ВОСЬМИЙ ДОДАТКОВИЙ ПРОТОКОЛ
до Статуту Всесвiтнього поштового союзу
Офiцiйний переклад.
Повноважнi представники Урядiв країн - членiв Всесвiтнього поштового союзу, якi зiбралися на Конгрес у м. Женева, з урахуванням пункту 2 статтi 30 Статуту Всесвiтнього поштового союзу, укладеного в м. Вiдень 10 липня 1964 р., прийняли, за умови ратифiкацiї, такi змiни до цього Статуту.
Стаття I
(Змiнена стаття 1-bis)
Визначення
1. Для цiлей актiв Всесвiтнього поштового союзу викладенi нижче термiни мають такi значення:
1.1. "Поштова служба" - усi поштовi послуги, обсяг яких визначається органами Союзу. Основними зобов'язаннями, якi стосуються поштових послуг, є досягнення певних соцiальних та економiчних цiлей країн-членiв шляхом забезпечення збирання, сортування, пересилання та доставки поштових вiдправлень.
1.2. "Країна-член" - країна, яка виконує умови статтi 2 Статуту.
1.3. "Єдина поштова територiя" (одна й та сама поштова територiя) - зобов'язання, покладене на договiрнi сторони актiв Всесвiтнього поштового союзу, забезпечувати взаємний обмiн вiдправленнями письмової кореспонденцiї, у тому числi свободу транзиту, а також обробляти поштовi вiдправлення, що надсилаються транзитом з iнших країн, без дискримiнацiї, так само, як i власнi поштовi вiдправлення.
1.4. "Свобода транзиту" - зобов'язання промiжної країни-члена забезпечувати перевезення поштових вiдправлень, що надсилаються їй транзитом для iншої країни-члена, й обробляти такi вiдправлення так само, як i внутрiшнi вiдправлення.
1.5. "Вiдправлення письмової кореспонденцiї" - вiдправлення, якi описано в Конвенцiї.
1.6. "Мiжнародна поштова служба" - поштовi операцiї чи послуги, що регулюються актами; сукупнiсть таких операцiй чи послуг.
1.7. "Призначений оператор" - будь-який урядовий чи неурядовий суб'єкт, офiцiйно призначений країною-членом для здiйснення поштових послуг i виконання пов'язаних iз цим обов'язкiв, що випливають з актiв Союзу, на її територiї.
1.8. "Застереження" - це положення про звiльнення вiд вiдповiдальностi, яким країна-член заявляє про виключення або змiну юридичних наслiдкiв положення акта, iншого, нiж Статут i Загальний регламент, пiд час його застосування до цiєї країни-члена. Будь-яке застереження є сумiсним iз цiлями Союзу, якi визначено в преамбулi й статтi 1 Статуту. Воно повинно бути належним чином обґрунтоване й пiдтримане бiльшiстю, необхiдною для затвердження вiдповiдного акта, i включене до його Заключного протоколу.
Стаття II
(Змiнена стаття 4)
Виключнi вiдносини
Країни-члени, призначенi оператори яких обслуговують територiї, не включенi до Союзу, зобов'язанi бути посередниками для iнших країн-членiв. До таких виключних вiдносин застосовуються положення Статуту та його Регламентiв.
Стаття III
(Змiнена стаття 8)
Регiональнi союзи. Спецiальнi угоди
1. Країни-члени чи їхнi призначенi оператори, якщо законодавство цих країн-членiв це дозволяє, можуть засновувати Регiональнi союзи та укладати спецiальнi угоди, якi стосуються мiжнародної поштової служби, за умови, що вони нiколи не вноситимуть положень, якi є менш сприятливими для населення, нiж тi, що передбаченi актами, сторонами яких є вiдповiднi країни-члени.
2. Регiональнi союзи можуть направляти спостерiгачiв на Конгреси, конференцiї та засiдання Союзу, до Адмiнiстративної ради, а також до Ради поштової експлуатацiї.
3. Союз може направляти спостерiгачiв на Конгреси, конференцiї та засiдання Регiональних союзiв.
Стаття IV
(Змiнена стаття 11)
Приєднання чи прийняття до Союзу. Процедура
1. Будь-який член Органiзацiї Об'єднаних Нацiй може приєднатися до Союзу.
2. Будь-яка суверенна країна, яка не є членом Органiзацiї Об'єднаних Нацiй, може звернутися з проханням прийняти її як країну - члена Союзу.
3. Приєднання чи прохання про прийняття до Союзу повинно спричинювати надання офiцiйної заяви про приєднання до Статуту й до обов'язкових актiв Союзу. Вона надсилається Урядом вiдповiдної країни Генеральному директору Мiжнародного бюро, який, залежно вiд обставин, повiдомляє про приєднання чи консультується з країнами-членами стосовно прохання про прийняття.
4. Країна, яка не є членом Органiзацiї Об'єднаних Нацiй, уважається визнаною як країна-член, якщо її прохання пiдтримує принаймнi двi третини країн - членiв Союзу. Країни-члени, якi не вiдповiли в межах чотирьох мiсяцiв з дати консультацiї, уважаються такими, що утрималися.
5. Генеральний директор Мiжнародного бюро повiдомляє Урядам країн-членiв про приєднання чи прийняття в члени. Приєднання чи прийняття набирає чинностi з дати такого повiдомлення.
Стаття V
(Змiнена стаття 22)
Акти Союзу
1. Статут є основним актом Союзу. Вiн мiстить основнi норми Союзу й не пiдлягає застереженням.
2. Загальний регламент охоплює тi положення, якi забезпечують застосування Статуту й дiяльнiсть Союзу. Вiн є обов'язковим для всiх країн-членiв i не пiдлягає застереженням.
3. Всесвiтня поштова конвенцiя, Регламент письмової кореспонденцiї й Регламент поштових посилок охоплюють норми, що застосовуються до мiжнародної поштової служби, а також положення, що стосуються служби письмової кореспонденцiї та служби поштових посилок. Цi акти є обов'язковими для всiх країн-членiв. Країни-члени забезпечують виконання їхнiми призначеними операторами зобов'язань, що випливають з Конвенцiї та її Регламентiв.
4. Угоди Союзу та їхнi Регламенти регулюють служби, iншi, нiж служби письмової кореспонденцiї та служби поштових посилок, мiж країнами-членами, якi є їхнiми сторонами. Вони є обов'язковими тiльки для цих країн-членiв. Країни-члени, що їх пiдписали, забезпечують виконання їхнiми призначеними операторами зобов'язань, що випливають з Угод та їхнiх Регламентiв.
5. Регламенти, якi мiстять норми застосування, необхiднi для виконання Конвенцiї та Угод, розробляються Радою поштової експлуатацiї з урахуванням рiшень, прийнятих Конгресом.
6. Заключнi протоколи, що додаються до зазначених у пунктах 3, 4 та 5 актiв Союзу, мiстять застереження до цих актiв.
Стаття VI
(Змiнена стаття 25)
Пiдписання, пiдтвердження автентичностi,
ратифiкацiя та iншi форми затвердження актiв Союзу
1. Акти Союзу, що виникають у результатi роботи Конгресу, пiдписуються повноважними представниками країн-членiв.
2. Автентичнiсть Регламентiв пiдтверджується Головою та Генеральним секретарем Ради поштової експлуатацiї.
3. Статут ратифiкується якнайшвидше країнами, що його пiдписали.
4. Затвердження актiв Союзу, iнших, нiж Статут, регулюється конституцiйними нормами кожної країни, яка їх пiдписала.
5. У випадках, коли країна-член не ратифiкує Статуту чи не затверджує iнших актiв, якi вона пiдписала, Статут й iншi акти є не менш чинними для iнших країн, якi їх ратифiкували чи затвердили.
Стаття VII
(Змiнена стаття 29)
Подання пропозицiй
1. Країна-член має право подавати або Конгресовi, або в перiод мiж Конгресами пропозицiї стосовно актiв Союзу, сторонами яких вона є.
2. Проте пропозицiї стосовно Статуту й Загального регламенту можуть подаватися на розгляд тiльки Конгресовi.
3. Крiм того, пропозицiї стосовно Регламентiв подаються на розгляд безпосередньо Радi поштової експлуатацiї, але вони повиннi бути попередньо надiсланi Мiжнародним бюро всiм країнам-членам i всiм призначеним операторам.
Стаття VIII
(Змiнена стаття 32)
Арбiтраж
У разi виникнення спору мiж двома чи бiльше країнами-членами стосовно тлумачення актiв Союзу або вiдповiдальностi, що покладається на країну-члена пiд час застосування цих актiв, спiрне питання вирiшується арбiтражем.
Стаття IX
Приєднання до Додаткового протоколу та до iнших
актiв Союзу
1. Країни-члени, якi не пiдписали цього Протоколу, можуть будь-коли до нього приєднатися.
2. Країни-члени, якi є сторонами актiв, чиннiсть яких продовжена Конгресом, але якi не пiдписали їх, приєднуються до них якнайшвидше.
3. Документи про приєднання, якi стосуються випадкiв, викладених у пунктах 1 та 2, надсилаються Генеральному директору Мiжнародного бюро, який повiдомляє Урядам країн-членiв про передачу таких документiв на зберiгання.
Стаття X
Набрання чинностi Додатковим протоколом до
Статуту Всесвiтнього поштового союзу й строк дiї
цього Додаткового проколу
Цей Додатковий протокол набирає чинностi 1 сiчня 2010 р. й залишається чинним упродовж невизначеного часу.
На посвiдчення чого повноважнi представники Урядiв країн-членiв склали цей Додатковий протокол, який має таку саму чиннiсть i такий самий термiн дiї, якi вiн мав би, якби його положення було внесено до самого тексту Статуту, i пiдписали його в одному оригiнальному примiрнику, який передається на зберiгання Генеральному директору Мiжнародного бюро. Копiя цього примiрника передається кожнiй сторонi Мiжнародним бюро Всесвiтнього поштового союзу.
Учинено в м. Женева 12 серпня 2008 р.