Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 30 червня 2021 року N 1591-IX,
вiд 16 грудня 2021 року N 1971-IX,
вiд 15 березня 2022 року N 2137-IX,
вiд 3 травня 2022 року N 2240-IX,
вiд 8 липня 2022 року N 2370-IX,
вiд 16 серпня 2022 року N 2529-IX,
вiд 16 серпня 2022 року N 2530-IX,
вiд 7 вересня 2022 року N 2581-IX,
вiд 1 грудня 2022 року N 2801-IX,
вiд 1 грудня 2022 року N 2807-IX,
вiд 13 грудня 2022 року N 2849-IX,
вiд 13 липня 2023 року N 3245-IX,
вiд 9 листопада 2023 року N 3460-IX,
вiд 21 травня 2024 року N 3721-IX,
вiд 8 жовтня 2024 року N 3994-IX,
вiд 10 жовтня 2024 року N 4017-IX,
вiд 19 листопада 2024 року N 4059-IX,
вiд 4 грудня 2024 року N 4116-IX,
вiд 17 грудня 2024 року N 4150-IX
(З дня, визначеного Україною та Європейським Союзом у рiшеннi Комiтету Асоцiацiї ЄС - Україна у торговельному складi про надання режиму внутрiшнього ринку для роумiнгу в мережах мобiльного зв'язку загального користування (вiдповiдно до статтi 4(3) Додатка XVII до Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони) до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi пунктом 1 роздiлу I Закону України вiд 22 травня 2024 року N 3727-IX) |
(З дня, визначеного Україною та Європейським Союзом у рiшеннi Комiтету Асоцiацiї ЄС - Україна у торговельному складi про надання режиму внутрiшнього ринку для роумiнгу в мережах мобiльного зв'язку загального користування (вiдповiдно до статтi 4(3) Додатка XVII до Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони) до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi пунктом 1 роздiлу I Закону України вiд 15 квiтня 2025 року N 4345-IX) |
(У текстi Закону слова "засоби масової iнформацiї" у всiх вiдмiнках i числах замiнено словом "медiа" згiдно iз Законом України вiд 13 грудня 2022 року N 2849-IX) |
(У текстi Закону слово "анулювання" в усiх вiдмiнках замiнено словами "припинення дiї" у вiдповiдному вiдмiнку згiдно iз Законом України вiд 10 жовтня 2024 року N 4017-IX) |
2. Дiя цього Закону не поширюється на вiдносини, пов'язанi з:
регулюванням аудiовiзуальної полiтики, аналiзом змiсту та редагуванням iнформацiї, що передається за допомогою електронних комунiкацiйних мереж загального користування, надання споживачам аудiовiзуальних медiа-сервiсiв;
(абзац третiй частини другої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
6) адресний простiр мережi Iнтернет - сукупнiсть адрес мережi Iнтернет;
23) доступ - надання вiдповiдно до цього Закону права та можливостi доступу до електронних комунiкацiйних мереж, iнфраструктури, засобiв та/або послуг iншим постачальникам електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг з метою надання ними електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг, у тому числi для мовлення;
(пункт 23 частини першої статтi 2 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
28) електронна комунiкацiя (телекомунiкацiя, електрозв'язок) - передавання та/або приймання iнформацiї незалежно вiд її типу або виду у виглядi електромагнiтних сигналiв за допомогою технiчних засобiв електронних комунiкацiй;
(пункт 28 частини першої статтi 2 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2530-IX) |
34) з'єднання - встановлення зв'язку мiж кiнцевим (термiнальним) обладнанням для обмiну iнформацiєю;
42) кiнцевий користувач послуг - користувач послуг, який не надає електронних комунiкацiйних послуг;
61) монiторинг якостi електронних комунiкацiйних послуг - збирання, вимiрювання, випробування, оброблення, збереження, аналiз значень параметрiв якостi та показникiв якостi електронних комунiкацiйних послуг за певний перiод;
(пункт 61 частини першої статтi 2 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
94) радiозв'язок - електроннi комунiкацiї, що здiйснюються з використанням радiочастотного спектра;
99) радiочастота - одиниця радiочастотного спектра, визначена певним номiналом;
104) регуляторний орган - центральний орган виконавчої влади зi спецiальним статусом у сферах електронних комунiкацiй, радiочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку (далi - регуляторний орган);
(пункт 104 частини першої статтi 2 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
116) система умовного доступу - будь-який технiчний засiб, система автентифiкацiї та/або механiзм, що застосовуються для забезпечення доступу до аудiовiзуальних медiа-сервiсiв залежно вiд пiдписки або iншої форми попередньої iндивiдуальної авторизацiї;
(пункт 116 частини першої статтi 2 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
117) смуга радiочастот - частина радiочастотного спектра, визначена певним iнтервалом радiочастот;
Iншi термiни у цьому Законi вживаються у значеннях, визначених законом.
Стаття 3. Законодавство у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра
1. Законодавство у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра складається з Конституцiї України, цього Закону, iнших актiв законодавства, а також мiжнародних договорiв України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
3. Вiдносини щодо прийняття, набрання чинностi, оскарження в адмiнiстративному порядку, виконання, припинення дiї адмiнiстративних актiв у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра регулюються Законом України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
(статтю 3 доповнено частиною третьою згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
4) сприяння розвитку внутрiшнього ринку шляхом:
встановлення передбачуваних регуляторних пiдходiв;
сприяння ефективному та гармонiзованому користуванню радiочастотним спектром;
сприяння забезпеченню, доступностi та сумiсностi електронних комунiкацiйних послуг;
створення рiвних умов для здiйснення господарської дiяльностi у сферi електронних комунiкацiй;
5) сприяння iнтересам кiнцевих користувачiв, у тому числi шляхом:
пiдтримки безпеки електронних комунiкацiйних мереж i послуг;
забезпечення захисту прав та законних iнтересiв споживачiв шляхом нормативно-правового регулювання;
Стаття 5. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України
5) затверджує план розподiлу i користування радiочастотним спектром в Українi;
9) затверджує правила надання та отримання електронних комунiкацiйних послуг;
11) пункт 11 частини першої статтi 5 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 21.05.2024р. N 3721-IX) |
16) здiйснює iншi повноваження, передбаченi цим Законом.
органiзацiї та проведення наукових дослiджень;
10) пункт 10 частини першої статтi 6 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 21.05.2024р. N 3721-IX) |
14) визначення та перiодичне оновлення вiдповiдно до встановлених у затвердженому порядку строкiв:
в) критерiїв для вiднесення електронних комунiкацiйних мереж до:
мереж широкосмугового доступу;
мереж високої та надвисокої пропускної здатностi;
15) встановлення, у разi необхiдностi, показникiв якостi електронних комунiкацiйних послуг та їх параметрiв вiдповiдно до частини четвертої статтi 111 цього Закону;
(пункт 15 частини першої статтi 6 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
26) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим та iншими законами.
2. Генеральний штаб Збройних Сил України:
Стаття 8. Електронна регуляторна платформа
2. Електронна регуляторна платформа забезпечує доступ до:
1) реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг;
2) реєстру лiцензiй на користування радiочастотним спектром;
3) реєстру присвоєнь радiочастот загальних користувачiв;
4) реєстру первинного розподiлу ресурсiв нумерацiї;
5) реєстру радiообладнання та випромiнювальних пристроїв;
6) бази даних перенесених номерiв з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних";
8) повiдомлень про обов'язок обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення про застосування заходу реагування як тимчасової заборони поширення онлайн-медiа або заборони поширення онлайн-медiа або судовим рiшенням про заборону поширення онлайн-медiа, що набрало законної сили;
(частину другу статтi 8 доповнено пунктом 8 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
9) повiдомлень про обов'язок обмеження або вiдновлення доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення про внесення або виключення сервiсу з Перелiку аудiовiзуальних медiа-сервiсiв на замовлення та сервiсiв провайдерiв аудiовiзуальних сервiсiв держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором;
(частину другу статтi 8 доповнено пунктом 9 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
10) повiдомлень про обов'язок обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, про обмеження доступу до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї.
(частину другу статтi 8 доповнено пунктом 10 згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
3. Електронна регуляторна платформа забезпечує:
1) подання повiдомлення про початок здiйснення дiяльностi у сферi електронних комунiкацiй;
2) ведення зазначених у частинi другiй цiєї статтi реєстрiв, баз даних та систем;
5) подання передбаченої цим Законом регуляторної звiтностi та iнформацiї;
7) перегляд стану розгляду поданих документiв;
8) доступ до вiдомостей та документiв, визначених цим та iншими законами;
9) оприлюднення результатiв надання адмiнiстративних послуг;
10) формування та подання в електроннiй формi запитiв про надання витягiв;
1) через електронну регуляторну платформу;
4) нарочним (за мiсцем розташування вiдповiдного структурного пiдроздiлу регуляторного органу).
Стаття 9. Запити про надання iнформацiї
Регуляторний орган забезпечує захист отриманої iнформацiї вiдповiдно до законодавства.
2. Державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства про електроннi комунiкацiї та радiочастотний спектр суб'єктами господарювання, iншими особами здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
3. Регуляторний орган зобов'язаний вносити вiдомостi щодо державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про електроннi комунiкацiї та радiочастотний спектр, передбаченi Законом України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, до iнтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).
1) проведення позапланових перевiрок;
5. Пiд час проведення позапланової перевiрки у випадках i порядку, визначених регуляторним органом, проводяться випробування шляхом вимiрювання та/або спостереження щодо вiдповiдностi передбачених законодавством параметрiв електронних комунiкацiйних мереж та якостi електронних комунiкацiйних послуг порядку маршрутизацiї трафiку послуг мiжособистiсних електронних комунiкацiй з використанням нумерацiї, а також для розрахунку показникiв якостi електронних комунiкацiйних послуг. Для проведення випробувань та iнших технiчних процедур пiд час позапланових перевiрок регуляторний орган за необхiдностi залучає технiчнi засоби та персонал державного пiдприємства, що належить до сфери його управлiння.
(частина п'ята статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
державних органiв спецiального призначення з правоохоронними функцiями, правоохоронних органiв (вiдповiдно до їх компетенцiї) про порушення законодавства про електроннi комунiкацiї та/або радiочастотний спектр та надання послуг поштового зв'язку.
(абзац третiй пункту 1 частини восьмої статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення, iнших державних органiв, юридичних чи фiзичних осiб - про порушення вимог, передбачених статтями 1151 i 1152 цього Закону;
(пункт 1 частини восьмої статтi 10 доповнено абзацом п'ятим згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
Нацiонального банку України щодо ненадання постачальниками електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг запитуваної Нацiональним банком України iнформацiї, необхiдної для контролю за дотриманням обмежень щодо вiднесення операцiй до обмежених платiжних послуг;
(пункт 1 частини восьмої статтi 10 доповнено абзацом шостим згiдно iз Законом України вiд 08.10.2024р. N 3994-IX) |
нацiонального центру оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України в умовах надзвичайного та воєнного стану про порушення законодавства про електроннi комунiкацiї;
(пункт 1 частини восьмої статтi 10 доповнено абзацом сьомим згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, щодо невиконання постачальниками електронних комунiкацiйних послуг обов'язку з обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, про обмеження доступу до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї;
(пункт 1 частини восьмої статтi 10 доповнено абзацом восьмим згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
9) у разi виявлення за результатами радiочастотного монiторингу, робiт/заходiв з виявлення джерел радiозавад або монiторингу якостi електронних комунiкацiйних послуг ознак порушення вимог законодавства про електроннi комунiкацiї та/або радiочастотний спектр;
(пункт 9 частини восьмої статтi 10 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
7) залучати, у разi необхiдностi, до здiйснення заходiв державного нагляду (контролю) третiх осiб;
10) вимагати припинення дiй, що перешкоджають здiйсненню державного нагляду (контролю);
11) iншi права, визначенi Кодексом України про адмiнiстративнi правопорушення.
3. Посадовi особи регуляторного органу несуть вiдповiдальнiсть за незаконнi рiшення, дiї чи бездiяльнiсть щодо державного нагляду (контролю) вiдповiдно до Закону України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi" та iнших законiв.
1) бути поiнформованим про свої права та обов'язки;
2) вимагати вiд уповноважених посадових осiб регуляторного органу додержання вимог законодавства;
7) одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю);
12) вимагати припинення здiйснення заходу державного нагляду (контролю) в разi:
13) фiксувати процес здiйснення заходу чи кожної окремої дiї засобами аудiо- та вiдеотехнiки.
3. У посвiдченнi на проведення позапланової перевiрки зазначаються:
3) номер i дата рiшення, на виконання якого проводиться перевiрка;
5) дата початку та дата закiнчення перевiрки;
6) пiдстави для проведення перевiрки;
7) предмет проведення перевiрки.
4. Посвiдчення є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку проведення позапланової перевiрки.
Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцiй, передбачених законом. Розпорядження регуляторного органу про усунення порушень складається у двох примiрниках: один примiрник невiдкладно, але не пiзнiше трьох робочих днiв з дня прийняття рiшення про його винесення направляється рекомендованим листом постачальнику електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг (користувачу радiочастотного спектра) для виконання, а другий примiрник залишається в регуляторного органу.
(абзац другий частини десятої статтi 13 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Стаття 14. Усунення порушень законодавства про електроннi комунiкацiї та радiочастотний спектр
1) визначає вiдповiдно до закону заходи з усунення порушень та строки їх реалiзацiї;
Такi заходи застосовуються на строк, що не перевищує 20 робочих днiв.
Роздiл IV. ЗАГАЛЬНА АВТОРИЗАЦIЯ
Стаття 16. Повiдомлення про початок здiйснення дiяльностi у сферi електронних комунiкацiй
1) повне найменування юридичної особи або прiзвище, iм'я, по батьковi фiзичної особи - пiдприємця;
3) мiсцезнаходження - для юридичної особи або мiсце проживання - для фiзичної особи - пiдприємця;
Датою подання повiдомлення вважається дата його вхiдної реєстрацiї в регуляторному органi.
Стаття 17. Реєстр постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг
2. Реєстр мiстить такi вiдомостi:
1) дата надходження повiдомлення вiдповiдно до статтi 16 цього Закону;
2) iнформацiя, зазначена в повiдомленнi вiдповiдно до частини третьої статтi 16 цього Закону;
3) iншi наявнi в регуляторного органу вiдомостi, передбаченi формою такого реєстру.
3. Виключення з реєстру здiйснюється:
4. Плата за включення до реєстру чи виключення з нього не справляється.
Стаття 18. Умови загальної авторизацiї у сферi електронних комунiкацiй
Електронна комунiкацiйна послуга включає, зокрема такi типи послуг:
послуга доступу до мережi Iнтернет;
послуга мiжособистiсної електронної комунiкацiї;
послуги, що складаються повнiстю або головним чином з передачi сигналiв, у тому числi:
для здiйснення мiжмашинної взаємодiї;
1) умови загальної авторизацiї, передбаченi частиною третьою цiєї статтi;
2) встановленi цим Законом вимоги щодо регулювання питань:
а) користування радiочастотним спектром та ресурсами нумерацiї, надання унiверсальних послуг;
3) здiйснювати захист персональних даних при замовленнi та наданнi електронних комунiкацiйних послуг вiдповiдно до Закону України "Про захист персональних даних";
4) здiйснювати захист конфiденцiйностi електронних комунiкацiй вiдповiдно до Конституцiї України та закону;
14) виконувати розпорядження Нацiонального центру оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України в умовах надзвичайного або воєнного стану, крiм електронних комунiкацiйних мереж, що використовуються для мовлення вiдповiдно до Закону України "Про медiа", рiшення щодо яких приймаються Нацiональною радою України з питань телебачення i радiомовлення;
(частину третю статтi 18 доповнено пунктом 14 згiдно iз Законом України вiд 03.05.2022р. N 2240-IX, пункт 14 частини третьої статтi 18 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
16) обмежувати або вiдновлювати доступ до веб-сайтiв, визначених рiшенням Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення про внесення або виключення сервiсу з Перелiку аудiовiзуальних медiа-сервiсiв на замовлення та сервiсiв провайдерiв аудiовiзуальних сервiсiв держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором;
(частину третю статтi 18 доповнено пунктом 16 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
17) надавати на запит Нацiонального банку України iнформацiю, необхiдну для контролю за дотриманням обмежень щодо вiднесення операцiй до обмежених платiжних послуг;
(частину третю статтi 18 доповнено пунктом 17 згiдно iз Законом України вiд 08.10.2024р. N 3994-IX) |
18) обмежувати доступ до веб-сайтiв, визначених рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, про обмеження доступу до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї.
(частину третю статтi 18 доповнено пунктом 18 згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
Стаття 19. Права постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг
1. Постачальники електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг мають право на:
1) постачання електронних комунiкацiйних послуг та/або доступ до мереж вiдповiдно до цього Закону;
10) iншi права, встановленi цим Законом.
3. Особливостi надання електронних комунiкацiйних послуг для потреб мовлення та вимоги до постачальникiв вiдповiдних послуг (постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг, якi здiйснюють дiяльнiсть з надання послуг з технiчного обслуговування та експлуатацiї багатоканальних цифрових мереж ефiрного теле- та радiомовлення iз загальнонацiональним покриттям) визначаються Законом України "Про медiа".
(частина третя статтi 19 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
5. Вiдключення кiнцевого обладнання пiдроздiлам Мiнiстерства оборони України, Служби безпеки України, Державного бюро розслiдувань, Нацiонального антикорупцiйного бюро України, Бюро економiчної безпеки України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, Нацiональної полiцiї України, центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, лiнiй електронних комунiкацiйних мереж (лiнiй зв'язку) екстрених служб здiйснюється в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(статтю 19 доповнено частиною п'ятою згiдно iз Законом України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
Стаття 20. Регуляторна звiтнiсть
У разi ненадходження пiсля повторного звернення в установлений строк запитуваної iнформацiї або в разi надходження iнформацiї, недостатньої для прийняття рiшення про наявнiсть чи вiдсутнiсть порушень вимог законодавства про електроннi комунiкацiї та/або радiочастотний спектр пiсля повторного звернення уповноваженої посадової особи регуляторного органу, регуляторний орган приймає рiшення про проведення позапланової перевiрки постачальника електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг.
(абзац шостий частини третьої статтi 20 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
2. Географiчний огляд повинен включати:
1) розробленнi нацiонального плану розвитку мереж широкосмугового доступу;
5) прийняттi iнших рiшень вiдповiдно до цього Закону.
Стаття 22. Консультацiї з учасниками ринку, iншими зацiкавленими сторонами
6. Консультацiї щодо регуляторних актiв здiйснюються вiдповiдно до Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi" з урахуванням особливостей, встановлених цiєю статтею.
7. Пiд час дiї воєнного стану перiод консультацiй з учасниками ринку, iншими зацiкавленими сторонами, передбачених цiєю статтею щодо пiдготовки проектiв рiшень чи iнших документiв, не може становити менше п'яти днiв з дати оприлюднення вiдповiдного проекту, що пiдлягає процедурi консультацiї, про що регуляторний орган зазначає у супровiдних документах до проекту.
(статтю 22 доповнено частиною сьомою згiдно iз Законом України вiд 03.05.2022р. N 2240-IX) |
Стаття 23. Загальнi засади позасудового врегулювання спорiв
нацiональний роумiнг та перенесення номерiв;
2) передбачених договором, який регулює вiдносини, визначенi цим Законом.
Стаття 24. Порядок позасудового розгляду спорiв та прийняття рiшень
1) форми, змiсту i порядку подання заяв для вирiшення спорiв;
2) проведення переговорiв мiж сторонами з метою врегулювання спору;
3) надання та збору доказiв, проведення експертизи (у разi необхiдностi);
5) порядку повiдомлення сторiн про проведення засiдань, iнших заходiв з розгляду спору;
6) процедури розгляду спорiв, у тому числi в електроннiй формi.
1) ознайомлюватися з матерiалами розгляду спору;
4) оскаржувати рiшення регуляторного органу до суду;
Сторона спору має право вiдмовитися вiд своїх вимог.
Сторона спору має право визнати заявлену їй вимогу.
Сторони можуть закiнчити розгляд спору шляхом укладення мирової угоди.
3. Заява щодо вирiшення спору залишається без розгляду регуляторним органом у таких випадках:
1) предмет спору не належить до компетенцiї регуляторного органу;
4) заява щодо врегулювання спору подана особою, яка не має вiдповiдних повноважень.
4. Регуляторний орган припиняє розгляд спору в разi, якщо:
1) пiсля початку розгляду спору стали вiдомi обставини, зазначенi у частинi третiй цiєї статтi;
2) вiд заявника надiйшла заява про вiдмову вiд звернення про врегулювання спору;
3) сторонами укладено мирову угоду;
Роздiл V. ЕЛЕКТРОННI КОМУНIКАЦIЙНI МЕРЕЖI
Стаття 25. Створення електронних комунiкацiйних мереж
Встановлення сервiтуту для розгортання та експлуатацiї електронних комунiкацiйних мереж та його припинення здiйснюються вiдповiдно до Земельного та Цивiльного кодексiв України з урахуванням особливостей, встановлених цiєю статтею.
7) методику визначення плати за доступ до фiзичної iнфраструктури електронних комунiкацiй;
завдання, визначенi статтею 4 цього Закону;
необхiднiсть вiдшкодування витрат оператора на надання доступу до його iнфраструктури;
3. Доступ до зазначеної у частинi першiй цiєї статтi iнформацiї надається шляхом:
Такий запит має бути задоволений оператором у разi, якщо:
2) це не перешкоджатиме розгортанню власної електронної комунiкацiйної мережi;
1) вiдомостi про розташування i вид робiт;
2) вiдомостi про елементи iнфраструктури електронних комунiкацiй, щодо яких запланованi роботи;
3) запланована дата початку робiт та їх тривалiсть;
2) оприлюднення на своєму веб-сайтi;
3. Оператор має право вiдмовити в задоволеннi запиту:
Стаття 31. Забезпечення безпеки електронних комунiкацiйних мереж
8. Нацiональний центр оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України в умовах надзвичайного або воєнного стану видає розпорядження щодо оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами, якi є обов'язковими для виконання постачальниками електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг.
Пiд час дiї воєнного стану на пiдставi звернення нацiонального центру оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України регуляторний орган може прийняти за погодженням з Кабiнетом Мiнiстрiв України рiшення про виключення з реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг тих постачальникiв, якi не виконали розпорядження нацiонального центру оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України.
У такому разi припиняється обмiн iнформацiєю з мережами суб'єкта господарювання, якого виключено з реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг.
Розглядаючи можливiсть прийняття рiшення про виключення постачальника електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг з реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг на пiдставi звернення нацiонального центру оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України регуляторний орган враховує необхiднiсть продовження забезпечення споживачiв послугами iншими постачальниками електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг.
Суб'єкт господарювання, якого виключено з реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг на пiдставi цiєї статтi, не може бути включений до зазначеного реєстру протягом одного року.
(статтю 32 доповнено частиною восьмою згiдно iз Законом України вiд 03.05.2022р. N 2240-IX) |
Роздiл VI. ДОСТУП ТА ВЗАЄМОЗ'ЄДНАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНIКАЦIЙНИХ МЕРЕЖ ЗАГАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ
1) дотримуватися технiчних вимог, установлених для електронних комунiкацiйних мереж;
7) не створювати перешкоди для взаємоз'єднання електронних комунiкацiйних мереж;
1) вiдсутностi оператора в реєстрi постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг;
2) вiдсутностi технiчної можливостi для здiйснення взаємоз'єднання електронних комунiкацiйних мереж;
Таке рiшення приймається iз застосуванням механiзму позасудового врегулювання спорiв.
Стаття 34. Вимоги щодо доступу до електронних комунiкацiйних мереж та їх iнфраструктури
2. Доступ включає, в тому числi доступ до:
2) фiзичної iнфраструктури, включаючи споруди, кабельнi каналiзацiї i щогли;
3) вiдповiдних систем програмного забезпечення, включаючи системи операцiйної пiдтримки;
6) мереж фiксованого i мобiльного зв'язку, в тому числi для роумiнгу;
7) систем умовного доступу до послуг аудiовiзуальних медiа-сервiсiв;
(пункт 7 частини другої статтi 34 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
8) доступ до послуг вiртуальних мереж.
Стаття 35. Повноваження регуляторного органу щодо доступу
З метою застосування цiєї частини регуляторний орган встановлює критерiї для визначення:
1) першої точки доступу будинкової розподiльної мережi;
3) розгортання електронних комунiкацiйних мереж, що вважаються новими;
4) економiчних або фiзичних бар'єрiв, що для дублювання мереж є високими i неперехiдними.
2) забезпечення ефективного використання радiочастотного спектра;
3) технiчну можливiсть спiльного використання та пов'язанi з ним умови;
4) стан конкуренцiї щодо iнфраструктури та послуг електронних комунiкацiй;
Роздiл VII. ТЕХНIЧНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНIКАЦIЙ
2. Оцiнка вiдповiдностi технiчних засобiв електронних комунiкацiй та кiнцевого (термiнального) обладнання здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про технiчнi регламенти та оцiнку вiдповiдностi" з урахуванням вимог цього Закону.
Стаття 37. Стандартизацiя у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра
1. Стандартизацiя у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про стандартизацiю" з урахуванням вимог рекомендацiй Мiжнародного союзу електрозв'язку.
1. Метрологiчна дiяльнiсть у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть".
Роздiл VIII. ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛIННЯ ТА РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРI РАДIОЧАСТОТНОГО СПЕКТРА
Стаття 39. Загальнi засади управлiння радiочастотним спектром
1. Основними принципами управлiння радiочастотним спектром є:
7) забезпечення електромагнiтної сумiсностi;
8) дотримання встановлених критерiїв ефективностi користування радiочастотним спектром;
9) сприяння свободi вираження та переконань, включаючи свободу думки, отримання та розповсюдження iнформацiї, плюралiзм медiа;
Стаття 40. Користування радiочастотним спектром при введеннi надзвичайного або воєнного стану
Стаття 41. Технологiчна нейтральнiсть користування радiочастотним спектром
3) забезпечення показникiв якостi електронних комунiкацiйних послуг;
(пункт 3 частини другої статтi 41 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
4) забезпечення ефективного користування радiочастотним спектром;
Стаття 42. План розподiлу i користування радiочастотним спектром в Українi
8) принципу зменшення обмежень на шляху доступу до користування радiочастотним спектром.
3. План розподiлу i користування радiочастотним спектром в Українi визначає:
2) розподiл смуг радiочастот мiж радiослужбами в Українi;
3) розподiл смуг радiочастот на смуги спецiального користування та загального користування;
6) смуги радiочастот, в яких обмежується передача, надання в користування радiочастотного спектра;
Стаття 43. Державне регулювання у смугах радiочастот спецiального користування
2. До спецiальних користувачiв радiочастотного спектра належать пiдроздiли i органiзацiї:
1) Мiнiстерства оборони України;
3) Служби зовнiшньої розвiдки України;
4) Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України;
5) Мiнiстерства внутрiшнiх справ України;
6) Управлiння державної охорони;
7) центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту;
(пункт 7 частини другої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
11) Нацiональної полiцiї України;
12) Нацiонального антикорупцiйного бюро України;
13) Державного бюро розслiдувань;
16) системи екстреної медичної допомоги;
18) мiсцевої та добровiльної пожежної охорони (у частинi користування радiочастотним спектром України).
(частину другу статтi 43 доповнено пунктом 18 згiдно iз Законом України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
Стаття 44. Радiочастотний монiторинг
Радiочастотному монiторингу пiдлягає кожна смуга радiочастот.
У разi неможливостi застосування заходiв державного нагляду до суб'єкта, який експлуатує незаконно дiюче радiообладнання чи випромiнювальний пристрiй, регуляторний орган звертається до органiв Нацiональної полiцiї України для проведення спiльних заходiв з метою встановлення особи порушника та iнших фактичних даних, необхiдних для оформлення матерiалiв про адмiнiстративне правопорушення вiдповiдно до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення.
Стаття 45. Дiяльнiсть державного пiдприємства, що перебуває у сферi управлiння регуляторного органу
(назва статтi 45 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
1. Державне пiдприємство, що перебуває у сферi управлiння регуляторного органу, має право здiйснювати такi види дiяльностi:
(абзац перший частини першої статтi 45 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
21) здiйснювати монiторинг якостi електронних комунiкацiйних послуг у порядку, визначеному регуляторним органом;
(частину першу статтi 45 доповнено пунктом 21 згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
4) брати участь у проведеннi первинного технiчного контролю радiообладнання на мiсцi експлуатацiї;
5) здiйснювати заходи щодо виявлення джерел радiозавад;
7) здiйснювати заходи щодо забезпечення електромагнiтної сумiсностi радiообладнання;
10) iншi види дiяльностi, не забороненi законом.
2. Державне пiдприємство, що перебуває у сферi управлiння регуляторного органу, виконує роботи на платнiй основi на договiрних засадах. За рахунок розпорядникiв коштiв Державного бюджету України виконуються роботи, пов'язанi з розрахунком щодо можливостi та умов користування радiочастотним спектром для потреб мовлення, у тому числi для потреб тимчасового мовлення, та роботи, пов'язанi з виявленням джерел завад у смугах радiочастот загального користування, за заявою спецiальних користувачiв.
(частина друга статтi 45 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
2) бере участь у роботi Мiжнародного союзу електрозв'язку;
5. Регуляторний орган вiдповiдно до Закону України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть" уповноважує державне пiдприємство, що перебуває у сферi його управлiння, проводити вимiрювання параметрiв електронних комунiкацiйних мереж, якостi електронних комунiкацiйних послуг та параметрiв електронних комунiкацiйних мереж щодо порядку маршрутизацiї трафiку на електроннiй комунiкацiйнiй мережi загального користування.
(статтю 45 доповнено частиною п'ятою згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Роздiл IX. КОРИСТУВАННЯ РАДIОЧАСТОТНИМ СПЕКТРОМ
Стаття 46. Засади користування радiочастотним спектром загальними користувачами
1) захисту вiд радiозавад та їх мiнiмiзацiї;
2) створення належних умов для спiльного використання радiочастотного спектра, за необхiдностi;
3) показникiв якостi електронних комунiкацiйних послуг;
(пункт 3 частини другої статтi 46 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
4) визначених законом цiлей суспiльного iнтересу;
5) ефективного використання радiочастотного спектра.
3. Користування радiочастотним спектром здiйснюється:
1) суб'єктами господарювання для органiзацiї надання електронних комунiкацiйних послуг на пiдставi:
а) лiцензiй на користування радiочастотним спектром у лiцензованому дiапазонi радiочастот;
б) загальної авторизацiї в нелiцензованому дiапазонi радiочастот;
в) лiцензiй на мовлення (на постачання послуг для потреб мовлення) та дозволiв на тимчасове мовлення, виданих Нацiональною радою України з питань телебачення i радiомовлення;
(пiдпункт "в" пункту 1 частини третьої статтi 46 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
5. Регламент аматорського радiозв'язку України розробляє та затверджує регуляторний орган пiсля проведення консультацiй з громадськими об'єднаннями радiоаматорiв України.
(частина п'ята статтi 46 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX) |
Рентна плата за користування радiочастотним спектром (радiочастотним ресурсом) України встановлюється Податковим кодексом України.
(абзац другий частини сьомої статтi 46 у редакцiї Закону України вiд 21.05.2024р. N 3721-IX) |
Стаття 47. Умови, що застосовуються до прав користування радiочастотним спектром
3) вимог щодо ефективного використання радiочастотного спектра;
7) вимог щодо своєчасної та в повному обсязi сплати рентної плати за користування радiочастотами вiдповiдно до Податкового кодексу України, а також у встановленому регуляторним органом порядку плати за радiочастотний монiторинг у смугах радiочастот загального користування;
10) вимог мiжнародних договорiв України з питань користування радiочастотним спектром;
13) умов, визначених у лiцензiях на користування радiочастотним спектром;
Стаття 48. Отримання лiцензiї на користування радiочастотним спектром
2. Для отримання лiцензiї суб'єкт господарювання подає до регуляторного органу вiдповiдну заяву.
Заява повинна мiстити таку iнформацiю:
1) повне найменування юридичної особи або прiзвище, iм'я, по батьковi фiзичної особи - пiдприємця;
5) територiю, в межах якої планується користування радiочастотами;
6) строк, протягом якого планується користування радiочастотами;
Забороняється вимагати вiд заявникiв iншi документи, що не передбаченi цiєю частиною.
4. Заява про видачу лiцензiї залишається без руху, якщо:
(абзац перший частини четвертої статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1) заява подана (пiдписана) особою, яка не має на це повноважень;
5. У разi якщо заява про видачу лiцензiї залишена без руху, регуляторний орган iнформує про це заявника у письмовiй формi iз зазначенням вiдповiдних пiдстав протягом п'яти робочих днiв з дати реєстрацiї заяви. Таке iнформування здiйснюється на пiдставi процедурного рiшення посадової особи регуляторного органу.
(абзац перший частини п'ятої статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
У разi усунення причин, що були пiдставою для прийняття рiшення про залишення заяви без руху, у строк, визначений регуляторним органом, розгляд справи продовжується. У разi неусунення причин, що були пiдставою для прийняття рiшення про залишення заяви без руху, у строк, визначений регуляторним органом, провадження у справi закривається.
(абзац другий частини п'ятої статтi 48 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
У разi якщо заяву залишено без руху, такий строк обчислюється з дня, наступного за днем вiдновлення руху заяви пiсля усунення причин, що були пiдставою для залишення заяви без руху.
(частину шосту статтi 48 доповнено абзацом згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
9. Пiдставами для прийняття рiшення про вiдмову у видачi лiцензiї є:
4) ранiше прийняте рiшення про видачу лiцензiї на користування радiочастотним спектром, що заявляється, на конкурсних засадах, крiм випадкiв припинення дiї такої лiцензiї;
Рiшення про вiдмову у видачi лiцензiї приймається, за умови забезпечення особi права на участь в адмiнiстративному провадженнi вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
(частину дев'яту статтi 48 доповнено абзацом згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
10. Якщо протягом 30 календарних днiв з дня направлення заявнику повiдомлення про прийняття рiшення щодо видачi йому лiцензiї до регуляторного органу не надiйшло пiдтвердження вiд Державної казначейської служби України щодо внесення плати за її видачу, регуляторний орган вiдкликає рiшення про видачу лiцензiї.
(частина десята статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Стаття 49. Умови лiцензiй на користування радiочастотним спектром
Умови лiцензiї на користування радiочастотним спектром повиннi визначати:
2) параметри користування радiочастотним спектром вiдповiдно до законодавства, а також граничнi строки та план задiяння радiочастотного спектра на територiї, зазначенiй у лiцензiї, невиконання яких є пiдставою для припинення дiї лiцензiї чи застосування iнших санкцiй вiдповiдно до закону.
3) умови, передбаченi пунктами 1 - 4, 6, 8, 9 частини першої статтi 47 цього Закону.
2) договорiв про нацiональний роумiнг;
4) заходiв щодо забезпечення конкуренцiї вiдповiдно до частини першої статтi 57 цього Закону.
Стаття 50. Строк дiї лiцензiї на користування радiочастотним спектром
Стаття 51. Продовження строку дiї лiцензiї на користування радiочастотним спектром
Регуляторний орган за шiсть мiсяцiв до дати закiнчення строку дiї лiцензiї надсилає користувачу радiочастотного спектра через електронний кабiнет на електроннiй регуляторнiй платформi повiдомлення про закiнчення строку дiї лiцензiї разом з оцiнкою, передбаченою частиною другою цiєї статтi.
(абзац п'ятий частини третьої статтi 51 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
У разi якщо регуляторний орган не здiйснив у встановлений строк оцiнку, передбачену частиною другою цiєї статтi, заява лiцензiата про продовження строку дiї лiцензiї може бути подана не пiзнiше нiж за чотири мiсяцi до закiнчення строку дiї лiцензiї незалежно вiд факту здiйснення оцiнки, передбаченої частиною другою цiєї статтi, а регуляторний орган зобов'язаний розглянути таку заяву.
(частину четверту статтi 51 доповнено абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1) необхiднiсть виконання завдань, передбачених статтями 4 та 39 цього Закону;
3) виконання умов вiдповiдної лiцензiї на користування радiочастотним спектром.
Таке повiдомлення повинне мiстити iнформацiю:
3) iнформацiя про збереження (виконання) умов користування радiочастотами вiдповiдно до лiцензiї.
6. На пiдставi рiшення про погодження передачi iндивiдуальних прав користування радiочастотним спектром (його частиною) регуляторний орган вносить вiдповiднi змiни до лiцензiйного реєстру, в тому числi щодо видачi лiцензiї суб'єкту господарювання, якому переданi такi права, та припинення дiї лiцензiї суб'єкту господарювання, який передав такi права.
2) змiна мiсцезнаходження юридичної особи або мiсця проживання фiзичної особи - пiдприємця;
3) за заявою власника лiцензiї про зменшення смуги радiочастот;
Переоформлення лiцензiї здiйснюється шляхом внесення вiдповiдного запису до лiцензiйного реєстру.
Стаття 54. Припинення дiї лiцензiї на користування радiочастотним спектром
1. Припинення дiї лiцензiї на користування радiочастотним спектром здiйснюється на пiдставi рiшення регуляторного органу шляхом позбавлення користувача радiочастотного спектра iндивiдуальних прав на користування радiочастотним спектром чи його частиною, про що робиться запис у лiцензiйному реєстрi.
2. Пiдставами для припинення дiї лiцензiї є:
1) заява користувача радiочастотного спектра про припинення дiї своєї лiцензiї;
2) акт про встановлення факту незаконної передачi або надання в користування iндивiдуальних прав користування радiочастотним спектром iншiй юридичнiй або фiзичнiй особi (з порушенням статтi 52 цього Закону);
3) акт про повторну невмотивовану вiдмову користувача радiочастотного спектра у проведеннi перевiрки регуляторним органом щодо дотримання законодавства з питань використання радiочастотного спектра.
Невмотивованою вiдмовою у проведеннi перевiрки вважається недопуск уповноважених посадових осiб регуляторного органу до здiйснення перевiрки за вiдсутностi передбачених для вiдмови законом пiдстав (зокрема, ненадання документiв, iнформацiї щодо предмета перевiрки на письмову вимогу посадових осiб регуляторного органу, вiдмова в їх доступi до мiсць розташування радiообладнання або вiдсутнiсть без поважних причин протягом усього строку перевiрки за мiсцезнаходженням та/або фактичним мiсцезнаходженням користувача радiочастотного спектра або особи, уповноваженої представляти його iнтереси на час проведення перевiрки);
4) акт про повторне порушення користувачем радiочастотного спектра умов лiцензiї та/або iнших обов'язкiв, передбачених статтею 49 цього Закону. Повторним вважається вчинення протягом одного року з дня видання регуляторним органом розпорядження про усунення порушень нового порушення хоча б однiєї з вимог, щодо яких видавалося таке розпорядження;
5) наявнiсть у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про державну реєстрацiю припинення юридичної особи (державну реєстрацiю припинення пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця), крiм випадкiв переоформлення лiцензiї у зв'язку з реорганiзацiєю;
6) нотарiально засвiдчена копiя свiдоцтва про смерть фiзичної особи - суб'єкта господарювання;
7) несплата або сплата не в повному обсязi рентної плати за користування радiочастотним спектром (радiочастотним ресурсом) України до Державного бюджету України протягом трьох i бiльше мiсяцiв вiдповiдно до наданої контролюючим органом iнформацiї в порядку, затвердженому регуляторним органом та погодженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику;
(пункт 7 частини другої статтi 54 у редакцiї Закону України вiд 21.05.2024р. N 3721-IX) |
8) користувач радiочастотного спектра з власної вини:
б) припинив користування радiочастотним спектром, визначеним у лiцензiї, на строк понад один рiк;
10) акт про невиконання вимог розпорядження регуляторного органу;
12) у разi застосування у встановленому законом порядку санкцiї, передбаченої пунктом 6 частини першої статтi 4 Закону України "Про санкцiї";
13) виключення суб'єкта господарювання з реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг пiд час дiї воєнного стану.
(частину другу статтi 54 доповнено пунктом 13згiдно iз Законом України вiд 03.05.2022р. N 2240-IX) |
3. У разi припинення дiї лiцензiї плата, внесена за видачу лiцензiї, не повертається.
4. Розгляд питань про припинення дiї лiцензiї, крiм випадкiв, передбачених пунктами 1, 5, 6 частини другої цiєї статтi, здiйснюється з обов'язковим гарантуванням права лiцензiата на участь в адмiнiстративному провадженнi вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
(частина четверта статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX, у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
5. Регуляторний орган має розглянути питання про припинення дiї лiцензiї та прийняти рiшення протягом 20 робочих днiв з дати виявлення пiдстав для припинення дiї лiцензiї. У разi пiдтвердження виявлених пiдстав регуляторний орган приймає рiшення про припинення дiї лiцензiї. Рiшення за результатами розгляду питання про припинення дiї лiцензiї надсилається до електронного кабiнету лiцензiату iз зазначенням пiдстав припинення дiї лiцензiї не пiзнiше трьох робочих днiв з дати прийняття рiшення.
6. Рiшення про припинення дiї лiцензiї набирає чинностi з моменту доведення його до вiдома лiцензiата, а у випадках, передбачених пунктами 5 i 6 частини другої цiєї статтi, - з моменту прийняття вiдповiдного рiшення.
(абзац перший частини шостої статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX, у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Рiшення про припинення дiї лiцензiї може бути оскаржено у судовому порядку.
На час судового розгляду дiя рiшення про припинення дiї лiцензiї призупиняється до дати набрання законної сили вiдповiдним рiшенням суду.
7. З метою захисту iнтересiв кiнцевих користувачiв та надання їм часу для замовлення послуг у iншого постачальника електронних комунiкацiйних послуг рiшення нацiонального регулятора про припинення дiї лiцензiї, крiм випадкiв, передбачених пунктами 5, 6, 7 частини другої цiєї статтi, пiдлягає виконанню через три мiсяцi пiсля набрання ним чинностi.
(частина сьома статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX) |
8. Протягом одного робочого дня з моменту набрання чинностi рiшенням про припинення дiї лiцензiї на користування радiочастотним спектром регуляторний орган:
(абзац перший частини восьмої статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
2) у разi вилучення в повному обсязi прав користування радiочастотним спектром, передбачених вiдповiдною лiцензiєю, вносить змiни до лiцензiйного реєстру про припинення дiї вiдповiдної лiцензiї.
Стаття 55. Конверсiя радiочастотного спектра
3. Вивiльнення або обмеження користування радiочастотним спектром здiйснюється за умов попереднього iнформування користувачiв та внесення змiн до плану розподiлу i користування радiочастотним спектром в Українi не пiзнiше нiж за два роки до фактичного вивiльнення або обмеження користування радiочастотним спектром у порядку, визначеному регуляторним органом.
(частина третя статтi 56 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Стаття 57. Заходи щодо забезпечення конкуренцiї
1) ринкових умов та показникiв, передбачених частиною другою цiєї статтi;
2) об'єктивної перспективної оцiнки умов конкуренцiї на ринку;
3) необхiдностi застосування таких заходiв для пiдтримки або досягнення ефективної конкуренцiї;
5) умов, зазначених у частинi третiй статтi 82 цього Закону;
6) пiдходiв до аналiзу ринку, передбачених цим Законом.
4. У разi вжиття заходiв, передбачених частиною першою цiєї статтi, регуляторний орган:
1) застосовує механiзм консультацiй, передбачений статтею 22 цього Закону;
4) застосовує вимоги статтi 56 цього Закону у разi вилучення прав користування радiочастотним спектром (його частиною).
(пункт 4 частини четвертої статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Стаття 58. Спiльне користування радiочастотним спектром
1) умов вiдповiдних лiцензiй на користування радiочастотним спектром;
2) обмежень щодо накопичення смуг радiочастот, передбачених статтею 57 цього Закону;
1) передбачену пунктами 1, 2, 4 частини другої статтi 48 цього Закону щодо користувачiв радiочастотного спектра, якi планують спiльне користування радiочастотним спектром;
(абзац шостий частини другої статтi 58 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
3) про збереження умов лiцензiй щодо користування радiочастотами.
1) сприяння покриттю послугами електронних комунiкацiй певних територiй;
2) забезпечення встановлених законодавством вимог щодо якостi електронних комунiкацiйних послуг;
4) сприяння iнновацiям та розвитку бiзнесу на вiдповiдних ринках.
1) вибiр процедури вiдбору, у тому числi умови участi в такiй процедурi;
4. Конкурс або аукцiон проводиться нацiональним регулятором у встановленому ним порядку.
1) вимоги щодо надання заяви на участь у конкурсi або аукцiонi та конкурсної документацiї;
2) умови для участi в конкурсi або аукцiонi, а також вимоги до пропозицiй;
4) квалiфiкацiйнi вимоги до учасникiв;
5) розмiр плати за видачу лiцензiї на умовах конкурсу;
6) початковий (мiнiмальний) розмiр плати за видачу лiцензiї на умовах аукцiону;
6. Порядок проведення конкурсу або аукцiону має включати:
1) детальнi вимоги щодо тексту оголошення та змiсту конкурсної документацiї;
2) умови i порядок органiзацiї, проведення та закриття конкурсу або аукцiону, у тому числi:
призначення та порядок роботи аукцiонної та конкурсної комiсiй;
критерiї визначення переможця;
порядок оплати i повернення гарантiї.
2. Гарантiйний внесок не повертається у разi, якщо:
Стаття 61. Оцiнка пропозицiї та визначення переможця аукцiону або конкурсу
1. Критерiї для оцiнки пропозицiї в конкурсi мають включати:
3) iншi критерiї, зазначенi в конкурснiй документацiї.
4. Переможцем аукцiону або конкурсу є суб'єкт:
1) який вiдповiдає квалiфiкацiйним вимогам до учасникiв, зазначеним у конкурснiй документацiї;
5. У разi вибуття зазначеного в частинi четвертiй цiєї статтi переможця з числа учасникiв аукцiону або конкурсу переможцем стає учасник, пропозицiя якого займає наступне мiсце у списку, передбаченому пунктом 2 частини четвертої цiєї статтi.
(частина п'ята статтi 61 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX) |
2) пропозицiй, наданих учасниками до скасування результатiв аукцiону або конкурсу.
Стаття 62. Особливостi користування радiочастотним спектром для потреб телебачення i радiомовлення
1. Порядок користування радiочастотним спектром для потреб мовлення визначається цим Законом та Законом України "Про медiа".
(частина перша статтi 62 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
3. Нацiональна рада України з питань телебачення i радiомовлення замовляє у державного пiдприємства, що знаходиться у сферi управлiння регуляторного органу, розроблення розрахункiв щодо можливостi та умов користування радiочастотним спектром для потреб мовлення (у тому числi для потреб тимчасового мовлення).
(частина третя статтi 62 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
4. Присвоєння радiочастоти радiообладнанню у смугах радiочастот, видiлених для мовлення, здiйснюється з урахуванням лiцензiї на мовлення (на постачання послуг для потреб мовлення) у порядку, визначеному планом розподiлу i користування радiочастотним спектром в Українi. Порядок введення в експлуатацiю радiообладнання мовлення та здiйснення для них присвоєнь радiочастоти визначається цим Законом.
(частина четверта статтi 62 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
5. Припинення використання радiообладнання мовлення, обмеження або припинення надання електронних комунiкацiйних послуг для потреб мовлення, використання електронних комунiкацiйних мереж, призначених для мовлення (багатоканальних телемереж) здiйснюється виключно на пiдставi припинення дiї вiдповiдної лiцензiї на мовлення або припинення дiї присвоєння радiочастоти. Припинення дiї присвоєння радiочастоти для радiообладнання мовлення здiйснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.
(частина п'ята статтi 62 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 03.05.2022р. N 2240-IX, вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
Роздiл X. РАДIООБЛАДНАННЯ, ВИПРОМIНЮВАЛЬНI ПРИСТРОЇ ТА ПРИСВОЄННЯ РАДIОЧАСТОТ
Стаття 64. Введення радiообладнання та випромiнювальних пристроїв в обiг на територiї України
Регуляторний орган протягом трьох робочих днiв пiсля прийняття вiдповiдного рiшення забезпечує завантаження в електроннiй формi iз застосуванням засобiв квалiфiкованого електронного пiдпису уповноваженою ним посадовою особою через Єдиний державний iнформацiйний веб-портал "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" вiдповiдно до Митного кодексу України необхiдних вiдомостей, що пiдтверджують дотримання або недотримання встановлених обмежень щодо перемiщення через митний кордон України радiообладнання та випромiнювальних пристроїв, експлуатацiя яких передбачається загальними користувачами радiочастотного спектра.
(абзац третiй частини четвертої статтi 64 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
Стаття 65. Умови застосування радiообладнання на територiї України
2) забезпечення електромагнiтної сумiсностi.
3) додаткову iнформацiю (за бажанням).
3. Заява залишається без руху, якщо:
(абзац перший частини третьої статтi 65 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1) документи поданi з порушенням вимог частини другої цiєї статтi;
У такому разi регуляторний орган надсилає на адресу заявника повiдомлення iз зазначенням пiдстави для залишення заяви без руху. У разi усунення вiдповiдних недолiкiв заяви у строк, визначений регуляторним органом, її розгляд продовжується. У разi неусунення вiдповiдних недолiкiв заяви у строк, визначений регуляторним органом, провадження закривається.
(абзац п'ятий частини третьої статтi 65 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
У разi якщо заяву залишено без руху, такий строк обчислюється з дня, наступного за днем вiдновлення руху заяви пiсля усунення причин, що були пiдставою для залишення заяви без руху.
(частину четверту статтi 65 доповнено абзацом згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Зазначене рiшення направляється заявнику у триденний строк пiсля його прийняття.
Стаття 66. Доступ до локальних радiомереж
1) доступi до локальних радiомереж за власним вибором, наданим третiми особами; або
Стаття 67. Розгортання та експлуатацiя малопотужних базових станцiй
Стаття 68. Присвоєння радiочастоти
9. Присвоєння радiочастот здiйснюється на безоплатнiй основi.
1) декларацiя подана (пiдписана) особою, яка не має на це повноважень;
2) декларацiю заповнено з порушенням встановленої форми та/або заповнено не в повному обсязi;
4) умови застосування радiообладнання не забезпечують електромагнiтної сумiсностi;
18. Присвоєння радiочастоти здiйснюється на строк дiї вiдповiдної лiцензiї на користування радiочастотним спектром, лiцензiї на мовлення чи лiцензiї на постачання послуг для потреб мовлення або на строк застосування вiдповiдної технологiї, визначеної планом розподiлу i користування радiочастотним спектром в Українi.
(частина вiсiмнадцята статтi 68 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
19. Продовження присвоєння радiочастоти здiйснюється одночасно iз здiйсненням регуляторним органом продовження строку дiї вiдповiдної лiцензiї на користування радiочастотним спектром, лiцензiї на мовлення чи лiцензiї на постачання послуг для потреб мовлення.
(частина дев'ятнадцята статтi 68 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
21. Внесення змiн до присвоєння радiочастот у випадках:
змiни органiзацiйно-правової форми шляхом перетворення, -
Стаття 69. Розрахунок електромагнiтної сумiсностi
1) первинний технiчний контроль та/або натурнi випробування;
5. Розрахунок електромагнiтної сумiсностi не виконується у разi, якщо:
2) радiообладнання не включено до реєстру радiообладнання та випромiнювальних пристроїв;
До позитивних результатiв розрахункiв електромагнiтної сумiсностi належать:
4) позитивнi на обмежений строк.
Результати розрахункiв електромагнiтної сумiсностi вважаються негативними у разi:
2) негативних результатiв погодження, передбаченого частиною сьомою цiєї статтi;
3) негативних результатiв мiжнародної координацiї.
змiни органiзацiйно-правової форми шляхом перетворення, -
Стаття 70. Припинення дiї присвоєння радiочастоти
1. Припинення дiї присвоєнь радiочастот здiйснюється шляхом внесення вiдповiдного запису до реєстру присвоєнь радiочастот.
2. Пiдставами для припинення дiї присвоєння радiочастоти є:
1) припинення дiї лiцензiї на користування радiочастотним спектром;
2) припинення дiї лiцензiї на мовлення або лiцензiї на постачання послуг для потреб мовлення;
(пункт 2 частини другої статтi 70 у редакцiї Закону України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
6) заява користувача радiочастотного спектра про припинення дiї присвоєння радiочастоти;
9) несплата або сплата не в повному обсязi рентної плати за користування радiочастотним спектром (радiочастотним ресурсом) України до Державного бюджету України протягом трьох i бiльше мiсяцiв вiдповiдно до наданої контролюючим органом iнформацiї в порядку, затвердженому регуляторним органом та погодженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику.
(частину другу статтi 70 доповнено пунктом 9 згiдно iз Законом України вiд 21.05.2024р. N 3721-IX) |
3. У випадках, передбачених пунктами 3 - 5 частини другої цiєї статтi, припинення дiї присвоєння радiочастоти здiйснюється на пiдставi рiшення регуляторного органу. Розгляд таких питань здiйснюється iз запрошенням користувача радiочастотного спектра, що надсилається не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до вiдповiдного засiдання.
4. Протягом 10 робочих днiв з дня виникнення пiдстав для припинення дiї присвоєння радiочастоти:
1) вноситься до реєстру радiочастотних присвоєнь та оприлюднюється запис про припинення дiї певного радiочастотного присвоєння;
2) надсилається користувачу радiочастотного спектра до електронного кабiнету на електроннiй регуляторнiй платформi повiдомлення про припинення дiї присвоєння радiочастоти на пiдставi рiшення регуляторного органу iз зазначенням пiдстав припинення дiї та їх обґрунтуванням.
Стаття 71. Використання радiообладнання на засадах загальної авторизацiї
1) збiльшення кiлькостi видiв такого обладнання;
2) забезпечення електромагнiтної сумiсностi;
3) вiдповiднiсть радiообладнання технiчним регламентам;
4) гармонiйне використання радiочастотного спектра;
6) використання радiообладнання виключно для прийому не потребує присвоєння радiочастот.
3) територiю, на якiй можуть бути використанi радiочастоти;
4) строк тимчасового використання радiообладнання або випромiнювальних пристроїв.
Порядок тимчасового використання радiообладнання встановлюється регуляторним органом.
Стаття 73. Виявлення та припинення дiї джерел радiозавад
Стаття 74. Загальнi засади розподiлу ресурсiв нумерацiї
2) завдань i принципiв, визначених цим Законом;
5) забезпечення рацiонального розподiлу та використання ресурсiв нумерацiї;
9) застосування префiксу "00" як стандартного мiжнародного коду доступу;
Стаття 75. Надання прав на користування ресурсом нумерацiї
4) iнформацiю щодо потреби у заявленому ресурсi нумерацiї;
1) типи послуг, для надання яких повинен використовуватися ресурс нумерацiї;
2) строк, на який видається дозвiл, територiя використання ресурсу нумерацiї;
7. Регуляторний орган вiдмовляє у видачi дозволу на користування ресурсом нумерацiї у разi, якщо:
1) ресурс нумерацiї, що запитується, не узгоджується з нацiональним планом нумерацiї;
2) вiдсутнiй вiльний заявлений ресурс нумерацiї;
9. Ведення реєстру первинного розподiлу ресурсiв нумерацiї здiйснюється регуляторним органом.
У разi якщо заявник у визначений законодавством строк не внiс плати за видачу дозволу на користування ресурсом нумерацiї, регуляторний орган вiдкликає вiдповiдне рiшення.
(абзац третiй частини одинадцятої статтi 75 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1. Пiдставами для переоформлення дозволу на користування ресурсом нумерацiї є:
5. У разi неправильного оформлення заяви на переоформлення дозволу на користування ресурсом нумерацiї уповноважена регуляторним органом посадова особа протягом п'яти робочих днiв з дня надходження заяви залишає її без руху, iнформує заявника про виявленi порушення та пропонує їх усунути. При цьому вiдлiк строку, передбаченого частиною шостою цiєї статтi, починається з дня подання документiв пiсля усунення виявлених порушень.
(частина п'ята статтi 76 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
10. Пiдставами для вiдмови в переоформленнi дозволу на користування ресурсом нумерацiї є:
1) обмеження нацiональним планом нумерацiї застосування вiдповiдного ресурсу нумерацiї;
3) недостовiрнiсть даних, зазначених у заявi про переоформлення;
5) вiдсутнiсть пiдстав для переоформлення, передбачених частиною першою цiєї статтi.
12. У разi якщо заявник у визначений законодавством строк не внiс плати за переоформлення дозволу, регуляторний орган вiдкликає вiдповiдне рiшення про переоформлення дозволу.
(частина дванадцята статтi 76 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Стаття 77. Продовження строку дiї дозволу на користування ресурсом нумерацiї
5. У разi якщо заявник у визначений законодавством строк не внiс плати за продовження строку дiї дозволу, регуляторний орган вiдкликає вiдповiдне рiшення про продовження строку дiї дозволу.
(частина п'ята статтi 77 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1. Пiдставами для припинення дiї дозволу та припинення прав користування ресурсом нумерацiї чи його частиною є:
1) змiни в нацiональному планi нумерацiї, що унеможливлюють подальше використання ресурсу нумерацiї, про якi користувач був попереджений не менше нiж за два роки;
2) заява користувача ресурсу нумерацiї;
3) наявнiсть в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про державну реєстрацiю припинення юридичної особи (державну реєстрацiю припинення пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця);
4) акт про повторне порушення користувачем ресурсу нумерацiї вимог, визначених статтею 79 цього Закону. Повторним вважається вчинення протягом року з дня видання регуляторним органом розпорядження про усунення порушень нового порушення хоча б однiєї з вимог, щодо яких видавалося таке розпорядження. У разi якщо такi порушення стосуються не всього наданого в користування ресурсу нумерацiї, а його частини, вилученню пiдлягає лише та частина ресурсу нумерацiї, факт порушення в користуваннi якою зафiксований в актi, зазначеному в цьому пунктi, а щодо iншої частини здiйснюється переоформлення дозволу, внесення змiн до реєстру первинного розподiлу ресурсiв нумерацiї;
5) акт про невиконання вимог розпорядження нацiонального регулятора про усунення порушень умов користування ресурсом нумерацiї вiдповiдно до статтi 79 цього Закону;
6) акт про повторну невмотивовану вiдмову користувача ресурсу нумерацiї у проведеннi перевiрки регуляторним органом щодо дотримання законодавства з питань користування ресурсом нумерацiї.
Невмотивованою вiдмовою у проведеннi перевiрки вважається недопуск уповноважених посадових осiб регуляторного органу до здiйснення перевiрки за вiдсутностi передбачених для вiдмови законом пiдстав (зокрема, ненадання документiв, iнформацiї щодо предмета перевiрки на письмову вимогу посадових осiб регуляторного органу або вiдсутнiсть без поважних причин протягом всього строку перевiрки за мiсцезнаходженням та/або фактичним мiсцезнаходженням користувача ресурсу нумерацiї або особи, уповноваженої представляти його iнтереси на час проведення перевiрки);
7) припинення дiяльностi у сферi електронних комунiкацiй, що передбачає користування ресурсом нумерацiї. У разi припинення дiяльностi у сферi електронних комунiкацiй постачальник електронних комунiкацiйних послуг зобов'язаний подати до регуляторного органу заяву про припинення дiї дозволу на користування ресурсом нумерацiї та данi про ресурс нумерацiї, що використовується кiнцевими користувачами електронних комунiкацiйних послуг, що надаються таким постачальником. Дозвiл на користування ресурсом нумерацiї вважається припиненим з дня припинення дiяльностi у сферi електронних комунiкацiй, у тому числi у разi ненадходження до регуляторного органу заяви про припинення його дiї;
(пункт 7 частини першої статтi 78 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
8) виключення суб'єкта господарювання з реєстру постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та послуг пiд час дiї воєнного стану.
(частину першу статтi 78 доповнено пунктом 8 згiдно iз Законом України вiд 03.05.2022р. N 2240-IX) |
Рiшення, прийняте регуляторним органом вiдповiдно до частини першої цiєї статтi, набирає чинностi через 10 робочих днiв з моменту доведення його до вiдома користувача ресурсу нумерацiї.
(абзац другий частини третьої статтi 78 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
4. Припинення дiї дозволу на користування ресурсом нумерацiї здiйснюється регуляторним органом шляхом внесення запису про рiшення, прийняте вiдповiдно до частини першої цiєї статтi, до реєстру первинного розподiлу ресурсiв нумерацiї.
Стаття 79. Умови, що застосовуються до прав на користування ресурсом нумерацiї
Стаття 80. Доступ до номерiв та послуг електронних комунiкацiй з використанням ресурсу нумерацiї
2) доступ до всiх номерiв та кодiв послуг, що використовуються в електронних комунiкацiйних мережах загального користування, незалежно вiд технологiї та пристроїв, що використовуються постачальниками електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг, крiм випадкiв обмеження такого доступу до власного номера користувачем послуг;
(пункт 2 частини першої статтi 80 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Роздiл XII. АНАЛIЗ РИНКIВ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНIКАЦIЙ
Стаття 81. Порядок iдентифiкацiї та визначення ринкiв
Стаття 82. Порядок аналiзу ринку
1) високi та постiйнi структурнi, правовi чи регуляторнi бар'єри доступу до ринку;
4) регулювання, що застосовується на iнших ринках вiдповiдно до цiєї статтi.
У разi наявностi в таких випадках накладених регуляторних зобов'язань регуляторний орган припиняє регуляторнi зобов'язання, накладенi на постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг на такому ринку.
(абзац другий частини четвертої статтi 82 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
7. Рiшення регуляторного органу за результатами аналiзу ринку, у тому числi про накладення, ненакладення чи припинення регуляторних зобов'язань, приймаються пiсля проведення консультацiй вiдповiдно до статтi 22 цього Закону.
(частина сьома статтi 82 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Стаття 83. Постачальник мереж та/або послуг електронних комунiкацiй iз значним ринковим впливом
Стаття 84. Накладення, змiна та зняття регуляторних зобов'язань
4. Регуляторнi зобов'язання, що встановлюються вiдповiдно до цiєї статтi, мають:
3) вiдповiдати завданням, передбаченим статтею 4 цього Закону;
4) накладатися пiсля проведення консультацiй вiдповiдно до статтi 22 цього Закону.
Такi рiшення приймаються пiсля проведення консультацiй вiдповiдно до статтi 22 цього Закону.
Стаття 85. Зобов'язання з прозоростi
3) технiчних характеристик електронних комунiкацiйних мереж та очiкуваних їх змiн;
4) умов взаємоз'єднання мереж;
6) виведення з експлуатацiї фiзичної iнфраструктури електронних комунiкацiй.
Стаття 86. Зобов'язання з недискримiнацiї
Стаття 87. Зобов'язання з роздiльного бухгалтерського облiку
1. Регуляторний орган приймає рiшення про накладення на постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж iз значним ринковим впливом регуляторного зобов'язання задовольняти обґрунтованi запити на доступ та використання фiзичної (пасивної) iнфраструктури електронних комунiкацiй, що знаходяться в їх володiннi, у тому числi будiвель або входiв у будiвлi, кабелiв, антен, веж та iнших опорних конструкцiй, стовпiв, щогл, каналiв, трубопроводiв, оглядових пристроїв, люкiв та шаф. Таке рiшення приймається у разi, якщо за результатами проведення аналiзу ринку регуляторний орган робить висновок, що вiдмова у такому доступi чи надання доступу на необґрунтованих умовах в еквiвалентних випадках завдає шкоди ефективнiй конкуренцiї на певному ринку та iнтересам кiнцевих користувачiв.
(частина перша статтi 88 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
4) не скасовувати вже наданий доступ;
4) доцiльнiсть надання пропонованого доступу вiдповiдно до наявної потужностi;
7) у випадках, передбачених законом, вiдповiднi права на iнтелектуальну власнiсть;
Стаття 90. Зобов'язання з регулювання цiн та з облiку витрат на оптових ринках
Стаття 91. Розрахунковi такси за термiнацiю трафiка
1. Регуляторний орган встановлює єдинi оптовi розрахунковi такси:
1) за послуги термiнацiї нацiонального трафiка для мобiльного голосового зв'язку;
2) за послуги термiнацiї нацiонального трафiка для фiксованого голосового зв'язку.
1) не враховувати можливiсть використання iснуючої iнфраструктури постачальникiв послуг;
Для моделювання мереж фiксованого зв'язку з'єднання вважаються пакетно-комутованими;
6. Перегляд розмiру встановлених вiдповiдно до цього Закону розрахункових такс за термiнацiю трафiка здiйснюється регуляторним органом не частiше одного разу на три роки або в разi iнфляцiї, що перевищує 12 вiдсоткiв кумулятивно.
(частина шоста статтi 91 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Стаття 92. Заходи iз сприяння спiльному iнвестуванню елементiв мереж надвисокої пропускної здатностi
2) бути прозорою, що передбачає:
Стаття 93. Функцiональний подiл
3. Передбачене цiєю статтею рiшення повинно мiстити:
1) докази, що обґрунтовують висновки регуляторного органу, зазначенi у частинi першiй цiєї статтi;
Стаття 94. Добровiльне видiлення (подiл) активiв вертикально iнтегрованого постачальника
2. Такi постачальники також повиннi:
На основi передбаченої цiєю частиною оцiнки регуляторний орган приймає в установленому ним порядку рiшення про накладення, збереження, змiну чи припинення регуляторних зобов'язань, а також визначення обов'язку дотримання наданих пропозицiй про умови доступу в повному обсязi чи частково.
(абзац другий частини третьої статтi 94 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1) докази щодо справедливого та правомiрного характеру запропонованих умов регуляторних зобов'язань;
Стаття 97. Перехiд iз застарiлої iнфраструктури мереж електронних комунiкацiй
2) виконав умови та процедури, про якi повiдомив регуляторний орган вiдповiдно до цiєї статтi.
Стаття 98. Регуляторний контроль роздрiбних послуг електронних комунiкацiй
1) встановлення максимальної граничної роздрiбної цiни;
3) орiєнтування тарифiв (цiн) на електроннi комунiкацiйнi послуги на собiвартiсть;
4) орiєнтування тарифiв (цiн) на електроннi комунiкацiйнi послуги на цiни на подiбних ринках.
Роздiл XIII. УНIВЕРСАЛЬНI ЕЛЕКТРОННI КОМУНIКАЦIЙНI ПОСЛУГИ
Стаття 99. Унiверсальнi електроннi комунiкацiйнi послуги
1. Унiверсальними електронними комунiкацiйними послугами є:
2) послуги голосових електронних комунiкацiй у фiксованому мiсцi.
2) пошуковi системи, що дають змогу здiйснювати пошук усiх типiв iнформацiї;
3) основнi електроннi засоби навчання та освiти;
4) медiа в мережi Iнтернет;
7) доступ до послуг електронного урядування (електронних адмiнiстративних послуг);
8) соцiальнi мережi та сервiси обмiну повiдомленнями в мережi Iнтернет;
9) голосовi та вiдеоз'єднання.
Стаття 100. Надання доступних унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг
2. При наданнi унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг постачальник таких послуг повинен:
Стаття 101. Забезпечення доступностi унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг
3. У разi прийняття такого рiшення на електроннiй регуляторнiй платформi оприлюднюються:
5. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг, обранi на передбаченому частиною четвертою цiєї статтi конкурсi, з метою розгортання електронних комунiкацiйних мереж для забезпечення доступностi унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг на призначенiй територiї мають право на:
(абзац перший частини п'ятої статтi 101 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX) |
7. У разi наявностi у постачальника унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг простроченої заборгованостi компенсацiї вiд держави витрат на розгортання та/або обслуговування електронних комунiкацiйних мереж такий постачальник має право вiдмовитися вiд розгортання мережi для забезпечення наявностi унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг за процедурою, передбаченою частиною шостою цiєї статтi. У такому разi новi рiшення, передбаченi частиною шостою цiєї статтi, стосовно такого постачальника не приймаються, а прийнятi - пiдлягають припиненню регуляторним органом.
(частина сьома статтi 101 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
8. Рiшення щодо компенсацiї частини витрат на розгортання електронних комунiкацiйних мереж та/або рiшення про накладення зобов'язання з надання доступу до унiверсальної послуги на призначенiй територiї, передбаченi цiєю статтею, приймаються регуляторним органом за умови наявностi та в межах передбаченого законом про державний бюджет на вiдповiдний рiк (роки) фiнансування для компенсацiї витрат розгортання мереж для забезпечення доступу до унiверсальних послуг. У разi вiдсутностi фiнансування такi рiшення пiдлягають припиненню регуляторним органом на вимогу призначеного постачальника унiверсальних послуг.
(частина восьма статтi 101 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
У такому випадку регуляторний орган може приймати у встановленому ним порядку рiшення про накладення, змiну чи припинення зобов'язань, передбачених цiєю статтею, у тому числi накладення на постачальника послуг електронних комунiкацiй, на користь якого була вiдчужена така мережа, зобов'язання забезпечувати доступ до унiверсальних послуг.
(абзац третiй частини дев'ятої статтi 101 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
10. Кабiнет Мiнiстрiв України може прийняти рiшення про застосування в установленому порядку механiзмiв державно-приватного партнерства вiдповiдно до Закону України "Про державно-приватне партнерство" та концесiї вiдповiдно до Закону України "Про концесiю" з метою розгортання електронних комунiкацiйних мереж для забезпечення доступностi унiверсальних послуг на певнiй призначенiй територiї (територiях).
Стаття 103. Умови надання унiверсальних електронних комунiкацiйних послуг
3) обов'язкове повiдомлення про можливiсть припинення чи призупинення надання послуг у зв'язку з несплатою рахункiв i надання їм строку для погашення заборгованостi i збереження можливостi здiйснення екстрених комунiкацiй на перiод вiдповiдно до правил надання та отримання електронних комунiкацiйних послуг;
(пункт 3 частини першої статтi 103 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
Роздiл XIV. ПОСЛУГИ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНIКАЦIЙ ТА КIНЦЕВI КОРИСТУВАЧI ПОСЛУГ
Стаття 104. Загальнi засади надання електронних комунiкацiйних послуг кiнцевим користувачам
3. Умовами надання та отримання електронних комунiкацiйних послуг кiнцевому користувачу є:
1) сумiснiсть електронних комунiкацiйних послуг, що надаються ними;
2) можливiсть з'єднання кiнцевих користувачiв з номерами нацiонального плану нумерацiї;
3) дотримання вимог щодо захисту прав кiнцевих користувачiв електронних комунiкацiйних послуг.
Кiнцевий користувач, не iдентифiкований постачальником електронних комунiкацiйних послуг, має право здiйснити iдентифiкацiю в порядку, встановленому регуляторним органом, у тому числi дистанцiйну iз застосуванням вiдповiдно до законодавства у сферах електронної iдентифiкацiї та електронних довiрчих послуг будь-яких засобiв електронної iдентифiкацiї середнього та високого рiвнiв довiри, передбачених зазначеним порядком iдентифiкацiї.
(абзац другий частини п'ятої статтi 104 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
7. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг повиннi безоплатно надавати:
послуги голосових електронних комунiкацiй або послуги з передачi текстового повiдомлення, якщо вони надаються абонентам для направлення (здiйснення) ними благодiйного електронно-комунiкацiйного повiдомлення;
(абзац другий частини сьомої статтi 104 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
послуги з перерахування коштiв як благодiйної пожертви на користь неприбуткової органiзацiї, у тому числi благодiйної органiзацiї (крiм полiтичних партiй i кредитних спiлок), або територiальної громади на виконання благодiйного електронно-комунiкацiйного повiдомлення, направленого (здiйсненого) таким абонентом;
(абзац третiй частини сьомої статтi 104 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
послуги з публiчного збору благодiйних пожертв з використанням благодiйного електронно-комунiкацiйного повiдомлення згiдно з договором, укладеним мiж постачальником електронних комунiкацiйних послуг та неприбутковою органiзацiєю, у тому числi благодiйною органiзацiєю (крiм полiтичних партiй i кредитних спiлок), або територiальною громадою.
(абзац четвертий частини сьомої статтi 104 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
При цьому на суму коштiв, перераховану постачальником електронних комунiкацiйних послуг на цiлi благодiйної дiяльностi, зiбраних публiчним збором благодiйних пожертв з використанням благодiйного електронно-комунiкацiйного повiдомлення, зменшується аванс абонента за електроннi комунiкацiйнi послуги. Вiдповiдна сума коштiв списується з особового рахунку абонента.
(абзац п'ятий частини сьомої статтi 104 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Стаття 105. Iнформацiя щодо надання електронних комунiкацiйних послуг
1. До укладення договору про надання електронних комунiкацiйних послуг незалежно вiд типу чи виду електронних комунiкацiйних послуг кiнцевий користувач має право на отримання вичерпної iнформацiї щодо опису умов такого договору вiдповiдно до правил надання та отримання електронних комунiкацiйних послуг, яка повинна, зокрема, включати:
(абзац перший частини першої статтi 105 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
1) основнi характеристики кожної електронної комунiкацiйної послуги;
1) як складову основних характеристик кожної послуги - значення параметрiв якостi послуг, якi пропонуються вiдповiдно до статтi 111 цього Закону;
(пункт 1 частини другої статтi 105 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
6) процедури вирiшення спорiв.
3) мiнiмальну, середню та максимальну швидкостi передавання даних з/до мережi Iнтернет у разi фiксованого зв'язку або прогнозовану максимальну швидкiсть завантаження на пристрiй та завантаження в мережу Iнтернет у разi мобiльного зв'язку (до мережi), а також щодо впливу значних вiдхилень вiд рекламованої швидкостi на реалiзацiю прав кiнцевих користувачiв щодо отримання послуги;
(пункт 3 частини четвертої статтi 105 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
7. Iнформацiя, зазначена у частинах першiй - четвертiй цiєї статтi, є невiд'ємною частиною договору про надання електронних комунiкацiйних послуг i може бути змiнена в порядку, визначеному статтею 112 цього Закону.
(частина сьома статтi 105 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
1) вести достовiрний облiк електронних комунiкацiйних послуг, що надаються ними;
Стаття 106. Цiноутворення та розрахунки у сферi електронних комунiкацiй
1. Принципи цiноутворення у сферi електронних комунiкацiй:
1) встановлення тарифiв на конкурентному ринку на основi попиту та пропозицiй;
2) уникнення перехресного субсидування одних електронних комунiкацiйних послуг за рахунок iнших;
3) залежнiсть рiвня тарифiв вiд рiвня якостi електронних комунiкацiйних послуг.
4. Повернення невикористаних з особового рахунку абонента коштiв здiйснюється на вимогу кiнцевого користувача протягом строку позовної давностi, а кiнцевого користувача, який отримує послуги знеособлено, - протягом двох мiсяцiв пiсля закiнчення строку дiї картки попередньо оплаченої послуги та/або iдентифiкацiйної картки у разi вiдмови вiд передплачених послуг та/або припинення дiї договору та за умови його iдентифiкацiї вiдповiдно до порядку, який встановлено регуляторним органом.
(частина четверта статтi 106 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Стаття 107. Права, обов'язки та вiдповiдальнiсть кiнцевих користувачiв послуг
1) захист своїх прав державою;
2) вiльний доступ до електронних комунiкацiйних послуг;
4) вiльний вибiр постачальника електронних комунiкацiйних послуг;
7) своєчасне i якiсне одержання електронних комунiкацiйних послуг на умовах, визначених договором;
14) вiдмову вiд оплати електронної комунiкацiйної послуги, яку вони не замовляли;
Електроннi комунiкацiйнi послуги, що надаються знеособлено (анонiмно), розшифруванню не пiдлягають;
Постачальники електронних комунiкацiйних послуг зобов'язанi забезпечити можливiсть iдентифiкацiї кiнцевих користувачiв iз застосуванням засобiв електронної iдентифiкацiї високої та середньої довiри вiдповiдно до Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги".
(абзац другий частини другої статтi 107 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
Стаття 108. Обов'язки кiнцевих користувачiв електронних комунiкацiйних послуг
2) використовувати кiнцеве (термiнальне) обладнання, що має документ про вiдповiднiсть;
Стаття 109. Вiдповiдальнiсть кiнцевих користувачiв електронних комунiкацiйних послуг
Стаття 110. Прозорiсть та порiвняння пропозицiй постачальникiв електронних комунiкацiйних послуг
2. Iнформацiя, що оприлюднюється вiдповiдно до частини першої цiєї статтi, включає:
1) контактнi данi постачальника електронних комунiкацiйних послуг;
2) опис запропонованих послуг:
б) iнформацiю про тарифи, тарифнi плани на електроннi комунiкацiйнi послуги;
1) цiн та тарифiв на електроннi комунiкацiйнi послуги, що надаються;
2) якостi надання електронних комунiкацiйних послуг вiдповiдно до вимог статтi 111 цього Закону.
3) надавати точну та актуальну iнформацiю та вказувати час останнього оновлення;
5) забезпечити процедуру повiдомлення про надання недостовiрної iнформацiї;
Стаття 111. Якiсть електронних комунiкацiйних послуг
2) про заходи, що вживаються для сприяння можливостi доступу для споживачiв з iнвалiднiстю.
3. Центральний орган виконавчої влади у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра, за погодженням з регуляторним органом, визначає показники якостi електронних комунiкацiйних послуг, що розраховуються за параметрами, зазначеними у частинi четвертiй цiєї статтi, що пiдлягають випробуванню.
Методи та методики вимiрювання параметрiв якостi, розрахунку показникiв якостi електронних комунiкацiйних послуг, їх оцiнки та порiвняння визначає регуляторний орган вiдповiдно до нацiональних i мiжнародних стандартiв та рекомендацiй.
Перелiк iнформацiї про якiсть електронних комунiкацiйних послуг вiдповiдно до параметрiв, зазначених у частинi четвертiй цiєї статтi, форму i спосiб її оприлюднення постачальниками електронних комунiкацiйних послуг визначає регуляторний орган.
(частина третя статтi 111 у редакцiї Закону України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
4. Застосовуються такi параметри якостi електронних комунiкацiйних послуг:
1) для постачальникiв послуг з доступу до електронної комунiкацiйної мережi:
а) час встановлення початкового з'єднання;
б) вiдсоток неуспiшних спроб приєднання до мережi;
а) час встановлення з'єднання;
б) вiдсоток рахункiв, щодо яких надiйшли звернення щодо їх некоректностi (неправильностi);
в) якiсть передачi мови (вiдповiдно до розрахованого показника);
г) вiдсоток перерваних викликiв;
ґ) вiдсоток неуспiшних викликiв;
е) час затримки сигналу виклику;
3) для постачальникiв послуг доступу до мережi Iнтернет (на мережi постачальника послуг):
б) тремтiння сигналу (джиттер);
в) вiдсоток втрачених (недоставлених) пакетiв даних.
6. Монiторинг якостi електронних комунiкацiйних послуг здiйснюється регуляторним органом або державним пiдприємством, що перебуває у сферi його управлiння, в установленому регуляторним органом порядку.
(статтю 111 доповнено частиною шостою згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Стаття 112. Укладення та припинення дiї договору про надання електронних комунiкацiйних послуг
1. Договiр про надання електронних комунiкацiйних послуг укладається вiдповiдно до правил надання та отримання електронних комунiкацiйних послуг з урахуванням вимог цiєї статтi. Договiр може бути укладено, зокрема, у письмовiй чи уснiй формi як публiчний договiр чи договiр приєднання вiдповiдно до положень Цивiльного кодексу України, а також дистанцiйно шляхом надання згоди кiнцевого користувача на його укладення, висловленої iз застосуванням засобiв електронної iдентифiкацiї вiдповiдно до Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги", Закону України "Про електронну комерцiю", а також шляхом вчинення активної конклюдентної дiї кiнцевого користувача, яка безсумнiвно свiдчить про його попередню згоду укласти договiр та зафiксована обладнанням постачальника електронних комунiкацiйних послуг. На вимогу кiнцевого користувача постачальник електронних комунiкацiйних послуг повинен надати йому докази наявностi зафiксованої попередньої згоди.
(частина перша статтi 112 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
1) географiчних номерiв на певнiй територiї (в межах територiї географiчної зони нумерацiї);
2) негеографiчних номерiв у будь-якому мiсцi.
Послуга перенесення номера надається абоненту на безоплатнiй основi.
Стаття 114. Надання пакетiв електронних комунiкацiйних послуг
3. Постачальники електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг повиннi забезпечити готовнiсть до виконання своїх функцiй в умовах надзвичайної ситуацiї, надзвичайного та воєнного стану. В умовах надзвичайних ситуацiй, надзвичайного та воєнного стану усi електроннi комунiкацiйнi мережi незалежно вiд форми власностi використовуються для забезпечення потреб нацiональної безпеки, оборони, охорони правопорядку. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг взаємодiють при цьому з нацiональним центром оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України в питаннях, вiднесених до його компетенцiї.
(частина третя статтi 115 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
5. В умовах надзвичайних ситуацiй, надзвичайного та воєнного стану Рада мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласнi, Київська та Севастопольська мiськi державнi адмiнiстрацiї, вiйськово-цивiльнi або вiйськовi адмiнiстрацiї (у разi їх утворення) та органи мiсцевого самоврядування в межах своїх повноважень надають допомогу постачальникам електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг з метою забезпечення сталого функцiонування електронних комунiкацiйних мереж та надання електронних комунiкацiйних послуг, лiквiдацiї пошкоджень, спричинених стихiйним лихом чи воєнними дiями, та усунення їхнiх наслiдкiв, придбання необхiдних матерiальних ресурсiв, а також сприяють у наданнi для зазначених цiлей людських ресурсiв, транспортних та iнших технiчних засобiв.
(частина п'ята статтi 115 у редакцiї Закону України вiд 17.12.2024р. N 4150-IX) |
1. Регуляторний орган упродовж трьох робочих днiв з дня отримання повiдомлення Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення про тимчасову заборону поширення онлайн-медiа, заборону поширення онлайн-медiа у порядку, передбаченому Законом України "Про медiа", iнформує постачальникiв електронних комунiкацiйних послуг через електронну регуляторну платформу про обов'язок обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених у повiдомленнi Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення.
2. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг зобов'язанi упродовж трьох робочих днiв з дня отримання повiдомлення регуляторного органу обмежити доступ до вiдповiдного веб-сайту на територiї України.
3. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг не несуть вiдповiдальностi за наслiдки обмеження доступу до веб-сайтiв, що здiйснюється вiдповiдно до цiєї статтi.
(Закон доповнено статтею 1151 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
1. Регуляторний орган упродовж трьох робочих днiв з дня отримання вiд Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення повiдомлення про обов'язок обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення про внесення сервiсу до Перелiку аудiовiзуальних медiа-сервiсiв на замовлення та сервiсiв провайдерiв аудiовiзуальних сервiсiв держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, або повiдомлення про виключення сервiсу з Перелiку в порядку, передбаченому Законом України "Про медiа", iнформує постачальникiв електронних комунiкацiйних послуг через електронну регуляторну платформу про обов'язок обмеження або вiдновлення такого доступу.
2. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг зобов'язанi упродовж трьох днiв з дня отримання повiдомлення регуляторного органу обмежити або вiдновити доступ до вiдповiдного веб-сайту на територiї України.
3. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг не несуть вiдповiдальностi за наслiдки обмеження доступу до веб-сайтiв, що здiйснюється вiдповiдно до цiєї статтi.
(Закон доповнено статтею 1152 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
1. Регуляторний орган протягом трьох робочих днiв з дня отримання вiд центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, повiдомлення про обов'язок щодо обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, обмеження доступу до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї, в порядку, передбаченому Законом України "Про державне регулювання дiяльностi щодо органiзацiї та проведення азартних iгор", iнформує постачальникiв електронних комунiкацiйних послуг через електронну регуляторну платформу про обов'язок обмеження такого доступу.
2. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг зобов'язанi протягом трьох робочих днiв з дня отримання повiдомлення регуляторного органу обмежити доступ до вiдповiдного веб-сайту на територiї України.
3. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг не несуть вiдповiдальностi за наслiдки обмеження доступу до веб-сайтiв, що здiйснюється вiдповiдно до цiєї статтi.
(Закон доповнено статтею 1153 згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
Стаття 116. Доступ до електронних комунiкацiйних послуг для осiб з iнвалiднiстю
2) скористатися вибором постачальникiв електронних комунiкацiйних послуг.
а) через бiльше нiж один орган чуття;
г) з доповненням будь-якого нетекстового змiсту альтернативним шляхом її подання споживачу;
4. Ця стаття застосовується з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Стаття 118. Доступ до екстрених служб та служб соцiального спрямування
1. Постачальники електронних комунiкацiйних послуг зобов'язанi безоплатно надавати кiнцевим користувачам, у тому числi особам з iнвалiднiстю, електронну комунiкацiйну послугу виклику та забезпечувати з'єднання з комунiкацiйним центром "Служба 112" за єдиним телефонним номером 112 та з оперативно-диспетчерськими службами, що здiйснюють екстренi комунiкацiї за телефонними номерами 101, 102, 103 та 104, а також надавати iнформацiю про такi комунiкацiї комунiкацiйному центру "Служба 112" та оперативно-диспетчерським службам.
(частина перша статтi 118 у редакцiї Закону України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
1) про випадки зникнення дiтей - за номером: 116000 (лiнiя розшуку дiтей);
2) вiд дiтей - за номером: 116111 (лiнiя допомоги дiтям).
3. Юридична особа, що отримала дозвiл на користування номерами екстрених служб або служб соцiального спрямування, повинна:
(абзац перший частини третьої статтi 118 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
4) не пiзнiше нiж за три мiсяцi до припинення дiяльностi iнформувати регуляторний орган та постачальникiв електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг про припинення дiяльностi та подати заяви про припинення дiї вiдповiдних дозволiв на користування номерами для забезпечення їх подальшого первинного розподiлу.
5. Для забезпечення якiсного та своєчасного оброблення екстрених комунiкацiй, що надходять до комунiкацiйного центру "Служба 112" та оперативно-диспетчерських служб за телефонними номерами 112, 101, 102, 103 та 104, постачальники електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг повиннi надавати комунiкацiйному центру "Служба 112" та оперативно-диспетчерським службам iнформацiю про виклики (екстренi комунiкацiї):
для абонента фiксованого голосового зв'язку - номер абонента, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), найменування та адреса мiсцезнаходження кiнцевого (термiнального) обладнання та iншi мережевi iдентифiкатори абонента (за наявностi);
для абонента мобiльного зв'язку - номер абонента та мiсцезнаходження кiнцевого (термiнального) обладнання абонента на момент здiйснення екстреної комунiкацiї.
(частина п'ята статтi 118 у редакцiї Закону України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
Роздiл XV. КОНФIДЕНЦIЙНIСТЬ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНIКАЦIЙНИХ ПОСЛУГ
Стаття 119. Захист iнформацiї про кiнцевого користувача та наданi електроннi комунiкацiйнi послуги
1) персональних даних споживача;
2) факту отримання кiнцевим користувачем електронних комунiкацiйних послуг;
3) змiсту iнформацiї, що передається та/або отримується кiнцевим користувачем;
5) даних про мiсцезнаходження, до яких вiдносяться будь-якi данi, що обробляються постачальником електронних комунiкацiйних послуг при наданнi послуг електронних комунiкацiй, у тому числi про розташування термiнального обладнання. Зазначена вимога не поширюється на випадок передачi даних про мiсцезнаходження абонента, що здiйснює екстрену комунiкацiю, до комунiкацiйного центру "Служба 112" та екстрених служб за телефонними номерами 112, 101, 102, 103 та 104;
(пункт 5 частини першої статтi 119 у редакцiї Закону України вiд 07.09.2022р. N 2581-IX) |
2. Iнформацiя про електроннi комунiкацiйнi послуги, отриманi кiнцевим користувачем, може надаватися за наявностi його попередньої згоди, вираженої у письмовiй чи будь-якiй iншiй формi, що дає змогу зробити висновок про факт надання такої згоди або у порядку та вiдповiдно до вимог Конституцiї України та законiв України.
Стаття 120. Захист кiнцевих користувачiв вiд спаму
Стаття 121. Умови надання доступу до iнформацiї у передбачених законом випадках
1. Доступ до iнформацiї про споживача, факти надання електронних комунiкацiйних послуг, у тому числi до даних, що обробляються з метою передачi такої iнформацiї в електронних комунiкацiйних мережах, здiйснюється виключно на пiдставi рiшення прокурора, суду, слiдчого суддi у випадках та порядку, передбачених законом.
(частина перша статтi 121 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.03.2022р. N 2137-IX) |
Роздiл XVI. ЗАХИСТ ПРАВ ТА IНТЕРЕСIВ КIНЦЕВИХ КОРИСТУВАЧIВ ПОСЛУГ
Стаття 122. Розгляд заяв споживачiв електронних комунiкацiйних послуг
(назва статтi 122 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1. Споживач має право на подання заяв щодо надання електронних комунiкацiйних послуг постачальнику електронних комунiкацiйних послуг, регуляторному органу, iншим органам державної влади вiдповiдно до компетенцiї, а також на їх розгляд та належне реагування щодо поновлення його прав i захисту законних iнтересiв вiдповiдно до законодавства.
(частина перша статтi 122 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
2. Подання, розгляд заяв споживачiв та усунення порушень їхнiх прав здiйснюються вiдповiдно до цього Закону, законiв України "Про адмiнiстративну процедуру" та "Про звернення громадян", правил надання та отримання електронних комунiкацiйних послуг та iнших нормативно-правових актiв, у тому числi iз застосуванням електронної регуляторної платформи.
(абзац перший частини другої статтi 122 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
3. Регуляторний орган розглядає вiдповiдно до законодавства заяви споживачiв щодо надання послуг електронних комунiкацiй, отримує з цiєю метою вiд постачальникiв електронних комунiкацiйних послуг необхiднi документи та iнформацiю, вживає у межах повноважень заходiв для захисту прав споживачiв, включаючи проведення, у разi необхiдностi, заходiв державного нагляду, видання приписiв, розпоряджень про усунення порушень, застосування адмiнiстративно-господарських санкцiй вiдповiдно до закону.
(частина третя статтi 122 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
4. Розгляд заяв споживачiв електронних комунiкацiйних послуг здiйснюється за умови зазначення ними у заявi номера абонента, за яким отримуються електроннi комунiкацiйнi послуги, та/або реквiзитiв договору про надання таких послуг (крiм випадкiв вiдмови в наданнi електронних комунiкацiйних послуг).
(частина четверта статтi 122 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Стаття 123. Позасудове врегулювання спорiв за зверненням споживачiв
6. У ходi врегулювання спорiв регуляторний орган має право:
3) призначати проведення експертизи щодо питань, якi становлять предмет спору;
4) залучати фахiвцiв та експертiв з вiдповiдних питань;
6) iншi права вiдповiдно до закону.
7. Пiд час врегулювання спору уповноважена посадова особа регуляторного органу, зокрема, повинна:
3) поiнформувати сторони про положення законодавства, що застосовуються до предмета спору;
4) запропонувати можливiсть вирiшення спору мiж сторонами шляхом мирового врегулювання;
8. Про результати врегулювання спору сторони повiдомляються у письмовiй формi з обґрунтуванням.
Стаття 125. Вiдповiдальнiсть за порушення прав кiнцевих користувачiв
у розмiрi оплаченої вартостi ненаданих послуг та штрафу в розмiрi 25 вiдсоткiв вартостi послуг;
2) за безпiдставне вiдключення термiнального (кiнцевого) обладнання -
у розмiрi абонентної плати за весь перiод вiдключення;
3) за безпiдставнi скорочення чи змiну перелiку послуг -
у розмiрi абонентної плати за один мiсяць;
у розмiрах, передбачених договором про надання електронних комунiкацiйних послуг;
5) у разi неусунення протягом однiєї доби iз зафiксованого моменту подання абонентом заявки про пошкодження електронної комунiкацiйної мережi, що унеможливило доступ кiнцевого користувача до послуги або знизило до неприпустимих значень параметри показникiв якостi електронної комунiкацiйної послуги, абонентна плата за весь перiод пошкодження не нараховується, а постачальник електронних комунiкацiйних послуг у разi неусунення пошкодження протягом п'яти дiб iз зафiксованого моменту подання абонентом вiдповiдної заявки сплачує споживачу штраф у розмiрi 25 вiдсоткiв добової абонентної плати за кожну добу перевищення цього строку, але не бiльше нiж за три мiсяцi.
(пункт 5 частини першої статтi 125 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
Роздiл XVII. ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ЕЛЕКТРОННI КОМУНIКАЦIЇ
4.2) користування ресурсом нумерацiї без передбаченого цим Законом дозволу;
- штраф у розмiрi 10 тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
8) у разi порушення вимог частини другої статтi 1151 цього Закону - штраф у розмiрi однiєї тисячi неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, а в разi повторного впродовж календарного року такого порушення - двi тисячi неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
(частину першу статтi 126 доповнено пунктом 8 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
9) у разi порушення вимог частини другої статтi 1152 цього Закону - штраф у розмiрi двох тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, а в разi повторного упродовж календарного року порушення - чотирьох тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
(частину першу статтi 126 доповнено пунктом 9 згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
11) у разi порушення вимог пункту 17 частини третьої статтi 18 цього Закону - штраф у розмiрi однiєї тисячi неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, а в разi повторного впродовж календарного року такого порушення - п'яти тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
(частину першу статтi 126 доповнено пунктом 11 згiдно iз Законом України вiд 08.10.2024р. N 3994-IX) |
12) у разi невиконання постачальниками електронних комунiкацiйних послуг обов'язку обмеження доступу до веб-сайтiв, визначених рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi, про обмеження доступу до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї, - штраф у розмiрi двох тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, а в разi повторного вчинення такого порушення упродовж календарного року - чотирьох тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
(частину першу статтi 126 доповнено пунктом 12 згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
4. У разi якщо користувач радiочастотного спектра не є постачальником електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг, до нього застосовуються адмiнiстративнi стягнення вiдповiдно до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення.
Стаття 127. Застосування адмiнiстративно-господарських санкцiй
2. До застосування адмiнiстративно-господарських санкцiй регуляторний орган повинен:
4. Суми стягнених адмiнiстративно-господарських санкцiй зараховуються до державного бюджету.
6. Суб'єкт господарювання має право оскаржити до суду рiшення регуляторного органу про накладення на нього адмiнiстративно-господарських санкцiй у порядку, передбаченому Законом України "Про адмiнiстративну процедуру", та/або до адмiнiстративного суду.
(частина шоста статтi 127 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Роздiл XVIII. МIЖНАРОДНЕ СПIВРОБIТНИЦТВО
Стаття 128. Мета i загальнi принципи мiжнародного спiвробiтництва
1) укладання мiжнародних договорiв;
2) участi в роботi мiжнародних органiзацiй;
4. Мiжнародне спiвробiтництво у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра вiдповiдно до положень Статуту, Конвенцiї та Адмiнiстративних регламентiв Мiжнародного союзу електрозв'язку в межах визначених цим Законом повноважень здiйснюють центральний орган виконавчої влади у сферах електронних комунiкацiй та радiочастотного спектра i регуляторний орган за участю Генерального штабу Збройних Сил України, Нацiональної ради України з питань телебачення i радiомовлення, iнших центральних органiв виконавчої влади та Державного пiдприємства.
(частина четверта статтi 128 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
Роздiл XIX. ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi з 1 сiчня 2022 року, крiм абзацiв першого - чотирнадцятого пiдпункту 47 пункту 3 цього роздiлу, якi набирають чинностi з 1 липня 2023 року.
(пункт 1 роздiлу XIX iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX, вiд 08.07.2022р. N 2370-IX) |
2. Визнати такими, що втратили чиннiсть з дня набрання чинностi цим Законом:
Закон України "Про телекомунiкацiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., N 12, ст. 155 iз наступними змiнами);
Закон України "Про радiочастотний ресурс України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 36, ст. 298 iз наступними змiнами).
3. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) у Кодексi торговельного мореплавства України (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., NN 47 - 52, ст. 349):
абзац чотирнадцятий частини першої статтi 35 викласти в такiй редакцiї:
частину четверту статтi 38 викласти в такiй редакцiї:
2) у Земельному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27):
у пунктi "ж" частини першої статтi 19 слово "зв'язку" замiнити словами "електронних комунiкацiй";
у назвi глави 13 слово "зв'язку" замiнити словами "електронних комунiкацiй";
у статтi 65 слово "зв'язку" замiнити словами "електронних комунiкацiй";
статтю 75 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 75. Землi електронних комунiкацiй
2. Землi електронних комунiкацiй можуть перебувати у державнiй, комунальнiй та приватнiй власностi.
3) частину другу статтi 191 Господарського кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 18 - 22, ст. 144) доповнити словами "та iншими законами";
4) в абзацi другому частини другої статтi 639 Цивiльного кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйних систем" замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйних систем";
5) у статтi 30 Кодексу цивiльного захисту України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 34 - 35, ст. 458):
6) у Цивiльному процесуальному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 48, ст. 436):
8) у пунктi 9 частини першої та частинi третiй статтi 8 Закону України "Про оперативно-розшукову дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 22, ст. 303; 2013 р., N 21, ст. 208) слова "з транспортних телекомунiкацiйних мереж" замiнити словами "з електронних комунiкацiйних мереж";
9) у частинi першiй статтi 27 Закону України "Про дорожнiй рух" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1993 р., N 31, ст. 338; 2009 р., N 10 - 11, ст. 137; 2015 р., N 39, ст. 372; 2016 р., N 4, ст. 44; 2019 р., N 46, ст. 295) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйних" замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйних";
11) в абзацi другому частини дев'ятої статтi 231 Закону України "Про звернення громадян" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1996 р., N 47, ст. 256; 2015 р., N 35, ст. 341) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйною системою" замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйною системою";
13) в абзацi тринадцятому статтi 1 Закону України "Про космiчну дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1997 р., N 1, ст. 2 iз наступними змiнами) слово "телекомунiкацiй" змiнити словами "електронних комунiкацiй";
14) пiдпункт 14 пункту 3 роздiлу XIX виключено
(згiдно iз Законом України вiд 16.12.2021р. N 1971-IX) |
15) пiдпункт 15 пункту 3 роздiлу XIX втратив чиннiсть
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 04.02.98р. N 74/98-ВР згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2807-IX) |
абзац двадцятий роздiлу III викласти в такiй редакцiї:
У зв'язку з цим частину третю вважати частиною четвертою;
абзац четвертий статтi 10 викласти в такiй редакцiї:
статтю 21 пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
У зв'язку з цим частини другу i третю вважати вiдповiдно частинами третьою i четвертою;
статтю 22 доповнити частиною третьою такого змiсту:
"Порядок надання вiдповiдних соцiальних гарантiй, пiльг встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України";
23) пiдпункт 23 пункту 3 роздiлу XIX втратив чиннiсть з 01.12.2022р.
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 05.04.2001р. N 2346-III згiдно iз Законом України вiд 30.06.2021р. N 1591-IX) |
абзаци другий та третiй викласти в такiй редакцiї:
частину другу викласти в такiй редакцiї:
у частинi першiй статтi 3 слова "Про захист iнформацiї в автоматизованих системах", "Про телекомунiкацiї" замiнити словами "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах", "Про електроннi комунiкацiї";
25) у Законi України "Про боротьбу з тероризмом" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 25, ст. 180 iз наступними змiнами):
у частинi першiй статтi 5 слово "телекомунiкацiй" замiнити словами "електронних комунiкацiй";
статтю 14 доповнити частиною сьомою такого змiсту:
26) у Законi України "Про електроннi документи та електронний документообiг" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 36, ст. 275 iз наступними змiнами):
у частинi першiй статтi 3 слова "законами України "Про iнформацiю", "Про захист iнформацiї в автоматизованих системах", "Про державну таємницю", "Про телекомунiкацiї" замiнити словами "законами України "Про iнформацiю", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах", "Про державну таємницю", "Про електроннi комунiкацiї";
у частинi першiй статтi 10 слова "телекомунiкацiйних, iнформацiйно-телекомунiкацiйних систем" замiнити словами "електронних комунiкацiйних, iнформацiйно-комунiкацiйних систем";
у частинi четвертiй статтi 11 слова "телекомунiкацiйна, iнформацiйно-телекомунiкацiйна система" замiнити словами "електронна комунiкацiйна, iнформацiйно-комунiкацiйна система";
у частинi другiй статтi 15 слова "телекомунiкацiйних, iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах" замiнити словами "електронних комунiкацiйних, iнформацiйно-комунiкацiйних системах";
27) пiдпункт 27 пункту 3 роздiлу XIX втратив чиннiсть
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 23.09.97р. N 538/97-ВР згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
28) у Законi України "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 26, ст. 347 iз наступними змiнами):
29) частину третю статтi 2 Закону України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 48, ст. 483; 2010 р., N 13, ст. 128; 2014 р., N 23, ст. 873; 2015 р., N 14, ст. 96; 2018 р., N 10, ст. 53; 2019 р., N 28, ст. 116) доповнити абзацом сьомим такого змiсту:
30) пiдпункт 30 пункту 3 роздiлу XIX втратив чиннiсть
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 21.12.93р. N 3759-XII згiдно iз Законом України вiд 13.12.2022р. N 2849-IX) |
31) у статтi 111 Закону України "Про управлiння об'єктами державної власностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 46, ст. 456 iз наступними змiнами):
частину першу пiсля слiв "Закону України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть" належать до наукових установ, а також науково-технологiчних комплексiв, заснованих на державнiй власностi" доповнити словами "державне пiдприємство "Український державний центр радiочастот";
абзац четвертий частини другої пiсля слiв "Закону України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть" належать до наукових установ, а також науково-технологiчнi комплекси, заснованi на державнiй власностi" доповнити словами "державне пiдприємство "Український державний центр радiочастот";
33) в абзацi четвертому статтi 2 Закону України "Про захист персональних даних" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2010 р., N 34, ст. 481 iз наступними змiнами) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйнiй системi" замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi";
34) частину першу статтi 4 Закону України "Про державно-приватне партнерство" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2010 р., N 40, ст. 524; 2016 р., N 10, ст. 97; 2019 р., N 48, ст. 325) доповнити абзацом вiсiмнадцятим такого змiсту:
в абзацi першому частини першої слова "та законiв України "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах" замiнити словами "та законiв України "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах";
36) у Законi України "Про державний ринковий нагляд i контроль нехарчової продукцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 21, ст. 144 iз наступними змiнами):
перше речення пiсля слiв "на пiдставi наказiв" доповнити словом "(рiшень)";
друге речення пiсля слiв "вiдповiднi накази" доповнити словом "(рiшення)";
37) у частинi другiй статтi 12 Закону України "Про iнформацiю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 32, ст. 313) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйними системами" замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйними системами";
38) у Перелiку документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi, затвердженому Законом України "Про Перелiк документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 47, ст. 532 iз наступними змiнами):
пункти 24 i 34 викласти в такiй редакцiї:
"34. Дозвiл на користування ресурсом нумерацiї - Закон України "Про електроннi комунiкацiї";
у частинi першiй статтi 2 слова "законами України "Про iнформацiю", "Про телекомунiкацiї", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах" замiнити словами "законами України "Про iнформацiю", "Про електроннi комунiкацiї", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах";
частину четверту викласти в такiй редакцiї:
42) у пунктi 3 частини першої статтi 1 Закону України "Про iндустрiальнi парки" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 22, ст. 212; 2016 р., N 2, ст. 16) слово "телекомунiкацiй" замiнити словами "електронних комунiкацiй";
43) у частинi першiй статтi 7 Закону України "Про благодiйну дiяльнiсть та благодiйнi органiзацiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 25, ст. 252; 2016 р., N 47, ст. 798) слова "електронного зв'язку або телекомунiкацiї" замiнити словами "електронних комунiкацiй", а слова "благодiйного телекомунiкацiйного повiдомлення" - словами "благодiйного електронно-комунiкацiйного повiдомлення";
45) у Законi України "Про адмiнiстративнi послуги" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 32, ст. 409 iз наступними змiнами):
46) у Законi України "Про Єдиний державний демографiчний реєстр та документи, що пiдтверджують громадянство України, посвiдчують особу чи її спецiальний статус" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 51, ст. 716; 2016 р., N 34, ст. 593):
у частинi другiй статтi 3 слова "в законах України "Про захист персональних даних", "Про iнформацiю", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах" замiнити словами "в законах України "Про захист персональних даних", "Про iнформацiю", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах";
47) у Законi України "Про Державну службу спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 25, ст. 890 iз наступними змiнами):
абзаци третiй i четвертий пункту 18 виключити;
абзац четвертий пункту 44 виключити;
пункт 50 викласти в такiй редакцiї:
пункти 51 - 53, 55, 56, 62, 64, 65, 74, 76 виключити;
48) у пунктi 7 частини першої статтi 3 Закону України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 30, ст. 1008) слова "телекомунiкацiйних послуг" замiнити словами "електронних комунiкацiйних послуг";
49) частину другу статтi 17 Закону України "Про стандартизацiю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 31, ст. 1058) доповнити абзацом шостим такого змiсту:
51) пункт 9 частини першої статтi 4 Закону України "Про санкцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 40, ст. 2018) викласти в такiй редакцiї:
53) у частинi другiй статтi 20 Закону України "Про побiчнi продукти тваринного походження, не призначенi для споживання людиною" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 24, ст. 171) слова "телекомунiкацiйних та електронних засобiв зв'язку" замiнити словами "засобiв електронних комунiкацiй";
у частинi першiй статтi 2 слова "Про телекомунiкацiї" замiнити словами "Про електроннi комунiкацiї";
58) у частинi першiй статтi 13 Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 2, ст. 17 iз наступними змiнами) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйними засобами" замiнити словами "за допомогою електронних комунiкацiй";
"2. Органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування, що володiють вiдповiдно до своїх повноважень iнформацiєю щодо фiзичної iнфраструктури електронних комунiкацiй, визначеної цим Законом, повиннi надавати та оприлюднювати її вiдповiдно до Закону України "Про доступ до публiчної iнформацiї" на своїх офiцiйних веб-сайтах, а також в єдинiй точцi доступу до iнформацiї про фiзичну iнфраструктуру електронних комунiкацiй, що створюється вiдповiдно до Закону України "Про електроннi комунiкацiї";
60) у Законi України "Про електроннi довiрчi послуги" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 45, ст. 400):
61) у пунктi 1 частини першої статтi 44 Закону України "Про дипломатичну службу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 26, ст. 219) слова "мережу телекомунiкацiй" замiнити словами "електронну комунiкацiйну мережу";
62) статтю 35 Закону України "Про забезпечення функцiонування української мови як державної" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2019 р., N 21, ст. 81) викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 35. Державна мова у сферi електронних комунiкацiй та поштового зв'язку
1. Мовою послуг у сферi електронних комунiкацiй та поштового зв'язку в Українi є державна мова.
63) у пунктi 5 частини першої статтi 1 Закону України "Про концесiю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2019 р., N 48, ст. 325) слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйна система" замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйна система";
64) у пунктi 4 частини третьої статтi 9 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 25, ст. 171) слова "засобiв телекомунiкацiї" замiнити словами "технiчних засобiв електронних комунiкацiй";
частину другу статтi 4 доповнити абзацом сорок шостим такого змiсту:
"майно державного пiдприємства "Український державний центр радiочастот" (УДЦР)".
4. Лiцензiї на користування радiочастотним ресурсом України, що на день набрання чинностi цим Законом та умови таких лiцензiй є чинними, продовжують дiяти до дати переоформлення такої лiцензiї вiдповiдно до плану розподiлу та користування радiочастотним спектром в Українi, у тому числi за необхiдностi здiйснюється продовження строку дiї таких лiцензiй.
(абзац перший пункту 4 роздiлу XIX iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX) |
3) нарочним (за мiсцем розташування вiдповiдного структурного пiдроздiлу регуляторного органу).
81. Встановити, що:
1) строк дiї чинних лiцензiй на користування радiочастотним спектром України автоматично продовжується на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом шести мiсяцiв з дня його припинення чи скасування без дотримання вимог статтi 51 цього Закону;
2) строк дiї дiючих дозволiв на користування ресурсом нумерацiї автоматично продовжується на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом шести мiсяцiв з дня його припинення чи скасування без дотримання вимог статтi 77 цього Закону.
(роздiл XIX доповнено пунктом 81 згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX, пункт 81 роздiлу XIX у редакцiї Закону України вiд 13.07.2023р. N 3245-IX) |
82. Пiд час дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом шести мiсяцiв з дня його припинення чи скасування виконання користувачами радiочастотного спектра умов лiцензiй на користування радiочастотним спектром вiдтермiновується.
Не пiзнiш як за один мiсяць до спливу шестимiсячного строку з дня припинення чи скасування воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, регуляторний орган повинен здiйснити у встановленому ним порядку оцiнку можливостi виконання користувачами радiочастотного спектра умов лiцензiй.
За результатами такої оцiнки регуляторний орган приймає рiшення про необхiднiсть додаткового вiдтермiнування виконання користувачами радiочастотного спектра умов лiцензiй або про вiдсутнiсть потреби такого додаткового вiдтермiнування. Такому рiшенню обов'язково передує проведення консультацiй з користувачами радiочастотного спектра.
Додаткове вiдтермiнування встановлюється на один строк для всiх лiцензiатiв, якi мають лiцензiї з однаковими умовами, але не бiльше нiж на два роки.
(роздiл XIX доповнено пунктом 81 згiдно iз Законом України вiд 16.08.2022р. N 2529-IX, пункт 81 роздiлу XIX у редакцiї Закону України вiд 13.07.2023р. N 3245-IX) |
83. Пiд час дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, розмiщення об'єктiв i споруд електронних комунiкацiй на земельних дiлянках та iнших об'єктах нерухомого майна державної та комунальної власностi здiйснюється у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(роздiл XIX доповнено пунктом 83 згiдно iз Законом України вiд 17.12.2024р. N 4150-IX) |
83. На перiод дiї воєнного стану, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, постачальники електронних комунiкацiйних послуг зобов'язанi обмежувати доступ до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї, на пiдставi розпорядження нацiонального центру оперативно-технiчного управлiння електронними комунiкацiйними мережами України про обмеження доступу до веб-сайтiв, з використанням яких органiзовуються, проводяться азартнi iгри чи надається доступ до них без вiдповiдної лiцензiї, за зверненням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi органiзацiї та проведення азартних iгор та лотерейнiй сферi.
(роздiл XIX доповнено пунктом 83 згiдно iз Законом України вiд 04.12.2024р. N 4116-IX) |
9. Кабiнету Мiнiстрiв України протягом року з дня опублiкування цього Закону:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
прийняти нормативно-правовi акти, передбаченi цим Законом;
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
16 грудня 2020 року
N 1089-IX