ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА IНСПЕКЦIЯ З КАРАНТИНУ РОСЛИН УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 29 вересня 1997 року | N 56 |
---|
Про затвердження iнструкцiй iз виявлення,
локалiзацiї та лiквiдацiї карантинних об'єктiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 14 жовтня 1997 р. за N 470/2274 |
На виконання Постанови
Верховної Ради України вiд 30 червня 1993 року
N 3349-ХII "Про порядок введення в дiю Закону
України "Про карантин рослин" наказую:
1. Затвердити:
- Iнструкцiю про перевезення, зберiгання, переробку i реалiзацiю iмпортного та вiтчизняного пiдкарантинного зерна;
- Iнструкцiю iз виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ опiку плодових;
- Iнструкцiю iз виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ фомопсису (сiрої плямистостi) соняшника;
- Iнструкцiю iз виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ гельмiнтоспорiозу кукурудзи;
- Iнструкцiю iз виявлення, локалiзацiї та лiквiдацiї вогнищ карантинних бур'янiв (додаються).
2. Заступникам Головного державного iнспектора з карантину рослин України, головним державним iнспекторам Автономної Республiки Крим, областей, м. Києва прийняти iнструкцiї до керiвництва та виконання.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Головного державного iнспектора з карантину рослин України Устинова I.Д.
Начальник | О. М. Мовчан |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Головної державної iнспекцiї з карантину рослин України вiд 29 вересня 1997 р. N 56 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 14 жовтня 1997 р. за N 470/2274 |
IНСТРУКЦIЯ
про перевезення, зберiгання, переробку та
реалiзацiю iмпортного та вiтчизняного
пiдкарантинного зерна
Ця Iнструкцiя визначає загальнi органiзацiйнi i правовi вимоги щодо перевезення, зберiгання, переробки та реалiзацiї iмпортного i вiтчизняного пiдкарантинного зерна (далi - пiдкарантинне зерно), спрямованi на запобiгання проникненню i розповсюдженню в Українi карантинних та потенцiйно небезпечних для нашої держави об'єктiв.
1. Термiни i визначення
1.1. Пiдкарантинне зерно - це вирощене на територiї з особливим карантинним режимом або iмпортоване в Україну продовольче, фуражне або технiчне зерно, яке не можна використовувати як насiннєвий матерiал i яке є потенцiйним носiєм карантинних об'єктiв.
1.2. Кормовi вiдходи - вiдходи пiсля очищення пiдкарантинного зерна, що мають поживнi властивостi i можуть бути використанi для виробництва комбiкормiв.
1.3. Малоцiннi вiдходи - вiдходи пiсля очищення пiдкарантинного зерна, що не мають кормових якостей, не можуть бути використанi на корм тваринам i пiдлягають знищенню.
1.4. Карантинний сертифiкат - документ, що видається державною службою з карантину рослин України, мiстить iнформацiю про фiтосанiтарний стан продукцiї рослинного походження, вирощеної в зонах особливого карантинного режиму, яка пiдлягає перевезенню всерединi країни, i визначає умови заготiвлi, вивезення, перевезення, зберiгання, переробки, реалiзацiї та її використання.
1.5. Фiтосанiтарний сертифiкат - офiцiйний документ, який засвiдчує фiтосанiтарний стан пiдкарантинного матерiалу вiдповiдно до фiтосанiтарних правил, i видається державними органами з карантину i захисту рослин країни-експортера.
2. Загальнi положення
2.1. Дана Iнструкцiя розроблена вiдповiдно до Закону України "Про карантин рослин", Статуту державної служби з карантину рослин, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.10.93 N 892, Правил фiтосанiтарного контролю на державному кордонi України, затверджених наказом Головної державної iнспекцiї з карантину рослин України вiд 25.09.96 N 72, держреєстр вiд 27.12.96 N 754/1779 i поширюється на всi пiдприємства, господарства, органiзацiї i фiрми (далi - пiдприємства), якi займаються перевезенням, переробкою, зберiганням та реалiзацiєю пiдкарантинного зерна незалежно вiд форм власностi i вiдомчого пiдпорядкування.
2.2. Ця Iнструкцiя обов'язкова для виконання головними державними iнспекторами з карантину рослин, їх заступниками i державними iнспекторами з карантину рослин (далi - державний iнспектор з карантину рослин) та керiвниками пiдприємств, якi мають право перевозити, зберiгати, переробляти i використовувати пiдкарантинне зерно, продукти його переробки та очищення.
2.3. В кожнiй областi України на пiдставi подання вiд виробничих об'єднань елеваторної i зернопереробної промисловостi, облхарчопромiв та iнших пiдприємств i за погодженням з держiнспекцiями з карантину рослин визначаються пiдприємства, якi мають право переробляти i зберiгати пiдкарантинне зерно, а також окремi господарства, якi можуть використовувати кормовi вiдходи, що залишаються пiсля його очищення та переробки.
2.4. На всiх пiдприємствах, що зберiгають та переробляють пiдкарантинне зерно, наказом призначаються громадськi уповноваженi з карантину рослин, обов'язком яких є контроль за виконанням умов, викладених в данiй Iнструкцiї, та надання практичної допомоги в роботi держiнспекцiї з карантину рослин.
2.5. Територiї пiдприємств, яким дозволено переробку пiдкарантинного зерна, та трикiлометровi зони навколо них пiдлягають 1 - 3 разовому обстеженню на предмет виявлення карантинних бур'янiв i шкiдникiв запасiв у вегетацiйний перiод. Крiм цього, обстеженню пiдлягають тi територiї залiзничних станцiй, пристаней, шляхи перевезень i територiї господарств, якi отримують кормовi вiдходи.
2.5.1. Пiдприємства, якi займаються зберiганням, переробкою i використанням пiдкарантинного зерна, зобов'язанi провадити щорiчне обстеження за власний рахунок.
2.5.2. Контрольнi обстеження органiзовують та провадять державнi iнспектори з карантину рослин за рахунок держбюджету.
2.5.3. Пiд час обстеження територiй та мiсць зберiгання пiдкарантинного зерна вiдбираються зразки з оформленням вiдповiдних актiв згiдно з ДСТУ 3355-96.
2.5.4. Зiбранi зразки позначають етикеткою i надсилають до зональних карантинних лабораторiй для визначення видової належностi виявлених об'єктiв.
2.6. У разi виявлення карантинних об'єктiв державний iнспектор з карантину рослин протягом 24 годин розробляє та подає до вiдповiдного виконавчого органу мiсцевого самоврядування, мiсцевої державної адмiнiстрацiї або Кабiнету Мiнiстрiв України подання про запровадження особливого карантинного режиму, а також перелiк карантинних обмежень та комплекс карантинних заходiв щодо локалiзацiї i лiквiдацiї вогнища.
2.7. Запровадження особливого карантинного режиму здiйснюється вiдповiдно до порядку, визначеного статтею 8 Закону України "Про карантин рослин".
2.8. Згiдно iз Законом України "Про карантин рослин" пiдприємства, якi займаються перевезенням, зберiганням, переробкою i використанням пiдкарантинного зерна, зобов'язанi здiйснювати карантиннi заходи за власний рахунок.
3. Iмпорт, експорт та перевезення по територiї України пiдкарантинного зерна
3.1. Iмпорт пiдкарантинного зерна здiйснюється на пiдприємствах, якi мають право переробляти i зберiгати iмпортне пiдкарантинне зерно, та за умови наявностi:
фiтосанiтарного сертифiката, що видається державними органами з карантину i захисту рослин країни-експортера;
карантинного дозволу на iмпорт, який видається Головною державною iнспекцiєю з карантину рослин Мiнагропрому України.
3.2. Переадресування пiдкарантинного зерна для використання iншими органiзацiями можливе тiльки з дозволу Головної державної iнспекцiї з карантину рослин Мiнагропрому України.
3.2.1. Вивезення пiдкарантинного зерна за межi територiй прикордонних пунктiв всередину держави дозволяється тiльки за наявностi карантинного дозволу i карантинного сертифiката, який видається на кожний транспортний засiб.
3.3. У разi виявлення в пiдкарантинному зернi, що iмпортується в Україну, або в транзитному зернi, що перевантажується на територiї країни, будь-яких шкiдникiв в живому станi обов'язкове проведення знезараження чи повернення вiдправнику.
3.4. Вивезення зерна за межi територiй з особливим карантинним режимом здiйснюється за наявностi карантинного сертифiката.
3.5. Вивезення зерна з територiй особливого карантинного режиму для концентрацiї в прикордонних пунктах на експорт здiйснюється за наявностi карантинного сертифiката, за умови додаткового догляду в мiсцях накопичення i наступного оформлення фiтосанiтарного сертифiката.
3.6. У разi виявлення будь-яких шкiдникiв в живому станi в зернi, що експортується, обов'язкове проведення знезараження.
3.7. Знезараження здiйснюється фахiвцями фумiгацiйних загонiв або бригад фiтосанiтарної служби пiд контролем державного iнспектора з карантину рослин, який на пiдставi акта про знезараження оформляє вiдповiднi документи.
3.8. Для транспортування пiдкарантинного зерна та кормових вiдходiв його переробки використовуються герметичнi транспортнi засоби, обладнанi накриттям, що запобiгає розсипанню пiд час перевезень.
4. Розвантаження та зберiгання пiдкарантинного зерна
4.1. Розвантаження пiдкарантинного зерна проводиться на розвантажувальних майданчиках, якi мають асфальтове або бетонне покриття, що запобiгає потраплянню насiння бур'янiв у грунт та забезпечує своєчасне i якiсне зачищення майданчикiв пiсля розвантаження. У випадку вiдсутностi спецiалiзованого покриття, на перiод розвантаження майданчики покривають брезентом.
4.2. Пiсля розвантаження пiдкарантинного зерна транспортнi засоби, розвантажувальнi майданчики та робочi механiзми пiдлягають обов'язковiй очистцi, iз знищенням решток, а у разi необхiдностi - знезараженню згiдно з дiючим порядком.
4.3. Iмпортне зерно складують окремо вiд вiтчизняного i зберiгають в умовах, що виключають їх змiшування.
4.4. Зберiгання насiннєвого матерiалу на пiдприємствах, яким дозволена переробка iмпортного пiдкарантинного зерна, дозволяється тiльки за умови наявностi окремих ємкостей або складiв, окремих робочих механiзмiв, окремих розвантажувальних майданчикiв.
4.5. Зерно, засмiчене карантинними бур'янами, складувати i зберiгати окремо, дотримуючись карантинних вимог.
5. Використання кормових вiдходiв вiд пiдкарантинного зерна
5.1. Кормовi вiдходи вiд пiдкарантинного зерна, що залишаються внаслiдок очищення та переробки, використовуються на корм тваринам тiльки пiсля розмелення на вальцових, подрiбнювальних верстатах або пiсля термiчної обробки та запарювання. Розмiр найбiльших часток не повинен перевищувати 1 мм.
5.2. Малоцiннi вiдходи, якi залишаються пiсля переробки пiдкарантинного зерна, очищення транспортних засобiв, робочих механiзмiв та розвантажувальних майданчикiв i якi не мають кормових якостей, пiдлягають знищенню.
6. Забороняється
6.1. Зачищати транспортнi засоби, якi перевозили пiдкарантинне зерно, на майданчиках переробних пiдприємств, що спецiально для цього не призначенi.
6.2. Використовувати для розвантаження насiннєвого матерiалу тi самi робочi механiзми, якi використовувались для розвантаження пiдкарантинного зерна, без попереднього очищення.
6.3. Використовувати пiдкарантинне зерно як насiннєвий матерiал.
6.4. Видавати кормовi вiдходи та пiдкарантинне зерно господарствам без попередньої технiчної або механiчної обробки (подрiбнення).
6.5. Накопичувати на територiї господарств вiдходи переробки пiдкарантинного зерна, вiдходи вiд зачистки транспортних засобiв, механiзмiв обробки та майданчикiв розвантаження.
7. Вiдповiдальнiсть
7.1. Вiдповiдальнiсть за дотримання карантинних заходiв i правил покладається на керiвникiв пiдприємств, якi займаються перевезенням, переробкою, зберiганням та реалiзацiєю пiдкарантинного зерна.
7.2. Контроль за своєчасним виконанням вимог, викладених в данiй Iнструкцiї, здiйснюють Держiнспекцiї з карантину рослин.
7.3. Посадовi особи пiдприємств, якi порушують комплекс встановлених карантинних заходiв щодо перевезення, зберiгання, переробки та реалiзацiї пiдкарантинного зерна, притягаються до вiдповiдальностi вiдповiдно до законодавства.