ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
17.07.08 | N 11/3-9/7955-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Про доведення iнформацiї
З метою надання вiдповiдних роз'яснень щодо подальшої дiяльностi пiдприємств, що здiйснюють декларування товарiв i транспортних засобiв на пiдставi договору, у зв'язку з набуттям Україною членства у Свiтовiй органiзацiї торгiвлi та доведення позицiї Держмитслужби з даного питання, повiдомляємо.
Вiдповiдно до пункту 9 статтi 92 Конституцiї України засади зовнiшнiх зносин, зовнiшньоекономiчної дiяльностi, митної справи визначаються виключно законами України.
Згiдно зi статтею 9 Конституцiї України чиннi мiжнароднi договори, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, є частиною нацiонального законодавства України.
Вiдповiдно до статтi 18 Конституцiї України зовнiшньополiтична дiяльнiсть України ґрунтується на загальновизнаних принципах i нормах мiжнародного права.
Згiдно зi статтями 15 та 19 Закону України 29.06.04 N 1906-IV "Про мiжнароднi договори України" чиннi мiжнароднi договори України пiдлягають сумлiнному дотриманню Україною вiдповiдно до норм мiжнародного права.
Чиннi мiжнароднi договори України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, є частиною нацiонального законодавства i застосовуються у порядку, передбаченому для норм нацiонального законодавства.
Якщо мiжнародним договором України, який набрав чинностi в установленому порядку, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi у вiдповiдному актi законодавства України, то застосовуються правила мiжнародного договору.
У статтi 7 Митного кодексу України зазначено, що якщо мiжнародним договором України, укладеним в установленому законом порядку, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi цим Кодексом, то застосовуються правила мiжнародного договору.
Вiдповiдно до Постанови Верховної Ради України вiд 19.06.92 N 2479-XII Україна приєдналася до Конвенцiї про створення Ради Митного Спiвробiтництва 1950 року (далi - Рада).
Однiєю з основних цiлей Ради є вивчення технiчних аспектiв митних систем, так само як i пов'язаних iз ними економiчних чинникiв, з метою запропонування членам Ради практичних засобiв досягнення якомога вищого рiвня погодженостi та однаковостi. Членами Ради є понад 166 країн свiту.
З прийняттям Верховною Радою України Закону України вiд 05.10.06 N 227-V, Україна приєдналась до Протоколу про внесення змiн до Мiжнародної конвенцiї про спрощення та гармонiзацiю митних процедур (далi - Кiотська конвенцiя), чим взяла на себе зобов'язання з впровадження вiдповiдних мiжнародних норм та стандартiв у митному правi України. Кiотська конвенцiя розроблена пiд егiдою Ради.
Регулювання дiяльностi митних брокерiв найбiльш чiтко описано в Стандартних правилах роздiлу 8 "Вiдносини мiж митною службою та третiми сторонами" Загального додатка до Кiотської конвенцiї.
Згiдно з положеннями Кiотської конвенцiї, для досягнення гармонiзацiї i спрощення митних правил i процедур з iснуючими мiжнародними стандартами кожна договiрна сторона повинна запровадити прийнятi нею Стандартнi правила (стаття 13 Кiотської конвенцiї).
Необхiднiсть приведення норм Митного кодексу України до Кiотської конвенцiї, iмплементацiї в законодавствi України норм законодавства Європейського спiвтовариства та мiжнародних угод, якими регулюються митнi вiдносини мiж країнами свiту, також визначено:
Угодою про партнерство та спiвробiтництво мiж Європейськими спiвтовариствами i Україною (стаття 51), ратифiкованою Законом України вiд 10.11.94 N 237/94-ВР;
Указом Президента України вiд 24.10.03 N 1209/2003 "Про заходи щодо пiдвищення ефективностi дiяльностi митної служби України";
Загальнодержавною програмою адаптацiї законодавства України до законодавства Європейського Союзу, затвердженою Законом України вiд 18.03.04 N 1629-IV;
Протоколом про вступ України до Свiтової органiзацiї торгiвлi, ратифiкованим Законом України вiд 10.04.08 N 250-VI. З ратифiкацiєю Протоколу Україна взяла на себе ряд мiжнародних зобов'язань з приведення i спрощення її законодавчих i нормативно-правових актiв, якi регулюють вiдносини у галузi митної справи, до вимог Генеральної угоди з тарифiв i торгiвлi 1994 року та Генеральної угоди з тарифiв i торгiвлi вiд 30 жовтня 1947 року.
Необхiднiсть завершення впровадження нормативно-правової бази, необхiдної для iмплементацiї Митного кодексу України, у вiдповiднiсть до мiжнародно визнаних стандартiв, особливо угод СОТ, а також у вiдповiдностi до митного законодавства ЄС визначено у Планi дiй "Україна - Європейський Союз", схваленого розпорядженням Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.02.05 N 36-р "Про схвалення проекту Плану дiй "Україна - Європейський Союз".
Поряд з наведеним, пунктом 61 статтi 9 Закону України вiд 01.06.00 N 1775-III "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi" визначено, що лiцензуванню пiдлягає посередницька дiяльнiсть митного брокера та митного перевiзника.
Згiдно з положеннями Закону України "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi" лiцензiйнi умови затверджуються на кожний вид господарської дiяльностi.
Для кожного з видiв господарської дiяльностi, якi визначенi в статтi 9 Закону України "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi" повиннi бути затвердженi окремi спiльнi накази у законодавчо встановленому порядку.
При цьому вважаємо за доцiльне повiдомити, що у 2004 роцi Держмитслужбою спiльним наказом з Держкомпiдприємництвом вiд 25.03.04 N 34/212 затверджено лiцензiйнi умови провадження посередницької дiяльностi визначеної в пунктi 61 статтi 9 Закону України "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi".
Враховуючи викладене, посередницька дiяльнiсть митного брокера та митного перевiзника не є новим видом господарської дiяльностi вiдносно якого запроваджено лiцензування.
Разом з цим, виконуючи вимоги статтi 9, 18 Конституцiї України, статтi 7 Митного кодексу України, та з метою усунення розбiжностей мiж застосовуваними митними правилами i процедурами України та iншими договiрними сторонами Кiотської конвенцiї, якi можуть перешкоджати мiжнароднiй торгiвлi та iншим видам мiжнародного обмiну товарiв, Держмитслужбою, на виконання низки доручень Кабiнету Мiнiстрiв України, з 2007 року розпочато процедуру приведення митного права України до митного права країн Європейського Союзу.
З цiєю метою Держмитслужбою розроблено проект наказу "Про затвердження Порядку дiяльностi митних брокерiв та їх представникiв", який вiдповiдно до вимог Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi" офiцiйно оприлюднено на вiдомчому сайтi Держмитслужби www.customs.gov.ua та надiслано на погодження до заiнтересованих мiнiстерств i вiдомств.
Враховуючи наведене, до набрання чинностi Порядком дiяльностi митних брокерiв та їх представникiв або до отримання iнших роз'яснень вiд Держмитслужби, пiдприємства, що здiйснюють декларування товарiв i транспортних засобiв на пiдставi договору, до 01.01.09 продовжують свою дiяльнiсть на ранiше визначених умовах.
З метою доведення позицiї Держмитслужби до вiдома представникiв пiдприємств, що здiйснюють декларування товарiв i транспортних засобiв на пiдставi договору, та iнших заiнтересованих осiб, прошу провести з ними нараду, про результати якої повiдомити Департамент органiзацiї митного контролю в строк до 23.07.08.
Перший заступник Голови Служби | I.О.Пiковський |