ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
Н А К А З
16.12.2002 | N 232 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок
вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй
з централiзованого постачання матерiальних
цiнностей
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2003 р. за N 19/7340 |
Вiдповiдно до Бюджетного
кодексу України, Закону України "Про
бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в
Українi" i завдань, покладених на Державне
казначейство України, з метою забезпечення
єдностi вiдображення в облiку бюджетних установ
операцiй з централiзованого постачання
матерiальних цiнностей, згiдно з вимогами Плану
рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних
установ, затвердженого наказом Головного
управлiння Державного казначейства України вiд
10.12.99 N 114 i зареєстрованого в Мiнiстерствi
юстицiї України 20.12.99 за N 890/4183, iз змiнами та
доповненнями, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей (додається).
2. Визнати такою, що втратила чиннiсть, Iнструкцiю про порядок вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей, затверджену наказом Державного казначейства України вiд 10.08.2001 N 141 та зареєстровану в Мiнiстерствi юстицiї України 03.09.2001 за N 776/5697.
3. Управлiнню методологiї по виконанню бюджетiв, бухгалтерського облiку та звiтностi Державного казначейства України Iнструкцiю про порядок вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей подати на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
4. Управлiнню методологiї по виконанню бюджетiв, бухгалтерського облiку та звiтностi Державного казначейства України Iнструкцiю про порядок вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей довести до вiдома органiв Державного казначейства України та мiсцевих фiнансових органiв.
5. Центральним органам виконавчої влади, iншим головним розпорядникам бюджетних коштiв, бюджетним установам облiк операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей проводити вiдповiдно до вимог Iнструкцiї про порядок вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей.
6. Центральним органам виконавчої влади, iншим головним розпорядникам бюджетних коштiв, у разi необхiдностi, видавати галузевi iнструкцiї про порядок вiдображення в облiку операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей вiдповiдно до чинного законодавства, в тому числi цiєї Iнструкцiї.
7. Iнструкцiю про порядок вiдображення в облiку бюджетних установ операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей центральним органам виконавчої влади, iншим головним розпорядникам бюджетних коштiв довести до вiдома пiдпорядкованих установ, а органам Державного казначейства України та мiсцевим фiнансовим органам - до установ, що ними обслуговуються.
Голова | П.Г.Петрашко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного казначейства України 16.12.2002 N 232 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 10 сiчня 2003 р. за N 19/7340 |
IНСТРУКЦIЯ
про порядок вiдображення в облiку бюджетних
установ операцiй з централiзованого постачання
матерiальних цiнностей
Ця Iнструкцiя встановлює порядок вiдображення в бухгалтерському облiку та фiнансовiй звiтностi операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей бюджетних установ (далi - централiзоване постачання).
1. Загальнi положення
1.1. Централiзоване постачання в бухгалтерському облiку та фiнансовiй звiтностi вiдображається в залежностi вiд механiзму його проведення.
Механiзм централiзованого постачання визначається залежно вiд того, за рахунок яких коштiв (загальний, спецiальний фонд) та якою установою (бюджетна, госпрозрахункова) проводиться централiзоване постачання.
1.2. Здiйснення видаткiв з централiзованого постачання бюджетними установами проводиться виключно на пiдставi кошторису, складеного i затвердженого за вимогами, установленими Кабiнетом Мiнiстрiв України та Мiнiстерством фiнансiв України.
1.3. Взаємовiдносини мiж головним розпорядником бюджетних коштiв, установою, для якої проводиться закупiвля (установою-замовником), та установою, яка проводитиме закупiвлю (установою-закупником) i яка має статус госпрозрахункової органiзацiї, регулюються угодою про централiзоване постачання або iншим вiдомчим документом з цього питання.
1.4. Установа-замовник на пiдставi отриманого вiд установи-закупника повiдомлення про вiдправлення на її адресу матерiальних цiнностей стежить за їх прибуттям. У разi неодержання матерiальних цiнностей за перiод, достатнiй для їх транспортування, повiдомляється установi-закупнику для вжиття заходiв до розшуку та доставки матерiальних цiнностей.
1.5. Якщо облiк виконання кошторису установи-замовника ведеться централiзованою бухгалтерiєю, то установа-закупник повiдомляє зазначенi органи про вiдправлення матерiальних цiнностей. Централiзована бухгалтерiя здiйснює контроль за надходженням матерiальних цiнностей до установи-замовника i повiдомляє установу-закупника про взяття їх на облiк.
1.6. Установа-закупник проводить звiрки з установами-замовниками про переданi матерiальнi цiнностi, придбанi шляхом централiзованого постачання, не менше одного разу в квартал та перед складанням рiчного фiнансового звiту.
1.7. Бухгалтерський облiк надходження i витрачання бюджетних коштiв на централiзоване постачання матерiальних цiнностей у бюджетних установах здiйснюється на єдиному балансi вiдповiдно до Плану рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних установ та Порядку застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних установ, затверджених наказом Головного управлiння Державного казначейства України вiд 10.12.99 N 114 та зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 20.12.99 за N 890/4183 (iз змiнами та доповненнями), а також iнших нормативно-правових актiв з бухгалтерського облiку бюджетних установ.
З метою деталiзацiї облiку та посилення контролю за матерiальними цiнностями, придбаними шляхом централiзованого постачання, установами (як установою-закупником, так i установою-замовником) може вестися окремий бухгалтерський облiк таких матерiальних цiнностей та джерел їх придбання. Окремий облiк здiйснюється шляхом вiдображення операцiй за допомогою додаткових субрахункiв (рахункiв третього, четвертого порядкiв) з обов'язковим збереженням номерiв субрахункiв (рахункiв другого порядку), установлених Планом рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних установ.
1.8. Кореспонденцiя субрахункiв з вiдображення в бухгалтерському облiку основних господарських операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей бюджетних установ наводиться у роздiлi XIV "Облiк операцiй з централiзованого постачання" Iнструкцiї про кореспонденцiю субрахункiв бухгалтерського облiку для вiдображення основних господарських операцiй бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України вiд 10.07.2000 N 61 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 14.08.2000 за N 497/4718 (iз змiнами та доповненнями).
1.9. Операцiї з централiзованого постачання вiдображаються у меморiальних ордерах згiдно з вимогами Iнструкцiї про форми меморiальних ордерiв бюджетних установ та порядок їх складання, затвердженої наказом Державного казначейства України вiд 27.07.2000 N 68 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 31.08.2000 за N 570/4791. За рiшенням головного бухгалтера установи для операцiй з централiзованого постачання може бути встановлений вiдповiдний окремий меморiальний ордер (крiм операцiй з руху грошових коштiв).
1.10. Оприбуткування та взяття на облiк матерiальних цiнностей в бюджетних установах здiйснюється згiдно з вимогами Iнструкцiї з облiку основних засобiв та iнших необоротних активiв бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України вiд 17.07.2000 N 64 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 31.07.2000 за N 459/4680, та Iнструкцiї з облiку запасiв бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України вiд 08.12.2000 N 125 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 21.12.2000 за N 937/5158.
2. Вiдображення операцiй з централiзованого постачання в бухгалтерському облiку бюджетних установ
2.1. Операцiї з централiзованого постачання, якi проводяться за рахунок коштiв загального фонду кошторису або за рахунок iнших надходжень спецiального фонду кошторису, якщо установа-закупник є бюджетною установою (установою вищого рiвня або створеним установою вищого рiвня окремим уповноваженим органом /управлiння, вiддiл матерiально-технiчного забезпечення/) у бухгалтерському облiку вiдображаються:
2.1.1. Установою-закупником:
для проведення централiзованого постачання установi-закупнику в установленому порядку затверджується кошторис;
кошти, що надiйшли для виконання централiзованих закупок вiдображаються за кредитом субрахункiв 701 "Асигнування з державного бюджету на видатки установи та iншi заходи", 702 "Асигнування з мiсцевого бюджету на видатки установи та iншi заходи", 713 "Доходи за iншими надходженнями спецiального фонду";
нарахованi фактичнi видатки вiдображаються за дебетом субрахункiв 801 "Видатки з державного бюджету на утримання установи та iншi заходи", 802 "Видатки з мiсцевого бюджету на утримання установи та iншi заходи", 813 "Видатки за iншими надходженнями спецiального фонду";
придбанi матерiальнi цiнностi до передачi пiдвiдомчим установам обов'язково оприбутковуються i вiдображаються в бухгалтерському облiку за дебетом субрахункiв 104-119, 201-239;
передача матерiальних цiнностей, закуплених шляхом централiзованого постачання, з балансу установи-закупника на баланс установ-замовникiв здiйснюється безкоштовно. Передача необоротних активiв вiдображається за дебетом субрахунку 401 та кредитом субрахункiв 104-119. Передача малоцiнних та швидкозношуваних предметiв вiдображається за дебетом субрахунку 411 та кредитом субрахункiв 221-222;
передача виробничих запасiв, матерiалiв, продуктiв харчування, медикаментiв та iнших запасiв установою-закупником вiдображається за дебетом субрахункiв 683 "Внутрiшнi розрахунки за операцiями з централiзованого постачання за загальним фондом", 684 "Внутрiшнi розрахунки за операцiями з централiзованого постачання за спецiальним фондом" та кредитом субрахункiв 201-218, 231-239;
списання виробничих запасiв, матерiалiв, продуктiв харчування, медикаментiв та iнших запасiв на фактичнi видатки проводиться на пiдставi акта про списання, який подається установою-замовником.
2.1.2. Установою-замовником:
безоплатне отримання необоротних активiв вiдображається за дебетом вiдповiдних субрахункiв 104-119 та кредитом субрахунку 401. Отримання малоцiнних та швидкозношуваних предметiв вiдображається за дебетом субрахункiв 221-222 та кредитом субрахунку 411;
отримання виробничих запасiв, матерiалiв, продуктiв харчування, медикаментiв та iнших запасiв вiдображається за дебетом субрахункiв 201-218, 231-239 та кредитом субрахункiв 683 "Внутрiшнi розрахунки за операцiями з централiзованого постачання за загальним фондом", 684 "Внутрiшнi розрахунки за операцiями з централiзованого постачання за спецiальним фондом";
використанi виробничi запаси, матерiали, продукти харчування, медикаменти та iншi запаси вiдображаються за дебетом субрахункiв 683 "Внутрiшнi розрахунки за операцiями з централiзованого постачання за загальним фондом", 684 "Внутрiшнi розрахунки за операцiями з централiзованого постачання за спецiальним фондом" та кредитом субрахункiв 201-218, 231-239. Акти про списання подаються установi-закупнику для вiдображення проведеної операцiї в бухгалтерському облiку установи-закупника.
2.2. Операцiї з централiзованого постачання, якi проводяться за рахунок коштiв загального фонду кошторису або за рахунок iнших надходжень спецiального фонду кошторису, коли установа-закупник має статус госпрозрахункової органiзацiї, у бухгалтерському облiку вiдображаються:
2.2.1. Установою-закупником:
мiж головним розпорядником бюджетних коштiв, установами-замовниками та установою-закупником, яка має статус госпрозрахункової органiзацiї, укладається угода про централiзоване постачання або видається iнший вiдомчий документ з цього питання;
за результатами проведених централiзованих закупок складаються та подаються акти виконаних робiт, iншi документи та форми звiтностi, установленi головним розпорядником бюджетних коштiв, якi передбаченi угодою про централiзоване постачання або iншим вiдомчим документом з цього питання;
бухгалтерський облiк централiзованого постачання в установах, якi мають статус госпрозрахункових органiзацiй, ведеться вiдповiдно до законодавства, вимог нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку та до Плану рахункiв бухгалтерського облiку активiв, капiталу, зобов'язань i госпрозрахункових операцiй пiдприємств i органiзацiй, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30.11.99 N 291 та зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 21.12.99 за N 892/4185.
2.2.2. Установою-замовником:
вiдповiдно до затвердженого в установленому порядку кошторису централiзованого постачання та укладеної угоди, де визначенi взаємовiдносини на проведення централiзованого постачання, кошти перераховуються установi-закупнику;
отриманi матерiальнi цiнностi оприбутковуються за дебетом субрахункiв 104-119, 201-239;
проведенi фактичнi видатки вiдображаються за дебетом субрахункiв 801 "Видатки з державного бюджету на утримання установи та iншi заходи", 802 "Видатки з мiсцевого бюджету на утримання установи та iншi заходи", 813 "Видатки за iншими надходженнями спецiального фонду".
2.3. Операцiї з централiзованого постачання, якi проводяться за рахунок власних надходжень спецiального фонду кошторису, коли установа-закупник є бюджетною установою (установою вищого рiвня або створеним установою вищого рiвня окремим уповноваженим органом /управлiння, вiддiл матерiально-технiчного забезпечення/), у бухгалтерському облiку вiдображаються:
2.3.1. Установою-закупником:
для зарахування коштiв та проведення операцiй з централiзованого постачання установi-закупнику в органах Державного казначейства України вiдкривається окремий рахунок;
оплата витрат на проведення централiзованих закупок здiйснюється за наявностi плану використання бюджетних коштiв, який затверджується керiвником установи, що визначила установу-закупника;
операцiї з централiзованого постачання, якi проводяться на окремому рахунку, до доходiв та видаткiв спецiального фонду кошторису установи-закупника не включаються;
придбанi матерiальнi цiнностi до передачi установам-замовникам облiковуються на позабалансовому рахунку 06 "Матерiальнi цiнностi, закупленi шляхом централiзованого постачання";
переданi матерiальнi цiнностi списуються з позабалансового рахунку 06 "Матерiальнi цiнностi, закупленi шляхом централiзованого постачання".
2.3.2. Установою-замовником:
кошти зi спецiальних реєстрацiйних рахункiв з облiку власних надходжень перераховуються на окремий рахунок установи-закупника;
отриманi матерiальнi цiнностi оприбутковуються за дебетом субрахункiв 104-119, 201-239 та пiдтверджується факт їх отримання установi-закупнику;
фактичнi видатки з централiзованого постачання матерiальних цiнностей вiдображаються установою-замовником за дебетом субрахункiв 811 "Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги", 812 "Видатки за iншими джерелами власних надходжень".
2.4. Операцiї з централiзованого постачання, якi проводяться за рахунок власних надходжень спецiального фонду кошторису, коли установа-закупник має статус госпрозрахункової органiзацiї, у бухгалтерському облiку вiдображаються:
2.4.1. Установою-закупником операцiї з централiзованого постачання проводяться за порядком, визначеним у пунктi 2.2.1 цiєї Iнструкцiї.
2.4.2. Установою-замовником:
вiдповiдно до затвердженого в установленому порядку кошторису централiзованого постачання та укладеної угоди, де визначенi взаємовiдносини в проведеннi централiзованого постачання, кошти перераховуються установi-закупнику;
отриманi матерiальнi цiнностi оприбутковуються за дебетом субрахункiв 104-119, 201-239;
фактичнi видатки вiдображаються за дебетом субрахункiв 811 "Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги", 812 "Видатки за iншими джерелами власних надходжень".
3. Фiнансова звiтнiсть операцiй з централiзованого постачання матерiальних цiнностей
3.1. Операцiї з централiзованого постачання матерiальних цiнностей бюджетними установами вiдображаються в окремих звiтах за формами звiту про виконання загального фонду кошторису установи (якщо використовувались кошти загального фонду) або вiдповiдного звiту про надходження i використання коштiв спецiального фонду кошторису.
3.2. На формi окремого фiнансового звiту про операцiї з централiзованого постачання робиться помiтка "Централiзоване постачання".
3.3. Форми фiнансового звiту про операцiї з централiзованого постачання установи-закупники, якi є бюджетними установами, складають за загальним порядком, установленим Державним казначейством України.
У формах фiнансового звiту вiдображаються суми:
призначень для централiзованого постачання, затверджених кошторисом на рiк;
асигнувань з бюджету для здiйснення централiзованих закупок;
проведеної оплати за централiзоване постачання матерiальних цiнностей;
фактичних видаткiв установи-закупника з централiзованого постачання матерiальних цiнностей, що вiдповiдають даним їх бухгалтерського облiку.
3.4. Установа-закупник, яка має статус госпрозрахункової органiзацiї, за результатами проведених централiзованих закупок складає та подає акти виконаних робiт, форми звiтностi, установленi головним розпорядником бюджетних коштiв, або iншi документи, передбаченi угодою про централiзоване постачання чи iншим вiдомчим документом з цього питання.
У цьому випадку звiт за установу-закупника складає головний розпорядник бюджетних коштiв.
3.5. Установа-замовник форми фiнансової звiтностi складає за операцiями з централiзованого постачання, якi проводяться за рахунок власних надходжень спецiального фонду кошторису централiзованих закупок за загальним порядком. У них вiдображаються суми планових показникiв, фактичних надходжень, касових та фактичних видаткiв.
3.6. Форму фiнансового звiту "Баланс" установи-закупники та установи-замовники заповнюють за звичайною схемою (у залежностi вiд здiйснених бухгалтерських проведень) за формою i в порядку, установленому Державним казначейством України.
Начальник Управлiння методологiї по виконанню бюджетiв, бухгалтерського облiку та звiтностi | Н.I.Сушко |