонi України, на шосейних шляхах повиннi сприяти державним iнспекторам з карантину рослин у здiйсненнi карантинних заходiв.
Не допускати вивезення, ввезення, перевезення в межах країни пiдкарантинних матерiалiв i об'єктiв без супроводження карантинними сертифiкатами.
5.6. У районах поширення карантинних бур'янiв юридичнi та фiзичнi особи зобов'язанi суворо дотримуватись карантинних вимог на своїх територiях та на територiях своїх структурних пiдроздiлiв при транспортуваннi, зберiганнi, переробцi та реалiзацiї насiння i садивного матерiалу, на який розповсюджуються карантиннi обмеження щодо карантинних бур'янiв.
5.7. Категорично забороняється:
5.7.1. Висiвати засмiчене карантинними бур'янами насiння сiльськогосподарських культур;
5.7.2. Використовувати дiлянки у карантинних зонах для отримання садивного матерiалу культурних та природних рослин;
5.7.3. Проводити мiжгосподарський обмiн засмiченого садивного матерiалу;
5.7.4. Використовувати для посiву насiння з полiв тих пiдприємств, де виявленi вогнища карантинних бур'янiв, а також iз засмiчених партiй без проведення додаткового очищення;
5.7.5. Зберiгати зерно, засмiчене насiнням карантинних бур'янiв, спiльно з незасмiченими партiями;
5.7.6. Вивозити засмiчену продукцiю (сiно, солому, полову, зерно i зерновiдходи) за межi вогнища карантинного органiзму без карантинного сертифiката, виданого органами Державної служби з карантину рослин України;
5.7.7. Використовувати на корм тваринам зерновiдходи, якi мiстять насiння карантинних бур'янiв, без запарювання або розмелення до часток розмiром не бiльше 1 мм (непридатнi до споживання вiдходи, засмiченi насiнням карантинних бур'янiв, знищують);
5.7.8. Використовувати мiшкотару, транспортнi засоби, iнвентар, склади з-пiд засмiченого зерна без механiчної обробки;
5.7.9. Залишати на узбiччях дорiг, на необроблюваних землях, навколо посiвiв, багаторiчних насаджень та iнших мiсць вогнища карантинних бур'янiв;
5.7.10. Пропускати воду каналами, засмiченими карантинними бур'янами, без використання необхiдних спецiальних вiдстiйникiв для вiдловлювання насiння бур'янiв;
5.7.11. Використовувати ґрунт з-пiд карантинних дiлянок для набивання парникiв;
5.7.12. Вивозити на поля неперепрiлий гнiй, одержаний при використаннi кормiв та пiдстилки, засмiчених карантинними бур'янами;
5.7.13. Вивозити i реалiзовувати iмпортне та вiтчизняне насiння, завезене з iнших районiв країни, без перевiрки в державних iнспекцiях з карантину рослин Автономної Республiки Крим, областей, мiст Києва та Севастополя, незалежно вiд наявностi документiв на їх якiсть.
5.8. Для боротьби з карантинними бур'янами використовується асортимент гербiцидiв вiдповiдно до Перелiку пестицидiв i агрохiмiкатiв, дозволених до використання в Українi, який передбачений пунктом 35 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 04.03.96 N 295 "Про затвердження Порядку проведення державних випробувань, державної реєстрацiї та перереєстрацiї, видання перелiкiв пестицидiв i агрохiмiкатiв, дозволених до використання в Українi".
5.9. Юридичнi та фiзичнi особи, виннi в порушеннi законодавства про карантин рослин, несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до закону.
6. Скасування карантинного режиму
6.1. Пiсля проведення комплексу встановлених карантинних заходiв i повної лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв державний iнспектор з карантину рослин продовжує проводити спостереження за вогнищем наступнi п'ять рокiв.
6.2. У разi виявлення рецидивiв вогнищ карантинних бур'янiв державний iнспектор з карантину рослин органiзовує здiйснення усього комплексу карантинних заходiв до повного знищення вогнища.
6.3. Пiсля повної лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв i за умови вiдсутностi нових вогнищ протягом наступних п'яти рокiв державний iнспектор з карантину рослин готує подання про скасування карантинного режиму.
6.4. У поданнi про скасування карантинного режиму обов'язково зазначаються:
6.4.1. Пiдстава та обґрунтування щодо скасування карантинного режиму;
6.4.2. Площа або територiя, де скасовується карантинний режим.
6.5. Карантинний режим скасовується за поданням державного iнспектора з карантину рослин.
6.6. Орган, який прийняв рiшення про скасування карантинного режиму, протягом доби повiдомляє про це осiб, що розташованi або проживають у карантиннiй зонi.
Головний державний iнспектор з карантину рослин України | Б. К. Супiханов |
Додаток 1 до пункту 3.1 Iнструкцiї з виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв |
ПЕРЕЛIК КАРАНТИННИХ БУР'ЯНIВ,
ЯКI МАЮТЬ КАРАНТИННЕ ЗНАЧЕННЯ В УКРАЇНI
Перелiк карантинних бур'янiв, обмежено розповсюджених на територiї України:
Амброзiя полинолиста;
Гiрчак рожевий (повзучий);
Повитицi (всi види);
Паслiн колючий;
Сорго алепське, гумай;
Ценхрус якiрцевий (малоквiтковий).
Головний державний iнспектор з карантину рослин України | Б. К. Супiханов |
Додаток 2 до пункту 3.9 Iнструкцiї з виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв |
ЕТИКЕТКА
(для гербарiю карантинних бур'янiв)
1. Автономна Республiка Крим, область | ![]() |
2. Район | ![]() |
3. Мiсто, селище, село | ![]() |
4. Назва юридичної, фiзичної особи | ![]() |
5. Культура, сорт | ![]() |
6. Обстежено (га) | ![]() |
, заражено (га) | ![]() |
7. Походження насiння або садивного матерiалу | ![]() |
8. Дата вiдбору зразкiв "___" ____________ 20__ р. |
9. Вiдiбрано зразкiв (шт.) | ![]() |
Юридична, фiзична особа | ![]() |
![]() |
|
(пiдпис) | (iнiцiали, прiзвище) |
Державний iнспектор з карантину рослин |
![]() |
![]() |
|
(пiдпис) | (iнiцiали, прiзвище) |
Головний державний iнспектор з карантину рослин України |
Б. К. Супiханов |
Додаток 3 до пункту 3.10 Iнструкцiї з виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв |
АКТ
обстеження на виявлення карантинних бур'янiв
"___" ____________ 20__ р.
1. Автономна Республiка Крим, область | ![]() |
2. Район | ![]() |
3. Мiсто, селище, село | ![]() |
4. Назва юридичної, фiзичної особи | ![]() |
5. Площа посiвiв (га) | ![]() |
6. Обстежено (га) | ![]() |
7. Виявлено бур'янiв та засмiчених посiвiв (га) | ![]() |
8. Зразки в кiлькостi | ![]() |
вiдiбранi | ![]() |
, направленi для |
визначення до карантинної лабораторiї | ![]() |
Юридична, фiзична особа | ![]() |
![]() |
|
(пiдпис) | (iнiцiали, прiзвище) | ||
М. П. |
Державний iнспектор з карантину рослин |
![]() |
![]() |
|
(пiдпис) | (iнiцiали, прiзвище) |
Головний державний iнспектор з карантину рослин України |
Б. К. Супiханов |