ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПIДПРИЄМНИЦТВА
вiд 04.03.2004 р. | N 1288 |
---|
Про державну реєстрацiю iноземної фiзичної особи
Шановний Михайле Леонiдовичу!
Держпiдприємництво України розглянуло Ваше звернення щодо державної реєстрацiї як суб'єкта пiдприємницької дiяльностi - iноземної фiзичної особи та повiдомляє наступне.
Вiдповiдно до статтi 7 Закону України "Про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства" iноземцi та особи без громадянства мають право займатися в Українi iнвестицiйною, а також зовнiшньоекономiчною та iншими видами пiдприємницької дiяльностi, передбаченими законодавством України. При цьому вони мають такi ж права i обов'язки, що i громадяни України, якщо iнше не випливає з Конституцiї та законiв України.
Чинним законодавством, що регулює пiдприємницьку дiяльнiсть в Українi, в тому числi i Цивiльний та Господарський кодекси України, якi набрали чинностi з 01.01.2004 року, не встановлено особливостей та окремого порядку державної реєстрацiї iноземних фiзичних осiб як суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi.
Проте в частинi другiй статтi 55 Господарського кодексу України зазначається, що суб'єктами господарювання є громадяни України, iноземцi та особи без громадянства, якi здiйснюють господарську дiяльнiсть та зареєстрованi вiдповiдно до закону як пiдприємцi. Отже, на iноземних осiб i поширюються тi самi вимоги, що i на здiйснення державної реєстрацiї фiзичних осiб - громадян України.
В зв'язку з цим державна реєстрацiя iноземних громадян (до набуття чинностi з 01.07.2004 року Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв") вiдбувається в порядку, встановленому Положенням про державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 травня 1998 року N 740, пунктом 9 якого передбачено подання до органу державної реєстрацiї документа, що посвiдчує особу.
Оформлення документiв iноземних осiб на в'їзд в Україну та право перебування в Українi вiдбувається згiдно з Правилами в'їзду iноземцiв та осiб без громадянства в Україну, їх виїзду з України i транзитного проїзду через її територiю, затвердженими постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 грудня 1995 року N 1074.
Iноземцi, якi прибули в Україну на законнiй пiдставi, можуть тимчасово перебувати на територiї країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами.
Вiдповiдно до пунктiв 24 та 25 зазначених Правил реєстрацiя в пунктi пропуску через державний кордон включає в себе проставлення в паспортному документi iноземця вiдмiтки "В'їзд" ("Виїзд"), занесення вiдомостей про iноземця та його паспортних даних до вiдповiдного реєстру та заповнення iммiграцiйної картки
у порядку, що визначається Адмiнiстрацiєю Держприкордонслужби. Вiдмiтка про реєстрацiю iноземця в його паспортному документi дiйсна на всiй територiї держави незалежно вiд мiсця проживання iноземця.
Враховуючи викладене вище слiд зазначити, що iноземна особа, яка на законнiй пiдставi перебуває на територiї України, може реєструватись як суб'єкт пiдприємницької дiяльностi - приватний пiдприємець в порядку, встановленому Положенням про державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 травня 1998 року N 740.
Тому Держпiдприємництво вважає, що орган державної реєстрацiї не має пiдстав вiдмовляти в державнiй реєстрацiї iноземної особи як приватного пiдприємця, керуючись Правилами оформлення вiзових документiв для в'їзду в Україну, якi затвердженi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20 лютого 1999 року N 227.
З повагою, Перший заступник Голови |
Г. Бiлоус |