ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
07.07.2004р. | N 25/2-10-20/8454-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Про вивезення металобрухту
Держмитслужбою проведено аналiз правопорушень виявлених при вивезеннi металiв та металобрухту.
Бiльшiсть правопорушень пов'язана iз спробами незаконно вивезти за кордон вiдходи та лом чорних металiв. При цьому правопорушники мають на метi отримання прибутку не тiльки за рахунок не сплати експортного мита, уникнення заходiв нетарифного регулювання, а також за рахунок отримання штучно завищеного експортного вiдшкодування ПДВ.
За результатами аналiзу таких операцiй встановлено, що в якостi товарiв прикриття найбiльш часто використовуються зливки сталi та iншi первиннi форми (позицiї УКТЗЕД 7206, 7218, 7224) або феросплави (позицiя УКТЗЕД 7202).
Також виявлена тенденцiя коли до митного оформлення подається перша за контрактом партiя товару (зливки або феросплави), яка повнiстю вiдповiдає задекларованому. На зазначену партiю товару отримуються всi необхiднi пiдтверджуючи документи та експертнi висновки.
На пiдставi отриманих висновкiв митної лабораторiї, iнших експертних установ, проводиться оформлення металобрухту пiд виглядом товару прикриття на який отриманi цi висновки.
Встановленi випадки коли данi лабораторних дослiджень однiєї i тiєї ж партiї металiв проведенi в рiзних митницях (оформлення та пропуску) мали суттєвi вiдмiнностi. Як показала перевiрка зазначене вiдбувається за рахунок:
- неоднорiдностi хiмiчного складу металiв в однiй партiї, а у деяких випадках навiть в одному зливку, внаслiдок використання кустарних методiв виплавки;
- наданi суб'єктом ЗЕД при оформленнi спецiально пiдготовлених зразкiв, якi призначеннi виключно для проведення дослiджень та не вiдповiдають характеристикам усiєї партiї товару.
Крiм того, в якостi товарiв прикриття для вивезення металобрухту використовуються рiзного роду вироби, насамперед вироби з чавуну (труби з чавуну, частини прокатних станiв, рольганги, вентиляцiйнi грати та т.п.), що були у використаннi, товарних позицiй УКТЗЕД 7306, 7322, 84289030, 8454, 8455, 8481 та iнших.
Для вивезення кольорових металiв використовуються простi литi вироби (ковшi, ливарнi iзложницi, вентиляцiйнi грати, сiтки та т.п.).
Також необхiдно враховувати, що експортнi операцiї iз вивезення металобрухту пiд виглядом товарiв прикриття, активно використовуються для отримання штучно завищеного експортного вiдшкодування ПДВ, оскiльки цiни на металобрухт нижчi нiж цiни, якi декларуються при вивезеннi товарiв прикриття. У зв'язку з цим, необхiдно при аналiзi експортних операцiй окрему увагу придiляти зовнiшньоекономiчним операцiям, якi пов'язанi з договорами комiсiї (як зовнiшньоекономiчними, так i внутрiшнiми) або за якими iноземний контрагент не є отримувачем вантажу.
Для недопущення подiбних випадкiв вимагаю при митному оформленнi експорту металiв:
1. При оформленнi феросплавiв в обов'язковому порядку перевiряти правильнiсть їх декларування за УКТЗЕД. Особливу увагу звертати на вiдповiднiсть задекларованого товару положенням примiтки 2 в) до групи 72 УКТЗЕД:
- виготовлення сплавiв у формi чушок, болванок, кускiв або iнших первинних форм методом безперервного лиття, тобто на характер обробки поверхнi, наявнiсть пустот, каверн або раковин;
- однорiднiсть хiмiчного складу матерiалу, тобто питома вага складових елементiв в рiзних пробах взятих в однiй партiї не повинна суттєво розрiзнятись.
2. При оформленнi зливкiв та iнших первинних форм перевiряти вiдповiднiсть задекларованого товару положенням примiтки 2 е) до групи 72 УКТЗЕД.
3. При митному оформленнi виробiв iз чавуна, кольорових металiв, проводити аналiз можливостi їх використання за функцiональним призначенням, при необхiдностi проводити експертизу вантажу на його вiдповiднiсть задекларованому.
4. У разi виникнення сумнiвiв щодо вiдповiдностi вантажу задекларованому проводити комiсiйний огляд кожної партiї даних товарiв, iз обов'язковим залученням спiвробiтникiв вiддiлу номенклатури та вiддiлення (служби) по боротьбi з контрабандою та порушеннями митних правил.
При необхiдностi проводити повну перевiрку вантажу з обов'язковим залученням митних лабораторiй, iнших уповноваженних експертних установ.
5. При виявленнi в пунктах пропуску спроб перемiщення металобрухту пiд виглядом iнших товарiв iнформувати про данi факти митницi оформлення.
6. За кожним фактом оформлення металобрухту пiд виглядом iнших товарiв проводити службове розслiдування у вiдношеннi посадових осiб, якi здiйснювали оформлення та огляд товару.
7. Iнформацiю про складання протоколiв про порушення митних правил (заведення кримiнальних справ) за даними фактами, надавати до Управлiння по боротьбi з контрабандою та порушеннями митних правил протягом доби.
Перший заступник Голови Служби | М.М.Iванюк |