ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
30.11.2011 | N 19/1-10.2/6748-ЕП |
---|
Начальнику регiональної митницi, начальникам митниць |
Вiдповiдно до вимог наказу
Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо
обмiну iнформацiєю, визначальною для iдентифiкацiї
та класифiкацiї товарiв, надаємо для використання
у роботi методичнi рекомендацiї щодо вiдбору проб
та зразкiв, якi введенi в дiю наказом Управлiння вiд
22.11.2011 N 215:
- плит, листiв, смужок, стрiчок, плiвок та iнших плоских форм з полiмерних матерiалiв;
- спирту етилового, спиртовмiсних рiдин та виноробної продукцiї, не розфасованих у роздрiбну споживчу тару.
Додатки:
1. Методичнi рекомендацiї "Щодо
вiдбору проб та зразкiв плит, листiв, смужок,
стрiчок, плiвок та iнших плоских форм з полiмерних
матерiалiв" на 7арк.;
2. Методичнi рекомендацiї "Щодо
вiдбору проб спирту етилового, спиртовмiсних
рiдин та виноробної продукцiї, не розфасованих у
роздрiбну споживчу тару" на 13 арк.
Т.в.о. начальника Управлiння | С.I. Ярмольський |
Додаток 1 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
Щодо вiдбору проб та зразкiв плит, листiв, смужок,
стрiчок, плiвок та iнших плоских форм з полiмерних
матерiалiв
Вступ
Згiдно з Поясненнями до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), плити, листи, смужки, стрiчки, плiвки та iншi плоскi форми з полiмерних матерiалiв класифiкується у товарних позицiях 3919 - 3921.
Враховуючи широкий спектр випускних форм плоских форм з полiмерних матерiалiв, необхiдною умовою для проведення якiсних дослiджень з метою iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї товарiв згiдно з УКТЗЕД є правильний вiдбiр проб i зразкiв вiдповiдно до вимог чинних нормативних документiв.
1. Призначення, сфера застосування
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товару є проведення дослiджень для надання вiдповiдей на питання, якi поставленi у запитi митних органiв, визначення вiдповiдностi чи невiдповiдностi опису товару у графi 31 ВМД, iдентифiкацiя товару для подальшої класифiкацiї товару згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
2. Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. Лист ДМСУ вiд 20.09.2007 р. N 29/1-10.2/5628-ЕП "Про доповнення до листiв вiд 15.03.06 N 29/1-10.2/1725-ЕП та вiд 05.05.06 N 29/1-10.2/3192-ЕП щодо методичних рекомендацiй по вiдбору проб i зразкiв для лабораторних дослiджень".
2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами й доповненнями).
3. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
4. Митний кодекс України. Закон України вiд 11.07.02 N 92-IV (зi змiнами й доповненнями).
5. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760
6. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
7. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
8. ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
9. Наказ Державної митної служби України вiд 07.08.2007 N 667 (у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 18.04.2011 N 316) "Про затвердження Порядку роботи вiддiлу контролю митної вартостi та класифiкацiї товарiв регiональної митницi, митницi при вирiшеннi питань класифiкацiї товарiв, що перемiщуються через митний кордон України".
10. ГОСТ 18321-73 Статистический контроль качества. Методы случайного отбора выборок штучной продукции..
11. ГОСТ 15895-77. Качество продукции. Статистические методы управления. Термины и определения.
3. Термiни та визначення
Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть та перемiщуються на адресу одного одержувача за одним перевiзним документом (транспортною накладною, коносаментом тощо).[1]
Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).[1]
Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї. [1]
Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу.[1]
Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається з двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної.[1]
Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.[1]
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень.[1]
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць для перевiрки.[1]
Об'єм вибiрки - кiлькiсть одиниць товару, що вiдбирають з кожної партiї для перевiрки. [1]
Об'єднана проба - частина вибiрки, що утворюється змiшуванням точкових проб. [1]
4. Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами та доповненнями) та Порядком взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, затвердженим наказом Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19.
5. Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
5.1. Згiдно ст. 75 Митного кодексу України, взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
5.2. Наказом Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (зi змiнами), затверджено наступнi мiнiмальнi нормативи вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень:
- плити, листи, смуги, стрiчки, плiвки (товарнi групи 39, 40) - 0,5/0,5 м п.
- готовi вироби (товарнi групи 39, 40) - 1,0/1,0 шт.
У випадку коли товари розфасовано для роздрiбної торгiвлi, об'єм проб (робочої та контрольної) повинен складати не менш нiж 1 уп. для кожної проби.
Проби (зразки) вiдбираються у двох примiрниках (аналiтична та контрольна).
5.3. Процедура вiдбирання i готування проб полягає в отриманнi з партiї товару мiнiмальної кiлькостi, яка б за своїми властивостями найбiльше наближалася до властивостей всiєї партiї товару. З партiї товару вiдбирають з рiзних мiсць точковi проби, створюють з них об'єднану пробу, з якої в свою чергу видiляють середню пробу, яка використовується для проведення лабораторних дослiджень.
5.4. Проби (зразки) вiдбирають таким чином, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
5.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв уживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
5.6. Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв (проб) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватися або пошкодитись при вiдкриттi зразку (проби) для дослiдження й при зняттi митного забезпечення.
5.7. З метою проведення, у разi потреби, повторних (контрольних) дослiджень, вiдбiр проб i зразкiв товарiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - контрольний). На кожний примiрник вiдiбраної проби (зразку) товару накладається окреме митне забезпечення та прикрiплюється маркувальна етикетка, форма якої наведена у додатку 2 до наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19.
5.8. Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за формою, затвердженою наказом Держмитслужби вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв". Цей Акт складається у трьох примiрниках, якi пiдписуються посадовою особою митного органу, що взяла проби i зразки, власником товару або декларантом чи уповноваженою особою, спецiалiстом експертного пiдроздiлу Управлiння, якщо вiн бере участь у процедурi взяття проб i зразкiв. Один примiрник (оригiнал) Акту додається до взятих проб i зразкiв, другий передається власнику товару або декларанту чи уповноваженiй особi, третiй - залишається в справах митного органу.
5.9. Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки. [7, 8]
5.10. Опломбованi проби (зразки) товарiв доставляються до експертного пiдроздiлу Управлiння поштою або посадовою особою митного органу разом з запитом про проведення дослiдження, оригiналом акта про вiдбiр проб i зразкiв товарiв та копiями акта про проведення митного огляду товарiв (в разi його проведення), що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю, митної декларацiї, зовнiшньоекономiчного контракту (договору), iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо), сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони надавались), технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару, завiрених особистим митним забезпеченням посадової особи митного органу [2,3,9].
6. Вiдбiр проб та зразкiв плит, листiв, смужок, стрiчок, плiвок та iнших плоских форм з полiмерних матерiалiв
Для вiдбору проб та зразкiв плит, листiв, смужок, стрiчок, плiвок та iнших плоских форм з полiмерних матерiалiв застосовувати такi рiжучi iнструменти: гострий нiж, скальпель, ножицi. У деяких випадках застосовуються спецiальнi пластинчатi, дисковi електричнi i пневмоножi.
Враховуючи надзвичайно широкий асортимент плоских виробiв з полiмерних матерiалiв, при вiдборi проб (зразкiв) бажано застосовувати, у разi наявностi, нормативну документацiю (ГОСТ, ДСТУ, ТУ) з рекомендацiями, щодо вiдбору проб (зразкiв) конкретного найменування товару.
У разi вiдсутностi нормативної документацiї щодо вiдбору проб пропонуємо використовувати наступну спрощену методику [10,11]:
- визначають об'єм вибiрки, при визначеннi об'єму вибiрки пропонуємо користуватися даними наведеними у таблицi 1:
Таблиця 1
Об'єм партiї, пакувальних одиниць | Об'єм вибiрки, пакувальних одиниць |
До 25 | 3 |
26-50 | 4 |
51-90 | 5 |
91-150 | 7 |
151-280 | 10 |
281-500 | 15 |
501-1200 | 20 |
- вiдбирають точковi проби з визначеної кiлькостi пакувальних мiсць у партiї. Номера пакувальних мiст, з яких вiдбирають точковi проби, визначаються випадковим порядком. Проби вiдбирають на вiдстанi 0,5-1 м вiд краю виробу, за умови що на данiй вiдстанi вiдсутнi ознаки механiчних або iнших пошкоджень товару. У разi наявностi пошкодження вирiб бракують, та вiдбирають, у випадковому порядку, iнший. Мiнiмальна кiлькiсть кожної вiдiбраної проби повинна бути не менш нiж зазначено наказом ДМСУ вiд 23.12.02 N 719 (у редакцiї наказу ДМСУ вiд 14.09.07 N 760) [5]. Змiшуванням усiх точкових проб отримують об'єднану пробу;
- у випадку коли товар розфасовано для роздрiбної торгiвлi з визначеної кiлькостi пакувальних одиниць вiдбирають зразки для проведення дослiджень.
- з об'єднаної проби, шляхом випадкового скорочення видiляють середню пробу (аналiтичну та контрольну).
7. Заключнi положення
Звертаємо увагу на те, що цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб та зразкiв плит, листiв, смужок, стрiчок, плiвок та iнших плоских форм з полiмерних матерiалiв для їх iдентифiкацiї та визначення показникiв визначальних для їх класифiкацiї за УКТЗЕД (хiмiчний склад, геометричнi характеристики та iн.). Данi методичнi рекомендацiї покликанi допомогти у роботi пiдроздiлiв митних органiв, експертних пiдроздiлiв Управлiння та регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. Дотримання зiбраних у методичних рекомендацiях настанов, щодо порядку та методiв вiдбору проб i зразкiв товарiв дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї.
Автори: С.В. Остапенко, I.С. Сорокiна
Додаток 2 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
Щодо вiдбору проб спирту етилового, спиртовмiсних
рiдин та виноробної продукцiї, не розфасованих у
роздрiбну споживчу тару
1. Сфера застосування
Данi методичнi рекомендацiї застосовуються при взяттi проб спирту етилового, спиртовмiсних рiдин харчового та нехарчового призначення, виноробної продукцiї, що перемiщуються через митний кордон України в ємностях, не розфасованих у роздрiбну тару та визначають процедуру i методи вiдбору проб зазначених товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх подальшої класифiкацiї за УКТЗЕД.
2. Нормативнi посилання
1. Митний кодекс України. - Офiц. вид. / Мiнiстерство юстицiї України. - Ужгород: Iнформацiйно-видавниче агентство "IВА", 2002. - 164 с.
2. Збiрник методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв товарiв для лабораторного дослiдження та митної експертизи. Доповнення вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП до листа Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
3. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
4. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
5. ДСТУ 5043:2008 Спирт етиловий та спиртовмiснi рiдини. Методи вiдбирання проб.
6. ДСТУ 6040:2008 Продукцiя виноробна. Правила приймання та методи вiдбирання проб.
7. ДСТУ 2163-93 Виноробство. Термiни та визначення.
8. Большой энциклопедический политехнический словарь - А.Ю. Ишлинский (гл. ред.) и др. - 3-е изд. М.: БРЭ, 2000. - 656 с.
9. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования (ССБП. Пожежна безпека. Загальнi вимоги).
10. ГОСТ 12.1.010-76 ССБТ. Взрывобезопасность. Общие требования (ССБП. Вибухобезпека. Загальнi вимоги).
11. НПАОП 15.9-1.11-97 Правила безпеки для спиртового та лiкеро-горiлчаного виробництва /Держнаглядохоронпрацi України. Затверджено 22.04.1997 р. N 100.
12. ДСТУ ГОСТ 10117.1 - 2003 Пляшки склянi для харчових рiдин. Загальнi технiчнi умови.
13. ГОСТ 5541-2002 Средства укупорочные корковые. Технические условия (Засоби закупорювальнi корковi. Технiчнi умови).
14. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760).
15. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 29.04.05 за N 457/10737 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
3. Термiни та визначення
Товар - будь-яке рухоме майно (у тому числi валютнi цiнностi, культурнi цiнностi), електрична, теплова та iншi види енергiї, а також транспортнi засоби, за винятком транспортних засобiв, що використовуються виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України [1].
Партiя - кiлькiсть товару однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть та однiєю вантажно-митною декларацiєю [1, 2].
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають для перевiрки вiд загальної кiлькостi товарних одиниць [2].
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї [2].
Проба - частина товару, що вiдiбрана з партiї, тотожна за складом та iншими ознаками всiй партiї товару [2].
Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу [2].
Об'єднана (середня) проба - проба, що складається iз сукупностi точкових проб, ретельно перемiшаних, вiдiбраних у вiдповiдному порядку та об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi, для якої характернi середнi значення характеристик товару [2].
Аналiтична проба - частина об'єднаної (середньої) проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [2].
Контрольна проба - частина об'єднаної (середньої) проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для проведення у разi потреби повторного дослiдження (експертизи) [2].
Вiдбирання проб - це визначена процедура, за допомогою якої береться частина речовини, матерiалу або продукцiї з метою провадження випробування або калiбрування[3, 4].
Спирт етиловий - спирт етиловий сирець, спирт етиловий ректифiкований технiчний, спирт етиловий денатурований (спирт технiчний), спирт етиловий технiчний, спирт етиловий ректифiкований, виготовленi з крохмале- i цукровмiсної сировини або з нехарчових видiв сировини за спецiальними технологiями [5].
Спиртовмiснi рiдини (спирторiдини) - спиртовмiснi нехарчовi та спиртовмiснi харчовi рiдини [5].
Спиртовмiснi нехарчовi рiдини - нехарчовi рiдини (зокрема будь-якi розчини, емульсiї, суспензiї та iншi види нехарчової продукцiї), виробленi з використанням спирту етилового або продуктiв ректифiкацiї чи напiвпродуктiв брагоректифiкацiї iз вмiстом спирту етилового бiльшим нiж 1,5% вiд об'єму готової продукцiї [5].
Спиртовмiснi харчовi рiдини - харчовi рiдини (зокрема будь-якi розчини, емульсiї, суспензiї та iншi види харчової продукцiї, за винятком алкогольних напоїв), виробленi з використанням спирту етилового ректифiкованого, iз вмiстом спирту етилового бiльшим нiж 1,5% вiд об'єму готової продукцiї [5].
Пробовiдбiрник - переносний або стацiонарний пристрiй для вiдбирання проб iз вмiстищ або трубопроводiв [5].
Пробозбiрник - посудина для складання об'єднаної проби зливанням точкових проб у визначених кiлькостях [5].
Пробоприймальник - посудина для приймання точкової проби з пробовiдбiрника (переносного або стацiонарного) [5].
Продукцiя виноробна - вина i виноматерiали винограднi та плодово-ягiднi, вермути, коньяки, брендi, виноматерiали коньячнi, коньячнi i плодовi спирти, напої слабоалкогольнi, напої мiцнi iз виноградних i плодових спиртiв, напої на основi вина, сидри, соки плодово-ягiднi збродженi, зброджено-спиртованi та спиртованi [6].
Лiвер - скляний прилад для вiдбору проб виноматерiалу, вина чи брендi з посудин [7].
Сифон - зiгнута трубка з колiнами рiзної довжини, по якiй переливається рiдина з ємностi бiльш високого рiвня в ємнiсть низького рiвня, причому верхня частина трубки розташована вище рiвня рiдини в верхнiй ємностi. Щоб сифон почав працювати, його необхiдно заповнити рiдиною [8].
4. Загальнi положення
З метою здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв митним органом можуть братися проби спирту етилового та спиртовмiсних рiдин (харчового та нехарчового призначення), виноробної продукцiї для дослiдження (аналiзу, експертизи). Процедура взяття (надання) проб товарiв для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Проби повиннi максимально представляти товар у партiї, з якої їх вiдбирають.
Особливо важливо переконатися, щоб всi прилади та iнструменти для вiдбирання проб були сухими i чистими.
Проби необхiдно вiдбирати таким чином, щоб матерiали, з яких беруться проби, пробовiдбiрники, лiвери, сифони та пляшки, у якi помiщають проби, були надiйно захищенi вiд випадкових забруднень (дощ, пилюка тощо).
5. Забезпечення безпеки працi
Вiдбiр проб здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки, передбачених при роботi з спиртом етиловим та спиртовмiсними рiдинами [9, 10, 11].
6. Апаратура
Для вiдбирання проби спирторiдини застосовують засоби та пристрої, якi виготовляють iз матерiалiв, дозволених центральним органом виконавчої влади у сферi охорони здоров'я України для контакту зi спирторiдинами.
Засоби та пристрої мають забезпечувати збереженiсть якостi i спирторiдини, i вiдiбраної проби.
6.1 Пробовiдбiрники для вiдбирання проб з резервуарiв, цистерн та контейнерiв
Для вiдбирання проби спирторiдини з резервуара, цистерни чи контейнера застосовують переносний пробовiдбiрник згiдно з чинними нормативними документами та наданим рисунком, що забезпечує вiдбирання проби спирторiдини з заданого рiвня (рис.1).
Переносний пробовiдбiрник повинен мати накривку з клапаном (корком), що забезпечує його герметичнiсть i легко вiдкривається на заданому рiвнi.
Маса переносного пробовiдбiрника повинна бути достатньою для повного його занурювання у спирторiдину.
6.2 Пробовiдбiрники для вiдбирання проб з транспортної тари об'ємом до 300дм3
Для вiдбирання проби з транспортної тари об'ємом до 300дм3 застосовують пробовiдбiрний шланг внутрiшнiм дiаметром вiд 4 мм до 10 мм, або пробовiдбiрну трубку внутрiшнiм дiаметром вiд 4 мм до 10 мм.
6.3 Пробоприймальники та пробозбiрники мають умiщувати необхiдний об'єм проби.
6.4 Цилiндри мiрнi - для вiдмiрювання необхiдного об'єму.
6.5 Склянi пляшки - для зберiгання проб використовують склянi пляшки [12].
6.6 Корки та кришки, якi використовуються для закривання проб, повиннi забезпечувати герметичнiсть [13].
7. Правила готування до вiдбирання проби спирторiдини
Перед кожним вiдбиранням проби засоби та пристрої оглядають, чи немає трiщин, дефектiв, на поверхнi накривок, клапанiв (коркiв), прокладок, кранiв, вентилiв, трубок, якi можуть порушувати герметичнiсть.
Засоби та пристрої для вiдбирання спирторiдини повиннi бути чистими та сухими, їх миють водопроводною водою, ополiскують дистильованою водою, висушують, зберiгають у мiсцi, захищеному вiд пилу та iнших забрудникiв.
Переносний пробовiдбiрник переносять у чохлi, футлярi чи iншому пакуваннi, здатному захищати вiд забруднення.
8. Методики вiдбирання проб спирторiдини
8.1. Методика вiдбирання проб спирторiдини iз резервуара, цистерни та контейнера
Перед вiдбиранням точкових проб спирторiдинi дають вiдстоятися не менше двох годин, проби вiдбирають за температури довкiлля.
Точковi проби iз резервуара, цистерни та контейнера вiдбирають переносним пробовiдбiрником. Об'єм об'єднаної проби встановлює чинний нормативний документ на конкретну спирторiдину.
8.1.1. Вiдбирання проб спирторiдини iз резервуарiв
Точковi проби iз вертикального цилiндричного або прямокутного резервуара вiдбирають з трьох рiвнiв:
верхнього - на 250мм нижче рiвня поверхнi спирторiдини в резервуарi;
середнього - iз середини висоти стовпа спирторiдини;
нижнього - на 250 мм вище днища резервуара.
Об'єднану (середню) пробу формують змiшуванням точкових проб верхнього, середнього та нижнього рiвнiв у спiввiдношеннi 1:3:1.
У разi, коли рiвень поверхнi спирторiдини у резервуарi не вищий нiж 2000мм (чи залишок пiсля випорожнення), точковi проби вiдбирають iз верхнього та нижнього рiвнiв.
Об'єднану (середню) пробу формують змiшуванням точкових проб у кiлькостях, однакових за об'ємом.
У разi, коли рiвень поверхнi спирторiдини у резервуарi нижчий нiж 1000мм (чи залишок пiсля випорожнення), пробу вiдбирають з нижнього рiвня.
Точковi проби iз горизонтального цилiндричного резервуара дiаметром меншим нiж 2500 мм та з резервуара дiаметром бiльшим нiж 2500мм, але не заповненого до рiвня, що рiвний половинi дiаметра або нижчий, вiдбирають переносним пробовiдбiрником iз середнього та нижнього рiвнiв.
Об'єднану (середню) пробу формують змiшуванням точкових проб у спiввiдношеннi 3:1.
У разi, коли рiвень поверхнi спирторiдини у резервуарi нижчий нiж 500мм (чи залишок пiсля випорожнення), пробу вiдбирають з нижнього рiвня.
8.1.2. Вiдбирання проб спирторiдини iз цистерн та контейнерiв
Пробу iз автомобiльної чи залiзничної цистерни (контейнера) вiдбирають iз трьох рiвнiв:
верхнього - на 200 мм нижче рiвня поверхнi спирторiдини;
середнього - iз середини висоти стовпа спирторiдини;
нижнього - на 200мм вище нижньої внутрiшньої твiрної частини.
Об'єднану (середню) пробу формують змiшуванням точкових проб верхнього, середнього та нижнього рiвнiв у спiввiдношеннi 1:6:1.
8.1.3. Порядок вiдбирання проб спирторiдини переносним пробовiдбiрником
Точкову пробу iз резервуара та цистерн (контейнерiв) вiдбирають так:
- розраховують рiвнi вiдбирання точкових проб згiдно з 8.1.1.чи 8.2.1, на пiдставi вiдомостей про рiвень спирторiдини;
- точковi проби вiдбирають з розрахованих рiвнiв послiдовно зверху до низу;
- опускають закритий пробовiдбiрник до потрiбного рiвня так, щоб отвiр, через який вiн наповнюється, був на цьому рiвнi;
- утримують на потрiбному рiвнi не менше однiєї хвилини до початку заповнювання;
- вiдкривають накривку чи корок, пiднiмають пробовiдбiрник;
- зливають точкову пробу у пробоприймальник.
По закiнченнi вiдбирання точкових проб кожну з них ретельно перемiшують, цилiндром вiдмiряють об'єм, потрiбний для складання об'єднаної проби i зливають у пробозбiрник.
Залишки точкових проб пiсля формування об'єднаної проби зливають у вмiстище, з якого вiдбирали пробу.
8.2. Методика вiдбирання проб спирторiдини iз бочок, бiдонiв, канiстр та iншої транспортної тари об'ємом меншим нiж 300 дм3
Точковi проби вiдбирають у мiсцi, захищеному вiд пилу та атмосферних опадiв.
Вiд одиницi транспортної тари вiдбирають одну точкову пробу. Об'єднану (середню) пробу складають змiшуванням точкових проб, вiдiбраних згiдно з таблицею 1.
Таблиця 1
Залежнiсть кiлькостi точкових проб вiд тарних мiсць у партiї спирторiдини
Кiлькiсть одиниць транспортної тари у партiї (n) | Кiлькiсть точкових проб (m) |
Вiд 1 до 3 включ. | 3 |
Вiд 4 до 64 включ. | 4 |
Вiд 65 до 125 включ. | 5 |
Вiд 126 до 210 включ. | 6 |
Вiд 211 до 343 включ. | 7 |
Вiд 344 до 512 включ. | 8 |
Вiд 513 до 729 включ. | 9 |
Вiд 730 до 1000 включ. | 10 |
Понад 1000 | m = O3n |
Примiтка: m округляють до цiлого числа
8.2.1. Порядок вiдбирання проб спирторiдини iз бочок, бiдонiв, канiстр та iншої транспортної тари об'ємом меншим нiж 300дм3
Спирторiдину перед вiдбиранням точкової проби перемiшують протягом 5 хв. Перед вiдкриванням тари очищають забруднену поверхню навколо коркiв i накривок.
Пробовiдбiрну трубку чи шланг опускають до дна тари, наповнюють, верхнiй отвiр, закривають пальцем i виймають. Точкову пробу iз трубки (шланга) зливають у пробоприймальник, забираючи палець з верхнього отвору.
По закiнченнi вiдбирання точкових проб кожну з них ретельно перемiшують, мiрним цилiндром вiдмiряють об'єм, потрiбний для складання об'єднаної проби i зливають у пробозбiрник.
Залишки точкових проб пiсля формування об'єднаної (середньої) проби зливають у тару, iз якої вiдбирали останню точкову пробу.
9. Вiдбирання проб виноробної продукцiї
Для вiдбирання проб застосовують:
- пробовiдбiрник - посудина для складання об'єднаної проби зливанням точкових проб у визначених кiлькостях [5];
- лiвер - скляний прилад для вiдбору проб виноматерiалу, вина чи брендi з посудин [7];
- сифон - зiгнута трубка з колiнами рiзної довжини, по якiй переливається рiдина з ємностi бiльш високого рiвня в ємнiсть низького рiвня, причому верхня частина трубки розташована вище рiвня рiдини в верхнiй ємностi. Щоб сифон почав працювати, його необхiдно заповнити рiдиною [8];
- склянi пляшки - згiдно ДСТУ ГОСТ 10117.1 - 2003 Пляшки склянi для харчових рiдин. Загальнi технiчнi умови.
Пробовiдбiрник, лiвер, сифон перед вiдбиранням проб ополiскують продукцiєю, яка пiдлягає перевiрянню. Пляшки ополiскують перед наливанням об'єднаної проби.
9.1. Вiдбiр проб з автоцистерн, цистерн, бочок
Вiд продукцiї, що мiститься у залiзничних або автоцистернах, вiдбирають точковi проби однакового об'єму вiдсiкiв з верхнього, середнього та нижнього шарiв.
Вiд продукцiї, що мiститься у цистернах з вiдсiками, точковi проби вiдбирають пробовiдбiрниками пропорцiйно об'єму вiдсiкiв з верхнього, середнього та нижнього шарiв.
Вiд продукцiї, що мiститься у бочках, точковi проби вiдбирають вiд кожної бочки вiд 0,5 см3 до 1,0 см3 на кожен дециметр кубiчний об'єму з верхнього, нижнього i середнього шарiв бочки. Вiдбирають проби за допомогою лiвера або сифона.
Проби коньячного спирту, коньяку, мiцних напоїв вiдбирають не ранiше нiж через четверо дiб пiсля їх заливання в бочки.
9.2. Правила складання середньої проби
Точковi проби об'єднують, ретельно перемiшують i складають об'єднану (середню) пробу. Об'єм середньої проби має бути не менш нiж 4 дм3. Отриману середню пробу розливають у склянi пляшки мiсткiстю вiд 0,5 дм3 до 1,0 дм3 кожна.
Пляшки з середнiми пробами закорковують корками або полiетиленовими пробками - згiдно з чинними документами, шийки пляшок осмолюють, ставлять печатку або пломбують.
Закоркування має забезпечити зберiгання проби.
10. Пiдготовка проб та зразкiв для направлення на дослiдження
Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 30.01.03 за N 79/7400 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)", мiнiмальна кiлькiсть однiєї проби алкогольного напою, потрiбної для проведення дослiдження, складає 2,0л.
З метою проведення у разi потреби повторних (контрольних) дослiджень, вiдбiр проб здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий -контрольний).На кожний примiрник вiдiбраної проби товару накладається окреме митне забезпечення та прикрiплюється маркувальна етикетка, форма якої наведена у додатку 2 Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, затвердженого наказом Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.02.09 за N 112/16128 за умови обов'язкового вказання номеру вагона, залiзничної цистерни, автоцистерни або резервуара та кiлькостi i мiсткостi пляшок з вiдiбраною середньою пробою.
Пiсля процедури вiдбору проб уживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
Маркувальнi етикетки прикрiплюють до проб таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi проби для дослiдження й при зняттi митного забезпечення.
Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за встановленою формою. Цей Акт складається у трьох примiрниках, якi пiдписуються посадовою особою митного органу, що взяла проби i зразки, власником товару або декларантом чи уповноваженою особою, спецiалiстом експертного пiдроздiлу Управлiння, якщо вiн бере участь у процедурi взяття проб i зразкiв, i залученими до процедури понятими. Один примiрник Акту додається до взятих проб i зразкiв, другий - передається власнику товару або декларанту чи уповноваженiй особi, третiй - залишається в справах митного органу. [15]
Опломбованi та маркованi проби товарiв доставляються до експертного пiдроздiлу Управлiння поштою або посадовою особою митного органу разом з запитом про проведення дослiдження, оригiналом акта про вiдбiр проб i зразкiв товарiв та копiями акта про проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю, митної декларацiї, зовнiшньоекономiчного контракту (договору), iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо), сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони надавались), технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару, завiреними особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу.
Висновок
У запропонованiй методицi наведено пiдходи щодо вiдбору проб спирту етилового, спиртовмiсних рiдин та виноробної продукцiї, не розфасованих у роздрiбну тару, з ємностей, з метою забезпечення збереження i вiдображення вiдiбраною пробою (що може виступати в подальшому доказом у судових справах) якiсних та кiлькiсних характеристик всiєї партiї товару, що здiйснюється з використанням загальноприйнятих в аналiтичнiй практицi пiдходiв, а також для здiйснення правильного i достовiрного аналiзу.
Автори: Барнашева О.П., Косiцина Н.М.