ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
12.11.2002 | N 538 |
---|
Щодо здiйснення ефективного контролю за
правомiрнiстю вiдшкодування з бюджету сум ПДВ
З метою запровадження ефективного механiзму попередження безпiдставного вiдшкодування з Держбюджету України сум ПДВ та вiдокремлення в облiку сумнiвних до вiдшкодування сум ПДВ НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок визначення сумнiвних сум ПДВ, заявлених до вiдшкодування з бюджету (далi - Порядок), що додається.
2. Начальнику Головного управлiння оподаткування юросiб, головам ДПА в АР Крим, областях, м. Києвi та Севастополi:
2.1. Забезпечити обов'язковiсть проведення пiдроздiлами оподаткування юросiб попереднiх (камеральних) перевiрок декларацiй iз заявленими до вiдшкодування сумами ПДВ вiдповiдно до вимог наказу ДПАУ вiд 01.08.98 р. N 375 "Про затвердження Методичних вказiвок по органiзацiї порядку адмiнiстрування вiдшкодування податку на додану вартiсть".
2.2. За результатами попереднiх (камеральних) перевiрок забезпечити визначення критерiю сумнiвностi на отриманих вiд пiдроздiлiв обробки податкової iнформацiї реєстрах декларацiй згiдно з довiдником критерiїв вiдбору, вiдповiдно до затвердженого Порядку.
2.3. Забезпечити передачу сформованих реєстрiв з кодуванням сумнiвних сум ПДВ до пiдроздiлiв обробки податкової iнформацiї з метою внесення ознаки "сумнiвна" в базу даних податкової звiтностi:
у термiн не бiльше 5 днiв податковими iнспекцiями, де кiлькiсть поданих декларацiй на вiдшкодування не перевищує 500;
у термiн не пiзнiше 10 днiв податковими iнспекцiями, де кiлькiсть поданих декларацiй на вiдшкодування перевищує 500.
3. Головному управлiнню iнформатизацiї та облiку:
3.1. У термiн до 01.01.2003 р. внести змiни до програмного забезпечення по обробцi податкової звiтностi.
3.2. У термiн до 01.02.2003 р. забезпечити внесення змiн до програмного забезпечення iмпорту даних декларацiй з ПДВ з ознакою "сумнiвна" до карток особових рахункiв платникiв.
4. Встановити, що належна до вiдшкодування сума ПДВ у розмiрi 100 тис. грн. та бiльше вiдшкодовується СПД-юрособам лише за умови проведення обов'язкової документальної перевiрки платника податку, яка здiйснюється вiдповiдно до Програми проведення документальних перевiрок з питань правильностi заявлених до бюджетного вiдшкодування сум ПДВ, затвердженої наказом ДПАУ вiд 31.05.2002 р. N 255 "Про цiлеспрямованi дiї по вiдшкодуванню ПДВ", та вiдповiдно до Програми роботи пiдроздiлiв державної податкової служби по виявленню та недопущенню фактiв безпiдставного вiдшкодування ПДВ з бюджету, затвердженої наказом ДПАУ вiд 13.06.2002 р. N 282. При цьому в першу чергу документальнiй перевiрцi пiдлягають суми, заявленi до вiдшкодування на розрахунковий рахунок платника або в рахунок iнших податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв), якi зараховуються до Держбюджету України, потiм - у рахунок майбутнiх платежiв.
5. У ходi проведення документальної перевiрки заявленого до вiдшкодування ПДВ проводяться зустрiчнi перевiрки основних постачальникiв (до виробника або iмпортера товарiв, робiт, послуг), причому обов'язковiй перевiрцi пiдлягають пiдприємства, у яких платником за мiсяць придбано товарiв (робiт, послуг), де сума ПДВ становить 10 тис. грн. i бiльше при заявленiй до вiдшкодування сумi ПДВ до 100 тис. грн. та сума ПДВ становить 50 тис. грн. i бiльше при заявленiй до вiдшкодування сумi ПДВ бiльше 100 тис. грн.
6. Встановити, що заявлена сума ПДВ до вiдшкодування з Держбюджету України пiдлягає лише за наявностi дозволу ДПА:
в розмiрi 100 тис. грн. та бiльше за один звiтний перiод в АР Крим, Вiнницькiй, Волинськiй, Житомирськiй, Закарпатськiй, Iвано-Франкiвськiй, Київськiй, Кiровоградськiй, Львiвськiй, Миколаївськiй, Полтавськiй, Рiвненськiй, Сумськiй, Тернопiльськiй, Харкiвськiй, Херсонськiй, Хмельницькiй, Черкаськiй, Чернiвецькiй, Чернiгiвськiй областях та м. Севастополi;
у розмiрi 500 тис. грн. та бiльше за один звiтний перiод в Донецькiй, Днiпропетровськiй, Запорiзькiй, Луганськiй, Одеськiй областях та м. Києвi.
Дозвiл надається на пiдставi розгляду матерiалiв документальної перевiрки пiдроздiлами оподаткування юросiб, податкового аудиту та валютного контролю i правового забезпечення стосовно правильностi визначення сум податку вiдповiдно до вимог, визначених спiльним наказом ДПАУ та Держказначейства України вiд 21.05.2001 р. N 200/86 "Про затвердження Змiн та доповнень до Порядку вiдшкодування податку на додану вартiсть", зареєстрованим у Мiн'юстi України 08.06.2001 р. N 489/5680, з письмовим повiдомленням про це вiдповiдних пiдроздiлiв податкової мiлiцiї для проведення оперативних заходiв.
7. У разi надходження звернення про проведення зустрiчної перевiрки забезпечити її проведення i направлення повiдомлення до податкового органу, вiд якого надiйшов запит, протягом 10 робочих днiв з дня його надходження.
8. Визнати такими, що втратили чиннiсть:
8.1. Наказ ДПАУ вiд 25.03.98 р. N 139 "Про посилення контролю за проведенням установленого порядку вiдшкодування податку на додану вартiсть".
8.2. Пункти 2.2, 2.3 розпорядження ДПАУ вiд 06.08.2002 р. N 224-р "Про визначення типової форми акта результатiв здiйснення зустрiчної перевiрки по вiдшкодуванню ПДВ".
9. У мiсячний термiн внести змiни до наказiв ДПАУ вiдповiдно до вимог цього наказу:
9.1. До наказу ДПАУ вiд 01.08.98 р. N 375 "Про затвердження Методичних вказiвок по органiзацiї порядку адмiнiстрування вiдшкодування податку на додану вартiсть".
9.2. До наказу ДПАУ вiд 13.06.2002 р. N 282 "Про затвердження Програми роботи пiдроздiлiв державної податкової служби по виявленню та недопущенню фактiв безпiдставного вiдшкодування ПДВ з бюджету".
Голова | М.Азаров |
Додаток |
ПОРЯДОК
визначення сумнiвних сум ПДВ, заявлених до
вiдшкодування
Дiя Порядку поширюється на СПД-юросiб, якi заявляють до вiдшкодування з бюджету суми ПДВ по основних декларацiях, якi передаються у визначенi законодавством термiни.
Принцип вiдбору платникiв податкiв для проведення документальних перевiрок полягає у визначеннi сумнiвних сум ПДВ, якi шляхом допущення помилки при визначеннi об'єкта оподаткування ПДВ або умисного ухилення вiд сплати належних сум ПДВ завищують бюджетне вiдшкодування через безпiдставне заниження сум податкових зобов'язань чи завищення сум податкового кредиту.
До категорiї СПД, якi задекларували сумнiвнi суми ПДВ, вiдносяться:
новостворенi СПД, якi зареєстрованi менше 1 року як платники ПДВ, у яких сума заявленого вiдшкодування ПДВ перевищує розмiр статутного фонду в два i бiльше разiв;
СПД, у яких протягом останнiх 6 мiсяцiв дiяльностi проведена змiна складу засновникiв (змiна власникiв статутного фонду, частка яких становить 25% та бiльше), за умови, що сума заявленого до вiдшкодування ПДВ перевищує розмiр статутного фонду в два i бiльше разiв;
СПД, у яких протягом останнiх 6 мiсяцiв дiяльностi за результатами проведених перевiрок хоча б в одному iз звiтних перiодiв зменшено заявлену суму ПДВ до вiдшкодування на 30% i бiльше;
СПД, якi здiйснювали коригування податкових зобов'язань (кредиту) в значних розмiрах (бiльш нiж 30% вiд суми податкових зобов'язань (кредиту) протягом останнiх трьох звiтних перiодiв;
СПД, попереднiми перевiрками яких встановлювались взаємовiдносини з пiдприємствами, що мають ознаки фiктивностi;
в iнших випадках за наявностi обгрунтованих фактiв, що ставлять пiд сумнiв задекларованi суми ПДВ платника податкiв (правомiрнiсть застосування пiльгових та спецрежимiв оподаткування, реалiзацiя товарiв (робiт, послуг) за цiнами нижче рiвня звичайних, факти непроведення розрахункiв з постачальниками на територiї України при експортному вiдшкодуваннi ПДВ, вiдсутнiсть фактiв, що пiдтверджують придбання основних фондiв (введення їх в експлуатацiю), вiдсутнiсть сплати або незначна сплата сум податкових зобов'язань по податках, зборах та обов'язкових платежах з одночасним заявленням до вiдшкодування значних сум ПДВ тощо).
Сумi заявленого до вiдшкодування ПДВ може бути присвоєно лише один критерiй сумнiвностi, який знiмається згiдно з розпорядженням про внесення змiн у визначену платником суму податку, що пiдлягає нарахуванню, прийнятим за результатами документальних перевiрок.
У разi коли за результатами попередньої (камеральної) перевiрки декларацiї з ПДВ встановлюється наявнiсть хоча б одного критерiю, суми ПДВ за такою декларацiєю вважаються сумнiвними, а такий платник пiдлягає обов'язковiй документальнiй перевiрцi без перенесення перевiрки на наступний звiтний перiод.
Вiдiбранi таким чином декларацiї з ПДВ групуються пiдроздiлами оподаткування юросiб в окремий реєстр.
Реєстр повинен мiстити:
1) номер за порядком;
2) назву СПД;
3) код ЄДРПОУ;
4) основний вид дiяльностi;
5) вид вiдшкодування (на розрахунковий рахунок (експортне, за результатами дiяльностi на митнiй територiї України, в рахунок майбутнiх платежiв);
6) код критерiю вiдбору.
Реєстр пiдписується керiвником пiдроздiлу оподаткування юросiб та разом iз загальним перелiком декларацiй iз заявленими до вiдшкодування сумами ПДВ передається не пiзнiше п'ятиденного термiну пiсля граничного термiну подання до пiдроздiлiв обробки та ведення податкової звiтностi.
Пiсля обробки декларацiй в пiдроздiлi обробки та ведення податкової звiтностi формуються реєстри з перелiком пiдприємств, якi задекларували суми ПДВ 100 тис. грн. та бiльше, та реєстри iз сумнiвними сумами ПДВ, якi передаються до пiдроздiлу податкового аудиту та валютного контролю для проведення документальних перевiрок.
Декларацiї з ПДВ, у яких суми заявленого до вiдшкодування податку не пiдпадають пiд критерiй сумнiвностi, пiдлягають документальнiй перевiрцi або один раз на кiлька звiтних перiодiв i нею охоплюється декiлька звiтних перiодiв, або перевiряються при здiйсненнi комплексної документальної перевiрки згiдно з Нацiональним планом перевiрок.
Начальник Головного управлiння податкового аудиту та валютного контролю | С.Янiшевський |
Начальник Головного управлiння оподаткування юридичних осiб | В.Сичевський |