НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний департамент банкiвського нагляду
вiд 16.08.2004 р. | N 45-011/290-8314 |
---|
Головним управлiнням в Автономнiй Республiцi Крим та по м. Києву i Київськiй областi, територiальним управлiнням НБУ, Банкам України |
Щодо реєстрацiї нових кореспондентських та
спецiальних банкiвських рахункiв у зв'язку зi
змiнами у росiйському законодавствi
У зв'язку зi змiнами росiйського валютного законодавства на адресу Нацiонального банка України надходять чисельнi запити щодо потреби реєстрацiї нових кореспондентських та спецiальних банкiвських рахункiв, що вiдкритi в росiйських банках. З приводу зазначеного повiдомляємо наступне.
Порядок реєстрацiї кореспондентських рахункiв банкiв встановлений Правилами реєстрацiї кореспондентських рахункiв банкiв Нацiональним банком України, затвердженими постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 15.08.2001 N 343 та зареєстрованими в Мiнiстерствi юстицiї України 04.09.2001 за N 780/5971 (далi - Правила).
Згiдно з пунктом 2 Правил реєстрацiї пiдлягають кореспондентськi рахунки, що вiдкритi установами, якi вiдповiдно до нормативно-правових актiв Нацiонального банку мають лiцензiю на право вiдкриття та ведення рахункiв банкiв-кореспондентiв (далi - установи), при встановленнi кореспондентських вiдносин.
Враховуючи зазначене, якщо вiдкриття нових кореспондентських рахункiв та закриття старих уповноваженими банками України в банках Росiї супроводжуватиметься укладанням нових договорiв про встановлення кореспондентських вiдносин, у такому випадку уповноваженi банки мають зареєструвати такi рахунки у Нацiональному банку України та отримати реєстрацiйнi номери на них у встановленому Правилами порядку.
Також вiдповiдно до Правил у разi закриття коррахункiв протягом трьох робочих днiв уповноваженi банки мають подати про це до Нацiонального банку України iнформацiю та повернути до Нацiонального банку оригiнали виданих їм реєстрацiйних номерiв. При цьому, коррахунок вважатиметься закритим тiльки пiсля надання уповноваженим банком одержаного вiд банку кореспондента (банку Росiї) вiдповiдного листа пiдтвердження про це, а також за умови, що сальдо коррахунку буде нульовим.
У випадку змiни номера та iнших технiчних реквiзитiв кореспондентського рахунку, або iнших змiн, що не впливають на режим дiї кореспондентського рахунку, банк має повiдомити про зазначенi змiни згiдно з пунктом 14 Правил для внесення їх до iнформацiйної бази облiку реєстрацiйних номерiв без надання нового реєстрацiйного номера та без оформлення додатка до реєстрацiйного номера.
Слiд також зазначити, що у випадку внесення змiн до дiючих договорiв щодо кореспондентських вiдносин, установи за своїм мiсцезнаходженням зобов'язанi надавати територiальному управлiнню Нацiонального банку iнформацiю про зазначенi змiни.
Стосовно необхiдностi реєстрацiї спецiальних банкiвських рахункiв повiдомляємо, що згiдно з пунктом 2 Правил додатково вiдкритi рахунки з метою забезпечення повного спектра банкiвської дiяльностi (депозитнi, кредитнi, за операцiями з платiжними картками та iншi) за наявностi вже встановлених кореспондентських вiдносин з вiдкриттям кореспондентського рахунку реєстрацiї не пiдлягають.
Оскiльки спецiальнi банкiвськi рахунки вiдкриваються банкам-нерезидентам (українським банкам) з метою забезпечення повного спектра банкiвської дiяльностi за наявностi вже встановлених кореспондентських вiдносин, то вони не пiдлягають реєстрацiї.
Заходи впливу будуть застосовуватись лише до тих банкiв, якi несвоєчасно подали або взагалi не подали до Нацiонального банку України потрiбнi документи (iнформацiю) згiдно з вимогами Правил.
Заступник Голови | О. В. Шлапак |