МIНIСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
16.03.2018 | N 141 |
---|
Про затвердження Порядку надання статусу
офiцiйного ветеринарного лiкаря, уповноваженого
ветеринара, працiвника бiйнi, уповноваженого на
виконання обов'язкiв помiчника державного
ветеринарного iнспектора, та здiйснення їх
дiяльностi
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 27 березня 2018 р. за N 368/31820 |
Вiдповiдно до статтi 9 та частини
другої статтi 31 Закону України
"Про державний контроль за дотриманням
законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi
продукти тваринного походження, здоров'я та
благополуччя тварин" наказую:
1. Затвердити Порядок надання статусу офiцiйного ветеринарного лiкаря, уповноваженого ветеринара, працiвника бiйнi, уповноваженого на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, та здiйснення їх дiяльностi, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чиннiсть, наказ Головного державного iнспектора ветеринарної медицини України вiд 01 вересня 2000 року N 45 "Про затвердження Положення про державний ветеринарно-санiтарний нагляд та контроль за дiяльнiстю суб'єктiв господарювання щодо забою тварин, переробки, зберiгання, транспортування й реалiзацiї продукцiї тваринного походження", зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 31 жовтня 2000 року за N 760/4981 (iз змiнами).
3. Департаменту аграрної полiтики та сiльського господарства забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
4. Цей наказ набирає чинностi одночасно iз набранням чинностi Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", але не ранiше дня його офiцiйного опублiкування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший заступник Мiнiстра | М. Мартинюк |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | В. Лапа |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства України 16 березня 2018 року N 141 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 27 березня 2018 р. за N 368/31820 |
ПОРЯДОК
надання статусу офiцiйного ветеринарного лiкаря,
уповноваженого ветеринара, працiвника бiйнi,
уповноваженого на виконання обов'язкiв помiчника
державного ветеринарного iнспектора, та
здiйснення їх дiяльностi
I. Загальнi положення
1. Цей Порядок визначає процедуру надання територiальними органами Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв (далi - територiальний орган) особам, визначеним Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" (далi - Закон), повноважень щодо здiйснення окремих заходiв державного контролю (далi - уповноваженi особи), позбавлення таких повноважень, контролю правомiрностi та ефективностi їхньої дiяльностi.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннях, визначених у Законi та iнших нормативно-правових актах України.
II. Надання статусу уповноваженої особи
1. Територiальний орган в межах вiдповiдної адмiнiстративно-територiальної одиницi своїм рiшенням визначає потужностi (господарства), на яких мають право здiйснювати окремi заходи державного контролю уповноваженi особи.
2. Керiвники державних установ, що входять до системи компетентного органу та пiдпорядкованi йому, подають письмове звернення до територiального органу про надання уповноваженим особам повноважень щодо здiйснення окремих заходiв державного контролю на (у) визначених потужностях (господарствах).
Розгляд питання надання статусу уповноваженої особи здiйснює територiальний орган пiсля письмового звернення керiвника державної установи, що входить до системи компетентного органу та пiдпорядкована йому.
3. Офiцiйним ветеринарним лiкарем є уповноважена особа, яка має досвiд практичної роботи за фахом не менш як два роки, вищу освiту за ступенем не нижче спецiалiста/магiстра у галузi ветеринарної медицини.
Уповноважений ветеринар повинен мати досвiд практичної роботи за фахом не менш як один рiк.
Працiвники бiйнi, уповноваженi на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, мають право виконувати обов'язки помiчника державного ветеринарного iнспектора у межах державного контролю свiжого м'яса птицi та зайцеподiбних у разi виконання умов, визначених роздiлом VI Закону, та лише в частинi технiчної допомоги, необхiдної для виконання завдань державного ветеринарного iнспектора.
4. Рiшення про надання статусу уповноваженої особи оформляється наказом територiального органу.
5. У межах вiдповiдних адмiнiстративно-територiальних одиниць територiальний орган веде облiк уповноважених осiб та оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi рiшення про надання та позбавлення статусу уповноваженої особи не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх прийняття.
Компетентний орган оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi узагальнену iнформацiю вiд територiальних органiв про статус уповноважених осiб.
III. Здiйснення дiяльностi уповноваженими особами
1. Державний контроль за дiяльнiстю операторiв ринку щодо забою тварин, переробки, зберiгання, транспортування й реалiзацiї харчових продуктiв, продукцiї тваринного походження, у тому числi неперероблених харчових продуктiв, харчових продуктiв здiйснює компетентний орган, його територiальнi органи та уповноваженi особи у випадках, визначених Законом.
2. Територiальний орган проводить перевiрки уповноважених осiб у разi потреби, але не рiдше одного разу на рiк.
IV. Органiзацiя державного контролю
1. Офiцiйнi ветеринарнi лiкарi та уповноваженi ветеринари пiдпорядковуються вiдповiдним головним державним ветеринарним iнспекторам областей, мiста Києва, перебувають у штатi районної (мiської) державної лiкарнi ветеринарної медицини, а в мiстi Києвi - Об'єднання ветеринарної медицини в м. Києвi.
2. У м'ясопереробних цехах, на бойнях малої потужностi, незалежно вiд форми власностi, без поточного процесу переробки тварин та в забiйних цехах птахофабрик та iнших потужностях державний контроль здiйснює офiцiйний ветеринарний лiкар.
У такому разi офiцiйнi ветеринарнi лiкарi здiйснюють свої повноваження одночасно у декiлькох м'ясопереробних цехах, на бойнях та iнших пiдприємствах без поточного процесу переробки тварин.
3. Для проведення лабораторних дослiджень харчових продуктiв тваринного походження за показниками, встановленими ветеринарно-санiтарними правилами, технологiчними iнструкцiями тощо, оператор ринку направляє матерiали, що пiдлягають дослiдженню, до уповноважених лабораторiй, де такi дослiдження проводяться за рахунок операторiв ринку вiдповiдно до Закону.
V. Права та обов'язки офiцiйних ветеринарних лiкарiв
1. Пiд час здiйснення державного контролю офiцiйний ветеринарний лiкар має право:
здiйснювати на (у) визначених компетентним органом потужностях (господарствах) повноваження державного ветеринарного iнспектора у межах передбачених Законом заходiв державного контролю харчових продуктiв тваринного походження та живих тварин;
здiйснювати безперешкодний доступ без попередження до потужностей пiд час їх роботи;
здiйснювати iнспектування потужностей, випробувальних лабораторiй, що розмiщуються на потужностях i пов'язанi з виробництвом та/або обiгом харчових продуктiв та/або кормiв;
здiйснювати вiдбiр зразкiв з метою перевiрки вiдповiдностi законодавству про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин;
проводити аудит системи аналiзу небезпечних факторiв та контролю у критичних точках за умови наявностi вiдповiдної пiдготовки;
перевiряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин, отримувати копiї;
здiйснювати iнтерпретацiю результатiв лабораторних дослiджень (випробувань) зразкiв;
збирати докази, що пiдтверджують порушення операторами ринку положень Закону, законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин, у тому числi здiйснювати вiдбiр зразкiв;
здiйснювати позаплановi iнспектування потужностей з метою перевiрки виконання операторами ринку приписiв, розпоряджень та рiшень, прийнятих за результатами здiйснення попереднiх заходiв державного контролю;
видавати (заповнювати) за зверненням оператора ринку мiжнароднi сертифiкати, що пiдтверджують вiдповiднiсть вантажiв з харчовими продуктами або кормами, що експортуються з України, вимогам країни призначення або вимогам законодавства України. Мiжнародний сертифiкат, що пiдтверджує вiдповiднiсть вантажу, що експортується з України, вимогам законодавства України, видається за вiдповiдним зверненням оператора ринку, лише якщо компетентнi органи України та країни призначення не погодили форми мiжнародного сертифiката i законодавство країни призначення не передбачає обов'язковостi супроводження такого вантажу мiжнародним сертифiкатом встановленої форми;
наносити позначки придатностi на тушi вiдповiдно до Iнструкцiї iз застосування позначки придатностi та ветеринарних штампiв, затвердженої наказом Державного комiтету ветеринарної медицини України вiд 02 лютого 2010 року N 46, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 07 квiтня 2010 року за N 278/17573 (iз змiнами).
2. Пiд час здiйснення державного контролю офiцiйний ветеринарний лiкар повинен:
дотримуватися законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин;
не розголошувати iнформацiю з обмеженим доступом, що належить оператору ринку.
VI. Права та обов'язки уповноваженого ветеринара
1. Пiд час здiйснення державного контролю уповноважений ветеринар має такi права:
перевiряти дотримання законодавства щодо виробництва сирого молока та/або молозива, стану здоров'я тварин та використання ветеринарних препаратiв;
перевiряти дотримання операторами ринку гiгiєнiчних вимог, встановлених законодавством про харчовi продукти;
використовувати пiд час здiйснення державного контролю результатiв лабораторних дослiджень (випробувань) показникiв безпечностi сирого молока та/або молозива, проведених оператором ринку або на його замовлення;
перевiряти стан впровадження оператором ринку процедури перiодичної перевiрки сирого молока для визначення рiвня загального бактерiологiчного забруднення та/або кiлькостi соматичних клiтин;
отримувати вiд оператора ринку повiдомлення про невiдповiднiсть визначеного рiвня загального бактерiологiчного забруднення та/або кiлькостi соматичних клiтин у сирому молоцi;
здiйснювати передзабiйний огляд тварин у господарствi походження та перевiряти iнформацiю про харчовий ланцюг i повiдомляти результати перевiрки помiчнику державного ветеринарного iнспектора, присутньому на бiйнi;
здiйснювати передзабiйний та пiслязабiйний огляд свiйських копитних тварин, диких ссавцiв, вирощених на фермi, вiдмiнних вiд зайцеподiбних, а також забiй свiйської птицi та кролiв не на бiйнi, в обсязi, що не перевищує трьох голiв свiйських парнокопитних тварин або iнших копитних тварин на тиждень, а також п'яти голiв свiйської птицi, кролiв на день.
2. Пiд час здiйснення державного контролю уповноважений ветеринар повинен:
дотримуватися законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин;
iнформувати про невiдповiднiсть визначеного рiвня загального бактерiологiчного забруднення та/або кiлькостi соматичних клiтин у сирому молоцi державного ветеринарного iнспектора у разi отримання вiд оператора ринку повiдомлення про таку невiдповiднiсть;
iнформувати державного ветеринарного iнспектора про необхiднiсть встановлення заборони вiдправлення сирого молока з господарства, якщо протягом трьох мiсяцiв з дати такого повiдомлення оператор ринку не усунув зазначену невiдповiднiсть;
iнформувати державного ветеринарного iнспектора про порушення гiгiєнiчних вимог, встановлених законодавством про харчовi продукти;
не розголошувати iнформацiю з обмеженим доступом, що належить оператору ринку.
VII. Права та обов'язки працiвника бiйнi, уповноваженого на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора
1. Працiвники бiйнi, уповноваженi на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, мають право виконувати обов'язки помiчника державного ветеринарного iнспектора у межах державного контролю свiжого м'яса птицi та зайцеподiбних у разi виконання умов, визначених роздiлом VI Закону, та лише в частинi технiчної допомоги, необхiдної для виконання завдань державного ветеринарного iнспектора.
2. Територiальний орган на основi проведеного аналiзу ризикiв, що враховує, зокрема, результати попереднiх заходiв державного контролю та iнформацiю щодо виконання персоналом бiйнi своїх професiйних обов'язкiв, має право уповноважити працiвникiв бiйнi на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора у межах державного контролю свiжого м'яса птицi та зайцеподiбних за таких умов:
на потужностi протягом щонайменше 12 останнiх мiсяцiв дотримуються гiгiєнiчнi вимоги та ефективно застосовується система аналiзу небезпечних факторiв та контролю у критичних точках;
працiвники бiйнi пройшли пiдготовку та склали квалiфiкацiйнi iспити, що є обов'язковими для помiчника державного ветеринарного iнспектора в частинi функцiй, якi виконуватимуть такi працiвники;
пiд час здiйснення функцiй помiчника державного ветеринарного iнспектора працiвники бiйнi перебувають пiд наглядом, керiвництвом та вiдповiдальнiстю державного ветеринарного iнспектора, який перiодично проводить перевiрку дотримання законодавства такими працiвниками, зокрема пiд час передзабiйних та пiслязабiйних оглядiв, та документує результати вiдповiдних перевiрок;
працiвники бiйнi, що виконують функцiї помiчника державного ветеринарного iнспектора, є незалежними вiд працiвникiв, вiдповiдальних за процес виробництва на вiдповiднiй потужностi, для уникнення конфлiкту iнтересiв;
вiдбiр зразкiв для лабораторних дослiджень (випробувань) здiйснюють лише працiвники бiйнi, якi пройшли спецiальну практичну пiдготовку, пiд наглядом державного ветеринарного iнспектора.
3. Територiальний орган позбавляє статусу працiвника бiйнi, уповноваженого на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора (повнiстю або в частинi окремих повноважень), якщо за результатами проведеної ним перевiрки виявлено факт невиконання або неналежного виконання уповноваженою особою наданих їй повноважень.
4. Працiвник бiйнi, уповноважений на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, який виявив ознаки порушення оператором ринку законодавства про харчовi продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, зобов'язаний негайно повiдомити про це державного ветеринарного iнспектора та вжити заходiв, встановлених Законом.
Директор Департаменту аграрної полiтики та сiльського господарства | В. Топчiй |