ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
19.03.2003 | N 119 |
---|
Про затвердження Змiн до Положення про порядок
формування та використання резерву для
вiдшкодування можливих втрат за кредитними
операцiями банкiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 3 квiтня 2003 р. за N 256/7577 |
Вiдповiдно до статтi 59
Закону України "Про Нацiональний банк
України" та статей 36, 44 та 49 Закону України
"Про банки i банкiвську дiяльнiсть" Правлiння
Нацiонального банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Змiни до Положення про порядок формування та використання резерву для вiдшкодування можливих втрат за кредитними операцiями банкiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06.07.2000 N 279 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 03.08.2000 за N 474/4695 (зi змiнами), що додаються.
2. Банкам розпочати розрахунок резерву для вiдшкодування можливих втрат за кредитними операцiями банкiв з урахуванням внесених змiн, починаючи з 1 липня 2003 року.
3. Зобов'язати банки сформувати в повному обсязi резерв для вiдшкодування можливих втрат за кредитними операцiями банкiв з урахуванням ризику країни до 1 жовтня 2003 року, а за коштами, що розмiщенi на кореспондентських рахунках, - до 1 сiчня 2004 року.
4. Генеральному департаменту банкiвського нагляду (В.В. Пушкарьов) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома самостiйних структурних пiдроздiлiв, територiальних управлiнь Нацiонального банку України, а також банкiв для керiвництва в роботi.
5. Ця постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
6. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України О.В. Шлапака, Генеральний департамент банкiвського нагляду (В.В. Пушкарьов), Департамент iнспектування та монiторингу банкiв (В.О. Зiнченко), Операцiйне управлiння (В.Д. Щуцький) та начальникiв територiальних управлiнь Нацiонального банку України.
Голова | С.Л.Тигiпко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 19.03.2003 N 119 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 3 квiтня 2003 р. за N 256/7577 |
ЗМIНИ
до Положення про порядок формування та
використання резерву для вiдшкодування можливих
втрат за кредитними операцiями банкiв
1. У главi 1:
1.1. Пункт 1.9 викласти в такiй редакцiї:
"1.9. Банки зобов'язанi здiйснювати розрахунок резервiв пiд стандартну та нестандартну заборгованiсть (з урахуванням строкiв погашення боргу за кредитними операцiями) протягом мiсяця, у якому здiйснено кредитну операцiю (або укладено угоду на її здiйснення3). Формування резервiв банки зобов'язанi здiйснювати щомiсяця в повному обсязi незалежно вiд розмiру їх доходiв за групами ризику вiдповiдно до сум фактичної кредитної заборгованостi за станом на перше число мiсяця, наступного за звiтним, до встановленого строку для подання оборотно-сальдового балансу (щомiсяця).
Розмiр фактично сформованого резерву за кредитними операцiями банкiв контролюється за даними оборотно-сальдового балансу4".
1.2. Виноску 4 до пункту 1.9 викласти в такiй редакцiї:
"4 Контроль за даними оборотно-сальдового балансу означає, що формування резерву здiйснюється з урахуванням коригуючих проводок вiдповiдно до Положення про формування коригуючих проводок, що здiйснюються банками України, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 09.10.2001 N 427 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 26.10.2001 за N 909/6100".
1.3. Пункт 1.11 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Якщо банк здiйснює довгострокове кредитування iнвестицiйних проектiв, то внутрiшнi положення банку мають мiстити правила щодо порядку видачi такого кредиту, методики оцiнки iнвестицiйного проекту, методики аналiзу бiзнес-плану реалiзацiї iнвестицiйного проекту та його самоокупностi, порядку проведення обстеження позичальника, методики оцiнки його iнвестицiйної кредитоспроможностi, визначення схем кредитування iнвестицiйних проектiв i регламенту пiдготовки прийняття рiшень про надання iнвестицiйного кредиту".
2. Главу 2 доповнити термiнами "Кредитоспроможнiсть", "Iнвестицiйний проект", "Кредитування пiд iнвестицiйний проект" такого змiсту:
"Кредитоспроможнiсть - наявнiсть у позичальника/контрагента банку передумов для отримання кредиту та його здатнiсть повернути кредит i вiдсотки за ним у повному обсязi та в обумовленi договором строки.
Iнвестицiйний проект - проект, що впроваджується позичальниками (суб'єктами господарювання) на умовах фiнансової самоокупностi та для якого передбачається спiвфiнансування проекту позичальником або iншими iнвесторами в розмiрi не менше нiж 20 % його вартостi.
Кредитування пiд iнвестицiйний проект - довгострокове кредитування iнвестицiйних проектiв пiд майбутнi доходи (що має одержати створюване/реконструйоване пiдприємство та за рахунок яких забезпечуватиметься повернення кредиту), яке передбачає як оцiнку банком iнвестицiйного проекту щодо його фiнансової самоокупностi, так i практичну реалiзацiю цього проекту (оцiнку бiзнес-плану реалiзацiї проекту). Пiд час оцiнки реалiзацiї iнвестицiйного проекту банком визначається здатнiсть позичальника ефективно реалiзувати iнвестицiйний проект та отримати запланованi результати; надiйнiсть та стабiльнiсть бiзнесу, яким займається позичальник, протягом часу, що потрiбний для завершення проекту i повернення кредиту, врахування як позичальником, так i банком усiх ризикiв, що наявнi пiд час кредитування пiд iнвестицiйний проект".
3. У главi 4:
3.1. Абзац другий пункту 4.1 замiнити новими абзацами такого змiсту:
"Оцiнку фiнансового стану позичальника/контрагента банку з урахуванням поточного стану обслуговування позичальником/контрагентом кредитної заборгованостi банк здiйснює кожного разу пiд час укладання договору про здiйснення кредитної операцiї, а надалi для:
банкiв - не рiдше нiж один раз на мiсяць;
iнших юридичних осiб - не рiдше нiж один раз на три мiсяцi;
фiзичних осiб - перiодичнiсть оцiнки їх фiнансового стану визначається банками самостiйно з урахуванням стану обслуговування боргу та строковостi кредиту, але не рiдше нiж один раз у рiк (або за результатами фiнансового року). Якщо обслуговування кредитної заборгованостi вiдбувається iз простроченням або пролонгацiєю, то оцiнка фiнансового стану позичальника - фiзичної особи має вiдбуватися постiйно (щомiсяця або щокварталу) протягом перiоду несвоєчасного погашення боргу - крiм випадкiв, пов'язаних з поважними причинами (документально пiдтвердженi факти вiдрядження, хвороба тощо).
Результати оцiнки фiнансового стану позичальникiв/контрагентiв банку мають зберiгатися в банку вiдповiдно до строкiв зберiгання документiв з кредитування, встановлених законодавством України, особливо щодо великих кредитiв, кредитiв пов'язаним з банком особам (iнсайдерам)".
У зв'язку з цим абзац третiй вважати абзацом сьомим.
3.2. Пункти 4.4 - 4.7 викласти в такiй редакцiї:
"4.4. Оцiнка фiнансового стану позичальника-банку здiйснюється не рiдше нiж один раз на мiсяць з використанням методiв, що використовуються у вiтчизнянiй та свiтовiй банкiвськiй практицi, у тому числi з урахуванням:
iнформацiї позичальника-банку про дотримання економiчних нормативiв i нормативу обов'язкового резервування коштiв;
аналiзу якостi активiв i пасивiв;
аналiзу прибуткiв i збиткiв;
iнформацiї про виконання банком зобов'язань у минулому;
iнформацiї про наданi та одержанi мiжбанкiвськi кредити;
щорiчного аудиторського висновку.
4.5. Класифiкацiя позичальникiв - юридичних осiб (у тому числi банкiв) здiйснюється за результатами оцiнки їх фiнансового стану:
Клас "А" - фiнансова дiяльнiсть добра, що свiдчить про можливiсть своєчасного виконання зобов'язань за кредитними операцiями, зокрема погашення основної суми боргу та вiдсоткiв за ним вiдповiдно до умов кредитної угоди; економiчнi показники в межах установлених значень (вiдповiдно до методики оцiнки фiнансового стану позичальника, затвердженої внутрiшнiми документами банку); вище керiвництво позичальника має вiдмiнну дiлову репутацiю; кредитна iсторiя позичальника - бездоганна; крiм того, позичальники-банки (резиденти) i банки-нерезиденти, що зареєстрованi в країнах - членах СНД, дотримуються економiчних нормативiв. Одночасно можна зробити висновок, що фiнансова дiяльнiсть i надалi проводитиметься на високому рiвнi. До цього класу можуть належати iншi позичальники-банки (нерезиденти), що мають кредитний рейтинг не нижче нiж показник А, пiдтверджений у бюлетенi однiєї з провiдних свiтових рейтингових компанiй (Fitch IBCA, Standard & Poor`s, Moody`s тощо).
Клас "Б" - фiнансова дiяльнiсть позичальника цiєї категорiї близька за характеристиками до класу "А", але ймовiрнiсть пiдтримування її на цьому рiвнi протягом тривалого часу є низькою. Позичальники/контрагенти банку, якi належать до цього класу, потребують бiльшої уваги через потенцiйнi недолiки, що ставлять пiд загрозу достатнiсть надходжень коштiв для обслуговування боргу та стабiльнiсть одержання позитивного фiнансового результату їх дiяльностi; крiм того, позичальники-банки (резиденти) i банки-нерезиденти, що зареєстрованi в країнах - членах СНД, дотримуються економiчних нормативiв. Аналiз коефiцiєнтiв фiнансового стану позичальника може свiдчити про негативнi тенденцiї в дiяльностi позичальника. Недолiки в дiяльностi позичальникiв, якi належать до класу "Б", мають бути лише потенцiйними. За наявностi реальних недолiкiв клас позичальника потрiбно знизити. До цього класу можуть належати iншi позичальники-банки (нерезиденти), що мають кредитний рейтинг не нижче нiж "iнвестицiйний клас", що пiдтверджений у бюлетенi однiєї з провiдних свiтових рейтингових компанiй (Fitch IBCA, Standard & Poor`s, Moody`s тощо).
Клас "В" - фiнансова дiяльнiсть задовiльна i потребує бiльш детального контролю, крiм того, позичальники - банки (резиденти) i банки країн - членiв СНД дотримуються економiчних нормативiв. Надходження коштiв i платоспроможнiсть позичальника свiдчать про ймовiрнiсть несвоєчасного погашення кредитної заборгованостi в повнiй сумi та в строки, передбаченi договором, якщо недолiки не будуть усуненi. Одночасно спостерiгається можливiсть виправлення ситуацiї i покращення фiнансового стану позичальника. Забезпечення кредитної операцiї має бути лiквiдним i не викликати сумнiвiв щодо оцiнки його вартостi, правильностi оформлення угод про забезпечення тощо. До цього класу можуть належати позичальники-банки (нерезиденти), що мають кредитний рейтинг не нижче нiж показник В, пiдтверджений у бюлетенi однiєї з провiдних свiтових рейтингових компанiй (Fitch IBCA, Standard & Poor`s, Moody`s тощо).
Клас "Г" - фiнансова дiяльнiсть незадовiльна (економiчнi показники не вiдповiдають установленим значенням) i спостерiгається її нестабiльнiсть протягом року; є високий ризик значних збиткiв; ймовiрнiсть повного погашення кредитної заборгованостi та вiдсоткiв/комiсiй за нею є низькою; проблеми можуть стосуватися стану забезпечення за кредитом, потрiбної документацiї щодо забезпечення, яка свiдчить про наявнiсть (схороннiсть) i його лiквiднiсть тощо. Якщо пiд час проведення наступної класифiкацiї немає безсумнiвних пiдтверджень полiпшити протягом одного мiсяця фiнансовий стан позичальника банку або рiвень забезпечення за кредитною операцiєю, то його потрiбно класифiкувати на клас нижче (клас "Д"). До цього класу належить позичальник/контрагент банку, проти якого порушено справу про банкрутство.
Клас "Д" - фiнансова дiяльнiсть незадовiльна i є збитковою; показники не вiдповiдають установленим значенням, кредитна операцiя не забезпечена лiквiдною заставою (або безумовною гарантiєю), ймовiрностi виконання зобов'язань позичальником/контрагентом банку практично немає. До цього класу належить позичальник/контрагент банку, що визнаний банкрутом в установленому чинним законодавством порядку.
За результатами оцiнки фiнансового стану позичальник зараховується до вiдповiдного класу.
Якщо банк здiйснює довгострокове кредитування пiд iнвестицiйний проект, розрахунок ефективностi якого (у тому числi доходу, що планується отримати вiд його реалiзацiї) забезпечує погашення кредиту i вiдсоткiв/комiсiй за ним вiдповiдно до умов кредитної угоди, а також за умови, що бiзнес-план реалiзацiї iнвестицiйного проекту виконується, то клас позичальника може бути пiдвищено на один рiвень.
4.6. Для оцiнки фiнансового стану позичальника - фiзичної особи банки встановлюють показники та їх оптимальнi значення залежно вiд виду кредиту (на придбання або будiвництво житла, придбання транспортних засобiв, товарiв тривалого використання, на iншi потреби), його обсягу й строку, виду забезпечення (застави) за кредитом.
Оцiнка фiнансового стану позичальника має враховувати кiлькiснi та якiснi показники (фактори), що можуть у тiй чи iншiй мiрi вплинути на виконання позичальником зобов'язань за кредитом, з визначенням рiвня їх ймовiрного впливу на дотримання умов кредитної угоди шляхом установлення оптимальних значень та вiдповiдних балiв для кожного з показникiв (факторiв) та здiйснюється з урахуванням виду i строку кредиту, що надається.
У разi визначення кредитоспроможностi позичальника - фiзичної особи пiд час розгляду питання про надання кредиту та оцiнки його фiнансового стану пiд час обслуговування боргу за кредитом мають ураховуватися як кiлькiснi показники (економiчна кредитоспроможнiсть), так i якiснi характеристики (особиста кредитоспроможнiсть) позичальника, що пiдтверджуються вiдповiдними документами i розрахунками.
До якiсних характеристик позичальника зокрема належать:
загальний матерiальний стан клiєнта (наявнiсть майна та копiй вiдповiдних пiдтвердних документiв на його право власностi, якi засвiдчуються в установленому порядку);
соцiальна стабiльнiсть клiєнта (тобто наявнiсть постiйної роботи, дiлова репутацiя, сiмейний стан тощо);
вiк клiєнта;
кредитна iсторiя (iнтенсивнiсть користування банкiвськими кредитами/гарантiями в минулому та своєчаснiсть їх погашення й сплати вiдсоткiв/комiсiй за ними).
До основних кiлькiсних показникiв оцiнки фiнансового стану позичальника - фiзичної особи зокрема належать:
сукупний чистий дохiд (щомiсячнi очiкуванi сукупнi доходи, зменшенi на сукупнi витрати та зобов'язання) та прогноз на майбутнє;
накопичення на рахунках в банку (iнформацiя надається за бажанням позичальника);
коефiцiєнти, що характеризують поточну платоспроможнiсть позичальника i його фiнансовi можливостi виконати зобов'язання за кредитною угодою (зокрема, спiввiдношення сукупних доходiв i витрат/зобов'язань позичальника, сукупного чистого доходу за мiсяць i щомiсячного внеску за кредитом та вiдсотками/комiсiями за ним);
забезпечення кредиту [застава рухомого й нерухомого майна, наявнiсть його страхування, передавання права власностi на об'єкт кредитування (житло, автотранспорт тощо)] та його лiквiднiсть.
Пiд час визначення кредитоспроможностi й оцiнки фiнансового стану позичальникiв - фiзичних осiб, якi отримують кредит як пiдприємцi, мають ураховуватися також вiдповiднi показники, що встановлюються для юридичних осiб, у тому числi такi якiснi та кiлькiснi показники:
менеджмент (рiвень менеджменту, дiлова репутацiя та зв'язки в дiловому оточеннi, готовнiсть та спроможнiсть клiєнта нести особисту вiдповiдальнiсть за виконання кредитних зобов'язань тощо);
фактори ринку (вид галузi, оцiнка привабливостi товарiв/послуг, що виготовляються/надаються клiєнтом; ринок таких товарiв/послуг, рiвень конкуренцiї у сферi дiяльностi клiєнта, тривалiсть дiяльностi на конкретному ринку тощо);
прогноз руху грошових потокiв (спiввiдношення власного капiталу та розмiру кредиту, спiввiдношення грошових оборотiв за мiсяць та суми кредиту тощо).
Класифiкацiя позичальникiв - фiзичних осiб за результатами визначення їх кредитоспроможностi (фiнансового стану) здiйснюється з урахуванням рiвня забезпечення за кредитними операцiями:
Клас "А" - сукупний чистий дохiд позичальника значно перевищує внески на погашення кредиту i вiдсоткiв/комiсiй за ним, високою є ймовiрнiсть збереження такого спiввiдношення протягом дiї кредитної угоди; обсяг, якiсть i лiквiднiсть забезпечення за кредитами, що видаються на строк бiльше одного року, достатнi або позичальник має високу особисту кредитоспроможнiсть (що пiдтверджується документально) i заслуговує на безперечну довiру; немає жодних свiдчень про можливiсть затримки з поверненням кредиту i вiдсоткiв/комiсiй за ним вiдповiдно до умов кредитної угоди.
Клас "Б" - основнi характеристики аналогiчнi або близькi до класу "А", однак iмовiрнiсть їх пiдтримування на такому самому рiвнi є низькою або наявна тенденцiя (або iнформацiя) щодо можливостi їх зниження. Обсяг, якiсть i лiквiднiсть забезпечення за кредитами, що видаються на строк бiльше одного року, достатнi для погашення в повному обсязi кредиту i вiдсоткiв/комiсiй за ним.
Клас "В" - сукупнi обсяги доходiв i витрат позичальника свiдчать про досягнення граничної межi в забезпеченнi погашення боргу, змiну мiсця роботи (з погiршенням умов), зростання обсягу зобов'язань позичальника, що свiдчить про пiдвищення ймовiрностi несвоєчасного та/або в неповнiй сумi погашення кредиту i вiдсоткiв/комiсiй за ним. Обсяг, якiсть i лiквiднiсть забезпечення за кредитами, що видаються на строк бiльше одного року, достатнi для погашення в повному обсязi кредиту i вiдсоткiв/комiсiй за ним.
Клас "Г" - фiнансовий стан позичальника нестабiльний. Наявна тенденцiя i перiодично виникають проблеми iз своєчасною сплатою боргу за кредитами та вiдсотками/комiсiями за ним через нестабiльнiсть доходiв позичальника або зростання витрат та/або зобов'язань. Сукупний чистий дохiд позичальника в окремi перiоди не забезпечує сплату боргу за кредитом та вiдсоткiв/комiсiй за ним. Є проблеми щодо забезпечення за кредитом (низький рiвень його лiквiдностi або його обсяг недостатнiй тощо).
Клас "Д" - фiнансовий стан позичальника незадовiльний. Доходи не забезпечують сплату боргу за кредитом та вiдсоткiв/комiсiй за ним. Кредит не забезпечений лiквiдною заставою. Практично немає змоги сплатити борг за кредитом та вiдсотки/комiсiї за ним, у тому числi за рахунок забезпечення кредиту.
4.7. Якщо немає достовiрної фiнансової звiтностi, що пiдтверджує оцiнку фiнансового стану позичальника - юридичної особи, або вiдповiдних документiв та iнформацiї щодо оцiнки фiнансового стану фiзичної особи, а також належним чином оформлених документiв, на пiдставi яких здiйснювалася кредитна операцiя, то такi позичальники мають класифiкуватися не вище класу "Г" ".
4. Пункт 5.1 глави 5 викласти в такiй редакцiї:
"5.1. Оцiнку стану обслуговування боргу банки зобов'язанi здiйснювати щомiсяця:
а) за станом погашення позичальником/контрагентом - юридичною особою кредитної заборгованостi за основним боргом (у тому числi за операцiями репо) та вiдсоткiв/комiсiй за ним на пiдставi кредитної iсторiї позичальникiв та їх взаємовiдносин з банком обслуговування боргу є:
"добрим":
якщо заборгованiсть за кредитом i вiдсотки/комiсiї за ним сплачуються в установленi строки або з максимальною затримкою до семи календарних днiв;
або кредит пролонговано без пониження класу позичальника та вiдсотки/комiсiї за ним сплачуються в установленi строки або з максимальною затримкою до семи календарних днiв;
або кредит пролонговано з пониженням класу позичальника до 90 днiв та вiдсотки/комiсiї за ним сплачуються в установленi строки або з максимальною затримкою до семи календарних днiв;
"слабким":
якщо заборгованiсть за кредитом прострочена вiд 8 до 90 днiв та вiдсотки/комiсiї за ним сплачуються з максимальною затримкою вiд 8 до 30 днiв;
або кредит пролонговано з пониженням класу позичальника на строк вiд 91 до 180 днiв, але вiдсотки/комiсiї сплачуються в строк або з максимальною затримкою до 30 днiв;
"незадовiльним":
якщо заборгованiсть за кредитом прострочена понад 90 днiв;
або кредит пролонговано з пониженням класу позичальника понад 180 днiв;
б) за станом погашення позичальником - фiзичною особою кредитної заборгованостi та вiдсоткiв/комiсiї за ним обслуговування боргу є:
"добрим":
якщо заборгованiсть за кредитом i вiдсотками/комiсiєю за ним сплачуються в установленi строки або з максимальною затримкою до семи календарних днiв (або з максимальною затримкою до 30 днiв у разi документально пiдтверджених фактiв вiдрядження, хвороби тощо);
або кредит пролонговано на строк до 90 днiв та вiдсотки/комiсiї за ним сплачуються в установленi строки або з максимальною затримкою до семи календарних днiв (або з максимальною затримкою до 30 днiв у разi документально пiдтверджених фактiв вiдрядження, хвороби тощо);
"слабким":
якщо заборгованiсть за кредитом прострочена (була прострочена) вiд 8 до 90 днiв та вiдсотки/комiсiї за ним сплачуються (були сплаченi) iз затримкою вiд 8 до 30 днiв (або з максимальною затримкою вiд 31 дня до 120 днiв у разi документально пiдтверджених фактiв вiдрядження, хвороби тощо);
або кредит пролонговано на строк вiд 91 дня до 180 днiв, але вiдсотки/комiсiї сплачуються в строк або з максимальною затримкою до семи календарних днiв (або з максимальною затримкою до 30 днiв у разi документально пiдтверджених фактiв вiдрядження, хвороби тощо);
"незадовiльним":
якщо заборгованiсть за кредитом прострочена понад 90 днiв (або з максимальною затримкою до 120 днiв у разi документально пiдтверджених фактiв вiдрядження, хвороби тощо);
або кредит пролонговано понад 180 днiв.
Якщо одна з вимог кожного пiдпункту, що характеризує групу кредитної операцiї за станом обслуговування боргу позичальниками/контрагентами (юридичними i фiзичними особами), не виконується, то така операцiя зараховується до групи на один рiвень нижче".
5. У главi 6:
5.1. Пункт 6.1 викласти в такiй редакцiї:
"6.1. Вiдповiдно до перелiчених у главах 4 i 5 цього Положення критерiїв здiйснюється класифiкацiя кредитного портфеля за ступенем ризику та визначається категорiя кредитної операцiї таким чином:
Фiнансовий стан позичальника (клас) |
Обслуговування боргу позичальником (група) | ||
"добре" | "слабке" | "незадовiльне" | |
"А" | "стандартна" | "пiд контролем" | "субстандартна" |
"Б" | "стандартна" | "субстандартна" | "субстандартна" |
"В" | "субстандартна" | "субстандартна" | "сумнiвна" |
"Г" | "сумнiвна" | "сумнiвна" | "безнадiйна" |
"Д" | "сумнiвна" | "безнадiйна" | "безнадiйна" |
".
5.2. Пункт 6.3 викласти в такiй редакцiї:
"6.3. Пiд час класифiкацiї операцiй за врахованими векселями, крiм оцiнки фiнансового стану позичальникiв/контрагентiв банку (платника за векселем), також ураховується строк погашення заборгованостi.
Якщо заборгованiсть за простроченими векселями прострочена не бiльше нiж 30 днiв, то така кредитна операцiя не може бути класифiкована вище нiж "сумнiвна".
Заборгованiсть за простроченими векселями зi строком прострочення бiльше нiж 30 днiв має належати до категорiї "безнадiйна".
Пiд час визначення розмiру резерву за врахованими векселями сума, що пiдлягає резервуванню, визначається, виходячи з урахованої вартостi векселя (суми фактично наданих кредитних ресурсiв за врахованими векселями) незалежно вiд його виду (дисконтний або процентний)".
5.3. Пункт 6.4 доповнити абзацом такого змiсту:
"Оцiнка якостi кредитної операцiї здiйснюється до часу виконання позичальником/контрагентом зобов'язання за нею (надходження коштiв) незалежно вiд виду зобов'язання (або його замiни на iнший вид)".
5.4. Виноску 9 до пункту 6.5 викласти в такiй редакцiї:
"9 Якщо за наданими зобов'язаннями (гарантiями, поруками, авалями) за оцiнкою фiнансового стану позичальника зараховано до класу "Б" i нижче, то категорiя операцiї визначається вiдповiдно до класу позичальника (з урахуванням вимог пункту 5.3 цього Положення)".
5.5. У виносцi 10 пункту 6.5 слова "або забезпечення не є першокласним" виключити.
6. У главi 7:
6.1. У пунктi 7.1:
абзаци третiй i шостий пiдпункту 7.1.2 викласти в такiй редакцiї:
"iменнi ощаднi сертифiкати, що випущенi банком-кредитором, або майновi права на грошовi кошти позичальника (крiм банкiв) чи майнового поручителя, що розмiщенi на депозитi в банку-кредиторi, за умови безперечного контролю та доступу банку-кредитора до цих коштiв, обумовленого договором, у разi невиконання позичальником зобов'язань за кредитом";
"недержавнi цiннi папери - облiгацiї та акцiї пiдприємств, що мають активний ринок, ощаднi сертифiкати на пред'явника, що випущенi банком-кредитором, ощаднi сертифiкати iнших банкiв, iнвестицiйнi сертифiкати";
пiдпункт 7.1.3 викласти в такiй редакцiї:
"7.1.3. Сума забезпечення береться до розрахунку резервiв пiд кредитнi ризики з урахуванням коефiцiєнтiв залежно вiд категорiї кредитної операцiї.
Безумовнi гарантiї, що беруться до розрахунку резерву пiд кредитнi ризики за такими коефiцiєнтами:
Класифiкованi кредитнi операцiї |
Вiдсоток вартостi забезпечення (гарантiї), що береться до розрахунку чистого кредитного ризику за окремою кредитною операцiєю | |||
---|---|---|---|---|
Кабiнету Мiнiстрiв України |
урядiв країн категорiї "А" |
мiжнародних багатостороннiх банкiв |
банкiв з рейтингом не нижче нiж "iнвестицiйний клас", забезпеченi гарантiї банкiв України |
|
"Стандартна" | 100% | 100% | 100% | 100% |
"Пiд контролем" | 100% | 100% | 100% | 100% |
"Субстандартна" | 50% | 100% | 100% | 100% |
"Сумнiвна" | 20% | 20% | 20% | 20% |
"Безнадiйна" | 0% | 0% | 0% | 0% |
Предмети застави, що беруться до розрахунку резерву пiд кредитнi ризики за такими коефiцiєнтами:
Класифiкованi кредитнi операцiї |
Вiдсоток вартостi забезпечення (застави), що береться до розрахунку чистого кредитного ризику за окремою кредитною операцiєю | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
майнових прав на грошовi депозити, iменних депозитних сертифiкатiв, випущених банком- кредитором |
банкiвських металiв |
державних цiнних паперiв |
недержавних цiнних паперiв |
нерухомого майна |
рухомого майна, iнших майнових прав i дорогоцiнних металiв |
|
"Стандартна" | 100% | 80% | 100% | 50% | 50% | 50% |
"Пiд контролем" | 100% | 80% | 80% | 40% | 50% | 40% |
"Субстандартна" | 100% | 60% | 50% | 20% | 40% | 20% |
"Сумнiвна" | 100% | 20% | 20% | 10% | 20% | 10% |
"Безнадiйна" | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
".
6.2. Пункт 7.4 доповнити абзацами третiм та четвертим такого змiсту:
"За короткостроковими споживчими кредитами в розмiрi, еквiвалентному 2000 євро, що наданi позичальникам - фiзичним особам, якi належать за фiнансовим станом до класу "А" або "Б" та за станом обслуговування боргу класифiкованi за групою "добре", пiд час формування резерву для вiдшкодування можливих втрат за цими кредитами доцiльнiсть проведення додаткових перевiрок стану забезпечення (застави) визначається банком вiдповiдно до його внутрiшнiх положень.
Перiодичнiсть i порядок перевiрки стану заставленого майна визначаються у внутрiшнiх положеннях банку залежно вiд виду та якостi забезпечення, що приймається для покриття ризику за кредитними операцiями, можливостi його схоронностi".
7. У главi 8:
7.1. Пункт 8.1 викласти в такiй редакцiї:
"8.1. На пiдставi класифiкацiї валового кредитного ризику та враховуючи прийнятне забезпечення, банк визначає чистий кредитний ризик за кожною кредитною операцiєю i зважує його на встановлений коефiцiєнт резервування:
Категорiя кредитної операцiї | Коефiцiєнт резервування (за ступенем ризику) |
---|---|
"Стандартна" | 1% |
"Пiд контролем" | 5% |
"Субстандартна" | 20% |
"Сумнiвна" | 50% |
"Безнадiйна" | 100% |
".
7.2. Доповнити главу новим пунктом 8.2 такого змiсту:
"8.2. Пiд час формування резервiв за кредитними операцiями, що здiйснюються на мiжнародному ринку, банки мають ураховувати ризик країни, який виникає у зв'язку з кредитуванням позичальникiв iнших країн i залежить вiд нестабiльної полiтичної ситуацiї, економiчної кризи, обмежувальної полiтики уряду щодо iноземних кредитiв, iнвестицiй, переказiв тощо.
Пiд час розрахунку резерву з урахуванням ризику країни чистий кредитний ризик зважується на один з двох коефiцiєнтiв резервування, що є бiльшим:
коефiцiєнт резервування за ступенем ризику залежно вiд категорiї кредитної операцiї, що встановлений у пунктi 8.1 цього Положення,
або коефiцiєнт резервування за ризиком країни позичальника, що встановлений у пунктi 8.3 цього Положення.
Якщо гарантом повернення боргу за такою кредитною операцiєю є резидент країни, ризик якої належить до вищої групи, нiж ризик країни позичальника, то для порiвняння береться коефiцiєнт, що встановлений для країни цього гаранта".
У зв'язку з цим пункти 8.2 та 8.3 уважати вiдповiдно пунктами 8.3 та 8.4.
8. Пункт 9.6 глави 9 викласти в такiй редакцiї:
"9.6. У разi порушення банком порядку створення i використання резерву пiд кредитнi ризики до нього застосовуються заходи впливу згiдно зi статтею 73 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" та нормативно-правовими актами Нацiонального банку з питань застосування заходiв впливу".
9. Таблицю додатка 2 доповнити новими колонками 8 "Галузь економiки" i 9 "Регiон (область)".
У зв'язку з цим колонки 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 уважати вiдповiдно колонками 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31.
Директор Генерального департаменту банкiвського нагляду | В.В.Пушкарьов |
Начальник управлiння методологiї | I.Ф.Романенко |