КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 3 грудня 2008 р. | N 1057 |
---|
Про затвердження Технiчного регламенту
обмеження використання деяких небезпечних
речовин в електричному та електронному
обладнаннi
Вiдповiдно до статтi 14 Закону України "Про стандарти, технiчнi регламенти та процедури оцiнки вiдповiдностi" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити Технiчний регламент обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнаннi i план заходiв з його застосування на 2009 - 2011 роки, що додаються.
2. Визначити Мiнiстерство промислової полiтики вiдповiдальним за застосування затвердженого цiєю постановою Технiчного регламенту.
Прем'єр-мiнiстр України | Ю. ТИМОШЕНКО |
Iнд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 грудня 2008 р. N 1057 |
ТЕХНIЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ
обмеження використання деяких небезпечних
речовин в електричному та електронному
обладнаннi
Загальнi положення
1. Цей Технiчний регламент, розроблений з урахуванням Директиви Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу 2002/95/ЄС вiд 27 сiчня 2003 р., визначає вимоги щодо застосування певних небезпечних речовин в електричному та електронному обладнаннi.
2. Дiя цього Технiчного регламенту поширюється на електричне та електронне обладнання, що належить до перелiку, наведеного в додатку 1, i не поширюється на електричне та електронне обладнання, введене в обiг до набрання чинностi цим Технiчним регламентом, та запаснi частини до нього.
3. У цьому Технiчному регламентi пiд термiном "електричне та електронне обладнання" розумiється обладнання, яке виробляє, перетворює, використовує, розподiляє чи вимiрює електричний струм або електромагнiтнi поля та розраховане на експлуатацiю за напруги, що не перевищує 1000 В для змiнного та 1500 В для постiйного струму.
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законах України "Про стандарти, технiчнi регламенти та процедури оцiнки вiдповiдностi", "Про стандартизацiю" i "Про пiдтвердження вiдповiдностi".
Основнi умови обмеження використання небезпечних речовин
4. Виробники нового електричного та електронного обладнання, що постачається на ринок, забезпечують вiдсутнiсть у ньому вмiсту свинцю, ртутi, кадмiю, шестивалентного хрому, полiбромбiфенiлу або полiбромдифенiлових ефiрiв, крiм випадкiв застосування таких речовин згiдно з додатком 2.
Не допускається застосування кадмiю та його з'єднань як барвника для виготовлення такої кiнцевої продукцiї, як полiвiнiлхлорид; полiуретан; полiетилен низької щiльностi, за винятком такого, що застосовується для продукцiї, яка виготовляється з використанням концентрованого барвника; ацетат целюлози; ацетат целюлозний бутират; епоксиднi смоли. Вмiст кадмiю у зазначених матерiалах не повинен перевищувати 0,01 вiдсотка ваги.
5. Для пiдтвердження вiдповiдностi електричного та електронного обладнання, що належить до перелiку, наведеного в додатку 1, вимогам цього Технiчного регламенту, виробник такого обладнання подає супровiдну документацiю, де у разi застосування небезпечних речовин вiдповiдно до додатка 2 зазначається їх вiдсотковий склад.
Постачання нового електричного або електронного обладнання здiйснюється за наявностi у постачальника поданої виробником такого обладнання супровiдної документацiї, що пiдготовлена згiдно з вимогами Закону України "Про пiдтвердження вiдповiдностi" та цього Технiчного регламенту.
6. Контроль за застосуванням небезпечних речовин здiйснюють згiдно iз законодавством органи виконавчої влади.
7. Внесення змiн до додатка 2 здiйснюється з урахуванням досягнень науково-технiчного прогресу шляхом:
1) установлення в разi потреби максимально допустимої концентрацiї зазначених у пунктi 5 цього Технiчного регламенту небезпечних речовин, якi можуть мiститися в матерiалах i компонентах, що використовуються для виготовлення електричного та електронного обладнання;
2) його доповнення матерiалами i компонентами, що мiстять зазначенi у пунктi 5 цього Технiчного регламенту небезпечнi речовини, якщо внаслiдок конструктивних змiн обладнання їх вилучення чи замiна на матерiали i компоненти, якi не мiстять таких речовин, технiчно неможливi або якщо внаслiдок замiни не зменшується негативний вплив на навколишнє середовище, здоров'я та (або) безпеку споживача;
3) виключення з нього матерiалiв та компонентiв, що мiстять небезпечнi речовини, зазначенi у пунктi 5 цього Технiчного регламенту, якщо внаслiдок конструктивних змiн обладнання їх вилучення чи замiна на матерiали та компоненти, якi не мiстять таких речовин, технiчно можливi та якщо внаслiдок замiни зменшується негативний вплив на навколишнє середовище, здоров'я та (або) безпеку споживача. Виключення проводиться за результатами аналiзу застосування небезпечних речовин кожнi чотири роки або через чотири роки пiсля внесення змiн до додатка 2 згiдно з пiдпунктом 2 цього пункту;
4) розширення перелiку електричного та електронного обладнання, на яке поширюється дiя цього Технiчного регламенту.
Додаток 1 до Технiчного регламенту |
ПЕРЕЛIК
електричного та електронного обладнання, на яке
поширюється дiя Технiчного регламенту обмеження
використання деяких небезпечних речовин в
електричному та електронному обладнаннi
1. Велика побутова технiка:
великi холодильнi прилади, холодильники, морозильники, iншi великi прилади, якi застосовуються для охолодження, консервування та збереження їжi;
пральнi машини, сушарки одягу, посудомийнi машини, обладнання для готування їжi, електропечi, електроплити, мiкрохвильовi печi, iнше велике обладнання, що застосовується для готування та обробки їжi;
електронагрiвальнi прилади, електричнi радiатори, iнше велике обладнання для обiгрiвання кiмнат, лiжок та деталi для його встановлення;
електричнi вентилятори, кондицiонери, iнше обладнання для обдування, витяжної вентиляцiї та кондицiювання.
2. Дрiбна побутова технiка:
пилососи, прилади для чищення килимiв, iншi прилади для чищення;
тостери, жаровнi, млинки, кавоварки i прилади для вiдкриття або закупорювання банок або упаковок, електроножi;
прилади для стрижки та сушiння волосся, чищення зубiв, голiння, масажу та iншi прилади для догляду за тiлом;
годинники i прилади вимiрювання, iндикацiї або реєстрацiї часу, ваги.
3. Телекомунiкацiйна апаратура та апаратура для оброблення iнформацiї, зокрема:
1) апаратура, призначена для:
централiзованого оброблення даних - центральнi процесори, мiнi-комп'ютери, принтери;
персонального застосування - персональнi комп'ютери (центральний процесор, миша, екран i клавiатура), ноутбуки, комп'ютери-блокноти, копiювальнi прилади, електричнi та електроннi друкувальнi машини, кишеньковi i настiльнi калькулятори, iнше обладнання для збирання, збереження, оброблення, одержання видимого зображення або передавання iнформацiї;
2) абонентська апаратура - телефакси, телекси, телефони, зокрема телефони-автомати, бездротовi та стiльниковi, комутаторнi системи та iнше обладнання для передавання звуку, зображення або iншої iнформацiї засобами телекомунiкацiї.
4. Споживча апаратура:
радiоприймачi, телевiзiйнi приймачi, вiдеокамери, вiдеомагнiтофони, магнiтофони, аудiопiдсилювачi, музичнi iнструменти, iнше обладнання для запису або вiдтворення звуку чи зображення, зокрема сигнали, або технiка для передачi звуку або зображення iншими, нiж телекомунiкацiйними, засобами.
5. Освiтлювальна апаратура - електричнi освiтлювальнi лампочки, свiтильники для люмiнесцентних ламп (за винятком побутових), прямi i малогабаритнi люмiнесцентнi лампи, розряднi лампи високої iнтенсивностi, зокрема натрiєвi лампи високого або низького тиску та металогалогеновi лампи, iнше освiтлювальне обладнання.
6. Електричнi та електроннi iнструменти:
дрилi, пили, швейнi машини, апаратура для обточування, дроблення, шлiфування, полiрування, розпилювання, рiзання, стругання, свердлiння, пробивання отворiв, штампування, згинання, вигинання та подiбних операцiй, що використовуються у процесi обробки деревини, металу та iнших матерiалiв;
iнструменти для заклепування, забивання цвяхiв чи згвинчування або вилучення клепок, цвяхiв, гвинтiв та подiбних операцiй;
iнструменти для зварювання i паяння;
апаратура для розпилення, розсiювання, дисперсiї або iнших операцiй з рiдкими або газоподiбними речовинами;
газонокосарки та iншi пристрої для роботи в саду.
7. Iграшки, обладнання для вiдпочинку i спорту:
iгровi набори з електричними або електронними компонентами, ручнi вiдеоiгри;
iгровi процесори;
спортивне обладнання з електричними або електронними компонентами;
гральнi автомати.
8. Автоматичнi пристрої розподiлу та дозування продукцiї:
1) автомати видачi гарячих напоїв, пiдiгрiтих або охолоджених пляшок чи банок, твердих продуктiв, грошей;
2) автомати видачi iнших видiв продукцiї.
Додаток 2 до Технiчного регламенту |
ДОПУСТИМЕ ЗАСТОСУВАННЯ
небезпечних речовин в електричному та
електронному обладнаннi
1. Ртуть у компактних люмiнесцентних лампах - не бiльш як 5 мiлiграмiв на одну лампу.
2. Ртуть у прямих люмiнесцентних лампах загального призначення на одну лампу:
галофосфатних - не бiльш як 10 мiлiграмiв;
трифосфатних iз звичайним строком служби - не бiльш як 5 мiлiграмiв;
трифосфатних з продовженим строком служби - не бiльш як 8 мiлiграмiв.
3. Ртуть у прямих люмiнесцентних лампах спецiального призначення.
4. Ртуть в iнших лампах, якi не згаданi у пунктах 1, 2 та 3 цього додатку.
5. Свинець, що мiститься у склi електронно-променевих трубок, електронних компонентiв та люмiнесцентних ламп.
6. Свинець як легуюча складова сталi до 0,35 вiдсотка, алюмiнiю - до 0,4 та мiдного сплаву - до 4 вiдсоткiв ваги.
7. Свинець як складова високотемпературних прилютiв - вiд 85 вiдсоткiв ваги.
8. Свинець як складова прилютiв, що використовуються для виготовлення серверiв, акумуляторiв та комплектних акумуляцiйних систем, обладнання iнфраструктурної мережi переключення, сигналiзацiї та передавання, а також мережевого керування у системах телекомунiкацiї.
9. Свинець, що мiститься в електронних керамiчних частинах (наприклад, п'єзоелектричних приладiв).
10. Свинець, що мiститься у свинцево-бронзових корпусах i вкладишах пiдшипникiв.
11. Свинець, що мiститься в еластичних штирових виводах з'єднувальних систем.
12. Свинець як матерiал для покривання теплопровiдних стопорних кiлець електричних та електронних модулiв.
13. Свинець i кадмiй, що мiститься в оптичному та фiльтрувальному склi.
14. Свинець, що мiститься у прилютах, якi складаються бiльш як з двох елементiв, для з'єднання виводiв i вузлiв мiкропроцесорiв вiд 80 до 85 вiдсоткiв ваги.
15. Свинець, що мiститься у прилютах, якi використовуються для утворення електропровiдних з'єднань мiж напiвпровiдниковим кристалом та пiдшарком iнтегральних кiл з кульковими виводами.
16. Свинець, що мiститься у лiнiйних лампах розжарювання iз силiкатним покриттям.
17 Галоїд свинцю як реагент випромiнювання у розрядних лампах високої iнтенсивностi, що використовуються у полiграфiчному виробництвi.
18. Свинець як активатор флуоресцентного порошку (не бiльш як 1 вiдсоток ваги), що застосовується у розрядних лампах, якi використовуються як лампи сонячної засмаги, з люмiнофором [BaSi2O5] Pb, а також як спецiальнi лампи для полiграфiї, для виготовлення пасток для комах, у фотохiмiчних та лiкувальних процесах, з люмiнофорами [Sr2MgSi2O7] Pb та [Ba2MgSi2O7] Pb.
19. Свинець у складi спецiальних сумiшей PbBiSn Hg i PbInSn Hg як основна амальгама та у складi PbSn Hg як допомiжна амальгама у компактних енергозберiгаючих лампах.
20. Окис свинцю, який мiститься у склi, що застосовується як з'єднувальна прокладка передньої та задньої поверхнi плоских флуоресцентних ламп для рiдкокристалiчних дисплеїв.
21. Шестивалентний хром як протикорозiйний засiб для систем охолодження з вуглецевої сталi, що використовується в абсорбцiйних холодильниках.
22. Кадмiй та його з'єднання в електричних контактах та як кадмiєве покриття.
23. Декабромдифенiловий ефiр у полiмерних матерiалах.
24. Свинець та кадмiй, якi мiстяться у друкувальнiй фарбi, що застосовується в емалях, створених на основi боросилiкатного скла.
25. Свинець як домiшка у рiдкоземельному гранатi залiза, який використовується в обертачi Фарадея волоконно-оптичних систем зв'язку.
26. Свинець у складi покриття компонентiв малого кроку, крiм з'єднувачiв з кроком 0,65 мiлiметра або менше, що застосовуються з феронiкелевими та мiдними вивiдними рамками.
27. Свинець у прилютах для машинного паяння крiзь отвiр дископодiбної та планарної матрицi багатошарових керамiчних конденсаторiв.
28. Окис свинцю, що застосовується у структурних елементах плазмових панелей дисплеїв та електропровiдної поверхнi дисплеїв електронного випромiнювання, зокрема на переднiй та заднiй поверхнi склодiелектрика, електрода шини, чорної дорiжки, адресного електрода, екранних буртикiв, склоприлютiв ущiльнення та кiльцевого склеювання, а також у друкувальних пастах.
29. Окис свинцю, що застосовується у склi, з якого виготовляються колби ламп темно-синього кольору.
30. Свинцевi сплави як прилюти для перетворювачiв, що застосовуються у потужних гучномовцях (призначених для кiлькагодинної роботи з рiвнем акустичної потужностi 125 дБ звукового тиску та бiльше).
31. Окис свинцю в обсязi бiльш як 30 вiдсоткiв у кришталi вищої якостi (перша категорiя), бiльш як 24 вiдсотки у свинцевому кришталi (друга категорiя) та бiльш як 10 вiдсоткiв у кришталевому склi (третя i четверта категорiї).
32. Максимальна концентрацiя свинцю, ртутi, шестивалентного хрому, полiбромбiфенiлу та полiбромдифенiлових ефiрiв у не обумовлених в цьому додатку випадках не повинна перевищувати 0,1 вiдсотка, а кадмiю - 0,01 вiдсотка ваги речовини.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 грудня 2008 р. N 1057 |
ПЛАН
заходiв iз застосування Технiчного регламенту
обмеження використання деяких небезпечних
речовин в електричному та електронному
обладнаннi на 2009 - 2011 роки
Найменування заходу | Вiдповiдальнi за виконання | Строк виконання |
1. Розроблення органiзацiйно-методичних документiв, необхiдних для забезпечення виконання вимог Технiчного регламенту | Мiнпромполiтики Держспоживстандарт | 2009 |
2. Утворення консультацiйно-методичного центру iз застосування Технiчного регламенту | Мiнпромполiтики | - " - |
3. Визначення перелiку стандартiв, що пiдлягають корегуванню у зв'язку iз застосуванням Технiчного регламенту | Мiнпромполiтики Держспоживстандарт | - " - |
4. Оприлюднення в засобах масової iнформацiї вимог Технiчного регламенту, проведення вiдповiдних семiнарiв i конференцiй | - " - | - " - |
5. Проведення корегування стандартiв, необхiдних для забезпечення застосування Технiчного регламенту | - " - | 2009 - 2010 |
6. Пiдготовка вiтчизняних пiдприємств до виготовлення електричного та електронного обладнання згiдно з вимогами Технiчного регламенту | Мiнпромполiтики | - " - |
7. Здiйснення контролю за дотриманням вимог Технiчного регламенту виробниками електричного та електронного обладнання | Мiнпромполiтики Держспоживстандарт | постiйно починаючи з 2011 року |