ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12.08.2005 | N 291 |
---|
Про запровадження обов'язкового резервування
коштiв за валютними операцiями, пов'язаними iз
залученням резидентами кредитiв, позик в
iноземнiй валютi вiд нерезидентiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 серпня 2005 р. за N 967/11247 |
Вiдповiдно до статтi 99 Конституцiї України та статтi 30 Закону України "Про Нацiональний банк України" , з метою забезпечення стабiльностi грошової одиницi України Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок обов'язкового резервування коштiв за валютними операцiями, пов'язаними iз залученням резидентами кредитiв, позик в iноземнiй валютi вiд нерезидентiв (додається). Зазначене Положення дiє протягом 6 мiсяцiв з моменту набрання ним чинностi.
2. Установити вимогу щодо резервування коштiв за валютними операцiями, пов'язаними iз залученням резидентами кредитiв, позик в iноземнiй валютi вiд нерезидентiв, у розмiрi 20 вiдсоткiв вiд загальної суми валютної операцiї.
Пiсля закiнчення строку резервування кошти резервування пiдлягають поверненню резиденту.
3. Операцiйному управлiнню Нацiонального банку України (В.Д.Щуцький) забезпечити облiк коштiв резервування в розрiзi уповноважених банкiв.
4. Департаменту валютного регулювання (О.А.Щербакова) довести цю постанову пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України до вiдома територiальних управлiнь Нацiонального банку України, банкiв для керiвництва i використання в роботi.
5. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на Департамент валютного регулювання (О.А.Щербакова).
6. Постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
В.о. Голови | А.В.Шаповалов |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 12.08.2005 N 291 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 серпня 2005 р. за N 967/11247 |
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок обов'язкового резервування коштiв за
валютними операцiями, пов'язаними iз залученням
резидентами кредитiв, позик в iноземнiй валютi вiд
нерезидентiв
Положення про порядок обов'язкового резервування коштiв за валютними операцiями, пов'язаними iз залученням резидентами кредитiв, позик в iноземнiй валютi вiд нерезидентiв (далi - Положення) розроблене вiдповiдно до вимог статтi 99 Конституцiї України, статтi 30 Закону України "Про Нацiональний банк України" та встановлює порядок обов'язкового резервування коштiв пiд час здiйснення резидентами вищезазначених валютних операцiй з метою забезпечення стабiльностi грошової одиницi України.
1. Резиденти, у тому числi уповноваженi банки (далi - суб'єкти резервування), якi залучають кредити, позики в iноземнiй валютi вiд нерезидентiв (крiм кредитiв овернайт та овердрафт, що отримуються уповноваженими банками на строк не бiльше одного операцiйного дня) на строк, що не перевищує 180 календарних днiв, здiйснюють обов'язкове резервування коштiв у Нацiональному банку України (далi - резервування) у порядку, установленому цим Положенням. За цими валютними операцiями резервуванню пiдлягають кошти, якi надходять вiд нерезидентiв, на рахунки резидентiв в уповноважених банках, кореспондентськi рахунки уповноважених банкiв.
2. Нацiональний банк України (далi - Нацiональний банк) має право встановлювати розпорядчим документом у формi постанови Правлiння Нацiонального банку України строк резервування коштiв та розмiр резервування за вищезазначеними операцiями в процентному вiдношеннi до загальної суми валютної операцiї.
3. Суб'єкт резервування здiйснює резервування на строк проведення валютної операцiї, але не менше десяти робочих днiв.
4. Суб'єкт резервування здiйснює резервування у валютi операцiї.
5. Операцiйне управлiння Нацiонального банку для облiку коштiв резервування вiдкриває рахунки в розрiзi банкiв (далi - рахунок у Нацiональному банку). Операцiйне управлiння Нацiонального банку номери рахункiв, на якi зараховуються кошти резервування, доводить до вiдома уповноважених банкiв окремо.
Кошти резервування облiковуються в Нацiональному банку на балансовому рахунку 3207.
6. На кошти резервування, що зарахованi на рахунок у Нацiональному банку, проценти не нараховуються.
7. Уповноважений банк зобов'язаний вiдмовити суб'єкту резервування в проведеннi операцiй на суму коштiв, яка отримана вiд нерезидента, якщо суб'єкт резервування не здiйснить резервування вiдповiдно до вимог цього Положення.
8. Суб'єкт резервування не пiзнiше наступного дня пiсля зарахування на поточний рахунок в уповноваженому банку коштiв за операцiями, що пiдлягають резервуванню, подає до уповноваженого банку, що обслуговує рахунок суб'єкта резервування (далi - обслуговуючий банк), два примiрники письмової заяви про резервування коштiв (далi - заява про резервування) iз зазначенням:
повної назви, мiсцезнаходження - для юридичних осiб;
прiзвища, iменi, по батьковi та мiсця проживання - для фiзичних осiб;
виду валютної операцiї, за якою здiйснюється резервування;
розмiру та строку резервування;
суми коштiв, яка надiйшла на рахунок суб'єкта резервування;
дати зарахування коштiв на рахунок та дати подання заяви про резервування.
Заява про резервування засвiдчується пiдписом керiвника або заступника керiвника та вiдбитком печатки суб'єкта резервування.
9. Суб'єкт резервування подає до обслуговуючого банку разом iз заявою про резервування платiжне доручення, на пiдставi якого здiйснюватиметься перерахування коштiв резервування з рахунку суб'єкта резервування на окремий розподiльчий рахунок, вiдкритий в обслуговуючому банку для облiку коштiв резервування в розрiзi суб'єктiв резервування.
У реквiзитi "Призначення платежу" платiжного доручення зазначається "кошти резервування".
10. Обслуговуючий банк перевiряє правильнiсть оформлення заяви про резервування, платiжного доручення та їх вiдповiднiсть вимогам нормативно-правових актiв Нацiонального банку, у тому числi цього Положення.
Обслуговуючий банк не приймає до виконання заяву про резервування i платiжне доручення, якi не вiдповiдають вимогам нормативно-правових актiв Нацiонального банку, у тому числi цього Положення. Обслуговуючий банк повертає суб'єкту резервування на доопрацювання зазначенi документи не пiзнiше наступного робочого дня з дати їх отримання вiд суб'єкта резервування.
Суб'єкт резервування має внести виправлення до вiдповiдних документiв i подати їх обслуговуючому банку не пiзнiше двох робочих днiв з дати їх повернення обслуговуючим банком.
11. Обслуговуючий банк приймає до виконання оформленi належним чином заяву про резервування та платiжне доручення в день їх подання суб'єктом резервування.
12. Днем внесення коштiв резервування, вiд якого починається вiдлiк строку резервування, є день прийняття обслуговуючим банком вiд суб'єкта резервування до виконання заяви про резервування та платiжного доручення на внесення коштiв резервування, для уповноваженого банку - суб'єкта резервування таким днем є день зарахування коштiв на кореспондентський рахунок Нацiонального банку.
13. Обслуговуючий банк на одному iз примiрникiв заяви про резервування робить вiдмiтку про обсяг перерахованої iноземної валюти на рахунок у Нацiональному банку, дату перерахування та строк, на який здiйснюватиметься резервування, яка засвiдчується пiдписом вiдповiдального працiвника валютного пiдроздiлу та вiдбитком його особистого штампа або штампа цього пiдроздiлу, або печатки банку.
Обслуговуючий банк повертає на адресу суб'єкта резервування протягом двох робочих днiв з дати перерахування коштiв на рахунок у Нацiональному банку один примiрник заяви про резервування iз вiдповiдною вiдмiткою.
14. Заява про резервування, оформлена згiдно iз пунктом 13 цього Положення, є документом, який пiдтверджує здiйснення резервування, для уповноваженого банку - суб'єкта резервування таким пiдтвердженням є виписка з рахунку в Нацiональному банку.
15. Обслуговуючий банк перераховує кошти резервування з окремого рахунку банку "Кошти в розрахунках" (балансовий рахунок 1502) на рахунок у Нацiональному банку не пiзнiше робочого дня, наступного за днем отримання вiд суб'єкта резервування оформленої належним чином заяви про резервування та платiжного доручення на внесення коштiв резервування.
Уповноважений банк - суб'єкт резервування перераховує кошти резервування на рахунок у Нацiональному банку не пiзнiше робочого дня, наступного за днем надходження на його кореспондентський рахунок коштiв, якi пiдлягають резервуванню.
16. Обслуговуючий банк має право одним платiжним дорученням перерахувати на рахунок у Нацiональному банку суму, рiвну сумам резервування, якi надiйшли на пiдставi кiлькох платiжних доручень суб'єктiв резервування на здiйснення резервування.
17. Обслуговуючий банк, уповноважений банк - суб'єкт резервування за п'ять робочих днiв до дня завершення строку резервування направляє до Нацiонального банку письмову заяву про повернення коштiв резервування iз зазначенням дати повернення коштiв резервування, строку резервування та суми коштiв, яка пiдлягає поверненню.
18. Нацiональний банк повертає на рахунок обслуговуючого банку, уповноваженого банку - суб'єкта резервування кошти резервування в день закiнчення строку резервування, який зазначено в заявi обслуговуючого банку, уповноваженого банку - суб'єкта резервування про повернення коштiв резервування.
Обслуговуючий банк зараховує кошти на поточний рахунок суб'єкта резервування не пiзнiше робочого дня, наступного за днем отримання коштiв вiд Нацiонального банку.
19. Суб'єкт резервування має право на дострокове повернення коштiв резервування в разi допущеної пiд час здiйснення резервування помилки, дострокового погашення кредитiв, наявностi обставин непереборної сили тощо.
Суб'єкт резервування для здiйснення дострокового повернення коштiв резервування звертається до обслуговуючого банку (уповноважений банк - суб'єкт резервування - до Нацiонального банку) з заявою про дострокове повернення коштiв резервування, у якiй зазначається пiдстава для проведення такої операцiї. Разом iз заявою про дострокове повернення коштiв, оформленою вiдповiдно до вимог пункту 8 цього Положення, суб'єкт резервування подає пiдтверднi документи.
Обслуговуючий банк перевiряє наявнiсть пiдстав для дострокового повернення коштiв резервування, правильнiсть оформлення заяви про дострокове повернення коштiв, а також вiдповiднiсть сум, якi зазначенi в цiй заявi та поданих суб'єктом резервування документах.
Обслуговуючий банк повертає суб'єкту резервування протягом двох робочих днiв заяву про дострокове повернення коштiв у разi її оформлення з порушенням вимог цього Положення, вiдсутностi пiдстав для дострокового повернення коштiв резервування.
За наявностi пiдстав для дострокового повернення коштiв резервування, правильностi оформлення заяви, зазначеної в цьому пунктi, обслуговуючий банк приймає таку заяву до виконання i не пiзнiше робочого дня, наступного за днем прийняття заяви до виконання, надсилає заяву про дострокове повернення коштiв резервування до Нацiонального банку.
Нацiональний банк повертає кошти резервування на рахунок обслуговуючого банку, уповноваженого банку - суб'єкта резервування не пiзнiше робочого дня, наступного за днем отримання заяви про дострокове повернення коштiв.
Обслуговуючий банк зараховує кошти на поточний рахунок суб'єкта резервування не пiзнiше робочого дня, наступного за днем отримання коштiв вiд Нацiонального банку.
20. Суб'єкти резервування та обслуговуючi банки несуть вiдповiдальнiсть за недотримання вимог цього Положення згiдно iз законодавством України.
Директор Департаменту валютного регулювання | О.А.Щербакова |