Следующая >>
Стаття 145. Класифiкацiя груп основних засобiв та iнших необоротних активiв. Методи нарахування амортизацiї
145.1. Класифiкацiя груп основних засобiв та iнших необоротних активiв i мiнiмально допустимих строкiв їх амортизацiї.
145.1.1. Нарахування амортизацiї нематерiальних активiв здiйснюється iз застосуванням методiв, визначених у пiдпунктi 145.1.5 пункту 145.1 статтi 145 цього Кодексу, протягом таких строкiв:
Облiк вартостi, яка амортизується, нематерiальних активiв ведеться за кожним з об'єктiв, що входить до складу окремої групи.
Якщо вiдповiдно до правовстановлюючого документа строк дiї права користування нематерiального активу не встановлено, такий строк становить 10 рокiв безперервної експлуатацiї.
145.1.2. Нарахування амортизацiї здiйснюється протягом строку корисного використання (експлуатацiї) об'єкта, який встановлюється наказом по пiдприємству при визнаннi цього об'єкта активом (при зарахуваннi на баланс), але не менше нiж визначено в пунктi 145.1 i призупиняється на перiод його виводу з експлуатацiї (для реконструкцiї, модернiзацiї, добудови, дообладнання, консервацiї та iнших причин) на пiдставi документiв, якi свiдчать про виведення таких основних засобiв з експлуатацiї).
145.1.3. При визначеннi строку корисного використання (експлуатацiї) слiд ураховувати:
очiкуване використання об'єкта пiдприємством з урахуванням його потужностi або продуктивностi;
фiзичний та моральний знос, що передбачається;
правовi або iншi обмеження щодо строкiв використання об'єкта та iншi фактори.
145.1.4. Строк корисного використання (експлуатацiї) об'єкта основних засобiв переглядається в разi змiни очiкуваних економiчних вигод вiд його використання, але вiн не може бути меншим, нiж визначено в пунктi 145.1 цiєї статтi.
Амортизацiя об'єкта основних засобiв нараховується, виходячи з нового строку корисного використання, починаючи з мiсяця, наступного за мiсяцем змiни строку корисного використання (крiм виробничого методу нарахування амортизацiї).
Амортизацiя основних засобiв провадиться до досягнення залишкової вартостi об'єктом його лiквiдацiйної вартостi.
145.1.5. Амортизацiя основних засобiв нараховується iз застосуванням таких методiв:
1) прямолiнiйного, за яким рiчна сума амортизацiї визначається дiленням вартостi, яка амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобiв;
2) зменшення залишкової вартостi, за яким рiчна сума амортизацiї визначається як добуток залишкової вартостi об'єкта на початок звiтного року або первiсної вартостi на дату початку нарахування амортизацiї та рiчної норми амортизацiї. Рiчна норма амортизацiї (у вiдсотках) обчислюється як рiзниця мiж одиницею та результатом кореня ступеня кiлькостi рокiв корисного використання об'єкта з результату вiд дiлення лiквiдацiйної вартостi об'єкта на його первiсну вартiсть;
3) прискореного зменшення залишкової вартостi, за яким рiчна сума амортизацiї визначається як добуток залишкової вартостi об'єкта на початок звiтного року або первiсної вартостi на дату початку нарахування амортизацiї та рiчної норми амортизацiї, яка обчислюється вiдповiдно до строку корисного використання об'єкта i подвоюється.
Метод прискореного зменшення залишкової вартостi застосовується лише при нарахуваннi амортизацiї до об'єктiв основних засобiв, що входять до груп 4 (машини та обладнання) та 5 (транспортнi засоби);
4) кумулятивного, за яким рiчна сума амортизацiї визначається як добуток вартостi, яка амортизується, та кумулятивного коефiцiєнта. Кумулятивний коефiцiєнт розраховується дiленням кiлькостi рокiв, що залишаються до кiнця строку корисного використання об'єкта основних засобiв, на суму числа рокiв його корисного використання;
5) виробничого, за яким мiсячна сума амортизацiї визначається як добуток фактичного мiсячного обсягу продукцiї (робiт, послуг) та виробничої ставки амортизацiї. Виробнича ставка амортизацiї обчислюється дiленням вартостi, яка амортизується, на загальний обсяг продукцiї (робiт, послуг), який пiдприємство очiкує виробити (виконати) з використанням об'єкта основних засобiв.
145.1.6. Амортизацiя об'єктiв груп 9, 12, 14, 15, визначених у пунктi 145.1 цiєї статтi, нараховується за методами, що наведенi в пiдпунктах 1 i 5 пiдпункту 145.1.5 цiєї статтi. Амортизацiя малоцiнних необоротних матерiальних активiв i бiблiотечних фондiв може нараховуватися за рiшенням платника податкiв у першому мiсяцi використання об'єкта в розмiрi 50 вiдсоткiв його вартостi, яка амортизується, та решта 50 вiдсоткiв вартостi, яка амортизується, у мiсяцi їх вилучення з активiв (списання з балансу) внаслiдок невiдповiдностi критерiям визнання активом або в першому мiсяцi використання об'єкта в розмiрi 100 вiдсоткiв його вартостi.
145.1.7. На основнi засоби груп 1 та 13 амортизацiя не нараховується.
145.1.8. Суми амортизацiйних вiдрахувань не пiдлягають вилученню до бюджету, а також не можуть бути базою для нарахування будь-яких податкiв та зборiв.
145.1.9. Нарахування амортизацiї в цiлях оподаткування здiйснюється пiдприємством за методом, визначеним наказом про облiкову полiтику з метою складання фiнансової звiтностi, та може переглядатися в разi змiни очiкуваного способу отримання економiчних вигод вiд його використання.
Нарахування амортизацiї за новим методом починається з мiсяця, наступного за мiсяцем прийняття рiшення про змiну методу амортизацiї.