ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 27.07.2012 р. | N 13319/6/15-1415 |
---|
Про розгляд листа
Державна податкова служба України розглянула лист <...> стосовно оподаткування доходiв, якi виплачуються нерезидентам, i повiдомляє.
Вiдповiдно до пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далi - Кодекс) роялтi - будь-який платiж, отриманий як винагорода за користування або за надання права на користування будь-яким авторським та сумiжним правом на лiтературнi твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютернi програми, iншi записи на носiях iнформацiї, вiдео- або аудiокасети, кiнематографiчнi фiльми або плiвки для радiо- чи телевiзiйного мовлення, передачi (програми) органiзацiй мовлення, будь-яким патентом, зареєстрованим знаком на товари i послуги чи торгiвельною маркою, дизайном, секретним кресленням, моделлю, формулою, процесом, правом на iнформацiю щодо промислового, комерцiйного або наукового досвiду (ноу-хау).
Згiдно абз. 10 п. 1 ст. 8 Закону України "Про авторське право i сумiжнi права" об'єктами авторського права є твори у галузi науки, лiтератури i мистецтва, а саме: фотографiчнi твори, у тому числi твори, виконанi способами, подiбними до фотографiї.
Роялтi, якi виплачуються резидентом України нерезиденту, є доходом, отриманим нерезидентом iз джерел його походження з України, який вiдповiдно до п. 160.2 ст. 160 Кодексу оподатковується за ставкою в розмiрi 15 вiдсоткiв їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету пiд час такої виплати, якщо iнше не передбачено положеннями мiжнародних договорiв України з країнами резиденцiї осiб, на користь яких здiйснюються виплати, що набрали чинностi.
Згiдно з п. 1 ст. 12 Конвенцiї мiж Урядом України i Швейцарською Федеральною Радою про уникнення подвiйного оподаткування стосовно податкiв на доходи i на капiтал (далi - Конвенцiя), яка є чинною для України з 26.02.2012, роялтi, якi виникають у Договiрнiй Державi i сплачуються резиденту другої Договiрної Держави, можуть оподатковуватись у цiй другiй Державi.
Однак такi роялтi можуть також оподатковуватись у тiй Договiрнiй Державi, в якiй вони виникають, i вiдповiдно до законодавства цiєї Держави, але якщо одержувач є фактичним власником роялтi, то податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 10 процентiв загальної суми роялтi у межах значення пiдпункту "a" пункту 5 цiєї статтi (п. 2 ст. 12 Конвенцiї).
Незважаючи на положення пункту 2 цiєї статтi, роялтi, що виникають у Договiрнiй Державi i сплачуються резиденту другої Договiрної Держави, пiдлягають оподаткуванню тiльки в другiй Договiрнiй Державi, якщо цей резидент є фактичним власником роялтi, та якщо роялтi є виплатами в межах значення пiдпункту "b" пункту 5 цiєї статтi (п. 3 ст. 12 Конвенцiї).
Термiн "роялтi" при використаннi в цiй статтi означає платежi будь-якого виду, що одержуються як вiдшкодування:
a) за користування або за надання права використання будь-яких авторських прав на твори лiтератури або мистецтва (включаючи кiнематографiчнi фiльми i фiльми або плiвки для радiомовлення чи телебачення); i
b) за користування або за надання права на використання будь-якого авторського права на наукову працю, патент, торгову марку, дизайн або модель, план, таємну формулу або процес, або за iнформацiю (ноу-хау) щодо промислового, комерцiйного або наукового досвiду (п. 5 ст. 12 Конвенцiї).
Положення пунктiв 1, 2 i 3 не застосовуються, якщо фактичний власник роялтi, що є резидентом однiєї Договiрної Держави, здiйснює пiдприємницьку дiяльнiсть у другiй Договiрнiй Державi, в якiй виникають роялтi, через розташоване там постiйне представництво, або надає в цiй другiй Державi незалежнi особистi послуги з розташованої там постiйної бази, i право або майно, стосовно яких сплачуються роялтi, дiйсно пов'язанi з цим постiйним представництвом чи постiйною базою. У такому випадку застосовуються положення статтi 7 або статтi 14, залежно вiд обставин (п. 6 ст. 12 Конвенцiї).
Вiдповiдно до п. 103.3 ст. 103 Кодексу бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цiлей застосування пониженої ставки податку згiдно з правилами мiжнародного договору України до дивiдендiв, процентiв, роялтi, винагород тощо нерезидента, отриманих iз джерел в Українi, вважається особа, що має право на отримання таких доходiв.
При цьому бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фiзична особа, навiть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номiнальним утримувачем (номiнальним власником) або є тiльки посередником щодо такого доходу.
Пiдставою для звiльнення (зменшення) вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 i 103.6 статтi 103, особi (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довiдки (або її нотарiально засвiдченої копiї), яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України, а також iнших документiв, якщо це передбачено мiжнародним договором України (п. 103.4 ст. 103 Кодексу).
Виходячи з вищевикладеного, роялтi, якi виплачуються резидентом України резиденту Швейцарiї за надання права використання зображення, оподатковуються за ставкою 10 вiдсоткiв загальної суми роялтi згiдно з п. 2 ст. 12 Конвенцiї за умови, що нерезидент є фактичним власником таких роялтi, та за наявностi довiдки, що пiдтверджує резидентський статус нерезидента.
Заступник Голови | А. П. Iгнатов |