ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПIДПРИЄМНИЦТВА
вiд 23.06.2004 р. | N 4255 |
---|
Державний комiтет України з
питань регуляторної полiтики та пiдприємництва
розглянув лист щодо застосування нульової
ставки податку на додану вартiсть (з правом
вiднесення до податкового кредиту сум ПДВ,
сплачених за придбанi товари) до операцiй з
продажу медичного обладнання на митнiй територiї
України, що здiйснюються в рамках мiжнародної
технiчної допомоги, та повiдомляє таке.
Вiдповiдно до пiдпунктiв (a) та (b) роздiлу 7.01 Стандартних термiнiв та умов, що поширюються на Гранти, якi надаються з Рахунку ядерної безпеки, вiд 14 червня 1993 р., що є невiд'ємною частиною Угоди про грант (Проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) мiж Європейським банком реконструкцiї та розвитку, Урядом України i Чорнобильською атомною електростанцiєю (далi - Угода про Грант), Угода про Грант i будь-якi вiдповiднi документи повиннi бути вiльними вiд будь-яких податкiв, якi стягуються Україною або на її територiї, пов'язаних з виконанням цiєї Угоди, а надходження Гранту не повиннi спрямовуватись на покриття витрат в рахунок сплати будь-яких податкiв, якi стягуються Україною чи на її територiї.
Порядок оподаткування податком на додану вартiсть операцiй з продажу товарiв (у тому числi устаткування та обладнання), що здiйснюється в рамках мiжнародної технiчної допомоги вiдповiдно до вказаної вище Угоди, визначається Законом України вiд 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть" (далi - Закон). Вiдповiдно до пункту 11.23 статтi 11 Закону, такi операцiї оподатковуються за нульовою ставкою.
Окрiм цього, вiдповiдно до пiдпункту 5.1.7 статтi 5 Закону, звiльняються вiд оподаткування операцiї з продажу лiкарських засобiв та виробiв медичного призначення, зареєстрованих в Українi у встановленому законодавством порядку, в тому числi надання послуг з такого продажу аптечними установами.
Слiд вiдзначити, що в деяких випадках Закон безпосередньо встановлює прiоритети щодо застосування пiльги з податку на додану вартiсть або нульової ставки податку. Наприклад, вiдповiдно до пункту 6.3 Закону, не дозволяється застосування нульової ставки податку до операцiй з вивезення (експорту) товарiв (робiт, послуг) у разi, коли такi операцiї звiльнено вiд оподаткування на митнiй територiї України згiдно з пунктами 5.1 та 5.2 цього Закону. Втiм цей припис не поширюється на розглядувану у запитi ситуацiю.
На думку Держкомпiдприємництва України, у випадку, коли операцiї з продажу медичного обладнання вiдповiдають вимогам пункту 11.23 статтi 11 та одночасно пiдпункту 5.1.7 статтi 5 Закону, такi операцiї слiд оподатковувати за нульовою ставкою з огляду на таке.
По-перше, норма, закрiплена в пунктi 11.23 статтi 11 Закону, є спецiальною щодо норм статтi 5 Закону, оскiльки стосується лише тих операцiй, якi фiнансуються за рахунок мiжнародної технiчної допомоги. Окрiм цього, виходячи з прiоритету пiзнiше прийнятої норми над ранiше прийнятою, пункт 11.23 статтi 11 Закону (статтю 11 доповнено пунктом 11.23 згiдно iз Законом України вiд 11.12.98 р. N 309-XIV та неодноразово змiнено) має перевагу над пiдпунктом 5.1.7 статтi 5 Закону (не змiнювався з часу прийняття Закону 03.04.97 р.).
По-друге, за своєю природою податкова пiльга у виглядi нульової ставки бiльше вiдповiдає вимогам Угоди про Грант, нiж звiльнення вiд сплати ПДВ.
У випадку застосування нульової ставки сума ПДВ, сплачена пiдприємствам-постачальникам у складi вартостi придбаних товарiв (робiт, послуг), повнiстю вiдшкодовується пiдприємству-покупцю з бюджету (i, вiдповiдно, реалiзується норма Угоди про Грант щодо того, що "надходження Гранту не повиннi спрямовуватись на покриття витрат в рахунок сплати будь-яких податкiв").
А у випадку звiльнення вiд оподаткування сума ПДВ, сплаченого у складi вартостi придбаних товарiв (робiт, послуг), вiдповiдно до пiдпункту 7.4.2 статтi 7 Закону, вiдноситься до складу валових витрат, тобто зменшує базу оподаткування податком на прибуток. Оскiльки податок на прибуток становить 25 вiдсоткiв вiд бази оподаткування, то з бюджету вiдшкодовується лише 25 вiдсоткiв сплаченого ПДВ.
По-третє, виходячи з правила про конфлiкт iнтересiв, вiдповiдно до пiдпункту 4.4.1 статтi 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" вiд 21.12.2000 р. N 2181-III, слiд керуватися вимогами норми про застосування нульової ставки як бiльш вигiдної для платника податкiв.
Також слiд зауважити, що дiю пiдпункту 5.1.7 статтi 5 Закону зупинено на 2004 рiк (крiм продажу лiкарських засобiв та виробiв медичного призначення, допущених до застосування в Українi за перелiком, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України) згiдно iз Законом України вiд 27.11.2003 р. N 1344-IV "Про Державний бюджет України на 2004 рiк".
Щодо права вiднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених за придбанi товари (роботи, послуги), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) i пiдлягає амортизацiї, такi суми ПДВ включаються до складу податкового кредиту згiдно з пiдпунктом 7.4.1 статтi 7 Закону. При цьому, вiдповiдно до пункту 11.23 статтi 11 Закону, суми ПДВ, сплаченi платником податку - виконавцем робiт, послуг за контрактом, укладеним з отримувачем мiжнародної технiчної допомоги (реципiєнтом) або з особою-нерезидентом, яка уклала контракт з реципiєнтом, вiдшкодовуються iз бюджету протягом мiсяця, наступного пiсля подання податкової декларацiї, за умови наявностi належно оформлених документiв та пiдтвердження їх матерiалами документальної перевiрки.
Враховуючи вищенаведене, Державний комiтет України з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва вважає, що операцiя з продажу медичного обладнання, яка фiнансується за рахунок засобiв мiжнародної технiчної допомоги, що надається на пiдставi Угоди про Грант, оподатковується ПДВ за нульовою ставкою вiдповiдно до пункту 11.23 статтi 11 Закону, i пiдприємство-постачальник має право включати до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченi за придбанi товари (роботи, послуги) вiдповiдно до пiдпункту 7.4.1 статтi 7 Закону. До такої операцiї, вiдповiдно, не застосовуються положення пiдпункту 5.1.7 статтi 5 та пiдпункту 7.4.2 статтi 7 Закону.
Перший заступник Голови | К. Ващенко |