ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
27.01.10 | N 44 |
---|
Про затвердження Методичних рекомендацiй з
питань органiзацiї i проведення дослiджень
експертними пiдроздiлами Центрального митного
управлiння лабораторних дослiджень та експертної
роботи
Вiдповiдно до Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.07.2007 N 940, та з метою вдосконалення дiяльностi експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi лабораторних дослiджень, наказую:
1. Затвердити Методичнi рекомендацiї з питань органiзацiї i проведення дослiджень експертними пiдроздiлами Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи, що додаються.
2. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Дериволкова С.Д.
Голова Служби | А.В. Макаренко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної митної служби України 27.01.10 N 44 |
Методичнi рекомендацiї
з питань органiзацiї i проведення дослiджень
експертними пiдроздiлами Центрального митного
управлiння лабораторних дослiджень та експертної
роботи
1. Загальнi положення
1.1. Цi Методичнi рекомендацiї розробленi вiдповiдно до вимог Митного кодексу України, Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (зi змiнами), Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 14.01.2009 N 19, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.02.2009 за N 112/16128 (далi - Порядок 19), з метою однакового їх застосування та вдосконалення процедури проведення лабораторних дослiджень проб (зразкiв) товарiв.
1.2. Основними видами дослiджень, що проводяться експертними пiдроздiлами Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi -Управлiння), є:
1.2.1. Фiзико-хiмiчнi дослiдження:
речовин органiчного походження, поверхнево-активних речовин i лакофарбових матерiалiв i покриттiв;
полiмерiв, полiмерних матерiалiв i виробiв з них;
паперово-целюлозної продукцiї, деревини, текстильних матерiалiв i виробiв з текстилю;
нафтопродуктiв i паливно-мастильних матерiалiв;
продукцiї неорганiчного походження;
чорних, кольорових, дорогоцiнних металiв, сплавiв i виробiв з них;
бiжутерiї та ювелiрних виробiв;
наркотичних засобiв, психотропних речовин, їх аналогiв i прекурсорiв;
сильнодiючих та отруйних речовин;
лiкарських, ветеринарних засобiв i бiологiчно активних речовин (пестицидiв, дезiнфекцiйних речовин i бiологiчно активних добавок);
товарiв харчового призначення та компонентiв для їх виготовлення;
спиртовмiсних рiдин, безалкогольних напоїв, компонентiв для їх виготовлення та тютюну.
1.2.2. Дослiдження почерку та пiдписiв, документiв, холодної зброї; замикальних та контрольних пристроїв, знарядь, iнструментiв i рельєфних знакiв, вогнепальної зброї та боєприпасiв.
1.2.3. Iнженерно-технiчнi дослiдження:
машин, механiзмiв i їх складових, виробничого обладнання й устаткування, побутових приладiв, мiкросхем, комп'ютерної технiки та засобiв зв'язку.
1.2.4. Товарознавчi:
товарознавче дослiдження обладнання, сировини та товарiв народного споживання (крiм товарiв вiйськового та подвiйного призначення);
експертна оцiнка вартостi транспортних засобiв, товарiв.
1.2.5. Експортний контроль:
вiднесення товарiв до контрольних спискiв, що обмежують iмпорт або експорт цих товарiв (товари подвiйного або вiйськового призначення).
1.2.6. Iншi види дослiджень згiдно з Галуззю атестацiї.
2. Класифiкацiя дослiджень
2.1. Пiд класифiкацiєю дослiджень слiд розумiти їх розподiл залежно вiд:
а) характеру наукових, технiчних або iнших спецiальних знань, що використовуються при проведеннi дослiджень;
б) особливостей, що обумовлюють вiдмiнностi в процедурi призначення дослiджень:
первиннi;
додатковi та повторнi;
одноособовi та комiсiйнi;
однопрофiльнi та комплекснi;
в) складностi дослiдження проб i зразкiв товарiв, їх кiлькостi:
простi - з невеликою (до 2-х) кiлькiстю зразкiв або нескладнi за характером (дослiдження, що включають застосування органолептичних, мiкроскопiчних i простих фiзичних методiв дослiджень);
середньої складностi - iз середньою (до 10-ти) кiлькiстю зразкiв або середньої складностi за характером (дослiдження, що включають застосування хiмiчних i фiзико-хiмiчних методiв дослiджень, потребують аналiзу та порiвняння отриманих результатiв з описаними в нормативнiй лiтературi);
складнi - з великою (понад 10) кiлькiстю зразкiв або складнi за характером (дослiдження, що включають застосування хiмiчних i фiзико-хiмiчних методiв, де проводиться глибокий аналiз отриманих результатiв, потребують пошуку та/або впровадження нових, не застосовуваних ранiше в практицi пiдроздiлу методик, пошуку та опрацювання iнформацiї з лiтературних джерел).
2.2. До первинних належать дослiдження, при проведеннi яких проба (зразок) товару дослiджується вперше.
2.3. До додаткових належать дослiдження, що проводяться у разi визнання висновку неповним або неясним.
Проведення додаткових дослiджень може бути доручено як тому самому, так i iншому спецiалiсту-експерту.
2.4. До повторних належать дослiдження, що проводяться у разi визнання висновку необґрунтованим або таким, що суперечить iншим матерiалам, або таким, що викликає сумнiви в його правильностi.
Проведення повторних дослiджень доручається iншому спецiалiсту-експерту.
2.5. Додатковi та повторнi дослiдження проводяться з пробою (зразком), що надавалися для первинного дослiдження.
2.6. До одноособових належать дослiдження, що проводяться одним спецiалiстом-експертом.
2.7. До комiсiйних належать дослiдження, що проводяться за участю декiлькох спецiалiстiв, якi є фахiвцями в однiй галузi знань.
2.8. До однопрофiльних належать дослiдження, що проводяться спецiалiстами (спецiалiстом), якi є фахiвцями в однiй галузi знань.
2.9. До комплексних належать дослiдження, що проводяться спецiалiстами (спецiалiстом), якi є фахiвцями в рiзних галузях знань.
3. Обов'язки, права та вiдповiдальнiсть спецiалiста-експерта при проведеннi дослiджень
3.1. Дослiдження проводяться спецiалiстами-експертами Управлiння, якi мають вищу освiту, пройшли вiдповiдну пiдготовку. Самостiйнi дослiдження проводяться тiльки спецiалiстами-експертами Управлiння, якi отримали право на самостiйне проведення дослiджень з цього виду дослiджень.
Пiдготовка спецiалiстiв-експертiв i порядок надання (позбавлення) права на самостiйне проведення дослiджень здiйснюються вiдповiдно до Положення про Експертно-квалiфiкацiйну комiсiю Держмитслужби, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 29.12.2006 N 1172.
3.2. Керiвник експертного пiдроздiлу може виступати як спецiалiст-експерт вiдповiдно до присвоєної йому експертної спецiальностi.
3.3. На спецiалiста-експерта покладаються такi обов'язки:
3.3.1. Прийняти до виконання, згiдно з письмовим дорученням керiвника експертного пiдроздiлу, запит митного органу.
3.3.2. Провести повне дослiдження i надати обґрунтований та об'єктивний висновок щодо поставлених у запитi питань.
3.3.3. Повiдомити керiвника про неможливiсть проведення дослiджень, якщо поставленi питання виходять за межi його компетенцiї.
3.3.4. Вживати заходiв щодо максимально можливого збереження поданих на дослiдження проб (зразкiв) товару.
3.3.5. З'явитися за письмовим викликом суду або правоохоронного органу для допиту (надання пояснень) з приводу проведених дослiджень.
3.3.6. Використовувати повноваження, передбаченi роздiлами IV,V Порядку 19.
3.4. Спецiалiст-експерт має право:
3.4.1. Ознайомлюватися з матерiалами, якi надiйшли на дослiдження.
3.4.2. Порушувати клопотання про надання додаткових i нових матерiалiв, необхiдних для вирiшення поставлених питань.
3.4.3. При виявленнi обставин, якi мають суттєве значення для митного контролю, митного оформлення чи провадження у справi про порушення митних правил, але не були зазначенi митним органом у запитi, зазначати їх у висновку.
3.4.4. У разi незгоди з iншими членами експертної комiсiї (комплексної, комiсiйної) надавати окрему думку.
3.5. Спецiалiсту-експерту забороняється:
3.5.1. Самостiйно отримувати матерiали, що пiдлягають дослiдженню, а також вибирати вихiднi данi для проведення дослiдження, якщо вони вiдображенi в наданих йому матерiалах неоднозначно.
3.5.2. Проводити дослiдження без письмового доручення начальника Управлiння (заступника начальника згiдно з розподiлом обов'язкiв) або керiвника експертного пiдроздiлу, чи осiб, що їх замiщують.
3.5.3. Передоручати проведення дослiджень iншiй особi.
3.5.4. Вступати в контакти з декларантами або вповноваженими ними особами (представниками) без дозволу керiвника експертного пiдроздiлу, якщо такi контакти прямо чи опосередковано стосуються проведення ним дослiджень.
3.5.5. Зберiгати запити, супровiднi документи, проби (зразки) товару за межами службового примiщення.
3.5.6. Використовувати в роботi засоби вимiрювальної технiки та випробувальне обладнання, якi не пройшли атестацiю та повiрку вiдповiдно до законодавства України.
3.6. За надання явно неправдивого висновку, за вiдмову без поважних причин вiд виконання покладених на нього обов'язкiв, порушення порядку та термiнiв проведення дослiдження, несумлiнне ставлення до своїх обов'язкiв спецiалiст-експерт несе вiдповiдальнiсть згiдно з законодавством України.
4. Органiзацiя проведення дослiджень
4.1. Дослiдження проводяться вiдповiдно до Порядку 19 та з додержанням вимог, установлених нормативно-правовими актами, нормативно-технiчними актами України, нормативними документами, методичними розробками та рекомендацiями, та вiдповiдно до Галузi акредитацiї.
4.2. Якщо в одному запитi про проведення дослiджень є питання, що стосуються предметiв рiзних видiв дослiджень, то керiвник експертного пiдроздiлу визначає питання, якi пiдлягають вирiшенню конкретними спецiалiстами-експертами.
4.3. Для органiзацiї виконання комплексних (комiсiйних) дослiджень керiвник експертного пiдроздiлу формує комiсiю зi спецiалiстiв-експертiв i призначає провiдного спецiалiста-експерта комiсiї.
Провiдним спецiалiстом-експертом комiсiї призначається спецiалiст-експерт провiдного експертного пiдроздiлу.
У разi необхiдностi керiвник експертного пiдроздiлу має право (за погодженням з керiвництвом Управлiння) залучати до проведення комплексних (комiсiйних) дослiджень спецiалiстiв iнших пiдроздiлiв за погодженням з їх керiвництвом.
4.4. Провiдний спецiалiст-експерт комiсiї не має переваг перед iншими спiввиконавцями при вирiшеннi поставлених питань.
Як провiдний спецiалiст-експерт комiсiї вiн виконує органiзацiйнi функцiї:
скликає нараду спецiалiстiв-експертiв, на якiй знайомить їх iз запитом i матерiалами, що надiйшли на дослiдження, та органiзовує спiльне проведення дослiджень;
пiдтримує зв'язок iз членами комiсiї та їх керiвниками;
керує промiжними та пiдсумковими нарадами спецiалiстiв-експертiв;
координує виконання всiєї програми дослiджень та контролює строки проведення окремих дослiджень;
повiдомляє керiвника експертного пiдроздiлу про дiї членiв комiсiї, якi не узгоджуються iз загальною програмою дослiджень або порушують їх послiдовнiсть;
складає проект висновку за результатами дослiджень або повiдомлення замовнику про неможливiсть проведення дослiдження самостiйно, або доручає це зробити одному iз членiв комiсiї.
4.5. Якщо дослiдження призначене не як комплексне, але при його проведеннi з'ясується, що вирiшення поставлених питань або деяких з них потребує застосування даних, якi належать до рiзних галузей знань, то керiвник експертного пiдроздiлу має право органiзувати його виконання за правилами виконання комплексних дослiджень.
4.6. Якщо керiвник не погоджується з позицiєю спецiалiста-експерта, то вiн має право доручити проведення дослiджень комiсiї зi спецiалiстiв-експертiв, до складу якої входить спецiалiст-експерт, з позицiєю якого вiн не згоден.
5. Оформлення експертними пiдроздiлами Управлiння висновкiв за результатами дослiджень
5.1. За результатами проведених дослiджень спецiалiст-експерт готує висновок за формою, передбаченою додатком 3 до Порядку 19 (далi - Висновок).
5.2. У пунктi 6 Висновку наводиться перелiк супровiдних документiв, якi визначенi пунктом 3 роздiлу II Порядку 19.
5.3. У пунктi 7 Висновку зазначається мета дослiдження, яка має вiдповiдати пункту 1 роздiлу II Порядку 19.
5.4. Поставленi питання наводяться у пунктi 8 Висновку. Змiнювати текст питань забороняється.
5.5. При наданнi вiдповiдей на поставленi питання спецiалiст-експерт має право згрупувати їх, викласти у послiдовностi, що забезпечує найбiльш доцiльний порядок вiдображення результатiв дослiдження.
5.6. Первиннi матерiали дослiджень (спектри, хроматограми, принтернi чеки фiксування ваги, водневого показника тощо), калiбрувальнi графiки мають зберiгатись разом з другим примiрником висновку (або в лабораторному зошитi) i на вимогу осiб, якi мають право ознайомлюватися з матерiалами дослiдження (експертизи), надаватися їм для вивчення.
5.7. До пункту 9 Висновку спецiалiстами-експертами вносяться записи щодо проведених дослiджень.
Результати дослiджень викладаються у формi вiдповiдей на поставленi питання.
Висновок повинен мiстити повноцiннi вiдповiдi на всi поставленi питання.
Методики виконання дослiджень мають бути описанi в обсязi, який дозволяє їх вiдтворити, з посиланням на вiдповiдне джерело. За умови, якщо певний показник визначається шляхом повного вiдтворення нормативно затвердженої методики (ДСТУ, фармакопейної статтi тощо), можна обмежити її опис посиланням на вiдповiдне нормативне джерело.
5.8. Якщо до Висновку додаються фототаблицi, iлюстративнi таблицi, креслення, схеми, дiаграми тощо, то вони пiдписуються спецiалiстами-експертами.
5.9. При проведеннi повторного дослiдження у пунктi 9 Висновку зазначаються вiдомостi про результати первинних дослiджень iз зазначенням експертної установи, прiзвища й iнiцiалiв експерта, номера та дати висновку, а також мотивiв їх призначення.
5.10. У Висновку, складеному за результатами повторних дослiджень, зазначаються причини розбiжностей з результатами первинних дослiджень, якщо такi розбiжностi мали мiсце та якщо такi причини встановленi.
5.11. При формулюваннi Висновку за результатами комiсiйного дослiдження або комплексного дослiдження для кожного напрямку дослiджень (галузi знань) зазначається прiзвище та iнiцiали експерта, який його проводив.
Начальник Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи | А.I.Педешко |