ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
15.09.2004 | N 443 |
---|
Про затвердження Змiн до Iнструкцiї про порядок
регулювання дiяльностi банкiв в Українi
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 5 жовтня 2004 р. за N 1261/9860 |
Вiдповiдно до статей 4,
30, 35, 48, 49, 52, 66
Закону України "Про банки i банкiвську
дiяльнiсть" з метою пiдвищення ефективностi та
забезпечення стабiльної дiяльностi банкiв та
регулювання дiяльностi спецiалiзованих банкiв
Правлiння Нацiонального банку України
постановляє:
1. Затвердити Змiни до iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi банкiв в Українi, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.08.2001 N 368 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 26.09.2001 за N 841/6032, зi змiнами (додаються).
2. Генеральному департаменту банкiвського нагляду (В.В.Пушкарьов) та Департаменту iнформатизацiї (А.С.Савченко) до 01.12.2004 внести вiдповiднi змiни до програмного комплексу автоматизованого розрахунку економiчних нормативiв.
3. Порядок визначення банкiв, що мають дотримуватися спецiальних значень економiчних нормативiв, установлених для спецiалiзованих ощадних банкiв, уводиться в дiю, починаючи з 01.01.2005 та за даними звiтностi за сiчень мiсяць 2005 року.
4. Банкам розпочати розрахунок нормативу адекватностi регулятивного капiталу/платоспроможностi (Н2) з урахуванням внесених змiн, починаючи з 01.11.2004.
5. Генеральному департаменту банкiвського нагляду (В.В.Пушкарьов) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома самостiйних структурних пiдроздiлiв, територiальних управлiнь Нацiонального банку України, а також банкiв для керiвництва в роботi.
6. Постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
7. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови О.В.Шлапака, Генеральний департамент банкiвського нагляду (В.В.Пушкарьов) та начальникiв територiальних управлiнь Нацiонального банку України.
В.о. Голови | А.П.Яценюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 15.09.2004 N 443 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 5 жовтня 2004 р. за N 1261/9860 |
ЗМIНИ
до Iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi
банкiв в Українi
1. В абзацi першому пункту 1.8 глави 1 роздiлу II слово "статутного" виключити.
2. У пунктi 1.3 глави 1 роздiлу IV:
пiдпункт "а" доповнити абзацами такого змiсту:
"зобов'язання з кредитування, якi наданi клiєнтам та за якими банк не бере на себе ризик;
валюта та банкiвськi метали до отримання, за купленими опцiонними контрактами з метою хеджування";
пiдпункт "в" доповнити абзацом такого змiсту:
"валюта та банкiвськi метали, якi купленi за умовами спот у банку-контрагента, який має офiцiйний кредитний рейтинг не нижчий, нiж iнвестицiйний клас";
у пiдпунктi "г":
абзац дев'ятий викласти в такiй редакцiї:
"валюта та банкiвськi метали, якi купленi за форвардними контрактами";
доповнити абзацами такого змiсту:
"валюта та банкiвськi метали, якi купленi за умовами спот у банку-контрагента, що не належить до iнвестицiйного класу;
кредити овернайт, якi наданi iншим банкам, що не належать до iнвестицiйного класу;
валюта та банкiвськi метали до отримання за iншими опцiонними контрактами;
дисконт/премiя до отримання за форвардними валютними контрактами;
хеджованi процентнi доходи майбутнiх перiодiв в iноземнiй валютi;
витрати майбутнiх перiодiв, якi хеджованi";
абзац дев'ятий пiдпункту "ґ" викласти в такiй редакцiї:
"кредити овердрафт, кошти за операцiями репо та iншi короткостроковi кредити, якi наданi iншим банкам, що не належать до iнвестицiйного класу".
3. У роздiлi IX:
3.1. У главi 1:
абзац третiй пункту 1.3 замiнити абзацами третiм-сьомим такого змiсту:
"нормативу максимального розмiру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) у розмiрi:
не бiльше нiж 20 вiдсоткiв - для банкiв, якi мають обсяг негативно класифiкованих активiв не бiльше нiж 10 вiдсоткiв вiд загальної суми кредитного портфеля, дебiторської заборгованостi, портфеля цiнних паперiв та коштiв, що мiстяться на кореспондентських рахунках, якi вiдкритi в iнших банках (далi - вiдповiдна група активiв);
не бiльше нiж 15 вiдсоткiв - для банкiв, якi мають обсяг негативно класифiкованих активiв вiд 10 до 20 вiдсоткiв вiд вiдповiдної групи активiв;
не бiльше нiж 10 вiдсоткiв - для банкiв, якi мають обсяг негативно класифiкованих активiв вiд 20 до 30 вiдсоткiв вiд вiдповiдної групи активiв;
не бiльше нiж 5 вiдсоткiв - для банкiв, якi мають обсяг негативно класифiкованих активiв бiльше нiж 30 вiдсоткiв вiд вiдповiдної групи активiв або якщо формування резервiв пiд активнi операцiї здiйснено не в повному обсязi".
У зв'язку з цим абзаци четвертий i п'ятий пункту 1.3 уважати вiдповiдно абзацами восьмим i дев'ятим;
пункт 1.10 доповнити абзацами такого змiсту:
"Максимальний розмiр залучення вкладiв фiзичних осiб для всiх новостворених банкiв має становити:
протягом першого року дiяльностi - спiввiдношення вкладiв фiзичних осiб до регулятивного капiталу має бути не бiльше нiж 50 вiдсоткiв;
протягом другого року дiяльностi - спiввiдношення вкладiв фiзичних осiб до регулятивного капiталу має бути не бiльше нiж 100 вiдсоткiв.
Надалi, якщо банк має високий i стабiльний рiвень надходжень, що забезпечує його прибуткову дiяльнiсть, основнi показники фiнансової дiяльностi банку вiдповiдають нормативним вимогам або перевищують їх, за результатами iнспекцiйної перевiрки банк є добре або достатньо капiталiзованим, то вiн може залучати вклади фiзичних осiб без цих обмежень".
3.2. Доповнити главою 2 такого змiсту:
"Глава 2. Порядок дотримання спецiальних значень економiчних нормативiв, установлених для спецiалiзованих ощадних банкiв
2.1. Банки самостiйно визначають напрями своєї дiяльностi i спецiалiзацiю за видами операцiй.
Якщо бiльше нiж 50 вiдсоткiв пасивiв банку є вкладами фiзичних осiб (незалежно вiд типу активiв), то такий банк набуває статусу спецiалiзованого ощадного банку i має дотримуватися економiчних нормативiв у розмiрi, що встановлений для спецiалiзованих ощадних банкiв, у порядку, визначеному цiєю главою.
2.2. Банки зобов'язанi постiйно за станом на кожний робочий день визначати спiввiдношення середньоарифметичних залишкiв за вкладами фiзичних осiб до середньоарифметичних залишкiв пасивiв банку (далi - спiввiдношення) за останнi 30 календарних днiв поспiль згiдно з даними форми "1Д "Баланс банку" без урахування розрахункiв мiж фiлiями та iншими пiдвiдомчими установами банку та з урахуванням пасивного сальдо за мiжбанкiвськими кредитами, депозитами i кореспондентськими рахунками.
2.3. Якщо визначене спiввiдношення досягне бiльше нiж 50 вiдсоткiв пасивiв, то банк зобов'язаний з наступного робочого дня дотримуватися економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв з урахуванням вимог цiєї глави.
2.4. Визначення спiввiдношення та контроль за дотриманням економiчних нормативiв банками здiйснюються таким чином:
а) територiальне управлiння Нацiонального банку (Генеральний департамент банкiвського нагляду Нацiонального банку) щоденно контролює значення визначеного вище спiввiдношення.
Якщо на певну дату (за останнi 30 календарних днiв поспiль) спiввiдношення за розрахунками банку досягне 45 вiдсоткiв i бiльше, то банк має надiслати до територiального управлiння Нацiонального банку (Генерального департаменту банкiвського нагляду Нацiонального банку) обгрунтованi пояснення щодо причин, унаслiдок яких утворилося таке спiввiдношення, або про намiр банку (визначений у стратегiї банку) набути статус спецiалiзованого ощадного;
б) якщо на певну дату спiввiдношення за розрахунками банку становитиме бiльше нiж 50 вiдсоткiв пасивiв, то банк з наступного робочого дня має дотримуватися протягом 180 календарних днiв значень економiчних нормативiв, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв вiдповiдно до пункту 1.3 глави 1 цього роздiлу.
Крiм того, банки мають дотримуватися нормативiв кредитного ризику в такому порядку:
за новими угодами, що укладаються банком з дня застосування економiчних нормативiв, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв, - у розмiрi, що встановлений для спецiалiзованих ощадних банкiв;
за кредитами та iншими вкладеннями, якi розмiщенi до дня застосування економiчних нормативiв, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв, - у розмiрi, що встановлений для унiверсальних банкiв, у разi пролонгацiї угод за цими кредитами та вкладеннями - у розмiрi, що встановлений для спецiалiзованих ощадних банкiв.
Банк, отримавши вiд Нацiонального банку протокольне повiдомлення щодо перевищення визначеного спiввiдношення бiльше нiж 50 вiдсоткiв пасивiв, надсилає пiдтвердження до територiального управлiння Нацiонального банку (Генерального департаменту банкiвського нагляду Нацiонального банку) про потребу дотримання з наступного робочого дня визначених у цьому пунктi нормативiв;
в) якщо через 180 календарних днiв з дня застосування економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв, спiввiдношення за цей перiод становитиме 50 i менше вiдсоткiв, то банк, починаючи з наступного робочого дня, має дотримуватися економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для унiверсальних банкiв.
Якщо за 180 календарних днiв з дня застосування економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв, спiввiдношення за цей перiод становитиме бiльше нiж 50 вiдсоткiв, то банк має дотримуватися протягом наступних 360 днiв значень економiчних нормативiв, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв вiдповiдно до пункту 1.3 глави 1 цього роздiлу;
г) якщо через 360 днiв з дня застосування економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв, спiввiдношення, визначене за останнi 180 календарних днiв, становитиме 50 вiдсоткiв i менше, то банк з наступного робочого дня має дотримуватися економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для унiверсальних банкiв.
Якщо через 360 днiв з дня застосування економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв, спiввiдношення, визначене за останнi 180 календарних днiв, становитиме бiльше 50 вiдсоткiв, то банк має дотримуватися економiчних нормативiв у значеннях, що встановленi для спецiалiзованих ощадних банкiв протягом наступних 360 днiв".
Директор Генерального департаменту банкiвського нагляду | В.В.Пушкарьов |
Начальник Управлiння методологiї банкiвського нагляду Генерального департаменту банкiвського нагляду | I.Ф.Романенко |