ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ ЗВ'ЯЗКУ ТА IНФОРМАТИЗАЦIЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.05.2004 | N 104 |
---|
Про затвердження Положення про поштовi марки,
блоки, маркованi конверти i картки
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 червня 2004 р. за N 725/9324 |
З метою приведення
нормативно-правових актiв, що застосовуються у
сферi надання послуг поштового зв'язку, у
вiдповiднiсть до Закону України "Про
поштовий зв'язок" та Правил надання послуг
поштового зв'язку, затверджених постановою
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.08.2002 N 1155,
наказую:
1. Затвердити Положення про поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки, що додається.
2. Управлiнню поштового зв'язку (Гавриш Н.Г.) забезпечити подання на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України наказу "Про затвердження Положення про поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки".
3. Генеральному директору Українського державного пiдприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (Мухiн В.Г.):
3.1. Прийняти цей наказ до виконання та довести його до вiдома пiдпорядкованих фiлiалiв та структурних пiдроздiлiв.
3.2. Забезпечити контроль за виконанням вимог зазначеного Положення.
4. Наказ Мiнiстерства зв'язку України вiд 16.12.1996 N 262 "Про затвердження Положення про поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки" (iз змiнами та доповненнями), зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 30.12.96 за N 762/1787, уважати таким, що втратив чиннiсть.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Держкомзв'язку України Коляденка В.А.
Голова | О.Яценко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комiтету зв'язку та iнформатизацiї України 18.05.2004 N 104 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 червня 2004 р. за N 725/9324 |
ПОЛОЖЕННЯ
про поштовi марки, блоки, маркованi конверти i
картки
1. Це Положення розроблене вiдповiдно до Закону України "Про поштовий зв'язок" , актiв Всесвiтнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.08.2002 N 1155 , i визначає порядок видання, введення в обiг та органiзацiю розповсюдження поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток, а також виведення їх з обiгу.
2. Дiя цього Положення поширюється на нацiонального оператора поштового зв'язку (далi - нацiональний оператор), функцiї якого, вiдповiдно до розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 сiчня 2002 року N 10-р, виконує Українське державне пiдприємство поштового зв'язку "Укрпошта".
3. У цьому Положеннi поняття вживаються у такому значеннi:
поштова марка - державний знак, виготовлений у встановленому законодавством порядку iз зазначенням його номiнальної вартостi та держави, який є засобом оплати послуг поштового зв'язку, що надаються нацiональним оператором;
поштова марка стандартна - поштова марка, що випускається для масового використання для оплати послуг поштового зв'язку, якi надаються нацiональним оператором;
поштова марка пам'ятна - художньо оформлена поштова марка, яка видається до пам'ятних дат, ювiлеїв;
поштова марка тематична - художньо оформлена поштова марка певної тематики;
серiя поштових марок - видання поштових марок однiєї тематики або присвячених певнiй подiї;
блок поштовий - спецiальна форма видання поштових марок.
У блоцi мiститься одна або декiлька пам'ятних чи тематичних поштових марок, надрукованих в один або декiлька рядiв на окремому аркушi з полями, зайнятими текстом або малюнками, якi вiдповiдають тематицi марки;
малий аркуш - 4-10 однакових або 7-10 рiзних поштових марок, надрукованих на окремому аркушi з полями, зайнятими пам'ятним текстом, художньо оформленими чи чистими;
маркований конверт (маркована картка) - поштовий конверт (поштова картка), виготовлений (на) за встановленим стандартом з надрукованою на ньому (нiй) поштовою маркою;
поштовий конверт (поштова картка) з оригiнальною маркою - конверт (картка), на якому (якiй) надрукована поштова марка, що окремо не видавалась;
номiнал поштової марки - вартiсть послуги поштового зв'язку, що зазначається на поштовiй марцi арабськими цифрами або лiтерною позначкою;
художнiй маркований конверт - поштовий конверт з малюнком в лiвiй частинi лицьового боку та надрукованою поштовою маркою;
художня маркована картка - поштова картка з малюнком та надрукованою поштовою маркою.
4. Поштовi марки (у тому числi надрукованi на поштових конвертах i поштових картках) є засобом оплати послуг поштового зв'язку з пересилання письмової кореспонденцiї, що надаються нацiональним оператором.
5. Номiнали поштових марок, блокiв визначаються в межах тарифiв на послуги поштового зв'язку з пересилання письмової кореспонденцiї.
6. Видання, введення в обiг та органiзацiя розповсюдження поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток, а також виведення їх з обiгу є виключним правом нацiонального оператора поштового зв'язку.
7. На поштових марках, блоках повиннi бути зазначенi: назва країни (Україна) українською мовою i латинськими лiтерами, номiнал (вартiсть оплати) арабськими цифрами або лiтерною позначкою та рiк видання арабськими цифрами. На них може бути зазначено "Пошта" українською мовою чи латинськими лiтерами.
Написи на поштових марках повиннi бути чiткими, виразними.
8. Номiнал стандартної поштової марки, зазначений лiтерною позначкою, повинен вiдповiдати тарифу за пересилання певного виду поштового вiдправлення, його категорiї та масi.
9. Про кожен випуск поштових марок, блокiв нацiональний оператор повiдомляє Мiжнародне бюро Всесвiтнього поштового союзу (МБ ВПС) з метою повiдомлення iнших поштових Адмiнiстрацiй.
10. Поштовi марки вiдображають у своїх сюжетах державний устрiй України, iсторичне минуле, культурну спадщину українського народу, досягнення в усiх галузях господарства, основнi подiї внутрiшнього i мiжнародного життя, природу, флору, фауну тощо.
11. На тематичних та пам'ятних марках може бути зазначено українською мовою прiзвище художника та з якого приводу вони були виданi.
12. Поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки повиннi вiдповiдати вимогам їх технiчних умов (ДСТУ 3876-99 "Зв'язок поштовий. Конверти поштовi. Технiчнi умови", ДСТУ 3875-99 "Зв'язок поштовий. Картки поштовi. Технiчнi умови", ГСТУ 45.027-2003 "Зв'язок поштовий. Марки та блоки поштовi. Технiчнi умови").
13. Нацiональний оператор видає поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки за тематикою i зразками, якi погоджуються з Редакцiйно-художньою радою, склад, функцiї, права та обов'язки якої, вiдповiдно до Закону України "Про поштовий зв'язок", визначаються уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузi зв'язку.
14. Видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток проводиться нацiональним оператором за тематичними планами, з урахуванням найбiльш повного задоволення потреб користувачiв послуг поштового зв'язку та фiлателiстiв.
15. Формування тематичних планiв видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток здiйснюється з урахуванням таких умов:
визначнi громадськi й державнi дiячi, дiячi науки, культури, мистецтва можуть бути зображенi на марках, що видаються до ювiлеїв вiд дня народження за датами, кратними 25 рокам, але не ранiше нiж через 10 рокiв пiсля смертi;
на художнiх маркованих конвертах i картках, що видаються до ювiлеїв вiд дня народження за датами, кратними 10 рокам, але не ранiше нiж через 10 рокiв пiсля смертi;
поштовi марки можуть бути виданi до роковин подiй iсторичного значення, ювiлеїв утворення мiст, установ, навчальних закладiв, закладiв культури, якщо цi дати кратнi 50 рокам;
художнi маркованi конверти i картки можуть бути виданi до роковин подiй iсторичного значення, ювiлеїв утворення мiст, установ, навчальних закладiв, закладiв культури, якщо цi дати кратнi 25 рокам.
У разi видання серiї поштових марок за однiєю тематикою, або за рiшенням Редакцiйно-художньої ради, допускається вiдхилення вiд цих умов.
16. Щорiчний тематичний план передбачає видання:
до 60 сюжетiв поштових марок (без урахування поштових марок стандартних), у тому числi блокiв i малих аркушiв;
до 25 сюжетiв художнiх конвертiв i карток з оригiнальними марками.
17. Тематичний план видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток на наступний рiк формується нацiональним оператором на пiдставi замовлень його фiлiалiв, а також пропозицiй пiдприємств, установ, органiзацiй, громадських органiзацiй, Асоцiацiї фiлателiстiв України, iнших асоцiацiй, полiтичних i громадських дiячiв, дiячiв науки, культури, що надiйшли не пiзнiше як за 12 мiсяцiв до початку року, що передує планованому.
Пропозицiї щодо спiльних випускiв поштових марок, блокiв з Адмiнiстрацiями зв'язку iнших країн розглядаються не пiзнiше як за 24 мiсяцi до початку року, що передує планованому.
18. Проект щорiчного тематичного плану видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток до 1 травня року, що передує планованому, подається на розгляд Редакцiйно-художнiй радi.
19. Щорiчний тематичний план затверджується головою Редакцiйно-художньої ради до 1 червня року, що передує планованому.
20. Пiсля затвердження тематичного плану нацiональний оператор органiзовує пiдготовку iнформативного матерiалу та розробку художнiх оригiналiв запланованих до видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток. До розробки проектiв оригiналiв залучаються художники, якi мають досвiд роботи в галузi художнiх мiнiатюр.
21. Пiдготовленi до здавання на виробництво оригiнали поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток затверджуються нацiональним оператором пiсля попереднього розгляду та погодження їх Редакцiйно-художньою радою.
22. Позапланове видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток може здiйснюватися за рiшенням Редакцiйно-художньої ради.
23. У разi потреби стандартнi поштовi марки можуть друкуватися додатковими тиражами, але не бiльше одного разу на рiк.
24. Приймання нацiональним оператором виготовлених поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток вiд полiграфiчних пiдприємств проводиться вiдповiдно до Правил виготовлення бланкiв цiнних паперiв i документiв суворого облiку, затверджених наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 25.11.93 N 98, Служби безпеки України вiд 15.11.93 N 118, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України вiд 24.11.93 N 740 i зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 14.01.94 за N 8/217.
25. Поштовi марки, блоки та конверти i картки з оригiнальними марками вводяться в обiг наказом нацiонального оператора вiдповiдно до затвердженого тематичного плану, iз зазначенням дати їх введення в обiг. У наказi про введення в обiг поштових марок, блокiв також обумовлюються варiанти їх друкування та тиражi.
26. Органiзацiя розповсюдження поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток здiйснюється нацiональним оператором з дня введення їх в обiг, вiдповiдно до законодавства.
27. Iнформацiя про видання поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток подається нацiональним оператором до засобiв масової iнформацiї.
28. Поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки з оригiнальними марками висилаються до фiлiалiв нацiонального оператора в термiни, що забезпечують їх одержання не пiзнiше трьох днiв до введення в обiг.
29. Нацiональний оператор, його фiлiали та iншi юридичнi i фiзичнi особи на договiрнiй основi здiйснюють продаж поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток за номiнальною вартiстю з дня введення їх в обiг.
30. Стандартнi поштовi марки можуть знiматися з продажу не ранiше нiж через п'ять рокiв пiсля введення їх в обiг, а тематичнi та пам'ятнi поштовi марки, блоки - не ранiше нiж через два роки пiсля введення їх в обiг i переоцiнюватися нацiональним оператором.
31. Знятi з продажу поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки продаються як колекцiйний фiлателiстичнiй матерiал за новими цiнами, зазначеними в наказi нацiонального оператора.
32. Знятi з продажу поштовi марки, блоки можуть бути використанi надалi для оплати послуг поштового зв'язку згiдно з номiналами i дiючими тарифами.
33. Поштовi марки, блоки можуть бути виведенi з обiгу наказом нацiонального оператора за дозволом уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузi зв'язку тiльки в окремих випадках: у разi виявлення пiдроблених поштових марок, крадiжки значної кiлькостi поштових марок i подальшої їх реалiзацiї або оплати послуг поштового зв'язку та iнших випадкiв, якi можуть призвести до збиткiв нацiонального оператора.
Iнформацiя про виведення з обiгу поштових марок, блокiв подається в засобах масової iнформацiї та розмiщується в об'єктах поштового зв'язку.
34. Поштовi марки, блоки, виведенi з обiгу, не дiйснi для оплати послуг поштового зв'язку i продаються як колекцiйний фiлателiстичний матерiал.
35. На виведених з обiгу пам'ятних поштових марках за дозволом уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузi зв'язку можуть бути нанесенi друкарським способом текстовi надруки та новий номiнал поштової марки.
У цьому разi пам'ятнi поштовi марки вводяться в обiг вiдповiдно до вимог п.25 цього Положення.
36. Органiзацiя розповсюдження поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток за межами України здiйснюється нацiональним оператором згiдно з укладеними угодами.
37. Нацiональний оператор створює:
архiв iз зразками випущених марок та блокiв;
музейний фонд поштових марок та блокiв у кiлькостi 500 примiрникiв кожного найменування, маркованих конвертiв i карток по 10 примiрникiв;
резервний фонд у кiлькостi примiрникiв, необхiднiй для органiзацiї виставок, презентацiй, проведення рекламних заходiв, реалiзацiї продукцiї за замовленнями фiлателiстiв (у межах та за межами України), а також для вiдправки з iнформацiйною метою до МБ ВПС.
Кiлькiсть примiрникiв для створення резервного фонду поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток визначається нацiональним оператором.
На частинi тиражу пам'ятної поштової марки, включеної до резервного фонду, за дозволом уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузi зв'язку може бути нанесений друкарським способом текстовий надрук. У цьому разi номiнал пам'ятної поштової марки не змiнюється.
Частина тиражу пам'ятної поштової марки з текстовим надруком уводиться в обiг вiдповiдно до вимог п.25 цього Положення.
38. До архiву включаються поштовi марки, що випускаються Поштовими адмiнiстрацiями країн - членiв ВПС та надходять до Адмiнiстрацiї зв'язку України через МБ ВПС у порядку обмiну, та матерiали, якi були використанi при розробцi та виготовленнi поштових марок, блокiв, їх художнi оригiнали (як прийнятi, так i не прийнятi), а також пробнi та коректурнi вiдтиски, проби на кольори, перфорацiї тощо.
39. Архiв повинен зберiгатися нацiональним оператором з дотриманням вимог щодо їх облiку та схоронностi.
40. Уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузi зв'язку в термiни, визначенi законодавством, здiйснює перевiрку наявностi поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток, включених до архiву, резервного та музейного фондiв нацiонального оператора.
41. Порядок формування тиражiв, замовлення, постачання, облiку, зберiгання та розповсюдження поштових марок, блокiв, маркованих конвертiв i карток визначається нацiональним оператором за погодженням з уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузi зв'язку.
42. Виготовлення з метою збуту чи збут свiдомо пiдроблених поштових марок тягне за собою вiдповiдальнiсть згiдно iз законом.
43. Нацiональний оператор вiдповiдає за порушення вимог цього Положення.
Начальник Управлiння поштового зв'язку | Н.Гавриш |