Являє собою податок на переміщення товарів через митний кордон України. Див. додатково "Класифiкатор звiльнень вiд сплати митних платежiв при ввезеннi товарiв на митну територiю України", затверджений наказом Мінфіну від 20.09.2012 року № 1011.
Преференція по миту: "403". Товари, вказані у коментарі, що ввозяться в Україну згiдно з мiжурядовою угодою України з державами ЄАВТ оподатковуються ввізним митом за зменьшеними ставками.
Преференція по миту: "402". Згідно нового Протоколу "B" Угоди України з Республікою Македонія про вільну торгівлю положення цієї Угоди застосовуються до продукції, яка походить з території однієї договірної Сторони, під час імпорту до іншої договірно Сторони у разі предствлення сертификату перемещення EUR.1 (видається митними органами Республіки Македонія).
Преференція по миту: "410". Вказані у коментарі товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС, знаходяться у переліку зниження ввізних мит України, розрахованих по роках, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Преференція по миту: "420". Відповідно до положень Угоди про вiльну торгiвлю мiж Україною та Канадою на вказані у коментарі товари, походженням з Канади знижено ставки ввізного мита (див. лист ДФСУ від 24.07.2017 № 19504/7/99-99-19-04-17).
Преференція по миту: "422". Відповідно до положень Угоди про вiльну торгiвлю мiж Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль на вказані у коментарі товари, походженням з Ізраїлю знижено ставки ввізного мита.
Преференція по миту: "424". Відповідно до положень Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії на вказані у коментарі товари, походженням з Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії знижено ставки ввізного мита.
Податок на додану вартiсть - непрямий податок, який нараховується та сплачується вiдповiдно до норм роздiлу V Податкового кодексу України.
Об'єктом оподаткування (див. статтю 185 Податкового кодексу України) є операції платників податку з:
При ввезенні товарів на митну територію України базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість, але не менша митної вартості цих товарів, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті, за винятком податку на додану вартість, що включаються до ціни товарів згідно із законом (див. статтю 190 Податкового кодексу України).
Єдиний збiр справляється з транспортних засобiв, визначених у ст. 5 Закону України від 04.11.99 № 1212-XIV, якi перетинають державний кордон, за здiйснення у пунктах пропуску митного (у разi транзиту вантажу i транспортного засобу) контролю вантажу i транспортного засобу, за проїзд транспортного засобу автомобiльними дорогами та за проїзд автотранспорту з перевищенням встановлених загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрiв. Не справляється у разi: перетинання державного кордону авiацiйними та водними транспортними засобами, залiзничними вагонами без вантажу, залiзничними пасажирськими вагонами, легковими автомобiлями; транзиту вантажу, що не пiдлягає пропуску через митний кордон та перевантажується на iнший транспортний засiб у зонi митного контролю пункту пропуску, який є одночасно пунктом ввезення та вивезення цього вантажу; в'їзду та виїзду транспортного засобу в межах одного пункту пропуску через держкордон без перетинання митного кордону; перемiщення товарiв трубопровiдним транспортом та лiнiями електропередачi.
Преференція по миту: "400" - країни СНД; Преференція по миту: "401" - Республiка Грузiя; Преференція по миту: "402" - Республіка Македонія; Преференція по миту: "405" - Республіка Чорногорія. В рамках дiючих мiждержавних угод про вiльну торгiвлю (з країнами СНД, Республiкою Грузiя,Республікою Македонія та Чорногорією) можливе звільнення від сплати мита при імпорті вказаного у коментарі товару. Таке звільнення здійснюється при дотриманні умов (наявність сертификата про походження товару, виконання правил прямого відвантаження та безпосередньої закупівлі), що встановлені кожною окремою угодою.
Продукція, що поставляється за виробничою кооперацією згідно з переліками до міжурядових, міжвідомчих і міжгалузевих угод, а також продукція, яка підпадає під митний режим переробки, звільняється від обкладення ввізним, експортним митом, акцизним збором та іншими податками, якщо інше не передбачено укладеними угодами. Вказане не розповсюджується на імпорт зазначеного у коментарі товару.
Коди документів: "5140" - Витяг або посвiдчення або реєстрацiйний номер з державного реєстру генетично модифiкованих органiзмiв або продукцiї, виробленої iз застосуванням ГМО; або "5139" - Дозвiл на ввезення продукцiї, отриманої з використанням ГМО, призначеної для науково-дослiдних цiлей; або "5138" - Дозвiл на транзитне перемiщення незареєстрованих в Українi ГМО; або "5141" - Заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням ГМО. Випуск у відповідний митний режим під час переміщення через митний кордон України (ввезення, транзит), вказаних у коментарі товарів, здійснюється митними органами на підставі витягу або посвідчення, або реєстраційного номеру з державного реєстру генетично модифікованих організмів або продукції, виробленої із застосуванням ГМО; або дозволу на ввезення продукції, отриманої з використанням ГМО, призначеної для науково-дослідних цілей; або дозволу на транзитне переміщення незареєстрованих в Україні ГМО (Додатково див. лист ДФСУ від 09.10.2018 р. № 31275/7/99-99-18-03-01-17).
Зазначені у коментарі товари належать до "Перелiку продуктiв, якi пiдлягають державному контролю на призначених прикордонних iнспекцiйних постах", затвердженому наказом Мінагропроду від 26.03.2018 № 159. Відповідно до положень статті 41 Закону України від 18.05.2017 № 2042-VIII: - везення (пересилання) на митну територiю України таких товарів дозволяється лише через призначенi прикордоннi iнспекцiйнi пости; - вантаж iз продуктами, який ввозиться (пересилається) на митну територiю України через призначений прикордонний iнспекцiйний пост, повинен супроводжуватися оригiналами мiжнародного сертифiката та iнших документiв, якi вимагаються згiдно iз законом, а також оригiналом загального ветеринарного документа на ввезення, форма якого затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Код документу: "5509" - інформація про позитивні результати проведення заходів офіційного контролю з використанням механізму "єдиного вікна" (в якості відомостей про документ зазначається оригінальний номер електронної справи). Відповідно до положень ПКМУ від 24.10.2018 р. № 960 в разі ввезення на митну територію України (крiм ввезення з метою транзиту) вказаних у коментарі товарів, здійнюється державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин: - у формі попереднього документального контролю пунктах пропуску через державний кордон України; - територіальними органами Держпродспоживслужби під час оформлення товарів у відповідний митний режим. Попередній документальний контроль в пункті пропуску здійснюється на підставі оригиналу міжнародного сертифікату (для товарiв, зазначених у Перелiку продуктiв, якi пiдлягають державному контролю на призначених прикордонних iнспекцiйних постах) та транспортних (перевiзних) документів.
Обов'язковою підставою для митного оформлення ввезення на територію України вказаного у коментарі товару є наявність сертифікату походження товару. Один з документів: "0865" - форми А; "0954" - форми EUR.1; "7006" - форми СТ-1; "7007" - загальної форми Україна; "0861" - загальної форми іноземної країни; "7012" - декларація інвойс; "7016" - декларація інвойс. Сертифікат вимагається для визначення необхідності застосування спеціальних заходів щодо імпорту цього товару або сплати антідемпінгового мита.
Вартiсть давальницької сировини, при вивезенні з України для переробки у готову продукцiю, що класифiкується за цим кодом, повинна становити не менш як 80 % вартостi готової продукцiї, що ввозиться в Україну. Виключення становить папiр для пакування жировмiсних харчових продуктiв, що класифiкується за кодом 480620000, який вивозиться з митної територiї України як давальницька сировина з метою виготовлення та ввезення готової продукцiї - паперу металiзованого для харчових продуктiв (код 481190900).
Ввезення в Україну вказаного у коментарі товару заборонено відповідним законодавчим актом.
Під час декларування вказаного товару до електроного інвойсу вноситься додаткова інформація, яка необхідно для його ідентифікації (див. коментар).
Забороняється обiг харчових продуктiв, маркування яких не вiдповiдає вимогам законодавства про безпечнiсть та окремi показники якостi харчових продуктiв. Маркування харчових продуктiв повинно забезпечувати споживача iнформацiєю, яка надає йому можливiсть здiйснити вибiр харчового продукту вiдповiдно до потреб споживача. Маркування харчового продукту виконується державною мовою. За рiшенням оператора ринку поруч iз текстом, викладеним державною мовою, може розмiщуватися його переклад iншими мовами. У маркуваннi можуть бути зазначенi певнi речовини та їх кiлькiсть без зазначення властивостей, якi харчовий продукт має завдяки цим речовинам. У маркуваннi забороняється наводити iнформацiю про їх лiкувальнi властивостi, вгамування болю та т.ін. У разi наявностi у харчовому продуктi генетично модифiкованих органiзмiв (ГМО), якщо їх частка у харчовому продуктi перевищує 0,9 вiдсотка в будь-якому iнгредiєнтi харчового продукту, що мiстить, складається або вироблений з генетично модифiкованих органiзмiв, маркування харчового продукту повинно включати позначку "з ГМО". Вантажi з продуктами харчування, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України та маркованi з порушенням вимог законодавства про безпечнiсть та окремi показники якостi харчових продуктiв, можуть бути випущенi в обiг без права їх пропонування кiнцевому споживачу пiд зобов'язання оператора ринку про виправлення маркування вiдповiдно до вимог законодавства. Забороняється ввезення на територiю України громадянами України, iноземцями та особами без громадянства для власного споживання харчових продуктiв тваринного походження без упаковки виробника.
Вказаний у коментарі товар міститься у Переліку умов виробничих та технологічних операцій, при виконанні яких товар вважається таким, що походить з тієї країни, в якій вони мали місце. Це стосується товарів, які є об'єктом зовнішньоекономічних угод в рамках країн - учасниць СНД.
У разі, якщо відповідним нормативно-правовим актом установлено потребу проводити лабораторну перевірку, вiдбір проб й зразків товарiв для проведення лабораторних дослiджень (аналiзу, експертизи) здійснюється у межах, установлених нормативами відбору проб та зразків.
Преференція по миту: "400" - країни СНД; Преференція по миту: "401" - Республiка Грузiя; Преференція по миту: "402" - Республіка Македонія; Преференція по миту: "404" - країни ГУАМ. В рамках дiючих мiждержавних угод про вiльну торгiвлю (з країнами СНД, Республiкою Грузiя та Республікою Македонія) можливе звільнення від сплати вивізного мита при експорті вказаного у коментарі товару. Таке звільнення здійснюється при дотриманні умов (наявність сертификата про походження товару, виконання правил прямого відвантаження та безпосередньої закупівлі), що встановлені кожною окремою угодою.
Відповідно до положень ПКМУ від 24.10.2018 р. № 960 в разі ввезення на митну територію України з метою транзиту вказаних у коментарі товарів, здійнюється державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин: - у формі попереднього документального контролю пунктах пропуску через державний кордон України; - територіальними органами Держпродспоживслужби під час оформлення товарів у відповідний митний режим. Попередній документальний контроль в пункті пропуску здійснюється на підставі електронної (сканованованої) копiї мiжнародного сертифiката, на яку накладено квалiфiкований або удосконалений електронний пiдпис декларанта або уповноваженої ним особи, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi електронного пiдпису (для товарiв, зазначених у Перелiку продуктiв, якi пiдлягають державному контролю на призначених прикордонних iнспекцiйних постах, затвердженому наказом Мiнагрополiтики вiд 26 березня 2018 р. N 159) та транспортних (перевiзних) документів у формi електронних документiв, на якi накладено квалiфiкований або удосконалений електронний пiдпис декларанта або уповноваженої ним особи, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi електронного пiдпису, чи їх електроннi (сканованi) копiї, на якi накладено квалiфiкований або удосконалений електронний пiдпис декларанта або уповноваженої ним особи, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi електронного пiдпису.