МIНIСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 10 листопада 1998 року | N 442/696 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок дiй
митниць та залiзниць України при перемiщеннi
через митний кордон України багажу та
вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських
та поштово-багажних поїздiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 березня 1999 р. за N 162/3455 |
Вiдповiдно до пункту 5 Статуту
залiзниць України, статтi 16 Митного
кодексу України та з метою нормативного
врегулювання порядку й умов перемiщення через
митний кордон України багажу та вантажобагажу
залiзничним транспортом наказуємо:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок дiй митниць та залiзниць України при перемiщеннi через митний кордон України багажу та вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських та поштово-багажних поїздiв (додається).
2. Начальникам залiзниць, регiональних митниць, митниць ознайомити з вимогами Iнструкцiї посадових осiб, працiвникiв залiзниць, митниць та забезпечити її безумовне виконання.
3. Укрзалiзницi (А. В. Слободян) разом з Правовим управлiнням Держмитслужби (С. В. Тимошенко) зареєструвати згiдно з чинним законодавством цей наказ у Мiнiстерствi юстицiї.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Мiнiстра транспорту України - Генерального директора Укрзалiзницi А. В. Слободяна та заступника Голови Державної митної служби України I. М. Соболя.
Мiнiстр транспорту України | I. П. Данькевич |
Голова Державної митної служби України |
Ю. П. Соловков |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства транспорту України, Державної митної служби України вiд 10 листопада 1998 р. N 442/696 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 12 березня 1999 р. за N 162/3455 |
IНСТРУКЦIЯ
про порядок дiй митниць та залiзниць України при
перемiщеннi через митний кордон України багажу та
вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських
та поштово-багажних поїздiв
1. Загальнi положення
1.1. Iнструкцiя про порядок дiй митниць та залiзниць України при перемiщеннi через митний кордон України багажу та вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських та поштово-багажних поїздiв (далi - Iнструкцiя) розроблена з метою чiткого визначення прав, обов'язкiв, а також узгодження дiй працiвникiв митниць i залiзниць пiд час проведення ними операцiй з контролю й оформлення багажу i вантажобагажу, перемiщуваних через митний кордон України залiзничним транспортом у багажних вагонах пасажирських i поштово-багажних поїздiв.
1.2. Дiя цiєї Iнструкцiї поширюється на юридичних та фiзичних осiб, якi перемiщують через митний кордон України багаж чи вантажобагаж, що перебуває пiд митним контролем.
2. Термiни, що вживаються в цiй Iнструкцiї
1) Перемiщення через митний кордон України - ввезення на митну територiю України, вивезення з цiєї територiї або транзит через територiю України товарiв та iнших предметiв.
2) Багаж - речi, товари, предмети та iншi матерiальнi цiнностi (далi - товари), що вiдправляються пасажиром за окрему плату за наявностi проїзних документiв, у багажному вагонi, який прямує в тому ж напрямку, що й пасажир.
3) Вантажобагаж - вантаж, що перевозиться в пасажирських i поштово-багажних поїздах.
4) Дорожня багажна (вантажобагажна) вiдомiсть (далi - дорожня вiдомiсть) - перевiзний документ установленої форми, який є письмовою угодою мiж вiдправником i залiзницею про перевезення багажу чи вантажобагажу. Дорожня вiдомiсть супроводжує багаж чи вантажобагаж на всьому шляху перевезення до кiнцевої станцiї призначення.
5) Декларант - юридична чи фiзична особа, яка здiйснює декларування товарiв або iнших предметiв.
6) Митне оформлення - процедура помiщення транспортних засобiв, товарiв в умови вiдповiдного митного режиму та виконання митницею процедур митного контролю зi справлянням установлених мита, податкiв, митних та iнших зборiв i заповненням вiдповiдних документiв.
7) Пропуск через митний кордон України - дозвiл митницi на використання товарiв та iнших предметiв на митнiй територiї України або за межами цiєї територiї з метою, заявленою митницi.
8) Партiя товарiв - товари та iншi предмети, що надходять на станцiю призначення одночасно у складi однiєї вiдправки на адресу одного вантажоодержувача вiд одного вантажовiдправника з однiєї станцiї вiдправлення.
9) Вiдправка - товари, прийнятi до перевезення вiд одного вiдправника за однiєю дорожньою вiдомiстю на однiй станцiї вiдправлення одному одержувачу на одну станцiю призначення.
10) Товарна партiя - товари одного чи рiзних найменувань, якi придбанi в Українi та вивозяться (пересилаються в несупроводжуваному багажi), а також пересилаються в мiжнародних поштових вiдправленнях громадянами України, iноземцями та особами без громадянства за митний кордон України на суму у валютi України, еквiвалентну 100000 екю, перераховану за курсом Нацiонального банку на день оформлення митної декларацiї.
11) Перевiзник - залiзницi, якi беруть участь у перемiщеннi багажу i вантажобагажу та несуть вiдповiдальнiсть за доставку цих вiдправлень вiд залiзничної станцiї (митницi) вiдправлення до залiзничної станцiї (митницi) призначення вiдповiдно до чинного законодавства України.
12) Приймач-здавач вагона - службовець станцiї, який приймає багаж та вантажобагаж до перевезення в багажному вагонi та видає його на станцiях зупинки поїзда представникам станцiї або пасажиру.
13) Митниця вiдправлення - митний орган на територiї України, з якого починається перемiщення товарiв, що перебувають пiд митним контролем.
14) Митниця призначення - митний орган на територiї України, де закiнчується перемiщення товарiв, що перебувають пiд митним контролем.
15) Залiзнична станцiя вiдправлення - залiзнична станцiя на територiї України, з якої починається перемiщення товарiв, що перебувають пiд митним контролем.
16) Залiзнична станцiя призначення - залiзнична станцiя на територiї України, де закiнчується перемiщення товарiв, що перебувають пiд митним контролем.
17) Вантажна митна декларацiя (далi - ВМД) - заява, що мiстить вiдомостi про товари та iншi предмети i транспортнi засоби та мету їх перемiщення через митний кордон України або про змiну митного режиму щодо цих товарiв, а також iнформацiю, необхiдну для здiйснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежiв.
18) Документ контролю за доставкою товарiв мiж митницями (залiзничними станцiями) (далi - ДКД) - митний документ (провiзна вiдомiсть, четвертий основний аркуш ВМД або роздрукований витяг з електронної копiї попереднього повiдомлення (далi - ПП), порядок заповнення якого встановлюється Держмитслужбою), що мiстить вiдомостi про характеристики товарiв, вiдправника, одержувача, транспортний засiб тощо, потрiбнi для надiйного контролю за доставкою цих товарiв мiж митницями.
19) Митне забезпечення - пломби, печатки, штампи, голографiчнi мiтки та iншi засоби iдентифiкацiї, що використовуються митними органами для вiдображення та закрiплення результатiв митного контролю та митного оформлення.
3. Умови перевезення багажу та вантажобагажу пiд митним контролем
3.1. Будь-якi багаж i вантажобагаж, що перемiщуються через митний кордон України, пiдлягають митному контролю та митному оформленню з боку митних органiв України.
Оформленi вiдповiдним чином на залiзничнiй станцiї (в митницi) вiдправлення товари перемiщуються до залiзничної станцiї (митницi) призначення пiд митним контролем.
3.2. Багаж i вантажобагаж, що перемiщуються пiд митним контролем, можуть прийматися до перевезення у вiдправника та видаватися одержувачу тiльки на визначених залiзничних станцiях, що розташованi вiдповiдно в зонах дiяльностi митницi вiдправлення i митницi призначення. Перелiк таких залiзничних станцiй визначається Укрзалiзницею за погодженням з Держмитслужбою.
3.3. Для проведення митного оформлення багажу та вантажобагажу митницi подаються вантажна або пасажирська митна декларацiя, документи, якi мiстять вiдомостi про вiдправника, одержувача, транспортний засiб, вартiсть товарiв, їх ваговi характеристики тощо, а також, при необхiдностi, дозвiльнi документи, на пiдставi яких багаж чи вантажобагаж може бути пропущений через митний кордон України.
Пiсля проведеного митного оформлення комплект документiв (або копiї з них), на пiдставi яких здiйснювалося митне оформлення, залишається в справах митницi.
3.4. Як правило, багаж i вантажобагаж, що перемiщуються через митний кордон України, перебувають пiд митним забезпеченням в ящиках, мiшках, тюках, iншiй упаковцi, облаштованих таким чином, щоб товари, розмiщенi в них, не можна було вилучити з опечатаного вантажного мiсця або помiстити в нього без залишення видимих слiдiв розпечатання чи пошкодження митного забезпечення.
Допускається за рiшенням посадової особи митного органу перемiщення багажу i вантажобагажу пiд забезпеченням митних органiв iнших країн, вантажовiдправникiв або транспортних органiзацiй, якi прийняли такий багаж чи вантажобагаж до перевезення. Такi забезпечення, зокрема пломби, визнаються митними органами України в разi їх вiдповiдностi вимогам, що висуваються до митного забезпечення митними органами України.
3.5. Контроль за доставкою багажу чи вантажобагажу з митницi вiдправлення в митницю призначення здiйснюється вiдповiдно до чинних нормативних актiв Державної митної служби України.
3.6. Термiн доставки багажу i вантажобагажу мiж станцiями вiдправлення i призначення визначається вiдповiдно до правил, що дiють на залiзницях. При цьому перевiзник не повинен перевищувати граничного термiну доставки багажу i вантажобагажу мiж залiзничними станцiями (митницями) вiдправлення i призначення, визначеного законодавством України.
У разi виникнення на шляху прямування багажних чи вантажобагажних вiдправок аварiї чи обставин непереборної сили, що впливають на термiн доставки в митницю призначення або ж взагалi унеможливлюють доставку всiєї партiї товарiв чи її частини, перевiзник зобов'язаний вжити всiх можливих заходiв для схоронностi цих товарiв i негайно повiдомити про обставини, що склались, митницю, в зонi дiяльностi якої вiдбулось припинення перевезення. Термiн доставки в разi можливостi подальшого перемiщення продовжується на термiн дiї обставин аварiї чи непереборної сили, про що робиться вiдповiдна вiдмiтка в ДКД iнспектором митницi, в зонi дiяльностi якої сталася аварiя чи мали мiсце обставини непереборної сили.
Якщо багаж чи вантажобагаж не вивантажувався i не розкривався митними органами на шляху прямування для виконання митних правил, то всi претензiї щодо термiну доставки i збереження пред'являються перевiзнику.
3.7. Якщо пiд час перевезення багажу чи вантажобагажу виникає потреба змiни залiзничної станцiї призначення (переадресування) i пов'язаного з цим (або без цього) митного режиму, а також у разi помилкової доставки не за мiсцем призначення, начальник станцiї зобов'язаний звернутись до митного органу, в зонi якого перебуває в цей момент багаж чи вантажобагаж, з письмовою заявою для здiйснення митного переоформлення документiв. Iнформацiя про переоформлення документiв пересилається в митницю (на станцiю) вiдправлення та в митницю (на станцiю) призначення в установленому порядку.
3.8. Митний контроль на прикордонних залiзничних станцiях повинен проводитися за час стоянки поїзда. Цей час установлюється графiком руху поїздiв за погодженням з Державною митною службою України та iншими заiнтересованими органами.
У разi виявлення порушення митних правил чи контрабанди тривалiсть стоянки може збiльшуватися до завершення складання протоколу про порушення митних правил та вилучення об'єкта порушення.
Тривалiсть стоянки залiзничних транспортних засобiв не може скорочуватися на шкоду здiйсненню митного оформлення.
3.9. Працiвники залiзницi на вимогу посадових осiб митницi зобов'язанi здiйснювати навантаження, вивантаження, перевантаження, виправлення пошкоджень упаковки, упакування та переупакування товарiв, що пiдлягають митному оформленню, а також вiдкривати примiщення, мiсткостi та iншi мiсця, де вони можуть знаходитися. Зазначенi операцiї, а також змiна iдентифiкацiйних знакiв або маркування здiйснюються тiльки з дозволу митницi та за рахунок перевiзника.
Усi витрати перевiзника працiвниками залiзницi заносяться до дорожньої вiдомостi й стягуються з одержувача на станцiї призначення при видачi багажу чи вантажобагажу.
3.10. У разi перевезення багажу чи вантажобагажу з перевантаженням на шляху прямування та виявлення при цьому працiвниками станцiї неоформлених перевiзних чи митних документiв, а також порушень упаковки перевiзник повинен звернутись до митницi, в зонi дiяльностi якої вiдправка в цей момент перебуває. При цьому залiзнична станцiя має забезпечити належнi умови для дiяльностi на її територiї посадових осiб митницi.
4. Зберiгання та реалiзацiя багажу та вантажобагажу
4.1. Багаж чи вантажобагаж (у тому числi i не пропущений через митний кордон України) зберiгається пiд митним контролем у визначених складах митницi або залiзничної станцiї.
Залiзнична станцiя зберiгає багаж чи вантажобагаж в обладнаних складських примiщеннях за умови виконання вимог, що забезпечують здiйснення митного контролю в повному обсязi згiдно з вимогами чинного митного законодавства, зокрема нормативних актiв Держмитслужби.
Склад, призначений для зберiгання багажу чи вантажобагажу пiд митним контролем, повинен мати всi необхiднi умови для забезпечення митного контролю.
4.2. Реалiзацiя багажу чи вантажобагажу, що зберiгається на складах митницi чи залiзницi пiд митним контролем i за яким своєчасно не звернувся одержувач чи особа, ним уповноважена, здiйснюється митним органом згiдно з чинним законодавством України.
5. Митний контроль та оформлення багажу та вантажобагажу на внутрiшнiй залiзничнiй станцiї
5.1. При вивезеннi з України
5.1.1. Товари, що вивозитимуться з України, пред'являються вiдправником у зону митного контролю - спецiально вiдведене мiсце (примiщення) на територiї залiзничної станцiї, де працiвники залiзницi та митницi проводять спiльно контроль та оформлення.
Заявленi до перевезення юридичними особами товари, вартiсть яких перевищує 100 дол. США, декларуються митницi шляхом заявлення вiдомостей про них у вантажнiй митнiй декларацiї, дорожнiй вiдомостi, товаросупровiдних та iнших документах.
У разi вивезення юридичними особами товарiв вартiстю менше 100 дол. США декларування здiйснюється шляхом заявлення вiдомостей про такi товари в дорожнiй вiдомостi, товаросупровiдних та iнших документах.
Заявленi до перевезення громадянами товари декларуються митницi шляхом подання заповненої в установленому порядку пасажирської митної декларацiї, дорожньої вiдомостi, товаросупровiдних та iнших необхiдних документiв. За оформлення товарiв, що являють собою товарну партiю, стягуються вiдповiднi митнi платежi.
На товари, що вивозяться, митницею оформляється ДКД у встановленому порядку.
Посадовi особи залiзничної станцiї та митницi вiдправлення в межах своєї компетенцiї зобов'язанi надати вичерпну iнформацiю вiдправнику багажу чи вантажобагажу про те, якi документи слiд подати та оформити для безперешкодного перевезення багажу чи вантажобагажу на всьому шляху до станцiї призначення iншої держави.
5.1.2. На заявлений до перевезення багаж чи вантажобагаж працiвники залiзницi оформляють перевiзнi документи: дорожню вiдомiсть, багажну (вантажобагажну) квитанцiю та корiнець квитанцiї.
5.1.3. Заявлена вiдправником при оформленнi сума цiнностi багажу чи вантажобагажу не повинна перевищувати вартiсть товарiв, зазначених у товаросупровiдних документах, але може бути меншою за неї.
5.1.4. Здiйснюючи митний контроль, iнспектор митницi перевiряє правильнiсть заповнення митних документiв, наявнiсть оформлених перевiзних документiв, документiв, що пiдтверджують внесення належних митних платежiв, при потребi - дозволи державних органiв, що здiйснюють контроль, зiставляє вiдомостi, зазначенi в цих документах, з дiйсними характеристиками пред'явлених для контролю товарiв.
За вiдсутностi зауважень товари вкладаються вiдправником у присутностi працiвникiв митницi та залiзницi в ящики, мiшки, тюки, iншу тару i закриваються (запаковуються) цим вiдправником. При цьому повинно забезпечуватись надiйне збереження цих товарiв перевiзником на всьому шляху прямування.
При потребi на вiдправки накладаються митнi пломби.
На кожне оформлене мiсце наноситься залiзничне маркування.
5.1.5. Iнспектор митницi оформляє поданi митнi документи, проставляє в них, а також у дорожнiй вiдомостi, квитанцiї i корiнцi квитанцiї вiдтиски штампа "Пiд митним контролем" та особистої номерної печатки i на лицьовому боцi дорожньої вiдомостi зазначає номер ДКД цiєї вiдправки. При цьому зазначенi вiдтиски на всi документи повиннi наноситись на спецiально визначенi мiсця або мiсця, вiльнi вiд iнформацiї. У ДКД зазначаються наявнiсть оформлених митницею документiв та номер залiзничного маркування, а також проставляється календарний штамп залiзничної станцiї, який завiряється особистим пiдписом вiдповiдального працiвника залiзницi.
У примiрниках перевiзних документiв наводиться перелiк наявних митних та iнших документiв (сертифiкатiв якостi, фiтосанiтарних сертифiкатiв тощо), якi супроводжуватимуть багажну чи вантажобагажну вiдправку на шляху прямування i подаватимуться для контролю митним та iншим заiнтересованим органам України та iнших країн до прибуття на кiнцеву станцiю призначення.
5.1.6. Маршрут перевезення багажу та вантажобагажу визначає залiзниця. Вiдповiдно до цього iнспектор митницi зазначає в ДКД митницю призначення i граничний термiн доставки (з урахуванням iмовiрної тривалостi перебування вантажу пiд митним контролем на складi).
Перевiзнику забороняється самостiйно змiнювати прикордонну залiзничну станцiю (митницю) призначення.
5.1.7. Вiдправнику видається багажна (вантажобагажна) квитанцiя, один примiрник оформленої митницею ВМД або пасажирської митної декларацiї i квитанцiя форми МД-1 (у разi стягнення вiдповiдних митних платежiв за митне оформлення товарiв, що вивозяться громадянами i являють собою товарну партiю) як пiдтвердження прийняття багажу (вантажобагажу) до перевезення.
5.1.8. Оформлений ДКД, а при потребi й iншi митнi документи, зазначенi в ДКД, передаються iнспектором митницi працiвнику станцiї. Цей процес передання фiксується в спецiальному журналi облiку, що ведеться залiзничною станцiєю.
5.1.9. До моменту вiдправлення багаж та вантажобагаж зберiгаються пiд митним контролем на складах митницi або залiзничної станцiї.
5.1.10. При завантаженнi у вагон багажу чи вантажобагажу, який має вiдправлятися за межi України, приймач-здавач багажного вагона повинен перевiрити наявнiсть оформлених митних документiв, зазначених у дорожнiй вiдомостi та ДКД.
Забороняється завантажувати у вагон багаж чи вантажобагаж, щодо якого не було здiйснене митне оформлення.
5.1.11. На шляху прямування багажного вагона з початкового пункту вiдправлення до прикордонної залiзничної станцiї на визначених залiзничних станцiях у нього може додатково завантажуватися багаж i вантажобагаж, що вiдправляються за межi України, обов'язково оформленi вiдповiдно до вищезазначених вимог.
5.1.12. Вiдповiдальнiсть за неправильно (недостатньо) оформленi документи на багаж чи вантажобагаж несе:
- вiдповiдно до митних правил митниця вiдправлення;
- вiдповiдно до залiзничних правил залiзнична станцiя вiдправлення.
5.2. При ввезеннi в Україну
5.2.1. Пiсля прибуття багажу чи вантажобагажу на станцiю призначення адмiнiстрацiя цiєї станцiї повинна iнформувати митницю та вантажоодержувача про прибуття вiдправок у встановленому порядку.
Багаж чи вантажобагаж працiвниками залiзничної станцiї помiщається на склад митницi або залiзничної станцiї для зберiгання пiд митним контролем.
Начальник станцiї несе вiдповiдальнiсть за збереження багажу чи вантажобагажу, що перебуває пiд митним контролем, а також за видачу його одержувачу без митного оформлення.
5.2.2. Видача багажу та вантажобагажу проводиться тiльки з дозволу митницi пiсля проведеного нею митного оформлення.
Передання дорожньої вiдомостi, ДКД, супровiдних та iнших документiв митницi реєструється пiд пiдписи обох сторiн у спецiальному журналi облiку, що ведеться залiзничною станцiєю.
При проведеннi митного оформлення iнспектором у ДКД та дорожнiй вiдомостi проставляються вiдтиски особистих митних забезпечень.
У разi здiйснення контролю за доставкою з використанням провiзної вiдомостi, остання вилучаться митницею.
У разi здiйснення контролю за доставкою з використанням роздрукованого витягу з електронної копiї ПП, останнiй пiсля завiрення печаткою (штампом) митницi залишається у перевiзника як свiдчення здiйсненого перемiщення.
6. Митний контроль та оформлення багажу та вантажобагажу в пунктi пропуску через державний кордон
6.1. Загальнi вимоги
6.1.1. Митний контроль товарiв у багажному вагонi та самого вагона в пунктi пропуску (на прикордоннiй залiзничнiй станцiї) проводять iнспектори митницi в присутностi приймача-здавача та працiвника(iв) залiзничної станцiї. У разi потреби посадовi особи митницi та залiзницi мають право вимагати один в одного пред'явлення службових посвiдчень.
Iнспектори оглядають та перевiряють безпосередньо багажний вагон, цiлiсть багажу чи вантажобагажу, вiдповiдне забезпечення, поданi перевiзнi та митнi документи, у разi потреби - дозволи iнших органiв, що здiйснюють контроль.
При контролi зiставляються вiдомостi, зазначенi в ДКД, дорожнiй вiдомостi, товаросупровiдних документах на кожну партiю товару (товарну партiю), з наявними вiдправками, перевiряється, чи збiгається номер залiзничного маркування на всiх вантажних мiсцях з номером дорожньої вiдомостi, а також правильнiсть заповнення iнших потрiбних для контролю документiв.
6.1.2. При вивезеннi товарiв з України всi митнi документи вилучаються iнспектором i здаються в митницю. Передання ДКД приймачем-здавачем багажного вагона працiвнику митницi проводиться за здавальним списком пiд пiдписи обох сторiн. При цьому цей список завiряється особистою номерною печаткою iнспектора митницi.
Здавальний список складається приймачем-здавачем вагона заздалегiдь у двох примiрниках: один залишається у приймача-здавача, другий - передається митницi.
6.1.3. У разi позитивного результату проведеного митного контролю iнспектор митницi проставляє вiдтиски особистих митних забезпечень у наявних дорожнiй вiдомостi, ДКД, товаросупровiдних документах i дає дозвiл на вiдправлення.
При потребi на вiдправки накладаються митнi забезпечення.
6.1.4. У разi вiдсутностi хоча б одного з потрiбних документiв, зазначених у дорожнiй вiдомостi чи ДКД, або вiдтискiв на них митного забезпечення i залiзничного маркування, багажна чи вантажобагажна вiдправка вважається такою, що не пройшла митного оформлення. За розпорядженням iнспектора митницi такi вiдправки не пропускаються через митний кордон України, вивантажуються з вагона працiвниками залiзничної станцiї й доставляються ними в примiщення митницi.
Митниця та залiзнична станцiя вживають усiх необхiдних заходiв для з'ясування причин зазначених затримок, оперативно використовуючи при цьому наявнi канали зв'язку, виносять узгоджене рiшення щодо подальших дiй: прийняття цих затриманих вiдправок на зберiгання, повернення вiдправнику чи пропуск через митний кордон України.
6.1.5. Iнспектор митницi при наявностi достатнiх пiдстав може прийняти рiшення про переогляд багажу чи вантажобагажу, пов'язаний з його розкриттям (розпакуванням). При цьому багаж чи вантажобагаж вивантажується з вагона працiвниками залiзничної станцiї й доставляється ними в примiщення митницi. Забороняється проводити розкриття багажу чи вантажобагажу для проведення митного переогляду безпосередньо в багажному вагонi. У термiн не бiльше 3 дiб такий багаж чи вантажобагаж повинен бути переоглянутий працiвниками митницi в присутностi працiвникiв залiзницi, про що працiвниками митницi складається акт про переогляд. В актi повиннi бути зазначенi причини, наслiдки розкриття та прийняте рiшення пiсля переогляду.
Якщо пiд час переогляду не виявиться ознак порушення митних правил, багаж чи вантажобагаж закривається (запаковується) працiвниками залiзницi з нанесенням вiдповiдного залiзничного та/або митного забезпечення i пропускається через митний кордон України. При цьому всередину розкритих вантажних мiсць укладається опис товарiв, завiрений особистою печаткою iнспектора митницi, що проводив переогляд, та пiдписом працiвника залiзницi, який був присутнiй при цьому переоглядi, i штампом залiзничної станцiї. У дорожнiй вiдомостi робиться вiдмiтка про розкриття, яка теж завiряється таким же чином. Про накладення пломби в дорожнiй вiдомостi робиться вiдмiтка. Залiзниця повинна без затримки вiдправити такий багаж чи вантажобагаж до пункту призначення.
Якщо пiд час переогляду буде виявлене порушення митних правил, iнспектор митницi має скласти вiдповiдний протокол i вирiшити питання вилучення предметiв правопорушення.
6.1.6. Кожний факт вивантаження багажу чи вантажобагажу з вагона оформлюється митницею документом за формою, встановленою Державною митною службою України, в якому обов'язково зазначаються причина затримки, кiлькiсть вантажних мiсць, вага багажу чи вантажобагажу, номер дорожньої вiдомостi, описується стан упаковки. Цей документ пiдписується iнспектором митницi, приймачем-здавачем вагона та працiвником станцiї. Кожний з них отримує по одному примiрнику цього документа. Будь-якi виправлення, дописки тощо в документi про вивантаження повиннi бути завiренi працiвниками залiзницi та митницi.
6.1.7. Якщо вивантажений багаж чи вантажобагаж зберiгатиметься пiд митним контролем на складi залiзничної станцiї, перевiзник оформляє здавальний список у встановленому порядку.
6.1.8. Залiзнична станцiя, на якiй митними органами був затриманий багаж чи вантажобагаж, повинна скласти комерцiйний акт i повiдомити телеграфом про затримку та причину цiєї затримки початкову залiзничну станцiю вiдправлення, кiнцеву залiзничну станцiю призначення багажу чи вантажобагажу (зазначивши при цьому одержувача та його адресу), залiзничну станцiю приписки багажного вагона.
Залiзнична станцiя вiдправлення (призначення) сповiщає вiдправника (одержувача) про затримку багажу чи вантажобагажу митними органами та її причину. У разi зберiгання вилученого багажу чи вантажобагажу на складах митницi або залiзницi одержувач iнформується про потребу сплати пов'язаних з цим витрат.
6.1.9. Забороняється вивантажувати багаж i вантажобагаж з вагона без участi представника залiзничної станцiї.
6.2. Особливостi митного оформлення при ввезеннi багажу чи вантажобагажу в Україну
6.2.1. У разi ввезення багажу чи вантажобагажу, що вiдправляється громадянином, сплата належних митних платежiв за цей багаж чи вантажобагаж проводиться власником або уповноваженою ним особою, якщо цей багаж чи вантажобагаж прямує в цьому ж поїздi, митному органу тiльки в пунктi пропуску.
За вiдсутностi власника чи уповноваженої ним особи багаж чи вантажобагаж не пропускається через митний кордон України, вивантажується з поїзда i доставляється в примiщення митницi для вирiшення питання затримання та зберiгання його.
6.2.2. У разi ввезення багажу чи вантажобагажу повагонними партiями, тобто, коли всi товари, що мiстяться в багажному вагонi, прямують до однiєї станцiї (митницi) призначення, а також у разi позитивного результату проведеного митного контролю iнспектор митницi накладає пломбу на дверi комори багажного вагона. До ДКД заносяться паспортнi данi приймача-здавача багажного вагона. Зобов'язання приймача-здавача про доставку товару в митницю призначення та про вiдповiдальнiсть за цiлiсть пломби завiряється пiдписами начальника станцiї чи особи, що його замiщає, приймача-здавача вагона, вiдтиском календарного штампа прикордонної станцiї.
Приймач-здавач багажного вагона несе особисту вiдповiдальнiсть за цiлiсть пломби на всьому шляху прямування поїзда вiд залiзничної станцiї (митницi) вiдправлення до залiзничної станцiї (митницi) призначення.
Начальник залiзничної станцiї вiдправлення повинен негайно телеграфом сповiстити залiзничну станцiю призначення про те, з яким поїздом прямує запломбований вагон. Митниця вiдправлення повiдомляє про це митницю призначення. Термiн доставки запломбованого багажного вагона на залiзничну станцiю (в митницю) призначення визначається часом руху поїзда, з яким його вiдправлено.
Територiєю України такий багажний вагон прямує без дозавантаження та вивантаження на промiжних залiзничних станцiях.
При митному оформленнi багажу чи вантажобагажу, ввезеного повагонними партiями з дотриманням зазначеної технологiї, сплата належних платежiв проводиться власниками (одержувачами) багажу чи вантажобагажу у внутрiшнiй митницi.
6.2.3. Пiдставою для пропуску багажу чи вантажобагажу на митну територiю України є наявнiсть проставлених iнспектором митницi штампа "Пiд митним контролем" та вiдтиску особистої номерної печатки на перевiзних та митних документах.
6.2.4. При транзитних перевезеннях iнспектор митницi вiдправлення залишає в справах цiєї митницi примiрники (або копiї
- по однiй з кожного документа) кожного перевiзного документа на перемiщуванi товари.
6.2.5. Перевезення транзитом через територiю України пiдакцизних товарiв, а також окремих видiв товарiв, перелiк яких визначається Держмитслужбою, проводиться iз застосуванням фiнансових гарантiй. У цьому разi для митного оформлення перевiзником має бути поданий також i передбачений законодавством гарантiйний документ у чотирьох примiрниках.
7. Заключнi положення
7.1. Конфлiктнi ситуацiї, що виникають мiж iнспекторами митницi та працiвниками залiзницi пiд час проведення митного контролю та митного оформлення багажу i вантажобагажу, вирiшуються начальниками митницi та залiзничної станцiї. Якщо вирiшення питання не належить до компетенцiї начальника митницi чи станцiї або прийняте рiшення не задовольняє одну зi сторiн, матерiали (у тому числi й копiя вiдповiдi начальника митницi або залiзничної станцiї) надсилаються до регiональної митницi та Управлiння залiзницi. Якщо вищезазначенi органи не можуть вирiшити це питання, то матерiали разом з копiями вiдповiдей надсилаються в Державну митну службу України та Укрзалiзницю.
7.2. Термiн розгляду матерiалiв та прийняття рiшення щодо подальших дiй з багажем та вантажобагажем, що перебуває пiд митним контролем, не повинен перевищувати одного тижня при вирiшеннi питання начальником митницi чи залiзничної станцiї, двох тижнiв - при подальшому надходженнi матерiалiв до регiональної митницi чи до Управлiння залiзницi, мiсяця - при вирiшеннi питання Державною митною службою України чи Укрзалiзницею.
7.3. Про всi змiни в митних i залiзничних правилах, що стосуються перемiщення через митний кордон багажу чи вантажобагажу, сторони зобов'язуються своєчасно повiдомляти одна одну.
7.4. Вимоги цiєї Iнструкцiї є обов'язковими для виконання працiвниками залiзниць та митних органiв, якi беруть участь у процесi перемiщення через митний кордон України багажу чи вантажобагажу залiзничними транспортними засобами.
Начальник Управлiння органiзацiї митного контролю | О. Бiльчук |