NCTS Фаза 5
NCTS (Phase 5): робота з Т1 в програмі QDPro
Перехід до меню Т1
Перебуваючи в головному меню програми QDPro, можна скористатись одним з наведених способів:
- Вибір в меню «Декларація»
- Натискання комбінації клавіш Shift-F10
- Натискання клавіши на панелі керування в верхній частині вікна
В меню Т1 спочатку можна створити нову декларацію, створити декларацію на підставі виділеної (поточної) ВМД, або завантажити декларацію з електронної копії. У випадку, якщо в списку вже є раніше сформовані декларації – додається можливість створення нової як копії поточної.
Заповнення Т1
При створенні нової Т1, за замовчуванням, встановлені наступні поля:
- Транзитна процедура: «T1 - Товари, що мають митний статус товарів Союзу, які поміщені під процедуру спільного транзиту» - цей тип для України є звичайним;
- Додатковий тип декларації: «Митна декларація встановленого зразка»;
- Дата та час пред’явлення товарів: - на годину пізніше фактичного часу створення декларації;
- Мова: – «uk» - українська;
- Ідентифікатор безпеки: «ENS» - додається ЗДП(загальна декларація прибуття). Режим «Не використовується» бажано не вживати, а інші режими пов’язані з використанням ЗДВ(загальна декларація вибуття), яка наразі в Україні не використовується.
- LRN: - локальний реєстраційний номер, який формується на підставі ідентифікаційного номера Утримувача процедури, поточної дати та додаткової нумерації, що забезпечує його унікальність.
Наступні поля заповнюються користувачем з урахуванням певних вимог до кожного поля.
Скорочений набір даних: зазначається, якщо декларація містить скорочений набір даних. Наразі для України не використовується.
Виправлення: Якщо встановлено, замість даних нової декларації формується повідомлення про внесення змін до вже існуючої декларації.
Подання попередньої декларації: Наразі не заповнюється.
Орієнтовна дата доставки: вноситься дата, до якої товари мають бути доставлені до митниці призначення. Важливо – поле заповнюється тільки авторизованим вантажовідправником.
Обов’язковість маршруту: маршрут, яким рухається вантаж – у разі необхідності вноситься митницею призначення. Наразі не заповнюється.
Авторизація: Вікно заповнюється авторизованим вантажовідправником. Для вантажовідправника використовуються типи авторизації ACR, SSE, TRD. Обов’язково зазначається довідковий номер(код) кожної авторизації.
Утримувач процедури: Заповнюється вичерпна інформація про особу, яка є суб’єктом процедури та яка відповідає за гарантії, надані по транзитній процедурі. Ідентифікаційний номер для резидента України – вноситься обліковий номер, присвоєний митницею відповідно до ст. 455 МКУ, для країн ЄС використовується код EORI. Також заповнюються дані про ідентифікаційний номер утримувача книжки МДП (у разі використання), назву, адресу, контактну особу.
Представник: доступні для заповнення - Ідентифікаційний номер, Статус – обов’язково, Контактна особа - за бажанням.
Перевізник: Дані про перевізника заповнюються лише у випадку, якщо перевізник відрізняється від Утримувача процедури. Заповнюється ідентифікаційний номер та дані про контактну особу.
Надані Гарантії: заповнюється код гарантії, який вибирається з відповідного довідника, номер гарантії, окремий (додатковий) номер, код доступу, валюта та сума покриття. Звертаємо увагу, що у випадку обрання типу гарантії «3 (Індивідуальна гарантія у формі грошової застави)», заповнюється інформація лише про суму гарантії та валюту.
Країна відправлення: дволітерний код країни, з якої товар відправляється(експортується). Доступне використання довідника.
Митниця відправлення: код підрозділу митниці відправлення обирається з відповідного довідника.
Країна призначення: дволітерний код країни, яка на момент поміщення товарів під процедуру відома як остання, до якої ці товари буде доставлено.
Митниця призначення: код підрозділу митниці призначення обирається з відповідного довідника з урахування обраної країни призначення.
Митниці транзиту: зазначається код митного підрозділу виїзду з території України та код митного підрозділу в’їзду до кожної Договірної сторони, територія якої буде перетинатись. Зверніть увагу, що у розумінні Конвенції, країни ЄС є одною Договірною стороною. Для кожної митниці транзиту передбачено заповнення дати та часу прибуття.
Митниці виходу зі спільного транзиту: наразі не заповнюється.
Місцезнаходження товарів: зазначається достатньо точне місце, де товари можуть бути перевірені митницею.
В додатковому меню обирається Тип місця знаходження. Наразі зазначається або Авторизоване місце, або Інше. Авторизоване місце може використовувати лише авторизований вантажовідправник. Якщо вибране Інше, інформація заповнюється відповідно до наведеної таблиці.
Місце завантаження: Зазначається місце, де товар безпосередньо завантажується і може бути перевірений. Використовуються коди країни, UNLocode, а також додаткове поле довжиною до 35 символів, що дозволяє уточнити місце. У випадку, коли для місця відсутній UNLocode, код країни та уточнене місце заповнюються обов’язково, якщо UNLocode заповнено – заповнення інших підрозділів графи – за бажанням.
Місце розвантаження: Заповнюється за такими самими правилами.
Контейнер: Наразі відмітка в цьому полі проставляється завжди.
Транспортне обладнання: Цей розділ обов’язковий до заповнення. Зазначається або контейнер та його ідентифікаційний номер, або проставляється позначка Транспортний засіб, і в цьому випадку у графі Номер зазначається номер ТЗ, на який буде накладено пломбу.
Накладені пломби: Зазначаються всі пломби, які використані при оформлені, при цьому пломби мають бути унікальними. Для коректного заповнення цієї комірки, зазначте будь який символ, наприклад "-". Комірка не має залишитись незаповненою. Програма підрахує та передасть до митниці кількість пломб, що мають бути накладеним на відповідні транспортні засоби, а інформацію про номери внесе інспектор під час оформлення/опломбування.
Транспортний засіб в країні: Зазначаються код виду транспорту та ідентифікаційні номери транспортних засобів.
Транспортний засіб на кордоні: У цьому підрозділі зазначається лише активний транспортний засіб, тобто засіб, який забезпечує рух. Наприклад, для автомобільного транспорту зазначається лише тягач.
Після цього можна переходити до заповнення партій товарів. Для цього вибираємо закладку Партії товарів.
Звертаємо особливу увагу на те, що на час дії перехідного періоду можливо оформити партію товару лише від одного Відправника, але при цьому може бути декілька Одержувачів
Відправник: відомості заповнюються аналогічно тому, як заповнюється інформація про Утримувача процедури, тобто ідентифікацій номер, назву, адресу, дані контактної особи тощо.
Одержувач: заповнюються доступні відомості як от назва, адреса, дані контактної особи тощо.
Додаткові учасники: У разі потреби вносяться додаткові учасники шляхом внесення ідентифікаційних номерів та визначенням їхньої ролі згідно класифікатора.
Транспортні документи: Код документів визначаються і відповідних класифікаторах. Як приклад – зазначається автомобільна накладна за кодом N730
Попередні документи: Код документів визначаються і відповідних класифікаторах. Зазначається експортна декларація за кодом N830. Також в цьому розділі зазначаються документи про попередній митний режим, якщо такий був застосований для товару, що поміщується у режим транзиту.
Супроводжуючі документи: Код документів визначаються і відповідних класифікаторах. Зазвичай в цьому розділі зазначаються рахунки-проформи N325 та/або рахунки-фактури (інвойси) N380.
Додаткові посилання та Додаткова інформація: заповнюються в разі потреби з використанням відповідних класифікаторів.
Метод оплати транспорту: в разі потреби - як додаткові дані безпеки, заповнюються дані про метод оплати транспорту з використанням відповідного класифікатора.
Країна відправлення: зазначається для кожної партії товару. На час перехідного періоду не заповнюється.
UCR: уніфікований ідентифікаційний номер, який присвоюється відповідною особою для забезпечення доступу до додаткової комерційної інформації по відправленню.
Блок описання Товари:
Код: зазначається код гармонізованої системи на рівні 6-ти знаків. У разі потреби можна зазначати код на рівні 8-ми знаків.
Вага брутто: вага брутто для зазначеного товару.
Вага нетто: вага нетто для зазначеного товару.
Одиниця виміру: одиниця виміру з використанням відповідного класифікатора.
Кількість: в зазначених одиницях віміру.
Номер CUS: спеціальний номер, що присвоюється в рамках Європейського митного реєстру для певних хімічних сполук. В разі використання – Опис товару не заповнюється.
Валюта: зазначається код валюти згідно з класифікатором.
Вартість: зазначається вартість товару у визначеній валюті.
Опис товару: зазначається стислий, не більше 512 символів, загальноприйнятий опис товару, що дає можливість класифікувати товар за зазначеним кодом.
Пакування: Описується пакування для кожного товару. Зазначаються тип (з використанням відповідних класифікаторів), кількість та ознаки маркування. Звертаємо увагу, що на перехідний період, поки не всі країни перейшли на 5 фазу, кількість не може дорівнюватись 0.
Коди небезпечних вантажів: Зазначається код небезпечного вантажу відповідно до класифікатора небезпечних вантажів ООН.
Контейнери/Транспортне обладнання: У випадку, якщо в якості Транспортно обладнання в загальній частині декларації було зазначено контейнер, до кожного товару зазначається посилання на відповідний контейнер. Якщо було зазначено Транспортний засіб, цей блок не заповнюється.
Одержувач: Цей блок заповнюється в тому випадку, коли треба зазначити кілька Одержувачів. Блок стає доступним, якщо не заповнені дані про одержувача в основному блоці. Тоді для кожного товару зазначається свій Одержувач, документи, додаткові відомості тощо. Слід зазначити, що хоча б один з Одержувачів у цьому блоці має відрізнятися від інших, тобто, для прикладу, якщо є три товари, то два з них можуть йти на одного Одержувача, а один – на іншого. Якщо всі три товари будуть мати однакових Одержувачів, тоді використання цього блоку стає недоцільним і викликає помилку при прийнятті декларації.
Відправка та обробка повідомлень, пов’язаних з оформленням T1.
Після того, як всі необхідні дані було внесені до декларації, вона відправляється до загальної бази у вигляді електронного повідомлення. Це можна виконати як з переліка декларацій, так і безпосередньо знаходячись у самій декларації. Відповідна кнопка </>Електронний документ доступна завжди.
В режимі редагування також можливо зберегти декларацію у вигляді Електронної копії, використавши відповідну кнопку.
Слід зазначити, що нова, тільки но заповнена декларація відправляється до системи у вигляді повідомлення певного формату, CC015C «Дані митної декларації». Після відправлення відкривається нове вікно «Відомості про електронні повідомлення (отримані повідомлення).
В даному випадку видно, що повідомлення прийняте для подальшої роботи. Тепер потрібно надіслати додатковий запит на отримання інформації стосовно декларації. Це виконується за допомогою кнопки . У відповідь отримуються повідомлення від системи, які визначають подальші дії з декларацією.
У даному випадку отримано два повідомлення. В результаті подвійного натискання ЛКМ на будь яке з них, в нижній частині з’явиться детальний опис цього повідомлення. В даному випадку – CC928C – означає «Позитивне визнання декларації», CC028C – означає, що декларації було присвоєно MRN і наступним кроком, скоріш за все, стане випуск вантажу у транзит, про що можна дізнатись через деякий час, отримавши повідомлення СС029С. «Випуск під процедуру спільного транзиту».
Якщо в результаті перевірки у відповідь отримано, наприклад, повідомлення CC056C «Відмова у прийнятті декларації в митниці відправлення», треба визначити, які саме помилки викликали відмову, виправити їх та відправити декларацію повторно, обов’язково змінивши в декларації LRN.
Важливо розуміти, що система не надсилає повідомлення в автоматичному режимі. Це означає, для отримання наступних повідомлень, треба час від часу надсилати до системи відповідний запит. Для цього використовується кнопка Отримати перелік повідомлень.
При натисканні на цю кнопку відкривається додаткове вікно, в якому можна вказати параметри запиту на отримання повідомлень.
За замовченням використовуються параметри з поточної декларації, але їх можна також ввести вручну. В результаті запиту з’являється список повідомлень, які визначають подальші дії.
У випадку, якщо виникла потреба у внесені виправлень до вже існуючої декларації, позначається ідентифікатор Виправлення, до декларації вносяться власне необхідні виправлення та декларація відправляється до системи. Важливо – LRN в цьому випадку залишається без змін.
Окремим чином створюються повідомлення трейдера в місті прибуття. Для цього використовується кнопка , після натискання на яку відбувається перехід до переліку таких повідомлень. Це два типи спеціальних повідомлень: CC007C – «Повідомлення про прибуття» та CC044C – «Зауваження при розвантажені».
Для створення «Повідомлення про прибуття» використовується кнопка на панелі меню. Слід зазначити, що «Повідомлення про прибуття» може відправляти лише авторизований вантажоодержувач, тож при заповненні повідомлення в обов’язковому порядку надаються відомості про таку авторизацію.
Спрощена процедура: Зазначається обов’язково.
MRN: зазначається MRN отриманого відправлення.
Дата та час прибуття: зазначаються фактичні дата та час прибуття.
Мова: за замовчуванням – “uk”.
Авторизація: зазначаються тип та ідентифікаційний номер авторизації.
Трейдер у місці прибуття: зазначається ідентифікаційний номер трейдера.
Країна та митниця призначення: зазначається код митниці, що надала авторизацію.
Місцезнаходження товарів: зазначається достатньо точне місце, де товари можуть бути перевірені митницею.
В додатковому меню обирається Тип місця знаходження. Може бути використано кілька типів місцезнаходження, але одночасно використовується лише один. Авторизоване місце може використовувати лише авторизований вантажоодержувач.
Окремим чином формується «Повідомлення про прибуття» у випадку, якщо має місце Інцидент та відповідне поле зазначено.
У цьому випадку активується кнопка Подробиці, яка викликає додаткове вікно, у якому треба зазначити подробиці інциденту
Крім того стають доступними та потребують заповнення залежно від подробиць інциденту: ідентифікатор Контейнер, Кількість товарів, Транспортне обладнання, Накладені пломби, Транспортний засіб перевантаження.
Після отримання від митниці повідомлення CC043C «Дозвіл на вивантаження», вантажоодержувач проводить вивантаження, і про результати цих дій формує повідомлення CC044C «Зауваження при розвантаженні». Для цього використовується кнопка на панелі меню. При формуванні повідомлення зазначаються наступні відомості:
MRN: зазначається MRN отриманого відправлення.
Країна та митниця призначення: зазначається код митниці вантажоодержувача
Дата та час прибуття: зазначаються фактичні дата та час прибуття.
Мова: за замовчуванням – “uk”.
За допомогою кнопки активується додаткове вікно, в якому зазначаються відповідні примітки.
Крім того заповнюються наступні дані: ідентифікатор Контейнер, Транспортне обладнання, Накладені пломби, Транспортний засіб прибуття.