ЗАКОН УКРАЇНИ
Про Загальнодержавну (Нацiональну) космiчну програму України на 2003-2007 роки
Вiдповiдно до статтi 7 Закону України "Про космiчну дiяльнiсть" Верховна Рада України постановляє:
Стаття 1. Затвердити Загальнодержавну (Нацiональну) космiчну програму України на 2003-2007 роки (далi - Нацiональна програма) (додається).
Стаття 2. Установити, що фiнансування космiчної дiяльностi за державним замовленням здiйснюватиметься в обсягах, визначених Нацiональною програмою, з урахуванням можливостей Державного бюджету України.
Стаття 3. Кабiнету Мiнiстрiв України передбачати щороку пiд час розроблення проекту закону про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк кошти на здiйснення заходiв Нацiональної програми.
Стаття 4. Цей Закон набирає чинностi з 1 сiчня 2003 року.
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ,
24 жовтня 2002 року
N 203-IV
ЗАТВЕРДЖЕНО Законом України вiд 24 жовтня 2002 року N 203-IV |
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА (НАЦIОНАЛЬНА)
КОСМIЧНА ПРОГРАМА УКРАЇНИ НА 2003-2007 РОКИ
Україна увiйшла у третє тисячолiття як одна з провiдних космiчних держав свiту. Космiчну дiяльнiсть вiднесено до державних прiоритетiв України, що є важливим чинником iнновацiйного розвитку економiки. Дослiдження та використання космiчного простору є необхiдною умовою розвитку науково-технiчного, технологiчного i виробничого потенцiалу, забезпечення iнтересiв держави на тривалий перiод у сферах безпеки та оборони, пiдвищення рiвня якостi життя, участi України в розв'язаннi загальних проблем людства.
Космiчна дiяльнiсть в Українi здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про космiчну дiяльнiсть", мiжнародних договорiв та iнших нормативно-правових актiв.
Виконання Державної космiчної програми на 1993-1997 роки та Загальнодержавної (Нацiональної) космiчної програми на 1998-2002 роки сприяло становленню космiчної галузi, забезпечило участь України в мiжнародних космiчних програмах.
Загальнодержавна (Нацiональна) космiчна програма на 2003-2007 роки (далi - Програма) визначає основнi цiлi, завдання, прiоритети та шляхи здiйснення космiчної дiяльностi в Українi на зазначений перiод, формує єдиний пiдхiд до неї як до однiєї з найважливiших сфер державної полiтики. Програма тiсно пов'язана з Мiжвiдомчою програмою впровадження космiчних технологiй для створення та виготовлення високотехнологiчної цивiльної продукцiї на 2001-2005 роки.
Метою Програми є реалiзацiя єдиного державного пiдходу до космiчної дiяльностi, ефективне використання науково-технiчного i виробничого потенцiалу для забезпечення високого рiвня космiчної дiяльностi, що вiдповiдає геополiтичним та економiчним iнтересам України.
Основними завданнями Програми є:
розвиток нацiональної системи спостереження Землi з космосу в iнтересах загальнодержавних потреб у соцiально-економiчнiй сферi, у сферi безпеки та оборони;
впровадження в телекомунiкацiйну iнфраструктуру держави супутникових систем i засобiв зв'язку;
отримання нових фундаментальних знань щодо навколоземного простору, Сонячної системи, далекого космосу, бiологiчних та фiзичних процесiв в умовах мiкрогравiтацiї;
створення та розвиток засобiв доступу в космос для виконання нацiональних i мiжнародних проектiв, забезпечення присутностi вiтчизняних ракет-носiїв на свiтовому ринку транспортних космiчних послуг;
розроблення перспективної космiчної технiки;
забезпечення iнновацiйного розвитку галузi на основi вдосконалення її дослiдно-експериментальної та виробничої бази.
Виконання завдань Програми здiйснюватиметься шляхом виконання цiльових космiчних програм: "Науковi космiчнi дослiдження", "Дистанцiйне зондування Землi", "Супутниковi системи телекомунiкацiй", "Розвиток наземної iнфраструктури навiгацiйних i спецiальних iнформацiйних систем", "Космiчна дiяльнiсть в iнтересах нацiональної безпеки та оборони", "Космiчнi комплекси", "Розвиток базових елементiв i прогресивних технологiй космiчної технiки", "Розвиток дослiдно-експериментальної та виробничої бази галузi".
Основними концептуальними пiдходами до реалiзацiї цiльових програм є:
орiєнтацiя на конкретного споживача;
розроблення та використання проривних технологiй, новiтнiх методiв проектування i конструювання, iнформацiйних технологiй;
створення умов для використання космiчних технологiй в iнших галузях економiки, комерцiалiзацiї космiчної дiяльностi;
переоснащення технiчної бази, створення єдиного технологiчного середовища галузi;
багатопланове мiжнародне спiвробiтництво;
залучення додаткових позабюджетних джерел фiнансування.
Державним генеральним замовником Програми є Нацiональне космiчне агентство України.
I. Цiльова програма "Науковi космiчнi дослiдження"*
_______________
* Перелiк проектiв за конкретними
напрямами космiчної дiяльностi наведено в
додатках до Програми (додатки готуються до
введення).
Прiоритетними напрямами та проектами цiльової програми "Науковi космiчнi дослiдження" є такi, що вiдповiдають свiтовому рiвню космiчних дослiджень, передбачають мiжнародне спiвробiтництво, забезпечують розроблення унiкальних приладiв i методик та об'єднують науковий i ракетно-космiчний потенцiал України.
У цiльовiй програмi передбачається вивчення найважливiших питань походження та еволюцiї Землi i Сонячної системи, дослiдження нових аспектiв сонячно-земних зв'язкiв, вивчення їх впливу на навколишнє природне середовище i техногенну безпеку, розв'язання актуальних проблем впливу космiчних факторiв на бiологiчнi та фiзико-хiмiчнi процеси.
До реалiзацiї цiльової програми залучено провiднi науковi установи України; перспективне планування робiт i концептуальнi пiдходи розробляються разом з Радою з космiчних дослiджень Нацiональної академiї наук України; проведення переважної бiльшостi дослiджень передбачає мiжнародне спiвробiтництво.
Загальний обсяг бюджетного фiнансування наукових космiчних дослiджень становить 215 млн. гривень (без урахування вартостi космiчних апаратiв).
1. Дослiдження Землi та навколоземного простору
За цим напрямом створюється система монiторингу та прогнозу "космiчної погоди", визначення причинно-наслiдкових зв'язкiв у системi мiжпланетне середовище (сонячний вiтер) - магнiтосфера - iоносфера Землi. Росiйсько-українським проектом "Iнтербол-Прогноз" передбачено виготовлення високоапогейного супутника та трьох низькоорбiтальних космiчних апаратiв. Виконання Мiжнародного проекту "Варiант" з дослiдження iоносфери здiйснюватиметься на космiчному апаратi "Сiч-1М". Вiн є першим науковим космiчним проектом у цiй галузi i розробляється пiд керiвництвом українських учених. Пiдсупутниковий монiторинг iоносфери за допомогою наземної радiофiзичної системи для реалiзацiї зазначених проектiв передбачено в проектi "Iоносфера". З метою обробки космiчної iнформацiї створюється спецiалiзований центр (далi - проект "Центр"). Проектом "Зондування" передбачено розроблення методик використання космiчних даних для дослiдження глобальних i регiональних змiн довкiлля, використання космiчних знiмкiв для рацiонального природокористування. Розроблення перспективної дослiдницької апаратури та методик передбачено проектом "Простiр".
Перелiк проектiв за напрямом "Дослiдження Землi та навколоземного простору" наведено в додатку 1.
2. Позаатмосферна астрономiя та астрофiзика
Програмою передбачено продовження наукових спостережень Сонця, зокрема в межах мiжнародного проекту "Коронас". Мiжнароднi наземнокосмiчнi радiоастрономiчнi дослiдження з використанням унiкальних засобiв Нацiонального центру управлiння та випробувань космiчних засобiв (м. Євпаторiя) передбачено в проектi "Iнтерферометр". Цей проект разом iз проектом "Експрес", який спрямований на дооснащення засобiв керування апаратами, що дослiджують об'єкти далекого космосу, є пiдгрунтям для органiзацiї в м. Євпаторiї Мiжнародного центру космiчних дослiджень. Проведення астрофiзичних дослiджень з використанням космiчного апарата "Спектр" передбачає участь українських науковцiв, у реалiзацiї комплексу мiжнародних дослiджень, зокрема у створеннi космiчного телескопа Т-170.
Перелiк проектiв за напрямом "Позаатмосферна астрономiя та астрофiзика" наведено в додатку 2.
3. Космiчна бiологiя, фiзика невагомостi, технологiчнi дослiдження
Дослiдження, якими передбачено комплекс експериментiв в умовах мiкрогравiтацiї, спрямовано на створення перспективних космiчних технологiй, вивчення впливу космiчних факторiв на бiологiчнi та фiзико-хiмiчнi процеси. Наземне вiдпрацювання перспективних експериментiв здiйснюється з метою їх успiшної реалiзацiї на Мiжнароднiй космiчнiй станцiї (далi - МКС). Цей напрям передбачає перехiд до нового етапу в розвитку космiчної бiологiї та медицини - вивчення глибинних механiзмiв дiї мiкрогравiтацiї на живi iстоти, процесiв життєдiяльностi, розвитку i росту органiзмiв в умовах мiкрогравiтацiї.
Проекти за цим напрямом виконуватимуться згiдно з росiйсько-українською програмою спiльних наукових дослiджень i технологiчних експериментiв на росiйському сегментi МКС та американсько-українською угодою про спiвробiтництво.
Перелiк проектiв за напрямом "Космiчна бiологiя, фiзика невагомостi, технологiчнi дослiдження" наведено в додатку 3.
4. Перспективнi космiчнi дослiдження
Роботи в цьому напрямi спрямованi на створення наукового та технологiчного пiдгрунтя для перспективних космiчних дослiджень. Передбачається розроблення наукових програм, ескiзне проектування космiчних засобiв, створення дослiдницької апаратури, що матимуть випереджаючий характер та будуть орiєнтованi на використання вiтчизняних космiчних апаратiв i ракет-носiїв. Зокрема, будуть проведенi пошуковi дослiдження щодо використання вiтчизняних мiкросупутникiв для фундаментальних космiчних дослiджень i спостережень Землi (проект "Природа"), а також проектування системи дослiджень Мiсяця (проект "Планета").
Перелiк проектiв за напрямом "Перспективнi космiчнi дослiдження" наведено в додатку 4.
5. Системнi дослiдження з космiчної дiяльностi
Системнi дослiдження спрямовано на визначення перспективних напрямiв розвитку космiчної дiяльностi в Українi з урахуванням свiтових тенденцiй, забезпечення принципових управлiнських i проектних рiшень з модернiзацiї iснуючих та розроблення нових космiчних систем, обґрунтування стратегiчного i тактичного планування космiчної дiяльностi в Українi, аналiз ефективностi та соцiальних наслiдкiв космiчної дiяльностi, методологiчне та iнформацiйно-аналiтичне забезпечення виконання Програми. Окремим пiдроздiлом передбачено розвиток космiчної освiти та реалiзацiю молодiжного космiчного проекту.
Перелiк проектiв за напрямом "Системнi дослiдження з космiчної дiяльностi" наведено в додатку 5.
II. Цiльова програма "Дистанцiйне зондування Землi"
Цiльова програма "Дистанцiйне зондування Землi" спрямована на виконання таких основних завдань:
забезпечення iнформацiєю органiв державної влади за допомогою супутникiв;
участь у вирiшеннi загальнодержавних завдань з монiторингу ресурсiв рацiонального природокористування, прогнозування техногенних i природних катаклiзмiв;
розвиток мiжнародного спiвробiтництва в галузi дистанцiйного зондування Землi для розв'язання глобальних i нацiональних проблем шляхом обмiну супутниковою iнформацiєю, участi в мiжнародних програмах дослiджень Землi;
розроблення нових апаратних i програмних засобiв дистанцiйного зондування Землi, нових iнформацiйних технологiй, наземної iнфраструктури з метою виходу українських пiдприємств на мiжнароднi ринки космiчних послуг.
Загальний обсяг бюджетного фiнансування цiльової програми становить 167,7 млн. гривень (без урахування вартостi космiчних апаратiв).
1. Створення та експлуатацiя космiчної системи спостереження Землi "Сiч"
Багатосупутникова система спостереження Землi "Сiч" будується на основi послiдовного створення космiчних систем "Сiч-1М", "Сiч-2", "Сiч-3", що використовують космiчнi апарати серiї "Сiч", а також мiкросупутники "МС-1-ТК" та "МС-2-8".
Реалiзацiя проектiв забезпечить безперервне одержання iнформацiї вiд нацiональних космiчних засобiв, послiдовне пiдвищення просторово-часових i спектральних характеристик бортової апаратури, розширення сфер науково-прикладного та комерцiйного використання супутникових даних. Мiжнародне спiвробiтництво, зокрема з Росiєю, сприятиме пiдвищенню технiчних характеристик системи та забезпечить можливiсть обмiну iнформацiєю для пiдвищення ефективностi використання системи "Сiч".
Проект за напрямом "Створення та експлуатацiя космiчної системи спостереження Землi "Сiч" наведено в додатку 6.
2. Модернiзацiя та експлуатацiя наземних програмно-технiчних комплексiв
Модернiзацiя та експлуатацiя наземних комплексiв приймання, обробки, архiвацiї та розповсюдження космiчних даних здiйснюватимуться за проектом "Монiторинг", що забезпечить поповнення iнформацiєю бази космiчних даних вiд нацiональних та iноземних супутникiв i управлiння цiєю iнформацiєю за допомогою найсучаснiших iнформацiйних i телекомунiкацiйних технологiй.
Проект за напрямом "Модернiзацiя та експлуатацiя наземних програмно-технiчних комплексiв" наведено в додатку 7.
3. Створення та експлуатацiя системи геоiнформацiйного космiчного забезпечення
Система геоiнформацiйного космiчного забезпечення функцiонуватиме як складова частина загального геоiнформацiйного забезпечення потреб держави та суспiльства. Створення цiєї системи дасть змогу визначати джерела та розмiри небезпеки для прийняття рiшень у кризових ситуацiях, а також забезпечить умови для появи та подальшого зростання попиту на послуги дистанцiйного зондування Землi, а зрештою - розширення ринку цих послуг.
У ходi створення та експлуатацiї системи геоiнформацiйного космiчного забезпечення триватиме процес виконання проектiв "Антикриз", "УМАКС" та "Космокарта".
Перелiк проектiв за напрямом "Створення та експлуатацiя системи геоiнформацiйного космiчного забезпечення" наведено в додатку 8.
III. Цiльова програма "Супутниковi системи телекомунiкацiй"
Супутниковi системи телекомунiкацiй створюються в iнтересах мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади, пiдприємств усiх форм власностi i входять до Єдиної загальнодержавної системи зв'язку України.
Основною метою створення супутникових систем телекомунiкацiй є задоволення потреб населення в сучасних цифрових послугах зв'язку, теле- i радiомовлення (колективного та iндивiдуального), у тому числi iнтерактивних i мультимедiйних послугах зв'язку, за допомогою комплексного використання ресурсiв космiчного сегмента:
iснуючих iноземних геостацiонарних систем зв'язку (перший етап); нацiонального космiчного апарата зв'язку та мовлення "Либiдь-М" (другий етап).
Створення супутникових систем телекомунiкацiй передбачає побудову та розвиток космiчного сегмента i наземної iнфраструктури.
Загальна вартiсть створення супутникових систем телекомунiкацiй становить 23,5 млн. гривень бюджетного фiнансування.
1. Створення нацiонального космiчного сегмента систем супутникового зв'язку та мовлення
Створення нацiонального космiчного сегмента систем супутникового зв'язку та мовлення передбачає виконання таких робiт:
створення космiчного сегмента геостацiонарної системи зв'язку в кооперацiї iз свiтовими виробниками супутникового обладнання;
впровадження державної системи супутникового iномовлення;
формування та мiжнародно-правове забезпечення частотного ресурсу нацiональних супутникових мереж на геостацiонарнiй орбiтi.
Перелiк проектiв за напрямом "Створення нацiонального космiчного сегмента систем супутникового зв'язку та мовлення" наведено в додатку 9.
2. Розвиток наземної iнфраструктури супутникових систем зв'язку, передачi даних i телерадiомовлення
Розвиток наземної iнфраструктури супутникових систем зв'язку, передачi даних i телерадiомовлення здiйснюватиметься на основi сучасних цифрових технологiй у взаємодiї з наземними цифровими телекомунiкацiйними мережами загальнодержавної мережi зв'язку та за умови тiсного спiвробiтництва з нацiональними операторами наземних i супутникових послуг зв'язку.
Для вирiшення цих прiоритетних завдань необхiдно забезпечити:
безпосереднє, у тому числi iнтерактивне, високоякiсне та багатопрограмне телерадiомовлення (колективне та iндивiдуальне);
iнтерактивний високошвидкiсний доступ до ресурсiв мiжнародної iнформацiйної мережi Iнтернет;
взаємодiю вiдомчих, регiональних, корпоративних та iнших мереж зв'язку та мовлення.
Розвиток наземної iнфраструктури супутникових систем зв'язку, передачi даних i телерадiомовлення забезпечить виконання проектiв "Сигнал-ТБ" i "Мережа-В".
Перелiк проектiв за напрямом "Розвиток наземної iнфраструктури супутникових систем зв'язку, передачi даних i телерадiомовлення" наведено в додатку 10.
IV. Цiльова програма "Розвиток наземної iнфраструктури навiгацiйних i спецiальних iнформацiйних систем"
Розвиток наземної iнфраструктури навiгацiйних i спецiальних iнформацiйних систем передбачає виконання таких робiт:
створення та введення в експлуатацiю системи космiчного навiгацiйно-часового забезпечення України;
розроблення апаратури та технологiй оперативного iнформацiйного забезпечення безпеки рухомих i вiддалених стацiонарних об'єктiв за допомогою космiчних систем навiгацiї та зв'язку;
створення та введення в експлуатацiю автоматизованої системи збирання та обробки геофiзичної iнформацiї;
контроль та аналiз космiчної обстановки, балiстичне забезпечення польотiв космiчних апаратiв;
модернiзацiю iснуючих засобiв функцiональних центрiв, комплексiв i систем подвiйного призначення для виконання завдань спецiального iнформацiйного забезпечення.
Розвиток наземної iнфраструктури навiгацiйних i спецiальних iнформацiйних систем буде забезпечено виконанням проектiв "Навiгацiя", "Безпека", "Геомережа", "Спостереження" та "Модернiзацiя-С".
Загальна вартiсть розвитку наземної iнфраструктури навiгацiйних i спецiальних iнформацiйних систем становить 28,5 млн. гривень бюджетного фiнансування.
Перелiк проектiв за напрямом "Розвиток наземної iнфраструктури навiгацiйних та спецiальних iнформацiйних систем" наведено в додатку 11.
V. Цiльова програма "Космiчна дiяльнiсть в iнтересах нацiональної безпеки та оборони"
Провадження космiчної дiяльностi в iнтересах нацiональної безпеки та оборони є одним з прiоритетiв України, що визначається потребою забезпечення державних iнтересiв, пiдвищення рiвня безпеки та обороноздатностi країни.
Метою виконання цiльової програми є пiдвищення рiвня безпеки держави та обороноздатностi шляхом використання космiчних засобiв або отриманої iнформацiї для:
завчасного виявлення ознак вiйськової, економiчної, екологiчної, стихiйної та iнших видiв загрози безпецi України;
планування заходiв щодо запобiгання, мiнiмiзацiї або лiквiдацiї наслiдкiв виявленої загрози;
оцiнки наслiдкiв заподiяної шкоди та ефективностi здiйснених заходiв;
контролю за виконанням мiжнародних договорiв i угод про обмеження збройних сил, озброєнь, вiйськової дiяльностi, екологiчно небезпечних видiв дiяльностi, а також про охорону навколишнього природного середовища;
iнформування керiвництва держави, командування Збройних Сил України, Служби безпеки України, iнших мiнiстерств i центральних органiв виконавчої влади;
iнформацiйного забезпечення повсякденної дiяльностi частин i пiдроздiлiв Збройних Сил України, включаючи їх контингенти у складi миротворчих сил за кордоном.
Головнi завдання цiльової програми визначаються згiдно з положеннями Воєнної доктрини України та Концепцiї нацiональної безпеки України з урахуванням регiональних i геополiтичних iнтересiв. Формування конкретних напрямiв, прiоритетiв i шляхiв реалiзацiї космiчної дiяльностi в iнтересах оборони та безпеки провадиться вiдповiдно до визначених завдань на основi свiтового i вiтчизняного досвiду, наявного науково-технiчного та технологiчного потенцiалу з урахуванням реальних геополiтичних, економiчних i ресурсних обмежень.
Прiоритетом держави в цьому напрямi є створення та експлуатацiя:
космiчних систем оптико-електронного, радiолокацiйного та радiоелектронного спостереження;
космiчної системи зв'язку та передачi даних (у складi геостацiонарного або кiлькох високоелiптичних космiчних апаратiв i ретрансляторiв) i комплексу наземних станцiй (на основi наявного парку станцiй супутникового зв'язку);
наземного автоматизованого комплексу керування та забезпечення цiльового застосування космiчних апаратiв i єдиного наземного комплексу приймання та обробки iнформацiї (на основi наявної космiчної iнфраструктури);
системи космiчного навiгацiйно-часового забезпечення (з використанням нацiональних засобiв контролю);
системи радiоелектронного спостереження та iнформацiйного забезпечення протидiї iноземним засобам космiчної розвiдки.
Реалiзацiя зазначених прiоритетiв здiйснюється на основi вивчення свiтового досвiду використання космiчних засобiв в iнтересах нацiональної безпеки, стану розвитку нацiональної науково-виробничої бази та використання накопиченого науково-технiчного i технологiчного потенцiалу України в космiчнiй та сумiжних галузях з урахуванням мiжнародноправових норм щодо дослiдження та використання космiчного простору, а також наявностi в Українi дiючих елементiв наземної космiчної iнфраструктури.
У рамках цiльової програми космiчної дiяльностi в iнтересах нацiональної безпеки та оборони передбачено виконання ряду проектiв безпосередньо оборонного призначення загальною вартiстю 41,45 млн. гривень, в основу яких буде покладено як використання результатiв виконання проектiв подвiйного призначення, так i результатiв виконання iнших роздiлiв Програми. У цих проектах заплановано розробити технологiї отримання, обробки та розповсюдження iнформацiї за допомогою космiчних систем дистанцiйного зондування Землi, навiгацiї та зв'язку, що сприятиме технологiчнiй та економiчнiй незалежностi держави.
Водночас впровадження нових космiчних технологiй, розроблених в iнтересах нацiональної безпеки та оборони, в iншi галузi господарства України прискорить економiчне зростання держави, що також позитивно впливатиме на ступiнь оснащеностi та боєздатностi Збройних Сил України.
VI. Цiльова програма "Космiчнi комплекси"
Передбачається виготовлення ракет-носiїв "Циклон-3" для запускiв космiчних апаратiв згiдно з Програмою, а також модернiзацiя iснуючих i створення нових ракет-носiїв для запускiв космiчних апаратiв, у тому числi з комерцiйною метою.
Для розв'язання завдань основних напрямiв космiчної дiяльностi України передбачається виготовлення космiчних платформ та апаратiв "Сiч-1М", "МС-1-ТК", "МС-2-8", "Сiч-2" та "Сiч-3" для наукових дослiджень i дистанцiйного зондування Землi.
Пiдтримання працездатностi та модернiзацiя наземного сегмента космiчних комплексiв мають на метi створення необхiдних умов для здiйснення запускiв космiчних апаратiв ракетами-носiями вiтчизняного виробництва з космодромiв "Плесецьк" i "Байконур".
Передбачаються системнi дослiдження з метою забезпечення розроблення та модернiзацiї космiчних комплексiв - аналiз технiчних i експлуатацiйних вимог до перспективних комплексiв, можливих напрямiв удосконалення ракет-носiїв, космiчних апаратiв та їх систем.
Бюджетна вартiсть цiльової програми становить 867 млн. гривень.
1. Засоби виведення космiчних апаратiв
Сучасний парк засобiв виведення космiчних апаратiв в Українi такий: ракети-носiї "Зенiт-2", "Циклон", конверсiйна ракета-носiй "Днiпро", розроблена на основi мiжконтинентальної балiстичної ракети РС-20, а також космiчний ракетний комплекс "Зенiт-3SL", створений у спiвпрацi iз зарубiжними партнерами. Для розв'язання нацiональних i мiжнародних завдань, у тому числi комерцiйних, з виведення космiчних апаратiв на орбiту передбачається виконання робiт за трьома напрямами: виготовлення ракет-носiїв, створення нових ракет-носiїв легкого класу, модернiзацiя космiчних ракетних комплексiв.
Для запускiв космiчних апаратiв вiдповiдно до Програми, в тому числi для комерцiйного використання, передбачається модернiзацiя потужностей виробничого об'єднання "Пiвденмаш", яка дасть змогу, в разi потреби, виготовляти до 10 ракет-носiїв "Циклон" на рiк. Для запуску космiчних апаратiв "Сiч-1М" i "МС-1-ТК" буде пiдготовлено ракету-носiй N 40Л (проект "Циклон-ТЕ"), для запускiв iнших космiчних апаратiв будуть виготовленi ракети-носiї N 41, N 42 i N 43 (проект "Циклон").
Для забезпечення подальших запускiв космiчних апаратiв передбачається створення нових космiчних ракетних комплексiв на основi ракети-носiя легкого класу (проекти "Циклон-4", "Маяк"), орiєнтованих на зарубiжнi космодроми. Ракети-носiї розроблятимуться на сучасних технологiях та елементнiй базi iз залученням новiтнiх технiчних i технологiчних рiшень, вiдпрацьованих на космiчних ракетних комплексах "Циклон" i "Зенiт".
Передбачається полiпшення експлуатацiйних характеристик ракет-носiїв "Днiпро" (проект "Днiпро-М"), "Зенiт-2" (проект "Зенiт-М") з метою пiдвищення їх конкурентоспроможностi.
Проектом "Циклон-4" передбачено створення нового, орiєнтованого на зарубiжний космодром, космiчного ракетного комплексу з ракетою-носiєм легкого класу на основi ракети-носiя "Циклон-3" з новою системою керування, а проектом "Маяк" - нової ракети-носiя легкого класу на основi екологiчно чистих компонентiв палива з використанням виробничої бази, технологiчного оснащення та технiчних рiшень ракет-носiїв "Циклон" i "Зенiт". Стартовий комплекс ракети-носiя "Маяк" передбачається створити за аналогiєю iз стартовим комплексом космiчного ракетного комплексу "Зенiт". Ракета-носiй повинна забезпечити запуск космiчних апаратiв масою до 3 тонн у широкому дiапазонi нахилiв орбiт, виведення одним пуском кiлькох космiчних апаратiв на рiзнi орбiти.
Модернiзацiя третього ступеня ракети-носiя "Днiпро" з метою виключення впливу газiв на атмосферу навколо космiчного апарата та модернiзацiя (автономне вiдпрацювання) керуючого двигуна третього ступеня для пiдвищення енергетичних можливостей ракети-носiя, розроблення нового головного обтiчника передбаченi проектом "Днiпро-М". Надалi передбачається розроблення нового двигуна третього ступеня для пiдвищення енергетичних можливостей ракети-носiя пiд час запускiв на сонячно-синхронну та бiльш високi орбiти, зокрема для забезпечення запускiв космiчного апарата малої маси на перехiдну до геостацiонарної орбiти та до Мiсяця.
Проектом "Зенiт-М" передбачено модернiзацiю ракети-носiя "Зенiт-2" для пiдвищення енергетичних можливостей ракети-носiя пiд час запускiв космiчних апаратiв на орбiти вищi 500 км (модернiзацiя керуючого двигуна другого ступеня для дворазового запуску), доповнення космiчного ракетного комплексу системою транспортного термостатування пiдобтiчного простору для забезпечення температурно-вологого режиму космiчного апарата пiд час транспортування ракети-носiя на стартову позицiю. З метою пiдвищення експлуатацiйних характеристик та надiйностi ракети-носiя буде впроваджено ряд технiчних заходiв щодо рульового двигуна, пневмогiдравлiчної системи, системи керування витратою палива, замiнено знятi з виробництва та морально застарiлi прилади систем керування i вимiрювання.
Перелiк проектiв за напрямом "Засоби виведення космiчних апаратiв" наведено в додатку 12.
2. Космiчнi апарати
З метою розв'язання завдань основних напрямiв космiчної дiяльностi України передбачається виготовлення космiчних платформ та апаратiв "Сiч-1М", "МС-1-ТК", "МС-2-8", "Сiч-2" та "Сiч-3" для наукових дослiджень та дистанцiйного зондування Землi.
Створення космiчного апарата "Сiч-1М" базується на використаннi конструкторських, технологiчних i виробничих напрацювань ранiше розроблених базових платформ та бортової апаратури. Передбачається також продовження розпочатих згiдно з Програмою на 1998-2002 роки робiт iз створення на базi новiтнiх технологiй нових унiверсальних космiчних платформ багатоцiльового призначення.
Перелiк проектiв за напрямом "Космiчнi апарати" наведено в додатку 13.
3. Наземна iнфраструктура космiчних комплексiв
Цiльова програма пiдтримки i розвитку наземної iнфраструктури спрямована на забезпечення експлуатацiйної надiйностi та модернiзацiю наземного сегмента космiчних комплексiв i передбачає створення необхiдних умов для виконання запускiв космiчних апаратiв ракетами-носiями вiтчизняного виробництва.
Модернiзацiя, планове технiчне обслуговування, ремонтно-вiдновлювальнi роботи спрямованi на продовження термiнiв експлуатацiї стартових комплексiв i технiчних позицiй ракет i носiїв "Циклон-3", "Днiпро" та "Зенiт" на космодромах "Плесецьк" i "Байконур".
Програмою передбачено реалiзацiю таких проектiв: "Ресурс", "Старт-Д", "Старт-З" та "Управлiння".
Перелiк проектiв за напрямом "Наземна iнфраструктура космiчних комплексiв" наведено в додатку 14.
4. Нормативно-технiчне забезпечення
До нормативно-технiчного забезпечення належать:
правила космiчної дiяльностi iз створення та експлуатацiї ракетно-космiчної технiки;
мiжнароднi, державнi та галузевi стандарти щодо розроблення, виготовлення i сертифiкацiї ракетно-космiчної технiки, забезпечення контролю за якiстю та надiйнiстю технологiй її виробництва;
мiжнароднi, державнi та регiональнi положення, класифiкатори, iнструкцiї тощо.
Нормативно-технiчне забезпечення повинно регулювати космiчну дiяльнiсть як на державному рiвнi, так i на рiвнi виробникiв, постачальникiв, фахiвцiв органiв сертифiкацiї, випробувальних центрiв, споживачiв тощо.
На сьогоднi значна частина нормативно-технiчних документiв галузi перебуває на стадiї завершення розроблення або галузевого випробування. Розвиток, удосконалення та впровадження нормативно-технiчних документiв, що регламентують космiчну дiяльнiсть, триватиме в рамках чотирьох проектiв - "Стандарт", "Сертифiкат", "Якiсть" та "Супровiд".
Перелiк проектiв за напрямом "Нормативно-технiчне забезпечення" наведено в додатку 15.
5. Системнi дослiдження розвитку космiчних комплексiв
Космiчнi комплекси - ракети-носiї, космiчнi апарати, об'єкти iнфраструктури є матерiальною основою космiчної дiяльностi України. Системнi дослiдження передбачають аналiз технiчних i експлуатацiйних вимог до перспективних комплексiв, можливих напрямiв розвитку ракет-носiїв, космiчних апаратiв та їх систем, що дасть змогу адекватно оцiнювати технiчний рiвень iснуючих i створюваних українських ракет-носiїв та апаратiв, визначати перспективнi напрями модернiзацiї, пiдвищувати їх конкурентоспроможнiсть з урахуванням мiжнародних вимог, а також виявляти i впроваджувати в iншi галузi та пропонувати на свiтовому ринку конкурентоспроможнi технологiї, продукцiю, послуги космiчної галузi України.
Системнi дослiдження космiчних комплексiв провадитимуться за такими напрямами:
аналiз тенденцiй i перспектив розвитку свiтового парку ракет-носiїв та виробництво українських ракет-носiїв;
аналiз тенденцiй розвитку космiчних апаратiв, перспектив створення українських апаратiв i платформ;
аналiз стану та прогноз розвитку супутникових послуг, транспортних космiчних послуг, прогнозування вантажних потокiв на орбiти, розроблення вiдповiдного методичного та iнформацiйного забезпечення;
запобiгання техногенному забрудненню космiчного простору.
Системнi дослiдження космiчних ракетних комплексiв провадитимуться в рамках проекту "Розвиток", космiчних апаратiв - проекту "Перспектива", запобiгання техногенному забрудненню космiчного простору - проекту "Простiр-3".
Перелiк проектiв за напрямом "Системнi дослiдження розвитку космiчних комплексiв" наведено в додатку 16.
VII. Цiльова програма "Розвиток базових елементiв i прогресивних технологiй космiчної технiки"
Науково-технiчнi та технологiчнi дослiдження за цiльовою програмою спрямовано на розроблення та впровадження перспективних елементiв космiчної технiки для виконання завдань цiльової програми, зменшення розриву мiж рiвнем науково-технiчних розробок i технологiчним рiвнем пiдпри'ємств, пiдвищення темпiв технiчного i технологiчного оновлення.
Основними завданнями цiєї цiльової програми є забезпечення випереджаючого розвитку унiкальних високих технологiй за напрямами, що визначають конкурентоспроможнiсть вiтчизняної ракетно-космiчної технiки (приладобудування, двигунобудування, матерiалознавство та прикладнi науково-технiчнi i технологiчнi дослiдження).
Загальний обсяг бюджетного фiнансування цiльової програми становить 147,8 млн. гривень.
1. Космiчне приладобудування
Заплановано створити сучаснi системи керування космiчних апаратiв i ракет-носiїв, вимiрювальнi прилади ракет-носiїв та космiчних апаратiв для забезпечення запуску та активного функцiонування, контролю за станом бортового обладнання, параметрами руху та прийманням даних.
За проектом "Хвиля" передбачено розробити радiотехнiчнi комплекси i засоби для мiкросупутникiв, космiчних апаратiв космiчної системи "Сiч" тощо. Передбачається створення унiверсальної командно-вимiрювальної системи керування космiчними апаратами, комплексiв наземної та бортової командно-телеметричної апаратури i спецiальної iнформацiйної радiолiнiї. Бортова апаратура супутникової навiгацiї забезпечуватиме контроль параметрiв руху космiчних апаратiв за сигналами супутникових радiонавiгацiйних систем ГЛОНАСС (Росiя), NAVSTAR (США).
Проектом "РСА" (радiолокатор iз синтезованою апертурою) передбачається створення дослiдного зразка бортового радiолокатора iз синтезованою апертурою антени для одержання радiолокацiйних знiмкiв земної поверхнi з високою розрiзнювальною спроможнiстю, проектом "Прилад" i реалiзацiя нових фiзичних принципiв у створеннi мiкромiнiатюрних пристроїв для електронної апаратури космiчної технiки.
За комплексним проектом "Вимiр" розроблятимуться датчики фiзичних величин, бортова апаратура, прилади та обладнання для забезпечення запуску ракет-носiїв та функцiонування космiчних апаратiв на орбiтi.
За проектом "Рось-1" створюється перспективне iнерцiально-обчислювальне ядро систем керування ракет-носiїв.
Перелiк проектiв за напрямом "Космiчне приладобудування" наведено в додатку 17.
2. Космiчне двигунобудування
Енергомасовi та функцiональнi можливостi, надiйнiсть i термiн активного iснування космiчних комплексiв багато в чому зумовлюються досконалiстю двигунiв та двигунних установок, що застосовуються у ступенях ракет-носiїв та космiчних апаратах.
Для полiпшення енергомасових i маневрових характеристик верхнiх ступенiв ракет-носiїв, розгiнних блокiв та космiчних апаратiв, розширення їх функцiональних можливостей i пiдвищення комерцiйної цiнностi, розв'язання завдань високоточної орiєнтацiї та корекцiї орбiти низько- i середньоорбiтальних космiчних апаратiв малого та середнього класу з термiном активного iснування не менш як 10 рокiв розроблятимуться проекти "Форсаж", "Амiак" та "ЕРДУ" (електрореактивна двигунна установка).
Перелiк проектiв за напрямом "Космiчне двигунобудування" наведено в додатку 18.
3. Матерiалознавство та технологiї для створення ракетно-космiчної технiки
Розроблення нових та удосконалення iснуючих конструкцiйних матерiалiв здiйснюватимуться з метою зниження маси двигунних приладiв при пiдвищеннi або збереженнi iснуючого рiвня їх експлуатацiйної надiйностi, збiльшення питомої мiцностi бакових систем i сухих вiдсiкiв, стикувальних i перехiдних вузлiв ракетно-космiчної технiки, зниження вартостi i енергоємностi їх виготовлення, забезпечення стабiльностi функцiональних характеристик матерiалiв протягом 10 i 15 рокiв, зниження маси систем терморегулювання i теплозахисту, зниження трудомiсткостi виробництва.
Передбачається проведення дослiджень, спрямованих на розроблення новiтнiх технологiй виробництва матерiалiв з унiкальними властивостями та iмпортозамiнних матерiалiв, на подолання несприятливого впливу умов космiчного простору.
Розробки за цим напрямом провадяться з метою:
матерiалознавчо-технологiчного забезпечення виробництва i модернiзацiї ракет-носiїв ("Циклон", "Зенiт", "Днiпро" тощо) та удосконалення космiчних апаратiв, мiнiмiзацiї їх масових характеристик за рахунок використання полiмерних композицiйних матерiалiв, застосування яких планується у процесi створення головних обтiчникiв, розмiростабiльних фермових конструкцiй та панелей сонячних батарей з вуглепластику (проекти "Крона", "Техма", "Технолог");
створення автоматизованих технологiчних процесiв контактно-стикового зварювання та технологiчного процесу зварювання тертям (проект "Рось-4").
Перелiк проектiв за напрямом "Матерiалознавство та технологiї для створення ракетно-космiчної технiки" наведено в додатку 19.
4. Прикладнi науково-технiчнi та технологiчнi дослiдження
Прикладнi науково-технiчнi та технологiчнi дослiдження спрямовано на забезпечення конкурентоспроможностi iснуючих ракетно-космiчних систем i новiтнiх розробок ракет-носiїв i космiчних апаратiв на новiй елементнiй та матерiальнiй базi. Передбачається розроблення i впровадження нових технологiчних рiшень цiльових завдань, пошук шляхiв досягнення високого рiвня технiчних та експлуатацiйних характеристик елементiв космiчних апаратiв, а також забезпечення високого технологiчного рiвня їх виробництва i надiйностi.
Дослiдження за даним напрямом провадяться з метою:
теоретичного та експериментального розв'язання проблем створення двигунної установки з центральним тiлом, четвертого ступеня ракети-носiя за принципом багаторазового використання бортових енергоносiїв, одержання стереозображень Землi за допомогою бiстатичного радiолокатора з синтезованою апертурою (проекти "Факел", "Прогрес", "Стерео");
створення науково-технiчних та технологiчних напрацювань для перспективної ракетно-космiчної технiки, у тому числi технологiй автоматизованого проектування систем керування ракет-носiїв i космiчних апаратiв, отримання нерозривних з'єднань композицiйних матерiалiв, а також впровадження автоматизованих систем проектування та виготовлення ракетно-космiчної технiки (проекти "Автоматизацiя", "Модель", "Композит");
науково-методичного забезпечення орбiтального сегмента систем дистанцiйного зондування Землi (проект "Кластер");
розроблення проектiв перспективних джерел живлення космiчних апаратiв на основi фотоелектричних перетворювачiв i високоефективних хiмiчних джерел струму (проект "Енергетика").
Перелiк проектiв за напрямом "Прикладнi науково-технiчнi та технологiчнi дослiдження" наведено в додатку 20.
VIII. Цiльова програма "Розвиток дослiдно-експериментальної та виробничої бази галузi"
Створення нової космiчної технiки зумовлює необхiднiсть пiдтримки розвитку експериментальної бази. Крiм постiйного пiдтримання у належному станi iснуючої експериментальної бази, її своєчасного оснащення, модернiзацiї провадиться також реконструкцiя окремих стендiв, створюються новi експериментальнi засоби, розширюються можливостi автоматичних систем вимiрювання та керування експериментами. Особлива увага придiляється роботам, пов'язаним iз захистом навколишнього природного середовища, ремонтом устаткування, утилiзацiєю некондицiйного палива, нейтралiзацiєю та консервацiєю вивiльнених систем.
Одним iз прiоритетiв космiчної дiяльностi України на 2003-2007 роки є створення умов для використання космiчних технологiй у виробництвi конкурентоспроможної високотехнологiчної цивiльної продукцiї для задоволення потреб внутрiшнього та зовнiшнього ринку, забезпечення зв'язку Програми з мiжвiдомчими програмами впровадження космiчних технологiй, що дасть змогу зберегти базовi космiчнi технологiї, у тому числi i критичнi, та зробити вагомий внесок в економiчне зростання країни.
Замовником цiльової програми є Нацiональне космiчне агентство України, Нацiональна академiя наук України, мiнiстерства та iншi центральнi органи виконавчої влади.
Загальний обсяг бюджетного фiнансування цiльової програми становить 91,5 млн. гривень.
1. Створення базових дослiдно-експериментальних та виробничих комплексiв у космiчному машинобудуваннi та приладобудуваннi
Нацiональним надбанням України є унiкальнi об'єкти космiчної дiяльностi. Вiдповiдно до Закону України "Про космiчну дiяльнiсть" та Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 лютого 2000 року N 404 "Про заходи щодо забезпечення функцiонування, збереження та подальшого розвитку унiкальних об'єктiв космiчної дiяльностi" створено Державний реєстр унiкальних об'єктiв, якi мають виняткове значення для космiчної галузi. З метою здiйснення заходiв щодо розвитку унiкальних об'єктiв космiчної галузi України Програмою передбачено реалiзацiю цiльового проекту "База-У".
Технiчна забезпеченiсть наземного вiдпрацювання ракетно-космiчної технiки iстотно впливає на вартiсть робiт, визначених Програмою, та завантаження наземної експериментальної бази. Виконання цiльового проекту "База-Р" спрямовано на модернiзацiю та розвиток експериментальної бази вiдпрацювання ракетно-космiчної технiки, зокрема нових i модернiзованих ракет-носiїв "Зенiт", "Циклон", "Маяк", "Днiпро", космiчних апаратiв (у тому числi мiкросупутникiв) та базових космiчних платформ нового поколiння, спроможних конкурувати на мiжнародному ринку космiчних послуг.
Забезпечення високого рiвня якостi та надiйностi ракет-носiїв та космiчних апаратiв, досягнення їх конкурентоспроможностi на свiтовому ринку, успiшна реалiзацiя державних i мiжнародних проектiв здiйснюються за рахунок пiдтримки необхiдного технологiчного рiвня виробництва, впровадження систем якостi, нових методiв, засобiв та обладнання контролю за якiстю виробiв ракетно-космiчної технiки, застосування засобiв автоматизацiї у виробничому процесi та вдосконалення обладнання, необхiдного для повномасштабного автономного i комплексного вiдпрацювання вузлiв i систем виробiв ракетно-космiчної технiки. Цi заходи забезпечуються виконанням проекту "База-В".
Перелiк проектiв за напрямом "Створення базових дослiдно-експериментальних та виробничих комплексiв у космiчному машинобудуваннi та приладобудуваннi" наведено в додатку 21.
2. Впровадження космiчних технологiй в iншi галузi економiки
Космiчна галузь має потужний потенцiал iнновацiйного розвитку. Це дає змогу забезпечити потреби внутрiшнього ринку у високотехнологiчнiй продукцiї у взаємодiї з iншими галузями. Використання новiтнiх космiчних технологiй подвiйного призначення проводиться за проектом "Адаптацiя". Проект за напрямом "Впровадження космiчних технологiй в iншi галузi економiки" наведено в додатку 22.
3. Створення органiзацiйно-правових основ комерцiалiзацiї космiчних послуг i технологiй
Потреба у наданнi комерцiйних космiчних послуг i технологiй, що нинi зросла, зумовлена вимогами ринкової економiки, намаганням компенсувати великi матерiальнi витрати на провадження космiчної дiяльностi, а також iстотним зменшенням державного замовлення на ракетно-космiчну технiку. Тому в сучасних умовах комерцiалiзацiя є однiєю з визначальних умов успiшного розвитку космiчної дiяльностi в Українi. Особливо це стосується таких ключових напрямiв, як засоби виведення космiчних апаратiв, космiчнi телекомунiкацiї, дистанцiйне зондування Землi, впровадження космiчних технологiй в iншi галузi, а також експорт цих технологiй.
Головним напрямом державної полiтики у сферi комерцiалiзацiї космiчних послуг i технологiй є захист вiтчизняного товаровиробника та експортера, а також здiйснення заходiв щодо стимулювання експортної орiєнтацiї високотехнологiчних виробництв.
Важливою складовою державного регулювання є здiйснення державної пiдтримки комерцiалiзацiї космiчної дiяльностi, насамперед нормативно-правове забезпечення галузi, законодавче закрiплення державних гарантiй iноземних iнвестицiй, проведення маркетингової дiяльностi, у тому числi рекламних кампанiй, участь у мiжнародних виставках i ярмарках тощо. Комплекс робiт iз створення органiзацiйно-правових основ комерцiалiзацiї космiчних послуг та технологiй виконуватиметься згiдно з проектом "Комерцiалiзацiя".
Проект за напрямом "Створення органiзацiйно-правових основ комерцiалiзацiї космiчних послуг та технологiй" наведено в додатку 23.
4. Системнi дослiдження щодо ефективностi та структури виробництва ракетно-космiчної технiки на пiдприємствах галузi
Дослiдження за цим напрямом спрямовано на визначення оптимальної структури виробництва об'єктiв ракетно-космiчної технiки на пiдприємствах галузi з метою створення базових технологiчних комплексiв у космiчному машинобудуваннi та приладобудуваннi, рацiонального використання промислових потужностей та спецiалiзованих виробництв. Зазначена мета забезпечуватиметься виконанням проекту "Ефективнiсть".
Проект за напрямом "Системнi дослiдження щодо ефективностi та структури виробництва ракетно-космiчної технiки на пiдприємствах галузi" наведено в додатку 24.
IX. Фiнансовi ресурси та очiкуванi результати виконання Програми
1. Фiнансовi ресурси
Державна пiдтримка космiчної дiяльностi дає змогу послiдовно реалiзувати унiкальний науково-виробничий потенцiал космiчної галузi. Фiнансове забезпечення Програми здiйснюється за рахунок коштiв Державного бюджету України.
Загальнi обсяги бюджетного фiнансування наведенi в додатку 25. Зазначенi обсяги вiдповiдають мiнiмально необхiдному фiнансуванню космiчної дiяльностi України, яке забезпечуватиме потреби держави та суспiльства в космiчних послугах та сприятиме збереженню активної ролi України у свiтовiй космiчнiй дiяльностi.
Державне фiнансування доповнюється iншими джерелами надходження коштiв. Виробництво продукцiї космiчного та цивiльного напрямiв здiйснюватиметься згiдно iз Загальнодержавною (Нацiональною) космiчною програмою України на 2003-2007 роки та Мiжвiдомчою програмою впровадження космiчних технологiй у створення та виготовлення цивiльної високотехнологiчної продукцiї для потреб внутрiшнього ринку i на експорт на 2001-2005 роки.
Виконавцями Програми є провiднi пiдприємства, конструкторськi бюро та iнститути космiчної галузi. Виконання проектiв Програми здiйснюватиметься шляхом закупiвлi товарiв (робiт) та послуг у одного виконавця (постачальника).
2. Очiкуванi результати
Виконання Програми дасть змогу забезпечити:
розвиток нацiональних супутникових систем телекомунiкацiй для збiльшення обсягiв послуг iз супутникового телефонного зв'язку та телерадiомовлення, що надаються населенню України;
розширення та модернiзацiю нацiональної космiчної системи спостереження Землi "Сiч", яка забезпечить отримання iнформацiї дистанцiйного зондування Землi для контролю за станом навколишнього середовища з метою рацiонального використання природних ресурсiв, виявлення кризових природних i техногенних явищ;
дослiдження найбiльш актуальних проблем космiчної науки, а також отримання нових знань щодо поверхнi Землi, навколоземного простору, Сонячної системи, далекого космосу, бiологiчних та фiзичних процесiв в умовах мiкрогравiтацiї;
пiдвищення оборонного потенцiалу країни;
збереження та подальший розвиток виробництва iснуючих ракет-носiїв ("Зенiт", "Циклон", "Днiпро"), створення нового носiя легкого класу, збiльшення частки продукцiї України на свiтовому ринку транспортних космiчних послуг;
створення нового поколiння конкурентоспроможних малих космiчних апаратiв (мiкросупутникiв) iз застосуванням проривних технологiй для забезпечення потреб України та виходу на мiжнародний ринок;
модернiзацiю та використання в нацiональних i мiжнародних проектах унiкальної наземної космiчної iнфраструктури;
створення системи навiгацiйно-часового забезпечення для потреб оборони i для пiдвищення ефективностi та безпеки функцiонування транспорту, галузей промисловостi та сiльського господарства;
створення умов для використання космiчних технологiй у виробництвi конкурентоспроможної цивiльної продукцiї для задоволення потреб внутрiшнього ринку та експорту;
комерцiалiзацiю космiчної дiяльностi та створення умов для впровадження космiчних технологiй в iншi галузi економiки країни.
Передбачається виготовлення:
космiчних апаратiв "Сiч-1М", "МС-1-ТК", "МС-2-8", "Сiч-2" та "Сiч-3" для наукових дослiджень та дистанцiйного зондування Землi;
ракет-носiїв "Циклон-3" - чотири комплекти;
ракети-носiя "Циклон-4" - один комплект для наземних випробувань;
нової ракети-носiя легкого класу "Маяк" - один комплект для наземних випробувань;
космiчного ультрафiолетового телескопа Т-170 i системи керування космiчного апарата для комплексу "Спектр-УФ";
дослiдних зразкiв космiчної технiки та наукової апаратури - двадцять два комплекти.
Створенi зразки космiчної технiки матимуть характеристики на рiвнi свiтових аналогiв, а вартiсть їх буде значно нижчою.
Виробництво iмпортозамiнної продукцiї, створеної на основi передачi космiчних технологiй, дасть змогу щороку економити валютнi кошти держави.
Удосконалення нацiональної системи спостереження Землi "Сiч" є принциповим кроком у забезпеченнi екологiчної безпеки, пiднесеннi на якiсно новий рiвень природокористування, землеробства, прогнозування погоди, геологорозвiдки, монiторингу великомасштабних процесiв на суходолi та воднiй поверхнi. Зокрема, будуть розширенi можливостi щодо:
забезпечення необхiдною супутниковою iнформацiєю органiв державної влади для пiдтримки прийняття рiшень у кризових ситуацiях;
забезпечення замовникiв знiмками поверхнi Землi;
екологiчного монiторингу довкiлля;
оцiнки стану земельних ресурсiв.
Розвиток космiчної науки є однiєю з необхiдних умов пiдтримання науково-технiчного рiвня держави, мiжнародної спiвпрацi у дослiдженнi та використаннi космiчного простору. У результатi виконання наукових проектiв Програми передбачається одержати новi фундаментальнi знання щодо впливу космiчних факторiв на функцiонування бiосфери Землi, iоносферу, магнiтосферу та атмосферу (проблема "космiчної погоди"); з'являться новi можливостi дослiдження процесiв утворення та еволюцiї Всесвiту, закономiрностей протiкання бiологiчних i фiзико-хiмiчних процесiв у космiчних умовах. Для реалiзацiї наукових завдань програми створюватимуться новi унiкальнi космiчнi та наземнi прилади та методики дослiджень, якi мають бути використанi i для прикладних завдань (монiторингу впливу космiчних факторiв на технологiчнi системи, розв'язання проблем астероїдної небезпеки, розвитку бiотехнологiй та технологiй виготовлення нових матерiалiв).
Використання космiчних засобiв забезпечить можливiсть пiдвищення рiвня безпеки та обороноздатностi, а саме: завчасного виявлення ознак воєнних, екологiчних, стихiйних та iнших загроз безпецi України; оперативної оцiнки заподiяної шкоди вiд потенцiйних загроз; планування заходiв запобiгання, мiнiмiзацiї або лiквiдацiї передбачуваних наслiдкiв виявлених загроз; оперативного оповiщення та управлiння вiдповiдними вiйськовими формуваннями пiд час протидiї загрозам нацiональнiй безпецi; оцiнки заподiяної шкоди та забезпечення ефективностi здiйснюваних захисних заходiв; контролю за виконанням договорiв i угод про обмеження збройних сил, озброєнь, вiйськової дiяльностi, техногенного та екологiчно небезпечних видiв дiяльностi та стану навколишнього середовища; отримання своєчасної iнформацiї керiвництвом держави, органами розвiдки, безпеки, командуванням збройними силами та iншими вiйськовими формуваннями.
Пiдприємства галузi беруть участь у мiжнародних комерцiйних проектах "Морський старт", "Днiпро" та працюють над пiдготовкою нових мiжнародних контрактiв. Це стосується насамперед використання українських ракет-носiїв, мiкросупутникiв, унiкальних iмiтаторiв факторiв космiчного простору, приладiв для магнiтних та електричних вимiрювань, що дасть змогу забезпечити вихiд продукцiї пiдприємств галузi на мiжнароднi ринки.
Виконання цiльових космiчних проектiв сприяє iнновацiйному розвитку космiчної та iнших базових галузей вiтчизняної промисловостi, передбачає розроблення нових конструкцiй, матерiалiв, приладiв, якi є запорукою сталого розвитку не тiльки космiчної галузi, а й iнших високотехнологiчних галузей. Так, космiчнi технологiї, впровадженi на пiдприємствах галузi, вже використовуються у машинобудуваннi, енергетицi, медичнiй промисловостi та суднобудуваннi (вiдповiднi напрацювання вiдображено у Мiжвiдомчiй програмi впровадження космiчних технологiй щодо створення та виготовлення високотехнологiчної цивiльної продукцiї для потреб внутрiшнього ринку i на експорт на 2001-2005 роки).
Заощадження коштiв Державного бюджету України (у середньостроковiй перспективi) можливе завдяки впровадженню космiчних технологiй у проекти розвитку телекомунiкацiй та навiгацiї. Створення супутникової розподiльної мережi iнформацiйного забезпечення зменшить витрати на будiвництво додаткових наземних ретрансляторiв, необхiдних для надiйного надання якiсних iнформацiйних послуг населенню вiддалених районiв. Введення в експлуатацiю супутникових приймальних станцiй дасть змогу значно розширити зону покриття телерадiомовленням, збiльшити обсяги iнформацiї, що передається. Економiчна вiддача вiд цих проектiв прогнозується на найближчi 4 i 5 рокiв.
Космiчна дiяльнiсть є однiєю iз сфер, де Україна має високий авторитет та iмiдж розвинутої, високотехнологiчної держави. Це пiдтверджується не тiльки кiлькiстю укладених мiжнародних угод про спiвробiтництво у цiй галузi, а й вступом нашої держави до престижних мiжнародних органiзацiй (зокрема до Комiтету з використання космiчного простору, Мiжнародної робочої групи з космiчних бiологiї та медицини, Комiтету з дослiджень Землi з космосу, Форуму космiчних агентств, Мiжнародної академiї астронавтики тощо). Україна започаткувала стале взаємовигiдне спiвробiтництво у космiчнiй дiяльностi з багатьма країнами, насамперед iз США, Росiєю, КНР. Успiшна реалiзацiя Програми сприятиме подальшому пiдвищенню мiжнародного авторитету України, розв'язанню соцiальних проблем; збереженню висококвалiфiкованого кадрового потенцiалу пiдприємств космiчної галузi; створенню нових робочих мiсць; полiпшенню якостi життя громадян шляхом розширення надання iнформацiйних, рекламних, розважальних та iнших послуг, пов'язаних iз використанням електронної пошти, супутникових систем зв'язку, телерадiомовлення, мережi iнтернет тощо.
Зростання освiтнього рiвня молодi значною мiрою визначається послiдовним поширенням наукових знань, реалiзацiєю космiчних освiтнiх програм, проведенням наукових молодiжних конференцiй з космiчної тематики та конкурсiв наукових праць. Цьому також сприяє залучення провiдних навчальних закладiв як спiввиконавцiв дослiдницьких проектiв Програми.