ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 13.06.2002 р. | N 9433/7/23-5317 |
---|
У зв'язку iз численними запитами,
якi надходять на адресу Державної податкової
адмiнiстрацiї України з окремих питань валютного
законодавства, яким установлено порядок
розрахункiв в iноземнiй валютi, Державна податкова
адмiнiстрацiя України надає такi роз'яснення.
1. Щодо визначення механiзму проведення вiдлiку законодавчо встановленого термiну розрахункiв за експортом, iмпортом товарiв (робiт, послуг).
Законом України вiд 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон) установлено порядок розрахункiв в iноземнiй валютi при здiйсненнi експортно-iмпортних операцiй та вiдповiдальнiсть за недотримання термiнiв розрахункiв.
Статтею 1 Закону визначено, що виручка резидентiв в iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у термiни виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 90 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) продукцiї, що експортується, а в разi експорту робiт (послуг), прав iнтелектуальної власностi - з моменту пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi.
Згiдно з ст. 2 Закону iмпортнi операцiї резидентiв, якi здiйснюються на умовах вiдстрочення поставки, у разi коли таке вiдстрочення перевищує 90 календарних днiв з моменту здiйснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукцiї (робiт, послуг), що iмпортується, потребують iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.
При застосуваннi розрахункiв щодо iмпортних операцiй резидентiв у формi документарного акредитива термiн, передбачений частиною першою цiєї статтi, дiє з моменту здiйснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.
Водночас частиною третьою ст. 87 Цивiльно-процесуального кодексу України визначено, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, що настає пiсля того дня, з якого починається строк.
Частиною першою ст. 89 Кримiнально-процесуального кодексу України визначено, що при обчисленнi строкiв не беруться до уваги той день i та година, вiд якої починається строк.
Статтею 50 Господарського процесуального кодексу України визначено, що перебiг процесуального строку, обчислюваного роками, мiсяцями або днями, починається наступного дня пiсля календарної дати або настання подiї, якими визначено його початок.
Також вiдповiдно до Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю й отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями, затвердженої постановою Правлiння НБУ вiд 24.03.99 р. N 136, що зареєстрована в Мiнiстерствi юстицiї України 28.05.99 р. за N 338/3631:
- при здiйсненнi розрахункiв, за експортними операцiями - вiдлiк законодавчо встановленого строку розрахункiв банк починає з наступного календарного дня пiсля дня оформлення ВМД або пiдписання акта (iншого документа) (п. 2.2);
- при здiйсненнi розрахункiв за iмпортними операцiями - вiдлiк законодавчо встановленого строку розрахункiв банк починає з наступного календарного дня пiсля дня здiйснення операцiй, указаних у п. 3.1 цiєї Iнструкцiї (п. 3.2).
Ураховуючи викладене, початком вiдлiку законодавчо встановленого термiну розрахункiв в iноземнiй валютi при здiйсненнi резидентами України експортно-iмпортних операцiй є:
при експортi товарiв - наступний календарний день пiсля дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) продукцiї, що експортується;
при експортi робiт, послуг - наступний календарний день пiсля дати пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi;
при iмпортi:
- наступний календарний день пiсля дати здiйснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукцiї (робiт, послуг);
- при вексельнiй формi розрахунку - наступний календарний день пiсля дати виставлення векселя на користь постачальника продукцiї (робiт, послуг);
- при розрахунку у формi документарного акредитива - наступний календарний день пiсля моменту здiйснення банком платежу на користь нерезидента.
2. Щодо граничного розмiру нарахування пенi за порушення здiйснення резидентами термiнiв розрахункiв в iноземнiй валютi.
Згiдно з ст. 4 цього Закону порушення резидентами термiнiв, передбачених ст. 1 i 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пенi за кожний день прострочення у розмiрi 0,3 вiдсотка вiд суми неодержаної виручки (митної вартостi недопоставленої продукцiї) в iноземнiй валютi, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Нацiонального банку України на день виникнення заборгованостi.
Таким чином, даним Законом не встановлено обмежень щодо розмiру нарахування пенi за порушення резидентами термiнiв розрахункiв в iноземнiй валютi у сферi ЗЕД, передбачених ст. 1 та 2 Закону.
Також Iнструкцiєю про порядок здiйснення контролю й отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями, затвердженого постановою Правлiння НБУ вiд 24.03.99 р. N 136, що зареєстрована в Мiнiстерствi юстицiї України 28.05.99 р. за N 338/3631, не встановлено моменту припинення застосування штрафних санкцiй до резидента у разi неможливостi одержання резидентом виручки чи продукцiї вiд iноземного партнера за укладеними контрактами.
Ураховуючи вищевикладене, пеня за порушення резидентами термiнiв, передбачених ст. 1 та 2 Закону, нараховується без обмежень до моменту зарахування коштiв на валютний рахунок експортера в уповноваженому банку при здiйсненнi експортної операцiї та до моменту здiйснення поставки товару в Україну при здiйсненнi iмпортної операцiї.
3. Стосовно поширення ст. 15.1.1 Закону України вiд 21.12.2000 р. N 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" на нарахування пенi за порушення резидентами розрахункiв у сферi ЗЕД.
Закон України вiд 21.12.2000 р. N 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фiзичних осiб перед бюджетами та державними цiльовими фондами з податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв), нарахування i сплати пенi та штрафних санкцiй, що застосовуються до платникiв податкiв контролюючими органами, у тому числi за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
Згiдно iз зазначеним Законом податкове зобов'язання - зобов'язання платника податкiв сплатити до бюджетiв або державних цiльових фондiв вiдповiдну суму коштiв у порядку та у строки, визначенi цим Законом або iншими законами України.
Статтею 15.1.1 даного Закону визначено, що за винятком випадкiв, визначених пп. 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостiйно визначити суму податкових зобов'язань платника податкiв у випадках, визначених цим Законом, не пiзнiше закiнчення 1095-го дня, що настає за останнiм днем граничного строку подання податкової декларацiї, а у разi, коли така податкова декларацiя була надана пiзнiше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податкiв уважається вiльним вiд такого податкового зобов'язання, а спiр стосовно такої декларацiї не пiдлягає розгляду в адмiнiстративному або судовому порядку.
Ураховуючи те, що при самостiйному визначеннi податковим органом суми податкових зобов'язань при застосуваннi штрафних санкцiй до платникiв податкiв за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi не передбачено подання податкових декларацiй, то норми, передбаченi ст. 15 даного Закону, не поширюються на нарахування пенi за порушення розрахункiв у сферi ЗЕД.
Виходячи з викладеного, у випадку якщо податковий орган виявив порушення порядку здiйснення розрахункiв у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi за перiод, який на час перевiрки перевищує 1095 днiв з дня виникнення порушення, то нарахування пенi здiйснюється вiдповiдно до норм чинного валютного законодавства.
Заступник Голови | С. Гуржiй |
"Баланс", N 26, 25 червня 2002 р.