ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Декрету
Кабiнету Мiнiстрiв України "Про акцизний збiр"
З метою впорядкування оподаткування пiдакцизних товарiв (продукцiї) та дiяльностi з реалiзацiї пiдакцизних товарiв (продукцiї) Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 1992 року N 18-92 "Про акцизний збiр" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1993 р.,N 10, ст.82, N 50, ст.470, ст.471; 1995 р., N 44, ст.318; 1996 р., N 41, ст.194; 1999 р., N 15, ст.83, N 39, ст.356) такi змiни:
1. Статтi 1 та 2 викласти у такiй редакцiї:
"Стаття 1. Акцизний збiр це непрямий податок на споживачiв (одержувачiв) окремих товарiв (продукцiї), визначених законом як пiдакцизнi, що стягується з них пiд час здiйснення оборотiв з продажу (iнших видiв вiдчуження) таких товарiв (продукцiї), вироблених на митнiй територiї України, або при iмпортуваннi (ввезеннi, пересиланнi) таких товарiв (продукцiї) на митну територiю України. Акцизний збiр включається до цiни пiдакцизних товарiв.
Для цiлей цього Декрету пiд термiном "податковий агент" розумiється суб'єкт пiдприємницької дiяльностi,створений у формi пiдприємства з iноземною iнвестицiєю, право якого на звiльнення вiд оподаткування окремими податками, зборами (обов'язковими платежами) було пiдтверджено рiшенням суду (арбiтражного суду), уповноважений згiдно з статтею 4 цього Декрету здiйснювати нарахування та стягнення акцизного збору з платникiв акцизного збору, визначених у пунктi "д" статтi 2 цього Декрету, а також вносити суми акцизного збору, стягнутi з його платникiв, до бюджету.
Податковим агентом вважається також уповноважений державний орган, що здiйснює продаж пiдакцизних товарiв, вилучених з вiльного обiгу або конфiскованих у випадках, передбачених законодавством.
Стаття 2. Платниками акцизного збору є:
а) суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, а також їх фiлiї, вiддiлення (iншi вiдокремленi пiдроздiли) виробники пiдакцизних товарiв (послуг) на митнiй територiї України, у тому числi з давальницької сировини;
б) нерезиденти, якi здiйснюють виготовлення пiдакцизних товарiв (послуг) на митнiй територiї України безпосередньо або через їх постiйнi представництва чи осiб, прирiвняних до них згiдно iз законодавством;
в) будь-якi суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, iншi юридичнi особи, їх фiлiї, вiддiлення, iншi вiдокремленi пiдроздiли, якi iмпортують на митну територiю України пiдакцизнi товари, незалежно вiд наявностi внесених до них iноземних iнвестицiй;
г) фiзичнi особи - резиденти або нерезиденти, якi ввозять (пересилають) пiдакцизнi речi або предмети на митну територiю України
у виглядi супроводжувального або несупроводжувального багажу, а також фiзичнi особи, якi одержують такi пiдакцизнi речi (предмети), пересланi (надiсланi) з-за митного кордону України у виглядi поштових чи iнших вiдправлень або несупроводжувального багажу, в обсягах або вартiстю, що перевищують норми безмитного провезення (пересилання) для таких фiзичних осiб, визначенi митним законодавством;
д) юридичнi або фiзичнi особи, якi купують (одержують в iншi форми володiння, користування або розпорядження) пiдакцизнi товари у податкових агентiв".
2. У статтi 3:
пункт "в" викласти у такiй редакцiї:
"в) митна вартiсть товарiв (продукцiї), якi iмпортуються (ввозяться, пересилаються) на митну територiю України, у тому числi в межах бартерних (товарообмiнних) операцiй або без оплати їх вартостi чи з частковою оплатою";
частину другу викласти у такiй редакцiї:
"При продажу (iнших видах вiдчуження) податковими агентами пiдакцизних товарiв (продукцiї) об'єктом оподаткування є:
для вироблених на територiї України товарiв (продукцiї) обороти з реалiзацiї таких пiдакцизних товарiв (продукцiї), включаючи вартiсть будь-яких додаткових послуг або робiт, пов'язаних iз такою реалiзацiєю;
для iмпортованих (ввезених, пересланих) на митну територiю України товарiв (продукцiї) обороти з реалiзацiї таких пiдакцизних товарiв (продукцiї), включаючи вартiсть будь-яких додаткових послуг або робiт, пов'язаних iз такою реалiзацiєю на митнiй територiї України, але не менше митної вартостi таких пiдакцизних товарiв (продукцiї), з урахуванням сум сплаченого або нарахованого, але не сплаченого ввiзного (iмпортного) мита".
3. У статтi 4:
у абзацi другому пункту "а" слова "встановленими з урахуванням" замiнити словами "без урахування";
абзац сьомий пункту "а" виключити.
4. Доповнити статтю 6 частинами четвертою дванадцятою такого змiсту: "Податковий агент зобов'язаний включити до цiни товару (продукцiї) акцизний збiр у порядку i за ставками, передбаченими законом, утримати його з платника акцизного збору та перерахувати йоґо до бюджету. Зазначене перерахування здiйснюється протягом семи календарних днiв, наступних за датою продажу (вiдчуження) акцизного товару (продукцiї).
Для цiлей частини четвертої цiєї статтi датою продажу (iнших видiв вiдчуження) пiдакцизного товару (продукцiї) є дата вiдвантаження (передачi) податковим агентом пiдакцизних товарiв (продукцiї) або дата одержання податковим агентом коштiв чи iнших видiв компенсацiй вартостi пiдакцизних товарiв (продукцiї) залежно вiд того, яка подiя сталася ранiше. Якщо податковi агенти передають пiдакцизнi товари (продукцiю) iншим особам згiдно з умовами договорiв комiсiї, консигнацiї, доручення, iнших цивiльно-правових договорiв, якi не передбачають перехiд права власностi таким особам, датою продажу пiдакцизних товарiв (продукцiї) є дата, коли така передача розпочинається. У разi, коли податковi агенти iмпортують (ввозять, пересилають) на митну територiю України пiдакцизнi товари (продукцiю) як повiренi, комiсiонери, сторони договору про сумiсну дiяльнiсть, iнших цивiльно-правових договорiв, укладених з iншими особами i в їх iнтересах, датою продажу (iнших видiв вiдчуження) таких пiдакцизних товарiв (продукцiї) є дата, коли розпочинається передача цих товарiв (продукцiї) таким особам або за їх дорученням третiм особам, але не пiзнiше їх митного оформлення.
При укладеннi цивiльно-правових договорiв щодо пiдакцизних, товарiв (продукцiї) податковi агенти зобов'язанi письмово повiдомляти покупцiв (одержувачiв) таких пiдакцизних товарiв (продукцiї) про їх обов'язки щодо сплати акцизного збору, сума якого має бути видiлена окремим рядком.
Вiдповiдальнiсть за належне нарахування та стягнення акцизного збору з його платникiв, а також за повне i своєчасне внесення стягнутих сум до бюджету несе особа, яка за цим Декретом набуває статусу податкового агента. Спори мiж податковим агентом та платником акцизного збору вирiшуються у загальному порядку.
Особи, визначенi у частинi другiй статтi 1 цього Декрету, можуть, бути позбавленi статусу податкового агента при їх добровiльнiй вимовi вiд пiдтвердженого рiшенням суду (арбiтражного суду) права на звiльнення вiд оподаткування, оформленiй у формi та за процедурою, встановленими центральним органом державної податкової служби України.
У разi, коли особи, визначенi у частинi другiй статтi 1 цього Декрету, позбавляються статусу податкового агента за рiшенням суду (арбiтражного суду), повноваження такого податкового агента визначенi цим Декретом, а також вiдповiдальнiсть покладаються на покупцiв (одержувачiв) таких пiдакцизних товарiв (продукцiї) у порядку, що встановлюється центральним органом державної податкової служби України.
Подактовий агент не є платником акцизного збору, але є особою, уповноваженою законодавством нараховувати, стягувати акцизний збiр з його платникiв та вносити його до бюджету, а також нести вiдповiдальнiсть за невиконання або неналежне виконання таких повноважень.
Суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, якi ввезли (iмпортували) на митну територiю України пiдакцизнi товари (продукцiю) без сплати акцизного збору, подають до органiв податкової служби до 15 числа мiсяця, що настає за звiтним, щомiсячний звiт про обсяги продажу ввезених (iмпортованих) пiдакцизних товарiв (продукцiї) та розмiри одержаних з покупцiв i перерахованих до бюджету сум акцизного збору, а також про обсяги переданих товарiв, ввезених (iмпортованих) в iнтересах iнших суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, i утриману суму акцизного збору".
5. Статтю 7 викласти у такiй редакцiї:
"Стаття 7. Платники акцизного збору (крiм платникiв, визначених у пунктi "д" статтi 2 цього Декрету), а також податковi агенти несуть вiдповiдальнiсть за правильнiсть обчислення i своєчаснiсть стягнення та сплати акцизного збору до бюджету вiдповiдно до чинного законодавства України.
У разi продажу (iнших видiв вiдчуження) податковими агентами пiдакцизних товарiв (продукцiї) без стягнення акцизною збору з їх покупцiв (одержувачiв) або iз порушенням правил такого продажу (вiдчуження) податковi агенти несуть таку вiдповiдальнiсть:
при продажу (вiдчуженнi) пiдакцизних товарiв без надання письмового повiдомлення покупцю (одержувачу) таких пiдакцизних товарiв (продукцiї) про його обов'язки щодо сплати акцизного збору або без визначення його суми окремим рядком податковий агент сплачує штраф у подвiйному розмiрi такого акцизного збору;
при продажу (вiдчуженнi) пiдакцизних товарiв без включення суми акцизного збору, розрахованої за правилами, визначеними пунктом "в" статтi 3 цього Декрету, до їх цiни податковий агент сплачує штраф у подвiйному розмiрi такого акцизного збору, що не звiльняє його вiд адмiнiстративної або кримiнальної водiовiдальностi вiдповiдно до закону;
при невнесеннi або несвоєчасному внесеннi до бюджету сум акцизного збору, стягнутих з його платника, податковий агент несе вiдповiдальнiсть, визначену законодоавством.
Особи, якi визнаються податковими агентами згiдно iз статтею 1 цього Декрету, не мають права одержувати лiцензiї на право здiйснення iмпорту, оптової або роздрiбної торгiвлi пiдакцизними товарами (продукцiєю) або придбавати марки акцизного збору".
II. Цей Закон набирає чинностi з дня опублiкування та на нього не поширюються норми частини п'ятої статтi 1 Закону України "Про систему оподаткування".
Президент України | Л. КУЧМА |
м. Київ, 18 листопада 1999 року. N 1243-ХIV |
(Газета "Урядовий кур'єр" N 235 вiд 15-12-1999р.)
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены. |