МIНIСТЕРСТВО IНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
27.05.2013 | N 316 |
---|
Про портовi збори
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 червня 2013 р. за N 930/23462 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказом Мiнiстерства iнфраструктури України
вiд 24 липня 2015 року N 281,
вiд 6 жовтня 2015 року N 403,
вiд 7 вересня 2016 року N 310,
вiд 23 грудня 2016 року N 463,
вiд 23 жовтня 2017 року N 358,
вiд 30 листопада 2017 року N 409,
вiд 27 грудня 2017 року N 474,
вiд 11 квiтня 2019 року N 252,
вiд 25 червня 2019 року N 458,
вiд 25 червня 2019 року N 459,
вiд 25 червня 2019 року N 460,
вiд 23 грудня 2019 року N 896
(Наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 27 грудня 2017 року N 474 затверджено коефiцiент 0,8 до ставок портових зборiв, встановлених Порядком справляння та розмiрами ставок портових зборiв, затвердженим цим наказом) |
Вiдповiдно до статтi 22 Закону України "Про морськi порти України", пiдпунктiв 4.3.1, 4.3.3 пiдпункту 4.3 пункту 4 Положення про Мiнiстерство iнфраструктури України, затвердженого Указом Президента України вiд 12 травня 2011 року N 581, наказую:
1. Затвердити такi, що додаються:
1.1. Порядок справляння та розмiри ставок портових зборiв.
1.2. Порядок облiку та використання коштiв вiд портових зборiв.
2. Департаменту економiки та фiнансiв забезпечити:
2.1. Подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України в установленому порядку.
2.2. Оприлюднення цього наказу на офiцiйному сайтi Мiнiстерства iнфраструктури України.
3. Цей наказ набирає чинностi з дня набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра Демидовича Д. В.
Мiнiстр | В. В. Козак |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державної служби України з питань регуляторної полiтики та розвитку пiдприємництва | М. Ю. Бродський |
Перший заступник Мiнiстра фiнансiв України | А. Мярковський |
Перший заступник Мiнiстра економiчного розвитку i торгiвлi України | А. А. Максюта |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства iнфраструктури України 27.05.2013 N 316 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 червня 2013 р. за N 930/23462 |
Порядок справляння та розмiри ставок портових зборiв
I. Загальнi положення
1.1. Цей Порядок визначає процедуру справляння портових зборiв та встановлює розмiри ставок портових зборiв.
1.2. Згiдно з частинами третьою - п'ятою статтi 22 Закону України "Про морськi порти України" портовi збори сплачуються адмiнiстрацiї морських портiв України, крiм випадкiв, визначених цим Законом, а саме:
причальний збiр справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуваннi - на користь вiдповiдного користувача;
канальний збiр справляється на користь власника каналу;
корабельний збiр справляється на користь користувача портової акваторiї, а також власника операцiйної акваторiї причалу (причалiв), збудованої до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України";
маяковий збiр справляється на користь державної установи, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства.
1.3. Портовi збори (корабельний, причальний, якiрний, канальний, маяковий, адмiнiстративний та санiтарний) справляються в морських портах iз суден i плавучих споруд, що плавають пiд Державним Прапором України та iноземними прапорами, за групами згiдно з додатком 1 до цього Порядку.
1.4. Сплата портових зборiв у морських портах здiйснюється до виходу судна з морського порту, а за транзитний прохiд каналами - шляхом попередньої оплати або безпосередньо на входi у канал.
1.5. Нарахування портових зборiв здiйснюється з умовного об'єму судна, який обчислюється в кубiчних метрах i дорiвнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна i висота борту судна), зазначених в обмiрному свiдоцтвi (головнi розмiрення) або документi, що його замiнює. При цьому умовний об'єм судна пiдлягає округленню у такому порядку: до 0,5 кубiчного метра округлюється до цiлого числа в меншу сторону, а 0,5 кубiчного метра i бiльше округлюється до цiлого числа в бiльшу сторону.
(абзац перший пункту 1.5 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
Для морських суден, що перевозять вантажi на верхнiй палубi чи мають двi або бiльше палуб, крiм твiндечних суден, висота борту, яка використовується для обчислення об'єму судна, повинна становити не менше половини ширини судна.
Для суден групи Б, що мають двi або бiльше палуб, висота борту, яка використовується для обчислення об'єму судна, повинна становити половину ширини судна.
(абзац перший пункту 1.5 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
Умовний об'єм баржебуксирних складiв, караванiв та iнших складених плавучих споруд для нарахування всiх видiв зборiв, крiм санiтарного, дорiвнює сумi об'ємiв окремих елементiв.
Для розрахунку всiх видiв зборiв умовний об'єм суден РО-РО, РО-ФЛОУ, ОБО, ЛО-РО, контейнеровозiв, худобовозiв, лiхтеровозiв, автомобiлевозiв застосовується з коефiцiєнтом 0,7 за умови використання зазначених суден вiдповiдно до їх спецiалiзацiї. Тип судна та його спецiалiзацiя визначаються за судновими документами.
При нарахуваннi зборiв за добовими ставками час округлюється до 0,5 доби. При цьому час до 0,5 доби приймається за 0,5 доби, а 0,5 доби i бiльше - за 1 добу.
1.6. Для лiхтеровозiв, що виконують вантажнi операцiї з лiхтерами на зовнiшньому або внутрiшньому рейдi, портовi збори нараховуються з об'єму лiхтерiв, зданих лiхтеровозом пiсля прибуття до морського порту i прийнятих ним при виходi з нього.
1.7. Для вантажних суден групи А, якi працюють на лiнiях закордонного плавання, вiдкритих у встановленому законодавством порядку, надається знижка у розмiрi 20 вiдсоткiв корабельного збору.
1.8. Основними ознаками лiнiї закордонного плавання є:
установлення обов'язкових i факультативних iноземних (для лiнiй закордонного плавання) та українських портiв заходження;
закрiплення для роботи на лiнiї типiв суден;
установлення перiодичностi заходження закрiплених суден в українськi порти;
реєстрацiя лiнiї Державною службою морського та рiчкового транспорту України за поданням Адмiнiстрацiї морських портiв України.
(абзац п'ятий пункту 1.8 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 459) |
1.9. Для суден, що заходять у морський порт Южний для виконання операцiй з навантаження-розвантаження генеральних та навалювальних вантажiв, суб'єктом, що стягує портовi збори, може застосовуватися знижка зi ставок усiх видiв портових зборiв у розмiрi до 50 вiдсоткiв.
(абзац перший пункту 1.9 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
Для виконання операцiй з навантаження рiдкими хiмiчними вантажами (амiак, метанол, карбамiдо-амiачна сумiш) у морському порту "Южний" при справляннi портових зборiв для суден закордонного плавання застосовується знижка зi ставок усiх видiв портових зборiв (крiм адмiнiстративного) у розмiрi 30 вiдсоткiв.
(пункт 1.9 доповнено новим абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, у зв'язку з цим абзаци другий - шостий вважати вiдповiдно абзацами третiм - сьомим) |
У морському порту Ялта застосовуються такi знижки:
50 вiдсоткiв - зi ставки корабельного збору для суден групи А;
20 вiдсоткiв - зi ставок усiх видiв портових зборiв для круїзних пасажирських суден закордонного плавання групи Б (за винятком тих, що виконують вантажопасажирськi рейси).
У морському порту Одеса застосовується знижка у розмiрi 20 вiдсоткiв зi ставок усiх видiв портових зборiв для круїзних пасажирських суден закордонного плавання групи Б (за винятком тих, що виконують вантажопасажирськi рейси).
У перiод з 15 листопада по 15 березня для круїзних пасажирських суден у закордонному плаваннi групи Б (за винятком тих, що виконують вантажопасажирськi рейси), що виконують рейси до будь-якого морського порту, застосовується знижка з усiх видiв портових зборiв у розмiрi 50 вiдсоткiв.
Установити для круїзних пасажирських суден закордонного плавання знижку в розмiрi 50 вiдсоткiв до ставок портових зборiв (крiм адмiнiстративного) у морських портах України, розташованих в устi та нар. Дунай.
(пункт 1.9 доповнено новим абзацом восьмим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
1.10. Для суден, що заходять у морськi порти України (крiм розташованих нар. Дунай) для виконання операцiй з навантаження та (або) розвантаження транзитних вантажiв, при справляннi портових зборiв на умовах, визначених цим пунктом, застосовується знижка у розмiрi 50 вiдсоткiв вiд ставок усiх видiв портових зборiв, крiм адмiнiстративного.
(абзац перший пункту 1.10 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.12.2019р. N 896) |
З метою застосування цього пункту пiд "транзитними вантажами" розумiються вантажi, що прямують транзитом мiж кiнцевими пунктами вiдправлення та призначення, розташованими поза межами територiї України.
Дiя цього пункту поширюється на всi види портових зборiв (крiм адмiнiстративного), що нараховуються при входi, виходi, перебуваннi у морському порту та проходженнi каналами суден, якими протягом певного рейсу здiйснюється перевезення транзитних вантажiв до (з) морських портiв України.
Знижка, передбачена цим пунктом, застосовується до кожного окремого рейсу за умови, якщо питома вага транзитних вантажiв, що навантажуються або розвантажуються на (iз) судна у вiдповiдному морському порту України в межах вiдповiдного рейсу, становить понад 50 вiдсоткiв загального обсягу вантажу, фактично навантаженого або розвантаженого на (iз) судна у цьому морському порту в межах такого рейсу.
Для визначення питомої ваги транзитних вантажiв, що навантажуються або розвантажуються на (iз) судно (судна) у вiдповiдному морському порту України в межах вiдповiдного рейсу, кiлькiсть вантажу визначається у таких одиницях вимiру:
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом п'ятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
у тоннах - навалочнi, наливнi, генеральнi вантажi (крiм унiверсальних та спецiалiзованих контейнерiв, що перевозяться суднами-контейнеровозами). У розрахунку не враховується вага залiзничних вагонiв, вантажних автомашин i трейлерiв, якщо такi залiзничнi вагони, вантажнi автомашини i трейлери не оформленi з згiдно коносаментами (Bill of Lading) як вантаж iз визначенням їх ваги;
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом шостим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
в умовних одиницях (TEU) - унiверсальнi та спецiалiзованi контейнери, що перевозяться суднами-контейнеровозами. У розрахунках 20-футовий унiверсальний та спецiалiзований контейнери приймаються за 1 TEU, 40-футовий унiверсальний та спецiалiзований контейнери та унiверсальнi i спецiалiзованi контейнери понад 40 футiв приймаються у розрахунках за 2 TEU.
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом сьомим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458, у зв'язку з цим абзаци п'ятий - десятий вважати вiдповiдно абзацами восьмим - тринадцятим) |
Розрахунок частки транзитних вантажiв в загальному обсязi завантаженого або розвантаженого вантажу на (iз) судна у вiдповiдному морському порту в межах вiдповiдного рейсу здiйснюється на пiдставi вiдомостей, що мiстяться у належним чином оформлених документах, передбачених Митним кодексом України та Законом України "Про транзит вантажiв", зокрема, у митнiй декларацiї, коносаментi (Bill of Lading), вантажному манiфестi (Cargo Manifest) та iнших документах, якi супроводжують транзит вантажу мiж кiнцевими пунктами вiдправлення та призначення за межами територiї України.
Знижка, передбачена цим пунктом, застосовується також на вхiд або вихiд судна в баластi до (з) вiдповiдного морського порту пiд навантаження або пiсля розвантаження транзитних вантажiв за умови, якщо частка транзитних вантажiв, що навантажуються або розвантажуються на (iз) судна у цьому морському порту України, становить понад 50 вiдсоткiв загального обсягу вантажу, фактично навантаженого або розвантаженого на (iз) судна у цьому морському порту.
Знижка, передбачена цим пунктом, для судна, що прибуває у морський порт iз вантажем та здiйснює вивантаження цього вантажу, а потiм завантажується та вибуває iз вантажем iз морського порту, застосовується так:
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом десятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
питома вага транзитних вантажiв, що навантажуються та розвантажуються на (iз) судно (судна) у вiдповiдному морському порту України, в загальному обсязi вантажу, фактично навантаженого або розвантаженого на (iз) судно (судна) у цьому морському порту, визначається окремо за кожною операцiєю;
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом одинадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
знижка до ставок корабельного та канального зборiв застосовується при входi судна у морський порт згiдно з розрахунком питомої ваги транзитних вантажiв в обсязi вантажiв, що розвантажуються iз судна;
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом дванадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
знижка до ставок корабельного та канального зборiв застосовується при виходi судна iз морського порту згiдно з розрахунком питомої ваги транзитних вантажiв в обсязi вантажiв, що навантажуються на судно;
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом тринадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
знижка до ставок причального, маякового зборiв застосовується згiдно з розрахунком питомої ваги транзитних вантажiв в обсязi вантажiв, що розвантажуються iз судна;
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом чотирнадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458) |
знижка до ставок санiтарного, якiрного зборiв застосовується при виходi судна iз морського порту згiдно з розрахунком питомої ваги транзитних вантажiв в обсязi вантажiв, що навантажуються на судно.
(пункт 1.10 доповнено новим абзацом п'ятнадцятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458, у зв'язку з цим абзаци десятий - тринадцятий вважати вiдповiдно абзацами шiстнадцятим - дев'ятнадцятим) |
Абзац шiстнадцятий пункту 1.10 виключено
(абзац шiстнадцятий пункту 1.10 роздiлу I у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 07.09.2016р. N 310, виключено згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 458, у зв'язку з цим абзаци сiмнадцятий - дев'ятнадцятий вважати вiдповiдно абзацами шiстнадцятим - вiсiмнадцятим) |
Абзац восьмий пункту 1.10 роздiлу I виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 07.09.2016р. N 310) |
Абзац дев'ятий пункту 1.10 роздiлу I виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 07.09.2016р. N 310) |
Дiя знижки, передбаченої цим пунктом, не поширюється на ставки портових зборiв, установленi для нафтоналивних суден у закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитних нафтопродуктiв за варiантом "море - берег - море" (завезення/вивезення вантажiв виключно водним транспортом, вивантаження/навантаження з використанням причалiв, розташованих у межах морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний), та для нафтоналивних суден у закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитної нафти з використанням морського нафтового термiнала "Пiвденний", розташованого у межах морського порту Южний.
(пункт 1.10 доповнено абзацом згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) |
Застосування ставок портових зборiв, установлених для нафтоналивних суден у закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитних нафтопродуктiв за варiантом "море - берег - море" (завезення/вивезення вантажiв виключно водним транспортом, вивантаження/навантаження з використанням причалiв, розташованих у межах морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний), здiйснюється на пiдставi вiдомостей, що мiстяться в належним чином оформлених документах, передбачених Митним кодексом України та Законом України "Про транзит вантажiв", зокрема у митнiй декларацiї, коносаментi (Bill of Lading), вантажному манiфестi (Cargo Manifest) та iнших документах, якi супроводжують транзит вантажу мiж кiнцевими пунктами вiдправлення та призначення за межами територiї України.
(пункт 1.10 доповнено абзацом згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) |
Для суден, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитної нафти з використанням морського нафтового термiнала "Пiвденний", розташованого у межах морського порту Южний, пiд час справляння портових зборiв суб'єктом, що стягує портовi збори, застосовується знижка зi ставок портових зборiв, крiм адмiнiстративного, у розмiрi 75 вiдсоткiв. Застосування цiєї знижки здiйснюється на пiдставi вiдомостей, що мiстяться в належним чином оформлених документах, передбачених Митним кодексом України та Законом України "Про транзит вантажiв", зокрема у митнiй декларацiї, коносаментi (Bill of Lading), вантажному манiфестi (Cargo Manifest) та iнших документах, якi супроводжують транзит вантажу мiж кiнцевими пунктами вiдправлення та призначення за межами територiї України.
(пункт 1.10 доповнено абзацом згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) | |
(роздiл I доповнено новим пунктом 1.10 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 06.10.2015р. N 403, у зв'язку з цим пункти 1.10 - 1.14 вважати вiдповiдно пунктами 1.11 - 1.15) |
1.11. Якщо на судно поширюється застосування кiлькох знижок портових зборiв, застосовується тiльки найбiльша знижка щодо базової ставки.
1.12. Державна належнiсть судна i вiдповiдно наданий йому статус пiд час справляння портових зборiв визначаються за прапором, пiд яким це судно плаває, незалежно вiд того, хто є його власником i хто його використовує.
1.13. Сплата портових зборiв здiйснюється вiдповiдно до Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
1.14. Податок на додану вартiсть нараховується та сплачується вiдповiдно до вимог Податкового кодексу України.
1.15. Цей Порядок є обов'язковим для застосування усiма суб'єктами господарювання незалежно вiд пiдпорядкованостi та форми власностi, якi вiдповiдно до чинного законодавства України є учасниками у справляннi iз суден портових зборiв.
(роздiл I доповнено пунктом 1.15 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
II. Корабельний збiр
2.1. Iз суден груп А, Б i Г корабельний збiр справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхiд в акваторiю морського порту, операцiйну акваторiю причалу (причалiв), а також вихiд з акваторiї морського порту, операцiйної акваторiї причалу (причалiв) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.
(абзац перший пункту 2.1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
Ставки, наведенi у додатку 2 до цього Порядку, не передбачають додаткове окреме справляння корабельного збору за вхiд та вихiд в операцiйну акваторiю причалу (причалiв), за винятком випадкiв, зазначених у цьому додатку.
(пункт 2.1 доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
2.2. Судно, що заходить в акваторiю вiдповiдного морського порту, звiльняється вiд сплати корабельного збору у таких випадках:
здiйснення процедур, пов'язаних з пропуском через державний кордон України, без виконання вантажних операцiй (крiм суден, що заходять у морськi порти для надання послуг за договором морського перевезення пасажирiв або договором морського круїзу);
постановки на якiр без виконання у цьому морському порту вантажних (пасажирських) операцiй у зв'язку з очiкуванням проходу до iншого морського порту.
(пункт 2.2 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
2.3. Вiд сплати корабельного збору звiльняються судна груп Д та Е.
Для суден у закордонному плаваннi груп А, Б i Г модулем до 10 тис. куб. м ставка корабельного збору застосовується з коефiцiєнтом 0,8 (крiм суден, що заходять у порти, розташованi нар. Дунай).
(абзац другий пункту 2.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.12.2019р. N 896) |
2.4. Ставки корабельного збору для суден у закордонному та каботажному плаваннi застосовуються залежно вiд того, здiйснюють судна закордонне або каботажне плавання.
Якщо максимальна осадка великотоннажних суден, зазначена в обмiрному свiдоцтвi, перевищує допустиму, встановлену для конкретного морського порту, що призводить до неповного завантаження судна, отримувачi корабельного збору можуть пiд час нарахування корабельного збору зменшувати висоту борту судна на величину невикористаної осадки.
(пункт 2.4 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) |
2.5. У разi коли судна групи А у закордонному плаваннi протягом одного рейсу заходять послiдовно у кiлька морських портiв України, корабельний збiр справляється:
(абзац перший пункту 2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
у разi заходження у два морськi порти - зi знижкою 50 вiдсоткiв базової ставки у кожному порту;
у разi заходження бiльш як у два морських порти - у першому морському порту зi знижкою 50, а в кожному наступному - 75 вiдсоткiв базової ставки.
2.6. Iз суден групи Б корабельний збiр справляється у кожному морському порту заходження пiд час входу в морський порт i виходу з нього за ставками зi знижкою 50 вiдсоткiв тiльки за перший i другий рейси, що виконуються судном протягом календарного року. Пiд час наступних заходжень у морський порт протягом календарного року корабельний збiр з цих суден не справляється.
Iз круїзних пасажирських суден у закордонному плаваннi групи Б, якi належать одному судновласнику (за винятком суден, що виконують вантажопасажирськi рейси), корабельний збiр справляється (за вхiд судна в морський порт та вихiд з морського порту) за ставками iз знижкою 50 вiдсоткiв тiльки за першi два рейси, що виконуються будь-якими з таких суден протягом календарного року. У разi виконання суднами, якi належать одному судновласнику, наступних рейсiв корабельний збiр з них не справляється.
2.7. Iз суден групи В корабельний збiр справляється за кожне заходження в морський порт i вихiд з нього за такими ставками:
1) у закордонному плаваннi:
64 долари США - iз судна, буксира;
32 долари США - з одиницi (баржа, лiхтер);
2) у каботажному плаваннi:
16 доларiв США - iз судна, буксира;
8 доларiв США - з одиницi (баржа, лiхтер).
2.8. Пункт 2.8 виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.12.2019р. N 896, у зв'язку з цим пункти 2.9 - 2.11 вважати вiдповiдно пунктами 2.8 - 2.10) |
2.8. У випадку, коли судно входить в акваторiю морського порту для виконання вантажних операцiй i такi операцiї повнiстю виконуються в операцiйнiй акваторiї причалу (причалiв), балансоутримувачем яких є адмiнiстрацiя морських портiв України, а пiсля завершення вантажних операцiй судно здiйснює вихiд iз акваторiї морського порту, - корабельний збiр стягується повнiстю на користь адмiнiстрацiї морських портiв України за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку для вiдповiдного морського порту.
(роздiл II доповнено пунктом 2.8 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
2.9. У випадку, коли судно входить в акваторiю морського порту для виконання вантажних операцiй i такi операцiї повнiстю виконуються в операцiйнiй акваторiї причалу (причалiв), що знаходиться у межах акваторiї морського порту та яка перебуває у недержавнiй формi власностi i збудована до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесена до реєстру гiдротехнiчних споруд морських портiв України, а пiсля завершення вантажних операцiй судно здiйснює вихiд iз акваторiї морського порту, - корабельний збiр, що стягується:
на користь адмiнiстрацiї морських портiв України, розраховується за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку для вiдповiдного морського порту, за кожний вхiд в акваторiю морського порту та кожний вихiд з акваторiї морського порту з використанням коефiцiєнта 0,5 (у випадку, якщо судно використовує гiдротехнiчнi споруди портової акваторiї) або 0,2 (у випадку, якщо судно не використовує гiдротехнiчнi споруди портової акваторiї) до умовного об'єму суден;
на користь власника операцiйної акваторiї причалу (причалiв), розраховується за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку для вiдповiдного морського термiнала, за кожний вхiд в операцiйну акваторiю причалу (причалiв) та за кожний вихiд з операцiйної акваторiї причалу (причалiв).
(роздiл II доповнено пунктом 2.9 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
2.10. У випадку, коли судно входить в акваторiю морського порту для виконання вантажних операцiй i такi операцiї частково виконуються в операцiйнiй акваторiї причалу (причалiв), що знаходиться у межах акваторiї морського порту, яка перебуває у недержавнiй формi власностi, збудована до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесена до реєстру гiдротехнiчних споруд морських портiв України, i частково у причалi (причалах), розташованому(их) в акваторiї морського порту, балансоутримувачем якого (яких) є адмiнiстрацiя морських портiв України, а пiсля завершення вантажних операцiй судно здiйснює вихiд iз акваторiї морського порту, - корабельний збiр, що стягується:
на користь адмiнiстрацiї морських портiв України, розраховується за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку для вiдповiдного морського порту, за кожний вхiд в акваторiю морського порту з використанням коефiцiєнта 0,5 до умовного об'єму суден та за кожний вихiд з акваторiї морського порту без застосування знижувального коефiцiєнта;
на користь власника операцiйної акваторiї причалу (причалiв), розраховується за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку для вiдповiдного морського термiнала, за кожний вхiд в операцiйну акваторiю причалу (причалiв) та за кожний вихiд з операцiйної акваторiї причалу (причалiв).
(роздiл II доповнено пунктом 2.10 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
III. Канальний збiр
3.1. Канальний збiр за проходження суден каналом Дунай - Чорне море на баровiй частинi гирла Новостамбульське (Бистре), Бузько-Днiпровсько-лиманським каналом (далi - БДЛК), Херсонським морським каналом (далi - ХМК), Керч-Єнiкальським каналом (далi - КЄК) справляється на користь суб'єкта, визначеного пунктом 1.2 роздiлу I цього Порядку.
3.2. Нарахування канального збору здiйснюється за кожне проходження каналу судном в один кiнець i кожне проходження каналу судном транзитом в один кiнець за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за ставками, наведеними в додатку 3 до цього Порядку.
3.3. Нарахування канального збору здiйснюється за кожне проходження пiдхiдного каналу судном в один кiнець i кожне проходження пiдхiдного каналу судном транзитом в один кiнець за одиницю умовного об'єму судна за ставками, наведеними в додатку 4 до цього Порядку.
3.4. Судно, яке здiйснює перехiд мiж морськими портами (морськими термiналами), що розташованi на БДЛК, канальний збiр за прохiд по БДЛК сплачує на користь суб'єкта, визначеного пунктом 1.2 роздiлу I цього Порядку, за ставкою, що дорiвнює рiзницi мiж розмiрами ставок, установленими для вiдповiдних дiлянок БДЛК (додаток 3).
За проходження БДЛК i ХМК без заходження в зазначенi морськi порти (морськi термiнали) канальний збiр справляється на користь суб'єкта, визначеного пунктом 1.2 роздiлу I цього Порядку, за ставками, якi встановленi згiдно з додатком 3 до цього Порядку, за прохiд БДЛК 1 - 12 колiн та морського порту Херсон (прохiд БДЛК i ХМК) вiдповiдно.
3.5. Для суден, що згiдно з обмiрним свiдоцтвом з повним вантажем мають осадку не бiльш як 4,5 метра, ставки канального збору застосовуються з коефiцiєнтом 0,38, крiм морського порту Бiлгород-Днiстровський та каналу Прорва.
Судна, що згiдно з обмiрним свiдоцтвом з повним вантажем мають осадку не бiльш як 4 метри, здiйснюють каботажне плавання та вiднесенi згiдно з класифiкацiйним свiдоцтвом, виданим класифiкацiйним товариством, до суден внутрiшнього або змiшаного плавання, звiльняються вiд сплати канального збору.
(пункт 3.5 доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, абзац другий пункту 3.5 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 459) |
3.6. Судна групи Б сплачують канальний збiр у кожному морському порту заходження пiд час входу в морський порт i виходу з нього за ставками зi знижкою 50 вiдсоткiв тiльки за перший i другий рейси, що виконуються судном протягом календарного року. Пiд час наступних заходжень протягом календарного року канальний збiр iз цих суден не справляється.
3.7. Судна групи Г (крiм барж), що проходять каналом Прорва, судна групи В (крiм буксирiв та барж, що виконують комерцiйнi вантажнi рейси), а також судна груп Д та Е (крiм тих, що виконують комерцiйнi вантажнi або вантажопасажирськi рейси) звiльняються вiд сплати канального збору.
IV. Маяковий збiр
4.1. Для суден груп А i Б маяковий збiр нараховується пiд час кожного заходження судна у морський порт або за кожне проходження його транзитом, крiм проходження Керч-Єнiкальського каналу транзитом, за такими ставками:
0,045 долара США за 1 куб. м об'єму судна - iз суден у закордонному плаваннi;
(абзац другий пункту 4.1 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 27.12.2017р. N 474) |
0,0045 долара США за 1 куб. м об'єму судна - iз суден у каботажному плаваннi.
(абзац третiй пункту 4.1 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 27.12.2017р. N 474) |
Для нафтоналивних суден у закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитних нафтопродуктiв за варiантом "море - берег - море" (завезення/вивезення вантажiв виключно водним транспортом, вивантаження/навантаження з використанням причалiв, розташованих у межах морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний), маяковий збiр у морських портах Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний справляється за ставкою 0,0081 долара США за 1 куб. м об'єму судна.
(пункт 4.1 доповнено абзацом четвертим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) |
4.2. Судна груп В, Г, Д та Е звiльняються вiд сплати маякового збору.
4.3. Сплата маякового збору у повному обсязi здiйснюється судновласниками безпосередньо або через морських агентiв, якi є представниками судновласникiв (далi - морськi агенти), на банкiвськi рахунки державної установи, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.3 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
4.4. Нарахування маякового збору здiйснюється уповноваженим представником державної установи, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, на пiдставi наданої морським агентом або судновласником iнформацiї.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.4 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
4.5. Не пiзнiше нiж за один робочий день до дати заходження судна у порт або проходження його транзитом морський агент або судновласник подає уповноваженому представнику державної установи, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, iнформацiю про заходження або проходження транзитом, копiю обмiрного свiдоцтва, за потреби - класифiкацiйне свiдоцтво, коносамент та iншi документи, необхiднi для нарахування маякового збору i виписки рахунка на сплату маякового збору. Морський агент або судновласник вiдповiдає за достовiрнiсть наданої iнформацiї та своєчаснiсть її надання.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.5 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, пункт 4.5 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 460) |
4.6. У разi заходження судна в порт або проходження його транзитом у вихiдний, святковий або неробочий день iнформацiю та документи про заходження судна в порт або проходження його транзитом морський агент або судновласник подає уповноваженому представнику державної установи, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, не пiзнiше нiж за один робочий день до вихiдних, святкових та неробочих днiв.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.6 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, пункт 4.6 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 460) |
4.7. Уповноважений представник державної установи, що органiзує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, виписує рахунок на сплату маякового збору протягом одного робочого дня пiсля отримання iнформацiї вiд морського агента або судновласника про заходження судна в порт або проходження його транзитом.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.7 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, пункт 4.7 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 460) |
4.8. Кошти вiд маякового збору мають бути перерахованi морським агентом або судновласником на рахунок державної установи, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, не пiзнiше п'яти банкiвських днiв пiсля дати виписки рахунку або у строки, визначенi договором мiж державною установою, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, та морським агентом, але не пiзнiше виходу судна з морського порту або проходження його транзитом.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.8 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
4.9. Адмiнiстрацiя морських портiв України, її вiдокремленi пiдроздiли щомiсяця до 5 числа мiсяця, наступного за звiтним, надають iнформацiю державнiй установi, що органiзовує та здiйснює навiгацiйно-гiдрографiчне забезпечення мореплавства, про судна, якi протягом мiсяця заходили до порту для виконання вантажних, пасажирських та/або вантажопасажирських операцiй або проходили його транзитом.
(роздiл IV доповнено пунктом 4.9 згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
V. Причальний збiр
5.1. Причальний збiр справляється iз суден, що стоять бiля причалу.
5.2. Для суден груп А, Б, В (буксири), Г, Д (крiм вiйськових суден ВМС ЗС України) i Е (спортивнi судна, приватнi яхти, паруснi судна та риболовнi судна, що заходять у морськi порти без виконання вантажних операцiй, а також судна портового флоту, що не належать або не орендуються власником(ами) (балансоутримувачами) причалiв) застосовуються ставки, наведенi у додатку 5 до цього Порядку.
Для нафтоналивних суден у закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитних нафтопродуктiв за варiантом "море - берег - море" (завезення/вивезення вантажiв виключно водним транспортом, вивантаження/навантаження з використанням причалiв, розташованих у межах морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний), причальний збiр у морських портах Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний справляється за ставкою 0,0061 долара США за 1 куб. м об'єму судна за суднозаходження.
(пункт 5.2 доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вi 23.10.2017р. N 358) | |
(пункт 5.2 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
5.3. Судна груп Е (крiм спортивних суден, приватних яхт, парусних суден та риболовних суден, що заходять у морськi порти без виконання вантажних операцiй, а також суден портового флоту, що не належать або не орендуються власником(ами) (балансоутримувачами) причалiв) i Д (вiйськовi судна ВМС ЗС України) звiльняються вiд сплати причального збору.
(пункт 5.3 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
5.4. Iз суден групи В (за винятком буксирiв) причальний збiр справляється за кожну тонну навантаженого або розвантаженого вантажу за такими ставками:
0,19 долара США - iз суден у закордонному плаваннi;
0,019 долара США - iз суден у каботажному плаваннi.
Сплата причального збору здiйснюється окремо за кожну операцiю. У разi коли операцiя виконується бiля необладнаного берега або за варiантом "судно - судно", ставка причального збору застосовується зi знижкою 50 вiдсоткiв.
5.5. Судна, що стоять лагом до iншого судна, ошвартованого бiля причалу, або ошвартованi бiля причалу носом чи кормою, сплачують 50 вiдсоткiв ставки причального збору.
5.6. Iз суден груп А, Б та В пiсля закiнчення вантажних (пасажирських) операцiй за простiй бiля вантажного (пасажирського) причалу з причин, що залежать вiд судна або судновласника, причальний збiр справляється з моменту закiнчення навантаження-розвантаження та закрiплення вантажу за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за такими ставками:
0,0164 долара США за годину - iз суден у закордонному плаваннi;
0,00164 долара США за годину - iз суден у каботажному плаваннi.
5.7. Для вiдстою або закiнчення операцiй з обслуговування судна на вимогу капiтана судна (судновласника) суб'єкт, зазначений у пунктi 1.2 роздiлу I цього Порядку, зобов'язаний надати судну вiльний причал за ставками згiдно з додатком 5 до цього Порядку або мiсце якiрної стоянки на внутрiшньому чи зовнiшньому рейдi. Мiсце стоянки на внутрiшньому рейдi надається згiдно з пунктами 6.1, 6.2 роздiлу VI цього Порядку.
(пункт 5.7 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 459) |
VI. Якiрний збiр
6.1. Iз суден груп А та Б за стоянку бiльш як 12 годин на внутрiшньому рейдi морського порту якiрний збiр справляється за добовими ставками за 1 куб. м об'єму судна за фактичний час стоянки:
0,0043 долара США - iз суден у закордонному плаваннi;
0,00043 долара США - iз суден у каботажному плаваннi.
6.2. Iз суден груп В, Г i Е (спортивнi судна, приватнi яхти, паруснi судна та риболовнi судна, що заходять у порти без виконання вантажних операцiй) якiрний збiр справляється за 30 дiб стоянки з кожного судна на внутрiшньому рейдi за такими ставками:
28 доларiв США - iз суден у закордонному плаваннi;
2,8 долара США - iз суден у каботажному плаваннi.
За кожну наступну добу стоянки судна на внутрiшньому рейдi понад зазначений строк якiрний збiр справляється з кожного судна за такими ставками:
3,2 долара США - iз суден у закордонному плаваннi;
1,6 долара США - iз суден у каботажному плаваннi.
Якiрний збiр справляється на дату виходу судна з морського порту. У разi стоянки судна на внутрiшньому рейдi тривалiстю понад 30 дiб нарахування та справляння якiрного збору проводяться щомiсяця станом на останнiй день розрахункового мiсяця.
(пункт 6.2 доповнено абзацом сьомим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 11.04.2019р. N 252) |
6.3. Судна груп Д i Е (крiм спортивних суден, приватних яхт, парусних суден та риболовних суден, що заходять у морськi порти без виконання вантажних операцiй) звiльняються вiд сплати якiрного збору.
VII. Адмiнiстративний збiр
7.1. Iз суден груп А, Б, В i Г адмiнiстративний збiр справляється пiд час кожного заходження судна у порт за такими ставками:
0,022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна - iз суден у закордонному плаваннi;
0,0022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна - iз суден у каботажному плаваннi.
Для нафтоналивних суден у закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення (транспортування) транзитних нафтопродуктiв за варiантом "море - берег - море" (завезення/вивезення вантажiв виключно водним транспортом, вивантаження/навантаження з використанням причалiв, розташованих у межах морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний), адмiнiстративний збiр у морських портах Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний справляється за ставкою 0,0039 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна.
(пункт 7.1 доповнено абзацом четвертим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) |
7.2. Судно, що заходить в акваторiю вiдповiдного морського порту, звiльняється вiд сплати адмiнiстративного збору у таких випадках:
здiйснення процедур, пов'язаних з пропуском через державний кордон України, без виконання вантажних операцiй (крiм суден, що заходять у морськi порти для надання послуг за договором морського перевезення пасажирiв або договором морського круїзу);
постановки на якiр без виконання у цьому морському порту вантажних та/або пасажирських операцiй у зв'язку з очiкуванням проходу до iншого морського порту.
(пункт 7.2 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
7.3. Iз суден груп А, Б, В i Г, що заходять послiдовно у кiлька морських портiв України протягом одного рейсу для виконання вантажних, вантажопасажирських, пасажирських операцiй, адмiнiстративний збiр справляється тiльки в першому морському порту заходження.
(пункт 7.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
7.4. Знижки, встановленi до портових зборiв, на адмiнiстративний збiр не поширюються.
7.5. Судна груп Д i Е звiльняються вiд сплати адмiнiстративного збору.
7.6. Кошти вiд адмiнiстративного збору використовуються вiдповiдно до законодавства.
VIII. Санiтарний збiр
8.1. Справляння санiтарного збору передбачає:
забезпечення Адмiнiстрацiєю морських портiв України обов'язкового прийняття iз судна всiх видiв забруднень (за винятком баластних вод) за весь час стоянки судна в морському порту, а також сприяння виконанню операцiй, пов'язаних з прийняттям забруднень (подання i прибирання плавзасобiв, надання контейнерiв та iнших мiсткостей для збирання смiття, перевантажувальнi операцiї, шлангування, вiдшлангування тощо);
обов'язкове здавання судном у морському порту всiх наявних на борту видiв забруднень з метою запобiгання їх скиданню у море. Здавання забруднень засвiдчується вiдповiдною довiдкою Адмiнiстрацiї морських портiв України.
8.2. Iз суден групи А санiтарний збiр справляється за 1 куб. м умовного об'єму судна або самохiдної частини складеної плавучої споруди за ставками, наведеними у додатку 6 до цього Порядку.
Судно групи А, що заходить в акваторiю вiдповiдного морського порту, звiльняється вiд сплати санiтарного збору у разi поставлення на якiр без виконання в цьому морському порту вантажних операцiй у зв'язку з очiкуванням проходу до iншого морського порту.
(пункт 8.2 доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 11.04.2019р. N 252) |
8.3. Судна груп Б, В, Г, Д та Е звiльняються вiд сплати санiтарного збору.
8.4. Суднам, що обладнанi природоохоронним устаткуванням для повної утилiзацiї всiх видiв суднових вiдходiв i забруднень та мають мiжнародне свiдоцтво про запобiгання забрудненню моря нафтою, стiчними водами i свiдоцтво про запобiгання забрудненню смiттям (екологiчно чистим), надається знижка у сплатi санiтарного збору в розмiрi 50 вiдсоткiв.
Директор Департаменту економiки та фiнансiв | М. М. Полторацький |
Додаток 1 до Порядку справляння та розмiрiв ставок портових зборiв (пункт 1.3 роздiлу I) |
Групи суден i плавучих споруд, що плавають пiд Державним Прапором України та iноземними прапорами та з яких справляються портовi збори
Вид судна / плавучої споруди | Групи |
Вантажнi судна, що заходять для виконання вантажних операцiй, та плавучi споруди | Група А |
Пасажирськi судна; пороми; криголами, що не належать суб'єктам господарювання всiх форм власностi, якi здiйснюють господарську дiяльнiсть у межах морського порту, та не орендованi ними | Група Б |
Лiхтери, буксири, буксири-штовхачi, штовхачi, баржi (самохiднi i несамохiднi), рiчковi самохiднi судна, включаючи судна типу "рiка - море", що заходять у портир. Дунай, а також рiчковi самохiднi судна, що заходять для подальшого перевантаження вантажiв на морськi судна i навпаки | Група В |
Несамохiднi судна (крiм барж) | Група Г |
Судна, що заходять вимушено для змiни екiпажу,
постачання, через карантиннi потреби, а також
судна, що прямують на/пiсля ремонт/ремонту на/з
судноремонтнi/судноремонтних
пiдприємства/пiдприємств (бази/баз) України; службовi та вiйськовi судна; навчальнi, навчально-виробничi судна при виконаннi ними рейсiв за навчальними планами навчальних закладiв, на борту яких перебуває не менш як 50 курсантiв, навчально-тренажернi судна; науковi, дослiднi, швидкiснi судна на пiдводних крилах, що виконують регулярнi пасажирськi рейси за розкладом у каботажному плаваннi (крiм прогулянкових i круїзних рейсiв) |
Група Д |
Iншi судна (судна судноремонтного заводу, аварiйно-рятувальнi, пiдводно-технiчнi, технiчнi, госпiтальнi, гiдрографiчнi, судна портового флоту, криголами, якi належать суб'єктам господарювання всiх форм власностi, що здiйснюють дiяльнiсть у межах морського порту, а також орендованi ними, спортивнi судна, приватнi яхти, паруснi судна, судна, якi проходять ходовi випробування, риболовнi судна, що заходять без виконання вантажних операцiй) | Група Е |
Примiтки:
1. Пiд термiном "вимушено" треба розумiти заходження судна у морський порт у зв'язку iз загрозою безпецi продовження плавання, життю або здоров'ю членiв команди та пасажирiв.
2. Судна груп В (буксири та баржi, за винятком тих, що заходять в українськi порти, розташованi в устi та нар. Дунай), Д та Е, що виконують комерцiйнi вантажнi рейси, належать до групи А.
3. Судна груп Д та Е, що виконують комерцiйнi вантажопасажирськi рейси, належать до групи Б.
(додаток 1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, вiд 11.04.2019р. N 252, вiд 25.06.2019р. N 458, вiд 25.06.2019р. N 459) |
Додаток 2 до Порядку справляння та розмiрiв ставок портових зборiв (пункт 2.1 роздiлу II) |
Ставки корабельного збору
(у доларах США)
Морський порт / морський термiнал | Судна | |
у закордонному плаваннi | у каботажному плаваннi | |
Бiлгород-Днiстровський | 0,150 | 0,0013 |
Бердянськ | 0,133 | 0,0013 |
Євпаторiя | 0,158 | 0,0073 |
Iзмаїл | 0,137 | 0,0038 |
Iллiчiвськ | 0,174 | 0,0094 |
Керч | 0,171 | 0,0066 |
Марiуполь | 0,142 | 0,0038 |
Миколаїв | 0,141 | 0,0085 |
Миколаїв**** | 0,0247 | - |
Морський термiнал ТОВ "МСП Нiка-Тера" (операцiйна акваторiя причалу (причалiв) | 0,141 | 0,0085 |
Морський термiнал ТОВ "Сiльськогосподарське пiдприємство "Нiбулон" (операцiйна акваторiя причалу (причалiв) | 0,141* | 0,0085* |
Морський термiнал ТОВ "ТIС - Контейнерний термiнал" (операцiйна акваторiя причалiв NN 19, 20, 21, 22) | 0,091** | 0,0057** |
Морський термiнал ТОВ "ТIС - Руда" (операцiйна акваторiя причалу N 18) | 0,091*** | 0,0057*** |
Одеса | 0,174 | 0,0085 |
Одеса**** | 0,0305 | - |
Ольвiя | 0,158 | 0,0066 |
Ренi | 0,131 | 0,0032 |
Севастополь | 0,158 | 0,0066 |
Скадовськ | 0,139 | 0,0085 |
Усть-Дунайськ | 0,145 | 0,0123 |
Феодосiя | 0,122 | 0,0066 |
Херсон | 0,134 | 0,0044 |
Чорноморськ | 0,174 | 0,0094 |
Чорноморськ**** | 0,0305 | - |
Южний | 0,363 | 0,0228 |
Южний**** | 0,0635 | - |
Ялта | 0,213 | 0,0142 |
____________
* ДДля суден, якi виконують
вантажнi операцiї у причалiв морського термiнала
ТОВ "Сiльськогосподарське пiдприємство
"Нiбулон".
** Для суден, якi виконують
вантажнi операцiї у причалах NN 19, 20, 21, 22
морського термiнала ТОВ "ТIС - Контейнерний
термiнал".
*** Для суден, якi виконують
вантажнi операцiї у причалi N 18 морського
термiнала ТОВ "ТIС - Руда".
**** Для нафтоналивних суден у
закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення
(транспортування) транзитних нафтопродуктiв за
варiантом "море - берег - море"
(завезення/вивезення вантажiв виключно водним
транспортом, вивантаження/навантаження з
використанням причалiв, розташованих у межах
морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса,
Южний). Нарахування корабельного збору
здiйснюється на пiдставi наданої морським агентом
митної декларацiї (з проставленими органом
доходiв i зборiв вiдмiтками у встановленому чинним
законодавством порядку), копiй обмiрного
свiдоцтва, класифiкацiйного свiдоцтва, за
необхiдностi - коносамента (пiдлягає уточненню
щодо кожного збору).
(додаток 2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, вiд 23.10.2017р. N 358) |
Додаток 3 до Порядку справляння та розмiрiв ставок портових зборiв (пункт 3.2 роздiлу III) |
Ставки канального збору
(у доларах США)
Морський порт / морський термiнал / канал | Для суден | |
у закордонному плаваннi | у каботажному плаваннi | |
Бiлгород-Днiстровський | 0,1 | 0,01 |
Бердянськ | 0,167 | 0,0167 |
Керч (включаючи КЄК) | 0,253 | 0,027 |
За прохiд КЄК (транзит) | 0,084 | 0,0098 |
За прохiд КЄК для транзитних суден, що заходять (виходять) у порт (з порту) "Кавказ" | ||
буй N 1 - 41 | 0,07 | |
буй N 41 - 51 | 0,021 | |
Марiуполь | 0,167 | 0,0167 |
За прохiд БДЛК (до причалiв / морських термiналiв): | ||
1 - 4 колiна (в/iз морський(ого) термiнала Очакiв) | 0,037 | 0,0037 |
1 - 9 колiна (в/iз морський(ого) термiнал(а) Миколаївського глиноземного заводу) | 0,238 | 0,0238 |
1 - 11 колiна (в/iз морський(ого) порт(у) Октябрськ) | 0,273 | 0,0271 |
1 - 11 колiна (в/iз морський(ого) термiнал(а) ТОВ "МСП Нiка-Тера") | 0,28 | 0,0278 |
1 - 11 колiна (в/iз причали(iв) заводу "Океан") | 0,297 | 0,0297 |
1 - 12 колiна | 0,305 | 0,0303 |
1 - 12 колiна* | 0,0534 | - |
Одеса | 0,017 | 0,002 |
Одеса* | 0,0030 | - |
Севастополь | 0,051 | 0,0051 |
Скадовськ | 0,051 | 0,0051 |
Усть-Дунайськ | 0,107 | 0,0107 |
Херсон (прохiд БДЛК i ХМК) | 0,183 | 0,0183 |
Чорноморськ | 0,032 | 0,003 |
Чорноморськ* | 0,0056 | - |
Южний | 0,1169 | 0,0117 |
Южний* | 0,0205 | - |
За прохiд каналом Прорва | 0,221 | 0,0221 |
За прохiд каналом Дунай - Чорне море на баровiй частинi гирла Новостамбульське (Бистре) | 0,14 | 0,014 |
____________
* Для нафтоналивних суден у
закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення
(транспортування) транзитних нафтопродуктiв за
варiантом "море - берег - море"
(завезення/вивезення вантажiв виключно водним
транспортом, вивантаження/навантаження з
використанням причалiв, розташованих у межах
морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса,
Южний).
(додаток 3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358) |
Додаток 4 до Порядку справляння та розмiрiв ставок портових зборiв (пункт 3.3 роздiлу III) |
Ставки канального збору (пiдхiднi канали)
(у доларах США)
Морський порт / морський термiнал | Для суден | |
у закордонному плаваннi | у каботажному плаваннi | |
Миколаїв | 0,043 | 0,0041 |
Миколаїв** | 0,0075 | - |
Морський термiнал заводу "Азовсталь" | 0,043 | 0,0167 |
Морський термiнал ТОВ "МСП Нiка-Тера" | 0,043 | 0,0041 |
Морський термiнал ТОВ "Сiльськогосподарське пiдприємство "Нiбулон" | 0,00774* | 0,0007* |
Морський термiнал "Очакiв" | 0,043 | 0,0043 |
Морський термiнал Миколаївського глиноземного заводу | 0,043 | 0,0041 |
Октябрськ | 0,043 | 0,0041 |
Херсон | 0,158 | 0,0158 |
____________
* Для суден, якi виконують
вантажнi операцiї у причалiв морського термiнала
ТОВ "Сiльськогосподарське пiдприємство
"Нiбулон".
** Для нафтоналивних суден у
закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення
(транспортування) транзитних нафтопродуктiв за
варiантом "море - берег - море"
(завезення/вивезення вантажiв виключно водним
транспортом, вивантаження/навантаження з
використанням причалiв, розташованих у межах
морського порту Миколаїв).
(додаток 2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, вiд 23.10.2017р. N 358) |
Додаток 5 до Порядку справляння та розмiрiв ставок портових зборiв (пункт 5.2 роздiлу V) |
Ставки причального збору
(у доларах США)
Мета стоянки | Для суден | |
у закордонному плаваннi | у каботажному плаваннi | |
Вантажнi операцiї (куб. м за суднозаходження) | 0,035 | 0,0035 |
Iншi випадки, а також для буксирiв, спортивних суден, приватних яхт, парусних суден та риболовних суден, що заходять у морськi порти без виконання вантажних операцiй (куб. м за добу) | 0,0114 | 0,00114 |
Додаток 6 до Порядку справляння та розмiрiв ставок портових зборiв (пункт 8.2 роздiлу VIII) |
Ставки санiтарного збору
(у доларах США)
Морський порт | Для суден | |||
у закордонному плаваннi | у каботажному плаваннi | |||
стоянка до 10 дiб | стоянка вiд 10 дiб включно | стоянка до 10 дiб | стоянка вiд 10 дiб включно | |
Бiлгород-Днiстровський | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Бердянськ | 0,035 | 0,063 | 0,0035 | 0,0063 |
Iзмаїл | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Керч | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Марiуполь | 0,035 | 0,063 | 0,0035 | 0,0063 |
Миколаїв* | 0,0039 | 0,0039 | - | - |
Миколаїв | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Одеса | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Одеса* | 0,0039 | 0,0039 | - | - |
Ольвiя | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Ренi | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Севастополь | 0,043 | 0,063 | 0,0043 | 0,0077 |
Скадовськ | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Усть-Дунайськ | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Феодосiя | 0,043 | 0,06 | 0,0043 | 0,006 |
Херсон | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Чорноморськ | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Чорноморськ* | 0,0039 | 0,0039 | - | - |
Євпаторiя | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Южний | 0,022 | 0,036 | 0,0022 | 0,0036 |
Южний* | 0,0039 | 0,0039 | - | - |
Ялта | 0,035 | 0,063 | 0,0035 | 0,0063 |
____________
* Для нафтоналивних суден у
закордонному плаваннi, якi здiйснюють перевезення
(транспортування) транзитних нафтопродуктiв за
варiантом "море - берег - море"
(завезення/вивезення вантажiв виключно водним
транспортом, вивантаження/навантаження з
використанням причалiв, розташованих у межах
морських портiв Чорноморськ, Миколаїв, Одеса,
Южний).
(додаток 6 iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.10.2017р. N 358, вiд 11.04.2019р. N 252) |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства iнфраструктури України 27.05.2013 N 316 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 червня 2013 р. за N 931/23463 |
Порядок облiку та використання коштiв вiд портових зборiв
I. Загальнi положення
1.1. Цей Порядок регулює питання, пов'язанi з облiком та використанням коштiв вiд портових зборiв, що справляються в установленому законодавством порядку, крiм адмiнiстративного збору, а також установлює єдиний порядок облiку та звiтностi щодо використання цих коштiв.
1.2. Цей Порядок є обов'язковим для застосування усiма суб'єктами господарювання рiзних форм власностi (далi - пiдприємства), на користь яких в установленому законодавством порядку справляються корабельний, канальний, маяковий, причальний, якiрний та санiтарний портовi збори (далi - портовi збори).
1.3. Кошти вiд портових зборiв використовуються виключно на цiлi, зазначенi в цьому Порядку. Не використанi в поточному роцi кошти вiд портових зборiв зберiгають своє цiльове призначення на наступнi перiоди.
1.4. При нестачi коштiв вiд будь-якого з портових зборiв для здiйснення заходiв, для яких цей збiр призначений, допускається використання коштiв вiд iнших портових зборiв, крiм маякового збору, iз обов'язковою компенсацiєю витрачених сум за рахунок надходжень коштiв вiд вiдповiдного портового збору у наступних перiодах.
1.5. Контроль за використанням портових зборiв здiйснюється вiдповiдно до чинного законодавства.
II. Порядок використання коштiв вiд портових зборiв
2.1. Кошти вiд корабельного збору використовуються:
на утримання та очищення акваторiї порту та операцiйної акваторiї причалу (причалiв) вiд наносiв i речовин, що забруднюють її поверхню i дно;
на утримання, ремонт, модернiзацiю, реконструкцiю i будiвництво огороджувальних i берегоукрiплювальних споруд порту;
на виконання промiрних робiт на акваторiї порту та операцiйнiй акваторiї причалу (причалiв);
на суднопiдйомнi та пiдводно-технiчнi роботи на акваторiї порту та операцiйнiй акваторiї причалу (причалiв), включаючи попереднє водолазне обстеження дна та пiдняття втрачених (скинутих) великогабаритних предметiв, такелажу та оснащення суден;
на днопоглиблювальнi роботи, пов'язанi з пiдтримкою, полiпшенням, розвитком (розширенням) акваторiї порту та операцiйної акваторiї причалу (причалiв);
на заходи, пов'язанi iз забезпеченням безпеки судноплавства, що полягають в органiзацiї та забезпеченнi безпечної експлуатацiї, пiдтриманнi в належному станi гiдротехнiчних споруд, спецiалiзованих суден, необхiдного обладнання, пристроїв i механiзмiв для лiквiдацiї аварiй в акваторiї морського порту;
(абзац сьомий пункту 2.1 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 460) |
на утримання персоналу, що бере участь у проведеннi робiт i здiйснює технiчний нагляд за будiвництвом (придбанням, виготовленням), модернiзацiєю, реконструкцiєю, ремонтом та експлуатацiєю акваторiї i операцiйної акваторiї причалу (причалiв) та iнших необоротних активiв, що використовуються на зазначенi в цьому пунктi цiлi, у тому числi на забезпечення соцiальних гарантiй цього персоналу;
на забезпечення функцiонування та розвитку нацiональної системи пошуку i рятування в морському пошуково-рятувальному районi України;
на компенсацiю iнвестицiй, внесених суб'єктами господарювання у стратегiчнi об'єкти портової iнфраструктури, що є об'єктами державної власностi, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства;
на компенсацiю вартостi пiдводних гiдротехнiчних споруд (канали, операцiйнi акваторiї причалiв тощо), що були збудованi за рахунок приватних iнвестицiй до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесенi до реєстру гiдротехнiчних споруд у встановленому законодавством порядку, що передаються у державну власнiсть, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства.
2.2. Кошти вiд причального збору використовуються:
на утримання та обслуговування причальних споруд в межах їх паспортних характеристик;
(абзац другий пункту 2.2 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 459) |
на ремонт, модернiзацiю, реконструкцiю i будiвництво причальних споруд в межах їх паспортних характеристик;
(абзац третiй пункту 2.2 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 459) |
на утримання персоналу, що бере участь у проведеннi робiт та здiйснює технiчний нагляд за будiвництвом (придбанням, виготовленням), модернiзацiєю, реконструкцiєю, ремонтом та експлуатацiєю причалiв та прилеглих акваторiй та iнших необоротних активiв, що використовуються на зазначенi в цьому пунктi цiлi, у тому числi на забезпечення соцiальних гарантiй цього персоналу;
на компенсацiю iнвестицiй, внесених суб'єктами господарювання у стратегiчнi об'єкти портової iнфраструктури, що є об'єктами державної власностi, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства;
на компенсацiю вартостi пiдводних гiдротехнiчних споруд (канали, операцiйнi акваторiї причалiв тощо), що були збудованi за рахунок приватних iнвестицiй до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесенi до реєстру гiдротехнiчних споруд у встановленому законодавством порядку, що передаються у державну власнiсть, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства.
2.3. Кошти вiд якiрного збору використовуються:
на утримання та обслуговування якiрних мiсць стоянки суден на внутрiшньому рейдi порту;
на ремонт, модернiзацiю, реконструкцiю i створення якiрних мiсць стоянки суден на внутрiшньому рейдi порту;
на утримання персоналу, що бере участь у проведеннi робiт та здiйснює технiчний нагляд за будiвництвом (придбанням, виготовленням), модернiзацiєю, реконструкцiєю, ремонтом та експлуатацiєю якiрних мiсць стоянки суден на внутрiшньому рейдi порту та iнших необоротних активiв, що використовуються на зазначенi в цьому пунктi цiлi, у тому числi на забезпечення соцiальних гарантiй цього персоналу;
на компенсацiю iнвестицiй, внесених суб'єктами господарювання у стратегiчнi об'єкти портової iнфраструктури, що є об'єктами державної власностi, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства;
на компенсацiю вартостi пiдводних гiдротехнiчних споруд (канали, операцiйнi акваторiї причалiв тощо), що були збудованi за рахунок приватних iнвестицiй до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесенi до реєстру гiдротехнiчних споруд у встановленому законодавством порядку, що передаються у державну власнiсть, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства.
2.4. Кошти вiд канального збору використовуються:
на утримання, обслуговування, ремонт та забезпечення безпеки судноплавства на внутрiшнiх водних шляхах, що належать до категорiї судноплавних, i каналах, у тому числi очищення їх вiд наносiв i пiдтримання їхнiх габаритiв у межах паспортних значень, та на утримання, обслуговування i забезпечення функцiонування рiчкової iнформацiйної служби (РIС);
(абзац другий пункту 2.4 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 30.11.2017р. N 409) |
на днопоглиблювальнi роботи, пов'язанi з пiдтриманням та/або полiпшенням проектних габаритiв на каналах;
на утримання, обслуговування та ремонт засобiв навiгацiйного обладнання (далi - ЗНО) на каналах;
(абзац четвертий пункту 2.4 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 11.04.2019р. N 252) |
на будiвництво (придбання, виготовлення), модернiзацiю, реконструкцiю, ремонт каналiв та iнших необоротних активiв, що використовуються на зазначенi в цьому пунктi цiлi;
на утримання персоналу, що бере участь у проведеннi робiт та здiйснює технiчний нагляд за будiвництвом (придбанням, виготовленням), модернiзацiєю, реконструкцiєю, ремонтом та експлуатацiєю каналiв та iнших необоротних активiв, що використовуються на зазначенi в цьому пунктi цiлi, у тому числi на забезпечення соцiальних гарантiй цього персоналу;
на утримання iнших необоротних активiв, що використовуються для будiвництва (придбання, виготовлення), модернiзацiї, реконструкцiї, ремонту та обслуговування каналiв;
на компенсацiю iнвестицiй, внесених суб'єктами господарювання у стратегiчнi об'єкти портової iнфраструктури, що є об'єктами державної власностi, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства;
на компенсацiю вартостi пiдводних гiдротехнiчних споруд (канали, операцiйнi акваторiї причалiв тощо), що були збудованi за рахунок приватних iнвестицiй до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесенi до реєстру гiдротехнiчних споруд у встановленому законодавством порядку, що передаються у державну власнiсть, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства;
на проведення промiрних, тральних, днопоглиблювальних та дноочисних робiт на внутрiшнiх водних шляхах, що належать до категорiї судноплавних.
(пункт 2.4 доповнено абзацом десятим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 30.11.2017р. N 409) |
2.5. Кошти вiд маякового збору використовуються:
на придбання, модернiзацiю, реконструкцiю та будiвництво маякiв, берегових i плавучих ЗНО, у тому числi на внутрiшнiх водних шляхах, технiчного (обстановочного, буксирного, спецiального) флоту, та спецiалiзованих гiдрографiчних (лоцмейстерських) суден, а також програмно-технiчних засобiв системи монiторингу надводної обстановки та системи монiторингу ЗНО;
(абзац другий пункту 2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.12.2016р. N 463) |
на утримання, обслуговування та ремонт ЗНО, у тому числi на внутрiшнiх водних шляхах (крiм ЗНО на каналах), технiчного (обстановочного, буксирного, спецiального) флоту та спецiалiзованих гiдрографiчних (лоцмейстерських) суден, а також програмно-технiчних засобiв системи монiторингу надводної обстановки та системи монiторингу ЗНО з використанням засобiв цифрової навiгацiї (е-навiгацiї);
(абзац третiй пункту 2.5 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 23.12.2016р. N 463, iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 11.04.2019р. N 252) |
на проведення гiдрографiчних робiт з метою актуалiзацiї дiючих i видання нових морських навiгацiйних карт i посiбникiв для мореплавства у зонi вiдповiдальностi України;
(абзац четвертий пункту 2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
на надання мореплавцям iнформацiї про змiни в навiгацiйнiй гiдрографiчнiй обстановцi;
на пiдготовку, розробку i актуалiзацiю картографiчної продукцiї (карт, атласiв, посiбникiв тощо);
(пункт 2.5 доповнено новим абзацом шостим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281) |
на отримання iнформацiї про суднозаходи;
(пункт 2.5 доповнено новим абзацом сьомим згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 24.07.2015р. N 281, у зв'язку з цим абзац шостий вважати абзацом восьмим) |
на утримання персоналу, що бере участь у проведеннi робiт та здiйснює технiчний нагляд за будiвництвом (придбанням, виготовленням), модернiзацiєю, реконструкцiєю, ремонтом та експлуатацiєю маякiв, берегових i плавучих ЗНО та iнших необоротних активiв, що використовуються на зазначенi в цьому пунктi цiлi, у тому числi на забезпечення соцiальних гарантiй цього персоналу.
2.6. Кошти вiд санiтарного збору використовуються:
на утримання та обслуговування плавзасобiв i контейнерного парку, що використовуються для прийняття iз суден усiх видiв забруднень (крiм баластних вод);
на ремонт, модернiзацiю та будiвництво основних засобiв, плавзасобiв i контейнерного парку, що використовуються для прийняття iз суден усiх видiв забруднень (крiм баластних вод);
на утримання, обслуговування i ремонт очисних споруд порту або на безпосереднє здавання забруднень пiдприємствам, що здiйснюють їх очищення;
на утримання, обслуговування та ремонт машин i механiзмiв, що забезпечують перевантаження твердих нафтопродуктiв, смiття, харчових вiдходiв та iнших забруднень i їх транспортування до мiсць утилiзацiї;
на утримання, обслуговування i ремонт спецiального портового устаткування для утилiзацiї смiття та iнших забруднень (печi для спалювання смiття тощо);
на утримання персоналу, що бере участь у проведеннi вищезазначених робiт, у тому числi на забезпечення соцiальних гарантiй цього персоналу;
на компенсацiю iнвестицiй, внесених суб'єктами господарювання у стратегiчнi об'єкти портової iнфраструктури, що є об'єктами державної власностi, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства;
на компенсацiю вартостi пiдводних гiдротехнiчних споруд (канали, операцiйнi акваторiї причалiв тощо), що були збудованi за рахунок приватних iнвестицiй до набрання чинностi Законом України "Про морськi порти України" та внесенi до реєстру гiдротехнiчних споруд у встановленому законодавством порядку, що передаються у державну власнiсть, у порядку та на умовах, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до чинного законодавства.
2.7. Кошти вiд портових зборiв також використовуються на вiдшкодування непрямих загальновиробничих, адмiнiстративних, iнших операцiйних i фiнансових витрат, а також витрат з податку на прибуток. Розподiл витрат, визначених у цьому пунктi, за видами портових зборiв здiйснюється вiдповiдно до чинного законодавства.
2.8. Витрати на придбання, виготовлення, реконструкцiю, модернiзацiю i будiвництво необоротних активiв, якi цiлком не можна вiднести до одного виду портового збору, розподiляються мiж декiлькома видами портових зборiв вiдповiдно до прийнятої пiдприємством облiкової полiтики.
2.9. Кошти вiд портових зборiв використовуються на погашення зобов'язань за банкiвськими кредитами, позиками, iншими зобов'язаннями, у тому числi за договорами фiнансового лiзингу, за умови, що залученi кошти використовувалися за цiльовим призначенням на здiйснення робiт, якi передбаченi в цьому роздiлi.
2.10. Цiльовим використанням коштiв вiд портових зборiв вважається здiйснення попередньої оплати (авансу) постачальникам (виконавцям) товарiв (робiт, послуг) на виконання цiлей, що передбаченi у цьому роздiлi. У такому разi при оприбуткуваннi товарiв (робiт, послуг) до цiльового використання коштiв вiд портових зборiв вiдноситься тiльки сума, що дорiвнюватиме рiзницi мiж вартiстю оприбуткованих товарiв (робiт, послуг) та здiйсненою попередньою оплатою.
III. Облiк доходiв, одержаних вiд портових зборiв
3.1. Визначення доходiв вiд портових зборiв здiйснюється вiдповiдно до Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 15 "Дохiд", затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 29 листопада 1999 року N 290, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 14 грудня 1999 року за N 860/4153 (зi змiнами).
Нарахування доходiв вiд портових зборiв вiдображається в бухгалтерському облiку по кредиту субрахунку 703 "Дохiд вiд реалiзацiї робiт i послуг". Аналiтичний облiк доходiв на субрахунку 703 "Дохiд вiд реалiзацiї робiт i послуг" ведеться окремо по кожному збору.
Надходження портових зборiв вiд судновласникiв та морських агентiв, якi дiють за їх дорученням, вiдображається по дебету субрахункiв 311 "Поточнi рахунки в нацiональнiй валютi" та 312 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi".
3.2. Облiк коштiв, що надходять вiд портових зборiв, ведеться в нацiональнiй валютi за формою "Звiт про кошти, отриманi вiд портових зборiв, та їх використання", наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Перерахунок коштiв з iноземної валюти в нацiональну здiйснюється вiдповiдно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 21 "Вплив змiн валютних курсiв", затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 10 серпня 2000 року N 193, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 17 серпня 2000 року за N 515/4736 (зi змiнами).
IV. Облiк витрат, що здiйснюються за рахунок портових зборiв
4.1. Витрати, наведенi в пунктах 2.1 - 2.7 роздiлу II цього Порядку, визначенi згiдно з Положенням (стандартом) бухгалтерського облiку 16 "Витрати", затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 31 грудня 1999 року N 318, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 19 сiчня 2000 року за N 27/4248 (зi змiнами), вiдображаються на субрахунку 903 "Собiвартiсть реалiзованих робiт i послуг" та рахунках 91 "Загальновиробничi витрати", 92 "Адмiнiстративнi витрати", 94 "Iншi витрати операцiйної дiяльностi", 95 "Фiнансовi витрати" i 98 "Податок на прибуток" залежно вiд виду витрат вiдповiдно до Iнструкцiї про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку активiв, капiталу, зобов'язань i господарських операцiй пiдприємств i органiзацiй, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30 листопада 1999 року N 291, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 21 грудня 1999 року за 893/4186 (зi змiнами). Витрати вiдображаються в бухгалтерському облiку в момент їх виникнення незалежно вiд дати сплати грошових коштiв.
Витрати на придбання, виготовлення, реконструкцiю, модернiзацiю i будiвництво необоротних активiв до введення об'єктiв в експлуатацiю враховуються як капiтальнi вкладення на рахунку 15 "Капiтальнi iнвестицiї", а у подальшому (при введеннi об'єктiв в експлуатацiю) - у складi основних засобiв на рахунках 10 "Основнi засоби" та 11 "Iншi необоротнi матерiальнi активи", а також у складi нематерiальних активiв на рахунку 12 "Нематерiальнi активи".
4.2. Облiк витрат ведеться в нацiональнiй валютi. Перерахунок коштiв з iноземної валюти в нацiональну здiйснюється вiдповiдно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 21 "Вплив змiн валютних курсiв", затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 10 серпня 2000 року N 193, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 17 серпня 2000 року за N 515/4736 (зi змiнами).
4.3. Витрати по субрахунку 903 "Собiвартiсть реалiзованих робiт i послуг", зазначенi в пунктi 4.1 цього роздiлу, вiдображаються на окремих субрахунках (при вiдображеннi витрат через рахунок 23 "Виробництво" субрахунки вiдкриваються також i на рахунку 23).
Витрати по рахунках 91 "Загальновиробничi витрати" (по рахунку 23 "Виробництво" при вiдображеннi витрат через рахунок 23), 92 "Адмiнiстративнi витрати", 94 "Iншi витрати операцiйної дiяльностi" та 95 "Фiнансовi витрати", зазначенi в пунктi 4.1 цього роздiлу, вiдображаються на окремих статтях витрат.
Витрати на капiтальнi вкладення вiдображаються на рахунку 15 "Капiтальнi iнвестицiї" iз веденням аналiтичного облiку по кожному об'єкту.
4.4. Залишки за субрахунками 703, 903 та рахунками 91, 92, 94, 95 у порядку закриття списуються у кореспонденцiї з рахунком 79 "Фiнансовi результати" з подальшим списанням сальдо рахунку 79 при його закриттi на рахунок 44 "Нерозподiленi прибутки (непокритi збитки)".
V. Порядок оперативного облiку i звiтностi про доходи вiд портових зборiв та їх використання
5.1. Оперативний облiк доходiв i витрат вiд портових зборiв органiзовується i ведеться пiдроздiлом пiдприємства, визначеним рiшенням керiвника пiдприємства.
5.2. Загальна сума отриманих (нарахованих) пiдприємством доходiв вiд портових зборiв за звiтний перiод визначається на пiдставi первинних документiв та вiдповiдних розрахункiв за кожним портовим збором окремо.
За наявностi списаного боргу (або при нарахуваннi резерву сумнiвних боргiв) нарахованi за звiтний перiод суми зменшуються окремо за кожним збором. При надходженнi ранiше списаного боргу (повнiстю або частково) нарахованi за звiтний перiод суми збiльшуються також окремо за кожним збором. У випадку часткового надходження вiдшкодування за декiлькома зборами збiльшення вiдповiдних зборiв здiйснюється пропорцiйно ранiше списаним сумам.
5.3. Суми отриманих (нарахованих) пiдприємством доходiв вiд портових зборiв, а також здiйсненi ним витрати у всiх випадках визначаються без урахування податку на додану вартiсть, якщо iнше не передбачено чинним законодавством.
5.4. Формами оперативної звiтностi про доходи вiд портових зборiв i здiйсненi витрати є "Звiт про кошти, отриманi вiд портових зборiв, та їх використання" (додаток 1) та "Звiт про цiльове використання портових зборiв" (додаток 2), якi пiдприємство подає щокварталу до 30 числа мiсяця, що настає за звiтним перiодом, до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферах морського i рiчкового транспорту (далi - орган управлiння).
(пункт 5.4 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 11.04.2019р. N 252) |
5.5. У формах оперативної звiтностi наводяться всi передбаченi ними показники. У випадках незаповнення тiєї чи iншої статтi (рядка, графи) через вiдсутнiсть операцiй ця стаття (рядок, графа) прокреслюється.
Одиниця вимiру у формi звiтностi заповнюється в тисячах гривень з одним десятковим знаком чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою друкарських машинок, принтерiв, засобiв механiзацiї та iншими засобами, якi б забезпечили збереження цих записiв протягом установленого законодавством строку зберiгання звiтностi та запобiгли б внесенню неправомiрних виправлень.
5.6. Заголовна частина форм оперативної звiтностi заповнюється в такому порядку:
реквiзит "пiдприємство" вiдображає повне, згiдно з установчими документами, найменування пiдприємства, на користь якого справляються портовi збори;
реквiзит "орган управлiння" вiдображає найменування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферах морського та рiчкового транспорту, якому подається звiт;
(абзац третiй пункту 5.6 у редакцiї наказу Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 11.04.2019р. N 252) |
реквiзит "звiтний перiод" вiдображає назву перiоду, визначену за принципом наростаючого пiдсумку (наприклад, I квартал, пiврiччя, 9 мiсяцiв i рiк), за який подається звiт.
5.7. "Звiт про кошти, отриманi вiд портових зборiв, та їх використання" (додаток 1) складається з додержанням таких вимог:
данi звiту вказуються наростаючим пiдсумком з початку року;
у графi 3 показуються невикористанi в перiодi, що передує звiтному, кошти (показники графи 13 за попереднiй звiтний перiод). Невикористанi у перiодi, що передує звiтному, кошти вiдображаються зi знаком "+", нестача коштiв - зi знаком "-";
у графi 4 показується нарахована сума портових зборiв;
у графi 5 вiдображаються суми використання коштiв портових зборiв, визначенi вiдповiдно до вимог пунктiв 2.1 - 2.8 роздiлу II цього Порядку. Розшифрування загальних сум використання портових зборiв, визначених у графi 5, наводиться у графах 6, 7, 8, 9, 10;
у графi 6 вiдображаються загальнi поточнi витрати (за винятком ремонту);
у графi 7 вiдображаються витрати на ремонт, якi не включенi до графи 6;
у графi 8 вiдображаються витрати на здiйснення капiтальних вкладень;
у графi 9 вiдображається сума коштiв вiд портових зборiв, спрямована у звiтному перiодi на погашення зобов'язань за банкiвськими кредитами, позиками, iншими зобов'язаннями, у тому числi за договорами фiнансового лiзингу, визначена згiдно з пунктом 2.9 роздiлу II цього Порядку;
у графi 10 вiдображаються суми здiйснення попередньої оплати (авансу) постачальникам (виконавцям) товарiв (робiт, послуг), визначенi згiдно з пунктом 2.10 роздiлу II цього Порядку;
у графi 11 вiдображаються вiдшкодування, що надiйшли протягом звiтного перiоду;
у графi 12 вiдображається розрахункова величина податку на прибуток (у тому числi частини чистого прибутку, що сплачується до бюджетiв державними некорпоратизованими, казенними або комунальними пiдприємствами), визначена з урахуванням податкових зобов'язань, обчислених вiдповiдно до законодавства. Показники рядкiв за графою 12 додатка 1 до цього Порядку повиннi вiдповiдати показникам однойменних граф рядка 5 додатка 2 до цього Порядку;
у графi 13 показується результат за звiтний перiод (гр. 4 - гр. 5 + гр. 11 - гр. 12). Позитивний результат указується зi знаком "+", негативний - зi знаком "-";
у графi 14 показується покриття нестачi портових зборiв (за видами), за якими недостатньо коштiв для вiдшкодування всiх витрат iз урахуванням коштiв на початок звiтного перiоду з вiдповiдним знаком ("+" або "-"), за рахунок коштiв iнших портових зборiв за рiшенням керiвника. Сума збору, яка використана для покриття iнших портових зборiв, указується зi знаком "-". Сума, вказана в рядку збору, якого недостатньо, вiдображається зi знаком "+". Пiдсумок графи 14 повинен дорiвнювати нулю;
у графi 15 вiдображаються невикористанi в перiодi кошти, обчисленi наростаючим пiдсумком, за кожним збором, розрахованi як: графа 3 + графа 13 + графа 14. Невикористанi станом на кiнець звiтного перiоду кошти, обчисленi наростаючим пiдсумком, вiдображаються зi знаком "+", нестача коштiв - зi знаком "-".
5.8. "Звiт про цiльове використання портових зборiв" (додаток 2 до цього Порядку) складається наростаючим пiдсумком з початку року.
Витрати, пов'язанi зi здiйсненням робiт i послуг, зазначених у пунктах 2.1 - 2.8 роздiлу II цього Порядку, включаються до звiту за той перiод, в якому вони були проведенi, незалежно вiд виду оплати - попередньої (орендна плата тощо) або наступної (оплата послуг стороннiх органiзацiй, оплата вiдпусток працiвникiв тощо).
Директор Департаменту економiки та фiнансiв | М. М. Полторацький |
Додаток 1 до Порядку облiку та використання коштiв вiд портових зборiв (пункт 3.2) |
Пiдприємство |
Орган управлiння |
ЗВIТ
про кошти, отриманi вiд портових зборiв, та їх
використання
за _________________
(звiтний перiод)
(тис. грн.)
Вид портового збору | N рядка | Залишок коштiв на початок звiтного перiоду | Нарахована сума портових зборiв | Використано коштiв портових зборiв | У тому числi | Вiдшкодування, що надiйшли | Розрахункова величина податку на прибуток | Результат за звiтний перiод | Покриття нестачi зборiв | Залишок коштiв на кiнець звiтного перiоду | ||||
витрати операцiйної дiяльностi (без ремонту) | витрати операцiйної дiяльностi в частинi ремонту | витрати на капiтальнi вкладення | витрати на погашення зобов'язань за банкiвськими кредитами, позиками та iншими зобов'язаннями | суми здiйсненої попередньої оплати (авансу) за товари (роботи, послуги) | ||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Корабельний | 01 | |||||||||||||
Причальний | 02 | |||||||||||||
Якiрний | 03 | |||||||||||||
Канальний | 04 | |||||||||||||
Маяковий | 05 | |||||||||||||
Санiтарний | 06 | |||||||||||||
Разом | 07 |
Керiвник |
Головний бухгалтер |
Додаток 2 до Порядку облiку та використання коштiв вiд портових зборiв (пункт 5.4) |
Пiдприємство |
Орган управлiння |
ЗВIТ
про цiльове використання портових зборiв
за _________________
(звiтний перiод)
(тис. грн.)
Стаття витрат | Вид портового збору | ||||||
корабельний | причальний | якiрний | канальний | маяковий | санiтарний | усього | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1. Витрати операцiйної дiяльностi (без ремонту) | |||||||
1.1. Витрати на оплату працi виробничого персоналу | |||||||
1.2. Вiдрахування на соцiальне страхування | |||||||
1.3. Паливо | |||||||
1.4. Електроенергiя | |||||||
1.5. Матерiали та малоцiннi i швидкозношуванi предмети | |||||||
1.6. Iншi прямi витрати | |||||||
2. Загальновиробничi, адмiнiстративнi та iншi витрати | |||||||
3. Ремонт основних засобiв | |||||||
4. Витрати на капiтальнi вкладення | |||||||
5. Розрахункова величина податку на прибуток | |||||||
Разом |
Керiвник |
Головний бухгалтер |
(додаток 2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 25.06.2019р. N 459) |