Следующая >>
Стаття 87. Джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податкiв
87.1. Джерелами самостiйної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податкiв є будь-якi власнi кошти, у тому числi тi, що отриманi вiд продажу товарiв (робiт, послуг), майна, випуску цiнних паперiв, зокрема корпоративних прав, отриманi як позика (кредит), та з iнших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цiєю статтею, а також суми надмiру сплачених платежiв до вiдповiдних бюджетiв.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податкiв з вiдповiдного платежу може бути здiйснена також за рахунок надмiру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надмiру сплачених сум з iнших платежiв (на пiдставi вiдповiдної заяви платника) до вiдповiдних бюджетiв.
87.2. Джерелами погашення податкового боргу платника податкiв є будь-яке майно такого платника податкiв з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також iншими законодавчими актами.
87.3. Не можуть бути використанi як джерела погашення податкового боргу платника податкiв:
87.3.1. майно платника податкiв, надане ним у заставу iншим особам (на час дiї такої застави), якщо така застава зареєстрована згiдно iз законом у вiдповiдних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави;
87.3.2. майно, яке належить на правах власностi iншим особам та перебуває у володiннi або користуваннi платника податкiв, у тому числi (але не виключно) майно, передане платнику податкiв у лiзинг (оренду), схов (вiдповiдальне зберiгання), ломбардний схов, на комiсiю (консигнацiю); давальницька сировина, надана пiдприємству для переробки, крiм її частини, що надається платнику податкiв як оплата за такi послуги, а також майно iнших осiб, прийнятi платником податкiв у заставу чи заклад, довiрче та будь-якi iншi види агентського управлiння;
87.3.3. майновi права iнших осiб, наданi платнику податкiв у користування або володiння, а також немайновi права, у тому числi права iнтелектуальної (промислової) власностi, переданi в користування такому платнику податкiв без права їх вiдчуження;
87.3.4. Кошти кредитiв або позик, наданих платнику податкiв кредитно-фiнансовою установою, що облiковуються на позичкових рахунках, вiдкритих такому платнику податкiв, суми акредитивiв, що виставленi на iм'я платника податкiв, але не вiдкритi, суми авансових платежiв та попередньої оплати за контрактами пiдприємств суднобудiвної промисловостi (клас 35.11 група 35 КВЕД ДК 009:2005), отриманi вiд замовникiв морських та рiчкових суден та iнших плавучих засобiв.
87.3.5. майно, включене до складу цiлiсних майнових комплексiв державних пiдприємств, якi не пiдлягають приватизацiї, у тому числi казенних пiдприємств. Порядок вiднесення майна до такого, що включається до складу цiлiсного майнового комплексу державного пiдприємства, встановлюється Фондом державного майна України;
87.3.6. майно, вiльний обiг якого заборонено згiдно iз законодавством України;
87.3.7. майно, що не може бути предметом застави вiдповiдно до Закону України "Про заставу";
87.3.8. кошти iнших осiб, наданi платнику податкiв у вклад (депозит) або довiрче управлiння, а також власнi кошти юридичної особи, що використовуються для виплат заборгованостi з основної заробiтної плати за фактично вiдпрацьований час фiзичним особам, якi перебувають у трудових вiдносинах з такою юридичною особою.
87.4. Посадовi особи, у тому числi державнi виконавцi, якi прийняли рiшення про використання майна, визначеного пунктом 87.3 цiєї статтi, як джерела погашення грошового зобов'язання або податкового боргу платника податкiв несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до закону.
87.5. У разi якщо здiйснення заходiв щодо продажу майна платника податкiв не привело до повного погашення суми податкового боргу, орган стягнення може визначити додатковим джерелом погашення податкового боргу дебiторську заборгованiсть платника податкiв, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби.
Така дебiторська заборгованiсть продовжує залишатися активом платника податкiв, що має податковий борг, до надходження коштiв до бюджету за рахунок стягнення цiєї дебiторської заборгованостi. Орган державної податкової служби повiдомляє платника податкiв про таке надходження коштiв в п'ятиденний термiн з дня отримання вiдповiдного документа.
87.6. У разi вiдсутностi у платника податкiв, що є фiлiєю, вiдокремленим пiдроздiлом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податкiв є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згiдно з цим Кодексом.
Порядок застосування пунктiв 87.5 i 87.6 цiєї статтi визначається центральним органом державної податкової служби.
87.7. Забороняється будь-яка уступка грошового зобов'язання або податкового боргу платника податкiв третiм особам. Положення цього пункту не поширюються на випадки, коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов'язань платника податкiв є iншi особи, якщо таке право передбачено цим Кодексом.
87.8. Додатково до джерел, визначених у пунктi 87.1 цiєї статтi, джерелом погашення податкового боргу банкiв, небанкiвських фiнансових установ, у тому числi страхових органiзацiй, можуть бути кошти, незалежно вiд джерел їх походження та без застосування обмежень, визначених у пiдпунктах 87.3.4 та 87.3.8 пункту 87.3 цiєї статтi, у сумi, яка не перевищує суму їх власного капiталу (без урахування страхових та прирiвняних до них обов'язкових резервiв, сформованих вiдповiдно до закону). Визначення розмiру власного капiталу здiйснюється вiдповiдно до законодавства України.
87.9. У разi наявностi у платника податкiв податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язанi зарахувати кошти, що сплачує такий платник податкiв, в рахунок погашення податкового боргу згiдно з черговiстю його виникнення незалежно вiд напряму сплати, визначеного платником податкiв.
Спрямування коштiв платником податкiв на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крiм випадкiв спрямування цих коштiв на виплату заробiтної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування.
87.10. З моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справi про банкрутство платника податкiв порядок погашення грошових зобов'язань, якi включенi до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органiв до такого боржника, визначається згiдно iз Законом України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом" без застосування норм цього Кодексу.
87.11. Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фiзичної особи. Стягнення податкового боргу за рiшенням суду здiйснюється державною виконавчою службою вiдповiдно до закону про виконавче провадження.
87.12. У разi якщо податковий борг виник за операцiями, що виконувалися в межах договорiв про спiльну дiяльнiсть, джерелом погашення такого податкового боргу є майно платникiв податкiв, що є учасниками такого договору.