ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законiв України щодо приведення законодавства України у сферi насiнництва та розсадництва у вiдповiднiсть з європейськими та мiжнародними нормами i стандартами
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законiв України:
1. У Законi України "Про охорону прав на сорти рослин" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 23, ст. 163; 2007 р., N 1, ст. 1; 2014 р., N 6 - 7, ст. 80):
1) статтю 1 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 1. Визначення термiнiв
У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються у такому значеннi:
автор сорту - фiзична особа, яка безпосередньо вивела чи винайшла i полiпшила сорт;
батькiвськi компоненти - складовi гiбриду першого поколiння (лiнiя, гiбрид), що використовувалися для його створення;
ботанiчний таксон - таксономiчна категорiя, встановлена для вiдособленої групи рослин, спорiднених мiж собою спiльнiстю ознак, властивостей;
використання сорту - будь-яка дiя щодо сорту, зазначена в цьому Законi в перелiку дiй, що потребують дозволу володiльця патенту або, за його вiдсутностi, власника майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту;
власник майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту - особа, якiй належить упродовж визначеного цим Законом строку i засвiдчене свiдоцтвом про державну реєстрацiю сорту майнове право iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин;
держава-учасниця - держава, що приєдналася до Мiжнародної конвенцiї з охорони нових сортiв рослин, прийнятої 2 грудня 1961 року i переглянутої 10 листопада 1972 року, 23 жовтня 1978 року i 19 березня 1991 року;
Державний реєстр сортiв рослин, придатних для поширення в Українi (далi - Реєстр сортiв рослин України) - офiцiйний перелiк сортiв рослин, придатних для поширення в Українi;
експертний заклад - пiдприємство, установа або органiзацiя, уповноваженi Компетентним органом на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин вiдповiдно до цього Закону;
об'єкт заявки - сорт рослин, щодо якого подано заявку;
поширення сорту - комерцiйне розповсюдження посадкового матерiалу - матерiального носiя сорту, занесеного до Реєстру сортiв рослин України;
селекцiонер - автор сорту, особа, яка має трудовi чи цивiльно-правовi вiдносини з автором сорту щодо виведення або винайдення та полiпшення сорту, правонаступник (спадкоємець) першої або другої iз зазначених вище осiб, залежно вiд конкретного випадку;
сорт рослин - окрема група рослин (клон, лiнiя, гiбрид першого поколiння, популяцiя) в рамках нижчого iз вiдомих ботанiчних таксонiв (рiд, вид, рiзновиднiсть) незалежно вiд того, чи задовольняє вона умови виникнення правової охорони";
2) у назвi статтi 2 слова "про права" замiнити словами "про охорону прав";
3) у статтi 4 слово "виданими" замiнити словом "прийнятими";
4) у статтi 5 слово "захистом" замiнити словом "охороною";
5) статтi 6 - 9 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 6. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi охорони прав на сорти
1. Кабiнет Мiнiстрiв України:
спрямовує i координує роботу центральних органiв виконавчої влади щодо виконання цього Закону;
видає нормативно-правовi акти з питань охорони прав на сорти рослин;
органiзовує мiжнародне спiвробiтництво з питань охорони прав на сорти рослин;
утворює консультативнi, дорадчi та iншi допомiжнi органи для забезпечення ефективностi реалiзацiї своїх повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин iз забезпечення конституцiйних прав i свобод громадян України щодо регулювання їхнiх майнових i немайнових вiдносин, що виникають у зв'язку з набуттям, здiйсненням та захистом iнтелектуальної власностi на сорти рослин;
визначає порядок ведення Реєстру заявок, Реєстру патентiв, Реєстру сортiв рослин України;
здiйснює iншi повноваження, визначенi цим Законом.
Стаття 7. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi охорони прав на сорти рослин (Контролюючого органу)
1. Контролюючий орган органiзовує та здiйснює державний нагляд (контроль) у частинi охорони прав на сорти рослин за:
дотриманням юридичними та фiзичними особами вимог законодавства з охорони прав на сорти рослин у сферi виробництва, використання, зберiгання, реалiзацiї та розмноження сортiв рослин;
веденням первинного насiнництва власниками майнових прав iнтелектуальної власностi та пiдтримувачами сортiв рослин;
проведенням експертизи заявки на сорт рослин;
ввезенням в Україну садивного матерiалу (насiння) незареєстрованих в Українi сортiв рослин;
дотриманням особистого немайнового права авторства на сорт, майнового права власника сорту, права попереднього користування i права при вiдновленнi прав на сорт, права на поширення сорту в Українi, прав автора сорту у разi вiдмови власника вiд майнового права на сорт, порядку вивезення з України посадкового матерiалу (насiння) сортiв рослин, що мiстять об'єкт iнтелектуальної власностi, угоди, укладеної мiж роботодавцем та автором сорту щодо виплати справедливої винагороди;
здiйснює iншi повноваження, визначенi цим Законом.
Стаття 8. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони прав на сорти рослин (Компетентного органу)
1. Компетентний орган:
забезпечує розвиток наукового та матерiально-технiчного потенцiалу у сферi охорони прав на сорти рослин;
узгоджує формування i виконання мiжнародних науково-технiчних програм i проектiв з охорони прав на сорти рослин за спiльними координацiйними договорами;
сприяє розвитку iнновацiйної дiяльностi в галузi сортовивчення i охорони прав на сорти рослин;
дає державне замовлення на проведення науково-технiчної експертизи у сферi охорони прав на сорти рослин;
узагальнює практику застосування законодавства про охорону прав на сорти рослин, розробляє пропозицiї з його вдосконалення;
забезпечує органiзацiю приймання заявок, проведення їх експертизи, приймає рiшення щодо них;
забезпечує проведення державної реєстрацiї заявок, прав на сорти рослин, сортiв i пiдтримувачiв сортiв рослин;
уповноважує пiдприємства, установи або органiзацiї на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин вiдповiдно до цього Закону;
видає патенти на сорти рослин, свiдоцтва про авторство на сорти рослин, свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту рослин;
забезпечує ведення Реєстру заявок, Реєстру патентiв, Реєстру сортiв рослин України;
органiзовує перевiрку збереженостi сортiв рослин;
забезпечує опублiкування офiцiйних вiдомостей про виданi патенти на сорти рослин i свiдоцтва про авторство на сорти рослин, видає Каталог сортiв рослин, придатних для поширення в Українi;
забезпечує опублiкування офiцiйних вiдомостей про видачу лiцензiї на використання сорту та передачу майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин;
здiйснює мiжнародне спiвробiтництво у сферi правової охорони сортiв рослин i представляє iнтереси України з питань охорони прав на сорти рослин у мiжнародних органiзацiях вiдповiдно до законодавства;
органiзовує iнформацiйну та видавничу дiяльнiсть у сферi охорони прав на сорти рослин;
органiзовує науково-дослiднi роботи у сферi охорони прав на сорти;
органiзовує роботу щодо пiдготовки i перепiдготовки кадрiв державної системи охорони прав на сорти рослин;
органiзовує пiсляреєстрацiйне вивчення сортiв, розмноження нових i перспективних сортiв рослин;
затверджує галузевi та мiжгалузевi програми науково-дослiдних та дослiдно-конструкторських робiт у сферi охорони прав на сорти рослин;
затверджує нормативнi документи галузевого призначення на продукцiю, процеси, послуги у разi вiдсутностi нацiональних стандартiв або необхiдностi встановлення вимог, що перевищують чи доповнюють вимоги нацiональних стандартiв;
органiзовує та бере участь у мiжнародних заходах наукового спрямування (форуми, симпозiуми, конференцiї тощо), координує участь наукових установ у дiяльностi iноземних та мiжнародних наукових товариств, асоцiацiй i союзiв на правах їх членiв у сферi iнтелектуальної власностi на сорти рослин;
здiйснює iншi повноваження, визначенi цим Законом.
Стаття 9. Уповноваження пiдприємств, установ, органiзацiй на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин
1. Компетентний орган може уповноважувати пiдприємства, установи, органiзацiї на виконання повноважень у сферi прав на сорти рослин, закрiплених цим Законом за Компетентним органом, якщо пiдприємство, установа, органiзацiя вiдповiдають таким вимогам:
є юридичною особою - резидентом України;
може пiдтвердити вiдповiдний рiвень компетентностi;
має належну кiлькiсть квалiфiкованого персоналу, який працює на постiйних умовах, достатню для проведення експертизи заявки на сорт;
не є суб'єктом насiнництва та розсадництва;
не використовує фiнансовi та матерiальнi ресурси заявника;
має належне iнформацiйно-технiчне забезпечення для проведення експертизи заявки на сорт;
має акредитованi лабораторiї (центри);
має систему управлiння якiстю;
не має комерцiйної або iншої заiнтересованостi щодо об'єктiв заявки;
має належну матерiально-технiчну базу та iншi об'єкти iнфраструктури, необхiднi для виконання повноважень у сферi прав на сорти рослин, на виконання яких надається уповноваження.
2. Порядок пiдтвердження пiдприємствами, установами, органiзацiями вiдповiдного рiвня компетентностi, вимоги щодо кiлькостi квалiфiкованого персоналу, який працює на постiйнiй основi, вимоги до фiнансових та матерiальних ресурсiв, акредитованих лабораторiй та системи управлiння якiстю, перелiк документiв, необхiдних для отримання уповноваження, та порядок їх подачi затверджуються Компетентним органом.
3. У разi прийняття рiшення про уповноваження пiдприємства, установи, органiзацiї Компетентний орган видає органiзацiйно-розпорядчий акт, в якому зазначаються:
найменування юридичної особи, яку уповноважено на виконання окремих повноважень Компетентного органу;
строк уповноваження;
перелiк повноважень у сферi прав на сорти рослин, на виконання яких надається уповноваження;
умови, за яких уповноваження може бути припинене або вiдкликане;
порядок координацiї дiй мiж Компетентним органом та експертним закладом.
4. Експертнi заклади регулярно або за вiдповiдним запитом Компетентного органу звiтують про результати своєї дiяльностi у сферi охорони прав на сорти рослин.
5. Компетентний орган щорiчно проводить аудит дiяльностi експертних закладiв щодо виконання ними окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин. У разi виявлення за результатами аудиту порушень Компетентний орган встановлює строк для їх усунення. Якщо експертний заклад не вживає заходiв з усунення таких порушень протягом встановленого строку, Компетентний орган вiдкликає уповноваження експертного закладу.
6. Компетентний орган оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi органiзацiйно-розпорядчий акт про уповноваження експертного закладу не пiзнiше наступного дня пiсля його прийняття, а також перелiк експертних закладiв, уповноважених на виконання окремих повноважень у сферi охорони прав на сорти рослин.
7. Експертнi заклади не можуть бути уповноваженi Компетентним органом на виконання повноважень щодо:
прийняття рiшень щодо заявок;
видачi охоронних документiв, що засвiдчують права на сорт;
затвердження нормативних документiв галузевого призначення на продукцiю, процеси, послуги у разi вiдсутностi нацiональних стандартiв або необхiдностi встановлення вимог, що перевищують чи доповнюють вимоги нацiональних стандартiв;
надання державного замовлення на проведення науково-технiчної експертизи у сферi прав на сорти рослин;
представництва iнтересiв України з питань охорони прав на сорти рослин у мiжнародних органiзацiях";
6) у статтi 11:
в абзацi першому частини третьої слово "(селекцiонер)" виключити;
у частинi четвертiй:
в абзацi четвертому слова "придатнiсть на поширення" замiнити словами "придатнiсть сорту для поширення";
абзац п'ятий доповнити словами "рослин України";
7) у статтi 14 слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони прав на сорти рослин" замiнити словами "Кабiнетом Мiнiстрiв України";
8) статтi 15 - 18 i 191 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 15. Загальнi положення порядку набуття прав на сорт рослин
1. Права на сорт набуваються в Українi шляхом подання до Компетентного органу заявки, експертизи заявки та державної реєстрацiї прав.
2. Набуття прав на сорт в iноземних державах здiйснюється незалежно вiд набуття таких прав в Українi.
3. Вiд iменi авторiв сортiв, заявникiв, володiльцiв патентiв та власникiв майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту у вiдносинах, врегульованих цим Законом, можуть виступати їх представники, зокрема представники з питань iнтелектуальної власностi, зареєстрованi вiдповiдно до положення про них, затвердженого Кабiнетом Мiнiстрiв України. У такому разi вiдносини з представниками вважаються вiдносинами вiдповiдно з авторами, заявниками, володiльцями патентiв та власниками майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту.
Стаття 16. Право автора сорту
1. Право на подання заявки на сорт рослин належить автору сорту, якщо iнше не передбачено цим Законом або договором.
2. Якщо сорт створили спiльно кiлька авторiв, вони мають право на подання спiльної заявки, якщо iнше не передбачено договором мiж ними. Вiдмова одного чи кiлькох авторiв вiд здiйснення права на подання заявки не припиняє такого права в решти спiвавторiв сорту.
3. У разi перегляду умов договору стосовно складу авторiв сорту Компетентний орган за спiльним клопотанням осiб, зазначених у заявцi як авторiв, а також авторiв, не зазначених у заявцi, вносить змiни до вiдповiдних документiв у встановленому порядку за умови надходження клопотання до прийняття рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт та сплати вiдповiдного збору.
4. Автору сорту належать права авторства, якi є особистими немайновими правами i охороняються безстроково згiдно iз статтею 37 цього Закону.
Стаття 17. Право роботодавця (замовника)
1. Якщо сорт створено автором сорту у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням, то, в разi якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням мiж роботодавцем (замовником) i автором сорту не передбачено iнше, право на подання заявки на сорт належить автору сорту та роботодавцю (замовнику) спiльно.
Роботодавець (замовник) може передати право на подання заявки на сорт рослин на пiдставi закону або договору.
2. Якщо сорт створено автором сорту у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту) чи договору про створення сорту за замовленням, роботодавець (замовник) має право вимагати вiд автора сорту письмового повiдомлення про одержаний ним сорт з повним описом такого сорту, якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням не передбачено iнше.
3. Якщо трудовим договором або договором про створення за замовленням мiж роботодавцем i селекцiонером передбачено право на подання заявки тiльки роботодавцем, вiн повинен, якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням не передбачено iнше, протягом 60 днiв з дня отримання повiдомлення автора сорту подати до Компетентного органу заявку на сорт чи передати право на подання заявки iншiй особi або прийняти рiшення про збереження вiдомостей про сорт як конфiденцiйної iнформацiї або комерцiйної таємницi. У цей самий строк роботодавець повинен укласти з автором сорту письмовий договiр щодо розмiру та умови виплати йому справедливої винагороди (роялтi) вiдповiдно до економiчної цiнностi сорту та iншої його вигоди, якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням не передбачено iнше. Компетентний орган може встановлювати мiнiмальнi ставки зазначеної винагороди.
4. Якщо роботодавець (правонаступник роботодавця) не виконає зазначених у частинi третiй цiєї статтi вимог у встановлений строк чи не використовуватиме сорт, зберiгаючи вiдомостi про нього як конфiденцiйну iнформацiю бiльше чотирьох рокiв з дня одержання повiдомлення автора сорту, то право на подання заявки i одержання патенту переходить до автора сорту, а за роботодавцем залишається переважне право на придбання невиключної лiцензiї на використання сорту, якщо трудовим договором (контрактом) чи договором про створення сорту за замовленням не передбачено iнше.
5. Суперечки щодо умов одержання автором сорту вiд роботодавця (замовника) винагороди та її розмiру вирiшуються в судовому порядку.
Стаття 18. Право правонаступника (спадкоємця)
1. Право на подання заявки на сорт рослин має вiдповiдно правонаступник (спадкоємець) автора або роботодавця (замовника)";
"Стаття 191. Право будь-якої особи
1. Будь-яка особа може подати заявку на набуття майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту, вiднесеного до загальновiдомих, без набуття майнових прав iнтелектуальної власностi на такий сорт, засвiдчених патентом";
9) у статтi 20:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"1. Заявка на сорт подається до Компетентного органу особою, яка має на це право, згiдно iз статтями 16, 17 i 18 цього Закону.
Якщо заявника можна iдентифiкувати як селекцiонера на пiдставi iнформацiйного обмiну мiж компетентними органами держав-учасниць або державами - членами Мiжнародного союзу з охорони нових сортiв рослин, договiр про передачу права на подання заявки не вимагається";
абзац дванадцятий частини третьої виключити;
включити частину четверту такого змiсту:
"4. У порядку, встановленому Компетентним органом, до заявки додаються зразки посадкового матерiалу об'єкта заявки в кiлькостi та якостi, необхiдних для проведення його квалiфiкацiйної експертизи та зберiгання.
Зразки посадкового матерiалу батькiвських компонентiв об'єкта заявки не додаються. Компетентний орган може затребувати зразки посадкового матерiалу батькiвських компонентiв об'єкта заявки у випадках та порядку, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України.
За зверненням заявника Компетентний орган враховує результати експертизи батькiвських компонентiв, проведеної компетентним органом будь-якої iншої держави-учасницi";
частину п'яту викласти в такiй редакцiї:
"5. Автор сорту має право вимагати, щоб його не згадували як автора в будь-якiй публiкацiї про заявку чи патент.
Якщо трудовим договором (контрактом) або договором про створення за замовленням мiж автором i роботодавцем передбачено вiдмову автора (авторiв) вiд особистих немайнових прав iнтелектуальної власностi на сорт, а в заявi не зазначено намiру набути немайновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин, iм'я та адреса мiсця проживання автора (авторiв) у заявцi можуть не зазначатися";
частину шосту виключити;
10) в абзацi першому частини першої статтi 21 слово "всiх" виключити;
11) абзаци перший i другий частини першої статтi 23 пiсля слова "органом" доповнити словами "або експертним закладом";
12) у статтi 25:
частини другу i третю викласти в такiй редакцiї:
"2. Експертиза заявки проводиться Компетентним органом або експертним закладом у порядку, встановленому цим Законом.
3. Експертиза заявки складається з формальної експертизи (експертизи за формальними ознаками) та квалiфiкацiйної (технiчної) експертизи";
доповнити частиною шостою такого змiсту:
"6. Компетентний орган або експертний заклад зобов'язанi письмово повiдомити заявника про результати розгляду кожного окремого клопотання, що надiйшло вiд заявника";
13) у статтi 26:
у частинi першiй слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони прав на сорти рослин" замiнити словами "Компетентним органом";
пункт "д" частини другої виключити;
пункт "а" частини третьої викласти в такiй редакцiї:
"а) протягом десяти календарних днiв заявнику надсилаються:
повiдомлення про прийняття заявки до розгляду (iз зазначенням її номера та дати подання) та ввезення дослiдних зразкiв сортiв (iз зазначенням необхiдної кiлькостi) для цiлей експертизи заявки;
повiдомлення щодо сум зборiв, якi має сплатити заявник, та реквiзити для сплати";
частину четверту викласти в такiй редакцiї:
"4. У разi надходження матерiалiв, на пiдставi яких дата подання заявки не може бути встановлена, заявка вважається неподаною, про що протягом десяти календарних днiв заявнику надсилається експертний висновок iз зазначенням дати надходження матерiалiв. Перше повiдомлення про результати формальної експертизи повинно бути надiслано Компетентним органом заявниковi не пiзнiше трьох мiсяцiв з дати одержання ним матерiалiв заявки";
пункт "а" частини п'ятої викласти в такiй редакцiї:
"а) заявнику протягом десяти календарних днiв надсилається експертний висновок про позитивнi результати формальної експертизи i про початок проведення квалiфiкацiйної експертизи";
частину шосту виключити;
14) статтю 27 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 27. Квалiфiкацiйна експертиза
1. Квалiфiкацiйна експертиза передбачає проведення комплексу дослiджень, необхiдних для пiдготовки експертного висновку за заявкою та прийняття рiшення щодо державної реєстрацiї сорту i прав на нього.
2. Квалiфiкацiйна експертиза розпочинається пiсля отримання заявником експертного висновку про позитивнi результати формальної експертизи за умови оплати послуг експертного закладу.
Оплата послуг з проведення квалiфiкацiйної експертизи здiйснюється на договiрних умовах за кожен рiк експертизи протягом двох мiсяцiв з дня отримання звiту про результати експертизи попереднього року.
Заявник має право звернутися до Компетентного органу або експертного закладу iз заявою про перенесення строку початку квалiфiкацiйної експертизи.
3. Розмiр плати за послуги з проведення квалiфiкацiйної експертизи для сортiв, що не проходять у Компетентному органi або експертному закладi експертизу на придатнiсть сорту для поширення, є меншим вiд розмiру плати за аналогiчнi продукти для сортiв, що проходять таку експертизу.
4. Пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи:
а) проводиться експертиза запропонованої назви сорту в порядку, визначеному статтею 28 цього Закону;
б) визначається новизна сорту вiдповiдно до частин третьої i четвертої статтi 11 цього Закону.
Якщо в заявi зазначено намагання набути майновi права iнтелектуальної власностi на сорт рослин та майнове право iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин i встановлено, що новизна втрачена, заявниковi надсилається експертний висновок про неможливiсть набуття майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин з цiєї причини i продовження квалiфiкацiйної експертизи з метою набуття майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин;
в) визначається вiдповiднiсть сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi вiдповiдно до частин п'ятої, шостої i сьомої статтi 11 цього Закону, а Компетентний орган визначає перелiки родiв i видiв, сорти яких проходять цю експертизу;
г) вiдповiдно до положень статтi 29 цього Закону проводиться експертиза на придатнiсть сорту для поширення;
ґ) розглядаються у порядку, визначеному статтею 30 цього Закону, можливi заперечення третiх осiб проти набуття прав на сорт.
5. За результатами квалiфiкацiйної експертизи у порядку, визначеному статтею 31 цього Закону, формулюється обґрунтований експертний висновок за заявкою i Компетентний орган приймає рiшення про державну реєстрацiю сорту i видачу патенту або рiшення про вiдмову в реєстрацiї сорту i видачi патенту.
6. Пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи Компетентний орган або експертний заклад зобов'язаний направляти заявнику щорiчний звiт про хiд квалiфiкацiйної експертизи з вiдповiдними роз'ясненнями.
Пiд час проведення квалiфiкацiйної експертизи Компетентний орган або експертний заклад має право направити заявнику запит про надання додаткових матерiалiв, iнформацiї, документiв, зразкiв, необхiдних для встановлення новизни, вiдмiнностi, однорiдностi i стабiльностi сорту.
Якщо протягом двох мiсяцiв з дня одержання заявником вiдповiдного запиту вiн не надає додаткових матерiалiв, iнформацiї, документiв, зразкiв, необхiдних для встановлення новизни, вiдмiнностi, однорiдностi i стабiльностi сорту, Компетентний орган або експертний заклад приймає рiшення про вiдкликання заявки та надсилає заявнику повiдомлення про вiдкликання заявки.
Строк, пропущений з поважних причин, поновлюється за умови подання заявником клопотання протягом 12 мiсяцiв з дати його закiнчення та сплати вiдповiдного збору";
15) включити частину другу статтi 28 такого змiсту:
"2. Пiд час експертизи заявки на сорт заявник має право зазначати в матерiалах заявки селекцiйний код як назву сорту";
16) статтю 29 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 29. Експертиза на придатнiсть сорту для поширення
1. Компетентний орган визначає перелiк родiв i видiв, сорти яких проходять експертизу на придатнiсть сорту для поширення. Щодо сортiв родiв i видiв, якi не увiйшли до вищезазначеного перелiку, рiшення приймається на пiдставi iнформацiї, наданої заявником.
2. Експертиза на придатнiсть сорту для поширення проводиться Компетентним органом або експертним закладом за умови попередньої сплати вiдповiдного збору.
3. Визначення придатностi сорту для поширення виконується вiдповiдно до статтi 14 цього Закону.
4. Дослiднi зразки сортiв, якi ввозяться в Україну для цiлей експертизи заявки, не обкладаються ввiзним митом i не пiдлягають квотуванню, лiцензуванню i сертифiкацiї та державнiй санiтарно-гiгiєнiчнiй експертизi, а карантинний огляд цих зразкiв здiйснюється безоплатно. Митне оформлення зразкiв сортiв здiйснюється без сертифiкатiв вiдповiдностi на основi документального пiдтвердження вiд Компетентного органу, що цi зразки ввозяться для проведення експертизи заявки (повiдомлення про прийняття заявки до розгляду та ввезення дослiдних зразкiв сортiв для цiлей експертизи заявки).
5. Компетентний орган або експертний заклад зобов'язаний щорiчно повiдомляти заявника про результати експертизи сорту, а також надавати йому коментарi до результатiв експертизи.
6. Якщо Компетентний орган або експертний заклад вважає результати експертизи недостатнiми для складення експертного висновку за заявкою, вiн має право за погодженням iз заявником продовжити строк експертизи, але не бiльше нiж на один календарний рiк.
7. Якщо експертиза сорту проводиться експертним закладом, її результати повиннi передаватися виключно Компетентному органу та заявнику. Будь-яке iнше використання результатiв експертизи можливе лише з дозволу заявника";
17) у статтi 33:
абзац другий частини першої пiсля слiв "Реєстр сортiв" i "Реєстру сортiв" доповнити словами "рослин України";
абзац перший частини другої пiсля слiв "Реєстр сортiв" доповнити словами "рослин України";
18) статтю 34 пiсля слiв "Реєстру сортiв" доповнити словами "рослин України";
19) у статтi 35:
у частинi першiй слово "мiсячний" замiнити словом "десятиденний";
частину п'яту викласти в такiй редакцiї:
"5. Патент, свiдоцтво про державну реєстрацiю, свiдоцтво про авторство на сорти родiв i видiв, не включених до перелiку родiв i видiв, сорти яких проходять експертизу на вiдповiднiсть сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi, а також експертизу на придатнiсть сорту для поширення, видаються пiд вiдповiдальнiсть заявникiв за вiдповiднiсть сорту критерiям, визначеним цим Законом";
20) текст статтi 36 викласти в такiй редакцiї:
"Заявник має право оскаржити будь-яке рiшення, дiї чи бездiяльнiсть Компетентного органу або експертного закладу щодо заявки до суду";
21) статтю 38 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 38. Право на поширення сорту в Українi
1. Право на поширення сорту в Українi виникає з дня прийняття рiшення про державну реєстрацiю майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту. Щодо сортiв родiв i видiв, не вiднесених до перелiку родiв i видiв, сорти яких проходять експертизу на придатнiсть сорту для поширення, що затверджується Компетентним органом, рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт є одночасно рiшенням про державну реєстрацiю сорту.
Власник майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту має право передати своє право на поширення сорту на пiдставi договору будь-якiй особi.
2. Сорти, не внесенi до Реєстру сортiв рослин України, забороняється поширювати в Українi, якщо iнше не встановлено законом";
22) частину другу статтi 47 викласти в такiй редакцiї:
"2. Будь-яка особа має право розмножувати у своєму господарствi, що не вважається порушенням майнових прав володiльця патенту та власника майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту, для власних потреб зiбраний матерiал, одержаний нею у своєму господарствi шляхом вирощування сорту, що охороняється, чи сорту, на який поширюється дiя частини третьої статтi 39 цього Закону, за умови належностi сорту до одного з таких ботанiчних родiв i видiв:
Боби (Vicia faba L. var. minor; var. major Harz);
Горох посiвний (Pisum sativum L.);
Горошок посiвний (вика) (Vicia sativa L.);
Жито посiвне (Secale cereale L.);
Картопля (Solanum tuberosum L.);
Конюшина олександрiйська (Trifolium alexandrinum L.);
Конюшина перевернута (персидська) (Trifolium resupinatum L.);
Люпин жовтий (Lupinus luteus L.);
Люцерна посiвна (Medicago sativa L.);
Льон низький (олiйний) (Linum humile Mill.), включаючи льон звичайний (довгунець) (Linum usitatissimum L.);
Нут звичайний (Cicer arietinum L.);
Овес посiвний (Avena sativa L.);
Очеретянка канарська (Phalaris canariensis L.);
Пажитниця багатоквiткова (райграс) (Lolium multiflorum Lam.);
Пшениця м'яка (Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol.);
Пшениця спельта (Triticum spelta L.);
Пшениця тверда (Triticum turgidum L. subsp. durum (Desf.) Husn.);
Рiпак (Brassica napus L. oleifera);
Редька (Raphanus sativus L.);
Рис посiвний (Oriza sativa L.);
Тритикале (Triticosecale);
Ячмiнь звичайний (Hordeum vulgare L.)";
23) статтю 48 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 48. Обов'язки володiльця патенту та власника майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту
1. Володiлець патенту та власник майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту повиннi добросовiсно користуватися своїми майновими правами.
2. Володiлець патенту протягом усього термiну чинностi патенту або за вiдсутностi володiльця патенту - власник майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту забезпечує збереженiсть сорту чи його вихiдних компонентiв.
3. На запит Компетентного органу або експертного закладу володiлець патенту або за вiдсутностi володiльця патенту - власник майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту зобов'язаний надати iнформацiю, документи, матерiал, зразки сорту, що охороняється (у тому числi батькiвськi компоненти сорту), з метою:
а) перевiрки збереженостi сорту;
б) визначення та оновлення офiцiйного зразка сорту;
в) проведення порiвняльної експертизи мiж сортами;
г) визначення вiдповiдностi сорту морфологiчним ознакам, визначеним при його реєстрацiї.
4. Компетентний орган може зобов'язати володiльця патенту зберiгати офiцiйний зразок об'єкта заявки";
24) у статтi 501:
частини першу i другу пiсля слiв "Реєстрi сортiв" доповнити словами "рослин України";
частину четверту i абзац другий частини шостої доповнити словами "рослин України";
25) частину третю статтi 56 викласти в такiй редакцiї:
"3. Збори сплачуються до державного бюджету та використовуються на покриття витрат за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин";
26) у текстi Закону слова "Уповноважений орган" в усiх вiдмiнках замiнити словами "Компетентний орган" у вiдповiдному вiдмiнку.
2. Пункт 127 Перелiку документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi, затвердженого Законом України "Про Перелiк документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 47, ст. 532; 2014 р., N 23, ст. 873), викласти в такiй редакцiї:
"127. Пiдтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України насiння i садивного матерiалу, не внесеного до Реєстру сортiв рослин України та/або до Реєстру сортiв рослин Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування".
3. У Законi України "Про насiння i садивний матерiал" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 42, ст. 585):
1) абзац другий преамбули викласти в такiй редакцiї:
"Дiя цього Закону не поширюється на дiяльнiсть фiзичних осiб щодо виробництва, зберiгання, транспортування та/або використання насiння та садивного матерiалу для задоволення власних потреб, не пов'язаних iз здiйсненням господарської дiяльностi, а також на обiг насiння i садивного матерiалу генетично модифiкованих органiзмiв (рослин), що регулюється спецiальним законодавством";
2) статтi 1 - 4 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 1. Визначення термiнiв
У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
насiння - рослинний матерiал, що використовується для сiвби, включаючи власне насiння (насiнину), плоди, суплiддя;
садивний матерiал - рослини та їхнi вегетативнi органи (частини), придатнi для вiдтворення цiлiсного органiзму рослин;
насiнництво - галузь рослинництва, що забезпечує розмноження та виробництво насiння i садивного матерiалу сортiв рослин;
первиннi ланки насiнництва - посiви (насадження) розсадникiв добору i розмноження визнаного сорту добазового насiння;
розсадництво - галузь рослинництва, що забезпечує виробництво, створення маточних насаджень;
первиннi ланки розсадництва - маточнi насадження багаторiчних рослин, створенi з використанням вихiдного садивного матерiалу визнаних сортiв у базових розсадниках, i садивний матерiал, що з них отримується;
категорiя насiння i садивного матерiалу - насiння i садивний матерiал, отриманi на певному етапi вiдтворення сорту.
Категорiї насiння i садивного матерiалу:
добазове насiння - насiння первинних ланок насiнництва, що використовують для подальшого його розмноження i отримання базового насiння;
базове насiння - генерацiї насiння, отриманi вiд послiдовного розмноження добазового насiння;
сертифiковане насiння - генерацiї насiння, отриманi вiд послiдовного розмноження базового насiння.
До насiння категорiй добазове, базове i сертифiковане належать насiннєва картопля та лiкарськi рослини;
вихiдний садивний матерiал багаторiчних рослин - безвiруснi рослини або частини рослин сортiв, клонiв, створенi внаслiдок селекцiйної роботи для подальшого розмноження;
базовий садивний матерiал багаторiчних рослин - безвiруснi рослини або частини рослин сортiв, клонiв, отриманi вiд послiдовного розмноження вихiдного садивного матерiалу i призначенi для створення маточних насаджень;
сертифiкований садивний матерiал багаторiчних рослин - безвiруснi рослини сортiв, клонiв, отриманi вiд розмноження базового садивного матерiалу i призначенi для закладення промислових насаджень.
До садивного матерiалу категорiй вихiдний, базовий, сертифiкований належать виноград, хмiль, плодовi, ягiднi, горiхоплiднi, малопоширенi, декоративнi та лiсовi рослини;
пакування - процес затарювання (фасування) певної маси насiння або кiлькостi садивного матерiалу в упаковку (контейнер);
етикетка - ярлик, виготовлений iз спецiального паперу чи iншого матерiалу i призначений для маркування насiння, який закрiплюється ззовнi та, за бажанням виробника, вкладається всередину упаковки (контейнера);
маркування - нанесення на етикетку iнформацiї про назву ботанiчного таксону, сорт, номер партiї, категорiю, генерацiю, рiк та мiсяць пакування, а також iншої iнформацiї згiдно з вимогами законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
сортовi якостi насiння i садивного матерiалу - сукупнiсть морфологiчних ознак, за якими визначається належнiсть рослини до вiдповiдного сорту;
посiвнi якостi насiння - сукупнiсть показникiв, що характеризують придатнiсть насiння до сiвби;
товарнi якостi садивного матерiалу - сукупнiсть бiометричних показникiв садивного матерiалу, у тому числi санiтарного стану, згiдно з якими ведеться сортування i визначення господарської придатностi садивного матерiалу;
розсадники добору - ланка розмноження насiння, що вiдбирається вiд кращих рослин для подальшого закладення розсадникiв розмноження;
розсадники розмноження - ланки розмноження насiння, отриманi з розсадникiв добору;
реалiзацiя насiння або садивного матерiалу - дiяльнiсть юридичних осiб та/або фiзичних осiб - пiдприємцiв з продажу та/або постачання насiння або садивного матерiалу;
кондицiйне насiння - насiння, сортовi та посiвнi якостi якого вiдповiдають вимогам, встановленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва;
некондицiйне насiння - насiння, сортовi та посiвнi якостi якого не вiдповiдають вимогам, встановленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва;
генерацiя насiння - насiннєве поколiння в межах певної категорiї;
система насiнництва та розсадництва - комплекс взаємопов'язаних органiзацiйних, наукових i агротехнологiчних заходiв, спрямованих на забезпечення виробництва, реалiзацiї та використання насiння i садивного матерiалу сортiв рослин;
Державний реєстр сортiв рослин, придатних для поширення в Українi (далi - Реєстр сортiв рослин України) - офiцiйний перелiк сортiв рослин, придатних для поширення в Українi;
Перелiк сортiв рослин Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку (далi - Перелiк сортiв рослин ОЕСР) - офiцiйний перелiк сортiв рослин, визнаних придатними для сертифiкацiї країнами, що приєдналися до насiннєвих схем Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку;
Державний реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва (далi - Реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва) - перелiк суб'єктiв насiнництва та розсадництва, якi виробляють насiння та/або садивний матерiал для реалiзацiї вiдповiдно до вимог цього Закону;
польове оцiнювання - оцiнювання стану та сортових якостей насiннєвих посiвiв, багаторiчних насаджень, насiння i садивного матерiалу;
державний нагляд (контроль) - дiяльнiсть вiдповiдного центрального органу виконавчої влади у межах його повноважень щодо виявлення та запобiгання порушенням вимог законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
сортовий контроль - комплекс заходiв iз визначення сортових якостей насiння, садивного матерiалу або маточних насаджень багаторiчних рослин;
насiннєвий контроль - державний та внутрiшньогосподарський контроль сортових i посiвних якостей насiння, сортових i товарних якостей садивного матерiалу;
дiлянковий (ґрунтовий) сортовий контроль - оцiнювання вiдповiдностi рослин, отриманих вiд насiння контрольної проби, рослинам, отриманим вiд насiння стандартного зразка, або офiцiйному опису сорту;
лабораторний сортовий контроль - встановлення належностi вегетативних та генеративних органiв рослин до вiдповiдного сорту;
державний резервний насiннєвий фонд - запас базового та сертифiкованого насiння;
оновлення насiння i садивного матерiалу - перiодична замiна сертифiкованого насiння, маточних насаджень багаторiчних рослин у порядку сортозамiни або сортооновлення;
проба - необхiдна кiлькiсть насiння або частин рослин (вегетативнi та генеративнi органи) вiдповiдного сорту, вiдiбраних iз загальної кiлькостi для обстеження та аналiзу;
контрольна проба - зразок, сформований з проби для безпосереднього висiву на контрольних дiлянках для дiлянкового (ґрунтового) та лабораторного сортового контролю;
сiльськогосподарськi рослини - рослини, представленi сортами (гiбридами), що використовуються для виробництва сiльськогосподарської сировини i продуктiв харчування;
багаторiчнi рослини - рослини, розвиток яких вiдбувається понад два вегетацiйнi перiоди;
лiсовi рослини - лiсовi дерева i кущi, що використовуються в лiсовому господарствi;
декоративнi рослини - квiти, газоннi трави, цибулини, бульбоцибулини, сiянцi i саджанцi, живцi, мiкроживцi та рослини-регенеранти, що використовуються в декоративних цiлях;
лiкарськi рослини - дикорослi та культурнi рослини або їхнi частини (насiння, бруньки, квiти, плоди, стебла, кореневища), що використовуються в медицинi для виготовлення лiкарських препаратiв;
сертифiкацiя насiння i садивного матерiалу - комплекс заходiв, спрямованих на визначення сортових i посiвних якостей насiння та сортових i товарних якостей садивного матерiалу з метою документального пiдтвердження вiдповiдностi вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
сертифiкат на насiння - документ про вiдповiднiсть, що засвiдчує сортовi або посiвнi якостi насiння;
сертифiкат на садивний матерiал - документ про вiдповiднiсть, що засвiдчує сортовi або товарнi якостi садивного матерiалу;
лiсонасiннєва база - природнi та штучно створенi насадження з цiнними спадковими ознаками, призначенi для заготiвлi лiсового насiння;
арбiтражне (експертне) визначення посiвних якостей насiння i товарних якостей садивного матерiалу - процедура, що проводиться шляхом аналiзу проб, вiдiбраних вiд партiї насiння та/або садивного матерiалу, i встановлює вiдповiднiсть посiвних якостей насiння i товарних якостей садивного матерiалу вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
насiннєвi схеми Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку (далi - насiннєвi схеми ОЕСР) - схеми сортової сертифiкацiї ОЕСР або контролю за обiгом насiння в мiжнароднiй торгiвлi;
аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) - фiзична особа, яка отримала свiдоцтво аудитора з сертифiкацiї (агронома-iнспектора) та включена до Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв);
сертифiкат на насiння Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку (далi - сертифiкат ОЕСР) - сертифiкат, виданий згiдно з насiннєвими схемами ОЕСР;
сертифiкат на насiння Мiжнародної асоцiацiї з контролю за якiстю насiння (далi - сертифiкат ISTA) - сертифiкат, виданий згiдно з правилами та в порядку, встановленими Мiжнародною асоцiацiєю з контролю за якiстю насiння (ISTA);
органи з оцiнки вiдповiдностi - пiдприємства, установи, органiзацiї чи їхнi пiдроздiли, акредитованi нацiональним органом України з акредитацiї та уповноваженi вiдповiдним центральним органом виконавчої влади на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва;
уповноваження - надання пiдприємствам, установам, органiзацiям чи їхнiм пiдроздiлам, акредитованим нацiональним органом України з акредитацiї, права на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва.
Термiн "атестат про акредитацiю" вживається у значеннi, наведеному у Законi України "Про акредитацiю органiв з оцiнки вiдповiдностi".
Стаття 2. Об'єкти насiнництва та розсадництва
До об'єктiв насiнництва та розсадництва належать:
види рослин;
сорти рослин (клон, лiнiя, гiбрид першого поколiння, популяцiя);
насiння i садивний матерiал;
насiннєвi посiви та насадження.
Стаття 3. Суб'єкти насiнництва та розсадництва
До суб'єктiв насiнництва та розсадництва належать фiзичнi особи - пiдприємцi та юридичнi особи, якi здiйснюють виробництво насiння та/або садивного матерiалу для його реалiзацiї вiдповiдно до цього Закону.
Стаття 4. Законодавство України у сферi насiнництва та розсадництва
Законодавство України у сферi насiнництва та розсадництва базується на Конституцiї України i складається з цього Закону, законiв України "Про охорону прав на сорти рослин", "Про карантин рослин", iнших законiв та нормативно-правових актiв, прийнятих вiдповiдно до них";
3) назву роздiлу II викласти в такiй редакцiї:
"Роздiл II
ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНIВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, ЩО
ЗДIЙСНЮЮТЬ ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛIННЯ ТА РЕГУЛЮВАННЯ У
СФЕРI НАСIННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА";
4) статтi 5 - 9 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 5. Органи виконавчої влади, що здiйснюють державне управлiння та регулювання у сферi насiнництва та розсадництва
Державне управлiння та регулювання у сферi насiнництва та розсадництва здiйснюють Кабiнет Мiнiстрiв України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва.
Стаття 6. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi насiнництва та розсадництва
До повноважень Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi насiнництва та розсадництва належать:
забезпечення здiйснення державної полiтики у сферi насiнництва та розсадництва;
визначення прiоритетних напрямiв розвитку насiнництва та розсадництва;
координацiя дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, а також центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва;
забезпечення розроблення i виконання державних цiльових програм розвитку насiнництва та розсадництва;
прийняття в межах своїх повноважень нормативно-правових актiв у сферi насiнництва та розсадництва;
державна пiдтримка розвитку насiнництва та розсадництва i державне регулювання ринку насiння;
органiзацiя мiжнародного спiвробiтництва з питань насiнництва та розсадництва;
здiйснення iнших повноважень, визначених цим Законом.
Стаття 7. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у сферi насiнництва та розсадництва
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у сферi насiнництва та розсадництва належать:
забезпечення формування та реалiзацiя державної полiтики у сферi насiнництва та розсадництва;
здiйснення державного управлiння та регулювання у сферi насiнництва та розсадництва;
розроблення та органiзацiя виконання державних програм розвитку селекцiї, насiнництва та розсадництва;
прийняття нормативно-правових актiв вiдповiдно до цього Закону;
затвердження форм документацiї на насiння i садивний матерiал, технологiчних i методичних вимог у сферi насiнництва та розсадництва щодо збереження сортових якостей, бiологiчних i урожайних властивостей сорту та посiвних якостей насiння;
забезпечення формування державного резервного насiннєвого фонду i контроль за ефективним його використанням;
забезпечення органiзацiї, здiйснення пiдготовки та атестацiї осiб на отримання свiдоцтв аудиторiв з сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв), видача та скасування свiдоцтва аудитора з сертифiкацiї (агронома-iнспектора), пiдвищення квалiфiкацiї аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв);
забезпечення проведення визначення сортових та посiвних якостей насiння i сортових та товарних якостей садивного матерiалу;
уповноваження пiдприємств, установ, органiзацiй чи їхнiх пiдроздiлiв, акредитованих нацiональним органом України з акредитацiї, на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва;
сприяння розвитку ринку насiння i садивного матерiалу;
забезпечення ведення Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва, Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв), Реєстру органiв з оцiнки вiдповiдностi, Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал, а також забезпечення вiдкритостi та загальнодоступностi цих реєстрiв;
створення системи зонального лiсового i декоративного насiнництва та розсадництва;
участь у мiжнародному спiвробiтництвi з питань насiнництва та розсадництва, а також виконання мiжнародних договорiв України у цiй сферi;
забезпечення видачi та скасування вiдповiдних сертифiкатiв у сферi насiнництва та розсадництва;
здiйснення iнших повноважень, визначених цим Законом.
Стаття 8. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, належать:
здiйснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
здiйснення державного контролю за обiгом насiння i садивного матерiалу на територiї України;
видача пiдтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин, не занесених до Реєстру сортiв рослин України та/або до Перелiку сортiв рослин ОЕСР, для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування;
звернення до нацiонального органу України з акредитацiї з письмовим умотивованим клопотанням щодо розгляду питання про тимчасове зупинення дiї або скасування атестата про акредитацiю органу з оцiнки вiдповiдностi та притягнення органу з оцiнки вiдповiдностi до вiдповiдальностi за порушення вимог законодавства;
звернення до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, з письмовим умотивованим клопотанням щодо розгляду питання про скасування свiдоцтв аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв);
участь у розробленнi нормативно-правових актiв у сферi насiння i садивного матерiалу;
здiйснення iнших повноважень, визначених цим Законом.
Роздiл III
СИСТЕМА НАСIННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА
Стаття 9. Органiзацiя системи насiнництва та розсадництва
Система насiнництва та розсадництва включає категорiї добазового, базового i сертифiкованого насiння, вихiдного, базового та сертифiкованого садивного матерiалу, державний резервний насiннєвий фонд, колекцiйнi маточнi насадження багаторiчних рослин";
5) абзац перший статтi 10 пiсля слiв "що проводять дослiдження у сферi насiнництва" доповнити словами "та розсадництва";
6) статтю 12 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 12. Право на виробництво та реалiзацiю насiння i садивного матерiалу
Фiзичнi особи - пiдприємцi та юридичнi особи мають право на виробництво насiння та/або садивного матерiалу, за умови додержання майнових прав iнтелектуальної власностi на сорти рослин.
Фiзичнi особи - пiдприємцi та юридичнi особи мають право на виробництво насiння i садивного матерiалу для його реалiзацiї, за умови їх включення до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва, а також у випадках, передбачених цим Законом.
Фiзичнi особи - пiдприємцi та юридичнi особи, не включенi до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва, мають право здiйснювати реалiзацiю насiння i садивного матерiалу лише за умови наявностi сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал та додержання майнових прав iнтелектуальної власностi на сорти рослин";
7) доповнити статтями 121 - 125 такого змiсту:
"Стаття 121. Вимоги до реєстрiв системи насiнництва та розсадництва
Для належного функцiонування системи насiнництва та розсадництва центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, забезпечує ведення в електроннiй формi та є держателем таких державних реєстрiв:
Реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва;
Реєстр аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв);
Реєстр сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал;
Реєстр органiв з оцiнки вiдповiдностi.
Вiдомостi, що мiстяться у зазначених державних реєстрах, є вiдкритими i загальнодоступними.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, забезпечує вiльний, цiлодобовий i безоплатний доступ до вiдомостей, що мiстяться у зазначених реєстрах, через мережу Iнтернет.
Вiдомостi державних реєстрiв, передбачених частиною першою цiєї статтi, отриманi шляхом доступу до них через мережу Iнтернет:
мають статус офiцiйної iнформацiї центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику;
не потребують будь-якого додаткового пiдтвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику;
можуть використовуватися будь-якими органами державної влади та органами мiсцевого самоврядування, фiзичними особами, фiзичними особами - пiдприємцями, юридичними особами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, надає суб'єктам видачi сертифiкатiв на насiння та садивний матерiал право внесення вiдомостей до Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал при здiйсненнi сертифiкацiї насiння i садивного матерiалу в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 122. Реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва
Для включення до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва фiзична особа - пiдприємець або юридична особа подає заяву до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, в якiй, крiм вiдомостей про таку особу, зазначається:
наявнiсть у штатному розписi спецiалiста вiдповiдної квалiфiкацiї для органiзацiї насiнництва та/або розсадництва або наявнiсть вiдповiдної квалiфiкацiї для органiзацiї насiнництва та/або розсадництва безпосередньо у фiзичної особи - пiдприємця;
наявнiсть матерiально-технiчної бази, необхiдної для провадження господарської дiяльностi у сферi насiнництва та/або розсадництва;
ботанiчний таксон, назва сорту, категорiя (генерацiя) та кiлькiсть (обсяг) насiння, садивного матерiалу, включеного до виробничої програми;
номер та дата видачi документа, на пiдставi якого фiзичною особою - пiдприємцем або юридичною особою набуто право на використання сорту.
Пiдзаконнi нормативно-правовi акти не можуть встановлювати додатковi вимоги для включення до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть поданих вiдомостей несе заявник. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, має право перевiряти вiдомостi, поданi заявником, та подавати запити на вiдповiдну iнформацiю до органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, а також має доступ до даних державних реєстрiв.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, та не може передбачати подання фiзичною особою - пiдприємцем або юридичною особою документiв, що пiдтверджують заявленi вiдомостi та одночасно є в розпорядженнi будь-яких органiв державної влади та/або органiв мiсцевого самоврядування чи мiстяться у державних реєстрах.
Рiшення про включення фiзичної особи - пiдприємця або юридичної особи до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва або про вiдмову у включеннi до цього реєстру приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, протягом 10 календарних днiв з дня надходження заяви.
Копiя рiшення, зазначеного в частинi п'ятiй цiєї статтi, вручається (направляється) фiзичнiй особi - пiдприємцю або юридичнiй особi не пiзнiше наступного робочого дня пiсля його прийняття. Вручення (направлення) копiї рiшення, зазначеного у частинi п'ятiй цiєї статтi, здiйснюється в будь-який спосiб, що забезпечує наявнiсть доказiв здiйснення такого вручення (направлення).
Якщо протягом строку розгляду заяви, передбаченого частиною п'ятою цiєї статтi, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, не прийме рiшення про включення або вмотивовану вiдмову у включеннi до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва, фiзична особа - пiдприємець або юридична особа має право на виробництво насiння i садивного матерiалу для їх реалiзацiї без включення до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва з останнього дня строку розгляду заяви, передбаченого частиною п'ятою цiєї статтi.
Виключними пiдставами для вiдмови у включеннi до Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва є:
невiдповiднiсть поданих документiв вимогам цього Закону;
виявлення у поданих документах недостовiрної iнформацiї.
У разi змiни iнформацiї про ботанiчний таксон, назву сорту, категорiю (генерацiю) та кiлькiсть (обсяг) насiння, садивного матерiалу, включеного до виробничої програми, або номера та дати видачi документа, на пiдставi якого набуто право на використання сорту (але не рiдше одного разу на рiк), суб'єкт насiнництва та розсадництва зобов'язаний подавати оновленi вiдомостi до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Рiшення про виключення суб'єкта насiнництва та розсадництва з Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у разi:
подання суб'єктом насiнництва та розсадництва заяви про виключення з Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва;
неподання суб'єктом насiнництва та розсадництва оновлених вiдомостей про ботанiчний таксон, назву сорту, категорiю (генерацiю) та кiлькiсть (обсяг) насiння, садивного матерiалу, включеного до його виробничої програми, або номера та дати видачi документа, на пiдставi якого ним набуто право на використання сорту;
систематичного грубого порушення законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
припинення юридичної особи чи пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця.
Реєстр суб'єктiв насiнництва та розсадництва мiстить такi вiдомостi:
найменування/прiзвище, iм'я та по батьковi суб'єкта насiнництва та розсадництва, його мiсцезнаходження/мiсце проживання;
ботанiчний таксон, назва сорту, який вiн виробляє;
категорiя (генерацiя) та кiлькiсть (обсяг) насiння, садивного матерiалу, включеного до виробничої програми;
номер та дата видачi документа, на пiдставi якого фiзичною особою - пiдприємцем або юридичною особою набуто право на використання сорту.
Оновлення iнформацiї Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва здiйснюється протягом трьох робочих днiв пiсля прийняття рiшення, що має наслiдком змiну вiдомостей, що мiстяться в Реєстрi суб'єктiв насiнництва та розсадництва.
Порядок ведення Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 123. Реєстр аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв)
Особа, яка отримала свiдоцтво аудитора з сертифiкацiї (агронома-iнспектора), включається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, до Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв) не пiзнiше наступного робочого дня з дня видачi їй свiдоцтва аудитора з сертифiкацiї (агронома-iнспектора).
Рiшення про виключення особи з Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв) приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у разi скасування свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) не пiзнiше наступного робочого дня пiсля прийняття рiшення про скасування свiдоцтва.
Оновлення iнформацiї Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв) здiйснюється протягом трьох робочих днiв з дня прийняття рiшення, що має наслiдком змiну вiдомостей, що мiстяться в Реєстрi аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв), крiм iнформацiї про включення або виключення особи з Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв), яка оновлюється у строки, встановленi цим Законом.
Реєстр аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв) мiстить такi вiдомостi:
прiзвище, iм'я та по батьковi аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора);
дата видачi та номер свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора);
дата видачi та номер свiдоцтва про пiдвищення квалiфiкацiї (за наявностi);
види робiт, якi аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) має право здiйснювати;
дата скасування чи тимчасового зупинення дiї свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора);
посада аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), якщо аудитор провадить свою дiяльнiсть як посадова особа центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, чи державного пiдприємства, установи, органiзацiї, що входить до сфери управлiння такого органу.
Порядок ведення Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв) затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 124. Реєстр органiв з оцiнки вiдповiдностi
Пiдприємства, установи, органiзацiї чи їхнi пiдроздiли, акредитованi та уповноваженi у встановленому цим Законом порядку на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва, включаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, до Реєстру органiв з оцiнки вiдповiдностi не пiзнiше наступного робочого дня з дня прийняття рiшення про уповноваження.
Реєстр органiв з оцiнки вiдповiдностi мiстить вiдомостi про юридичну особу, її матерiально-технiчну базу, кiлькiсть квалiфiкованого персоналу, який працює на постiйнiй основi, наявнiсть лабораторiй.
Оновлення iнформацiї Реєстру органiв з оцiнки вiдповiдностi здiйснюється протягом одного робочого дня з дня прийняття рiшення про змiну вiдомостей, що мiстяться в Реєстрi органiв з оцiнки вiдповiдностi.
Пiдприємство, установа, органiзацiя чи їхнiй пiдроздiл виключається з Реєстру органiв з оцiнки вiдповiдностi та позбавляється права на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва у разi скасування атестата про акредитацiю або рiшення про уповноваження.
Порядок ведення Реєстру органiв з оцiнки вiдповiдностi встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 125. Реєстр сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал
Вiдомостi про виданi сертифiкати на насiння та/або садивний матерiал вносяться до Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал суб'єктом видачi вiдповiдного сертифiката не пiзнiше наступного робочого дня з дня видачi.
Реєстр сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал мiстить такi вiдомостi:
номер, дата видачi та строк дiї вiдповiдного сертифiката;
найменування / прiзвище, iм'я та по батьковi суб'єкта насiнництва та розсадництва, якому видано сертифiкат;
ботанiчний таксон, назва сорту, категорiя (генерацiя), номер та маса партiї, номери етикеток;
iнформацiя (вiдмiтка) про скасування сертифiката.
Порядок ведення Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України";
8) статтi 13, 15 - 18 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 13. Права та обов'язки суб'єктiв насiнництва та розсадництва
Суб'єкти насiнництва та розсадництва мають право:
на перевагу при розташуваннi насiннєвих посiвiв сортiв рослин (клонiв, лiнiй, гiбридiв першого поколiння) перехреснозапильних культур перед iншими товаровиробниками;
вимагати вiдшкодування завданих збиткiв вiд перехресного запилення посiвiв перехреснозапильних культур iншим сортом внаслiдок порушення їхнього права на перевагу при розташуваннi насiннєвих посiвiв, встановленого цим Законом;
звертатися до вiдповiдних органiв виконавчої влади або до суду в разi порушення прав, наданих їм цим Законом;
брати участь у виконаннi державних цiльових програм щодо виробництва насiння i садивного матерiалу;
брати участь у формуваннi державного резервного насiннєвого фонду.
Порядок узгодження розташування насiннєвих посiвiв встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Суб'єкти насiнництва та розсадництва зобов'язанi:
додержуватися майнових прав iнтелектуальної власностi на сорти рослин при виробництвi та реалiзацiї насiння i садивного матерiалу;
додержуватися технологiчних i методичних вимог у сферi насiнництва та розсадництва щодо збереження сортових якостей, бiологiчних i урожайних властивостей сорту та посiвних якостей насiння i садивного матерiалу;
гарантувати вiдповiднiсть насiння i садивного матерiалу, що пiдлягає реалiзацiї, сортовим i посiвним (товарним) якостям, зазначеним у сертифiкатах на насiння i садивний матерiал;
зберiгати дублiкати проб насiння i садивного матерiалу (вiдповiдно до бiологiчної здатностi) упродовж строку дiї сертифiкатiв на насiння або садивний матерiал;
вести щодо кожного сорту насiнницьку документацiю за встановленими формами i зберiгати її протягом трьох рокiв;
додержуватися встановленого законодавством у сферi насiнництва та розсадництва порядку пакування, маркування, транспортування та зберiгання насiння i садивного матерiалу;
вiдшкодовувати матерiальнi збитки споживачу в разi реалiзацiї йому некондицiйного насiння чи садивного матерiалу;
здiйснювати внутрiшньогосподарський контроль за виробництвом та обiгом насiння i садивного матерiалу;
у разi створення базових маточних насаджень формувати їх вихiдним садивним матерiалом багаторiчних рослин, отриманих вiд базових розсадникiв.
Посадовi особи суб'єкта насiнництва та розсадництва в разi проведення заходiв державного контролю у сферi насiнництва та розсадництва зобов'язанi сприяти посадовим особам, якi здiйснюють державний контроль у сферi насiнництва та розсадництва, у виконаннi їхнiх повноважень.
Суб'єкти насiнництва та розсадництва також можуть мати iншi права та обов'язки, визначенi законом";
"Стаття 15. Введення в обiг насiння i садивного матерiалу
Насiння i садивний матерiал вводяться в обiг пiсля їх сертифiкацiї. Сертифiкати на насiння або сертифiкати на садивний матерiал можуть бути виданi, якщо:
насiння та/або садивний матерiал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортiв рослин України;
насiння за сортовими або посiвними якостями вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
садивний матерiал за сортовими або товарними якостями вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва.
Стаття 16. Вимоги щодо визначення сортових i посiвних якостей насiння та сортових i товарних якостей садивного матерiалу
При визначеннi сортових i посiвних якостей насiння та сортових i товарних якостей садивного матерiалу використовуються єдинi методи та лабораторно-технiчнi засоби, єдина термiнологiя i нормативна документацiя.
Стаття 17. Визначення сортових i посiвних якостей насiння та сортових i товарних якостей садивного матерiалу
Визначення сортових якостей насiння i садивного матерiалу здiйснюється шляхом польового оцiнювання, дiлянкового та лабораторного сортового контролю на вiдповiднiсть сорту морфологiчним ознакам, визначеним при його реєстрацiї.
Польове оцiнювання садивного матерiалу, призначеного для реалiзацiї, та багаторiчних насаджень плодових, ягiдних, горiхоплiдних, малопоширених культур, винограду та хмелю проводиться щорiчно, незалежно вiд обсягiв виробництва, з метою визначення якостi та видачi сертифiката.
Якщо посiв (насадження) за сортовими якостями не вiдповiдає вимогам до заявленої категорiї, одержане насiння та/або садивний матерiал може бути переведено в нижчу категорiю, вимогам якої воно вiдповiдає. У разi якщо посiв (насадження) не вiдповiдає вимогам заявленої категорiї, аудитор з сертифiкацiї (агроном-iнспектор) знижує її до тiєї категорiї, вимогам якої вiн вiдповiдає.
У разi невiдповiдностi посiву (насадження) вимогам, встановленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва, вiн вилучається з числа насiннєвих (розсадницьких).
Насiння, яке не може бути використане на посiв, продовольчi, кормовi або iншi цiлi, знищується пiд наглядом посадової особи центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, за рахунок власника насiння.
Садивний матерiал, який не може бути використаний для створення багаторiчних насаджень або в iнших цiлях, знищується пiд наглядом посадової особи центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, за рахунок власника садивного матерiалу.
Кожна партiя насiння i садивного матерiалу для реалiзацiї повинна супроводжуватися сертифiкатами:
насiння - сертифiкатом, що засвiдчує його сортовi якостi, та сертифiкатом, що засвiдчує його посiвнi якостi;
садивний матерiал - сертифiкатом, що засвiдчує його сортовi якостi, та сертифiкатом, що засвiдчує його товарнi якостi.
За результатами визначення сортових якостей аудитор з сертифiкацiї (агроном-iнспектор) видає акт польового оцiнювання, який є пiдставою для видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння та/або садивного матерiалу.
Форма акта польового оцiнювання затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Використання для сiвби/посадки насiння та/або садивного матерiалу, що не має вiдповiдного сертифiката, забороняється.
Визначення посiвних якостей насiння або товарних якостей садивного матерiалу здiйснюється органом з оцiнки вiдповiдностi шляхом аналiзу проб, вiдiбраних вiд партiй насiння та/або садивного матерiалу аудиторами з сертифiкацiї (агрономами-iнспекторами).
Якщо за результатами аналiзу проб насiння та/або садивний матерiал вiдповiдають вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, на таке насiння та/або садивний матерiал видаються сертифiкати, що засвiдчують посiвнi якостi насiння або товарнi якостi садивного матерiалу.
Взяття проб i визначення сортових та посiвних якостей насiння або сортових i товарних якостей садивного матерiалу, що експортуються, здiйснюються вiдповiдно до мiжнародних правил.
Стаття 18. Проведення сертифiкацiї насiння i садивного матерiалу
Сертифiкацiї пiдлягає:
насiння i садивний матерiал сорту, занесеного до Реєстру сортiв рослин України;
насiння i садивний матерiал сорту, занесеного до Перелiку сортiв рослин ОЕСР, тих рослин, до схем сертифiкацiї яких приєдналася Україна та якi вирощуються з метою експорту.
Сертифiкати видаються на платнiй основi.
Порядок формування вартостi послуг iз проведення сертифiкацiї у сферi насiнництва та розсадництва органами з оцiнки вiдповiдностi державної форми власностi та аудиторами iз сертифiкацiї (агрономами-iнспекторами), якi провадять свою дiяльнiсть як посадовi особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, чи державного пiдприємства, установи, органiзацiї, що входить до сфери його управлiння, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Оплата послуг з проведення сертифiкацiї органами з оцiнки вiдповiдностi приватної форми власностi та аудиторами iз сертифiкацiї (агрономами-iнспекторами), якi провадять свою дiяльнiсть як незалежнi експерти, здiйснюється на договiрних засадах.
За результатами проведення сертифiкацiї видаються сертифiкати, що засвiдчують сортовi або посiвнi якостi насiння, чи сертифiкати, що засвiдчують сортовi або товарнi якостi садивного матерiалу.
Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi насiння або садивного матерiалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, або органи з оцiнки вiдповiдностi, що входять до сфери його управлiння.
Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння або товарнi якостi садивного матерiалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, або органи з оцiнки вiдповiдностi будь-якої форми власностi.
Порядок проведення сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал та форма сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України";
9) доповнити статтями 181 та 182 такого змiсту:
"Стаття 181. Орган з оцiнки вiдповiдностi
Орган з оцiнки вiдповiдностi має право здiйснювати дiяльнiсть з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва лише за умови, що вiн уповноважений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Орган з оцiнки вiдповiдностi:
встановлює вiдповiднiсть насiння i садивного матерiалу вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва шляхом визначення посiвних якостей насiння i товарних якостей садивного матерiалу;
здiйснює лабораторний сортовий контроль насiння i садивного матерiалу;
видає сертифiкати на сортовi i посiвнi якостi насiння та сортовi i товарнi якостi садивного матерiалу;
здiйснює iншi функцiї, на виконання яких його уповноважено вiдповiдно до цього Закону.
Пiдприємство, установа, органiзацiя чи їхнiй пiдроздiл може бути уповноважено рiшенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, на здiйснення дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва, якщо таке пiдприємство, установа, органiзацiя чи їхнiй пiдроздiл:
є юридичною особою - резидентом України;
може пiдтвердити вiдповiдний рiвень компетентностi;
має належну кiлькiсть квалiфiкованого персоналу, який працює на постiйних умовах, достатню для проведення робiт з оцiнки вiдповiдностi;
не використовує фiнансовi та матерiальнi ресурси суб'єктiв насiнництва та розсадництва;
має належне iнформацiйно-технiчне забезпечення, фiнансовi та матерiальнi ресурси, якi дають змогу проводити роботи з оцiнки вiдповiдностi;
має акредитованi лабораторiї (центри);
має систему управлiння якiстю;
не має комерцiйної або iншої заiнтересованостi щодо об'єктiв заявки;
має належну матерiально-технiчну базу та iншi об'єкти iнфраструктури;
не має комерцiйної або iншої заiнтересованостi щодо продукцiї, яку оцiнює.
Порядок пiдтвердження пiдприємствами, установами, органiзацiями чи їхнiми пiдроздiлами вiдповiдного рiвня компетентностi, вимоги щодо кiлькостi квалiфiкованого персоналу, що працює на постiйнiй основi, вимоги до фiнансових та матерiальних ресурсiв, вимоги до акредитованих лабораторiй та системи управлiння якiстю, перелiк документiв, необхiдних для отримання уповноваження, та порядок їх подання затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Виключними пiдставами для вiдмови в уповноваженнi є:
невiдповiднiсть пiдприємства, установи, органiзацiї чи їхнього пiдроздiлу вимогам, встановленим цiєю статтею;
виявлення недостовiрних вiдомостей у документах.
Пiдприємство, установа, органiзацiя чи їхнiй пiдроздiл, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, прийнято рiшення про вiдмову в уповноваженнi, повторно подає заяву пiсля усунення всiх виявлених недолiкiв.
Рiшення про скасування уповноваження приймається у разi:
подання органом з оцiнки вiдповiдностi заяви про скасування уповноваження;
виявлення недостовiрних вiдомостей у документах;
скасування атестата про акредитацiю органу з оцiнки вiдповiдностi шляхом прийняття вiдповiдного рiшення;
виявлення фактiв порушення законодавства з питань оцiнки вiдповiдностi.
Рiшення про скасування уповноваження приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, який iнформує про це у десятиденний строк орган з оцiнки вiдповiдностi.
Контроль за дiяльнiстю органу з оцiнки вiдповiдностi щодо виконання функцiй, на якi його уповноважено, здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Органи з оцiнки вiдповiдностi можуть додатково акредитуватися у вiдповiдних системах сертифiкацiї та/або оцiнки вiдповiдностi мiжнародних органiзацiй, учасницею яких є Україна, або iнших профiльних органiзацiях та/або асоцiацiях у сферi насiнництва та розсадництва.
Стаття 182. Аудитори iз сертифiкацiї (агрономи-iнспектори)
Для отримання свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) особа повинна:
мати повну вищу агрономiчну освiту та стаж роботи за спецiальнiстю не менше одного року;
пройти атестацiю шляхом складання квалiфiкацiйного iспиту.
Аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) не може бути особа з обмеженою дiєздатнiстю або визнана недiєздатною за рiшенням суду.
Особа, яка має намiр скласти квалiфiкацiйний iспит, подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику:
заяву встановленого зразка;
копiю документа про повну вищу освiту;
документ, що пiдтверджує стаж роботи.
Форма заяви на складання квалiфiкацiйного iспиту затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Пiд час проведення квалiфiкацiйного iспиту перевiряється та пiдтверджується рiвень теоретичних i практичних знань та умiнь особи у сферi насiнництва та розсадництва.
Особi, яка успiшно склала квалiфiкацiйний iспит, видається свiдоцтво аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора). У свiдоцтвi зазначається вид робiт, якi аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) має право здiйснювати. Особа, яка не склала квалiфiкацiйний iспит, допускається до його повторного складання не ранiше нiж через два мiсяцi.
Свiдоцтво аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) є безстроковим та видається безоплатно. Аудитори iз сертифiкацiї (агрономи-iнспектори) зобов'язанi не рiдше одного разу на три роки пiдвищувати свою квалiфiкацiю. Порядок пiдвищення квалiфiкацiї та внесення вiдповiдної iнформацiї до Реєстру аудиторiв iз сертифiкацiї (агрономiв-iнспекторiв) встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику. Невиконання вимоги щодо пiдвищення квалiфiкацiї у встановленi цим Законом строки є пiдставою для тимчасового зупинення дiї свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) на перiод до одержання свiдоцтва про пiдвищення квалiфiкацiї.
Рiшення про тимчасове зупинення дiї свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику.
Дiя свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) поновлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, протягом п'яти днiв з дня одержання свiдоцтва про пiдвищення квалiфiкацiї.
Свiдоцтво аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) скасовується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у таких випадках:
за зверненням аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора);
за рiшенням суду, у тому числi щодо обмеження дiєздатностi особи, яка є аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), визнання її недiєздатною, безвiсно вiдсутньою;
надання завiдомо неправдивих вiдомостей, що призвели до прийняття рiшення про видачу свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора);
у разi встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, факту систематичного грубого порушення аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
на пiдставi свiдоцтва про смерть.
Порядок видачi, скасування, тимчасового зупинення дiї та форма свiдоцтва аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) може провадити свою дiяльнiсть як незалежний експерт або як посадова особа центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, чи державного пiдприємства, установи, органiзацiї, що входить до сфери його управлiння.
Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) з урахуванням обмежень, встановлених цим Законом, має право здiйснювати у сферi насiнництва та розсадництва:
визначення сортових якостей насiння i садивного матерiалу та видачу актiв польового оцiнювання;
вiдбiр проб;
брати участь у маркуваннi партiй насiння i садивного матерiалу.
Роботи з визначення сортових якостей насiння i садивного матерiалу (польове оцiнювання) категорiй добазового i базового насiння та категорiй вихiдного i базового садивного матерiалу проводить виключно аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який є посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, чи державного пiдприємства, установи, органiзацiї, що входить до сфери його управлiння, а роботи iз визначення сортових якостей iнших категорiй можуть проводити будь-якi аудитори iз сертифiкацiї (агрономи-iнспектори), за умови вибiркового оцiнювання таких робiт аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є посадовою особою вiдповiдного центрального органу виконавчої влади чи державного пiдприємства, установи, органiзацiї, що входить до сфери управлiння такого органу.
Аудитори iз сертифiкацiї (агрономи-iнспектори) несуть вiдповiдальнiсть за результати та якiсть своєї роботи у сферi насiнництва та розсадництва згiдно iз законом";
10) статтi 19 - 21 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 19. Використання насiння i садивного матерiалу сортiв, не занесених до Реєстру сортiв рослин України
Кондицiйне насiння i садивний матерiал сортiв, не занесених до Реєстру сортiв рослин України, можуть використовуватися для посiвних цiлей лише у разi, якщо:
розмноження насiння сорту, включеного до Перелiку сортiв рослин ОЕСР, до насiннєвих схем сертифiкацiї яких приєдналася Україна, здiйснюється для вивезення за межi України;
заявник сорту створює запас насiння та садивного матерiалу для набуття майнових прав iнтелектуальної власностi на нього.
Стаття 20. Ввезення та вивезення насiння i садивного матерiалу
Ввезення на територiю України насiння i садивного матерiалу здiйснюється за умови належностi його до сорту, занесеного до Реєстру сортiв рослин України та/або Перелiку сортiв рослин ОЕСР, тих сiльськогосподарських рослин, до схем сортової сертифiкацiї яких приєдналася Україна, а також в iнших випадках, визначених цiєю статтею.
Ввезення на територiю України та вивезення за її межi насiння i садивного матерiалу сорту, не занесеного до Реєстру сортiв рослин України, але занесеного до Перелiку сортiв рослин ОЕСР, тих сiльськогосподарських рослин, до схем сортової сертифiкацiї яких приєдналася Україна, здiйснюються виключно для цiлей розмноження та подальшого вивезення за межi України в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Митне оформлення насiння i садивного матерiалу здiйснюється за наявностi фiтосанiтарного сертифiката та сертифiката країни-експортера, що засвiдчує якiсть насiння та/або садивного матерiалу, або сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA.
Насiння i садивний матерiал, що ввозяться на територiю України та на якi виданi сертифiкати ОЕСР та сертифiкати ISTA, не потребують додаткової перевiрки показникiв, зазначених у цих сертифiкатах.
Насiння i садивний матерiал, що ввозяться для реалiзацiї на територiї України, повиннi вiдповiдати вимогам, встановленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва.
Ввезення на територiю України та вивезення за її межi зразкiв насiння i садивного матерiалу сортiв рослин, не включених до Реєстру сортiв рослин України та/або Перелiку сортiв рослин ОЕСР, можуть здiйснюватися для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування суб'єктами насiнництва та розсадництва на основi пiдтвердження, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва.
Порядок видачi пiдтвердження або вiдмови в його видачi, переоформлення, видачi дублiката чи анулювання пiдтвердження встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Видача пiдтвердження, його переоформлення та видача дублiката здiйснюються безоплатно.
Для отримання пiдтвердження суб'єкт насiнництва та розсадництва подає до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, або до центру надання адмiнiстративних послуг заяву за формою, затвердженою Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Iнформацiя про прийняття заяви центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, або центром надання адмiнiстративних послуг у порядку iнформацiйної взаємодiї направляється центральному органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi митної справи.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть зазначених вiдомостей, що мiстяться у заявi, несе суб'єкт господарювання - заявник.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, має право перевiряти вiдомостi, зазначенi в заявi. Для перевiрки вiдомостей, зазначених у заявi, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, має право запитувати вiдповiдну iнформацiю в органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, а також має доступ до даних державних реєстрiв.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, зобов'язаний прийняти рiшення про видачу пiдтвердження або про обґрунтовану вiдмову у його видачi не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня отримання заяви.
Пiдтвердження або обґрунтована вiдмова у його видачi направляється (вручається) суб'єкту насiнництва та розсадництва, а також у порядку iнформацiйної взаємодiї центральному органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi митної справи, не пiзнiше наступного робочого дня пiсля прийняття вiдповiдного рiшення у будь-який спосiб, що забезпечує наявнiсть доказiв здiйснення такого направлення (вручення).
Порядок iнформацiйної взаємодiї центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, i центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi митної справи, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Виключними пiдставами для обґрунтованої вiдмови у видачi пiдтвердження є:
перевищення дозволених кiлькiсних обмежень на обсяг зразкiв насiння та/або садивного матерiалу, що ввозиться в Україну для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування;
встановлення факту подання недостовiрних вiдомостей у заявi.
У разi якщо через п'ять робочих днiв з дня закiнчення встановленого строку суб'єкт господарювання не отримав пiдтвердження або обґрунтовану вiдмову у його видачi, вiн має право на ввезення в Україну або вивезення з України зразкiв насiння i садивного матерiалу без пiдтвердження на пiдставi копiї заяви (з описом прийнятих документiв) з вiдмiткою про дату її прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, за умови вiдсутностi у центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi митної справи, iнформацiї про вiдмову у видачi пiдтвердження.
Пiдтвердження дiє з дня його видачi до дня фактичного ввезення в Україну або вивезення з України погодженого обсягу насiння або садивного матерiалу, але не бiльше одного року.
Зразки насiння i садивного матерiалу, що ввозяться в Україну або вивозяться з України для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування суб'єктами насiнництва та розсадництва, не пiдлягають сертифiкацiї. Карантинний огляд зазначених зразкiв здiйснюється безоплатно.
Обсяг зразкiв насiння та садивного матерiалу сорту рослин, що ввозяться для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування протягом одного календарного року, не повинен перевищувати тридцятикратного обсягу посадкового матерiалу сорту, що надається для проведення одного року польових дослiджень з квалiфiкацiйної експертизи сортiв рослин на придатнiсть для поширення в Українi.
Для сортiв рослин (родiв i видiв), рiшення щодо придатностi яких для поширення в Українi приймається за даними заявника, зразки насiння та садивного матерiалу для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування ввозяться в кiлькостi, що подається разом iз заявкою на сорт рослин.
Суб'єкт насiнництва та розсадництва, який отримав пiдтвердження, до 1 лютого року, наступного за роком, в якому здiйснено ввезення в Україну зразкiв насiння i садивного матерiалу для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування, зобов'язаний письмово повiдомити центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, про фактичний обсяг ввезених зразкiв насiння i садивного матерiалу та їх подальше використання (мiсце вирощування та обсяги отриманого врожаю).
Контроль за використанням зразкiв насiння i садивного матерiалу, що ввозяться для селекцiйних, дослiдних робiт i експонування, а також за врожаєм, отриманим з таких зразкiв, здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва.
Стаття 21. Маркування та пакування насiння i садивного матерiалу
Насiння i садивний матерiал, що вводяться в обiг, обов'язково маркуються i пакуються згiдно iз законодавством у сферi насiнництва та розсадництва";
11) частину першу статтi 22 викласти в такiй редакцiї:
"Суб'єкт насiнництва гарантує вiдповiднiсть сортових i посiвних якостей насiння, а суб'єкт розсадництва - сортових i товарних якостей садивного матерiалу вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, про що зазначається у сертифiкатах";
12) статтi 23 - 26 i 28 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 23. Арбiтражне (експертне) визначення посiвних якостей насiння i товарних якостей садивного матерiалу
Арбiтражне (експертне) визначення посiвних якостей насiння i товарних якостей садивного матерiалу може здiйснюватися на вимогу споживача або суб'єкта насiнництва та розсадництва центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва.
Порядок арбiтражного (експертного) визначення якостi насiння i садивного матерiалу та порядок оформлення вiдповiдних заяв встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Роздiл V
ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯД (КОНТРОЛЬ) У СФЕРI НАСIННИЦТВА
ТА РОЗСАДНИЦТВА
Стаття 24. Державний орган нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва
Державний нагляд (контроль) у сферi насiнництва та розсадництва здiйснює центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва, та його територiальнi органи в порядку, встановленому законом.
Стаття 25. Посадовi особи, якi здiйснюють державний нагляд (контроль) у сферi насiнництва та розсадництва
Здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва покладається на iнспекторiв центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва.
На посадових осiб, якi здiйснюють державний нагляд (контроль) у сферi насiнництва та розсадництва, поширюється дiя Закону України "Про державну службу".
Стаття 26. Повноваження посадових осiб з питань нагляду (контролю) у сферi насiнництва та розсадництва
Посадовi особи, якi здiйснюють державний нагляд (контроль) у сферi насiнництва та розсадництва, у межах своїх повноважень при здiйсненнi заходiв державного контролю мають право:
контролювати додержання суб'єктами насiнництва та розсадництва вимог законодавства у сферi насiнництва та розсадництва;
давати обов'язковi для виконання суб'єктами насiнництва та розсадництва вказiвки про усунення порушень щодо ведення насiнництва та розсадництва i визначати строк усунення виявлених порушень;
безперешкодного доступу в будь-яке мiсце вирощування, оброблення та зберiгання насiння i садивного матерiалу вiдповiдно до закону;
ознайомлюватися з документацiєю щодо насiнництва та розсадництва, вiдкривати будь-яку упаковку (контейнер) з насiнням чи садивним матерiалом для вiдбору контрольних проб;
накладати на винних осiб адмiнiстративнi стягнення за порушення вимог цього Закону та iнших нормативно-правових актiв, прийнятих вiдповiдно до цього Закону;
звертатися до суду щодо застосування заходiв реагування у виглядi зупинення або заборони реалiзацiї насiння i садивного матерiалу, якщо пiд час перевiрки виявлено невiдповiднiсть їхнiх якiсних показникiв вимогам законодавства;
виконувати iншi повноваження, визначенi законом";
"Стаття 28. Вiдповiдальнiсть за порушення законодавства у сферi насiнництва та розсадництва
Особи, виннi в порушеннi законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз законом.
Суб'єкт насiнництва та розсадництва позбавляється права займатися виробництвом, реалiзацiєю та використанням насiння i садивного матерiалу шляхом виключення з Реєстру суб'єктiв насiнництва та розсадництва у разi систематичного грубого порушення ним законодавства у сферi насiнництва та розсадництва.
У разi систематичного грубого порушення аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) законодавства у сферi насiнництва та розсадництва вiн позбавляється права провадити дiяльнiсть у сферi насiнництва та розсадництва строком на п'ять рокiв, а видане йому свiдоцтво аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) скасовується.
Накладення стягнення не звiльняє винних осiб вiд вiдшкодування збиткiв у випадках i порядку, передбачених законом".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi через шiсть мiсяцiв з дня його опублiкування, крiм пiдпункту 10 пункту 3 роздiлу I в частинi визнання сертифiкатiв ОЕСР та ISTA i пунктiв 2 та 3 цього роздiлу, якi набирають чинностi з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону.
2. Установити, що сертифiкацiя насiння i садивного матерiалу, не завершена до набрання чинностi цим Законом, проводиться вiдповiдно до законодавства, що дiяло на момент подачi повiдомлення про проведення сертифiкацiї насiння i садивного матерiалу.
3. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) протягом трьох мiсяцiв з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону, але не пiзнiше дня набрання чинностi цим Законом:
прийняти нормативно-правовi акти, передбаченi цим Законом;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити перегляд i скасування мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв, що суперечать цьому Закону;
забезпечити прийняття мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актiв, що випливають iз цього Закону;
2) протягом шести мiсяцiв з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону, але не пiзнiше дня набрання чинностi цим Законом забезпечити:
органiзацiю навчання та видачу свiдоцтв аудиторам iз сертифiкацiї (агрономам-iнспекторам);
створення та функцiонування передбачених цим Законом систем сертифiкацiї насiння i садивного матерiалу та реєстрацiї прав на сорти рослин;
передачу матерiалiв заявок на сорти рослин, поданих до набрання чинностi цим Законом, вiдповiдному центральному органу виконавчої влади, вiдповiдальному за державну реєстрацiю прав на сорти рослин згiдно iз цим Законом;
передачу iснуючих реєстрiв та вiдомостей, необхiдних для їх ведення, вiдповiдним центральним органам виконавчої влади, що згiдно iз цим Законом вiдповiдають за забезпечення їх ведення.
Президент України | П. ПОРОШЕНКО |
м. Київ
8 грудня 2015 року
N 864-VIII