ДЕРЖАВНА СЛУЖБА З ОХОРОНИ ПРАВ НА СОРТИ РОСЛИН
НАКАЗ
вiд 29 грудня 2002 року | N 81-ОД |
---|
Про затвердження Тимчасових правил проведення
квалiфiкацiйної експертизи сортiв рослин
З метою органiзацiї проведення квалiфiкацiйної експертизи сортiв рослин, згiдно статей 27, 29, 30, 36 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" наказую:
1. Затвердити Тимчасовi правила проведення квалiфiкацiйної експертизи сортiв рослин, що додаються (далi - Правила).
2. Українському iнституту експертизи сортiв рослин (О. М. Гончар) забезпечити виконання Правил.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови А. М. Бочкарьова.
Голова | В. В. Волкодав |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державної служби з охорони прав на сорти рослин вiд 29 грудня 2002 р. N 81-ОД |
ТИМЧАСОВI ПРАВИЛА
проведення квалiфiкацiйної експертизи сортiв
рослин
Цi Правила розроблено вiдповiдно до статей 27, 29, 30, 36 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" (далi - Закон) i визначають порядок проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту.
1. Загальнi положення
1.1 Квалiфiкацiйна експертиза сортiв рослин (далi - Експертиза) є складовою частиною експертизи документiв заявки на сорт, яка подається до Державної служби з охорони прав на сорти рослин (далi - Держсортслужба) з метою державної реєстрацiї сортiв рослин для поширення в Українi та державної реєстрацiї прав на них.
1.2 Експертиза включає в себе комплекс лабораторних i польових дослiджень, необхiдних для пiдготовки експертного висновку за заявкою, на пiдставi якого приймається рiшення щодо державної реєстрацiї сорту i прав на нього.
1.3 Експертизу проводить Український iнститут експертизи сортiв рослин (далi - Iнститут), державнi обласнi центри експертизи сортiв рослин, сортодослiднi станцiї, лабораторiї та iншi заклади експертизи та пiдприємства, якi складають державну систему з охорони прав на сорти рослин.
1.4 Iнститут може залучати для польових дослiджень заклади експертизи, що не входять до державної системи з охорони прав на сорти рослин, якi акредитованi Держсортслужбою, а також використовувати результати польових дослiджень заявника.
2. Визначення належностi об'єкта, описаного у заявцi, до сортiв рослин
2.1 Проведення перевiрки належностi об'єкта, описаного у заявцi, до сорту рослин встановлюється на пiдставi аналiзу назви таксону українською та латинською мовами шляхом її порiвняння iз назвами, наведеними у вiдомих ботанiчних довiдниках, доступних базах даних, в першу чергу, у власнiй базi та базi даних Мiжнародного союзу з охорони нових сортiв рослин.
2.2 Якщо об'єкт, вказаний у заявцi, за експертним висновком Iнституту (додаток 1) не належить до сорту рослин, Держсортслужба надсилає заявнику повiдомлення (додаток 2) про вiдхилення заявки.
3. Експертиза назви сорту
3.1 Експертиза назви сорту проводиться вiдповiдно до Положення про експертизу назви сорту.
3.2 До прийняття рiшення про державну реєстрацiю сорту i прав на нього заявник може змiнити назву сорту за умови подання ним клопотання та сплати вiдповiдного збору.
3.3 Експертний висновок про ухвалення назви сорту є складовою та невiд'ємною частиною кiнцевого обгрунтованого експертного висновку за заявкою.
4. Експертиза новизни сорту
4.1 Новизна сорту встановлюється згiдно з декларацiєю заявника, яку вiн подає, заповнюючи вiдповiдний пункт заявки на сорт.
4.2 Якщо в результатi перевiрки заявки встановлено, що насiння чи посадковий матерiал сорту не збувався з метою комерцiйного використання або збувався на територiї України менше одного року, а в iншiй державi - менше чотирьох рокiв, експертиза продовжується.
4.3 Якщо вказанi в заявцi строки перевищують встановленi Законом термiни або стає вiдомою iнформацiя про офiцiйну реєстрацiю сорту в iншiй державi в строк бiльший, нiж чотири роки вiд дати подання заявки на сорт до Держсортслужби, Iнститут робить про це експертний висновок (додаток 3), на пiдставi якого Держсортслужба надсилає заявнику повiдомлення про вiдхилення заявки вiд подальшого розгляду (додаток 4).
4.4 У разi позитивного рiшення щодо належностi об'єкта, описаного у заявцi, до сорту рослин та вiдповiдностi його критерiю новизни, експертиза продовжується в польових умовах. З цiєю метою сорт включається в Державну науково-дослiдну програму з проведення квалiфiкацiйної експертизи на вiдповiднiсть сорту критерiям вирiзняльностi, однорiднiстi та стабiльностi поточного року (далi - Програма) (додаток 5).
5. Експертиза сорту на вiдповiднiсть критерiям охороноздатностi
5.1 Польовi дослiдження сорту в експертних закладах державної системи з охорони прав на сорти рослин здiйснюються з видiв, якi належать до перелiку родiв i видiв, сорти яких пiдлягають державному випробуванню. Строк польових дослiджень складає три роки. Iнститут може скоротити цей строк на пiдставi переконливих висновкiв двох рокiв експертизи.
5.2 Посiбником для проведення польової експертизи на вирiзняльнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть є окремi методики з видiв рослин. Методиками визначено строки, кiлькiсть, якiсть насiння та посадкового матерiалу, умови проведення дослiджень, зокрема, розмiр дiлянок i кiлькiсть повторень, тривалiсть експертизи, час та методи облiку.
Сукупнiсть ознак, за якими виконують дослiдження, залежить вiд виду, до якого належить сорт.
5.3 Для проведення морфологiчного опису сорту в методиках подано "Таблицi ознак" з наведеними шкалами градацiй, де кожному iз словесних визначень ознаки надано вiдповiдний код. Для бiльш чiткої оцiнки ступеня прояву ознаки наведено еталоннi сорти.
5.4 Пiсля затвердження Програми Iнститут доводить її до сортодослiдних станцiй та iнших закладiв експертизи. Одночасно заявнику сорту надсилають рознарядку на постачання насiння чи посадкового матерiалу на поточний рiк (додаток 6).
5.5 Експерт сортодослiдної станцiї, отримавши Програму, формує робочу програму дослiджень станцiї на поточний рiк, яку затверджує керiвник.
5.6 Надходження насiння чи посадкового матерiалу на сортодослiднiй станцiї фiксується у спецiальному журналi (додаток 7). Насiння чи посадковий матерiал сорту має надiйти на сортодослiдну станцiю вiд заявника не пiзнiше 1 березня - для сортiв ярих та 1 серпня - для сортiв озимих культур. У п'ятиденний строк пiсля зазначеного вище експерт сортодослiдної станцiї надсилає до Iнституту звiт про надходження насiння чи посадкового матерiалу сортiв згiдно з програмою наукових дослiджень поточного року (додаток 8).
Сорти, насiння чи посадковий матерiал яких заявник не надав, Iнститут виключає з Програми, корегуючи її, i повiдомляє заявника про продовження загального строку експертизи з цiєї причини. Збiр, сплачений заявником за проведення експертизи поточного року, не повертається.
5.7 Насiння чи посадковий матерiал сорту висiвають (висаджують) на сортодослiднiй станцiї згiдно з робочою програмою. Експерт впродовж вегетацiйного перiоду здiйснює потрiбнi спостереження за сортом вiдповiдно до методики.
5.7.1 Сорт вважають вирiзняльним, якщо виявлено хоча б одну ознаку, яка дає змогу визначити вирiзняльнi особливостi сорту i має пiддаватись вiдтворенню i точному опису.
5.7.2 Якщо сорт не вирiзняється за жодною iз ознак вiд сорту, який внесено до Державного реєстру прав власникiв сортiв рослин (далi - Реєстру патентiв), то такий сорт не вiдповiдає умовi вирiзняльностi i не вноситься до нього. Якщо випробуваний сорт не вирiзняється вiд iншого випробуваного сорту, то патент буде виданий лише на один з них, заявка на який зареєстрована ранiше.
5.7.3 Сорт вiдповiдає критерiю однорiдностi, якщо його мiнливiсть, залежно вiд методу селекцiї та наявностi форм, якi вiдхиляються через випадкову засмiченiсть, мутацiї або iншi чинники, не перевищують рiвня, який дозволяє зробити точний опис сорту та забезпечити його стабiльнiсть.
Для прийняття позитивного рiшення з експертизи сорту на однорiднiсть кiлькiсть рослин, що вирiзняються вiд загальної маси рослин сорту, має не перевищувати величин, якi вказанi в окремих методиках з кожного виду, що охороняються.
5.7.4 Сорт вiдповiдає критерiю стабiльностi, якщо прояв основних ознак пiсля кожного циклу розмноження вiдповiдає опису сорту.
5.8 Результати спостережень заносять до Польового журналу з квалiфiкацiйної експертизи сортiв певного виду на вiдповiднiсть критерiям вирiзняльностi, однорiдностi та стабiльностi (далi - Польовий журнал) (додаток 9).
5.9 Пiд час опису кiлькiсних ознак отриманi результати опрацьовують варiацiйно-статистичним методом, якi заносять до вiдповiдного журналу (додаток 10). Пiсля цього абсолютнi значення кiлькiсних ознак переводять у бали вiдповiдно до методики з виду.
5.10 В десятиденний строк пiсля здiйснення останнього спостереження за сортом експерт сортодослiдної станцiї надсилає до Iнституту звiт (додаток 11) з проведених дослiджень.
5.11 Зведенi в Iнститутi звiти за всi роки польових дослiджень є пiдставою для пiдготовки заключного висновку щодо сорту.
5.12 Iнститут щорiчно повiдомляє заявника про результати експертизи на вирiзняльнiсть та однорiднiсть, а також надає йому коментарi до них (додаток 12).
6. Експертиза сорту на вiдповiднiсть критерiям охороноздатностi за даними акредитованих експертних закладiв
6.1 Вiдповiднiсть сорту критерiям вирiзняльностi, однорiдностi та стабiльностi може бути встановлена шляхом польових дослiджень сорту у визначених Iнститутом експертних закладах, якi не входять до державної системи з охорони прав на сорти рослин, за умови, що вони вiдповiдають встановленим вимогам i акредитованi Держсортслужбою.
6.2 З окремих видiв рослин, якi належать до перелiку родiв i видiв, сорти яких пiдлягають державному випробуванню, Iнститут може прийняти рiшення щодо перевiрки опису сорту протягом року у визначених ним експертних закладах, що не вiдносяться до державної системи з охорони прав на сорти рослин. Заявнику надсилають повiдомлення щодо прийнятого рiшення, рознарядку на постачання насiння або посадкового матерiалу з адресою закладу, який здiйснюватиме експертизу (додаток 13).
6.3 Польовi дослiдження сорту в експертних закладах, якi не належать до державної системи з охорони прав на сорти рослин, здiйснюють за вiдповiдними методиками i пiд контролем експерта Iнституту. Результати спостережень заносять до Польового журналу (додаток 9).
6.4 В десятиденний строк пiсля здiйснення останнього спостереження за сортом вiдповiдно до методики експертний заклад надсилає до Iнституту звiт (додаток 11) з проведених дослiджень.
7. Експертиза сорту на вiдповiднiсть критерiям охороноздатностi за даними заявника
7.1 Експертиза сортiв рослин, якi не належать до перелiку родiв i видiв, сорти яких пiдлягають державному випробуванню, проводиться шляхом експертизи документiв заявки.
7.2 Польовi дослiдження сорту на дослiдних полях заявника здiйснюють за вiдповiдними методиками з виду, якими визначено вимоги до проведення експертизи на вiдповiднiсть сорту критерiям вирiзняльностi, однорiдностi та стабiльностi.
7.3 Експерт Iнституту аналiзує опис сорту, наданий заявником, порiвнюючи його з описом усiх вiдомих сортiв цього виду, iнформацiя з яких йому доступна. Таким чином, встановлюється вирiзняльнiсть сорту. Однорiднiсть i стабiльнiсть сорту приймаються пiд вiдповiдальнiсть заявника.
7.4 Iнститут може прийняти рiшення щодо перевiрки сорту безпосередньо на дослiдному полi заявника з метою додаткової оцiнки прояву ознак сорту та їх однорiдностi. В цьому разi заявнику надсилають повiдомлення щодо прийнятого рiшення з вимогою визначення мiсця розташування дослiдного поля, на якому закладено дослiди з сорту (додаток 14).
7.5 Для перевiрки дослiдiв Iнститут формує комiсiю, в яку входять експерти Iнституту та сортодослiдних станцiй вiдповiдного регiону, де знаходиться дослiдне поле заявника. План перевiрок та склад комiсiї затверджує своїм наказом директор Iнституту.
7.6 Голова комiсiї надсилає повiдомлення заявнику сорту про склад комiсiї та дату перевiрки сорту (додаток 15).
7.7 Пiд час перевiрки рослин сорту на дослiдному полi заявника визначають дотримання методичних вимог експертизи на вирiзняльнiсть, однорiднiсть i стабiльнiсть (тип та розмiри дiлянки, кiлькiсть рослин на дiлянцi та iнше).
7.8 Перевiряють вiдповiднiсть прояву фактичних морфологiчних ознак рослин сорту на дiлянцi з морфологiчним описом сорту, наведеним заявником у документах заявки.
7.9 Комiсiя оцiнює однорiднiсть сорту на момент перевiрки за критерiями, визначеними в методицi.
7.10 Пiсля перевiрки сорту комiсiя в присутностi заявника або його представника i автора (авторiв) сорту складає акт перевiрки (додаток 16). Акт затверджує директор Iнституту.
7.11 У випадку виявлення невiдповiдностi прояву фактичних морфологiчних ознак рослин сорту на дiлянцi з морфологiчним описом сорту, наведеним заявником у документах заявки або виявлення неоднорiдностi сорту, порушень методики експертизи, Iнститут надсилає експертний висновок щодо сорту заявнику (додаток 17).
8. Експертиза сорту для визначення придатностi до поширення його в Українi
8.1 Польовi дослiдження для визначення придатностi сорту до поширення в Українi на сортодослiдних станцiях державної системи з охорони прав на сорти рослин проводять з видiв, якi належать до перелiку родiв i видiв, сорти яких пiдлягають державному випробуванню. Дослiдження починають пiсля позитивного висновку щодо новизни сорту. Термiн польових дослiджень складає три роки. Iнститут може скоротити цей термiн до двох рокiв на пiдставi переконливих висновкiв попереднiх дослiджень.
8.2 Експерт Iнституту складає Державну науково-дослiдну програму з проведення квалiфiкацiйної експертизи сортiв рослин на придатнiсть до поширення в Українi поточного року (далi - Програма) (додаток 18) i доводить її до сортодослiдних станцiй. Одночасно Iнститут доводить до заявника сорту рознарядку на постачання посадкового матерiалу на поточний рiк (додаток 19).
8.3 Експерти сортодослiдної станцiї, отримавши Програму, готують робочу програму дослiджень станцiї.
8.4 Надходження посадкового матерiалу сорту на сортодослiднiй станцiї фiксують у спецiальному журналi (додаток 20). Посадковий матерiал сорту має надiйти вiд заявника на сортодослiдну станцiю не пiзнiше 1 березня - для сортiв ярих та 1 серпня - для озимих культур. У п'ятиденний строк пiсля зазначеного вище експерт сортодослiдної станцiї надсилає до Iнституту звiт про постачання посадкового матерiалу за сортами, вказаними у програмi (додаток 21).
Сорти, з яких заявник не надав насiння чи посадковий матерiал, Iнститут виключає з Програми, корегуючи її, i повiдомляє заявника про продовження загального строку експертизи з цiєї причини. Збiр, сплачений заявником за проведення експертизи поточного року, не повертається.
8.5 Насiння чи посадковий матерiал сорту, який надiйшов на сортодослiдну станцiю, висiвають чи висаджують згiдно з робочою програмою. Експерт протягом вегетацiйного перiоду здiйснює потрiбнi спостереження за сортом вiдповiдно до методики. Результати спостережень заносять до Польового журналу (додаток 22).
8.6 В десятиденний строк пiсля здiйснення останнього спостереження за сортом, вiдповiдно до методики, експерт сортодослiдної станцiї надсилає до Iнституту звiт з проведених дослiджень (додаток 23).
8.7 Iнститут щорiчно повiдомляє заявника про результати експертизи, а також надає йому коментарi до них (додаток 24).
8.8 Зведенi в Iнститутi звiти за всi роки польових дослiджень статистично опрацьовують, i результати опрацювання є пiдставою для пiдготовки заключного висновку щодо сорту.
9. Експертиза сорту для визначення придатностi до поширення його в Українi за даними акредитованих експертних закладiв
9.1 Визначення придатностi сорту до поширення в Українi може бути встановлено шляхом польових дослiджень сорту у визначених Iнститутом експертних закладах, якi не входять до державної системи з охорони прав на сорти рослин, за умови, що вони вiдповiдають встановленим вимогам i акредитованi Держсортслужбою.
9.2 З окремих видiв рослин, якi належать до перелiку родiв i видiв, сорти яких пiдлягають державному випробуванню, Iнститут може прийняти рiшення щодо перевiрки показникiв придатностi сорту до поширення в Українi протягом року у визначених ним експертних закладах, що не вiдносяться до державної системи з охорони прав на сорти рослин. Заявнику надсилають повiдомлення щодо прийнятого рiшення, рознарядку на постачання насiння або посадкового матерiалу з адресою закладу, який здiйснюватиме перевiрку (додаток 19).
9.3 Польовi дослiдження сорту в експертних закладах, що не входять до державної системи з охорони прав на сорти рослин, здiйснюють за вiдповiдними методиками i пiд контролем експерта Iнституту. Результати спостережень заносять до Польового журналу (додаток 22).
9.4 В десятиденний строк пiсля здiйснення останнього спостереження за сортом вiдповiдно до методики експертний заклад надсилає до Iнституту звiт (додаток 23) з проведених дослiджень.
9.5 Експерт Iнституту порiвнює отриманий звiт iз наданими показниками придатностi сорту до поширення в Українi i готує заключний висновок щодо сорту.
10. Експертиза сорту на придатнiсть до поширення в Українi за даними заявника
10.1 Експертизу сортiв рослин, якi не належать до перелiку родiв i видiв, сорти яких пiдлягають державному випробуванню, проводять шляхом дослiджень документiв заявки.
10.2 Експерт Iнституту аналiзує показники придатностi сорту до поширення в Українi, наведенi в документах заявки, i готує експертний висновок щодо сорту.
10.3 Iнститут може прийняти рiшення про перевiрку сорту безпосередньо у заявника з метою додаткової оцiнки показникiв придатностi сорту до поширення в Українi. В цьому випадку заявнику надсилають повiдомлення про проведення перевiрки з вимогою повiдомити мiсце розташування дослiдного поля, на якому буде закладено дослiди (додаток 25).
10.4 Для проведення перевiрки Iнститут формує комiсiю, до якої залучають експертiв Iнституту та сортодослiдних станцiй вiдповiдного регiону, де знаходиться дослiдне поле заявника. План перевiрок та склад комiсiї затверджується наказом директора Iнституту.
10.5 Голова комiсiї надсилає повiдомлення заявниковi сорту про склад комiсiї та дату перевiрки сорту (додаток 26).
10.6 Пiд час перевiрки визначають дотримання методичних, агротехнiчних вимог експертизи (розмiр дiлянки, кiлькiсть рослин на дiлянцi).
10.7 Перевiряють вiдповiднiсть прояву фактичних господарських показникiв рослин сорту на дiлянцi з показниками, наведеними заявником в документах заявки, вiдбирають зразок для проведення лабораторних дослiджень.
10.8 Комiсiя оцiнює сорт певного виду на момент перевiрки за критерiями, визначеними в методицi.
10.9 Пiсля перевiрки сорту комiсiя за участю заявника (або його представника) i автора (авторiв) сорту складає акт перевiрки (додаток 27). Акт затверджує директор Iнституту.
10.10 У випадку виявлення невiдповiдностi прояву фактичних господарських показникiв рослин сорту з показниками, наведеними заявником в документах заявки, порушень методики експертизи, Iнститут надсилає експертний висновок щодо сорту заявнику (додаток 28).
11. Пiдготовка експертного висновку за заявкою
11.1 Пiсля проведення польових та лабораторних дослiджень заклади експертизи надсилають до Iнституту результати з експертизи не пiзнiше 1 вересня - для ярих та озимих зернових, зернобобових культур; 1 листопада - для сортiв iнших культур.
11.2 Впродовж мiсяця спецiалiсти Iнституту узагальнюють результати польових та лабораторних дослiджень сорту i готують заключнi висновки.
11.3 Для визнання сорту придатним для набуття прав на нього до заключного висновку Iнститут додає протокол про результати експертизи на вирiзняльнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть (додаток 30).
11.4 Для визнання сорту придатним до поширення в Українi заключний висновок включає в себе пропозицiї щодо зазначення характеристик придатностi сорту до поширення в Українi та географiчних i зонових рекомендацiй використання сорту.
11.5 На пiдставi заключних висновкiв щодо сорту (додаток 29, 31), експертного висновку про ухвалення назви сорту спецiалiсти Iнституту готують обгрунтований експертний висновок за заявкою до 20 грудня поточного року (додаток 32).
Експертний висновок за заявкою з пiдписом директора Iнституту подається до Держсортслужби.
11.6 Експертний висновок за заявкою включає:
для отримання патенту на сорт - висновок Iнституту щодо вiдповiдностi сорту критерiям охороноздатностi;
для державної реєстрацiї сорту - висновок Iнституту щодо вiдповiдностi сорту критерiям охороноздатностi та висновок Iнституту щодо вiдповiдностi сорту критерiям поширення його в Українi.
11.7 На пiдставi експертного висновку за заявкою у мiсячний строк Держсортслужба приймає рiшення про державну реєстрацiю прав на сорт i/або державну реєстрацiю сорту або вiдмову в державнiй реєстрацiї сорту i прав на нього. Прийняте рiшення оформляється наказом Держсортслужби i про нього у десятиденний строк повiдомляють заявника.
11.8 Iнформацiя про внесенi до Реєстру сортiв i/або Реєстру патентiв сорти рослин публiкується в перiодичному офiцiйному виданнi Держсортслужби.
11.9 Впродовж двох мiсяцiв вiд одержання повiдомлення заявник може оскаржити прийняте рiшення, звернувшись до суду.
Директор Українського iнституту експертизи сортiв рослин | О. М. Гончар |
(Додатки не наводяться)